TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракомет: против Шведска со 15 играчи

Телма - 15.01.2012

На седум часа пред првиот натпревар на Европското ракометно првенство, репрезентацијата на Македонија го одржа и последниот тренинг.

Со 15 играчи против Шведска

24 Вести - 15.01.2012

На 7 часа пред првиот натпревар на Европското ракометно првенство, репрезентацијата на Македонија го одржа и последниот тренинг.

Со 15 играчи против Шведска

Сител - 15.01.2012

На 7 часа пред првиот натпревар на Европското ракометно првенство, репрезентацијата на Македонија го одржа и последниот тренинг.

Со 15 играчи Македонија ќе се бори против Шведска

МРТ - 15.01.2012

На седум часа пред првиот натпревар на Европското ракометно првенство, репрезентацијата на Македонија го одржа и последниот тренинг.

Швеѓаните барале помош како да го запрат Кире Лазаров

Нетпрес - 15.01.2012

Шведска ја има улогата на голем фаворит на денешниот меч, но скандинавците не летаат премногу во облаци, туку максимално сериозно се подготуваат за пресметката со македонскиот национален тим.

Димовски не игра вечерва, Стоилов единствен “пикер“

Нетпрес - 15.01.2012

Ванчо Димовски нема да биде во можност да им помогне на македонските ракометари на денешниот натпревар против Шведска. Иако Димовски доби зелено светло да биде дел од националниот тим на овој ...

Македонија - Шведска нерешено!

Нетпрес - 15.01.2012

Во трилер натпревар каков што само македонските национални селекции веќе во континуитет знаат да одиграат нашите ракометари сосема заслужено одиграа без победник (26-26) против ракометната велесила ...

Ракометарите одиграа нерешено со Шведска

Спортски - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација одигра нерешено, 26:26 со четирикратниот европски првак Шведска. Во еден исклучително интензивен и интересен натпревар во салата „Чаир“ во Ниш, Македонската ...

Шведска е првиот предизвик за ракометната репрезентација

Макфакс - 15.01.2012

Ракометната репрезентација на Македонија, вечерва ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство, чии домаќин е Србија.

Скаутинг: Шведска е добро снимена

Екипа - 15.01.2012

Сите се во Ниш, но ЕКИПА е секогаш чекор пред другите, па го пренесува директно од стручниот штаб на македонската ракометна репрезентација, скаутингот што е направен за селекцијата на Шведска.

Со 15 играчи Македонија ќе се бори против Шведска

Курир - 15.01.2012

На седум часа пред првиот натпревар на Европското ракометно првенство, репрезентацијата на Македонија го одржа и последниот тренинг.

Против Шведска без Димовски и Марковски!

+инфо - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација вечерва против Шведска ќе настапи без Ванчо Димовски и Никола Марковски, пренесува МИА.

Кил и Барса им помогнале на Швеѓаните

Екипа - 15.01.2012

Шведска ја има улогата на голем фаворит на денешниот меч, но скандинавците не летаат премногу во облаци, туку максимално сериозно се подготуваат за пресметката со македонскиот национален тим.

Димовски не игра вечерва, Стоилов единствен „пикер“

Екипа - 15.01.2012

Ванчо Димовски нема да биде во можност да им помогне на македонските ракометари на денешниот натпревар против Шведска. Иако Димовски доби зелено светло да биде дел од националниот тим на овој ...

Без Димовски против Шведска

СуперСпорт - 15.01.2012

Тимот на Македонија нема да може да смета на услугите на Ванчо Димовски против големата Шведска. Иако Димовски беше неизвесен за настап на ова ЕП, селекторот Шундовски го стави на списокот.

Во Ниш, како на домашен терен, против Шведска

Р.С.Европа - 15.01.2012

Во Ниш има околу 3.000 македонски навивачи во очекување на дуелот со Шведска на ЕП во ракомет. Ќа помогнат ли бројните навивачи за победа против фаворизираните Швеѓани? Македонските навивачи „го ...

Македонија-Шведска 13:14 на полувреме

Макфакс - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација, во својот прв натпревар на Еуро 2012, по првото полувреме, има негатива од еден гол 13:14, против Шведска.

Реми со големата Шведска на стартот од ЕП 2012

Екипа - 15.01.2012

Во трилер натпревар каков што само македонските национални селекции веќе во континуитет знаат да одиграат нашите ракометари сосема заслужено одиграа без победник (26-26) против ракометната велесила ...

Извинете, не знаевме дека сте четирикратни европски и светски прваци - Македонија-Шведска 26-26

Inpress - 15.01.2012

Ниш, 15. јануари 2012 (ИНПРЕС) Во рамноправен натпревар во кој нашата ракометна репрезентација водеше скоро во текот на целиот натпревар, во првиот натпревар на Европското ракометно првенство нашата ...

Нерешен резултат рамен на триумф!

Курир - 15.01.2012

Македонските ракометари одиграа нерешено 26:26 во премиерниот настап на Европското првенство во Ниш против репрезентацијата на Шведска.

Македонија пропушти можност за победа над Шведска

Макфакс - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација, во својот прв натпревар на Еуро 2012, одигра нерешено со Шведска 26:26 (13:14). Селекторот на Македонија натпреварот го започна со Ристовски на голот, Лазаров, ...

Ракомет ЕП: Македонија - Шведска нерешено

Р.С.Европа - 15.01.2012

Машката ракометна репрезентација на Македонија го одигра вечерва првиот меч на Европското првенство во Србија против фаворизираната Шведска нерешено 25 спрема 25 спрема 25.

Храбрите „лавови“ ремизираа со „викинзите“

Оn.net - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација бодрена од скоро 4.000 навивачи во поголем дел од натпреварот беше во водство против Шведска, но на крајот одигра 26:26 со четвртата репрезентација на светот.

