TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Втор пациент со ебола ќе се лекува во Франција

24 Вести - 02.11.2014

Франција прифати да хоспитализира нов заболен од вирусот на ебола, кој ќе биде лекуван во воената болница Бегин во парискиот регион, соопшти француското Министерство за здравство, јави дописникот на ...

Еболата го загрозува туризмот во Африка

Deutsche Welle - 02.11.2014

Сторнирани патувања, несигурни туристи - кризата предизвикана од еболата сега се одразува на туристичката индустрија во Африка. Туристите не ги одбегнуваат само регионите зафатени со ебола, туку ...

Втор случај на заболен од ебола ќе се лекува во Франција

А1 On - 02.11.2014

Франција прифати да хоспитализира нов заболен од вирусот на ебола, кој ќе биде лекуван во воената болница Бегин во парискиот регион, соопшти француското Министерство за здравство, јави дописникот на ...

Паника во Турција, Африканец има симптоми на ебола

+инфо - 02.11.2014

Во турскиот град Кајсери е хоспитализиран 20-годишен африкански студент со симптоми кои се карактеристични за вирусот на ебола. Пациентот пристигнал во Кајсери од Мали и веднаш бил ставен во карантин.

Во Турција хоспитализиран студент со симптоми на ебола

Телеграф - 02.11.2014

Пациентот пристигнал во Кајсери од Мали и веднаш бил ставен во карантин Во турскиот град Кајсери е хоспитализиран 20-годишен африкански студент со симптоми кои се карактеристични за вирусот на ебола.

Африканец во Турција со симптоми на ебола

Нетпрес - 02.11.2014

Во турскиот град Кајсери е хоспитализиран 20-годишен африкански студент со симптоми кои се карактеристични за вирусот на ебола. Пациентот пристигнал во Кајсери од Мали и веднаш бил ставен во карантин.

Во Кајсери е хоспитализиран Африканец со симптоми карактеристични за ебола

Сител - 02.11.2014

Во турскиот град Кајсери е хоспитализиран 20-годишен африкански студент со симптоми кои се карактеристични за вирусот на ебола. Пациентот пристигнал во Кајсери од Мали и веднаш бил ставен во карантин.

Втор случај на заболен од ебола ќе се лекува во Франција

Сител - 02.11.2014

Франција прифати да хоспитализира нов заболен од вирусот на ебола, кој ќе биде лекуван во воената болница Бегин во парискиот регион, соопшти француското Министерство за здравство, јави дописникот на ...

Еболата стигна и во Турција

Денешен - 02.11.2014

Во турскиот град Кајсери е хоспитализиран 20-годишен африкански студент со симптоми кои се карактеристични за вирусот на ебола. Пациентот пристигнал во Кајсери од Мали и веднаш бил ставен во карантин.

Африканец во Турција со симптоми на ебола

Тера - 02.11.2014

Во турскиот град Кајсери е хоспитализиран 20-годишен африкански студент со симптоми кои се карактеристични за вирусот на ебола. Пациентот пристигнал во Кајсери од Мали и веднаш бил ставен во карантин.

Втор случај на заболен од ебола во Франција

Вечер Прес - 02.11.2014

Пациентот е вработен во една од агенциите на ОН во Сиера Леоне, а Париз го прифаќа по барање на Светската здраствена организација. Лицето не е француски државјанин и тоа било евакуирано од Фритаун со ...

Уште еден заболен од ебола во Франција

Пулс24 - 02.11.2014

Франција прифати да хоспитализира нов заболен од вирусот на ебола, кој ќе биде лекуван во воената болница Бегин во парискиот регион, соопшти француското Министерство за здравство, јави дописникот на ...

Втор случај на заболен од ебола во Франција

Република - 02.11.2014

Франција прифати да хоспитализира нов заболен од вирусот на ебола, кој ќе биде лекуван во воената болница Бегин во парискиот регион, соопшти француското Министерство за здравство, јави дописникот на ...

Паника во Турција, Африканец има симптоми на ебола

Либертас - 02.11.2014

Во турскиот град Кајсери е хоспитализиран 20-годишен африкански студент со симптоми кои се карактеристични за вирусот на ебола. Пациентот пристигнал во Кајсери од Мали и веднаш бил ставен во карантин.

Можни ли се терористички напади со ебола?

еМагазин - 02.11.2014

Шпанскиот државен секретар за безбедност, Франциско Мартинез, предупреди дека Исламска држава (ИД) ги повикува приврзаниците да убиваат цивили на Запад со сите можни средства, вклучително употреба на ...

Турција повторно на нозе поради Ебола

Локално - 02.11.2014

Нов случај со сомневања за Ебола ја крена на нозе турската здравствена заштита. Во турскиот град Кајзер е хоспитализиран 20-годишен африкански студент со симптоми карактеристични за вирусот Ебола, ...

Во Турција хоспитализирани 20-годишен маж со сомнеж за Ебола

Локално - 02.11.2014

Во турскиот град Кајзер е хоспитализиран 20-годишен африкански студент со симптоми карактеристични за вирусот Ебола. Ова го јави турскиот телевизиски канал НТВ. Тој пристигнал во Кајзер од Мали.

Франција ќе лекува уште еден заболен од ебола

Н.Македонија - 02.11.2014

Франција прифати да хоспитализира нов заболен од вирусот на ебола, кој ќе биде лекуван во воената болница Бегин во парискиот регион, соопшти француското Министерство за здравство, јави МИА Пациентот ...

Втор случај на заболен од ебола ќе се лекува во Франција

Lider - 02.11.2014

Франција прифати да хоспитализира нов заболен од вирусот на ебола, кој ќе биде лекуван во воената болница Бегин во парискиот регион, соопшти француското Министерство за здравство, јави дописникот на ...

Поради еболата, Канада суспендираше издавање на визи

Макфакс - 01.11.2014

Канада го суспендираше издавањето на визи за лица од западноафриканските држави кои се погодени со епидемија на ебола, соопшти канадската влада. Одлуката се однесува на државите со „широко ...

САД-Медицинската сестра кој одби карантин може да патува

Р.С.Европа - 01.11.2014

Судијата Чарлс Лаведиере од североисточната американска држава Мејн ја отфрли претходната наредба на судот за карантин на медицинската сестра Качи Хикокс, поради заканите од ебола.

Од ебола досега починале 4.951 лице

Либертас - 01.11.2014

Билансот на жртвите на епидемијата на ебола досега достигна 4.951 лице од вкупно 13.567 заразени во осум земји ширум светот, соопшти денеска Светската здравствена организација.

САД се подготвува за присилно сместување на илјадници луѓе во карантин поради еболата

Пулс24 - 01.11.2014

Нешто се случува во САД. По експресно усвоените законски одредби, полицијата и здравствените служби ќе имаат право со примена на сила да сместат во карантин и здрави лица, за кои постои сомневање ...

Еболата однесе 4.951 живот

Тера - 01.11.2014

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти во петокот дека епидемијата од ебола однесе 4.951 човечки живот од вкупно 13.567 заразени во осум држави ширум светот.

