TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

После Њујорк, Македонците од Вашингтон со протест

Нова ТВ - 17.04.2016

Македонците од Вашингтон денеска излегоа со поддршка на протестите во Македонија, по вчерашните протести на македонската дијаспора од Њујорк. Во нивното соопштение, објавено на ФБ, тие велат: “Денес сме дојдени овде на протест пред Амбасадата на ...

"Протестирам" на пауза, продолжуваат утре

Телма - 17.04.2016

Граѓанското движење "Протестирам" денеска преку Фејсбук соопшти дека денеска нема да има нов протест низ скопските улици. Продолжувањето на изразувањето незадоволство од одлуката на претседателот Иванов за помилување на политичарите осомничени за ...

Ден без протести во Скопје

Телма - 17.04.2016

Нема пријавен инцидент на физички напад и нарушување на јавен ред и мир во полиција, по вчерашните случувања на протестот пред Триумфална порта, соопштуваат од СВР - Скопје. Според информациите кои дојде Телма, Иван се вика лицето кое физички ја ...

Протест во Велес: Никогаш повеќе ваква власт!

Нова ТВ - 17.04.2016

Масовен протест се одржа вечерва во Велес на граѓаните кои излегоа да искажат своето незадоволство од општата аболиција за политичарите што ја прогласи претседателот Ѓорге Иванов и од закажаниот термин на изборите кој не гарантира фер и демократски ...

Протестите денеска на пауза

Р.С.Европа - 17.04.2016

Протестите денеска на пауза по пет дена протестирање. Организаторот на протестот, движењето Протестирам на својот фејсбук профил објави дека со протести продолжуваа в понеделник. Протестирам, се противи на политичките помилувања од страна на ...

Протестите не запираат

Deutsche Welle - 17.04.2016

На улиците на Скопје, но и во Битола и Струмица, илјадници граѓани повторно побараа оставка од претседателот Иванов поради одлуката за амнестија. Со извиците „Нема правда, нема мир“ и „Оставки“ илјадници граѓани петти ден по ред го изразија својот ...

Денес протестира и Велес

МКД - 17.04.2016

„Ние, кои протестиравме низ улиците на Македонија во име на слободата, правдата и еднаквоста, здружени со сите слободо и правдољубни сили во општеството под знамето на заедничката борба за ослободување од корумпираните деспоти што нѐ доведоа до ...

Битолчани вечерва излегоа на протест (ФОТО)

МКД - 17.04.2016

Денеска од 19 часот во Битола почна протестот против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичари од власта и опозицијата. Демонстрантите тргнаа од плоштадот Магнолија до зградата на општина Битола, која и денеска беше обезбедена од ...

Утре протести и во Штип - оставка на Иванов и одложување на изборите

МКД - 17.04.2016

Одложете ги изборите, во спротивно бојкот! Ова е пораката која штипјани утре ќе ја испратат до власта од протестот што ќе се одржи пред Основниот суд. Здружението „Протестирам“ соопштува дека и штипјани утре ќе побараат оставка од Ѓорѓе Иванов, ...

Приврзаниците на „Протестирам“ утре ќе протестираат и во Куманово

МКД - 17.04.2016

Сведоци сме на бизарноста на централната власт, нејзините криминали и аболицијата која што ја понуди претседателот на државата. Во Куманово утре ќе се протестира пред Основниот суд во Куманово.

Почна протестот во Велес (ФОТО)

МКД - 17.04.2016

Велешани денеска за првпат по донесувањето на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на политичарите, излегоа на протест против ваквото решение на шефот на државата. И демонстрантите од Велес се против одржување на избори на 5 јуни.

Македонци протестираа и пред македонската амбасада во Вашингтон

МКД - 17.04.2016

И Македонците кои живеат во Вашингтон сметаат дека одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите за кривични дела што можат да произлезат од прислушуваните разговори е неправедно.

Денеска протест во Велес, а утре и во Штип

+инфо - 17.04.2016

Ние, кои протестиравме низ улиците на Македонија во име на слободата, правдата и еднаквоста, здружени со сите слободо и правдољубни сили во општеството под знамето на заедничката борба за ослободување од корумпираните деспоти кои нѐ доведоа до работ ...

(ВИДЕО) Поддршка од Њујорк на протестите во Македонија

А1 On - 17.04.2016

Откако против одлуката на Иванов за помилување политичари се кренаа на масовни протести граѓаните од Скопје, Битола и Струмица, Македонците кои живеат во Њујорк, во Централ парк изглегоа со поддршка на протестите во Македонија.

Велешани се кренаа против неправдата: Никогаш повеќе ваква власт!

+инфо - 17.04.2016

Велешани масовно се одѕваа на повикот на „Протестирам“ да излезат вечерва на протест и да го искажат своето незадоволство од општата аболивција за политичарите што ја прогласи претседателот Ѓорге Иванов и од закажаниот термин на изборите кој не ...

Ако не сега, кога? Ако не ние, кој?

Либертас - 17.04.2016

Денес сме дојдени овде на протест пред Амбасадата на Македонија во Вашингтон, за да им дадеме поддршка на нашите сограѓани кој протестираат за владеењето на правото, за слободата, и за демократијата во Македонија.

Македонци во Вашингтон протестираат и бараат „Оставка“ и „Истрага“

+инфо - 17.04.2016

Триесетина Македонци кои живеат во Вашингтон протестираат пред амбасадата на Република Македонија во САД против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите за кривични дела што можат да произлезат од прислушуваните разговори.

ФОТО: Протест и пред македонската амбасада во Вашингтон

Либертас - 17.04.2016

Триесетина Македонци кои живеат во Вашингтон протестираат пред амбасадата на Република Македонија во САД против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите за кривични дела што можат да произлезат од прислушуваните разговори.

Протест пред Амбасадата на Македонија во Вашингтон

А1 On - 17.04.2016

„Денес сме дојдени овде на протест пред Амбасадата на Македонија во Вашингтон, за да им дадеме поддршка на нашите сограѓани кој протестираат за владеењето на правото, за слободата, и за демократијата во Македонија.

(ВИДЕО) Поддршка од Њујорк на протестите во Македонија

Либертас - 17.04.2016

За денеска во 12 часот по локално време односно 18 по македонско е најавен протест и пред Македонската амбасада во ...

ГАЛЕРИЈА: Скопјани и денеска се собраа на протесто пред Собранието

Либертас - 17.04.2016

Иако двиќењето #Протестирам најави дека граѓанските протестки ќе продолжат утре, сепак, поголема група граѓани се собра пред Собранието од каде се упати кон Камениот мост. фото: ...

ФОТО: Цветови на местото каде што беше убиен Мартин Нешковски

Либертас - 17.04.2016

Во рамки на денешниот протест во центарот на Скопје, цветови беа поставени и на местото каде што беше убиен Мартин Нешкоски. И покрај тоа движењето Протестирам најави дека масовните протести ќе продолжат од утре, групи граѓани, одлучија во помали ...

Протест во Битола

Тера - 17.04.2016

Денеска од 19 часот протест во Битола против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичари од власта и опозицијата. Тргнаа од Магнолија до зградата на општина Битола, која и денеска беше обезбедувања од срана на припадници на МВР.

[Фото] Македонците во Вашингтон протестираа пред Амбасадата

Радио МОФ - 17.04.2016

Македонци иселени во Вашингтон денес протестираа пред Амбасадата на Македонија, во знак на поддршка за своите сограѓани кои протестираат за владеењето на правото и демократијата во Македонија.

Порака од Вашингтон: Излезете на протест и не давајте друг да ви ја крои иднината

+инфо - 17.04.2016

Денес сме дојдени овде на протест пред Амбасадата на Македонија во Вашингтон, за да им дадеме поддршка на нашите сограѓани кои протестираат за владеењето на правото, за слободата, и за демократијата во Македонија, вели Алексеј Демјански од протестот ...

Битолчани на протест: „Оди си Владе, мизерија ни даде“

+инфо - 17.04.2016

Битолчани и вечерва побараа оставка од градоначалникот Владимир Талески, кој е осомничен од СЈО дека ја злоупотребил службената положба и преку организација на транспорт на ученици исцицал 360.000 евра буџетски пари само за две години.

Велешани вечерва на протест:„Еве ви го народот...“ (ФОТО)

Дума - 17.04.2016

„Нема правда, нема мир“, “Оставка“, „Убијци“, „Поддршка за СЈО, поддршка за Катица“ беа паролите што одекнуваа вечерва од грлата на велешани додека чекореа во протестната поворка од фонтаната кај Авона до амфитеатарот на Младински парк.

Поддршка од Њујорк на протестите во Македонија

Локално - 17.04.2016

Откако против одлуката на Иванов за помилување политичари се кренаа на масовни протести граѓаните од Скопје, Битола и Струмица, Македонците кои живеат во Њујорк, во Централ парк изглегоа со поддршка на протестите во Македонија.

Протест и пред Македонската амбасада во Вашингтон

Локално - 17.04.2016

Денес на пладне по локално време е најавен протест и пред Македонската амбасада во Вашингтон. „Ве повикуваме на мирен протест пред Амбасадата на Р.М. во Вашингтон, САД оваа недела 17ти Април 2016.

(ВИДЕО) Заев: ДИК кажат што е тоа што е прочистено од 1 милион и осумстотини илјади гласачи

Локално - 17.04.2016

П1:Господине Заев, еве денеска вие дојдовте да ги поддржите граѓаните на овој протест. Дали сметате дека може да се изврши доволно притисок за да се направат некакви промени? Во една работа сигурно верувам а тоа е нашиот народ.

Македонци во Вашингтон протестираат и бараат „Оставка“ и „Истрага“

Локално - 17.04.2016

Триесетина Македонци кои живеат во Вашингтон протестираат пред амбасадата на Република Македонија во САД против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите за кривични дела што можат да произлезат од прислушуваните разговори.

Во Велес мирен протест на „Протестирам“

Канал5 - 17.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска во Велес одржа мирен протест. На протестот што почна од кружниот тек на „Авона“ и продолжи по главната улица „Благој Ѓорев“ до центарот на градот, а потоа и до амфитеатарот на Младинскиот парк, ...

Денес протест во Велес

Сакам да кажам - 17.04.2016

За денеска во Велес е најавен протест на граѓанската иницијатива Протестирам. Протестот ќе почне во 18.30 часот кај кружниот тек Авона. Според најавата на Фејсбук профилот на иницијативата, Протестирам бара оставка на Претседателот Ѓорге Иванов ...

Протест и пред македонската амбасада во Вашингтон

Сакам да кажам - 17.04.2016

Триесетина Македонци кои живеат во Вашингтон протестираат пред амбасадата на Република Македонија во САД против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите за кривични дела што можат да произлезат од прислушуваните разговори.

ВЕЛЕС: Граѓанската иницијатива „Протестирам“ одржа мирен протест

Телеграф - 17.04.2016

Секој граѓанин може својот револт да ги искаже со тоа што мирно ќе ни се приклучи на овие мирни собири на улица, изјави Александар Стојковски од „Протестирам“ Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска во Велес одржа мирен протест.

