TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Соопштение од А1

А1 - 03.07.2011

Почитувани гледачи, А1 од вечерва стартува со нова програмска шема, во која ќе се емитуваат скратени вести. Во неможност да обезбедиме нормално функционирање на телевизијата, одлучивме да продуцираме ...

Новинарите од А1 телевизија од утре на принуден одмор

+инфо - 03.07.2011

Над 20-тина новинари од информативната редакција на А1 телевизија од утре се на едномесечен принуден одмор. Оваа одлука денеска ја официјализираа уредниците на оваа телевизија, а се темели на лошата ...

Дали новинарството е важно само кога Велија и Сорос имаат интерес?

Сител - 03.07.2011

Деновиве сме сведоци како, по кој знае кој пат, динамично се ангажираат соработниците на фондацијата Сорос во Здружението на новинари и новоформираниот новинарски синдикат.

Порталите на "Скај" групацијата - со црна слика ќе се солидаризираат со А1

Sky - 03.07.2011

Ова е момент кога најмногу треба да се искаже солидарност и поддршка кон А1, Време, Шпиц, Коха и Утрински весник, како и многуте угнетени медиуми од актуелната власт.

Новинарите на А1 на принуден одмор

Sky - 03.07.2011

Над 20-тина новинари од информативната редакција на А1 телевизија од утре се на едномесечен принуден одмор. Оваа одлука денеска ја официјализираа уредниците на оваа телевизија, а се темели на лошата ...

Соопштение од А1

Sky - 03.07.2011

Почитувани гледачи, А1 од вечерва стартува со нова програмска шема, во која ќе се емитуваат скратени вести. Во неможност да обезбедиме нормално функционирање на телевизијата, одлучивме да продуцираме ...

Критичката мисла згаснува

Sky - 03.07.2011

Само Македонија, на балканот ќе биде единствена земја без критички настроени електронски и печатени медиуми, позната состојба во денешна Либија, Египет, Тунис.

А1 телевизија: Новинарите на колективен одмор, вестите скратени

eReporter - 03.07.2011

А1 телевизија соопшти дека од од вечерва стартува со нова програмска шема, во која ќе се емитуваат скратени вести поради неможноста да обезбеди нормално функционирање.

Денеска последни изданија на „Време“ ,„Шпиц“ и „ ****е Ре“

Р.С.Европа - 02.07.2011

Денеска за последен пат излегоа изданијата на весниците Време, Шпиц и ****е Ре. Наредните недели вработените ќе бидат на одмор, а за еден месец најверојатно фирмата Плус продукција што ги издава ...

Згаснаа весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“

Утрински - 02.07.2011

Весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, кои ги издава компанијата „Плус продукција“, од денеска нема да се печатат, а стотина новинари од сите три редакции заминуваат на принуден одмор.

Весниците од „Перо Наков“ излегоа за последен пат

Дневник - 02.07.2011

Околу 150 вработени во трите редакции од понеделник официјално ќе бидат на колективен годишен одмор Весниците „Време“, „Шпиц“ и „“**** е ре“ денеска излегоа за последен пат, а нивното повторно ...

Излезе последниот број на весниците од Перо Наков

Н.Македонија - 02.07.2011

Управата за јавни приходи (УЈП) вчера ја блокира „Плус продукција“, фирмата што ги издава дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, поради неплатен данок од еден милион евра - Денешните броеви ...

А1 од понеделник со редуцирани вести од десет минути

+инфо - 02.07.2011

A1 Телевизија од понеделник ќе емитува вести само во траење од десет минути, во знак на револт од состојбата во медиумската сфера во земјава, како и поради неизвесната состојба во која се наоѓа оваа ...

Здружението на електронски медиуми - Sky со силна поддршка за колегите од А1, Време, Шпиц, Коха Ере и Утрински

Sky - 02.07.2011

Групацијата на електронски медиуми "СКАЈ МАКЕДОНИЈА" која брои шест интернет портали, меѓу кои Sky.mk, OhridSky и PrespaSky со силна поддршка за А1 телевизија, дневните весници Време, Шпиц, Коха Ере ...

А1 се гаси од понеделник?

