TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црна Гора ќе има своја платена војска

А1 - 28.05.2006

„Црна Гора, како и Србија ќе имаат своја војска“, изјави заменикот министер за одбрана на СЦГ Вукашин Мараш. Тој за подгоричките гласила изјави дека Црна Гора ќе има „мала, специјализирана, добро опремена и вооружена, и добро платена професионална војска“.

Филип Вујановиќ: Независноста на Црна Гора официјално ќе биде објавена следната недела

Канал5 - 28.05.2006

Незавиноста на Црна Гора официјално ќе биде објавена следната недела, изјави денеска во Подгорица црногорскиот претседател Филип Вујановиќ. Белград, 28 мај (МИА) - Незавиноста на Црна Гора официјално ќе биде објавена следната недела, изјави денеска во Подгорица црногорскиот претседател Филип ...

Белград сака да ја дестабилизира Црна Гора

Време - 27.05.2006

ЦРНОГОРСКИОТ ПРЕМИЕР ОБВИНУВА Владата на Србија е одговорна за се што во моментот се случува во политичкиот живот на Црна Гора, а црногорската опозиција работи по инструкции на Белград, изјавил Мило Ѓукановиќ, црногорски премиер.

Ѓукановиќ вели Србија го одолговлекува признавањето

Вест - 27.05.2006

ПОДГОРИЦА, 27 мај (Ројтерс) - Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ вчера ја обвини српската влада дека ги поттикнува опозицијата на етничките Срби во Црна Гора да ги отфрлат резултатите од референдумот во полза на независност.

Унионистите дејствуваат по наредба на Белград

Дневник - 27.05.2006

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ вчера ја обвини српската влада дека директно ги насочува активностите на унионистите Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ вчера ја обвини српската влада дека директно ги насочува активностите на унионистите со што се меша во политичкиот живот во Подгорица, ...

Референдумот во Црна Гора ВС изборите во Македонија

Вечер - 27.05.2006

На 21 мај, на Референдумот за независност, граѓаните на Црна Гора со значително мнозинство, преку почитувањето на правилата на демократската процедура и дадоа целосна легитимација на идејата за одвојување од Србија, односно за заокружување на сопствената државност.

Блокот за заедничка држава бара поништување на 100.000 гласа

Време - 26.05.2006

УНИОНИСТИТЕ СЕ УШТЕ НЕ ГО ПРИЗНАВААТ ЦРНОГОРСКИОТ РЕФЕРЕНДУМ Блок за одржување на државната заедница Србија и Црна Гора завчеравечер и ги предал приговорите на Републичката референдумска комисија за регуларноста на одржувањето на референдумот во неколку општини во Црна Гора, јави белградското радио ...

Црна Гора може сама да се прехрани

Дневник - 26.05.2006

Еден килограм пршута во Црна Гора чини од 12 до 14 евра, а за истата количина во белградскиот минимаркет „Максим“ купувачот мора да издвои 2.000 динари (речиси 25 евра) Пред одржувањето на референдумот, главен аргумент со кој унионистите ги убедуваа граѓаните да се изјаснат против независност беа ...

Земјотрес ја удри Црна Гора

Дневник - 26.05.2006

Подгорица вчера ја погоди земјотрес со јачина од 3,8 Рихтерови степени, јави Макфакс. - Земјотресот се случи вчера во 12 часот и 45 минути, а епицентарот на потресот беше шест километри јужно од Подгорица - соопшти црногорскиот Сеизмолошки завод.

Медиуми: Решавање на кризата во Придњестровието со референдум како во Црна Гора

Канал5 - 26.05.2006

Неколку организации во Придњестровието му предложиле на рускиот претседател Владимир Путин решавање на кризата во регионот со организирање референдум под закрила на Русија, објавуваат локалните весници. Букурешт, 26 мај (МИА) - Неколку организации во Придњестровието му предложиле на рускиот ...

Малцинствата пресудиле за независноста

Време - 25.05.2006

СРПСКИ „ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ“ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ ВО ЦРНА ГОРА Гласовите на малцинските групи во Црна Гора биле пресудни на референдумот за независност, пишува српски „Вечерње новости“. Весникот наведува дека на 28 избирачки места на кои со 100 отсто победил блокот за суверена Црна Гора, според пописот од ...