(ВИДЕО) Поддршка од Њујорк на протестите во Македонија

Репортер - 17.04.2016

пје, Битола и Струмица, Македонците кои живеат во Њујорк, во Централ парк изглегоа со поддршка на протестите во Македонија. За денеска во 12 часот по локално време односно 18 по македонско е најавен протест и пред Македонската амбасада во Вашингтон.

Утре протести за оставка на Иванов и одложување на изборите и во Штип

Репортер - 17.04.2016

ружението „Протестирам“ соопштува дека и штипјани утре ќе побараат оставка од Ѓорѓе Иванов, претседател на Република Македонија. „Исто така, очекуваме повторно свикување на Собранието на Република Македонија и негова одлука за одложување на изборите ...

Утре протести и во Штип - оставка на Иванов и одложување на изборите

Exclusive.mk - 17.04.2016

Одложете ги изборите, во спротивно бојкот! Ова е пораката која штипјани утре ќе ја испратат до власта од протестот што ќе се одржи пред Основниот суд. Здружението „Протестирам“ соопштува дека и штипјани утре ќе побараат оставка од Ѓорѓе Иванов, ...

Недела ден за одмор, нема протести и контра-протести

Позитив.мк - 17.04.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ објави дека денес не повикува на протест со оглед дека е е недела и можеби единствен ден за одмор на многумина, па затоа подобро е да се направи пауза за регенирање на силите за од утре повторно да се излезе на ...

Во вторник протест и во Прилеп

10без10 - 17.04.2016

Кон серијата протести кои деновиве се случуваат во неколку градови во републикава, со граѓански протест во вторник се приклучува и Прилеп. На повикот за протест, објавен на Фејсбук од страна на група граѓани, се повикуваат граѓаните на Прилеп во ...

Протестите ќе се прошират и во другите градови

Фактор - 17.04.2016

Ќе се протестира во Штип, Куманово и Прилеп. Од здружението „Протестирам“ соопштуваат дека протести утре ќе има и во Штип, а истото ќе го направат и кумановци кои ќе се соберат пред Основен суд Куманово.

Македонците во Вашингтон протестираа против аболицијата на политичари

Фактор - 17.04.2016

Македонците кои живеат во Вашингтон денеска протестираа пред амбасадата на Република Македонија во САД, против одлуката на претседателот, Ѓорге Иванов за аболиција на политичари од власта и опозицијата.

Протести во Велес и Вашингтон, од утре и во Куманово и Штип

еМагазин - 17.04.2016

Протест за оставка на претседателот Ѓорге Иванов, поништување на неговата одлука за општо помилување и одлагање на изборите закажани за 5 јуни, денеска за прв пат се одржуваа во Велес, а за утре се закажани за прв пат протести и во Штип и Куманово.

Велес протестира, сакаат фер избори и чист список

Фактор - 17.04.2016

Граѓаните на Велес попладнево излегоа на протест против одлуката на шефот на државата, Ѓорге Иванов за помилување на политичарите. Тие бараат слободни медиуми, прочистен избирачки список и фер избори.

Протести во Вашингтон и Велес, „герилски“ акции во Скопје

Позитив.мк - 17.04.2016

Денеска иако се мислеше дека нема да има големи протести сепак, повеќемина се одлучија да го искористат слободниот ден за изразување на револт против аболицијата која ја донесе претседателот Иванов, како и да се упати поддршка за работата на СЈО.

Куманово и Штип се приклучуваат на протестите

Позитив.мк - 17.04.2016

Утре Куманов и Штип ќе се приклучат кон протестите кои ја одбележаа минатава недела. „Одложете ги изборите, во спротивно бојкот!“ е поракта која штипјани и кумановчани утре ќе ја испратат до власта. Протестите ќе се одржат пред Основните судови .

Македонија протестира величенствено!

Бриф - 17.04.2016

Македонија е на нозе! Македонија протестира енергично! Граѓаните кои што се на улиците бликаат со самодоверба, живост и решителност. Тука сме, самоиницијативно, без директиви и притисоци. Не протестираме против Македонија, како што медиумските слуги ...

Вечерва протести и во Струмица

24 Вести - 16.04.2016

Откако во вторникот на протест излезе Скопје, а во средата на протестите се приклучи и Битола, од вечерва, на протест излегува и Струмица. Протестот ќе започне вечерва во 18 часот пред Стара полиција.

Протестите продолжуваат

Нова ТВ - 16.04.2016

За денеска во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство повторно е закажан граѓански протест против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичари осомничени за изборен криминал.

Македонците од Њујорк со поддршка на протестите во Македонија

Нова ТВ - 16.04.2016

Откако против одлуката на Иванов за помилување политичари се кренаа на масовни протести граѓаните од Скопје, Битола и Струмица, Македонците кои живеат во Њујорк, во Централ парк изглегоа со поддршка на протестите во Македонија.

Протест во Струмица: "Слободни избори - криминалците зад решетки"

Телма - 16.04.2016

Слободни избори - криминалците зад решетки, е мотото на првиот протест во Струмица кој е знак на револт кон одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите и нивните соработници.

Протест на Битолчани пред општинската зграда

24 Вести - 16.04.2016

Граѓански организации од Битола, нездоволни граѓани и претставници на опозициските партии од овој град повторно протестираа пред зградата на локалната самоуправа. Протестот вечерва почна од плоштадот „Магнолија“, а заврши пред административните ...

Протестите во Македонија продолжуваат

24 Вести - 16.04.2016

Пред седиштето на специјалното Јавно обвинителство во скопје најверојатно и вечерва ќе почне протест на граѓаните што се противат на одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичари и против изборите закажани за 5 јуни.

Вечерва протести во Скопје, Битола и во Струмица

Алсат-М - 16.04.2016

Нови протести против политичките помилувања се закажани и за денеска во 18 часот во Скопје. Демонстрантите бараат оставка од претседателот Ѓорге Иванов, одложување на изборите закажани за 5 јуни и формирање експертска влада која треба да создаде ...

Вечерва протести во Скопје, Битола и во Струмица

Р.С.Европа - 16.04.2016

Нови протести против политичките помилувања се закажани и за денеска во 18 часот во Скопје. Демонстрантите бараат оставка од претседателот Ѓорге Иванов, одложување на изборите закажани за 5 јуни и формирање експертска влада која треба да создаде ...

Петти дена протести против помилувањата во Скопје

Р.С.Европа - 16.04.2016

Неколку стотини граѓани почнаа да се собираат пред просториите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје во знак на поддршка за работата на оваа институција. Граѓани засега стојат мирно пред просториите на СЈО со транспаренти во рацете на кои ...

Скопје, Битола и Струмица излегоа на улица, утре и Вашингтон

Deutsche Welle - 16.04.2016

Петти ден протести во Македонија против амнестијата на претседателот Ѓорге Иванов со барања за неговата оставка и формирање преодна влада. #Протестирам се шири низ повеќе градови. В недела и во Вашингтон Повеќе илјади граѓани и вечерва, петти ден ...

И Професорскиот пленум се придружува на протестите и бараат владеење на правото

МКД - 16.04.2016

Професорскиот пленум денеска соопшти дека ги поддржува граѓанските протести како „единствен можен акт на самоодбрана“. Професорите бараат одговорност од сите што спроведуваат, оправдуваат и простуваат самоволие, владеење на правото и неселективна ...

Битолчани и вечерва се обидоа да го пробијат полицискиот кордон (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.04.2016

Три реда полицајци пред зградата на општина Битола. Така ги дочекаа демонтрантите кои четврти ден по ред протестираат против одлуката на Иванов за аболиција и бараат оставка од градоначалникот на Битола.

Почнаа протестите во Битола (ФОТО)

МКД - 16.04.2016

И вечерва зборното место беше плоштадот Магнолија во Битола. Демонтрантите со барања за повлекување на одлуката на Иванов за аболиција, оставка на градоначалникот на Битола и подршка за работата на Специјалното јавно обвинителство, јави Тера.

„Протестирам“ повикува на протест и бара оставка на претседателот и формирање експертска влада (ВИДЕО)

МКД - 16.04.2016

Здружението „Протестирам" и за денеска најавува протест пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје и бара оставка на претседателот на Македонија поради срамниот обид да ја попречи правдата и да ги аболицира криминалците, ...

Повик за протести и пред македонската амбасада во Вашингтон

МКД - 16.04.2016

Македонците од Вашингтон и околуната се организираат за утре на пладне да одржат мирен протест пред македонската амбасада во САД. И дел од македонската дијаспора не е задоволна од одлуките на македонскиот претседател за помилување на политичарите и ...

Денеска протести и во Битола и во Струмица

МКД - 16.04.2016

Битолчани денеска ќе протестираат кај плоштадот Магнолија, а струмичани кај паркот кај старата полиција. Во Битола организаторите на протестите бараат оставка од градоначалникот Владимир Талевски, откако Специјалното јавно обвинителство отвори ...

Почна протестот во Скопје, се бара оставка од Иванов и експертска влада (ФОТО)

МКД - 16.04.2016

„Оставка, оставка", „Нема правда, нема мир", „Затвор за фашисти", „Поддршка за СЈО"... со овие повици почна петиот по ред протест по одлуката на претседателот на државата за помилување на 56 лица поврзани со аудио снимките од прислушуваните ...

Професорски пленум: Поддршка за граѓанските протести

Радио МОФ - 16.04.2016

Професорски пленум преку блог-пост изрази поддршка за граѓанските протести за враќање на владеењето на правото во Република Македонија. Текстот го пренесуваме во целост: Почитувани сограѓанки и сограѓани, Пред 25 години сите заедно ја прогласивме ...

ФОТО: Започна протестот и во Струмица

Либертас - 16.04.2016

Вечерва за прв пат, после Скопје и Битола, и Струмица се придружува на протестите против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на политичари, како и против одлуката за распишување избори на 5 јуни, без исполнување на условите тие да ...

Вечерва протест и во Струмица

+инфо - 16.04.2016

Од вечерва на протест излегуваат и граѓаните на Струмица. Протестот ќе почне во 18 часот пред Стара полиција. Граѓаните протестираат против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на политичари, како и против одлуката за распишување ...

Вечерва протести во Струмица и во Битола

+инфо - 16.04.2016

Од вечерва на протест излегуваат и граѓаните на Струмица и на Битола. Протестот во Струмица ќе почне во 18 часот пред Стара полиција, а во битолчани во истото време ќе се соберат на плоштадот Магнолија.

Професорски пленум: Поддршка за протестите за враќање на владеењето на правото

Либертас - 16.04.2016

Соопштение на Професорскиот пленум: Почитувани сограѓанки и сограѓани, Пред 25 години сите заедно ја прогласивме Република Македонија како самостојна и суверена држава со демократско уредување и устав според кој сите граѓани и граѓанки се еднакви ...

