TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Багдад убиени најмалку 48 припадници на Ал Каеда

А1 - 14.10.2007

Најмалку 48 припадници на Ал Каеда се убиени за време на четиридневната операција на ирачките сили против екстремистите во сунитски кварт во централен Багдад, соопшти портпаролот на ирачката полиција генерал Касим ел Мусави. „Успеавме во изминативе четири дена да ја ставиме областа под контрола и ...

Во Багдад убиени најмалку 48 припадници на Ал Каеда

Канал5 - 14.10.2007

Најмалку 48 припадници на Ал Каеда се убиени за време на четиридневната операција на ирачките сили против екстремистите во сунитски кварт во централен Багдад, соопшти портпаролот на ирачката полиција генерал Касим ел Мусави. Багдад, 14 октомври (МИА) - Најмалку 48 припадници на Ал Каеда се убиени ...

Убиени 13 бунтовници поврзани со Ал Каеда

Вест - 12.10.2007

БАГДАД, 12 октомври (Ројтерс) - Тринаесет осомничени бунтовници, меѓу кои и тројца членови на Ал Каеда од Ирак, одговорни за убиството на еден сунитски арапски свештеник, беа убиени во американски воздушен напад, соопшти вчера американската војска.

Најмалку 12 убиени, а 50 повредени при двоен самоубиствен напад во близина на Багдад

Канал5 - 09.10.2007

Најмалку 12 лица беа убиени денеска во Бајџи, северно од Багдад, а 50 беа повредени, откако двајца терористи самоубијци истовремено го активираа експлозивот во своите возила. Багдад, 9 октомври (МИА) - Најмалку 12 лица беа убиени денеска во Бајџи, северно од Багдад, а 50 беа повредени, откако ...

Ал Каеда најверојатно ќе ги зајакнува позициите во САД

Макфакс - 09.10.2007

Вашингтон Терористичката организација Ал Каеда и понатаму е „најсериозна и опасна“ закана за САД и најверојатно ќе ги зајакне напорите за уфрлање на свои оперативци на американска територија. Ова се наведува во извештајот „Национална стратегија за внатрешна безбедност“ изготвен од Белата куќа.

Убиен лидер на „Ал Каеда“во Ирак

Макфакс - 09.10.2007

Багдад Висок водач на терористичката организација „Ал Каеда“, одговорен за западен Ирак, денеска е убиен заедно со уште две лица во западната ирачка провинција Ал Анбар, соопшти полицијата. Абу Тиба Ал Карбули, кој има авганистанско потекло, бил убиен северно од Рамади, главниот град на ...