TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Загинатите мигранти погребани во заедничка гробница

Вест - 26.04.2015

Во заедничка гробница, согласно муслиманската вера на велешките гробишта вчера во Раштани беа погребани 14-те мигранти кои загинаа во четвртокот вечер во железничка несреќа, откако ги прегази меѓународниот воз Солун - Белград.

Погребани 14-мината мигранти кои загинаа во петокот

Телма - 26.04.2015

Черитинаесетмината загинати мигранти денеска беа погребано на муслинаските горбишта во Велес. Надлежниот мифитија ја водеше погребната церемонија, на која присуствуваа и 50-тина муслимански верници.

Во Велес погребани загинатите мигранти

Р.С.Европа - 26.04.2015

Четиринаесетте мигранти кои во четвртокот вечерата загинаа кога ги прегази воз на пругата Скопје - Велес, денеска беа погребани во заедничка гробница на велешките гробишта во Раштани. Починатите се на различна возраст, а од Обвинителството велат ...

Погребани мигрантите што настрадаа кај Велес

Утрински - 26.04.2015

ВЕЛЕС - На велешките гробишта во Раштани, беа погребани 14 мигранти, кои загинаа откако во четвртокот вечер ги прегази воз. Тие се погребани во заедничка гробница, во присуство на велешани - муслимански верници.

ВИДЕО: Репортажа на Телма – Голготата на мигрантите

Локално - 26.04.2015

Ги напуштаат домовите за да спасат живи глави, но наидуваат на пекол. Грозоморни приказни раскажаа група мигранти пред камерите на Телма . Ги ограбуваат, малтретираат, им ги киднапираат жените и децата.

Погребани 14. мигранти кои загинаа на пругата Велес-Скопје

А1 On - 26.04.2015

14-те загинати мигранти денеска беа погребани на муслинаските горбишта во Велес. Надлежниот мифитија ја водеше погребната церемонија, на која присуствуваа и 50-тина верници, јави Телма. Мигрантите од Сирија и Авганистан трагично го загубија животот ...

Погребани 14. мигранти кои загинаа на пругата Велес-Скопје

+инфо - 26.04.2015

Черитинаесетмината загинати мигранти денеска беа погребано на муслинаските горбишта во Велес. Надлежниот мифитија ја водеше погребната церемонија, на која присуствуваа и 50-тина муслимански верници, јави Телма.

Во Велес погребани 14-те мигранти од Авганистан и Сомалија (ОБНОВЕНО)

Канал5 - 26.04.2015

Со муслимански обреди погребани се 14-мината мигранти кои настрадаа во железничката несреќа во близина на Велес. Посмртните останки се закопани во заедничка гробница на градските гробишта.

Погребани мигрантите кои загинаа на пругата кај Велес

Сител - 26.04.2015

Погребани се 14-мината мигранти кои ги прегази воз. Денеска на градските гробишта во Велес во муслиманскиот дел во заедничка гробница се изврши закопот. Велешкото муфтиство во соработка со локалните власти го организираа погребот.

Четиринаесетте мигранти погребани во заедничка гробница во Велес

еМагазин - 26.04.2015

Со муслимански обреди четиринаесетте мигранти кои загинаа откако пред неколку дена ги прегази меѓународен воз на пругата Скопје - Велес, денеска беа погребани во заедничка гробница на велешките гробишта во Раштани.

Четиринаесетте мигранти погребани во заедничка гробница во Велес

Вечер - 26.04.2015

Со муслимански обреди четиринаесетте мигранти кои загинаа откако пред неколку дена ги прегази меѓународен воз на пругата Скопје - Велес, денеска беа погребани во заедничка гробница на велешките гробишта во Раштани.

И по продолжението на спасувачката акција во Италија, преживеани мигранти нема

Либертас - 26.04.2015

И по продолжението на акцијата за спасување на мигрантите од бродоломот јужно од италијанскиот остров Лампедуса, не е пронајден ниеден преживеан, соопшти италијанската крајбрежна стража. Службите потврдија дека пронајдени се 24 мртви и 28 преживеани ...

Погребани 14-те мигранти кои загинаа на пругата Велес-Скопје

Либертас - 26.04.2015

Черитинаесетмината загинати мигранти денеска беа погребано на муслиманските гробишта во Велес. Надлежниот муфтија ја водеше погребната церемонија, на која присуствуваа и 50-тина муслимански верници, јави Телма.

Екслузивна репортажа на Телма : Голготата на мигрантите

Телма - 25.04.2015

Ги напуштаат домовите за да спасат живи глави, но наидуваат на пекол. Грозоморни приказни раскажаа група мигранти пред камерите на Телма. Ги ограбуваат, малтретираат, им ги киднапираат жените и децата.

Машиновозачите немоќни на пругите (Видео)

Телма - 25.04.2015

Трагедијата од Велес за малку ќе се повтореше. Синоќа на влезот на железничката станица во Илинден патнички воз ќе прегазел поголема група мигранти, но за среќа трагедијата е избегната, а само едно лице е повредено.

Повреден мигрант на пругата кај Илинден

Алсат-М - 25.04.2015

Шеесет и две годишен мигрант од Авганистан ноќеска е повреден во железничка незгода во близина на железничката станица „Илинден“. МВР соопшти дека незгодата се случила околу 23 часот и 30 минути на железничката пруга Скопје - Табановце, каде возот ...

Фатени десет илегални мигранти кај Удово

Кајгана - 25.04.2015

Во петокот во 22 часот, полициски службеници од Грачниниот премин „Богородица“, на клучката во село Смоквица забележале лице како товари мигранти во „BMW“ со скопски регистерски ознаки и се упатил кон село Удово.

Седнале да јадат и да се одморат кога наишла локомотивата (ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ)

МКД - 25.04.2015

Групата од педесетина мигранти од Сомалија и Авганистан пред да се случи големата несреќа седнале на пругата да се одморат и да јадат нешто кога наишла локомотивата на возот Гевгелија - Белград.

СКУП на Хрватската национална телевизија

Inbox7 - 25.04.2015

Трагедијата со загинувањето на 14-те мигранти кај Велес, вчера, беше ударна вест на повеќето телевизиски станици во регионов. И не само заради многуте прегазени од возот кој сообраќа на релација Солун – Белград, туку и заради тоа што овој проблем ги ...

Повреден Авганистанец на пругата Скопје – Табановцe

МКД - 25.04.2015

62-годишниот Авганистанец завршил со скршеници откако синоќа на пругата Скопје-Табановце бил удрен од воз. Несреќата се случила неколку метри од станицата Илинден. Според жителите од околните куќи и оваа железничка несреќа се случила откако на ...

Полицијата го бркала шверцерот на 8 мигранти, во бркотницата се изгубиле татко и 7 годишно девојче…

Локално - 25.04.2015

На 24.04.2015 година во 22,00 часот, од страна на полициски службеници од ПС за ГП и ГН-Богородица, на клучката во с.Смоквица било забележано лице како товари мигранти во ПМВ “BMW“ скопски регистерски ознаки и се упатил кон с.Удово.

Откриени осум мигранти од Сирија, криумчарите избегале

Телеграф - 25.04.2015

Во текот на денот сите пронајдени мигранти ќе бидат сместени во Прифатниот Центар за странци во Скопје, велат од МВР Полицијата откри осум илегални мигранти од Сирија во село Градец, а криумчарите кои ги превезувале успеале да и избегаат на ...

НЕСРЕЌИ СО МИГРАНТИ: Пругите во Македонија одзедоа дваесет и шест животи

Телеграф - 25.04.2015

Оваа несреќа иако не е прва е најтрагичната што се случи на пругите во земјава. Само од почетокот на годинава, заедно со последнава, се случиле 5 железнички несреќи. Во претходните четири загинале четири лица, или за четири месеци 18 мигранти ...

Бркотница на полицијата и мигранти: Загубени се 7-годишно девојче и нејзиниот татко

МК News - 25.04.2015

Полициски службеници од Полициската станица за гранична патрола и гранична надлежност – Богородица вчера во 22 часот на клучката во село Смоквица забележале лице како товари мигранти во патничко моторно возило „БМВ“ со скопски регистарски ознаки и ...

Македонија – опасна транзитна зона за мигрантите

Орбис - 25.04.2015

На 24 април 2015 година, во близина на Велес воз усмрти 14 и повреди најмалку 4 мигранти – бегалци. Во последните 6 месеци усмртени беа триесетина странци, вклучително бебиња, деца и жени кои ги напуштаат матичните држави од Западна Азија и ...

Фатени десет илегални мигранти кај Удово

А1 On - 25.04.2015

Во петокот во 22 часот, полициски службеници од Грачниниот премин „Богородица“, на клучката во село Смоквица забележале лице како товари мигранти во „BMW“ со скопски регистерски ознаки и се упатил кон село Удово.

