TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Снегот сé уште прави пробл

Н.Македонија - 12.01.2012

Во текот на вчерашниот ден четворица од вкупно осум планинари биле евакуирани од планинарскиот дом „Караџица“, со помош на хеликоптер на МВР, а преостанатите четири лица се евакуирани од ...

Планинарите од Караџица со хеликоптер до дома!

24 Вести - 11.01.2012

Евакуирани осумте планинари заглавени во планинарскиот дом Караџица. По неуспешниот обид вчера спасувачките екипи да го пробијат патот до соседното селото Албинци, 4 од нив денеска пешки се симнаа од ...

Припадници на специјалната единица „Тигар“ учествуваа во спасувањето на четири лица од Караџица

24 Вести - 11.01.2012

Припадници на Единицата за специјални задачи „Тигар“ во соработка со хелихоптерската единица при Министерството за внатрешни работи, утринава на планината Караџица учествуваа во спасувачка операција ...

Тигрите извлекоа планинари од Караџица

Р.С.Европа - 11.01.2012

Припадници на Единицата за специјални задачи „Тигар“ во соработка со хелихоптерската единица при Министерството за внатрешни работи, утринава на планината Караџица учествуваа во спасувачка операција ...

Евакуирани и последните завеани луѓе од Караџица

Телма - 11.01.2012

Преостанатите планинари и двете леца кои го одржуваа планинарскиот дом на Караџица, евакуирани се со хеликоптер, соопшти Центарот за справување со кризи.

Околу 600 жители на Скопска Црна Гора и натаму отсечени

Кајгана - 11.01.2012

Поради интензивните врнежи од снег што ги зафатија руралните населени места на падините на планината Скопска Црна Гора, патиштата кон овие села имаат дебела покривка од снег и се непроодни.

Евакуирани планинарите од Караџица

Кајгана - 11.01.2012

Осумте планинари кои што со денови беа заглавени во снежни навеви на планинарскиот дом „Караџица“ денеска се успешно евакуирани.

ВИДЕО: Спасувањето на планинарите од Караџица

Факултети - 11.01.2012

Припадници на специјалната полициска единица „Тигри“ учествувале при денешното спасување на заглавените планинари од Караџица со хеликоптер на МВР.

ВИДЕО: „Тигрите“ ги спасија завеаните планинари на Караџица

Дневник - 11.01.2012

Специјалците од полициска единица „Тигри“, со полициски хеликоптер ги спасија заглавените планинари на планината Караџица. Акцијата за спасување почна во 10.30 часот, а заврши еден час подоцна.

Спасувачка акција Караџица (видео)

Здраво - 11.01.2012

Припадниците на Единицата за специјални задачи “Тигар“ во соработка со хелихоптерската единица при МВР, утринава ги извлекоа планинарите кои неколку дена беа заглавени на планината Караџица.

Извлечени планинарите и туристите од Караџица и Кожув

+инфо - 11.01.2012

Планинарите кои поради снегот беа заглавени на Караџица се извлечени и евакуирани. Четири од осумте планинари биле евакуирани од планинарскиот дом со помош на хеликоптер на АРМ, а останатите четири ...

ВИДЕО: „Тигрите“ ги спасија планинарите на Караџица од мечките

+инфо - 11.01.2012

Специјалците од полициска единица „Тигри“, денеска со полициски хеликоптер ги спасија заглавените планинари на планината Караџица.

Акција за евакуација за завеаните на Караџица

Канал5 - 11.01.2012

Акцијата за евакуација на планинарите што се заробени од снежните врнежи во планинарскиот дом во Караџица ќе продолжи денеска уверуваат од Центарот за управување со кризи.

Видео: Како течеше евакуацијата на планинарите заробени на Караџица

Канал5 - 11.01.2012

Заврши снежната сага на осумте планинари заглавени во планинарскиот дом “Караџица“. По пет дена, тие конечно пристигнаа во своите домови.

Тигрите ги извлекоа планинарите од Караџица

Кирилица - 11.01.2012

Осумте планинари кои што со денови беа заглавени во снежни навеви на планинарскиот дом „Караџица“ денеска се успешно евакуирани.

Тигрите и Сител во спасувачка акција на Караџица

Сител - 11.01.2012

По најавите за поволни временски услови, тигрите со хеликоптер тргнаа во акција да ги извлечат завеаните планинари. Со нив и екипата на Сител. Искуството на единицата се покажа на терен.

Евакуирани завеаните планинари на Караџица

Вечер - 11.01.2012

ЕКИПАТА НА ВЕЧЕР ВО СПАСУВАЧКА МИСИЈА СО ЦРВЕНИОТ КРСТ И МВР Џипови на Црвениот крст и полициски хеликоптер го изведоа спасувањето на заглавените планинари од домот на Караџица и ги префрлија на ...

