TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Снопче: Државниот завод за статистика ќе треба многу нешта да појасни

МКД - 03.10.2021

Би го замолиле Државниот завод за статистика во текот на обработката на податоците по можност да ни го презентира и бројот на становите во кои живеат по две (можеби и три семејствата) за да се има појасна слика за станбената политика во земјата, ...

Прес-конференција на Алијанса за Албанците во врска со попписот

Канал5 - 03.10.2021

Во оваа прес конференција ке се осфрнеме на два дела. Првиот дел се состои од коментарите во врска со прелиминарните информации од Заводот за Статистика, додека пак вториот дел се состои од општите наши забелешки за целокупниот процес на пописот.

Снопче: Останаа непопишани голем број на граѓани

ТВ21 - 03.10.2021

Со реакција за пописот се јавија и од Алијанса за Албанците. Халил Снопче истакна дека останале непопишани голем број на граѓани. „На 30 септемви Заводот за Статистика објави дека пописот е завршен и во земјата се попишани 1.832.696 граѓани.

Снопче: За сите недостатоци за пописот за кои алармиравме се потврдија дека сме имале право

24Инфо - 03.10.2021

Интегрален текст од прес конференција на Халил Снопче од Алијанса за Албанците „Според државниот завод за статистика на крај на 2002 година во Република Северна Македонија живееле 2.068.808 жители.

Националното координативно тело на Турците со бројни забелешки за пописот, изјавата на Симовски е преуранета

Zoom - 03.10.2021

Националното координативно тело за пописот на турскиот народ во Македонија испрати соопштение во кое наброја бројни проблеми, кои според нив се случиле за време на спроведувањето на пописот, па поради тоа изјавата на директорот на ДЗС Симовски дека ...

Новковска: Во пописот фалат 100.000 домаќинства

Скопско Ехо - 03.10.2021

Попишувањето во Македонија заврши. Целта е со него да се расчистат многу дилеми и нејаснотии кои се натрупаа последниве 20 години откако последен пат имаше попис на населението и домовите во државата.

Новковска за пописот: Единствено е сигурно - сега за сега - дека собрале 1.832.696 ЕМБГ

Фактор - 02.10.2021

Универзитетската професорка Благица Новковска, поранешна директорка на Државниот завод за статистика изрази сомнеж околу успешноста на пописот кој деновиве заврши во земјава. Вели дека пописот го затворија, но наскоро ќе треба да го отворат и да ...

Ексдиректорката на статистика: Пописот е неуспешен според многу критериуми

Скопје1 - 02.10.2021

Универзитетската професорка Благица Новковска, поранешна директорка на Државниот завод за статистика изрази сомнеж околу успешноста на пописот кој деновиве заврши во земјава. „Директорот на ДЗС изјави: ‘…со сигурност знаеме дека целосно и успешно го ...

Новковска: Пописот го затворија, но наскоро ќе треба да го отворат и да видат со што го наполниле

МКД - 01.10.2021

Т.н. попис, 2021, е неуспешен според многу критериуми и заради многу причини, но најважното е што многу го потценија народот, и овој што сѐ уште е тука и оној што си заминал. Им ги разбраа и препознаа сите некадарности, игри и договорени планови, ...

Околу Пописот 2021…

Слободен Печат - 01.10.2021

Ми текна како ми беше кога јас како студент работев на пописот 1994 година во Гази Баба. Бевме екипа од тројца и сограѓаните нè пречекуваа ептен гостопримливо и срдечно. Често раскажуваа и за семејните истории, а кај некои останувавме да гледаме ...

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување

Р.С.Европа - 01.10.2021

Апликациите за попишување во земјата и за само попишување на дијаспората се затворени синоќа во 20 часот, со што заврши на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021.

Скопјанец со реакција на фејсбук: Пописот заврши, никој не дојде да нѐ попише

Скопје инфо - 01.10.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија успешно заврши. Попишани се 1.832.696 лица, 568.175 домаќинства и 837.255 станови, соопшти вечерва директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски.

Пописот заврши, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

MakPress - 01.10.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021.

Заврши пописот, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

360 степени - 30.09.2021

Државниот завод за статистика во следните неколку дена треба да ги направи последните проверки и сумирање на податоците, како и технички активности на раздолжување на попишувачите За вечерва е закажана прес-конференција на директорот и на ...

Заврши пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

Канал5 - 30.09.2021

По речиси две децении без попис Македонија и официјално ја заврши статистичката операција... Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија и пописните активности ...

Пописот завршува, непопишаните граѓани во последен час пред пунктовите во општините

Телма - 30.09.2021

Вечерва во 20 часот завршува пописот, најсеопфната статистичка операција, која почна на 5-ти септември. Голем дел од граѓаните, кои попишувачите не ги најдоа во нивните домови и денеска сами одат во пописните пунктови за да ги остават потребните ...

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Ѓоргиева: Податоците од пописот ќе ги споделиме по шест месеци

Слободен Печат - 30.09.2021

По цели 19 години отсуство, Република Северна Македонија на прагот да ја заокружи најобемната статистичка операција, попис на населението, становите и домаќинствата. Пописот започна на 5 септември, а денеска е последен ден за собирање на овие ...

Пописот завршува денеска во 20 часот – досега попишани над 1.8 милион лица

Радио МОФ - 30.09.2021

Најголемата статистичка операција која почна на 5 септември завршува денеска во 20 часот. Според последните податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) досега попишани се 1.813.153 лица, 562.110 домаќинства и 822.575 станови.

(видео) Попишувачите на терен се соочувале и со пренаселеност

Телма - 30.09.2021

Денеска е последниот ден од пописот. Иако многумина од граѓаните се жалеа дека останале непопишани, од ДЗС уверуваат дека денеска ќе го довршат пописот на населението и дека нема потреба од продолжување на истиот.

ДЗС: Досега попишани 1.813.153 лица во земјава

24 Вести - 30.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.813.153 лица, 562.110 домаќинства и 822.575 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 203.144 граѓани од ...

Последен ден попис - ќе има ли доволно попишани?

Сител - 30.09.2021

Нема да има продолжување на пописот, потврдуваат од Државниот завод за статистика за Сител. Денеска во 20:00 часот завршува најсложената статистичка операција. Граѓаните кои не биле посетени од попишувачите во изминатите 25 дена го користат ...

Заврши пописот, резултатите во март идната година

МКД - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија.

Денеска завршува пописот

24 Вести - 30.09.2021

По низа технички проблеми, хакерски напади на системот, без доволен број попишувачи - Македонија кончено се преброи – по 20 години спроведена најголемата статистичка операција. Пролонгирање на рокот нема да има – уверуваат од статстика.