Лазаров: Жалам што не победивме

Екипа - 15.01.2012

Македонскиот капитен Кире Лазаров на прес-конференцијата по натпреварот изјави дека мора да се биде задоволен од ремито на дуелот со Шведска, иако напомена и дека меѓу ракометарите владее жалост што ...

Ракометарите одиграа нерешено со Шведска

Таратур - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација одигра нерешено, 26:26 со четирикратниот европски првак Шведска. Во еден исклучително интензивен и интересен натпревар во салата „Чаир“ во Ниш, Македонската ...

Ракометарите заслужија повеќе од бод против големата Шведска

+инфо - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација успеа да освои бод против големата Шведска во првиот меч од групната фаза на Европското првенство во Србија, ремизирајќи со 26-26 (14-13).

Лазаров задоволен, но жали за прокоцканата победа

+инфо - 15.01.2012

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, е задоволен од освоениот бод против Шведска. Тој е разочаран од пропуштената шанса да се победи големиот противник, но е реален во ...

Македонијa - Шведска (фото)

СуперСпорт - 15.01.2012

Македонија и Шведска ремизираа не вечерашниот натпревар. Резултатот на крајот гласеше 26:26. Погледнете ги најинтересните моменти преку ...

Лазаров: Жалиме што не победивме

Курир - 15.01.2012

- Жалиме што на победивме, затоа што имавме голема можност, изјави македонскиот капитен Кирил Лазаров на прес конференција по завршувањето на мечот со Шведска.

Шундовски: Најдобри сме против најдобрите

+инфо - 15.01.2012

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Звонко Шундовски призна дека не е задоволен од начинот на кој што го одигравме последниот напад, во кој ја прокоцкавме шансата да направиме ...

Шундовски: Покажавме карактер

Курир - 15.01.2012

Покажавме дека со поддршка на публиката можеме да одиграме добро и против најдобрите и дека можеме да се вратиме во игра и покрај значителната негатива во самиот финиш.

Бод за почеток

Алфа - 15.01.2012

Освоен е првиот бод на Европското ракометно првенство. Македонија одигра нерешено 26:26 на премиерниот натпревар во Ниш против Шведска што остава надеж за пласман во вториот круг.

Швеѓаните барале помош како да го запрат Кире Лазаров

Точка - 15.01.2012

Шведска ја има улогата на голем фаворит на денешниот меч, но скандинавците не летаат премногу во облаци, туку максимално сериозно се подготуваат за пресметката со македонскиот национален тим.

Кире Лазаров сериозна закана за Шведската репрезентација

Sky - 15.01.2012

Швеѓаните за вечерашниот натпревар со Македонската репрезентација сериозно се подготуваат. Клуч за успехот за тимот на Шведска е да се запре најдобриот Македонски репрезентативец Кире Лазаров, но и ...

ФОТО: Македонија испушти победа над Шведска

Точка - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација одигра нерешени 26:26 во првото коло од групата Б на Европското ракометно првенство кое се игра во Србија.

Шведска и украде бод на Македонија

Вечер Прес - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација освои само бод во првиот натпревар на 10. Европско првенство во Србија (15-29 јануари), против репрезентацијата на Шведскас во Б- групата во Ниш.

Лазаров задоволен за освоениот бод, но жали за пропуштената шанса

Sky - 15.01.2012

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров по денешниот натпревар изјави дека е задоволен од освоениот бод, но и разочаран од пропуштената шанса да се победи големиот противник.

Нерешено против Шведска на почетокот на ЕП во ракомет (26:26)

Н.Македонија - 15.01.2012

Ракометарите на Македонија не успеаја да победат на првиот натпревар од Европското првенство во ракомет во Србија На натпреварот што заврши во Ниш, нашата репрезентација одигра нерешено против ...

Почна натпреварот Македонија - Шведска во Ниш

Н.Македонија - 15.01.2012

Ракометарите на Македонија го почнаа првиот дуел од Европското првенство за мажи што се одржува во Ниш, Србија За Македонија настапуваат: Борко Ристовски, Петре Ангелов, Дејан Манасков, Стојанче ...

Лазаров: испуштивме победа, но освоивме голем бод

Н.Македонија - 15.01.2012

Иако шведската селекција беше фаворизирана, македонските ракометари, предводени од селекторот Звонко Шундовски, одиграа нерешено 26-26 против силните Швеѓани во првиот меч од групата Б на десеттото ...

Оптимизам во македонскиот табор пред стартот на ЕП

Дневник - 14.01.2012

Македонските ракометари се главно задоволни од условите што ги нуди хотелот Тами резиденс и од условите за тренинг и успешно се привикнуваат на условите во Ниш во пресрет на првиот меч од Европското ...

Македонски вулкан за „викинзите“

Утрински - 14.01.2012

Поддршката од трибините во Ниш главен адут против Шведска на стартот од Европското ракометно првенство во Србија в недела Македонија нема шведски животен стандард, но има ракометари гладни за ...

Нема поубав почеток од победа

Дневник - 14.01.2012

Македонската ракометна репрезентација, мажи, ќе биде поддржана од илјадници наши навивачи во својот прв меч од Европското првенство во Србија.

ЕП Ракомет: Според прогнозите, Македонија на 12. место

Дневник - 14.01.2012

На претстојното Европско машко ракометно првенство во соседна Србија, за македонската репрезентација се прогнозира пласман на 12. позиција.

Лазаров во идеалниот Екс-Ју состав на ЕУРО 2012

Курир - 14.01.2012

Осуммина ракометни новинари од четири земји од поранешна Југославија, учеснички на ЕП во Србија го избраа идеалниот состав составен од ракометари од Македонија, Србија, Словенија и Хрватска, кој би ...

Лазаров во најдобрата екс-ју постава на ЕВРО 2012!

Екипа - 14.01.2012

Капитенот на македонската репрезентација Кире Лазаров во изборот на новинарите од поранешна СФРЈ е избран во идеалната екс-ју постава на ракометари за претстојното Европско првенство 2012.

