TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Православните христијани го слават Богојавление-Водици

Вест - 19.01.2014

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се празнува уште од вториот век. Празникот е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на ...

Петар Рупески од Варош го фати Светиот крст во Охрид

Вест - 19.01.2014

Празникот Водици годинава беше среќен за Петар Рупески од Варош, кој денеска меѓу неколкуте стотини верници, успеа по вторпат да го извади Светиот крст што во осветените води на Охридското Езеро го ...

Варошанец повторно го фати крстот во Охрид - среќата му се насмевна на Петар Рупески

Канал5 - 19.01.2014

Мошне сум среќен и јас, моите пријатели и моето семејство што го фатив крстот. Ова е вторпат како го фаќам крстот. Првиот пат тоа беше во 2005 година и навистина тогаш ми донесе многу среќа во ...

Г.г. Стефан се налути: догодина нема подароци, само икона!

Телма - 19.01.2014

Даниел Дочевски од населбата Маџари беше најсреќен меѓу 200-те лица кои денеска се фрлија по светиот крст во водите на реката Вардар кои ги освети поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан.

Водици масовно одбележан во Општина Илинден

Канал5 - 19.01.2014

Жителите на Општина Илинден и оваа година масовно го одбележаа големиот христијански празник Богојавление - Водици. На манифестацијата што Општината традиционално по шести пат ја организираше во ...

Во Охрид урнати рекордите, варошанецот Петар Рупески најсреќен

Канал5 - 19.01.2014

Годинава Охрид е градот каде се одржа највеличествената прослава на Водици. Над илјада лица меѓу кои и странци, се фрлија по светиот крст во студените езерски води.

Претседателот Иванов со дипломатите на Богојавление во Дојран

24 Вести - 19.01.2014

Ристо Стамов од населеното место Николиќ беше среќникот што го фати крстот на осветувањето на водите во Дојран. По вторпат му се насмеа среќата. Овој пат пред пред шефот на државата Ѓорѓе Иванов кој ...

Петар Рупески од Варош по вторпат го фати крстот во Охридското Езеро

Телма - 19.01.2014

Петар Рупески (24) од населбата Варош го фати светиот крст кој денеска на празникот Водици беше фрлен во осветените води на Охридското Езеро. Тој беше најбрз помеѓу 1300 капачи кои запливаа во ...

ПО ВТОР ПАТ: Петар Рупески од Варош го фати Светиот крст во Охрид

Телеграф - 19.01.2014

Во вода влегоа неколку стотини од 1.300-те пријавени како од градот, така и од другите градови во земјата, но и гости од Србија, Бугарија, Чешка, Шпанија Празникот Водици годинава беше среќен за ...

Православните христијани го празнуваат Богојавление (Водици)

Кајгана - 19.01.2014

Православните христијани денеска го празнуваат големиот празник Водици или Богојавление. На овој ден, традиционално во Македонија во речиси сите населени места, свештениците го фрлаат ритуалниот крст ...

Охрид:Светиот крст во рацете на Петар Рупески

Макфакс - 19.01.2014

Петар Рупески од Варош е најсреќниот меѓу 1.000 верници кои во неделата, на празникот Богојавлени- Водици, скокаа во осветените води на Охридското езеро за да го фатат чесниот крст.

Во Дебар светиот крст го фати Александар Мицевски

Курир - 19.01.2014

Во Дебар денеска се одбележува големиот христијански празник Богојавление-Водици. Богојавленска литургија во црквата „Света Петка“ утрото одржа намесникот на дебарската парохија Благоја Спировски.

Петар Рупески од Варош го фати Светиот крст во Охрид

Алфа - 19.01.2014

Празникот Водици годинава беше среќен за Петар Рупески од Варош, кој денеска меѓу неколкуте стотини верници, успеа по вторпат да го извади Светиот крст што во осветените води на Охридското Езеро го ...

Никола Николовски го фати крстот во Крива Паланка

Курир - 19.01.2014

Никола Николовски (18) е момчето што денеска, на празникот Богојавление - Водици, го фати светиот крст во Крива Река, Крива Паланка. По крстот скокнаа околу 40 лица.

