TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грчки навивачи ги олеснаа касите на АЕК, Татран Прешов и на Динамо Минск

РК Металург - 27.10.2013

Поради инцидентите кои ги предизвикаа грчки навивачи, судот на ЕХФ ги казни клубовите АЕХ, Татран Прешов и Динамо Минск со парични казни. Имено, по квалификациската средба против екипата на Бешихташ, ...

Татран по Вардар го преслуша и Металург

Сител - 26.10.2013

Македонскиот вицешампион Металург, во 8.коло, во СЕХА лигата, загубија од Татран Прешов со 23-32 (13-15), со што го запишаа првиот пораз сезонава во оваа конкуренција.

Убедлив пораз на Металург од Татран Прешов

А1 On - 26.10.2013

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје во дуел од СЕХА лигата загуби од Татран Прешов со убедливи 32:23.

Металург убедливо поразен дома од Татран Прешов

Кирилица - 26.10.2013

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург синоќа во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје во дуел од СЕХА лигата загуби од Татран Прешов со убедливи 32:23. Гостите од Словачка уште еднаш покажаа дека се ...

Лошиот Металург загуби од Татран

Кајгана - 26.10.2013

Ракометарите на Металург во 8.коло, во СЕХА лигата загубија од Татран Прешов со 23-32 (13-15), со што го запишаа првиот пораз сезонава во оваа конкуренција.

Не оди без Станиќ: Татран го понижи Металург

Хитпортал - 26.10.2013

М акедонскиот вицешампион Металург го претрпе првиот пораз сезонава во СЕХА лигата откако вчеравечер загуби од Татран со 23:32 во СЦ „Борис Трајковски“.

Червар: Татран вложи повеќе од нас

Хитпортал - 26.10.2013

Е кипата на Металург пред домашната публика, во ракометната СЕХА Лига загуби од словачкиот претставник, Татран Прешов. По завршувањето на средбата, многумина очекуваа Червар да ги обвини црногорските ...

Лошиот Металург загуби од Татран

Макфакс - 26.10.2013

Ракометарите на Металург, во 8.коло, во СЕХА лигата, загубија од Татран Прешов со 23-32 (13-15), со што го запишаа првиот пораз сезонава во оваа конкуренција.

Металург без одговор за Татран Прешов

Телеграф - 26.10.2013

Комбинираниот тим на Лино Червар тешко му парираше на противникот, кој беше цврсто решен да му го нанесе првиот пораз на македонскиот вицепрвак во регионалното натпреварување.

Прв пораз на Металург во Гаспром регионалната лига

РК Металург - 26.10.2013

Металург го доживеа првиот пораз во тековната сезона на Гаспром регионалната лига. Загубивме од словачкиот претставник Татран од Прешов, кој ни го нанесе најтешкиот пораз во трите сезони од ...

Работнички го напаѓа првото место на Металург

Екипа - 26.10.2013

Работнички и Металург денеска (13 часот) на стадионот во Ѓорче Петров ќе го отворат вториот круг од првенството, како премиерен натпревар од 12.коло во Првата фудбалска лига на Македонија.

Павел Атман е избран за најдобар ракометар на средбата Металург – татран прешов

РК Металург - 26.10.2013

На вчерашната средба гледачите повторно имаа можност да го изберат најдобриот ракометар во редовите на Металург. Довербата на гледачите овојпат ја доби Павел Атман, кој собра 32 проценти од гласачите.

Имери го спаси Работнички од пораз против Металург (1-1)

Екипа - 26.10.2013

Фудбалерите на Работнички и на Металург ремизираа (1-1) во првиот дуел од 12.коло во Првата лига. „Металурзите“ имаа водство од 0-1 и играч повеќе на теренот, меѓутоа Имери успеа да им донесе бод на ...

