TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милошоски ќе го земе местото на Јанчев?

Фокус - 28.10.2018

Откако Митко Јанчев беше разрешен, сега како негов наследник на потпретседателското место во ВМРО-ДПМНЕ се наметнува Антонијо Милошоски. Информациите однатре говорат дека во последниот период се интензивирале средбите меѓу него и Мицкоски, при што ...

Мијалков со писмо до Мицкоски: Со лаги и интриги не се освојува доверба на народ

ТВ21 - 28.10.2018

Екс директорот на УБК, Сашо Мијалков денеска испрати отворено писмо до лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Писмото беше испратено до медиумите, а Мијалков за ТВ 21 потврди дека тој е автор и писмото е веродостојно.

Мијалков до Мицкоски: Дали сакаше да дојдеш на власт со веќе решено име, виновници за тоа да се СДСМ и неколку наши ...

Фокус - 28.10.2018

Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, одлучив да оставам да поминат неколку дена за сите членови да видат дека ...

Отворено писмо од Мијалков до Мицковски: Одите по погрешен пат

Канал5 - 28.10.2018

Отворено писмо до Христијан Мицкоски. Христијан, Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, одлучив да оставам да поминат ...

Отворено писмо од Мијалков до Мицковски: Одите по погрешен пат

Телма - 28.10.2018

Отворено писмо до Христијан Мицкоски Христијан, Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, одлучив да оставам да поминат ...

Писмо на Мијалков до Мицковски: Се испазари ли за да го спасиш грбот?

Нова ТВ - 28.10.2018

Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, одлучив да оставам да поминат неколку дена за сите членови да видат дека ...

Мијалков со отворено писмо до Мицкоски: Додека јас ја ставав главата во торба, како ти како професор со 500 евра дојде ...

Макфакс - 28.10.2018

Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, одлучив да оставам да поминат неколку дена за сите членови да видат дека ...

Ќе му го земе ли Милошоски потпретседателското место на разрешениот Митко Јанчев?

Слободен Печат - 28.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски му ги одезе сите партиски фунцкии на кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев. Во јавноста пак се шпекулира дека токму Антонијо Милошоски би можел да седне на фотелјата на Јанчев.

Отворено писмо од Мијалков до Мицковски: Покажи ги Христијане доказите дека јас некого со сила сум го терал нешто

Press24 - 28.10.2018

Отворено писмо до Христијан Мицкоски од Сашо Мијалков: Христијан, Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, одлучив да ...

Отворено писмо од Мијалков до Мицковски: Одите по погрешен пат

Сител - 28.10.2018

Отворено писмо до Христијан Мицкоски Христијан, Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, одлучив да оставам да поминат ...

Писмо од Мијалков: Покажи ги Христијане доказите дека јас некого со сила сум го терал нешто да прави

Слободен Печат - 28.10.2018

Ако ти и неколкумина твои соработници мислите дека со мое исклучување и јавно оцрнување ќе добиете доверба на граѓаните, сакам исто така јавно да ти кажам дека сте на погрешен пат, како што сте на погрешен пат со многу други политички одлуки и ...

Мијалков до Мицкоски: Времето ќе покаже дека ти си лажен патриот, јас сум во ВМРО уште кога некои од Вас беа во пелени

МКД - 28.10.2018

Поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков испрати отворено писмо до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во кое истакнува дека со големо разочарување и неверување ја примил веста за неговото формално исклучување од партијата и во кое напоменува ...

Мијалков: Христијане, дали интимно посакуваш да дојдеш на власт со решено име?

+инфо - 28.10.2018

Дали е во ред, некои свои соработници пред неколку недели да ги охрабруваш да убедат 8 пратеници да гласаат „за“ со цел да се решело прашањето ама ти да не си бил крив, а плус да глумиш храбар лидер кој бара предвремени избори фалејки се со ...

Писмо од Мијалков до Мицкоски: Добро те запознав, ти си лажен патриот!

Независен - 28.10.2018

Сашо Мијалков, поранешниот директор на УБК, упати отворено писмо до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христија Мицкоски. Писмото ви го пренесувам во целост: „Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата.

Отворено писмо од Мијалков до Мицкоски: Кој издејствува да бидеш тргнат од листата за предметот „Талир“ на СЈО?

Стандард - 28.10.2018

Екс шефот на УБК, Сашо Мијалко денеска упати отворено писмо до лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Писмото ви гопренесуваме во целост: „Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата.

Отворено писмо на Сашо Мијалков до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 28.10.2018

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков денеска упати отворено писмо до лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Писмото ви гопренесуваме во целост: „Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од ...

Милошоски сега му го чува грбот на Мицкоски

Независен - 28.10.2018

Минатиот петок кога во Собранието се гласаше за уставните измени, Антонио Милошоски застана пред новинарите и побара да не се одолговлекува почетокот на седницата и веднаш да се почне со изјаснување.

Милошоски ќе биде потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на местото на Јанчев?

+инфо - 28.10.2018

Во последниот период се интензивирале средбите меѓу Антонио Милошоски и Христијан Мицкоски, пишува „Независен весник“. Според сознанијата на „Независен“, со Милошоски е договарано тој да биде нов потпретседател на партијата, односно да го заземе ...

Писмо на Мијалков до Мицкоски: Дали се испазари да си го спасиш грбот за сметка на уставните измени?

А1 On - 28.10.2018

Сашо Мијалков упати отворено писмо до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Писмото ви го пренесуваме во целост. „Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата.

Мијалков со отворено писмо до Мицкоски и повик да одговори на неколку прашања

24Инфо - 28.10.2018

Мијалков со отворено писмо до Мицкоски и повик да одговори на неколку прашања Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, ...

Сашо Мијалков „распали“ по Христијан Мицкоски: Ти си лажен патриот!

еМагазин - 28.10.2018

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кој неодамна беше исклучен од ВМРО-ДПМНЕ со образложение дека влијаел врз гласањето на пратениците од оваа партија за уставните измени упати отворено писмо до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Ќе ја преземе ли Милошоски потпретседателската функција на разрешениот Јанчев?

Либертас - 28.10.2018

Откако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го исклучи Митко Јанчев заедно со другите пратеници кои гласаа „ЗА“ уставни измени, се шпекулира дека Антонио Милошоски ќе ја презеде потпретседателската функција на партијата.

Мијалков му пиша на Мицкоски: Засрами се Христијан!!!

Фактор - 28.10.2018

Отвореното писмо од Мијалков до Мицковски го пренесуваме во целост: „Христијан, Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, ...

Мијалков до Мицкоски: Дали ти се испазари на грбот на Македонија и на нејзиното уставно име? Зошто не организираше ...

Локално - 28.10.2018

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков упати отворено писмо до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кое ви го пренесуваме во целост: „Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата.

Ќе ја преземе ли Милошоски потпретседателската функција на разрешениот Јанчев?

Локално - 28.10.2018

Откако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го исклучи Митко Јанчев заедно со другите пратеници кои гласаа „ЗА“ уставни измени, се шпекулира дека Антонио Милошоски ќе ја презеде потпретседателската функција на партијата.

Отворено писмо на Сашо Мијалков до Христијан Мицкоски

Република - 28.10.2018

„Христијан, Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, одлучив да оставам да поминат неколку дена за сите членови да видат ...

Отворено писмо од Мијалков до Мицковски: Одите по погрешен пат

Вечер Прес - 28.10.2018

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кого актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ го обвини за нелегални активности поврзани со гласањето на уставните измени и го исклучи од партијата упати отворено писмо до претседателот на партијата Христијан ...

Мијалков со отворено писмо: Засрами се Христијан!!! Јас сум во ВМРО уште кога некои од вас беа во пелени!

iPortal - 28.10.2018

Екс директорот на УБК, Сашо Мијалков денеска испрати отворено писмо до лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Писмото го пренесуваме интрегрално: Христијан, Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата.

Ќе ја преземе ли Милошоски потпретседателската функција на разрешениот Јанчев?

iPortal - 28.10.2018

Откако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го исклучи Митко Јанчев заедно со другите пратеници кои гласаа „ЗА“ уставни измени, се шпекулира дека Антонио Милошоски ќе ја презеде потпретседателската функција на партијата.

Мијалков му напиша писмо на Мицковски: СЛЕДИ ПИСМОТО ВО ЦЕЛОСТ

MTM - 28.10.2018

ИНТЕГРАЛЕН ТЕКСТ: Христијан, Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, одлучив да оставам да поминат неколку дена за сите ...

Милошоски ќе го земе местото на Јанчев?

МК News - 28.10.2018

Откако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го исклучи Митко Јанчев заедно со другите пратеници кои гласаа „ЗА“ уставни измени, се шпекулира дека Антонио Милошоски ќе ја презеде потпретседателската функција на партијата.

Ќе му го земе ли Милошоски потпретседателското место на разрешениот Митко Јанчев?

Фактор - 28.10.2018

Имун на донеодамнешните разрешувања во опозициската партија не остана ниту кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев, а медиумите брифираат кој би можел да го наследи на потпретседателската функција во ВМРО ДПМНЕ.

Мијалков до Мицкоски: Дали ти се испазари на грбот на Македонија и на нејзиното уставно име? Зошто не организираше ...

Либертас - 28.10.2018

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков упати отворено писмо до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кое ви го пренесуваме во целост: „Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата.

Мијалков со писмо до Мицкоски: Лагите кои ми беа накалемени, беа фабрикувани заради личен интерес

4NEWS - 28.10.2018

Екс директорот на УБК, Сашо Мијалков денеска испрати отворено писмо до лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Писмото беше испратено до медиумите, а Мијалков за ТВ 21 потврди дека тој е автор и писмото е веродостојно.

Мијалков упати отворено писмо до Мицкоски

Н.Македонија - 28.10.2018

Поранешниот директор на УБК, Сашо МИјалков упати отворено писмо до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Писмото ви го пренесесуваме во целост итегрално. Отворено писмо до Христијан Мицкоски Христијан, Со големо разочарување и неверување ...

Ќе ја преземе ли Милошоски потпретседателската функција на разрешениот Јанчев?

1tv - 28.10.2018

Откако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го исклучи Митко Јанчев заедно со другите пратеници кои гласаа „ЗА“ уставни измени, се шпекулира дека Антонио Милошоски ќе ја презеде потпретседателската функција на партијата.

Мијалков: Мицкоски лажеш и градиш рејтинг за сметка на мојата чест, углед и достоинство

AKO - 28.10.2018

Поранешниот прв човек на УБК, висок партиски функционер и прв братучед на почесниот претседател на ВМРО ДПМНЕ, Сашо Мијалков, напиша долго писмо до актуелниот лидер на партијата , Христијан Мицкоски.

Отворено писмо од Мијалков до Мицкоски: Дали ти се испазари на грбот на Македонија и на нејзиното уставно име?

1tv - 28.10.2018

„Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, одлучив да оставам да поминат неколку дена за сите членови да видат дека ...

ВМРО-ДПМНЕ во финансиска криза? Седиштето или се издава или се продава

ТВ21 - 27.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ размислува на опциите да го продаде или да го издаде под кирија главното седиште на партијата што се наоѓа во центарот на Скопје. Ова го најави лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, велејќи дека размислуваат да ги скратат трошоците ...

Генералот Мицкоски и неговите лакрдијаши

Слободен Печат - 27.10.2018

Вистинскиот однос на силите во партијата и реалниот конфликт помеѓу Мицкоски и Јанчев ќе го одреди натамошниот пат на ВМРО-ДПМНЕ, нејзиното значење и тежина на македонската политичка сцена. Релевантноста во политиката се заслужува.

Генералот Мицкоски и неговите лакрдијаши

+инфо - 27.10.2018

Митко Јанчев ми се чини дека тој конфликт го разбира, па со право застана цврсто против нивниот партиски репертоар. А вистинскиот однос на силите во партијата и реалниот конфликт помеѓу Мицкоски и Јанчев ќе го одреди натамошниот пат на ВМРО-ДПМНЕ, ...

ВМРО-ДПМНЕ игра добро испланирано сценарио

Независен - 27.10.2018

Само десетина месеци по влегувањето на „реформското крило“ во структурите на ВМРО-ДПМНЕ, дојде до нивно исклучување од партиските тела. Костадин Богданов, кој беше дел од Извршниот комитет, се сомнева дека целиот процес околу договорот со Грција, ...

Дали Митко Јанчев ќе формира нова партија?

iPortal - 27.10.2018

Неточни се шпекулациите дека ќе формирам партија. Моето залагање за партијата ќе остане со ист интензитет како и досега. Мојот различен став е мој став, а моето успешно дејствување секогаш ќе биде во интерес на граѓаните, вели разрешениот ...

(ВИДЕО) 360˚ Ристовски: Мицкоски е теледиригиран од претходното раководство…

iPortal - 27.10.2018

Љупчо Ристовски, професор и аналитичар, претседател на Институтот „ИНТЕГРА“, во дебата на „ 360 Степени “ зборуваше за последните случувања во ВМРО-ДПМНЕ по гласањето за отворање на уставните измени во парламентот.

Станува ли ВМРО-ДПМНЕ маргинална партија или ќе дочекаме коалиција со „избрканите“?

еМагазин - 27.10.2018

По официјализирањето на новата независна пратеничка група од осумтемина пратеници кои беа избркани од ВМРО-ДПМНЕ драстично се менуваат силите во Собранието. Сега, најголемата опозициска партија има 43 пратеници со можност оваа бројка во иднина да се ...

(ВИДЕО) 360˚ Ристовски: Мицкоски е теледиригиран од претходното раководство, тој требаше да направи класичен рез со ...

Либертас - 27.10.2018

Љупчо Ристовски, професор и аналитичар, претседател на Институтот „ИНТЕГРА“, во дебата на „ 360 Степени “ зборуваше за последните случувања во ВМРО-ДПМНЕ по гласањето за отворање на уставните измени во парламентот.

Јанчев: Имам намера да ја водам ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 27.10.2018

„Не сум излезен од партијата, не може мене Мицкоски да ми понуди да се вратам, бидејќи имам намера јас да ја водам партијата“, ова за 1ТВ го изјави поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев на прашањето кое се провлекува низ јавноста – ...

Јанчев: Не може Мицкоски да ме врати во партијата која јас ќе ја водам!

МК News - 27.10.2018

Не сум излезен од партијата, не може мене Мицкоски да ми понуди да се вратам, бидејќи имам намера јас да ја водам партијата“, ова за 1ТВ го изјави поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев на прашањето кое се провлекува низ јавноста – ...

Николовски: Избрканите ,,министер за смрт“ и ,,Бети Прада“ не се симнуваат од медиумите кои нив ги уништија

AKO - 27.10.2018

-Интересно, деновиве гледаме дел од поранешните функционери на ВМРО-ДПМНЕ и поранешни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, кои сега се исклучени од партијата буквално не се симнуваат од телевизија, а во еден изминат период не само ова дејствување на ова ...

Јанчев: Имам намера да ја водам ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 26.10.2018

Не сум излезен од партијата, не може мене Мицкоски да ми понуди да се вратам, бидејќи имам намера јас да ја водам партијата“, ова за 1ТВ го изјави поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев на прашањето кое се провлекува низ јавноста – ...

Временската машина на Мицкоски

Deutsche Welle - 26.10.2018

За да се предвиди иднината треба, од време на време, да се фрли поглед во минатото. Обвинувањата за предавство се познат вмровски рефрен од далечната историја до ден денес. Време е за ВМРО-ДПМНЕ да влезе во 21-от век.

Мицкоски: Иако Тодоров не навреди, ние му овозможивме да биде сослушан

Фокус - 26.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ доживува катарза, отвора ново поглавје, нови лица, ангажираме врвни професионалци. Јавноста треба да престане да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ. Еве, мислам дека сѐ е кажано. Никој не гледа што се случува со државата, со кризата, со падот на ...

Николоски: Пратениците кои гласаа „за“ цел живот ќе го носат тој товар и срам

Фокус - 26.10.2018

Не очекував ниту еден од овие пратеници дека ќе одат спротивно на волјата на граѓаните затоа што граѓаните врз основа на програмата на ВМРО-ДПМНЕ ги гласале. Но за жал тоа се случи и тоа ќе им тежи цел живот, тој срам и тој товар ќе си го носат, ...

Николоски: Ние како народна партија застанавме на страна на народот

Курир - 26.10.2018

Ние како народна партија застанавме на страна на народот пред и за време на референдумот и имавме јасен став од самиот почеток на овој процес завршувајќи до сега, дека ние сме против Преспанскиот договор и не прифаќаме промена на името Македонија, ...

Николоски: Не очекував ниту еден од овие пратеници дека ќе одат спротивно на волјата на граѓаните

Курир - 26.10.2018

Не очекував ниту еден од овие пратеници дека ќе одат спротивно на волјата на граѓаните затоа што граѓаните врз основа на програмата на ВМРО-ДПМНЕ ги гласале. Но за жал тоа се случи и тоа ќе им тежи цел живот, тој срам и тој товар ќе си го носат, ...

ВМРО –ДПМНЕ најавува формирање Македонска платформа и нова партиска програма

Алфа - 26.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ во соработка со политички партии и граѓански здрженија, активисти највува формирање на Македонска платформа која ќе се спротивставува на уништувањето на државата. – Склучуваме Македонска платформа со професори, инетлектуалци, луѓе кои се ...

Николоски: Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ кои од медиуми бегаа како ѓаволот од темјан сега не се симнуваат телевизија со ...

Курир - 26.10.2018

Во Отвореното студио на телевизија Алфа, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски говореше за иронијата на секојдневните телевизиски настапи на поранешните членови и фунцкионери на ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за промена на името или дадоа ...

„ВМРО-ДПМНЕ го има тој силен механизам на внатрешно прочистување – што не е карактеристика на СДСМ“

Курир - 26.10.2018

Јас таа вечер излегов не како Александар Николоски туку како Потпретседател во име на одлуките кои што Централниот Комитет да нагласам едногласно ги донесе со поддршка на сите членови на Централниот Комитет и овластен од истиот таа вечер ја честитав ...

Мицкоски: Прочистувањето на ВМРО-ДПМНЕ беше потребно, а власта се самозалажува

Нетпрес - 26.10.2018

Прочистувањето на партиските редови во опозициската партија му беше потребна на ВМРО-ДПМНЕ и таа не е задоцнета, туку дојде по природен пат, вели челникот на најголемата партија во замјата Христијан Мицскоски во интервјуто за порталот МКД.мк.

„ВМРО-ДПМНЕ го има тој силен механизам на внатрешно прочистување – што не е карактеристика на СДСМ“

Алфа - 26.10.2018

На состаноци на највисоките партиски органи прецизно дефиниравме кои пратеници гласале исто така кои од партијата ВМРО-ДПМНЕ за жал учествувал во целиот тој проект, односно кој од партијата ВМРО-ДПМНЕ учествувал во коалиција со СДСМ и со Заев во ...

Јавноста треба да престане да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ, на ред се СДСМ и Заев

Нетпрес - 26.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ доживува катарза, отвора ново поглавје, нови лица, ангажираме врвни професионалци. Јавноста треба да престане да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ. Еве, мислам дека сѐ е кажано. Никој не гледа што се случува со државата, со кризата, со падот на ...

Mицкоски: Јавноста треба да престане да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ, на ред се СДСМ и Заев

Press24 - 26.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ доживува катарза, отвора ново поглавје, нови лица, ангажираме врвни професионалци. Јавноста треба да престане да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ. Еве, мислам дека сѐ е кажано. Никој не гледа што се случува со државата, со кризата, со падот на ...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е против Преспанскиот договор и не прифаќаме промена на името Македонија

Нетпрес - 26.10.2018

Ние како народна партија застанавме на страна на народот пред и за време на референдумот и имавме јасен став од самиот почеток на овој процес завршувајќи до сега, дека ние сме против Преспанскиот договор и не прифаќаме промена на името Македонија, ...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е против Преспанскиот договор и не прифаќаме промена на името Македонија

Press24 - 26.10.2018

Ние како народна партија застанавме на страна на народот пред и за време на референдумот и имавме јасен став од самиот почеток на овој процес завршувајќи до сега, дека ние сме против Преспанскиот договор и не прифаќаме промена на името Македонија, ...

Mицкоски за „МКД.мк“: Јавноста треба да престане да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ, на ред се СДСМ и Заев

Курир - 26.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ доживува катарза, отвора ново поглавје, нови лица, ангажираме врвни професионалци. Јавноста треба да престане да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ. Еве, мислам дека сѐ е кажано. Никој не гледа што се случува со државата, со кризата, со падот на ...

Никола Тодоров за „Независен“: Ме исклучија, а не знаеја зошто

Независен - 26.10.2018

Никола Тодоров никогаш не работел спротивно на интересите на ВМРО-ДПМНЕ, иако за тоа го товарат од партијата од која беше исклучен во вторникот. Точната причина за исклучувањето, како што вели, не ја знаеле ниту сопартијците во општинскиот комитет.

Не очекував ниеден од овие пратеници да оди спротивно од волјата на граѓаните

Нетпрес - 26.10.2018

Не очекував ниту еден од овие пратеници дека ќе одат спротивно на волјата на граѓаните затоа што граѓаните врз основа на програмата на ВМРО-ДПМНЕ ги гласале. Но за жал тоа се случи и тоа ќе им тежи цел живот, тој срам и тој товар ќе си го носат, ...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски вечерва во „Отворено“ на Алфа

Курир - 26.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски вечерва ќе биде гостин во емисијата „Отворено“ на телевизија Алфа во 18:18 ...