Протест и пред Македонската амбасада во Вашингтон

А1 On - 16.04.2016

Утре во 12 часот по локално време е најавен протест и пред Македонската амбасада во Вашингтон. „Ве повикуваме на мирен протест пред Амбасадата на Р.М. во Вашингтон, САД оваа недела 17ти Април 2016.

„Протестирам“ повикува на нов протест

А1 On - 16.04.2016

Денеска во 18 часот граѓанското здружение „Протестирам“, најавува нов протест што ќе почне пред Специјалното јавно овбинителство. „Ние протестиравме низ улиците на Македонија во име на слободата, правдата и еднаквоста, здружени со сите слободо и ...

Професорскиот пленум ги поддржува протестите и бара крај на беззаконието

+инфо - 16.04.2016

Професорскиот пленум ги поддржува граѓанските протести и вели дека се тие„ единствен можен акт на самоодбрана“. Пленумот на професорите бара одговорност од сите што спроведуваат, оправдуваат и простуваат самоволие, владеење на правото и неселективна ...

Протест за подобра Македонија утре и во Вашингтон

+инфо - 16.04.2016

Утре во 12 часот по локално време е најавен протест и пред Македонската амбасада во Вашингтон. „Ве повикуваме на мирен протест пред Амбасадата на Р.М. во Вашингтон, САД оваа недела 17ти Април 2016.

Заев од протестот: Верувам во нашиот народ, заедно ќе спречиме криминални избори! ВИДЕО

+инфо - 16.04.2016

Во една работа сигурно верувам а тоа е нашиот народ. Народот е гневен и гневот расте. Секој ден се случуваат нови глупости и нови срамоти за Македонија, изјави Зоран Заев, лидерот на СДСМ кој вечерва е на протестот во Скопје.

Протести во Скопје, Битола и Струмица

Тера - 16.04.2016

Граѓаните што протестираат против одлуката на Иванов за аболиција на политичари и против изборите закажани за 5 јуни тргнаа кон Собранието. На протестите во Скопје вечерва се придружи и Зоран Заев, претседателот на СДСМ.

„Транспортер“ ги крена битолчани на нозе, општината ја чуваат три реда полицајци

+инфо - 16.04.2016

Три реда полицајци пред зградата на општина Битола. Така ги дочекаа демонтрантите кои четврти ден по ред протестираат против одлуката на Иванов за аболиција и бараат оставка од градоначалникот на Битола.

Протестите продолжуваат

Фокус - 16.04.2016

Пред седиштето на СЈО во Скопје најверојатно и вечерва ќе почне протест на граѓаните што се противат на одлуката на претседателот Иванов… Пред седиштето на СЈО во Скопје најверојатно и вечерва ќе почне протест на граѓаните што се противат на ...

Од вечерва (сабота) на протести се крева и Струмица, продолжуваат во Скопје и Битола

Либертас - 16.04.2016

Откако во вторникот на протест излезе Скопје, а во средата на протестите се приклучи и Битола, од вечерва (сабота), на протест излегува и Струмица. Протестот ќе започне во 18 часот пред Стара полиција.

„Протестирам“ повикува на нов протест

+инфо - 16.04.2016

Денеска во 18 часот граѓанското здружение „Протестирам“, најавува нов протест што ќе почне пред Специјалното јавно овбинителство. „Ние протестиравме низ улиците на Македонија во име на слободата, правдата и еднаквоста, здружени со сите слободо и ...

Денеска протести и во Битола и во Струмица

А1 On - 16.04.2016

Битолчани денеска ќе протестираат кај плоштадот Магнолија, а струмичани кај паркот кај старата полиција. Во Битола организаторите на протестите бараат оставка од градоначалникот Владимир Талевски, откако Специјалното јавно обвинителство отвори ...

Демонстрантите пред Собрание

Фокус - 16.04.2016

Протестот почна пред СЈО а продолжи пред собранието на Македонија. Се бара оставка од Иванов, нова Влада и одложување на ...

Барања од протестот: Оставка од Иванов, фер избори и експертска влада

Либертас - 16.04.2016

На протестите на граѓаните пред Собрание се бара повлекување на одлука за помилување, оставка од претседателот Иванов и експертска влада која ќе ги имплементира препораките на Прибе за фер избори, пренесе БИРН ...

Поддршка за „Протестирам“ од Професорскиот пленум

А1 On - 16.04.2016

Професорскиот пленум ги поддржува граѓанските протести, како единствен можен акт на самоодбрана. Тие бараат одговорност од сите што спроведуваат, оправдуваат и простуваат самоволие, владеење на правото и неселективна правда, право на говор, слободна ...

Почнаа протестите во Битола

Тера - 16.04.2016

И вечерва зборното место беше плоштадот Магнолија во Битола. Демонтрантите со барања за повлекување на одлуката на Иванов за аболиција, оставка на градоначалникот на Битола и подршка за работата на Специјалното јавно ...

(ВИДЕО) Повторно масовен протест низ улиците на Скопје

А1 On - 16.04.2016

И денеска масовен протест низ улиците на Скопје, граѓани ја повикуваат полицијата да им се придружи извикувајќи „дојдете со нас“. Илјадниците граѓани се упатија кон Собранието на Република Македонија, тие протестираат против аболицијата на Иванов, ...

Граѓански протести во Скопје, Струмица и Битола

+инфо - 16.04.2016

Пред зградата на Специјалното јавно обвинителство во Скопје во знак на поддршка за работата на оваа институција и денеска се собраа граѓани кои протестираат поради општата аболиција што ја прогласи претседателот Иванов и поради закажаниот термин на ...

(ВИДЕО) Вечерва и Струмица излезе на протест: Слободни избори – криминалците зад решетки!

Либертас - 16.04.2016

Слободни избори – криминалците зад решетки, е мотото на првиот протест во Струмица кој е знак на револт кон одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите и нивните соработници, пренесе Телма .

ГАЛЕРИЈА: Масовниот протест е пред Владата – илјадници граѓани бараат правда

Либертас - 16.04.2016

Денешниот петти по ред протест против одлуката на Иванов и политиките на власта, стигна пред Владата. Таму, за разлика од вчера, има помалку полициско обезбедување, и пристапот беше слободен.

И вечерва се обидоа да го пробијат полицискиот кордон

Тера - 16.04.2016

Три реда полицајци пред зградата на општина Битола. Така ги дочекаа демонтрантите кои четврти ден по ред протестираат против одлуката на Иванов за аболиција и бараат оставка од градоначалникот на Битола.

Пораки од вечерашниот протест ГАЛЕРИЈА

+инфо - 16.04.2016

Графити и пораки на скопскиот асфалт остави вечерва граѓанскиот протест против општата политичка аболиција и против одржувањето избори на 5 јуни, датум кој не ветува демократско и фер гласање.

Протест на битолчани пред општинската зграда

А1 On - 16.04.2016

Граѓански организации од Битола, нездоволни граѓани и претставници на опозициските партии од овој град повторно протестираа пред зградата на локалната самоуправа. Протестот вечерва почна од плоштадот „Магнолија“, а заврши пред административните ...

[Фото] Платото пред Влада полно со демонстранти, повторно обоена Порта Македонија

Радио МОФ - 16.04.2016

На петтиот по ред протест за оставка на претседателот Иванов и укинување на неуставните аболиции, полицијата пред Влада е во забележливо помал број. На платото пред Влада се собрани неколку илјади граѓани, а дел од нив се упатија и кон партискиот ...

(ВИДЕО) Заев од протестот: Верувам во нашиот народ, заедно ќе спречиме криминални избори!

А1 On - 16.04.2016

Во една работа сигурно верувам а тоа е нашиот народ. Народот е гневен и гневот расте. Секој ден се случуваат нови глупости и нови срамоти за Македонија. Денеска сме овде, јас, дел од раководството на СДСМ, како и впрочем сите вечери, некој од нас е ...

(ВИДЕО) Протест во Струмица: “Слободни избори – криминалците зад решетки”

Локално - 16.04.2016

Слободни избори – криминалците зад решетки, е мотото на првиот протест во Струмица кој е знак на револт кон одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите и нивните соработници, информира Телма.

Протест на битолчани пред општинската зграда

Канал5 - 16.04.2016

Граѓански организации од Битола, нездоволни граѓани и претставници на опозициските партии од овој град повторно протестираа пред зградата на локалната самоуправа. Протестот вечерва почна од плоштадот „Магнолија“, а заврши пред административните ...

„Протестирам“: Ние протестираме во име на слободата, правдата и еднаквоста

Локално - 16.04.2016

Денеска во 18 часот граѓанското здружение „Протестирам“, најавува нов протест што ќе почне пред Специјалното јавно овбинителство. „Ние протестиравме низ улиците на Македонија во име на слободата, правдата и еднаквоста, здружени со сите слободо и ...

(ФОТО) Почнаа протестите во Битола

Локално - 16.04.2016

И вечерва зборното место беше плоштадот Магнолија во Битола. Демонтрантите со барања за повлекување на одлуката на Иванов за аболиција, оставка на градоначалникот на Битола и подршка за работата на Специјалното јавно обвинителство.

За денеска се најавени нови протести во Скопје

Канал5 - 16.04.2016

По скопски улици синоќа петти ден по ред се случуваа протести предизвикани од одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за помилување на 56 лица. Во центарот на Скопје протестираат група граѓани организирани од СДСМ и невладините организации кои важат ...

Вечерва протести и во Битола и Струмица

Сакам да кажам - 16.04.2016

Покрај Скопје и Битола каде што се протестира секоја вечер од вторникот до денеска, за вечерва се закажани протести и во Струмица. Центарот на Скопје е блокиран речиси цел ден и не е јасно дали полицијата ќе им дозволи на демонстрантите да ...

Демонстрантите тргнаа кон Собранието

Сакам да кажам - 16.04.2016

Граѓаните што протестираат против одлуката на Иванов за аболиција на политичари и против изборите закажани за 5 јуни тргнаа кон Собранието. Полициски сили го чуваат седиштето на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, како и зградата на Министерството за ...

Вечерва повторно се протестира: Граѓаните се на улица во Скопје, Битола и во Струмица

Точка - 16.04.2016

Денес во 18 часот незадоволните граѓани повторно излегоа на протести, а освен во Скопје и Битола, денес се протестира и во Струмица. Покрај Скопје и Битола, каде што граѓаните протестираат секоја вечер од вторникот па навака, вечерва протести се ...

Заев се придружи на протестот пред Собранието, се бара оставка од Иванов

Сакам да кажам - 16.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва им се придружи на граѓаните пред Собранието што протестираат против одлуката на Иванов за аболиција на политичари и против изборите закажани за 5 јуни, јавуваат репортерите на СДК.МК.

Граѓаните се пред Собрание, бараат оставка од Иванов и експертска влада

Точка - 16.04.2016

Денес во 18 часот повторно започна масовен протест низ улиците во Скопје, со кој граѓаните бараат оставка од претседателот Иванов и формирање на експертска влада. Откако, како и претходните денови, својот протестен марш го започнаа пред канцелариите ...

