TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Бегалка" апсолутен победник на "Чернодрински"

Вест - 14.06.2008

ЗАВРШИ МАКЕДОНСКИОТ ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ ВО ПРИЛЕП Претставата на Штипскиот театар освои шест награди, три доби "Женички" на Турскиот театар, а овој пат МНТ и Драмски не добија ништо Претставата "Бегалка" на Народниот театар од Штип е најдобрата претстава на 43.

Фестивалот да стане провокација за театрите

Дневник - 14.06.2008

Светол момент годинава беше новото читање на македонската класична драматургија Фестивалот „Војдан Чернодрински“ мора да стане предизвик за македонските театри. Така тие активно ќе учествуваат во него и нема да го гледаат како нешто што ќе се случи и ќе помине.

Гран-при за „Бегалка“ на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Утрински - 14.06.2008

Со претставата „Бегалка“ од Васил Иљоски, во режија на Дејан Пројковски, ансамблот на штипскиот театар ја освои наградата Гран-при на годинешното 43-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“. Оваа претстава едногласно доби уште 6 други награди на жирито во состав: Благоја Чоревски - претседател и ...

Штипската „Бегалка“ собра половина од наградите

Време - 13.06.2008

ЗАВРШИ 43. МТФ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ Штипската претстава „Бегалка“, во режија на Дејан Пројковски, е најдобрата претстава на 43. издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“, која покрај главната доби уште шест награди или половина од вкупниот број награди што ги доделува фестивалот.

„Бегалка“ е победник на „Војдан Чернодрински“

А1 - 12.06.2008

Претставата „Бегалка“ во режија на Дејан Пројковски, а во изведба на Штипскиот театар е победник на 43-от театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Одлуката, според жирито, била донесена едногласно. „Малку избегавме од оној класичен битов текст, којшто е напишан од Иљоски и тука малку ја ...

„Бегалка“ ја крена публиката на нозе

Дневник - 12.06.2008

Претставата „Бегалка“ од Васил Иљоски, во режија на Дејан Пројковски, на штипскиот театар ги освои симпатиите на публиката завчеравечер во прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“. Новото видување на битовата драма на Иљоски, на сцената го донесоа актерите од штипскиот ансамбл, кои покажаа одлична ...

Албански и турски претстави без симултан превод

Време - 12.06.2008

ЈАЗИЧНО РАЗИДУВАЊЕ МЕЃУ ПУБЛИКАТА И АКТЕРИТЕ НА МТФ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ Без вообичаениот симултан превод се одиграа претставите на Турскиот, Албанскиот и на театарот од Тетово во рамките на 43. МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп.

Претставата Бегалка е победник на 43-от театарски фестивал Војдан Чернодрински

Канал5 - 12.06.2008

Бегалка од Васил Иљоски во режија на Дејан Пројковски а во изведба на народниот театар од Штип е победник на годинашниов 43-ти театарски фестивал Војдан Чернодрински. И сценографијата од Владо Ѓоревски – Рафик и музиката на Горан Трајковски од оваа претстава се најдобри, а за најуспешен млад актер ...

Од сцената зрачи љубов

Вечер Прес - 12.06.2008

Ова е пораката која Лидија Иваноска со своето петдецениско искуство им ја испраќа на младите, потсетувајќи дека и подемите и падовите не се ништо без љубовта на и кон сцената...Во Прилеп, на Фестивалот "Војдан Чернодрински" ја доби наградата за животно дело Лидија Иваноска, актерка, пет децении е ...

Слепо читање на драмските текстови

Дневник - 11.06.2008

“ Текстовите се избираат по инерција и најчесто режисерите им ги нудат на директорите на театарските куќи Во македонските театри нема вработени драматурзи што би ги прочитале новите драмски текстови на авторите. Текстовите се избираат по инерција и најчесто режисерите им ги нудат на директорите на ...

