TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фиго го пропушти славењето на Португалците на теренот

Утрински - 26.06.2004

Лут на селекторот Сколари поради замената на натпреварот со Англија Додека играчите и службените лица на Португалците ја прославуваа на теренот победата над Англија во четвртфиналето на Европското првенство, забележливо беше отсуството на капитенот Луис Фиго, кој се упати кон соблекувалната веднаш ...

Рикарду го испрати "Гордиот Албион" дома

Дневник - 26.06.2004

евро2004: ПОРТУГАЛИЈА на пенали Ја елиминира АНГЛИЈА Голманот на домаќините го одбрани ударот на Васел, а потоа токму тој го реализира пеналот од седмата серија, за голема радост на Португалците Домаќинот Португалија, во драматичен меч од четврт-финалето на Евро 2004, по изведување на пенали, со ...

<B>Рикардо нов херој на Португалија, повторно пенал-шок за Англија

Утрински - 26.06.2004

Домаќините по драмата со "Гордиот Албион" први полуфиналисти на Европското првенство Стадион: Луж, Лисабон, гледачи: 70.000, судија: Урс Маер Швајцарија), стрелци: Овен во 3 мин и Лампард во 115 мин за Англија, Постига во 83 и Коста во 110 за Португалија, жолти картони: Жерар, Г.Невил, Ф.Невил ...

Рикардо со голи раце ја одведе Португалија во полуфиналето

Време - 26.06.2004

ФУДБАЛ - 12. ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО ПОРТУГАЛИЈА Англискиот 38-годишен сон за нова слава на големите натпреварувања доживеа неуспех завчера на стадионот „Луз“ во Лисабон, откако Португалија ја победи Англија со 6-5 на пенали, по нерешениот резултат по 120 минути игра, 2-2, во четврт-финалето на ...

Португалија е во фудбалска екстаза по триумфот над Англија

А1 - 25.06.2004

Вечерашниот натпревар на „Жозе Алваладе“ стадионот во Лисабон меѓу бранителот на тронот Франција и аутсајдерот Грција би бил пресметка меѓу првиот и осмиот носител, ако четвртфиналистите на Европското фудбалско првенство се рангираат како фаворитите на Вимблдон.

"Тепачка" по Руни, Бариќ го претпочита Кувајт

Дневник - 25.06.2004

КИНАШ ВЕСТИ Славата на Вејн Руни на ЕП ја достигна највисоката точка и дури го засени капитенот на англиската репрезентација, Дејвид Бекам. Неговите обожаватели ќе имаат шанса да му станат соседи ако имаат 3 милиони фунти. Претприемачот Мајкл Макумб ја имал таа можност да купи имот блиску до домот ...

Почнува нокаут фазата на ЕП

А1 - 24.06.2004

Нема веќе дилеми. Најдобрите 8 европски селекции ќе играат во 1/4-финалето на континенталниот фудбалски собир во Португалија. Во големата осумка има место за оние кои покажаа најмногу. Жестоката програма во нокаут рундата во која нема поправен за грешките вечер ќе ја отворат домаќинот и Англија.

Дуел на тинејџерската инспирација на Руни и на Роналдо

Утрински - 24.06.2004

Вечерва на ЕП се игра првото четвртфинале меѓу домаќинот Португалија и Англија Можни состави Португалија: Рикардо, Мигел, Карваљо, Андраде, Нуно Валенте, Коштиња, Маниче (или Армандо Пети), Гиго, Деко, Роналдо, Нуно Гомеш. Англија: Џејмс, Г.Невил, Тери, Кемпбел, Кол, Бекам, Лампард, Жерар, Сколс, ...

Страхуваат од најмладите Роналду и Руни

Дневник - 24.06.2004

ДЕНЕСКА ПОЧНУВААТ ЧЕТВРТФИНАЛНИТЕ СРЕДБИ Со дуелот меѓу домаќинот Португалија и "лулката на фудбалот", Англија, на стадионот "Луш" во Лисабон (20:45 часот) почнуваат четвртфиналните дуели од Европското првенство во фудбал. Досега тие репрезентации меѓу себе имаат одиграно 20 меча, а Англичаните се ...

Руни, Руни за четврт-финале

Вест - 23.06.2004

ЕП ВО ФУДБАЛ ВО ПОРТУГАЛИЈА - ХРВАТСКА-АНГЛИЈА 2:4 (1:2) ЛИСАБОН. - Предводена од Вејн Руни, Англија ја прикажа својата најдобра партија досега на ЕП, совладувајќи ја Хрватска со 4:2 во последното коло од групата Б, со што обезбеди пласман во 1/4-финалето. Таму, "горди ЛИСАБОН.