Mицкоски: Јавноста треба да престане да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ, на ред се СДСМ и Заев

МКД - 26.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ доживува катарза, отвора ново поглавје, нови лица, ангажираме врвни професионалци.Јавноста треба да престане да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ. Еве, мислам дека сѐ е кажано. Никој не гледа што се случува со државата, со кризата, со падот на ...

Не очекував ниту еден од пратениците дека ќе одат спротивно на волјата на граѓаните

24Инфо - 26.10.2018

Не очекував ниту еден од пратениците дека ќе одат спротивно на волјата на граѓаните Не очекував ниту еден од овие пратеници дека ќе одат спротивно на волјата на граѓаните затоа што граѓаните врз основа на програмата на ВМРО-ДПМНЕ ги гласале.

Мицкоски: Иако Тодоров не навреди, ние му овозможивме да биде сослушан

Либертас - 26.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ доживува катарза, отвора ново поглавје, нови лица, ангажираме врвни професионалци. Јавноста треба да престане да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ. Еве, мислам дека сѐ е кажано. Никој не гледа што се случува со државата, со кризата, со падот на ...

Mицкоски: Јавноста треба да престане да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ, на ред се СДСМ и Заев

Република - 26.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ доживува катарза, отвора ново поглавје, нови лица, ангажираме врвни професионалци. Јавноста треба да престане да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ. Еве, мислам дека сѐ е кажано. Никој не гледа што се случува со државата, со кризата, со падот на ...

Јанчев му порача на Мицкоски дека ќе му го земе местото

Фактор - 26.10.2018

Не сум излезен од партијата, не може мене Мицкоски да ми понуди да се вратам, бидејќи имам намера јас да ја водам партијата“, ова за 1ТВ го изјави поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев на прашањето кое се провлекува низ јавноста – ...

Дали Митко Јанчев ќе формира нова партија?

Фактор - 26.10.2018

Неточни се шпекулациите дека ќе формирам партија. Моето залагање за партијата ќе остане со ист интензитет како и досега. Мојот различен став е мој став, а моето успешно дејствување секогаш ќе биде во интерес на граѓаните, вели разрешениот ...

Временската машина на Мицкоски

Либертас - 26.10.2018

За да се предвиди иднината треба, од време на време, да се фрли поглед во минатото. Обвинувањата за предавство се познат вмровски рефрен од далечната историја до ден денес. Време е за ВМРО-ДПМНЕ да влезе во 21-от век По ветувањата на лидерот на ...

Јанчев: Не може Мицкоски да ме врати во партијата која јас ќе ја водам

Либертас - 26.10.2018

„Не сум излезен од партијата, не може мене Мицкоски да ми понуди да се вратам, бидејќи имам намера јас да ја водам партијата“, ова за 1ТВ го изјави поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев на прашањето кое се провлекува низ јавноста – ...

ВМРО-ДПМНЕ реши да се прочисти

Република - 26.10.2018

Дали ВМРО-ДПМНЕ направи лажна чистка? Се враќате ли кон корените на партијата? Вака новинарот Цветановски побара одговор од потпретеседателот на ВМРО-ДПМНЕ Николовски кој вечерва гостува во емисијата „Отворено“ на ТВ Алфа.

Јанчев: Не може Мицкоски да ме врати во партијата која јас ќе ја водам!

1tv - 26.10.2018

„Не сум излезен од партијата, не може мене Мицкоски да ми понуди да се вратам, бидејќи имам намера јас да ја водам партијата“, ова за 1ТВ го изјави поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев на прашањето кое се провлекува низ јавноста – ...

И Тодоров исклучен од ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 25.10.2018

За само неколку дена откако Централниот комитет побара нивно исклучување, доскорешните високи партсиски функционери експресно отстранети од ВМРО-ДПМНЕ. По Мијалков, денеска без партиска книшка останата и екс-министерот за здравство Тодоров.

ВМРО расчисти со иднината

Независен - 25.10.2018

Љупчо Поповски Запрепастувачки е колку многу теории со стотици варијанти се појавија во толкувањето на она што се случи во ВМРО-ДПМНЕ по нивната Вартоломејска ноќ минатиот петок во Собранието.

Со кого расчистува Мицкоски - со непослушните или со „криминалците“?

Р.С.Европа - 25.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека со исклучувањата од своите редови расчистува и со хипотеките од минатото. Но дел аналитичари потсетувајќи дека некои од исклучените немаат хипотеки, а некои, пак, кои имаат останаа во партијата, велат дека станува збор за ...

Дали ВМРО-ДПМНЕ го загуби коалицискиот потенцијал?

Фактор - 25.10.2018

Мислам дека ВМРО-ДПМНЕ го загуби коалицискиот потенцијал, изјави во Само вистина на Канал 5, поранешниот министер Никола Тодоров кој беше исклучен од ВМРО-ДПМНЕ. Тој вели дека ВМРО-ДПМНЕ ќе остане без поддршка од меѓународниот фактор.

Александар Николоски: Владеење на правото е единствениот пат за Македонија

Република - 25.10.2018

Велат дека секогаш кризите се добар повод да се погледне назад, да се направи анализа и да се оди напред. Така е и за ВМРО-ДПМНЕ овој пат. Да се свртиме назад да видиме што се случувало, да направиме добра анализа и да одиме напред.

Различни прогнози за иднината на ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 25.10.2018

Што му претстои во иднина на ВМРО-ДПМНЕ, по кој пат и со каква политичка реторика и определба ќе се движи на политичката сцена најголемата опозициска партија, која последниот период се соочува со длабоки внатрешни потреси.

Груевски: Посакувам силно ВМРО-ДПМНЕ кое брзо ќе го урне ова зло во Македонија

Фокус - 24.10.2018

Обвинетиот екс премиер, Никола Груевски, изјави денеска дека не ги знае причините на неговата матична партија за исклучување на неколкумина функционери. По завршување на денешното рочиште за предметот „Титаник“, Груевски изјави пред судот дека се ...

Груевски: Посакувам обединето ВМРО-ДПМНЕ кое ќе го урне ова зло во Македонија (ВИДЕО)

ТВ21 - 24.10.2018

Можеби ги избегна новинарите кога влегуваше во судница, но поранешниот Премиер Никола Груевски даде изјава за медиумите кога излегуваше од Судот каде што беше присутен на судење за случајот „Титаник“.

Груевски посакува силно и обединето ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 24.10.2018

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на пауза од рочиштето за “Титаник” во изјава за медиумите рече дека не ги знае аргументите и доказите за разрешувањата од партијата.

На Мицкоски малку му фалеше, на ВМРО-ДПМНЕ уште многу

Deutsche Welle - 24.10.2018

Чистката во ВМРО-ДПМНЕ треба да му го отвори патот на Христијан Мицкоски кон модернизирање на партијата, амнестирање од криминалното минато и хомогенизација. Неговиот последен говор не упатува дека такво нешто се случува Вообичаениот пат на секоја ...

Што готват Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Deutsche Welle - 24.10.2018

Под превезот на емотивно и брзо „бркање на неистомислениците“ стои и обид за ребрендирање и рестарт на партијата. Но без критички однос кон Груевски, Јанакиевски, Јанкуловска и екипата, вистинско ребрендирање не е можно.

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев спротивно на интересите на македонскиот народ ги погази демократијата, правото и правдата

ТВ21 - 24.10.2018

Капитуланскиот режим на аболицираниот Зоран Заев и неговата криминална банда е изворот на се она што значи раздор во македонското општество. Аболицираниот Зоран Заев со мафијашките методи на неговата банда добрани во власта за една намена – промена ...

Реакции околу исклучувањата во ВМРО-ДПМНЕ, Груевски не ги знае аргументите на раководството

ТВ21 - 24.10.2018

Дојде на судското рочиште случајот “Титаник“ и повторно ги избегна новинарите. Меѓутоа, при излегувањето од Кривичниот Суд, по инсистирањата од страна на новинарите, Груевски пред камерите ги коментираше последните исклучувања од ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски без коментар за случувањата во ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 24.10.2018

Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не ги коментира настаните во партијата. Вели дека нема многу информации за да ги коментира одлуките на партијата, но од друга страна, се надева на силно ВМРО кое би победило на следните ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Шекеринска се проблемот на оваа држава, а Македонија ќе се европеизира

24 Вести - 24.10.2018

„Зоран Заев и Радмила Шекеринска не можат да бидат решение за проблемите во Република Македонија - тие се проблемот на оваа држава. Последни остатоци од мрачната транзиција. Ништо од тоа што го ветија не исполнија.

(видео) Груевски ги избегна новинарите

Телма - 24.10.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски, кој е обвинет во предметот Титаник на СЈО, утринава на влезот од Кривичниот суд пристигна на рочиштето, но разговарајќи на мобилен телефон и со брз чекор ги избегна новинарите и не даде никаква изјава.

(видео)Груевски: Не ги знам сите аргументи за исклучувањата од ВМРО – ДПМНЕ

Телма - 24.10.2018

Поранешниот претседател на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски, пред судот денеска изјави дека не му се познати сите аргументи за исклучувањата на членови од ВМРО – ДПМНЕ. Иако пред влегување во судот на предметот “Титаник“ ги одмина новинарите говорејќи ...

Груевски: Не ми се познати сите аргументи за исклучувањата на членови од ВМРО–ДПМНЕ

24 Вести - 24.10.2018

Екс-претседателот на ВМРО–ДПМНЕ, Никола Груевски денеска на излегување од скопскиот Кривичен суд изјави дека не му се познати аргументите за исклучувањата на членови од неговата матична партија.

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев и Радмила Шекеринска не можат да бидат решение за проблемите во Република Македонија – тие се ...

Сител - 24.10.2018

Зоран Заев и Радмила Шекеринска не можат да бидат решение за проблемите во Република Македонија – тие се проблемот на оваа држава. Последни остатоци од мрачната транзиција, соопштуваат од партијата. -Ништо од тоа што го ветија не исполнија.

Груевски: Посакувам силно и обединето ВМРО-ДПМНЕ кое ќе го урне ова зло

Слободен Печат - 24.10.2018

Тој додаде дека ќе ги искористи сите правни можности за одлагање на казната и нагласи дека „живееме во ненормално време“. Порaнешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска пред судот рече дека не ги знае аргументите и доказите за ...

Груевски ќе ја одложува казната колку што може, не коментира за исклучувањата

+инфо - 24.10.2018

Порaнешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска рече дека не ги знае аргументите и доказите за разрешувањата од партијата, и дека се воздржува од коментар за тоа. Тој додаде дека посакува силно, обединето ВМРО-ДПМНЕ кое, како што рече, ...

Груевски: Не ми се познати сите аргументи за исклучувањата на членови од ВМРО–ДПМНЕ

Сител - 24.10.2018

Поранешниот претседателот на ВМРО–ДПМНЕ, Никола Груевски денеска на излегување од скопскиот Кривичен суд изјави дека не му се познати аргументите за исклучувањата на членови од неговата матична партија.

Груевски: Посакувам силно, обединето ВМРО ДПМНЕ, кое ќе го урне ова зло!

Сител - 24.10.2018

Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска рече дека не ги знае аргументите и доказите за разрешувањата од партијата, и дека се воздржува од коментар за тоа. Тој додаде дека посакува силно, обединето ВМРО-ДПМНЕ кое, како што рече, ...

Јанчев за „Независен“: Би го водел ВМРО ако видам тим со визија

Независен - 24.10.2018

Довчерашниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, мирно ја прими одлуката за негово разрешување од функцијата. Вели дека чека да добие официјален документ за да види дали е „само“ сменет од потпретседателската фотелја или добил „шут-карта“ од ...

Груевски: Не ги знам сите аргументи за исклучувањата од ВМРО – ДПМНЕ

Press24 - 24.10.2018

Јас не ги знам сите аргументи и особено докази со кои што располага раководството на ВМРО-ДПМНЕ и врз основа на кои ги темели своите одлуки, и оттука би се воздржал од коментар бидејќи можам да погрешам во оваа или онаа насока, кажа поранешниот ...

Посакувам силно ВМРО-ДПМНЕ кое брзо ќе го урне ова зло во Македонија

Нетпрес - 24.10.2018

Обвинетиот екс премиер, Никола Груевски, изјави денеска дека не ги знае причините на неговата матична партија за исклучување на неколкумина функционери. По завршување на денешното рочиште за предметот „Титаник“, Груевски изјави пред судот дека се ...

Груевски: Посакувам обединето ВМРО-ДПМНЕ кое ќе го урне ова зло во Македонија

Курир - 24.10.2018

Јас не ги знам сите аргументи и особено докази со кои што располага раководството на ВМРО-ДПМНЕ и врз основа на кои ги темели своите одлуки и од тука би се воздржал од коментар затоа што можам да погрешам во една или друга насока, ова денеска го ...

(ВИДЕО) Груевски: Не ги знам аргументите и доказите за разрешувањата од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 24.10.2018

Експремиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарски прашања денеска пред судот на паузата за судењет за „Титаник“ изјави дека не ги знае аргументите и доказите за разрешувањата во партијата кои се случија изминатите денови кога високи државни и ...

(Видео) Груевски: Не ги знам аргументите и доказите за разрешувањата од ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 24.10.2018

Експремиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарски прашања денеска пред судот на паузата за судењет за „Титаник“ изјави дека не ги знае аргументите и доказите за разрешувањата во партијата кои се случија изминатите денови кога високи државни и ...

Владеење на правото

Независен - 24.10.2018

Александар Николоски Велат дека секогаш кризите се добар повод да се погледне назад, да се направи анализа и да се оди напред. Така е и за ВМРО-ДПМНЕ овој пат. Да се свртиме назад да видиме што се случувало, да направиме добра анализа и да одиме ...

Груевски посакува ВМРО-ДПМНЕ да биде силно и обединето

Р.С.Европа - 24.10.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски вели дека не ги знае аргументите и доказите за разрешувањето во партијата на која тој долги години беше лидер. Разрешувањата уследија по одлуката на дел пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат „за“ почеток на уставните ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев отворено се меша и влијае врз судството, а за тоа сведочи цела нација

Курир - 24.10.2018

Капитуланскиот режим на аболицираниот Зоран Заев и неговата криминална банда е изворот на се она што значи раздор во македонското општество. Аболицираниот Зоран Заев со мафијашките методи на неговата банда добрани во власта за една намена – промена ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев отворено се меша и влијае врз судството

Нетпрес - 24.10.2018

Капитуланскиот режим на аболицираниот Зоран Заев и неговата криминална банда е изворот на се она што значи раздор во македонското општество. Аболицираниот Зоран Заев со мафијашките методи на неговата банда добрани во власта за една намена – промена ...

Јанчев: Би го водел ВМРО ако видам тим со визија

+инфо - 24.10.2018

Нема да ви одговорам директно на прашањето дали имам амбиции да станам претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Не би било фер, но ќе ви кажам дека доколку внатре во партијата има тим подготвен за работа, составен од високоетаблирани луѓе со јасна визија во кој ...

Превирања во опозицијата: Обвинувања, чистки и извинувања

Нова ТВ - 24.10.2018

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Денот на македонската револуционерна борба – 23 Октомври го пречека со чистка во своите редови. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од синоќешната партиска свеченост по повод одбележувањето 23 ...

Превирања во опозицијата, исклучените ги отфрлаат обвиненијата

Сител - 24.10.2018

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Денот на македонската револуционерна борба – 23 Октомври го пречека со чистка во своите редови. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од синоќешната партиска свеченост по повод одбележувањето 23 ...

Николовски: Изјавата за Јанчев доби погрешен контекст

Нова ТВ - 24.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Шекеринска се проблемот на оваа држава

А1 On - 24.10.2018

„Зоран Заев и Радмила Шекеринска не можат да бидат решение за проблемите во Републиа Македонија – тие се проблемот на оваа држава. Последни остатоци од мрачната транзиција. Ништо од тоа што го ветија не исполнија.

Мицкоски и Груевски останаа сами

Независен - 24.10.2018

Фингирана или не, чистката што ВМРО-ДПМНЕ ја направи во понеделникот ќе се одрази врз партијата. Преку ноќ останаа без четвртина пратеници во парламентот, без еден од главните финансиери, без еден од четворицата градоначалници што беа од нивните ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Шекеринска не можат да бидат решение за проблемите во Македонија, тие се проблемот на оваа држава

Курир - 24.10.2018

Зоран Заев и Радмила Шекеринска не можат да бидат решение за проблемите во Републиа Македонија – тие се проблемот на оваа држава. Последни остатоци од мрачната транзиција, соопштуваат од партијата. -Ништо од тоа што го ветија не исполнија.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Шекеринска се проблемот на државата

МКД - 24.10.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ги обвини премиерот Зоран Заев и вицепремиерката Радмила Шекеринска дека се, како што велат, последни остатоци од мрачната транзиција и дека „ не можат да бидат решение за проблемите во Република Македонија, бидејќи ...

Груевски пред суд ги избегна новинарите и не даде никаква изјава

24Инфо - 24.10.2018

Груевски ги избегна новинарите и не даде никаква изјава Поранешниот премиер Никола Груевски, кој е обвинет во предметот Титаник на СЈО, утринава на влезот од Кривичниот суд пристигна на рочиштето, но разговарајќи на мобилен телефон и со брз чекор ги ...

(ВИДЕО) Груевски ги избегна новинарите

Бриф - 24.10.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски, кој е обвинет во предметот Титаник на СЈО, утринава на влезот од Кривичниот суд пристигна на рочиштето, но разговарајќи на мобилен телефон и со брз чекор ги избегна новинарите и не даде никаква изјава.

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев спротивно на интересите на македонскиот народ ги погази демократијата, правото и правдата

4NEWS - 24.10.2018

Капитуланскиот режим на аболицираниот Зоран Заев и неговата криминална банда е изворот на се она што значи раздор во македонското општество. Аболицираниот Зоран Заев со мафијашките методи на неговата банда добрани во власта за една намена – промена ...

На Мицкоски малку му фалеше, на ВМРО-ДПМНЕ уште многу

iPortal - 24.10.2018

Чистката во ВМРО-ДПМНЕ треба да му го отвори патот на Христијан Мицкоски кон модернизирање на партијата, амнестирање од криминалното минато и хомогенизација. Неговиот последен говор не упатува дека такво нешто се случува.

Какво ВМРО-ДПМНЕ посакува Никола Груевски во иднина?

Фактор - 24.10.2018

Eкс премиерот Никола Груевски вели дека не ги знае аргументите и доказите за разрешувањето во редовите на партијата со која тој долги години раководеше. Груевски рече дека посакува силна и обединета партија.

Јанчев најавува дека ,,Би го водел ВМРО ако видам тим со визија”

МК News - 24.10.2018

Разрешениот потретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев, во интервју за „Независен весник“ вели дека доколу има подготвен тим за работа во партијата, би можело да биде претседател.

Што готват Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 24.10.2018

Под превезот на емотивно и брзо „бркање на неистомислениците“ стои и обид за ребрендирање и рестарт на партијата. Но без критички однос кон Груевски, Јанакиевски, Јанкуловска и екипата, вистинско ребрендирање не е можно.

Јанчев: Подготвен сум да бидам лидер во ВМРО-ДПМНЕ но само на тим од високоетаблирани луѓе со јасна визија

Либертас - 24.10.2018

Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, мирно ја прими одлуката за негово разрешување од функцијата. Се уште нема добиено официјален документ за да види дали е „само“ сменет од потпретседателската фотелја или добил излезна карта од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев и Радмила Шекеринска не можат да бидат решение за проблемите во Република Македонија – тие се ...

Република - 24.10.2018

Зоран Заев и Радмила Шекеринска не можат да бидат решение за проблемите во Република Македонија – тие се проблемот на оваа држава. Последни остатоци од мрачната транзиција, соопштуваат од партијата. -Ништо од тоа што го ветија не исполнија.

Митко Јанчев на Фејсбук: Мицкоски и Николовски да се извинат, во спротивно ќе ги тужам за клевета

еМагазин - 24.10.2018

Градоначалникот на Кавадарци и сега веќе поранешниот потпреседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев за исклучувањето се огласи на неговиот Фејсбук профил. „На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања.

(ВИДЕО) Груевски: Не ги знам сите аргументи за исклучувањата од ВМРО – ДПМНЕ

Бриф - 24.10.2018

Поранешниот претседател на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски, пред судот денеска изјави дека не му се познати сите аргументи за исклучувањата на членови од ВМРО – ДПМНЕ. Иако пред влегување во судот на предметот “Титаник“ ги одмина новинарите говорејќи ...

Груевски: Не ги знам сите докази и аргументи за исклучувањата од ВМРО – ДПМНЕ

24Инфо - 24.10.2018

Груевски: Не ги знам сите докази и аргументи за исклучувањата од ВМРО – ДПМНЕ Поранешниот претседател на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски, пред судот денеска изјави дека не му се познати сите аргументи за исклучувањата на членови од ВМРО – ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Груевски изјави дека не му се познати сите аргументи за чистката во ВМРО ДПМНЕ

iPortal - 24.10.2018

Поранешниот претседател на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски, пред судот денеска изјави дека не му се познати сите аргументи за исклучувањата на членови од ВМРО – ДПМНЕ. Иако пред влегување во судот на предметот “Титаник“ ги одмина новинарите говорејќи ...