ИД планира убивање цивили на Запад со ебола?

Алсат-М - 31.10.2014

Шпанскиот државен секретар за безбедност Франциско Мартинез предупреди дека Исламска држава (ИД) ги повикува приврзаниците да убиваат цивили на Запад со сите можни средства, вклучително употреба на ...

СЗО: Од ебола досега починале над 4.950 лица

24 Вести - 31.10.2014

Билансот на жртвите на епидемијата на ебола досега достигна 4.951 лице од вкупно 13.567 заразени во осум земји ширум светот, соопшти денеска Светската здравствена организација.

Луѓето умираат, политичарите се препукуваат, а лек нема

Алфа - 31.10.2014

Епидемијата на ебола, на која не и се гледа крајот, се повеќе станува прашање на политички пресметки на големите сили, а се разгорува и фармацевстката војна за пазарот, наведуваат експертите.

Русија испорача помош за борба против ебола во пет африкански држави

Нетпрес - 31.10.2014

Транспортен авион на руската компанија „Волга-Дњепар“ испорача во пет африкански држави помош за борба против епидемијата на ебола, објави МИА. Станува збор за пет контејнери со по 18 тони заштитни и ...

Прислушкувани разговори: ИД планира убивање на цивили на Запад со ебола

Курир - 31.10.2014

Шпанскиот државен секретар за безбедност Франциско Мартинез предупредил дека Исламска држава (ИД) ги повикува приврзаниците да убиваат цивили на Запад со сите можни средства, вклучително употреба на ...

Прислушкувани разговори: ИД планира убивање на цивили на Запад со ебола

Press24 - 31.10.2014

Шпанскиот државен секретар за безбедност Франциско Мартинез предупредил дека Исламска држава (ИД) ги повикува приврзаниците да убиваат цивили на Запад со сите можни средства, вклучително употреба на ...

Сомнежи за двајца носители на вирусот на еболата во Мали

А1 On - 31.10.2014

Две лица веројатно се носители на вирусот на еболата во Мали, откако биле во контакт со девојка која пред две недели починала од оваа болест, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Саманта Пауер самата ќе си ја следи здравствената состојба по враќањето од западна Африка

А1 On - 31.10.2014

Американскиот амбасадор во Обединетите нации, Саманта Пауер, која неодамна се врати од посета на западноафриканските земји кои се најпогодени од еболат, денеска изјави дека самата ќе ја следи ...

Саманта Пауер самата ќе си ја следи здравствената состојба по враќањето од западна Африка

+инфо - 31.10.2014

Американскиот амбасадор во Обединетите нации, Саманта Пауер, која неодамна се врати од посета на западноафриканските земји кои се најпогодени од еболат, денеска изјави дека самата ќе ја следи ...

Во Либерија отворен еден од најголемите здравствени центри за ебола

+инфо - 31.10.2014

Либериската претседателка Елен Џонсон Серлиф денеска во Монровија го отвори еден од најголемите центри за лекување на пациенти од ебола. Претставници од САД и ОН, како и кубански лекари, се наоѓаа ...

Еболата проголта речиси 5000 животи

Press24 - 31.10.2014

Билансот на жртвите на епидемијата на ебола досега достигна 4.951 лице од вкупно 13.567 заразени во осум земји ширум светот, соопшти денеска Светската здравствена организација.

Од еболата досега починале 4.951 лице

+инфо - 31.10.2014

Билансот на жртвите на епидемијата на ебола досега достигна 4.951 лице од вкупно 13.567 заразени во осум земји ширум светот, соопшти денеска Светската здравствена организација.

Во Либерија отворен еден од најголемите здравствени центри за ебола

Сител - 31.10.2014

Либериската претседателка Елен Џонсон Серлиф денеска во Монровија го отвори еден од најголемите центри за лекување на пациенти од ебола. Претставници од САД и ОН, како и кубански лекари, се наоѓаа ...

Земјите од Северна и Јужна Америка во заедничка борба против еболата

А1 On - 31.10.2014

Претставниците на земјите од двата американски континенти, меѓу кои САД и Канада постигнаа договор за заеднички акција во борбата со епидемијата на ебола.

Мадрид: ИД планира убивање цивили на Запад со ебола

А1 On - 31.10.2014

Шпанскиот државен секретар за безбедност Франциско Мартинез предупреди дека Исламска држава (ИД) ги повикува приврзаниците да убиваат цивили на Запад со сите можни средства, вклучително употреба на ...

Уценувачи: Чешка да плати милион евра или ќе се соочи со ебола

А1 On - 31.10.2014

Високи функционери во чешката влада добиле анонимна електронска порака, дека доколку не исплатат милион евра биткоини, државата ќе се соочи со смртоносниот вирус ебола.

Русија испорача во пет африкански држави помош за борба против ебола

А1 On - 31.10.2014

Транспортен авион на руската компанија „Волга-Дњепар“ испорача во пет африкански држави помош за борба против епидемијата на ебола. Станува збор за пет контејнери со по 18 тони заштитни и други ...

Луѓето умираат, политичарите се препукуваат, а лек нема

Сител - 31.10.2014

До јануари 2015 година од ебола може да настрадаат милион луѓе, а ако здравствените напори не бидат барем пропорционални на ширењето на епидемијата, бројот на жртвите ќе биде и поголем, ...

Сомнежи за двајца носители на вирусот на еболата во Мали

+инфо - 31.10.2014

Две лица веројатно се носители на вирусот на еболата во Мали, откако биле во контакт со девојка која пред две недели починала од оваа болест, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

БЕЗОБРАЗНИ РОДИТЕЛИ: Го излажаа синот дека има ебола (ВИДЕО)

Телеграф - 31.10.2014

Неговата реакција беше потресна и вознемирувачка Несовесни родители го излажаа своето дете дека има ебола само за да направат шега. Неговата реакција беше очекувано потресна и вознемирувачка.

Медицинската сестра која одби карантин, не смее да биде на јавни места

Р.С.Европа - 31.10.2014

Судот во американската држава Мејн нареди медицинската сестра Качи Хикокс, која одби да остане во карантин поради заканите од ебола, да стои понастрана од јавни места.

Саманта Пауер самата ќе си ја следи здравствената состојба по враќањето од западна Африка

Сител - 31.10.2014

Американскиот амбасадор во Обединетите нации, Саманта Пауер, која неодамна се врати од посета на западноафриканските земји кои се најпогодени од еболат, денеска изјави дека самата ќе ја следи ...

Од еболата досега починале 4.951 лице

Сител - 31.10.2014

Билансот на жртвите на епидемијата на ебола досега достигна 4.951 лице од вкупно 13.567 заразени во осум земји ширум светот, соопшти денеска Светската здравствена организација.

Еболата однесе 4.951 живот

Макфакс - 31.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти во петокот дека епидемијата од ебола однесе 4.951 човечки живот од вкупно 13.567 заразени во осум држави ширум светот.

