TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ал Завахири е мозокот на Ал Каеда

Вечер - 14.09.2007

Вистинскиот мозок на Ал Каеда не е Осама бин Ладен, туку вториот човек на терористичката мрежа - Египќанецот Ајман ал Завахири, изјави директорот на американското Национално разузнавање, Мајкл Мекконел. За Еј-Би-Си, тој рече дека Бин Ладен е повеќе симболичен лидер на Ал Каеда, но останува цел број ...

Бин Ладен се огласи на 11 септември

Време - 12.09.2007

ШЕСТА ГОДИШНИНА ОД НАПАДИТЕ ВРЗ ЊУЈОРК И ВАШИНГТОН Шестгодишнината од терористичките напади врз Њујорк и Пентагон, во САД мина во знакот на Ирачката војна, односно на сведоштвото на генералот Дејвид Петреус за тоа дали армијата може да почне делумно да се повлекува.

Нова видео порака од Бин Ладен

А1 - 11.09.2007

Во нов видео-запис по повод шестгодишнината од терористичките напади врз САД, лидерот на Ал Каеда Осама Бин Ладен ги повикува младите муслимани да го следат примерот на еден од терористите кои ги извршија нападите во САД на 11 септември 2001 година. Снимката трае 47 минути.

Ал Каеда се уште е закана за САД

Време - 11.09.2007

ШЕСТ ГОДИНИ ПО 11 СЕПТЕМВРИ Денес навршуваат шест години од најкрвавите терористички напади во САД, организирани од терористот број еден во светот Осама бин Ладен и неговата терористичка организација Ал каеда. САД се уште се во грч од нови можни напади бидејќи една недела пред 11 септември се ...

Ал-каеда најави ново видео со Бин Ладен

Вест - 11.09.2007

КАИРО, Египет, 11 септември (АП) - Одделот на Ал-каеда одговорен за медиумите објави дека ќе пушти ново видео со Осама бин Ладен во кое тој ќе го презентира последниот тестамент на еден од самоубиствените киднапери од 11 септември, со што ќе ја одбел КАИРО, Египет, 11 септември (АП) - Одделот на ...

Нова видео-снимка со говор на Бин Ладен

Канал5 - 11.09.2007

Нов видео-материјал на Ал Каеда, на кој се појавува лидерот на терористичката организација Осама бин Ладен денеска се појави на Интернет, во пресрет на шест-годишнината од нападите во САД, пренесува МИА. Вашингтон, 11 септември (МИА) Нов видео-материјал на Ал Каеда, на кој се појавува лидерот на ...

Годишнина од терористичките напади во САД

Канал5 - 11.09.2007

САД одбележуваат годишнина од нападите од 11 септември 2001 година со церемонии, подискретни од минатите години, со полемики, додека Осама бин Ладен планира да ипрати нова порака и да прочита писмо на еден од терористите, пренесува МИА.