TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Клинтон:Иран да ги почитува правата на граѓаните

Р.С.Европа - 13.06.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон на одбележувањето на првата годишнина од спорните претседателски избори во Иран, ги повика иранските власти да ги исполнат своите меѓународни обврски и ...

Иран - една година потоа

Deutsche Welle - 12.06.2010

Каква е политичката ситуација во Иран, една година по изборите од кои како победник повторно излезе Махмуд Ахмадинеџад и кои предизвикаа жестоки опозициони протести, со десетици жртви? На средината ...

Иран наскоро ќе објави напредок во нуклеарната програма

Алсат-М - 12.06.2010

Иран во следните месеци ќе го открие напредокот остварен во својата нуклеарна програма, изјави претседателот на иранската Организација за атомска енергија Али Акбар Салехи.

Иран бара од Западот да го прифати договорот за размена на гориво

Р.С.Европа - 12.06.2010

Иран го повика Западот да го прифати договорот што го склучи Техеран со Бразил и Турција за размена на нуклеарно гориво, како достоинствен начин за надминување на кризата.

Иран со бенифииции за странските инвеститори

Р.С.Европа - 12.06.2010

Иранската централна банка соопшти дека ќе им гарантира на странските инвеститори дека ќе им врати 10 проценти од нивниот капитал , ако и покрај санкциите продолжат да инвестираат во земјата.

Иран наскоро ќе објави напредок во нуклеарната програма

Сител - 12.06.2010

Иран во следните месеци ќе го открие напредокот остварен во својата нуклеарна програма, изјави претседателот на иранската Организација за атомска енергија Али Акбар Салехи.

Иран наскоро ќе објави напредок во нуклеарната програма

Идивиди - 12.06.2010

Техеран, 12 јуни 2010 (МИА) - Иран во следните месеци ќе го открие напредокот остварен во својата нуклеарна програма, изјави претседателот на иранската Организација за атомска енергија Али Акбар ...

Свет - Ахмадинеџад: Санкциите се ѓубре!

Време - 11.06.2010

Ние не признаваме никакви санкции, а резолуцијата на Обединетите нации е безвредна и треба да се фрли во канта за ѓубре, како употребено хартиено марамче, изјави иранскиот претседател Махмуд ...

ЕУ подготвува дополнителен пакет санкции кон Иран

Сител - 11.06.2010

Европската унија подготвува пакет дополнителни санкции кон Иран, кои најверојатно ќе бидат насочени кон иранските компании за нафта и гас.

Иран гневен на новите санкции

Н.Македонија - 11.06.2010

Иранските власти се заканија дека ќе ја намалат соработката со МААЕ, откако Советот за безбедност на ОН усвои резолуција за нови мерки против Техеран Иранските власти се заканија дека ќе ја намалат ...

Русија го замрзнува договорот за испорака на ракети за Иран

А1 - 10.06.2010

Русија ќе го замрзне договорот за испорака на ракети С-300 за Иран после новите санкции од Советот за безбедност на ОН за иранските власти, изјави извор од руските федерални служби за воена соработка.

Ахмадинеџад: Санкциите се безвредни

А1 - 10.06.2010

Техеран ја отфрли резолуцијата за построги санкции на Советот за безбедност на Обединетите нации, а иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад оцени дека новите мерки се „безвредни“ и „може да се фрлат ...

Русија ќе го замрзне договорот за продажба на ракетни системи С-300 на Иран

Алсат-М - 10.06.2010

Русија ќе го замрзне договоротза продажба на противвоздушни ракетни системи С-300 на Иран, откако Советот за безбедност на ОН донесе вчера нова резолуција со санкции против Исламската република, ...

Ердоган ја здружува Турција со Арапите

Дневник - 10.06.2010

Турскиот премиер говореше за „тајни напори на некои европски земји“ да го забават процесот на интеграција на Турција во ЕУ и истакна: „Турчинот не може да живее без Арапинот“ Турскиот премиер Реџеп ...

Нови санкции против Иран

Deutsche Welle - 10.06.2010

Советот за безбедност на ОН воведе нови санкции против Иран. Санкциите се изгласани по повеќемесечни советувања, со 12 гласа „за“, два „против“ и еден „воздржан“.

