TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јеремиќ: Собирот во Брдо кај Крањ беше неуспешен

А1 - 21.03.2010

Самитот на претседателите на земјите од регионот, кој се одржа на Брдо кај Крањ, не беше успешен бидејќи не беше добро организиран.

Јеремиќ го оценува како неуспешен состанокот во Брдо

Алсат-М - 21.03.2010

Српскиот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ, го смета како неуспешен вчерашниот состанок на лидерите на земјите од Западен Балкан во Словенија.

Јеремиќ: „Ќе организираме поуспешна конференција од таа на Брдо“

Канал5 - 21.03.2010

Битката за зачувување на територијалниот интегритет, ни беше поважна од присуството на еден неформален и за жал лошо организиран собир, шефот на српската ...

Тачи - Косово е подготвено да соработува со Србија

Inpress - 21.03.2010

Крањ, 21. март (ИНПРЕС) Косово остануво посветено на градењето добри односи со земјите од регионот, вклучително и со Србија, изјави косовскиот премиер Хашим ...

Дали успеа конференцијата на Брдо крај Крањ

Форум - 21.03.2010

Во зависност од тоа од каде доаѓаат оцените за вчерашната регионална конференција на лидерите на државите од западен Балкан, различни се толкува успехот на ...

Јеремиќ: Собирот во Брдо кај Крањ беше неуспешен

Форум - 21.03.2010

Самитот на претседателите на земјите од регионот, кој се одржа на Брдо кај Крањ, не беше успешен бидејќи не беше добро организиран, изјави српскиот министер за ...

Јеремиќ: Конференцијата кај Крањ под очекувањата

Нетпрес - 21.03.2010

Министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ изјавил дека резултатот од конференцијата на Брдо кај Крањ, наспроти сите напори, била под сите очекувања.

Јеремиќ: Собирот во Брдо кај Крањ беше неуспешен

Алфа - 21.03.2010

Самитот на претседателите на земјите од регионот, кој се одржа на Брдо кај Крањ, не беше успешен.

Јеремиќ: Собирот во Брдо кај Крањ беше неуспешен

Макфакс - 21.03.2010

Самитот на претседателите на земјите од регионот, кој се одржа на Брдо кај Крањ, не беше успешен бидејќи не беше добро организиран.

Пахор: Секој треба да признае секого!

Вечер Прес - 21.03.2010

Сепак, настојувањата на организаторите Хрватска и Словенија суштински да се разговара за иднината на регионот не се реализираа.

Новинарите поделени околу успешноста на самитот

А1 - 20.03.2010

Новинарите од поранешна Југославија на самитот во Брдо, добија супер брз интернет, неограничен телефон и храна колку што можат да изедат, но словенечката ...

Самит: Балканот останува Балкан

А1 - 20.03.2010

Самитот кој требаше да покаже дека балканските народи конечно ќе можат да ги надминат непријателствата од минатото го потврди токму спротивното, откако ...

Скромни успеси на самитот во Брдо кај Крањ

Deutsche Welle - 20.03.2010

Лидерите од регионот на Западне Балкан, без Србија, во Брдо кај Крањ, остварија низа билатерални средби, отворија низа чувствителни прашања, и се договорија да ...

Во Брдо се зборува за интеграција на Балканот во ЕУ

Алсат-М - 20.03.2010

Денешната конференција на премиерите од западен Балкан во Брдо кај Крањ во Словенија му даде живот на она што отсега понатаму ќе се нарекува Процес од Брдо.

Тадиќ: Не трудете се, не убедувајте, не уценувајте

Утрински - 20.03.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ рече оти Србија нема да се откаже од принципиелниот став Приштина на регионалната конференција во Словенија да биде застапена ...

Историјата не решава современи проблеми

Дневник - 20.03.2010

ИНТЕРВЈУ: ДАНИЛО ТИРК, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СЛОВЕНИЈА Фактот што премиерите Папандреу и Груевски се сретнаа и не постигнаа напредок не значи дека треба да се ...