Битолчани на протест ја обоија зградата на општината во зелено

Сакам да кажам - 16.04.2016

Со балони со зелена боја демонстрантите фрлаа по општина Битола на вечерашните протести барајќи оставка на битолскиот градоначалник Владимир Талески и повлекување на аболицијата од Иванов.

Заврши Протестот во Струмица

Сакам да кажам - 16.04.2016

Под мотото ,,Слободни избори, криминалците зад решетки“ и стотина граѓани од Струмица вечерва протестираа против одлуката на Претседателот на државата Ѓорге Иванов за аболицирање на политичарите од власта и опозицијата, но и распишувањето на ...

Професорски пленум: Поддршка за протестите за враќање на владеењето на правото

Репортер - 16.04.2016

Соопштение на Професорскиот пленум: Почитувани сограѓанки и сограѓани, Пред 25 години сите заедно ја прогласивме Република Македонија како самостојна и суверена држава со демократско уредување и устав според кој сите граѓани и граѓанки се еднакви ...

(ФОТО) Петти по ред протест во Скопје

Фактор - 16.04.2016

Протестантите и денеска почнаа да се собираат пред Специјалното јавно обвинителство. Целта на протестот, е како што веќе објавивме е бунт против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на политичари, како и против одлуката за ...

Професорски пленум: Поддршка за протестите за враќање на владеењето на правото

Бриф - 16.04.2016

Соопштение на Професорскиот пленум: Почитувани сограѓанки и сограѓани, Пред 25 години сите заедно ја прогласивме Република Македонија како самостојна и суверена држава со демократско уредување и устав според кој сите граѓани и граѓанки се еднакви ...

Битолчани на нозе – Ќе ја рушат општината?

Репортер - 16.04.2016

и реда полицајци пред зградата на општина Битола. Така ги дочекаа демонтрантите кои четврти ден по ред протестираат против одлуката на Иванов за аболиција и бараат оставка од градоначалникот на Битола.

ПОСЛЕ СКОПЈЕ И БИТОЛА: На протест вечерва се крева и Струмица

Фактор - 16.04.2016

Во 18 часот на протест вечерва ќе излезат и сограѓаните на опозицискиот лидер Зоран Заев. Според најавите протестот ќе започне пред Стара полиција. Струмичани ќе протестираат против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на политичари, ...

„Протестирам“ повикува на нов протест

Репортер - 16.04.2016

Денеска во 18 часот граѓанското здружение „Протестирам“, најавува нов протест што ќе почне пред Специјалното јавно овбинителство. „Ние протестиравме низ улиците на Македонија во име на слободата, правдата и еднаквоста, здружени со сите слободо и ...

Утре (недела) во 12ч протест и пред Македонската амбасада во Вашингтон

Репортер - 16.04.2016

Откако против одлуката на Иванов за помилување политичари се кренаа на масовни протести граѓаните од Скопје, Битола и Струмица, за утре во 12 часот по локално време е најавен протест и пред Македонската амбасада во Вашингтон.

Протестите во Скопје и Битола продолжуваат, од денеска и во Струмица

ТВ21 - 16.04.2016

За денеска во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство повторно е закажан граѓански протест против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичари осомничени за изборен криминал.

(ВИДЕО) „Битола мој роден крај “ – ечеше пред општинската зграда

Бриф - 16.04.2016

Три реда полицајци пред зградата на општина Битола. Така ги дочекаа демонтрантите кои четврти ден по ред протестираат против одлуката на Иванов за аболиција и бараат оставка од градоначалникот на Битола.

Видео: Протести, полиција и цвеќе

Скопје инфо - 16.04.2016

Еден од најпечатливите моменти на синоќешните протести на кои се бараше оставка на претседателот Ѓорге Иванов, организирани од граѓанската инцијатива Протестирам, беше моментот кога дел од учесниците на протестот им поделија цвеќиња на полицајците ...

Струмичани го кренаа гласот против власта предводена од Груевски

Бриф - 16.04.2016

Во организација на платформата „Граѓанска демократија“ денес во Струмица се организираше мирен протест преку кој граѓаните го искажаа незадоволството од моментална политичка ситуација во државата и одлуката за аболиција од страна на претседателот на ...

Од вечерва (сабота) на протести се крева и Струмица, продолжуваат во Скопје и Битола

Репортер - 16.04.2016

Oткако во вторникот на протест излезе Скопје, а во средата на протестите се приклучи и Битола, од вечерва (сабота), на протест излегува и Струмица. Протестот ќе започне во 18 часот пред Стара полиција.

И Струмица и Битола бараат одлагање на иборите и оставка од претседателот

Позитив.мк - 16.04.2016

Денес во Битола и Струмица исто така се одржуваат протести. Битолчани на плоштадот Магнолија ќе бараат оставка од градоначалникот Владимир Талевски, откако Специјалното јавно обвинителство отвори истрага против него, барајќи замрзнување на неговиот ...

Поддршка за „Протестирам“ од Професорскиот пленум

Репортер - 16.04.2016

Професорскиот пленум ги поддржува граѓанските протести, како единствен можен акт на самоодбрана. Тие бараат одговорност од сите што спроведуваат, оправдуваат и простуваат самоволие, владеење на правото и неселективна правда, право на говор, слободна ...

(ВИДЕО) СКОПЈЕ СЕ ТРЕСЕ – Демонстрантите немаат намера да се откажат да го бутнат режимот

Репортер - 16.04.2016

И денеска масовен протест низ улиците на Скопје, граѓани ја повикуваат полицијата да им се придружи извикувајќи „дојдете со нас“. Илјадниците граѓани се упатија кон Собранието на Република Македонија, тие протестираат против аболицијата на Иванов, ...

ФОТО: Антивладини протести и во Струмица и Битола

Фактор - 16.04.2016

Граѓански протести со исти барања, истовремено почнаа и во Битола, а од вечерва протести почнаа и во Струмица. Битолчани и вечерва се собраа пред општинската зграда, а дел од нив се обидоа да го истуркаат полицискиот кордон и да влезат внатре.

(ВИДЕО) Со овој народ ќе ги спречам криминалните избори – Верувам во него

Репортер - 16.04.2016

Во една работа сигурно верувам а тоа е нашиот народ. Народот е гневен и гневот расте. Секој ден се случуваат нови глупости и нови срамоти за Македонија. Денеска сме овде, јас, дел од раководството на СДСМ, како и впрочем сите вечери, некој од нас е ...

(ВИДЕО) Протести, полиција и цвеќе

еМагазин - 16.04.2016

Еден од најпечатливите моменти на синоќешните протести на кои се бараше оставка на претседателот Ѓорге Иванов, организирани од граѓанската инцијатива Протестирам, беше моментот кога дел од учесниците на протестот им поделија цвеќиња на полицајците ...

Кој уфрлува провокатори на протестите

еМагазин - 16.04.2016

На синоќешниот протест организиран од граѓанската инцијатива Протестирам, на кој се бараше оставка на претседателот Ѓорге Иванов, поништување на неговата одлука за општа амнестија, неодржување на избори на 5 јуни...

Триумфалната капија ишарана како велигденско јајце (видео)

Кумановски м. - 16.04.2016

На вчерашниот мирен и масовен протест на кој присуствуваа илјадници граѓани, ишарана беше и гордоста на власта – Триумфалната капија. Граѓаните во знак на револт ја испрскаа со боја, а потоа напишаа „ГРАБЕЖ“.

Најмоќната фотографија од протестите во Скопје

Скопје инфо - 16.04.2016

Ова е дефинитивно најмоќната фотографија од протестите во Скопје која ги обиколи цела Македонија и ...

Позитив на денот: Девојката која им подаруваше цветови на полицајците за време на протестот!

Среќа.mk - 16.04.2016

Нема што да се коментира на овој гест, освен да го погледнете ...

Од денска протести за оставка на Иванов и во Струмица

еМагазин - 16.04.2016

По Скопје и Битола, од денеска се организираат и протести за оставка на претседателот Ѓорге Иванов и за повлекување на неговата одлука за општа аболиција на полтичари и нивни соработници, против кои се водат истраги, се организираат и во Струмица.

(ВИДЕО+ФОТО) Граѓаните не се откажуваат, илјадници стигнаа пред Собранието

Репортер - 16.04.2016

петтиот ден од протестите, илјадници граѓани на улица. Се чини дека тие не се откажуваат, туку со секој нареден ден ги има се повеќе, против одлуката на Иванов и самоволието на власта. Граѓаните бараат промени.

Утре протест и пред Македонската амбасада во Вашингтон

ТВ21 - 16.04.2016

За утре во 12 часот по локално време, најавен е протест и пред Македонската амбасада во Вашингтон против одлуката на Иванов за помилување политичари. Во продолжените, нивниот повик на Фејсбук.

ВО СКОПЈЕ, БИТОЛА И СТРУМИЦА: Мирно завршија вечерашните протести

Фактор - 16.04.2016

Петти ден по ред во Скопје, четврта вечер во Битола а прва во Струмица протести иницирани од одлуката на претседателот Иванов да аболицира политичари за кои Специјалното јавно обвинителство покрена истрага.

Протест на битолчани пред општинската зграда

Lider - 16.04.2016

Граѓански организации од Битола, нездоволни граѓани и претставници на опозициските партии од овој град повторно протестираа пред зградата на локалната самоуправа. Протестот вечерва почна од плоштадот „Магнолија“, а заврши пред административните ...

Вечерва протести во Скопје, Битола и во Струмица

Канал 77 - 16.04.2016

Нови протести против политичките помилувања се закажани и за денеска во 18 часот во Скопје. Демонстрантите бараат оставка од претседателот Ѓорге Иванов, одложување на изборите закажани за 5 јуни и формирање експертска влада која треба да создаде ...

Почна протестот пред СЈО

Нова ТВ - 18.04.2016

Протестите за поддршка на Специјалното обвинителство и против одлуката на Иванов за аболиција продолжуваат и денеска. Во моментов граѓаните се собираат пред Специјалното обвинителство, каде и изминатава недела протестите започнуваа.

Третата вечер без поголеми инциденти, денеска нови протести

Deutsche Welle - 15.04.2016

Илјадници граѓани побараа оставка од претседателот Иванов на третиот ден од протестите против неговата одлука за аболиција, кои минаа релативно мирно. На третата вечер од протестите предизвикани од одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција ...

Полицијата ги блокира протестите на граѓаните

Deutsche Welle - 15.04.2016

Масовни полициски сили вечерва не им дозволуваат на граѓаните да се приближат до државните институции. Блокиран е пристапот до Собранието и до Владата. Контра-протести пред СДСМ. Илјадници луѓе вечерва повторно излегоа на улиците на Скопје на ...

Нова вечер на протести и контрапротести во Скопје

Deutsche Welle - 15.04.2016

Илјадници граѓани и вечерва на улиците на главниот град демонстрираат против спорната одлука на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на политичарите, но едни за а други против предвремените избори на 5-јуни.

Масовниот протест заврши мирно (ФОТО)

МКД - 15.04.2016

Мирно и без регистрирани инциденти, заврши четвртиот протест по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да аболицира 56 лица, најголем дел поврзани со случаи со скандалот со прислушувањето.

