TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Женската ракометна репрезентација поразена и од Кина

А1 - 09.12.2001

Женската ракометна репрезентација со пораз ги заврши натпреварите на 15-тото Светско првенство во Италија. Во последното 5-то коло го доживеавме четвртиот пораз на мундијалот од селекцијата на Кина со 32:25 и го освоивме последното место во А групата со само еден бод оној од мечот со Украина.

Македонските ракометарки поразени од Холандија

А1 - 08.12.2001

Македонските ракометарки ги загубија шансите за пласман во осминафиналето на 15-тото Светско првенство во Италија, по денешниот пораз од Холандија со 29:24, во четвртото коло од "А" групата. Нарушен ќе биде резултатскиот континуитет од последните големи натпреварувања и пласманите меѓу осумте ...

Енергетскиот и креативен набој пресуши за 25 минути

Вест - 06.12.2001

Ракомет - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО ИТАЛИЈА (4-16 ДЕКЕМВРИ) Пред заминувањето за Болцано, селекторот Зоран Кастратовиќ најави дека, фигуративно речено, нема да се оди со глава низ sид на оние средби на кои објективно ни се сиромашни изгледите за позитивен резултат.

Втор пораз на македонската репрезентација во Болцано

А1 - 05.12.2001

Женската ракометна репрезентација на Македонија во Болцано го одигра 2-риот натпревар на 15-тото Светско првенство. Македонските репрезентативки се поразени од олимпискиот шампион Данска со резултат 31:22. До сега со Данска нашите репрезентативки имаат одиграно 6 натпревари од кои Данска има 4 ...

Без Данска не се може

Вест - 05.12.2001

СВЕТСКО РАКОМЕТНО ПРВЕНСТВО ВО ИТАЛИЈА ЗА ЖЕНИ (4-16 ДЕКЕМВРИ) Нашите сениорки денеска (20.30 часот) ќе го имаат своето второ соочување на паркетот во салата во Болцано, каде се играат средбите од групата А од Светското ракометно првенство за жени.

Тодоровска го дополнува списокот

Дневник - 05.12.2001

РАКОМЕТ - СП ВО ИТАЛИЈА: МАКЕДОНКИТЕ СИГУРНИ ЗА ПЛАСМАН ВО ОСМИНАФИНАЛЕТО? Во случај на повреда на која било ракометарка, селекторот дополнително не ќе може да повика некого зашто е исполнета квотата Олгица Тодоровска е дополнително вклучена во македонската репрезентацијата, со што бројот на нашите ...

Ракометарките поразени од Франција

А1 - 04.12.2001

Македонската женска ракометна репрезентација денеска го дозивеа првиот пораз од Франција, на стартот на 15-то светско првенство што денеска почна во Италија, со резултат 31 : 17 Спред селекторот Зоран Кастратовиќ поради посилниот противник очекуван е овој пораз и поради неискористените шанси.

Со свежа крв во одбрана на веќе стекнатото реноме

Вест - 04.12.2001

РАКОМЕТ - СЕНИОРКИТЕ ВЕЧЕРВА ЈА ИГРААТ ПРВАТА СРЕДБА НА СВОЕТО ТРЕТО СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Ќе пополнува секоја позиција на која работите нема да штимаат. - Валентина Тарчуловска Нашиот женски сениорски ракометен национален тим во вчерашните утрински часови летна кон својата база Болцано каде наредниве ...

Со малку среќа - повторно во најдобриот светски октет?

Дневник - 04.12.2001

РАКОМЕТ - ДЕНЕСКА ПОЧНУВА 15. СП ЗА ЖЕНИ ВО ИТАЛИЈА (4-16 ДЕКЕМВРИ) Целта е - влез во вториот круг, а потоа со повеќе среќа - да се повтори успехот од последното СП, на кое бевме осми Женската сениорска ракометна репрезентација на Македонија вчера со специјален чартер-лет пристигна во Италија, каде ...

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Болцано

А1 - 03.12.2001

Традиционално, во првата половина од декември се одржуваат големите ракометни натпреварувања во женска конкуренција. Во четири италијански градови, утре почнува 15-тото светско првенство, кое ќе трае до 16 декември. И македонската репрезентација е дел од овој самит.