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

Слободен Печат - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021.

Последен ден од пописот, ДЗС уверен дека ќе заврши во законскиот рок

Канал5 - 30.09.2021

Македонија е на прагот по близу две децении да ја заокружи најобемната статистичка операција... Денеска е последен ден од пописот кој започна на 5 септември, а од Државниот завод за статистика очекуваат тој да заврши во законскиот рок, односно ...

ДЗС: Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјава и апликацијата за ...

Сител - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

ДЗС: Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за ...

Слободен Печат - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

ДЗС: Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за ...

ТВ21 - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

ДЗС: Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување

Канал5 - 30.09.2021

Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за самопопишување на дијаспората. Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се ...

ДЗС: Пописот завршува во 20 часот

Алсат-М - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

Пописот завршува во 20 часот, непопишаните да се попишат на пунктовите

Фокус - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

Во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување

Р.С.Европа - 30.09.2021

Вечерва во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата, но и апликацијата за самопопишување на дијаспората, информираат од Државниот завод за статистика(ДЗС). „Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше ...

Пописот вечерва завршува, се гасне и апликацијата за дијаспората

МКД - 30.09.2021

Најголемата статистичка операција, попис на населението, становите и домаќинствата, прва по 20 години, вечерва во 20 часот завршува, а ќе биде изгасната и интернет апликацијата за самопопишува на дијаспората.

Последен ден од пописот - до вчера во земјава се попишани 1.760.194 лица

24 Вести - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

Денеска е последен ден од пописот, ДЗС не бара продолжување

МКД - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

Последен ден од Пописот

Сител - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, додека ...

Последен ден од пописот

Фокус - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

Последен ден од Пописот – ДЗС уверен дека ќе заврши во законскиот рок

ТВ21 - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

ЗАВРШИ ПОПИСОТ По шест месеци официјално ќе знаеме колку сме на број

+инфо - 30.09.2021

Државниот завод за статистика во следните неколку дена треба да ги направи последните проверки и сумирање на податоците, како и технички активности на раздолжување на попишувачите. Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на ...

ПОПИСОТ ЗАВРШУВА ВО 20 ЧАСОТ Од Статистика велат апликациите за попишување дома и во странство ќе бидат затворени

+инфо - 30.09.2021

Ова се изолирани случаи во кои попишувачот не успеал да оствари контакт со граѓаните и да ги попише и затоа Државниот завод за статистика апелира до сите граѓани кои се сè уште непопишани, да ги посетат пунктовите во своите општини и да се попишат.

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

OhridNews - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во државава.

ДЗС: Пописот завршува, апликацијата ќе биде затворена во 20 часот

Вечер Прес - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

Во Дебарско попишани околу 20 илјади граѓани

Вечер Прес - 30.09.2021

Во пописен реон 24, кој ги опфаќа општините Дебар и Центар Жупа, пописот на населението, домаќинствата и становите може да се каже дека е успешно завршен, изјави за МИА Решат Ќормемети, претседател на пописната комисија, според кого оваа значајна ...

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

Вечер Прес - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021.

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

Либертас - 30.09.2021

Најголемата статистичка операција по 20 години во земјава траеше 26 дена, од 5 септември до денеска. Државниот завод за статистика во следните неколку дена треба да ги направи последните проверки и сумирање на податоците, како и технички активности ...

Пописот заврши, после 20 години реализирана најголемата статистичка операција

ММС - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишираше. Вечерва во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата, но и апликацијата за самопопишување на дијаспората, информира Државниот ...

Точни бројки или податоци со статистички грешки? – пописот завршува

Алфа - 30.09.2021

Ќе добие ли Македонија вистинска слика за населението и по 19 години од последното попишување? Денеска истекува рокот во кој државна статистика треба да ја заокружи статистичката операција и да излезе со конечната бројка на попишани граѓани, но ...

„Попишувачите во Тетово ќе дојдат за Нова Година“ – Тетовци на последниот ден реагираат на бавното теренско попишување

ММС - 30.09.2021

Диана Јовановска од Тетово е една од непопишаните од пописната комисија. Таа очекувала пописот да се продолжи, затоа што нејзиното семејство и дел од соседите не биле попишани, а во разговор изминатиов период добива информации дека и други лица не ...

ДЗС: Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување

Нова ТВ - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

Нова ТВ - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021.

Последен ден за попис – ДЗС уверуваат дека ќе биде завршен во законскиот рок

ММС - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

Последен ден од пописот, ДЗС уверен дека ќе заврши во законскиот рок

OhridNews - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

Последен ден од Пописот, ДЗС уверен дека ќе заврши во законскиот рок

Либертас - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

Денеска е последен ден од Пописот: ДЗС уверен дека операцијата ќе заврши во законскиот рок

Нова ТВ - 30.09.2021

Денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 милиони лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, додека можноста за самопопишување на лица во ...

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

Бриф - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021.

Последен ден од Пописот

Вечер Прес - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

Официјално заврши спроведувањето на пописот во Македонија

Press24 - 30.09.2021

Во 20:00 часот официјално заврши насложената статистичка операција. Според Законот за попис, тој траеше до денеска до 20:00 часот. Податоците од пописот се очекува да ги обзнани првиот човек на Државната статистика, Апостол Симовски кој закажа ...

ДЗС: Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за ...

Независен - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

Истече законски предвидениот рок за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија

Lider - 30.09.2021

Вечерва во 20 часот заврши пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, статистичка операција која почна на 5-ти септември. Голем дел од граѓаните, кои попишувачите не ги најдоа во нивните домови и денеска сами отишле ...

Точни бројки или податоци со статистички грешки? – пописот завршува

Курир - 30.09.2021

Ќе добие ли Македонија вистинска слика за населението и по 19 години од последното попишување? Денеска истекува рокот во кој државна статистика треба да ја заокружи статистичката операција и да излезе со конечната бројка на попишани граѓани, но ...

Последен ден од Пописот, ДЗС уверен дека ќе заврши во законскиот рок

Независен - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

Заврши пописот, пребројани околу 1,9 милиони жители?

Денешен - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021.

Последен ден од пописот: Дали ќе заврши во законскиот рок?

Скопје инфо - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

Пописот завршува вечерва во 20 часот

Press24 - 30.09.2021

Денес е последниот ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија, 2021. Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на ...

Последен ден од Пописот, ДЗС уверен дека ќе заврши во законскиот рок

24Инфо - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

ФАЈРОНТ: Пописот во Македонија денеска завршува, ДЗС до вчера изброја само 1.760.194 лица

Денешен - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, додека ...