свет-Самит за европската иднина на Западен Балкан

Вест - 20.03.2010

КРАЊ 20 март - Брдо кај Крањ денеска ќе биде домаќин на регионалната конференција "Заедно кон Европската унија: Придонесот на Западниот Балкан кон европската ...

Средбата во Крањ без Тадиќ и Ван Рампуј

Форум - 20.03.2010

Со помали очекувања заради нецелосното присуство на сите челници на земјите од регионот, односно заради отсуството на српскиот претседател Борис Тадиќ, во ...

Груевски не ја напушти конференцијата за западен Балкан

Алфа - 20.03.2010

Македонскиот премиер не ја напушти предвреме конференција за западниот Балкан што денеска се одржа во Брдо кај Крањ во Словенија.

Почна Самитот за европската иднина на Западен Балкан во Брдо кај Крањ

Алфа - 20.03.2010

Во Брдо кај Крањ, почна регионалната конференција насловена „Заедно кон Европската унија: Придонесот на Западниот Балкан кон европската иднина“, иницирана од ...

Почна конференцијата за Западен Балкан

Нетпрес - 20.03.2010

На Брдо кај Крањ, Словенија денеска почна состанокот на лидерите на земјите од Западен Балкан под името “Заедно за Европската Унија: Придонес на Западниот ...

Прекинат состанокот кај Крањ

Алфа - 20.03.2010

Самитот за европската иднина на Западен Балкан, кој се одржува во Брдо кај Крањ, е прекинат по само 45 минути.

Тачи: Србија кога – тогаш ќе го признае Косово

Сител - 20.03.2010

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави денеска дека официјален Белград порано или подоцна ќе ја признае независноста на Косово и оти Приштина е подготвена да ...

Груевски не ја напушти конференцијата за западен Балкан

Макфакс - 20.03.2010

Македонскиот премиер не ја напушти предвреме конференција за западниот Балкан што денеска се одржа во Брдо кај Крањ во Словенија.

Балканските земји со заедничка декларација за ЕУ

Р.С.Европа - 20.03.2010

Со усвојување заедничка декларација, на Брдо кај Крањ заврши коференцијата на претставниците на земјите од Западен Балкан, посветена на европските перспективи ...

Конференцијата на Брдо крај Крањ заврши со усвојување проевропска изјава

Форум - 20.03.2010

Учесниците на денешната регионална конференцијата ја прифатиле заедничка изјава во која ја истакнуваат нивната приврзаност на поттикнување на добрососедските ...

Пахор: Историските ривалства не се единствената пречка

Р.С.Европа - 20.03.2010

Словенскиот премиер Борут Пахор по регионалната конференција во Брдо кај Крањ изјави денеска дека историските ривалства и комплексноста на Балканот не се ...

Брдо покажа дека Балканот се уште е разделен

Алфа - 20.03.2010

Балканот бара проширувањето да остане приоритет за Европската унија – процес кој ќе го опфати целиот регион.

Во Брдо започна конференцијата за Западен Балкан

Кирилица - 20.03.2010

Во Брдо кај Крањ, почна регионалната конференција насловена „Заедно кон Европската унија: Придонесот на Западниот Балкан кон европската иднина“, иницирана од ...

Тачи: Србија порано или подоцна ќе го признае Косово

Р.С.Европа - 20.03.2010

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска по конференцијата во Брдо изјави дека Србија порано или подоцна ќе го признае Косово.Недоаѓањето на српскиот претседател ...

Прекинат состанокот кај Крањ?

Форум - 20.03.2010

Самитот за европската иднина на Западен Балкан, кој се одржува во Брдо кај Крањ, е прекинат по само 45 минути, јавуваат словенечките агенции Европскиот комесар ...

Дебакл на конференцијата во Брдо, Србија клучен играч

Сител - 20.03.2010

Тадиќ и Ромпуј не дојдоа, Филе остана само еден час, а Шпириќ не го слушна говорот на Тачи. Конференцијата за меѓусебно разбирање го покажа балканскиот проблем.

Груевски на конференцијата во Крањ

Форум - 20.03.2010

Македонија на денешната неформална конференција посветена на западен Балкан во Брдо кај Крањ ќе ја претставуваат премиерот Груевски, вицепремиерот за ...

