TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НДМ: Бугарските европратеници Џамбаски и Ковачев да се прогласат за непожелни во Македонија

МКД - 19.02.2017

Народно движење за Македонија покрена иницијатива за прогласување на бугарските европратеници Анѓел Џамбаски и Андреј Ковачев за персона нон грата во земјава, во врска со нивниот најнов антимакедонизам и во контекст на отворањето на нивни канцеларии ...

НДМ: Европратениците Џамбаски и Ковачев да се прогласат за непожелни во Македонија

Стандард - 19.02.2017

НДМ денеска на прес-конференција побара бугарските европратеници Анѓел Џамбаски и Андреј Ковачев да се прогласат за непожелни личности во Република Македонија. „Европратениците Џамбаски и Ковачев, со издејствуваната резолуција во Европскиот ...

НДМ бара Џамбаски и Ковачев да се прогласат за непожелни во Македонија

Мета - 19.02.2017

Народно движење за Македонија на прес-конференција побара бугарските европратеници Анѓел Џамбаски и Андреј Ковачев да се прогласат за непожелни личности во Република Македонија. Злате Војноски член на Извршниот комитет на НДМ рече дека бугарските ...

Никола Ѓурѓај: Македонците не се Бугари, тие со бугарски пасоши се бројат на прсти

Press24 - 19.02.2017

Во Албанија нема Бугари, Европскиот Парламент врши груб фалсификат на историјата, Претседателот на Македонското друштво, „Илинден“ од Тирана, едно од движењата за правата на Македонците во Албанија, Никола Ѓурѓај, во интервју за Прес24, најавува ...

ММДЧП ја осудува Резолуцијата на Европскиот парламент во која што се вели дека Македонците се „Бугари"

МКД - 18.02.2017

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) ја осуди и побара итно повлекување на Резолуцијата на Европскиот парламент со која се бара да се почитуваат правата на „бугарското население” во албанските региони, Мала Преспа, Голо Брдо и ...

ММДЧП до Европскиот парламент: Во Преспа, Голо Брдо и Гора живеат Македонци

+инфо - 18.02.2017

Македонското движење за човекови правабара одговор зошто Европскиот парламент донел ваква резолуција. Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) ја осудува Резолуцијата на Европскиот парламент во која Македонците во албанија се ...

ММДЧП ја осудува Резолуцијата на Европскиот парламент

А1 On - 18.02.2017

„Дали Европскиот парламент е неинформиран, или е анти-македонски? Ова се двете единствени можни опции. При бесрамно прикажување на чиста лудост, Европскиот парламент усвои резолуција со која што од Албанија бараат да ги заштити правата на своето ...

ММДЧП ја осуди Резолуцијата на ЕП во која што се вели дека Македонците се „Бугари”

Локално - 18.02.2017

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) ја осуди и бара итно повлекување на Резолуцијата на Европскиот парламент со која се бара да се почитуваат правата на „бугарското население” во албанските региони, Мала Преспа, Голо Брдо и ...

ММДЧП ја осуди Резолуцијата на ЕП во која што се вели дека Македонците се „Бугари”

Мета - 18.02.2017

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) ја осуди и бара итно повлекување на Резолуцијата на Европскиот парламент со која се бара да се почитуваат правата на „бугарското население” во албанските региони, Мала Преспа, Голо Брдо и ...

ММДЧП ја осудува Резолуцијата на Европскиот парламент со која што се вели дека Македонците се „Бугари”

Репортер - 18.02.2017

Дали Европскиот парламент е неинформиран, или е анти-македонски? Ова се двете единствени можни опции. При бесрамно прикажување на чиста лудост, Европскиот парламент усвои резолуција со која што од Албанија бараат да ги заштити правата на своето ...

Демократски сојуз: Резолуцијата на Европскиот Парламент, гаф на нашата дипломатија

МКД - 17.02.2017

„Резолуцијата на Европскиот Парламент, со која се бара да се почитуваат правата на "бугарското население" во албанските региони, Мала Преспа, Голо Брдо и Гора, каде што живеат Македонци, претставува сериозна провокација од официјална Софија, но и ...

Демократски сојуз: Резолуцијата на Европскиот Парламент е гаф на нашата дипломатија

+инфо - 17.02.2017

Резолуцијата претставува сериозна провокација од официјална Софија, но и голем гаф на македонската дипломатија, велат од партијата. Резолуцијата на Европскиот Парламент, со која се бара да се почитуваат правата на „бугарското население” во ...

Демократски сојуз: Резолуцијата на Европскиот Парламент, гаф на нашата дипломатија

А1 On - 17.02.2017

„Резолуцијата на Европскиот Парламент, со која се бара да се почитуваат правата на “бугарското население” во албанските региони, Мала Преспа, Голо Брдо и Гора, каде што живеат Македонци, претставува сериозна провокација од официјална Софија, но и ...