Од еболата досега починале 4.951 лице

А1 On - 31.10.2014

Билансот на жртвите на епидемијата на ебола досега достигна 4.951 лице од вкупно 13.567 заразени во осум земји ширум светот, соопшти денеска Светската здравствена организација.

Северна и Јужна Америка во заедничка борба против еболата

Курир - 31.10.2014

Претставниците на земјите од двата американски континенти, меѓу кои САД и Канада постигнаа договор за заеднички акција во борбата со епидемијата на ебола.

Еболата однесе 4.951 животи

Телеграф - 31.10.2014

Во најновите податоци на СЗО забележан е пораст на смртните случаи за 31 во однос на податоците од пред два дена, додека бројот на вкупните случаи на заболени е намален за 136 Билансот на жртвите на ...

ИД планира убивање цивили на Запад со ебола

Нетпрес - 31.10.2014

Исламската држава ги повикува приврзаниците да убиваат цивили на Запад со сите можни средства, вклучително употреба на вирусот ебола како хемиско оружје, вели шпанскиот државен секретар за ...

Мадрид: ИД планира убивање цивили на Запад со ебола

+инфо - 31.10.2014

Шпанскиот државен секретар за безбедност Франциско Мартинез предупреди дека Исламска држава (ИД) ги повикува приврзаниците да убиваат цивили на Запад со сите можни средства, вклучително употреба на ...

Земјите од Северна и Јужна Америка во заедничка борба против еболата

+инфо - 31.10.2014

Претставниците на земјите од двата американски континенти, меѓу кои САД и Канада постигнаа договор за заеднички акција во борбата со епидемијата на ебола.

Луѓето умираат, политичарите се препукуваат, а лек нема

А1 On - 31.10.2014

До јануари 2015 година од ебола може да настрадаат милион луѓе, а ако здравствените напори не бидат барем пропорционални на ширењето на епидемијата, бројот на жртвите ќе биде и поголем, ...

Русија испорача во пет африкански држави помош за борба против ебола

+инфо - 31.10.2014

Транспортен авион на руската компанија „Волга-Дњепар“ испорача во пет африкански држави помош за борба против епидемијата на ебола. Станува збор за пет контејнери со по 18 тони заштитни и други ...

ИД планира убивање цивили на Запад со ебола како хемиско оружје

Денешен - 31.10.2014

Шпанскиот државен секретар за безбедност Франциско Мартинез предупреди дека Исламска држава (ИД) ги повикува приврзаниците да убиваат цивили на Запад со сите можни средства, вклучително употреба на ...

Можни ли се терористички напади со ебола?

Вечер Прес - 31.10.2014

Европските влади стравуваат дека исламистите од ИД би можеле да ја искористат еболата за ширење терор низ Европа Шпанскиот државен секретар за безбедност, Франциско Мартинез, предупреди дека Исламска ...

Се заканиле до чешката влада дека ќе пуштат ебола низ земјата

Либертас - 31.10.2014

Анонимни уценувачи со пораката по електронска пошта до чешките функционери и се закануваат на целата земја со опасниот вирус ебола. „Ако не ни исплатите еден милион евра во биткоини, на јавните места ...

Во Мали двајца заболени од ебола?

Република - 31.10.2014

Две лица веројатно се носители на вирусот на еболата во Мали, откако биле во контакт со девојка која пред две недели починала од оваа болест, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

ИД планира убивање цивили на Запад со ебола

Република - 31.10.2014

Шпанскиот државен секретар за безбедност Франциско Мартинез предупреди дека Исламска држава (ИД) ги повикува приврзаниците да убиваат цивили на Запад со сите можни средства, вклучително употреба на ...

ИД планира убивање цивили на Запад со ебола

Вечер Прес - 31.10.2014

Шпанскиот државен секретар за безбедност Франциско Мартинез предупреди дека Исламска држава (ИД) ги повикува приврзаниците да убиваат цивили на Запад со сите можни средства, вклучително употреба на ...

Луѓето умираат, политичарите се препукуваат, а лек нема

Република - 31.10.2014

До јануари 2015 година од ебола може да настрадаат милион луѓе, а ако здравствените напори не бидат барем пропорционални на ширењето на епидемијата, бројот на жртвите ќе биде и поголем, ...

ИД планира убивање цивили на Запад со ебола

Точка - 31.10.2014

Исламската држава ги повикува приврзаниците да убиваат цивили на Запад со сите можни средства, вклучително употреба на вирусот ебола како хемиско оружје, вели шпанскиот државен секретар за ...

“Исламска држава” договара напади со Ебола на Запад

Локално - 31.10.2014

Исламистите од “Исламска држава” ги повикуваат своите поддржувачи од Запад да убиваат мирни граѓани на секој можен начин, вклучувајќи и со помош на Ебола и хемиско оружје, како и со затруени ...

Русија испорача помош за борба против ебола во пет африкански држави

Точка - 31.10.2014

Транспортен авион на руската компанија "Волга-Дњепар" испорача во пет африкански држави помош за борба против епидемијата на ебола, објави МИА. Станува збор за пет контејнери со по 18 тони заштитни и ...

Во Либерија отворен еден од најголемите центри за ебола

Н.Македонија - 31.10.2014

Либериската претседателка Елен Џонсон Серлиф денеска во Монровија го отвори еден од најголемите центри за лекување на пациенти од ебола Претставници од САД и на ОН, како и кубански лекари, се наоѓаа ...

Амбасадорката Пауер одбива карантин по враќањето од Африка

Н.Македонија - 31.10.2014

Американскиот амбасадор во Обединетите нации, Саманта Пауер, која неодамна се врати од посета на западноафриканските земји кои се најпогодени од еболата, денеска изјави дека самата ќе ја следи ...

Од еболата досега починале 4.951 лице

Н.Македонија - 31.10.2014

Билансот на жртвите на епидемијата на ебола досега достигна 4.951 лице од вкупно 13.567 заразени во осум земји ширум светот, соопшти денеска Светската здравствена организација(СЗО) Во најновите ...

Луѓето умираат, политичарите се препукуваат, а лек нема

Идивиди - 31.10.2014

До јануари 2015 година од ебола може да настрадаат милион луѓе, а ако здравствените напори не бидат барем пропорционални на ширењето на епидемијата, бројот на жртвите ќе биде и поголем, ...

Земјите од Северна и Јужна Америка во заедничка борба против еболата

Lider - 31.10.2014

Претставниците на земјите од двата американски континенти, меѓу кои САД и Канада постигнаа договор за заеднички акција во борбата со епидемијата на ебола.

Медицинска сестра во правна битка против САД

Канал5 - 30.10.2014

Или пуштете ме од карантин или ќе се видиме на суд, приказната на 33-годишната медицинска сестра Кејси Хикокс добива правна разврска. Американката, која шести ден е присилно во карантин без ниту еден ...

Медицинската сестра која оздраве од ебола го напушти карантинот на велосипед!