Протест и во Битола (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 15.04.2016

Вечерва се протестир и во Битола. Граѓаните се против одлуката на Иванов за помилување на политчари. Граѓаните на улица бараат оставки, од локалната, и од централната ...

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест и во Битола – граѓаните на улица!

Либертас - 15.04.2016

Вечерва, како и во изминатите два дена, покрај Скопје, масовен протест против одлуката на Иванов за помилување на политчари, има и во Битола. Граѓаните се на улица каде бараат оставки, како од локалната, така и од централната власт.

И денеска протест и контра-протест

Фокус - 15.04.2016

Протестот повторно ќе започне пред Собрание во 18 часот. Од граѓанското движење „Протестирам“, кое е организатор, велат дека секој ден ќе се собираат се додека не им се исполнат барањата. Незадоволните граѓани од одлуката на претседателот Ѓорѓе ...

Заврши протестот пред владата

Фокус - 15.04.2016

Протестот почна од СЈО, па преку собранието и плоштадот заврши пред владината зграда. Во генерално мирна атмосфера, без поголеми инциденти, заврши протестот пред владината зграда, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“, со барања за ...

(ВИДЕО/ФОТО) Јајца за порта “Македонија”, цвеќе за полицајците

Локално - 15.04.2016

Со 15,000 плата. #протестирам #п pic.twitter.com/BGXiQEKIOj — Martin Ko (@martinko40) April 15, 2016 Протестантите запрени кај порта Македонија на нејзините ѕидови испишаа “Протестирам” и подоцна портата ја гаѓаа со јајца.

(ВИДЕО) Огромни полициски сили го блокираа демонстрантите кај порта “Македонија”, не дозволуваат пристап до Собранието

Локално - 15.04.2016

Блокиран пристапот до собрание. Водени топови. #протестирам #п pic.twitter.com/imBB7hoGcy — Martin Ko (@martinko40) April 15, 2016 Четврти ден протести во центарот на Скопје. И денеска протестот започна пред СЈО во знак на поддршка .

(ФОТО/ВИДЕО) Почна протестот пред СЈО

Локално - 15.04.2016

#протестирам оди пред собрание! pic.twitter.com/teascS788J — Martin Ko (@martinko40) April 15, 2016 Четврти ден протести во центарот на Скопје. И денеска протестот започна пред СЈО во знак на поддршка .

(ВИДЕО) Демонстрантите блокирани пред Влада

Локално - 15.04.2016

Блокирано пред влада. #протестирам #п pic.twitter.com/S8h2mwIsef — Martin Ko (@martinko40) April 15, 2016 По половина час поддршка за Специјалното јавно обвинителство, стотиците граѓани тргнаа накај Собранието.

Денеска нови протести, ЕУ бара итни преговори

Сакам да кажам - 15.04.2016

За денеска во 18 часот пред седиштето на СЈО во Скопје повторно е закажан протест на граѓаните што се противат на одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичари и против изборите закажани за 5 јуни.

Протест пред Собранието против одлуката на Иванов

Дневник - 15.04.2016

Пред Собранието на Република Македонија почна протестот против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да помилува 56 политичари и функционери. Демонстрантите скандираат „Оставка“ и „Нема правда, нема мир“.

(ФОТО) И Битолчани се кренаа на нозе –

Репортер - 15.04.2016

Вечерва, како и во изминатите два дена, покрај Скопје, масовен протест против одлуката на Иванов за помилување на политчари, има и во Битола. Граѓаните се на улица каде бараат оставки, како од локалната, така и од централната власт.

ПРЕКРАСНО! таа им подари цвеќе на сите полицајци на ПРОТЕСТОТ (ВИДЕО)

Exclusive.mk - 15.04.2016

Вечерва за време на протестот една учесничка им подари цвеќиња на сите полицајци кој беа на должност и го воведуваа редот и мирот за време на протестот. Таа како што и самата вели дека тие се на својата должност и сепак тоа им е работа за која ...

Пуштени 13. приведени лица од протестите во Скопје, двајца заработија кривични пријави

еМагазин - 15.04.2016

Од вкупно 13 приведени од завчерашниот протест во Скопје против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов, за помилување на стите политичари и нивните соработници против кои се водат истраги, двајца заработија кривични пријави, а останатите 11 се ...

Денеска повторно протести

Фактор - 15.04.2016

Протести против одлуката на претседателот Иванов, како и контрапротест на оние кои ја поддржуваат неговата одлука да ги аболицира одговорните за аферата „прислушување“ ќе бидат одржани и денеска во 18 часот.

(ВИДЕО+ФОТО) Пред СЈО започна четвртиот протест против одлуката на Иванов – граѓаните доаѓаат

Репортер - 15.04.2016

Вечерашниот четврти по ред протест против одлуката на Иванов за помилување на политчарите, започна во 18 часот, пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, кое се наоѓа веднаш до студентскиот дом Кузман Јосифовски-Питу на булеварот ...

Прилеп-Скопје via Солун

10без10 - 15.04.2016

Иако слабиот одзив на членовите на прилепската опозиција, за подршката на вчерашните протести беше документиран со фотографии од лице место, за што известивме во текот на вчерашниот ден, и истата вест беше „уредно“ демантирана со соопштение без ...

Еве како се протестираше синоќа пред Собрание!

Пулс24 - 15.04.2016

Во пресрет на вештите каменувачи на полицијата и безбедносните сили од кои бараат помош кога некој ги нарушува нивните права, следи поздрав за синоќешните баратели на правда преку улични немири.

Протест пред Собранието против одлуката на Иванов

24 Вести - 14.04.2016

Пред Собранието на Република Македонија почна протестот против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да помилува 56 политичари и функционери. Демонстрантите скандираат „Оставка“ и „Нема правда, нема мир“.

(Видео) Протестот против Иванов вечерва е пред Парламентот

Телма - 14.04.2016

Неколку илјади граѓани денеска повторно протестираат против одлуката на Претседателот Иванов за аболиција на 56 лица. Присутните изразуваат незадоволство од постапките на Иванов, од кого бараат да понесе одговорност и оставка од функцијата.

Започна денешниот протест пред Собранието

Нова ТВ - 14.04.2016

Започна денешниот протест. Има две групи граѓани, едните се собраа пред канцеларијата на Специјалното јавно обвинителсто и се упатија кон Собранието додека другата група е веќе пред Собранието.

Видео: Атмосфера од почетокот на протестот пред Собранието

Нова ТВ - 14.04.2016

Протестот кој се одвиваше пред Собранието денеска беше масовен и мирен. Граѓаните побараа обвиненија за сите оние што сториле криминал во Македонија, како и прочистен избирачки список за да може да се одржат фер избори.

Втор протест во Битола против одлуката на Иванов

Утрински - 14.04.2016

Членови на граѓански организации, поддржувачи на нивните политики и на опозициските партии, и вечерва во Битола одржаа протест против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов, како и против битолскиот градоначалник Владимир Талески за ...

Трет ден паралелни протести по одлуката на Иванов

Утрински - 14.04.2016

Пред Собранието на Република Македонија почна протестот против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да помилува 56 политичари и функционери. Демонстрантите скандираат „Оставка“ и „Нема правда, нема мир“.

Започна протестот пред Собрание

Алсат-М - 14.04.2016

Неколку стотини граѓани во моментов се собраа на протест пред Собранието на Република Македонија против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да помилува на 56 политичари и функционери. Тие скандираат „Оставка, оставка“, „Нема правда нема мир.

Започна протестот пред Собранието, демонстрантите бараат оставка на Иванов

Р.С.Европа - 14.04.2016

Неколку стотини граѓани во моментов се собраа на протест пред Собранието на Република Македонија против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да помилува на 56 политичари и функционери. Тие скандираат „Оставка, оставка“, „Нема правда нема мир.

Протестите - слика за поделена Македонија

Deutsche Welle - 14.04.2016

Два протеста завршија, а на социјалните мрежи веќе се најавуваат нови протести за утре, на денот кога преседателот на Собранието најави дека ќе ги распише изборите договорени за 5-ти јуни.

Втор ден протести во Битола (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 14.04.2016

Во 19 часот започна протестот против одлуката на претседателот Иванов за помилување на политичари од власта и опозицијата. Протестот почна од кај Офицерскиот дом во Битола, продолжија преку Широк сокак, за да стигнат пред зградата на општина Битола.

И вечерва судир со полицијата пред зградата на општина Битола (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 14.04.2016

Протестот кој вечерва започна околу 19 часот, заврши пред зградата на општина Битола. Таму кордон од полиција. Демонстрантите бараа оставка од градоначалникот на Битола Владимир Талески. И вечерва како и синоќа тие се судрија со полицијата, јави ...

Снимки од вчерашните протести (ВИДЕО)

МКД - 14.04.2016

Делови од вчерашните протести против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на сегашните и бивши функционери поврзани со скандалот со прислушувањето. ...

Граѓани протестираат пред Собрание и бараат оставка од Иванов (ФОТО)

МКД - 14.04.2016

Веќе трет ден се протестира против контроверзната одлука на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 лица, најголем дел вклучени во случаи со скандалот со прислушувањето. Овој пат протестот започна пред пред Собранието на Република Македонија.

Нов протест против аболицирањето: Се бара оставка од Иванов

Кајгана - 14.04.2016

Како и претходниве два дена, и денеска во доцните попладневни часови започна протестот против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 лица вклучени во случаи кои произлегуваат од прислушуваните телефонски разговори .

АПМ ги осуди приведувањата на демонстрантите

+инфо - 14.04.2016

Алијансата за позитивна Македонија (АПМ) соопшти дека го поддржува прогласот за здружување, организиран од страна на граѓанското движење „Протестирам“. „Како либерална партија сметаме дека барањата на ова движење треба да бидат поддржани од сите ...

Почна протестот пред Собрание

А1 On - 14.04.2016

Протестот против одлуката на Претстедателот за аболирање и помилување почна пред зградата на Парламентот. Први се обратија активистот и новинар Огнен Јаневски и актерката Ирена Ристиќ. Се скандира оставка за ...

И вечерва судир со полицијата пред зградата на општина Битола

Тера - 14.04.2016

Протестот кој вечерва започна околу 19 часот, заврши пред зградата на општина Битола. Таму кордон од полиција. Демонстрантите бараа оставка од градоначалникот на Битола Владимир Талески. И вечерва како и синоќа тие се судрија со ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Третиот протест започна – се повеќе граѓани доаѓаат пред Собрание

Либертас - 14.04.2016

Пред Собранието започна третиот ден протест против одлуката на Иванов за помилување на сите политичари. Денешниот протест беше најавен од претходно и организиран од повеќе невладини организации, првично за да се спречат избори на 5 јуни поради тоа ...

ВИДЕО: Судир на демонстранти со полицијата и во Битола

Либертас - 14.04.2016

До судир меѓу демонстранти и полицијата дојде и на вечерашниот протест во Битола. Протест во овој град имаше и вчера но денеска граѓаните имаа дополнителна причина да излезат на улица. Тоа е случајот „Транспортер“ кој го отвори СЈО.