Драшковиќ: Не може да се споредуваат Косово и Црна Гора

Вест - 25.05.2006

ХЕЛСИНКИ, 25 мај (Ројтерс) - Било каков обид на меѓународната заедница да наметне решение за Косово Србите ќе го сметаат за понижување и би можело да предизвика нови немири на Балканот, изјави вчера министерот за надворешна политика на Србија и Црна Гора Вук Драшковиќ.

Нема споредба меѓу Црна Гора и Косово

Утрински - 25.05.2006

ДрашковиЌ ХЕЛСИНКИ - Какви било меѓународни чекори за наметнување решение за Косово би се сметало за понижување од страна на Србите и би можело да предизвика нови турбуленции на Балканот, изјави вчера министерот за надворешни работи на СЦГ Вук Драшковиќ.

Србите во Црна Гора ќе бараат автономија

Дневник - 25.05.2006

Унионистите вчера требаше да поднесат жалби и да побараат повторување на гласањето на оние места каде што ќе се утврди дека имало неправилности Унионистите, со непризнавањето на резултатите од референдумот на кој беше изгласана независност на републиката, ги подигаат тензиите и се подготвуваат за ...

Србија, Црна Гора и Косово заедно ќе влезат во ЕУ

Дневник - 25.05.2006

Независната Црна Гора, Србија и Косово, кое формално се' уште е дел на Србија, се очекува заедно да влезат во Европската Унија, кога за тоа ќе се создадат услови и кога тие ќе бидат подготвени за членство, објави „Фајненшел тајмс“, јави МИА.

Новиот Балкан

Дневник - 25.05.2006

Климава е судбината на Балканот и на ЕУ ако ксенофобијата стапи на сцена. Такви знаци има и не треба да се бега од нив. Треба да се констатираат и решат. Како? Со уште поголема посветеност на земјите-членки и на европските институции во проектот наречен обединета Европа Балканот е променет.

Црногорците странци во Србија

Време - 24.05.2006

ПОСЛЕДИЦИ ОД РАСПАДОТ НА ДРЖАВНАТА ЗАЕДНИЦА СРБИЈА И ЦРНА ГОРА Статусот на студентите и на другите граѓани од Црна Гора, отпуштањата во јавната администрација на државната заедница Србија и Црна Гора, односите со Европската Унија и пренесувањето на надлежностите на двете републики се само дел од ...

Тадиќ го прифаќа резултатот од референдумот

Вест - 24.05.2006

БЕЛГРАД, 24 мај (Ројтерс) - Српскиот претседател Борис Тадиќ вчера изјави дека ги признава резултатите од референдумот во Црна Гора каде што државата се одлучи за независност. "Ги признавам прелиминарните резултати на референдумската комисија", изјави тој што беше прв официјален коментар од Србија ...

Црна Гора очекува развод од Србија за 3 месеци

Вест - 24.05.2006

ЉУБЉАНА, 24 мај (Ројтерс) - Црна Гора се надева дека ќе ги заврши преговорите со Србија за отцепување на сојузот за три месеци, соопшти вчера црногорскиот министер за надворешна политика Миодраг Влаховиќ. ЉУБЉАНА, 24 мај (Ројтерс) - Црна Гора се надева дека ќе ги заврши преговорите со Србија за ...

ЕУ ќе и понуди на Црна Гора разговори за приближување

Утрински - 24.05.2006

ПЕРСПЕКТИВА БРИСЕЛ - Европската комисија вчера соопшти дека ќе препорача посебни разговори за поблиски односи со Црна Гора и конечно членство во ЕУ, откако оваа поранешна југословенска република гласаше за отцепување од Србија.

Москва ќе остане пријател на Србите и на Црногорците

Утрински - 24.05.2006

ДИПЛОМАТИЈА Од нашиот дописник Бранко ВлаховиЌ МОСКВА - Разделувањето на Србија и Црна Гора нема да доведе до негативни последици меѓу нив, бидејќи и досега тие де факто постоеја како две одвоени држави кои имаа заедничка дипломатија и војска.

