TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Друцас и Младенов за спорот за името

А1 - 12.12.2010

Грција има волја за решавање на спорот за името и сака Македонија што побргу да се приклучи кон европското семејство, но Скопје добро знае што треба да направи за да се случи тоа, изјави грчкиот ...

Друцас и Младенов за спорот за името

Алсат-М - 12.12.2010

Грција има волја за решавање на спрот за името и сака Македонија што побргу да се приклучи кон европското семејство, но Скопје добро знае што треба да направи за да се случи тоа, изјави грчкиот ...

Друцас: Скопје добро знае што треба да направи за влез во ЕУ и НАТО

Канал5 - 12.12.2010

Грчкиот министер за надворешни работи, Димитри Друцас од Софија го повтори очекувањето на Атина, Македонија да ги исполни нивните барања во врска со решението за спорот со името.

Друцас и Младенов за спорот за името

Сител - 12.12.2010

Грција има волја за решавање на спрот за името и сака Македонија што побргу да се приклучи кон европското семејство, но Скопје добро знае што треба да направи за да се случи тоа, изјави грчкиот ...

Грција има волја за решавање на спрот за името

Алфа - 12.12.2010

Грција има волја за решавање на спрот за името и сака Македонија што побргу да се приклучи кон европското семејство, но Скопје добро знае што треба да направи за да се случи тоа, изјави грчкиот ...

Друцас: Скопје добро знае што треба да направи за решавање на спорот со името

Кирилица - 12.12.2010

Грција има волја за решавање на спорот за името и сака Македонија што побргу да се приклучи кон европското семејство, но Скопје добро знае што треба да направи за да се случи тоа, изјави грчкиот ...

Друцас: Скопје знае што треба да направи за влез во ЕУ

Курир - 12.12.2010

Грција сака Македонија да се приклучи кон европското семејство, но Скопје добро знае што треба да направи за да се случи тоа, изјави грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Дуцас, по ...

Друцас - Грција има волја за решавање на спорот со името

Inpress - 12.12.2010

Софија, 12. декември 2010 (ИНПРЕС) Грција има волја за решавање на спорот со името и сака земјата што побргу да се приклучи кон европското семејство, но Скопје добро знае што треба да направи за да ...

Друцас:Скопје знае што треба да направи

Р.С.Европа - 12.12.2010

Грција има волја за решавање на спорот со името и сака земјата што побргу да се приклучи кон европското семејство, но Скопје добро знае што треба да направи за да се случи тоа.

Друцас: Грција има волја за решавање на спорот за името

Нетпрес - 12.12.2010

Димитрис Друцас, шефот на грчката дипломатија изјавил дека Грција има волја за решавање на спорот за името и сака Македонија што побргу да се приклучи кон европското семејство.

Бугарија и Грција се здружија со Србија, Македонија не е добар сосед

Алфа - 12.12.2010

Македонија мора да ги исполни барањата на Бугарија и на Грција ако сака да се интегрира во Европската Унија. Јасна порака до властите во Скопје упатија бугарскиот и грчкиот шеф на дипломатијата.

Друцас и Младенов бараат да попуштиме за името

Вечер Прес - 12.12.2010

Грција има волја за решавање на спорот за името и сака Македонија што побргу да се приклучи кон европското семејство, но Скопје добро знае што треба да направи за да се случи тоа, изјави грчкиот ...

Друцас: Србија може да влезе во ЕУ во 2018 година

Макфакс - 11.12.2010

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас, во Софија на српскиот колега Вук Јеремиќ му кажал дека Србија би можела да влезе во ЕУ до 2018 година... Copyright 2010 makfax Сите права се задржани.

Во Софија денеска средба Јеремиќ, Друцас, Младенов

Р.С.Европа - 11.12.2010

Шефовите на дипломатиите на Србија, Бугарија и Грција, Вук Јеремиќ, Николај Младенов и Димитрис Друцас, се состануваат денеска во Софија.