ФОТО: Локвенец на фрлањето на крстот во Радика

А1 On - 19.01.2014

Членот на Извршниот Одбор на СДСМ-Хари Ловенец, присуствуваше на традиционалниот чин на пуштање гулаби на Водици, во кругот на црквата „Параклис“ по повод Богојавление-Водици во Прилеп, а исто така ...

Кире Кочанковски го фати крстот во Битола

Макфакс - 19.01.2014

Дваесет ишестгодишниот битолчанец Кире Кочанковски го фати светиот крст во соборниот храм Св. Великомаченик Димитриј во Битола. Среќен и возбуден вели дека имал некое претчувство дека светиот крст ќе ...

Петар Рупески го фати Светиот крст во Охрид

Економски - 19.01.2014

Празникот Водици годинава беше среќен за Петар Рупески од Варош, кој денеска меѓу неколкуте стотини верници, успеа по вторпат да го извади Светиот крст што во осветените води на Охридското Езеро го ...

Дончевски по трет пат го фати крстот од водите на Вардар во Скопје

Алфа - 19.01.2014

Даниел Дочевски од населбата Маџари беше најсреќен меѓу 200-те лица кои денеска се фрлија по светиот крст во водите на реката Вардар кои ги освети поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан.

Кире Кочанковски денес беше најсреќниот битолчанец

Курир - 19.01.2014

26- годишниот битолчанец, Кире Кочанковски го фати светиот крст во соборниот храм Св. Великомаченик Димитриј во Битола. Среќен и возбуден вели дека имал некое претчувство дека светиот крст ќе биде во ...

Александар Велјаноски го фати крстот во Прилеп

Сител - 19.01.2014

Дваесет и петгодишниот Александар Велјаноски е најсреќниот прилепчаенц кој го фати крстот од водите на базенот во хотелот „Сонце“ во Прилеп при прославата на Богојавление-Водици.

Прилеп: Александар Велјаноски го фати светиот крст

Макфакс - 19.01.2014

Александар Велјаноски (25 години) е најсреќниот меѓу деведесет и двајцата прилепчани кои скокнаа по светиот крст во осветените води од базенот на хотелот „Сонце Г.А.“.

Анѓелко Здравев го фати светиот крстот во Велес

Сител - 19.01.2014

Анѓелко Здравев (33) го фати светиот крст што денеска по повод Водици беше фрлен во реката Вардар во Велес. Здравев беше најсреќниот меѓу 46-те кандидати кои влегоа во Вардар по крстот.

Водици во Тетово, најсреќен Илчо Ристевски

Сител - 19.01.2014

Дваесет и двегодишниот Илчо Ристевски од Тетово беше најсреќниот од тројцата кои се фрлија по крстот во базенот на соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово каде се одржа централната ...

ГАЛЕРИЈА: Охрид го празнува Богојавление - Водици

Сител - 19.01.2014

Во Охрид денеска се одржува најмасовната верска манифестација, традиционалното фрлање на светиот крст и осветувањето на водите на Охридското Езеро по повод православниот празник Богојавление - Водици.

ФОТО: Здравев го фати крстот во Велес

Курир - 19.01.2014

Анѓелко Здравев (33) го фати светиот крст што денеска по повод Водици беше фрлен во реката Вардар во Велес. Здравев беше најсреќниот меѓу 46-те кандидати кои влегоа во Вардар по крстот.

Тони Трајановски го фати крстот во Куманово

Сител - 19.01.2014

Тони Трајановски (26) од кумановската населба „Ајдучка Чешма“ денеска го фати светиот крст во Соборниот Храм Свети Никола“. Трајановски го фати крстот лани и годинава повторно имаше среќа.

ФОТО: Груевски во Охрид за одбележување на Водици

Нетпрес - 19.01.2014

Премиерот Никола Груевски присуствува на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици во Охрид. Одбележувањето на христијанскиот празник Богојавление -Водици има исклучително ...

Православните христијани го празнуваат Богојавление (Водици)

Макфакс - 19.01.2014

Православните христијани денеска го празнуваат големиот празник Водици или Богојавление. На овој дена традиционално во Македонија во речиси сите населени места, свештениците го фрлаат ритуалниот крст ...

Охрид денес центар на православието во Македонија

Inpress - 19.01.2014

Охрид, 19. јануари 2014 (ИНПРЕС) Неколку илјади верници денеска ќе се соберат околу градското пристаниште во Охрид каде ќе ја проследат најголемата црковно-народна манифестација, Богојавление - ...