Работнички му скина бодови на Металург во Ѓорче

Спортклуб - 26.10.2013

На првиот натпревар во ПМФЛ овој викенд, Работнички и Металург ги поделија бодовите откако одиграа реми со по еден гол на обете страни (1:1). Металург, иако беше подобар противник, на крајот мора да ...

По еден бод за Работнички и Металург

Сител - 26.10.2013

Во првиот натпревар од 12-тото прволигашко коло екипите на Работнички и Металург одиграа без победник 1-1. Гостите први обезбедија водство уште во раната фаза од натпреврот со погодокот на Љамчевски ...

Работнички и Металург си поделија по еден бод

Нетпрес - 26.10.2013

Единствениот саботен натпревар од 12. коло во македонската Прва фудбалска лига, градската пресметка помеѓу екипите на Работнички и Металург, заврши без победник.

Скопската дерби-пресметка без победник

Телеграф - 26.10.2013

Металург имаше водство и играч повеќе, но Работнички на осум минути до крајот успеа да „грабне“ еден бод Работнички и Металург одиграа нерешено 1:1 во првиот натпревар од 12 коло.

Градското дерби заврши без победник

Алфа - 26.10.2013

Лидерот на табелата во домашниот шампионат, екипата на Металург се уште е непоразена, а денешното реми беше дури осмо за тимот од железарница сезонава.

Металург продолжува без пораз

Дерби - 26.10.2013

Во водениот натпреваро од 12 коло во ПМФЛ тимот на Работнички го предизвика непоразениот тим на Металург, кој и после овој натпрвар останува без пораз откако двете екипи одиграа нерешено, 1:1.

Прв пораз за Металург во СЕХА лигата

МРТ - 26.10.2013

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје во дуел од СЕХА лигата загуби од Татран Прешов со убедливи 32:23 Гостите од Словачка уште еднаш покажаа дека се ...

СЕХА лига: Татран го порази и Металург

Телма - 25.10.2013

Металург вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје во дуел од СЕХА лигата загуби од Татран Прешов со убедливи 32:23,што е прв пораз сезонава на м акедонскиот ракометен вице-првак во регионалното ...

Прв пораз за Металург во СЕХА лигата

Утрински - 25.10.2013

„Металурзите“ во Скопје загубија од Татран Прешов со убедливи 32:23 Македонскиот ракометен вицепрвак Металург во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје во дуел од СЕХА лигата загуби од Татран Прешов со ...

Татран Прешов му одржа лекција и на Металург

Нетпрес - 25.10.2013

Македонскиот ракометен вицешампион Металург е убедливо поразен од Словачкиот Татран Прешов во Регионалната СЕХА Лига со 32:23. Словаците уште еднаш покажаа дека се незгоден противник, откако во ...

Червар: Татран повеќе ја посакуваше победата

Алфа - 25.10.2013

"Сакам да му честитам на Татран за победата, кој очигледно повеќе ја посакуваше победата. За жал имаме напорно темпо и немаме доволно време да ја освежиме екипата.

Червар: Жалам што не внесов повеќе млади

Дерби - 25.10.2013

Лино Червар не жали за шокантниот пораз од 32:23 против Татран Прешов на свој терен во СЕХА ЛИГАта вечерва, туку за тоа што во составот не ставил повеќе млади ракометари.

Металург вечерва против Татран во СЕХА лигата

Алфа - 25.10.2013

Противник на натпреварот од 8.коло кој е закажан за 20 часот и 15 минути е екипата на Татран Прешов. Татран веќе еднаш месецов гостуваше во Скопје кога си замина како победник по дуелот со Вардар.

Татран по втор пат го напаѓа Скопје

Спортклуб - 25.10.2013

Вечерва, во ракометната СЕХА Лига, силите ќе ги одмерат вицешампионот на Македонија, Металург и словачкиот претставник во регионалното натпреварување, Татран Прешов.

СЕХА: Металург со тешка задача, гостува Татран

Телеграф - 25.10.2013

Во осмото коло од СЕХА ГСС-лигата се играат две дерби-пресметки, а првата од нив е Металург - Татран, вечерва во 20.15 Двојната дерби-програма во СЕХА ГСС-лигата почнува вечерва во Скопје.