ГАЛЕРИЈА: Како помина прославата на ВМРО-ДПМНЕ на Денот на македонската борба

Либертас - 24.10.2018

Погледнете ја галеријата од прославата на ВМРО-ДПМНЕ на Денот на македонската борба. Фото – ...

(Фото) Кој дојде на прославата на ВМРО-ДПМНЕ во МНТ?

еМагазин - 24.10.2018

Повеќе актуелни и поранешни партиски функционери, министри, градоначалници дојдоа на прославата на ВМРО-ДПМНЕ што по повод Денот на македонската револуционерна борба се одржа во МНТ. Освен членовите на највисоките патиски тела на прославата дојдоа и ...

Ќе простат ли граѓаните евентуална амнестија за Мијалков, Груевски и останатите?

еМагазин - 24.10.2018

По исклучувањето на Сашо Мијалков, Никола Тодоров и пратениците кои гласаа за уставните измени од партиските структури на ВМРО-ДПМНЕ, но и најавата на премиерот Зоран заев дека е време за помирување се погласни се шпекулациите дека актуелната власт ...

Превирања во опозицијата, исклучените ги отфрлаат обвиненијата

Локално - 24.10.2018

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Денот на македонската револуционерна борба – 23 Октомври го пречека со чистка во своите редови. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од синоќешната партиска свеченост по повод одбележувањето 23 ...

Груевски: Посакувам силно, обединето ВМРО ДПМНЕ, кое ќе го урне ова зло! (видео)

Република - 24.10.2018

Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска рече дека не ги знае аргументите и доказите за разрешувањата од партијата, и дека се воздржува од коментар за тоа. Тој додаде дека посакува силно, обединето ВМРО-ДПМНЕ кое, како што рече, ...

ВИДЕО: Гости и домаќини – кој дојде на прославата на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 24.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ со интонирање на химната и во присуство на партиското раководство и голем број членови, го обележа Денот на македонската борба, роденденот на партијата. Не дојдоа или не беа поканети, исклучените седум пратеници, поранешниот шеф на УБК ...

Јанчев за „Независен“: Би го водел ВМРО ако видам тим со визија

iPortal - 24.10.2018

Довчерашниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, мирно ја прими одлуката за негово разрешување од функцијата. Вели дека чека да добие официјален документ за да види дали е „само“ сменет од потпретседателската фотелја или добил „шут-карта“ од ...

Превирања во опозицијата, исклучените ги отфрлаат обвиненијата

24Инфо - 24.10.2018

Превирања во опозицијата, исклучените ги отфрлаат обвиненијата Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Денот на македонската револуционерна борба – 23 Октомври го пречека со чистка во своите редови.

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе има еден јасен курс на движење

Република - 24.10.2018

На вчерашната прослава на Денот на македонската борба, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски исткана дека е добро за државата најголемата опозициона партија да има еден јасен курс на движење.

Груевски: Не ги знам сите аргументи за исклучувањата од ВМРО – ДПМНЕ

Тера - 24.10.2018

Поранешниот претседател на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски, пред судот денеска изјави дека не му се познати сите аргументи за исклучувањата на членови од ВМРО – ДПМНЕ. Иако пред влегување во судот на предметот “Титаник“ ги одмина новинарите говорејќи ...

Превирања во опозицијата, исклучените ги отфрлаат обвиненијата

CivilMedia - 24.10.2018

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Денот на македонската револуционерна борба – 23 Октомври го пречека со чистка во своите редови. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од синоќешната партиска свеченост по повод одбележувањето 23 ...

Адвокатите чекаат „црно на бело“ во кој затвор ќе оди Груевски

Фактор - 24.10.2018

Поранешниот претседател на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски, пред судот денеска изјави дека не му се познати сите аргументи за исклучувањата на членови од ВМРО – ДПМНЕ, но алудираше на тоа дека со последните „чистки“ се создава хомогена партија со ...

По најавата за тужба од Јанчев, Николовски се правдаше дека неговата изјава со обвинувања за поткуп била погрешно ...

iPortal - 24.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вчеравечер изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

Груевски: Посакувам силно, обединето ВМРО ДПМНЕ, кое ќе го урне ова зло!

МК News - 24.10.2018

Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска рече дека не ги знае аргументите и доказите за разрешувањата од партијата, и дека се воздржува од коментар за тоа. Тој додаде дека посакува силно, обединето ВМРО-ДПМНЕ кое, како што рече, ...

Николовски: Изјавата доби друг контекст, ставот за Јанчев не е личен

МК News - 24.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

Се огласи Никола Груевски по исклучувањата во ВМРО ДПМНЕ

Centar - 24.10.2018

ПОранешниот претседател на ВМРО–ДПМНЕ, Никола Груевски денеска на излегување од скопскиот Кривичен суд изјави дека не му се познати аргументите за исклучувањата на членови од неговата матична партија.

Груевски: Посакувам силно, обединето ВМРО ДПМНЕ, кое ќе го урне ова зло

Мета - 24.10.2018

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска рече дека не ги знае аргументите и доказите за разрешувањата од партијата, и дека се воздржува од коментар за тоа. Тој додаде дека посакува силно, обединето ВМРО-ДПМНЕ кое, како што ...

Мицкоски и Груевски останаа сами

iPortal - 24.10.2018

Фингирана или не, чистката што ВМРО-ДПМНЕ ја направи во понеделникот ќе се одрази врз партијата. Преку ноќ останаа без четвртина пратеници во парламентот, без еден од главните финансиери, без еден од четворицата градоначалници што беа од нивните ...

(Видео) Груевски: Не ги знам аргументите и доказите за разрешувањата од ВМРО-ДПМНЕ

Centar - 24.10.2018

Експремиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарски прашања денеска пред судот на паузата за судењет за „Титаник“ изјави дека не ги знае аргументите и доказите за разрешувањата во партијата кои се случија изминатите денови кога високи државни и ...

На Мицкоски малку му фалеше, на ВМРО-ДПМНЕ уште многу

Либертас - 24.10.2018

Чистката во ВМРО-ДПМНЕ треба да му го отвори патот на Христијан Мицкоски кон модернизирање на партијата, амнестирање од криминалното минато и хомогенизација. Неговиот последен говор не упатува дека такво нешто се случува Вообичаениот пат на секоја ...

Груевски не ги коментира исклучувањата од партијата, но посакува обединето ВМРО-ДПМНЕ кое ќе го урне злото

еМагазин - 24.10.2018

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ вели дека не ги знае сите аргументи и докази со кои што располага раководството на партијата, и врз основа на кои ги темели своите одлуки, и од тука не сака да коментира за исклучувањето на членови од ...

На Мицкоски малку му фалеше, на ВМРО-ДПМНЕ уште многу

Бриф - 24.10.2018

Чистката во ВМРО-ДПМНЕ треба да му го отвори патот на Христијан Мицкоски кон модернизирање на партијата, амнестирање од криминалното минато и хомогенизација. Неговиот последен говор не упатува дека такво нешто се случува.

Што готват Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 24.10.2018

Под превезот на емотивно и брзо „бркање на неистомислениците“ стои и обид за ребрендирање и рестарт на партијата. Но без критички однос кон Груевски, Јанакиевски, Јанкуловска и екипата, вистинско ребрендирање не е можно.

ВМРО-ДПМНЕ дели црвени картони

Н.Македонија - 24.10.2018

Три дена по гласањето за потребата од уставни измени во Собранието и ноќта спроти одбележувањето на Денот на македонската револуционерна борба, централниот комитет на опозициската ВМРО-ДПМНЕ спроведе една од досега најголемите чистки во партијата, ...

Превирања во опозицијата, исклучените ги отфрлаат обвиненијата

Н.Македонија - 24.10.2018

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Денот на македонската револуционерна борба – 23 Октомври го пречека со чистка во своите редови. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од синоќешната партиска свеченост по повод одбележувањето 23 ...

Јанчев: Подготвен сум да бидам лидер во ВМРО-ДПМНЕ но само на тим од високоетаблирани луѓе со јасна визија

1tv - 24.10.2018

Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, мирно ја прими одлуката за негово разрешување од функцијата. Се уште нема добиено официјален документ за да види дали е „само“ сменет од потпретседателската фотелја или добил излезна карта од ...

Груевски не сака да ги коментира исклучувањата, но посакува силно ВМРО-ДПМНЕ

365 - 24.10.2018

Во изјавата за медиумите по завршувањето на денешното рочиште за предметот „Титаник“, експремиерот Никола Груевски не сакаше да ги коментира исклучувањата на функционери од неговата матична партија ВМРО-ДПМНЕ, со образложение дека не е запознаен со ...

Опозициски превирања поради различни мислења

1tv - 24.10.2018

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Денот на македонската револуционерна борба – 23 Октомври го пречека со чистка во своите редови. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од синоќешната партиска свеченост по повод одбележувањето 23 ...

Кекеновски: Се користат двојни аршини при исклучувањата на членови во ВМРО-ДПМНЕ

1tv - 24.10.2018

Праксата за чистка во ВМРО-ДПМНЕ не треба да биде само епизода туку тоа да се случува континуирано за сите оние кои не работат во интерес на граѓаните и не и мислат добро на партијата, вели универзитетскиот професор Јове Кекеновски за 1ТВ, ...

Жестоки реакции на Тодоров и Јанчев по одлукатата на Централниот комитет на ВМРО – ДПМНЕ

Телма - 23.10.2018

Жестоки реакции и најави за тужби по вчерашната одлука на Центалниот комитет за разрешување на потпретседателот Митко Јанчев и членот на ИК, Константин Богданов и отпочнување на постапката за исклучување од партијата на Сашо Мијалков и Никола ...

Расколот во ВМРО-ДПМНЕ се продлабочува

24 Вести - 23.10.2018

Од обвинувања за клевети и навреди до навредливи формулации на сметка на актуелното раководство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се движат реакциите во јавноста од страна на членовите кои партијата синоќа ги исклучи од своите редови.

Чистки во ВМРО-ДПМНЕ, во кој правец оди најголемата опозициска партија?

ТВ21 - 23.10.2018

Долго време ракоплескаа стоејќи. Оваа сцена беше повторувана неколкупати синоќа за време на четиричасовниот состанок на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Одлуките кои Комитетот ги донесе преку тајно гласање е разрешување од сите партиски обврски на ...

Груевски не е присутен на прославата на Денот на Македонската револуција во МНТ

Фокус - 23.10.2018

Поранешниот лидер на партијата и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не присуствува на денешната прослава на Македонската револуција во Македонскиот Народен Театар. На прославата се појавија пратеникот Антонио Милошоски, Ганка ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ, од секој предизвик излегувало похрабро

Канал5 - 23.10.2018

Неполн ден по бурната ноќ во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва партијата свечено го одбележува Денот на македонската револуционерна ...

ВМРО – ДПМНЕ да расчисти со криминалните структури во партијата

Телма - 23.10.2018

Предлогот за исклучување од партиските функции на Јанчев и Богданов е погрешен потег на ВМРО ДПМНЕ. Партијата според поранешниот пратеник Михаил пановски покажува недостиг од демократија кога бара нивно разрешување поради искажани различни ставови.

Честитка од Мицкоски по повод Денот на македонската револуционерна борба

24 Вести - 23.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. – Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО ...

Јанчев: Барам јавно извинување од Мицкоски и од Николовски за навредите кон мене

ТВ21 - 23.10.2018

Вчера после бурната вечер во ВМРО ДПМНЕ, од партијата беше исклучен Митко Јанчев, потпретседател на опозицијата и актуелен градоначалник на Кавадарци. Со свој став се огласи и самиот Јанчев кој што истакна дека различните размислувања во треба да ...

Николовски: Изјавата доби друг контекст, ставот за Јанчев не е личен

Канал5 - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

По најавата за тужба од Јанчев, Николовски се правдаше дека неговата изјава со обвинувања за поткуп била погрешно ...

Фокус - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

Груевски не се појави на прославата на ВМРО-ДПМНЕ, не се појави ниту еден гостин од дипломатскиот кор

Телма - 23.10.2018

Поранешниот лидер на партијата и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не присуствуваше на денешната прослава на Македонската револуција во Македонскиот Народен Театар. На прославата се појавија пратеникот Антонио Милошоски, Ганка ...

Николовски: Погрешно сум разбран - Јанчев е разрешен од потретседател, не е исклучен од партијата

24 Вести - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

Цк на ВМРО-ДПМНЕ го разреши Јанчев од потпретседател на партијата бидејќи повика на референдумот да се излезе и гласа ...

Сакам да кажам - 23.10.2018

Митко Јанчев, градоначалник на Кавадарци и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и Костадин Богданов, член на Извршниот комитет на партијата, вечерва се разрешени од функциите. Обајцата се разрешени на состанокот на Централниот комитет на партијата, два дена ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ ги разреши Јанчев и Богданов, побара исклучување за Мијалков и Тодоров

Канал5 - 23.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донесе одлука за разрешување на потпретседателот на партијата Митко Јанчев и членот на ИК Константин Богданов, побара и дисциплинска постапка за исклучување на Сашо Мијалков и Никола Тодоров.

Митко Јанчев: ВМРО ДПМНЕ покажа дека не може да ги прифати неистомислениците!

Фокус - 23.10.2018

Откако вчера се најде на листата на членови на ВМРО ДПМНЕ кои ЦК на партијата ги разреши, со образложение дека одржала историска седница и завршила со хипотеките од минатото, градоначалникот на Кавадарци и потпретседател на партијата, Митко Јанчев, ...

ВМРО-ДПМНЕ од партија се претвори во секта на Мицкоски

Deutsche Welle - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ го дочека Денот на македонската револуционерна борба, 23-ти октомври, во атмосфера на чистки, внатрешни поделби и без надеж дека ќе се демократизира под палката на сегашното раководство „Чекорење од грешка во грешка“, „Потег на очајници“, ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ ги разреши Јанчев и Богданов, побара исклучување за Мијалков и Тодоров

24 Вести - 23.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донесе одлука за разрешување на потпретседателот на партијата Митко Јанчев и членот на ИК Константин Богданов, побара и дисциплинска постапка за исклучување на Сашо Мијалков и Никола Тодоров, ...

Мицкоски се огласи со честитка за празникот: Од секој предизвик, искушение, ВМРО излегувало посилно и похрабро

Фокус - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку својот Фејсбук профил им го честиташе празникот на македонските граѓани. -Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО излегувало посилно, похрабро ...

Член на ВМРО-ДПМНЕ: Немаше странски служби, прислушуваше Мијалков

Фокус - 23.10.2018

Член на ЦК на ВМРО ДПМНЕ за НОВА изјави дека “немало никакви странски служби, не прислушуваше Мијалков”. На вчерашната седница на ЦК на ВМРО ДПМНЕ најдраматичен момент, според извори на НОВА, била иницијативата за предлогот ОК да го исклучи од ...

Митко Јанчев: Мицкоски и Николовски да ми се извинат, во спротивно ќе ги тужам!

Фокус - 23.10.2018

Митко Јанчев, градоначалник на Кавадарци и довчерашен потпретседател на ВМРО ДПМНЕ, побара јавно извинување од страна на лидерот на партијата, Христијан Мицкоски и портпаролот Александар Николовски.

Митко Јанчев бара јавно извинување од Мицкоски и Николоски

Телма - 23.10.2018

Почитувани, На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања. Обвинувањата беа насочени кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ но и лично како индивидуа.

ВМРО-ДПМНЕ: Ја честитаме новата криминална коалиција Заев-Вице-Мијалков

Фокус - 23.10.2018

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски по завршувањето на Централниот комитет рече дека ВМРО-ДПМНЕ расчистило со хипотеките од минатото. -ВМРО-ДПМНЕ одржа историска седница. ВМРО-ДПМНЕ има силен механизам во рамки на партијата кој секогаш ...

Цк на ВМРО-ДПМНЕ бара Сашо Мијалков да биде исклучен од партијата

Сакам да кажам - 23.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одлучил да му предложи на Општинскиот комитет во кој членува ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков да биде исклучен од членствoто во ВМРО-ДПМНЕ, затоа што учествувал ...

Чистка во ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 23.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи Сашо Мијалков и Никола Тодоров од партијата. Потпретседателот на партијата Александар Николовски рече дека тие се исклучени заради дејствување спротивно на интересите на ВМРО-ДПМНЕ и на Македонија, заради ...

Мицкоски ги исклучи Мијалков и Тодоров, го разреши Јанчев

24 Вести - 23.10.2018

На вечерашниот Централен комитет ВМРО-ДПМНЕ од партијата ги исклучи Сашо Мијалков и Никола Тодоров. Како што рече потпретседателот на партијата Александар Николовски тие се исклучени, бидејќи нивното дејствување е спротивно на интересите на ...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ расчистува со минатото

Телма - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ најави прочистување на партијата. По денешната седница на Централниот комитет на која побара да бидат исклучени поранешните високи функционери Сашо Мијалков и Никола Тодоров, партијата соопшти дека завршува со хипотеките од минатото, ...

Чистка во ВМРО-ДПМНЕ: исклучени Мијалков и Тодоров, разрешени Јанчев и Богданов

Deutsche Welle - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одлучи да ја исчисти својата партија од „мијалковисти“ и „реформисти“. Потпретседателот Николовски ја честиташе новата „криминална коалиција“ Поранешните високи државни и и Никола Тодоров повеќе не се ...

Јанчев: Очигледно ВМРО-ДПМНЕ не е подготвено да оди напред

24 Вести - 23.10.2018

По предлог на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г-дин Христијан Мицковски на вчерашниот ЦК бев разрешен од функцијата потпретседател. Неоснованите обвинувања на вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ по завршувањето на ЦК беа маска за неспособноста за ...

Се официјализира криминална коалиција Зоран Заев, Вице Заев и Сашо Мијалков, Груевски не поткупувал, рече ...

Сакам да кажам - 23.10.2018

Од денеска се официјализира криминалната коалиција Зоран Заев, Вице Заев и Сашо Мијалков, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, по седницата на Централниот комитет (ЦК) на која е одлучено да му се предложи на Општинскиот комитет ...

На денот на ВМРО, Мицкоски расчисти со „предавниците“ во партијата

Фокус - 23.10.2018

Само неколку часа пред 23 октомври, празникот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, новото раководство од матичната партија ги исклучи потпретседателот Митко Јанчев, Сашо Мијалков и Никола Тодоров, како и Костадин Богданов од реформаторите.

Јанчев: Мицкоски и Николовски да се извинат, во спротивно ќе ги тужам за клевета

24 Вести - 23.10.2018

На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања. Обвинувањата беа насочени кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ но и лично како индивидуа. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г-дин Христијан Мицковски на ...

Панчо Минов: Ја напуштам пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 23.10.2018

На синоќешниот централен комитет од ВМРО-ДПМНЕ ги повикаа осумтемина пратеници, кои гласаа за уставните измени во собранието, да си поднесат оставки, а предупредија дека исклучување и на нови пратеници, ако дадат зелено светло во понатамошното гласа ...

ВМРО ДПМНЕ лани имаше две прослави за празникот, годинава, една

Фокус - 23.10.2018

Ако минатата година за време на државниот празник „Ден на македонската револуционерна борба – 23 октомври“ ВМРО ДПМНЕ имаше две прослави, од кои едната во Штип, а другата во Скопје, годинава ќе се слави само во Скопје.

Чистка во ВМРО-ДПМНЕ, Мијалков и Тодоров исклучени од партијата

Алсат-М - 23.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи да го истера потпретседателот Митко Јанчев од партијата. Основа за негово разрешување опозицијата го смета повикот за поддршка на референдумот од 30 септември, повик кој бил во спротивност со ставот и ...

Без Груевски и исклучените членови, ВМРО-ДПМНЕ го слави 23 Октомври

А1 On - 23.10.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во Македонскиот народен театар го слави празникот 23 Октомври – Денот на македонската борба. На прославата присутни се голем број од функционерите од партијата, но ги нема исклучените членови, ниту почесниот претседател ...

Јанчев бара Мицкоски и Николовски да му се извинат, или ќе ги тужи за клевета и навреда

+инфо - 23.10.2018

На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања. Обвинувањата беа насочени кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ но и лично како индивидуа, се огласи на Фејсбук и градоначалникот на Општина Кавадарци, ...

Мицкоски барал вонреден конгрес за гласање на неговата доверба - партијата одби

Press24 - 23.10.2018

На иницијатива на Претседателот на партијата, Христијан Мицкоски, Централниот Комитет синоќа разгледал предлог кој што тој го даде за одржување на вондреден конгрес со цел разгледување на потребата од гласање на доверба на Претседателот на партијата.

ВИДЕО: Обраќање на Мицкоски на прославата на ВМРО-ДПМНЕ за 23 Октомври

А1 On - 23.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски има свое обраќање на прославата на партијата за 23 Октомври – Денот на македонската ...

(Видео) Обраќање на Мицкоски на прославата за 23 Октомври

Макфакс - 23.10.2018

Обраќање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прославата за 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна ...

ВМРО-ДПМНЕ го слави 23 Октомври (ВО ЖИВО)

Слободен Печат - 23.10.2018

Во живо прослава на 23 Октомври Денот на македонската револуционерна борба што во МНТ ја организира ...

Јанчев бара Мицкоски и Николовски јавно да му се извинат

Нетпрес - 23.10.2018

На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања. Обвинувањата беа насочени кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ но и лично како индивидуа, се огласи на Фејсбук и градоначалникот на Општина Кавадарци, ...

