TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се намалува популарноста на „Златна зора“

24 Вести - 06.10.2013

Поддршката на грчките граѓани за неонацистичката партија „Златна зора“ се намали откако нејзиниот лидер и пратениците беа уапсени, но и понатаму се наоѓа на трето место по популарност, што е највисок ...

Опаѓа популарноста на „Златна зора“

+инфо - 06.10.2013

Поддршката на грчките граѓани за неонацистичката партија „Златна зора“ се намали откако нејзиниот лидер и пратениците беа уапсени, но и понатаму се наоѓа на трето место по популарност, што е највисок ...

Паѓа поддршката за „Златна зора“

Телеграф - 06.10.2013

Рејтингот на партијата се намалил на 7,2 отсто во споредба со 10,8 отсто колку што оваа партија имала во јуни Поддршката на грчките граѓани за неонацистичката партија „Златна зора“ се намали откако ...

Се намалува популарноста на „Златна зора“

Сител - 06.10.2013

Поддршката на грчките граѓани за неонацистичката партија „Златна зора“ се намали откако нејзиниот лидер и пратениците беа уапсени, но и понатаму се наоѓа на трето место по популарност, што е највисок ...

Се намалува популарноста на „Златна зора“

А1 On - 06.10.2013

Поддршката на грчките граѓани за неонацистичката партија „Златна зора“ се намали откако нејзиниот лидер и пратениците беа уапсени, но и понатаму се наоѓа на трето место по популарност, што е највисок ...

Се намалува популарноста на „Златна зора“

Алфа - 06.10.2013

Поддршката на грчките граѓани за неонацистичката партија „Златна зора“ се намали откако нејзиниот лидер и пратениците беа уапсени, но и понатаму се наоѓа на трето место по популарност, што е највисок ...

Грците конечно се освестија: Намалена поддршката за „Златна Зора“

Курир - 06.10.2013

Поддршката на грчките граѓани за неонацистичката партија „Златна зора“ се намали откако нејзиниот лидер и пратениците беа уапсени, но и понатаму се наоѓа на трето место по популарност, што е највисок ...

Расчистува ли Грција со фашизмот или само со Златна зора

Република - 06.10.2013

Фа­ши­зо­ид­ни­те јав­ни ис­па­ди на Злат­на зо­ра, во нив­ни­от нај­су­ров об­лик - со фи­зич­ка прес­ме­тка со сѐ што би ја на­ру­ши­ло чи­ста­та на­ци­ја, поз­дра­ву­ва­ње со ви­со­ко кре­на­та ...

Се наѕира крајот на „Златна зора“

Локално - 06.10.2013

Грчкиот суд изминатава седмица го стави во времен притвор лидерот на неонацистичката партија “Златна зора” Никос Михалолиакос – важна фаза од потегот на офанзивата на властите за затворање на ...

Лидерот на Златна зора притворен во женски затвор

Вест - 05.10.2013

ГРЦИЈА, 5 октомври (АП) - Шефот на грчката екстремно десничарска партија Златна зора вчера беше префрлен во затвор каде ќе го чека судењето по обвиненија за водење криминална организација по ...

Лидерот на Златна Зора е во женски затвор

Нова ТВ - 05.10.2013

Шефот на грчката екстремно десничарска партија Златна зора вчера беше префрлен во затвор каде ќе го чека судењето по обвиненија за водење криминална организација по истрагата во неговата политичка ...

Грција и неонацистичкиот криминал

Локално - 05.10.2013

Грчкото обвинителство ја истражува крајно десничарската партија “Златна зора”. Тројца нејзини пратеници веќе се во притвор, а другите тројца се ослободени до почетокот на судскиот процес против нив.

Златна зора се помалку популарна кај Грците

Н.Македонија - 05.10.2013

Подршката на граѓаните на грчката десничарска партија Златна зора опаднала по приведувањето на нивниот лидер, но и натаму е трета политичка сила во Грција Според истражувањето објавена во весникот ...

Златна зора: Самарас и Венизелос ги распродаваат националните прашања

Канал5 - 04.10.2013

Златнозроците го враќаат ударот и ја обвинуваат владата дека со апсењата на нивните членови само се прикрива како што велат “распродавањето на националните прашања“.

Шокирачка репортажа на Би-Би-Си за Златна зора

Утрински - 04.10.2013

Би-Би-Си објави шокирачка репортажа за злосторствата на грчката ултрадесничарска партија Златна зора. Репортажата е сведоштво на поранешна членка на неонацистичката организација со наслов „Златна ...

Трет пратеник на „Златна зора“ ставен во притвор

Алсат-М - 04.10.2013

Христос Папас, вториот по ранг во грчката крајно десничарска партија „Златна зора“ се јави пред истражен судија и беше обвинет за создавање и раководење криминална организација и ставен во притвор, ...

Шокирачка репортажа на Би-Би-Си за Златна зора

24 Вести - 04.10.2013

Британскиот медиум Би-Би-Си објави шокирачка репортажа за злосторствата на грчката ултрадесничарска партија Златна зора. Репортажата е сведоштво на поранешна членка на неонацистичката организација со ...

Би - Би - Си објави репортажа за злосторствата на Златна зора

Телма - 04.10.2013

Британскиот медиум Би-Би-Си објави шокирачка репортажа за злосторствата на грчката ултрадесничарска партија Златна зора. Репортажата е сведоштво на поранешна членка на неонацистичката организација со ...

Трет пратеник на „Златна зора“ ставен во притвор

24 Вести - 04.10.2013

Христос Папас, вториот по ранг во грчката крајно десничарска партија „Златна зора“ се јави пред истражен судија и беше обвинет за создавање и раководење криминална организација и е ставен во притвор, ...

Границите на грчката демократија

Deutsche Welle - 04.10.2013

Грчкото правосудство одреди притвор за тројца пратеници на неонацистичката партија Златна зора, но тие засега смеат да го задржат своето место во ...

Опаѓа популарноста на „Златна зора“

Курир - 04.10.2013

Популарноста на крајнодесничарската грчка партија „Златна зора“ значително опаднала, објавува грчкиот печат, повикувајќи се на најново социолошко истражување.

Популарноста на „Златна зора“ значително опаѓа

Сител - 04.10.2013

Популарноста на крајнодесничарската грчка партија „Златна зора“ значително опаднала, објавува грчкиот печат, повикувајќи се на најново социолошко истражување.

Трет пратеник на Златна зора во притвор

+инфо - 04.10.2013

Христос Папас, вториот по ранг во грчката крајно десничарска партија Златна зора, се јави пред истражен судија и е обвинет за создавање и раководење криминална организација и ставен во притвор, ...

Популарноста на „Златна зора“ значително опаѓа

Алфа - 04.10.2013

Популарноста на крајнодесничарската грчка партија „Златна зора“ значително опаднала, објавува грчкиот печат, повикувајќи се на најново социолошко истражување.

Трет пратеник на „Златна зора“ ставен во притвор

А1 On - 04.10.2013

Христос Папас, вториот по ранг во грчката крајно десничарска партија „Златна зора“ се јави пред истражен судија и беше обвинет за создавање и раководење криминална организација и ставен во притвор, ...

Трет пратеник на Златна зора ставен во притвор

Телеграф - 04.10.2013

Ова е трет припадник на Златна зора кој доби мерка притвор, исто како и лидерот на партијата Никос Михалолијакос, во очекување на веројатен судски процес Христос Папас, вториот по ранг во грчката ...