Ахмадинеџад се спротивстави на одлуката на ОН за санкции за Техеран

Канал5 - 10.06.2010

Иранскиот претседател, Махмуд Ахмадинеџад категорично ја отфрли одлуката на Советот за безбедност на Обединетите нации за воведување санкции на Техеран. - Новите санкции против Иран не вредат ништо.

Свет - Нов пакет санкции за Иран

Време - 10.06.2010

Советот за безбедност на ОН вчера требаше да донесе нов пакет-санкции за Иран за да го натера Техеран да го промени ставот за неговата нуклеарна програма, односно да престане да збогатува ураниум, ...

Ахмадинеџад: Санкциите на ОН се само за во ѓубре

Нетпрес - 10.06.2010

Обединетите нации синоќа ги изгласаа новите најостри санкции за Иран, а претседателот на државата Махмуд Ахмадинеџад вели дека тоа е само лист хартија која ќе биде фрлена во ѓубре, пренесуваат ...

Русија го замрзнува договорот за испорака на ракети за Иран

МРТ - 10.06.2010

Русија ќе го замрзне договорот за испорака на ракети С-300 за Иран после новите санкции од Советот за безбедност на ОН за иранските власти, изјави извор од руските федерални служби за воена соработка.

Стратфор: Русија, САД и санкциите врз Иран

Форум - 10.06.2010

Советот за безбеност на Обединетите нации на 9 јуни гласаше за воведување на четвртата рунда санкции против Иран поради неговата тековна нуклеарна програма, но компромисите ги напрваија целосно ...

СБ на ОН со нова резолуција за санкции спрема Иран

Кирилица - 10.06.2010

Советот за безбедност на ОН донесе вчера нова резолуција со санкции против Иран заради нуклеарната програма. Текстот на резолуцијата беше поддржан од 12 од 15 држави-членки на Советот Турција и ...

Русија го замрзнува договорот за испорака на ракети за Иран

Макфакс - 10.06.2010

Русија ќе го замрзне договорот за испорака на ракети С-300 за Иран после новите санкции од Советот за безбедност на ОН за иранските власти, изјави извор од руските федерални служби за воена соработка.

Москва ја замрзна продажбата на проектили S-300 за Иран

Форум - 10.06.2010

Русија ќе го замрзне договорот за испорака на проектилите од типот S-300 на Иран откако во среда Совет за безбедност при Обединетите нации ги усвои новите санкции за институции и поединци блиски до ...

Русија ќе ја замрзне испораката на ракети на Иран

Р.С.Европа - 10.06.2010

Русија ќе го замрзне договорот за испорака на ракети од типот С-300 на Иран, по одлуката на Советот за безбедност на ОН за нови санкции кон Иран, пренесува агенцијата Интерфакс Но и покрај тоа што ...

Русија:Санкциите кон Иран немаат врска со испораката на ракети

Р.С.Европа - 10.06.2010

Руското Министерство за надворешни работи соопштува дека новите санкции на ОН против Иран поради неговата нуклеарна програма не ја обврзат Москва да се откаже од договорот за испорака на ракети на ...

САД:Иран да се заложи за почитување на човековите права

Р.С.Европа - 10.06.2010

САД денеска го повика Иран да ја исполни својата заложба за подобрување на состојбата со почитување на човековите права.

Иран нема да го прекине процесот за збогатување уран

Кирилица - 10.06.2010

Иран нема да го прекине збогатувањето уран по гласањето резолуција на Советот за безбедност на ОН за нови санкции против државата, изјави висок ирански претставник – Ништо нема да се промени.

Русија нема да продава противвоздушни ракетни системи на Иран

Алфа - 10.06.2010

Русија ќе го замрзне договоротза продажба на противвоздушни ракетни системи С-300 на Иран, откако Советот за безбедност на ОН донесе вчера нова резолуција со санкции против Исламската република, ...

Обама: санкциите јасна порака до Иран

Р.С.Европа - 10.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама оцени дека резолуцијата на Советот за безбедност на ООН за построги санкции спрема Иран „испраќа јасна порака“ до Техеран.

Советот за безбедност на ОН изгласа нови санкции за Иран

Inpress - 10.06.2010

Њујорк, 10. јуни (ИНПРЕС) Советот за безбедност на Обединетите народи со мнозинство гласови изгласа нови санкции за Иран.

Иран ќе „размисли“ за врските со ОН

Inpress - 10.06.2010

Лондон, 10. јуни (ИНПРЕС) Советот за безбедност усвои четврта рунда санкции против Иран. Иран ги отфрли новите санкции усвоени од Советот за безбедност на Обединетите Нации против неговата земја ...