Канал5 - 30.10.2014

Медицинската сестра Кејси Хикокс не издржа. Попладнево заедно со своето момче со велосипед ја напушти куќата - карантин во Форт Кент, каде што беше превентивно сместена.

СЗО: опаѓа бројот на заразени од ебола во Либерија

Алсат-М - 30.10.2014

Светската здравствена организација соопшти дека во Либерија, најмногу погодена со ебола западноафриканска земја, се намалувало ширењето на овој смртоносен вирус.

Обама предупредува на нови поединечни случаи на ебола во САД

Глас на Америка - 30.10.2014

Претседателот Барак Обама вели дека САД може да продолжат да гледаат поединечни случаи на ебола додека не се стави под контрола епидемијата во Западна Африка.

ОБАМА: Можни се уште случаи на заболени од ебола

Телеграф - 30.10.2014

Претседателот на САД изјави дека американскиот здравствен систем се покажал како способен за да се справи со случаите на заболени Американци На територијата на САД може да се појават уште случаи на ...

Таџикистан - пораки дека еболата се пренесува преку банани

Р.С.Европа - 30.10.2014

Спам пораки во кои пишува дека еболата се пренесува преку банани ги вознемири потрошувачите во Таџикистан. Продавачите на овошје на пазарите во Душанбе велат дека луѓето престанале да купуваат овошје.

Змија или ебола?

Оff.net - 30.10.2014

Како и во претходните случаи на H1N1 и Сарс, паниката од ебола драстично го намалува менталниот имунитет на човекот кој станува подложен на напад на разни превари кои му нудат спас, меѓу другото и ...

Светската банка ќе донира 100 милиони долари за борба против еболата

Press24 - 30.10.2014

Светската банка денеска најави дека ќе донира 100 милиони долари за да се забрза распоредувањето на странски медицински персонал во африкански земји што се најпогодени од епидемијата на еболата.

Во Букурешт хоспитализиран маж кој допатувал од Нигерија

А1 On - 30.10.2014

Шеесетгодишен маж од романскиот град Констанца, кој неодамна се вратил од Нигерија, каде работел на брод, денеска бил хоспитализиран во националниот институт за инфективни болести „Матеј Балш“ во ...

Можни се уште случаи на ебола во САД

Press24 - 30.10.2014

На територијата на САД може да се појават уште случаи на ебола, се додека не биде уништено жариштето во западна Африка, предупреди американскиот претседател Барак Обама.

Обама: Во САД може да има уште случаи на ебола

А1 On - 30.10.2014

На територијата на САД може да се појават уште случаи на ебола, се додека не биде уништено жариштето во западна Африка, предупреди американскиот претседател Барак Обама.

ВИДЕО: Родители му соопштуваат на детото дека има ебола!

Сител - 30.10.2014

Малото детенце било немирно па оваа мајка незнаејќи како да излезе на крај со него, се договорила со сопругот да му измерат температура и да му кажат дека боледува од оваа ужасна болест.

СБ ќе донира 100 милиони долари за борба против еболата

А1 On - 30.10.2014

Светската банка денеска најави дека ќе донира 100 милиони долари за да се забрза распоредувањето на странски медицински персонал во африкански земји што се најпогодени од епидемијата на еболата.

Светската банка ќе донира 100 милиони долари за борба против еболата

Сител - 30.10.2014

Светската банка денеска најави дека ќе донира 100 милиони долари за да се забрза распоредувањето на странски медицински персонал во африкански земји што се најпогодени од епидемијата на еболата.

Во Букурешт хоспитализиран маж кој допатувал од Нигерија

Сител - 30.10.2014

Шеесетгодишен маж од романскиот град Констанца, кој неодамна се вратил од Нигерија, каде работел на брод, денеска бил хоспитализиран во националниот институт за инфективни болести „Матеј Балш“ во ...

ЕБОЛА: Во Букурешт хоспитализиран човек што допатувал од Нигерија

Телеграф - 30.10.2014

Човекот имал висока температура и не се чувствувал добро, поради што заминал во болница во Констанца, од каде бил испратен на институтот во Букурешт Шеесетгодишен маж од романскиот град Констанца, ...

Светската банка ќе донира 100 милиони долари за борба против еболата

+инфо - 30.10.2014

Светската банка денеска најави дека ќе донира 100 милиони долари за да се забрза распоредувањето на странски медицински персонал во африкански земји што се најпогодени од епидемијата на еболата.

Во Букурешт хоспитализиран маж кој допатувал од Нигерија

+инфо - 30.10.2014

Шеесетгодишен маж од романскиот град Констанца, кој неодамна се вратил од Нигерија, каде работел на брод, денеска бил хоспитализиран во националниот институт за инфективни болести „Матеј Балш“ во ...

Сто милиони долари донација од Светска банка за борба против еболата

Курир - 30.10.2014

Светската банка денеска најави дека ќе донира 100 милиони долари за да се забрза распоредувањето на странски медицински персонал во африкански земји што се најпогодени од епидемијата на еболата.

Светска банка ќе донира 100 милиони долари за медицински персонал во земјите погодени од ебола

Нетпрес - 30.10.2014

Светската банка денеска најави дека ќе донира 100 милиони долари за да се забрза распоредувањето на странски медицински персонал во африкански земји што се најпогодени од епидемијата на еболата.

Се заканиле до чешката влада дека ќе пуштат ебола низ земјата

+инфо - 30.10.2014

Анонимни уценувачи со пораката по електронска пошта до чешките функционери и се закануваат на целата земја со опасниот вирус ебола. „Ако не ни исплатите еден милион евра во биткоини, на јавните места ...

Ја уценуваат чешката влада дека ќе пуштат ебола ако не им исплатат милион долари

Нетпрес - 30.10.2014

Анонимни уценувачи со порака по електронска пошта до чешките функционери и се закануваат на целата земја со опасниот вирус ебола. „Ако не ни исплатите еден милион евра во биткоини, на јавните места ...

Обама: Во САД може да има уште случаи на ебола

+инфо - 30.10.2014

На територијата на САД може да се појават уште случаи на ебола, се додека не биде уништено жариштето во западна Африка, предупреди американскиот претседател Барак Обама.

Обама: Во САД може да има уште случаи на ебола

Нетпрес - 30.10.2014

На територијата на САД може да се појават уште случаи на ебола, се додека не биде уништено жариштето во западна Африка, предупреди американскиот претседател Барак Обама.

Навремен третман, клучен лек за еболата

Р.С.Европа - 30.10.2014

Младите имаат помалку шанси да умрат од ебола, а лекувањето во рана фаза на таа смртоносна болест е од клучно значење. Ова се наведува во досега најдеталниот извештај за медицинските аспекти во ...

САД: Карантин за војниците од Африка

А1 On - 30.10.2014

Американскиот министер за одбрана, Чак Хејгел нареди дека сите американски војници кои доаѓаат од Западна Африка, мора да поминат 21 ден во изолација.