ДЗС: Пописот завршува, во 20 часот ќе бидат затворени двете апликации

Скопје инфо - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

Последен ден од Пописот, ДЗС уверен дека ќе заврши во законскиот рок

Lider - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2021 година До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, додека ...

Последен ден од Пописот, досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Курир - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, додека можноста ...

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

Независен - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021.

ДЗС: Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за ...

Курир - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

За неколку часа завршува попишувањето, нема информации од ДЗС за евентуално продолжување на пописот

Lider - 30.09.2021

Најголемата статистичка операција која почна на 5 септември завршува денеска во 20 часот. Според последните податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) досега попишани се 1.813.153 лица, 562.110 домаќинства и 822.575 станови.

ДЗС: Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за ...

24Инфо - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

Последен ден од Пописот – попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Нетпрес - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, додека можноста ...

(Во живо) Изјава на директорот на ДЗС, Апостол Симовски, по завршувањето на Пописот

Независен - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021.

Пописот завршува денеска: Досега попишани 1.813.153 лица во земјава и 203.144 од дијаспората

еМагазин - 30.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.813.153 лица, 562.110 домаќинства и 822.575 станови, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС). Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 203.144 граѓани од ...

Денеска завршува пописот: Досега попишани 1.813.153 лица во земјава

Press24 - 30.09.2021

Денеска завршува најголемата статистичка операција во државата. Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.813.153 лица, 562.110 домаќинства и 822.575 станови, соопшти Државниот завод за статистика.

ДЗС: Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и за самопопишување на ...

Кајгана - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

Кајгана - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20:00 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021.

Последен ден од Пописот – попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Точка - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, додека можноста ...

ДЗС: Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за ...

CivilMedia - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

Последен ден од Пописот, ДЗС уверен дека ќе заврши во законскиот рок

Опсервер - 30.09.2021

– Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

Пописот 2021 заврши, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

CivilMedia - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021.

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

Опсервер - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021.

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

Zoom - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021.

Пописот завршува вечерва во 20 часот, до вчера попишани 1.813.153 лица

Мета - 30.09.2021

Државниот завод за статистика (ДЗС) информира дека Пописот на население, домаќинства и станови 2021 завршува денеска во 20 часот. Оние што не се попишале, може да го сторат тоа во некој од пунктовите за попишување кои се отворени во општините.

Последен ден од пописот, попишани вкупно 1.760.194 лица

Република - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, додека ...

Попишани само 1,9 милиони граѓани, Статистика официјалните резултати ќе ги објави во март догодина

Република - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021.

Последен ден од Пописот, ДЗС уверен дека ќе заврши во законскиот рок

Frontline - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

Пописот завршува во 20 часот

Локално - 30.09.2021

Вечерва во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата, но и апликацијата за самопопишување на дијаспората, информира Државниот завод за статистика. Во поголемиот дел од општините низ државата теренските активности се завршени и ...

ДЗС пресече: Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување

Скопско Ехо - 30.09.2021

Во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега. Вечерва во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата, но и апликацијата за самопопишување на дијаспората, ...

ДЗС: Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за ...

Frontline - 30.09.2021

Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

ДЗС: Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за ...

Опсервер - 30.09.2021

– Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување на оние домаќинства кои од разни причини не биле опфатени досега.

Пописот завршува

4NEWS - 30.09.2021

Денес е последниот ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021. Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски ...

Вечерва во 20 часот завршува пописот!

Кумановски м. - 30.09.2021

Денес е последниот ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021. Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски ...

Попишувачи не сакале да вратат опрема, откако им кажале дека нема исплата без да пополнат контролен лист со податоците ...

Скопје1 - 30.09.2021

Револт, нервоза и размислување за бојкот кај дел од попишувачите на последниот ден од пописот при предавање на задолжената опрема во Државниот завод за статистика, откако ќе завршат со активностите.

Пописот завршува денеска, од ДЗС уверени дека ќе заврши во законскиот рок

CivilMedia - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

Последен ден од Пописот, ДЗС уверен дека ќе заврши во законскиот рок

Бизнис Вести - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, ...

Последен ден од Пописот, ДЗС уверен дека ќе заврши во законскиот рок

MakPress - 30.09.2021

Согласно Законот за попис, денеска е последниот 26-ти ден од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2021 година. До вчера во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, додека ...

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

Gostivarpress.mk - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите.

Попишани 1,9 милиони граѓани, конечните резултати во март догодина

PressingTV - 30.09.2021

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021.

Ѓоргиева: Податоците од пописот ќе ги споделиме по шест месеци

Локално - 30.09.2021

Статистичките резултати, добиени од податоците собрани од пописот, освен за статистички цели, ќе се користат и за макроекономски планирања, креирање на развојни политики, научни анализи и за низа други истражувања.

Неизвесност околу пописот

Deutsche Welle - 29.09.2021

Два дена пред завршувањето на обемната статистичка операција се отвораат дилеми околу можното продолжување на постапката, којашто беше прекината поради хакерски напади. Два дена пред завршувањето на во јавноста се наметнува прашањето дали ќе биде ...

Попишани се 1.768.710 граѓани, оние кои не оствариле контакт со попишувачите да се јават во пунктовите за попишување во ...

24 Вести - 29.09.2021

Портпаролите на Владата на Република Северна Македонија, Душко Арсовски и Муамед Хоџа, на денешната редовна прес-конференција информираа за заклучоците и одлуките донесени на последната 108 седница на Владата и одговараа на прашања од интерес на ...

Влада: Попишани се 1.768.710 граѓани

Канал5 - 29.09.2021

Оние кои не оствариле контакт со попишувачите да се јават во пунктовите за попишување во општините. Портпаролите на Владата на Република Македонија, Душко Арсовски и Муамед Хоџа, на денешната редовна прес-конференција информираа за заклучоците и ...

ДЗС сѐ уште без одговор дали ќе побара продолжување на рокот за попис

Алсат-М - 29.09.2021

Еден ден пред завршување на пописот, Државниот завод за статистика сѐ уште нема конкретен одговор дали ќе побара дополнителен рок за завршување на оваа операција. Од оваа институција денес молчат по ова прашање.

Пописот и Ковид-19: Пандемијата ја засили потребата од модернизација на пописите во светот

Канал5 - 29.09.2021

Република Македонија не е единствената држава во која се спроведува „пандемиски" попис. На Балканот, во моментов, во тек е попис на населението во Бугарија и во Хрватска. Некои држави ширум светот решија да го одложат пописот и да го спроведат ...

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Сител - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Во тетовско расте интересот за попишување

Телма - 29.09.2021

Жители на Тетово и на околните места овие денови сами доаѓаат да се попишат на пунктот во општинската зграда. Кај дел од нив не дошол попишувач, или не биле дома, други поради загриженост бидејќи има само уште еден ден до крајот на најголемата ...