Тројца полицајци убиени во напад во Иран

МРТ - 10.06.2010

Тројца ирански полицајци загинаа во експлозија на бомба во западниот дел на Иран, активирана од курдски бунтовници, пренесува денеска иранскиот весник „Иран дејли“.

Тројца полицајци убиени во напад во Иран

Макфакс - 10.06.2010

Тројца ирански полицајци загинаа во експлозија на бомба во западниот дел на Иран, активирана од курдски бунтовници, пренесува денеска иранскиот весник „Иран дејли“.

"Санкциите се ѓубре!"

Оn.net - 10.06.2010

“Ние не признаваме никакви санкции. Резолуцијата на Обединетите Нации е безвредна и треба да се фрли во корпа за ѓубре, како употребено хартиено марамче”, Махмуд Ахмадинеџад ги коментира најновите ...

Тројца полицајци загинале при експлозија во Иран

Нетпрес - 10.06.2010

Тројца полицајци загинале при експлозија на бомба што ја активирале курдските бунтовници во западен Иран, јавува АП, повикувајќи се на информации од иранскиот весник “Иран дејли“.

ОН донесе нови санкции, ЕУ бара дијалог со Иран

Вечер Прес - 10.06.2010

Меѓународната заедница немаше друг избор, освен да ги засили санкциите кон Иран, со оглед на одбивањето да одговори на бројните понуди за дијалог и соработка во однос на неговата нуклеарна програма, ...

Русија ќе му испорача на Иран ракети С-300

Идивиди - 10.06.2010

Москва, 10 јуни 2010 (МИА) - Со новите санкции на ОН против Израел не се бара Русија да се откаже од доставувањето ракети С-300 за Иран, изјави портпаролот на руското МНР, Андреј Нестеренко.

Против кого се иранските санкции?

BBC - 09.06.2010

Иран неодамна склучи договор со Бразил и Турција, според кој Техеран треба да испрати дел од својот збогатен ураниум во овие две земји и назад да добие гориво за истражувачки цели.

Иран ќе „размисли“ за врските со ОН

BBC - 09.06.2010

Иран ги отфрли новите санкции усвоени од Советот за безбедност на Обединетите Нации против неговата земја околу атомската програма на Техеран.

ОН за воведување нови санкции против Иран

А1 - 09.06.2010

Иран се соочува со до сега најтешките санкции откако не ги исполни барањата на Обединетите нации во врска со спорната нуклеарна програма.

СБ на ООН за санкциите за Иран

Алсат-М - 09.06.2010

Иран се соочува со најтешките санкции, кои некогаш биле разгледувани за него, изјави во Еквадор американскиот државен секретар Хилари Клинтон.

Досега најсурови санкции за Иран

Дневник - 09.06.2010

Кликни на сликата за целосна верзија Западните земји бараа уште построги санкции, но Русијаи Кина издејствуваа да нема казни и за енергетскиот сектор на Иран Советот за безбедност на Обединетите ...

Иран пред досега најстрогите санкции од ООН

Канал5 - 09.06.2010

Иран се соочува со досега најтешките санкции поради одбивањето на барањата на ООН во однос на нивната нуклеарна програма.

Досега најостри санкции за Иран

Алфа - 09.06.2010

Иран се соочува со најострите санкции поради неисполнувањето на барањата на ОН околу нуклеарната програма. Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за новата резолуција чие усвојувањето е мошне ...

Клинтон - До сега најостри санкции за Иран

Inpress - 09.06.2010

Вашингтон, 9. јуни (ИНПРЕС) Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за воведување на нови санкции за Иран поради спорната нуклеарна програма на оваа земја, а државната секретарка на САД Хилари ...

Клинтон: Иран се соочува со тешки санкции кои се без преседан

Сител - 09.06.2010

Иран се соочува со најтешките санкции, кои некогаш биле разгледувани за него, изјави во Еквадор американскиот државен секретар Хилари Клинтон.

ОН подготвуваат најостри санкции за Иран

МРТ - 09.06.2010

Советот за безбедност на Обединетите нации(ОН) денеска ќе гласа за воведување на нови санкции за Иран поради проблематичната нуклеарна програма на оваа земја.