Декларација до ЕУ: Македонците во Албанија не се Бугари

Канал5 - 17.02.2017

Партијата македонска алијанса за европска интеграција како единствена македонска партија што ги преставува интересите на македонскиот народ во Албанија го подржува прогрес-извештајот на Албанија за интеграција на Република Албанија во Европска унија ...

Македонска алијанса бара Европската унија да не се залетува со прогласувањето на Македонците во Албанија за Бугари

Сител - 17.02.2017

Европската унија да не се залетува со прогласување на Македонците во Албанија за Бугари, бара партијата Македонска алијанса. Ваквата реакција следи откако недомна двајцата бугарски европратеници преку резолуцијата на Европскиот парламент за ...

МАЕИ: Со декларација до јавноста и ЕУ- Во Албанија живееле и живеат Македонци, а не Бугари

Вечер Прес - 17.02.2017

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска Алијанса за Европска Интеграција(МАЕИ) на прес-конференција во Корча, во врска со Прогрес-Извештајот за интеграција на Република Албанија во Европската Унија упати декларација до јавноста и ...

МАЕИ: Со декларација до јавноста и ЕУ- Во Албанија живееле и живеат Македонци, а не Бугари

Курир - 17.02.2017

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска Алијанса за Европска Интеграција(МАЕИ) на прес-конференција во Корча, во врска со Прогрес-Извештајот за интеграција на Република Албанија во Европската Унија упати декларација до јавноста и ...

Демократски сојуз: Резолуцијата на Европскиот Парламент, гаф на нашата дипломатија

Локално - 17.02.2017

„Резолуцијата на Европскиот Парламент, со која се бара да се почитуваат правата на “бугарското население” во албанските региони, Мала Преспа, Голо Брдо и Гора, каде што живеат Македонци, претставува сериозна провокација од официјална Софија, но и ...

Резолуцијата на ЕП за правата на „Бугарите“ во Албанија е гаф на македонската дипломатија, оцени ДС

Мета - 17.02.2017

Резолуцијата на Европскиот Парламент, со која се бара да се почитуваат правата на „бугарското население” во албанските региони, Мала Преспа, Голо Брдо и Гора, каде што живеат Македонци, претставува сериозна провокација од официјална Софија, но и ...

ДС: Резолуцијата на ЕП за правата на „Бугарите“ во Албанија е гаф на македонската дипломатија

Точка - 17.02.2017

Резолуцијата на Европскиот Парламент, со која се бара да се почитуваат правата на “бугарското население” во албанските региони, Мала Преспа, Голо Брдо и Гора, каде што живеат Македонци, претставува сериозна провокација од официјална Софија, но и ...

ДС: Резолуцијата на ЕП за правата на „Бугарите“ во Албанија е гаф на македонската дипломатија

Макфакс - 17.02.2017

Резолуцијата на Европскиот Парламент, со која се бара да се почитуваат правата на “бугарското население” во албанските региони, Мала Преспа, Голо Брдо и Гора, каде што живеат Македонци, претставува сериозна провокација од официјална Софија, но и ...

МАЕИ: Со декларација до јавноста и ЕУ- Во Албанија живееле и живеат Македонци, а не Бугари

Lider - 17.02.2017

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска Алијанса за Европска Интеграција(МАЕИ) на прес-конференција во Корча, во врска со Прогрес-Извештајот за интеграција на Република Албанија во Европската Унија упати декларација до јавноста и ...

Барања за демарш по европското идентификување на македонците во Албанија како Бугари

24 Вести - 16.02.2017

Македонската алијанса за европска интеграција од Албанија, Македонско друштво „Илинден” од Тирана и Светскиот македонски конгрес реагираат на Извештајот за напредокот на Албанија за членство во ЕУ, усвоен од Европскиот парламент.

Бугарскиот пратеник Ковачев воведе бугарско малцинство во Албанија

Нова ТВ - 16.02.2017

Европскиот парламент вчера на пленарна сесија усвои Резолуција за Албанија во која се наведува дека во Мала Преспа во оваа земја живее бугарско малцинство и во која не се споменува македонското малцинство.

„Илинден“: Во Преспа, Голо Брдо и Гора нема Бугари, туку само Македонци

МКД - 16.02.2017

Македонско друштво „Илинден” од Тирана, заедно со огранокот на Друштвото за Голо Брдо, најостро го осуди Извештајот за напредокот на Албанија за членство во ЕУ, усвоен од Европскиот парламент.

СМК: Скопје мора да испрати демарш до Брисел и до Софија за преименувањето на Македонците во Албанија во Бугари

МКД - 16.02.2017

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро го осудува извештајот за напредокот на Албанија за членство во Европската Унија, усвоен од Европскиот Парламент, во делот каде што по предлог на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, ...