Досега попишани 1.760.194 лица - ќе се продолжи ли рокот за попишување?

Канал5 - 29.09.2021

ДЗС останува на првиот план до утревечер да го заврши пописот на населението и домаќинствата. Нема најави дека би се барале законски измени со кои би се пролонгирало попишување за неколку дена, за да се надомести за проблемите со апликацијата на ...

Нема барање за промени во роковникот за завршување на пописот

Сител - 29.09.2021

Пропаѓаат обидите за продолжување на пописот за уште некој ден и покрај проблемите со системот во првата недела од попишувањето, но и по барањата на албанската опозиција за пролонгирање на статистичката операција.

Реакција на АА на изјавата на министерот Маричиќ за пописот

Канал5 - 29.09.2021

Прашањето е како министерот ги има информациите и дали може да биде сигурен дека пописот ќе заврши до утре, кога сите сме сведоци дека имаме проблеми на терен и многу граѓани не се регистрирани.

Алијанса за Албанците: Политиката вмеша прсти во пописот, од каде знае Маричиќ дека ќе заврши утре

МКД - 29.09.2021

Прашањето е како министерот ги има информациите и дали може да биде сигурен дека пописот ќе заврши до утре, кога сите сме сведоци дека имаме проблеми на терен и многу граѓани не се регистрирани, реагира Алијанса за Албанците на изјавата на ...

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Канал5 - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Пред утрешниот крај на пописот, во Владата не е разговарано за негово продолжување

МКД - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу евентуалното продолжување ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Алсат-М - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

ДЗС ќе одлучи дали ќе има продолжување на пописот, велат од Влада

Фокус - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

ТВ21 - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Владата не разговарала за продолжување на пописот

Р.С.Европа - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Пописот во штипско се одвива без проблеми

Телма - 29.09.2021

За разлика од Скопје, каде граѓаните во редици чекаат да бидат попишани на пунктовите, во Штип мирно, без турканици и проблеми. Во пописната комисија во Штип има повеќе реонски попишувачи отколку граѓани.

Утре завршува пописот, засега нема формален предлог за продолжување

МКД - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Слободен Печат - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Сител - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Засега нема формално барање за продолжување на пописот

Фокус - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Канал5 - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Канал5 - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Сител - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Досега се попишале 1.760.194 граѓани и 201.247 од дијаспората

Фокус - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Слободен Печат - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Досега се попишале 1.760.194 граѓани и 201.247 од дијаспората

24 Вести - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

ТВ21 - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Досега попишани 1.760.194 лица во земјава

Р.С.Европа - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

ПРЕТПОСЛЕДЕН ДЕН ОД ПОПИСОТ Статистика тврди дека ќе стаса да ги попише сите

+инфо - 29.09.2021

Засега нема официјални најави ниту барање за евентуално продолжување на пописот. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вчера порача дека нема пречка да се свика итна седница за продолжување на пописот, но треба да се достави предлог од Владата ...

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Вечер Прес - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

СТАТИСТИКА ЌЕ ПРЕСЕЧЕ Во Влада не разговарале за продолжување на пописот

+инфо - 29.09.2021

Како што рече Арсовски, сите расположливи капацитети на попишувачи се на терен, и ги посетуваат домаќинствата кои досега не биле посетени. На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот.

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Нова ТВ - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Либертас - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Вечер Прес - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

ВЛАДАТА НЕ РАЗГОВАРАЛА ЗА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ПОПИСОТ, ПОСЛЕДНИОТ ЗБОР ЌЕ ГО ИМА СТАТИСТИКА - се прават финални проверки за ...

Фактор - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговарало за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече на денешната пресконференција владиниот портпарол Душко Арсовски.

Пописот завршува утре – Државниот завод за статистика ќе го има последниот збор за продолжување

ММС - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Бриф - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Нова ТВ - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Попишани се 1.768.710 граѓани, оние кои не оствариле контакт со попишувачите да се јават во пунктовите за попишување во ...

Либертас - 29.09.2021

Портпаролите на Владата на Република Северна Македонија, Душко Арсовски и Муамед Хоџа, на денешната редовна прес-конференција информираа за заклучоците и одлуките донесени на последната 108 седница на Владата и одговараа на прашања од интерес на ...

Попис уште утре, досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Нова ТВ - 29.09.2021

Освен во своите домови, граѓаните можат да се попишат и на одредени пунктови во нивните општини, што ги отвори Државниот завод за статистика. Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и ...

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Бриф - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

БРОЈОТ НА НАШИНЦИ ВО СТРАНСТВО НАДМИНА 200.000 Вкупно се попишани над 1.9 милиони лица

+инфо - 29.09.2021

Денеска е 25-тиот ден од Пописот 2021 и до крајот остануваат уште еден ден пописни активности. Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за ...

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Бриф - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Пулс24 - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Неизвесност околу пописот

Либертас - 29.09.2021

Два дена пред завршувањето на обемната статистичка операција се отвораат дилеми околу можното продолжување на постапката, којашто беше прекината поради хакерски напади,пренесува Дојче веле Два дена пред завршувањето на обемната статистичка операција ...

ПОПИС: До вчера попишани само 1.695.549 лица, утре завршува пописот, Џафери спремен да свика итна седница ако се побара ...

Денешен - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

ВЛАДА: На седницата вчера не е разговарано за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Денешен - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Досега попишани над 1,7 милион граѓани, рокот истекува утревечер

Н.Македонија - 29.09.2021

Според Државниот завод за статистика, до синоќа, до 20 часот, попишани се 1.768.710 граѓани, 548.694 домаќинства и 795.494 стана. Во однос на дијаспората, до изутрината се самопопишале 201.247 наши иселеници, информира портпаролот на Владата, Душко ...

Влада: Последниот збор за продолжување на пописот ќе го има ДЗС

24Инфо - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот, информира портпаролот на Владата, Душко Арсовски на прес-конференција. Според него, сите капацитети се насочени кон тоа да биде завршена операцијата во законскиот рок.

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Независен - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Независен - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Утре завршува пописот, попишани 1.695.549 лица

Нетпрес - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Досега попишани повеќе од 1,7 милиони граѓани

Lider - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Press24 - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

24Инфо - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Курир - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Курир - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Независен - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Курир - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор го има ДЗС

Нетпрес - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Скопје инфо - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Досега се попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Нетпрес - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Скопје инфо - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Скопје инфо - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Досега попишани над 1,7 милиони граѓани, рокот истекува утревечер

MTM - 29.09.2021

Според Државниот завод за статистика до синоќа до 20 часот се попишани 1.768.710 граѓани, 548.694 домаќинства и 795.494 станови. Во однос на дијаспората до изутрината се самопопишале 201.247 наши иселеници, информира портпаролот на Владата, Душко ...

Досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Press24 - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Досега попишани 1.760.194 лица во Македонија и 201.247 од дијаспората

еМагазин - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7.30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС). Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Press24 - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Скопје24 - 29.09.2021

Портпаролот на Владата, Душко Арсовски соопшти дека на вчерашната владина седница не се разговарало за продолжување на пописот. Последниот збор за продолжување на пописот ќе го има ДЗС. Тој на прес-конференцијата во одговор на новинарско прашање ...

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Lider - 29.09.2021

Денеска е 25-тиот, претпоследен ден од Пописот 2021 Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани ...

До утрово попишани 1.760.194 лица, Алијанса за Албанците бара продолжување на рокот за уште 10 дена

365 - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле 201.247 граѓани ...

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Кајгана - 29.09.2021

Скопје, 29 септември 2021 (МИА) – На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Досега попишани над 1,7 милион граѓани, рокот истекува утревечер

Точка - 29.09.2021

Според Државниот завод за статистика, до синоќа, до 20 часот, попишани се 1.768.710 граѓани, 548.694 домаќинства и 795.494 стана. Во однос на дијаспората, до изутрината се самопопишале 201.247 наши иселеници, информира портпаролот на Владата, Душко ...

Пописот е од витално значење за државата и треба сите да се попишат, велат од Владата

Kumanovo News - 29.09.2021

Според Државниот завод за статистика до синоќа до 20:00 часот се попишани 1.768.710 граѓани, 548.694 домаќинства и 795.494 станови. Во однос на дијаспората до изутрината се самопопишале 201.247 наши иселеници.

Влада: Последниот збор за продолжување на пописот ќе го има ДЗС

Локално - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот, информира портпаролот на Владата, Душко Арсовски на прес-конференција. Според него, сите капацитети се насочени кон тоа да биде завршена операцијата во законскиот рок.

Владата не разговара за продолжување на пописот, но последниот збор ќе го има ДЗС

Zoom - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Од ДЗС без конкретни информации дали ќе бараат продолжување на пописот

MakPress - 29.09.2021

Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Frontline - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Досега попишани 1.760.194 лица, ДЗС ќе каже дали требаат дополнителни денови за попишување

Мета - 29.09.2021

До вчера вечер во земјава биле попишани 1.768.710 граѓани, 548.694 домаќинства и 795.494 станови. Во однос на дијаспората, до изутринава се самопопишале 201.247 наши иселеници, информираат од Државниот завод за статистика.

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

CivilMedia - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Бизнис Вести - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Опсервер - 29.09.2021

– На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Frontline - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Владата не разговарала за продолжување на пописот

Република - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

Опсервер - 29.09.2021

– Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Досега попишани над 1,7 милион граѓани, рокот истекува утревечер

Скопје1 - 29.09.2021

Според Државниот завод за статистика, до синоќа, до 20 часот, попишани се 1.768.710 граѓани, 548.694 домаќинства и 795.494 стана. Во однос на дијаспората, до изутрината се самопопишале 201.247 наши иселеници, информира портпаролот на Владата, Душко ...

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Frontline - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

Претпоследен ден од пописот, досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

CivilMedia - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Утре завршува пописот, попишани 1.695.549 лица

Република - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Пописот во завршна фаза, засега нема формален предлог за продолжување

Опсервер - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Пописот во завршна фаза, неизвесно дали ќе заврши или ќе се бара негово продолжување

MakPress - 29.09.2021

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од дијаспората.

Досега попишани 1.760.194 лица во земјава и 201.247 од дијаспората

MakPress - 29.09.2021

Заклучно до денеска во 7:30 часот во земјава се попишани вкупно 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопшти Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 201.247 ...

Како министерот е сигурен дека пописот ќе заврши до утре, кога многу граѓани не се регистрирани?, реагира партијата на ...

Скопје1 - 29.09.2021

„Прашањето е како министерот ги има информациите и дали може да биде сигурен дека пописот ќе заврши до утре, кога сите сме сведоци дека имаме проблеми на терен и многу граѓани не се регистрирани.

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

MakPress - 29.09.2021

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

(ВИДЕО) Роми или Турци – битка за бројки на пописот

360 степени - 28.09.2021

Здруженија на Ромите алармираат дека припадници на оваа заедница се под притисок да се декларираат за Турци на пописот Од организациите на Турците, пак, тврдат дека само бараат од сонародниците да не се откажуваат од својот идентитет Државниот завод ...

Попишани речиси 1,7 милион лица

360 степени - 28.09.2021

Бројот на попишани во дијаспората, пак, изнесува безмалку 200 000 граѓани Вкупно 1 695 549 лица, 526 605 домаќинства и 752 916 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави Државниот завод за статистика (ДЗС).

Од ДЗС велат дека работат според роковите од Законот за попис, по најавите за можно продолжување на операцијата

360 степени - 28.09.2021

Од соопштението што попладнево го испрати Државниот завод за статистика, може да се заклучи дека нема да се бара продолжување на рок за завршување на статистичката операција, која, според важечкиот закон, треба да финишира на 30 септември, односно ...

Ќе трае ли пописот повеќе од 25 дена?

360 степени - 28.09.2021

Денешните проценки на раководството на ДЗС се дека веројатно нема да има потреба од продолжување на операцијата, и покрај прекинот од неколку дена поради проблеми со апликацијата Од Државниот завод за статистика се уште не решиле дали ќе побараат ...

Снопче: Пописот беше одложен за есенва со цел да спласне еуфоријата кај Албанците

МКД - 28.09.2021

Aлијанса за Албанците беше единствената партија која во март се спротивстави на одложување на пописот на населението за есенва и се потврди дека имавме право. Едноставно е, пописот се одложи за да спласне еуфоријата и мотивацијата на Албанците да се ...

Ќе заврши ли навреме или сепак ќе има продолжување на пописот за неколку дена?

Канал5 - 28.09.2021

Утре, односно на еден ден пред истекот на пописот ДЗС ќе направи дефинитивна проценка дали ќе бара пролонгирање на статистичката операција поради изгубените неколку дена на почетокот поради проблемите со апликацијата.

Собранието подготвено, се чека барање за продолжување на пописот

Сител - 28.09.2021

Државниот завод за статистика најдоцна до утре ќе процени дали ќе побара продолжување на пописот. Директорот Апостол Симовски, за Сител вели дека во зависност од денешната работа на попишувачите ќе се знае дали пописот ќе заврши на 30 септември.