Татран го направи Металург – катран!

МКД - 25.10.2013

Словачки Татран Прешов станува ептен незгоден тим за македонските екипи, па откако го освоија „Кале" и го совладаа Вардар , вечерва го потопија и Металург во „Борис Трајковски", победувајќи го со ...

Металург неочекувано „торпедиран“ од Татран (23-32)

Екипа - 25.10.2013

Сосема неочекувано словачкиот шампион Татран Прешов уште еднаш „растатне“ низ Скопје, па по победата претходно над Вардар, сега во рамките на натпреварите од СЕХА лигата славеше и против Металург и ...

Прв пораз за Металург во СЕХА лигата

+инфо - 25.10.2013

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје во дуел од СЕХА лигата загуби од Татран Прешов со убедливи 32:23 .

Не оди без Станиќ: Татран го понижи Металург

Спортклуб - 25.10.2013

Македонскиот вицешампион Металург го претрпе првиот пораз сезонава во СЕХА лигата откако вечерва загуби од Татран со 23:32 во СЦ "Борис Трајковски". Без својот прв голман Дарко Станиќ кој доби ...

Червар се правда: СЕХА не ни е приоритет

МКД - 25.10.2013

Тренерот на Металург, Хрватот Лино Червар, по катастрофалниот пораз од Татран вечерва , на прес-конференцијата изјави дека му било жал што не ставил повеќе млади ракометари во составот.

Татран го зеде „скалпот“ и на Металург

Оn.net - 25.10.2013

По победата над Вардар, екипата на Татран триумфира во Скопје и против вицешампионот Металург со убедливи 32:23 во рамките од регионалната СЕХА лига. Избраниците на Лино Червар се прикажаа во лошо ...

Червар: Татран вложи повеќе од нас

Спортклуб - 25.10.2013

Екипата на Металург пред домашната публика, во ракометната СЕХА Лига загуби од словачкиот претставник, Татран Прешов. По завршувањето на средбата, многумина очекуваа Червар да ги обвини црногорските ...

Татран го преслуша среде Скопје и Металург!

Дерби - 25.10.2013

По Вардар, кој го совладаа со 37:34, ракометарите на Татран од Прешов среде Скопје му зедоа мерка и на Металург, славејќи со 32:23 и нанесувајќи му го првиот пораз на македонскиот вицешампион ...

Татран по втор пат го напаѓа Скопје

Хитпортал - 25.10.2013

В ечерва, во ракометната СЕХА Лига, силите ќе ги одмерат вицешампионот на Македонија, Металург и словачкиот претставник во регионалното натпреварување, Татран Прешов.

Татран во Скопје како дома

Алфа - 25.10.2013

За да се слави против екипа како што е Татран Прешов потребно е добро да се одиграат сите шеесет минути на теренот. Металург беше солиден само во првото полувреме, а потоа за само десетина минути ...

Прв пораз за Металург во СЕХА лигата

Локално - 25.10.2013

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје во дуел од СЕХА лигата загуби од Татран Прешов со убедливи 32:23.

Металург декласиран од Татран

Република - 25.10.2013

Словачкиот шампион Татран Прешов го освои Скопје. По победата над Вардар во регионалната СЕХА лига во салата Кале, денес во СЦ Борис Трајковски го понижи и Металург со 23-32 (13-15).

Металург загуби од Татран

Н.Македонија - 25.10.2013

Ракометарите на Металург одиграа еден од послабите натпревари во регионалната лига и загубија со 23-32(полувреме 13-15) Првиот дел помина во изедначена игра, во кој претежно Металург го диктираше ...

Металург на тест против двометарската напаѓачка линија

Н.Македонија - 25.10.2013

Наша задача на овој меч ќе биде да ја поправиме слабата одбрана од минатиот меч, да ги онеспособиме шутерите на Татран и да ја спречиме брзата транзиција на крилата, рече Червар, кој најави настап и ...

