TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ:Сите предуслови од договорот мора да се исполнат

Канал5 - 17.01.2016

Никола Груевски се плаши од фер, слободни и демократски избори затоа што ќе ја плати цената што им украде 10 години живот на граѓаните и ќе се соочи со одговорноста за целокупниот криминал на фамилијата.

СДСМ - Неприфатливи избори без слободни медиуми и прочистен Избирачки список

Утрински - 17.01.2016

Сите предуслови согласно Договорот од Пржино мора да бидат исполнети и имплементирани за да може граѓаните слободно да ја изразат својата волја, соопшти денеска СДСМ. За СДСМ, се истакнува во соопштението, не се прифатливи избори без слободни ...

Стевчо Јакимовски ги повика Груевски и Ахмети да се организираат избори на 24 април

Фокус - 17.01.2016

ГРОМ како политичка партија уште од самиот почеток гледа со скептицизам кон Договорот од Пржино. Ова го изјави лидерот на Граѓанската опцијаза… ГРОМ како политичка партија уште од самиот почеток гледа со скептицизам кон Договорот од Пржино.

Јакимовски ги повика Груевски и Ахмети да одлучат за датумот на изборите

24 Вести - 17.01.2016

Избори на 24 април годинава или на 24 април 2018? Претседателот на ГРОМ Стефче Јакимовски им испрати порака на Груевски и Ахмети со време да реагираат и да ја извлечат земјава од кризата бидејќи народот за тоа им дал легитимитет.

Изборниот законик донесен - ќе се гласа на 24 април

Канал5 - 17.01.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов ги повика политичките лидери да стават крај на политичката криза а договорот од Пржино доследно да го применат без натамошно одлагање. Граѓаните им ја дале довербата на политичките партии не за да ...

Јакимовски - Изборите сега или за две години

Утрински - 17.01.2016

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, порача парламентарни избори во земјава да се одржат на 24 април годинава како што е договорено во Пржино - во спротивно, тие да бидат редовни во април 2018 година.

Јакимовски: Момчето од Муртино кое аболициран криминалец и митаџија во истрага држи во заложништво два милиони граѓани

Нетпрес - 17.01.2016

Лидерот на ГРОМ, Стевче Јакимовски, вели дека Зоран Заев ја држи во заложништво цела нација. Смета дека изборите треба да се одржат на 24-ти април годинава или во април 2018-та кога истите би биле редовни.

СДСМ: Нема да учествуваме на избори без слободни медиуми и без прочистен Избирачки список

МКД - 17.01.2016

Никола Груевски се плаши од фер, слободни и демократски избори затоа што ќе ја плати цената што им украде 10 години живот на граѓаните и ќе се соочи со одговорноста за целокупниот криминал на фамилијата.

Ефтов: Заев сака парламентарните и локалните избори да му се бројат како еден пораз

Нетпрес - 17.01.2016

СДСМ и Зоран Заев не сакаат одложување на изборите, туку сакаат да нема избори, вели новинарот Васко Ефтов во изјава на Канал 5. Тука има две варијанти. Првата е да биде избран технички премиер кој ќе има неограничен мандат, да се повтори таа ...

Јакимовски: Избори на 24 април, или во 2018 година

+инфо - 17.01.2016

Лидерот на ГРОМ Стевчо Јакимовски во неделата повика да се распушти Парламентот и да се одржат предвидените избори на 24 април, во спротивно избори да има во 2018 година. - Господине Груевски и господине Ахмети избори без опозиција не бидуваат, но ...

ЈАКИМОВСКИ: СДСМ со контролата врз МВР и ДИК има време да го прочисти списокот

Телеграф - 17.01.2016

Лидерот на ГРОМ Стевче Јакимовски изјави дека изборите треба да се одржат на 24 април годинава или во април 2018 година Лидерот на ГРОМ Стевче Јакимовски изјави дека изборите треба да се одржат на 24 април годинава или во април 2018 кога треба да се ...

СДСМ: Груевски и фамилијата се плашат од демократски избори и слободно изразената волја на граѓаните

Репортер - 17.01.2016

„Никола Груевски се плаши од фер, слободни и демократски избори затоа што ќе ја плати цената што им украде 10 години живот на граѓаните и ќе се соочи со одговорноста за целокупниот криминал на фамилијата.

Ефтов: Со бомби бараа избори, сега од избори бегаат како од бомби!

Курир - 17.01.2016

Новинарот Васко Ефтов објави свој коментар по последните политички случувања во државава. Тој на својот Фејсбук профил го коментира однесувањето на Зоран Заев кој иако бараше избори, сега панично бега од ...

СДСМ: Груевски се плаши од фер избори

+инфо - 17.01.2016

Никола Груевски се плаши од фер, слободни и демократски избори затоа што ќе ја плати цената што им украде 10 години живот на граѓаните и ќе се соочи со одговорноста за целокупниот криминал на фамилијата.

СДСМ: Груевски се плаши од демократски избори

Макфакс - 17.01.2016

Никола Груевски се плаши од фер, слободни и демократски избори затоа што ќе ја плати цената што им украде 10 години живот на граѓаните и ќе се соочи со одговорноста за целокупниот криминал на фамилијата, се вели во соопштението на СДСМ објавено во ...

ФОТО: Каква порака му упати Заев на Хан преку Саше Политико?

Нетпрес - 17.01.2016

Голема е нервозата и разочарувањето во опозициските редови по вчерашниот срам кој Заев и го приреди на својата партија. Опозициските експоненти, како што пишуваат дел од медиумите, добиле насоки од раководството на Бихаќка да се оди со директна ...

Зоран Заев уште еднаш ги погази законите на Република Македонија (ФОТО)

Курир - 17.01.2016

Стравот на Заев од соочувањето со граѓаните не е само бегство од избори, туку и директно непочитување на законите на Република Македонија кои беа гласани и од страна на пратеничката група на СДСМ.

Потпретседателот на СДСМ призна дека избирачкиот список е прочистен, но сега и тоа не е доволно

Курир - 17.01.2016

СДСМ пред секој изборен циклус во земјава бараат причина изборите да не се одржат или однапред најавуваат дека нема да учествуваат, па се појавуваат на избори. Така е и сега, пред договорениот датум 24-ти април.

Законот за избори е јасен- ќе се гласа на 24-ти април

Курир - 17.01.2016

На седница на Собранието на Република Македонија одржана на 09.11.2015 година, пратениците го донесоа Законот за измени и дополнувања на Изборниот Законик. Во дури четири члена од овој закон точно е дефиниран датумот за одржување на предвремените ...

ИЗБОРНИОТ ЗАКОН ЈАСЕН: Избори ќе има на 24 април

Телеграф - 17.01.2016

Претставниците на партиите во законодавниот дом се договорија и изгласаа, во преодните и завршни одредби, односно во членовите 78, 80, 82 и 83 да стои и датумот кој сега Заев реши да не го почитува Во дури четири члена од овој закон точно е ...

БЕГААТ ОД ИЗБОРИ: Што им порача Ефтов на СДСМ (ФОТО)

Телеграф - 17.01.2016

Познатиот новинар смета дека Заев сега бега од избори Познатиот новинар Васко Ефров на социјалните мрежи остро ја искритикува одлуката на лидерот на СДСМ да не оди на изборите на 24 април.Ефтов смета дека Заев сега бега од избори.

Преписка СДСМ-ВМРО-ДПМНЕ: Кој бега од избори?

Нова ТВ - 17.01.2016

По неуспехот на последната средба помеѓу четирите партии и европскиот комесар Јоханес Хан, денес двете најголеми партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ преку соопштенија се обвинуваат кој сака или не сака избори.

Со бегањето од избори СДСМ го крши изборниот законик

Нетпрес - 17.01.2016

Стравот на Заев од соочувањето со граѓаните не е само бегство од избори, туку и директно непочитување на законите на Република Македонија кои беа гласани и од страна на пратеничката група на СДСМ, пишува Пресс 24 .

Потпретседателот на СДСМ, Манчевски призна дека избирачкиот список е прочистен

Нетпрес - 17.01.2016

СДСМ пред секој изборен циклус во земјава бараат причина изборите да не се одржат или однапред најавуваат дека нема да учествуваат, па се појавуваат на избори. Така е и сега, пред договорениот датум 24-ти април.

Јакимовски: Момче од Муртино, аболициран криминалец, митаџија- Заев не знае ни самиот што е

Курир - 17.01.2016

Лидерот на ГРОМ, Стевче Јакимовски, вели дека Зоран Заев ја држи во заложништво цела нација. Смета дека изборите треба да се одржат на 24-ти април годинава или во април 2018-та кога истите би биле редовни.

Ефтов: СДСМ и Заев не сакаат одложување на изборите, туку сакаат да нема избори

Курир - 17.01.2016

СДСМ и Зоран Заев не сакаат одложување на изборите, туку сакаат да нема избори, вели новинарот Васко Ефтов во изјава на Канал 5. -Тука има две варијанти. Првата е да биде избран технички премиер кој ќе има неограничен мандат, да се повтори таа ...

Одлуката на СДСМ да не го почитува договорот е директно кршење на Изборниот законик

Сител - 17.01.2016

Пред два месеци ги гласаше во Собранието, а денеска не ги почитува. Стравот на Заев од казната на граѓаните не само бегство од изборите туку и директно прекршување на изборниот законик за кој опозицијата гласаше во Собранието на седницата одржана на ...

Заев и овој пат ги менува ставовите согласно неговите партиски и лични потреби

Сител - 17.01.2016

Иако ги доби сите уверувања од еврокомесарот Јоханес Хан дека на 24 април може да се спроведат фер, транспарентни и демократски избори, Заев во Пржино одлучи дека неговата партија нема да учествува.

ГРОМ бара распуштање на Парламентот и поништување на договорот од Пржино

Сител - 17.01.2016

Распуштање на парламентот и поништување на договорот од Пржино. ГРОМ на Стевче Јакимовски бара Груевски и Ахмети да ја преземат одговорноста во свои раце. Избори на 24 април мора да има, тое е единстевниот излез од политичката криза.

НДМ: Меѓусебното кодошење на Груевски и Заев кај странците е на штета на државата и народот

А1 On - 17.01.2016

„По денешната најава од ДИК дека неможе да се прочисти избирачкиот список до 24 април многу е веројатно одложувањето на априлските избори. Затоа, НДМ апелира до Груевски и Заев да го преиспитат своето досегашно однесување заради доброто на државата ...

СДСМ: Груевски и фамилијата се плашат од демократски избори и слободно изразената волја на граѓаните

А1 On - 17.01.2016

„Никола Груевски се плаши од фер, слободни и демократски избори затоа што ќе ја плати цената што им украде 10 години живот на граѓаните и ќе се соочи со одговорноста за целокупниот криминал на фамилијата.

ГРОМ: Избори на 24 април, или во 2018 година

Макфакс - 17.01.2016

Лидерот на ГРОМ Стевчо Јакимовски во неделата повика да се распушти Парламентот и да се одржат предвидените избори на 24 април, во спротивно избори да има во 2018 година. „Господине Груевски и господине Ахмети избори без опозиција не бидуваат, но ...

Кочењето на изборите од страна на СДСМ е непочитување на Изборниот законик

Алфа - 17.01.2016

Претставниците на партиите се договорија, изгласаа и потпишаа во четири члена од Изборниот законик да стои и датумот 24 април, кој сега опозицискиот лидер Заев реши да не го почитува. Одлуката на опозицијата да не го верификува договорот од Пржино, ...