Клинтон: Најостри мерки за Иран

Нетпрес - 09.06.2010

Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за воведување на нови санкции за Иран поради спорниот нуклеарен проблем на земјата, а државната секретарка на САД Хилари Клинтон оцени дека тоа ќе бидат ...

САД, Русија и Франција одговорија на иранскиот предлог

Макфакс - 09.06.2010

САД, Русија и Франција одговорија на новиот ирански предлог за производство на нуклеарно гориво, соопштија дипломати од Виена, неколку часа пред гласањето во Советот за безбедност за нови санкции ...

Клинтон: Иран се соочува со тешки санкции кои се без преседан

Кирилица - 09.06.2010

Иран се соочува со најтешките санкции, кои некогаш биле разгледувани за него, изјави во Еквадор американскиот државен секретар Хилари Клинтон - Сметам дека правилно е да се каже дека ова се ...

Советот за безбедност на ОН ќе се изјасни за санкциите против Иран

Р.С.Европа - 09.06.2010

Советот за безбедност на ОН денеска треба да гласа за резолуцијата со која се воведува четвртиот круг санкции против Иран поради неговата нуклеарна програма.

ОН ги усвои санкциите кон Иран

Р.С.Европа - 09.06.2010

Советот за безбедност на ОН го усвои четвртиот круг на санкции против Иран поради неговата нуклеарна програма. Оваа рунда на санкци ќе бидат најостри досега, изјави американскиот државен секретар ...

ОН со нови санкции за Иран

Р.С.Европа - 09.06.2010

Советот за безбедност на ОН денеска го донесе 4 пакет санкции против Иран поради неговата нуклеарна програма. За резолуцијата гласаа 12 од 15 те земји членки на Советот.

Усвоени новите санкции за Иран

Оn.net - 09.06.2010

Со 12 гласа за и 2 против, Советот за безбедност на Обединетите нации ги одобри новите санкции против Иран. Со забрана на увоз на тешко оружје и блокирање на банкарски сметки, Советот ќе се обиде да ...

Советот за безбедност на ОН со нова резолуција за санкции спрема Иран

Сител - 09.06.2010

Советот за безбедност на ОН донесе денеска нова резолуција со санкции против Иран заради нуклеарната програма. Текстот на резолуцијата беше поддржан од 12 од 15 држави-членки на Советот.

САД и натаму подготвени за дијалог со Иран и покрај новите санкции

Форум - 09.06.2010

САД останува подготвена за дијалог со Иран, се вели во соопштението на Белата куќа објавено по усвојувањето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се наметнуваат нови санкции против ...

Клинтон:ОН подготвуваат најостри санкции за Иран

Макфакс - 09.06.2010

Советот за безбедност на Обединетите нации(ОН) денеска ќе гласа за воведување на нови санкции за Иран поради проблематичната нуклеарна програма на оваа земја.

Иран: Русија да не соработува со нашите непријатели

Н.Македонија - 09.06.2010

Ахмединеџад на регионалниот самит за безбедност во Турција побара од Москва да не поддржува нови санкции против Иран. Путин одговори оти тие веќе се договорени Иран вчера на регионалниот самит за ...

Ахмадинеџад – Резолуцијата за нови санкции е ѓубре

eReporter - 09.06.2010

Новите санкции што денеска ги изгласа Советот за безбедност на ОН против Иран поради нуклеарната програма, „не вредат ниту пара“„ и „добри се за во канта за ѓубре“, изјави иранскиот претседател ...

Иран се соочува со тешки санкции кои се без преседан

Идивиди - 09.06.2010

Кито, 9 јуни 2010 (МИА) - Иран се соочува со најтешките санкции, кои некогаш биле разгледувани за него, изјави во Еквадор американскиот државен секретар Хилари Клинтон.

Клинтон: Досега најостри мерки против Иран

eReporter - 09.06.2010

Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за воведување нови санкции против Иран поради спорната нуклеарна програма на земјата.

Ахмадинеџад: Нуклеарниот договор е шанса која нема да се повтори

Алсат-М - 08.06.2010

Спогодбата за размена на нуклеарно гориво, која ја постигнаа Иран, Турција и Бразил минатиот месец е шанса, која нема да се повтори, изјави денеска иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад на ...

Ахмадинеџат со пркос пред гласањето во ООН за нови нуклеарни санкции

Канал5 - 08.06.2010

Претседателот Махмуд Ахмадинеџат испрати пркосна порака пред гласањето за нови санкции поради нуклеарната програма на Иран, за што ООН треба да се изјаснат во теков на неделава.

