TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Конспирација: Планот за излегување на Грција од еврозоната, Шенген и ЕУ се чува на 13 -от кат во ЕК во Брисел

Локално - 19.07.2015

На 13-тиот кат во зградата Βerlaymont во Брисел, на неколку метри од канцеларијата на претседателот на ЕК Жан Клод Јункер, во обезбедувана соба се чува планот за излегување на Грција од еврозоната.

Конспирација: Планот за излегување на Грција од еврозоната, ЕУ го чува на 13 -от кат во Брисел

Репортер - 19.07.2015

На 13-тиот кат во зградата Βerlaymont во Брисел, на неколку метри од канцеларијата на претседателот на ЕК Жан Клод Јункер, во обезбедувана соба се чува планот за излегување на Грција од еврозоната.

Од секој Хрват по 40 евра за Грција

А1 On - 18.07.2015

Хрватска се противи на барањето на Европската комисија секоја членка на унијата да издвои средства за помош на Грција. За прва пат откако стана полноправна членка на ЕУ, од Хрватска се бара да се приклучи на останатите заемодавачи и да издвои од ...

На Грција ѝ е одобрен итниот заем, без ризици за нечленките на еврозоната

Точка - 18.07.2015

Земјите членки на Европската унија го одобрија во петокот итниот заем за Грција од 7,16 милијарди евра, за преодниот период додека не бидат заокружени преговорите за третиот пакет меѓународна финансиска помош за земјата, а нечленките на еврозоната ...

Хрватска не дава од својот џеб ниту 40 евра за Грција

Локално - 18.07.2015

Хрватска се противи на барањето на Европската комисија секоја членка на унијата да издвои средства за помош на Грција. За прва пат откако стана полноправна членка на ЕУ, од Хрватска се бара да се приклучи на останатите заемодавачи и да издвои од ...

По 40 евра за грчката каса од секој Хрват- Загреб против барањето на ЕК за помош

Канал5 - 18.07.2015

Хрватска се противи на барањето на Европската комисија секоја членка на унијата да издвои средства за помош на Грција. Од Хрватска се бара да издвои околу 50 милиони евра од буџетот, а тоа значи дека секој вработен Хрват треба да даде околу 300 куни ...

На Грција ѝ е одобрен итниот заем, без ризици за нечленките на еврозоната

Денар - 18.07.2015

Земјите членки на Европската унија го одобрија во петокот итниот заем за Грција од 7,16 милијарди евра, за преодниот период додека не бидат заокружени преговорите за третиот пакет меѓународна финансиска помош за земјата, а нечленките на еврозоната ...

Хрватска не дава од својот џеб ниту 40 евра за Грција

Репортер - 18.07.2015

Хрватска се противи на барањето на Европската комисија секоја членка на унијата да издвои средства за помош на Грција. За прва пат откако стана полноправна членка на ЕУ, од Хрватска се бара да се приклучи на останатите заемодавачи и да издвои од ...

Чешка нема да понесе никаков ризик заради заемот на Грција

Алфа - 17.07.2015

На Чешка не и се заканува никаква загуба во случај на неплаќање на кредитите на Грција од Европскиот механизам за финансиска стабилизација (ЕМФС), објави чешкото Министерство за финансии. На Чешка не и се заканува никаква загуба во случај на ...

Чешка нема да понесе никаков ризик заради заемот на Грција

А1 On - 17.07.2015

На Чешка не и се заканува никаква загуба во случај на неплаќање на кредитите на Грција од Европскиот механизам за финансиска стабилизација (ЕМФС), објави чешкото Министерство за финансии. Како што јави дописникот на МИА од Прага, според ...

Туск: Европа поради Грција дојде на работ од бездната

Точка - 17.07.2015

Европа дојде на работ од катастрофата кога преговорите меѓу Грците и нејзините доверители кон крајот на минатата седмица речиси пропаднаа, изјави во интервјуто објавено во петокот во атинскиот дневен весник Kathimerini, претседателот на Европскиот ...

Чешка нема да понесе никаков ризик заради заемот на Грција

Н.Македонија - 17.07.2015

На Чешка не и се заканува никаква загуба во случај на неплаќање на кредитите на Грција од Европскиот механизам за финансиска стабилизација (ЕМФС), објави чешкото Министерство за финансии Како што јави дописникот на МИА од Прага, според соопштението, ...

Туск: Европа беше блиску до катастрофа при преговорите за Грција

Фактор - 17.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск призна дека за време на преговорите за грчката криза за долoт Европа “беше близу до катастрофа”, пренесе денеска агенција Ројтерс. Туск сведочидека за време на средбата во ноќта наспроти понеделникот ...

Хрватска не сака да ја кофинансира Грција

Република - 17.07.2015

Хрватска е против идејата за привременото финансирање на Грција, изјавил во вторникот во Брисел хрватскиот министер за финансии Борис Лаловац, пренесува „ХИНА“. – Нашиот став е доста јасен и решавањето на привременото финансирање на Грција треба да ...

Еврогрупата одобри почеток на преговорите за пакетот на Грција

Денар - 17.07.2015

Министрите за финансии на еврозоната одобрија во четвртокот отпочнување на формални преговори со презадолжената Грција за третиот пакет помош, откако парламентот во Атина изутрината го усвои пакетот реформски мерки.

Туск: Европа поради Грција дојде на работ од бездната

Денар - 17.07.2015

Европа дојде на работ од катастрофата кога преговорите меѓу Грците и нејзините доверители кон крајот на минатата седмица речиси пропаднаа, изјави во интервјуто објавено во петокот во атинскиот дневен весник Kathimerini, претседателот на Европскиот ...