МАЕИ до Софија: Македонците во Албанија не се Бугари

МКД - 16.02.2017

Партијата Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) на денешната прес-конференција во Корча упати декларација до ЕУ во врска со делот од Извештајот за Албанија во кој стои дека „во Мала Преспа, Голобрдо и Гора постои бугарско малцинство“.

Попоски: Бугарските европратеници вредностите на ЕУ ги заменија со ситни, лични цели

МКД - 16.02.2017

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска преку својата официјална страница на Фејсбук, оцени дека бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски ги ставиле своите лични цели и интереси при носењето на резолуцијата за ...

ОМО Илинден-Пирин и ЕФА во ЕП: Македонците во Бугарија се претставени како шпиони, предавници, платени агенти...

МКД - 16.02.2017

По вчерашното усвојување на извештај от за Албанија и усвојувањето на амандманите на бугарските европратеници за наводното постоење на бугарско малцинство кај нашиот западен сосед, денеска во Европскиот парламент се расправаше за малцинствата во ...

Попоски: Бугарски европратеници ги стават своите лични пред интересите на ЕУ

+инфо - 16.02.2017

„Пратеник во Европскиот парламент се загрижи само за правата на Бугарите во Албанија“, пишува Попоски. Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска преку својата официјална страница на Фејсбук, вели дека бугарските европратеници Андреј ...

МАЕИ: Македонците во Албанија не се Бугари

+инфо - 16.02.2017

Малцинството што живее во овие простори и во Албанија е македонско малцинство, официјално признато во Преспа, иако не и во Голобрдо и Гора, вели МАЕИ. Партијата Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) денеска одржа прес-конференција во ...

„Илинден“ го осудува именувањето на Македонците од Албанија како Бугари

ТВ21 - 16.02.2017

Македонско друштво „Илинден” од Тирана, заедно со огранокот за Голо Брдо, најостро го осудуваат Извештајот за напредокот на Албанија за членство во ЕУ, усвоен од Европскиот парламент, во делот каде што по предлог на бугарските европратеници Андреј ...

МАЕИ: Македонците во Албанија не се Бугари

А1 On - 16.02.2017

Денес во Корча, партијата Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) одржа прес-конференција во врска со Прогрес-Извештајот за интеграција на Република Албанија во Европската Унија и притоа упати декларација до јавноста и Европската Унија.

МАЕИ: Со декларација до ЕУ- во Албанија живееле и живеат Македонци...

Н.Македонија - 16.02.2017

МАЕИ: Со декларација до ЕУ- во Албанија живееле и живеат Македонци Единствената македонска партија во Албанија, Македонска Алијанса за Европска Интеграција(МАЕИ) на прес-конференција во Корча, во врска со Прогрес-Извештајот за интеграција на ...

Македонците од Албанија бараат остар демарш до Брисел

Канал5 - 16.02.2017

Македонците во Албанија бараат од македонската и албанската влада да испратат остар демарш до Брисел и до Софија поради обидот за бришење на Македонците во Албанија и нивно прикажување како Бугари.

Попоски: Пратениците европските вредности ги заменија со ситни лични цели!

Канал5 - 16.02.2017

Еден пријател, европратеник вели: „Најголема опасност за ЕУ е тие кои ја претставуваат, да заборават на вистинската цел и вредностите зад кои стои Унијата, а да ги заменат со ситни лични цели“. Ова на фејбук го објави министерот Никола Попоски.

Декларација до ЕУ од страна на МАЕИ

Канал5 - 16.02.2017

Денеска на прес конференцијата во Корча партијата Македонска алијанса за европска интергација на прес конференција соопшти дека упатува декларација до Европската Унија Партијата наведува дека во Албанија живее македонско, грчко, српско-црногорско, ...

Ковачев за амандманот во европскиот парламент

Канал5 - 16.02.2017

Како и да е и самиот Ковачев знае дека со резолуција не може да се смени нечија припадност, па и самиот вели - нека се изјаснат. Ако контроверзниот Божидар Димитров гледа 120 илади Бугари во Македонија,и воедно ја продава тезата дека македонската ...

Со бугарската резолуција на ЕП е извршени груб фалсификат и геноцид врз македонскиот народ во Албанија

Сител - 16.02.2017

Македонците во Албанија не се Бугари! Во Албанија нема Бугари ниту во Мала Преспа, ниту во Голо Брдо ниту во Гора, реагираа од Светскиот македонски конгрес на резолуцијата за Албанија, усвоена во Европскиот Парламент во која бугарските европратеници ...

Добиена уште една битка во ЕП против обид за негирање на Македонците во Албанија

Канал5 - 16.02.2017

Европската слободна алијанса што како асоцијација функционира во Европскиот парламент и ги претставува малцинските групи во Европа меѓу кои и двете партии на Македонците од Грција-Виножито и од Бугарија -ОМО Илинден Пирин, на вчерашното гласање на ...