Sky - 02.07.2011

Посакуваното, на одредени поединци на чело со „Патриотот„ Латас се остварува . Згаснаа весниците „Шпиц„ , „Коха е ре „ и Време , Утрински е пред вратите на затворање , но тука не се застанува .

Нова манипулација на А1?

Курир - 02.07.2011

Вестите на А1 телевизија од понеделник ќе траат само 10 минути, дознава Курир. Дел од вработените ќе бидат пуштени на принуден одмор, а останатите ќе работат на редуцираната информативна програма.

Македонското новинарство на колена

Inpress - 02.07.2011

Скопје, 2. јули 2011 (ИНПРЕС) Ако средината на деведесеттите беше периодот кога во државата Македонија цветаа медимите и секое маало, па и во најмалите градови не беше „ин“ ако немаше радио или Тв, ...

„Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“ ќе излезат за последен пат

А1 - 01.07.2011

Новинарите се спакуваа, тастатурите престанаа да чукаат, фотоапаратите стивнаа. Колегите од весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“, ги затворија последните броеви. Утре ќе излезат за последен пат.

Три македонски весници принудени на затворање

Р.С.Европа - 01.07.2011

Три македонски дневни весници утре треба да бидат затворени. Тоа доаѓа откако нивниот менаџер Велија Рамковски, кој е под истрага за наводна измама, не успеа да ги плати заостанатите даноци.

Врие во трите весници на Велија Рамковски

Утрински - 01.07.2011

Се' понеизвесна е судбината на трите дневни весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ што ги издава компанијата „Плус продукција“.

„Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ престануваат со излегување

Телма - 01.07.2011

Дневните весници „Време“, „Шпиц“ и Коха е ре“ вечерва ќе ги објават своите последни изданија. Вработените биле известени дека во следниот месец не треба да доѓаат на работа.

„Шпиц“, „Време“ и „**** е Ре“ утре ќе излезат за последен пат

Кајгана - 01.07.2011

Дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „**** е Ре“ утре ќе излезат за последен пат. На новинарите и другите вработени во овие весници денеска им било соопштено дека весниците згаснуваат и дека во ...

Последни изданија на ’Време’, ’Шпиц’ и Коха е ре’

Алсат-М - 01.07.2011

Згаснуваат весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“. Последното издание излегува за викендот. Од понеделник нема да има весници.

Откази во Утрински, колективни одмори за Шпиц, Време и Коха е Ре

Алфа - 01.07.2011

Новинарките Билјана Јовановска и Оливера Војновска денеска се отпуштени од ,,Утрински весник,,. Им соопштиле дека причина за отказот било тоа што биле најгласни во организираниот штрајк минатата ...

Згаснаа весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“

+инфо - 01.07.2011

Весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“, утре ќе излезат за последен пат. Менаџментот на „Плус продукција“, фирмата која ги издава весниците, не изнајде начин за нивни опстанок, а тоа предмалку им ...

Последни броеви на „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“

МРТ - 01.07.2011

Утре излегуваат последните броеви на „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“. Ова и официјално било договорено меѓу уредниците и вработените откако менаџерите не успеаја да најдат трајно решение за подмирување ...

Време, Шпиц и **** Е ре утре со последно издание, вработените на колективен одмор

Канал5 - 01.07.2011

Весниците на Рамковски кои не платиле данок во износ од милион евра и за таа сума и е блокирана сметката на фирмата Плус продукција, од утре нема да излегуваат.

Поисплатлив е стечај од плаќање на долговите

Вечер Прес - 01.07.2011

Весниците "Шпиц", "Време" и "Коха е ре" денес ќе излезат за последен пат. Менаџментот на "Плус продукција", фирмата која ги издава весниците, не најде начин за нивни опстанок, а тоа им било соопштено ...

„Шпиц“, „Време“ и „**** е Ре“ утре ќе излезат за последен пат

Точка - 01.07.2011

Дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „**** е Ре“ утре ќе излезат за последен пат. На новинарите и другите вработени во овие весници денеска им било соопштено дека весниците згаснуваат и дека во ...