СЕХА лига: Металург со комбиниран состав на победа против Татран Прешов

Телма - 24.10.2013

Ракометарите на Металург утре се среќаваат со Татран Прешов, средба од СЕХА лигата, нашиот тим највува дека ќе игра на победа, повредени се Веле Марковски и Ванчо Димовски и тие нема да настапат, ...

Металург сака да продолжи непоразен

Дневник - 24.10.2013

Минувајќи низ турбулентен период по случувањата со голманот Дарко Станиќ, ракометарите на Металург сакаат да останат непоразени и по шестиот меч во СЕХА-лигата, во која вечерва во Скопје го ...

Металург повторно со комбиниран тим и против Татран Прешов во СЕХА лигата

А1 On - 24.10.2013

Македонскиот ракометен вицешампион Металург утре го игра натпреварот од 8.коло од СЕХА лигата. Според најавата на денешната прес конференција, тренерот на Металург, Лино Червар и на овој дуел шанса ...

Червар: Металург е едно сложно семејство

Спортски - 24.10.2013

Ракометарите на Металург во петок ќе го одиграат натпреварот од 8-то коло во СЕХА лигата, против словачкиот преставник Татран Прешов. На прес-конференцијата, тренерот на македонскиот вицепрвак, Лино ...

СЕХА: Со подобра одбрана Металург може до триумф над Татран

Алфа - 24.10.2013

Во тимот на Лино Червар за утрешниот меч ќе ги нема повредените Ванчо Димовски и Велко Маровски, а шанса ќе им се даде на помладите ракометари. Треерот на Металург изјави дека со подобра игра во ...

Червар ќе ротира против Татран

Оn.net - 24.10.2013

Ракометарите на Металург утре од 20:15 часот го пречекуваат тимот на Татран Прешов во рамките на регионалната СЕХА лига. Тренерот Лино Червар не ќе може да смета на повредените Велко Маркоски и Ванчо ...

Металург со комбиниран состав и против Татран Прешов

Нетпрес - 24.10.2013

Ракометарите на Металург утре (20.15 ч) ќе го одиграат шестиот натпревар во Регионалната СЕХА Лига, а противник во СЦ “Борис Трајковски” ќе им биде тимот на Татран Прешов, кој на првото гостување во ...

Металург тера по старо во СЕХА: Ротации во тимот и против Татран

Екипа - 24.10.2013

Лино Червар нема намера да престане со ротациите во тимот на Металург кога станува збор за настапите во регионалната СЕХА-лига. „Металурзите“ го комбинираат составот во ова натпреварување, но сепак ...

Металург со подмладен тим и против Татран Прешов во СЕХА лигата

Кирилица - 24.10.2013

Македонскиот ракометен вицешампион Металург утре го игра натпреварот од 8.коло од СЕХА лигата. Според најавата на денешната прес конференција, тренерот на Металург, Лино Червар и на овој дуел шанса ...

Червар: Ние сме сложно семејство

Кајгана - 24.10.2013

Ракометарите на Металург во петок ќе го одиграат натпреварот од 8-то коло во СЕХА лигата, против словачкиот преставник Татран Прешов. На прес-конференцијата, тренерот на македонскиот вицепрвак, Лино ...

Филип Миркуловски ве повикува на натпреварот Металург – Татран Прешов

РК Металург - 24.10.2013

Иконата на Металург, Филип Миркуловски, преку својата фан-страница ги повика симпатизерите на Металург да дојдат на натпреварот Металург – Татран Прешов и да учествуваат во хуманитарната акција на ...

Червар: Ние сме сложно семејство

Макфакс - 24.10.2013

Ракометарите на Металург во петок ќе го одиграат натпреварот од 8-то коло во СЕХА лигата, против словачкиот преставник Татран Прешов. На прес-конференцијата, тренерот на македонскиот вицепрвак, Лино ...