Евакуирани сите туристи од Кожуф

Точка - 11.01.2012

Сите туристи кои неколку дена беа заглавени на Кожуф, се евакуирани, информира Центарот за управување со кризи. Планинарите од Караџица сеуште се наоѓаат на планинарскиот дом Караџица, поради ...

Планинарите од Караџица извлечени со хеликоптер

Точка - 11.01.2012

Сите планинари од Караџица кои одбиваа да се симнат пеш до селото Алдинци се евакуирани од страна на надлежните служби со хеликоптерска интервенција и истите се донесени во Скопје.

ВИДЕО: Погледнете како се спасуваа планинарите од Караџица

Точка - 11.01.2012

Припадници на Единицата за специјални задачи “Тигар“ во соработка со хелихоптерската единица при Министерството за внатрешни работи, утринава ги извлекоа планинарите кои неколку дена беа заглавени на ...

Евакуирани сите туристи од Кожуф

Нетпрес - 11.01.2012

Сите туристи кои неколку дена беа заглавени на Кожуф, се евакуирани, информира Центарот за управување со кризи. Планинарите од Караџица сеуште се наоѓаат на планинарскиот дом Караџица, поради ...

Евакуирани сите туристи на Кожуф

Sky - 11.01.2012

Според информациите од Центарот за управување со кризи туристите кои неколку дена беа заглавени на Кожуф се евакуирани. Поради неможноста спасувачките екипи да се пробијат до селото Алдиниц, ...

Планинарите од Караџица спасени со хеликоптер

Курир - 11.01.2012

Како што дознава Курир, дел од планинарите од Караџица денес се извлечени со помош на хелокоптер на АРМ. Четири од вкупно осум планинари биле евакуирани од планинарскиот дом, со помош на хеликоптер ...

Евакуирани 8-те планинари заробени на Караџица

Sky - 11.01.2012

Според последните информации од центарот за управување со кризи 8-те планинари кои неколку дена, беа заробени во планинарскиот дом на Караџица околу 12:00 часот пристигнаа во село Алдинци.

Планинарите од Караџица извлечени со хеликоптер

Нетпрес - 11.01.2012

Сите планинари од Караџица кои одбиваа да се симнат пеш до селото Алдинци се евакуирани од страна на надлежните служби со хеликоптерска интервенција и истите се донесени во Скопје.

ВИДЕО: Спасувањето на планинарите од Караџица

Курир - 11.01.2012

Припадници на специјалната полициска единица „Тигри“ учествувале при денешното спасување на заглавените планинари од Караџица со хеликоптер на МВР.

ВИДЕО: Погледнете како се спасуваа планинарите од Караџица

Нетпрес - 11.01.2012

Припадници на Единицата за специјални задачи “Тигар“ во соработка со хелихоптерската единица при Министерството за внатрешни работи, утринава ги извлекоа планинарите кои неколку дена беа заглавени на ...

Видео:Тигрите ги спасија планинарите на Караџица

Sky - 11.01.2012

Припадници на Единицата за специјални задачи „Тигар“ во соработка со хелихоптерската единица при Министерството за внатрешни работи, утринава учествуваа во спасувачка операција на планината Караџица.

Ивлечени завеаните на Караџица

Канал 77 - 11.01.2012

Планинари од Скопје извлекоа дел од завеаните планинари а хелихоптер на АРМ спаси четворица граѓани од домот на Караџица.

Полицијата објави видео од спасувањето на планинирате на Караџица

eReporter - 11.01.2012

Полицијата денеска претпладне со хеликоптер ја заврши спасувачката акција на четворицата планинари кои снегот ги завеа шест дена на планината караџица Караџица.

Околу 600 жители на Скопска Црна Гора и натаму отсечени

Макфакс - 11.01.2012

Заради интензивните врнежи од снег што ги зафати руралните населени места на падините на планината Скопска Црна Гора патиштата кон овие села имаат дебела покривка од снег и се непроодни.

Евакуирани планинарите од Караџица

Макфакс - 11.01.2012

Осумте планинари кои што со денови беа заглавени во снежни навеви на планинарскиот дом „Караџица“ денеска се успешно евакуирани.

Хеликоптер на АРМ ги извлекуваше планинарите од Караџица

Македонија24 - 11.01.2012

Македонија - Македониjа 24, , Хеликоптер на АРМ ги извлекуваше планинарите од Караџица, "Со помош на хелокоптер на Армијата на Република Македонија, денес се извлечени дел од планинарите од Караџица.

Започна евакуација на завеаните планинари од Караџица

Телма - 10.01.2012

Oсум планинари и две лица кои го одржуваат планинарскиот дом на планината Караџица од петокот се завеани во планинарскиот дом.

Завеани планинари на Караџица

Алфа - 10.01.2012

Десет луѓе, од петокот, останаа заглавени во планинарскиот дом Караџица. Имаат храна за уште два-три дена, па затоа не јадат многу.