Друцас:До 2018 Србија ќе биде член на ЕУ

Р.С.Европа - 11.12.2010

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас регионалната министерска конференција во Софија, изјави дека сите земји до Западен Балкан треба до 2014-та година да добијат прецизна рамка за влез во ЕУ.

Македонија - Друцас не видел суштина во писмото на Милошоски

Време - 10.12.2010

Го цениме писмото на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, но тоа има повеќе комуникациски карактер, отколку суштина, ја пренесе „Канал 5“ изјавата на портпаролот на грчкото МНР, ...

Друцас без коментар за писмото од Милошоски

Дневник - 10.12.2010

Шефот на грчката дипломатија, Димитрис Друцас, го доби и ќе го разгледа писмото што неговиот македонски колега Антонио Милошоски му го испрати минатата недела, но се' уште не решил дали ќе одговори, ...

Писмото на Милошоски не ја убеди Атина

Утрински - 10.12.2010

Од нашиот дописник Атина - Писмото на Антонио Милошоски до својот грчки колега Димитрис Друцас за Грција не е некој доволно силен мотив за промена на ставовите во однос на поддршката за влез во ЕУ и ...

Грција виде пропаганда во писмото на Милошоски

Н.Македонија - 10.12.2010

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Друцас го добил писмото од својот македонски колега Антонио Милошоски, но сé уште не го разгледал и не одлучил дали ќе одговори, соопштија вчера од ...

Делавекурас: Писмото од Милошоски до Друцас нема многу суштина

Канал5 - 09.12.2010

-Го цениме писмото на Милошоски, но тоа има повеќе комуникациски карактер, отколку суштина, смета портпаролот на грчкото МНР, Григорис Делавекурас.

Нема суштина меѓу Милошски и Друцас?!

Алфа - 09.12.2010

Друцас не гледа суштина во писмото на Милошоски во кое шефот на македонската дипломатија побара Грција, на претстојниот самит на Унијата, да поддржи одлука за одредување датум за преговори.

Друцас се мисли дали да одговори на писмото на Милошоски

Курир - 09.12.2010

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција - Григори Делавекурас, изјави дека шефот грчката дипломатија Димитрис Друцас го доби и ќе го разгледа писмото што неговиот македонски ...

Друцас го добил писмото од Милошоски, но не решил дали ќе одговори

Сител - 09.12.2010

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас го доби и ќе го разгледа писмото што неговиот македонски колега Антонио Милошоски му го испрати минатата недела, но се уште не решил дали ќе одговори, ...

Атина не гледа суштина во писмото на Милошоски до Друцас

Макфакс - 09.12.2010

Грчките власти првично преку медиумите дознале за писмото испратено од шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски, до неговиот грчки коле..

Друцас не знае дали ќе одговори на писмото од Милошоски

Кирилица - 09.12.2010

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас го доби и ќе го разгледа писмото што неговиот македонски колега Антонио Милошоски му го испрати минатата недела, но се уште не решил дали ќе одговори, ...

Атина не гледа суштина во писмото на Милошоски до Друцас

Форум - 09.12.2010

Грчките власти првично преку медиумите дознале за писмото испратено од шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски, до неговиот грчки колега Димитрис Друцас, велат од грчкото Министерство за ...

Решение за името и меѓуетничките односи - приоритети за Македонија

Вечер Прес - 09.12.2010

Еврокомесарот Штефан Филе вели дека не го плаши толку заморот од проширувањето, колку заморот од пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ САД ја поддржуваат Македонија за членство во НАТО и ...

Атина за писмото на Милошоски дознала од медиумите

eReporter - 09.12.2010

Официјална Атина допрва ќе го разгледува писмото кое шефот на македонската дипломатија му го испрати пред една недела на својот грки колега, за кое во грчкото МНР дознале од медиумите, а дури потоа ...

Македонија - Дајте преговори и без решено име

Време - 06.12.2010

Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, завчера испрати писмо до своите колеги од земјите-членки на ЕУ, во кое бара на состанокот на Европскиот совет на 16 декември да донесе одлука ...