Доналд Туск: Европа беше близу до катастрофа за време на преговорите со Грција!

Република - 17.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск призна дека за време на преговорите за грчката криза за долгoт Европа “беше близу до катастрофа”, пренесе денеска агенција Ројтерс, пишува „Фактор“.

Доналд Туск: Европа беше на работ од катастрофа

Вечер Прес - 17.07.2015

Европа беше на работ од катастрофа кога разговорите меѓу Грција и кредиторите речиси пропаднаа, вели првио човек на Европскиот совет Европа беше на работ од катастрофа кога разговорите меѓу Грција и нејзините ркедитори за новата финансиска помош ...

Туск: Европа поради Грција дојде на работ од бездната

Макфакс - 17.07.2015

Европа дојде на работ од катастрофата кога преговорите меѓу Грците и нејзините доверители кон крајот на минатата седмица речиси пропаднаа, изјави во интервјуто објавено во петокот во атинскиот дневен весник Kathimerini, претседателот на Европскиот ...

На Грција ѝ е одобрен итниот заем, без ризици за нечленките на еврозоната

Макфакс - 17.07.2015

Земјите членки на Европската унија го одобрија во петокот итниот заем за Грција од 7,16 милијарди евра, за преодниот период додека не бидат заокружени преговорите за третиот пакет меѓународна финансиска помош за земјата, а нечленките на еврозоната ...

Хрватска е против идејата за кофинансирање на Грција

Пулс24 - 17.07.2015

Хрватска е против идејата за привременото финансирање на Грција, изјавил во вторникот во Брисел хрватскиот министер за финансии Борис Лаловац, пренесува „ХИНА“. – Нашиот став е доста јасен и решавањето на привременото финансирање на Грција треба да ...

Еврозоната одобри итен заем од 7 милијарди евра за Грција

Телма - 16.07.2015

Земјите членки на еврозоната одлучија денеска да и дадат на Грција итен заем од 7 милијарди евра за да и овозможат да ја одржи ликвидноста на својот финансиски систем, се додека не биде одобрен новиот пакет помош.

Еврозоната започнува преговори за Грција

Р.С.Европа - 16.07.2015

Министрите за финансии на еврозоната се согласија да почнат официјални преговори за финансиска помош за Грција, откако грчкиот парламент ги одобри условите за помош. Министрите денеска имале конференциски разговор, еден ден откако грчките пратеници ...

ЕК: Грција ги исполни условите за почеток на преговорите, Финска го поддржа пакетот

Точка - 16.07.2015

Грција на задоволителен начин го исполнила првиот услов за почеток на преговорите за третата програма меѓународна финансиска помош откако во нејзиниот парламент ноќта на четврток ги изгласа низата реформски мерки, соопшти Европската комисија, а ...

Парламентот во Грција го одобри пакетот договорен со кредиторите

Фактор - 16.07.2015

Грчкиот парламент го усвои пакетот закони за реформи, кои беа договорени како предуслови за почеток на преговорите помеѓу Грција и другите земји од еврозоната за третата кредитна програма за земјата.

Еврогрупата пушта мост со кредит од 7 милијарди евра за Грција

Фактор - 16.07.2015

Министрите за финансии на еврозоната се согласија да и доделат 7 милијарди евра заем на Грција, објави „Bloomberg“, повикувајќи се на извор запознаен со одлуката. Заемот ќе биде официјално објавен во петок, откако парламентите на земјите членки ќе ...

Еврогрупата одобри почеток на преговорие за пакетот на Грција

еМагазин - 16.07.2015

Министрите за финансии на еврозоната одобрија отпочнување на формални преговори со презадолжената Грција за третиот пакет помош, откако парламентот во Атина изутрината го усвои пакетот реформски мерки, пренесува Макфакс.

ЕК: Грција ги исполни условите за почеток на преговорите, Финска го поддржа пакетот

Денар - 16.07.2015

Грција на задоволителен начин го исполнила првиот услов за почеток на преговорите за третата програма меѓународна финансиска помош откако во нејзиниот парламент ноќта на четврток ги изгласа низата реформски мерки, соопшти Европската комисија, а ...

Еврогрупата одобри почеток на преговорие за пакетот на Грција

Макфакс - 16.07.2015

Министрите за финансии на еврозоната одобрија во четвртокот отпочнување на формални преговори со презадолжената Грција за третиот пакет помош, откако парламентот во Атина изутрината го усвои пакетот реформски мерки.

ЕК: Грција ги исполни условите за почеток на преговорите, Финска го поддржа пакетот

Макфакс - 16.07.2015

Грција на задоволителен начин го исполнила првиот услов за почеток на преговорите за третата програма меѓународна финансиска помош откако во нејзиниот парламент ноќта на четврток ги изгласа низата реформски мерки, соопшти Европската комисија, а ...

Сем Вакнин: Единствен спас за Грција е излез од еврозоната

Нова ТВ - 15.07.2015

Аналитичарот и новинар Сем Вакнин ја коментира актуелната состојба во Грција, дали се одржливи мерките кои таа треба да ги преземе за излез од кризата и како земјата ќе ги враќа долговите.

Францускиот парламент го одобри договорот со Грција

МКД - 15.07.2015

Францускиот парламент денеска го одобри договорот на европските кредитори со Грција за трет пакет помош со кој Атина може да избегне банкрот и излегување од еврозоната. За договорот гласале 412 француски пратеници, додека 69 биле против, а 49 ...

Превисока цена за не мнoгу убедливиот проект евро

Правдико - 15.07.2015

Во меѓународниот печат доминираат критички оцени за договореното во Брисел: Грција веќе не е независна држава, нејзиното место во еврозоната во никој случај не е сигурно. Во леволибералниот весник „Либерасион“ од Париз „меѓу редови“ може да се ...