Мијалков, Тодоров, Јанчев и Богданов реагираат на одлуките на ЦК

Сител - 23.10.2018

Сашо Мијалков со жалење ја примил одлуката на партискиот Централе комитет. Во реакцијата за Пресс24 тој вели дека останува верен на идеалите и постулатите на организацијата. - Секое раководство го носело товарот да обезбеди модерна и просперитетна ...

Николоски: Изјавата доби друг контекст, ставот за Јанчев не е личен

А1 On - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешил потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

„Никој нема да ви го скрши духот, Македонијо, напред!“

Курир - 23.10.2018

Никој нема да ви го скрши духот, никој не може да ви го одземе она што природно ви припаѓа, рече во завршниот дел од говорот претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој потсети дека ВМРО-ДПМНЕ е единствената политичка опција која има и сила ...

ВМРО-ДПМНЕ го прославува Денот на македонската борба (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 23.10.2018

Партијата ВМРО-ДПМНЕ вечерва го прославува Денот на македонската борба во МНТ. На прославата не присуствуваа голем број од функционерите, исклучените членови, како и Никола Груевски. Во МНТ присуствуваат генералниот секретар на партијата, Игор ...

Дел од членовите на ВМРО-ДПМНЕ со став за случувањата во партијата, ја поздравуваат одлуката за внатрешна чистка

Алфа - 23.10.2018

Разрешувањето на дел од членовите на ВМРО-ДПМНЕ силно поздравено од дел на партиското членство, но и од познавачите на состојбите. Велат тоа е храбар потег на лидерот на партијата Христијан Мицкоски, со цел ВМРО-ДПМНЕ да оди во правилна насока.

Милошоски: За државата е добро ВМРО-ДПМНЕ да се консолидра и да има јасен курс на движење

Курир - 23.10.2018

За партијата е добро и за државата е добро ВМРО-ДПМНЕ да се консолидра да има еден јасен курс на движење, опозиционен и тоа мислам дека ќе биде корисно и за власта. Во секој случај овој ден е еден симболичен празник кој што тоа треба и да го покаже, ...

Мицкоски: Од секое искушение, ВМРО-ДПМНЕ излегува посилна

Слободен Печат - 23.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на ...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ завршува со хипотеките од минатото (ВИДЕО)

Стандард - 23.10.2018

„ВМРО-ДПМНЕ држа историска седница на Централниот Комитет на партијата. ВМРО-ДПМНЕ има силен механизам изграден во рамки на партијата кој што секогаш успева да ја прочисти партијата. Да го исчисти она што е лошо од партијата и јасно да го избистри ...

Убавото лице на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 23.10.2018

Немаше потреба од магии и посебна моќ за да се предвиди што ќе се случува со и во ВМРО-ДПМНЕ по гласањето за уставни промени доцна навечер на 19 октомври. Утрото, пред големата одлука, кога рускиот играч Мицкоски остана без осум пратеници, напишав ...

Јанчев: Мицкоски и Николоски да се извинат или ќе ги тужам за клевета

МКД - 23.10.2018

Митко Јанчев, градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО - ДПМНЕ, за кој вчера беше доставен предлог да биде исклучен од партијата, со статус на својот Фесбук профил, побара извинување од претседателот Христијан Мицкоски и потпретседателот ...

Михајловски: Без ВМРО-ДПМНЕ, Тодоров и Канческа ќе беа никој и ништо

Нетпрес - 23.10.2018

Актерот Тони Михајловски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, ги повика поранешните министри за задравство и за култура, Никола Тодоров и Елизабета Канческа – Милевска, да ги вратат кариерите што ги направиле како членови и министри во владите ...

Членовите и функционерите на ВМРО-ДПМНЕ со фотографирање пред МНТ го започнаа славењето на 23 Октомври

А1 On - 23.10.2018

Пред Македонскиот Народен Театар започнаа да пристигнуваат членовите и функционерите од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои денеска свечено ќе го одбележат 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба.

(ВО ЖИВО) ВМРО-ДПМНЕ го одбележува Денот на македонската револуционерна борба

Нетпрес - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ денес во Македонскиот народен театар го одбележува Денот на македонската револуционерна борба. На настанот кој е најавен во 18 часот, ќе се обрати лидерот на партијата, Христијан Мицкоски.

Убавото лице на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 23.10.2018

Немаше потреба од магии и посебна моќ за да се предвиди што ќе се случува со и во ВМРО-ДПМНЕ по гласањето за уставни промени доцна навечер на 19 октомври. Утрото, пред големата одлука, кога рускиот играч Мицкоски остана без осум пратеници, напишав ...

Мицкоски барал да му се гласа недоверба, Централниот комитет одбил

Слободен Печат - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, на вечерашната седница на Централниот комитет (ЦК) предложил да се организира и вонреден конгрес за да се гласа доверба во него како претседател на партијата, меѓутоа неговите сопартијци одбиле, изјави вечерва потпретседателот ...

Николоски: Изјавата доби друг контекст, ставот за Јанчев не е личен

МКД - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

Николовски: Изјавата доби друг контекст, ставот за Јанчев не е личен

Независен - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

Николовски: Јанчев е разрешен поради несогласување со партиската политика, а не поради поткуп

+инфо - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

Николоски: Изјавата доби друг контекст, ставот за Јанчев не е личен

Стандард - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ завршува со хипотеките од минатото, доживува своја катарза и продолжува напред силно, реформирано ...

Курир - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа историска седница на Централниот Комитет на партијата. ВМРО-ДПМНЕ има силен механизам изграден во рамки на партијата кој што секогаш успева да ја прочисти партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Ја честитаме новата криминална коалиција Заев-Вице-Мијалков

Сител - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски по завршувањето на Централниот комитет рече дека ВМРО-ДПМНЕ расчистило со хипотеките од минатото. - ВМРО-ДПМНЕ одржа историска седница.

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО, излегувало посилно, похрабро и поодлучно

Сител - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку својот Фејсбук профил им го честиташе празникот на македонските граѓани. - Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО излегувало посилно, ...

„ВМРО-ДПМНЕ е единствената политичка опција која има и сила, знаење, мотивација и човечки потенцијал да им стави крај ...

Курир - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ во Македонскиот народен театар го одбележа Денот на македонската револуционерна борба. На настанот се обрати лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, кој говореше на повеќе теми.

Николовски: Јанчев е разрешен поради несогласување со партиската политика, а не поради поткуп

Слободен Печат - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

Митко Јанчев контра интересите на ВМРО ДПМНЕ, Мијалков во коалиција со Вице и Зоран Заев

Нетпрес - 23.10.2018

Заради дејствување спротивно на интересите на ВМРО-ДПМНЕ, но и на Македонија, заради силна соработка со Зоран Заев како и организирање на група за притисоци, уцени, закани и поткуп на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата со цел да гласаат за ...

ОФИЦИЈАЛНО ВМРО-ДПМНЕ ги исклучува Јанчев, Мијалков, Тодоров и Богданов

+инфо - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, екс министерот за здравство Никола Тодоров, поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков и членот на Извршниот комитет Костадин Богданов се исклучуваат од партијата, одлучи Централниот комитет на вечерашната ...

Тодоров исто така исклучен од ВМРО-ДПМНЕ, официјално исклучени и Мијалков, Богданов и Јанчев

Слободен Печат - 23.10.2018

-ВМРО-ДПМНЕ расчистува со хипотеките од минатото и продолжува напред реформирано - изјави на крајот на пресот потпретседателот на партијата Александар Николовски. ЦК на ВМРО-ДПМНЕ предложи исклучување и на поранешниот министер за здравство, Никола ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ од секој предизвик излегувало посилно, похрабро и поодлучно

+инфо - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку својот Фејсбук профил им го честиташе празникот на македонските граѓани. -Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО излегувало посилно, похрабро ...

Николовски: ВМРО- ДПМНЕ одржа историска седница – го исчисти лошото го избистри доброто

Сител - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа историска седница. Имаме силен механизам во партијата кој успеа да го прочисти тоа што е лошо. Од денес ВМРО-ДПМНЕ завршува со хипотеките од минатото, доживува катарза и продолжува реформирано, рече Александар Николоски.

Чистка во ВМРО-ДПМНЕ - ЦК бара исклучување на Сашо Мијалков и Никола Тодоров од партијата

Р.С.Европа - 23.10.2018

По исклучувањето на седумтемина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, кои гласаа за почеток на постапката за уставни измени, Централниот комитет на партијата вечерва побара исклучување од партијата на Сашо Мијалков и Никола Тодоров.

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги исклучи од партијата сите што во иднина ќе гласаат за уставни измени

Макфакс - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги исклучи од партијата сите што во иднина ќе гласаат за уставни измени, најави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски по состанокот на партискиот Централен комитет.

Мијалков пред исклучување, Груевски останува почесен претседател

Нова ТВ - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николовски, соопшти дека вечерва Централниот комитет донел одлука за разрешување на потпретседателот на партијата Митко Јанчев и на членот на ИК Константди Богданов, додека од општинските комитети е побарано ...

Мицкоски барал да му се гласа недоверба, од партијата го одбиле

+инфо - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, на вечерашната седница на Централниот комитет (ЦК) предложил а се организира и вонреден конгрес за да се гласа доверба во него како претседател на партијата, меѓутоа неговите сопартијци одбиле, изјави вечерва потпретседателот ...

Николоски: Пратениците кои гласаа за уставните измени да си поднесат оставка

Курир - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа историска седница на Централниот комитет на партијата. ВМРО-ДПМНЕ има силен механизам изграден во рамки на партијата кој секогаш успева да ја прочисти партијата, да го исчисти она што е лошо од партијата и јасно да го ...

Мицкоски побара исклучување на Мијалков и Тодоров и го разреши потпретседателот Јанчев

Глас на Америка - 23.10.2018

„Расчистуваме со хипотеките од минатото“, соопштија од партијата. Обвинувања за соработка со премиерот Заев и уцени, поткуп, закани и притисоци и кон пратениците од партијата. Разрешен и реформаторот Богданов.

Николоски: Ја честитаме новата криминална коалиција Зоран Заев, Вице Заев и Сашо Мијалков

МКД - 23.10.2018

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски по завршувањето на Централниот комитет рече дека ВМРО-ДПМНЕ расчистило со хипотеките од минатото и дека од денес ВМРО ДПМНЕ доживува своја катарза и продолжува напред реформирана.

Николоски: Немаме информации дека Груевски учествувал во обезбедувањето на мнозинството

Макфакс - 23.10.2018

Немам сознанија дека почесниот претседател, Никола Груевски учествувал во обезбедувањето на дво-третинското мнозинство и дејствувал во оваа насока, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски по состанокот на Централниот комитет, ...

Никола Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 23.10.2018

По вечерашниот одлуки за разрешување и исклучување од партијата на Сашо Мијалков, Никола Тодоров, Митко Јанчев и Костадин Богданов, како лица кои според Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, работеле спротивно на партијата и на интересите на граѓаните, ...

ВМРО-ДПМНЕ – наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО, излегувало посилно, похрабро и поодлучно

Нетпрес - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку својот Фејсбук профил им го честиташе празникот на македонските граѓани. -Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО излегувало посилно, похрабро ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ, од секој предизвик излегувало похрабро

Независен - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку својот Фејсбук профил им го честиташе празникот на македонските граѓани. -Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО излегувало посилно, похрабро ...

Николоски: Разрешени се Јанчев и Богданов, а за Мијалков и Тодоров дисциплински постапки за исклучување од ВМРО-ДПМНЕ

Алфа - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа историска седница на Централниот Комитет на партијата. ВМРО-ДПМНЕ има силен механизам изграден во рамки на партијата кој што секогаш успева да ја прочисти партијата, да го исчисти она што е лошо од партијата и јасно да го ...

Пратеникот на ГРОМ Минов најави дека ќе го замрзне учеството во опозициската пратеничка група

МКД - 23.10.2018

Панчо Минов, пратеник од ГРОМ, коалициски партнер на ВМРО-ДПМНЕ, синоќа изјави дека ќе го замрзне учеството во пратеничката група на опозицијата. Тој ова го изјави откако дозна дека од ВМРО-ДПМНЕ се разрешени Митко Јанчев и Костадин Богдановски.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ ги разреши Јанчев и Богданов, побара исклучување за Мијалков и Тодоров

Сител - 23.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донесе одлука за разрешување на потпретседателот на партијата Митко Јанчев и членот на ИК Константин Богданов, побара и дисциплинска постапка за исклучување на Сашо Мијалков и Никола Тодоров, ...

ВМРО ДПМНЕ ги разреши Јанчев и Богданов, дисциплинска за Мијалков и Тодоров

OhridNews - 23.10.2018

На синоќа одржаната седница на Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ, разрешени се потпретседателот на партијата, Митко Јанчев и членот на Извршниот комитет, Констадин Богданов. Во дадената изјава за медиумите, стои дека ваквиот чекор се презема поради: ...

Реакции на Твитер: И лавот исклучен од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 23.10.2018

По вчерашното исклучување на Мијалков, Тодоров, Јанчев и Богданов од ВМРО-ДПМНЕ, Твитер заедницата со бројни ...

Член на ВМРО-ДПМНЕ: Немаше странски служби, прислушуваше Мијалков

Нова ТВ - 23.10.2018

Член на ЦК на ВМРО ДПМНЕ за НОВА изјави дека “немало никакви странски служби, не прислушуваше Мијалков”. На вчерашната седница на ЦК на ВМРО ДПМНЕ најдраматичен момент, според извори на НОВА, била иницијативата за предлогот ОК да го исклучи од ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО, излегувало посилно, похрабро и поодлучно

Курир - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку својот Фејсбук профил им го честиташе празникот на македонските граѓани. -Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО излегувало посилно, похрабро ...

ВМРО – ДПМНЕ ќе прославува во МНТ

+инфо - 23.10.2018

ВМРО – ДПМНЕ со почеток во 18 часот во просториите на Македонскиот народен театар ќе го одбележи 23-Октомври денот на Македонската револуционерна борба. Се очекува на прославата да се обрати лидерот Христијан ...

ВМРО – ДПМНЕ вечер во МНТ ќе го слави Денот на македонската револуционерна борба

Макфакс - 23.10.2018

Вечерва во МНТ, ВМРО – ДПМНЕ најавува свечено одбележување на 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба. Од партијата известија дека на одбележувањето ќе говори Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО – ДПМНЕ.

Јанчев бара извинување на од Мицкоски, во спротивно ќе тужи за клевета

Нова ТВ - 23.10.2018

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев на неговата Фејсбук страна објави текст во кој тој бара извинување од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски и Александар Николовски. Ако не се извинат тој ќе ги тужи за клевета.

ВМРО-ДПМНЕ ќе го одбележи денот на македонската револуционерна борба

Курир - 23.10.2018

Во Македонскиот народен театар, денес ВМРО-ДПМНЕ ќе го одбележи денот на македонската револуционерна борба. На настанот кој ќе започне во 18 часот, ќе се обрати лидерот на партијата, Христијан Мицкоски.

Јанчев: Мицкоски и Николовски ме ставија рамо до рамо со Мијалков, да се извинат, или ќе ги тужам за клевета

Слободен Печат - 23.10.2018

Од г-дин Александар Николовски кон мене беа упатени ниски и агресивни обвинувања за закани, поткуп и криминал, рамо до рамо со Сашо Мијалков. Поради ваквите неосновани и крајно непрофесионални навреди од страна нан Мицкоски и Николовски кои се ...

Исклучени Јанчев, Мијалков и Тодоров – ВМРО-ДПМНЕ завршува со хипотеките од минатото

Алфа - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ завршува со хипотеките од минатото, ништо повеќе нема да биде исто. Потпретседателот Митко Јанчев разрешен, побарано од матичните комитети да бидат исклучени од членство Сашо Мијалков и Никола Тодоров.

Мицкоски со честитка за 23 октомври: ВМРО постои за Македонија и за нејзиниот народ

Алфа - 23.10.2018

– Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО излегувало посилно, похрабро и поодлучно. ВМРО постои за Македонија и за нејзиниот народ, кој кревал глава секогаш кога е најтешко, и кога мракот ...

Јанчев: Мицкоски и Николовски да се извинат или ќе ги тужам за клевета

Press24 - 23.10.2018

На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања. Обвинувањата беа насочени кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ но и лично како индивидуа. Од г-дин Александар Николовски кон мене беа упатени ниски и ...

ВМРО-ДПМНЕ во МНТ ќе го слави Денот на македонската револуционерна борба

А1 On - 23.10.2018

Вечерва во МНТ, ВМРЕ-ДПМНЕ најавува свечено одбележување на 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба. Од партијата известија дека на одбележувањето ќе говори Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Јанчев: Мицкоски и Николоски јавно да ми се извинат, инаку ќе ги тужам

Стандард - 23.10.2018

Градоначалникот на Општина Кавадарци од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, Митко Јанчев за кој вчера беше доставен предлог да биде исклучен од партијата, побара извинување од Претседателот Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски поради ...

Јавно извинување од Мицкоски и од Александар Николовски бара кавадаречкиот градоначалник Јанчев

Независен - 23.10.2018

Јавно извинување од претсдетаелот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски и од Александар Николовски бара кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев, кој синоќа беше разрешен од функцијата потпретседател на партијата.

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги исклучи од партијата сите што во иднина ќе гласаат за уставни измени

А1 On - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги исклучи од партијата сите што во иднина ќе гласаат за уставни измени, најави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски по состанокот на партискиот Централен комитет.

Мицкоски: Новиот почеток е нова надеж, ВМРО-ДПМНЕ постои за Македонија

Press24 - 23.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. – Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО ...

Каква иднина носат одлуките на ЦК за ВМРО - ДПМНЕ?

Сител - 23.10.2018

Храбар потег на Мицкоски со кој партијата навистина ќе се прочисти или пак, погрешна тактика која може целосно да ја изолоира и маргинализира ВМРО-ДПМНЕ на политичката сцена. Политичките аналитичари со различен став за тоа каква опозициска партија ...

Јанчев: Барам јавно извинување од Мицкоски и Николоски или ќе поднесам тужба за клевета

А1 On - 23.10.2018

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев се огласи на Фејсбук откако синоќа беше исфрлен од членството во ВМРО-ДПМНЕ. „На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања.

Јанчев: Барам јавно извинување и од Христијан Мицковски и од Александар Николовски или ќе ги тужам за клевета

Макфакс - 23.10.2018

На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања. Обвинувањата беа насочени кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ но и лично како индивидуа, се огласи на Фејсбук и градоначалникот на Општина Кавадарци, ...

Со фотографирање пред МНТ почна славењето на 23 Октомври

Макфакс - 23.10.2018

Пред Македонскиот Народен Театар започнаа да пристигнуваат членовите и функционерите од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои денеска свечено ќе го одбележат 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба.

ВО ЖИВО: ВМРО-ДПМНЕ го одбележува Денот на македонската револуционерна борба

Курир - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ денес во Македонскиот народен театар го одбележува Денот на македонската револуционерна борба. На настанот кој е најавен во 18 часот, ќе се обрати лидерот на партијата, Христијан Мицкоски.

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ го слави 23 Октомври во МНТ

А1 On - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ организира прослава за празникот 23 Октомври – Денот на македонската борба во Македонскиот народен ...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ го слави 23 Октомври

Макфакс - 23.10.2018

Во Македонскиот Народен Театар се собраа функционерите и симпатизерите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои денеска свечено го одбележуваат 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна ...

Твитер пораки за ВМРО

Независен - 23.10.2018

• „Среќен ден на ВМРО... „Дечко ај не провоцирај!„ • Крсто ја отвори вратата за Европа. • И лавот е исклучен од ВМРО-ДПМНЕ.Сабајлево видов расипан автобус на ЈСП. Изгледа го исклучи ВМРО. Следна за исклучување од ВМРО е струјата.

Празнична чистка во ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 23.10.2018

Празнично, како што доликува, Денот на македонската револуционерна борба е во знакот на ВМРО –ДПМНЕ, кое, по вчерашната седница на Централниот комитет на партијата, не се знае во кој правец ќе оди.

Мицкоски со честитка за 23 октомври: ВМРО постои за Македонија и за нејзиниот народ

Република - 23.10.2018

– Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО излегувало посилно, похрабро и поодлучно. ВМРО постои за Македонија и за нејзиниот народ, кој кревал глава секогаш кога е најтешко, и кога мракот ...

Чистка во опозицијата, ништо нема да биде исто: Партиска катарза на Денот на ВМРО

Вечер Прес - 23.10.2018

Во предвечерјето на празникот Ден на македонската револуционерна борба – 23 Октомври, во најголемата опозициска партија се одржа седница на ЦК на која беше побарано исклучување на Сашо Мијалков, Никола Тодоров, Митко Јанчев и Константин Богданов.

Димовски: Нема да учествувам во ниту една фингирана битка!

CivilMedia - 23.10.2018

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, пред вчерашната седница на Централниот комитет на партијата се огласи со писмена изјава во која вели дека останува на ставот дека договорот од Преспа има штетна содржина и дека власта погрешно ...

Михајловски: Нино и „Ганка од Али експрес“ да ги вратат кариерите во ВМРО-ДПМНЕ

Република - 23.10.2018

Актерот Тони Михајловски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, ги повика Никола Тодоров и Елизабета Канческа – Милевска да ги вратат кариерите што ги направиле како членови и министри во владите на ВМРО-ДПМНЕ, зашто без довербата укажана од партијата ќе ...