СТО: опаѓа бројот на заразени од ебола во Либерија

Р.С.Европа - 30.10.2014

Светската здравствена организација соопшти дека во Либерија, најмногу погодена со ебола западноафриканска земја, се намалувало ширењето на овој смртоносен вирус.

Каде ќе им оди душата на овие родители: Му рекле на детето дека има ебола! (ВИДЕО)

Курир - 30.10.2014

Малото детенце било немирно па оваа мајка незнаејќи како да излезе на крај со него, се договорила со сопругот да му измерат температура и да му кажат дека боледува од оваа ужасна болест.

Ебола те родители!

Оff.net - 30.10.2014

Па има ли нешто посимпатично од тоа кога родители посакуваат да се пошегуваат со сопственото дете? Да речеме, дека има ...

Ебола во САД: Медицинската сестра во карантин се заканува дека ќе се жали на суд

МРТ - 30.10.2014

Медицинската сестра Кејси Хикокс која е ставена во карантин под сомнение дека има ебола и покрај негативните тестови по враќањето од Западна Африка постави ултиматум, да ја пуштат денес или оди на ...

Обама: Во САД може да има уште случаи на ебола

Алфа - 30.10.2014

На територијата на САД може да се појават уште случаи на ебола, се додека не биде уништено жариштето во западна Африка, предупреди американскиот претседател Барак Обама.

СБ ќе донира 100 милиони долари за борба против еболата

Денешен - 30.10.2014

Светската банка денеска најави дека ќе донира 100 милиони долари за да се забрза распоредувањето на странски медицински персонал во африкански земји што се најпогодени од епидемијата на еболата.

Обама: Во САД може да има уште случаи на ебола

Либертас - 30.10.2014

На територијата на САД може да се појават уште случаи на ебола, се додека не биде уништено жариштето во западна Африка, предупреди американскиот претседател Барак Обама.

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ОБАМА: Не можеме да го спречиме ширењето на ебола во САД

Пулс24 - 30.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека САД не можат херметички да ги затворат своите граници за да го спречат можното ширење на ебола на својата територија.

ПАНИКА ВО ЧЕШКА: Анонимни уценувачи се закануваат со ебола!

Фактор - 30.10.2014

Пораката што ги очекувала утрово на електронската пошта ги исплаши чешките функционери и направи да им преседне утринското кафе. Имено, анонимни уценувачи со пораката и се закануваат на целата земја ...

Ја уценуваат чешката влада дека ќе пуштат ебола

Република - 30.10.2014

Анонимни уценувачи со порака по електронска пошта до чешките функционери и се закануваат на целата земја со опасниот вирус ебола. - Ако не ни исплатите еден милион евра во биткоини, на јавните места ...

Родителите му рекле на детето дека има ебола (видео)

Република - 30.10.2014

Овие родители кои не знаеле како да излезат на крај со немирното дете, се договориле да му измерат температура и да му кажат дека боледува од оваа ужасна болест.

Во САД може да има уште случаи на ебола

Вечер Прес - 30.10.2014

Барак Обама На територијата на САД може да се појават уште случаи на ебола се додека не биде уништено жариштето во Западна Африка, предупреди американскиот претседател, Барак Обама.

Обама: Не можеме да се изолираме од еболата!

Фактор - 30.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека САД не можат херметички да ги затворат своите граници за да го спречат можното ширење на ебола на својата територија.

Обама: Во САД може да има уште случаи на ебола

Точка - 30.10.2014

На територијата на САД може да се појават уште случаи на ебола, се додека не биде уништено жариштето во западна Африка, предупреди американскиот претседател Барак Обама.

Калифорнија воведе тридневен карантин поради Ебола

Локално - 30.10.2014

Калифорнија воведе тридневен задолжителен карантин за сите патници кои пристигнуваат од Западна Африка и комуницирале со болни од Ебола. Здравствените власти на Калифорнија одлучија сите кои доаѓаат ...

Безчувствителни родители му соопштуваат на детето дека има ебола - погледнете ја неговата реакција

Sky - 30.10.2014

Малото дете било немирно, па неговите родители решиле на потешкиот начин да излезат на крај со него. Се договориле да му измерат температура, а да му кажат дека боледува од ебола.

Обама: Во САД може да има уште случаи на ебола

Република - 30.10.2014

На територијата на САД може да се појават уште случаи на ебола, се додека не биде уништено жариштето во западна Африка, предупреди американскиот претседател Барак Обама.

Видео: Било немирно, па му рекле на детето дека има ебола!

Денешен - 30.10.2014

Оваа мајка незнаејќи како да излезе на крај со малото детенце кое било немирно, се договорила со сопругот да му измерат температура и да му кажат дека боледува од оваа ужасна болест.

СБ ќе донира 100 милиони долари за борба против еболата

Н.Македонија - 30.10.2014

Светската банка денеска најави дека ќе донира 100 милиони долари за да се забрза распоредувањето на странски медицински персонал во африкански земји што се најпогодени од епидемијата на еболата ...

Обама: Во САД може да има уште случаи на ебола

Lider - 30.10.2014

На територијата на САД може да се појават уште случаи на ебола, се додека не биде уништено жариштето во западна Африка, предупреди американскиот претседател Барак Обама.

Светската банка ќе донира 100 милиони долари за борба против еболата

Lider - 30.10.2014

Светската банка денеска најави дека ќе донира 100 милиони долари за да се забрза распоредувањето на странски медицински персонал во африкански земји што се најпогодени од епидемијата на еболата.

ФИФА не го откажува клупското светско првенство во Мароко

Дневник - 29.10.2014

ФИФА нема намера да го смени домаќинот на светското клупското првенство што треба да се одржи од 10. до 20. декември во Мароко бидејќи во земјата-домаќин на овој собир нема никаква опасност од ...

Како „државна тајна“ се чуваат резултатите за смртта на Британецот, за кој се сомневаа дека е заразен од ебола

Фокус - 29.10.2014

Директорката на Институтот за патологија вели дека сите информации што ги имаат, прво ќе ги испратат до министерот Тодоров, па од таму ако треба ќе ги информираат новинарите Здравствените власти како ...

СЗО: Бројот на заразени од ебола во светот достигна 13.703 лица

Алфа - 29.10.2014

Бројот на заразени луѓе со ебола во светот достигна 13.703, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Бројот на заразени луѓе со ебола во светот достигна 13.703, соопшти денеска ...

СЗО: Со ебола се заразени 13.703 лица

+инфо - 29.10.2014

Бројот на заразени луѓе со ебола во светот достигна 13.703, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). - Повеќето од случаите се во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне.

За борбата против еболата во Африка се потребни уште пет илјади здравствени работници

Сител - 29.10.2014

За надминување на епидемијата на ебола во западна Африка потребни се уште најмалку пет илјади здравствени работници, изјави вчера претседателот на Светска банка, Џим Јон-ким.

Потребни уште 5.000 здравствени работници за справување со еболата

Курир - 29.10.2014

Претседателот на Светска банка изјави дека за справување со епидемијата на ебола во Западна Африка се потребни најмалку уште 5.000 здравствени работници.