Протестот се помасовен, се бара слобода за приведените

Фокус - 14.04.2016

Незадоволните граѓани бараат оние кои на вчерашниот протест беа приведени од страна на полицијата, да бидат ослободени. Од минута во минута се зголемува бројот на граѓани пред Собранието кои протестираат против одлуката на претседателот Иванов за ...

[Дискусија] Млади, протести, полициска бруталност

Радио МОФ - 14.04.2016

Што се случи на синоќешните протести во Скопје кои избувнаа поради одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за ги аболицира политичарите против кои има кривични пријави и се водат кривични постапки? Дали полицијата употреби прекумерна сила кон ...

ФОТО: Големи колони луѓе се движат кон Собранието

А1 On - 14.04.2016

Стотици луѓе го исполнија просторот пред собранието пред почетокот на закажаниот протест против аболицијата на Ѓорге Иванов и со барање за одложување на изборите, затоа што ниту еден од условите не е исполнет.

Втор ден протести во Битола

Тера - 14.04.2016

Во 19 часот започна протестот против одлуката на претседателот Иванов за помилување на политичари од власта и опозицијата. Протестот почна од кај Офицерскиот дом во Битола, продолжија преку Широк сокак, за да стигнат пред зградата на општина Битола.

Алијансата за позитивна Македонија со поддршка на граѓанското движење „Протестирам“

А1 On - 14.04.2016

Алијансата за позитивна Македонија го поддржува прогласот за здружување, организиран од страна на граѓанското движење Протестирам. Како либерална партија сметаме дека барањата на ова движење треба да бидат поддржани од сите граѓани, формални и ...

Заврши денешниот протест, утре нов

+инфо - 14.04.2016

Завршија денешните протести пред Владата и пред Собранието, како и контра протестот пред седиштето на СДСМ. За утре се најавува нов протест кој ќе биде проследен со нов контра протест. Атмосферата во еден момент стана тензична и напната.

И граѓани, ама и полицајци од Охрид се упатија на најавениот протест во Скопје

OhridNews - 14.04.2016

Околу 300 граѓани на Охрид, симпатизери на опозицијата, со организиран превоз попладнево заминаа за Скопје каде ќе учествуваат на протестот што го организира граѓанското движење „Протестирам“ против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на ...

(ФОТО) Почнува протестот пред Собрание

Фокус - 14.04.2016

Незадоволни граѓани почнаа да се собираат пред Собранието, од каде денеска почнува протестот против одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за општа аболиција на сите осомничени во случаите кои произлегуваат од прислушуваните материјали.

[Фото] Протест пред Собрание, граѓани бараат оставка од Иванов

Радио МОФ - 14.04.2016

Голем број граѓани се собрани на протест пред Собранието на Република Македонија против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да помилува на 56 политичари и функционери. Тие скандираат „Оставка“, „Нема правда, нема мир“, „Убијци“.

ОБНОВЕНО Почна протестот пред Собрание (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

+инфо - 14.04.2016

Почна протестот по граѓанската иницијатива со мото „Одложете ги изборите – во спротивно бојкот“ кој беше закажан за 18 часот пред Собранието на Македонија. Неколку илјади граѓани се собрани за да побараат оставка од претседателот Ѓорге Иванов и ...

Протестот низ фото објектив (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 14.04.2016

Фотографии од денешниот протест во организација на 80-тина граѓански организациии низ објективот Борче Поповски. „Во светло на општата аболиција од претседателот Иванов од 12 април, сметаме дека е неопходно итно повлекување на оваа одлука и ...

[Видео] Протестите ги здружија граѓаните – криминалците треба да бидат осудени

Радио МОФ - 14.04.2016

Студентите се здружуваат на протестите кои продолжуваат секој ден во шест, а за денеска се очекува огромна бројка на протестот, беше најавено на денешната дискусија во Радио МОФ „Млади, протести, полициска бруталност“.

Тензично и многу полиција – протестот за оставка на Иванов заврши пред Влада

Радио МОФ - 14.04.2016

Откако граѓаните кои беа излезени на протест пред штабот на ВМРО ДПМНЕ беа истиснати на улица од полицијата, која не им дозволи да се приближат кон зградата, се упатија кон Владата на Македонија.

Мирен протест во Битола

Канал5 - 14.04.2016

Членови на граѓански организации, поддржувачи на нивните политики и на опозициските партии, вечерва во Битола одржаа мирен протест против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов, како и против битолскиот градоначалник Владимир Талески за ...

(ФОТО) Големи колони луѓе се движат кон Собранието

Локално - 14.04.2016

Стотици луѓе го исполнија просторот пред собранието пред почетокот на закажаниот протест против аболицијата на Ѓорге Иванов и со барање за одложување на изборите, затоа што ниту еден од условите не е исполнет а1он.

(Видео) Протестот против Иванов вечерва е пред Парламентот

Локално - 14.04.2016

Неколку илјади граѓани денеска повторно протестираат против одлуката на Претседателот Иванов за аболиција на 56 лица. Присутните изразуваат незадоволство од постапките на Иванов, од кого бараат да понесе одговорност и оставка од функцијата, ...

ФОТО: Две до три илјади лица се собраа пред Собранието на протестот на СДСМ и СОРОС

Курир - 14.04.2016

Две до три илјади лица поддржувачи на СДСМ се собраа на денешниот протест пред Собранието на Република Македонија на протестот против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов. На протестот кој започна во 18 часот, можат да се забележат дежурните ...

Повторно протест и контрапротест Во Скопје

Сакам да кажам - 14.04.2016

Во центарот на Скопје вечерва пак ќе има два протести. Пред Собранието се граѓаните жшто протестираат против аболицијата на Ѓорѓе Иванов. Тие бараат и одложување на изборите на 5 јуни. Пред малку пред Собранието се појави и лидерот на СДСМ Зоран ...

ПРЕНОЌИЈА ВО СТАНИЦА: Приведените од протестите сè уште на информативен разговор

Телеграф - 14.04.2016

Сите 13 уапсени во синоќешните протести против одлуката на Иванов за помилување политичари ноќта ја поминаа во полициска станица. Со нив сè уште се врши информативен разговор, велат од СВР-Скопје Тринаесеттемина уапсени во вчерашните протести сè ...

Револтираните граѓани трет ден по ред протестираат и бараат оставка од Иванов

Точка - 14.04.2016

Денес, трет ден по ред граѓаните продолжија да протестираат против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите. Денес од 18 часот, револтираните граѓани повторно се собираат пред Собранието на Република Македонија на протест против ...

(ГАЛЕРИЈА) Започна протестот за оставка на претседателот и одложување на изборите

Локално - 14.04.2016

Веќе еден час трае најавениот денешен протест пред Парламентот, во кој движењето #Протестирам како и движењето „Бараме фер и слободни избори“ го изјавуваат својот револт кон одлуката на претстедателот Иванов за општа аболиција на сите политичари.

ВИДЕО: Заврши протестот во Битола

Орбис - 14.04.2016

Денес, како и во другите градови низ Македонија, така и во Битола организирани преку социјалните мрежи, граѓани излегоа во 19 часот на протест против одлуката на Претседателот Ѓорге Иванов за помилување на политичари од власта и опозицијата.

Мирен протест во Битола

Press24 - 14.04.2016

Членови на граѓански организации, поддржувачи на нивните политики и на опозициските партии, вечерва во Битола одржаа мирен протест против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов, како и против битолскиот градоначалник Владимир Талески за ...

АПМ ја подржува граѓанската иницијатива „Протестирам“

Kumanovo News - 14.04.2016

Алијансата за позитивна Македонија го поддржува прогласот за здружување, организиран од страна на граѓанското движење Протестирам. „Како либерална партија сметаме дека барањата на ова движење треба да бидат поддржани од сите граѓани, формални и ...

ФОТО: Две до три илјади лица се собраа пред Собранието на протестот на СДСМ и СОРОС

Press24 - 14.04.2016

Две до три илјади лица поддржувачи на СДСМ се собраа на денешниот протест пред Собранието на Република Македонија на протестот против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов. На протестот кој започна во 18 часот, можат да се забележат дежурните ...

(ФОТО) Големи колони луѓе се движат кон Собранието

Репортер - 14.04.2016

Стотици луѓе го исполнија просторот пред собранието пред почетокот на закажаниот протест против аболицијата на Ѓорге Иванов и со барање за одложување на изборите, затоа што ниту еден од условите не е исполнет.

Алијансата за позитивна Македонија со поддршка на граѓанското движење „Протестирам“

Репортер - 14.04.2016

Алијансата за позитивна Македонија го поддржува прогласот за здружување, организиран од страна на граѓанското движење Протестирам. Како либерална партија сметаме дека барањата на ова движење треба да бидат поддржани од сите граѓани, формални и ...

ФОТО: Што напишаа медиумите од регионот за насилните протести во Скопје?

Скопје инфо - 14.04.2016

Хаос во Скопје, Хаос во Македонија, се судрија демонстрантите и полицијата...Ова се само дел од насловите во медиумите од регионот за вчерашните протести во Скопје по одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за општ прекин на сите постапки против ...

ФОТО: На протестот на СДСМ и СОРОС се собраа две до три илјади лица

Нетпрес - 14.04.2016

На денешниот протест пред Собранието на Република Македонија се собраа две до три илјади поддржувачи на СДСМ кои протестираат против одлуката која ја донесе претседателот Ѓорѓе Иванов. Свое обраќање пред присутните имаа Петрит Сарачини и Мирјана ...

Трет ден протести против одлуката на Иванов за помилување на сите политичари

Бриф - 14.04.2016

Пред Собранието започна третиот ден протест против одлуката на Иванов за помилување на сите политичари. Денешниот протест беше најавен од претходно и организиран од повеќе невладини организации, првично за да се спречат избори на 5 јуни поради тоа ...

(ВИДЕО) Судир на демонстранти со полицијата и во Битола

Репортер - 14.04.2016

До судир меѓу демонстранти и полицијата дојде и на вечерашниот протест во Битола. Протест во овој град имаше и вчера но денеска граѓаните имаа дополнителна причина да излезат на улица. Тоа е случајот „Транспортер“ кој го отвори СЈО.

Во Битола пак се протестира против одлуката на Иванов за аболиција

Фактор - 14.04.2016

Во Битола втор ден по ред се протестира против одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов, да амнестира политичари од власта и опозицијата. Протестот започна во 19 часот, од кај Офицерскиот дом во Битола, продолжија преку Широк сокак, за да стигнат пред ...

И граѓани од Куманово заминаа на протест, а полицијата масовно се мобилизира (видео)

Кумановски м. - 14.04.2016

Активистите на Цивил ги снимија полициските колони кои се подготвуваат за вечерашните најавени протести по одлуката на Иванов за аболиција на политичарите. Во вчерашните протести беа приведени 12 лица, канцеларијата на Иванов беше целосно ...