Тони Михајловски: Нино и „Ганка од Али експрес“ да ги вратат кариерите во ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 23.10.2018

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и актер Тони Михајловски, ги повика Никола Тодоров и Елизабета Канческа – Милевска да ги вратат кариерите што ги направиле како членови и министри во владите на ВМРО-ДПМНЕ.

Јанчев ќе тужи, Тодоров не се пронаоѓа во „секташка фракција“

CivilMedia - 23.10.2018

По вчерашното разрешување на потпретседателот на партијата и актуелен градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев, на синоќешната седница на Централниот комитет на ВМРО- ДПМНЕ, Јанчев се огласи на својот фејсбук профил.

ВМРО-ДПМНЕ од партија се претвори во секта на Мицкоски

Либертас - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ го дочека Денот на македонската револуционерна борба, 23-ти октомври, во атмосфера на чистки, внатрешни поделби и без надеж дека ќе се демократизира под палката на сегашното раководство „Чекорење од грешка во грешка“, „Потег на очајници“, ...

Чистка во партијата, се бркаат Јанчев, Мијалков, Тодоров, Богданов

Тера - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ одржа историска седница на Централниот Комитет на партијата, вака синоќа пред новинарите рече Александар Николоски потпретседател на партијата. „ВМРО-ДПМНЕ има силен механизам изграден во рамки на партијата кој што секогаш успева да ја ...

Се огласи Христијан Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ го исчисти лошото во партијата

еМагазин - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по вчерашните превирања во партијата се огласи на својот Фејсбук-профил. „ВМРО-ДПМНЕ одржа историска седница на Централниот Комитет на партијата. ВМРО-ДПМНЕ има силен механизам изграден во рамки на партијата ...

ДВ: ВМРО-ДПМНЕ се претвори во секта на Мицкоски

Пулс24 - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ го дочека Денот на македонската револуционерна борба, 23-ти октомври, во атмосфера на чистки, внатрешни поделби и без надеж дека ќе се демократизира под палката на сегашното раководство… „Чекорење од грешка во грешка“, „Потег на ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги исклучи од партијата сите што во иднина ќе гласаат за уставни измени

Centar - 23.10.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе ги исклела од партијата сите што во иднина ќе гласаат за уставни измени, најави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, по завчерашниот состанок. Николовски изрази и очекување оние кои гласаа за уставните ...

ВО ЖИВО: ВМРО-ДПМНЕ го одбележува Денот на македонската револуционерна борба

Локално - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ денеска во Македонскиот народен театар го одбележува Денот на македонската револуционерна борба. Настанот почна во 18 часот, а таму ќе се обрати лидерот на партијата, Христијан Мицкоски.

Во живо од прославата на Денот на Македонската револуционерна борба

Република - 23.10.2018

Започнува прославата на Денот на Македонската револуционерна борба. Следете во живо. Пред МНТ почнаа да пристигнуваат членовите и функционерите на ВМРО-ДПМНЕ кои денеска ќе го одбележат 23 октомври Денот на револуционерната борба.

ВМРО-ДПМНЕ го одбележува Денот на македонската револуционерна борба/Во живо

Вечер Прес - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ денеска во Македонскиот народен театар со прослава го одбележува Денот на македонската револуционерна ...

ТЕЛМА: Жестоки реакции на Тодоров и Јанчев по одлукатата на Централниот комитет на ВМРО – ДПМНЕ

Бриф - 23.10.2018

Жестоки реакции и најави за тужби по вчерашната одлука на Центалниот комитет за разрешување на потпретседателот Митко Јанчев и членот на ИК, Константин Богданов и отпочнување на постапката за исклучување од партијата на Сашо Мијалков и Никола ...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ ги исклучува Јанчев, Мијалков, Тодоров и Богданов

Бриф - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа историска седница на Централниот Комитет на партијата. ВМРО-ДПМНЕ има силен механизам изграден во рамки на партијата кој што секогаш успева да ја прочисти партијата.

Јанчев: Мицкоски и Николоски јавно да ми се извинат, инаку ќе ги тужам

24Инфо - 23.10.2018

Јанчев: Мицкоски и Николоски јавно да ми се извинат, инаку ќе ги тужам Градоначалникот на Општина Кавадарци од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, Митко Јанчев за кој вчера беше доставен предлог да биде исклучен од партијата, побара извинување од ...

Започна прославата на ВМРО-ДПМНЕ; Груевски не дојде

Фактор - 23.10.2018

Започна прославата на ВМРО-ДПМНЕ на Денот на македонската револуционерна борба во Македонскиот народен театар, но на истата не дојде поранешниот премиер Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за случајот „Тенк“.

Митко Јанчев “распали” по раководството на ВМРО ДПМНЕ со жестока порака

Centar - 23.10.2018

На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања. Обвинувањата беа насочени кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ но и лично како индивидуа, се огласи на Фејсбук и градоначалникот на Општина Кавадарци, ...

Заврши седницата на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, партијата наскоро со детали

Република - 23.10.2018

Пред Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, денеска во 23:30 часот ќе биде дадена изјава за медиуми, информираат од партијата. Ќе бидат соопштени заклучоците од седницата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ која се оддржа ...

Честитка од Мицкоски по повод 23 Октомври -Денот на македонската револуционерна борба

MTM - 23.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. – Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО ...

Чистка во ВМРО-ДПМНЕ: Јанчев и Богданов разрешени, исклучување за Мијалков и Тодоров

Вечер Прес - 23.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донесе одлука за разрешување на потпретседателот на партијата Митко Јанчев и членот на ИК Константин Богданов, побара и дисциплинска постапка за исклучување на Сашо Мијалков и Никола Тодоров, ...

ВО ЖИВО: ВМРО-ДПМНЕ го слави 23 Октомври

Либертас - 23.10.2018

Гледајте ВО ЖИВО: ВМРО-ДПМНЕ го слави 23 Октомври Видео – ...

ВМРО-ДПМНЕ од партија се претвори во секта на Мицкоски

iPortal - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ го дочека Денот на македонската револуционерна борба, 23-ти октомври, во атмосфера на чистки, внатрешни поделби и без надеж дека ќе се демократизира под палката на сегашното раководство „Чекорење од грешка во грешка“, „Потег на очајници“, ...

Никола Груевски го нема никаде, не се појави ни на прославата на ВМРО ДПМНЕ

Centar - 23.10.2018

Некогашниот претседател на ВМРО ДПМНЕ, кој во моментов ја има и титулата почесен претседател Никола Груевски не е присутен на прославата по повод 23 октомври – денот на револуционерната борба која се оддржува во Македонскиот народен театар.

Член на ЦК-ВМРО ДПМНЕ за НОВА: Немало никакви странски служби, не прислушуваше Мијалков

24Инфо - 23.10.2018

Член на ЦК-ВМРО ДПМНЕ за НОВА: Немало никакви странски служби, не прислушуваше Мијалков На вчерашната седница на ЦК на ВМРО ДПМНЕ најдраматичен момент, според извори на НОВА , била иницијативата за предлогот ОК да го исклучи од членство во партијата ...

Член на ВМРО-ДПМНЕ за НОВА: Немаше странски служби, прислушуваше Мијалков

Либертас - 23.10.2018

Член на ЦК на ВМРО ДПМНЕ во изјави за порталот Нова кажа дека “немало никакви странски служби, не прислушуваше Мијалков”. На вчерашната седница на ЦК на ВМРО ДПМНЕ најдраматичен момент, според извори на НОВА, била иницијативата за предлогот ОК да го ...

Груевски не дојде на прославата на ВМРО-ДПМНЕ во МНТ

Вечер Прес - 23.10.2018

Во тек е прославата на ВМРО-ДПМНЕ за Денот на македонската револуционерна борба во Македонскиот народен театар, каде се обраќа претседателот на партијата Кристијан Мицкоски. Но, меѓу присутните го нема поранешниот премиер и претседател на ...

Добредојдени сте во отпорот против ова зло: ВМРО-ДПМНЕ ќе прави пактови, ќе урива бариери и ќе ги обединува сите ...

Република - 23.10.2018

Структурите кои се опфатени со политичкиот прогон на власта не дочекаа политички, со аргументи да му се спротивстават на ова зло кое управува со земјата, туку решија да одработат валкана работа за оваа власт и да се стават на располагање.

Мицкоски со порака до граѓаните: Потребна е акција и потребно е окрупнување – да се обединиме!

Република - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва од МНТ испрати порака до сите граѓани. Тој на Денот на македонската борба посочи: Ве молам не ја обвинувајте ВМРО-ДПМНЕ, не ја валкајте ВМРО.

Јанчев: Барам јавно извинување од Мицкоски и од Николовски за навредите кон мене

4NEWS - 23.10.2018

Вчера после бурната вечер во ВМРО ДПМНЕ, од партијата беше исклучен Митко Јанчев, потпретседател на опозицијата и актуелен градоначалник на Кавадарци. Со свој став се огласи и самиот Јанчев кој што истакна дека различните размислувања во треба да ...

Јавно извинување од Мицкоски и од Александар Николовски бара кавадаречкиот градоначалник Јанчев

Локално - 23.10.2018

Јавно извинување од претсдетаелот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски и од Александар Николовски бара кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев, кој синоќа беше разрешен од функцијата потпретседател на партијата.

ТОНИ МИХАЈЛОВСКИ ДО КАНЧЕВСКА И ТОДОРОВ: Без партијата бевте никој и ништо

Денешен - 23.10.2018

Актерот Тони Михајловски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, ги повика Никола Тодоров и Елизабета Канческа – Милевска да ги вратат кариерите што ги направиле како членови и министри во владите на ВМРО-ДПМНЕ, зашто без довербата укажана од партијата ќе ...

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ порача: Македонијо, напред! (видео)

Република - 23.10.2018

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ денеска пред своите сопартијци порача „Македонијо, напред“! Ова моќно видео тој го објави на својот профил на фејсбук. Погледнете ...

Мицкоски со честитка за празникот во контекст на исклучувањата

Фактор - 23.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. – Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО ...

Убавото лице на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 23.10.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: Немаше потреба од магии и посебна моќ за да се предвиди што ќе се случува со и во ВМРО-ДПМНЕ по гласањето за уставни промени доцна навечер на 19 октомври.

Чистки во ВМРО-ДПМНЕ, во кој правец оди најголемата опозициска партија?

4NEWS - 23.10.2018

Долго време ракоплескаа стоејќи. Оваа сцена беше повторувана неколкупати синоќа за време на четиричасовниот состанок на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Одлуките кои Комитетот ги донесе преку тајно гласање е разрешување од сите партиски обврски на ...

Убавото лице на ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 23.10.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: -Немаше потреба од магии и посебна моќ за да се предвиди што ќе се случува со и во ВМРО-ДПМНЕ по гласањето за уставни промени доцна навечер на 19 октомври.

Во ВМРО-ДПМНЕ ништо нема да биде исто, а ни ново!

CivilMedia - 23.10.2018

Разрешување на потпретседателот на партијата и актуелен градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев, разрешување на членот на Извршниот комитет Костадин Богданов, дисциплинска постапка за исклучување на Сашо Мијалков и Никола Тодоров, како и барање до ...

(Во живо) Централен комитет на ВМРО-ДПМНЕ по гласањето за уставните измени

Либертас - 23.10.2018

Централен комитет на ВМРО-ДПМНЕ по гласањето за уставните ...

ВИДЕО: Јанчев и Богданов разрешени, Мијалков и Тодоров исклучени, Груевски останува недопирлив

Либертас - 23.10.2018

Точно на полноќ, во очи на денот на македонската револуционерна борба, опозицијата гордо соопшти дека расчистува со хипотеките од минатото. По пет часовен Централен комитет едногласно ги разрешија Митко Јанчев и Костадин Богданов, заради дејствување ...

Мицкоски ги разреши Јанчев и Костадинов! Потврдено исклучување и за Мијалков и Тодоров!

MTM - 23.10.2018

Митко Јанчев, градоначалник на Кавадарци, на вечерашниот Централен Комитет на ВМРО-ДПМНЕ е разрешен од функцијата потпретседател на партијата. Тој најави оти утре ќе излезе со детали и официјална изјава за настанот.

ВО ЖИВО: ВМРО-ДПМНЕ го одбележува Денот на македонската револуционерна борба

МК News - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ денес во Македонскиот народен театар го одбележува Денот на македонската револуционерна борба. На настанот кој е најавен во 18 часот, ќе се обрати лидерот на партијата, Христијан Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ го слави 23 Октомври без Груевски и исклучените членови

Либертас - 23.10.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во Македонскиот народен театар го слави празникот 23 Октомври – Денот на македонската борба. На прославата присутни се голем број од функционерите од партијата, но ги нема исклучените членови, ниту почесниот претседател ...

(Во живо) Обраќање на Мицкоски на прославата за 23 Октомври

Centar - 23.10.2018

Обраќање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прославата за 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна ...

Митко Јанчев: ВМРО ДПМНЕ покажа дека не може да ги прифати неистомислениците!

iPortal - 23.10.2018

Откако вчера се најде на листата на членови на ВМРО ДПМНЕ кои ЦК на партијата ги разреши, со образложение дека одржала историска седница и завршила со хипотеките од минатото, градоначалникот на Кавадарци и потпретседател на партијата, Митко Јанчев, ...

Груевски не е присутен на прославата на Денот на Македонската револуција во МНТ

Локално - 23.10.2018

Поранешниот лидер на партијата и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не присуствува на денешната прослава на Македонската револуција во Македонскиот Народен Театар. На прославата се појавија пратеникот Антонио Милошоски, Ганка ...

Обраќање на Мицкоски на прославата на ВМРО-ДПМНЕ за 23 Октомври/Во живо

Вечер Прес - 23.10.2018

Обраќање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прославата за 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна ...

Николовски: Изјавата доби друг контекст, ставот за Јанчев не е личен

Локално - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

Николовски: Изјавата доби друг контекст, ставот за Јанчев не е личен

24Инфо - 23.10.2018

Николовски: Изјавата доби друг контекст, ставот за Јанчев не е личен Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со ...

Николоски: Пратениците кои гласаа за уставните измени да си поднесат оставка

МК News - 23.10.2018

Бараме од 8-те пратеници кои мандатот го добија благодарение на пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ и од граѓаните поддржувачи на политиките на ВМРО-ДПМНЕ а кои гласаа за отварање на уставни измени со цел промена на уставното име во Собранието на ...

Николовски: Изјавата доби друг контекст, ставот за Јанчев не е личен

Вечер Прес - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

Николоски: Го разрешвиме Јанчев заради несогласувања, не за поткуп на пратеници

еМагазин - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

ВМРО-ДПМНЕ: Ја честитаме новата криминална коалиција Заев-Вице-Мијалков

iPortal - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски по завршувањето на Централниот комитет рече дека ВМРО-ДПМНЕ расчистило со хипотеките од минатото. -ВМРО-ДПМНЕ одржа историска седница.

Член на ЦК на ВМРО ДПМНЕ вели дека Мијалков прислушкувал?

Фактор - 23.10.2018

Член на ЦК на ВМРО ДПМНЕ за НОВА изјави дека “немало никакви странски служби, не прислушуваше Мијалков”. На вчерашната седница на ЦК на ВМРО ДПМНЕ најдраматичен момент, според извори на НОВА, била иницијативата за предлогот ОК да го исклучи од ...

Член на ВМРО-ДПМНЕ за НОВА: Немаше странски служби, прислушуваше Мијалков

Локално - 23.10.2018

Член на ЦК на ВМРО ДПМНЕ во изјави за порталот Нова кажа дека “немало никакви странски служби, не прислушуваше Мијалков”. На вчерашната седница на ЦК на ВМРО ДПМНЕ најдраматичен момент, според извори на НОВА, била иницијативата за предлогот ОК да го ...

На денот на ВМРО, Мицкоски расчисти со „предавниците“ во партијата

iPortal - 23.10.2018

Само неколку часа пред 23 октомври, празникот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, новото раководство од матичната партија ги исклучи потпретседателот Митко Јанчев, Сашо Мијалков и Никола Тодоров, како и Костадин Богданов од реформаторите.

Александар Николовски по ЦК на ВМРО-ДПМНЕ го објасни исфрлањето на Митко Јанчев

Денешен - 23.10.2018

Еве што по седницата на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ за медиумите изјави Александар Николовски: „Вечерва имавме седница, една длабока анализа на внатрешно прочистување и верувајте од денеска ништо нема да исто, односно ВМРО-ДПМНЕ завршува со хипотеките од ...

Мицкоски се огласи со честитка за празникот: Новиот почеток значи нова надеж

Либертас - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку својот Фејсбук профил им го честиташе празникот на македонските граѓани. -Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО излегувало посилно, похрабро ...

И пратеникот Панчо Минов им откажа послушност на ВМРО – ДПМНЕ

iPortal - 23.10.2018

Коалицискиот партнер на ВМРО ДПМНЕ, пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов, објави дека излегува од пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ и ќе продолжи да делува како самостоен пратеник, сѐ додека претседател на најголемата опозициска партија е Христијан ...

Панчо Минов од ГРОМ ќе го замрзне учеството во пратеничката група

Република - 23.10.2018

Панче Минов, пратеник од ГРОМ на дебата на ТВ24 веднаш откако ја добил веста дека се разршени Јанчев и Богдановски рекол дека го замрзнува неговото членство во пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ.

Член на ВМРО-ДПМНЕ за НОВА: Немаше странски служби, прислушуваше Мијалков

Бриф - 23.10.2018

На вчерашната седница на ЦК на ВМРО ДПМНЕ најдраматичен момент, според извори на НОВА , била иницијативата за предлогот ОК да го исклучи од членство во партијата Сашо Мијалков. Иницијативата ја поднел потпретседателот на партијата Александар ...

Мицкоски побарал вонреден конгрес за да се гласа за негова доверба, ЦК на ВМРО-ДПМНЕ одбил

еМагазин - 23.10.2018

На иницијатива на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, Централниот комитет (ЦК) на партијата на синоќешната седница разгледал предлог кој што тој го дал за одржување на вондреден конгрес со цел разгледување на потребата од гласање на ...

(ВИДЕО) ЦК на ВМРО-ДПМНЕ поради силна соработка со Заев го разреши потпретседателот Митко Јанчев

еМагазин - 23.10.2018

Заради дејствување спротивно на интересите на ВМРО-ДПМНЕ, но и на Македонија, заради силна соработка со Зоран Заев како и организирање на група за притисоци, уцени, закани и поткуп на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата со цел да гласаат за ...

Минов: Ќе ја напуштам пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, поради исклучувањето на Јанчев

еМагазин - 23.10.2018

Пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов ќе го прекине неговото членување во пратеничката група предводена од ВМРО-ДПМНЕ каде што е коалиционен партнер од ГРОМ, додека претседател на партијата која е носител на коалицијата е Христијан Мицкоски, најави тој во ...

„ОПОЗИЦИСКА ЧИСТКА“: Ова се функционерите кои добија „црвен“ од ВМРО ДПМНЕ

Фактор - 23.10.2018

Одржан ЦК на ВМРО ДПМНЕ каде паднаа одлуки за исклучување на високи сегашни и поранешни функционери. Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа кажа дека ВМРО-ДПМНЕ завршува со хипотеките од минатото, доживува своја катарза и ...

Кои се причините: Сашо Мијалков и Никола Тодоров пред исклучување од ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 23.10.2018

Централниот Комитет (ЦК) на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница побарал од матичните општински комитети да поведе дисциплинска постапка и да ги исклучат од членство Сашо Мијалков и Никола Тодоров, информираше по завршувањето на седницата, ...

Николовски: Изјавата доби друг контекст, ставот за Јанчев не е личен

Либертас - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

Јанчев: Очигледно ВМРО-ДПМНЕ не е подготвено да оди напред

Локално - 23.10.2018

По предлог на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г-дин Христијан Мицковски на вчерашниот ЦК бев разрешен од функцијата потпретседател. Неоснованите обвинувања на вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ по завршувањето на ЦК беа маска за неспособноста за ...

Колкава моќ има Мицкоски: Што пишува во статусот на ВМРО-ДПМНЕ во делот на разрешувања

еМагазин - 23.10.2018

И покрај тоа што Христијан Мицкоски , лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, не присуствувал на седницата на Централниот комитет (ЦК) на партијата (иако е дел од истиот), за да не влијаел на одлуките, како што информираше потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар ...

Распаѓање или прочистување на ВМРО-ДПМНЕ на Денот на Македонската револуционерна борба?

еМагазин - 23.10.2018

Колку и да се очекуваше дека ќе има превирања во најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ по неуспехот да се спречат уставни измени кои имаат за цел промена на името на државата, можеби никој не очекуваше дека од партијата ќе се бара исклучување на ...

(ВИДЕО) Николоски се закани: Ќе ги исклучиме сите пратеници што ќе гласаат за уставните измени

еМагазин - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски синоќа најави дека партијата е подготвена во иднина да ги исклучи сите пратеници кои би гласале за уставните измени во понатамошната постапка.

Повторно ли цепење на ВМРО ДПМНЕ , па виситински па народни па…!?

Локално - 23.10.2018

“Господе им помогне”, беше краток коментар на Јанчев, откако беше протеран од партијата. Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги исфрли од редовите на партијата сите познати личности кои се спротивставија на политиката на изолација и конфронтација ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ја честитаме новата криминална коалиција Заев-Вице-Мијалков

24Инфо - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ: Ја честитаме новата криминална коалиција Заев-Вице-Мијалков Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски по завршувањето на Централниот комитет рече дека ВМРО-ДПМНЕ расчистило со хипотеките од минатото.

