TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Халуц:Војната во Либан заврши со победа на Израел

А1 - 20.08.2006

Шефот на Генералштабот на израелската армија, Дан Халуц денеска изјави дека војната во Либан завршила со победа на Израел. Халуц, на денешната владина седница, истакнал дека Израел ја уништил инфраструктурата на радикалната исламистичка организација хезболах.

Во Либан убиени 1.287 лица, според податоците на либанската влада

А1 - 20.08.2006

Според нецелосните податоци на либанската влада во текот на израелската офанзива во Либан се убиени 1.287 и се ранети 4.054 лица, пренесуваат светските агенции, повикувајќи се официјален претставник. Од 1.140-те убиени цивили, 30 проценти се деца под 12 години, а во израелската офанзива на 12 јули ...

Израел изврши напад во источен Либан

А1 - 20.08.2006

Израелската армија потврди дека изутрината извршила напад во источен Либан. Портпарол на армијата за Израелското национално радио изјави дека цел на нападот било да се спречи доставата на оружје од Иран и Сирија за Хезболах. Претставници на либанската армија и на Хезболах претходно соопштија дека ...

Во воените дејствија во Либан убиени 1.287 лица, според податоците на либанската влада

Канал5 - 20.08.2006

Според нецелосните податоци на либанската влада во текот на израелската офанзива во Либан се убиени 1.287 и се ранети 4.054 лица, пренесуваат светските агенции, повикувајќи се официјален претставник. Бејрут, 20 август (МИА) - Според нецелосните податоци на либанската влада во текот на израелската ...

Израелски напад во источен Либан

А1 - 19.08.2006

Еден израелски офицер е убиен, а двајца војници се ранети во денешниот напад на израелските сили врз две села во источен Либан, соопшти претставник на армијата на Израел. Акцијата на израелските сили, како што посочи, била успешна и имала за цел да се спречи доставата на оружје од Иран и Сирија за ...

Хезболах раздава кеш на Либанците што останаа без дом

Вест - 19.08.2006

БЕЈРУТ, 19 август (Ројтерс) - Хезболах вчера им даде пари во готовина на луѓето чии домови беа уништени во израелските бомбардирања, зацврстувајќи ја поддршката за групата кај либанските шиити и засрамувајќи ја владата во Бејрут. "Ова е многу, многу разумна сума.

Студен туш од Франција и од Германија

Време - 19.08.2006

МИРОВНА МИСИЈА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Додека либанската војска вчера продолжува да се распоредува на југот на земјата, Франција и Германија најавија проблеми за мисијата на Обединетите нации. Франција, од која се очекуваше да ја предводи засилената, 15-илјадна мисија УНИФИЛ, вчера соопшти дека ќе ...

Франција не е подготвена да ги предводи мировниците во Либан

Утрински - 19.08.2006

Германија понуди испраќање на погранична патрола и агенти, авиони и бродови за спречување влез на неовластено оружје во земјата ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Либанската армија вчера беше подготвена да се придвижи кон работ на Шеба Фармите кои се окупирани од Израел, главниот поттикнувач на борбите меѓу Израел ...

Италијански војници ќе се распоредат во Либан

Утрински - 19.08.2006

Рим РИМ - Италијанската влада вчера и официјално го одобри распоредувањето на војници во Либан, како дел од силите на ОН. На владиниот состанок не беше нагласено со колкав број војници Рим ќе придонесе во мисијата на ОН, но официјални лица изјавија дека Италија е подготвена да испрати 3.000 ...

Либанските војници стигнаа до Израел

Дневник - 19.08.2006

Од почетокот на примирјето сите израелски резервисти веќе го напуштија Либан Либанска воена патрола вчера стигна до израелската граница, пет дена од стапувањето на сила на прекинот на огнот меѓу Израел и Хезболах, јави МИА. Воен џип со големо либанско знаме без да запре помина низ пограничното село ...

Еден израелски офицер убиен, два војника ранети во нападот во источен Либан

Канал5 - 19.08.2006

Еден израелски офицер е убиен, а двајца војници се ранети во денешниот напад на израелските сили врз две села во источен Либан, соопшти претставник на армијата на Израел. Ерусалим, 19 август (МИА) - Еден израелски офицер е убиен, а двајца војници се ранети во денешниот напад на израелските сили врз ...

Војниците мора да знаат зошто се тука!