Македонија не го штити правото на живот и врши тортура врз мигранти и бегалци

Окно - 25.04.2015

На 24 април 2015 година, во близина на Велес воз усмрти 14 и повреди најмалку 4 мигранти-бегалци. Во последните 6 месеци усмртени беа најмалку 27 странци, вклучително бебиња, деца и жени кои ги напуштаат матичните држави од Западна Азија и Централна ...

Фатени десет илегални мигранти кај Удово

Точка - 25.04.2015

Во петокот во 22 часот, полициски службеници од Грачниниот премин "Богородица", на клучката во село Смоквица забележале лице како товари мигранти во "BMW" со скопски регистерски ознаки и се упатил кон село Удово.

Македонија не го штити правото на живот и врши тортура врз мигранти и бегалци

Правдико - 25.04.2015

На 24 април 2015 година, во близина на Велес воз усмрти 14 и повреди најмалку 4 мигранти- бегалци. Во последните 6 месеци усмртени беа најмалку 27 странци, вклучително бебиња, деца и жени кои ги напуштаат матичните држави од Западна Азија и ...

Избегната нова катастрога: Кај Илинден – возот за Белград повторно налетал на група 70 мигранти

МК News - 25.04.2015

Избегната уште една голема трагедија на железничките пруги во Македонија. Истиот експресен воз кој во четвртокот усмрти 14 емигранти вчера пред полноќ удри во уште еден авганистански државјанин.

Повреден мигрант на пругата кај Илинден

Н.Македонија - 25.04.2015

Шеесет и две годишен мигрант од Авганистан ноќеска е повреден во железничка незгода во близина на железничката станица „Илинден“ МВР соопшти дека незгодата се случила околу 23 часот и 30 минути на железничката пруга Скопје - Табановце, каде возот ...

Седнале да јадат и да се одморат кога наишла локомотивата (ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ)

Орбис - 25.04.2015

Групата од педесетина мигранти од Сомалија и Авганистан пред да се случи големата несреќа седнале на пругата да се одморат и да јадат нешто кога наишла локомотивата на возот Гевгелија – Белград.

На пругата кај Илинден воз повторно налетал на група од 70 мигранти

Н.Македонија - 25.04.2015

Избегната е уште една голема трагедија на железничките пруги во Македонија. Истиот експресен воз кој во четвртокот усмрти 14 емигранти вчера пред полноќ удрил во уште еден авганистански државјанин Несреќата се случила во близина на железничката ...

Потрагата по подобар живот им заврши на шините

Н.Македонија - 25.04.2015

Патнички воз завчеравечер удри во група мигранти што се движеле по пругата кај Велес. Во несреќата настрадаа 14 лица. Повеќето од жртвите се на возраст од околу дваесет години, со потекло од Авганистан и од Сомалија ВО ВЕЛЕШКО НАСТРАДАА 14 МИГРАНТИ ...

Татко и ќерка мигранти се изгубиле кај Удово

+инфо - 25.04.2015

После неколку часовна потрага живи и здрави се пронајдени татко и ќерка кои се изгубиле ноќеска кај пограничното село Богородица. Драмата со бегалците започнала во 22 часот. Полициска патрола се обидела да запре возило кое превезувало мигранти.

ФОТО: Мигрантите седнале да јадат и одморат на пругата кога наишла локомотивата

Скопје инфо - 25.04.2015

Импровизираното одморалиште на неколку метри од пругата кај Пчиња било кобно за 14 мигранти од Сомалија и Авганистан кои завчера беа покосени од патничкиот воз што налетал на групата од 50 илегалци кои на ова место застанале да јадат и да одморат, ...

НОВИ ДЕТАЛИ: Крв и тела на сите страни - мигрантите седнале да јадат кога наишла локомотивата

Press24 - 25.04.2015

Импровизираното одморалиште на неколку метри од пругата кај Пчиња било кобно за 14 мигранти од Сомалија и Авганистан кои завчера беа покосени од патничкиот воз што налетал на групата од 50 илегалци кои на ова место застанале да јадат и да одморат.

Повреден мигрант на пругата кај Илинден

Сител - 25.04.2015

Шеесет и две годишен мигрант од Авганистан ноќеска е повреден во железничка незгода во близина на железничката станица „Илинден“. МВР соопшти дека незгодата се случила околу 23 часот и 30 минути на железничката пруга Скопје - Табановце, каде возот ...

Скопјанец превезувал 8 мигранти со своето БМВ

Press24 - 25.04.2015

Околу 22 часот синоќа во близина на селото Градец-Демир Капија во возило марка „БМW“ биле пронајдени 8 илегални мигранти. Истите се приведени, а по изршениот разговор со нив изјавиле дека им се изгубило седум годишно девојче кое било со нив.

Избегната нова катастрофа на пругата кај Илинден - возот за Белград повторно налетал на група 70 мигранти

Сител - 25.04.2015

Избегната уште една голема трагедија на железничките пруги во Македонија. Истиот експресен воз кој во четвртокот усмрти 14 емигранти вчера пред полноќ удри во уште еден авганистански државјанин.

ЕУ жали за загинатите мигранти, но се уште истражува зошто само Македонија нема договор со Грција за мигрантите

еМагазин - 25.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за трагичниот настан на пругата Велес-Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел.

Мигрантите одморале на пругата!

1.мк - 25.04.2015

Импровизираното одморалиште на неколку метри од пругата кај Пчиња било кобно за 14 мигранти од Сомалија и Авганистан кои завчера беа покосени од патничкиот воз што налетал на групата од 50 илегалци кои на ова место застанале да јадат и да одморат.

Да не се криеме зад тезата глобален проблем: Одговорност за смртта на мигрантите

еМагазин - 25.04.2015

На 24 април 2015 година, во близина на Велес воз усмрти 14 и повреди најмалку 4 мигранти- бегалци. Во последните 6 месеци усмртени беа најмалку 27 странци, вклучително бебиња, деца и жени кои ги напуштаат матичните држави од Западна Азија и ...

ФОТО: Мигрантите седнале да јадат и одморат на пругата кога наишла локомотивата

Нетпрес - 25.04.2015

Импровизираното одморалиште на неколку метри од пругата кај Пчиња било кобно за 14 мигранти од Сомалија и Авганистан кои завчера беа покосени од патничкиот воз што налетал на групата од 50 илегалци кои на ова место застанале да јадат и да одморат, ...

МВР за несреќата со мигрантите: Грција подобро да си ја покрива границата

еМагазин - 25.04.2015

„Како МВР ги преземаме сите неопходни мерки и активнсоти за што е можно подобро да ја обезбедиме јужната граница. Но, Република Македонија е под засилен притисок особено последните неколку години, од јужната граница од илегални мигранти кои доаѓаат ...

Светските медиуми за трагедијата со емигрантите во Велес

еМагазин - 25.04.2015

Македонија неделава се најде во фокусот на светските медиуми поради три настани: инцидентот во Гошинце, погребниот венец испратен до новинарот Борјан Јовановски, како и синоќешното прегазување на 14 мигранти на пругата Велес – Скопје, пишува ...

Полицијата откри десет илегални мигранти од Сирија

Нетпрес - 25.04.2015

Полицијата вчера вечер откри осум илегални мигранти од Сирија во близина на село Градец. Имено, полицијата на клучката кај село Смоквица забележала лице како во возило марка „бмв“ со скопски таблички товари мигранти.

Мигранти: Ништо не ги одвраќа од сонот за ветената земја

МРТ - 25.04.2015

Во Македoнија се случи уште една несреќа на пругите во која е тешко повреден мигрант од Авганистан. Оние кои се спасиле од возот се згрижени во прифатниот центар за странци во Гази Баба. Полицијата е во акција за апсење на криумчарите, оние кои ...

Патот на мигрантите

МРТ - 25.04.2015

Скриени во малечките згради, чекаат со денови камионџиите да соберат доволно патници за опасното поминување на Сахара. Од човек чини неколку стотици евра. Преку пустината, до Алжир и понатаму до Либија – ова се станиците на патот на мигрантите...

Бркотница на полицијата и мигранти

Fox.mk - 25.04.2015

Полициски службеници од Полициската станица за гранична патрола и гранична надлежност – Богородица вчера во 22 часот на клучката во село Смоквица забележале лице како товари мигранти во патничко моторно возило „БМВ“ со скопски регистарски ознаки и ...

Бркотница на полицијата и мигранти: Загубени се 7-годишно девојче и нејзиниот татко

Курир - 25.04.2015

Полициски службеници од Полициската станица за гранична патрола и гранична надлежност – Богородица вчера во 22 часот на клучката во село Смоквица забележале лице како товари мигранти во патничко моторно возило „БМВ“ со скопски регистарски ознаки и ...

Фатени десет илегални мигранти кај Удово

Fox.mk - 25.04.2015

Во вчера во 22 часот, полициски службеници од Грачниниот премин „Богородица“, на клучката во село Смоквица забележале лице како товари мигранти во „BMW“ со скопски регистерски ознаки и се упатил кон село Удово.