СДСМ-Прилеп со обид за поддршка на денешните протести во Скопје

10без10 - 14.04.2016

Полу празни автобуси попладнево тргнаа од пред седиштето на СДСМ во Прилеп за поддршка на најавените протести во Скопје. Иако денешниот протест во главниот град не е во организација на СДСМ, членови и симпатизери на СДСМ од Прилеп организирано ...

Почна протестот пред Собрание

Репортер - 14.04.2016

Протестот против одлуката на Претстедателот за аболирање и помилување почна пред зградата на Парламентот. Први се обратија активистот и новинар Огнен Јаневски и актерката Ирена Ристиќ. Целиот простор кон паркот „Жена“ е ограден со железни огради и ...

ФОТО: Еве што напишаа медиумите од регионот за насилните протести во Скопје

Press24 - 14.04.2016

Хаос во Скопје, Хаос во Македонија, се судрија демонстрантите и полицијата...Ова се само дел од насловите во медиумите од регионот за вчерашните протести во Скопје по одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за општ прекин на сите постапки против ...

Протест пред Собранието против одлуката на Иванов

Press24 - 14.04.2016

Пред Собранието на Република Македонија почна протестот против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да помилува 56 политичари и функционери. Демонстрантите скандираат „Оставка“ и „Нема правда, нема мир“.

Почна протестот пред Собрание, се бара оставка од шефот на државата

Фактор - 14.04.2016

Неколку стотини граѓани попладнево се собраа на протест пред Собранието на Република Македонија. Трет ден протестираат против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да помилува 56 политичари и функционери.

И битолчани протестираат

Вечер - 14.04.2016

Членови на граѓански организации, поддржувачи на нивните политики и на опозициските партии, вечерва во Битола одржаа мирен протест против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов, како и против битолскиот градоначалник Владимир Талески за ...

Фото: Улиците не мируваат, се бараат оставки и реформи

Позитив.мк - 14.04.2016

Грaѓанските организации предводени од повикот на „Протестирам“ излегоа пред Собранието на Република Македонија со пораки за оставка на претседателот Иванов, повлекување на одлуката за аболиција, обезбедување на услови за регуларни избори, слободни ...

СДСМ Прилеп со реакција до 10без10

10без10 - 14.04.2016

До редакцијата на 10без10 пристигна реакција од страна на СДСМ Прилеп, на денешниот напис за нивната организирана поддршка за протестите во Скопје. Реакцијата ја пренесуваме во целост. Почитувани, Целосно ги отфрламе денешните наводи изнесени во ...

Што порачаа демонстрантите од пред Собранието?

Фактор - 14.04.2016

Голем број револтирани граѓани, претставници на Студентскиот пленум, активисти, опозиционери се собраа трет ден пред Собранието, за да побараат оставка од претседателот Ѓорѓе Иванов за срамната аболиција.

(ВИДЕО) ВЕЧЕРВА ТРЕТ ДЕН ПРОТЕСТИ-Студентите со марш најавија учество!

Фактор - 14.04.2016

За денес во 18:00 пред Собрание повторно се најавени протести организирани како и претходните два дена од движењето „Протестирам“. Од ова движење бараат Итно да се ослободат вчерашните приведени лица меѓу кои има и студенти, бараат оставка од ...

Нов протест пред Собранието за оставка од Иванов

Макфакс - 14.04.2016

Како и претходниот ден, во четвртокот во доцните попладневни часови започна протестот против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 лица вклучени во случаи кои произлегуваат од прислушуваните телефонски разговори Собранието на ...

Мирен протест во Битола

Lider - 14.04.2016

Членови на граѓански организации, поддржувачи на нивните политики и на опозициските партии, вечерва во Битола одржаа мирен протест против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов, како и против битолскиот градоначалник Владимир Талески за ...

Мирен граѓански протест во Битола

Пулс24 - 14.04.2016

Членови на граѓански организации, поддржувачи на нивните политики и на опозициските партии, вечерва во Битола одржаа мирен протест против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов, како и против битолскиот градоначалник Владимир Талески за ...

На протестот на СДСМ и СОРОС се собраа две до три илјади луѓе

Пулс24 - 14.04.2016

Две до три илјади лица поддржувачи на СДСМ се собраа на денешниот протест пред Собранието на Република Македонија на протестот против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов. На протестот кој започна во 18 часот, можат да се забележат дежурните ...

ЛДП: Излезете на протести, ова е битка за иднината на земјата

24 Вести - 13.04.2016

Опозициската ЛДП ги повикува сите граѓани да се приклучат на протестите иницирани од група граѓани, револтирани од скандалозната, противзаконска и неправична одлука на Ѓорге Иванов, кој застана на страна на политичарите криминалци и буквално им ...

ЛДП: Излезете на протести, ова е битка за иднината на нашите деца

Нова ТВ - 13.04.2016

Либерално-демократската партија ги повикува сите граѓани да се приклучат на протестите иницирани од група граѓани, револтирани од, како што велат скандалозната, противзаконска и неправична одлука на Ѓорге Иванов.

Протест пред канцеларијата на Иванов, контра протест пред Собрание

Нова ТВ - 13.04.2016

Протестот од пред зградата на СЈО, продолжи пред канцеларијата на претседателот Иванов на Рекорд. Патот меѓу канцеларијата и Собранието на РМ е блокиран од полицијата, бидејќи во моментот таму се одвива контра протест, јавува репортерката на НОВА ...

Битолчани на протест, бараат оставка од претседателот Иванов

Телма - 13.04.2016

Битолчани попладнево излегоа на протест да го искажат својот револт против одлуката на претседателот Иванов за помилување на политичари и други лица. Додека ги извикуваа паролите „Нема правда нема Мир“ „Оставка“, граѓаните фрлаа со јајца по стаклота ...

Инциденти на протестите во Битола

Телма - 13.04.2016

Граѓаните кои попладнево учествуваа на протестите во Битола се упатија кон општинската зграда да го изразат својот револт против аболицијата на битолскиот градоначалник Владимир Талески од страна на претседателот Иванов.

Демонстрантите се пред Собранието, контра демонстрантите си заминаа

Р.С.Европа - 13.04.2016

Демонстрантите кои го пробија полицискиот кордон кај Рекорд кој беше поставен со цел да не се пресретнат со граѓаните кои учествуваат во контра протестите, мирно протестираат пред Собранието.

Демонстрантите се собраа пред СЈО, најавен контра протест пред Собранието

Р.С.Европа - 13.04.2016

Пред Специјалното Јавно Обвинителство започна протестот на граѓаните кои се противат на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување политичари од власта и опозицијата кои се поврзани со прислушувањето и политичката криза.

„Протестирам“ упатија проглас за обединување и повикуваат на нови масовни протести

МКД - 13.04.2016

По контроверзната одлука на претседателот Ѓорѓе Иванов да ги аболицира сите политичари против кои се водат кривични постапки, граѓанското движење „Протестирам“ повторно уклучи „аларм“. Упатуваат проглас за обединување на сите правдољуби граѓани, ...

И во Битола протест против одлуката на Иванов, со јајца кон полицијата (ФОТО)

МКД - 13.04.2016

Попладнево и во Битола се одржува протест како реакција на одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите од власта и опозицијата, јави Тера . Протестот почна кај Шехерезада, каде што демонстрантите почнаа да фрлаат јајца кон ...

Во 18 часот нов протест поради одлуката на Иванов, започнува од пред СЈО

Либертас - 13.04.2016

Неформалното граѓанско здружение „Протестирам“ најавува нов протест од 18 часот. Ви го пренесуваме повикот објавен на Фејсбук : Огорчени од уништувањето на она малку преостанато од државноста на Македонија, гневни на самоволието со кое Никола ...

„Протестирам“ повикува на масовни протести од вечерва во 18 часот

Окно - 13.04.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ повика на секојдневни протести од вечерва, во 18 часот, а најмасовно се очекува да биде во петок на 15 април пред Собранието, за кога е најавено распишување на предвремени избори.

Протест против одлуката на Иванов и во Битола, судир со полицијата

Фокус - 13.04.2016

Дошло до судир на демонстрантите со полицијата кога тие се обиделе да влезат во општинската зграда. Вечерва и во Битола се одржува протест против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги аболицира сите осомничени или осудени од случаите кои се ...

ЛДП: Излезете на протести, ова е битка за иднината на нашите деца!

А1 On - 13.04.2016

„Либерално-демократската партија ги повикува сите граѓани да се приклучат на протестите иницирани од група граѓани, револтирани од скандалозната, противзаконска и неправична одлука на Ѓорге Иванов.

„Протестирам“ повикува на масовни протести од вечерва во 18 часот

Радио МОФ - 13.04.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ повика на секојдневни протести од вечерва, во 18 часот, а најмасовно се очекува да биде во петок на 15 април пред Собранието, за кога е најавено распишување на предвремени избори.

Судир со полицијата на протестот пред зградата на општина Битола

А1 On - 13.04.2016

Вечерва и во Битола се одржува протест против одлуката на Ѓорге Иванов за општа аболиција. Како што објави порталот Коктел.мк, дошло до судир на демонстрантите со полицијата кога тие се обиделе да влезат во општинската ...

Судир со полицијата на протестот пред зградата на општина Битола

+инфо - 13.04.2016

И во Битола се одржува протест против одлуката на Ѓорѓе Иванов за општа аболиција. Како што објави порталот Коктел.мк, дошло до судир на демонстрантите со полицијата кога тие се обиделе да влезат во општинската зграда.

ГАЛЕРИЈА: Демонстрантите фрлаа со јајца по канцеларијата на Иванов во Битола

Либертас - 13.04.2016

Попладнево протест во Битола како реакција на одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите од власта и опозицијата, објави ТВ Тера . Протестот почна кај Шехерезада, каде демонстранците почнаа со јајца да фрлаат кон полциијата која ...

ЛДП: Излезете на протести, ова е битка за иднината на нашите деца!

+инфо - 13.04.2016

Либерално-демократската партија ги повикува сите граѓани да се приклучат на протестите иницирани од група граѓани, револтирани од скандалозната, противзаконска и неправична одлука на Ѓорге Иванов.

„Протестирам“ повикува на масовни протести од вечерва во 18 часот

+инфо - 13.04.2016

Масовен протест денеска ќе почне во 18 часот пред просторите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје, соопшти граѓанското движење Протестирам кое најавува секојдневни протести, а најмасовно се очекува да биде в петок на 15 април пред ...

ФОТО: Судир со полицијата на протестот против одлуката на Иванов пред општина Битола

Либертас - 13.04.2016

Денеска и во Битола се одржува протест против одлуката на Иванов за општа аболиција. Како што објави порталот Коктел.мк , дошло до судир на демонстрантите со полицијата кога тие се обиделе да влезат во општинската ...

Протест во Битола, со јајца кон канцеларијата на Иванов

Тера - 13.04.2016

Попладнево протест во Битола како реакција на одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите од власта и опозицијата. Протестот почна кај Шехерезада, каде демонстранците почнаа со јајца да фрлаат кон канцеларијата на претседателот ...