Анализа: Сега Заев може да очекува историски најнизок рејтинг

Алфа - 17.01.2016

Два дена по рушењето на преговорите во Пржино – експертската јавност и граѓаните бараат излез од наметната криза. Познавачите на состојбите велат дека ова ќе го урне и онака нискиот рејтинг на партијата и лидерот.

СДСМ: Неприфатливи избори без слободни медиуми и прочистен Избирачки список

еМагазин - 17.01.2016

Сите предуслови согласно Договорот од Пржино мора да бидат исполнети и имплементирани за да може граѓаните слободно да ја изразат својата волја, соопшти денеска СДСМ. За СДСМ, се истакнува во соопштението, не се прифатливи избори без слободни ...

Јакимовски: Дали Зоран Заев знае што сака?

Вечер Прес - 17.01.2016

ГРОМ како политичка партија уште од самиот почеток гледа со скептицизам кон Договорот од Пржино. Ова го изјави лидерот на Граѓанската опцијаза Македонија ГРОМ Стевчо Јакимовски на денешната прес конференнција по повод актуелната политичка криза.

Дамјан Манчевски призна дека избирачкиот список е прочистен, но сега и тоа не е доволно

Република - 17.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев панично се обидува да избега од изборите, а како една од причините наведува дека избирачкиот список не е прочистен. Во прочистување на избирачкиот список, учествуваше токму неговиот сопартиец , потпретседателот на СДСМ, ...

Дамјан Манчевски призна дека избирачкиот список е прочистен

Пулс24 - 17.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев панично се обидува да избега од изборите, а како една од причините наведува дека избирачкиот список не е прочистен. Во прочистување на избирачкиот список, учествуваше токму неговиот сопартиец , потпретседателот на СДСМ, ...

Ефтов: Со бомби бараа избори, сега од избори бегаат како од бомби!

Денешен - 17.01.2016

Новинарот Васко Ефтов објави свој коментар по последните политички случувања во државава. Тој на својот Фејсбук профил го коментира однесувањето на Зоран Заев кој иако бараше избори, сега панично бега од истите.

СДСМ: Груевски не сака прочистен избирачки список, ниту слободни медиуми

Либертас - 17.01.2016

Соопштение на СДСМ: Никола Груевски се плаши од фер, слободни и демократски избори затоа што ќе ја плати цената што им украде 10 години живот на граѓаните и ќе се соочи со одговорноста за целокупниот криминал на фамилијата.

Или избори во април 2016-та или министерчињата на СДСМ да се вратат од каде што дошле

Република - 17.01.2016

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски бара земјава да биде конечно извадена од политичката криза. Тој испраќа јасна порака- ако изборите не се одржат на 24-ти април годинава, следните парламентарни избори да бидат редовни, односно во април 2018-та ...

СДСМ го крши Изборниот законик со тоа што бега од избори

Пулс24 - 17.01.2016

Стравот на Заев од соочувањето со граѓаните не е само бегство од избори, туку и директно непочитување на законите на Република Македонија кои беа гласани и од страна на пратеничката група на СДСМ.

Сардисан профилот на Заев на Фејсбук – ,, Де сакаш, де не сакаш избори аман одлучи се“

МК News - 17.01.2016

Сардисан профилот на Заев на Фејсбук – ,, Де сакаш, де не сакаш избори аман одлучи ...

Јакимовски: Избори во април 2016-та или 2018-та, министерчињата на СДСМ да се вратат од каде што дошле

Денешен - 17.01.2016

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски бара земјава да биде конечно извадена од политичката криза. Тој испраќа јасна порака- ако изборите не се одржат на 24-ти април годинава, следните парламентарни избори да бидат редовни, односно во април 2018-та ...

Ефтов: Заев сака парламентарните и локалните избори да му се бројат како еден пораз

Денешен - 17.01.2016

СДСМ и Зоран Заев не сакаат одложување на изборите, туку сакаат да нема избори, вели новинарот Васко Ефтов во изјава на Канал 5 . -Тука има две варијанти. Првата е да биде избран технички премиер кој ќе има неограничен мандат, да се повтори таа ...

НДМ: Меѓусебното кодошење на Груевски и Заев кај странците е на штета на државата и народот

Локално - 17.01.2016

„По денешната најава од ДИК дека неможе да се прочисти избирачкиот список до 24 април многу е веројатно одложувањето на априлските избори. Затоа, НДМ апелира до Груевски и Заев да го преиспитат своето досегашно однесување заради доброто на државата ...

ГРОМ: Изборите да се одржат во април годинава или во април 2018

Локално - 17.01.2016

Лидерот на ГРОМ Стевче Јакимовски денеска на прес-конференција изјави дека изборите треба да се одржат на 24 април годинава или во април 2018 кога треба да се одржат редовните парламентарни избори.

Ефтов: Со бомба ги бараа изборите, бегаат од нив како од бомба

Република - 17.01.2016

Новинарот Васко Ефтов објави свој коментар по последните политички случувања во државава. Тој на својот Фејсбук профил го коментира однесувањето на Зоран Заев кој иако бараше избори, сега панично бега од ...

Законот за избори е јасен- ќе се гласа на 24-ти април

Денешен - 17.01.2016

На седница на Собранието на Република Македонија одржана на 09.11.2015 година, пратениците го донесоа Законот за измени и дополнувања на Изборниот Законик. Во дури четири члена од овој закон точно е дефиниран датумот за одржување на предвремените ...

Заев со бомби бараше избори, а сега бега од избори како од атомска бомба

Вечер Прес - 17.01.2016

Исполнувањето на договорот од Пржино до последната точка е декларативната заложба на сите странски амбасадори во земјава, како и на три од четирите партии потписнички на истиот. Фактот дека креаторот на кризата и прв барател на тој договор- СДСМ ...

ГРОМ: Зоран Заев држи во заложништо два милиони граѓани

Lider - 17.01.2016

ГРОМ како политичка партија уште од самиот почеток гледа со скептицизам кон Договорот од Пржино. Ова го изјави лидерот на Граѓанската опцијаза Македонија ГРОМ Стевчо Јакимовски на денешната прес конференнција по повод актуелната политичка криза.

Заев уште еднаш ги погази законите на Република Македонија/ФОТО

Lider - 17.01.2016

Стравот на Заев од соочувањето со граѓаните не е само бегство од избори, туку и директно непочитување на законите на Република Македонија кои беа гласани и од страна на пратеничката група на СДСМ.

Четири сценарија за излез од ќорсокакот

Deutsche Welle - 16.01.2016

Додека партиите зад затворени врати ги договараат следните потези, во политички и аналитички кругови флуктуираат неколку сценарија за излез од сегашната блокада. Неизвесно е преку какви активности ќе се бара излезот од ќорсокакот во кој одамна е ...

Изјави на Груевски, Заев и Ахмети

24 Вести - 16.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека за нив е неприфатливо да има избори на 24 април без да бидат регулирани Изборниот список и без да биде регулиран Законот за медиуми. Заев нагласи дека ако има избори на 24 април СДСМ нема да учествува.

Груевски: Заев го интересираше само одложување на изборите

Алсат-М - 16.01.2016

Во резиденцијата на ЕУ дојдовме четири партии и три партии беа подготвени да постигнеме договор. Само еден човек инсистираше да се прифати одложување на изборите, изјави Никола Груевски, по лидерската средба во Пржино.

Преговорите пропаднаа, СДСМ нема да учествува на изборите ако се одржат на 24 април

Телма - 16.01.2016

Договорите пропаднаа, нема договор, нема да учествуваме на избори на 24 април, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по речисе девет часовната лидерска средба во Вилата во Пржино. Заев нагласи дека не се согласуваат да учествуваат на изборите заради ...

Заев - Преговорите пропаднаа

Утрински - 16.01.2016

Несогласувањата околу изборниот датум ја однесоа Македонија во нова неизвесност Целодневните преговори на четворицата партиски лидери со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан пропаднаа, откако не беше договорено пролонгирање на предвремените ...

Пропаднаа преговорите во Пржино

Алсат-М - 16.01.2016

Преговорите што вечерва се водеа во резиденцијата на ЕУ пропаднаа. Четирите политички партии не постигнаа договор за датумот на избори. Лидерот на ДСДМ, Зоран Заев нагласи дека ако има избори на 24 април, СДСМ нема да учествува на ...

Пропаднаа преговорите, СДСМ не оди на избори без прочистен Избирачки список

Фокус - 16.01.2016

Четирите партиски лидери под покровителство на еврокомесарот Јоханес Хан не успеаја да се договорат за датумот на предвремените избори. Средбата во Пржино која траеше повеќе од седум часа заврши без договор.

Нема договор за датумот за избори, пропаднаа преговорите во Пржино

24 Вести - 16.01.2016

Пропаднаа преговорите за спроведување на Договорот од Пржино што неколку часа се водеа во резиденцијата на ЕУ. Четирите политички партии без договор за датумот на избори. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека за нив е неприфатливо да има избори на ...

Заев: СДСМ нема да учествува на евентуални избори на 24 април

Алсат-М - 16.01.2016

За лидерот на СДСМ, Зоран Заев е неприфатливо одржување избори без прочистување на избирачкиот список и без регулација на Законот за медиуми. Во кратката изјава по завршувањето на средбата со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, а на која присуствуваа ...

Преговорите пропаднаа, СДСМ не оди на избори на 24 април без прочистен избирачки список и без реформи во медиумите

Вест - 16.01.2016

„Нема договор, преговорите пропаднаа. Нема да учествуваме на избори на 24 април заради непрочистениот избирачки список и без реформи во медиумите“, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по речиси деветчасовната лидерска средба во резиденцијата на ЕУ ...

Груевски: Само еден човек се обидува да ја продлабочи кризата

Телма - 16.01.2016

Во резиденцијата на ЕУ дојдовме четири партии и три партии беа подготвени да постигнеме договор. Само еден човек инсистираше да се прифати одложување на изборите, изјави Никола Груевски, по лидерската средба во Пржино.

Груевски: Заев молеше да нема избори на 24 април

Фокус - 16.01.2016

Никола Груевски по завршувањето на науспешните преговори изјави дека три партии биле подготвени да се постигне договор, а само Заев инсистирал да се прифати одложување на изборите. Никола Груевски по завршувањето на науспешните преговори изјави дека ...

Нема договор за избори на 24 април - какви гаранции очекува Заев?

Канал5 - 16.01.2016

Она што се очекуваше да биде последна преговарачка рунда за целосно исполнување на Договорот од Пржино со цементирање на 24 април како датум на кој ќе се одржат предвремените парламентарни избори, заврши без договор.

(ВИДЕО) Груевски: Заев сака да ја одржи кризата во Македонија

А1 On - 16.01.2016

Денеска сите дојдовме со намера да има преговори, а само еден човек дојде со намера да ги одложи избори. Трите политички партии се договоривме за датумот на изборите, а само Зоран Заев се противи на нивното одржување на 24 април, рече лидерот на ...

Груевски: Заев ја става целата држава во залог поради своите убедувања (ВИДЕО)

+инфо - 16.01.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по завршување на средбата во Пржино рече дека Зоран Заев денеска дошол да преговара за да нема избори бидејќи, како што рече, се плаши од нивниот исход.

ГРУЕВСКИ: Не постојат пречки за избори на 24 април

Телеграф - 16.01.2016

Eдинствено што Заев бараше е одложување на изборите. Денеска не се говореше за никаква методологија за прочистување на избирачкиот список, ниту за медиумите. Единствено за одложување на терминот за избори.