СМК бара демарш до Брисел и до Софија за преименувањето на Македонците во Албанија

Локално - 16.02.2017

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) денеска најостро го осуди извештајот за напредокот на Албанија за членство во Европската Унија, усвоен од Европскиот Парламент во кој, по предлог на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, ...

Македонците од Албанија го осудуваат извештајот на ЕП каде се означени како Бугари

Фактор - 16.02.2017

Македонско друштво „Илинден” од Тирана, заедно со огранокот за Голо Брдо, најостро го осудуваат Извештајот за напредокот на Албанија за членство во ЕУ, усвоен од Европскиот парламент, во делот каде што по предлог на бугарските европратеници Андреј ...

СМК бара демарш до Брисел и до Софија за преименувањето на Македонците во Албанија

Мета - 16.02.2017

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) денеска најостро го осуди извештајот за напредокот на Албанија за членство во Европската Унија, усвоен од Европскиот Парламент во кој, по предлог на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, ...

„Илинден“ го осудува именувањето на Македонците од Албанија како Бугари

Мета - 16.02.2017

Македонско друштво „Илинден” од Тирана, заедно со огранокот за Голо Брдо, најостро го осудуваат Извештајот за напредокот на Албанија за членство во ЕУ, усвоен од Европскиот парламент, во делот каде што по предлог на бугарските европратеници Андреј ...

Македонците во Албанија ја осудија резолуцијата на Европскиот парламент

Точка - 16.02.2017

Македонско друштво „Илинден“-Тирана и Македонско друштво „Илинден“-Тирана, огранок Голо Брдо од албанската и македонската влада бара да испратат остар демарш до Брисел и Софија за нотификацијата на лажна бугарска историја во европските службени ...

„Илинден": Во Албанија нема Бугари, туку само Македонци!

Вечер Прес - 16.02.2017

Македонците во Албанија се гневни на настојувањето на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски преку Резолуцијата на Европскиот парламент за Албанија да „докажат" дека македонското малцинство во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора е ...

Осуди за резолуцијата на Европскиот парламент:„Бугари во Албанија и во регионите Преспа, Голо Брдо и Гора, нема“!

Фактор - 16.02.2017

Македонско друштво „Илинден“ одТирана и Македонско друштво „Илинден“-Тирана, огранок Голо Брдо најостро го осудува Извештајот за напредокот на Албанија за членство во Европската Унија (ЕУ), усвоен од Европскиот Парламент (ЕП), во делот каде што по ...

Попоски: Да ставиш ситни лични цели наспроти вредностите на ЕУ е најголема опасност за Унијата

Република - 16.02.2017

Еден пријател, европратеник вели: „Најголема опасност за ЕУ е тие кои ја претставуваат, да заборават на вистинската цел и вредностите зад кои стои Унијата, а да ги заменат со ситни лични цели“, напиша министерот за надворешни работи Никола Попоски ...

Декларација на МАЕИ: Македонците во Албанија не се „Булгари“

Мета - 16.02.2017

Македонската алијанса за европска интеграција (МАЕИ), политичкиот субјект на Македонците во Албанија, остро реагира на резолуцијата на Европскиот парламент и истакнува дека малцинството што живее во Албанија е македонско и дека тоа е официјално ...

Македонците во Албанија ја осудија резолуцијата на Европскиот парлмент

Макфакс - 16.02.2017

Македонско друштво „Илинден“ одТирана и Македонско друштво „Илинден“-Тирана, огранок Голо Брдо најостро го осудува Извештајот за напредокот на Албанија за членство во Европската Унија (ЕУ), усвоен од Европскиот Парламент (ЕП), во делот каде што по ...

МАЕИ: Македонците во Албанија не се Бугари

Репортер - 16.02.2017

Денес во Корча, партијата Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) одржа прес-конференција во врска со Прогрес-Извештајот за интеграција на Република Албанија во Европската Унија и притоа упати декларација до јавноста и Европската Унија.

Попоски на Фејсбук: Да ставиш ситни лични цели наспроти вредностите на ЕУ е најголемата опасност за Унијата

Press24 - 16.02.2017

Еден пријател, европратеник вели: „Најголема опасност за ЕУ е тие кои ја претставуваат, да заборават на вистинската цел и вредностите зад кои стои Унијата, а да ги заменат со ситни лични цели“, напиша министерот за надворешни работи Никола Попоски ...

Едмонд Темелко: Македонците во Албанија не се Бугари!

Република - 16.02.2017

Градоначалникот на општина Пустец на својот Фејсбук профил ја објави Декларацијата во која се наведува: Македонците во Албанија не се Бугари. Во продолжение го пренесуваме целосно текстот објавен на неговиот Фејсбук профил.