Груевски не ја напушти конференцијата во Крањ

Форум - 20.03.2010

Македонскиот премиер не ја напушти предвреме конференција за западниот Балкан што денеска се одржа во Брдо кај Крањ во Словенија Ова денеска за Макфакс го ...

Груевски, Милошоски и Наумовски на конференцијата во Крањ

Макфакс - 20.03.2010

Македонија на денешната неформална конференција посветена на западен Балкан во Брдо кај Крањ ќе ја претставуваат премиерот Никола Груевски, вицепремиерот за ...

Балкански самит за европска интеграција

Р.С.Европа - 20.03.2010

На Брдо кај Крањ денеска се одржува конференција ,,Заедно за Европска Унија, - придонес на западен Балкан кон европската иднина,,.

Самит за европската иднина на Западен Балкан во Брдо кај Крањ

Алфа - 20.03.2010

Брдо кај Крањ денеска ќе биде домаќин на регионалната конференција насловена „Заедно кон Европската унија: Придонесот на Западниот Балкан кон европската ...

Почна конференцијата за Западен Балкан

Макфакс - 20.03.2010

Меѓународната конференција на тема „Заедно за Европска Унија: Придонес за Западен Балкан како европска иднина“, започна изутрината во близина на словенечкиот ...

На Брдо кај Крањ започна "балканскиот самит" без Тадиќ

Inpress - 20.03.2010

Крањ, 20. март (ИНПРЕС) Конференцијата за Балканот на словенското Брдо кај Крањ започна и официјално со хрватската премиерка Јадранка Косор и нејзинот ...

Борис Тадиќ го минира Брдо?

Н.Македонија - 20.03.2010

Брдо кај Крањ ќе биде домаќин на регионалната конференција насловена „Заедно кон Европската Унија: придонесот на Западен Балкан кон европската иднина“, ...

Тачи: Србија кога – тогаш ќе го признае Косово

eReporter - 20.03.2010

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави денеска дека официјален Белград порано или подоцна ќе ја признае независноста на Косово и оти Приштина е подготвена да ...

Самит за европската иднина на Западен Балкан во Брдо кај Крањ

Идивиди - 20.03.2010

Брдо кај Крањ, 20 март (МИА) - Брдо кај Крањ денеска ќе биде домаќин на регионалната конференција насловена „Заедно кон Европската унија: Придонесот на ...

Балканот бара проширувањето да остане приоритет на ЕУ

eReporter - 20.03.2010

Со усвојување заедничка декларација, денеска во Брдо крај Крањ заврши конференцијата на лидерите на земјите од западен Балкан посветена на нивната европска ...

Самит: Балканот останува Балкан

eReporter - 20.03.2010

Самитот кој требаше да покаже дека балканските народи конечно ќе можат да ги надминат непријателствата од минатото го потврди токму спротивното, откако ...

Балканот седна на иста маса без Србија

eReporter - 20.03.2010

Конференцијата за соработка меѓу земјите од западен Балкан на нивниот пат кон ЕУ започна претпладнево во словенечкото место Брдо крај Крањ.

Тадиќ и Ромпеј го откажаа учеството на Самитот

А1 - 19.03.2010

Борис Тадиќ и Херман Ван Ромпеј, европскиот претседател, го откажаа учеството на првиот неформален балкански самит организиран на заедничка словенечко-хрватска ...

Регионалниот самит во Крањ пред дебакл

А1 - 19.03.2010

Уште пред да почне, самитот на Брдо крај Крањ осуден на неуспех откако попладнево српскиот претседател Тадиќ дефинитивно го откажа учеството на конференцијата.

Тадиќ: Дијалог за компромис, но по одлуката на Меѓународниот суд за правда

Алсат-М - 19.03.2010

„Има различни реалности на Косово“, изјави српскиот претседател Борис Тадиќ за домашните медиуми.

Пахор лично го кани Тадиќ во Крањ

Дневник - 19.03.2010

Словенечкиот премиер Борут Пахор прексиноќа ненадејно заминал за Белград за да обезбеди гаранции од српскиот претседател дека ќе присуствува на регионалната ...