Милијардер донираше милион долари за борба против ебола

А1 On - 29.10.2014

Јужноафриканскиот милијардер, Патрис Мотсепе донирал милион долари во Фондот за борба против вирусот ебола, од кој до сега починаа околу 5.000 лица, соопшти неговата рударска компанија „Африкан ...

Реал Мадрид ќе брка клупско СП во Мароко

SportMedia - 29.10.2014

Светската куќа на фудбалот, ФИФА порача дека клупското Свестско првенство ќе се одржи од 10. до 20. декември во Мароко затоа што нема никаква опасност од ебола во западна Африка.

Обама: Лекарите доброволци треба да се поддржат во борбата со еболата во западна Африка

Сител - 29.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека здравствените работници, кои доброволно учествуваат во лекувањето пациенти заразени со ебола во западна Африка, заслужуваат пофалби и дека владината ...

Обама: САД прават најмногу за запирање на еболата во Западна Африка

Глас на Америка - 29.10.2014

Претседателот зборуваше за американскиот придонес во напорите за борба против ширењето на болеста. Претседателот Барак Обама вели дека ниедна друга нација не прави толку колку што прават САД за ...

Војници во борба против еболата

Глас на Америка - 29.10.2014

Деновиве за Западна Африка тргнуваат американски војници-научници, како што сакаат да се нарекуваат 22-цата припадници на армијата, кои ќе помагаат во борбата против ...

За борбата против еболата во Африка се потребни уште пет илјади здравствени работници

А1 On - 29.10.2014

За надминување на епидемијата на ебола во западна Африка потребни се уште најмалку пет илјади здравствени работници, изјави вчера претседателот на Светска банка, Џим Јон-ким.

Обама: Лекарите доброволци треба да се поддржат во борбата со еболата во западна Африка

Алфа - 29.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека здравствените работници, кои доброволно учествуваат во лекувањето пациенти заразени со ебола во западна Африка, заслужуваат пофалби Американскиот ...

За борбата против еболата во Африка неопходни се уште 5 000 здравствени работници

Алфа - 29.10.2014

За надминување на епидемијата на ебола во западна Африка потребни се уште најмалку пет илјади здравствени работници За надминување на епидемијата на ебола во западна Африка потребни се уште најмалку ...

Бројот на заразени од ебола достигна 13.703 лица

Курир - 29.10.2014

Бројот на заразени луѓе со ебола во светот достигна 13.703, соопшти денеска Светската здравствена организација. - Повеќето од случаите се во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне.

Во светот има13.703 лица заразени со ебола

Нетпрес - 29.10.2014

Бројот на заразени луѓе со ебола во светот достигна 13.703, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). - Повеќето од случаите се во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне.

СЗО: Бројот на заразени од ебола во светот достигна 13.703 лица

А1 On - 29.10.2014

Бројот на заразени луѓе со ебола во светот достигна 13.703, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). - Повеќето од случаите се во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне.

Бројката на заразени од ебола достигна до 13.703 лица

Телеграф - 29.10.2014

Според СЗО, првиот случај на ебола бил во гвинејското село Мелианду, а првата жртва од оваа болест е двегодишниот Емил Вамундо Бројот на заразени луѓе со ебола во светот достигна 13.703, соопшти ...

СЗО: Бројот на заразени од ебола достигна 13.703 лица

Press24 - 29.10.2014

Бројот на заразени луѓе со ебола во светот достигна 13.703, соопшти денеска Светската здравствена организација. - Повеќето од случаите се во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне.

ТРОГАТЕЛНИ ФОТОГРАФИИ од луѓе кои ја преживеале еболата

Пулс24 - 29.10.2014

Еболата е ужасна болест, опасен вирус што со голема брзина се шири низ западниот дел на Африка. Иако сè уште не постои лек за еболата, важно е да се напомни дека постојат луѓе кои ја преживеале.

Бројот на заразени од ебола достигна 13.703 лица

Република - 29.10.2014

Б ројот на заразени луѓе со ебола во светот достигна 13.703, соопшти денеска Светската здравствена организација. - Повеќето од случаите се во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне.

Нема да се обелодени од што почина Британецот кој ја крена Македонија на нозе

МК News - 29.10.2014

Причината за смртта на Британецот кој ја крена Македонија на нозе поради сомневање на ебола нема јавно да биде соопштена, пишува zdravstvo24.mk . Семејството на починатот британски бизнисмен Колин ...

Бројот на заразени со ебола достигна 13.703 лица

Пулс24 - 29.10.2014

Бројот на заразени луѓе со ебола во светот достигна 13.703, соопшти денеска Светската здравствена организација. - Повеќето од случаите се во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне.

Оваа мајка нема душа: Му рекла на детето дека има ебола!

Точка - 29.10.2014

Се претпоставува дека детето било немирно и дека мајката не знаела како да излезе на крај со него, па се договорила со сопругот да му измерат температура и да му кажат дека боледува од оваа ужасна ...

Бројот на заразени од ебола се доближува до 14 илјади

Локално - 29.10.2014

Бројот на заразени луѓе со ебола во светот достигна 13.703, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). – Повеќето од случаите се во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне.

СЗО: Бројот на заразени од ебола во светот достигна 13.703 лица

Н.Македонија - 29.10.2014

Бројот на заразени луѓе со ебола во светот достигна 13.703, соопшти денеска Светската здравствена организација(СЗО) - Повеќето од случаите се во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне.

ВП: Еболата е вирус создаден во лабораториите на поранешниот СССР

Канал5 - 28.10.2014

Вирусот на ебола бил испитуван и со него се правени обиди да се користи како биолошко оружје во тајните советски лаборатории, објави „Вашингтон пост”.

Ебола: Сиера Леоне лута после забраната за визи на Австралија

Канал5 - 28.10.2014

Сиера Леоне со остра осуда кон одлуката на Австралија да ги суспендира визите за луѓето од земјите на Западна Африка кои се погодени од Ебола. Амнести интернешенел исто така се огласи со критики кон ...

Познати причините за смртта на Колин Џефри, што предизвика паника на можна ебола

Сител - 28.10.2014

Јавно нема да биде соопштена причината за смртта на Британецот кој ја крена Македонија на нозе поради сомневање на ебола. Семејството на починатот британски бизнисмен Колин Џефри не сака да биде ...

Ебола: Сиера Леоне лута после забраната за визи на Австралија

Нова ТВ - 28.10.2014

Сиера Леоне ја осуди одлуката на Австралија да ги суспендира визите за луѓето од земјите во Западна Африка погодени од Ебола како "контрапродуктивни" и "дискриминаторски".

ФИФА: Еболата нема да го одложи клупскиот Мундијал

SportMedia - 28.10.2014

Опасноста од епидемијата на ебола во Западна Африка нема да го откаже ниту да го одложи Светското клупско првенство во декември и подготовките за Мундијалот течат во најдобар ред, објави Светската ...