Во бркотница на полицијата и мигранти, загубени се 7-годишно девојче и нејзиниот татко

Република - 25.04.2015

Полициски службеници од Полициската станица за гранична патрола и гранична надлежност – Богородица вчера во 22 часот на клучката во село Смоквица забележале лице како товари мигранти во патничко моторно возило „БМВ“ со скопски регистерски ознаки и ...

Избегната нова катастрога: Кај Илинден – возот за Белград повторно налетал на група 70 мигранти

Fox.mk - 25.04.2015

Избегната уште една голема трагедија на железничките пруги во Македонија. Истиот експресен воз кој во четвртокот усмрти 14 емигранти вчера пред полноќ удри во уште еден авганистански државјанин.

ФОТО: Мигрантите седнале да јадат и одморат на пругата кога наишла локомотивата

Курир - 25.04.2015

Импровизираното одморалиште на неколку метри од пругата кај Пчиња било кобно за 14 мигранти од Сомалија и Авганистан кои завчера беа покосени од патничкиот воз што налетал на групата од 50 илегалци кои на ова место застанале да јадат и да одморат, ...

Мигрантите седнале да јадат и да одморат на пругата

Република - 25.04.2015

Импровизираното одморалиште на неколку метри од пругата кај Пчиња било кобно за 14 мигранти од Сомалија и Авганистан кои завчера беа покосени од патничкиот воз што налетал на групата од 50 илегалци кои на ова место застанале да јадат и да одморат.

Мигрантите седнале да јадат и да одморат на пругата

Fox.mk - 25.04.2015

Импровизираното одморалиште на неколку метри од пругата кај Пчиња било кобно за 14 мигранти од Сомалија и Авганистан кои завчера беа покосени од патничкиот воз што налетал на групата од 50 илегалци кои на ова место застанале да јадат и да одморат.

Фатени десет илегални мигранти кај Удово

Макфакс - 25.04.2015

Во петокот во 22 часот, полициски службеници од Грачниниот премин „Богородица“, на клучката во село Смоквица забележале лице како товари мигранти во „BMW“ со скопски регистерски ознаки и се упатил кон село Удово.

Во бркотница на полицијата и мигранти, загубени се 7-годишно девојче и нејзиниот татко

Вечер - 25.04.2015

Поради оштетување на гума, возилото застанало во близина на селото Градец, по што сите лица избегале. По извршеното пребарување на теренот биле пронајдени осум лица илегални мигранти од Сирија, кои во 1 часот се приведени во Полициската станица ...

Повреден мигрант на пругата кај Илинден

Lider - 25.04.2015

Шеесет и две годишен мигрант од Авганистан ноќеска е повреден во железничка незгода во близина на железничката станица „Илинден“. МВР соопшти дека незгодата се случила околу 23 часот и 30 минути на железничката пруга Скопје – Табановце, каде возот ...

Хелсиншки: Македонија не го штити правото на живот и врши тортура врз мигранти и бегалци

24 Вести - 24.04.2015

Хелсиншкиот Комитет преку соопштениереагира на континуираните прегазување на мигранти од возови и лошиот однос кон бегалците во Македонија. „Во Член 29 од Уставот на Република Македонија е утврдено дека странците уживаат слободи и права гарантирани ...

Најмалку 14 имигранти прегазени кај Велес

24 Вести - 24.04.2015

Најмалку 14 емигранти загинаа откако доцна синоќа ги прегази воз на пругата Велес-Скопје. Нема потврда за конечните бројки на загинати и повредени, поради непристапноста на екипите на теренот, до кој се доаѓа исклучиво преку пругата.

УНЦХР: можноста за азил клучна во проблемот со мигрантите

Глас на Америка - 24.04.2015

Агенцијата на ОН ја поздрави одлуката на ЕУ да ги зголеми средатвата за поморските операции за спасување, но бара трајно решение Канцеларијата на високиот комесаријат за бегалци на ОН (УНЦХР) го поздрави планот на Европската унија (ЕУ) тројно да ги ...

Згаснаа 14 животи на „Пругата на смртта“

Глас на Америка - 24.04.2015

Возот на релација Солун- Белград удрил во група мигранти близу Велес Сонувале за Европа, а сонот заврши како најлош кошмар. На „Пругата на смртта“, делницата од Велес до Скопје, ноќеска згаснаа уште 14 животи на мигранти на околу 20-годишна возраст, ...

Крајно нечовечки услови за мигрантите-бегалци во Македонија

Нова ТВ - 24.04.2015

На фотографиите што ги испрати Хелсиншкиот комитет за човекови права можете да видите како изгледаат тоалетите и мијалниците во Прифатниот центар за странци во Гази Баба каде мигрантите-бегалци, во крајно нечовечки услови, поминуваат по неколку ...

Мигрантите седеле на шините пред да почнат да бегаат по сигналот на локомотивата

Нова ТВ - 24.04.2015

Загинатите 14 мигранти седеле на шините заедно со другите од групата но не успеале да скокнат и да се спасат, соопшти Министерството за внатрешни работи. Машиновозачот откако забележал поголема група мигранти кои седеле внатрешно на пругата во ...

Најмалку 14 имигранти прегазени кај Велес

Нова ТВ - 24.04.2015

Најмалку 14 емигранти загинаа откако доцна синоќа ги прегази воз на пругата Велес-Скопје. Нема потврда за конечните бројки на загинати и повредени, поради непристапноста на екипите на теренот, до кој се доаѓа исклучиво преку пругата.

Воз прегазил мигранти кај Велес

Телма - 24.04.2015

Неколкумина мигранти загинале кога доцна вечерва во нив удрил воз кој сообраќал на пругата Скопје-Велес. Според првичните информации од полицијата мигрантите се движеле по пругата во поголема група кога возот удрил во нив.

14 мигранти загинаа на пругата Велес - Скопје

Телма - 24.04.2015

Најмалку 14 мигранти загинале во железничка несреќа која се случила синоќа околу 22.30 часот на пругата Велес - Скопје, информираат од МВР. Како што дознава Телма 8 мина од мигрантите се приведени.

Грозоморна слика на местото каде беа прегазени мигрантите

Телма - 24.04.2015

14-те црни вреќи кои полицијата ги донесе рано утрото на железничката во Велес, сведочат за она што се случи доцна синоќа на пругата Скопје –Велес. Мртвите тела расфрлани на еден километар од станицата Пчиња, истражителите ги собираа до доцна во ...

Хелсиншки комитет: Државата да прогласи хуманитарна криза

Телма - 24.04.2015

Да се загуби животот на железничка пруга е само дел од суровата реалност со која се соочуват бегалците кои ќе се најдат во Макеоднија. Обидите нечујно да поминат од јужната до северната граница доста често се неупсешни па така завршуваат во еден од ...

Ужас е најблагиот збор за тоа што го видовме - Експресен воз прегази 14 мигранти на пругата Велес - Скопје

Вест - 24.04.2015

Во четвртокот околу 22:30 часот, експресниот воз Солун - Белград прегази 14 мигранти што се движеле по пругата. Несреќата се случила на половина пат помеѓу железничката станица Рајко Жинзифов и стојалиштето Пчиња.

Меѓународен воз во близина на Велес прегази 14 мигранти

Р.С.Европа - 24.04.2015

Во близина на Велес синоќа околу 22,30 часот меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и „Пчиња“ меѓународен воз, кој сообраќа на релација Солун – Белград, прегазил 14 мигранти. На местото на железничката несреќа, екипи на прва помош стигнале од ...

Загинати емигранти во железничка несреќа кај Велес

Р.С.Европа - 24.04.2015

Неколкумина емигранти загинале кога доцна синоќа во нив удрил воз кој сообраќал на пругата Скопје - Велес. Според првичните информации од полицијата, емигрантите се движеле по пругата во поголема група, а бидејќи станува збор за тесен терен немале ...

Воз прегази 14 емигранти

Р.С.Европа - 24.04.2015

Меѓународен воз на пругата Велес -Скопје, во близина на стојалиштето Пчиња прегази 14 емигрантите кои биле со потекло од Авганистан и Сомалија, соопшти МВР. Справувањето со оваа појава оди тешко, велат упатените.

И Македонија е дел од бегалската драма

Deutsche Welle - 24.04.2015

Најмалку 27 лица во последнава година ги оставија своите животи на македонските пруги во обидот да го реализираат сонот за подобар и посигурен живот во западноевропските земји. Без глобално решение се заканува ескалација Трагичната судбина на група ...

Мигрантите без заштита и сомилост гинат по пругите

Призма - 24.04.2015

Со доаѓањето на пролетта, се зголемува бранот на мигранти кои се обидуваат да транзитираат низ Македонија. Плашејќи се од условите и третманот во Македонија каде кон нив се однесуваат како кон криминалци, тие не бараат азил и ноќе се движат по ...