Свет - Ромпуј доаѓа ако дојде и Тадиќ

Време - 19.03.2010

Српските власти треба сами да решат дали да учествуваат во регионалната конференција во Брдо кај Крањ, но за Србија би било добро да се појави таму, изјави ...

Тадиќ му се налути на Пахор

Макфакс - 19.03.2010

Србија најверојатно нема да учествува на конференцијата за западен Балкан на Брдо кај Крањ во Словенија, пренесува Хина.

Груевски, Милошоски и Наумовски утре патуваат на конференцијата во Крањ

Макфакс - 19.03.2010

Македонија на утрешната неформална конференција посветена на западен Балкан во Брдо кај Крањ ќе биде претставена на највисоко ниво, информираат од Владата.

Македонска делегација на самитот „Заедно кон ЕУ“

Р.С.Европа - 19.03.2010

Експертите сметаат дека Самитот за европската иднина на Западниот Балкан што ќе се оддржи на Брдо кај Крањ во Словенија, е мошне значаен за регионот и ќе ги ...

Заедно кон ЕУ - Конференција во сенка на српското одбивање на Косово

Р.С.Европа - 19.03.2010

Утре на Брдо кај Крањ ќе биде одржана регионалната конференција насловена „Заедно кон Европската унија: Придонесот на Западниот Балкан кон европската иднина“, ...

Претседателот на ЕУ без одлука за самитот на Брдо кај Крањ

Р.С.Европа - 19.03.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпеј попладнево треба да ја донесе одлуката дали ќе учествува на конференцијата за Западен Балкан што за утре е ...

Неизвесно ден пред конференцијата за Западен Балкан

Форум - 19.03.2010

Многу неизвесност има пред конференцијата за Западен Балкан, на која лидерите на сите држави од регионот се очекува да разговараат за јакнење на соработката и ...

Пахор - Кој нема да дојде, нема да го осудуваме

Макфакс - 19.03.2010

Конференцијата за Западен Балкан ќе започне утре изутрина, а се уште е непознато дали на неа ќе учествува српскиот претседател Борис Тадиќ, јавија словенечките ...

Ван Ромпуј не доаѓа на конференцијата за Западен Балкан

Макфакс - 19.03.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј нема да учествува на конференцијата за Западен Балкан, која во сабота на Брдо кај Крањ ја организираат ...

Тадиќ му се налути на Пахор

Алфа - 19.03.2010

Србија најверојатно нема да учествува на конференцијата за западен Балкан на Брдо кај Крањ во Словенија, пренесува Хина.

Тачи: Косово е посветено на ЕУ

Макфакс - 19.03.2010

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека европската перспектива и демократија на регионот не можат да бидат засновани на барањата на Белград.

Тадиќ не оди во Крањ

Макфакс - 19.03.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ, нема да присуствува на конференцијата на Брдо кај Крањ, бидејќи организаторите не го исполниле принципот по кој делегацијата ...

Тадиќ гневен на словенечкиот премиер

Нетпрес - 19.03.2010

Србија најверојатно нема да биде присутна на конференција за Западен Балкна на Брдо кај Крањ во Словенија, рекол за белградскиот весник “Блиц“, извор близок до ...

Неизвесно ден пред конференцијата за Западен Балкан

Макфакс - 19.03.2010

Многу неизвесност има пред конференцијата за Западен Балкан, на која лидерите на сите држави од регионот се очекува да разговараат за јакнење на соработката и ...

Ромпуј и Тадиќ нема да присуствуваат на Балканската Конференција

Р.С.Европа - 19.03.2010

Претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј реши да не учествува на конференцијата за Западен Балкан која утре се одржува на Брдо кај Крањ – Словенија.

Тадиќ дефинитивно не оди на регионалната конференција во Крањ

Форум - 19.03.2010

Српскиот претседател утре нема да присуствува на конференцијата на Брдо крај Крањ заради нерешениот проблем со тоа под кој статус ќе присуствува делегацијата ...