Груевски: Заев ја става државата во залог - пречки за избори на 24 април нема

Press24 - 16.01.2016

Услови за одржување избори на 24 април постојат, истакна премиерот Никола Груевски после синоќешните преговори во резиденцијата на ЕУ во Пржино, кои завршија без согласност од сите партии за договорениот датум во април за одржување избори.

Груевски: Заев потроши 12 часа само да преговора за одложување на изборите

Нова ТВ - 16.01.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по завршување на средбата во Пржино го обвини лидерот на СДСМ Зоран Заев дека денеска дошол единствено да преговара за да нема избори. - Зоран Заев 12 часа ни потроши нам и на преставниците на меѓународната ...

Заев се плаши од соочување со народот, па бега од избори

Нетпрес - 16.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев панично ги напушти синоќешните преговори во Пржино, а со истата таа паника сака да го избегне соочувањето со народот, пишува Курир . Порталот нагласува дека анкетите што беа спроведени во изминатиот период јасно му ...

Груевски: Само Заев инсистираше да се одложат изборите

Капитал - 16.01.2016

„Денеска во Резиденцијата на Европската унија сите дојдовме со намера да има преговори, а само еден човек дојде со намера да ги одложи изборите. Трите политички партии се договоривме за датумот, а само Зоран Заев се противи на нивното одржување на ...

Груевски: Не постојат пречки за избори на 24-ти април, Заев ја става државата во залог

Курир - 16.01.2016

Услови за одржување избори на 24 април постојат, истакна премиерот Никола Груевски после синоќешните преговори во резиденцијата на ЕУ во Пржино, кои завршија без согласност од сите партии за договорениот датум во април за одржување избори.

Заев бега од избори затоа што се плаши од народот

Курир - 16.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев панично ги напушти синоќешните преговори во Пржино, а со истата таа паника сака да го избегне соочувањето со народот. Анкетите јасно му покажаа на Заев дека македонските граѓани немаат доверба во него и неговата партија, ...

Граѓаните со порака до Заев: Доста ти бевме заложници, избори да има на 24-ти април (ФОТО)

Курир - 16.01.2016

Изборите да се одржат на 24-ти април, без одложување и државата да биде ослободена од кризата која ја наметна СДСМ, бараат граѓаните. Граѓаните не го кријат својот револт од однесувањето на опозицискиот лидер.

Граѓаните до Заев: Избори мора да има, сакаме мир и стабилност

Нетпрес - 16.01.2016

Избори мора да има. Сакаме мир и стабилност. Доста губевме време. Граѓаните бараат изборите да се одржат на 24-ти април, без одложување и државата да биде ослободена од кризата која ја наметна СДСМ.

СДСМ се плаши од избори, тоа го потврдуваат и нивните експоненти

Курир - 16.01.2016

Партијата која речиси цела деценија е во длабока опозиција, СДСМ, панично бега од соочување со народот. Анкетите кои го испитуваа јавното мислење им покажаа на челниците од Бихаќка дека рејтингот на партијата и на лидерот се многу ниски и дека на ...

„Курир“: СДСМ се плаши од избори, тоа го потврдуваат и нивните експоненети

Нетпрес - 16.01.2016

Партијата која речиси цела деценија е во длабока опозиција, СДСМ, панично бега од соочување со народот. Анкетите кои го испитуваа јавното мислење им покажаа на челниците од Бихаќка дека рејтингот на партијата и на лидерот се многу ниски и дека на ...

Mеѓународната заедница со гаранции за фер избори во април- Заев повторно избега, Груевски, Ахмети и Тачи се држат до ...

Сител - 16.01.2016

Маратонските преговори во Пржино завршија без успех. По 12 часовни интензивни дискусии лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија не се договорија дали 24 април ќе биде денот кога ќе се оддржат изборите.

Каракамишева: Заев сака да продолжи со деструктивни сценарија

Сител - 16.01.2016

Бегањето на СДСМ од изборите е само продолжување на деструктивната политика која Заев ја води од самиот почеток. За експертите нема дилема дека целта на СДСМ е продолжување на агонијата во која партијата ги стави сите граѓани на Македонија ...

Ефтов: Со бомби бараа избори, сега од изборите бегаат како од (атомски) бомби

Нетпрес - 16.01.2016

По повод актуелните случувања на политичката сцена во Македонија со свој став се огласи и новинарот Васко Ефтов. Тој на социјалната мрежа Фејсбук објави кус коментар кој се однесува на барањето на лидерот на СДСМ и на лидерот на партијата Зоран Заев ...

Неуспешни преговори: Заев панично ја напушти средбата, Хан гарантира демократски избори

Алфа - 16.01.2016

Бадијала оптимизмот на Хан, преговорите во резиденцијата на ЕУ завршија неуспешно откако лидерот на СДСМ Зоран Заев под притисок на меѓународниот фактор панично ја напушти средбата која траеше повеќе од осум часа.

Груевски: Заев молеше и бараше да нема избори

Алфа - 16.01.2016

Груевски: ова е јасна замка за да се држи нашата земја во заложништво, да се држи во ...

Заев: преговорите пропаднаа. Ако изборите се одржат на 24 април, СДСМ нема да учествува

Алфа - 16.01.2016

Хан зборуваше околу 10-на минути, Премиерот Груевски околу 5 минути на новинарите кои многу часови чекаа им ги објаснуваше случувањата во преговорите. Лидерот на СДСМ, Заев пак, даде изјава од само 30-на секунди и демонстративно и нервозно си замина.

ВИДЕО: Цела Македонија на нозе - нема да му бидеме заложници на Заев

Press24 - 16.01.2016

По срамот кој СДСМ и го приреди на Македонија пред меѓународниот фактор поради стравот на Заев од казната на граѓаните, Македонците не го кријат својот револт. Му порачуваат на СДСМ дека сакаат предвремени избори час поскоро за да ис се стави крај ...

ГРАЃАНИТЕ КАТЕГОРИЧНИ: Доста се чека, избори треба да има (АНКЕТА/ВИДЕО)

Телеграф - 16.01.2016

Граѓаните сметаат дека Зоран Заев не смее да ја држи цела Македонија во заложништво бидејќи знае дека ја нема поддршката од народот и дека го чека тежок пораз Граѓаните од цела Македонија се на нозе по синоќешните преговори во Пржино каде и покрај ...

ЗАЕВ САРДИСАН НА ФЕЈСБУК: Не знаеш што сакаш, избори или не (ФОТО)

Телеграф - 16.01.2016

Дајте нова опозиција, оваа не ја бива. Заев одлучи, сакаш избори, или не. Имаш ли програма за на избори. Кога победувавте, избирачкиот список не ви сметаше..., коментираат корисници на социјалната мрежа „Фејсбук“ под профилот на Зоран Заев Дајте ...

Раскол во СДСМ: „Заев ни ја однесе партијата во изолација“

Курир - 16.01.2016

Вистински раскол на Бихаќка по вчерашното фијаско на Зоран Заев во преговорите за целосна реализација на Договорот од Пржино. Партиски извори за Пресс24 потврдуваат дека дел од раководството, но и истакнати функционери на партијата кои порано ...

Раскол на „Бихаќка“: Поради Заев партијата сега е во комплетна изолација

Нетпрес - 16.01.2016

Вистински раскол на Бихаќка по вчерашното фијаско на Зоран Заев во преговорите за целосна реализација на Договорот од Пржино. Партиски извори за Пресс24 потврдуваат дека дел од раководството, но и истакнати функционери на партијата кои порано ...

РАСКОЛ ВО СДСМ: Заев ја однесе партијата во изолација

Телеграф - 16.01.2016

Партиски извори за порталот потврдуваат дека дел од раководството но и истакнати функционери на партијата кои порано раководеле со неа остро реагирале на однесувањето на Зоран Заев Истакнати функционери на СДСМ се незадоволни од однесувањето на ...

Цела Македонија на нозе: Нема да му бидеме заложници на Заев (ВИДЕО)

Курир - 16.01.2016

По срамот кој СДСМ и го приреди на Македонија пред меѓународниот фактор поради стравот на Заев од казната на граѓаните, Македонците не го кријат својот револт. Му порачуваат на СДСМ дека сакаат предвремени избори час поскоро за да ис се стави крај ...

Груевски: Заев ја става целата држава во залог, не постојат пречки за избори на 24 април

Курир - 16.01.2016

Услови за одржување избори на 24 април постојат, истакна премиерот Никола Груевски после вечерашните преговори во резиденцијата на ЕУ во Пржино, кои завршија без согласност од сите партии за договорениот датум во април за одржување избори.

Заев и СДСМ упорно ја туркаат Македонија во агонија – бегаат од избори

Нетпрес - 16.01.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев бара одложување на изборите кои треба да се одржат на 24-ти април, што практично значи продолжување на агонија и продолжување на неговото деструктивно сценарио со кое ја држи целата земја во заложништво, брифираат ...

Груевски: Само Заев е против избори на 24 април бидејќи знае дека ќе ги загуби

Press24 - 16.01.2016

Услови за одржување избори на 24 април постојат, истакна премиерот Никола Груевски после вечерашните преговори во резиденцијата на ЕУ во Пржино, кои завршија без согласност од сите партии за договорениот датум во април за одржување избори.

Силен притисок од меѓународниот фактор врз СДСМ - Заев во паника побегна од Пржино

Press24 - 16.01.2016

Преговорите во резиденцијата на ЕУ завршија неуспешно доцна вечерва, откако лидерот на СДСМ Зоран Заев под притисок на меѓународниот фактор панично ја напушти средбата која траеше повеќе од осум часа.

Заев под притисок на меѓународниот фактор панично ја напушти средбата

Сител - 16.01.2016

Преговорите во резиденцијата на ЕУ завршија неуспешно доцна вечерва, откако лидерот на СДСМ Зоран Заев под притисок на меѓународниот фактор панично ја напушти средбата која траеше повеќе од осум часа.

Груевски: Заев ја става целата држава во залог, не постојат пречки за избори на 24 април

Сител - 16.01.2016

Услови за одржување избори на 24 април постојат, истакна премиерот Никола Груевски после вечерашните преговори во резиденцијата на ЕУ во Пржино, кои завршија без согласност од сите партии за договорениот датум во април за одржување избори.

МАРАТОНСКО НАТЕГАЊЕ: Сите за избори во април, СДСМ против

Телеграф - 16.01.2016

За 24 април како датум за избори биле три од четирите партии, а како што неофицијално се брифира и медијаторите кои се вклучени процесот. Единствено опозициската СДСМ била против Опозицискиот лидер Зоран Заев барал одложување на изборите кои треба ...

Преговорите во Пржино пропаднаа, нема договор за датумот на избори (ВИДЕО)

+инфо - 16.01.2016

Преговори за спроведување на Договорот од Пржино што вечерва се водеа во резиденцијата на ЕУ пропаднаа, односно четирите политички партии не постигнаа договор за датумот на избори. Како што рече пред малку лидерот на СДСМ, Зоран Заев за нив е ...

Заев: Преговорите во Пржино пропаднаа

Нова ТВ - 16.01.2016

По седумчасовни преговори во резиденцијата на евроамбасадорот во Пржино, лидерот на СДСМ Зоран Заев во куса изјава за новинарите, на еден час по полноќ изјави дека преговорите се пропаднати.

ДОГОВОР НЕМА: СДСМ против Пржино, не сака избори

Телеграф - 16.01.2016

Преговорите кои траеја повеќе часа во резиденцијата на ЕУ во Пржино завршија неуспешно, односно СДСМ рече дека нема да оди на избори на 24 април, доколку, според нивните барања, не се исчисти избирачкиот список Противењето на опозициската СДСМ ги ...