Земан: Излегувањето на Грција од еврозоната е единствено разумно решение

Кирилица - 15.07.2015

Чешкиот претседател Милош Земан смета дека излегувањето на Атина од еврозоната ќе биде единствено разумно решение на грчката криза и дека финансиската состојба на Грција не оди во прилог на чешкото влегување во еврозоната.

ЕК предлага краткорочното финансирање на Грција од EFSM

Денар - 15.07.2015

Европската комисија предложи краткорочното финансирање на Грција во висина од 7 милијарди евра да се обезбеди од Европскиот механизам за финансиска стабилност (EFSM), за кој инаку гарант е европскиот буџет, и покрај спротиставувањето на некои земји ...

Дијселблом: Се губи разбирањето за Грција

Денар - 15.07.2015

Претседателот на Еврогрупата, холандскиот министер за финансии Јероен Дијселблом, предупреди во вторникот дека во Европа почнува да се губи разбирањето за Грција и порача дека референдуми во другите 18 членки на еврозоната би покажале неволност на ...

ЕК предлага краткорочното финансирање на Грција од EFSM

Макфакс - 15.07.2015

Европската комисија предложи во средата краткорочното финансирање на Грција во висина од 7 милијарди евра да се обезбеди од Европскиот механизам за финансиска стабилност (EFSM), за кој инаку гарант е европскиот буџет, и покрај спротиставувањето на ...

Превисока цена за не мнoгу убедливиот проект евро

Deutsche Welle - 14.07.2015

Во меѓународниот печат доминираат критички оцени за договореното во Брисел: Грција веќе не е независна држава, нејзиното место во еврозоната во никој случај не е сигурно. Во леволибералниот весник „Либерасион“ од Париз „меѓу редови“ може да се ...

Британија не сака веќе да ѝ дава пари на Грција, ниту на кого било од еврозоната

МКД - 14.07.2015

Британскиот министер за финансии Џорџ Озборн ја отфрли можноста Лондон финансиски да учествува во новиот пакет помош за Грција. Озборн вчера за ова разговарал со министрите за финансии на земјите од еврозоната.

Грција ќе добие нов пакет финансиска помош, но што ќе даде за возврат?

МК News - 14.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, соопшти Доналд Туск претседател на Европскиот совет. За возврат грчкиот парламент треба до среда да изгласа пакет тешки реформи – Се е подготвено Европскиот механизам ...

Земан: Разумно решение за грчката криза е излегување на земјата од Еврозоната

+инфо - 14.07.2015

Чешкиот претседател Милош Земан смета дека излегувањето на Атина од еврозоната ќе биде единствено разумно решение на грчката криза, јави дописникот на МИА од Прага. Како што пренесе неговиот портпарол Јиржи Овчачек, Земан смета дека финансиската ...

Земан: Разумно решение за грчката криза е излегување на земјата од еврозоната

А1 On - 14.07.2015

Чешкиот претседател Милош Земан смета дека излегувањето на Атина од еврозоната ќе биде единствено разумно решение на грчката криза, јави дописникот на МИА од Прага. Како што пренесе неговиот портпарол Јиржи Овчачек, Земан смета дека финансиската ...

Хрватска не сака да учествува во кофинансирањето на Грција

Точка - 14.07.2015

Хрватска е против идејата за привременото финансирање на Грција да се обезбеди од Механизмот за европска финансиска стабилизација (ЕФСМ), фондот кој беше воспоставен во 2010-та година и за кои гарантираат сите 28 земји членки, бидејќи смета оти ...

Земан: Грција да излезе од еврозоната

Н.Македонија - 14.07.2015

Чешкиот претседател Милош Земан смета дека излегувањето на Атина од еврозоната ќе биде единствено разумно решение на грчката криза, јави МИА Како што пренесе неговиот портпарол Јиржи Овчачек, Земан смета дека финансиската состојба на Грција не оди ...

Британија не сака да учествува во спасувачката програма за Грција

Фактор - 14.07.2015

Британскиот министер за финансии Џорџ Озборн ќе се спротивстави на повиците Британија да земе учество во најновиот грчки спасувачки план, зад на гневот на Даунинг стрит дека идејата била донесена од Европската комисија со поддршка на Франција, ...

Уделот на Шпанија во вкупниот износ на помошта за Грција ќе биде до 12 отсто

Денар - 14.07.2015

Уделот на Шпанија во вкупниот износ од третиот пакет меѓународна финансиска помош за Грција, доколку планот за спас на грчката економија биде на крајот одобрен, ќе изнесува 11 до 12 отсто, изјави вo понеделникот шпанскиот премиер Маријано Рахој, ...

За Чесите не е разумно Грција да остане во еврозоната

Вечер Прес - 14.07.2015

Претседателот Земан смета дека не може од чешките даночници да се бара да ги покриваат долговите на друга држава Чешкиот претседател Милош Земан смета дека излегувањето на Атина од еврозоната ќе биде единствено разумно решение на грчката криза, јави ...

Хрватска не сака да учествува во кофинансирањето на Грција

Денар - 14.07.2015

Хрватска е против идејата за привременото финансирање на Грција да се обезбеди од Механизмот за европска финансиска стабилизација (ЕФСМ), фондот кој беше воспоставен во 2010-та година и за кои гарантираат сите 28 земји членки, бидејќи смета оти ...

Земан: Разумно решение за грчката криза е излегување на земјата од еврозоната

Репортер - 14.07.2015

Чешкиот претседател Милош Земан смета дека излегувањето на Атина од еврозоната ќе биде единствено разумно решение на грчката криза, јави дописникот на МИА од Прага. Како што пренесе неговиот портпарол Јиржи Овчачек, Земан смета дека финансиската ...