Николовски: Изјавата доби друг контекст, ставот за Јанчев не е личен

MTM - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски вечерва изјави дека Централниот комитет го разрешила потпретседателот на партијата Митко Јанчев поради несогласување со политиките на партијата, ставовите на партијата и нивно неследење.

Се предомисли ли Панчо Минов во последен момент па не гласаше?

Фактор - 23.10.2018

Пратеникот од ГРОМ, Панчо Минов рече дека ќе го замрзне учеството во пратеничката група на опозицијата. Ова го изјави откако дозна дека од ВМРО-ДПМНЕ е разрешен Митко Јанчев. На гласањето во петокот, Панчо Минов гласаше против одлуката за Уставни ...

Убавото лице на ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 23.10.2018

Немаше потреба од магии и посебна моќ за да се предвиди што ќе се случува со и во ВМРО-ДПМНЕ по гласањето за уставни промени доцна навечер на 19 октомври. Утрото, пред големата одлука, кога рускиот играч Мицкоски остана без осум пратеници, напишав ...

Никој нема да ви го скрши духот, Македонијо, напред!

Република - 23.10.2018

Никој нема да ви го скрши духот, никој не може да ви го одземе она што природно ви припаѓа, рече во завршниот дел од говорот претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој потсети дека ВМРО-ДПМНЕ е единствената политичка опција која има и сила ...

ВИДЕО: Гости и домаќини – кој дојде на прославата на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ со интонирање на химната и во присуство на партиското раководство и голем број членови, го обележа Денот на македонската борба, роденденот на партијата. Беше забележливо неприсуството на исклучените седум пратеници, поранешниот шеф на УБК ...

Никола Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ

МК News - 23.10.2018

По вчерашнитe одлуки за разрешување и исклучување од партијата на Сашо Мијалков, Никола Тодоров, Митко Јанчев и Костадин Богданов, како лица кои според Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, работеле спротивно на партијата и на интересите на граѓаните, ...

Пајташите на Мицкоски изменаџираа гласање недоверба за лидерот во партијата

Локално - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, на вечерашната седница на Централниот комитет (ЦК) предложил а се организира и вонреден конгрес за да се гласа доверба во него како претседател на партијата, меѓутоа неговите сопартијци одбиле, изјави вечерва потпретседателот ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ, од сите искушенија излегувало посилно, похрабро..

МК News - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку својот Фејсбук профил им го честиташе празникот на македонските граѓани. – Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО излегувало посилно, ...

ВМРО – ДПМНЕ вечер во МНТ ќе го слави Денот на македонската револуционерна борба

Centar - 23.10.2018

Вечерва во МНТ, ВМРО – ДПМНЕ најавува свечено одбележување на 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба. Од партијата известија дека на одбележувањето ќе говори Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО – ДПМНЕ.

Јанчев: Мицкоски и Николовски да се извинат, во спротивно ќе ги тужам за клевета

Либертас - 23.10.2018

На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања. Обвинувањата беа насочени кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ но и лично како ...

Член на ВМРО-ДПМНЕ за порталот НОВА: Немаше странски служби, прислушуваше Мијалков

iPortal - 23.10.2018

Член на ЦК на ВМРО ДПМНЕ во изјави за порталот Нова кажа дека “немало никакви странски служби, не прислушуваше Мијалков”. На вчерашната седница на ЦК на ВМРО ДПМНЕ најдраматичен момент, според извори на НОВА, била иницијативата за предлогот ОК да го ...

Јанчев: Мицкоски и Николовски да се извинат, во спротивно ќе ги тужам за клевета

МК News - 23.10.2018

На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања. Обвинувањата беа насочени кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ но и лично како индивидуа. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г-дин Христијан Мицковски на ...

Mитко Јанчев бара извинување од Мицкоски и Николовски или ќе тужи

Фактор - 23.10.2018

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев бара извинување од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и неговиот сопартиец, Александар Николовски или ќе ги тужи. Вели дека како лидер на најголемата политичка партија во Република Македонија, на ...

Јанчев, Мијалков, Тодоров, … – поткуп пратеници, коалиција со Вице и Зоран Заев, дејствување спротивно на ВМРО ДПМНЕ

МК News - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на прес-конференција по завршувањето на Централниот комитет потврди дека од партиските функции се разрешени Митко Јанчев од потпретседател на партијата и Константин Богданов од член на извршен а на ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го одбележи денот на македонската револуционерна борба

Република - 23.10.2018

Во Македонскиот народен театар, денеска ВМРО-ДПМНЕ ќе го одбележи денот на македонската револуционерна борба. На настанот кој ќе започне во 18 часот, ќе се обрати лидерот на партијата, Христијан ...

(ВИДЕО) 1ТВ дебата: Каде оди Македонија со уставните промени?

Либертас - 23.10.2018

Разрешницата во ВМРО-ДПМНЕ не се случува толку на брзина како што изгледа, смета лидерот на НСДП Тито Петковски. Според него ако биле сигурни во поддршката на граѓаните, ќе се одважеле да гласаат на референдумот, наместо да се кријат зад негласачи и ...

МИЦКОСКИ: Македонци, граѓани на Република Македонија нека е вековит 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна ...

Денешен - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку својот Фејсбук профил им го честиташе празникот на македонските граѓани. – Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО излегувало посилно, ...

„ОПОЗИЦИСКА ЧИСТКА“: Ова се функционерите кои добија „црвен“ од ВМРО ДПМНЕ

МК News - 23.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одлучи да ја исчисти својата партија од „мијалковисти“ и „реформисти“. Потпретседателот Николовски ја честиташе новата „криминална коалиција“ Откако во петокот од партијата експресно беа исфрлени седуммината ...

Јанчев: Тужби за клевета и навреда ако јавно не се извинат Мицкоски и Николовски

MTM - 23.10.2018

Јавно извинување од претсдетаелот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски и од Александар Николовски бара кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев, кој синоќа беше разрешен од функцијата потпретседател на партијата.

Што пишуваат твитерџиите за исклучувањата од ВМРО-ДПМНЕ?

Фактор - 23.10.2018

Синоќешниот Централен комитет на ВМРО-ДПМНЕ и исклучувањето на повеќе членови од партијата, поттикна дебата на Твитер. Некои од нив сметаат дека овој потег води кон распаѓање на ...

ВМРО-ДПМНЕ од партија се претвори во секта на Мицкоски

Локално - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ го дочека Денот на македонската револуционерна борба, 23-ти октомври, во атмосфера на чистки, внатрешни поделби и без надеж дека ќе се демократизира под палката на сегашното раководство „Чекорење од грешка во грешка“, „Потег на очајници“, ...

Митко Јанчев: Мицкоски и Николовски да ми се извинат, во спротивно ќе ги тужам!

iPortal - 23.10.2018

Митко Јанчев, градоначалник на Кавадарци и довчерашен потпретседател на ВМРО ДПМНЕ, побара јавно извинување од страна на лидерот на партијата, Христијан Мицкоски и портпаролот Александар Николовски.

ИСКЛУЧЕНИТЕ РЕАГИРААТ: Тодоров со критики за ВМРО-ДПМНЕ, Јанчев најави тужби

Вечер Прес - 23.10.2018

На прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ но и лично како индивидуа, реагираше Митко Јанчев. – Поради ваквите неосновани и крајно непрофесионални навреди кои се ...

Повеќе ништо нема да биде исто во ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 23.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница донесе одлука за разрешување на потпретседателот на партијата Митко Јанчев и членот на ИК Константин Богданов, како и за исклучување на Сашо Мијалков, Никола Тодоров и на пратениците кои ...

Јанчев бара јавно извинување од Мицкоски и од Николовски

Н.Македонија - 23.10.2018

Јавно извинување од претсдетаелот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски и од Александар Николовски бара кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев, кој синоќа беше разрешен од функцијата потпретседател на партијата.

ВМРО-ДПМНЕ ја потврди информацијата на 1ТВ – Мијалков и Тодоров исклучени од партијата

1tv - 23.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски на прес-конференција по завршувањето на петчасовниот Централен комитет на партијата ја потврди веста која екслклузивно ја објави 1ТВ дека Сашо Мијалков и Никола Тодоров ќе бидат исклучени од ...

Николовски: Ја честитам новата криминална коалиција Зоран Заев, Вице Заев и Сашо Мијалков

AKO - 23.10.2018

,,Заради дејствување спротивно на интересите на ВМРО ДПМНЕ и силна соработка со Заев и организирање на група за притисоци и поткуп на пратениците, ЦК го разреши Митко Јанчев на тајно гласање и тоа едногласно.

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ го слави Денот на македонската борба без Груевски

1tv - 23.10.2018

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ го слави Денот на македонската борба во МНТ, но не се присутни голем број од функционерите, исклучените членови, но и почесниот претседател на партијата Никола Груевски.

Соочувањето на ВМРО-ДПМНЕ со самото себеси – анализа во Студио 1

1tv - 23.10.2018

Потресите на политичката сцена во Македонија се тектонски, но и неопходни, бидејќи политичко-општествените околности се такви, што дојде до соочување и во самото ВМРО-ДПМНЕ, кое во голем дел беше инкубаторот и процесирачот на сите масовни повреди на ...

Гости и домаќини на прославата на ВМРО-ДПМНЕ

1tv - 23.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ со интонирање на химната и во присуство на партиското раководство и голем број членови, го обележа Денот на македонската борба, роденденот на партијата. Беше забележливо неприсуството на исклучените седум пратеници, поранешниот шеф на УБК ...

Мицкоски по повод 23 Октомври: Секогаш новиот почеток значел нова надеж

1tv - 23.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. – Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО ...

1ТВ дебата: Каде оди Македонија со уставните промени?

1tv - 23.10.2018

Разрешницата во ВМРО-ДПМНЕ не се случува толку на брзина како што изгледа, смета лидерот на НСДП Тито Петковски. Според него ако биле сигурни во поддршката на граѓаните, ќе се одважеле да гласаат на референдумот, наместо да се кријат зад негласачи и ...

Јанчев: Ме ставија рамо до рамо со Мијалков, ме обвинија за поткуп и криминал, барам извинување

AKO - 23.10.2018

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, кој беше разрешен од потпретседателското место во ВМРО ДПМНЕ и обвинет за криминал, поткуп и закани, бара јавно извинување од Христијан Мицкоски и Александар Николовски, во спротивно се заканува со тужба.

Рамадани: Членството ќе ја сфати реалноста и ќе се сврти против Мицкоски

1tv - 23.10.2018

Очекувана разрешница на состојбите во ВМРО-ДПМНЕ по случувањето во Собранието околу гласањето за потребата за уставните измени, сметаат експертите. Опозициската партија грешката ја продлабочила со вчерашното исклучување на неистомислениците, како ...

Јанчев и Богданов разрешени, Мијалков и Тодоров исклучени, Груевски останува недопирлив

1tv - 23.10.2018

Точно на полноќ, во очи на денот на македонската револуционерна борба, опозицијата гордо соопшти дека расчистува со хипотеките од минатото. По пет часовен Централен комитет едногласно ги разрешија Митко Јанчев и Костадин Богданов, заради дејствување ...

Навигација за дезориентација

Призма - 22.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ, по предлог на нивниот претседател Христијан Мицкоски, експресно ги исклучи од партијата пратениците што гласаа за отворање на Уставот, односно за продолжување на процесот на имплементација на Преспанскиот договор.

Илија Димовски апелира ВМРО-ДПМНЕ да престане да се занимава со бркање таканаречени предавници и непријатели

Сакам да кажам - 22.10.2018

Долгогодишниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски останува на ставот дека нема легитимитет да гласа за уставните измени, но смета дека политиките на ВМРО-ДПМНЕ се движат во погрешен правец што се гледа низ неостварените политички цели на ...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одржи Централен комитет

24 Вести - 22.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одржи Централен комитет. Од партијата јавуваат дека ќе зборуваат за политичките случувања и за тоа што се случи во петокот во Собранието. Во пресрет на вечерашната седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, која доаѓа откако ...

Вечерва ЦК на ВМРО ДПМНЕ, партијата ќе гради нова стратегија за натамошно делување

ТВ21 - 22.10.2018

После денешниот ден во најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ работите нема да бидат исти, по најавениот Централен Комитет на партијата кој ќе се случи вечерва. Ќе бидат креирани новите позиции на партијата, особено по петокот во кој што ...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одржи Централен комитет-Дали се тресе „тронот“ на Мицкоски?

Канал5 - 22.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одржи седница на Централниот комитет. Највисокиот партиски орган меѓу два Конгреса ќе дискутира за новонастанатата состојба и ќе крои стратегија за идното делување, а не се исклучуваат и превирања..

Митко Јанчев ќе биде разрешен вечерва?

24 Вести - 22.10.2018

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Митко Јанчев според неофицијални информации вечерва се очекува да биде разрешен од позицијата потпретседател на ВМРО ДПМНЕ, неофицјално брифирата партиски извори.

Митко Јанчев разрешен од сите партиски функции во ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 22.10.2018

Досегашниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалник на Кавадарци, на вечерашниот Централен Комитет на партијата, бил разрешен од сите партиски функции. Според информации на Телма од партиски извори, исто така има разрешување и за Костадин ...

Мицкоски го разреши Митко Јанчев?

Фокус - 22.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев вечерва е разрешен од партиската функција, неофицијално дознава „Фокус“. Јанчев беше еден од првите кој не се согласи целосно со партискиот став да не се повика да се излезе да се гласа на референудмот, и ...

Митко Јанчев исклучен од ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 22.10.2018

Актуелниот градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев е исклучен од ВМРО ДПМНЕ. Јанчев кој што гласаше за референдумот, и искажа став дека е за Договорот од Преспа и за членство на Македонија во ЕУ и НАТО, вечерва на Централниот комитет е исклучен од ...

Минов контра ВМРО-ДПМНЕ: Власта со мене преговараше демократски, со аргументи на убедување

Фокус - 22.10.2018

Пратеникот од ГРОМ, Панчо Минов во вечерашното гостување на телевизија 24 рече дека според неговиот пример тој мора да ја демантира ВМРО-ДПМНЕ дека власта ги уценувала пратениците да гласаат за потребата од уставните измени.

Ахмети: Мицкоски не требаше да ги избрка пратениците ако мисли подобро да ја oрганизира партијата

ТВ21 - 22.10.2018

„Мислам дека тоа беше погрешен потег од страна на господинот Христијан Мицкоски. Доколку тој мисли да ја организира подобро ВМРО-ДПМНЕ, не требал да избрка седум пратеници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи тие не направија никаков криминал, тие се ...

Минов за 24 анализа: Ја напуштам пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 22.10.2018

„Ако е разрешен Митко Јанчев јас излегувам од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ.“ - изјави Панчо Минов во вечерашната емисија 24 анализа. „И ќе бидам надвор од таа коалиција додека Мицкоски е претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски предложил вонреден конгрес, ЦК едногласно одбил

ТВ21 - 22.10.2018

ТВ21 неофицијално дознава дека на Централниот Комитет кој што се случува вечерва во ВМРО ДПМНЕ, претседателот Христијан Мицкоски предложил да има вонреден конгрес на партијата. Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ наворно категорично го одбил овој ...

Јанчев за „Фокус“: Вистина е дека ме разрешија

Фокус - 22.10.2018

Откако излегоа неофицијални информации, „Фокус“ го контактираше Митко Јанчев и тој потврди дека е разрешен од позицијата потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница на Централниот комитет.

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржува Централен комитет- разрешен потпретседателот Митко Јанчев?

Канал5 - 22.10.2018

Во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ вечерва заседава Централниот комитет на партијата. Таму е Мирјана Мирчевска Јовановиќ. Се појавија информации дека е разрешен и потпретседателот Митко Јанчев. Дали има потврда од ...

Минов: Ако Јанчев е разрешен, јас излегувам од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 22.10.2018

ВМРО ДПМНЕ се наоѓа пред голем „колапс“ откако вечерва и Пратеникот Панчо Минов во интервју за телевизијата „24 вести“, кажа дека доколку Јанчев е разрешен од ВМРО ДПМНЕ, тогаш тој ќе ја напушти пратеничката група на опозициската партија.

Јанчев за ТВ 24: Секое лошо,за добро е

24 Вести - 22.10.2018

Секое лошо за добро е и тоа ќе помине, вака разрешениот потпретседател на ВМРО ДПМНЕ Митко Јанчев ја коментира веста за неговото разрешување од партиските органи. Јанчев вели дека тој е ВМРО ДПМНЕ и останува ВМРО ДПМНЕ и понатаму.

Минов ќе ја напушти пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поради разрешувањето на Јанчев

Фокус - 22.10.2018

Пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов најави дека ќе се повлече од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поради разрешувањето на потпретседателот на ДПМНЕ, Митко Јанчев од страна на партискиот лидер Христијан Мицкоски.

Панчо Минов ја напушта пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ оти е разрешен потпретседателот Митко Јанчев

Сакам да кажам - 22.10.2018

Пратеникот на ГРОМ Панче Минов, која е дел од опозиционата коалиција „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, вечерва изјави дека излегува од членување во таа пратеничката група додека претседател е Христијан Мицкоски, поради ...

ЦК на ВМРО – ДПМНЕ предложи исклучување на Мијалков и Тодоров од партијата

Телма - 22.10.2018

ЦК на ВМРО – ДПМНЕ предложило исклучување на Мијалков и Тодоров од ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ донесе предлог да бидат исклучени Сашо Мијалков и Никола Тодоров

24 Вести - 22.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе предлог да бидат исклучени Сашо Мијалков и Никола Тодоров, потврдува за ТВ24 член на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ Вечерва, на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ од партиските функции се разрешени потпретседателот на партијата Митко Јанчев ...

ВО ЖИВО: Прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ по одржаниот Централен комитет

ТВ21 - 22.10.2018

ВО ЖИВО: Прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ по одржаниот Централен ...

ВМРО-ДПМНЕ: Референдумот доживеа фијаско, а Уставот не треба да се менува

24 Вести - 22.10.2018

„Зоран Заев и 80-те очајни пратеници не добиле мандат да го бришат името, идентитетот, историјата, традицијата и културата. Ниту тие од СДСМ и владејачката коалиција, ниту оние кои го поддржаа Заев, а беа избрани на листите на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Илија Димовски: ВМРО-ДПМНЕ оди во погрешен правец

Фокус - 22.10.2018

Останувам на мојот принципиелен став за тоа дека договорот од Преспа има штетна содржина во себе, дека власта погрешно го водеше целиот процес и дека не смееше да биде исклучива спрема опозицијата од самиот почеток.

Богданов за „Фокус“: Разрешен сум од партиската функција, имаме спротивставени визии со претседателот

Фокус - 22.10.2018

Доскорешниот член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов во изјава за „Фокус“ потврди дека вечерва е разрешен од партиската функција. -Јас не сум присутен на седницата на Централниот комитет, но претставници кои се таму ме инфомираа ...

Богданов: Имаме спротивставени визии со Мицкоски

Телма - 22.10.2018

Едноставно имаме спротиставени визии со Претседателот за патот по кој треба да се движи партијата и развива државата. Разликите особено дојдоа до израз во последните неколку месеци кога се актуелизира Договорот од Преспа.

Мицкоски ги разреши Јанчев и Костадинов од сите партиски функции

Канал5 - 22.10.2018

Митко Јанчев, градоначалник на Кавадарци, потврди за „Фокус" дека на вечерашниот Централен Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, е разрешен од функцијата потпретседател на партијата. Тој најави оти утре ќе излезе со детали и официјална изјава за настанот.

Панчо Минов излегува од пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ

Телма - 22.10.2018

Пратеникот од редовите на ГРОМ кој е во коалиција во опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во неговото вечерашно гостување во емисијата Тренд анализа на ТВ 24 Вести најави дека ќе го прекине неговото членување во пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ако е точна ...

Кекеновски: Довчерашните браќа по интерес во ВМРО-ДПМНЕ станаа крвни непријатели

Фокус - 22.10.2018

Професорот Јове Кекеновски, ги коментира последните случувања во опозициската ВМРО-ДПМНЕ и шпекулациите дека постои рздор меѓу лидерот на партијата Христијан Мицкоски и фракција предводена од поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков.

Велјаноски и Милошоски му дадоа поддршка на Мицкоски: Потребно е единство и консолидација на ВМРО

Фокус - 22.10.2018

Во пресрет на вечерашната седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, која доаѓа откако во парламентот мина првата фаза во просесот на уставни промени со поддршка од 8 пратеници од опозициската партија и коалиција, дел од влијателните пратеници на ...

Ѓорчев: За Македонја и ВМРО никогаш немало лесни времиња…

Фокус - 22.10.2018

Пратеникот од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев преку Твитер ја изрази својата поддршка на лидерот Христијан Мицкоски. Како што напиша Ѓорчев, за Македонија и ВМРО никогаш немало лесни времиња.

Димовски: Нема да учествувам во ниту една фингирана игра во ВМРО-ДПМНЕ, по Конгресот во Валандово сите се фингирани

24 Вести - 22.10.2018

„Останувам и на мојот добро познат став дека ВМРО-ДПМНЕ веќе подолго време, и пред, и после валандовскиот Конгрес, се води во погрешен правец, што се гледа низ неостварените политички цели на партијата.

Мицкоски ги разреши Јанчев и Богданов?