Згаснаа весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“

Sky - 01.07.2011

Весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“, утре ќе излезат за последен пат. Менаџментот на „Плус продукција“, фирмата која ги издава весниците, не изнајде начин за нивни опстанок, а тоа предмалку им ...

"Време", "Шпиц" и "Коха е ре" сепак затвораат, вработените на колективен одмор

eReporter - 01.07.2011

Се затвораат весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, а вработените се испратени на колективен одмор. Утрешните саботни изданија на трите весници веројатно ќе бидат последни.

Дефинитивен крај за „Коха е Ре“, „Време“ и „Шпиц“

Курир - 01.07.2011

Само три дена откако вработените во весниците од „Перо Наков“ одлучија да го намалат бројот на страници весниците “Време“, “Шпиц“ и “Коха е Ре“ утре ќе излезат за последен пат.

Героски: Никој не може да му гарантира на инвестоторите во весниците дека нема властите да ја зголемат сумата

Sky - 01.07.2011

Сметката на фирмата „Плус продукција“ која ги издава весниците е блокирана за еден милион евра, а во фирмата не изнашле начин за опстанок на весниците.

Згаснуваат весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“, двајца отпуштени во „Утрински весник“

Press24 - 01.07.2011

Весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“, утре ќе излезат за последен пат, информираа од „Плус продукција“, фирма која ги издава весниците Како што информираат медиумите, денеска две досегашни ...

Чомовски: Ако згасне А1, ќе се појави некоја Б2 или В3 телевизија

+инфо - 30.06.2011

Ако не постои А1, утре или задутре ќе се појави некоја Б2 или В3 телевизија, со слична уредувачка политика, а тој процес власта не ќе може да го задржи, дури и ако нема капацитет да го прифати.

Чомовски: Aко ја затворат "А1" ќе се појави некоја "Б2" или "В3"

Sky - 30.06.2011

„Тоа е еден од моделите кои веќе не може да се запрат. Ако не постои ’А1’, утре или задутре ќе се појави ’Б2’ или ’В3’, со слична уредувачка политика вели Чомовски, уредник во А1, во интервју за ...

Македонија - Весниците се прават во партизански услови

Време - 29.06.2011

Валентина Стојанчевска Во крајнотешки услови и со минимални средства за работа, весникот „Време“, сепак, и денеска успеа да стигне до рацете на читателите.

„Време“ и „Шпиц“ ќе излегуваат, ама потенки

Утрински - 29.06.2011

Весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ ќе излегуваат и во наредните денови, но на редуциран број страници. Колегиумите на сите три дневни весници, чиј издавач е фирмата „Плус продукција“, вчера, по ...

Весниците од Перо Наков излегуваат на мускули

Н.Македонија - 29.06.2011

Денешните броеви на „Шпиц“, „Време“ и на „Коха е ре“ излегуваат во продажба. Иако на весниците од Перо Наков им е блокирана сметката, тие имаат резерви хартија за да ги испечатат денешните изданија ...

Aко ја затворат "А1" ќе се појави некоја "Б2" или "В3"

Идивиди - 29.06.2011

„Тоа е еден од моделите кои веќе не може да се запрат. Ако не постои ’А1’, утре или задутре ќе се појави ’Б2’ или ’В3’, со слична уредувачка политика.

Каква е судбината на медиумите од „Перо Наков“ бб?

Курир - 29.06.2011

Каква ќе биде судбината на А1, Време, Шпиц и Коха е ре? Медиумите од „Перо Наков“ бб веќе ја заложија својата иднина во име на одбрана на криминалот на Велија Рамковски.

Весниците од „Перо Наков“ продолжуваат со работа

А1 - 28.06.2011

Весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, иако со потешкотии, со сигурност ќе излегуваат додека има залихи хартија. Од издавачот „Плус продукција“ информираат дека весниците во наредниот период ќе ...

Сметката на А1 и замрзната и блокирана

А1 - 28.06.2011

Апсурдно е две државни институции да блокираат сметка за исти пари, за исти документи - децидни се експертите по блокадата на сметката на А1 Телевизија и весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е Ре“ и од ...