Хрватска не сака да учествува во кофинансирањето на Грција

Макфакс - 14.07.2015

Хрватска е против идејата за привременото финансирање на Грција да се обезбеди од Механизмот за европска финансиска стабилизација (ЕФСМ), фондот кој беше воспоставен во 2010-та година и за кои гарантираат сите 28 земји членки, бидејќи смета оти ...

Дијселблом: Се губи разбирањето за Грција

Макфакс - 14.07.2015

Претседателот на Еврогрупата, холандскиот министер за финансии Јероен Дијселблом, предупреди во вторникот дека во Европа почнува да се губи разбирањето за Грција и порача дека референдуми во другите 18 членки на еврозоната би покажале неволност на ...

Прекинат состанокот на лидерите од еврозоната заради прецизирање на позициите

24 Вести - 13.07.2015

Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата, јави ТАСС. Седницата е прекината заради одржување на серија билатерални средби и прецизирање на одделни позиции.

Еврозоната согласна Грција да остане членка

24 Вести - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. - Постигнато е заемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

24 Вести - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Туск: Постигнат е едногласен договор за Грција

Телма - 13.07.2015

Самитот на еврозоната постигна едногласен договор за Грција, ова е пораката која претседателот на европскиот совет Доналд Туск ја напиша на Твитер. Во кратката порака се наведува дека сега се е подготвено за нова програма за финансиска помош од ...

Лидерите од еврозоната одлучија да и дадат нов заем на Грција

24 Вести - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие ...

Оланд: Со договорот Грција останува во еврозоната

Телма - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови - да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

ЕЗ: Најдобар договор за Грција

Телма - 13.07.2015

Лидерите на Еврозоната постигнаа договор за трет грчки заем по маратонските преговори во Брисел. Според нив ова е најдобар можен договор за Грција. -Можам целосно да го препорачам прифаќањето на овие преговори со целосно убедување, бидејќи верувам ...

Најден договор со Грција

Нова ТВ - 13.07.2015

На само 15 минути пред отворањето на берзите во Европа, Еврогрупата најави дека е најден компромисен договор за решавањето на грчката криза. Веста прв ја јави белгискиот премиер а потоа тоа беше потврдено од германски владини извори.

Грција останува во еврозоната

Нова ТВ - 13.07.2015

На само 15 минути пред отворањето на берзите во Европа, Еврогрупата најави дека е најден компромисен договор за решавањето на грчката криза по 17 часа интензивни преговори. Добрата вест ја потврдија и самите берзи кои утринава во 9 часот покажаа ...

Постигнат договор - нови милијарди за Грција

Deutsche Welle - 13.07.2015

По маратонски 17-часовни преговори, утрово е постигнат договор меѓу земјите од еврозоната за нов пакет-помош за спас на Грција од банкрот. Атина ќе добие нови 86 милијарди евра, но под уште построги услови Грција и лидерите на земјите од еврозоната ...

Ципрас, Оланд, Меркел и Туск постигнале компромис?

Р.С.Европа - 13.07.2015

Лидерите на Грција, Германија, Франција и Европската унија во текот на изминатата ноќ постигнале компромис околу договорот за спасувачкиот пакет за Атина. Предлогот сега би требало да биде прифатен од другите членки на еврозоната, јавуваат ...

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Алсат-М - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. - Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Еврозоната постигна согласност за нова помош со Грција

Р.С.Европа - 13.07.2015

Лидерите на еврозоната на разговорите кои траеле целата ноќ едногласно се согласија за нова програма за финансиска помош на Грција. Ова го напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

Алсат-М - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Лидерите на еврозоната постигнаа компромис за нов пакет помош за Грција

Капитал - 13.07.2015

Лидерите на Грција, Германија, Франција и претставникот на Советот на ЕУ, Доналд Таск, ноќта постигнале компромис за долгот на Атина, кој ќе биде претставен и на останатите лидери на еврозоната.

Европските лидери се согласиле Грција да остане во еврозоната, Атина и кредиторите се договориле

Вест - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. Тоа го потврди и првиот човек на Советот на Европа, Доналд Туск, на ...

Договор на средбата на Еврогрупата, Атина ќе добие нов заем

Утрински - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие ...

Оланд: Договорот ќе ја задржи Грција во еврозоната

Утрински - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови - да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Лидерите од еврозоната одлучија да и дадат нов заем на Грција

Алсат-М - 13.07.2015

- Грција ќе добие нов заем во рамките на третата програма за спас, решија изутринава лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. - До почетокот на преговорите за новата спогодба Атина ќе добие „преоден заем“, изјави ...

Решена грчката криза, нов заем за Атина

Вест - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие ...

Грција ќе добие 86 милијарди евра во следните три години

Капитал - 13.07.2015

Нов заем од 86 милијарди евра ќе добие Грција во рамките на третата програма за спас на земјата од банкрот, а официјална Атина во рок од два дена ќе мора да усвои уште построги мерки на штедење Грција и лидерите на земјите од еврозоната утрово ...

Постигнат договор за грчката криза (ВИДЕО)

МКД - 13.07.2015

По 17 часа маратонски разговори, лидерите на еврозоната постигнаа договор за трет пакет финансиска помош за задолжената Грција, со што е отстранет ризикот земјата да ја напушти еврозоната.