Попоски на Фејсбук: Да ставиш ситни лични цели наспроти вредностите на ЕУ е најголемата опасност за Унијата

Курир - 16.02.2017

Еден пријател, европратеник вели: „Најголема опасност за ЕУ е тие кои ја претставуваат, да заборават на вистинската цел и вредностите зад кои стои Унијата, а да ги заменат со ситни лични цели“, напиша министерот за надворешни работи Никола Попоски ...

Едмонд Темелко објави Декларација до ЕУ од страна на МАЕИ

Курир - 16.02.2017

Градоначалникот на општина Пустец на својот Фејсбук профил ја објави Декларацијата во која се наведува: Македонците во Албанија не се Бугари. Во продолжение го пренесуваме целосно текстот објавен на неговиот Фејсбук профил.

СДСМ на иста бранова должина со бугарските европратеници кои ги „избришаа" Македонците од Албанија

Вечер Прес - 16.02.2017

Двајца евро-пратеници од Бугарија во извештајот на Европскиот парламент за напредокот на Албанија успеаја да протуркаат барања кои ги нарекуваат „историски за бугарската кауза" и со кои издејствуваа спомнување на Бугарите за прв пат како етничка ...

МАЕИ: Македонците во Албанија не се Бугари

Локално - 16.02.2017

Денес во Корча, партијата Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) одржа прес-конференција во врска со Прогрес-Извештајот за интеграција на Република Албанија во Европската Унија и притоа упати декларација до јавноста и Европската Унија.

МАЕИ: Софија да не измислува „Бугари“ во Албанија, туку да го признае македонското малцинство во Бугарија

Макфакс - 16.02.2017

Бугарија да не измислува “Бугари“ таму каде што не постојат, туку да го признае македонското малцинство во Бугарија, се вели во Декларацијата што во четврток до јавноста и Европската унија(ЕУ) ја упати Партијата Македонска алијанса за европска ...

Бугарски медиуми: ЕП го лути Скопје

Слободен Печат - 16.02.2017

Ев­роп­ски­от пар­ла­мент го лу­ти Скопје, ќе ги заш­ти­ти Бу­га­ри­те во Ал­ба­нија. Во Ма­ке­до­ни­ја се заг­ри­же­ни де­ка Ма­ке­донци­те во Ал­ба­ни­ја ќе би­дат прог­ла­се­ни за Бу­гари, пи­шу­ва бу­гар­ска­та Но­ва ТВ.

Бугарските европратеници ги заборавиле вистинските вредности на ЕУ, оцени Попоски

Локално - 16.02.2017

Шефот на македонската дипломатија во заминување Никола Попоски денеска преку својата официјална страница на „Фејсбук“, потсетувајќи на разговор со неименуван европратеник, оцени дека бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски ги ...

СДСМ на иста бранова должина со бугарските европратеници кои ги „избришаа“ Македонците од Албанија

Нетпрес - 16.02.2017

Ангел Џамбаски и Андреј Ковачев се имињата на двајцата евро-пратеници кои на редовна основа поднесуваат најразлични амандмани и резолуции кога е во прашање Македонија, а се насочени против нашиот идентитет и јазик.

Бугарските европратеници ги заборавиле вистинските вредности на ЕУ, оцени Попоски

Мета - 16.02.2017

Шефот на македонската дипломатија во заминување Никола Попоски денеска преку својата официјална страница на „Фејсбук“, потсетувајќи на разговор со неименуван европратеник, оцени дека бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски ги ...

Џамбаски: Резолуцијата на ЕП е „удар во срцето на белградско-скопската лажна теза“

Мета - 16.02.2017

Признавањето на бугарското малцинство во Албанија има огромно симболично значење, затоа што е смртоносен удар во срцето на белградско-скопската лажна теза за тоа дека во Република Македонија и во Република Албанија нема Бугари, туку некаква друга ...

СДСМ на иста бранова должина со бугарските европратеници кои ги „избришаа“ Македонците од Албанија

Курир - 16.02.2017

Двајца евро-пратеници од Бугарија во извештајот на Европскиот парламент за напредокот на Албанија успеаја да протуркаат барања кои ги нарекуваат „историски за бугарската кауза“ и со кои издејствуваа спомнување на Бугарите за прв пат како етничка ...

„Илинден“: Во Албанија нема Бугари, туку само Македонци

Lider - 16.02.2017

Македонците во Албанија се гневни на настојувањето на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски преку Резолуцијата на Европскиот парламент за Албанија да „докажат“ дека македонското малцинство во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора е ...

Темелко објави Декларација до ЕУ од страна на МАЕИ

Пулс24 - 16.02.2017

Градоначалникот на општина Пустец на својот Фејсбук профил ја објави Декларацијата во која се наведува: Македонците во Албанија не се Бугари. Во продолжение го пренесуваме целосно текстот објавен на неговиот Фејсбук профил.