Шокирачка репортажа на Би-Би-Си за Златна Зора: „Ако прозбориш, жива ќе те запалам“!

Курир - 04.10.2013

Британскиот медиум Би-Би-Си објави шокирачка репортажа за злосторствата на грчката ултрадесничарска партија Златна зора. Репортажата е сведоштво на поранешна членка на неонацистичката организација со ...

Трет пратеник на „Златна зора“ ставен во притвор

Сител - 04.10.2013

Христос Папас, вториот по ранг во грчката крајно десничарска партија „Златна зора“ се јави пред истражен судија и беше обвинет за создавање и раководење криминална организација и ставен во притвор, ...

Притвор за уште еден пратеник на Златна Зора

Press24 - 04.10.2013

Христо Папас од партија „Златна зора“ е во притвор, откако беше обвинет за создавање и раководење криминална организација. Тој е последниот од шестемина пратеници од „Златна зора“, кои беа приведени ...

Популарноста на Златна Зора опаѓа

Press24 - 04.10.2013

Според ново социолошко истражување, грчкиот печат објави дека популарноста на грчка партија „Златна зора“ значително опаднала. Според тие податоци процентот за поддршка „Златна зора“ паднал до 8,5 ...

Ценовникот на грчките нацисти: Кршење раце 300 евра, палење автомобил 1.000

Нетпрес - 04.10.2013

Нацистичката партија „Златна зора“ е се поопасна, како за имигрантите, така и за Грците кои не го делат нивното мислење. Нивното крвничко и насилно однесување го прекина убиството на хип хоп артистот ...

Репортажа за Златна зора: Ако прозбориш, жива ќе те запалам!

Press24 - 04.10.2013

Би-Би-Си објави репортажа за Златна Зора која го шокираше светот. Се работи за сведоштво на поранешна членка на неонацистичката организација со наслов „Златна зора: Ако прозбориш, жива ќе те запалам“.

Како се ширеше Златна зора?

Р.С.Европа - 04.10.2013

Лидерот на грчката Златна зора Никос Михалолиакос вчера е префрлен во строго чуваниот затвор Коридалос во западниот дел на Атина, откако беше обвинет дека предводел криминална организација.

За 68 од Грците Златна зора е криминална група

Нетпрес - 04.10.2013

Повеќето Грци ја сметаат ултрадесничарската партија Златна зора за криминална организација, а и резултатите од новите анкети покажува дека поддршката за партијата паднала за половина по апсењето на ...

АНАЛИЗА: Чекор кон распуштање на „Златна зора“

Нетпрес - 04.10.2013

Грчкиот суд вчера го стави во притвор лидерот на неонацистичката партија „Златна зора“, Никос Михалолиакос, важна фаза од акцијата на власта за разобличување на партијата, која доби силна поддршка за ...

Шокантна репортажа на Би-Би-Си за Златна зора

Сител - 04.10.2013

Британскиот медиум Би-Би-Си објави шокирачка репортажа за злосторствата на грчката ултрадесничарска партија Златна зора. Репортажата е сведоштво на поранешна членка на неонацистичката организација со ...

Повеќето Грци ја сметаат Златна зора за злосторничка организација

Макфакс - 04.10.2013

Повеќето Грци ја сметаат неофашистичката партија Златна зора за злосторничка организација, покажуваат резултатите од испитувањето на јавното мнение објавени во петокот, според кое партијата загубила ...

Златна зора: Ако прозбориш, жива ќе те запалам

+инфо - 04.10.2013

Би-би-си објави шокирачка репортажа за злосторствата на грчката ултрадесничарска партија Златна зора. Репортажата е сведоштво на поранешна членка на неонацистичката организација со наслов „Златна ...

Мнозинството Грци ја гледаат Златна зора како злосторничка организација

МКД - 04.10.2013

Поголемиот број Грци ја гледаат екстремно десничарската партија Златна зора како злосторничка организација, покажуваат резултатите на анкета објавена денес, пренесува Франс прес.

Популарноста на „Златна зора“ значително опаѓа

А1 On - 04.10.2013

Популарноста на крајнодесничарската грчка партија „Златна зора“ значително опаднала, објавува грчкиот печат, повикувајќи се на најново социолошко истражување.

Трет пратеник на „Златна зора“ ставен во притвор

МРТ - 04.10.2013

Христос Папас, вториот по ранг во грчката крајно десничарска партија „Златна зора“ се јави пред истражен судија и беше обвинет за создавање и раководење криминална организација и ставен во притвор, ...

Шокирачка репортажа на Би-Би-Си – „Златна зора: Ако прозбориш, жива ќе те запалам“.

А1 On - 04.10.2013

Британскиот медиум Би-Би-Си објави шокирачка репортажа за злосторствата на грчката ултрадесничарска партија Златна зора. Репортажата е сведоштво на поранешна членка на неонацистичката организација со ...

Шокантна репортажа на BBC за грчката „Златна зора“ - „Ако проговориш, жива ќе те запалам“

Таратур - 04.10.2013

Шокантна и вознмирувачка репортажа за злосторствата на грчката ултрадесничарска партија Златна зора објави британскиот медиум BBC. Репортажата е сведоштво на поранешна членка на неонацистичката ...

Популарноста на „Златна зора“ значително опаѓа

МРТ - 04.10.2013

Популарноста на крајнодесничарската грчка партија „Златна зора“ значително опаднала, објавува грчкиот печат, повикувајќи се на најново социолошко истражување.

Шокирачка репортажа на Би-Би-Си за Златна зора

МРТ - 04.10.2013

Британскиот медиум Би-Би-Си објави шокирачка репортажа за злосторствата на грчката ултрадесничарска партија Златна зора. Репортажата е сведоштво на поранешна членка на неонацистичката организација со ...

Шокирачка репортажа на Би-Би-Си за Златна зора

Денешен - 04.10.2013

Британскиот медиум Би-Би-Си објави шокирачка репортажа за злосторствата на грчката ултрадесничарска партија Златна зора. Репортажата е сведоштво на поранешна членка на неонацистичката организација со ...

Популарноста на „Златна зора“ значително опаѓа

Денешен - 04.10.2013

Популарноста на крајнодесничарската грчка партија „Златна зора“ значително опаднала, објавува грчкиот печат, повикувајќи се на најново социолошко истражување.

Ценовникот на грчките нацисти: Кршење раце 300 евра, палење автомобил 1.000

Точка - 04.10.2013

Нацистичката партија "Златна зора" е се поопасна, како за имигрантите, така и за Грците кои не го делат нивното мислење. Нивното крвничко и насилно однесување го прекина убиството на хип хоп артистот ...

„Златна зора: Ако прозбориш, жива ќе те запалам“

Либертас - 04.10.2013

Би-Би-Си објави репортажа за злосторствата на грчката партија ,,Златна зора,,. Репортажата е сведоштво на поранешна членка на неонацистичката организација со наслов „Златна зора: Ако прозбориш, жива ...

RSE:Како се ширеше Златна зора?

Локално - 04.10.2013

Лидерот на грчката Златна зора Никос Михалолиакос вчера е префрлен во строго чуваниот затвор Коридалос во западниот дел на Атина, откако беше обвинет дека предводел криминална организација.

За 68 од Грците Златна зора е криминална група

Точка - 04.10.2013

Повеќето Грци ја сметаат ултрадесничарската партија Златна зора за криминална организација, а и резултатите од новите анкети покажува дека поддршката за партијата паднала за половина по апсењето на ...