(ВИДЕО) Заев: Нема договор, нема избори без прочистен избирачки список

А1 On - 16.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев прв замина од преговорите во Пржино, по речиси осум часа преговори. Тој кажа дека нема договор околу датумот за избори, и доколлку се на 24 април, тие ќе се одржат без СДСМ.

(ВИДЕО) Груевски: Заев сака да ја одржи кризата во Македонија

Репортер - 16.01.2016

Денеска дојдовме четири партии за да ги договориме деталите за изборите на 24. април. Од тие четири партии, три партии се договоривме за датумот на изборите, а само една партија, односно еден човек дојде со барање да се одложат изборите.

(ВИДЕО) Заев: Нема договор, нема избори без прочистен избирачки список

Репортер - 16.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев прв замина од преговорите во Пржино, по речиси десет часа преговори. Тој кажа дека нема договор околу датумот за избори, и доколлку се на 24. април, тие ќе се одржат без СДСМ.

Заев: Нема договор, не прифаќаме избори без навремена регулација на медиуми и прочистување на Избирачки список

МКД - 16.01.2016

„За нас не се прифатливи избори без навремена регулација на медиумите и без навремено прочистување на Избирачкиот список. Ако се одржат избори на 24 април, ние на такви избори нема да учествуваме, а ќе продолжиме да се бориме за фер, регуларни и ...

Груевски: Заев се обидува да ја продлабочи кризата во Македонија

Нетпрес - 16.01.2016

На синоќешната средба на која присуствуваа лидерите на четирите политички партии, еврокомесарот Хан и амбасадорите Орав и Бејли три од партиите биле за да се договорат сите детали за целосно исполнување на договорот од Пржино и за одржување на ...

Заев под притисок на меѓународниот фактор панично ја напушти средбата

Нетпрес - 16.01.2016

Преговорите во резиденцијата на ЕУ завршија неуспешно доцна синоќа, откако лидерот на СДСМ Зоран Заев под притисок на меѓународниот фактор панично ја напушти средбата која траеше повеќе од осум часа, пишува „ Курир “.

Груевски: Заев ја става целата држава во залог, не постојат пречки за избори на 24 април

Нетпрес - 16.01.2016

Услови за одржување избори на 24-ти април постојат. Ова го истакна премиерот Никола Груевски после вечерашните преговори во резиденцијата на ЕУ во Пржино. Маратонските преговори доцна синоќа завршија без согласност од сите партии за договорениот ...

Груевски: Не постојат пречки за избори на 24-ти април, Заев ја става државата во залог

Сител - 16.01.2016

Услови за одржување избори на 24 април постојат, истакна премиерот Никола Груевски после синоќешните преговори во резиденцијата на ЕУ во Пржино, кои завршија без согласност од сите партии за договорениот датум во април за одржување избори.

Заев: Преговорите пропаднаа – до 24 април не може да се создадат услови за фер избори

Капитал - 16.01.2016

Според претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денешните маратонски преговори меѓу четворицата партиски лидери (Груевски, Заев, Ахмети, Тачи) посредувани од еврокомесарот Јоханес Хан, пропаднале, откако немало договор за пролонгирање на предвремените ...

Заев под притисок на меѓународниот фактор панично ја напушти средбата

Курир - 16.01.2016

Преговорите во резиденцијата на ЕУ завршија неуспешно доцна вечерва, откако лидерот на СДСМ Зоран Заев под притисок на меѓународниот фактор панично ја напушти средбата која траеше повеќе од осум часа.

Заев - Преговорите во Пржино пропаднаа

Р.С.Европа - 16.01.2016

По седумчасовни преговори во резиденцијата на евроамбасадорот во Пржино, лидерот на СДСМ Зоран Заев во куса изјава за новинарите, на еден час по полноќ изјави дека преговорите се пропаднати, пренесува .

Груевски: Заев ја става целата држава во залог, не постојат пречки за избори на 24 април

Пулс24 - 16.01.2016

Услови за одржување избори на 24 април постојат, истакна премиерот Никола Груевски после вечерашните преговори во резиденцијата на ЕУ во Пржино, кои завршија без согласност од сите партии за договорениот датум во април за одржување избори.

Груевски го обвинува Заев за продлабочување на кризата!

Фактор - 16.01.2016

Новиот обид на комесарот за проширување Јоханес Хан да ја расплетка политичката криза уште толку се заплетка. Партиите не постигнаа договор за изборите кои треба да се одржат на 24 април, а Пржино е замрзнат! Прстот на вина Груевски повторно го ...

Заев: Избори се можни само со чист Избирачки список и регулација на медиумите (видео)

Кумановски м. - 16.01.2016

За нас не се прифатливи избори без навремена регулација на медиумите и и без навремено прочистување на Избирачкиот список, изјави доцна синоќа лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако во Пржино пропаднаа преговорите со еврокомесарот Јоханес Хан за ...

Груевски: Заев не сакаше да имаме избори на 24 април (видео)

Кумановски м. - 16.01.2016

Контра тврдењата на лидерот на СДСМ, вчеранавечер по завршување на преговорите со еврокомесарот Хан, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски во изјава за новинарите изјави дека постојат услови за одржување на избори на 24 април.

Заев: Прво прочистен Избирачки список па тогаш избори!

Фактор - 16.01.2016

Доколку се одржат избори на 24 април, без исполнување на сите точки од договорот од Пржино, во кои спаѓаат регулација на медиумите и прочистен Избирачки список, опозицијата нема да учествува. Ова е изјавата на опозицискиот лидер Зоран Заев .

Вистински раскол на Бихаќка: „Заев ни ја однесе партијата во изолација“

Пулс24 - 16.01.2016

Вистински раскол на Бихаќка по вчерашното фијаско на Зоран Заев во преговорите за целосна реализација на Договорот од Пржино. Партиски извори потврдуваат дека дел од раководството, но и истакнати функционери на партијата кои порано раководеле со неа ...

Груевски: Заев бараше и молеше да нема избори

Република - 16.01.2016

-Денеска сите дојдовме четири партии да ги договориме деталите околу изборите на 24 април 2016 година. Од тие четири партии, три партии бевме подготвени да ги договориме сите детали кои треба да се договорат, една партија, односно еден човек дојде ...

СДСМ се плаши од избори

Пулс24 - 16.01.2016

Партијата која речиси цела деценија е во длабока опозиција, СДСМ, панично бега од соочување со народот. Анкетите кои го испитуваа јавното мислење им покажаа на челниците од Бихаќка дека рејтингот на партијата и на лидерот се многу ниски и дека на ...

Раскол во СДСМ: „Заев ни ја однесе партијата во изолација“

Денешен - 16.01.2016

Вистински раскол на Бихаќка по вчерашното фијаско на Зоран Заев во преговорите за целосна реализација на Договорот од Пржино. Партиски извори за Пресс24 потврдуваат дека дел од раководството, но и истакнати функционери на партијата кои порано ...

Раскол во СДСМ по фијаското на Заев во преговорите

Република - 16.01.2016

Вистински раскол на Бихаќка по вчерашното фијаско на Зоран Заев во преговорите за целосна реализација на Договорот од Пржино, пишува порталот „Прес24“. Според порталот, партиски извори потврдуваат дека дел од раководството, но и истакнати ...

Раскол во СДСМ: Заев ни ја однесе партијата во изолација

Вечер Прес - 16.01.2016

Лидерот на СДСМ вчера се загубил на преговорите во Пржино. Учесници во преговорите велат дека делувал многу чудно и дека во неколку наврати меѓународниот фактор морал да му се обраќа со висок тон и недипломатски речник за да го врати во реалноста ...

Тричковски признава: СДСМ може да победи само на наместени избори!

Република - 16.01.2016

Опозиционерот Бранко Тричковски на јавноста и е познат по дрските навреди и пцовки упатени кон македонскиот народ. Тој е силен поддржувач на СДСМ и гласноговорник на политиките од Бихаќка, а во својата најнова колумна признава дека опозициската ...

Заев сака продолжување на агонијата- бара одложување на изборите

Денешен - 16.01.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев бара одложување на изборите кои треба да се одржат на 24-ти април, што практично значи продолжување на агонија и продолжување на неговото деструктивно сценарио со кое ја држи целата земја во заложништво, брифираат ...

(DW) Четири сценарија за излез од ќорсокакот

Локално - 16.01.2016

Додека партиите зад затворени врати ги договараат следните потези, во политички и аналитички кругови флуктуираат неколку сценарија за излез од сегашната блокада- анализира DW Неизвесно е преку какви активности ќе се бара излезот од ќорсокакот во кој ...

Експерти: Заев сака да продолжи со деструктивни сценарија

Вечер Прес - 16.01.2016

Каракамишева вели дека намерите на опозицијата да ја држи Македонија во хаос вчера била препознаена и од меѓународниот фактор Бегањето на СДСМ од изборите е само продолжување на деструктивната политика која Заев ја води од самиот почеток.

Заев бега од избори затоа што се плаши од народот

Денешен - 16.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев панично ги напушти синоќешните преговори во Пржино, а со истата таа паника сака да го избегне соочувањето со народот. Анкетите јасно му покажаа на Заев дека македонските граѓани немаат доверба во него и неговата партија, ...

Груевски: Зоран Заев знае дека само во криза е актуелен

Пулс24 - 16.01.2016

- Сите дојдовме со намера да има преговори, а само еден човек дојде со намера да ги одложи изборите. Трите политички партии се договоривме за датумот на изборите, а само Зоран Заев се противи на нивното одржување на 24 април, рече лидерот на ...

Груевски: Заев ја става државата во залог, нема пречки за избори на 24 април

Вечер Прес - 16.01.2016

Услови за одржување избори на 24 април постојат, истакна премиерот Никола Груевски после вечерашните преговори во резиденцијата на ЕУ во Пржино, кои завршија без согласност од сите партии за договорениот датум во април за одржување избори.

Цела Македонија на нозе: Нема да му бидеме заложници на Заев (ВИДЕО)

Република - 16.01.2016

По срамот кој СДСМ и го приреди на Македонија пред меѓународниот фактор поради стравот на Заев од казната на граѓаните. Македонците не го кријат својот револт. Му порачуваат на СДСМ дека сакаат предвремени избори час поскоро за да ис се стави крај ...

Ефтов: Со бомби бараа избори, сега од изборите бегаат како од атомски бомби

Пулс24 - 16.01.2016

Новинарот Васко Ефтов повторно на Фејсбук се огласи по повод актуелните политичко-економски случувања во Македонија. Ефтов на Фејсбук објави краток статус кој се однесува на барањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев да се одложуват изборите кои ...

НА ГРАЃАНИТЕ ИМ Е ПРЕКУ ГЛАВА: Нема да му бидеме заложници на Заев

Пулс24 - 16.01.2016

По срамот кој СДСМ ѝ го приреди на Македонија пред меѓународниот фактор поради стравот на Заев од казната на граѓаните, Македонците не го кријат својот револт. Му порачуваат на СДСМ дека сакаат предвремени избори и што е можно поскоро да ѝ се стави ...

Заев: Преговорите пропаднаа

Бриф - 16.01.2016

Преговори за спроведување на Договорот од Пржино што вечерва се водеа во резиденцијата на ЕУ пропаднаа, односно четирите политички партии не постигнаа договор за датумот на избори. Пред малку лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека преговорите ...