Червар: Металург не е случаен клуб

Дерби - 24.10.2013

Тимот на Металург утре со почеток од 20:15 во СЦ Борис Трајковски ќе го одигра својот шести натпревар во СЕХА ЛИГАта против Татран Прешов. Словаците моментално се трети на табелата во ова регионално ...

Металург со комбиниран тим и против Татран

+инфо - 24.10.2013

Македонскиот ракометен вицешампион Металург утре го игра натпреварот од 8.коло од СЕХА лигата. Според најавата на денешната прес конференција, тренерот на Металург, Лино Червар и на овој дуел шанса ...

Червар: Татран може секого да победи, но и од секој да изгуби

Сител - 24.10.2013

Ракометарите на Металург во рамките на СЕХА лигата на домашен терен ќе играат против екипата Татран Прешов. Ова е дуел од 8.коло. Според најавата на денешната прес конференција тренерот на Металург, ...

Филип Миркуловски повикува на хуманост

Република - 24.10.2013

Филип Миркуловски, ракометарот на Металург повикува на хуманост. Тој преку својата фан-страница ги повика симпатизерите на Металург да дојдат на натпреварот Металург – Татран Прешов и да учествуваат ...

Металурзите треба да запнат против Татран

Вечер Прес - 24.10.2013

Вечерашниов словачки противник во арената "Борис Трајкоски" (20.15) е веден од кандидатите за највисок пласман По одиграните четири кола во Лигата на шампионите, и одличните три победи и високиот ...

Металург повторно со комбиниран тим и против Татран Прешов во СЕХА лигата

Бриф - 24.10.2013

Македонскиот ракометен вицешампион Металург утре го игра натпреварот од 8.коло од СЕХА лигата. Според најавата на денешната прес конференција, тренерот на Металург, Лино Червар и на овој дуел шанса ...

Червар: Металург е сложно семејство

Република - 24.10.2013

Металург продолжува без поголема пауза со настапите на интернационалната сцена и по дуелот со Динамо Минск во Лигата на шампионите, утре на ред е натпреварот од СЕХА-лигата против Татран Прешов.

Металург со комбиниран тим против Татран Прешов во СЕХА лигата

Локално - 24.10.2013

Македонскиот ракометен вицешампион Металург утре го игра натпреварот од 8.коло од СЕХА лигата. Според најавата на денешната прес конференција, тренерот на Металург, Лино Червар и на овој дуел шанса ...

Металург со нова хуманитарна мисија

Кирилица - 22.10.2013

Ракометниот клуб Металург продолжува со организирање хуманитарни акции и помагање на оние на кои им е најпотребна помош, а таков карактер ќе има и средбата на македонскиот вицепрвак со словачкиот ...

РК Металург со хуманитарен натпревар за помош на младиот Јоце

Inpress - 22.10.2013

Скопје, 22. октомври 2013 (ИНПРЕС) Ракометниот клуб Металург ја продолжува традицијата на организирање хуманитарни акции и помагање на оние на кои им е најпотребна нашата безрезервна помош.

Металург со нова хуманитарна мисија

МРТ - 22.10.2013

Ракометниот клуб Металург продолжува со организирање хуманитарни акции и помагање на оние на кои им е најпотребна помош, а таков карактер ќе има и средбата на македонскиот вицепрвак со словачкиот ...

Силниот напад ја надомести слабата одбрана

Н.Македонија - 22.10.2013

Во изминатите три сезони ова е првпат Металург да прими 18 гола во прво полувреме дома (голманите на целиот меч фатија само девет удари). Од друга страна, она што беше клучно за победата во неделата ...

Трета победа на Металург во Лигата на шампионите

МРТ - 21.10.2013

Ракометарите на Металург ја остварија третата победа во ракометната Лига на шампиони, совладувајќи го составот на Динамо Минск, а со тоа го заокружи успешниот викенд на македонските екипи учесници во ...