На десеттемина завеани во домот „Караџица“ им снемува храна

+инфо - 10.01.2012

Десет луѓе веќе петти ден се завени во планинарскиот дом Караџица. Како што за Канал 5 изјави еден од планинарите, огрев имаат доволно, но храна има се помалку и вака би можеле да издржат уште ...

Стотици граѓани четврти ден во заложништво на снегот – најкритично на скопска Црна Гора

Канал5 - 10.01.2012

Повеќе стотици граѓани во дваесетина села четврти ден се заложници на снегот. Најзагрозени се трите села на скопска Црна Гора.

Продолжува судењето против Караџиќ, Папуљас нема да сведочи

Точка - 10.01.2012

Во Хашкиот трибунал, со сослушување на нови сведоци, денеска ќе продолжи судењето против поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ.

Продолжува судењето против Караџиќ, Папуљас нема да сведочи

Нетпрес - 10.01.2012

Во Хашкиот трибунал, со сослушување на нови сведоци, денеска ќе продолжи судењето против поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ.

На заробените планинари во Караџица им снемува храна

Sky - 10.01.2012

Веќе петти ден десет луѓе се блокирани во планинарскиот дом Караџица. Еден од планинарите во изјава за Канал 5 информирал дека огрев имаат доволно но се повеќе им се намалува храната и во тие услови ...

Заробените на Караџица ќе останат без храна

БезПардон - 10.01.2012

Во планинарскиот дом Караџица веќе петти ден се заробени десет луѓе, осум планинари и двајцата домари. За Канал 5 тие изјавија дека храна полека им снемува и поради тоа таму можат да издржат само ...

Започнува извлекувањето на планинарите од Караџица

Курир - 10.01.2012

Денес започнува акцијата за евакуирање на осумте планинари од планината Караџица, кои што поради големите врнежи од снег од петокот се наоѓаат во планинарскиот дом.

Папуљас не сака да сведочи на судењето против Караџиќ

Р.С.Европа - 09.01.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас одби да сведочи во процесот против Радован Караџиќ во Хашкиот трибунал. Папуљас го извести Судот со посредство на грчката Амбасада во Хаг дека не го прифаќа ...

Папуљас одби да сведочи против Караџиќ

Телма - 09.01.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас одби да сведочи во процесот против Радован Караџиќ во Хашкиот трибунал. Папуљас го извести Судот со посредство на грчката Амбасада во Хаг дека не го прифаќа ...

Папуљас одбил да сведочи во корист на Караџиќ

+инфо - 09.01.2012

Хашкиот трибунал, преку грчката амбасада бил известен дека претседателот на Грција Каролос Папуљас нема да сведочи на барање на одбраната на Радован Караџиќ.

Папуљас одби да сведочи во процесот против Караџиќ во Хашкиот трибунал

Сител - 09.01.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас одби да сведочи во процесот против Радован Караџиќ во Хашкиот трибунал. Папуљас го извести Судот со посредство на грчката Амбасада во Хаг дека не го прифаќа ...

Папуљас одби да сведочи во процесот против Караџиќ во Хашкиот трибунал

МРТ - 09.01.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас одби да сведочи во процесот против Радован Караџиќ во Хашкиот трибунал. Папуљас го извести Судот со посредство на грчката Амбасада во Хаг дека не го прифаќа ...

Осум планинари завеани на Караџица

Press24 - 09.01.2012

Заглавени туристи има и во ски-центарот Кожуф. 52 меѓу кои и малолетните деца веќе неколку дена чекаат да бидат евакуирани од туристичкиот центар. Снегот завеа осум планинари на Караџица.

Снегот завеа 8 планинари на Караџица

Курир - 09.01.2012

Осум планинари од викендов се завеани на Караџица. Како што дознава Курир, во текот на вчерашниот ден имало обид тие да бидат спасени, но поради големата снежна покривка која достигнува и до еден ...

На Караџица завеани осум планинари

Sky - 09.01.2012

Снежното невреме оставило осум планинари завеани на Караџица. Во текот на вчерашниот ден истите требало да бидат спасени но поради големата снежна покривка и невремето возилата се вратиле назад.

Папуљас нема да застане во одбрана на Караџиќ

Курир - 09.01.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас одби да сведочи во процесот против Радован Караџиќ во Хашкиот трибунал. Папуљас го извести Судот со посредство на грчката Амбасада во Хаг дека не го прифаќа ...

Папуљас одби да сведочи во процесот против Караџиќ во Хашкиот трибунал

Press24 - 09.01.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас одби да сведочи во процесот против Радован Караџиќ во Хашкиот трибунал. Папуљас го извести Судот со посредство на грчката Амбасада во Хаг дека не го прифаќа ...

Папуљас одбил да сведочи во корист на Караџиќ!

Inpress - 09.01.2012

Белград, 9. јануари 2012 (ИНПРЕС) Хашкиот трибунал, преку грчката амбасада бил известен дека претседателот на Грција Каролос Папуљас нема да сведочи на барање на одбраната на Радован Караџиќ.