Чекор кон распуштање на "Златна зора"

Точка - 04.10.2013

Грчкиот суд вчера го стави во притвор лидерот на неонацистичката партија "Златна зора", Никос Михалолиакос, важна фаза од акцијата на власта за разобличување на партијата, која доби силна поддршка за ...

Паѓа поддршката за ,,Златна зора,,

Либертас - 04.10.2013

Паѓа популарноста на „Златна зора“ значително опаднала – покажува последното истражување на кое се повикуваат грчките медиуми. Според добиените податоци процентот за поддршка на оваа ...

,,Златна зора,,ја губи поддршката по сите инциденти убиства и затворања

Локално - 04.10.2013

Рејтингот на грчка партија „Златна зора“ значително опаднала, објавуваат грчките медиуми повикувајќи се на најново социолошко истражување. Податоците покажуваат дека процентот за поддршка „Златна ...

Трет пратеник на ,,Златна зора,, во затвор

Либертас - 04.10.2013

Христос Папас, вториот по ранг во грчката десничарска партија „Златна зора“ се јави пред истражен судија и беше обвинет за создавање и раководење криминална организација, по што му беше одреден ...

Популарноста на „Златна зора“ значително опаѓа

Бриф - 04.10.2013

Популарноста на крајнодесничарската грчка партија „Златна зора“ значително опаднала, објавува грчкиот печат, повикувајќи се на најново социолошко истражување.

Шокирачка репортажа на Би-Би-Си за Златна зора

Бриф - 04.10.2013

Британскиот медиум Би-Би-Си објави шокирачка репортажа за злосторствата на грчката ултрадесничарска партија Златна зора. Репортажата е сведоштво на поранешна членка на неонацистичката организација со ...

Во притвор уште еден пратеник на „Златна Зора“

Денешен - 04.10.2013

Христос Папас, вториот по ранг во грчката крајно десничарска партија „Златна зора“ се јави пред истражен судија и беше обвинет за создавање и раководење криминална организација и ставен во притвор, ...

Вртоглаво паѓа рејтингот на Златна зора, уапсен уште еден пратеник

Sky - 04.10.2013

Медиумите во Грција објавија дека вториот по ранг во грчката десничарка партија „Златна зора“, Христос Папас е изведен пред истражен судија каде се соочува со обвинувања за создавање и раководење на ...

Би-Би-Си со шокантна репортажата за злосторствата на Златна зора

Вечер Прес - 04.10.2013

"Тие носеа палки и синџири, сите стоеја мирно кога влегуваше лидерот и раскажуваа како претепале хомосексуалци или имигранти. Јас не го сакав тоа и престанав да контактирам со нив.

Репортажа на Би-Би-Си: Од Златна зора кршат раце за 300 евра...

Н.Македонија - 04.10.2013

Британскиот медиум Би-Би-Си објави шокирачка репортажа за злосторствата на грчката ултрадесничарска партија Златна зора. Репортажата е сведоштво на поранешна членка на неонацистичката организација со ...

Лидерот на Златна зора обвинет за припадност на криминална група

Н.Македонија - 04.10.2013

Лидерот на грчката неофашистичка партија Златна зора, Николаос Михалолиакос, ќе одговара за припадност на криминална група. Михалолиакос останува во притвор до почетокот на судскиот процес, соопшти ...

Лидерот на Златна зора во притвор

Утрински - 03.10.2013

Атина - Грчкиот истражен суд одреди притвор за лидерот на ултра националистичката партија Златна зора Никос Михалолиакос. Михалолиакос оди во притвор под обвинението дека е основал и водел криминална ...

Лидерот на Златна зора обвинет од судот во Атина

Deutsche Welle - 03.10.2013

Никос Михалолијакос, лидерот на неонацистичката партија Златна зора, е ставен во притвор рано утрово, по долгото сведочење пред судот во Атина. Тој е „обвинет за водење на криминална ...

Лидерот на Златна зора во притвор ќе го чека судењето

Телма - 03.10.2013

Лидерот на грчката неонацистичка партија Златна зора, Никос Михалолијакос ќе остане во притвор до почетокот на судскиот процес за организирање криминална група.

Притвор за уште еден пратеник од Златна зора

Канал5 - 03.10.2013

И Христос Папас ќе му прави друштво на претседателот Михалолиакос во атинскиот затвор. Заврши маратонското сослушувањето на пратеникот одговорен за надворешна политика, а воедно и последниот уапсен ...

Лидерот на Златна зора обвинет од судот во Атина

Канал5 - 03.10.2013

Никос Михалолијакос, лидерот на неонацистичката партија Златна зора, е ставен во притвор рано утрово, по долгото сведочење пред судот во Атина. Тој е „обвинет за водење на криминална организација“.

Лидерот на Златна зора обвинет за припадност на криминална група

24 Вести - 03.10.2013

Лидерот на грчката крајнодесничарска партија Златна зора Николаос Михалолиакос ќе одговара пред суд по обвиненијата за припадност на криминална група, соопшти судски извор.

Лидерот на Златна зора обвинет за припадност на криминална група

Алсат-М - 03.10.2013

Лидерот на грчката крајнодесничарска партија Златна зора Николаос Михалолиакос ќе одговара пред судот по обвиненијата за припадност на криминална група, соопшти судски извор.

Лидерот на Златна зора заврши во затвор

Макфакс - 03.10.2013

Лидерот на екстремно десната грчка политичка партија Златна зора во средата вечерта заврши во затвор откако се појави пред судот, каде го чека судски процес поради обвинение за припадност во ...

Лидерот на Златна зора обвинет за припадност на криминална група

МРТ - 03.10.2013

Лидерот на грчката крајнодесничарска партија Златна зора Николаос Михалолиакос ќе одговара пред судот по обвиненијата за припадност на криминална група, соопшти судски извор.

Лидерот на Златна зора обвинет за припадност на криминална група

Сител - 03.10.2013

Лидерот на грчката крајнодесничарска партија Златна зора Николаос Михалолиакос ќе одговара пред судот по обвиненијата за припадност на криминална група, соопшти судски извор.

Лидерот на Златна зора обвинет дека е криминалец

+инфо - 03.10.2013

Лидерот на грчката крајнодесничарска партија Златна зора Николаос Михалолиакос ќе одговара пред судот по обвиненијата за припадност на криминална група, соопшти судски извор.

Лидерот на Златна зора обвинет за припадност на криминална група

А1 On - 03.10.2013

Лидерот на грчката крајнодесничарска партија Златна зора Николаос Михалолиакос ќе одговара пред судот по обвиненијата за припадност на криминална група, соопшти судски извор.

Лидерот на Златна Зора во притвор

Р.С.Европа - 03.10.2013

Судот во Атина му одреди мерка притвор на лидерот на екстремно десничарската партија Златна Зора под обвинение дека предводи криминална организација. Николаос Михалолиакос ги отфрли обвиненија пртив ...

Лидерот на Златна зора обвинет за припадност на криминална група

Телеграф - 03.10.2013

Лидерот на Златна зора беше уапсен во саботата заедно со други членови на партијата, како дел од напорите на владата да се справи со партијата, за која се тврди дека е неонацистичка криминална група ...

Лидерот на Златна Зора пренесен во строго чуван затвор

Press24 - 03.10.2013

Лидерот на грчката крајнодесничарска партија Златна зора, Николаос Михалолиакос, ќе одговара пред судот по обвиненијата за припадност на криминална група.