<B>Руни го урна хрватскиот сон, Англија оди на Португалија

Утрински - 23.06.2004

И покрај водството уште во 5. минута, "коцкастите" надиграни и поразени од "Гордиот Албион" Стадион: "Луж", Лисабон, гледачи: 57.047, судија: Пјерлуиџи Колина (Италија), стрелци: Сколс 40мин, Руни 45, 68, Лампард 79 мин за Англија, Ковач во 5мин и Тудор во 73 за Хрватска.

Руни е новиот Пеле

Време - 23.06.2004

ФУДБАЛ - 12. ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО ПОРТУГАЛИЈА Феноменалната игра на Вејн Руни и Тиери Анри, нивните два гола и пласманот на Англија и Франција во четврт-финалето останаа во сенка на најскандалозното насилство на еден голем фудбалски настан - првпат убиен навивач.

Ериксон го споредува Руни со Пеле

Дневник - 23.06.2004

ФУДБАЛ - ЕВРО 2004: ХРВАТСКА - АНГЛИЈА 2-4 (1-2) Не се сеќавам некој да одиграл толку добро уште од времето на Пеле на СП 1958 г., вели англискиот селекторот за двојниот стрелец Тинејџерската ѕвезда Вејн Руни (18) постигна два гола во победата на Англија над Хрватска од 4-2, по што "Гордиот Албион" ...

Вејн Руни нов англиски фудбалски симбол

А1 - 22.06.2004

Со блескавото издание што го круниса и со два гола против Хрватска, Вејн Руни го потврди статусот на фудбалер број 1 барем засега на европскиот шампионат во Португалија. Англискиот печат не се занимава со пласманот во четвртфиналето, гледајќи на триумфот над хрватите како на нешто нормално и сосема ...

Адиос и за Шпанија

Време - 22.06.2004

ФУДБАЛ - 12. ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО ПОРТУГАЛИЈА Историски успех, Лисабон и Атина експлодираа од радост, навивачите ги величат своите „фудбалски амбасадори“, по пласманот во четврт-финалето на 12. Европско првенство во Португалија.

Златната резерва Гомеш го спаси домаќинот од елиминација

Дневник - 22.06.2004

ФУДБАЛ - ЕВРО 2004: ШПАНИЈА - ПОРТУГАЛИЈА 0-1 (0-0) По 23 години Португалија конечно го победи својот источен сосед, кој важеше за фаворит на ова ЕП Домаќинот на Европското фудбалско првенство - Португалија, обезбеди место во четврт-финалето откако во решавачкиот меч од третото коло од А-групата ...

Домаќинот продолжува, стоп за Шпанците

Вест - 22.06.2004

ЕП ВО ФУДБАЛ ВО ПОРТУГАЛИЈА - ШПАНИЈА-ПОРТУГАЛИЈА 0:1 (0:0) ЛИСАБОН. - Португалската репрезентација го направи она што се очекува од домаќинот - по поразот од Грција во премиерниот натпревар на ЕП, не се предаде и со две победи обезбеди пласман во 1/4-финалето. Во трети ЛИСАБОН.

<B>Нуњо Гомеш ги развесели Португалците, "Адиос" Шпанија

Утрински - 22.06.2004

Домаќинот се пласира во четвртфиналето, добивајќи ја "битката за Иберија" со 1:0 Со златниот погодок на Нуњо Гомеш во 57 минута, Португалија по цели 23 години ја совлада Шпанија со 1:0 и се пласира во четвртфиналето на Европското првенство.

Франција - Грција и Англија - Португалија во 1/4-финалето на ЕП

А1 - 21.06.2004

Франција - Грција и Англија - Португалија, вака изгледа првата половина од 1/4-финалната шема на Европскто фудбалско првенство откако вечерва завршното коло од групата „Б“ ги лансираше триколорите и гордиот Албион меѓу осумте најдобри.

Португалија и Грција одат во 1/4 финалето на ЕП 2004

А1 - 21.06.2004

Не постои сигурно ниту една Португалка која не посакала претходната ноќ да ја мине со Нуно Гомеш. Долгокосиот напаѓач кому селекторот Сколари долго не му веруваше, со еден маестрален потег ја фрли земјата во екстаза и во лудило.