Разочараност и досада на "Чернодрински"

Вест - 11.06.2008

НА ПОСЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ НА ТЕАТАРСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО ПРИЛЕП Вечерва е "Супернова" на Драмски, со која завршува натпреварувачкиот дел, а утре, со врачувањето на наградите и со претставата " Комшилук наопаку" се затвора Фестивалот Спектаклот "Супернова" на Лори Андерсон, во режија на Златко Славенски, ...

За драмското писмо и писателот

Вечер Прес - 11.06.2008

- Драмскиот писател е вулкан кој чека и треба да се отвори за понатаму преку зборот да се создаде крајното дело - театарска претстава. Во тој контекст авторот и драмскиот текст се тие кои треба да се негуваат, осовременуваат, но со потпора на традицијата и историјата, рече во дел од отворањето на ...

Млада енергија ги запоседна театарските штици

Дневник - 10.06.2008

Фестивалот полека го добива изгледот што му доликува - место каде што се дискутира, каде што се слави театарот Млада креативна енергија ги запоседна театарските сцени во Прилеп, каде што пет дена се крева прашина што ја создаваат актерските чекори.

Мариово ги угости театарџиите

Вест - 10.06.2008

МТФ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" ВО ПРИЛЕП Викендот помина и во слободни активности со јагне, скара, пита и мариовско сирење, а вечерите беа за трибините, промоциите и за претставите на Турскиот, Велешкиот, Кумановскиот, на Тетовскиот, Битолскиот театар и на МНТ од Скопје Со печено јагне, скара со кромид, ...

Гостување на Албанскиот и на Штипскиот театар на „Војдан Чернодрински“

Утрински - 10.06.2008

Вечерва во рамките на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп со почеток во 19,30 часот, на сцената на Домот на културата „Марко Цепенков“ ансамблот на Албанскиот театар од Скопје ќе се претстави со „Војцек“ од Георг Бихнер, во режија на Куштрим Бектеши.

На Чернодрински и натаму се е мирно, театарски

Вечер Прес - 10.06.2008

Во Прилеп е толку мирно, што некои на шега велат дека "ако нема скандал треба да се измисли или да се направи"... Со Бихнеровиот "Војцек" на Албанскиот театар и штипската "Бегалка" ќе биде одбележан петтиот натпреварувачки ден во Прилеп.

Публиката гладна за домашен театар

Време - 09.06.2008

ПРИЛЕП ЖИВЕЕ СО ФЕСТИВАЛОТ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ Првите денови на 43. македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп поминуваат со огромна посетеност на програмата, која се реализира на три сцени и пред преполни сали, во кои публиката дише во еден здив заедно со актерите.

Прилеп заживеа со театарот

Вест - 09.06.2008

ПОЧНА МАКЕДОНСКИОТ ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" Со факли, жонглери, пантомимичари, трубачки оркестар и со свечено дефиле на скопскиот Младински културен центар, во петокот вечерта стартуваше 43. издание на Македонскиот театарски фестивал "Војдан Чернодрински" во Прилеп.

Театарот е сон на актерите и на публиката

Дневник - 09.06.2008

Завесата на уште едно издание на националниоттеатарски фестивал „Војдан Чернодрински“ се крена во петокот и го означи почетокот на 43. театарски патопис што го создаваат македонските театарски уметници. Културната јавност, верната публика, свештени лица дојдоа на отворањето во Центарот на културата ...

Театарот отвора нови патишта за дијалог

Утрински - 09.06.2008

Во свечена атмосфера со импресивен огномет, во петокот почна 43. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ Моника Талеска Во свечена атмосфера со импресивен огномет, дефиле на оркестарот и жонглери од МКЦ од Скопје, во петокот во Прилеп беше означен почетокот на 43-то издание на МТФ Војдан Чернодрински.

Продолжуваат трагите на Чернодрински

Вечер Прес - 09.06.2008

Со чест кон тројцата лауреати за животно дело: Лидија Иваноска, Кирил Андоновски и Трајче Ивчески и сублимирање на нивните животни и театарски патеки, кои вкупно содржат околу 400 одиграни премиери и неизбришлива трага оставена на сцените низ Македонија и пошироко, започна 43.