Заев тоне и се заканува: Не одам на избори ако се на 24 април!

Вечер Прес - 16.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев по преговорите во Пржино изјави дека за нив е неприфатливо да има избори на 24 април без да бидат регулирани Изборниот список и без да биде регулиран Законот за медиуми.

(ВИДЕО) Груевски: Заев сака да ја одржи кризата во Македонија

Либертас - 16.01.2016

Денеска дојдовме четири партии за да ги договориме деталите за изборите на 24. април. Од тие четири партии, три партии се договоривме за датумот на изборите, а само една партија, односно еден човек дојде со барање да се одложат изборите.

СДСМ против договорот во Пржино, преговорите пропаднаа!

Вечер Прес - 16.01.2016

Преговорите во резиденцијата на ЕУ завршија неуспешно доцна вечерва, откако лидерот на СДСМ Зоран Заев под притисок на меѓународниот фактор панично ја напушти средбата која траеше повеќе од осум часа.

ПРЕГОВОРИТЕ ПРОПАДНАА: Заев не доби одложување па се закани – избори на 24 април без СДСМ

МК News - 16.01.2016

За 24 април како датум за избори биле три од четирите партии, а како што неофицијално се брифира и медијаторите кои се вклучени процесот. Единствено опозициската СДСМ била против Опозицискиот лидер Зоран Заев барал одложување на изборите Лидерот на ...

Груевски – Само Заев се обидува да ја продолжи кризата

Денешен - 16.01.2016

Услови за одржување избори на 24 април постојат, истакна премиерот Никола Груевски после вечерашните преговори во резиденцијата на ЕУ во Пржино, кои завршија без согласност од сите партии за договорениот датум во април за одржување избори.

Преговорите во Пржино пропаднаа

Тера - 16.01.2016

По седумчасовни преговори во резиденцијата на евроамбасадорот во Пржино, лидерот на СДСМ Зоран Заев во куса изјава за новинарите, на еден час по полноќ изјави дека преговорите се пропаднати, пишува Нова Тв.

Груевски: Само Заев се обидува да ја продлабочи кризата во Македонија

Пулс24 - 16.01.2016

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски синоќа нагласи дека на средбата три од партиите биле за да се договорат сите детали за целосно исполнување на договорот од Пржино и за одржување на предвремени парламентарни избори на веќе договорениот ...

(ВИДЕО) Заев: Преговорите пропаднаа. Ако изборите се одржат на 24 април, СДСМ нема да учествува

Либертас - 16.01.2016

Целодневните преговори на четворицата партиски лидери со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан пропаднаа, откако не беше договорено пролонгирање на предвремените парламентарни избори, закажани за 24 април.

Заев во паника од соочување со народот упорно бега од избори

Република - 16.01.2016

Противењето на опозициската СДСМ за одржување на предвремени парламентарни избори на 24 април, кои тие ги бараа, ги одведе во ќорсокак последните преговори кои требаше да го одржат во живот договорот од Пржино.

Заев во паника од соочување со народот бега од избори

Вечер Прес - 16.01.2016

Јасно е дека СДСМ се плаши од нов пораз на изборите, што јансо го покажуваат и последните анкети за мерење на рејтниг на политичките партии и политичарите во земјава. Според резултатите од анкетитемакедонските граѓани немаат доверба во него и ...

Груевски: Само еден човек се обидува да ја продлабочи кризата

Тера - 16.01.2016

Во резиденцијата на ЕУ дојдовме четири партии и три партии беа подготвени да постигнеме договор. Само еден човек инсистираше да се прифати одложување на изборите, изјави Никола Груевски, по лидерската средба во Пржино.

СДСМ против договорот во Пржино, преговорите пропаднаа

Република - 16.01.2016

Лидерот на опозицијата, Зоран Заев бара одложување на изборите кои треба да се одржат на 24-ти април. Mаратонското повеќечасовно преговарање во резиденцијата на ЕУ заврши без согласност за избори.

Груевски: Не постојат пречки за избори на 24-ти април, Заев ја става државата во залог

Денешен - 16.01.2016

Услови за одржување избори на 24 април постојат, истакна премиерот Никола Груевски после синоќешните преговори во резиденцијата на ЕУ во Пржино, кои завршија без согласност од сите партии за договорениот датум во април за одржување избори.

Заев бега од избори затоа што се плаши да се соочи со народот

Пулс24 - 16.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев панично ги напушти синоќешните преговори во Пржино, а со истата таа паника сака да го избегне соочувањето со народот. Анкетите јасно му покажаа на Заев дека македонските граѓани немаат доверба во него и неговата партија, ...

Заев под притисок на меѓународниот фактор панично ја напушти средбата

Пулс24 - 16.01.2016

Преговорите во резиденцијата на ЕУ завршија неуспешно доцна вечерва, откако лидерот на СДСМ Зоран Заев под притисок на меѓународниот фактор панично ја напушти средбата која траеше повеќе од осум часа.

ДОГОВОР НЕМА: СДСМ против Пржино, не сака избори

МК News - 16.01.2016

Преговорите кои траеја повеќе часа во резиденцијата на ЕУ во Пржино завршија неуспешно, односно СДСМ рече дека нема да оди на избори на 24 април, доколку, според нивните барања, не се исчисти избирачкиот список Услови за одржување избори на 24 април ...

Груевски: Заев сака да ја одржи кризата во Македонија

МК News - 16.01.2016

Денеска сите дојдовме со намера да има преговори, а само еден човек дојде со намера да ги одложи избори. Трите политички партии се договоривме за датумот на изборите, а само Зоран Заев се противи на нивното одржување на 24 април, рече лидерот на ...

Груевски: Заев знае дека само во криза тој е актуелен (видео)

Република - 16.01.2016

Денеска сите дојдовме со намера да има преговори, а само еден човек дојде со намера да ги одложи избори. Трите политички партии се договоривме за датумот на изборите, а само Зоран Заев се противи на нивното одржување на 24 април, рече лидерот на ...

Опозиционерот Тричковски признава: СДСМ може да победи само на наместени избори!

Денешен - 16.01.2016

Опозиционерот Бранко Тричковски на јавноста и е познат по дрските навреди и пцовки упатени кон македонскиот народ. Тој е силен поддржувач на СДСМ и гласноговорник на политиките од Бихаќка, а во својата најнова колумна признава дека опозициската ...

Фото: Граѓаните до Заев: Доста ти бевме заложници, избори да има на 24-ти април

Пулс24 - 16.01.2016

Изборите да се одржат на 24-ти април, без одложување и државата да биде ослободена од кризата која ја наметна СДСМ, бараат граѓаните. Граѓаните не го кријат својот револт од однесувањето на опозицискиот лидер.

Фото: Граѓаните со порака до Заев: Доста ти бевме заложници, избори да има на 24-ти април

Денешен - 16.01.2016

Изборите да се одржат на 24-ти април, без одложување и државата да биде ослободена од кризата која ја наметна СДСМ, бараат граѓаните. Граѓаните не го кријат својот револт од однесувањето на опозицискиот лидер.

Хан се обиде да го протне датумот без условите- СДСМ одби!

Локално - 16.01.2016

Конечно картите се отворени и на маса. По осумчасовните преговори се е вратено како на почеток. Како лани кога и почнаа преговорите-Услови за изборим, па избори! Еврокомесарот Хан се обиде да го протне само датумот за избори без пакетот за услови за ...

Преговорите во Пржино без договор, само СДСМ не сака избори на 24 април

еМагазин - 16.01.2016

Маратонските преговори на четирите политички партии, ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, кои вчера се одржуваа во резиденцијата на Европската унија во Пржино, завршија без договор за датум за избори.

(ВИДЕО) Груевски: Заев сака да ја одржи кризата во Македонија

Локално - 16.01.2016

Денеска дојдовме четири партии за да ги договориме деталите за изборите на 24 април. Од тие четири партии, три партии се договоривме за датумот на изборите, а само една партија, односно еден човек дојде со барање да се одложат изборите.

(ВИДЕО) Заев: Пропаднаа преговорите, нема договор за избори без прочистен избирачки список

еМагазин - 16.01.2016

„За нас не се прифатливи избори без навремена регулација на медиумите и и без навремено прочистување на Избирачкиот список. Ако се одржат избори на 24 април, ние на такви избори нема да учествуваме, а ќе продолжиме да се бориме за фер, регуларни и ...

(ВИДЕО) Груевски: Заев ни потроши 12 сати за да бара и да моли, да нема избори на 24 април

еМагазин - 16.01.2016

„Денеска дојдовме четири партии за да ги договориме деталите за изборите на 24 април. Од тие четири партии, три партии се договоривме за датумот на изборите, а само една партија, односно еден човек дојде со барање да се одложат изборите.

Заев бега од избори затоа што се плаши од народот

Lider - 16.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев панично ги напушти синоќешните преговори во Пржино, а со истата таа паника сака да го избегне соочувањето со народот. Анкетите јасно му покажаа на Заев дека македонските граѓани немаат доверба во него и неговата партија, ...

Груевски: Само Заев се обидува да ја продлабочи кризата во Македонија

Lider - 16.01.2016

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски синоќа нагласи дека на средбата три од партиите биле за да се договорат сите детали за целосно исполнување на договорот од Пржино и за одржување на предвремени парламентарни избори на веќе договорениот ...

Раскол во СДСМ: „Заев ни ја однесе партијата во изолација“

Lider - 16.01.2016

Вистински раскол на Бихаќка по вчерашното фијаско на Зоран Заев во преговорите за целосна реализација на Договорот од Пржино. Партиски извори за Пресс24 потврдуваат дека дел од раководството, но и истакнати функционери на партијата кои порано ...

Заев: Неопходни се чист Избирачки список и професионално известување за фер избори

Дневник - 15.01.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев попладнето се сретна со амбасадорката на Сојузна Република Германија во Република Македонија, Кристине Алтхаузер. Тема на средбата беше спроведувањето на Договорот од Пржино и шансите за фер и слободни избори.

Заев сака продолжување на агонијата - бара одложување на изборите

Сител - 15.01.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев бара одложување на изборите кои треба да се одржат на 24-ти април, што практично значи продолжување на агонија и продолжување на неговото деструктивно сценарио со кое ја држи целата земја во заложништво, брифираат ...

Кој предвреме се смее, останува „насмеан“!

Курир - 15.01.2016

Откако лидерот на ВМРО ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, Никола Груевскиво своето телевизиско обраќање најави дека ќе си поднесе оставка од функцијата премиер, вчеравечер социјалдемократите едвај дочекаа да ја покажат својата радост на ...

Заев: Императив на договорот од Пржино е кристално чист предизборен и изборен процес

МРТ - 15.01.2016

Според лидерот на опозициската партија, изјавата на Груевски е директно признание дека поради него и неговата партија не се исполнети клучните делови од Договорот од Пржино. Императив на Договорот од Пржино е кристално чист предизборен и изборен ...

Изборите не се само датум

Р.С.Европа - 15.01.2016

Заев вели дека треба да се обезбедат фер услови за изборите, да се среди избирачкиот список и медимите. Груевски по средбата со Хан брзаше да отвори фабрика, а лидерите на ДУИ и ДПА велат дека треба да има избори на 24 април.

Заев сака продолжување на агонијата- бара одложување на изборите

Курир - 15.01.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев бара одложување на изборите кои треба да се одржат на 24-ти април, што практично значи продолжување на агонија и продолжување на неговото деструктивно сценарио со кое ја држи целата земја во заложништво, брифираат ...