НАТО повеќе од ЕУ се плаши дека Грција може да ги зајакне врските со Русија

МКД - 13.07.2015

Северноатлантската воена алијанса НАТО многу повеќе од Брисел се плаши од евентуалното излегување на Грција од еврозоната и ослабувањето на нејзините врски со ЕУ, а причината е можното економско и стратегиско зближување меѓу Атина и Москва, тврди ...

ГРЦИЈА СЕ СПАСИ: ЕУ ќе ѝ даде помош

Телеграф - 13.07.2015

Одлуката беше донесена по 22 часа преговори. Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

ОЛАНД: Им дадовме надеж на Грците

Телеграф - 13.07.2015

Европските лидери успеаја да ја постигнат главната цел на преговорите - да го зачуваат единството и солидарноста на еврозоната, нагласи Оланд Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при ...

ПРЕОДЕН ЗАЕМ: Со грчките пари ќе се управува однадвор

Телеграф - 13.07.2015

До крајот на оваа недела грчкиот парламент треба да го поддржи главниот дел од одлуката, која беше донесена денеска, меѓу која и одвојувањето на фондот од 50 милијарди евра грчка државна сопственост Грција ќе добие нов заем во рамките на третата ...

Постигнат договор - нови милијарди за Грција

Тера - 13.07.2015

Грција и лидерите на земјите од еврозоната утрово постигнаа нов договор за помош на земјата по 17-часовни маратонски преговори во Брисел. Договорот експресно беше прогласен за историски од водечките европски политичари, а претседателот на Европската ...

Еврозоната согласна Грција да остане членка

А1 On - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. – Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Прекинат состанокот на лидерите од еврозоната заради прецизирање на позициите

А1 On - 13.07.2015

Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата, јави ТАСС. – Седницата е прекината заради одржување на серија билатерални средби и прецизирање на одделни позиции, изјави тој.

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Идивиди - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. - Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Еврозоната согласна Грција да остане членка

+инфо - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. - Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Алфа - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во ...

Прекинат состанокот на лидерите од еврозоната заради прецизирање на позициите

Алфа - 13.07.2015

Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата. Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата, ...

По 22 часа преговори, Грција доби нова финансиска „инфузија“

+инфо - 13.07.2015

ја ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

Алфа - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

А1 On - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Договорот со Грција ќе и дозволи да остане во еврозоната

Идивиди - 13.07.2015

Брисел, 13 јули 2015 (МИА) - Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со . - Се е подготвено Европскиот механизам за стабилност да обезбеди ...

Оланд: Договорот со Грција ќе и овозможи да остане во еврозоната

А1 On - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе и овозможи на Грција да остане во монетарната унија под услов да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Лидерите од еврозоната одлучија да и дадат нов заем на Грција

Алфа - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка ...

Лидерите на еврозоната постигнаа едногласен договор за Грција

Академик - 13.07.2015

„Самитот на еврозоната постигна едногласен договор за Грција“, изјави претседателот на Eвропскиот совет, Доналд Туск. „Постигнат е едногласен договор, кој ќе се спроведе со сериозни реформи и финансиска поддршка“, додаде Туск, посочувајќи дека за ...

Грција останува во еврозоната и добива нов пакет помош

Кајгана - 13.07.2015

Лидерите на деветнаесетте земји кои ја сочинуваат еврозоната, по маратонскиот самит во Брисел успеаа да постигнат договор за новиот пакет помош за Грција и останување на оваа земја во системот со заедничка валута.

Лидерите од еврозоната ќе дадат 87 милијарди евра нов заем на Грција

+инфо - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата програма за спас, решија изутринава лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. - До почетокот на преговорите за новата спогодба Атина ќе добие „преоден заем“, изјави ...

Оланд: Договорот со Грција ќе и овозможи да остане во еврозоната

Алфа - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе и овозможи на Грција да остане во монетарната унија под услов да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Еврозоната договори трета исплата на Грција од 87 милијарди евра

А1 On - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата програма за спас, решија изутринава лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. – До почетокот на преговорите за новата спогодба Атина ќе добие „преоден заем“, изјави ...

„Политико“: НАТО стравува дека Грција може да ги засили врските со Русија

А1 On - 13.07.2015

Северноатланскиот воено-политички сојуз НАТО многу повеќе од Брисел стравува Грција да не ја напушти еврозоната и нејзините врски со ЕУ да не ослабнат, а причината можно е да биде економското и стратешко зближување меѓу Атина и Москва, тврди ...

„Политико“. НАТО стравува дека Грција може да ги засили врските со Русија

Алфа - 13.07.2015

Русија ќе има корист од излегувањето на Грција од еврозоната, но тоа е само една од причините поради кои НАТО стравува од ваквиот развој на ситуацијата. Северноатланскиот воено-политички сојуз НАТО многу повеќе од Брисел стравува Грција да не ја ...

Грција ги преживеа преговорите, и избегна излез од еврозоната

Алфа - 13.07.2015

По напорните и тешки 17- часовни преговори во Брисел, Грција рано утринава успеа да постигне договор за трет пакет меѓународна финансиска помош која и беше многу потребна, со што и избегна излез од еврозоната.

НАТО стравува дека Грција може да ги засили врските со Русија

+инфо - 13.07.2015

Северноатланскиот воено-политички сојуз НАТО многу повеќе од Брисел стравува Грција да не ја напушти еврозоната и нејзините врски со ЕУ да не ослабнат, а причината можно е да биде економското и стратешко зближување меѓу Атина и Москва, тврди ...

Еврозоната договори трета исплата на Грција од 87 милијарди евра

Идивиди - 13.07.2015

Брисел, 13 јули 2015 (МИА) - Грција ќе добие нов заем во рамките на третата програма за спас, решија изутринава лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. - До почетокот на преговорите за новата спогодба Атина ќе добие ...