Вечер - 19.08.2006

Франција, која ќе ја координира мисијата на ОН во Либан, вчера побара прецизирање на нивните активности и начинот на делување за да може на своите војници да им објасни зошто се таму. "Не е доволно само определувањето на мандатот, на војниците мора да им се каже како треба да ја поддржат либанската ...

Либанска воена патрола стигна до израелската граница

А1 - 18.08.2006

Либанска воена патрола денеска стигна до израелската граница, пет дена од стапувањето на сила на прекинот на огнот меѓу Израел и Хезболах. Воен џип со големо либанско знаме помина низ пограничното сило Кила и покрај портата Фатима што се наоѓа само неколку метри од граничната линија, но без да ...

ЕУ го повика Израел да ја подигне блокадата на Либан

А1 - 18.08.2006

ЕУ го повика Израел да ја подигне блокадата на Либан, воспоставена при започнувањето на воената операција на Тел Авив против шиитското радикално движење Хезболах. На средбата во Израел со министерот за одбрана Амир Перец, европскиот комесар за хуманитарни прашања Луи Мишел побара од Тел Авив да ја ...

Либанската војска се распоредува на јужната граница

Вест - 18.08.2006

БЕЈРУТ, 18 август (Би-Би-Си) - Либанските војници ја минаа стратешката река Литани за да заземат позиции додека се повлекува израелската војска. Десетици либански воени камиони, оклопни транспортни возила и џипови се движат преку Литани по привремени БЕЈРУТ, 18 август (Би-Би-Си) - Либанските ...

Либански војници се распоредуваат на југот

Време - 18.08.2006

ПО ЕДНОМЕСЕЧНАТА ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Либанската војска вчера почнала да се распоредува на југот на својата држава, по должината со границата со Израел. Либанците испратиле војници, тенкови и оклопни возила јужно од реката Литани, која е важна стратегиска линија во јужен Либан, додека паралелно ...

Либанските сили се распоредуваат на упориштата на Хезболах

Утрински - 18.08.2006

Хезболах вети дека ќе соработува со либанските и со мировните сили, но наведе дека не е време да се дискутира за разоружување КАРДАЛИ - Либанските сили вчера пристигнаа на југот на земјата за да ја преземат контролата врз упориштата на Хезболах заедно со мировниците на ОН откако израелските сили се ...

Не се добродојдени сите знамиња меѓу „сините шлемови“

Дневник - 18.08.2006

Израел веројатно ќе се спротивстави во мировната мисија во јужен Либан да учествуваат и војници од земји што немаат дипломатски односи со Израел Израел веројатно ќе се спротивстави во мировната мисија во јужен Либан да учествуваат и војници од земји што немаат дипломатски односи со Израел, јави ...

Олмерт корумпиран?

Вечер - 18.08.2006

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт ќе биде испитан поради сомневање дека направил прекршок при купувањето на стан во Ерусалим, објавил израелскиот весник "Харец". Надлежните од Олмертовиот кабинет, според "Вечерњи лист" изјавиле дека го проучуваат тоа известување и додале дека досега на премиерот не ...

Израел предаде половина од окупираните либански територии на ЈУНИФИЛ

А1 - 17.08.2006

Израелската армија им ја предала на привремените сили на ОН (ЈУНИФИЛ) контролата врз половината од окупираната територија во јужен Либан, соопшти портпаролката на израелската армија, додавајќи дека останува на Мисијата на ОН да ја предаде контролата врз тие зони на трупите на либанската армија.

Либанската армија почна со распоредување во јужен Либан

А1 - 17.08.2006

Либанската армија утрово ја почна операцијата за распоредување воени единици во јужниот дел на Либан. Во првата фаза од операцијата што ќе трае до четири дена е предвидено во Јужен Либан да бидат распоредени околу две илјади војници, поддржани од тенкови и оклопни транпортери.

Спорно разоружувањето на Хезболах

Време - 17.08.2006

ПО ЕДНОМЕСЕЧНАТА ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Прекинот на огнот меѓу Израел и Хезболах и вчера главно се почитуваше, без поголеми инциденти. Обединетите нации најавија дека најдоцна за две недели во Либан може да се распоредат 3.500 војници, кои ќе бидат претходница на 30-илјадната војска, која по ...

Израел ќе се повлече кога ќе дојдат мировниците

Утрински - 17.08.2006

ОН се надеваат дека ќе распоредат уште 3.500 војници во јужниот дел на Либан за две недели, главно од Франција ЕРУСАЛИМ - Израел е подготвен со месеци да ги задржи своите војници во јужниот дел на Либан, ако толку време им биде потребно на меѓународните сили и на либанската армија да се распоредат, ...