Index.hr го претстави Лазаров како Унгарец

Курир - 14.01.2012

Еден од најпознатите хрватски портали Индекс.хр во вчерашната статија насловена „Ова се ѕвездите кои би можеле да го одбележат ЕП во Србија“ направи катастрофална грешка.

„Balkan-handball“ анкета: Македонија најдобра балканска селекција на ЕП 2012

Точка - 14.01.2012

Според анкетата на „balkan-handball“ на поставеното прашање „Која репрезентација ќе оствари најдобар пласман на ЕП 2012“, најмногу гласови има токму за Македонија.

Три нови ракометарки во Металург

Н.Македонија - 14.01.2012

Пикерот Марија Николиќ, левото крило Јована Саздовска и левиот бек Дајана Јовановска се нови членки на македонскиот женски ракометен шампион Металург.

Мојсоски: Имаме шанси да ја победиме Шведска

Идивиди - 14.01.2012

Македонските ракометари и нивниот соиграч Наумче Мојсоски се максимално фокусирани со успех да ги започнат натпреварите од групната фаза на ЕП во Србија, кое започнува на 15-ти јануари во недела.

Со сите оружја ќе удриме на Шведска

Дневник - 13.01.2012

Македонската ракометна репрезентација со полна пареа и без калкулации ќе тргне уште на првиот меч од Европското првенство во Србија со надеж дека ќе забележи победа против Шведска.

Шундовски го затвори списокот за Ниш, отпаднаа Марковски, Митревски и Кукоски

Канал5 - 13.01.2012

Од денеска црвено - жолтите се во Ниш каде од недела ќе ги започнат настапите на европскиот шампионат во Србија. По пауза од цели 14 години македонската машка ракометна репрезентација се враќа на ...

266 евра за настап на секој ракометар

Оn.net - 13.01.2012

Европската ракометна федерација ќе им исплати по 266 евра за секој настап на клубовите чии членови ќе бидат дел од Европското првенство во Србија.

Лазаров како „баба Рога“ за Швеѓаните

+инфо - 13.01.2012

Шведска стравува од македонскиот ракометен капитен Кирил Лазаров. Скандинавците в недела ќе бидат првиот противник на „црвено-жолтите“ на претстојното Европско првенство во Србија, но четврта светска ...

Шундовски ги одбра 16-те ракометари за ЕП, меѓу нив е и Димовски

Кирилица - 13.01.2012

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Звонко Шундовски, реши кои шеснаесет играчи ќе патуваат на Европското првенство во Србија, кое ќе започне во недела.

Шундовски го објави списокот за Еуро 2012

Кајгана - 13.01.2012

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Звонко Шундовски, реши кои шеснаесет играчи ќе патуваат на Европското првенство во Србија, кое ќе почне во недела.

Шундовски го објави списокот за Еуро 2012

Макфакс - 13.01.2012

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Звонко Шундовски, реши кои шеснаесет играчи ќе патуваат на Европското првенство во Србија, кое ќе започне во недела.

ЖРК Металург официјализираше договори со три млади ракометарки

Екипа - 13.01.2012

Македонскиот шампион, ЖРК Металург и официјално потпиша професионални договори со три млади ракометарки од редовите на сестринската екипа Металург – Скопје, која се натпреварува во Првата наша лига.

Мојсоски - Имаме шанси да ја победиме Шведска

Inpress - 13.01.2012

Скопје, 13. јануари 2012 (ИНПРЕС) Македонските ракометари и нивниот соиграч Наумче Мојсоски се максимално фокусирани со успех да ги започнат натпреварите од групната фаза на ЕП во Србија, кое ...

Handball-Planet: Македонија ќе биде 12-та на ЕП 2012

Екипа - 13.01.2012

Најпрестижниот светски ракометен интернет портал „ Handball-Planet “ изработувајќи завршна анализа пред стартот на престојното Европско првенство 2012 во Србија, прогнозира дека репрезентацијата на ...

Balkan-handball: Македонците не се аутсајдери

Курир - 13.01.2012

Според прогнозата на порталот специјализиран за ракомет, нашата ракометна селекција ќе ја мине својата група и ќе се пласира во следната рунда, која се игра во Белград.

Македонската фаланга го освојува Ниш

Оn.net - 13.01.2012

По 14 години, ракометната репрезентација на Македонија повторно ќе настапува на Европско првенство. Според прогнозата на "Handball-Planet", нашиот национален тим на ЕП во Србија ќе заврши на 12.

Според „Handball-Planet“ Македонија ќе биде 12-та

Спортски - 13.01.2012

Најпрестижниотсветски ракометен интернет портал „Handball-Planet“ изработи завршна анализа пред стартот на престојното Европско првенство 2012 во Србија.

Швеѓаните си имаат мака: Како да се сопре „големиот Киро“?

Екипа - 13.01.2012

Првиот противник на македонските ракометари на ЕП 2012 в недела ќе биде селекцијата на Шведска. Тие се фаворити на хартија, ама признаваат дека си имаат мака - размислуваат како да се сопре големиот ...

Швеѓаните се тресат пред големиот Кире Лазаров

Курир - 13.01.2012

Главен проблем за селекторот на Шведска Мартин Јонсон пред дуелот со Македонија во недела е како да се сопре феноменалниот Кире Лазаров.

Според „Handball-Planet“ Македонија ќе биде 12-та

Таратур - 13.01.2012

Најпрестижниотсветски ракометен интернет портал „Handball-Planet“ изработи завршна анализа пред стартот на престојното Европско првенство 2012 во Србија.

Шведска стравува од Лазаров

Sky - 13.01.2012

Шведска е нашиот прв противник на Европското првенство во ракомет кое се одржува во Србија, но Шведска е и фаворит за освојување на првото место во групата Б.