Попоски со реакција до европскиот парламент: Да ставиш ситни лични цели наспроти вредностите на ЕУ е најголемата ...

Пулс24 - 16.02.2017

Еден пријател, европратеник вели: „Најголема опасност за ЕУ е тие кои ја претставуваат, да заборават на вистинската цел и вредностите зад кои стои Унијата, а да ги заменат со ситни лични цели“, напиша министерот за надворешни работи Никола Попоски ...

СДСМ на иста бранова должина со бугарските европратеници кои ги „избришаа“ Македонците од Албанија

Пулс24 - 16.02.2017

Двајца евро-пратеници од Бугарија во извештајот на Европскиот парламент за напредокот на Албанија успеаја да протуркаат барања кои ги нарекуваат „историски за бугарската кауза“ и со кои издејствуваа спомнување на Бугарите за прв пат како етничка ...

EП усвои резолуција за Албанија дека има Бугари Мала Преспа, Голо Брдо и Гора

24 Вести - 15.02.2017

Европскиот парламент усвои резолуција за Албанија во која се потврдуваат правата на бугарското население во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора. Оваа резолуција е донесена по предлог на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски.

Европскиот парламент бара да им се гарантираат правата на Бугарите во Преспа, Голо Брдо и Гора

Алсат-М - 15.02.2017

Во Резолуцијата на ЕП за напредокот на Албанија, европратениците инсистираат на фактот дека се „потребни напори за да се заштитат правата на малцинствата во Албанија“ и дека е потребно спроведување на законодавството во оваа област, јавува ...

Eвропскиот парламент усвои резолуција за Албанија, во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора има Бугари

МКД - 15.02.2017

Европскиот парламент усвои резолуцијата за Албанија во која се потврдуваат правата на бугарското население во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора. Оваа резолуција за Албанија е донесена по предлог на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел ...

Ковачев: Бугарите во Албанија се историски факт и нивното признавање не е антимакедонски чин

МКД - 15.02.2017

Бугарското национално малцинство во Албанија е историски факт, а неговото признавање од страна на Европскиот парламент во никој случај не е антимакедонски чин, изјави за МКД.мк бугарскиот европратеник Андреј Ковачев.

ЕФА: Бугарија преку Албанија сака да си ја протурка агендата за непостоење на македонскиот народ

МКД - 15.02.2017

За време на денешната дискусија во Европскиот парламент за резолуцијата за Албанија , европратениците на Европската слободна алијанса (ЕФА) и на зелените партии имаа сериозни забелешки на членот 24 од резолуцијата, во кој се бара од албанските ...

ЕП бара да им се гарантираат правата на Бугарите во Преспа, Голо Брдо и Гора

+инфо - 15.02.2017

Албанската држава во Голо Брдо, Гора и Мала Преспа препознава единствено Македонци. Во Резолуцијата на ЕП за напредокот на Албанија, европратениците инсистираат на фактот дека се „потребни напори за да се заштитат правата на малцинствата во ...

Европскиот парламент бара да им се гарантираат правата на Бугарите во Преспа, Голо Брдо и Гора

А1 On - 15.02.2017

Во Резолуцијата на ЕП за напредокот на Албанија, европратениците инсистираат на фактот дека се „потребни напори за да се заштитат правата на малцинствата во Албанија“ и дека е потребно спроведување на законодавството во оваа област, јавува ...

„Илинден“: Во Албанија нема Бугари, туку само Македонци

А1 On - 15.02.2017

Македонците во Албанија се гневни на настојувањето на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски преку Резолуцијата на Европскиот парламент за Албанија да „докажат“ дека македонското малцинство во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора е ...

„Илинден“: Во Албанија нема Бугари, туку само Македонци...

Н.Македонија - 15.02.2017

„Илинден“: Во Албанија нема Бугари, туку само Македонци Македонците во Албанија се гневни на настојувањето на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски преку Резолуцијата на Европскиот парламент за Албанија да „докажат“ дека ...

ЕП бара да им се гарантираат правата на Бугарите во Преспа, Голо Брдо и Гора...

Н.Македонија - 15.02.2017

ЕП бара да им се гарантираат правата на Бугарите во Преспа, Голо Брдо и Гора Во Резолуцијата на ЕП за напредокот на Албанија, европратениците инсистираат на фактот дека се „потребни напори за да се заштитат правата на малцинствата во Албанија“ и ...

Европскиот парламент бара да им се гарантираат правата на Бугарите во Преспа, Голо Брдо и Гора

Канал5 - 15.02.2017

Во Резолуцијата на ЕП за напредокот на Албанија, европратениците инсистираат на фактот дека се „потребни напори за да се заштитат правата на малцинствата во Албанија“ и дека е потребно спроведување на законодавството во оваа област, јавува ...