ЕУ жали за несреќата со мигрантите

Утрински - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за вчерашниот трагичен настан на пругата Велес-Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел.

Хелсиншки: Македонија не го штити правото на живот на мигрантите и бегалците

МКД - 24.04.2015

Од Хелсиншки комитет реагираат по немилиот настан во близината на Велес каде воз усмрти 14 и повреди најмалку 4 мигранти-бегалци. Потенцираат дека во последните 6 месеци загинале најмалку 27 странци, вклучително деца и жени кои ги напуштаат ...

Вознемирувачки фотографии од хоророт кај Велес (18+)

БркајРабота - 24.04.2015

На оддалеченост од 100 метри расфрлани се делови на телови на тела, коски, насекаде има крв, облека, храна, вода која мигрантите ја носеле со себе по патот, објави Канал 5. Местото на несреќата се наоѓа меѓу железничките постројки Пчиња и Рајко ...

Воз прегази најмалку 14 мигранти на пругата Велес-Скопје

Утрински - 24.04.2015

Во железничката несреќа која се случи доцна синоќа околу 22.30 часот на пругата меѓу Велес и Скопје загинале најмалку 14 мигранти. Несреќата се случи во близина на железничкото стојалиште „Пчиња“, а се стравува дека бројот на загинати може да биде ...

Воз прегази 14 емигранти на пругата Велес-Скопје

Кајгана - 24.04.2015

Најмалку 14 емигранти загинале во железничка несреќа, која синоќа околу 22:30 часот се случила на пругата Велес-Скопје. Според првичните информации групата емигранти се движела по пругата кога возот налетал на нив.

Голема трагедија: На пругата Велес – Скопје загинаа 14 мигранти

МКД - 24.04.2015

Синоќа на пругата Велес – Скопје, кај станицата Пчиња загинале најмалку 14 мигранти. Меѓународниот воз удрил во група мигранти кои се движеле по пругата. Медицинските екипи биле приморани на местото на настанот да дојдат со воз поради непристапноста ...

Меѓународен воз во близина на Велес прегази 14 мигранти

Алсат-М - 24.04.2015

Во близина на Велес синоќа околу 22,30 часот меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и „Пчиња“ меѓународен воз, кој сообраќа на релација Солун – Белград, прегазил 14 мигранти. На местото на железничката несреќа, екипи на прва помош стигнале од ...

МВР: Грција подобро да ја покрива границата

Утрински - 24.04.2015

„Како МВР ги преземаме сите неопходни мерки и активнсоти за што е можно подобро да ја обезбедиме јужната граница. Но, Република Македонија е под засилен притисок особено последните неколку години, од јужната граница од илегални мигранти кои доаѓаат ...

ФОТО: Шок и ужас на пругата кај Пчиња

Утрински - 24.04.2015

Четиринаесет мигранти од Авганистан и од Сомалија загинаа откако во нив удри патнички воз што сообраќал од Гевгелија кон Скопје ВЕЛЕС - Расфрлани делови од човечки тела, парчиња леб, шишиња со вода, разлетани патики, јакни, ќеси и батерии за мобилен ...

ВОЗ ПРЕГАЗИ 14 МИГРАНТИ: Телата на загинатите се префрлени во капелата во Велес

Телеграф - 24.04.2015

Портпаролката на СВР-Велес, Анита Стојковска, рече дека осум мигранти се приведени и се наоѓаат во полициската станица во Велес, а имало и поголема група мигранти кои побегнале од местото на несреќата Телата на 14 загинати мигранти, кои вчера ги ...

ЕУ жали за смртта на мигрантите

Телеграф - 24.04.2015

Денешниот нејасен став на неофицијалната влада на ЕУ во врска со мигрантскиот проблем на Грција со Македонија доаѓа еден ден откако шефовите на државите и владите на ЕУ-земјите на специјален Самит во Брисел објавија дека Унијата сериозно ќе се ...

Воз во близина на Велес прегази 14 мигранти

Идивиди - 24.04.2015

Велес, 24 април 2015 (МИА) - Во близина на Велес синоќа околу 22,30 часот меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и „Пчиња“ меѓународен воз, кој сообраќа на релација Солун – Белград, прегазил 14 мигранти.

Хелсиншки: Мигранти гинат по пруги, престојуваат во нехумани услови во Прифатниот центар

Локално - 24.04.2015

Хелсиншкиот комитет во врска со вчерашниот трагичен настан, кога во близина на Велес воз усмрти 14 и повреди најмалку 4 мигранти – бегалци испрати соопштение, во кое ги посочува условите во кои се сместуваат имигрантите, но и нивните права во ...

ТЕШКА НЕСРЕЌА: Воз прегази 14 емигранти на пругата Велес – Скопје!

Телеграф - 24.04.2015

Според досегашните сознанија на пругата имало група од 50 емигранти во мигот кога наишол возот Најмалку 14 емигранти загинале во тешката железничка несреќа која се случила доцна синоќа на пругата Скопје- Велес, во близина на железничката станица ...

Најмалку 14 загинати во железничката несреќа кај Велес

Локално - 24.04.2015

Бројката на загинатите во синоќешната железничка несреќа се искачи на 14лица, иако нема потврда за конечните бројки на загинати и повредеи ,порди непристапноста на екипите на теренот до кој се доаќа исклучиво преку пругата.Возот удри во 50 члена ...

ТРАГЕДИЈА: Воз прегази најмалку 14 емигранти на пругата Велес-Скопје (ОБНОВЕНО)

Телеграф - 24.04.2015

Според досегашните сознанија на пругата во мигот кога налетал возот имало педесетина емигранти. Но, поради немањето доволно простор околу шините, истите не успеале да се засолнат Најмалку 14 емигранти загинале во железничката несреќа која доцна ...

Претрага на теренот на несреќата, пронајдени 14 загинати и 4 повредени

Локално - 24.04.2015

Најмалку 14 лица се загинати 4 п0вредени и 8 приведени во синоќешната железничка несреќа на пругата Велес – Скопје, откако воз удрил во група од стотина мигранти. Не е исклучена бројката на загинатите и да е поголема, затоа што местото на несреќата ...

Воз усмрти 14 мигранти на пругата Велес - Скопје

Алфа - 24.04.2015

14 мигранти од Сомалија и Авганистан, патот за подобра живот го завршија синоќа околу 22.30 часот, на пругата, по која се движеле во поголема група. Околу 150 метри ги влечел експресниот воз мигрантите кои синоќа настрадаа во несреќа на 2 километри ...

ЕУ жали за несреќата со мигрантите

Здравство24 - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за вчерашниот трагичен настан на пругата Велес-Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел.

ЕУ жали за несреќата со мигрантите

+инфо - 24.04.2015

Европската унија изрази жалење за вчерашниот трагичен настан на пругата Велес-Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан. Портпаролката на Европската комисија Наташа Берто, на прашањето на дописникот ...

14 мигранти загинаа во близина на Велес, ги прегази меѓународен воз

Орбис - 24.04.2015

Во близина на Велес синоќа околу 22.30 часот меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и „Пчиња“ меѓународен воз, кој сообраќа на релација Солун – Белград, прегазил 14 мигранти. На местото на железничката несреќа, екипи на прва помош стигнале од ...

Трагедија: Воз прегази 14 мигранти

Фама - 24.04.2015

Синоќа околу 22:30 часот во близина на Велес, меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и „Пчиња“, меѓународен воз кој се движел на релација Солун – Белград, прегазил 14 мигранти. На местото на железничката несреќа, екипи на прва помош стигнале од ...

ЕУ жали за несреќата со мигрантите

Канал5 - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за вчерашниот трагичен настан на пругата Велес-Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел.

14 мигранти загинаа во близина на Велес, ги прегази меѓународен воз

МК News - 24.04.2015

Во близина на Велес синоќа околу 22.30 часот меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и „Пчиња“ меѓународен воз, кој сообраќа на релација Солун – Белград, прегазил 14 мигранти. На местото на железничката несреќа, екипи на прва помош стигнале од ...

ЕУ изрази жалење за несреќата со мигрантите

Точка - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за трагичниот настан кога во железничка несреќа на пругата Велес – Скопје животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел.

Меѓународен воз во близина на Велес прегази 14 мигранти

Н.Македонија - 24.04.2015

Во близина на Велес синоќа околу 22,30 часот меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и „Пчиња“ меѓународен воз, кој сообраќа на релација Солун – Белград, прегазил 14 мигранти На местото на железничката несреќа, екипи на прва помош стигнале од ...

Хорор кај Велес – многу жртви во железничка несреќа

МК News - 24.04.2015

Доцна вчера возот кој сообраќал на релација Велес – Скопје удрил во поголема група на мигранти кои се движеле по пругата. Според првичните информации има голем број на загинати, но се работи за непристапен терен до каде се стигнува единствено по ...