Израелските трупи може да останат во Либан со месеци

Дневник - 17.08.2006

По војната, само 48 проценти од Израелците се задоволни од постапките на премиерот Олмерт, кој во почетокот на конфликтот имаше рејтинг и од 75 отсто Израел е подготвен да ги задржи своите трупи во Либан со месеци, ако е неопходно толку многу време за распоредувањето на меѓународните мировници и на ...

Почна распоредувањето либански војници во јужниот дел на Либан

Канал5 - 17.08.2006

Либанската армија утрово ја почна операцијата за распоредување воени единици во јужниот дел на Либан. Бејрут, 17 август (МИА) - Либанската армија утрово ја почна операцијата за распоредување воени единици во јужниот дел на Либан.

Израелската армија ја предаде на ЈУНИФИЛ половината од окупираните територии во јужен Либан

Канал5 - 17.08.2006

Израелската армија им ја предала на привремените сили на ОН (ЈУНИФИЛ) контролата врз половината од окупираната територија во Јужен либан, соопшти портпаролката на израелската армија, додавајќи дека останува на Мисијата на ОН да ја предаде контролата врз тие зони на трупите на либанската армија ...

Израелците бараат оставка од Перец поради прифаќањето на примирјето

А1 - 16.08.2006

Мнозинството Израелци бараат оставка од Министерот за одбрана Амир Перец и жалат поради одлуката на владата да го прифати предлогот на Обединетите Нации за прекин на едномесечната војна. Околу 70% од анкетираните граѓани не се согласуваат со одлуката на израелската Влада за прекинот на огнот, ...

Израелската војска го напушта Либан за 10 дена

Вест - 16.08.2006

ЕРУСАЛИМ, 16 август (Ројтерс) - Израелската војска планира да се повлече од јужен Либан за седум до десет дена и да предаде дел од истурените позиции на војниците на ОН во рок од 48 часа, соопштија вчера израелските власти. Забрзаното повлекување е одраз за големата загриженост дека израелските ...

Израелците се повлекуваат,се чекаат „сини шлемови“

Време - 16.08.2006

ПО ЕДНОМЕСЕЧНАТА ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Прекинот на огнот меѓу Израел и терористичката група Хезболах вчера главно се почитувал. Хезболах лансирал 10 руски ракети „каќуша“, но сите паднале во јужен Либан, од каде што се повлекуваат израелските војници.

Илјадници либански бегалци се враќаат во своите домови

Утрински - 16.08.2006

Хезболах во текот на ноќта истрелал четири минофрлачки гранати кои паднале во близина на израелските сили во јужен Либан БЕЈРУТ - Илјадници либански бегалци вчера се упатија кон своите домови на југот од земјата откако веќе втор ден е во сила примирјето меѓу Израел и Хезболах, а во тек е и ...

Цивилните жртви најголема загуба од војната во Либан

Утрински - 16.08.2006

Либан и Израел ги пребројуваат загубите од 34-дневните борби откако веќе втор ден е во сила примирјето меѓу израелските сили и герилците на Хезболах. Израелската армија соопшти дека цел на воздушните напади биле околу 7.000 цели во Либан, а морнарицата истрелала 2.500 гранати за време на ...

Либанците се враќаат, „сините шлемови“ се пакуваат

Дневник - 16.08.2006

Во ОН веќе почна да добива форма новиот контингент, кој треба да ги замени израелските сили распоредени северно од границата Охрабрени од молкот на оружјето, илјадници Либанци вчера се враќаа во своите домови во јужен Либан додека Израел и Хезболах веќе втор ден по ред го почитуваат примирјето.

Војна без победници

Дневник - 16.08.2006

И Израел и Хезболах се прогласија за победници на едномесечната војна во Либан, иако ниту едните ниту другите не ја постигнаа целта, а главно убиваа цивили Израелските власти го прогласија за триумф повлекувањето на војниците од Либан.

ОН се надева дека најдоцна за две недели ќе испрати претходница од 3.500 војници во Либан

Канал5 - 16.08.2006

Обединетите нации се надеваат дека најдоцна за две недели во Либан би можеле да пристигнат околу 3.500 војници, како претходница на меѓународните мировни сили, со што би се олеснило распоредување на либанската армија и повлекувањето на израелските војници од Јужен Либан, изјави помошник-генералниот ...