Општина Карпош го одбележува Богојавление-Водици

Сител - 19.01.2014

Големиот христијански празник Богојавление - Водици денеска ќе биде одбележан во општина Карпош со осветување на водите и фрлање на светиот крст. Планирано е напладне крстот да биде фрлен во водите ...

Во Велес почнува одбележувањето на Богојавление-Водици

Сител - 19.01.2014

Со празнична божествена литургија во црквата „Свети Спас“ во Велес започнува одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици. Митрополитот Повардарски г.

Денeска се празнува Богојавление, познат како Водици

Нова ТВ - 19.01.2014

Православните христијани денеска го слават големиот празник Богојавление, познат како Водици. Традиционално во сите градови на државата свештениците го фрлаат светиот крст во вода, a верниците се ...

Вељаноски на одбележување на празникот Водици во Охрид

Нетпрес - 19.01.2014

По повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска ќе присуствува на големиот богојавленски водосвет и фрлањето на Чесниот крст во ...

Еве колку верници оваа година ќе скокаат по светиот крст во Вардар

Press24 - 19.01.2014

Во водите на Вардар денеска по светиот крст ќе скокаат околу 213 лица, меѓу кои има и неколку малолетници, меѓу кои и 16-годишно девојче. Најголем број од лицата кои ќе скокаат се на возраст од 20 до ...

ФОТО: Охрид го празнува Богојавление – Водици

А1 On - 19.01.2014

Во Охрид денеска се одржува најмасовната верска манифестација, традиционалното фрлање на светиот крст и осветувањето на водите на Охридското Езеро по повод православниот празник Богојавление - Водици.

"Среќата ми се насмеа по 9 години" - Петар Рупески го фати светиот крст во Охрид

Press24 - 19.01.2014

Петар Рупески од Охрид е човекот кој денеска го фати светиот крст по повод празникот Богојавление-Водици, во водите на Охридското езеро. Тој изјави дека чуството е неверојатно и дека е многу среќен ...

Денеска се празнува Богојавление - Водици

МКД - 19.01.2014

Православните верници денеска го слават Богојавленије - Водици. За фаќање на светиот крст во Скопје се пријавиле повеќе од 200 граѓани, а во Охрид над ...

ФОТО: Се е подготвено за осветување на водите на Вардар во Скопје

Press24 - 19.01.2014

Се е подготвено за да се осветат водите на Вардар во Скопје по повод празникот Богијавление-Водици. Денеска по крстот ќе скокнат повеќе од 200 граѓани.

ФОТО: Петар Рупески од Варош го фати Светиот крст во Охрид

А1 On - 19.01.2014

24-годишнниот Петар Рупески од Варош е најсреќниот меѓу верниците кои утрово скокнаа во осветените води на Охридското Езеро за да го фатат ...

ФОТО: Премиерот Груевски во Охрид по повод Богојавление-Водици

Press24 - 19.01.2014

Претседателот на Владата, Никола Груевски, денеска е во Охрид по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици. Огромен број на граѓани дојдоа да го погледнат фаќањето на светиот крст, а ...

Петар Рупески го фати светиот крст во водите на Охридското езеро

Нетпрес - 19.01.2014

Петар Рупески од охриската населба Варош го фати светиот крст кој што пред десетина минути беше фрлен во осветените води на Охридското езеро. Оваа година во Охрид се пријавија околу 1.000 лица кои ...

ФОТО+ВИДЕО: Петар од Варош го фати крстот во Охрид

Курир - 19.01.2014

Петар Рупески од Варош, го фати крстот од водите на Охридското Езеро. Ова момче крстот го фати и во 2005-та година, а вели дека таа година му донел среќа, па очекува и оваа година среќа за себе и ...

ФОТО: Ова е среќникот кој го фати светиот крст во водите на Охридското езеро

Press24 - 19.01.2014

Петар Рупески од Варош, Охрид, е среќникот кој денеска во водите на Охридското езеро скокна и го фати светиот крст. 25-годишниот охриѓанец изјави дека е премногу возбуден и среќен и дека се надева ...