ЕУ жали за несреќата со мигрантите

А1 On - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за вчерашниот трагичен настан на пругата Велес-Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел.

Меѓународен воз во близина на Велес прегази 14 мигранти

Канал5 - 24.04.2015

Во близина на Велес синоќа околу 22,30 часот меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и „Пчиња“ меѓународен воз, кој сообраќа на релација Солун – Белград, прегазил 14 мигранти. На местото на железничката несреќа, екипи на прва помош стигнале од ...

Воз прегази 14 емигранти на пругата Велес-Скопје

Точка - 24.04.2015

Најмалку 14 емигранти загинале во железничка несреќа, која во четвртокот околу 22:30 часот се случила на пругата Велес-Скопје. Според првичните информации групата емигранти се движела по пругата кога возот налетал на нив.

ЕУ жали за несреќата со мигрантите

Н.Македонија - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за вчерашниот трагичен настан на пругата Велес-Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел Портпаролката на Европската комисија ...

Меѓународен воз во близина на Велес прегази 14 мигранти

А1 On - 24.04.2015

Во близина на Велес синоќа околу 22,30 часот меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и „Пчиња“ меѓународен воз, кој сообраќа на релација Солун – Белград, прегазил 14 мигранти. На местото на железничката несреќа, екипи на прва помош стигнале од ...

Трагедија: Воз прегази 14 емигранти на пругата Велес-Скопје

За Се - 24.04.2015

Најмалку 14 емигранти загинале откако доцна синоќа ги прегази воз на пругата Велес-Скопје. Точната бројка на загинати и повредени уште не се знае. Според досега достапните информации, возот удрил во групата додека оделе во правец на Скопје.

МВР: Мигрантите не се локален, туку глобален проблем

Точка - 24.04.2015

Решавањето на проблемите во кризните жаришта се единствени решенија со кои би се избегнале големи несреќи со мигранти каква што се случи во четвртокот вечерта кога загинаа 14 мигранти во железничка несреќа.

Телата на загинатите мигранти во капелата во Велес

+инфо - 24.04.2015

Телата на загинатите 14 мигранти , како што за МИА информира Анита Стојковска, портпарол на СВР Велес, се наоѓаат во капелата на градските гробишта во Велес. Во близина на Велес синоќа околу 22.30 часот меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и ...

Воз прегази 14 емигранти на пругата Велес - Скопје!

OhridNews - 24.04.2015

Најмалку 14 емигранти загинале во железничката несреќа која доцна синоќа, околу 22.30 часот се случи на железничката пруга меѓу Велес и Скопје, во близина на железничкото стојалиште „Пчиња“. Се стравува дека бројот на загинати може да биде поголем.

Хелсиншки: Мигранти гинат по пруги, престојуваат во нехумани услови во Прифатниот центар

А1 On - 24.04.2015

Хелсиншкиот комитет испрати соопштение во врска со вчерашниот трагичен настан, кога во близина на Велес воз усмрти 14 и повреди најмалку 4 мигранти – бегалци. Комитетот потсетува дека во последните 6 месеци усмртени беа најмалку 27 странци, ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ фотографии од железничката несреќа во Велес

А1 On - 24.04.2015

Првичните сознанија од увидот и истрагата која се води покажува дека 14-те илегални мигранти кои синоќа го загубија животот се помлади лица на возраст од околу 20 – тина години, а најголем дел се со потекло од Авганистан и од Сомалија.

Воз прегази 14 емигранти на пругата Велес – Скопје

Бриф - 24.04.2015

Најмалку 14 мигранти загинале во железничка несреќа која се случила синоќа околу 22.30 часот на пругата Велес – Скопје, информираат од МВР. Според првичните информации групата мигранти од околу 50 лица се движела по пругата во правец на Белград.

Трагедија во Велес: Меѓународен воз прегази 14 мигранти

Популарно - 24.04.2015

Во близина на Велес синоќа околу 22,30 часот меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и „Пчиња“ меѓународен воз, кој сообраќа на релација Солун – Белград, прегазил 14 ...

Најмалку 14 емигранти прегазени од воз на пругата Скопје - Велес

+инфо - 24.04.2015

Најмалку 14 емигранти загинале откако доцна синоќа ги прегази воз на пругата Велес-Скопје. Точната бројка на загинати и повредени уште не се знае. Според досега достапните информации, возот удрил во групата додека оделе во правец на Скопје.

Мигрантите ја користат рутата од илјада евра, поморската чини три пати поскапо

Канал5 - 24.04.2015

Миграните во најголем дел доаѓаат од Грција, нелегално ја минуваат границата и се кријат под вагоните. Илјадници мигранти се обидуваат од Грција да отпатуваат кон земјите на ЕУ. Миграните во најголем дел доаѓаат од Грција, нелегално ја минуваат ...

Четворица од повредените мигранти хоспитализирани во велешката болница

Канал5 - 24.04.2015

Според последните информации од оваа група од над 100 мигранти, осуммина се приведени во велешката полиција а останатите избегале. Првите четворица од тешко повредените веќе се хоспитализирани во велешката болница.

Рутата преку Македонија поевтина и побезбедна за мигрантите

Канал5 - 24.04.2015

За трагичното загинување на групата мигранти известуваат поголем број на европски телевизии. Во анализата на „Скај њуз“ – која се повикува на извештајот од европската гранична агенција, емигрантите ја одбираат турата преку Македонија, Србија, ...

Воз удри во педесетчлена грпа мигранти на пругата Велес - Скопје

Дума - 24.04.2015

Четиринаесет мигранти загинаа од удар на возот синоќа околу 22: 30 часот на пругата Велес – Скопје и осум се приведени во полициската станица во Велес, , информира портпаролката на СВР Велес, Анита Стојковска.

МВР: Мигрантите седеле на шините, загинатите не успеале да избегаат

+инфо - 24.04.2015

Загинатите 14 мигранти, кои ги загубија животите вчеравечер околу 22.30 кога беа удрени од Експресниот воз бр.334, кој сообраќа на релацијата Солун-Белград, помеѓу железничка станица „Рајко Жинзифов“ и железничка станица „Пчиња“, седеле на шините од ...

Трагедијата кај Велес ја врати Македонија во светските медиуми

А1 On - 24.04.2015

Македонија неделава се најде во фокусот на светските медиуми поради три настани: инцидентот во Гошинце, посмртниот венец испратен до новинарот Борјан Јовановски, како и синоќешното прегазување на 14 мигранти на пругата Велес – Скопје.

14 мигранти загинаа во железничка несреќа на пругата Велес - Скопје

Канал5 - 24.04.2015

14 мигранти загинаа во тешка железничка несреќа што доцна синоќа околу 23 часот се случи на железничката пруга Велес – Скопје, меѓу станиците Рајко Жинзифов и Пчиња. Според надлежните од македонски железници, меѓународниот воз што се движел на ...

(ОБНОВЕНО) Загинатите мигранти во вчерашната железничка несреќа кај Пчиња се од Сомалија и Авганистан

Дума - 24.04.2015

Загинатите мигранти во вчерашната железничка несреќа, според првичните информации потекнуваат од Сомалија и Авганистан. Заедно со останатите од педесетчлената група, пругата Велес-Скопје ја користеле како патоказ за да стигнат на север.

Колку заработуваат криминалните мрежи од шверцот на мигрантите во Европа?

Точка - 24.04.2015

Криминалните мрежи заработуваат милиони евра годишно шверцувајќи имигранти преку Средоземното море, а секој полн брод носи 80.000 евра, рекол вчера италијанскиот обвинител Франческо Ло Вои.

ТРАГЕДИЈА: Возот прегазил и деца – сите загинати се млади од 20/30 години (Видео)

МК News - 24.04.2015

Млади луѓе на возраст од 20 до 30 години се четиринаесетмината мигранти кои загинаа од удар на воз во синоќешната несреќа.Трагедијата се случи синоќа околу 22,30 минути помеѓу железничките станици Рајко Жинзифов и Пчиња.

Телата на прегазените мигранти пренесени во велешката капела

Канал5 - 24.04.2015

Млади луѓе на возраст од 20 до 30 години се четиринаесетмината мигранти кои загинаа од удар на воз во синоќешната несреќа.Трагедијата се случи синоќа околу 22,30 минути помеѓу железничките станици Рајко Жинзифов и Пчиња.

Воз во близина на Велес прегази 14 мигранти: Машиновозачот немал услови да го сопре возот, информираат од ...

Академик - 24.04.2015

Основен јавен обвинител од Велес заедно со увидна екипа на СВР Велес и со медицински лица од амбулантата за Брза помош во Велес излегле на местото на настанот и извршиле увид, при што е констатирано дека на пругата се усмртени 14 лица.