Србија нема да учествува на конференцијата во Словенија

Inpress - 19.03.2010

Белград, 19. март (ИНПРЕС) Србија, најверојатно нема да учествува на конференцијата, која ќе се одржи во Брдо крај Кран, Словенија, пишува денеска српскиот ...

Македонија преку Крањ во Европа

Вечер Прес - 19.03.2010

Вицепремиерот Васко Наумовски вели дека на средбата Македонија и другите држави во регионот треба да ја потсетат Европската унија дека уште во 2003 година со ...

Тадиќ му е лут на Пахор!

Вечер Прес - 19.03.2010

Србија најверојатно нема да биде присутна на конференција за Западен Балкан на Брдо кај Крањ во Словенија, рекол за белградскиот весник Блиц" извор близок до ...

Тадиќ не оди на конферeнцијата за Западен Балкан

eReporter - 19.03.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ соопшти вечерва дека нема да учествува на конференцијата за Западен Балкан, што утре треба да се одржи во Словенија.

Ромпуј не доаѓа на конференцијата за западен Балкан

eReporter - 19.03.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј одлучи денеска да не учествува на конференцијата за западн Балкан, која утре ќе се одржи во Брдо крај Крањ.

Македонија ќе оди на собирот во Крањ

Утрински - 18.03.2010

Македонија ќе учествува на конференцијата на Западен Балкан во Брдо кај Крањ во Словенија на 20 март чие одржување изминативе недели беше ставено под прашалник ...

Пахор со решение како да го “намами“ Тадиќ на регионалниот самит

Форум - 18.03.2010

Поврзани вести СДСМ: Претседателот да не импровизира со границата Пахор доби две камили од Гадафи Бучи: Нема терористички кампови во Македонија Заедно за ...

Тадиќ: Не трудете се, не убедувајте, не уценувајте

Шпиц - 18.03.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ рече оти Србија нема да се откаже од принципиелниот став Приштина на регионалната конференција во Словенија да биде застапена ...

Ван Ромпуј ќе дојде во Словенија, ако дојде и Тадиќ

Кирилица - 18.03.2010

Известувачот на Европскиот парламент за Србија Јелко Кацин изјави вчера во Белград дека српските власти треба сами да решат дали да учествуваат во регионалната ...

Пахор во ненајавена посета на Белград

Макфакс - 18.03.2010

Словенечкиот премиер Борут Пахор синоќа престојувал во ненајавена посета на Белград, каде се сретнал со српскиот претседател Борис Тадиќ.

Пахор со “иновативно“ решение да го донесе Тадиќ на Брдо кај Крањ

Нетпрес - 18.03.2010

“Заедно за Европска Унија: Придонес на западен Блакан за европска иднина“ е мотото на самиот на земјите на југоисточна Европа, што ќе се одржи во Брдо кај Крањ.

Пахор со решение како да го “намами“ Тадиќ на регионалниот самит

Макфакс - 18.03.2010

Заедно за Европската унија: “Придонес на Западен Балкан кон европската иднина“ е мотото под кое ќе се одржи состанокот на земјите на југоисточна Европа во Брдо ...

Тадиќ ќе присуствува на самитот само ако се почитува резолуцијата за Косово

Р.С.Европа - 18.03.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ по разговорот со словенечкиот премиер Борут Пахор го повторил ставот дека учеството на Србија на престојниот Самит зависи од ...

Пахор оди во Брисел поради собирот на Брдо крај Крањ

Нетпрес - 18.03.2010

Словенечкиот премиер, Борут Пахор изјавил денеска дека во рамките на подготовките на конференцијата за западен Балкан на Брдо кај Крањ денеска попладне ќе го ...

Пахор направи неуспешен обид

Макфакс - 18.03.2010

Словенечкиот премиер Борут Пахор денеска потврди оти во средата разговарал со претседателот на Србија Борис Тадиќ, но дека не успеал да го убеди да учествува ...