Македонија 12. на ЕП, според „Handball-planet“

Точка - 13.01.2012

Најеминентниот ракометен портал, „handball-planet“ направи едно предвидување за конечниот исход од Европското ракометно првенство во Србија 2012.

Познати се 16-те репрезентативци за ЕП 2012 Србија

Точка - 13.01.2012

Селекторот Звонко Шундовкси ги определи 16-те репрезентативци кои ќе не претставуваат на завршницата од Ракометното европско првенство 2012 Србија.

Викинзите први на мегдан

Вечер Прес - 13.01.2012

Репрезентативците на Македонија, во оптимистичка атмосфера, утревечер во групата Б, во Ниш, во првиот натпревар ќе игра против Шведска, една од најтрофејните европски селекции, со желба да направи ...

„Се гледаме во финале“

Н.Македонија - 13.01.2012

Ова е само една од стотиците пораки што навивачите ги напишаа вчера на големо платно во центарот на Скопје, кое скопската пиварница им го предаде на репрезентативците, пред нивното заминување на ЕП ...

Лазаров пред ЕП во ракомет: Ќе "гинеме" за Македонија

eReporter - 13.01.2012

Капитенот на македонската ракометна репрезнтација Кире Лазаров вети беспоштедна борба на Европското првенство кое в недела започнува во Србија.

Ќе „гинеме“ за Македонија како кошаркарите, но не ветувам чуда

Идивиди - 13.01.2012

На 15 јануари почнува Европското ракометно првенство во Србија, на кое учествува и Македонија. Нашата репрезентација ќе ги игра мечевите од првата фаза во Ниш, што би требало да биде голем адут, ...

Лазаров сместен меѓу ѕвездите

Дневник - 12.01.2012

Секоја репрезентација што настапува на Европското ракометно првенство во Србија има барем по една ѕвезда која е идол на младите, пример за углед, а меѓу 10-те најпознати е и нашиот Kирил Лазаров.

Ракометниот сојуз на Србија се извини за грчкото знаме во Смедерево

Канал5 - 12.01.2012

Ракометниот сојуз на Србија денеска и се извини на македонската ракометната федерација поради провокацијата од страна на српските навивачи за време на пријателскиот натпревар меѓу Србија и Македонија ...

Лазаров како да не бил повреден

Утрински - 12.01.2012

Капитенот играше и беше најефикасен во последниот тест-меч, а требаше да мирува два-три дена Враќањето на капитенот Кирил Лазаров е најголемата придобивка од синоќешниот последен контролен натпревар ...

Ракометартите максимално подготвени ќе го дочекаат Европското првенство

24 Вести - 12.01.2012

Уште само три дена од почетокот на Европското првенство во ракомет кое од 15 до 29 јануари ќе се одржи во Србија. Тренерот Звонко Шундовски заедно со ракометарите на денешната прес-конференција и ...

Примарна цел на ЕП во Србија пласман во вториот круг !

Телма - 12.01.2012

Селекторот Звонко Шундовски е задоволен од подготвоките на националниот тим во пресрет на ЕП во Србија. Шундовски смета дека тимот е подготвен за овој предизвик и посакува пласман во вториот круг на ...

Србија ни се извини

Кирилица - 12.01.2012

Ракометната федерација на Србија и се извини на нашата федерација за „пропустот“ во натпреварот Србија - Македонија Српската државна телевизија на пријателскиот ракометен натпревар меѓу Србија и ...

Мечот со Шведска е значаен, но не и пресуден

Макфакс - 12.01.2012

Првиот натпревар со Шведска, кој ракометната репрезентација на Македонија ќе го одигра на Еуро 2012, во многу нешта, може да го одреди понатамошниот тек на шампионататот на „црвено-жолтата“ ...

Рaкометарите подготвени за успех на ЕП

Оn.net - 12.01.2012

Македонските ракометари подготвени го очекуваат стартот на Европското првенство Србија. Избраниците на селекторот Звонко Шундовски најавуваат максимална борба против противниците во нашата група, ...

Еве ги 16-те Македонци кои ќе се ’борат’ во Ниш

Таратур - 12.01.2012

Македонската ракометна репрезентација синоќа одигра тест натпревар против комбинираниот состав од играчи од Металург и Вардар Про, по што селекторот Шундовски го скрати списокот за ЕП на 16 ...

Мојсоски: Победа против Шведска значи понатамошен пласман

+инфо - 12.01.2012

Македонскиот ракометен ас Наумче Мојсоски на денешната прес-конференција изјави дека тој заедно со соиграчите се максимално фокусирани успешно да ги започнат мечевите од групната фаза на ЕП во ...

Србите покажаа доблест и се извинија за ’грчкото знаме’

Таратур - 12.01.2012

Пред неколку дека кога македонската ракометна репрезентација играше пријателски натпревар против Србија, навивачите на трибините извадија грчко знаме како провокација, а националната телевизија РТС ...

Шундовски вечерва ќе реши кој ќе патува на Еуро 2012

Кајгана - 12.01.2012

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Звонко Шундовски, сè уште не решил кои 16 ракометари ќе ја претставуваат Македонија, на претстојното Европско првенство во Србија.

Лазаров: Што е со младинскиот ракомет?

Екипа - 12.01.2012

Денешната прес-конференција беше наменета за да се искажат очекувањата во пресрет на Европското Првенство, но македонскиот капитен Кире Лазаров во свој стил, максимално искрено и реално, проговори и ...

Оптимизам пред настапот во Србија

Алфа - 12.01.2012

Седмата сила денеска го имаше последниот брифинг со македонските ракометари кои утре заминуваат за Ниш на својот втор настап на Европското првенство.

Србија се извини за грчкото знаме на трибините

СуперСпорт - 12.01.2012

Денес пристигна официјално извинување до Ракометната федерација на Македонија од страна на Ракометниот сојуз на Србија по повод двојниот инцидент кој се случи за време на пријателскиот ракометен ...