Светиот крст во Охрид го фати Петар Рупески

Нова ТВ - 19.01.2014

Петар Рупески од Охрид го фати светиот крст во водите на Охридското Езеро, каде што е централната прослава на празникот Водици. Рупески изјави дека конечно, по деветгодишни обиди, успева да го фати ...

Момче од Варош го фати крстот во Охридското Езеро

МКД - 19.01.2014

Дваесет и четиригодишно момче Петар Рупески од Варош го фати крстот во водите на Охридското ...

Петар Рупески по втор пат го фати крстот во Охрид

+инфо - 19.01.2014

24-годишнниот Петар Рупески од Варош денеска го фати крстот во осветените води на Охридското Езеро, каде влегоа околу 1.000 верници. - Мошне сум среќен и јас, моите пријатели и моето семејство што го ...

Петар Рупески го фати крстот во Охрид

Р.С.Европа - 19.01.2014

Охриѓанецот Петар Рупески денеска го извади крстот од Охридското Езеро. Ова му е вторпат, првиот пат крстот го фатил во 2005 година. Крстот во водите на Охридското Езеро го фрли владиката Јосиф, ...

Ерван Фуере ќе учествува во трката за бурето со вино

+инфо - 19.01.2014

Поранешниот евроамбасадор во земјава Ерван Фуере се очекува утре, на денот на рибарите, повторно да влезе во осветените води на Охридското езеро и да се натпреварува во трката по бурето со вино, јави ...

Светиот крст во Дебар кај средношколецот Александар Мицевски

Сител - 19.01.2014

Во Дебар денеска се одбележува големиот христијански празник Богојавление-Водици. Богојавленска литургија во црквата „Света Петка“ утрото одржа намесникот на дебарската парохија Благоја Спировски.

Премиерот Груевски на Водици и во Струга

Сител - 19.01.2014

Премиерот Никола Груевски денеска во 11:30 часот по повод Богојавление-Водици ќе присуствува на осветувањето на водите во реката Црн Дрим и фрлањето на крстот.

2 години по ред - среќа и благодат за Тони Трајановски

МРТ - 19.01.2014

Во црквата Свети Никола во Куманово утрово митрополитот кумановско-осоговски господин Јосиф служеше Богојавленска литургија,изврши богојавленски водосвет и го фрли крстот во базенот на црквата.Голем ...

Никола Николовски го фати крстот во Крива Паланка

Сител - 19.01.2014

Никола Николовски (18) е момчето што денеска, на празникот Богојавление - Водици, го фати светиот крст во Крива Река, Крива Паланка. По крстот скокнаа околу 40 лица.

Локвенец пушти гулаби во Прилеп

+инфо - 19.01.2014

Хари Ловенец, членот на Извршниот одбор на СДСМ, денеска присуствуваше на традиционалниот чин на пуштање гулаби на Водици, во кругот на црквата „Параклис“ по повод Богојавление-Водици во Прилеп.

ФОТО: Груевски на фрлањето на светиот крст во Струга

Курир - 19.01.2014

По повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, премиерот Никола Груевски присуствуваше и на фрлањето на крстот во реката Црн Дрим во Струга.

Светиот крст во рацете на Петар Рупески (Фото)

Inpress - 19.01.2014

Охрид, 19. јануари 2014 (ИНПРЕС) Петар Рупески од охридски Варош, по вторпат во животот успеа да излезе од ладните езерски води со Светиот крст во рацете на прославата на празникот Богојавление - ...

Кире Кочанковски го фати крстот во Битола

+инфо - 19.01.2014

Дваесет и шестгодишниот битолчанец Кире Кочанковски го фати светиот крст во соборниот храм „Св. Великомаченик Димитриј“ во Битола. На денешниот празник Водици пред многубројните верници во дворот на ...

Кире Кочанковски го фати светиот крст во Битола

Press24 - 19.01.2014

Најсреќниот кој го фати светиот крст фрлен во водите на базенот од храмот „Свети Димитриј“ во Битола е дваесетгодишниот битолчанец Кире Кочанковски. Тој прв пат учествува на оваа манифестација.

Со поскромни подароци до помалку проблеми за Водици

Р.С.Европа - 19.01.2014

Даниел Дочевски од скопската населбата го фати крстот во реката Вардар во Скопје. За крстот оваа година се бореа 200 луѓе. Ова е трет пат како Дончевски го фаќа крстот за празникот Богојавление - ...