Хелсиншки: Мигранти гинат по пруги, престојуваат во нехумани услови во Прифатниот центар

+инфо - 24.04.2015

Хелсиншкиот комитет испрати соопштение во врска со вчерашниот трагичен настан, кога во близина на Велес воз усмрти 14 и повреди најмалку 4 мигранти- бегалци. Комитетот потсетува дека во последните 6 месеци усмртени беа најмалку 27 странци, ...

Сител во Брисел: ЕУ изрази жалење за несреќата

Сител - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за вчерашниот трагичен настан на пругата Велес-Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел.

ЕУ жали за несреќата со мигрантите

Press24 - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за вчерашниот трагичен настан на пругата Велес-Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел.

Десеттина лица загинаа во трагедијата пред Велес!

Сител - 24.04.2015

ДОЦ на МВР известува дека околу 10:30 се случила тешка железничка несреќа помеѓу Велес и Скопје во близина на вливот на Пчиња во Вардар, при што меѓународен воз удрил во група од околу 50 тина мигранти.

Телата на загинатите мигранти во страшната железничка несреќа во капелата во Велес

Press24 - 24.04.2015

Возот кој сообраќа на релација Солун – Белград доцна синоќа удри во поголема група на мигранти кои се движеле по пругата. Телата на 14 загинати мигранти во големата трагедија се наоѓаат во капелата на градските гробишта во Велес, информира Анита ...

Железничка несреќа кај Велес: Десетина прегазени мигранти

Фактор - 24.04.2015

ДОЦ на МВР известува дека околу 10:30 се случила тешка железничка несреќа помеѓу Велес и Скопје во близина на вливот на Пчиња во Вардар, при што меѓународен воз удрил во група од околу 50 тина мигранти.

ФОТО: Возот се движел кон нив а тие немале каде да бегаат - на ова место загинаа мигрантите

Press24 - 24.04.2015

Мигрантите кои вчера доцна вечерта загинаапред Велес немале каде да бегаат. Конфигурацијата на терен по стојалиштето Пчиња покажува дека пругата е единственото место каде што можеле да се движат.

Вечерва железничка трагедија пред Велес: Голем број загинати

Press24 - 24.04.2015

Доцна вечерва возот кој сообраќал на релација Велес – Скопје удрил во поголема група на мигранти кои се движеле по пругата, јавува Проверено . Според првичните информации има голем број на загинати, но се работи за непристапен терен до каде се ...

Телата на загинатите мигранти во страшната железничка несреќа во капелата во Велес

Сител - 24.04.2015

Возот кој сообраќа на релација Солун – Белград доцна синоќа удри во поголема група на мигранти кои се движеле по пругата. Телата на 14 загинати мигранти во големата трагедија се наоѓаат во капелата на градските гробишта во Велес, информира Анита ...

14 МИГРАНТИ ТРАГИЧНО ГИ ЗАГУБИЈА ЖИВОТИТЕ СИНОЌА КАЈ ВЕЛЕС

Сител - 24.04.2015

14 МИГРАНТИ ТРАГИЧНО ГИ ЗАГУБИЈА ЖИВОТИТЕ СИНОЌА КАЈ ВЕЛЕС ОТКАКО МЕЃУНАРОДНИОТ ВОЗ БЕЛГРАД-СОЛУН УДРИ ВО ГРУПАТА ОД 50 АВГАНИСТАНЦИ И СОМАЈЛИЦИ 73 ГОДИШЕН ПОРАНЕШЕН РУДАР ОД МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА ПОДОЛГ ВРЕМЕНСКИ ПЕРИОД ВО СВОЈОТ СТАН, ВО ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Крв насекаде - страшни фотографии од железничката несреќа во Велес

Press24 - 24.04.2015

Основното јавно обвинителство Велес ја продолжува истрагата за железничката несреќа што се случи синоќа околу 22:30 часот на железничката пруга Велес – Скопје каде беа прегазени 14 мигранти од Авганистан и Сомалија.

Сител на терен: 14 мигранти трагично ги загубија животите синоќа кај Велес

Сител - 24.04.2015

Трагично заврши обидот за подобар живот на група мигранти од земјите на Блискиот исток. Доцна синоќа воз прегази 14-мина државјани на Авганистан и Сомалија. Големата трагедија се случи на еден километар пред стојалиштето Пчиња.

Сител во азилантскиот камп: Патуваат со години да стигнат до Европа

Сител - 24.04.2015

Патуваат со месеци, па и години , само за да стигнат во некоја од западноевропските земји. Ова е најчестата приказна на мигрантите кои поминуваат низ нашата земја, а доаѓаат од местата кои се зафатени од виорот на војната.

26 загинати и 30 повредени во железничка несреќа кај Велес!

1.мк - 24.04.2015

Доцна вечерва возот кој сообраќал на релација Велес – Скопје удрил во поголема група на мигранти кои се движеле по пругата, јавува Проверено. Според првичните информации бројот на загинати е голем, но местото на несреќата е непристапен терен до каде ...

Десеттина лица загинаа во трагедија пред Велес!

Шеталиште - 24.04.2015

ДОЦ на МВР известува дека околу 22:30 се случила тешка железничка несреќа помеѓу Велес и Скопје во близина на вливот на Пчиња во Вардар, при што меѓународен воз удрил во група од околу 50 тина мигранти.

ЕУ изрази жалење за несреќата со мигрантите

Нетпрес - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за трагичниот настан кога во железничка несреќа на пругата Велес – Скопје животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел.

Голема трагедија: На пругата Велес – Скопје загинаа 14 мигранти

еМагазин - 24.04.2015

Синоќа на пругата Велес – Скопје, кај станицата Пчиња загинале најмалку 14 мигранти. Во нив удрил меѓународен воз додека се движеле по пругата. Медицинските екипи поради непристапноста на теренот биле приморани на местото на настанот да дојдат со ...

Четиринаесет мигранти загинаа на пругата кај Велес

Нетпрес - 24.04.2015

Четиринаесет лица загинале во железничката несреќа која синоќа околу 22.30 часот се случила на железничката пруга Велес – Скопје. Како што информираат од СВР Велес за Нетпрес, експресен воз која сообраќал на релација Солун – Белград удрил во ...

На пругата Велес- Скопје, воз прегази 14 емигранти

МРТ - 24.04.2015

Според првичните сознанија, на пругата кога налетал возот имало 50-тина емигранти... Синоќа, околу 22.30 часот, меѓународен воз кој се движел на пругата Велес – Скопје, кај станицата Пчиња, удрил во поголема група емигранти.

Меѓународен воз во близина на Велес прегази 14 мигранти од Сомалија и Авганистан

МРТ - 24.04.2015

Првично се зборува дека местото на инцидентот синоќа наликувало на сцена од хорор филмовите... Железничка несреќа на пругата Велес-Скопје. Прегазени се 14 мигранти, од Сомалија и од Авганистан.

Меркел:„На Европа и треба нов систем за барателите на азил“!!!

1.мк - 24.04.2015

На Европа и е потребен нов систем за мигрантите кои бараат азил, бидејќи постојат правила, познати под името Даблинска регулатива , кои веќе не функционираат, изјави денес германската канцеларка Ангела Меркел.

Мигранти: Потрага по подобар живот со трагичен крај

МРТ - 24.04.2015

Железничка несреќа на пругата Велес-Скопје. Прегазени се 14 мигранти, од Сомалија и од Авганистан, откако во нив удри воз кој сообраќал на релацијата Гевгелија-Белград. Звучната сигнализација од машиновозачот недоволна да се избегне трагедијата...

ЕУ жали за несреќата со мигрантите

Fox.mk - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за вчерашниот трагичен настан на пругата Велес- Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел.

ЕУ жали за несреќата со мигрантите

Курир - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за вчерашниот трагичен настан на пругата Велес- Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел.

Меѓународен воз во близина на Велес прегази 14 мигранти

Кирилица - 24.04.2015

Во близина на Велес синоќа околу 22,30 часот меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и „Пчиња“ меѓународен воз, кој сообраќа на релација Солун – Белград, прегазил 14 мигранти. На местото на железничката несреќа, екипи на прва помош стигнале од ...

14 мигранти загинаа во близина на Велес, ги прегази меѓународен воз

Курир - 24.04.2015

Во близина на Велес синоќа околу 22.30 часот меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и „Пчиња“ меѓународен воз, кој сообраќа на релација Солун – Белград, прегазил 14 мигранти. На местото на железничката несреќа, екипи на прва помош стигнале од ...

Видео од страотната железничка несреќа кај Велес во која загинаа 14 лица

Денешен - 24.04.2015

На оддалеченост од 100 метри расфрлани се делови на телови на тела, коски, насекаде има крв, облека, храна, вода која мигрантите ја носеле со себе по патот. Местото на несреќата се наоѓа меѓу железничките постројки Пчиња и Рајко Жинзифов.