Шундовски ги одбра 16-те „воини“ за ЕП 2012

Екипа - 12.01.2012

Онака како што најави денеска ЕКИПА, потврдени се 16-те ракометари кои ќе не претставуваат на Европското првенство 2012 кое на 15. јануари стартува во Србија.

Шундовски го објави списокот со кој ќе патува во Ниш!

СуперСпорт - 12.01.2012

Денеска селекторот Шундовски одлучи кои ќе бидат 16. ракометари кои ќе отпатуваат за Ниш, Србија за ЕП. Од списокот отстранети беа Куковски, голманот Митревски и пикерот Марковски.

Димовски патува за Ниш

+инфо - 12.01.2012

Селекторот на машката ракометна репрезентација Звонко Шундовски вечерва по последниот тренинг пред утрешното заминување за Србија го објави списокот на 16-мината кои ќе ги бранат боите на Македонија ...

Шестнаесетмината на Шундовски

Оn.net - 12.01.2012

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија го објави конечниот список со шестнаесет ракометари кои ќе учествуваат на Европското првенство во Србија.

Србите официјално се извинија за инцидентот во Смедерево

Кајгана - 12.01.2012

Ракометниот сојуз на Србија (РСС), со допис им се извинил на своите колеги од Ракометната федерација на Македонија (РФМ), за инцидентот, кој се случи на 8.

Прес на ракометарите пред патувањето за Србија

Макфакс - 12.01.2012

По повод учеството на претстојното Европско првенство во ракомет, денес, од 12:30 часот, прес конференција во хотелот „Александар Палас“, ќе одржат преставници на Федерацијата, селекторот Звонко ...

ФОТО: Ракометарите подготвени за ЕП

Курир - 12.01.2012

Синоќа во СРЦ Kале најдобрите наши ракометари ја имаа последната контрола пред стартот на ЕП во Србија во недела. Пред околу 300 гледачи во СРЦ Кале македонската ракометна репрезентација славеше со ...

Шундовски го презентира списокот патници за ЕП

Екипа - 12.01.2012

По вчерашниот тест дуел со спаринг селекцијата составена од ракометари на двете наши најдобри екипи, Вардар Про и Металург, селекторот на македонската репрезентација Звонко Шундовски денеска од 12 ...

Прес на ракометарите пред патувањето за Србија

Кајгана - 12.01.2012

Претставници на Македонската ракометна федерацијата, селекторот Звонко Шундовски и играчите, денеска од 12.30 часот ќе одржат прес конференција во хотелот „Александар Палас“ пред заминувањето на ...

Еве со кои 16-мина ќе го освојуваме Ниш

Курир - 12.01.2012

Македонската ракометна репрезентација синоќа одигра тест натпревар против комбинираниот состав од играчи од Металург и Вардар Про, по што селекторот Шундовски го скрати списокот за ЕП на 16 ...

Еве ги 16-те Македонци кои ќе се ’борат’ во Ниш

Спортски - 12.01.2012

Македонската ракометна репрезентација синоќа одигра тест натпревар против комбинираниот состав од играчи од Металург и Вардар Про, по што селекторот Шундовски го скрати списокот за ЕП на 16 ...

Ракомет:Шведска и Чешка со порази патуваат на Еуро 2012

Макфакс - 12.01.2012

Противниците на Македонија, во Б групата, на Европското првенство во ракомет, Шведска и Чешка, загубија во последните контролни средби, пред почетокот на шампионатот.

ФOTO: Македонија ги испраќа ракометарите со желба за победа

Курир - 12.01.2012

Во организација на Пивара Скопје АД денес на улица Македонија кај спомен куќата на Мајка Тереза, на големо платно граѓаните можеа да ги напишат своите пораки за поддршка за македонските ракометари.

Србите се извинија за грчкото знаме

Курир - 12.01.2012

Ракометниот сојуз на Србија денес испрати извинување до Ракометната федерација на Македонија поради провокацијата од страна на српските навивачи за време на пријателскиот натпревар меѓу Србија и ...

Србите се извинија за грчкото знаме и за БЈРМ

Екипа - 12.01.2012

Ракометниот сојуз на Србија испрати официјално извинување до Ракометната федерација на Македонија за грчкото знаме кое се појави на трибините на пријателската средба во Смедерево.

Ракомет: Шведска и Чешка со порази патуваат на Еуро 2012

Кајгана - 12.01.2012

Противниците на Македонија од Б групата на Европското првенство во ракомет, Шведска и Чешка, загубија во последните контролни средби, пред почетокот на шампионатот.

„Balkan-handball“: Лазаров и навивачите најголеми адути на Македонија

Курир - 12.01.2012

Интернет порталот „Balkanhandball“ во својата анализа на репрезентациите кои се наоѓаат во Групата Б за ЕП во Србија, како најголеми адути на македонската репрезентација ги наведе Кире Лазаров и ...

Ракометарите подготвени за европското шоу

Екипа - 12.01.2012

Македонските ракометари денеска на прес-конференција и порачаа на спортската јавност дека се максимално подготвени за предизвикот што ќе ги очекува во следните петнаесетина дена, кога ќе ги бранат ...

Србите покажаа доблест и се извинија за ’грчкото знаме’

Спортски - 12.01.2012

Пред неколку дека кога македонската ракометна репрезентација играше пријателски натпревар против Србија, навивачите на трибините извадија грчко знаме како провокација, а националната телевизија РТС ...

Србите официјално се извинија за инцидентот во Смедерево

Макфакс - 12.01.2012

Ракометниот сојуз на Србија (РСС), со допис им се извинил на своите колеги од Ракометната федерација на Македонија (РФМ), за инцидентот, кој се случи на 8.

Мечот со Шведска е значаен, но не и пресуден

Кајгана - 12.01.2012

Првиот натпревар со Шведска, кој ракометната репрезентација на Македонија ќе го одигра на Еуро 2012, во многу нешта, може да го одреди понатамошниот тек на шампионататот на „црвено-жолтата“ ...