Британците очекуваат Подгорица да покаже зрелост

Утрински - 24.05.2006

Весниците пишуваат за процесот на Ѓукановиќ во Италија за шверц со цигари Од нашиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - На политичката карта на Европа одново се појавува една нова држава, Црна Гора, првата по 1993 година, велат британските медиуми во своите реагирања по одлуката на граѓаните на ...

ЕУ и' подаде рака на Црна Гора

Дневник - 24.05.2006

Премиерот Ѓукановиќ очекува Црна Гора да добие место во Обединетите нации најрано во септември Европската комисија вчера соопшти дека ЕУ со независна Црна Гора набрзо ќе ги продолжи разговорите за асоцијација и стабилизација, јави Ројтерс.

Кристијан Фос: Спорен е националниот идентитет на Црногорците

Канал5 - 24.05.2006

Националниот идентитет на Црногорците е спорен бидејќи тој регион веќе многу долго има заедничка судбина со Србите, изјави професорот Кристијан Фос Келн, 24 мај (МИА) - Националниот идентитет на Црногорците е спорен бидејќи тој регион веќе многу долго има заедничка судбина со Србите, изјави ...

Фајненшл тајмс: Србија, Црна Гора и Косово заеднички во ЕУ

Канал5 - 24.05.2006

Сега веќе независната Црна Гора, Србија и Косово кое формално се уште е дел на Србија, се очекува заедно да влезат во Европската унија,тогаш кога за тоа ќе се создадат услови и кога тие ќе бидат подготвени за членство... Лондон,24 мај (МИА) - Сега веќе независната Црна Гора, Србија и Косово кое ...

Црногорците со свои документи за идентификација од 2007 година

Канал5 - 24.05.2006

Црногорскиот министер за внатрешни работи Јусуф Каламперовиќ најави денеска дека новите пасоши и лични карти за граѓаните на независна Црна Гора ќе почнат да се издаваат од 2007 година. Подгорица, 24 мај (МИА) - Црногорскиот министер за внатрешни работи Јусуф Каламперовиќ најави денеска дека новите ...

Србија ја прифаќа одлуката на граѓаните на Црна Гора

А1 - 23.05.2006

Одлуката на граѓаните на Црна Гора да имаат сопствена држава целосно ја прифаќаме. Ова попладнево го изјави српскиот претседател Борис Тадиќ пред средбата со специјалниот претставник на ЕУ за референдумот во Црна Гора Мирослав Лајчак.

Црна Гора и официјално независна

А1 - 23.05.2006

55,5% „да“ за независна Црна Гора, 44,5% „против“. Тоа се првичните неофицијални резултати на црногорскиот референдум, соопшти претседателот на Референдумската комисија, словачкиот дипломат Франтишек Липка. Во претстојните 72 часа тече рокот во кој унионистите, блокот партии кои се залагаа за ...

ЕУ ја почитува одлуката на Црна Гора

А1 - 23.05.2006

Европската унија денеска соопшти дека „во целост ја почитува одлуката на граѓаните на Црна Гора” и побара од „сите заинтересирани страни да го прифатат резултатот” од референдумот за државно-правниот статус на републиката, соопшти денеска австриското претседателство ЕУ.

Црна Гора изгласа независност

Време - 23.05.2006

УСПЕШЕН РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ИСТАПУВАЊЕ ОД ДРЖАВНАТА ЗАЕДНИЦА СО СРБИЈА Републичката референдумска комисија вчера ги соопшти резултатите од референдумот за независност на Црна Гора, според кои 55,4 отсто од избирачите што излегле на гласање се изјасниле „за“ самостојна Црна Гора, додека 44,6 отсто ...

Србија без море

Вест - 23.05.2006

ЦРНА ГОРА НЕЗАВИСНА Подгорица, 23 мај - За независност на Црна Гора гласаа 55,4, а за останување во државната заедница 44,6 отсто од гласачите во Црна Гора, соопшти претседателот на Референдумската изборна комисија Франтишек Ли Подгорица, 23 мај - За независност на Црна Гора гласаа 55,4, а за ...

Црна Гора гласаше за независност

Утрински - 23.05.2006

За независност гласаа 55,4 отсто од Црногорците, 0,4 отсто повеќе од потребните гласови ПОДГОРИЦА - Црногорците гласаа за независност и извојуваа победа на референдумот што ќе ја оконча заедницата со Србија, која трае речиси еден век и ќе го затвори последното поглавје во сторијата за Југославија.