Израелците си одат, Либанците се враќаат

Вечер - 16.08.2006

Дел од вкупно 30 000 израелски војници вчера попладнето се повлекле од источните делови на Јужен Либан, соопшти претставник на либанската полиција. Тие ја минале границата и влегле во Галилеја, но пред да го напуштат градот Мајаун, ја урнале кулата на која бил поставен предавател на либанската ...

Во ОН почнаа подготовките за новите мировни сили во Либан

А1 - 15.08.2006

Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк почнаа подготовките на новиот контингент на Привремените сили на ОН во Либан, чие испраќање е согласно Резолуцијата на Советот за безбедност за стопирање на воените судири меѓу Израел и Хезболах, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на портаролот на ...

Повремено нарушување на примирјето на Блискиот Исток

А1 - 15.08.2006

Израел и Хезболах повремено го нарушуваат примирјето на Блискиот Исток. Десетици ракети на Хезболах синоќа паднале врз израелски цели во јужен Либан, на што не било возвратено. Во нападите нема загинати, ниту ранети. И покрај уништената инфраструктура, животот во Либан полека се враќа во нормала.

Војната предизвика во Либан штета од околу десет милијарди долари

А1 - 15.08.2006

Либанската економија претрпе штета од околу десет милијарди долари поради едномесечната војна меѓу Израел и Хезболах, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на експертски извештај изработен во Лондон. Најголема штета е нанесена врз инфраструктурните објекти во Либан.

Мирот се враќа во Либан

Вест - 15.08.2006

БЕЈУРТ, 15 август (Би-Би-Си) - Илјадници раселени Либанци почнаа да се враќаат дома неколку часа по воведувањето на прекинот на огнот издествуван преку ОН со кој запреа борбите меѓу Израел и Хезболах. Во близина на градот Сидон во јужен Либан се создаде сообраќаен метеж, а булдожерите почнаа да ги ...

Прекин на огнот во Либан

Време - 15.08.2006

ПО ПОВЕЌЕ ОД ЕДЕН МЕСЕЦ СУДИРИ НА БЛИСКИОТ ИСТОК Меѓу израелската армија и терористичката група Хезболах вчера изутрина во осум часот по локално време настапи прекин на огнот, кој беше договорен со помош на Обединетите нации.

По прекинот на огнот, стартуваше хуманитарната помош за Либан

Утрински - 15.08.2006

Светската програма за храна при ОН испрати 24 камиони со храна, медицински материјал и материјал за засолништа БЕЈРУТ - Жестоките борби во јужниот дел на Либан вчера ненадејно беа прекинати откако стапи во сила прекинот на огнот посредуван од ОН, но извештаите дека израелските сили убија герилец на ...

Замолкна оружјето во Либан

Дневник - 15.08.2006

И Израел и Хезболах вчера го почитуваа примирјето во Либан, кое стапи во сила во 7 часот И Израел и Хезболах вчера го почитуваа примирјето во Либан, кое стапи во сила во 7 часот. Авиони не гаѓаа цели во Либан, артилеријата мируваше, а дел од копнените сили почнаа да се повлекуваат на израелска ...

Во ОН почнаа подготовките за новите мировни сили во Либан

Канал5 - 15.08.2006

Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк почнаа подготовките на новиот контингент на Привремените сили на ОН во Либан, чие испраќање е согласно Резолуцијата на Советот за безбедност за стопирање на воените судири меѓу Израел и Хезболах, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на портпаролот ...

Олмерт уверен во силата на израелската економија

Канал5 - 15.08.2006

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт изјави дека е уверен во силата на израелската економија и нејзината способност да закрепне по едномесечната борба на израелските сили со Хезболах во Либан Ерусалим, 15 август (МИА) - Израелскиот премиер Ехуд Олмерт изјави дека е уверен во силата на израелската ...

Војната предизвика во Либан штета од околу десет милијарди долари

Канал5 - 15.08.2006

Либанската економија претрпе штета од околу десет милијарди долари поради едномесечната војна меѓу Израел и Хезболах, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на експертски извештај изработен во Лондон Лондон, 15 август (МИА) - Либанската економија претрпе штета од околу десет милијарди долари ...

Примирјето меѓу Израел и Хезболах стапи на сила

А1 - 14.08.2006

Страдањата на цивилите во Либан започнато на 12 јули стивнаа со молкот на оружјето кое започна изутрината во 5 часот по Гринич. Пред да стапи во сила примирјето на кое се согласија вчера Израел и Либан, т.е. шиитската група Хезболах, најмалку девет цивили го загубија животот во бомбардирањата на ...