Лидерот на Златна Зора во притвор

Алфа - 03.10.2013

Судот во Атина му одреди мерка притвор на лидерот на екстремно десничарската партија Златна Зора под обвинение дека предводи криминална организација. Николаос Михалолиакос ги отфрли обвиненија пртив ...

Лидерот на Златна зора обвинет, останува во притвор

Курир - 03.10.2013

Лидерот на грчката крајнодесничарска партија Златна зора Николаос Михалолиакос ќе одговара пред судот по обвиненијата за припадност на криминална група, соопшти судски извор.

Лидерот на Златна зора е оставен во притвор

Нетпрес - 03.10.2013

Лидерот на грчката десничарска партија Златна зора, Николаос Михалолиакос, обвинет за создавање на криминална организација, е оставен во притвор, објави Би-Би-Си.

Лидерот на Златна зора заврши во затвор

Кајгана - 03.10.2013

Лидерот на екстремно десната грчка политичка партија Златна зора во средата вечерта заврши во затвор откако се појави пред судот, каде го чека судски процес поради обвинение за припадност во ...

Лидерот на Златна зора останува во притвор

Нова ТВ - 03.10.2013

Лидерот на грчката крајнодесничарска партија Златна зора Николаос Михалолиакос ќе одговара пред судот „за водење на криминална организација“. Судот во Атина одлучи Михалолиакос останува во притвор до ...

Лидерот на Златна зора припаѓал на криминална група

Вечер Прес - 03.10.2013

Лидерот на грчката крајнодесничарска партија Златна зора, Николаос Михалолиакос ќе одговара пред судот по обвиненијата за припадност на криминална група, соопшти судски извор, и додал дека ...

Лидерот на Златна зора е оставен во притвор

Точка - 03.10.2013

Лидерот на грчката десничарска партија Златна зора, Николаос Михалолиакос, обвинет за создавање на криминална организација, е оставен во притвор, објави Би-Би-Си.

Лидерот на Златна зора во притвор

Локално - 03.10.2013

Грчкиот истражен суд одреди притвор за лидерот на ултра националистичката партија Златна зора Никос Михалолиакос. Михалолиакос оди во притвор под обвинението дека е основал и водел криминална ...

Обвинет лидерот на Златна зора

Денешен - 03.10.2013

Лидерот на грчката крајнодесничарска партија Златна зора Николаос Михалолиакос ќе одговара пред судот по обвиненијата за припадност на криминална група, соопшти судски извор.

Лидерот на Златнозорците обвинет за криминално здружување

Либертас - 03.10.2013

Лидерот на грчката ултранационалистичка партија Златна зора е обвинет за припадност на криминална група. Николаос Михалолиакос останува во притвор до почетокот на судскиот процес.

Ослободени тројца пратеници од Златна зора, еден во притвор

Канал5 - 02.10.2013

Тројца од четворицата пратеници од Златна зора кои беа уапсени се ослободени да се бранат од слобода, со одредени услови, додека пак на еден од нив му е одредена мерка притвор.

Ослободени тројца пратеници од Златна зора, еден останува во притвор

24 Вести - 02.10.2013

Тројца пратеници од грчката крајнодесничарска партија Златна зора се ослободени пред почетокот на судскиот процес по обвиненијата за учество во криминална организација, а четвртиот е задржан во ...

Ослободените пратеници од Златна зора „удрија“ по новинарските екипи

Канал5 - 02.10.2013

Со пцовки, закани и клоци за новинарските екипи тројцата ослободени пратеници од Златна зора излегоа од грчкиот суд по маратонското сослушување кое траеше повеќе од 17 часа, а едногласната одлука, ...

Грчкиот министер за правда нема да поднесе оставка поради Златна зора

24 Вести - 02.10.2013

Грчкиот министер за правда Хараламбос Атанасиу негираше дека размислува за можноста да поднесе оставка во врска со условното ослободување од притвор на тројца пратеници од крајнодесничарската партија ...

Ослободени тројца пратеници од Златна зора

Алсат-М - 02.10.2013

Тројца пратеници од грчката крајнодесничарска партија Златна зора се ослободени пред почетокот на судскиот процес по обвиненијата за учество во криминална организација, а четвртиот е задржан во ...

Ослободени од притвор Тројца пратеници на Златна зора

Телма - 02.10.2013

Тројца пратеници од грчката крајнодесничарска партија Златна зора се ослободени пред почетокот на судскиот процес по обвиненијата за учество во криминална организација, а четвртиот е задржан во ...

Грција: Завршено сослушувањето на пратеници од „Златна зора“

24 Вести - 02.10.2013

Четворица пратеници од десничарската партија Народен Сојуз - Златна зора, Елиас Касидиарис, Илијас Панагиотарос, Јанис Лагос и Никос Мичос утринава беа сослушани пред истражен судија во Атина.

Тројца пратеници од Златна зора ослободени со кауција

Утрински - 02.10.2013

Атина - Тројца од уапсените пратеници на Златна зора се ослободени со кауција и ќе се бранат од слобода, а еден веднаш оди во притвор. Грчкиот истражен суд одлучи само пратеникот Јанис Лагос да биде ...

Грчкиот министер за правда негира дека ќе поднесе оставка поради ослободувањето на тројцата пратеници на Златна зора

А1 On - 02.10.2013

Грчкиот министер за правда Хараламбос Атанасиу негираше дека размислува за можноста да поднесе оставка во врска со условното ослободување од притвор на тројца пратеници од крајнодесничарската партија ...

Игор Ивановски: Да се одземат акредитивите на Златна зора

Таратур - 02.10.2013

Европскиот парламент да размисли за одземање на акредитивите на пратениците од грчката Златна зора, побара координаторот на пратеничката група на СДСМ во Собранието и член на македонската делегација.

Грчкиот суд над 16 часа го разгледува случајот со пратениците од Златна зора

Нетпрес - 02.10.2013

Над 16 часа продолжува седницата на атинскиот суд на која главна тема се обвинувањата против четворица пратеници од ултрадесничарската партија Златна зора, кои се обвинети дека се лидери на ...

Ослободени тројца пратеници од Златна зора, еден останува во притвор

А1 On - 02.10.2013

Тројца пратеници од грчката крајнодесничарска партија Златна зора се ослободени пред почетокот на судскиот процес по обвиненијата за учество во криминална организација, а четвртиот е задржан во ...

Поранешен полициски началник е уапсен за поддршка на активностите на Златна зора

Нетпрес - 02.10.2013

Поранешен полициски началник кој работел во атинската полиција, е уапсен денеска под сомневање дека помагал во реализирањена активностите на членовите на Златна зора, пренесе АФП.

Ослободени тројца пратеници од Златна зора, еден останува во притвор

Алфа - 02.10.2013

Тројца пратеници од грчката крајнодесничарска партија Златна зора се ослободени пред почетокот на судскиот процес по обвиненијата за учество во криминална организација, а четвртиот е задржан во ...

Ослободени тројца пратеници од Златна зора, еден останува во притвор

Сител - 02.10.2013

Тројца пратеници од грчката крајнодесничарска партија Златна зора се ослободени пред почетокот на судскиот процес по обвиненијата за учество во криминална организација, а четвртиот е задржан во ...

Уапсен поддржувач на "Златна зора"

Inpress - 02.10.2013

Атина, 2. октомври 2013 (ИНПРЕС) Поранешен полициски началник кој работел во атинскиот кварт кој се смета за територија на неонацистичката партија „Златна зора", беше уапсен под сомневање дека им ...