Нема да се обелодени од што почина Британецот кој ја крена Македонија на нозе

Press24 - 28.10.2014

Причината за смртта на Британецот кој ја крена Македонија на нозе поради сомневање на ебола нема јавно да биде соопштена, пишува zdravstvo24.mk . Семејството на починатот британски бизнисмен Колин ...

Никој нема да каже од што починал бизнисменот што ја крена Македонија на нозе

+инфо - 28.10.2014

авно нема да се каже причината за смртта на Британецот кој направи паника за ебола во Македонија, јавува здравство24.мк , кој вообичаено соопштува проверени информации од медицинската фела.

Обама: Лекарите доброволци треба да се поддржат во борбата со еболата во западна Африка

+инфо - 28.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека здравствените работници, кои доброволно учествуваат во лекувањето пациенти заразени со ебола во западна Африка, заслужуваат пофалби и дека владината ...

ОБАМА: Поддршка за лекарите кои се борат против еболата

Телеграф - 28.10.2014

Лекарите и медицинските сестри, кои работат како доброволци во западна Африка, треба да бидат поздравени и поддржани, рече Обама во Белата куќа Американскиот претседател Барак Обама изјави дека ...

Обама: Лекарите доброволци треба да се поддржат во борбата со еболата во западна Африка

А1 On - 28.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека здравствените работници, кои доброволно учествуваат во лекувањето пациенти заразени со ебола во западна Африка, заслужуваат пофалби и дека владината ...

Еболата била испитувана во поранешниот СССР

Нетпрес - 28.10.2014

Bирусот на Ебола бил испитуван и со него се правени обиди да се користи како биолошко оружје во тајните советски лаборатории, објави „Вашингтон пост“.

Нема да се обелодени од што почина Британецот кој ја крена Македонија на нозе

Курир - 28.10.2014

Причината за смртта на Британецот кој ја крена Македонија на нозе поради сомневање на ебола нема јавно да биде соопштена, пишува zdravstvo24.mk . Семејството на починатот британски бизнисмен Колин ...

ВИДЕО: Снимки кои покажуваат дека еболата е откриена во 1976 година

А1 On - 28.10.2014

Белгиски медиуми објавија видео запис кој датира од 1976 година, а кој покажува како за прв пат е откриен вирусот ебола, од кој моментално во Западна Африка се заболени повеќе од 10.000 лица.

„Вашингтон пост“: Еболата е биолошко оружје создадено од Советскиот сојуз

МРТ - 28.10.2014

„Вашингтон пост“ објави дека еболата е биолошко оружје создадено во тајните советски лаборатории. Со овој вирус биле правени обиди за промена на човечкиот генетски код.

Трогателни портрети од луѓето кои ја преживеале еболата

Кајгана - 28.10.2014

Еболата е ужасна болест, опасен вирус што со голема брзина се шири низ западниот дел на Африка. Иако сè уште не постои лек за еболата, важно е да се напомни дека постојат луѓе кои ја преживеале.

Познати причините за смртта на британскиот бизнисмен Колин Џефри

МРТ - 28.10.2014

Позната е причината поради која почина британскиот бизнисмен Колин Џефри, кој како сомнителен случај на ебола направи паника во земјава. Причината за смртта нема да биде јавно соопштена.

Нема да се обелодени причината за смртта на Британецот кој ја крена Македонија на нозе

Sky - 28.10.2014

Причината за смртта на Британецот кој ја крена Македонија на нозе поради сомневање на ебола нема јавно да биде соопштена, јави Здравство24.мк. Семејството на починатот британски бизнисмен Колин Џефри ...

На барање на семејството, нема да се соопшти од што починал Колин Џефри за кој се сомневаше дека има ебола

Република - 28.10.2014

Причината за смртта на Британецот кој ја крена Македонија на нозе поради сомневање на ебола нема јавно да биде соопштена. Семејството на починатот британски бизнисмен Колин Џефри не сака да биде ...

Еболата е биолошко оружје создадено од Советскиот сојуз

Вечер Прес - 28.10.2014

„Вашингтон пост" објави дека еболата е биолошко оружје создадено во тајните советски лаборатории. Со овој вирус биле правени обиди за промена на човечкиот генетски код „Вашингтон пост" објави дека ...

СССР ја развивале Еболата како биолошко оружје

Локално - 28.10.2014

Bирусот на Ебола бил испитуван и со него се правени обиди да се користи како биолошко оружје во тајните советски лаборатории, објави “Вашингтон пост”.

Нема да се обелодени од што почина екс директорот на Џонсон Мети

еМагазин - 28.10.2014

Причината за смртта на Британецот кој ја крена Македонија на нозе поради сомневање на ебола нема јавно да биде соопштена, пишува zdravstvo24.mk . Семејството на починатот британски бизнисмен Колин ...

Никој нема да каже од што починал Британецот чија смрт предизвика паника

Либертас - 28.10.2014

Јавно нема да се каже причината за смртта на Британецот кој направи паника за ебола во Македонија, јавува З дравство24.мк . Како што пишува порталот, семејството на починатиот британски бизнисмен ...

Еболата била испитувана во поранешниот СССР

Точка - 28.10.2014

Bирусот на Ебола бил испитуван и со него се правени обиди да се користи како биолошко оружје во тајните советски лаборатории, објави "Вашингтон пост".

Обама: Лекарите доброволци треба да се поддржат во борбата со еболата

Република - 28.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека здравствените работници, кои доброволно учествуваат во лекувањето пациенти заразени со ебола во западна Африка, заслужуваат пофалби и дека владината ...

(ВИДЕО) Вака е откриена еболата во 1976 година

Фактор - 28.10.2014

Во моментов се случува најголемата епидемија на ебола во Западна Африка со преку десет илјади инфицирани, а Белгиските новини објавија ретко видео направено во 1976 година на кое се покажува како ...

„Вашингтон пост“: Еболата е биолошко оружје

Денешен - 28.10.2014

Вашингтон пост“ објави дека еболата е биолошко оружје создадено во тајните советски лаборатории. Со овој вирус биле правени обиди за промена на човечкиот генетски код.

Обама: Лекарите доброволци треба да се поддржат во борбата со еболата во западна Африка

Либертас - 28.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека здравствените работници, кои доброволно учествуваат во лекувањето пациенти заразени со ебола во западна Африка, заслужуваат пофалби и дека владината ...

Обама: Да се поддржат лекарите доброволци во борбата со еболата

Н.Македонија - 28.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека здравствените работници, кои доброволно учествуваат во лекувањето пациенти заразени со ебола во западна Африка, заслужуваат пофалби Обама додал и ...

Непознати сторители се закануваат со ширење на еболата во Чешка

Алсат-М - 27.10.2014

Чешката полиција презема мерки за откривање на сторители кои на државата и се закануваат со проширување на вирусот на еболата на повеќе јавни места, јави дописникот ...