Црна Гора е меѓу најстарите европски држави

Утрински - 23.05.2006

Профил Црна Гора, со статус република во државната заедница на Србија и Црна Гора, е една од најстарите држави во Европа иако поради сплет на историски околности, неправди и поради погрешни политики на самите црногорски елити во различни период од 20 век овој факт денес не е широко познат.

Црвенковски и Бучковски им честитаа на црногорските колеги

Утрински - 23.05.2006

ТЕЛЕГРАМИ Претседателот Бранко Црвенковски, по повод референдумското изјаснување за независност на Црна Гора, упати честитка до црногорскиот претседател Филип Вујановиќ, во која го поздрави успешниот исход од изјаснувањето. „Тоа претставува реализација и потврда на историските аспирации на Вашиот ...

Србите неволно прифатија развод од Црна Гора

Утрински - 23.05.2006

Многу Срби се уморија од црногорската драма „да или не" за отцепување БЕЛГРАД - Во Србија вчера се чувствуваше неволно прифаќање и само најава за сомневање по гласањето во Црна Гора, при што пронезависните Црногорци извојуваа тесна победа на референдумот за погребување на нивната заедничка држава.

Црна Гора ја обнови независноста

Дневник - 23.05.2006

Веста дека мнозинството од граѓаните се изјасниле за независност, беше дочекана со огномет и со скандирање: „Имаме држава“ и „Вива Монтенегро“ Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ синоќа во 1.40 ч. огласи независност на Црна Гора. - Имаме држава и никогаш повеќе нема да дозволиме да ја изгубиме.

Референдумот треба да го отрезни Белград

Дневник - 23.05.2006

Демократски изразената волја на црногорскиот народ ќе придонесе за стабилизација на регионот и таа мора да се почитува, изјавија вчера Санадер и Бучковски по референдумот во Црна Гора. - Јас вчера околу 1.30 часот разговарав со премиерот Мило Ѓукановиќ и ја поздравив волјата на граѓаните.

Свијетла мајска зора

Дневник - 23.05.2006

Многу големи и историски зборови од вчера се изговараат секаде до каде што се простира Црна Гора. Поводот е таков, обновени се самостојноста и независноста на државата. Во земјата што, како и сите други балкански, премногу консумира историја, не е првпат да се кажуваат такви зборови, да се виорат ...

Нов црногорски пазар, нови скромни економски перспективи за Македонија

Канал5 - 23.05.2006

Македонија со раздружувањето на Подгорица и Белград добива директна дестинација за пласман на своите производи. Црногорскиот пазар е мал но е погоден за нашето земјоделство- отвора нови скромни трговски перспективи за земјава- е експертската економска анализа по стекнатата независност на Црна Гора.

Липка: За независност на Црна Гора гласаа 55,5 отсто од Црногорците

Канал5 - 23.05.2006

На референдумот за идниот државно-правен статус на Црна Гора за независност на републиката гласаа 230.711 лица, односно 55,5 отсто од црногорските граѓани што го искористија своето гласачко право или , соопшти денеска во Подгорица претседателот на Републичката изборна комисија, Франтишек Липка.

Србија за неколку дена независна

Вечер - 23.05.2006

Претседателот на Уставниот суд на Србија Слободан Вучетиќ оцени дека со победата на суверенистите во Црна Гора, Србија во рок од неколку денови со измена на Законот за влада и со прифаќање декларација за прогласување независност, може да се уреди како самостојна држава.

Мило прогласи држава!

Вечер - 23.05.2006

За независност на Црна Гора гласаа 55,4, а за останување во државната заедница 44,6 отсто од гласачите, соопшти претседателот на Референдумската изборна комисија Франтишек Липка, потенцирајќи дека станува збор за прелиминарни резултати.

Заврши проектот Југославија

Вечер - 23.05.2006

- Дефинитивно во неделата бевме сведоци на завршувањето на проектот Југославија, кој започна во 1918 година. Ова беше последната фаза на десолуцијата на поранешната држава. Се надевам дека ова ќе делува отрезнувачки кај властите во Белград и тие побрзо ќе фатат приклучок со другите земји од ...