МВР: Мигрантите не се локален, туку глобален проблем

Fox.mk - 24.04.2015

Решавањето на проблемите во кризните жаришта се единствени решенија со кои би се избегнале големи несреќи со мигранти каква што се случи во вчера кога загинаа 14 мигранти во железничка несреќа.

Десеттина лица загинаа во трагедијата пред Велес!

Курир - 24.04.2015

ДОЦ на МВР известува дека околу 10:30 се случила тешка железничка несреќа помеѓу Велес и Скопје во близина на вливот на Пчиња во Вардар, при што меѓународен воз удрил во група од околу 50 тина мигранти.

Вознемирувачки фотографии од хоророт кај Велес (18+)

Курир - 24.04.2015

На оддалеченост од 100 метри расфрлани се делови на телови на тела, коски, насекаде има крв, облека, храна, вода која мигрантите ја носеле со себе по патот, објави Канал 5. Местото на несреќата се наоѓа меѓу железничките постројки Пчиња и Рајко ...

Вечерва железничка трагедија пред Велес: Голем број загинати

Курир - 24.04.2015

Доцна вечерва возот кој сообраќал на релација Велес – Скопје удрил во поголема група на мигранти кои се движеле по пругата, јавува Проверено . Според првичните информации има голем број на загинати, но се работи за непристапен терен до каде се ...

Голема трагедија: На пругата Велес – Скопје загинаа 14 мигранти

Денешен - 24.04.2015

Синоќа на пругата Велес – Скопје, кај станицата Пчиња загинале најмалку 14 мигранти. Меѓународниот воз удрил во група мигранти кои се движеле по пругата. Медицинските екипи биле приморани на местото на настанот да дојдат со воз поради непристапноста ...

Воз прегази 14 мигранти на пругата Велес-Скопје

Макфакс - 24.04.2015

Најмалку 14 мигранти загинале во железничка несреќа, која во четвртокот околу 22:30 часот се случила на пругата Велес-Скопје. Според првичните информации групата мигранти се движела по пругата кога возот налетал на нив.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Фотографии од железничката несреќа во Велес

Курир - 24.04.2015

Во близина на Велес вчера вечерта околу 22.30 часот, меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и „Пчиња“, меѓународен воз кој сообраќа на релација Солун- Белград прегазил 14 мигранти. На оддалеченост од 100 метри расфрлани се делови на телови на ...

Најмалку 14 загинати во железничка несреќа кај Велес

Република - 24.04.2015

Најмалку 14 емигранти загинале во тешката железничка несреќа која се случила доцна синоќа на пругата Скопје- Велес, во близина на железничката станица Пчиња, јави Телеграф. Според последните сознанија на пругата имало група од 50 емигранти во мигот ...

Вознемирувачки фотографии од хоророт кај Велес (18+)

Денешен - 24.04.2015

На оддалеченост од 100 метри расфрлани се делови на телови на тела, коски, насекаде има крв, облека, храна, вода која мигрантите ја носеле со себе по патот, објави Канал 5. Местото на несреќата се наоѓа меѓу железничките постројки Пчиња и Рајко ...

ЕУ жали за несреќата со емигрантите

Република - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за вчерашниот трагичен настан на пругата Велес-Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел.

МВР: Мигрантите не се локален, туку глобален проблем

Макфакс - 24.04.2015

Решавањето на проблемите во кризните жаришта се единствени решенија со кои би се избегнале големи несреќи со мигранти каква што се случи во четвртокот вечерта кога загинаа 14 мигранти во железничка несреќа.

Возот ги покосил мигрантите кога седнале да починат и да јадат на пругата

Дневник - 24.04.2015

Импровизираното одморалиште на неколку метри од пругата кај Пчиња било кобно за 14 мигранти од Сомалија и Авганистан кои завчера беа покосени од патничкиот воз што налетал на групата од 50 илегалци кои на ова место застанале да јадат и да одморат.

ЕУ жали за несреќата со мигрантите

Вечер - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за вчерашниот трагичен настан на пругата Велес-Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, пренесе МИА.

Хорор: железничка трагедија кај Велес - прегазени десетина мигранти!

Вечер - 24.04.2015

Според првичните информации има голем број на загинати, но се работи за непристапен терен до каде се стигнува единствено по пруга. Доцна вечерва возот кој сообраќал на релација Велес – Скопје удрил во поголема група на мигранти кои се движеле по ...

Данок во крв за подобар живот во ветената земја

Вечер - 24.04.2015

Заморот од долгото пешачење, темнината и бучавата на реката Вардар биле пресудни мигрантите да не го забележат експресниот воз кој не можел да запре навреме. Глетката на местото на трагедијата е стравотна.

ЕУ жали за несреќата со мигрантите

Lider - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за вчерашниот трагичен настан на пругата Велес-Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел.

Меѓународен воз во близина на Велес прегази 14 илегални мигранти

Lider - 24.04.2015

Првичните сознанија од увидот и истрагата која се води покажува дека 14-те илегални мигранти кои синоќа го загубија животот се помлади лица на возраст од околу 20 – тина години, а најголем дел се со потекло од Авганистан и од Сомалија, изјави ...

Трагедија на пругата Велес – Скопје: Воз прегази 14 емигранти

Lider - 24.04.2015

Најмалку 14 емигранти загинале во тешката железничка несреќа која се случила доцна синоќа на пругата Скопје- Велес, во близина на железничката станица Пчиња, јави Телеграф. Според последните сознанија на пругата имало група од 50 емигранти во мигот ...

ЕУ жали за несреќата со мигрантите

Пулс24 - 24.04.2015

Европската унија денеска изрази жалење за вчерашниот трагичен настан на пругата Велес- Скопје, кога во железничка несреќа животот го загубија 14 мигранти од Сомалија и Авганистан, јави дописникот на МИА од Брисел.

По патот на мигрантите

Глас на Америка - 23.04.2015

Правецот Западен Балкан Во потрага по подобар живот, мигрантите од Африка и други места наоѓаат различни начини да стигнат до земјите на Европската унија. Агенцијата Асошиетед прес следеше една ваква група низ Балканот, на пат за Унгарија.

Во Брисел, јакнење на европската солидарност

Телма - 23.04.2015

Шефовите на земјите членки на Европската унија најверојатно ќе вложат двојно повеќе средства за спасување на мигрантите кои се обидуваат да го поминат Медитеранот и да стасаат на европскиот континент.

Нови 600 мигранти пристигнаа во Италија

24 Вести - 22.04.2015

Повеќе од 600 лица, з акои се претпоставува дека бараат азил, допатуваа до брегот на Италија денеска, јави ДПА. Италијанските воено-поморски сили сииоптија дека 446 мигранти, спасени вчера на околу 150 километри југоисточно од брегот на Калабрија, ...

Британија се приклучува кон потрагата и спасувањето на мигрантите во Медитеранот

МРТ - 22.04.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон ја потврди информацијата и додаде дека приклучување кон операцијата е да се стави крај на опасните и безнадежни патувања на мигрантите... Велика Британија ќе учествува во потрагата и спасувањето на мигрантите во ...

Нови 600 мигранти пристигнаа во Италија

Република - 22.04.2015

Повеќе од 600 лица, з акои се претпоставува дека бараат азил, допатуваа до брегот на Италија денеска, јави ДПА. Италијанските воено-поморски сили сииоптија дека 446 мигранти, спасени вчера на околу 150 километри југоисточно од брегот на Калабрија, ...

Нови 600 мигранти пристигнаа во Италија

Денешен - 22.04.2015

Повеќе од 600 лица, з акои се претпоставува дека бараат азил, допатуваа до брегот на Италија денеска, јави ДПА. Италијанските воено-поморски сили сииоптија дека 446 мигранти, спасени вчера на околу 150 километри југоисточно од брегот на Калабрија, ...

ФОТО: Ова е капетанот обвинет за убиство на 950 мигранти

Курир - 22.04.2015

Неговите први фотографии објавени во британските медиуми, прикажуваат како нервозно ги грицка ноктите. 27-годишниот Мохамед Али Малек од Тунис е капетанот кој се товари за убиство на 950 мигранти во водите на Медитираниот.

Нови 600 мигранти пристигнаа во Италија

Вечер - 22.04.2015

Повеќе од 600 лица, з акои се претпоставува дека бараат азил, допатуваа до брегот на Италија денеска, јави ДПА. Италијанските воено-поморски сили сииоптија дека 446 мигранти, спасени вчера на околу 150 километри југоисточно од брегот на Калабрија, ...

Уапсен капетанот на бродот кој се преврте со 950 мигранти

Нова ТВ - 21.04.2015

Капетанот на бродот што се преврте во Медитернаските води е уапсен под сомнение за повеќекратно убиство без умисла. Тој, како и еден член на посадата се обвинети за криумчарење луѓе, соопштуваат италијанските власти.