Србија се извини за провокациите во Смедерево

+инфо - 12.01.2012

Ракометната федерација на Србија со официјално писмо до челниците на РФМ се извини за провокациите за време на пријателскиот меч во Смедерево, кога на трибините се вееја неколку грчки знамиња, а во ...

Лазаров: Подготвени го дочекуваме првенството

Курир - 12.01.2012

Капитенот на машката ракометна репрезентација, Кире Лазаров, посочи дека момците се подготвени за првенството по обемните и квалитетни подготовки.

Мојсоски: Првата победа е пласман во втор круг

Курир - 12.01.2012

Тактичкиот план на селекторот и на нас како играчи е веќе испробан, потенцира ракометарот Наумче Мојсоски. -Фокусирани сме на првиот натпревар против Шведска бидејќи знаеме дека добар старт ќе го ...

Шундовски вечерва ќе реши кој ќе патува на Еуро 2012

Макфакс - 12.01.2012

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Звонко Шундовски, сè уште не решил кои 16 ракометари ќе ја претставуваат Македонија, на претстојното Европско првенство во Србија.

Извинување од Србија за грчкото знаме

Оn.net - 12.01.2012

Ракометниот сојуз на Србија официјално се извини за грчкото знаме кое се појави на пријателскиот натпревар во Смедерево.

Србите се извинија за скандалот со грчкото знаме и БЈРМ

Сител - 12.01.2012

Вадењето на грчкото знаме на пријателскиот натпревар меѓу Србија и Македонија било дело на неодговорни навивачи. Српската ракометна федерација се извини преку допис.

Ракометниот сојуз на Србија се извини

Sky - 12.01.2012

Извинување од Ракометниот сојуз на Србија до Ракометната федерација на Македонија, заради провокацијата од страна на српските навивачи за време на пријателскиот натпревар меѓу Србија и Македонија во ...

Дознајте со кој 16 ракометари ќе го покориме Ниш

Sky - 12.01.2012

Денес селекторот на македонската ракометна репрезентација Звонко Шундовски треба да излезе со конечниот список на ракометари кои што ќе ги бранат боите на Македонија во настапите на Европското ...

Кире Лазаров заштитно лице на Пелистерка

Вечер Прес - 12.01.2012

Десниот бек во таборот на "црвено-жолтите" потпиша едногодишен договор со најпознатиот македонски бренд за производство на безалкохолни пијалаци Капитенот на македонската ракометна репрезентација, ...

Пишувајте пораки денеска на големото платно на улица Македонија

Н.Македонија - 12.01.2012

На големо платно, поставено на улицата Македонија во Скопје, денеска од 9 до 12 часот македонските граѓани ќе можат да напишат пораки за поддршка на ракометната репрезентација пред настапот на ЕП во ...

Лазаров е меѓу 10-те најголеми ѕвезди на ЕП 2012

Н.Македонија - 12.01.2012

Македонскиот ракометен капитен е во друштво со Карабатиќ, Балиќ, Лијевски, Андерсон, Генсхајмер, Јиха... Еден од најпосетените ракометни сајтови „Хандбал планет“ го стави македонскиот капитен Кирил ...

Мојсоски: Шведска ни е најсилен ривал

Н.Македонија - 12.01.2012

Ако ги совладаме Швеѓаните, тогаш може да размислуваме за влез во вториот круг и со побогато конто бодови, смета репрезентативниот бек пред почетокот на ЕП Оптимист сум и верувам дека ќе го поминеме ...

Ракомет – ревијален ракометен натпревар на Кале

24 Вести - 11.01.2012

Селекторот на машката ракометна репрезентација Ѕвонко Шундовски ке го објави списокот со конечните 16 патници за Србија по денешниот ревијален натпревар.

Фото сторија: Успешна генералка на ракометарите пред ЕП 2012

Екипа - 11.01.2012

Македонската ракометна репрезентација славеше со 31-20 во ревијалниот натпревар во кој што за противник имаше екипа составена од ракометари на Металург, Вардар про и Тинекс Пролет.

Последна контрола на ракометарите пред Еуро 2012

Кајгана - 11.01.2012

Македонската ракометна репрезентација, вечерва, ќе ја има последната контролна средба, пред заминувањето за Ниш на Европското првенство, кое ќе се одржува од 15-29 јануари.

Вечер последна контрола на ракометарите пред Еуро 2012

Кирилица - 11.01.2012

Македонската ракометна репрезентација, вечерва, ќе ја има последната контролна средба, пред заминувањето за Ниш, на Европското првенство, кое ќе се одржува од 15-29. јануари.

Лазаров го повреди скочниот зголб!

СуперСпорт - 11.01.2012

На денешниот тренинг, нашиот најдобар ракометар, Кире Лазаров заработи мала повреда. Се работи за истегнување на предниот лигамент на скочниот зглоб, па поради тоа ќе мора да мирува 3-4 дена.

Последна контрола на ракометарите пред Еуро 2012

Макфакс - 11.01.2012

Македонската ракометна репрезентација, вечерва, ќе ја има последната контролна средба, пред заминувањето за Ниш, на Европското првенство, кое ќе се одржува од 15-29. јануари.

Ванчо Димовски се опорави, Кире Лазаров се повреди

Inpress - 11.01.2012

Скопје, 11. јануари 2012 (ИНПРЕС) По последните прегледи на повреденото стапало на Ванчо Димовски конечно е решена дилемата за неговиот настап на ЕП во Србија.

Кире Лазаров меѓу најголемите ѕвезди на Еуро 2012

Кирилица - 11.01.2012

Новинарите на интернет страницата специјализирана за ракометниот спорт, „Handball-Planet.com“, објавија листа на десетте најголеми ѕвезди на претстојното Европско првенство, чии домаќин ќе биде ...