ЛДП: Помина времето за политичка борба, време е за улица!

Фокус - 13.04.2016

Ова е последната битка на граѓаните против оваа ненародна, анти-државна власт која ги зема под контрола буквално сите институции, порачаа либералдемократите. Опозицискиот ЛДП ги повикува сите граѓани да се приклучат на протестите иницирани од група ...

Почна денешниот протест против аболицијата од страна на Иванов

Фокус - 13.04.2016

Како и вчера, протестот ќе продолжи пред Канцеларијата на претседателот на Рекорд. Демонстрантите извикуваат „Нема правда, нема мир“, „Уа криминалци“ и „За криминалци само робија“. Незадоволни граѓани веќе почнаа да се собираат пред Специјалното ...

Повторно протести во Скопје, се бара оставка од Иванов

Кајгана - 13.04.2016

Граѓаните и денеска излегоа на протести на улиците на Скопје, како знак на револт против вчерашната одлука на претседателот на државата да ги помилува политичарите кои се гонат кривично. Исто како вчера, демонстрантите се собраа пред народната ...

„Протестирам“: Време е! Се гледаме на улиците!

Фокус - 13.04.2016

Повикуваме на масовен протест, денес, среда 13 април 2016, кој ќе започне од пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје Од „Протестирам“ денеска испратија проглас за обединување на сите, гневни од самовоилето на Никола Груевски ...

Завршија протестите во Скопје – Најмалку 12 приведени

А1 On - 13.04.2016

Протестите завршија со најмалку 12 приведени и двајца повредени новинари. Не е исклучено дека ќе има извештаи за други повредени и уапсени на вечерашните протести кои што завршија со демолирање на канцеларијата на претседателот Иванов во центарот на ...

„Нема правда, нема мир!“ пред СЈО

Радио МОФ - 13.04.2016

И денеска во 6 часот поголем број граѓани се собраа пред канцелариите во кои е сместено Специјалното јавно обвинителство за да дадат поддршка на нивната работа, но и да го искажат својот револт од вчерашната одлука на претседателот Ѓорѓе Иванов, да ...

Граѓаните повикуваат на масовен протест и упатуваат „Проглас за обединување“

Локално - 13.04.2016

Огорчени од уништувањето на она малку преостанато од државноста на Македонија, гневни на самоволието со кое Никола Груевски и неговите соработници и полтрони ја уништуваат иднината на генерации македонски граѓанки и граѓани, неможејќи повеќе да ...

Се повикува на Проглас за обединување и протести

Точка - 13.04.2016

Група граѓани, кои и во вторник излегоа на протести во Скопје, по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги ослободи сите политичари од вина, повикуваат на протест во среда, што ќе почне пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, а на ...

ФОТО: Судир со полицијата на протестот против одлуката на Иванов пред општина Битола

Локално - 13.04.2016

Денеска и во Битола се одржува протест против одлуката на Иванов за општа аболиција. Како што опренесува Либертас дошло до судир на демонстрантите со полицијата кога тие се обиделе да влезат во општинската ...

(ВИДЕО) Битолчани на протест, бараат оставка од претседателот Иванов

Локално - 13.04.2016

Битолчани попладнево излегоа на протест да го искажат својот револт против одлуката на претседателот Иванов за помилување на политичари и други лица, информира Телма . Додека ги извикуваа паролите „Нема правда нема Мир“ „Оставка“, граѓаните фрлаа со ...

(ВИДЕО+ФОТО) Полицијата спречи протест пред ВМРО-ДПМНЕ, демолирана канцеларијата на Иванов

Локално - 13.04.2016

Продолжува масовниот граѓански протест против одлуката на Иванов за помилување на политичарите, информира Либертас. Од СЈО, демонстрантите беа пред канцеларијата на Иванов на Рекорд, па пред Собранието, каде настанаа турканици со полицијата во обид ...

ДЕНЕС ВО 18ч: Движењето „Протестирам“ повикува на масовен протест

Фактор - 13.04.2016

Повик за масовна излезеност на денешниот протест упатија од движењето „Протестирам“ од каде велат дека се огорчени од уништувањето на она малку преостанато од државноста на Македонија. „Гневни на самоволието со кое Никола Груевски и неговите ...

ЛДП: Излезете на протести, ова е битка за иднината на нашите деца!

Репортер - 13.04.2016

„Либерално-демократската партија ги повикува сите граѓани да се приклучат на протестите иницирани од група граѓани, револтирани од скандалозната, противзаконска и неправична одлука на Ѓорге Иванов.

Се повикува на Проглас за обединување и протести

Макфакс - 13.04.2016

Група граѓани, кои и во вторник излегоа на протести во Скопје, по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги ослободи сите политичари од вина, повикуваат на протест во среда, што ќе почне пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, а на ...

ЛДП:Време е народот да ги земе работите во свои раце, на улица!

Фактор - 13.04.2016

Либерално-демократската партија ги повикува сите граѓани да се приклучат на протестите организирани од група граѓани, револтирани од скандалозната одлука на претседателот Ѓорге Иванов. Со оваа одлука, Иванов застана на страна на политичарите ...

Судир со полицијата на протестот пред зградата на општина Битола

Репортер - 13.04.2016

Вечерва и во Битола се одржува протест против одлуката на Ѓорге Иванов за општа аболиција. Како што објави порталот Коктел.мк, дошло до судир на демонстрантите со полицијата кога тие се обиделе да влезат во општинската ...

ПРЕД СЈО ВО 18 ЧАСОТ: Нов протест поради одлуката на Иванов!

Репортер - 13.04.2016

Неформалното граѓанско здружение „Протестирам“ најавува нов протест од 18 часот. Ви го пренесуваме повикот објавен на Фејсбук : Огорчени од уништувањето на она малку преостанато од државноста на Македонија, гневни на самоволието со кое Никола ...

Завршија протестите во Скопје – Најмалку 12 приведени

Репортер - 13.04.2016

Протестите завршија со најмалку 12 приведени и двајца повредени новинари. Не е исклучено дека ќе има извештаи за други повредени и уапсени на вечерашните протести кои што завршија со демолирање на канцеларијата на претседателот Иванов во центарот на ...

Демонстрантите се собраа пред СЈО, најавен контра протест пред Собранието

Exclusive.mk - 13.04.2016

Пред Специјалното Јавно Обвинителство започна протестот на граѓаните кои се противат на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување политичари од власта и опозицијата кои се поврзани со прислушувањето и политичката криза.

Повторно протест од пред СЈО

Фактор - 13.04.2016

Пред зградата на Специјалното јавно обвинителство се собраа околу 1000 луѓе, од каде го започнуваат својот протестен марш против одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за аболиција. Демонстрантите ќе се упатат кон канцеларијата на Иванов во центарот ...

И битолчани го кренаа гласот против одлуката на Иванов

Фактор - 13.04.2016

Во Битола попладнево имаше протест поради одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов, за аболиција на политичарите и функционерите од власта и опозицијата. Протестот почна кај Шехерезада, каде граѓаните фрлаа со јајца по полицијата.

Граѓани пред СЈО протестираат против одлуката на Иванов

Р.С.Европа - 12.04.2016

Мала група граѓани вечерва се собраа на протест пред Специјалното јавно обвинителство против денешната одлука на претседателот Ѓорге Иванов да ги прекине кривичните постапки против политичарите што се поврзани со политичката криза и аферата ...

(ФОТО) Раководството на СДСМ се приклучи кон протестот, поворката се упати кон Владата

Утрински - 12.04.2016

ФОТО: Андреј Гиновски Раководството на СДСМ се приклучи кон протестот, а поворката од неколку стотици граѓани, која постојано се зголемува, тргна кон Владата. Протестот доцна попладнево почна од пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство ...

„Протестирам“ закажа протест денеска во 18 часот поради одлуката на Иванов

МКД - 12.04.2016

Граѓанското здружение Протестирам закажа протест за денеска во 18 часот пред канцеларијата на Специјалното јавно обвинителство (кај студентскиот дом Кузман) поради одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов да ги прекине сите истраги и кривични постапки ...

#Протестирам најавува протест во 18 часот, од СЈО кон канцеларијата на Иванов

Либертас - 12.04.2016

Неформалното граѓанско движење #Протестирам најавува протест во 18 часот, по одлуката на Иванов за општа амнестија на политичарите. „Денешната одлука на Иванов стави крај на Пржинскиот договор и крај на надежта за правда и решавање на политичката ...

ГАЛЕРИЈА: Илјадници граѓани на протест пред Владата против одлуката на Иванов

Либертас - 12.04.2016

Илјадници граѓани мометално се наоѓаат на протест пред Владата, по одлуката на Иванов за општа амнестија на сите политичари. Протестот започна во 18 часот, најпрво пред СЈО, каде беше дадена поддршка, па продолжи кон канцеларијата на Иванов на ...

Протест во 18 часот против одлуката за аболицирање на сите политичари

Фокус - 12.04.2016

Протестот ќе започне пред Специјалното јавно обвинителство во знак за поддршка на ова тело кое требаше да ја донесе правната разврска на политичката криза, а ќе продолжи пред Канеларијата на Иванов, кој со својата одлука практично го укина ова ...

Два протести во центарот на Скопје - во протестот пред седиштето на ВМРО ДПМНЕ - направена штета на ТЦЦ Плаза, повреден ...

Канал5 - 12.04.2016

Во центарот на Скопје се одвиваат два протести - еден пред ВМРО ДПМНЕ еден пред СДСМ. Оштетен објектот на ТЦЦ Плаза. Двата протести следуваат по одлуката на претседателот со општ акт да ги сопре сите постапки кои се водат против политичари.

Протест во Скопје по одлуката на Иванов: Пред СЈО, па кај претседателот

еМагазин - 12.04.2016

„Денешната одлука на Иванов стави крај на Пржинскиот договор и крај на надежта за правда и решавање на политичката криза. Кога правдата е загушена, улиците не смеат да бидат мирни! Се гледаме денес во 18:00 пред канцелариите на Специјалното јавно ...

„Протестирам“ закажа протест денеска во 18 часот поради одлуката на Иванов

Репортер - 12.04.2016

Граѓанското здружение Протестирам закажа протест за денеска во 18 часот пред канцеларијата на Специјалното јавно обвинителство (кај студентскиот дом Кузман) поради одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов да ги прекине сите истраги и кривични постапки ...

Масовни протести вечерва и во Охрид

Press24 - 12.04.2016

Масовен протест на граѓаните во Охрид. До овој момент стотици граѓани во центарот на Охрид го изразуваат своето незадоволство од како што велат штетните политики на СДСМ и Заев. Бројот на граѓани од момент во момент постојано се зголемува бидејќи им ...

ГАЛЕРИЈА: Расте бројот на граѓани пред СДСМ - доаѓаат од сите градови

Press24 - 12.04.2016

Се повеќе граѓани се собираат пред седиштето на СДСМ. Масовноста расте од момент во момент бидејќи на протестот кој почна спонтано му се придружуваат граѓани кои доаѓаат и од други градов од Македонија.