Македонија - УЈП испорача пресуда, весниците се затвораат

Време - 28.06.2011

Валентина Стојанчевска Ова, можеби, е последниот број на весникот „Време“ што читателите го држат во раце. По седумгодишното успешно постоење на медиумскиот пазар, најтиражниот весник „Време“, но и ...

Згаснуваат „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“

Утрински - 28.06.2011

Згаснуваат весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“. Оваа вест вчера ја објави А1 телевизија, според која, трите медиуми и телевизијата од Управата за јавни приходи добиле решенија за присилна наплата ...

Весниците од „Перо Наков“ продолжуваат со работа

Утрински - 28.06.2011

Весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, иако со потешкотии, со сигурност ќе излегуваат додека има залихи хартија. Од издавачот „Плус продукција“ информираат дека весниците во наредниот период ќе ...

Новинарите се свртеа против Велија

Дневник - 28.06.2011

Сите следни приливи на телевизијата и на другите фирми ќе одат директно на сметката на УЈП, а постои опасност фирмите да паднат во стечај ако долгот не се врати Управата за јавни приходи го достави ...

"А1" доби решение за присилна наплата на данок

Дневник - 28.06.2011

Управата за јавни приходи го достави решението за присилна наплата на данок до телевизијата "А1", а вакво решение е испратено во петокот и до фирмата "Плус продукција" која ги издава весниците ...

Згаснуваат весниците од Перо Наков

Н.Македонија - 28.06.2011

Денешниот број на дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ најверојатно ќе биде последен „Плус продукција“, куќата што ги издава трите весници, од Управата за јавни приходи добила решенија за ...

„Време“„Шпиц“ и„...е ре“ ќе продолжат да се печатат

Алсат-М - 28.06.2011

Иако имаше најава дека од утре ќе престанат да се печатат, весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, со сигурност ќе излегуваат се додека има залихи хартија.

Новинарите од „Шпиц“ со поддршка на уредништвото и менаџментот за спас на весникот

+инфо - 28.06.2011

Најтиражниот дневен весник “Шпиц” и понатаму ќе продолжи да излегува иако се наоѓа во незавидна положба и во крајно тешка финансиска состојба, велат новинарите и уредниците на весникот во своето ...

Новинарите се свртеа против Велија – пишува денешен Дневник

МРТ - 28.06.2011

Медиумите со различни информации, откако Управата за јавни приходи им ги испорача решенијата за присилна наплата на А1 и на Плус продукција, којашто ги издава весниците Време, Шпиц и Коха е ре.

Новинарите од весниците на Рамковски - колатерална штета на криминалот

Сител - 28.06.2011

Новинарите во весниците на Рамковски – колатерална штета на криминалот Пајажина. Дел од вработените во Време Шпиц и Коха е Ре се погласно зборуваат за револтот кон газдата кој не прави напори да ги ...

Пари или стечај

Вечер Прес - 28.06.2011

Состојбата на А1 не е подобра. Завчера беше испорачано финалното решение за присилна наплата кое тежи 9.5 милиони евра. Доколку не бидат обезбедени од сметката или со конфискација на имот, за 45 дена ...

Згаснуваат три независни весници

Sky - 28.06.2011

Згаснуваат весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“. Оваа вест вчера ја објави А1 телевизија, според која, трите медиуми и телевизијата од Управата за јавни приходи добиле решенија за присилна наплата ...

И новинарите му вртат грб на Велија

Курир - 28.06.2011

Денешниот број на „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ е најверојатно последниот број на овие весници. Даночниците веќе ги блокираа сметките на медиумите на „Перо Наков“ бб и сите следни приливи ќе одат на ...

Весниците од “Перо Наков“ продолжуваат со работа

Нетпрес - 28.06.2011

Весниците “Време“, “Шпиц“ и “Коха е ре“ утре ќе излезат на продажните места, но на помалку страници. Нивната судбина е неизвесна, затоа што не се знае за уште колку броеви има материјал во ...

Згаснуваат „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“

Inpress - 28.06.2011

Скопје, 28. јуни 2011 (ИНПРЕС) Згаснуваат весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“. Оваа вест вчера ја објави А1 телевизија, според која, трите медиуми и телевизијата од УЈП добиле решенија за ...