Прекинат состанокот на лидерите од еврозоната заради прецизирање на позициите

Локално - 13.07.2015

Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата, јави ТАСС. – Седницата е прекината заради одржување на серија билатерални средби и прецизирање на одделни позиции, изјави тој.

Грција доби нова листа од услови

Бизнис Вести - 13.07.2015

Грција доби нова листа од дополнителни услови на завршената средба денес на Еврогрупата во Брисел. Министрите за финансии на земјите од еврозоната подготвија листа со услови кон Грција, кои треба да бидат исполнети за да започнат преговори за нов ...

Понуда до Ципрас: Или распродавај ја Грција, или гитла од еврото

Локално - 13.07.2015

Германија се наметне во заклучоците на Еврогрупата за Грција. Тие ја стави владата на Алексис Ципрас пред избор – или да распродаде под раководство на надворешен брокер и да зачкори во сите предизборни ветувања, или да ја извади заедно со нив Грција ...

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Сител - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. - Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Еврозоната согласна Грција да остане членка -решение во Среда

Локално - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. – Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Прекинат состанокот на лидерите од еврозоната заради прецизирање на позициите

Сител - 13.07.2015

Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата, јави ТАСС. - Седницата е прекината заради одржување на серија билатерални средби и прецизирање на одделни позиции, изјави тој.

Пак пресврт во Брисел! Ципрас со инфарктен разговор по телефон, Грција аут од Еврозоната?

Локално - 13.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас излегол да зборува по телефон за излегување од еврозоната. Тоа се случило пред некоj час, пренесуваат новинари од Брисел . Најверојатно премиерот на нашиот јужен сосед ќе бара поддршка за својата позиција за тешката ...

ЕУ нуди спас за Атина, а грчкиот парламент треба да го прифати

Канал5 - 13.07.2015

Лидерите на Грција, Германија, Франција и Европската унија синоќа постигнаа компромис околу договорот за спасувачкиот пакет за Атина. Предлогот треба да биде прифатен и од другите членки на еврозоната но и од грчкиот парламент, јавуваат новинските ...

Грција е спасена!

Бизнис Вести - 13.07.2015

Дека Грција е спасена, соопштија неколку лидери на земјите од Еврозоната во Twitter. Малтешкиот премиер Јозеф Мускат, белгискиот Шарл Мишел и Доналд Туск соопштија за стигнат компромис и договор меѓу доверителите и Грција.

Вонредно од Брисел! Има договор за Грција

Локално - 13.07.2015

Има договор за Грција, објави десетина минути пред 9 часот по македонско време белгискиот премиер Шарл Мишел. Секунди подоцна истата вест ја черна на Твитер и неговиот колега од Малта Џозеф Мускат.

Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

Сител - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Меркел: Најважната валута е веќе загубена

Точка - 13.07.2015

Лидерите на еврозоната ѝ рекле на Грција дека мора да ги врати нејзините клучни реформи пред да отворат преговори за нов финансиски спас за да ја задржат во европската валутна област. Од левичарскиот премиер Алексис Ципрас ќе биде побарано да ги ...

Оланд: Договорот со Грција ќе и дозволи да остане во еврозоната

Сител - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови - да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Судбината на Грција е решена

Фактор - 13.07.2015

Лидерите од Еврогрупата, кои заседаваат од недела попладне очигледно постигнале договор за Грција. Формулата, околу која се вртеа напорите за изнаоѓање на компромис, е добро позната: реформи против пари.

Постигнат компромис за грчкиот долг, Грција останува во еврозоната

Точка - 13.07.2015

Лидерите на Грција, Германија и Франција изминатата ноќ постигнаа компромис за долгот на Атина, кој ќе им биде претставен на останатите лидери на еврозоната, потврди утринава претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Таск.

Договорот во Брисел ja турка Грција кон предвремени избори наесен

Локално - 13.07.2015

Договорот на лидерите од еврозоната за зачувување на местото на Грција во Еврозоната не значи само нови милиадри за Атина, туку и предвремени парламентарни избори. Во 9,40 наутро премиерот на Белгија напиша на Твитер само еден збор: “Договор”.

Постигнат договор за Грција

Бизнис Инфо - 13.07.2015

Челниците на еврозоната, по цела ноќ преговори на маратонскиот самит во Брисел успеаја да постигнат договор околу Грција, потврди утрово претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. Тој на својот Твитер профил напиша: Сè е подготвено Европскиот ...

Оланд: Договорот со Грција ќе и овозможи да остане во еврозоната

Точка - 13.07.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека договорот на средбата на лидерите на еврозоната ќе и овозможи на Грција да остане во монетарната унија под услов да ги почитува правилата на Европската унија.

Еврозоната сепак се согласи да ја спаси Грција

Локално - 13.07.2015

На самитот на земјите од еврозоната е постигнат договор за финансиска помош за Грција по 17-часовни преговори . Според информациите од состанокот на шефовите на државите или влади на земјите од Еврозната, третата исплата на помош на Грција во ...

Лидерите од еврозоната одлучија да и дадат нов заем на Грција

Сител - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие ...

Грција ќе добие 86 милијарди евра, но во замена на тешки реформи

Фактор - 13.07.2015

Грција ќе добие 86 милијарди евра како дел од третата спасувачка програма за земјата, ова беше јасно по долгата 15 часовна средба на лидерите на еврозоната. Самата Атина побарала 53,5 милијарди евра.

Бакнеж за долга љубов „GREXIT“ е минато, Грција наградена со пакет тежок 86 милијарди евра

Канал5 - 13.07.2015

Бакнеж за долга љубов. Грција останува во Еврозоната, барем во догледно време. По 17-часа исцрпни преговори, премиерот Ципрас прифати речиси се што европските лидери ставија на маса. За возврат, експресно доби нови 86 милијарди евра, пари кои треба ...