ГРЦИЈА: Ослободени тројца пратеници од Златна зора

Телеграф - 02.10.2013

„Златнозорците“, при сведочењето пред истражен судија за време на сослушувањето, што траеше 18 часа, ги отфрлија обвиненијата Тројца пратеници од грчката крајнодесничарска партија Златна зора се ...

Тројца челници на неонацистичката Златна зора ќе се бранат од слобода

Макфакс - 02.10.2013

Тројца високи челници на грчката неонацистичка партија Златна зора се пуштени во средата да се бранат од слобода, откако се обвинети за припадност на злосторничка група, а четвртиот ќе остане во ...

Ослободени тројца пратеници на Златна Зора

Press24 - 02.10.2013

Ослободени се тројца пратеници од грчката крајнодесничарска партија Златна зора пред почетокот на судскиот процес по обвиненијата за учество во криминална организација, а четвртиот е задржан во ...

Лидерот на Златна Зора денеска пред суд

Р.С.Европа - 02.10.2013

Лидерот на грчката крајно десничарска партија Златна Зора, денеска ќе се појави пред судот во Атина за да одговори на обвинувањата за организирање на криминална група.

Покренато обвинение против четворица пратеници на Златна зора

Нетпрес - 02.10.2013

По сослушувањата на четворицата пратеници на десничарската партија Народен сојуз-Златна зора во грчкиот парламент, покренати се обвиненија за припадност на криминална организација, потврдено е од ...

Лидерот на Златна зора денеска ќе биде изведен пред судот

Нетпрес - 02.10.2013

Лидерот на грчката неонацистичка партија Златна зора денеска ќе биде изведен пред суд и може да биде обвинет за припадност во криминална организација, пренесе АФП.

Ослободените пратеници од Златна зора со закани до новинари

Нова ТВ - 02.10.2013

Со пцовки, закани и клоци за новинарските екипи тројцата ослободени пратеници од Златна зора излегоа од грчкиот суд по маратонското сослушување кое траеше повеќе од 17 часа, а едногласната одлука, ...

Ослободени тројца пратеници на Златна зора

+инфо - 02.10.2013

Тројца пратеници на грчката крајнодесничарска партија Златна зора се ослободени пред почетокот на судскиот процес по обвиненијата за учество во криминална организација, а четвртиот е задржан во ...

Ослободени тројца пратеници од Златна зора, еден останува во притвор

МРТ - 02.10.2013

Тројца пратеници од грчката крајнодесничарска партија Златна зора се ослободени пред почетокот на судскиот процес по обвиненијата за учество во криминална организација, а четвртиот е задржан во ...

Поранешен полициски началник е уапсен за поддршка на активностите на Златна зора

Точка - 02.10.2013

Поранешен полициски началник кој работел во атинската полиција, е уапсен денеска под сомневање дека помагал во реализирањена активностите на членовите на Златна зора, пренесе АФП.

Ослободени тројца пратеници од Златна зора, еден останува во притвор

Бриф - 02.10.2013

Тројца пратеници од грчката крајнодесничарска партија Златна зора се ослободени пред почетокот на судскиот процес по обвиненијата за учество во криминална организација, а четвртиот е задржан во ...

Вашингтон ги поздравува чекорите против грчките екстремисти

Либертас - 02.10.2013

Стејт департментот ги поздравува акциите на Атина насочени против екстремистите на ,,Златна зора,,. ,,Ние сме длабоко загрижени од изјавите и чекорите на Златна зора кои поттикнуваат ксенофобија, ...

Самарас не е против неонацизмот туку е ЗА гласовите на Златна Зора

Локално - 02.10.2013

По повод саботното апсење на лидерот на Златна зора Николаос Михалолиакос и други членови на партијата, аналитичарот Јоргос Пападакис, кој долго време будно ја следи ситуацијата со оваа фашистичка ...

Покренато обвинение против четворица пратеници на Златна зора

Точка - 02.10.2013

По сослушувањата на четворицата пратеници на десничарската партија Народен сојуз-Златна зора во грчкиот парламент, покренати се обвиненија за припадност на криминална организација, потврдено е од ...

(ВИДЕО)Ослободените пратеници од Златна зора со пцовки и клоци удрија по новинарите

Локално - 02.10.2013

Со пцовки, закани и клоци за новинарските екипи тројцата ослободени пратеници од Златна зора излегоа од грчкиот суд по нивното 17 часовно испрашување.Едногласната одлука за нивно ослободување беше ...

Лидерот на Златна зора денеска ќе биде изведен пред судот

Точка - 02.10.2013

Лидерот на грчката неонацистичка партија Златна зора денеска ќе биде изведен пред суд и може да биде обвинет за припадност во криминална организација, пренесе АФП.

Грчкиот суд над 16 часа го разгледува случајот со пратениците од Златна зора

Точка - 02.10.2013

Над 16 часа продолжува седницата на атинскиот суд на која главна тема се обвинувањата против четворица пратеници од ултрадесничарската партија Златна зора, кои се обвинети дека се лидери на ...

Тројца членови на Златна зора ослободени од притвор

Либертас - 02.10.2013

Тројца високи членови на грчката ултрадесничарска партија Златна зора се ослободени од притвор до почетокот на судењето за членство во криминална група. Четвртиот, Јоанис Лагос, е задржан во притвор.

Ослободени тројца пратеници од Златна зора

Денешен - 02.10.2013

Тројца пратеници од грчката крајнодесничарска партија Златна зора се ослободени пред почетокот на судскиот процес по обвиненијата за учество во криминална организација, а четвртиот е задржан во ...

Тројца пратеници од Златна зора ослобоедни од обвиненијата за криминал

Локално - 02.10.2013

Тројца пратеници од грчката партија Златна зора се ослободени пред почетокот на судскиот процес по обвиненијата за учество во криминална организација, а четвртиот е задржан во притвор, соопшти ...

Ослободени тројца пратеници од Златна зора

Н.Македонија - 02.10.2013

По маратонското сослушување кое траеше повеќе од 17 часа, тројцата ослободени пратеници од Златна зора излегоа од грчкиот суд и тие ги навредуваа со пцости и закани новинарите, кои беа пред судот ...

Неофашизмот требаше да се санкционира порано

Н.Македонија - 02.10.2013

По сериозни инциденти, зацврстување на партијата и зголемување на гласачкото тело, што ѝ овозможи да дојде и до 18 пратеници, властите во Атина одлучија да преземат акција против Златна зора, која се ...

Ивановски во Советот на Европа побара Златна зора да не биде дел од ЕП

Телма - 01.10.2013

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски во денешното обраќање пред Советот на Европа побара Европскиот парламент да ги преиспита акредитивите на грчката Златна зора и да не се ...

Државата повеќе нема да ја финансира Златна зора

Канал5 - 01.10.2013

Грчката влада до парламентот поднесе предлог-закон, чија цел е укинување на државната финансиска помош за неонацистичката партија Златна зора, чии лидери изминатиот викенд беа уапсени под обвинение ...

Атина ќе го укине финансирањето на Златна зора

Утрински - 01.10.2013

Грчката Влада денеска до Парламентот поднесе Предлог-закон, чија цел е укинување на државната финансиска помош за неонацистичката партија Златна зора, чии лидери изминатиот викенд беа уапсени под ...