АА бара итна седница на Собранието за продолжување на пописот за уште 10 дена

Канал5 - 28.09.2021

Веќе се доближува крајот на пописот, а на наша адреса се пристигнати многу жалби од страна на граѓаните кои што се жалат дека во нивните домови не е пристигнат ниту еден од попишувачите за да ги попише.

АА: Собранието итно да свика седница за продолжување на пописот за 10 дена

Сител - 28.09.2021

Веќе се доближува крајот на пописот, а на наша адреса се пристигнати многу жалби од страна на граѓаните кои што се жалат дека во нивните домови не е пристигнат ниту еден од попишувачите за да ги попише.

ДЗС: Уште два дена попис, попишани 1.619.857 лица во земјава

24 Вести - 28.09.2021

Наместо на куќа, попишувачите наидуваат на цели згради. Бетонизацијата им ја отежнува работата. На два дена пред крајот на рокот за пописот од Државниот завод за статистика велат на терен операцијата тече успешно.

ДЗС: Пописот се одвива непрекинато и според утврдените рокови

Слободен Печат - 28.09.2021

Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

Заводот за статистика го зголеми бројот на попишувачи во некои урбани средини

МКД - 28.09.2021

Од Државниот завод за статистика велат дека пописот на населението и домаќинствата се одвива со несмален интензитет и се нагласува дека во одредени, особено урбани средини, пописните активности се засилуваат со дополнително прераспоредување на ...

ДЗС: Пописот се одвива непрекинато и според утврдените рокови

Сител - 28.09.2021

Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

ДЗС: Пописот се одвива непрекинато и според утврдените рокови

Алсат-М - 28.09.2021

Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

ДЗС: Се вклучуваат и дополнителни попишувачи

Фокус - 28.09.2021

Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

Од статистика убедени дека за два дена ќе завршат со пописните активности

Телма - 28.09.2021

Од ДЗС стојат на ставот дека се убедени дека за овие два дена ќе успеат да завршат со пописните активности. Заклучно до вчера 20 часот попишани се еден милион 695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови. Но, проблемите не стивнуваат.

Пописот трае уште три дена – досега попишани речиси 1.7 милиони лица

Радио МОФ - 28.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија завршува за три дена, односно трае до 30 септември. Според последните податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) досега се попишани 1.695.549 лица, односно ...

Статистика без конкретен одговор дали ќе биде потребно дополнително време за пописот

Алсат-М - 28.09.2021

Заводот за статистика сe уште не одлучил дали ќе побара од Собранието да го продолжи пописот за уште пет дена. Од Државниот завод за статистика за Алсат велат дека сѐ ќе зависи од денешниот ден, а ВО соопштението за медиумите велат дека се посветени ...

До денеска попишани вкупно 1.695.549 лица

МКД - 28.09.2021

Вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Во странство, пак, можноста за самопопишување досега ја искористиле 199.819 граѓани од дијаспората.

ДЗС: Пописот се интензивира

Либертас - 28.09.2021

Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите се одвива непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет. Помалите пописни реони низ државата веќе завршуваат со попишување на населението и се прават последни ...

ДЗС: Се вклучуваат дополнителни попишувачи за да може да се посети секое домаќинство

Фактор - 28.09.2021

Oд Државниот завод за статистика информираат дека во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становит, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

ЗАБУНА ЗА КРАЈОТ НА ПОПИСОТ Директорот слушнал од новинарите дека попишувањето може да се продолжи

+инфо - 28.09.2021

Некои региони во Скопје и низ државата целосно се затвораат бидејќи сите граѓани се попишани, па тие попишувачи кои си ја завршиле работата сега ги испраќаме во реоните каде што има повеќе непопишани граѓани.

ПОПИС УШТЕ ДВА ДЕНА: Еве колку граѓани попиша статистиката досега

Фактор - 28.09.2021

Уште два дена попишувачи ќе собираат податоци за граѓаните за една од најсложените статистички операции - пописот. Официјално до вчера во статистиката влегле вкупно 1.619.857 лица . Од дијаспората тој број изнесува 198.589 граѓани.

Пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет

Нова ТВ - 28.09.2021

Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

ДЗС: Пописот се одвива непрекинато и според утврдените рокови

Бриф - 28.09.2021

Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

АА бара итна седница на Собранието за продолжување на пописот за 10 дена

Вечер Прес - 28.09.2021

Веќе се доближува крајот на пописот, а на наша адреса се пристигнати многу жалби од страна на граѓаните кои што се жалат дека во нивните домови не е пристигнат ниту еден од попишувачите за да ги попише.

ПОПИСОТ СЕ ИНТЕНЗИВИРА Во градовите се вклучуваат и дополнителни попишувачи

+инфо - 28.09.2021

Од ДЗС велат дека во одредени урбани средини интензитетот на попишување се зголемува, се вклучуваат дополнителни попишувачи за да може да се посети секое домаќинство и никој да не биде пропуштен.

Два дена до крајот на пописот, се разгледува можноста за продолжување на попишувањето за неколку денови

Алфа - 28.09.2021

Еден милион и 700 илјади граѓани попишани на само два дена до крајот на пописот. Дали пописот ќе биде валиден и дали има време сите граѓани согласно рокот да влезат во статистиката? Додека јавноста реагира оти има населби и улици каде се уште не ...

ДЗС: Пописот се одвива непрекинато и според утврдените рокови

Вечер Прес - 28.09.2021

Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

ДЗС: Пописот се одвива непрекинато и според утврдените рокови

Курир - 28.09.2021

Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

ДЗС: Пописот се одвива непрекинато и според утврдените рокови

Press24 - 28.09.2021

Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

Во последните три дена од Пописот, се вклучуваaт и дополнителни попишувачи

Независен - 28.09.2021

Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

АА: Го одложија пописот за да манипулираат со процесот, на штета на Албанците

Нетпрес - 28.09.2021

Веќе се доближува крајот на пописот, а на наша адреса се пристигнати многу жалби од страна на граѓаните кои што се жалат дека во нивните домови не е пристигнат ниту еден од попишувачите за да ги попише.

Во урбаните средини се вклучуваат дополнителни попишувачи

Press24 - 28.09.2021

Државниот завод за статистика соопшти дека во последните три дена од спроведувањето на пописот, пописните активности на терен се одвиваат непречено, а во одредени реиони се зголемува интензитетот.

До сега попишани 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови

еМагазин - 28.09.2021

Вкупно 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика (ДЗС). Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 199.819 граѓани од ...