Белград не ги прими со воодушевување резултатите од референдумот

А1 - 22.05.2006

Во Белград прелиминарните резултати не се примени со рамнодушност. Тие може да се протолкуваат како уште еден неуспех на премиерот Коштуница по фијаското со прекините на преговорите со ЕУ. Инаку од Кабинетот на српскиот Премиер соопштија дека Коштуница ќе го изнесе својот поглед на идните односи со ...

Црна Гора го слави првиот ден на независност

А1 - 22.05.2006

Црна Гора го живее првиот ден на обновената независност. Се уште трае славењето на независноста што почна синоќа веднаш по 22 часот кога Центарот за мониторинг и агенцијата Цесид објавија дека блокот за независност освоил 56,3% од гласовите.

Црна Гора ја слави независноста

А1 - 22.05.2006

Славењето се уште трае. Низ улиците на Подгорица се движат автомобили со знамиња на независна Црна Гора. „Имаме држава“, ечеше синоќа пред зградата на Владата, каде неколку илјади луѓе ги очекуваа резултатите од референдумот.

Географски карактеристики на Црна Гора

А1 - 22.05.2006

Црна Гора, просторно и по бројот на жители најмала република од поранешна СФРЈ, географски припаѓа на среден Медитеран, односно Јужна Европа. Се простира на речиси 14.000 километри и според податоците од 1998 години во неа живеат повеќе од 650.000 жители.

Рекорден одsив на референдумот за независност на Црна Гора

Вест - 22.05.2006

ПОДГОРИЦА, 22 мај (Ројтерс) - Одsивот на референдумот за независност на Црна Гора вчера лесно го мина условот да биде повисок од 50 отсто, со што беше исполнет еден од критериумите договорени со Европската унија за да може референдумот да се смета за ПОДГОРИЦА, 22 мај (Ројтерс) - Одsивот на ...

Црногорците одлучуваа дали ќе бидат независни

Време - 22.05.2006

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ИСТАПУВАЊЕ ОД ДРЖАВНАТА ЗАЕДНИЦА СО СРБИЈА Граѓаните на Црна Гора вчера на референдум одлучуваа дали сакаат да живеат во независна држава или во заедница со Србија. Според Центарот за набљудување на гласањето ЦЕМИ, вчера до 11.30 часот на гласање излегле 35,6 отсто од граѓаните со ...

Црногорците се одзваа на референдумот за независност

Утрински - 22.05.2006

До 13 часот се изјаснија 51,8 отсто од вкупно запишаните 484.718 граѓани ПОДГОРИЦА - Црногорците вчера лесно ја минаа првата пречка за валиден референдум за независност, бидејќи во првите неколку часа одзивот надмина 50 отсто.

Црна Гора гласаше за независност

Дневник - 22.05.2006

Уште пред почетокот на референдумот, во Подгорица активисти на блокот за независност подготвуваа огномет, а државното знаме на Црна Гора се вееше од многу балкони Одѕивот на граѓаните на Црна Гора вчера попладнето ја надмина границата од 50 отсто, еден од условите поставени од Евроспката Унија за ...

Со гласот за независноста граѓаните на Црна Гора го означија конечниот распад на Југославија

Канал5 - 22.05.2006

Црна Гора подобро ќе функционира како независна држава отколку во заедница со Србија. Експертите и политичките аналитичари сметаат дека иако вчерашниот референдум дефинитивно значи распад на поранешна Југославија, новата држава на Балканот подобро ќе се пробие на меѓународната сцена.

Мило Ѓукановиќ - Обновена црногорската независност

Канал5 - 22.05.2006

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ прогласи ноќеска, во еден часот и 40 минути по полноќ, независност на Црна Гора. Подгорица, 22 мај (МИА) - Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ прогласи ноќеска, во еден часот и 40 минути по полноќ, независност на Црна Гора.

Гардијан: Србија е најголемиот губитник од југословенската дезинтеграција

Канал5 - 22.05.2006

Независноста на најмалата некогашна југословенска република Црна Гора означува, конечен крај на поранешната југословенска федерација, пишува лондонски Гардијан, коментирајќи ги резултатите од вчера одржаниот референдум на која граѓаните избираа меѓу независноста и останувањето во заедница со Србија.