Прва банка за жени во Техеран

Канал5 - 08.06.2010

Во Иран почна да работи првата банка исклучиво наменета само за жени. Во градот Машади, илјада километри источно од Техеран, отворена е филијала на банката Мели во која жените работат со жени- пишува ...

Техеран им пркоси на санкциите

Дневник - 08.06.2010

Ахмадинеџад предупреди дека планот за размена на нуклеарно гориво, усогласен со посредништво на Турција и Бразил, е „можност што нема да се повтори“ Техеран ја предупреди Русија да не поддржува нови ...

Иран: размената на нуклеарно гориво, единствена шанса

Р.С.Европа - 08.06.2010

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска изјави дека договорот за размена на нуклеарно оружје, постигнат во минатиот месец со посредство на Турција и Бразил е шанса која не се повторува.

Нуклеарниот договор меѓу Иран, Турција и Бразил е шанса која нема да се повтори

Алфа - 08.06.2010

Спогодбата за размена на нуклеарно гориво, која ја постигнаа Иран, Турција и Бразил минатиот месец е шанса, која нема да се повтори, изјави денеска иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад на ...

Неделава ќе се разгледува резолуцијата за нови санкции против Иран

Р.С.Европа - 08.06.2010

Резолуција на Обединетите нации за нови санкции против Иран се најде пред членовите на Безбедносниот совет. За резолуцијата ќе се гласа во текот на неделава, потврди актуелниот претседавач со Советот ...

Путин: Резолуцијата на СБ на ОН за нуклеарната програма на Иран е усогласена

Алфа - 08.06.2010

Рускиот премиер Владимир Путин денеска изјави дека резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за нуклеарната програма на Иран „е практично усогласена“ и истакна дека таа не треба да го затвори патот ...

Иран нема да ги трампа американските туристи за иранскиот научник

Р.С.Европа - 08.06.2010

Иран не планира да ги трампа тројцата заробени американски туристи за иранскиот научник кој е притворен во Соединетите држави.

Турција против санкции кон Иран

Р.С.Европа - 08.06.2010

Турција е против санкционирање на Иран, бидејќи сметаат дека ако нема санкции Иран ќе стане потолерантен и ќе соработува со меѓународната зедница, изјавил портпаролот на турското министерство за ...

Нова резолуција за Иран во среда

Форум - 08.06.2010

Гласање во Советот за безбедност при Обединетите нации за нова нацрт-резолуција за Иран може да се одржи на среда, пренесе Reuters повикувајќи се на западни дипломатски извори Претходно во вторник, ...

Ахмадинеџад: Договорот меѓу Иран, Турција и Бразил е шанса која нема да се повтори

Кирилица - 08.06.2010

Спогодбата за размена на нуклеарно гориво, која ја постигнаа Иран, Турција и Бразил минатиот месец е шанса, која нема да се повтори, изјави денеска иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад на ...

Прва банкарска филијала само за жени во Иран

А1 - 07.06.2010

Во градот Машхад, иранските власти ја отворија првата филијала само за жени, каде претставничките на понежниот пол ќе можат да управуваат со своите финансии без да имаат контакти со мажи.

Во Иран отворена банка само за жени

Макфакс - 07.06.2010

Во Иран е отворена првата банка само за жени во која ќе можат да ги водат своите финансии без присуство на мажите. Според шеријатскиот закон, мажите и жените кој не се во семејна врска не смеат да ...

Во Иран отворена прва банка само за жени

Сител - 07.06.2010

Иран денеска ја отвори првата филијала само за жени, каде претставничките на понежниот пол ќе можат да управуваат со своите финансии без да имаат контакти со мажи.

Клинтон: Иран ќе проба со трик да се извлече

Р.С.Европа - 07.06.2010

Американскиот Државен Секретар Хилари Клинтон денеска изјави дека очекува Иран пак да проба со некој трик да се извлече од притисокот кога Советот за безбедност на Обединетите Нации се подготвува да ...

На состанокот на МААЕ нови санкции за Иран

Р.С.Европа - 07.06.2010

Иран одбива да соработува со Меѓународната Агенција за атомска енергија , изјавил шефот на Агенцијата Јукија Амано на отварањето на едно-неделниот состанок на Агенцијата кој започна денеска во Виена.