БРОДСКА НЕСРЕЌА: Први фотографии од капетанот што уби 900 мигранти (ФОТО)

Телеграф - 21.04.2015

Преживеаните мигранти раскажале дека шверцерите, на чело со Малек, ги заклучиле во палубата и дека биле како „глувци во кафез“ Тунискиот капетан Мохамед Али Малек (27) и неговиот прв помошник, Сириецот Махмуд Бикхит (26), се уапсени веднаш штом ...

Капетанот на бродот кој се преврте со 800 мигранти ќе одговара за убиство

Точка - 21.04.2015

Тунижанецот, капетанот на бродот што се преврте во либиски води, поради што настрадаа околу 800 мигранти, обвинет е за повеќекратно убиство без умисла. Тој, како и еден член на посадата се обвинети за криумчарење луѓе, соопштуваат италијанските ...

Капетанот на бродот на смртта: Ова е капетанот обвинет за убиство на 950 мигранти!

Точка - 21.04.2015

Тунижанецот, 27-годишниот Мохамед Али Малек, капетанот кој се товари за убиство на 950 мигранти во водите на Медитеранот, пристигнал со италијански брод на Малта. Неговите први фотографии објавени во британските медиуми, прикажуваат како нервозно ги ...

Капетанот на бродот кој се преврте со 800 мигранти ќе одговара за убиство

Нетпрес - 21.04.2015

Тунижанецот, капетанот на бродот што се преврте во либиски води, поради што настрадаа околу 800 мигранти, обвинет е за повеќекратно убиство без умисла. Тој, како и еден член на посадата се обвинети за криумчарење луѓе, соопштуваат италијанските ...

Уапсен капетанот на потонатиот брод!!!

1.мк - 21.04.2015

РИМ – Италијанските власти го уапсија капетанот и еден член на посадата на бродот кој потона заедно со мигранти во близина на брегот на Либија пред три дена. Двајцата се задржани под сомневање дека се вмешани во криумчарење на луѓе.Тие стигнале на ...

Брисел со нови мерки против милионскиот бран бегалци

МРТ - 21.04.2015

Продолжува бегалската трагедија на Медитеранот што предизвика црвена тревога во Европската Унија. Најавениот милионски бран бегалци од Либија ќе се запира со нови мерки на Брисел што вклучуваат засилување на морските операции и активно вклучување на ...

Мигрантите биле заклучени на бродот, немале никакви шанси да се спасат

Дневник - 21.04.2015

Брод на кој се наоѓале десетици мигранти вчера заринка кај грчкиот остров Родос, само еден ден по страшната несреќа кај италијанскиот остров Лампедуза. Грчката крајбрежна стража вчера соопшти дека при заринкувањето загинале најмалку три лица, маж, ...

Преживен од Бангладеш: Мигрантите заклучени во бродот додека тонеше

Нова ТВ - 20.04.2015

Според изјавите на еден од преживеаните, во бродот со мигранти кој се преврте минатата ноќ во Средоземно море, имало околу 950 луѓе. Оваа информација ја дал преживеан од Бангладеш, а ја соопшти обвинителот на Катанија Џовани Салви.

Бернар Кушнер: Европа е колективно одговорна за смртта на мигрантите

Нова ТВ - 20.04.2015

Според поранешниот француски министер за надворешни работи Бернар Кушнер, Европа има колективна одговорност за загинувањето на стотината мигранти во Медитеранот. - Во овој случај, Европа е крива што не им помогна на луѓето во неволја, изјави ...

Тројца мигранти загинале откако брод се насукал на Родос

Нова ТВ - 20.04.2015

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и едно дете загинале на островот Родос, откако се насукал дрвен брод со најмалку 80 мигранти. Грчката крајбрежна стража соопшти дека на бродот биле пронајдени најмалку 83 луѓе, од кои по инцидентот, 23 биле префрлени ...

Италија: И по продолжението на спасувачката акција, преживеани мигранти нема

Нова ТВ - 20.04.2015

И по продолжението на акцијата за спасување на мигрантите од бродоломот јужно од италијанскиот остров Лампедуса, не е пронајден ниеден преживеан, соопшти италијанската крајбрежна стража. Службите потврдија дека пронајдени се 24 мртви и 28 преживеани ...

Европската Унија договори план за миграциската криза

Телма - 20.04.2015

Европските лидери, во четврток на вонреден самит ќе расправаат за пакетот мерки кои вечерва во Луксембур ги договорија шефовите на дипломатиите и министрите за внатрешни работи на Унијата на итниот состанок, свикан по вчерашната трагедија во која ...

Могерини-ЕУ да преземе мерки за мигрантите

Р.С.Европа - 20.04.2015

Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини изјави денеска дека Унијата има морална одговорност да ги спречи трагедиите на мигрантите кои се обидуваат да стигнат до Европа. Според неа, ЕУ нема повеќе изговори за да не делува.

Бернар Кушнер: Европа е колективно одговорна за смртта на мигрантите

Локално - 20.04.2015

Според поранешниот француски министер за надворешни работи Бернар Кушнер, Европа има колективна одговорност за загинувањето на стотината мигранти во Медитеранот. – Во овој случај, Европа е крива што не им помогна на луѓето во неволја, изјави ...

Европа е виновна за давењето на мигрантите

Точка - 20.04.2015

Европа има колективна одговорност за загинувањето на стотината мигранти во Медитеранот, изјави основачот на "Лекари без граници" и поранешниот француски министер за надворешни работи Бернар Кушнер.

Кушнер: Европа е виновна за трагедиите во Медитеранот

Канал5 - 20.04.2015

Европа е колективно одговорна за смртта на мигрантите во Медитеранот, обвини францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер, посочувајќи дека стариот континент е одговорен затоа што не им помага на бегалците во неволја.

Има веќе 20 мртви: Повик за помош од брод, кој со 300 луѓе тоне во Средоземното море!

Точка - 20.04.2015

Веќе три СОС повици пристигнале во канцелариите на надлежните во Рим, а сите три бродови се во близина на меѓународните води. Меѓународната организација за мигранти, соопштила денес дека добила повик за помош од брод кој почнал да тоне во ...

Триесетина мигранти од земји на Блискиот Исток откриени на железничката станица во Велес

Дума - 20.04.2015

Уште една поголема група мигранти вчеравечер беше откриена на железничката станица во Велес. Од триесетината бегалци од земјите на Блискиот исток најмногу беа млади момчиња, а меѓу нив и неколку деца.

Преживеан од бродот на смртта раскажа: Бевме околу 950, многу беа заклучени во товарниот дел

Фактор - 20.04.2015

Човек кој го преживеа бродоломот во Средоземното море рекол дека на бродот со мигрантите, кој потона ноќта помеѓу саботата и неделата кај либискиот брег, имало 950 лица. „Бевме околу 950 на бродот, вклучувајќи 40 до 50 деца и околу 200 жени“, рекол ...

Европа е виновна за давењето на мигрантите

Нетпрес - 20.04.2015

Европа има колективна одговорност за загинувањето на стотината мигранти во Медитеранот, изјави основачот на “Лекари без граници“ и поранешниот француски министер за надворешни работи Бернар Кушнер.

Трагедија во Медитеранот

МРТ - 20.04.2015

Вчера крај либискиот брег во близина на италијанскиот остров Ламедуза потона бегалски брод претрупан со емигранти. Животот го загубија над 750 луѓе меѓу кои 50 деца и околу 200 жени, потврдија малкуте преживеани.

Досега 24 мртви мигранти од бродоломот во Италија

Нетпрес - 20.04.2015

И по продолжението на акцијата за спасување на мигрантите од бродоломот јужно од италијанскиот остров Лампедуса, не е пронајден ниеден преживеан, соопшти италијанската крајбрежна стража. Службите потврдија дека пронајдени се 24 мртви и 28 преживеани ...

Европа е виновна за давењето на мигрантите

Република - 20.04.2015

Европа е колективно виновна што дозвоили стотици мигранти да се удават во Средоземното море, оцени основачот на „Лекари без граници“ и поранешен француски шеф на дипломатијата Бернар Кушнер.

Нови жртви во Средоземно Море – заринка брод со мигранти во Грција

Република - 20.04.2015

Најмалку тројца, меѓу кои и едно дете загинале загинале кога дрвен брод со десетици мигранти заринкал на грчкиот остров Родос. Грција соопшти дека на бродот се најдени најмалку 83 лица, од кои 23 се префрлени во болница.

Европо, отвори ги портите и срцето за мигрантите

Дневник - 20.04.2015

Нивното патување не е купив карта во еден правец и почнувам нов живот во некоја западна земја. Нова земја, нови можности, со обезбедено социјално осигурување, работа....Не, тоа нивното не е ни патување - тоа е бегство од пеколот.

Могерини: ЕУ да преземе мерки за мигрантите

Вечер - 20.04.2015

Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини изјави денеска дека Унијата има морална одговорност да ги спречи трагедиите на мигрантите кои се обидуваат да стигнат до Европа. Според неа, ЕУ нема повеќе изговори за да не делува.