Без ниту една интервенција во вода помина големиот верски празник

OhridNews - 19.01.2014

Без ниту една интервенција во вода од страна на спасителите и нуркачките тимови, помина големиот верски празник Богојавление-Водици. Како што потенцира претседателот на ОО Црвен крст Охрид, Сашо ...

Дончевски по трет пат го фати крстот од водите на Вардар во Скопје

Сител - 19.01.2014

Даниел Дочевски од населбата Маџари беше најсреќен меѓу 200-те лица кои денеска се фрлија по светиот крст во водите на реката Вардар кои ги освети поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан.

ГАЛЕРИЈА Делегација на СДСМ на Водици во Охрид

+инфо - 19.01.2014

Партиска делегација на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, предводена од генералниот секретар, Оливер Спасовски, присуствуваше на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление – ...

НЕТРПЕЛИВИ ВЕРНИЦИ: Поглаварот им се налути на скокачите по крстот (ГАЛЕРИЈА)

Телеграф - 19.01.2014

Поглаварот г.г. Стефан неколку пати интервенираше и побара да се вратат сите на своите места за да се обезбедат потребните услови за да се изведе богслужбата Нестрпливи верници го нарушија текот на ...

Александар Велјаноски го фати светиот крст во Прилеп

Курир - 19.01.2014

Александар Велјаноски (25 години)е најсреќниот меѓу деведесет и двајцата прилепчани кои скокнаа по светиот крст во осветените води од базенот на хотелот „Сонце Г.А.

Еве во чии раце отиде крстот во Велес?

Press24 - 19.01.2014

33-годишниот Анѓелко Здравев го фати светиот крст што денеска по повод Водици беше фрлен во реката Вардар во Велес. Владиката Повардарски Агатангел во сослужение на бројното свештенство, по ...

Празничната атмосфера по чинот на фаќањето на светиот крст

OhridNews - 19.01.2014

Со традиционалната топла ракија и музика, по чинот на фрлањето на светиот крст, низ Охрид се слави празникот Богојавление – Водици. Кафулињата и рестораните преполни со расположени гости.

Bo Прилеп крстот го фати 25-годишниот Александар Велјаноски

+инфо - 19.01.2014

Најсреќeн меѓу 92-цата прилепчани кои скокнаа по светиот крст во осветените води од базенот на хотелот „Сонце Г.А.“ е 25-годишниот Александар Велјаноски, кој го фати осветениот крст.

Му успеа од трет пат - еве кој го фати крстот во Тетово

Press24 - 19.01.2014

И во Тетово денеска верниците традиционално скокаа по светиот крст по повод празникот Водици. Илчо Ристевски беше најсреќниот од тројцата кои се фрлија по крстот во базенот на соборниот храм „Свети ...

Петар Рупески е среќникот во Охрид!

МРТ - 19.01.2014

Охриѓани на спектакуларен начин го одбележаа големиот христијански празник Богојавление - Водици.Оваа традиција која се повторува повеќе од 2 000 години на брегот на езерото привлече илјадници ...

Ангелко Здравев го фати крстот во Велес

Макфакс - 19.01.2014

Ангелко Здравев е најсреќниот помеѓу 90-мина велешани кои во водите на Вардар се обидоа да дојдат до светиот крст на големиот христијански празник Богојавление Водици.

ФОТО: И Фуере го славеше Водици во Охрид

А1 On - 19.01.2014

И Ерван Фуере поранешниот Евроамбасадор во Македонија денес беше помеѓу своите сограѓани во Охрид за празникот Богојавление Водици. Го сретнавме во Црквата Успение на Пресвета Богородица Каменско ...

Охрид величествен за Богојавление

Алфа - 19.01.2014

Охрид-центарот на православието, на овој голем христијански празник Богојавление Водици денеска блесна со исконска убавина. Охриѓани буквално живеат за овој ден, бидејќи фрлањето на крстот е ...

ВИДЕО: Тане Србиноски го фати крстот во Кичево

Курир - 19.01.2014

Тане Србиноски е момчето кое го фати светиот крст во осветените води на базенот во кругот на домот на АРМ во Кичево. Покрај Србиноски, по крстот скокнаа уште 30-тина момчиња, а настанот го следеа ...