Прокисна чадорот на Заев

Република - 15.01.2016

Ненад Мирчевски Средбата на премиерот со пот­претседателот на САД, Џо Бајден, помина со кусо соопштение, но со голема и силна порака дека Груевски останува важна политичка фигура во Македонија со која Белата куќа има намера да соработува и во иднина.

Заев сака продолжување на агонијата - бара одложување на изборите

Вечер Прес - 15.01.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев бара одложување на изборите кои треба да се одржат на 24-ти април, што практично значи продолжување на агонија и продолжување на неговото деструктивно сценарио со кое ја држи целата земја во заложништво, брифираат ...

Кој предвреме се смее, останува „насмеан“!

Вистина.мк - 15.01.2016

Откако лидерот на ВМРО ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, Никола Груевски во своето телевизиско обраќање најави дека ќе си поднесе оставка од функцијата премиер, вчеравечер социјалдемократите едвај дочекаа да ја покажат својата радост на ...

Заев: Ова не е крај, ова е почеток на крајот на Груевски

Фокус - 14.01.2016

„Почитувани граѓани, ова не е крај, ова е почеток на крајот на една криминална, корумпирана, расипничка и недемократска власт.“ Лидерот на опозицијата, Зоран Заев, одржа куса пресконференција како реакција на пресот на Груевски и рече дека денешната ...

Заев - Ова е почеток на крајот на Груевски

Утрински - 14.01.2016

Кусо време по обраќањето на премиерот Никола Груевски своја изјава од седиштето на СДСМ даде лидерот на опозицијата Зоран Заев Кусо време по обраќањето на премиерот Никола Груевски своја изјава од седиштето на СДСМ даде лидерот на опозицијата Зоран ...

Заев: Кристално чист предизборен и изборен процес е императив

Алсат-М - 14.01.2016

Императив на Договорот од Пржино е кристално чист предизборен и изборен процес и тоа мора да се реализира, порача лидерот на СДСМ Зораан Заев во вечерашната изјава за медиоумите. - Денешната изјава на Никола Груевски е директно признание дека поради ...

Заев: Ова е почеток на крајот на ВМРО - ДПМНЕ

24 Вести - 14.01.2016

Никола Груевски призна дека не се исполенти клучните делови на Договорот од Пржино, смета претседателот на СДСМ, Зоран Заев. По оставката на Премиерот, порача дека е започнат крајот на една корумпирана, расипничка и недемократска ...

Заев за оставката на премиерот: Никола, ова е почеток на крајот !

Вест - 14.01.2016

По обраќањето на премиерот Никола Груевски, во кое соопшти дека, депонира оставка која ќе важи на 100 дена пред изборите, пред медиумите се обрати и лидерот на СДСМ Зоран Заев, според кого оставката на премиерот е „почеток на крајот на една ...

Заев се сретна со амбасадорката на Германија Алтхаузер

Утрински - 14.01.2016

Спроведувањето на Договорот од Пржино и шансите за фер и слободни избори биле тема на денешната средба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев со амбасадорката на Германија во Македонија, Кристине Алтхаузер.

Заев: Кристално чист изборен процес императив на договорот од Пржино

Канал5 - 14.01.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев во експресна реакција по обракањето на Груевски го обвини дека тој е причина за политичката криза и дека императив на договорот од Пржино е кристално чист изборен процес.

Заев: Кристално чист предизборен и изборен процес е императив

Телма - 14.01.2016

Императив на Договорот од Пржино е кристално чист предизборен и изборен процес и тоа мора да се реализира, порача лидерот на СДСМ Зораан Заев во вечерашната изјава за медиоумите. - Денешната изјава на Никола Груевски е директно признание дека поради ...

Заев на Канал 5

Утрински - 14.01.2016

Не е вест што зборувал лидерот на опозицијата на ТВ, туку дека влегол сам во забранета зона на минско поле Лидерот на опозицијата имаше интервју на Канал 5, вообичаена и банална вест. Така е во која било земја со пристојна демократија.

Шилегов не знае дека Заев две недели ги имаше прашањата за интервјуто на Канал 5?!

Канал5 - 14.01.2016

Изјавата на Шилегов е далеку од вистината. Како портпарол на СДСМ сигурно морал да биде информиран дека неговиот лидер Зоран Заев не дојде ниту неподготвен, ниту без однапред договорени прашања.

Заев: Дојден е крајот на Груевски! (ВИДЕО)

МКД - 14.01.2016

Денешната изјава на Никола Груевски е директно признание дека поради него и неговата партија не се исполнети обврските од Пржино и дека тој е причината за кризата во Македонија. Императивот е кристално чист, причината за политичката криза за ...

Заев: Никола, ти не си Македонија - ова е почеток на твојот крај! ВИДЕО

+инфо - 14.01.2016

Никола, ти не си Македонија. Ова не е крај, ова е почеток на крајот на една криминална, корумпирана, фамилијарна, расипничка и недемократска власт. Ве повикувам сите граѓани на Република Македонија, сите заедно да ја вратиме слободата, ...

СДСМ најави крај на Груевски, ВМРО-ДПМНЕ го поддржа

Р.С.Европа - 14.01.2016

Од СДСМ истакнаа дека премиерот Никола Груевски со денешната изјава дека утре ќе испрати писмо со оставка до Парламентот признал дека е виновен за политичката криза во Македонија. Од ВМРО-ДПМНЕ го поддржаа Груевски и информираа дека Димитриев ќе ...

Заев: Оставката на Груевски не е крај, туку почеток на крајот на корумпираната и недемократска власт

Капитал - 14.01.2016

Ова не е крај, ова е почеток на крајот на оваа корумпирана, криминална, фамилијарна, расипничка и недемократска власт, изјави на тукушто одржаната прес-конференција претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по повод оставката на премиерот Никола Груевски.

Заев бара чист и кристален изборен и предизборен период

Нова ТВ - 14.01.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев вечерва на прес конференција која следеше веднаш по онааа на премиерот Груевски изјави дека императив на Договорот од Пржино е кристално чист предизборен и изборен процес.

Заев: Потребен е чист избирачки список и слободни медиуми

Репортер - 14.01.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев попладнето се сретна со амбасадорката на Сојузна Република Германија во Република Македонија, Кристине Алтхаузер. Тема на средбата беше спроведувањето на Договорот од Пржино и шансите за фер и слободни избори.

Заев по примерот на Шекеринска и Црвенковски слави, а знае дека убедливо ќе изгуби

Курир - 14.01.2016

СДСМ вечерва славеше што премиерот Никола Груевски најави дека утре наутро ќе го достави своето времено повлекување. Партијата која цела деценија е во длабока опозиција очигледно помисли дека е доволно Груевски да се повлече за да може да слават и ...

„Канал 5“: Самоубиство во деветтата минута!

Окно - 14.01.2016

Во вторникот вечерта во Македонија се случи уште едно мало парче во нашата жална медиумска историја, онаа што, да се има и малку пристојност, треба да ја изеде срамот. Драмолетката се одигра на националната телевизија „Канал 5“, чијшто сопственик ...

(ВИДЕО) Заев: Никола, ти не си Македонија!

Репортер - 14.01.2016

Лидерот на СДСМ реагираше по изјавата на премиерот Никола Груевски кој најави условна оставка. -Денешната изјава на Никола Груевски е признание дека поради него и неговата парија не се исполнети клучите делови на договорот од Пржино.

Заев: За фер избори неопходни се чист Избирачки список и професионално известување

+инфо - 14.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, попладнето се сретна согерманската амбасадорка, Кристине Алтхаузер. Тема на средбата беше спроведувањето на Договорот од Пржино и шансите за фер и слободни избори.

ПЦОСТИ И НАВРЕДИ: Каков говор во медиумите застапува СДСМ

Телеграф - 14.01.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, неодамна 4 на национални телевизии и еден дневен весник ги нарече најголеми политички непријатели, а СДСМ секојдневно прави хајка и врз веб-порталите кои се на списокот на непријатели на борците за медиуми од ...

Заев:2016 ќе биде година на промена на власта

Макфакс - 14.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев најави дека оваа година, 2016-та, ќе биде година на правдата во Македонија, но и година на вистински вредности. Тој најави и промена на власта на идните избори.

Анкета на „Рејтинг“ за „Слободен печат“: Настапот на Заев на Канал 5 оставил позитивен впечаток

+инфо - 14.01.2016

Агенцијата „Рејтинг“, по нарачка за потребите на весникот „Слободен печат“, спроведе испитување на јавното мислење на граѓаните за интервјуто на претседателот на СДСМ Зоран Заев, дадено на телевизија Канал 5.

„Курир“: Заев по примерот на Шекеринска и Црвенковски слави, а знае дека убедливо ќе изгуби

Нетпрес - 14.01.2016

СДСМ вечерва славеше што премиерот Никола Груевски најави дека утре наутро ќе го достави своето времено повлекување, пишува „Курир“. Порталот пишува дека партијата која цела деценија е во длабока опозиција очигледно помисли дека е доволно Груевски ...

Заев: Потребен е чист избирачки список и слободни медиуми

Нова ТВ - 14.01.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев попладнето се сретна со амбасадорката на Сојузна Република Германија во Република Македонија, Кристине Алтхаузер. Тема на средбата беше спроведувањето на Договорот од Пржино и шансите за фер и слободни избори.

Заев: Неопходни се чист Избирачки список и професионално известување за фер избори

Макфакс - 14.01.2016

Без прочистен Избирачки список и обезбедување механизми за професионално известување на медиумите не се можни фер и демократски избори, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев, на средбата во четврток со амбасадорката на Сојузна Република Германија ...

Вечерва изјава ќе даде и Заев

МКД - 14.01.2016

Во 20,30 часот во седиштето на СДСМ изјава ќе даде и Зоран Заев, претседателот на партијата. Во 19 часот премиерот Никола Груевски изјави дека утре до претседателот на Собранието ќе испрати писмо со неговата оставка за тоа дека ќе биде ефективна 100 ...

(ВИДЕО) Заев: Никола, ти не си Македонија!

А1 On - 14.01.2016

Лидерот на СДСМ реагираше по изјавата на премиерот Никола Груевски кој најави условна оставка. -Денешната изјава на Никола Груевски е признание дека поради него и неговата партија не се исполнети клучните делови на договорот од Пржино.

Заев: Неопходни се чист Избирачки список и професионално известување за фер избори

А1 On - 14.01.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев попладнето се сретна со амбасадорката на Сојузна Република Германија во Република Македонија, Кристине Алтхаузер. Тема на средбата беше спроведувањето на Договорот од Пржино и шансите за фер и слободни избори.

Заев: Без прочистен Избирачки список и професионални медиуми не се можни фер и демократски избори

еМагазин - 14.01.2016

Спроведувањето на Договорот од Пржино и шансите за фер и слободни избори биле тема на денешната средба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев со амбасадорката на Германија во Македонија, Кристине Алтхаузер.

Заев вечерва во 20.30 часот ќе даде изјава

Локално - 14.01.2016

По обраќањето на премиерот Никола Груевски кој најави дека утре ќе ја достави својата оставка до Собранието и која ќе биде активна 100 дена пред одржувањето на изборите, вечерва изјава најавија и од СДСМ.

Во пресрет на утрешниот клучен ден, Заев попладнево имаше средба со германската амбасадорка

Локално - 14.01.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев попладнето се сретна со амбасадорката на Сојузна Република Германија во Република Македонија, Кристине Алтхаузер. Тема на средбата беше спроведувањето на Договорот од Пржино и шансите за фер и слободни избори.