Камерон: Договорот со Грција дава стабилност и шанса да се избегне кризата

Точка - 13.07.2015

Договорот за новиот пакет финансиска помош за Грција осигурува стабилност и можност да се избегне кризата во еврозоната, изјави во понеделникот британскиот премиер Дејвид Камерон. Самитот на челниците на земјите од еврозоната заврши во понеделникот ...

Грција останува во Еврозоната- ЕУ лидерите одобрија пакет за помош

Сител - 13.07.2015

Грција останува во еврозоната – лидерите донесоа одлука, - ќе и дадат нов заем во замена за ветените реформи. По најдолгиот состанок во историјата на Европа, кој траеше 17 часа –челниците на еврозоната задоволни – решение е пронајдено, Грција ќе ...

Што вети Грција, за да остане во еврозоната?

Фактор - 13.07.2015

Грција постигна прелиминарен договор денес за трета спасувачка програма во износ од десетици милијарди евра од нејзините партнери во 19-члената еврозона. Договорот вклучува строги економски мерки, кои Грција ќе мора брзо да ги помине како закони, ...

Еврогрупата бара од Грција за три дена да претстави долгорочни реформи

Денар - 13.07.2015

Министрите за финансии на 19-те земји членки на еврозоната (Еврогрупата), го завршија состанокот во неделата со нови барања кои Грција треба да ги прифати во следните три дена, како услов за започнување на преговорите за третиот пакет финансиска ...

Грција е спасена: Добива трет пакет помош и останува во еврозоната

еМагазин - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. - Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Постигнат договор за Грција на средбата на еврогрупата!

Вечер Прес - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател ...

Напнато во Брисел: Тешките преговори меѓу Грција и кредиторите траат цела ноќ

Република - 13.07.2015

Лидерите на еврозоната во Брисел разговарале цела ноќ во настојувањето да се сложат околу условите за новата програма за помош на Грција. Според извештаите на странските медиуми, повеќе од 13 часа се преговара за нацрт компромисниот договор што е на ...

Ципрас, Оланд, Меркел и Туск постигнале компромис?

Бриф - 13.07.2015

Лидерите на Грција, Германија, Франција и Европската унија во текот на изминатата ноќ постигнале компромис околу договорот за спасувачкиот пакет за Атина. Предлогот сега би требало да биде прифатен од другите членки на еврозоната, јавуваат ...

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Вечер Прес - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите" Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во ...

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Република - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. – Постигнато е заемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Прекинат состанокот на лидерите од еврозоната заради прецизирање на позициите

Курир - 13.07.2015

Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата, пренесе МИА. - Седницата е прекината заради одржување на серија билатерални средби и прецизирање на одделни позиции, изјави ...

Туск: Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

Република - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Падна одлука: Грција ќе добие нова позајмица

Нетпрес - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната , наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

Денешен - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Лидерите на еврозоната постигнааа договор за Грција

Репортер - 13.07.2015

Лидерите на земјите членки на еврозоната постигнаа „едногласен“ договор по маратонските разговори за трет заем за Грција, соопшти претседателот на Советот на Европската унија (ЕУ) Доналд Туск, пренесуваат светските медиуми.

Туск: Обезбедена финансиска помош за Грција во замена за сериозни реформи

МРТ - 13.07.2015

Одлуката е донесена по 22 часа преговори... Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

По 17 часа преговори: Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

еМагазин - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Твит за историја: Ќе се спасат и Грција и еврозоната!

Кирилица - 13.07.2015

Самитот на еврозоната постигна едногласен договор за помош на Грција, кој овозможува оваа земја да остане во еврозоната, порача претседателот на европскиот совет Доналд Туск во статус на Твитер.

Оланд: Договорот со Грција ќе и дозволи да остане во еврозоната

Денешен - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови – да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Оланд: Договорот со Грција ќе и дозволи да остане во еврозоната

Република - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови – да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Курир - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. - Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Лидерите од еврозоната одлучија да и дадат нов заем на Грција

Република - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие ...

Постигнат договор, Грција останува во еврозоната

Макфакс - 13.07.2015

Лидерите на деветнаесетте земји коишто ја сочинуваат еврозоната по маратонскиот самит во Брисел успеаа да постигнат договор за новиот пакет помош за Грција и останување на оваа земја во системот со заедничка валута.

Еврозоната ќе и даде нов заем на Грција

Вечер Прес - 13.07.2015

До крајот на оваа недела грчкиот Парламент треба да го поддржи главниот дел од одлуката, која беше донесена денеска, меѓу која и одвојувањето на фондот од 50 милијарди евра грчка државна сопственост кој ќе управуван од надзорен орган Грција ќе добие ...

Лидерите од еврозоната одлучија да и дадат нов заем на Грција

Денешен - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие ...

Туск: Постигнат е едногласен договор за Грција

Либертас - 13.07.2015

Самитот на еврозоната постигна едногласен договор за Грција, ова е пораката која претседателот на европскиот совет Доналд Туск ја напиша на Твитер. Во кратката порака се наведува дека сега се е подготвено за нова програма за финансиска помош од ...

Оланд: Европските лидери успеаја да го зачуваат единството и солидарноста на еврозоната

еМагазин - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови - да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Оланд: Договорот со Грција ќе и овозможи да остане во еврозоната

Нетпрес - 13.07.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека договорот на средбата на лидерите на еврозоната ќе и овозможи на Грција да остане во монетарната унија под услов да ги почитува правилата на Европската унија.