Ракометарите со оптимизам на ЕП во Србија

Р.С.Европа - 11.01.2012

Доколку ни се укаже шанса секако дека ќе се обидеме да ја искористиме, иако сме најголеми аутсајдери и според обложувалниците и според рејтингот на ЕХФ, вели капитенот на ракометната репрезентација ...

Последниот тест на ракометарите без Лазаров

Курир - 11.01.2012

Најдобрите македонски ракометари вечерва ќе ја имаат последната контролна средба пред заминувањето за Ниш. Со почеток од 19 часот, противник на амкедонската селекција ќе биде комбинираниот состав на ...

Контролка и список на ракометарите

+инфо - 11.01.2012

Македонската ракометна репрезентација вечерва (19 ч.) во СРЦ „Кале“ ќе одигра контролен тренинг меч против комбинираниот тим од ракометари на двата најквалитетни македонски клубови, Металург и Вардар ...

Што ќе им порачате на македонските ракометари?

Курир - 11.01.2012

Во пресрет на почетокот на Европското првенство во ракомет и испраќањето на македонската репрезентација за Република Србија, граѓаните ќе имаат можност да им остават порака на ракометарите.

Филип Лазаров: Не ни пречи да бидеме аутсајдери

Екипа - 11.01.2012

Македонските ракометари ги финишираат подготовките за претстојното Европско Првенство во Србија, каде што ќе се обидат повторно да ја израдуваат нашата спортска јавност.

Се е во ред со Кире, игра во „Кале“!

Курир - 11.01.2012

Иако беше најавено дека македонскиот капитен Кирил Лазаров нема да биде дел од вечерашниот ревијален меч во СРЦ Кале, сепак најдобриот македонски ракометар се појави на паркетот.

Кире Лазаров полесно повреден

Вечер Прес - 11.01.2012

Капитенот на македонската репрезентација Кире Лазаров на три дена пред стартот на Европското првенство во Србија заработи повреда.

Лазаров го повреди скочниот зглоб

Точка - 11.01.2012

Кирил Лазаров, најдобриот македонски ракометар, заработи полесна повреда на скочниот зглоб на ногата за време на тренинг на селекцијата.

Македонија забележа победа во третиот контролен меч

Н.Македонија - 11.01.2012

Ракометната репрезентација на Македонија, предводена од селекторот Звонко Шундовски вечерва во СРЦ “Кале” го совлада комбинираниот состав на играчи од Металург, Вардар про и Тинекс пролет со 31-20 во ...

Србите н` провоцираа со грчко знаме, ние ќе им вратиме со косовско

Дневник - 10.01.2012

На грчките знамиња на натпреварот меѓу ракометните репрезентации на Македонија и Србија, што се одржа викендов во Смедерево, македонските навивачи се закануваат дека ќе одговорат со косовски знамиња, ...

Ванчо Димовски патува за Србија, Лазаров полесно повреден на тренинг

Канал5 - 10.01.2012

Македонската ракометна репрезентација ги одбројува последните денови пред Европското првенство во Србија. Најдобрите македонски ракометари се во завршна фаза од подготовките за настапот на Европското ...

Лазаров го повреди скочниот зглоб, не е сериозно бара мирување

Телма - 10.01.2012

Македонската ракометна репрезентација во СРЦ „Кале“ ги финишира подготовките пред стартот на Европското првенство во Србија.

Лазаров го повреди скочниот зглоб

Курир - 10.01.2012

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров на само пет дена до почетокот на Европското Првенство во Србија се соочува со проблем поради повреда на скочниот зглоб, која според првичните информации ...

Димовски фит за ЕП во Србија!

+инфо - 10.01.2012

Искусниот ракометен репрезентативец Ванчо Димовски успешно закрепна од повредата на стапалото, која ја заработи за време на подготовките на Златибор, по што ќе настапи за македонскиот национален тим ...

Ванчо Димовски ќе игра на ЕП 2012!

Екипа - 10.01.2012

Стручниот штаб на македонската репрезентација има причина за задоволство откако Ванчо Димовски ги мина последните лекарски прегледи и ќе биде во комбинација за настап на претстојното Европското ...

Лазаров меѓу десетте најголеми ѕвезди на ЕП 2012

Курир - 10.01.2012

Ракометниот портал handball-planet.com состави топ листа на десетте најголеми ѕвезди кои ќе настапат на претстојното Европското првенство во Србија, а меѓу нив се наоѓа и нашиот најдобар ракометар.

Лазаров меѓу најголемите ѕвезди на Еуро 2012

Макфакс - 10.01.2012

Новинарите на интернет страницата специјализирана за ракометниот спорт, „Handball-Planet.com“, објавија листа на десетте најголеми ѕвезди на претстојното Европско првенство, чии домаќин ќе биде ...

И Димовски патува за Србија!

Курир - 10.01.2012

Искусниот пикер ги мина лекарските прегледи и на големо задоволство на стручниот штаб на репрезентацијата и на навивачите, ќе биде во комбинација за настап на Европското првенство во ракомет.

Лазаров меѓу најголемите ѕвезди на Еуро 2012

Кајгана - 10.01.2012

Новинарите на интернет страницата специјализирана за ракомет, „Handball-Planet.com“, на својата листа го вброија Кирил Лазаров меѓу десетте најголеми ѕвезди на претстојното Европско првенство што ...

Повреда на Лазаров, за среќа не е сериозна!

+инфо - 10.01.2012

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров заработи повреда на денешниот претпладневен тренинг со националниот тим, која не е сериозна.

Лазаров во ТОП 10 ѕвездите на ЕП 2012

Екипа - 10.01.2012

Капитенот на нашата ракометна репрезентација Кире Лазаров е меѓу ТОП 10 најголемите ѕвезди на престојното Европско првенство 2012 во Србија, според изборот на специјализираната ракометн а интернет ...