Металург се намачи со Динамо Минск

Inpress - 21.10.2013

Скопје, 21. октомври 2013 (ИНПРЕС) Во четвртото коло од ракометната Лига на Шампиони екипата на Металург се намачи против Динамо Минск, но на крајот заслужено победи со 33-29.

Металург со нова хуманитарна мисија

+инфо - 21.10.2013

Ракометниот клуб Металург продолжува со организирање хуманитарни акции и помагање на оние на кои им е најпотребна помош, а таков карактер ќе има и средбата на македонскиот вицепрвак со словачкиот ...

Металург со нова хуманитарна мисија

А1 On - 21.10.2013

Ракометниот клуб Металург продолжува со организирање хуманитарни акции и помагање на оние на кои им е најпотребна помош, а таков карактер ќе има и средбата на македонскиот вицепрвак со словачкиот ...

РК Металург во нова хуманитарна акција

Макфакс - 21.10.2013

Ракометниот клуб Металург на натпреварот од СЕХА лигата ќе ја продолжи традицијата на организирање хуманитарни акции и помагање на оние на кои им е потребан помошта.

Нова хуманитарна акција НА Металург – ДАЈТЕ МУ ШАНСА НА ЈОЦЕ

РК Металург - 21.10.2013

Металург во нова хуманитарна акција: ДАЈТЕ МУ ШАНСА НА ЈОЦЕ Ракометниот клуб Металург ја продолжува традицијата на организирање хуманитарни акции и помагање на оние на кои им е најпотребна нашата ...

Георгиевски: Извојувавме тешка, но слатка победа против Динамо Минск

Спортклуб - 21.10.2013

Вицешампионот на Македонија, РК Металург овој викенд, дојде до својата трета победа во Лигата на Шампионите откако на домашно тло, успеа да извојува тешка победа против белорускиот претставник, ...

Металург со нова хуманитарна мисија

Хитпортал - 21.10.2013

Р акометниот клуб Металург продолжува со организирање хуманитарни акции и помагање на оние на кои им е најпотребна помош, а таков карактер ќе има и средбата на македонскиот вицепрвак со словачкиот ...

Георгиевски: Извојувавме тешка, но слатка победа против Динамо Минск

Хитпортал - 21.10.2013

В ицешампионот на Македонија, РК Металург овој викенд, дојде до својата трета победа во Лигата на Шампионите откако на домашно тло, успеа да извојува тешка победа против белорускиот претставник, ...

РК Металург има хумано срце: Заедно, да му помогнеме на Јоце!

Спортклуб - 21.10.2013

Ракометниот клуб Металург ја продолжува традицијата на организирање хуманитарни акции и помагање на оние на кои им е најпотребна помош. По предходните хуманитарни акции за здружението на деца со ...

РК Металург во нова хуманитарна акција

СуперСпорт - 21.10.2013

Ракометниот клуб Металург на натпреварот од СЕХА лигата ќе ја продолжи традицијата на организирање хуманитарни акции и помагање на оние на кои им е потребан помошта.

Металург во хуманитарна акција: Дајте му шанса на Јоце

Република - 21.10.2013

Ракометниот клуб Металург ја продолжува традицијата на организирање хуманитарни акции и помагање на оние на кои им е најпотребна нашата безрезервна помош.

Металург со нова хуманитарна мисија

Бриф - 21.10.2013

Ракометниот клуб Металург продолжува со организирање хуманитарни акции и помагање на оние на кои им е најпотребна помош, а таков карактер ќе има и средбата на македонскиот вицепрвак со словачкиот ...

Беше тешко, на крајот слатко

Вечер Прес - 21.10.2013

Металург многу потешко се справи со белорускиот шампион Динамо од Минск, совладувајќи го во пеколен финиш со 33:29 и освои вредни бодови за влез во Топ 16 По блескавите игри и победи на Вардар (мажи) ...