Згаснуваат медиумите на „Перо Наков“

А1 - 27.06.2011

Згаснуваат весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, финален удар и за А1 Телевизија. Овие медиуми од Управата за јавни приходи добија решенија за присилна наплата на наводен затаен данок - во вкупен ...

Последни изданија на „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“

А1 - 27.06.2011

Колпортерите на скопските раскрсници ги продаваат веројатно последните броеви на весниците што ги издава „Плус продукција“.

Црна недела за весниците

Р.С.Европа - 27.06.2011

Утрински весник доби шанса за спас, но неизвесно е излегувањето на Шпиц, Време и **** е ре. Црна недела за македонските весници.

Клуч за „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“

БркајРабота - 27.06.2011

Овие три печатени медиуми добија решенија од Управата за јавни приходи за наплата на затаен данок од еден милион евра. Весниците кои ги издава “Плус продукција“ најверојатно ќе се печатат само уште ...

Решение за присилна наплата на долговите на А1

Алсат-М - 27.06.2011

Управата за јавни приходи достави решение до весниците „Време“, „Шпиц“, „Коха е ре“ за присилна наплата на наводен затаен данок во висина од еден милион евра.

Долгот кон УЈП на медиумите на Рамковски пред присилна наплата

Сител - 27.06.2011

9.5 милиони од А1 и 1 милион евра од сметките на Време, Шпиц и Коха е ре. Ова се сумите кои Управата за јавни приходи со конечни решенија им ги испорача на фирмите од Перо Наков.

Неизвесно печатењето на весниците на Рамковски поради неплатен данок од милион евра

Канал5 - 27.06.2011

Весниците на Рамковски, Време Шпиц и **** Е ре добија решенија од Управата за јавни приходи за наплата на затаен данок во износ од еден милион евра.

Каде се 10.500.000 евра?

Вечер Прес - 27.06.2011

Девет милиони и петстотини илјади евра од А1 и 1.000.000 евра од сметките на "Време", "Шпиц" и "Коха е ре". Ова се сумите кои Управата за јавни приходи со конечни решенија им ги испорача на фирмите ...

Весниците од “Перо Наков“ продолжуваат со работа

Точка - 28.06.2011

Весниците “Време“, “Шпиц“ и “Коха е ре“ утре ќе излезат на продажните места, но на помалку страници. Нивната судбина е неизвесна, затоа што не се знае за уште колку броеви има материјал во ...

Утре ќе излезат последните броеви на “Време“, “Шпиц“ и “Коха е Ре“

Нетпрес - 01.07.2011

Весниците “Време“, “Шпиц“ и “Коха е Ре“ утре ќе излезат за последен пат. Заради настанатата ситуација, вработените од весниците биле испратени на колективен одмор.

"Време", "Шпиц" и "Коха е ре" затвораат поради присилна наплата на данок

eReporter - 27.06.2011

Се затвораат весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, а слична судбина веројатно ја чека А1 Телевизија. Медиуми од Управата за јавни приходи добиле решенија за присилна наплата на наводен затаен ...

Присилна наплата во А1, Време, Шпиц и Коха е Ре

Press24 - 27.06.2011

9.5 милиони од А1 и 1 милион евра од сметките на Време, Шпиц и Коха е ре. Ова се сумите кои Управата за јавни приходи со конечни решенија за присилна наплата им ги испорача на фирмите од Перо Наков.

Згасуваат А1, ВРЕМЕ и Шпиц

Sky - 27.06.2011

Медиумите од Перо Наков згаснуваат вечерва. Материјали и хартија за печатење повеќе нема, додека УЈП го зголеми долгот на фантастични 11 милиони евра.

Високи функционери заинтересирани да ја превземат А1?

Sky - 27.06.2011

Високи функционери во полициските служби, заинтересирани да ја превземат А1, преку странски фондови. Оваа телевизија да стане провладина во рок од 2 месеца, тоа нефицијално е планот на гарнитурата.

Клуч за „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“

Курир - 27.06.2011

Вечерва за последен пат ќе се испечатат весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“. Овие три печатени медиуми добија решенија од Управата за јавни приходи за наплата на затаен данок од еден милион евра.