„Илинден“: Во Албанија нема Бугари, туку само Македонци

Канал5 - 15.02.2017

Македонците во Албанија се гневни на настојувањето на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски преку Резолуцијата на Европскиот парламент за Албанија да „докажат“ дека македонското малцинство во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора е ...

Бугарски европратеници бараат Македонците од Албанија да бидат Бугари

Канал5 - 15.02.2017

Со амандман на бугарските европратеници Андреј Ковачев од ГЕРБ и Ангел Џамбаски од ВМРО-БНД, Европскиот парламент денеска е можно да усвои параграф во резолуцијата за Албанија, кој ќе биде директно на штета на Македонците од Голо Брдо, Гора и Мала ...

МАКЕДОНЦИТЕ СТАНАА БУГАРИ: Европскиот парламент усвои резолуција за Албанија

Телеграф - 15.02.2017

Со ова се потврдија стравувањата дека Бугарија со помош на Европската Унија ќе обиде да ги „присвои“ Македонците во Бугарија Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за Албанија во која се потврдуваат правата на бугарското население во Мала ...

Бугарските европратеници бараат признавање на бугарско малцинство во Албанија

Сител - 15.02.2017

Крајно неприфатливи за сите Македонци во Албанија се тврдењата на бугарските европратеници, дека во Албанија живеат Бугари и дека тие треба да се заштитат, реагира партијата на Македонците во Албанија на настојувањето на пратениците Андреј Ковачев и ...

ЕП УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈА: Во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора живеат Бугари

Фактор - 15.02.2017

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за Албанија во која се потврдуваат правата на бугарското население во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора. Оваа резолуција е донесена по предлог на бугарските европратеници, Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски.

Македонците од Албанија да бидат заштитени како Бугари

Слободен Печат - 15.02.2017

Ев­роп­ски­от пар­ла­мент за­бе­ле­жу­ва де­ка се пот­реб­ни до­пол­ни­тел­ни на­по­ри за заш­ти­та на пра­ва­та на си­те мал­цинства во Ал­ба­нија, пре­ку це­лос­на им­пле­мен­та­ци­ја на ре­ле­ван­тно­то за­ко­но­дав­ство и препо­ра­чу­ва ...

Има ли Бугари во Мала Преспа, Голо брдо и Гора?

Вечер Прес - 15.02.2017

Во Резолуцијата на ЕП за напредокот на Албанија, европратениците инсистираат на фактот дека се "потребни напори за да се заштитат правата на малцинствата во Албанија" и дека е потребно спроведување на законодавството во оваа област, јавува ...

ЕП бара да им се гарантираат правата на Бугарите во Преспа, Голо Брдо и Гора

Press24 - 15.02.2017

Во Резолуцијата на ЕП за напредокот на Албанија, европратениците инсистираат на фактот дека се „потребни напори за да се заштитат правата на малцинствата во Албанија“ и дека е потребно спроведување на законодавството во оваа област, јавува ...

„Илинден“: Во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора нема Бугари, туку само Македонци!

Локално - 15.02.2017

Македонците во Албанија се гневни на настојувањето на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски преку Резолуцијата на Европскиот парламент за Албанија да „докажат“ дека македонското малцинство во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора е ...

Бугарски европратеници бараат Македонците од Албанија да бидат Бугари

Press24 - 15.02.2017

Со амандман на бугарските европратеници Андреј Ковачев од ГЕРБ и Ангел Џамбаски од ВМРО-БНД, Европскиот парламент денеска е можно да усвои параграф во резолуцијата за Албанија, кој ќе биде директно на штета на Македонците од Голо Брдо, Гора и Мала ...

Што пишуваат бугарските медиуми за „бугарското малцинство“ во Албанија?

Фактор - 15.02.2017

ЕП го лути Скопје, ќе ги заштити Бугарите во Албанија. Во Македонија се загрижени дека Македонците во Албанија ќе бидат прогласени за Бугари, пишува бугарската Нова тв. Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за Албанија, во која по предлог на ...

ЕП усвои резолуција за Албанија: Во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора има Бугари

МРТ - 15.02.2017

Усвоена резолуцијата за албанија во Европскиот парламент. Европарламентарците, барем дел од нив, препознаа Бугари, наместо Македонци во Преспа, Голо Брдо и Гора. Официјална Тирана го признава македонското малцинство во Албанија, но пратениците од ...

Европратеници од Бугарија бараат Македонците од Албанија да бидат заштитени како Бугари

Алсат-М - 14.02.2017

Со амандман на бугарските европратеници Андреј Ковачев (ГЕРБ/ЕПП) и Ангел Џамбаски (ВМРО-БНД), Европскиот парламент утре е можно да усвои параграф во Резолуцијата за Албанија, кој ќе биде директно на штета на Македонците од Голо Брдо, Гора и Мала ...