(ВИДЕО) Заев: Императив се исполнување на обврските од Пржино за чист изборен процес

Либертас - 14.01.2016

-Императив се исполнување на обврските од Пржино за чист изборен процес – изјави лидерот на опозицијата Зоран Заев на вечерашната прес-конеренција. „Човекот кој што одлучуваше за животот и смртта и кој може слободно да живее во Македонија, а кој не.

(ВИДЕО) Заев: Кристално чист предизборен и изборен процес е императив

еМагазин - 14.01.2016

​Императив на Договорот од Пржино е кристално чист предизборен и изборен процес и тоа мора да се реализира, порача лидерот на СДСМ Зораан Заев во вечерашната изјава за медиоумите. - Денешната изјава на Никола Груевски е директно признание дека ...

Заев: Ова е почеток на крајот на една корумпирана и расипничка власт (видео)

Кумановски м. - 14.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, веднаш по најавата на Груевски дека утре ќе ја депонира својата оставка, одржа прес конференција во седиштетото на партијата во Скопје. Според Заев, оставката на Заев не значи и крај, со повик сите граѓани да ја вратат ...

(ВИДЕО) Заев: Никола, ти не си Македонија!

Локално - 14.01.2016

Вечерва по најавената условена оставка на Груевски, изјава даде и лидерот на СДСМ Зоран Заев. Во продолжение погледнете ја изјавата на Заев, кој му порачува на Груевски – Никола, ти не си Македонија! Денешната изјава на Никола Груевски е директно ...

Заев по примерот на Шекеринска и Црвенковски слави, а знае дека убедливо ќе изгуби

Денешен - 14.01.2016

СДСМ вечерва славеше што премиерот Никола Груевски најави дека утре наутро ќе го достави своето времено повлекување. Партијата која цела деценија е во длабока опозиција очигледно помисли дека е доволно Груевски да се повлече за да може да слават и ...

(ВИДЕО) Заев: Никола, ти не си Македонија!

Бриф - 14.01.2016

Денешната изјава на Никола Груевски е директно признание дека поради него и неговата партија не се исполнети клучните делови на Договорот од Пржино и дека тој е причина за политичката криза во Македонија, рече на вечерашната прес конференција ...

Заев: Императив се исполнување на обврските од Пржино за чист изборен процес

Либертас - 14.01.2016

-Императив се исполнување на обврските од Пржино за чист изборен процес – изјави лидерот на опозицијата Зоран Заев на вечерашната ...

Заев: Кристално чист предизборен и изборен процес е императив ВИДЕО

МК News - 14.01.2016

Императив на Договорот од Пржино е кристално чист предизборен и изборен процес и тоа мора да се реализира, порача лидерот на СДСМ Зораан Заев во вечерашната изјава за медиумите. – Денешната изјава на Никола Груевски е директно признание дека поради ...

Заев: Никола ти не си Македонија ова е почеток на крајот!

Локално - 14.01.2016

Груевски со овој чин призна дека е тој причината за кризата, и токму поради тоа вечерва даде оставка .Јасно е дека не се исполнети условите за договорот од Пржино и со овој чин Груевски докажа дека е потребен кристално чист процесот изјави вечерва ...

ЗАЕВ: Oва е почетокот на крајот на Груевски

Фактор - 14.01.2016

Веднаш по обраќањето на премиерот Никола Груевски во кое тој ја најави својата оставка, со реакција излезе лидерот на опозицијата, Зоран Заев. Според претседателот на СДСМ, денешната изјава на Груевски било признание дека поради него и неговата ...

Ова е почеток на крајот на ВМРО – ДПМНЕ

Тера - 14.01.2016

Л идерот на СДСМ Зоран Заев истакна дека денешната изјава на премиерот Никола Груевски е директно признание дека поради него и неговата партија не се исполнети клучните делови од договорот од Пржино и оти тој е причината за политичката криза во ...

Заев: Во моментов нема услови за фер избори

Призма - 13.01.2016

Доаѓањето на комесарот Хан поврзано со точката од Пржино, нов премиер на 15-ти, е задоцнетo. Тоа требаше да се случи вчера, ако се сакаше изборите да бидат на 24 април, вели за БИРН, Зоран Заев.

ДУИ: Спремни сме за избори на 24 април

Фокус - 13.01.2016

Наспроти владејачките партии, опозициската СДСМ неколку пати преку лидерот Заев повтори дека крајна цел на договорот од Пржино се фер и чисти избори, а не датумот кога ќе се одржат. -Ние сме подготвени за изборите на 24 април и очекуваме да ...

Кој кому наредил Заев да гостува на Канал 5?

24 Вести - 13.01.2016

Кој кому и дали наредил лидерот на опозицијата Зоран Заев да гостува во денвникот на Канал 5? Во вчерашното интервју главната уредничка на телевизијата Лидија Богатинова рече дека некој му наредил на Заев, но не сакаше да каже кој.

Богатинова за НОВА: Прашајте го Заев кој му нареди да гостува на Канал 5

Фокус - 13.01.2016

Лидија Богатинова ги отфрли и критиките за начинот на кој во водеше интервјуто и рече дека интервјуто го спровела професионално, надополнувајќи дека нејзе апсолутно никој и нема дадено наредба да го спроведе интервјуто.

Несериозен настап на Заев: Се пожали дека Груевски многу го имало на телевизија

Курир - 13.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев беше гостин во вестите на Канал 5. За сериозни теми одговараше несериозно и имаше блед телевизиски настап. Говорејќи за медиумите, Заев само уште еднаш докажа дека тој не се залага за слобода на медиуми, туку бара лично ...

ДУИ се подготвени за избори на 24 април

Макфакс - 13.01.2016

Политичката владејачка партија од албанскиот блок, Деморкатската унија за интеграции (ДУИ), е подготвена за избори на предвидениот датум со Пржинскиот договор, на 24-ти април. „Ние сме подготвени за изборите на 24-ти април и очекуваме да победиме“, ...

Заев повторно ги жигоса и оцрни медиумите

Курир - 13.01.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев во денешното гостување во Дневникот на телевизија Канал 5, повторно ги жигоса и оцрни медиумите нарекувајќи ги непријателски. Тој, како ниту еден друг политичар, неодамна јавно објави дека негови најголеми ...

(ВИДЕО) Има ли разлика: Интервју со Груевски и со Заев

А1 On - 13.01.2016

Интервју на уредничката на Канал 5 телевизија со лидерот на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски. Во интервјуто со премиерот пофални зборови, афирмативни и само четири прашања и притоа ниту една за афера поврзана со ...

Богатинова за НОВА: Професионално го водев интервјуто со Зоран Заев

Нова ТВ - 13.01.2016

На лидерот на СДСМ, Зоран Заев му било наредено да гостува во Дневникот на телевизијата Канал 5, тврди за НОВА главната уредничка Лидија Богатинова. Се работи за медиумот чиј сопственик Емил Стојменов во неколку од “бомбите“ кои ги објавуваше Заев, ...

Заев: Во моментов нема услови за фер избори

Репортер - 13.01.2016

Доаѓањето на комесарот Хан поврзано со точката од Пржино, нов премиер на 15-ти, е задоцнетo. Тоа требаше да се случи вчера, ако се сакаше изборите да бидат на 24 април, вели за Бирн , Зоран Заев.

Заев: Нема услови за фер избори

+инфо - 13.01.2016

Доаѓањето на комесарот Хан поврзано со точката од Пржино, нов премиер на 15-ти, е задоцнетo. Тоа требаше да се случи вчера, ако се сакаше изборите да бидат на 24 април, вели за БИРН лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Пишев: Со вчерашната изјава Заев покажа дека е тотално политички необразован

Курир - 13.01.2016

Зоран Заев на вчерашното интервју на Канал 5 телевизија по којзнае кој пат дрско ги лаже македонските граѓани и за него говорењето на невистини стана негов личен стил и синоним за неговиот лик и дело, вели пратеникот Васил Пишев.

(ВИДЕО) Има ли разлика: Интервју со Груевски и со Заев

Репортер - 13.01.2016

Интервју на уредничката на Канал 5 телевизија со лидерот на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски. Во интервјуто со премиерот пофални зборови, афирмативни и само четири прашања и притоа ниту една за афера поврзана со ...

Заев за Призма: Не се создадени услови за фер и демократски избори

Капитал - 13.01.2016

„Јас, и вие како медиум, а и целата македонска јавност знае дека не се создадени услови да имаме фер и демократски избори“, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава за Призма. Евентуалниот нов датум за избори (ако се одложи закажаниот – 24 ...

Пишев го разобличи Заев: Со вчерашната изјава Заев покажа дека е тотално политички необразован

Пулс24 - 13.01.2016

Изјава на пратеникот Васил Пишев по повод интервјуто на Зоран Заев на Канал 5. Во прилог ви ја пренесуваме неговата изјава: Сакам да ја информирам македонската јавност дека Зоран Заев на вчерашното интервју на Канал 5 телевизија по којзнае кој пат ...

Заев: Во моментов нема услови за фер избори и нема менување име за да се остане на власт !

Локално - 13.01.2016

Доаѓањето на комесарот Хан поврзано со точката од Пржино, нов премиер на 15-ти, е задоцнетo. Тоа требаше да се случи вчера, ако се сакаше изборите да бидат на 24 април, вели за БИРН, Зоран Заев.

(ВИДЕО) Заев на Канал 5: За три дена, десет пати го дадовте обраќањето на Груевски

Локално - 13.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за вестите на Канал 5 го повтори ставот дека телевизијата се однесува како поголем политички непријател отоколку нивниот конкурент ВМРО-ДПМНЕ. -Уште еднаш ќе констатирам, се однесувата како медиум, како ...

Васко Ефтов ја откри вистината за интервјуто на Заев

Пулс24 - 13.01.2016

Ефтов ја откри вистината за интервјуто на Заев... Ефтов отворено го искажа својот став за случувањата во Македонија и за последното гостување на Заев во Канал 5. Притоа во продолжение прочитајте го неговиот ...

(ВИДЕО) Целото интервју на Заев за Канал 5: Ќе има ли избори?

еМагазин - 13.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев даде интервју за телевизијата Канал 5 , во кое одговараше на актуелни прашања, а меѓудругото беше прашан и колку е вистина дека тој не сака да има избори поради лошите резултати на анкетите.

Заев: Обезбедување на услови за фер избори е императив и загарантираниот датум , а не бројката 24. Април

Локално - 13.01.2016

Ние се изборивме за предвремени избори, но за тоа е потребна целосна имплементација на Договорот од Пржино – обезбедувањето на услови за оддржавање на фер и демократски избори е императив на договорот од Пржино, а не загарантираниот датум, изјави ...

ВИДЕО: Богатинова ниту денеска не одговара кој на кого му наредил за интервјуто на Заев

Либертас - 13.01.2016

Кој кому и дали наредил лидерот на опозицијата Зоран Заев да гостува во денвникот на Канал 5? Во вчерашното интервју главната уредничка на телевизијата Лидија Богатинова рече дека некој му наредил на Заев, но не сакаше да каже кој.

Заев: Во моментов нема услови за фер избори

Либертас - 13.01.2016

Доаѓањето на комесарот Хан поврзано со точката од Пржино, нов премиер на 15-ти, е задоцнетo. Тоа требаше да се случи вчера, ако се сакаше изборите да бидат на 24 април, вели за Бирн , Зоран Заев.