Вистинското лице на Златна Зора - тешко оружје, нацистички книги насилство

Канал5 - 01.10.2013

Оружје без дозвола, слики со Хитлер и Мусолини, знамиња со кукаст крст, книги и материјал со нацистичка содржина, шишиња од вино со ликот на Мусолини – ова се дел од работите кои грчката полиција ги ...

Ивановски: Да и се одземат акредитивите на Златна зора

24 Вести - 01.10.2013

Европскиот парламент да размисли за одземање на акредитивите на пратениците од грчката Златна зора, побара координаторот на пратеничката група на СДСМ во Собранието и член на македонската делегација.

Ивановски: Да и се одземат акредитивите на Златна зора во Советот на Европа

24 Вести - 01.10.2013

Советот на Европа да размисли за одземање на акредитивите на пратениците од грчката Златна Зора, побара координаторот на пратеничката група на СДСМ во Собранието и член на македонската делегација.

Ивановски: Активностите на Златна зора треба гласно да ги осудиме

Утрински - 01.10.2013

Координаторот на пратеничката група на СДСМ пред Советот на Европа се осврна и на повиците за насилство против Македонците Координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски во денешното ...

Четворица пратеници од Златна Зора на суд

24 Вести - 01.10.2013

Под засилени мерки за безбедност, четворица пратеници од Златна Зора се појавија на прелиминарно сослушување во судот во Атина поради обвиненијата за злосторничко здружување.

Функционерите на „Златна Зора“ пред истражен суд

Алсат-М - 01.10.2013

Четворица пратеници и партиски функционери на грчката фашистичка партија Златна зора денеска беа изведени пред суд во Атина. Се соочуваат со обвинувања дека ù припаѓаат на криминална организација, но ...

Пратеници на Златна зора денеска пред суд

+инфо - 01.10.2013

Четворица пратеници на грчката крајнодесничарска партија Златна зора денеска ќе бидат прелиминарно сослушани на суд. Тие се соочуваат со обвинувања дека ѝ припаѓаат на криминална организација, но и ...

Ивановски во СЕ побара одземање на акредитивите на пратениците од Златна зора

Макфакс - 01.10.2013

Пратеникот на СДСМ, Игор Ивановски во обраќањето пред Советот на Европа (СЕ) побара укинување на акредитивите на пратениците од Златна зора и да не се дозволи тие да членуваат во европските ...

4-ца грчки пратеници од партијата Златна Зора на суд

Р.С.Европа - 01.10.2013

Четворица пратеници од партијата Златна Зора ќе бидат изведени пред суд во Атина на прелиминарно сослушување во врска со обвиненијата за учество во криминална организација, која е одговорна, меѓу ...

ИВАНОВСКИ: Преиспитување на акредитивите на Златна зора

Телеграф - 01.10.2013

Пред Советот на Европа, координаторот на пратеничката група на СДСМ, побара Европскиот парламент да ја осуди оваа грчка, фашистичка и криминална организација Координаторот на пратеничката група на ...

Ивановски: ЕП да ги преиспита акредитивите на Златна зора

Капитал - 01.10.2013

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски во денешното обраќање пред Советот на Европа побара Европскиот парламент да ги преиспита акредитивите на грчката Златна зора и да не се ...

Јоргос Пападакис: Самарас ја гони Златна зора само затоа што ги сака нејзините гласачи

МКД - 01.10.2013

По повод саботното апсење на лидерот на Златна зора Николаос Михалолиакос и други членови на партијата, го прашавме за мислење аналитичарот Јоргос Пападакис , кој долго време будно ја следи ...

ВИДЕО: Шема распали по Грците во Советот на Европа

Press24 - 01.10.2013

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски во денешното обраќање пред Советот на Европа побара Европскиот парламент да ги преиспита акредитивите на грчката Златна зора и да не се ...

Ивановски: Активностите на Златна Зора беа против Македонија

Сител - 01.10.2013

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски во денешното обраќање пред Советот на Европа побара Европскиот парламент да ги преиспита акредитивите на грчката Златна зора и да не се ...

Грчката влада го укинува финансирањето на Златна зора

Макфакс - 01.10.2013

Грчката влада во понеделникот поднела до парламентот предлог закон чија цел е ускратување на државните финансии за помош на екстремистичката, десничарска партија Златна зора, чие раководство беше ...

Четворица прaтеници на Златна зора пред суд

Р.С.Европа - 01.10.2013

Четворица пратеници на грчката крајнодесничарска партија Златна зора денеска ќе бидат прелиминарно сослушани на суд. Тие се соочуваат со обвинувања дека и припаѓаат на криминална организација, но и ...

Пратениците од Златна зора денеска ќе бидат изведени пред суд

Нетпрес - 01.10.2013

Неколку пратеници од неонацистичката партија Златна зора денеска ќе бидат изведени пред суд под обвинение за учество во „криминална организација“ по големата операција што грчката полиција ја одржа ...

Има ли неонацистичко расположение во грчката полиција?

Нетпрес - 01.10.2013

Активностите што ги превземаа грчките власти против крајнодесничарската партија Златна зора , доведоа до започнување на истрага и против силите за безбедност.

Пратениците на Златна Зора денеска пред суд

Press24 - 01.10.2013

Денеска пратениците на крајнодесничарката партија Златна зора ќе бидат изведени пред суд, пренесе АФП. Тие се теретат за голем број обвиненија, вклучувајќи убиство и обид за убиство.

Ивановски пред СЕ: Осуда на дејствијата на Златна Зора

Нова ТВ - 01.10.2013

Координаторот на парламентарната група на СДСМ, Игор Ивановски, во обраќањето во Coветот на Eвропа говореше за опасностите од делувањето на Златна зора и побара преиспитување на акредитивите на ...

Четворица пратеници од Златна Зора на суд

А1 On - 01.10.2013

Под засилени мерки за безбедност, четворица пратеници од Златна Зора се појавија на прелиминарно сослушување во судот во Атина поради обвиненијата за злосторничко здружување.

(ВИДЕО) Ивановски: Европа не смее да биде тивка кон фашизоидната Златна Зора

А1 On - 01.10.2013

Европскиот Парламент и Советот на ЕУ да ги затворат вратите за членство на парламентарците на Златна Зора и за нивните криминални дејанија да бидат покренати судски случаи, изјави пратеникот на ПГ на ...

Грција нема да помага на партии поврзани со кривични дела

Р.С.Европа - 01.10.2013

Грчката Влада до Парламентот поднесе предлог-закон, чија цел е укинување на државната финансиска помош за политички партии инволвирани во криминал. Со тоа можно е укинување на финансиската помош за ...

Грчката влада го укинува финансирањето на Златна Зора

Нова ТВ - 01.10.2013

Грчката влада вчера поднела до парламентот предлог закон чија цел е ускратување на државните финансии за помош на екстремистичката, десничарска партија Златна зора, чие раководство беше уапсено ...

Грчката влада го укинува финансирањето на Златна зора

Кајгана - 01.10.2013

Грчката влада вчера поднела до парламентот предлог закон чија цел е ускратување на државните финансии за помош на екстремистичката, десничарска партија Златна зора, чие раководство беше уапсено ...

ВИДЕО Ивановски: ПССЕ да ги бојкотира пратениците на Златна Зора

+инфо - 01.10.2013

Координаторот на пратеничката група на СДСМ во македонското собрание, Игор Ивановски, денеска на седница на Парламентарното собрание на Советот на Европа побара Унијата да ги затвори вратите за ...