Бугарски европратеници бараат Македонците од Албанија да бидат заштитени како Бугари

+инфо - 14.02.2017

Со амандман на Ковачев и Џамбаски, ЕП можно да усвои параграф на штета на Македонците од Голо Брдо, Гора и Мала Преспа. Со амандман на бугарските европратеници Андреј Ковачев (ГЕРБ/ЕПП) и Ангел Џамбаски (ВМРО-БНД), Европскиот парламент утре е можно ...

Европратеници од Бугарија бараат Македонците од Албанија да бидат заштитени како Бугари

Тера - 14.02.2017

Со амандман на бугарските европратеници Андреј Ковачев (ГЕРБ/ЕПП) и Ангел Џамбаски (ВМРО-БНД), Европскиот парламент утре е можно да усвои параграф во Резолуцијата за Албанија, кој ќе биде директно на штета на Македонците од Голо Брдо, Гора и Мала ...

Европратеници од Бугарија бараат Македонците од Албанија да бидат заштитени како Бугари

А1 On - 14.02.2017

Со амандман на бугарските европратеници Андреј Ковачев (ГЕРБ/ЕПП) и Ангел Џамбаски (ВМРО-БНД), Европскиот парламент утре е можно да усвои параграф во Резолуцијата за Албанија, кој ќе биде директно на штета на Македонците од Голо Брдо, Гора и Мала ...

Европратеници од Бугарија бараат Македонците од Албанија да бидат заштитени како Бугари

Канал5 - 14.02.2017

Со амандман на бугарските европратеници Андреј Ковачев (ГЕРБ/ЕПП) и Ангел Џамбаски (ВМРО-БНД), Европскиот парламент утре е можно да усвои параграф во Резолуцијата за Албанија, кој ќе биде директно на штета на Македонците од Голо Брдо, Гора и Мала ...

Европратеници од Бугарија бараат Македонците од Албанија да бидат заштитени како Бугари

Сител - 14.02.2017

Со амандман на бугарските европратеници Андреј Ковачев (ГЕРБ/ЕПП) и Ангел Џамбаски (ВМРО-БНД), Европскиот парламент утре е можно да усвои параграф во Резолуцијата за Албанија, кој ќе биде директно на штета на Македонците од Голо Брдо, Гора и Мала ...

Европратеници од Бугарија бараат Македонците од Албанија да бидат заштитени како Бугари...

Н.Македонија - 14.02.2017

Европратеници од Бугарија бараат Македонците од Албанија да бидат заштитени како Бугари Со амандман на бугарските европратеници Андреј Ковачев (ГЕРБ/ЕПП) и Ангел Џамбаски (ВМРО-БНД), Европскиот парламент утре е можно да усвои параграф во ...

Европратеници од Бугарија бараат Македонците од Албанија да бидат заштитени како Бугари

Репортер - 14.02.2017

Со амандман на бугарските европратеници Андреј Ковачев (ГЕРБ/ЕПП) и Ангел Џамбаски (ВМРО-БНД), Европскиот парламент утре е можно да усвои параграф во Резолуцијата за Албанија, кој ќе биде директно на штета на Македонците од Голо Брдо, Гора и Мала ...

Бугарски европратеници бараат Македонците од Албанија да бидат заштитени како Бугари

Стандард - 14.02.2017

Со амандман на бугарските европратеници Андреј Ковачев (ГЕРБ/ЕПП) и Ангел Џамбаски (ВМРО­БНД), Европскиот парламент утре е можно да усвои параграф во Резолуцијата за Албанија, кој ќе биде директно на штета на Македонците од Голо Брдо, Гора и Мала ...

Европратеници од Бугарија бараат Македонците од Албанија да бидат заштитени како Бугари

Локално - 14.02.2017

Со амандман на бугарските европратеници Андреј Ковачев (ГЕРБ/ЕПП) и Ангел Џамбаски (ВМРО-БНД), Европскиот парламент утре е можно да усвои параграф во Резолуцијата за Албанија, кој ќе биде директно на штета на Македонците од Голо Брдо, Гора и Мала ...

МД „Илинден“ реагира на информациите за бројот на Македонците...

Н.Македонија - 13.02.2017

МД „Илинден“ реагира на информациите за бројот на Македонците Македонско друштво „Илинден“ - Тирана и неговиот огранок од Голо Брдо реагираат на, како што истакнуваат, „продолжените тенденции на Друштвото за бугарско-албанско пријателство дека во ...

Ѓурај: Од ветувањата на владата во Тирана Македонците не добија ништо

Точка - 13.02.2017

Македонците во Албанија и покрај сите ветувања што ги добиваа од досегашните влади во Тирана, не добија ништо од онаа што им беше ветено и од онаа што им следи со меѓународните Конвенции како малцинство во земјата.