ОБНОВЕНО+Фото: Светиот крст во рацете на Петар Рупески од Варош

OhridNews - 19.01.2014

Петар Рупески од Варош е најсреќниот меѓу 1000 верници кои утрово, на празникот Богојавлени- Водици, скокаа во осветените води на Охридското езеро за да го фатат чесниот крст.

Православните верници го слават Богојавление – Водици

Телеграф - 19.01.2014

Меѓу двестете верници кои ќе скокаат по крстот во0 Вардар кај хотелот „Холидеј ин“ се и една девојка и неколку малолетници Православните верници денеска го слават големиот христијански празник ...

Даниел Дончевски од Маџари прв до крстот во Скопје

Алфа - 19.01.2014

Даниел Дончевски од населбата Маџари исплива прв до светиот крст во Скопје. Дваесет и четири годишникот беше најбрз од околу 230 учесници во водите на Вардар кои ги освети поглаварот на МПЦ- ОА, г.г.

Фуере традиционално во Охрид за Водици

Сител - 19.01.2014

Искусниот ирски дипломат и поранешен амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере, и остана верен на традицијата. Тој и оваа година специјално допатува во Охрид, за да присуствува на богојавлеснките ...

Охрид ги сруши рекордите, десетици илјади посетители на настанот

Сител - 19.01.2014

24 годишниот Петар Рупески од Варош е најсреќниот кој успеа покрај многубројните капачи по втор пат да го фати светиот крст во водите на Охридското .Оваа година крстот го фрли владиката Јосиф ...

И ова се случува, наместо по крстот, скокнале по попот

МКД - 19.01.2014

Македонците од Перт, Австралија годинава по повод празникот Водици имале несекојдневен настан. Дел од македонската заедница годинава фрлањето на крстот го организирале во реката ...

Водици 2014 во Охрид низ фото објектив

OhridNews - 19.01.2014

Празникот Богојавление - Водици во Охрид беше одбележан во величествен амбиент. Оваа традиција е вистински предизвик и за фоторепортерите кои ги ловат и најситните детали.

Срам и непристојност за Водици: во Скопје едвај го фрлија крстот, во Штип го украдоа!

МКД - 19.01.2014

Овие Водици, ќе останат за паметење по алчноста на божемните верници кои преку крстот буквално ќе се испотепаа за да дојдат до телевизорот или до какви се не подароци што ги подготвија ...

Рекорден број верници годинава за Водици во Охрид

OhridNews - 19.01.2014

Чинот на осветување на водите на Охридското Езеро на празникот Богојавление - Водици во Охрид, го проследија рекорден број верници, според слободни проценки над 20000.

Видео: Околу 4000 посетители од целиот свет го проследија првиот интернет пренос од Водици во Охрид

OhridNews - 19.01.2014

Директниот пренос од празникот Богојавление - Водици во Охрид, што го реализираа OhridNews и „Мега продукција“, го проследија околу 4000 посетители од цел свет.

Петар Рупески го фати светиот крст во водите на Охридското езеро

Тера - 19.01.2014

Петар Рупески од охриската населба Варош го фати светиот крст кој што пред десетина минути беше фрлен во осветените води на Охридското езеро. Оваа година во Охрид се пријавија околу 1.000 лица кои ...

Никола Ангеловски го фати крстот во базенот на ФЗЦ во Куманово

Кумановски м. - 19.01.2014

По повод празникот Богојавление – Водици, денеска на базенот во ФЗЦ – (ловечки), пригодно беше одбележан големиот христијански празник Богојавление, при што со фрлањето на светиот крст се изврши ...

ГАЛЕРИЈА: Локвенец присуствуваше на фрлањето на крстот во Радика

Sky - 19.01.2014

Членот на Извршниот Одбор на СДСМ-Хари Ловенец, присуствуваше на традиционалниот чин на пуштање гулаби на Водици, во кругот на црквата „Параклис“ по повод Богојавление-Водици во Прилеп, а исто така ...

По крстот во Скопје ќе се фрлат над 200 граѓани, во Охридско езеро повеќе од 1.000

еМагазин - 19.01.2014

На Богојавление (Водици) традиционално во Македонија во речиси сите населени места, свештениците го фрлаат ритуалниот крст во некоја поголема вода – река, езеро или базен, а луѓето скокаат во водата ...