(ВИДЕО) Игор Ивановски во Советот на Европа: Треба да повикаме на конечна забрана на Златна Зора

Либертас - 01.10.2013

Интегрален транскрипт од обраќањето во CoE на координаторот на пратеничката група на СДСМ, Игор Ивановски: Би сакал да го истакнам прашањето и да го свртам вниманието на парламентарното собрание кон ...

Грците не и се плашат на Златна зора

еМагазин - 01.10.2013

Грчкиот рапер Павлос Фисас, мртов, успеа да го направи тоа што не можеше да го направи додека беше жив. Ги победи фашистите. „Плати“ со своето срце. Кон средината на септември тој поради своите ...

Откриени многу кривични дела на грчките неонацисти од Златна зора

Канал 77 - 01.10.2013

Сведоштвата на поранешни милитанти од неонацистичката грчка партија Златна зора и еден судски извештај објавени во понеделникот разоткриваат многу кривични дела коишто ги извршиле припадниците на ...

Грција забранува финансии за неонацизмот на Злзатна Зора

Локално - 01.10.2013

Грчката Влада до Парламентот поднесе предлог-закон, чија цел е укинување на државната финансиска помош за политички партии инволвирани во криминал. Со тоа можно е укинување на финансиската помош за ...

Пратеникот Игор Ивановски побара одземање на акредитивите на пратениците од Златна Зора

Sky - 01.10.2013

Во своето обраќање во Советот на Европа, координаторот на парламентарната група на СДСМ, Игор Ивановски говореше за делувањето на грчката партија Златна Зора и во исто време побара преиспитување на ...

Ивановски во СЕ побара одземање на акредитивите на пратениците од Златна зора

Тера - 01.10.2013

Пратеникот на СДСМ, Игор Ивановски во обраќањето пред Советот на Европа (СЕ) побара укинување на акредитивите на пратениците од Златна зора и да не се дозволи тие да членуваат во европските ...

(ВИДЕО)Ивановски од Советот на Европа побара да му се одземат акредитивите на пратеникот на “Златна Зора”

Локално - 01.10.2013

Би сакал да го истакнам прашањето и да го свртам вниманието на парламентот кон активностите, бруталните постапки на грчката партија Златна Зора и последиците од тие активности.

Четворица прaтеници на Златна зора пред суд

Локално - 01.10.2013

Четворица пратеници на грчката крајнодесничарска партија Златна зора денеска ќе бидат изведени и прелиминарно сослушани на суд. Тие се соочуваат со обвинувања дека и припаѓаат на криминална ...

Пратениците од Златна зора денеска ќе бидат изведени пред суд

Точка - 01.10.2013

Неколку пратеници од неонацистичката партија Златна зора денеска ќе бидат изведени пред суд под обвинение за учество во "криминална организација" по големата операција што грчката полиција ја одржа ...

Има ли неонацистичко расположение во грчката полиција?

Точка - 01.10.2013

Активностите што ги превземаа грчките власти против крајнодесничарската партија Златна зора, доведоа до започнување на истрага и против силите за безбедност.

Како добриот математичар станал лидер на Златна зора !?

Вечер Прес - 01.10.2013

Михалолиакос има 55 години. На 16 години се ангажирал политички и се зачленил во националистичката политичката партија "4 Август", на Константинос Плеврис.

Четворица пратеници од Златна зора на суд

Република - 01.10.2013

Четворица пратеници од партијата Златна Зора ќе бидат изведени пред суд во Атина на прелиминарно сослушување во врска со обвиненијата за учество во криминална организација, која е одговорна, меѓу ...

(ВИДЕО) Ивановски во Советот на Европа: За Златна зора нема место во демократско општество

Бриф - 01.10.2013

Европскиот Парламент и Советот на ЕУ не треба да бидат тивки и пасивни по однос на грчката фашистичка, парамилитарна, криминална организација Златна зора и нивните дејствија треба гласно да ги ...

Златна зора: „Удри Пакистанец каде ќе стигнеш„

Н.Македонија - 01.10.2013

Грчката неонацистичка партија Златна зора редовно организирала улично насилство во кое нејзините членови на мотори прогонувале имигранти и ги бркале со палки во рацете, откриваат поранешни членови на ...

Расизмот во Грција ќе ја надживее Златна зора

Н.Македонија - 01.10.2013

Расистичкото насилство стана нормално секојдневие за многумина, а судството и политичките власти не покажуваа интерес за расчистување со овој проблем, кој повторно ја истакна големата поделба во ...

Припадници на Златна зора приведени пред судот

Н.Македонија - 01.10.2013

Со засилени безбедносни мерки четворицата пратеници на грчкиот парламент од партијата Златна зора се појавија на прелиминарно сослушување поради обвинение за злосторничко здружување.

Игор Ивановски побара одземање на акредитивите на пратениците од Златна зора

Н.Македонија - 01.10.2013

Координаторот на парламентарната група на СДСМ, Игор Ивановски, во обраќањето во Советот на Европа говореше за опасностите од делувањето на Златна зора и побара преиспитување на акредитивите на ...

Владата во Грција ќе го укине финансирањето на Златна зора

Lider - 01.10.2013

Грчката Влада денеска до Парламентот поднесе Предлог-закон, чија цел е укинување на државната финансиска помош за неонацистичката партија Златна зора, чии лидери изминатиот викенд беа уапсени под ...

Јуришниците на Златна зора целеле кон странци

Deutsche Welle - 30.09.2013

Сведочењата на поранешните припадници на грчката неонацистичка партија Златна зора покажуваат дека се сторени бројни кривични дела. Странци биле претепувани во координирани ...

Јуришниците на Златна зора таргетирале странци

Deutsche Welle - 30.09.2013

Сведочењата на поранешните припадници на грчката неонацистичка партија Златна зора покажуваат дека се сторени бројни кривични дела. Странци биле претепувани во координирани ...

Грчката Влада ќе го укине финансирањето на Златна зора

24 Вести - 30.09.2013

Грчката Влада денеска до Парламентот поднесе Предлог-закон, чија цел е укинување на државната финансиска помош за неонацистичката партија Златна зора, чии лидери изминатиот викенд беа уапсени под ...

Венизелос: апсењата во „Златна зора“ не се причина за избори

Телма - 30.09.2013

Вицепремиерот на Грција, Евангелос Венизелос, ја исклучи денеска можноста за распишување вонредни парламентарни избори , по апсењето на основачи и дел од пратениците на неонацистичката Златна зора, ...

Самарас строг со „златнозорците“

Телеграф - 30.09.2013

Одредбите од антирасистичкиот закон предвидуваат затворски казни, но и глоба од 30.000 евра за криминална активност на крајнодесничарската партија Тешки казни, вклучително затвор и парични казни за ...

„Шекули“: Уапсена Албанка членка на Златна зора

Сител - 30.09.2013

Меѓу членовите на грчката неонацистичка партија Златна зора што ги уапси полиција во Грција, се најде и Албанката Никол Бенеки, која раководи со партиската организација на жените во градот Нике, ...

Грчката влада го укина финансирањето на Златна зора

Нетпрес - 30.09.2013

Грчката влада денеска до парламентот поднесе предлог закон чија цел е укинување на државната финансиска помош на екстремната десничарка партија Златна зора, чие раководство е уапсено овој викенд под ...

Грчката влада го укинува државното финансирање на Златна зора

+инфо - 30.09.2013

Грчката влада во Парламентот денеска поднесе предлог-закон за укинување на државната финансиска помош на екстремната десничарка партија Златна зора, чие раководство е уапсено овој викенд под обвинени ...