ДЗС: Пописот се одвива непрекинато и според утврдените рокови

Lider - 28.09.2021

Помалите пописни реони низ државата веќе завршуваат со попишување на населението и се прават последни завршни проверки, соопшти вечерва Државниот завод за статистика. Оттаму велат дека во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата ...

Села бара пописот да се продолжи за уште 10 дена

Press24 - 28.09.2021

Веќе се доближува крајот на пописот, а на наша адреса се пристигнати многу жалби од страна на граѓаните кои што се жалат дека во нивните домови не е пристигнат ниту еден од попишувачите за да ги попише.

Алијанса: Се докажа дека одложувањето беше за да спласне интересот кај Албанците, под итно да се продолжи пописот за ...

365 - 28.09.2021

Итна седница на Собранието со цел продолжување на пописот за 10 дополнителни денови, побараа денеска од Алијанса за Албанците. Велат дека на два дена до крајот, на нивна адреса пристигнале многу жалби од граѓани во чиј дом сѐ уште не пристигнал ниту ...

Во последните три дена од Пописот активностите на терен се одвиваат непречено

Кумановски м. - 28.09.2021

Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

АА: Го одложија пописот за да манипулираат со процесот, тоа на секого му оди во корист, освен на Албанците

Скопје1 - 28.09.2021

Веќе се доближува крајот на пописот, а на наша адреса се пристигнати многу жалби од страна на граѓаните кои што се жалат дека во нивните домови не е пристигнат ниту еден од попишувачите за да ги попише.

Пописот се одвива непречено и со зголемен интензитет

Kumanovo News - 28.09.2021

Во последните три дена од пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

Симовски: Би ни биле добредојдени уште два – три дена за пописот

Локално - 28.09.2021

По 20 години во Македонија се спроведува Попис кој наместо 20 дена трае 25. Причина за дополнителените пет дена се здравствените мерки поради ковид-пандемијата. На ден два дена пред крајот на оваа статистичка операција во јавноста се отвори нова ...

Алијанса на Албанците бара 10 дополнителни денови за пописот

Локално - 28.09.2021

Собранието под итно да повика седница и да предвиди 10 додатни денови за пописот, што и беше предлог од парламентарната група на Алијанса и Алтернатива од јануари кога и се доведе законот за пописот, бараат од Алијанса на Албанците.

АА: Го одложија пописот за да манипулираат со процесот, тоа на секого му оди во корист, освен на Албанците

Zoom - 28.09.2021

Веќе се доближува крајот на пописот, а на наша адреса се пристигнати многу жалби од страна на граѓаните кои што се жалат дека во нивните домови не е пристигнат ниту еден од попишувачите за да ги попише.

ДЗС: Пописот се одвива непрекинато и според утврдените рокови

Zoom - 28.09.2021

Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

ДЗС: Пописот се одвива непрекинато и според утврдените рокови

Опсервер - 28.09.2021

– Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени пописни реони со зголемен интензитет.

Статистика без конкретен одговор дали ќе биде потребно дополнително време за пописот

Zoom - 28.09.2021

Заводот за статистика сe уште не одлучил дали ќе побара од Собранието да го продолжи пописот за уште пет дена. Од Државниот завод за статистика за Алсат велат дека сѐ ќе зависи од денешниот ден, а Во соопштението за медиумите велат дека се посветени ...

Досега попишани 1.695.549 граѓани

Локално - 28.09.2021

Заклучно со 27.09.21, до 20:00 часот избројани се 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови, информираа денеска од ДЗС. Од таму додаваат дека сите кои не се попишале од било кои причини можат да се попишат во својата општина или во ...

ЗАБУНА ЗА КРАЈОТ НА ПОПИСОТ Директорот слушнал од новинарите дека попишувањето може да се продолжи

Скопје1 - 28.09.2021

Јас денеска првпат од новинарите слушнав дека собранискиот спикер Талат Џафери изјавил оти постои можност за продолжување на времетраењето на пописот поради хакерските напади што се случија на почетокот на статистичката операција.

Стојановски: Околу Пописот 2021…

Frontline - 28.09.2021

Минатата сабота на домофон ни заѕвони попишувач. Културен млад маж, носеше маска, вакциниран. Нè викна пред влез – комшиите му организирале масиче + столчиња кај гаражите, под стреа. Процесот траеше околу 20 минути бидејќи дел од податоците веќе им ...

ДЗС: Попишани речиси 1,7 милиони лица во земјава и 200.000 од дијаспората

Мета - 28.09.2021

Заклучно со вчерашниот ден до 20 часот, во земјава биле попишани 1.695.549 лица, 526.605 домаќинства и 752.916 станови, информираат од Државниот завод за статистика. Дополнително, преку апликацијата за самопопишување на дијаспората, до утрово во ...

Попишани 1 619 857 граѓани, пописот завршува в четврток

360 степени - 27.09.2021

Вкупно 1 619 857 лица, 503 491 домаќинство и 711 695 стана се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика (ДЗС). Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле 198 589 граѓани од ...

Попишани 1.619.857 лица

Р.С.Европа - 27.09.2021

Државниот завод за статистика денеска информира дека вкупно 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица во странство, досега ја искористиле 198.589 граѓани од ...

ДЗС: Попишани вкупно 1.619.857 лица

Телма - 27.09.2021

Вкупно милион 619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. До крајот остануваат уште три дена пописни активности.

АВАЈА: Неправилности, притисоци и манипулации врз ромската заедница при спроведување на пописот

Канал5 - 27.09.2021

​Граѓанското движење АВАЈА, изминатите десет дена нотираше сериозни неправилности, притисоци и манипулации врз ромската заедница при спроведување на пописот во државата. Овие манипулации се случуваат на места каде што Ромите живеат во средини со ...

Три дена до крајот на пописот, досега попишани над 1,6 милиони лица

Канал5 - 27.09.2021

Нецели четири дена до крајот на пописот, директорот на ДЗС - Симовски оптимист, очекува успешно финале на 26 дневната статистичката операција. Тој порача дека никој нема да остане не попишан, дури и оние кои што не биле затекнати за време на ...

Редици пред пописните пунктови, граѓаните нервозни

Телма - 27.09.2021

Редици пред пописните пунктови. Вжештени телефонски линии, нервозни граѓани што не биле посетени од попишувачи. На само неколку дена до крајот на најголемата статистичка операција проблемите не стивнуваат.

Аваја за пописот: Неправилности и манипулации со Ромите во Струмица, Гостивар, Виница, Тетово, Велес...

МКД - 27.09.2021

Граѓанското движење Аваја, изминатите десет дена нотираше сериозни неправилности, притисоци и манипулации врз ромската заедница при спроведување на пописот во државата. Овие манипулации се случуваат на места каде што Ромите живеат во средини со ...