+инфо - 22.10.2018

Според неофицијални информации, на вечерашната седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, од партијата биле разрешени потпретседателот на партијата и градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев, како и Костадин Богданов, кој е член на Извршниот ...

Велјановски и Милошоски со поддршка за Мицкоски

Press24 - 22.10.2018

Пред вечерашната седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, после изгласувањето на уставните измени со поддржка од осум пратеници од опозицијата, дел од влијателните пратеници на ДПМНЕ му изразија поддршка на партискиот лидер Христијан Мицкоски.

Во пресрет на ЦК: Милошоски,Вељаноски и Ѓорчев со поддршка за Мицкоски

Нова ТВ - 22.10.2018

Во пресрет на најавената седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва, дел од пратениците на ДПМНЕ преку социјалните мрежи му изразија поддршка на партискиот лидер Христијан Мицкоски.

Јанчев и Богданов се разрешени од функциите во ВМРО ДПМНЕ

Сител - 22.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев и членот на извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на реформаторите се разрешени од функциите во партијата, дознаваме од партиски извори.

Димовски: Сѐ додека не се почитува различното мислење од официјалниот став на партијата, ВМРО-ДПМНЕ нема да напредува

МКД - 22.10.2018

Пратеникот Илија Димовски со писмена изјава се огласи во врска со случувањата во ВМРО - ДПМНЕ. Тој е категоричен дека нема да учествува во ниту една нова игра и пресметка во партијата. Изјавата ја пренесуваме интегрално: „Останувам на мојот ...

Панчо Минов излегува од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 22.10.2018

Пратеникот од редовите на ГРОМ кој е во коалиција во опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во неговото вечерашно гостување во емисијата Тренд анализа на ТВ 24 Вести најави дека ќе го прекине неговото членување во пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ако е точна ...

Минов: Ќе го прекинам членувањето во пратеничката група

Нова ТВ - 22.10.2018

Бидејќи добив информација дека Христијан Мицкоски вечерва на Централниот комитет го разрешил Митко Јанчев од потпретседател и сметам дека тоа е погрешна одлука, ако е тоа така, јас ќе го прекинам моето членување во пратеничката група, предводена од ...

За Македонија и ВМРО никогаш немало лесни времиња

Нетпрес - 22.10.2018

Пратеникот од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев преку Твитер ја изрази својата поддршка на лидерот Христијан Мицкоски. Како што напиша Ѓорчев, за Македонија и ВМРО никогаш немало лесни времиња.

Христијан Мицкоски го престројува ВМРО ДПМНЕ, со силна поддршка од Централниот комитет

Нетпрес - 22.10.2018

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски, добил силна и безрезервна поддршка вечерва на состанокот на Централниот комитет на партијата, дознава НетПрес од партиски извори. Според напите информации, неговите предлози за икслучување од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и 80-те очајни пратеници не добиле мандат да го бришат името

А1 On - 22.10.2018

„Зоран Заев и 80-те очајни пратеници не добиле мандат да го бришат името, идентитетот, историјата, традицијата и културата. Ниту тие од СДСМ и владејачката коалиција, ниту оние кои го поддржаа Заев а беа избрани на листите на ВМРО ДПМНЕ и ...

Минов: Излегувам од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 22.10.2018

Пратеникот Панче Минов од партијата ГРОМ кој се изјасни за Договорот од Преспа за време на гласањето на собраниската седница, најави напуштање на коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ. - Ако е разрешен Митко Јанчев јас излегувам од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ - ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ веќе подолго време се води во погрешен правец

Стандард - 22.10.2018

„Останувам на мојот принципиелен став за тоа дека договорот од Преспа има штетна содржина во себе, дека власта погрешно го водеше целиот процес и дека не смееше да биде исклучива спрема опозицијата од самиот почеток“, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Илија Димовски: Нема да учествувам во ниту една фингирана пресметка во ВМРО – ДПМНЕ

Press24 - 22.10.2018

Во пресрет на вечерашната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за последните политички случувања и гласањето на осумте пратеници од опозицијата за уставни измени, се огласи и пратеникот Илија Димовски со писмена изјава, во која категорично ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ не може да влијае на политичките процеси во земјата

Нетпрес - 22.10.2018

Останувам на мојот принципиелен став за тоа дека договорот од Преспа има штетна содржина во себе, дека власта погрешно го водеше целиот процес и дека не смееше да биде исклучива спрема опозицијата од самиот почеток.

Јанчев разрешен од потпретседателската позиција на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 22.10.2018

Митко Јанчев е разрешен од позицијата потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница на Централниот комитет. Јанчев за МКД.мк потврди дека е разрешен од функцијата и дополни дека утре ќе излезе со изјава.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ се движи кон изолација

Независен - 22.10.2018

„Останувам на мојот принципиелен став за тоа дека договорот од Преспа има штетна содржина во себе, дека власта погрешно го водеше целиот процес и дека не смееше да биде исклучива спрема опозицијата од самиот почеток.

Заврши седницата на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, партијата со детали во 23:30 часот

Курир - 22.10.2018

Пред Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, денеска во 23:30 часот ќе биде дадена изјава за медиуми, информираат од ...

Заврши седницата на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, партијата со детали во 23:30 часот

Сител - 22.10.2018

Пред Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, денеска во 23:30 часот ќе биде дадена изјава за медиуми, информираат од партијата. Ќе бидат соопштени заклучоците од седницата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ која се оддржа ...

Милошоски и Велјаноски му изразија поддршка на партискиот лидер Христијан Мицкоски

Независен - 22.10.2018

Пратеникот Антонио Милошоски му даде поддршка на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Драматичните случувања во Собранието и нелегалниот чин против Уставот, барем дадоја појасна слика за тоа кој се залага да се испочитува вољата на ...

ЦК на ВМРО – ДПМНЕ вечерва ќе заседава за политичката ситуација

Независен - 22.10.2018

Во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе заседава Централниот комитет на партијата. Официјално на седницата ќе се разговара за моменталната политичка состојба во државата и обезбедувањето на двотретинското мнозинство во Собранието за поддршка на ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ предложи од партијата да бидат исклучени Сашо Мијалков и Никола Тодоров

МКД - 22.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе предлог да бидат исклучени Сашо Мијалков и Никола Тодоров, пренесуваат дел од медиумите. Вечерва, на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ од партиските функции е разрешен потпретседателот на партијата Митко Јанчев.

ВО ЖИВО: Изјава по состанокот на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 22.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа состанок на Централниот комитет на кој што се разговараше за актуелната политичка ситуација по гласањето за уставните ...

Дузина црвени картони во новото престројување на ВМРО ДПМНЕ

Нетпрес - 22.10.2018

Долга листа на исклучени од редовите на ВМРО ДПМНЕ беше формирана вечерва за време на седницата на Централниот комитет. Според сеуште официјално непотврдени информации, од партијата исклучени се Сашо Мијалков, Никола Тодоров, Митко Јанчев, Петар ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

Стандард - 22.10.2018

Во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе заседава Централниот комитет на партијата. Официјално на седницата ќе се разговара за моменталната политичка состојба во државата и обезбедувањето на двотретинското мнозинство во Собранието за поддршка на ...

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ја почна седницата

Слободен Печат - 22.10.2018

Она што го најавија е дека тема ќе бидат случувањата на политичката сцена односно петочното гласање во Собранието за отворање на Уставот. Во седиштето на партијата, почна седницата на Централниот комитет (ЦК) на ВМРО-ДПМНЕ.

Состанок на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за политичката состојба

Р.С.Европа - 22.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва, според официјалните информации, треба да разговара за моменталната политичка состојба во државата и обезбедувањето на двотретинското мнозинство во Собранието за поддршка на уставните измени.

Почна седницата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 22.10.2018

Во седиштето на партијата, почна седницата на Централниот комитет (ЦК) на ВМРО-ДПМНЕ. Засега нема најави колку ќе трае состанокот, ниту пак официјална потврда за што конкретно ќе се разговара.

Митко Јанчев исклучен од ВМРО-ДПМНЕ!?

Слободен Печат - 22.10.2018

Јанчев кој што гласаше за референдумот, и искажа став дека е за Договорот од Преспа и за членство на Македонија во ЕУ и НАТО, вечерва на Централниот комитет е исклучен од опозициската партија.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ со целосна поддршка за Мицкоски, едногласно отфрлена потребата од вонреден конгрес

Сител - 22.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ со целосна поддршка за Христијан Мицкоски. На вечерашната седница на ЦК, едногласно е отфрлена потребата од вонреден конгрес, брифираат од партијата. Исто така, на седницата која се уште е во тек, се очекува да ...

Покрај Јанчев, разрешен и Костадин Богданов од ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 22.10.2018

Двајцата беа против тоа да не се излезе на референдум, туку се залагаа да се излезе и да се гласа „против“. Според неофицијални информации на Плусинфо , на вечерашната седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, од партијата биле разрешени ...

Проглас на обвинетите за „крвавиот четврток“: „Ни беше ветена гаранција со партиски имот и закон за амнестија“

Таратур - 22.10.2018

Дел од обвинетите за терористичко загрозување на уставниот поредок, кои тврдат дека се членови на ВМРО-ДПМНЕ, испратија проглас со апели до јавноста и матичната патрија, барајќи да се поддржат уставните амандмани со цел членство во ЕУ и НАТО, а го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и 80-те очајни пратеници не добиле мандат да го бришат името, идентитетот, историјата, традицијата и ...

Курир - 22.10.2018

Зоран Заев и 80-те очајни пратеници не добиле мандат да го бришат името, идентитетот, историјата, традицијата и културата. Ниту тие од СДСМ и владејачката коалиција, ниту оние кои го поддржаа Заев а беа избрани на листите на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев и СДСМ наместо да се соочат со волјата на граѓаните и да го признаат поразот, се решија да ја ...

Сител - 22.10.2018

Зоран Заев и 80-те очајни пратеници не добиле мандат да го бришат името, идентитетот, историјата, традицијата и културата. Ниту тие од СДСМ и владејачката коалиција, ниту оние кои го поддржаа Заев а беа избрани на листите на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата ...

Панчо Минов излегува од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ?

Слободен Печат - 22.10.2018

– Доколку е точна информацијата, јас ќе го прекинам моето членување во пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и ќе дејствувам само како пратеник на ГРОМ сѐ додека Христијан Мицкоски е претседател на паријата – изјави Минов.

Милошоски: Мицкоски ја заслужи мојата поддршка, покажа дека му е поважна волјата на членството

Макфакс - 22.10.2018

Драматичните случувања во Собранието и нелегалниот чин против Уставот, барем дадоа појасна слика за тоа кој се залага да се почитува волјата на народот од кој сме избрани, а на кого му се побитни заткулисните договори, напиша пратеникот на ...

Ѓорчев: Поддршка за претседателот Христијан Мицкопски, за ВМРО-ДПМНЕ и Македонија

Press24 - 22.10.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев на својот официјален Фејсбук профил објави фотографија за поддршка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Поддршка за претседателот Hristijan Mickoski, за ВМРО-ДПМНЕ и Македонија.

Ахмети: Мицкоски не требаше да ги избрка пратениците

Независен - 22.10.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вели дека претсе3дателот на ВМРо-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не требало да ги избрка од партијата пратениците кои гласаа за уставните измени со цел имплементација на договорот од Преспа.

Минов: Ќе го прекинам членувањето во пратеничката група ако е разрешен Јанчев

Press24 - 22.10.2018

Бидејќи добив информација дека Христијан Мицкоски вечерва на Централниот комитет го разрешил Митко Јанчев од потпретседател и сметам дека тоа е погрешна одлука, ако е тоа така, јас ќе го прекинам моето членување во пратеничката група, предводена од ...

Илија Димовски: Нема да учествувам во ниту една фингирана пресметка во ВМРО – ДПМНЕ

+инфо - 22.10.2018

Пратеникот Илија Димовски со писмена изјава се огласи во врска со бурата во ВМРО – ДПМНЕ во која е категоричен дека „нема да учествувам во ниту една нова фингирана битка, игра и пресметка во ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Се покажа која е целта на политичкиот прогон и нарачаните обвиненија на СЈО

МКД - 22.10.2018

Македонскиот Устав нема потреба и не треба да се менува. Тоа беше јасно порачано и од македонските граѓани кои не дадоа поддршка на референдумот и се спротиставија на менување на името на Република Македонија, нејзините историја, култура и ...

Димовски: очигледно е дека ВМРО-ДПМНЕ се движи кон изолација

Р.С.Европа - 22.10.2018

Веќе е видливо дека ВМРО-ДПМНЕ се движи кон изолација, и спрема надвор, и спрема сите други политички фактори во државата, но и спрема сите свои членови кои за едни, други или трети теми имаат различно мислење од претходното и од сегашното ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонскиот Устав нема потреба и не треба да се менува

Макфакс - 22.10.2018

Зоран Заев и 80-те пратеници не добиле мандат да го бришат името, идентитетот, историјата, традицијата и културата, реагираа денеска преку соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата наведуваат дека ниту тие од СДСМ и владејачката коалиција, ...

Минов: Ја напуштам пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Стандард - 22.10.2018

Пратеникот Панчо Минов вечерва изјави дека ја напушта пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. – Ако е разрешен Митко Јанчев јас излегувам од коалицијата со ВМРОДПМНЕ. И ќе бидам надвор од таа коалиција додека Мицкоски е претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Поддршка за Мицкоски или барање за негова смена на состанокот на ЦК?

Макфакс - 22.10.2018

Од обвинувања за изолација на партијата и избрзани одлуки на раководството со исклучувањето на пратениците, до поддршка за лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Пратениците од најголемата опозициска партија се со спротивставени мислења пред ...

Седница на Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ

OhridNews - 22.10.2018

Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ вечерва ќе одржи седница. Неофицијално, на седницата ќе се разговара за актуелните случувања по гласањето во парламентот откако со 80 гласа помина првата фаза во процесот на уставни промени, што се изврши со помош ...

Настапува период на пресметки во ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 22.10.2018

Поделеноста во ВМРО ДПМНЕ и јавно се манифестираше пред вечерашната седница на Централниот комитет на партијата, која е закажана само две дена откако партискиот врв одлучи да разреши седум пратеници од партиското членство кои гласаа „за“ и дадоа ...

Мицкоски ги разреши Јанчев и Богданов од сите партиски функции

Стандард - 22.10.2018

Митко Јанчев, градоначалник на Кавадарци, потврди за „Фокус“ дека на вечерашниот Централен Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, е разрешен од функцијата потпретседател на партијата. Тој најави оти утре ќе излезе со детали и официјална изјава за настанот.

Се покажа причината за заднината на политичкиот прогон

Нетпрес - 22.10.2018

Зоран Заев и 80-те очајни пратеници не добиле мандат да го бришат името, идентитетот, историјата, традицијата и културата. Ниту тие од СДСМ и владејачката коалиција, ниту оние кои го поддржаа Заев а беа избрани на листите на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата ...

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ја почна седницата

+инфо - 22.10.2018

Во седиштето на партијата, почна седницата на Централниот комитет (ЦК) на ВМРО-ДПМНЕ. Засега нема најави колку ќе трае состанокот во „Белиот дворец“, ниту пак официјална потврда за што конкретно ќе се разговара.

Милошоски: Мицкоски ја заслужи мојата поддршка

+инфо - 22.10.2018

Драматичните случувања во Собранието и нелегалниот чин против Уставот, барем дадоа појасна слика за тоа кој се залага да се испочитува волјата на народот од кој сме избрани, а на кого му се побитни заткулисните договори, напиша пратеникот од ...

Во тек седницата на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 22.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница. Се очекува на седницата која е во тек, да бидат потврдени одлуките од состанок на Извршниот комитет на партијата од петокот. Централниот комитет е највисокиот одлучувачки орган на партијата ...

Милошоски: Мицкоски ја заслужи мојата поддршка

А1 On - 22.10.2018

Драматичните случувања во Собранието и нелегалниот чин против Уставот, барем дадоја појасна слика за тоа кој се залага да се испочитува вољата на народот од кој сме избрани, а на кого му се побитни заткулисните договори, на Фејсбук напиша пратеникот ...

Милошоски: Мицкоски ја заслужи мојата поддршка, потребна е консолидација и единство во ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 22.10.2018

Драматичните случувања во Собранието и нелегалниот чин против Уставот, барем дадоа појасна слика за тоа кој се залага да се испочитува вољата на народот од кој сме избрани, а на кого му се побитни заткулисните договори, напиша на Фејсбук Антонијо ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ со целосна поддршка за Мицкоски, едногласно отфрлена потребата од вонреден конгрес

Курир - 22.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ со целосна поддршка за Христијан Мицкоски. На вечерашната седница на ЦК, едногласно е отфрлена потребата од вонреден конгрес, брифираат од партијата. Исто така, на седницата која се уште е во тек, се очекува да ...

Мицкоски ја заслужи мојата поддршка

Нетпрес - 22.10.2018

Драматичните случувања во Собранието и нелегалниот чин против Уставот, барем дадоа појасна слика за тоа кој се залага да се испочитува волјата на народот од кој сме избрани, а на кого му се побитни заткулисните договори, напиша пратеникот од ...

Милошоски: Единството во ВМРО-ДПМНЕ е потребно за демократијата во Македонија

Стандард - 22.10.2018

„Драматичните случувања во Собранието и нелегалниот чин против Уставот, барем дадоја појасна слика за тоа кој се залага да се испочитува вољата на народот од кој сме избрани, а на кого му се побитни заткулисните договори.

Јанчев и Богданов разрешени од функциите во ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 22.10.2018

Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ вечерва ги разреши од партиските функции потпретседателот Митко Јанчев и членот на ИК Констадин Богдановски. Како што веќе објави НоваТВ вакво сценарио се очекуваше по шпекулациите дека ќе се бара оставка од ...

Јанчев и Богданов исклучени од функциите во ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 22.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, и членот на Извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на реформаторите, се разрешени од функциите во партијата, дознава „Макфакс“.

Исклучени сите кои правеа раздор во ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 22.10.2018

Досегашниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалник на Кавадарци, на вечерашниот Централен Комитет на партијата, бил разрешен од сите партиски функции. Според информации на Нетпрес , исто така се разрешени, Костадин Богданов и Петар Богојевски.

Јанчев и Богданов разрешени од партиските функции во ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 22.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен градоначалник на општина Кавадарци, Митко Јанчев вечерва бил разрешен од партиската функција на состанокот на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, дознава неофицијално „А1он“.

Разрешени Митко Јанчев и Костадин Богданов од функциите во ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 22.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев и Костадин Богданов член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва се разрешени од партиски функции, дознава „Независен весник“. Одлуката за нивно разрешување е донесена на вечерашното заседавање на ...

Митко Јанчев е разрешен од позицијата потпретседател на ВМРО ДПМНЕ

Независен - 22.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев вечерва е разрешен од партиската функција, потврдија за „Телма“ високи партијски извори. Според информации на Телма, на вечерашниот Централен Комитет на партијата, исто така има разрешување и за Костадин ...

Мицкоски предложи одржување вонреден конгрес, ЦК едногласно одби

Нетпрес - 22.10.2018

На вечерашната седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на партијата Христијан Мицкоски предложи одржување на вонреден конгрес на партијата, за што присутните членови едногласно одбија, дознава Нетпрес.

Милошоски со неочекуван потег: Познат неговиот став по најновите случувања во ДПМНЕ

Centar - 22.10.2018

И покрај несогласувањата кои тлееја во ВМРО ДПМНЕ, денеска со фејсбук статус за поддршка на Христијан Мицковски, инаку актуелен лидер на ВМРО ДПМНЕ излезе и пратеникот Антонио Милошоски, кој меѓу другото порача дека драматичните случувања во ...

Јанчев и Богданов разрешени од сите партиски функции во ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 22.10.2018

Митко Јанчев, градоначалник на Кавадарци, потврди за „Фокус“ дека на вечерашниот Централен Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, е разрешен од функцијата потпретседател на партијата. Тој најави оти утре ќе излезе со детали и официјална изјава за настанот.

Христијан Мицкоски го престројува ВМРО ДПМНЕ, со силна поддршка Централниот комитет

МК News - 22.10.2018

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски, добил силна и безрезервна поддршка вечерва на состанокот на Централниот комитет на партијата, дознава НетПрес од партиски извори. Според напите информации, неговите предлози за икслучување од ...

Експрес: Милошоски се смирил со Мицкоски

Фактор - 22.10.2018

Пратеникот Антонио Милошоски деновиве ги надминал сите предходни недоразбирања со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и му дал апсолутна поддршка за водење на партијата во критичните моменти за Македонија во пресрет на промената на уставот, ...

Христијан Мицкоски доби поддршка и од Антонијо Милошоски

еМагазин - 22.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за кога последниве денови во јавноста се шпекулира дека може да биде сменет, доби подршка и од еден од највлијателните функционери на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски.

Панчо Минов: Ја напуштам пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

MTM - 22.10.2018

Пратеникот Панчо Минов вечерва изјави дека ја напушта пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. – Ако е разрешен Митко Јанчев јас излегувам од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ. И ќе бидам надвор од таа коалиција додека Мицкоски е претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Богданов: Имаме спротивставени визии со Мицкоски

МК News - 22.10.2018

И членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов во изјава за „Фокус” потврди дека вечерва е разрешен од партиската функција. – Јас не сум присутен на седницата на Централниот комитет, но претставници кои се таму ме инфомираа дека сум ...