Лазаров повреден, Димовски сепак ќе игра

Оn.net - 10.01.2012

Ванчо Димовски ќе биде во комбинација за настап на Европското првенство, а повредата на Кире Лазаров е од полесен карактер.

Ракометната репрезенатција утре ќе настапи против комбиниран состав од играчи на Металург и Вардар

СуперСпорт - 10.01.2012

Со цел да одигра уште еден квалитетен натпревар во подготвителната фаза, селекцијата на Македонија утре ќе настапи против комбинираниот тим составен од ракометари на Металург и Вардар ПРО, ракометари ...

Кире Лазаров го повреди скочниот зглоб!

Екипа - 10.01.2012

На само пет дена до почетокот на Европското Првенство во Србија, стручниот штаб на македонската репрезентација се соочува со проблем поради повреда на капитенот Кире Лазаров.

Лазаров: Имаме квалитет, само треба да го презентираме

Н.Македонија - 10.01.2012

Не размислувам воопшто дека би можеле да кикснеме. Ако го презентираме нашиот квалитет, убеден сум дека ќе минеме во втората фаза, без разлика што сите нé сметаат за аутсајдери, вели македонскиот ...

Македонските ракометари поразени од Србија

Дневник - 09.01.2012

На седум дена пред почетокот на Европското првенство, машката македонска ракометна репрезентација попладнево во Смедерево, во пријателски натпревар е поразена од Србија.

За РТС Република Македонија е БЈРМ

Канал5 - 09.01.2012

На синоќа одиграниот пријателски натпревар меѓу Србија и Македонија се случи политичка провокација. Во телевизискиот пренос на натпреварот, државната телевизија на Србија (РТС), нашата земја ја ...

Македонија знае што може и што сака на ЕП во Србија

Телма - 09.01.2012

Одбројувањето започна до стартот на ЕП во Србија остануваат уште пет дена. Денес промовиран дресот на репрезентацијата за настапот на ова континентално натпреварување.

Македонските ракометари поразени од Србија

Утрински - 09.01.2012

Најефикасен во нашата селекција беше Кирил Лазаров со 6 голови (4/6 од 7. мести), додека Стојанче Стоилов и Владимир Темелков постигнаа по 4 .

Македонија поразена од Србија

Кајгана - 09.01.2012

Во последниот контролен натпревар пред почетокот на Европското првенство во Србија, ракометарите на Македонија загубија од домаќинот на првенството со 23:26 (10:14).

Пораз на ракометарите од Србија

Алфа - 09.01.2012

Машката ракометна репрезентацијана Македонија загуби од Србија со 26:23 на натпреварот којa се одигра во Смедерево. Најефикасен во жолто-црвениот дрес беше Кире Лазаров со 6 погодоци, Темелков ...

Ракометарите послаби од Србија на последната контрола пред ЕП

Кирилица - 09.01.2012

Во последниот контролен натпревар пред почетокот на Европското првенство во Србија, ракометарите на Македонија загубија од домаќинот на првенството со 23:26 (10:14).

Провокации од Србите на контролниот натпревар

Inpress - 09.01.2012

Смедерево, 9. јануари 2012 (ИНПРЕС) Во контролен натпревар пред почетокот на Европското првенство во Србија, ракометарите на Македонија во Смедерево загубија од домаќинот на првенството со 26:23.

Ракометарите совладани од Србија

+инфо - 09.01.2012

Македонските ракометари претрпеа пораз од 26-23 на пријателскиот дуел против Србија. Мечот во Смедерево, кој претставуваше последен контролен дуел за избраниците на селекторот Звонко Шундовски пред ...

Шундовски и Лазаров: Има време да се исправат грешките

Макфакс - 09.01.2012

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Звонко Шундовски и капитенот Кирил Лазаров, се согласуваат дека од синоќешниот контролен меч со Србија можат да се извлечат поуки и дека до ...

Шундовски и Лазаров: Има време да се исправат грешките

Кајгана - 09.01.2012

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Звонко Шундовски и капитенот Кирил Лазаров, се согласуваат дека од синоќешниот контролен меч со Србија можат да се извлечат поуки и дека до ...

Шундовски: Ги видовме грешките, има време да се поправиме

Курир - 09.01.2012

Македонскиот селектор веднаш по пријателскиот меч со Србија изјави дека на овој меч беа увидени одредени грешки во нашата игра, а до почетокот на ЕП тие треба да се поправат.

Српската државна телевизија не провоцира со БЈРМ

Кирилица - 09.01.2012

Српската државна телевизија на вчерашниот пријателски ракометен натпревар меѓу Србија и Македонија не претстави како БЈР Македонија Како дополнителна провокација, за време на натпреварот на трибините ...

Лазаров: Видовме добри и лоши работи

Екипа - 09.01.2012

Во таборот на македонскиот национален тим не владее преголемо разочарување по поразот од 26-23 од Србија во последниот контролен натпревар пред почетокот на Европското Првенство што ќе стартува на 15 ...

Македонските ракометари поразени од Србија

МРТ - 09.01.2012

На седум дена пред почетокот на Европското првенство, машката македонска ракометна репрезентација попладнево во Смедерево, во пријателски натпревар е поразена од Србија.

Ни недостигаат контролни натпревари, но има време да се исправат грешките

Кирилица - 09.01.2012

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Звонко Шундовски и капитенот Кирил Лазаров, се согласуваат дека од синоќешниот контролен меч со Србија можат да се извлечат поуки и дека до ...

Ракометарите поразени на контролката со Србија

Точка - 09.01.2012

На неколку дена пред почетокот на Европското првенство, ракометарите на Македонија го одиграа последниот подготвителен натпревар со домаќинот Србија.

Провокација пред ЕП во ракомет, Македонија стана БЈРМ за српската РТС

eReporter - 09.01.2012

Српската државна телевизија (РТС) го искористи синоќешниот пријателски натпревар меѓу Србија и Македонија за политичка провокација на само една недела пред Европското првенство во ракомет.