Уцена во Чешка: Милион евра или ебола

Канал5 - 27.10.2014

Непознати уценувачи се закануваат дека ќе го рашират вирусот ебола во Чешка, доколку не им бидат исплатени милион евра во виртуелната монета биткоин, соопшти денеска чешката полиција.

Непознати сторители се закануваат со ширење на еболата во Чешка

Сител - 27.10.2014

Чешката полиција презема мерки за откривање на сторители кои на државата и се закануваат со проширување на вирусот на еболата на повеќе јавни места. На случајот работи Одделението за борба против ...

Во карантин првите војници на САД кои помагаа во борбата против еболата

+инфо - 27.10.2014

Американските војници кои ќе се вратат од мисијата за борба против ебола во земјите во Западна Африка, ќе бидат ставени во тринеделна изолација во американската база во Виченца во Италија како ...

Војниците што се враќаат од земјите со ебола, ќе бидат во карантин

Телеграф - 27.10.2014

Првиот контингент од 12-мина војници, вклучувајќи го и поранешниот шеф на американската мисија во Либерија, генерал Дарил Вилијамс, веќе се наоѓаат во карантин во Виченца Американските војници, кои ...

Американски војници, кои се враќаат од земјите со ебола, ќе бидат ставени во тринеделен карантин

А1 On - 27.10.2014

Американските војници, кои ќе се вратат од мисијата за борба против ебола во земјите во Западна Африка, ќе бидат ставени во тринеделна изолација во американската база во Виченца во Италија како ...

Медицинска сестра ќе ги тужи САД поради карантин

А1 On - 27.10.2014

Медицинската сестра, Кејси Хикокс од Њу Џерси, која беше во каранин поради сомнежот дека е заразена со ебола, планира да покрене тужба против сојузните власти во САД.

Писмо на медицинска сестра: Иако немам ебола, ме ставија во изолација

А1 On - 27.10.2014

Медицинската сестра, Кејси Хикокс, која од Сијера Леоне се врати во САД и се наоѓа во изолација во болница во Њу Џерси, напиша писмо до јавноста во кое остро го критикува третманот на кој ја изложиле ...

Ретки снимки од 1976 година го покажуваат првото откривање на еболата (ВИДЕО)

МКД - 27.10.2014

Во најголемата позната епидемија на ебола во Западна Африка досега се заразија повеќе од 10.000 луѓе, а еден белгиски медиум објави ретка снимка од 1976 година кога смртоносниот вирус првпат беше ...

Зошто некои пациенти ја преживуваат еболата, а некои не?

МКД - 27.10.2014

Луѓето живееле заедно со првиот пациент во САД излегуваат здрави од карантинот. И додека Томас Ерик Данкан почина, постојат и примери кои влеваат надеж – медицинската сестра во Шпанија оздраве од ...

Олеснување на политиката за карантин во некои држави во САД

Глас на Америка - 27.10.2014

Гувернерот на сојузната држава Њујорк ја ревидираше политиката за карантин на здравствените работници кои се враќаат во САД по третирање на пациенти со ебола во Западна Африка.

Зошто некои пациенти ја преживуваат еболата, а за некои е кобна?

Кајгана - 27.10.2014

За некои од луѓето што ќе заболат од ебола, вирусот е исклучително тежок и смртоносен, но некои од пациентите се справуваат со него и на крајот целосно закрепнуваат.

Непознати сторители се закануваат со ширење на еболата во Чешка

Press24 - 27.10.2014

Чешката полиција презема мерки за откривање на сторители кои на државата и се закануваат со проширување на вирусот на еболата на повеќе јавни места, јави дописникот на МИА од Прага.

Разлики: Како Британија и САД известуваат за еболата

Кајгана - 27.10.2014

Американците имаат потреба за драма. Ако пуштите дел од нивните вести ќе забележите дека едвај чекаат некоја вест за која можат да драматизираат за да привлечат внимание.

Непознати сторители се закануваат со ширење на еболата во Чешка

А1 On - 27.10.2014

Чешката полиција презема мерки за откривање на сторители кои на државата и се закануваат со проширување на вирусот на еболата на повеќе јавни места, јави дописникот на МИА од Прага.

Американски војници во изолација по мисијата против ебола

Р.С.Европа - 27.10.2014

Американски војници кои биле на мисија во Западна Африка за да помогнат во борбата против ебола, по враќањето се ставени во изолација во воена база во Италија, соопшти Пентагон.

Непознати лица се заканија дека ќе шират ебола во Чешка ако не добијат милион евра

Макфакс - 27.10.2014

Едно или повеќе непознати лица бараат од Чешката Република еден милион евра во виртуелата банкнота Биткоин или во спротивно ќе го прошират вирусот со ебола во оваа држава, соопшти во понеделникот ...

Против еболата со тимови за брзо распоредување

Глас на Америка - 27.10.2014

САД формираа медицински тимови кои ќе можат да бидат распоредени во било кој дел од земјатa каде има сомнение дека се појавил случај на болеста, за само неколку ...

Ја уцениле чешката влада: Бараат милион евра или ќе прошират ебола меѓу луѓето!

Точка - 27.10.2014

Непознати уценувачи бараат да бидат исплатени во "Bitcoin" на три рати, а користат многу софистицирани методи на комуникација. Непознати уценувачи се закануваат дека ќе прошират ебола во Чешка, ...

Чешка: Бараат милион евра во биткоини, или ќе ја шират еболата!

Фактор - 27.10.2014

Непознати заканувачи се закануваат дека ја прошират еболата во Чешка, ако Прага не им плати износ од милион евра во виртуелните монети биткоини, соопшти денеска чешката полиција.

Непознати сторители се закануваат со ширење на еболата во Чешка

Република - 27.10.2014

Чешката полиција презема мерки за откривање на сторители кои на државата и се закануваат со проширување на вирусот на еболата на повеќе јавни места. На случајот работи Одделението за борба против ...

Њујорк ги олесни мерките против Ебола

Локално - 27.10.2014

Американската држава Њујорк го укина задолжителниот карантин за луѓето кои доаѓаат од погодени од Ебола региони на Западна Африка и не биле во контакт со инфицирани пациенти, пренесе AFP.

ПАНИКА: Бараат милион евра или го пуштаат вирусот ебола меѓу луѓето!

Sky - 27.10.2014

Непознати уценувачи се закануваат дека ќе ја рашират еболата во Чешка, ако Прага не им плати износ од милион евра во виртуелна монета биткоин, соопшти денеска полицијата, пренесоа чешките медиуми.

Карантин за американските војници што се враќаат од западна Африка

Република - 27.10.2014

Американските војници, кои ќе се вратат од мисијата за борба против ебола во земјите во Западна Африка, ќе бидат ставени во тринеделна изолација во американската база во Виченца во Италија како ...

Карантин за американски војници

Н.Македонија - 27.10.2014

Американските војници, кои ќе се вратат од мисијата за борба против ебола во земјите во Западна Африка, ќе бидат ставени во тринеделна изолација во американската база во Виченца во Италија како ...