Постигнат договор, Грција останува во еврозоната

Денар - 13.07.2015

Лидерите на деветнаесетте земји коишто ја сочинуваат еврозоната по маратонскиот самит во Брисел успеаа да постигнат договор за новиот пакет помош за Грција и останување на оваа земја во системот со заедничка валута.

Што ја чека Грција по договорот?

Вечер Прес - 13.07.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска објави дека на самитот на лидерите на еврозоната е постигнат едногласен договор за програмата за помош на Грција. Договорот е постигнат по целовечерните разговори во Брисел чија цел беше обид за ...

Грција ќе добие нов заем, одлучија лидерите од еврозоната

Курир - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата програма за спас, решија изутринава лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. - До почетокот на преговорите за новата спогодба Атина ќе добие „преоден заем“, изјави ...

Има договор: Грција ќе добие нова финансиска помош

Кирилица - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Нов заем, но и сериозни реформи за Грција

МРТ - 13.07.2015

До крајот на неделава грчкиот Парламент треба да го поддржи главниот дел од одлуката, меѓудругото и одвојувањето на фондот од 50 милијарди евра грчка државна сопственост. Фондот ќе биде управуван од надзорен орган, при што ќе биде остварен профит, ...

Грција ќе добие нов пакет финансиска помош, но што ќе даде за возврат?

Вечер Прес - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, соопшти Доналд Туск претседател на Европскиот совет. За возврат грчкиот парламент треба до среда да изгласа пакет тешки реформи Грција ќе добие нова финансиска помош, ...

Oланд ја поздрави ‘историската’ одлука на ЕУ и ‘смелиот’ избор Ципрас

Макфакс - 13.07.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го поздрави договорот во склучен во понеделникот во мугрите во Брисел, нарекувајќи го „историска одлука која на Грција ѝ овозможува да остане во евозоната“, истовремено истакнувајќи го „смелиот избор“ на грчкиот ...

„Политико“: НАТО стравува дека Грција може да ги засили врските со Русија

Денешен - 13.07.2015

Северноатланскиот воено-политички сојуз НАТО многу повеќе од Брисел стравува Грција да не ја напушти еврозоната и нејзините врски со ЕУ да не ослабнат, а причината можно е да биде економското и стратешко зближување меѓу Атина и Москва, тврди ...

Oланд ја поздрави ‘историската’ одлука на ЕУ и ‘смелиот’ избор на Ципрас

Денар - 13.07.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го поздрави договорот во склучен денеска во мугрите во Брисел, нарекувајќи го „историска одлука која на Грција ѝ овозможува да остане во евозоната“, истовремено истакнувајќи го „смелиот избор“ на грчкиот премиер ...

Камерон: Договорот со Грција дава стабилност и шанса да се избегне кризата

Макфакс - 13.07.2015

Договорот за новиот пакет финансиска помош за Грција осигурува стабилност и можност да се избегне кризата во еврозоната, изјави во понеделникот британскиот премиер Дејвид Камерон. Самитот на челниците на земјите од еврозоната заврши во понеделникот ...

Оланд: Со договорот Грција останува во еврозоната

Кирилица - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови - да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Камерон: Договорот со Грција дава стабилност и шанса да се избегне кризата

Денар - 13.07.2015

Договорот за новиот пакет финансиска помош за Грција осигурува стабилност и можност да се избегне кризата во еврозоната, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон. Самитот на челниците на земјите од еврозоната заврши во понеделникот во ...

Уделот на Шпанија во вкупниот износ на помошта за Грција ќе биде до 12 отсто

Макфакс - 13.07.2015

Уделот на Шпанија во вкупниот износ од третиот пакет меѓународна финансиска помош за Грција, доколку планот за спас на грчката економија биде на крајот одобрен, ќе изнесува 11 до 12 отсто, изјави ви понеделникот шпанскиот премиер Маријано Рахој, ...

Прекинат состанокот на лидерите од еврозоната заради прецизирање на позициите

Канал 77 - 13.07.2015

Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата, јави ТАСС. – Седницата е прекината заради одржување на серија билатерални средби и прецизирање на одделни позиции, изјави тој.

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Канал 77 - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. – Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

Lider - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Оланд: Договорот со Грција ќе и дозволи да остане во еврозоната

Lider - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови – да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Лидерите од еврозоната одлучија да и дадат нов заем на Грција

Lider - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие ...

НАТО се плаши да ја отстапи Грција на Русија

Lider - 13.07.2015

Русија ќе има полза од излегувањето на Грција од еврозоната, а тоа е само една од причините зошто НАТО се плаши од ваквиот развој на ситуацијата, пишува американскиот магазин „Политико“. „Владимир Путин тежнее да го ослабне единствениот европски ...

Еврозоната договори трета исплата на Грција од 87 милијарди евра

Lider - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата програма за спас, решија изутринава лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. – До почетокот на преговорите за новата спогодба Атина ќе добие „преоден заем“, изјави ...

Крај на грчката драма: Атина и доверителите постигнаа договор

Sky - 13.07.2015

Лидерите од еврозоната постигнаа „договор“ за финансиска помош на Грција, која пет месеци се обидуваше да најде компромис со доверителите. Претседателот на Советот на Европа, Доналд Туск преку Твитер објави дека „едногласно“ е постигнат договор со ...

Оланд: Грција ќе остане во еврозоната и ќе добие 80 милијарди евра

Sky - 13.07.2015

Грција ќе остане членка на еврозоната и со побараните драстични реформи и заштеди, од ЕУ ќе добие поддршка од 80 милијарди евра за да може да ги заздрави економијата и државата, за на крај да може да го отплати долгот од 250 милијарди евра.