Митко Јанчев потврди: Разрешен сум, вечерва нема да коментирам

МК News - 22.10.2018

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок ги разреши потпретседателот Митко Јанчев и членот на извршниот комитет Костадин Богданов кој доаѓа од редот на реформаторите. Како што објавува Вечер Пресс Како што официјално дознаваме се ...

Минов за 24 анализа: Ја напуштам пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 22.10.2018

„Ако е разрешен Митко Јанчев јас излегувам од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ.“ – изјави Панчо Минов во вечерашната емисија 24 анализа. „И ќе бидам надвор од таа коалиција додека Мицкоски е претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски добил доверба, нема нов конгрес во ВМРО-ДПМНЕ

МК News - 22.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва му дал целосна поддршка на лидерот на партијата Христијан Мицкоски, објави порталот курир.мк. На вечерашната седница на ЦК, едногласно е отфрлена потребата од вонреден конгрес, брифираат од партијата за ...

Милошоски: Мицкоски ја заслужи мојата поддршка, покажа дека му е поважна вољата на членството

Точка - 22.10.2018

Драматичните случувања во Собранието и нелегалниот чин против Уставот, барем дадоа појасна слика за тоа кој се залага да се испочитува вољата на народот од кој сме избрани, а на кого му се побитни заткулисните договори, на Фејсбук напиша пратеникот ...

Илија Димовски: Нема да учествувам во ниту една нова фингирана битка, игра и пресметка во ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 22.10.2018

За актуелните случувања во најголемата партија во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ, со писмена изјави до јавноста се обрати и пратеникот Илија Димовски. Ви ја пренесуваме изјавата ја пренесуваме интегрално: „Останувам на мојот принципиелен став за тоа дека ...

Нема потреба од вонреден конгрес, Мицкоски доби целосна поддршка на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

Република - 22.10.2018

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ доби целосна поддршка на вечерашната седница на Централниот комитет на партијата. Според извори на ВМРО ДПМНЕ едногласно била отфрлена потребата од вонреден конгрес.

Јанчев и Богданов се разрешени од функциите во ВМРО ДПМНЕ

Република - 22.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев и членот на извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на реформаторите се разрешени од функциите во партијата, дознаваме од партиски извори.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ го исклучи од партијата Петар Богојески

МК News - 22.10.2018

Најголемата опозициска партија се соочува со огромен земјотрес по гласањето за уставни измени од страна на нивни досегашни пратеници. Како реакција, по исклучувањето на седумтемината пратеници, вечерва Централниот комитет ги разреши и исклучи од ...

Почнаа “потресните” статуси на истакнати вмровци: За Македонја и ВМРО никогаш немало лесни времиња, напиша Влатко ...

Centar - 22.10.2018

Високиот функционер на ВМРО ДПМНЕ и пратеник Влатко Ѓорчев преку социјалната мрежа Твитер даде поддршка за актуелното раководство на партијата. Ѓорчев во текстот објавен на социјалните мрежи Фејсбук и Твитер, а проследен со заедничка фотографија ...

Минов ќе ја напушти пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поради разрешувањето на Јанчев

iPortal - 22.10.2018

Пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов најави дека ќе се повлече од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поради разрешувањето на потпретседателот на ДПМНЕ, Митко Јанчев од страна на партискиот лидер Христијан Мицкоски.

Заврши седницата на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, партијата со детали во 23:30 часот

МК News - 22.10.2018

Пред Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, денеска во 23:30 часот ќе биде дадена изјава за медиуми, информираат од партијата. Ќе бидат соопштени заклучоците од седницата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ која се оддржа ...

„Најекстремните“ пратеници на ВМРО-ДПМНЕ му дадоа поддршка на Мицкоски

Фактор - 22.10.2018

„Најекстремните“ пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кои остро се противат на спроведувањето на преспанскиот договор, денеска поединечно еден по еден му ја дадоа својата поддршка на партискиот лидер Христијан Мицкоски за политиката и правецот по кој ја води ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ се води во погрешен правец кон изолација, јас нема да учествувам во ниту една нова фингирана ...

iPortal - 22.10.2018

Останувам на мојот принципиелен став за тоа дека договорот од Преспа има штетна содржина во себе, дека власта погрешно го водеше целиот процес и дека не смееше да биде исклучива спрема опозицијата од самиот почеток.

Вечерва заседава ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

МК News - 22.10.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одржи состанок на кој главна тема ќе бидат случувањата во Собранието по усвојувањето на потребата за уставни измени согласно договорот од Преспа.

Илија Димовски: Нема да учествувам во ниту една фингирана пресметка во ВМРО – ДПМНЕ

МК News - 22.10.2018

Пратеникот Илија Димовски со писмена изјава се огласи во врска со бурата во ВМРО – ДПМНЕ во која е категоричен дека „нема да учествувам во ниту една нова фингирана битка, игра и пресметка во ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одржи Централен комитет, поддршка за Мицкоски од влијателни пратеници на партијата

Вечер Прес - 22.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одржи Централен комитет, на кој што како што најавуваат од партијата ќе зборуваат за политичките случувања и за тоа што се случи во петокот во Собранието. Во пресрет на вечерашната седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Поддршка на Мицкоски му даде и Владимир Ѓорчев

еМагазин - 22.10.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, денеска јавно доби поддршка и од пратеникот на партијата, Владимир Ѓорчев. “Поддршка за претседателот Христијан Мицкоски, за ВМРО-ДПМНЕ и Македонија. За Македонија и ВМРО никогаш немало лесни времиња.

Состојбите во ВМРО-ДПМНЕ пред вечерашниот Централен комитет – анализа во Студио 1

Либертас - 22.10.2018

Македонија влегува во разврска на најкомплицираната политичка криза во историјата на државата, до степен на прашањето дали ќе опстои или не, смета Ване Цветанов, претседател на „Зелена лупа“.

Кои се очекувањата од вечерашната седница на ЦК на ВМРО – ДПМНЕ

Локално - 22.10.2018

Во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе заседава Централниот комитет на партијата. Официјално на седницата ќе се разговара за моменталната политичка состојба во државата и обезбедувањето на двотретинското мнозинство во Собранието за поддршка на ...

Вечерва ќе се крои нова стратегија на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ ?!

24Инфо - 22.10.2018

Вечерва ќе се крои нова стратегија на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ ?! На седницата вечерва се очекува да се изгради и нова стратегија за собраниското делување на опозицијата, особено во тековниот процес за уставни измени.

Кекеновски: Довчерашните браќа по интерес во ВМРО-ДПМНЕ станаа крвни непријатели

iPortal - 22.10.2018

Професорот Јове Кекеновски, ги коментира последните случувања во опозициската ВМРО-ДПМНЕ и шпекулациите дека постои рздор меѓу лидерот на партијата Христијан Мицкоски и фракција предводена од поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонскиот Устав нема потреба и не треба да се менува

Точка - 22.10.2018

Зоран Заев и 80-те пратеници не добиле мандат да го бришат името, идентитетот, историјата, традицијата и културата, реагираа денеска преку соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата наведуваат дека ниту тие од СДСМ и владејачката коалиција, ...

Седница на ЦК на ВМРО – ДПМНЕ

Вечер Прес - 22.10.2018

Официјално на седницата ќе се разговара за моменталната политичка состојба во државата и обезбедувањето на двотретинското мнозинство во Собранието за поддршка на уставните измени. Но, дел од медимите, повикувајќи се на партиски извори, објавија дека ...

Вечерва седница на ЦК на ВМРО – ДПМНЕ

MTM - 22.10.2018

Во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ вечерва заседава Централниот комитет на ...

Илија Димовски со писмо: ВМРО-ДПМНЕ оди во погрешен правец

Фактор - 22.10.2018

Пратеникот Илија Димовски преку писмо во јавноста го искритикува актуелното раководење на ВМРО-ДПМНЕ и истакна дека опозициската партија оди во погрешен правец. Изјавата ја пренесуваме интегрално: „Останувам на мојот принципиелен став за тоа дека ...

Кекеновски: Во котелот наречен ДПМНЕ станува се пожешко… време е за прочистено ВМРО

Либертас - 22.10.2018

„Во котелот наречен ДПМНЕ станува се пожешко. Довчерашните сојузници и браќа по интерес наеднаш станаа крвни непријатели. Секој преку свои новинари и поддржувачи нарачува текстови против другиот и прават сопствени сценарија.

Милошоски и Мицкоски си подале рака

Вечер Прес - 22.10.2018

Пратеникот Антонио Милошоски деновиве ги надминал сите предходни недоразбирања со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и му дал апсолутна поддршка за водење на партијата во критичните моменти за Македонија во пресрет на промената на уставот, ...

Во тек седницата на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 22.10.2018

Во тек седницата на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница. Се очекува на седницата која е во тек, да бидат потврдени одлуките од состанок на Извршниот комитет на партијата од петокот.

Велјаноски и Милошоски му дадоа поддршка на Мицкоски

24Инфо - 22.10.2018

Велјаноски и Милошоски му дадоа поддршка на Мицкоски Во пресрет на вечерашната седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, која доаѓа откако во парламентот мина првата фаза во просесот на уставни промени со поддршка од 8 пратеници од опозициската ...

Митко Јанчев исклучен од ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 22.10.2018

Досегашниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалник на Кавадарци, на вечерашниот Централен Комитет на партијата, бил разрешен од сите партиски функции. Според информации на Телма од партиски извори, исто така има разрешување и за Костадин ...

ВРИЕ ВО ВМРО ДПМНЕ: Еден од најуспешните градоначалници – Митко Јанчев исклучен од раководството на ВМРО ДПМНЕ?

Centar - 22.10.2018

Еден од најуспешните градоначалници во земјава, а и потпретседател на ВМРО ДПМНЕ Митко Јанчев вечерва ќе биде исклучен од највисоките раководни функции во партијата, но не и од самата партија брифираат извори од ДПМНЕ за Centar.mk.

И Богданов разрешен од ВМРО ДПМНЕ: Верувам дека Македонија ќе биде просперитетна држава, членка на НАТО и ЕУ преку ...

Либертас - 22.10.2018

Едноставно имаме спротивставени визии со Претседателот за патот по кој треба да се движи партијата и развива државата. Разликите особено дојдоа до израз во последните неколку месеци кога се актуелизира Договорот од Преспа.

Илија Димовски: ВМРО-ДПМНЕ оди во погрешен правец

Локално - 22.10.2018

Останувам на мојот принципиелен став за тоа дека договорот од Преспа има штетна содржина во себе, дека власта погрешно го водеше целиот процес и дека не смееше да биде исклучива спрема опозицијата од самиот почеток.

И Митко Јанчев разрешен од функциите во ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 22.10.2018

Досегашниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалник на Кавадарци, на вечерашниот Централен Комитет на партијата, бил разрешен од сите партиски функции, објави Телма . Според партиски извори, на Фактор уште пред Централниот комитет планирано е ...

Навигација за дезориентација

Либертас - 22.10.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Ѕвездан Георгиевски за Призма: ВМРО-ДПМНЕ, по предлог на нивниот претседател Христијан Мицкоски, експресно ги исклучи од партијата пратениците што гласаа за отворање на Уставот, односно за продолжување на процесот ...

Најнова вест од ЦК на ДПМНЕ: Мицкоски останува лидер – категорично отфрлен нов конгрес

Centar - 22.10.2018

На централниот комитет кој започна околу 19 часот во зградата на ВМРО ДПМНЕ, претседателот Христијан Мицкоски добил поддршка за да продолжи со претседателствувањето на партијата. Присутните функционери категорични ја отфрлиле потребата од вонреден ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ се води во погрешен правец кон изолација, јас нема да учествувам во ниту една нова фингирана ...

Либертас - 22.10.2018

Останувам на мојот принципиелен став за тоа дека договорот од Преспа има штетна содржина во себе, дека власта погрешно го водеше целиот процес и дека не смееше да биде исклучива спрема опозицијата од самиот почеток.

Ѓорчев го поддржа Мицкоски: За Македонија и ВМРО никогаш немало лесни времиња

Либертас - 22.10.2018

Пратеникот од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев преку Твитер ја изрази својата поддршка на лидерот Христијан Мицкоски. Како што напиша Ѓорчев, за Македонија и ВМРО никогаш немало лесни времиња.

Милошоски: Мицкоски ја заслужи мојата поддршката и како пратеник, и како член на ВМРО-ДПМНЕ од 1992 година

Либертас - 22.10.2018

Пратеникот Антонио Милошоски му даде поддршка на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Драматичните случувања во Собранието и нелегалниот чин против Уставот, барем дадоја појасна слика за тоа кој се залага да се испочитува вољата на ...

Панчо Минов ќе ја напушти пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ?

Фактор - 22.10.2018

Пратеникот oд ГРОМ, Панчо Минов кој е во коалиција во опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во неговото вечерашно гостување во емисијата Тренд анализа на ТВ 24 најави дека ќе го прекине неговото членување во пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, ако е точна ...

Минов: Ќе го прекинам членувањето во пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ

24Инфо - 22.10.2018

Минов: Ќе го прекинам членувањето во пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ Бидејќи добив информација дека Христијан Мицкоски вечерва на Централниот комитет го разрешил Митко Јанчев од потпретседател и сметам дека тоа е погрешна одлука, ако е тоа така, ...

Удар врз неистомислениците: Партијата на Мицкоски ги разреши овие луѓе

Centar - 22.10.2018

Како што објави Centar.mk, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев е разрешен од сите функции во ВМРО ДПМНЕ. Но, според најновите извештаи разрешен е и членот на извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на реформаторите.

Милошоски: Мицкоски ја заслужи мојата поддршката и како пратеник, и како член на ВМРО-ДПМНЕ од 1992 година

МК News - 22.10.2018

„Драматичните случувања во Собранието и нелегалниот чин против Уставот, барем дадоја појасна слика за тоа кој се залага да се испочитува вољата на народот од кој сме избрани, а на кого му се побитни заткулисните договори.

1ТВ дебата: Каде оди ВМРО-ДПМНЕ?

Либертас - 22.10.2018

Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ? Има ли разлика помеѓу во владеењето со партијата помеѓу Груевски и Мицкоски или т.н реформи се сведуваат на претстава пред поддржувачите и јавноста? Погрешен ли е чекорот на Мицкоски со исклучувањето на седумте ...

Официјално: Митко Јанчев и Костадин Богданов разрешени, побарано исклучување на Сашо Мијалков и Никола Тодоров од ...

Денешен - 22.10.2018

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок ги разрешил од партијата потпретседателот Митко Јанчев и членот на Извршниот комитет Костадин Богданов кој доаѓа од редот на реформаторите.

Митко Јанчев исклучен од ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 22.10.2018

Митко Јанчев исклучен од ВМРО-ДПМНЕ Досегашниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалник на Кавадарци, на вечерашниот Централен Комитет на партијата, бил разрешен од сите партиски функции.

Митко Јанчев и Костадин Богданов разрешени од функциите во ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 22.10.2018

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок ги разрешил потпретседателот Митко Јанчев и членот на извршниот комитет Костадин Богданов кој доаѓа од редот на реформаторите – неофицијлано дознава Економски Лидер од извори од партијата.

Панчо Минов излегува од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

МК News - 22.10.2018

Пратеникот од редовите на ГРОМ кој е во коалиција во опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во неговото вечерашно гостување во емисијата Тренд анализа на ТВ 24 Вести најави дека ќе го прекине неговото членување во пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ако е точна ...

Владимир Ѓорчев: Поддршка за претседателот Христијан Мицкоски, за ВМРО-ДПМНЕ и Македонија

Вечер Прес - 22.10.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев на својот официјален Фејсбук профил објави фотографија за поддршка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Ѓорчев напиша: Поддршка за претседателот Hristijan Mickoski , за ВМРО-ДПМНЕ и Македонија.

Панчо Минов: Штом Јанчев е разрешен, ја напуштам пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 22.10.2018

Пратеникот Панчо Минов вечерва изјави дека ја напушта пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. – Ако е разрешен Митко Јанчев јас излегувам од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ. И ќе бидам надвор од таа коалиција додека Мицкоски е претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски ги разреши Јанчев и Костадинов од сите партиски функции

Вечер Прес - 22.10.2018

Митко Јанчев, градоначалник на Кавадарци, потврди за „Фокус” дека на вечерашниот Централен Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, е разрешен од функцијата потпретседател на партијата. „Не сакам да давам изјава во моментов, утре ќе дадам соопштение за медиумите, но ...

Ќе има ли смена на Христијан Мицкоски?

еМагазин - 22.10.2018

Во политичките кругови, но и во медиумите се почести се шпекулациите дека по гласањето за стартот на уставните измени, предвидени со договорот за името со Грција, ВМРО-ДПМНЕ може на вонреден конгрес да добие нов лидер.

Панчо Минов: Се додека Мицковски е лидер на ВМРО ДПМНЕ моето пратеничко место го замрзнувам

Либертас - 22.10.2018

Панчо Минов, пратеник од ГРОМ на листата на ВМРО ДПМНЕ во телефонска изјава за 24Вести изјавил дека кога слушнал за разрешувањата изјавил дека го замрзнува неговото членство како пратеник во групата на вмро дпмне се додека лидер е Христијан ...

Панчо Минов ја напушта пратеничката група предводена од ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 22.10.2018

Пратеникот Панчо Минов вечерва во емисијата Анализа на телевизијата 24Вести изјави дека ќе ја напушти пратеничката група предводена од ВМРО-ДПМНЕ и ќе продолжи во Парламентот да делува самостојно во опозиција како пратеник на ГРОМ.

ЦК на ВМРО ДПМНЕ едногласно одбил вонреден конгрес

24Инфо - 22.10.2018

ЦК на ВМРО ДПМНЕ едногласно одбил вонреден конгрес 24 инфо неофицијално дознава дека на Централниот Комитет кој што се случува вечерва во ВМРО ДПМНЕ, претседателот Христијан Мицкоски предложил да има вонреден конгрес на партијата.

ВМРО ДПМНЕ: Заев и очајните 80 пратеници наскоро ќе се соочат со народот

AKO - 22.10.2018

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ: ,,Зоран Заев и 80-те очајни пратеници не добиле мандат да го бришат името, идентитетот, историјата, традицијата и културата. Ниту тие од СДСМ и владејачката коалиција, ниту оние кои го поддржаа Заев, а беа избрани на ...

Се продлабочува расколот во ВМРО ДПМНЕ, разрешен Митко Јанчев

AKO - 22.10.2018

Христијан Мицкоски ги разрешил од Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ, Митко Јанчев и Костадин Богданов, објавија неофицијално повеќе портали. Мицкоски продолжува да се пресметува со високи партиски функционери кои не се согласуваат со неговата актуелна ...

1ТВ дебата: Каде оди ВМРО-ДПМНЕ?

1tv - 22.10.2018

Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ? Има ли разлика помеѓу во владеењето со партијата помеѓу Груевски и Мицкоски или т.н реформи се сведуваат на претстава пред поддржувачите и јавноста? Погрешен ли е чекорот на Мицкоски со исклучувањето на седумте ...

Мицкоски ги разрешува неистомислениците – Јанчев и Богданов исклучени од ИК

1tv - 22.10.2018

„Едноставно имаме спротиставени визии со Претседателот за патот по кој треба да се движи партијата и развива државата. Разликите особено дојдоа до израз во последните неколку месеци кога се актуелизира Договорот од Преспа.

Кекеновски: Време е за прочистено ВМРО

AKO - 22.10.2018

,,Во котелот наречен ДПМНЕ станува се пожешко. Довчерашните сојузници и браќа по интерес наеднаш станаа крвни непријатели. Секој преку свои новинари и поддржувачи нарачува текстови против другиот и прават сопствени сценарија.

Состојбите во ВМРО-ДПМНЕ пред вечерашниот Централен комитет – анализа во Студио 1

1tv - 22.10.2018

Македонија влегува во разврска на најкомплицираната политичка криза во историјата на државата, до степен на прашањето дали ќе опстои или не, смета Ване Цветанов, претседател на „Зелена лупа“.

Димовски: ВМРО ДПМНЕ се води во погрешен правец од валандовскиот Конгрес, нема да учествувам во внатрепартиската ...

AKO - 22.10.2018

Пратеникот Илија Димовски, излезе со свое видување за целата ситуација во неговата матична партија, ВМРО ДПМНЕ. Тој јавно објави дека нема да учествува во внатрепартиската пресметак: „Останувам на мојот принципиелен став за тоа дека договорот од ...

Минов: Го прекинувам членувањето во пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ во Парламентот

AKO - 22.10.2018

Коалицискиот партнер на ВМРО ДПМНЕ, пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов, објави дека излегува од пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ и ќе продолжи да делува како самостоен пратеник, сѐ додека претседател на најголемата опозициска партија е Христијан ...

И Никола Тодоров на отстрел кај Мицкоски – од ВМРО-ДПМНЕ исклучен поранешниот министер за здравство

1tv - 22.10.2018

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок ги исклучил од партијата потпретседателот Митко Јанчев, членот на извршниот комитет Костадин Богданов кој доаѓа од редот на реформаторите и Сашо Мијалков поранешниот член на Извршниот комитет ...

Илија Димовски: Нема да учествувам во ниту една фингирана пресметка во ВМРО – ДПМНЕ

1tv - 22.10.2018

Непосредно пред вечерашниот состанок на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Илија Димовски со писмена изјава се огласи во која е дециден дека нема да учествува во ниту една нова фингирана битка, игра и пресметка во партијата.