Неизвесно е присуството на Тадиќ и Ромпуј на престојниот регионален самит

Р.С.Европа - 18.03.2010

Се уште е неизвесно доаѓањето на претседавачот со Европскиот Совет Херман Вон Ромпуј на конференцијата за Западнен Балкан на Брдо кај Крањ која ја организираат ...

Пахор во ненајавена посета на Белград

Алфа - 18.03.2010

Словенечкиот премиер Борут Пахор синоќа престојувал во ненајавена посета на Белград, каде се сретнал со српскиот претседател Борис Тадиќ.

Тадиќ не попушти!

Вечер Прес - 18.03.2010

Словенечкиот премиер Борут Пахор прексиноќа ненадејно допатува во Белград за да се обиде уште еднаш да го убеди Тадиќ да дојде на регионалната конференцијата ...

Ромпуј ќе присуствува ако дојде и Тадиќ

Идивиди - 18.03.2010

Белград, 17 март (МИА) - Известувачот на Европскиот парламент за Србија Јелко Кацин изјави денеска во Белград дека српските власти треба сами да решат дали да ...

Тадиќ: Не трудете се, не убедувајте, не уценувајте

eReporter - 18.03.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ рече оти Србија нема да се откаже од принципиелниот став Приштина на регионалната конференција во Словенија да биде застапена ...

Пахор заминал за Белград на разговори со Тадиќ

Идивиди - 18.03.2010

Љубљана, 18 март (МИА) - Словенечкиот премиер Борут Пахор синоќа ненадејно заминал за Белград со цел да не доживее непријатно изненадување на регионалната ...

Самит без имиња?

Deutsche Welle - 17.03.2010

Словенија се подготвува да биде домаќин на Европско-балканскиот самит, кој треба да се одржи на 20 март на иницијатива на Љубљана и Загреб.

Ромпуј: Ќе дојдам на конференцијата за Западен Балкан ако дојде и Тадиќ

Макфакс - 17.03.2010

Подготвен сум да дојдам на конференцијата на Западен Балкан на Брдо кај Крањ, ако таму дојде и српскиот претседател Борис Тадиќ.

Србија не потврди учество на Самитот за Западен Балкан

А1 - 16.03.2010

Подготовките за Самитот за европската иднина на Западен Балкан, што треба да се одржи во сабота во Брдо кај Крањ, течат според планираното, а учеството досега ...

Рогови во вреќа

Утрински - 16.03.2010

БЕЛГРАД - Стара вистина е дека на Балканот ништо така добро не успева како заемната конфронтација и споровите.

Неизвесно е присуството на Тадиќ на престојниот регионален самит

Р.С.Европа - 16.03.2010

Словенската амбасада во Белград соопшти дека за престојниот самит за евроинтеграциите на Западен Балкан до сега сите земји го најавиле своето присуство освен ...

Само Србија не потврди учество на Самитот за Западен Балкан

Макфакс - 16.03.2010

Подготовките за Самитот за европската иднина на Западен Балкан, што треба да се одржи во сабота во Брдо кај Крањ, течат според планираното, а учеството досега ...

Србија ќе учествува само таму каде ќе се почитува резолуцијата на ОН

МРТ - 16.03.2010

Србија ќе учествува на сите регионални форуми во кои што присуството на Косово ќе се третира исклучиво во согласност со резолуцијата 1244 на Обединетите нации ...

Тадиќ: Србија ќе учествува само таму каде ќе се почитува резолуцијата на ОН

Макфакс - 15.03.2010

Србија ќе учествува на сите регионални форуми во кои што присуството на Косово ќе се третира исклучиво во согласност со резолуцијата 1244 на Обединетите нации ...

Тадиќ се закани дека нема да оди во Крањ ако таму бидат претставници на Косово

Кирилица - 15.03.2010

Намерата на Словенија како организатор на конференцијата е да ги седне на заедничка маса српскиот претседател Тадиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи Се уште е ...

Тадиќ: Србија ќе учествува само таму каде ќе се почитува резолуцијата на ОН

Алфа - 15.03.2010

Србија ќе учествува на сите регионални форуми во кои што присуството на Косово ќе се третира исклучиво во согласност со резолуцијата 1244 на Обединетите нации ...