Самарас: Ќе ја искоренам Златна зора

Нетпрес - 30.09.2013

Грчкиот премиер Антонис Самарас изјавил дека ќе направи се’ што е потребно за да ја искорени партијата на крајната десничарска партија Златна зора. Раководството на Златна зора е уапсено овој викенд ...

Самарас: Ќе ја искоренам Златна зора

МКД - 30.09.2013

Грчкиот премиер Антонис Самарас изјавил дека ќе направи сѐ што е потребно за да ја искорени екстремно десничарската партија Златна зора, пренесува Б92.

Грчката Влада ќе го укине финансирањето на Златна зора

Сител - 30.09.2013

Грчката Влада денеска до Парламентот поднесе Предлог-закон, чија цел е укинување на државната финансиска помош за неонацистичката партија Златна зора, чии лидери изминатиот викенд беа уапсени под ...

Официјално обвинение за убиства и напади за лидерот и чпратеници од Златна зора

Таратур - 30.09.2013

Лидерот на Златна зора, Никос Михалолиакос и четворица пратеници од неговата партија и формално се обвинети за учество во криминална организација со намера да извршат злосторство.

Шефот на пратеничката група на Златна зора доброволно ѝ се предал на полицијата

МКД - 30.09.2013

Христос Папас, шефот на пратеничката група на грчката екстремистичка десничарска партија Златна зора, влегол во полициска станица и им се предал на властите 24 часа по апсењето на клучни членови на ...

„Златна зора“ дејствувала по нацистичка доктрина

Нова ТВ - 30.09.2013

Златна зора функционираше како криминална организација под апсолутна контрола на нејзиниот лидер Никос Микалолиакос, во согласност со нацистичката доктрина која диктира дека сите потчинети мора да ...

Пратеник на Златна зора доброволно се предал на грчката полиција

Макфакс - 30.09.2013

Пратеникот на Златна зора, и шеф на пратеничката група, Христос Папас доброволно се предал на грчката полиција, еден ден откако беа уапсени повеќе членови на оваа на партија.

Атина ја отфрли можноста за предвремени избори

Нетпрес - 30.09.2013

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос денеска ја исклучи можноста за одржување на предвремени избори по апсењето на основачот и на петмина пратеници од ...

Грција наликува на предвоена Германија

Оff.net - 30.09.2013

Економски колапс, масовна невработеност, униформирана паравојска, улично насилство, политички атентати и апсење на пратеници. Грција разурната од еврото почнува да морничаво да наликува на Вајмарска ...

Венизелос: нема можност за вонредни избори

Р.С.Европа - 30.09.2013

Заменик премиерот на Грција Евангелос Венизелос денеска ја исклучи можноста од распишување вонредни парламентарни избори по апсењето на основачот и неколкумина пратеници на неонацистичката Златна ...

Јанакаки: прашањата од надворешната политика се наоѓаат долу на агендата

МРТ - 30.09.2013

Мариа Јанакаки, одговорна за надворешна политика во Демократската левица, во ексклузивно интервју со дописникот на МРТ од Атина зборува за пратеничкото прашање што неодамна го постави пред грчкиот ...

Грчката влада исклучува предвремени избори

Макфакс - 30.09.2013

Потпретседателот на владата на Грција и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос ја исклучи можноста за одржување на предвремени парламентарни избори по апсењата на челникот и уште пет ...

Уапсена Албанка членка на Златна зора

Телеграф - 30.09.2013

Таа е една од трите жени членки на Златна зора уаспени од страна на полицијата, стои во написот на албански весник Меѓу членовите на грчката неонацистичка партија Златна зора што ги уапси полиција во ...

Предвремени избори се опасни за Грција

Нова ТВ - 30.09.2013

Грчката влада исклучи одржување на предвремени избори откако викендов полицијата уапси повеќе пратеници на екстремно десната партија Златна зора. По оваа акција, во која во притвор завршија лидерот ...

Уапсена Албанка членка на Златна зора

А1 On - 30.09.2013

Меѓу членовите на грчката неонацистичка партија Златна зора што ги уапси полиција во Грција, се најде и Албанката Никол Бенеки, која раководи со партиската организација на жените во градот Нике, ...

Ќе им се кратат финасиите на „Златна Зора“

А1 On - 30.09.2013

Грчката Влада денеска до Парламентот поднесе Предлог-закон, чија цел е укинување на државната финансиска помош за неонацистичката партија Златна зора, чии лидери изминатиот викенд беа уапсени под ...

Откриени многу кривични дела на грчките неонацисти од Златна зора

Макфакс - 30.09.2013

Сведоштвата на поранешни милитанти од неонацистичката грчка партија Златна зора и еден судски извештај објавени во понеделникот разоткриваат многу кривични дела коишто ги извршиле припадниците на ...

Ќе им се кратат финасиите на ,,Златнозорците,,

Либертас - 30.09.2013

Грчката Влада денеска до Парламентот поднесе Предлог-закон, чија цел е укинување на државната финансиска помош за неонацистичката партија Златна зора, чии лидери изминатиот викенд беа уапсени под ...

Грчката Влада ќе го укине финансирањето на Златна зора

Денешен - 30.09.2013

Грчката Влада денеска до Парламентот поднесе Предлог-закон, чија цел е укинување на државната финансиска помош за неонацистичката партија Златна зора, чии лидери изминатиот викенд беа уапсени под ...

Подигнати обвиненијата за челниците на грчката неонацистичка Златна зора

Канал 77 - 30.09.2013

Доцна ноќта кон неделата во Атина против петте пратеници од неофашистичката ултранационалистичка парија Златна зора, вклучително и на лидерот Никос Михалолиакос официјално беа подигнати обвиненијата ...

Атина ја отфрли можноста за предвремени избори

Точка - 30.09.2013

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос денеска ја исклучи можноста за одржување на предвремени избори по апсењето на основачот и на петмина пратеници од ...

Самарас: Ќе ја искоренам Златна зора

Република - 30.09.2013

Ќе направам се’ што е потребно за да ја искоренам партијата на крајната десничарска партија Златна зора, изјавил грчкиот премиер Антонис Самарас. -Тоа мора да го направиме во склад со нашиот ...

Уапсена Албанка членка на Златна зора

Денешен - 30.09.2013

Меѓу членовите на грчката неонацистичка партија Златна зора што ги уапси полиција во Грција, се најде и Албанката Никол Бенеки, која раководи со партиската организација на жените во градот Нике, ...

Грчката Влада ќе го укине финансирањето на Златна зора

Н.Македонија - 30.09.2013

Грчката Влада денеска до Парламентот поднесе Предлог-закон, чија цел е укинување на државната финансиска помош за неонацистичката партија Златна зора, чии лидери изминатиот викенд беа уапсени под ...

Самарас удри врз Златна зора

Н.Македонија - 30.09.2013

Грчката влада вчера требаше во парламентот да поднесе предлог-закон, со кој се укинува државното финансирање на политичките партии чии лидери или пратеници се обвинети за криминал Против ...

„Шекули“: Уапсена Албанка членка на Златна зора

Н.Македонија - 30.09.2013

- Меѓу членовите на грчката неонацистичка партија Златна зора што ги уапси полиција во Грција, се најде и Албанката Никол Бенеки, која раководи со партиската организација на жените во градот Нике, ...