Израелски војници застрелаа војник на Хезболах

А1 - 14.08.2006

Израелските војници утрината по прогласувањето на примирјето застрелале војник на Хезболах, кој се приближувал „на заканувачки начин“. Засега не е соопштено дали војникот е мртов, но израелските сили потенцираат дека делувале во самоодбрана.

На хартија мир, на теренот војна

Време - 14.08.2006

СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА ОН УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРЕКИН НА ОГНОТ ВО ЛИБАН Израелските сили вчера ја продолжиле воздушната и копнената офанзива во Либан, иако и израелските и либанските власти се согласиле дека ќе ја почитуваат резолуцијата на ОН за итен прекин на огнот, јави новинската агенција АФП.

Примирјето почнува, Израел и Хезболах уште се ракетираат

Вест - 14.08.2006

ЕРУСАЛИМ/БЕЈРУТ, 14 август (Би-би-си) - Израелскиот кабинет вчера ја одобри Резолуцијата 1701 на Советот за безбедност на ООН за прекин на огнот во Либан, соопштуваат западните агенции повикувајќи се на неименуван израелски политички извор.

Израел подготвен за трампа на затвореници

Утрински - 14.08.2006

ПОЛИТИКА ЕРУСАЛИМ - Израел е подготвен да разговара за можно ослободување на затворените припадници на Хезболах во замена за ослободување на двајцата израелски војници заробени од либанските герилци минатиот месец, објави вчера весникот „Хаарец".

ОН донесоа резолуција за Либан, ја прифатија и Тел Авив и Бејрут

Утрински - 14.08.2006

Резолуцијата предвидува повлекување на Израел и распоредувањето на 15.000 либански и 15.000 мировници на ОН БЕЈРУТ - Кабинетот на израелскиот премиер Ехуд Олмерт вчера ја одобри резолуцијата на Советот за безбедност на ОН во која се повикува на прекин на непријателствата со герилците на Хезболах во ...

Прикриена сила на армијата на Хезболах

Утрински - 14.08.2006

Запрепастувачки залихи на Хезболах од сириски и ирански проектили, околу 3.000 од нив веќе се истрелани кон израелските градови ЕРУСАЛИМ - На 26 декември 2003 година силен земјотрес урна поголем дел од Бам, во југоисточниот дел на Иран, при што загинаа 35.000 лица.

Франција и Италија ќе испратат свои сили во Либан

Утрински - 14.08.2006

МИРОВНИЦИ ЕРУСАЛИМ - Силни меѓународни сили, вклучувајќи војници од неколку земји-членки на ЕУ, би можеле да бидат распоредени во јужниот дел на Либан „многу, многу наскоро", изјави вчера ЕУ комесарот за надворешна политика. „Разговарав со неколку земји во текот на денот и ноќта и мислам дека ќе ...

Конечна пресметка пред прекинот на огнот

Дневник - 14.08.2006

Израелските сили и Либан вчера жестоко се биеја, во обид да имаат подобра позиција на почетокот на примирјето, со кое денеска во 7 часот треба да заврши едномесечната војна Израелските сили и Либан вчера жестоко се биеја, во обид да имаат подобра позиција на почетокот на примирјето, со кое денеска ...

Дел од израелските единици почнаа да се повлекуваат од Либан

Канал5 - 14.08.2006

Ограничен број единици на израелската армија почнаа да се повлекуваат од Јужен Либан, откако во пет часот по Гринич и во седум во средноевропско време влезе во сила спогодбата за прекин на огнот, јавуваат светските агенции, цитирајќи го портпаролот на армијата Ерусалим, 14 август (МИА) - Ограничен ...

Стапи на сила прекинот на огнот меѓу Израел и Хезболах

Канал5 - 14.08.2006

Во пет часот изутринава по Гринич, односно во седум часот по средноевропско време, стапи во сила прекинот на огнот меѓу израелската војска и герилците на Хезболах, откако Либан и Израел ја прифатија Резолуцијата на Обединетите нации, која повикува на ставање крај на едномесечната војна, во која ...

Во Либан се доистепаа

Вечер - 14.08.2006

Израелската војска од јужен Либан ќе почне да се повлекува во рок од една до две недели по пристигнувањето на силите на ООН и на либанската армија. Но, небаре како да сакаат да се дотепаат, борбите меѓу израелската војска и Хезболах и викендов продолжија со несмален интензитет, иако двете страни се ...