Како тече попишувањето - граѓаните во паника одат во општинските канцеларии

Сител - 27.09.2021

Центарци сами одат да се попишат бидејќи никој не тропнал на нивната врата. 10-тина граѓани чекаа и по повеќе од половина час пред општинската канцеларија за да ја завршат граѓанската обврска.

Ако пописот не заврши до четврток, ќе се бара дополнително време

Алсат-М - 27.09.2021

Неколку дена пред крајот на процесот, Државниот завод за статистика не ја исклучува можноста да побара дополнителен рок за продолжување на регистрацијата на терен. Според оваа институција, пописот се одвива без проблеми и доколку заврши навреме како ...

ПОПИСОТ СЕ БЛИЖИ ДО ФИНИШ: Еве колкумина се попишани досега

Фактор - 27.09.2021

На 30 Септември или уште три дена ќе заврши попишувањето на населението. Официјалната статистика вели дека до вчера се попишани 1 540 301 лице. Од петти септември кога и започна попишувањето 479.806 домаќинства и 670.988 станови влегле во ...

Од вчера почна попишувањето во просториите на Реонската пописна комисија во Охрид, граѓаните телефонски да се најават

OhridNews - 27.09.2021

Влегуваме во завршна фаза на пописот. Остануваат уште 4 дена за завршување на најголемата статистичка операција во државата, а од вчера е почнато и попишувањето во просториите на Реонската пописна комисија во Охрид вели вели Станко Стојаноски, ...

Ромите се жалат дека ги попишуваат како Албанци и Турци

Алфа - 27.09.2021

Роми попишани како албанци, турци, македонци, притисоци врз ромската заедница – Граѓанското движење – АВАЈА алармира за сериозни неправилности при спроведувањето на пописот. Попишувачи тврделе дека во пописните графи нема етничка припадност ...

Попишани 1 619 857 граѓани, пописот завршува вo четврток

Либертас - 27.09.2021

Вкупно 1 619 857 лица, 503 491 домаќинство и 711 695 стана се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика (ДЗС). Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле 198 589 граѓани од ...

Оние штипјани кои досега не се попишале ќе можат да го сторат тоа во општинската зграда, во канцеларијата на Пописната ...

ММС - 27.09.2021

Сите граѓани кои не биле во своите домови кога попишувачот дошол да ги посети или пак поради други причини немале можност да се попишат досега, ќе можат тоа да го сторат во канцеларијата на Пописната комисија, која се наоѓа во општинската зграда.

Али Ахмети по тренерки ги пречека попишувачите (ФОТО)

Мак. Весник - 27.09.2021

Лидерот ан ДУИ, Али Ахмети, заедно со своето семејство денеска ги пречека попишувачите кои ја реализираат статистичката операција. Тој уште еднаш им порача на граѓаните, резиденти и нерезиденти, да учествуваат во пописот кој завршува на 30 септември.

АВАЈА констатира сериозни неправилности, притисоци и манипулации над ромската популација на пописот

24Инфо - 27.09.2021

Граѓанското движење АВАЈА, изминатите десет дена нотираше сериозни неправилности, притисоци и манипулации врз ромската заедница при спроведување на пописот во државата. Овие манипулации се случуваат на места каде што Ромите живеат во средини со ...

До сега попишани вкупно 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 станови

еМагазин - 27.09.2021

Вкупно 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика (ДЗС). Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 198.589 граѓани од ...

Ако пописот не заврши до четврток, ќе се бара дополнително време

Курир - 27.09.2021

Неколку дена пред крајот на процесот, Државниот завод за статистика не ја исклучува можноста да побара дополнителен рок за продолжување на регистрацијата на терен. Според оваа институција, пописот се одвива без проблеми и доколку заврши навреме како ...

ДЗС: Ако не завршиме со пописот на време, ќе побараме дополнителни денови!

Денешен - 27.09.2021

Неколку дена пред крајот на процесот, Државниот завод за статистика не ја исклучува можноста да побара дополнителен рок за продолжување на регистрацијата на терен. Според оваа институција, пописот се одвива без проблеми и доколку заврши навреме како ...

Ако пописот не заврши до четврток, ќе се бара дополнително време

Нетпрес - 27.09.2021

Неколку дена пред крајот на процесот, Државниот завод за статистика не ја исклучува можноста да побара дополнителен рок за продолжување на регистрацијата на терен. Според оваа институција, пописот се одвива без проблеми и доколку заврши навреме како ...

Ако пописот не заврши до четврток, ќе се бара дополнително време

24Инфо - 27.09.2021

Неколку дена пред крајот на процесот, Државниот завод за статистика не ја исклучува можноста да побара дополнителен рок за продолжување на регистрацијата на терен. Според оваа институција, пописот се одвива без проблеми и доколку заврши навреме како ...

Ако пописот не заврши до четврток, ќе се бара дополнително време

Скопје24 - 27.09.2021

Државниот завод за статистика не ја исклучи можноста да побара дополнителен рок за продолжување на регистрацијата на терен. Пописот се одвива без пробеми и доколку заврши навреме како што е превдидено ќе се смета за успешен, во спротивно Заводот ќе ...

Редици пред пописните пунктови, граѓаните нервозни

Скопје24 - 27.09.2021

Редици пред пописните пунктови. Вжештени телефонски линии, нервозни граѓани што не биле посетени од попишувачи. На само неколку дена до крајот на најголемата статистичка операција проблемите не стивнуваат.

АВАЈА констатира сериозни неправилности, притисоци и манипулации над ромската популација на пописот

MakPress - 27.09.2021

Граѓанското движење АВАЈА, изминатите десет дена нотираше сериозни неправилности, притисоци и манипулации врз ромската заедница при спроведување на пописот во државата. Овие манипулации се случуваат на места каде што Ромите живеат во средини со ...

На четири дена до крајот на пописот, досега се попишани 1.619.857 лица

Мета - 27.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и домовите во земјава завршува на 30 септември, а на четири дена пред крајот на пописот се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинства и 711.695 станови, објави Државниот завод за статистика (ДЗС).

АВАЈА: Сериозни неправилности, притисоци и манипулации над ромската популација на пописот

Локално - 27.09.2021

Граѓанското движење АВАЈА, изминатите десет дена нотираше сериозни неправилности, притисоци и манипулации врз ромската заедница при спроведување на пописот во државата. Овие манипулации се случуваат на места каде што Ромите живеат во средини со ...

ДЗС: Попишани вкупно 1.619.857 лица, остануваат уште три пописни дена

Република - 27.09.2021

Вкупно 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 198.589 граѓани од ...