Гостувањето на Зоран Заев на Канал 5 – топ тема во Македонија (видео)

Кумановски м. - 13.01.2016

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, вчеранавечер беше гостин во ТВ Канал 5, што предизвика вистинско внимание и лавина коментари на социјалните мрежи, откако подолг временски период, опозицијата нема покани да присуствува на јавни настапи во ...

Обезбедување на услови за фер избори е императив и загарантираниот датум , а не бројката 24. Април

Тера - 13.01.2016

Ние се изборивме за предвремени избори, но за тоа е потребна целосна имплементација на Договорот од Пржино – обезбедувањето на услови за оддржавање на фер и демократски избори е императив на договорот од Пржино, а не загарантираниот датум, изјави ...

Пропагандата наспроти новинарството – Канал 5: Самоубиство во деветтата минута!

Либертас - 13.01.2016

Во вторникот вечерта во Македонија се случи уште едно мало парче во нашата жална медиумска историја, онаа што, да се има и малку пристојност, треба да ја изеде срамот. Драмолетката се одигра на националната Канал 5 телевизија чијшто сопственик ...

Пропагандата наспроти новинарството – „Канал 5“: Самоубиство во деветтата минута!

СПФМ - 13.01.2016

И ова го видовме: опозициски лидер на Канал 5 – после којзнае колку години. Фото: скриншот Којзнае зошто, индиспонираната главна уредничка на Канал 5, Лидија Богатинова, среде интервјуто со расположениот Зоран Заев реши да се откаже од разговорот и ...

Кој го наредил гостувањето на Заев на Канал 5?

Фокус - 12.01.2016

Уредничката на телевизија Канал 5, Лидија Богатинова, која го водеше интервјуто, му рече на Заев дека немало да гостува на вестите, доколку тоа не му било наредено. Лидерот на опозицијата, Зоран Заев, при денешното гостување на вестите на Канал 5 ...

Заев: Обезбедување на фер избори е императив на Договорот од Пржино, а не загарантираниот датум

24 Вести - 12.01.2016

Ние се изборивме за предвремени избори, но за тоа е потребна целосна имплементација на Договорот од Пржин - обезбедувањето на фер и демократски избори е императив на договорот од Пржино, а не загарантираниот датум, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев ...

Заев - Обезбедување на фер избори е императив на Договорот од Пржино

Утрински - 12.01.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за Канал 5 телевизија вечерва вели дека пред да се дефинира датумот за избори, треба да се исполни целосно спроведување на Договорот од Пржино. „Ние се изборивме за да има предвремени избори, но за тоа е ...

Заев: Обезбедување на фер избори е императив на Договорот од Пржино, а не загарантираниот датум

Телма - 12.01.2016

Ние се изборивме за да има предвремени избори, но за тоа е потребна целосна имплементација на Договорот од Пржино, обезбедување на фер и демократски избори е императив на Договорот од Пржино, а не загарантираниот датум, рече лидерот на СДСМ, Зоран ...

Заев на вестите на Канал 5: Ако ние фалсификувавме, ние ќе победевме на изборите

Фокус - 12.01.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска беше гостин на вестите на Канал 5, а интервјуто го водеше уредничката Лидија Богатинова. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска беше гостин на вестите на Канал 5, а интервјуто го водеше уредничката ...

Заев се пожали во непријателската Канал 5: Не ме даваат на телевизија

Press24 - 12.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев беше гостин во вестите на Канал 5 За сериозни теми одговараше несериозно и имаше бледа телевизиски настап. Говорејќи за медиумите, Заев само уште еднаш докажа дека тој не се залага за слобода на медиуми, туку бара лично ...

Заев повторно ги жигоса и оцрни медиумите

Press24 - 12.01.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев во денешното гостување во Дневникот на телевизија Канал 5, повторно ги жигоса и оцрни медиумите нарекувајќи ги непријателски. Тој, како ниту еден друг политичар, неодамна јавно објави дека негови најголеми ...

Заев: Не ни требаат украдени избори, мора прво да се исполни договореното од Пржино! (ВИДЕО)

+инфо - 12.01.2016

Ние не бегаме од избори, затоа што ние се изборивме за предвремени избори. Договорот од Пржино мора да се спроведе. Штом ќе се спроведе императивот од тој договор, кога ќе се исполнат тие услови, може да има избори.

(ВИДЕО) Заев на Канал 5: За три дена, десет пати го дадовте обраќањето на Груевски

А1 On - 12.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за вестите на Канал 5 го повтори ставот дека телевизијата се однесува како поголем политички непријател отоколку нивниот конкурент ВМРО-ДПМНЕ. -За жал се однесувате како медиум, како поголем политички ...

Заев на ТВ Канал 5: Прво да се исполни договореното од Пржино, па избори (ВИДЕО)

МКД - 12.01.2016

Ние се изборивме за предвремени избори. Ние не бегаме од избори. Договорот од Пржино мора да се спроведе. Тоа е императивот од тој договор. Кога ќе се исполнат тие услови, може да има избори, изјави претседателот на СДСМ Зоран Заев во вечерашното ...

(ВИДЕО) Заев на Канал 5: За три дена, десет пати го дадовте обраќањето на Груевски

Репортер - 12.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за вестите на Канал 5 го повтори ставот дека телевизијата се однесува како поголем политички непријател отоколку нивниот конкурент ВМРО-ДПМНЕ. -За жал се однесувате како медиум, како поголем политички ...

Заев: Обезбедување на фер избори е императив на Договорот од Пржино

Нова ТВ - 12.01.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за Канал 5 телевизија вечерва вели дека пред да се дефинира датумот за избори, треба да се исполни целосно спроведување на Договорот од Пржино. -Ние, опозицијата сме тие кои се изборивме и добивме предвремени ...

Заев: Потребни се фер и демократски избори за да може победникот да има легитимитет

Макфакс - 12.01.2016

Целосно спроведување на Договорот од Пржино, па потоа дефинирање на датумот за избори, рече во вторник претседателот на СДСМ Зоран Заев, гостувајќи во Дневникот на Канал 5 телевизија. „Императивот не е избори, колку да има избори – фер и демократски ...

Заев со несериозен настап: Груевски многу го имало на телевизија

Нетпрес - 12.01.2016

Лидерот на опозицисата СДСМ, Зоран Заев денеска беше гостин во вестите на Канал 5. Заев, говорејќи за медиумите само уште еднаш докажа дека тој не се залага за слобода на медиуми, туку бара лично да се вмеша во уредувачката политика на медиумите.

Заев повторно ги оцрни медиумите

Нетпрес - 12.01.2016

При денешното интервју во вестите на Канал 5, лидерот на СДСМ, Зоран Заев не пропушти уште еднаш да ги оцрни медиумите нарекувајќи ги непријателски. Неодамна тој јавно објави дека негови најголеми непријатели се одредени македонски медиуми, кои не ...

(ВИДЕО) Богатинова тврди дека Заев дошол во Канал 5 оти „било наредено“

Либертас - 12.01.2016

Ние се изборивме за да има предвремени избори, но за тоа е потребна целосна имплементација на Договорот од Пржино, обезбедување на фер и демократски избори е императив на Договорот од Пржино, а не загарантираниот датум, рече лидерот на СДСМ, Зоран ...

Заев повтори: Медиумите ми се политички непријатели!

Вечер Прес - 12.01.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев во денешното гостување во Дневникот на телевизија Канал 5, го повтори ставот за медиумите нарекувајќи ги непријателски. Тој, како ниту еден друг политичар, неодамна јавно објави дека негови најголеми непријатели се ...

Кој и кому му наредил Заев да даде интервју на Канал 5?

Бриф - 12.01.2016

Можеби некој и рекол на Богатинова да ги ослободи медиумите, изјави за „Мета“ лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прашањето кој му наредил да дојде на интервју во Канал 5 телевизија, дилема која ја загатна главната уредничка на овој национален медиум.

Заев се пожали дека Груевски многу го имало на телевизија

Денешен - 12.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во гостувањето во вестите на Канал 5, се пожали дека премиерот Груевски многу го имало на телевизија. Говорејќи за медиумите, Заев само уште еднаш докажа дека тој не се залага за слобода на медиуми, туку бара лично да се ...

Заев вечерва прв пат на провладин медиум, во 18ч гостин во вестите на Канал 5

Либертас - 12.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на својата Фејсбук страница најави дека вечерва во 18 часот ќе гостува во вестите на Канал 5 телевизија. Неговата најава изненади многумина бидејќи се работи за провладина телевизија која заедно со Сител, Алфа и МРТВ се ...

(ВИДЕО) Заев на Канал 5: Фер избори е императивот на Договорот од Пржино, не датумите

Бриф - 12.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за вестите на Канал 5 го повтори ставот дека телевизијата се однесува како поголем политички непријател отоколку нивниот конкурент ВМРО-ДПМНЕ. -Уште еднаш ќе констатирам, се однесувата како медиум, како ...

Заев се пожали дека Груевски многу го имало на телевизија

Вечер Прес - 12.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев беше гостин во вестите на Канал 5. Говорејќи за медиумите, Заев само уште еднаш докажа дека тој не се залага за слобода на медиуми, туку бара лично да се вмеша во уредувачката политика на медиумите.

Заев веќе не може да го сокрие стравот

Курир - 11.01.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев повеќе не може да го сокрие стравот од изборно соочување со волјата на народот. Заев отворено почна да ја спомнува можноста за одложување на изборите. Лидерот на СДСМ во изјава за агенцијата „Мета“ вчера рече дека ...

Заев веќе неможе да го скрие стравот од избори

Нетпрес - 11.01.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев повеќе не може да го сокрие стравот од изборно соочување со волјата на народот. Заев отворено почна да ја спомнува можноста за одложување на изборите, пишува „ Курир “.

Кривопаланечка ББ

Press24 - 11.01.2016

Некогаш беше „Бихаќка”. Тоа е она време кога СДСМ се уште се шлепуваше на партизанското минато, и кога државотворните комунисти изумираа, а комуњарите настапуваа. Им го наследија дуќанот, ама не и занаетот.

Кривопаланечка бб

Курир - 11.01.2016

Некогаш беше „Бихаќка”. Тоа е она време кога СДСМ се уште се шлепуваше на партизанското минато, и кога државотворните комунисти изумираа, а комуњарите настапуваа. Им го наследија дуќанот, ама не и занаетот.

Заев веќе не може да го сокрие стравот

Вечер Прес - 11.01.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев повеќе не може да го сокрие стравот од изборно соочување со волјата на народот. Заев отворено почна да ја спомнува можноста за одложување на изборите Лидерот на СДСМ во изјава за агенцијата „Мета" вчера рече дека ...

Заев ќе бара одложување на изборите?

МК News - 11.01.2016

Претседателот на опозицијата, Зоран Заев, најави одложување на рокот за одржување на изборите. Тој вели дека за можното одложување ќе дискутира и со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, кој се очекува да пристигне во посета на Скопје следната ...

Опозицискиот лидер Заев повеќе не може да го сокрие стравот

Пулс24 - 11.01.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев повеќе не може да го сокрие стравот од изборно соочување со волјата на народот. Заев отворено почна да ја спомнува можноста за одложување на изборите. Лидерот на СДСМ во изјава за агенцијата „Мета“ вчера рече дека ...

ФОТОАЛБУМ за една тешка година – потсетник 2015

Република - 11.01.2016

Постојат моменти кои не чинат толку среќни што посакуваме да траат вечно. Постојат моменти на болка, моменти кои посакуваме воопшто да не се случиле. Но и едните и другите како траен белег се врежуваат во душата.