Груевски од Охрид заминува на Водици во Струга

Република - 19.01.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски присуствуваше на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици во Охрид. Во Охрид нема празно место.

Ерван Фуере ќе учествува во трката за бурето со вино

Локално - 19.01.2014

Поранешниот евроамбасадор во земјава Ерван Фуере се очекува утре, на денот на рибарите, повторно да влезе во осветените води на Охридското езеро и да се натпреварува во трката по бурето со вино, јави ...

Православните христијани го празнуваат Богојавление

Тера - 19.01.2014

Православните христијани денеска го празнуваат големиот празник Водици или Богојавление. На овој дена традиционално во Македонија во речиси сите населени места, свештениците го фрлаат ритуалниот крст ...

Дончевски по трет пат го фати крстот од водите на Вардар во Скопје

Бриф - 19.01.2014

Даниел Дочевски од населбата Маџари беше најсреќен меѓу 200-те лица кои денеска се фрлија по светиот крст во водите на реката Вардар кои ги освети поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан.

Денеска е Богојавление, денот кога Св. Јован Крстител го крстил Исус

еМагазин - 19.01.2014

Православните христијани денеска го празнуваат големиот празник Водици или Богојавление. Водици е денот на кој според христијанското предание, Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката ...

Србиноски најсреќен во кичевските, Велјаноски во прилепските свети води

Република - 19.01.2014

Прилепчанецот Велјаноски (фото 10 без 10) Тане Србиноски е момчето кое го фати светиот крст во осветените води на базенот во кругот на домот на АРМ во Кичево.

Петар Рупевски го фати крстот во Охрид

Вечер Прес - 19.01.2014

- Мошне сум среќен и јас, моите пријатели и моето семејство што го фатив крстот. Ова е вторпат како го фаќам крстот. Првиот пат тоа беше во 2005 година и навистина тогаш ми донесе многу среќа во ...

Кире Кочанковски стигна до светиот крст во Битола

Република - 19.01.2014

Дваесетишестгодишниот битолчанец Кире Кочанковски го фати светиот крст во соборниот храм „Св. Великомаченик Димитриј“ во Битола. Тој вели дека потајно бил убеден дека ќе дојде до крстот и ја имал таа ...

Фуере и годинава ќе скока по бурето со вино

Република - 19.01.2014

Традицијата продолжува. Поранешен евроамбасадор, Ирецот, Ерван Фуере, и годинава специјално допатува во Охрид, за да присуствува на богојавлеснките свеченост.

Илчо Ристевски стигна до светиот крст во Тетово

Република - 19.01.2014

И во Тетово денеска верниците традиционално скокаа по светиот крст по повод празникот Водици. Илчо Ристевски беше најсреќниот од тројцата кои се фрлија по крстот во базенот на соборниот храм „Свети ...

Во Велес почнува одбележувањето на Богојавление-Водици

Бриф - 19.01.2014

Со празнична божествена литургија во црквата „Свети Спас“ во Велес започнува одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици. Митрополитот Повардарски г.

Анѓелко Здравев го фати светиот крстот во Велес

Бриф - 19.01.2014

Анѓелко Здравев (33) го фати светиот крст што денеска по повод Водици беше фрлен во реката Вардар во Велес. Здравев беше најсреќниот меѓу 46-те кандидати кои влегоа во Вардар по крстот.

Петар Рупески од Варош го фати крстот во Охрид

Република - 19.01.2014

24-годишнниот Петар Рупески од Варош е најсреќниот меѓу верниците кои утрово скокнаа во осветените води на Охридското Езеро за да го фатат крстот. Според традицијата тајфата на фаќачот на чесниот ...

Александар Велјаноски го фати крстот во Прилеп

Бриф - 19.01.2014

Дваесет и петгодишниот Александар Велјаноски е најсреќниот прилепчаенц кој го фати крстот од водите на базенот во хотелот „Сонце“ во Прилеп при прославата на Богојавление-Водици.

Александар го фати крстот во Прилеп

Тера - 19.01.2014

Најсреќeн меѓу деведесет и двајцата прилепчани кои скокнаа по светиот крст во осветените води од базенот на хотелот „Сонце Г.А." е 25-годишниот Александар Велјаноски, кој го фати осветениот крст.

Водици во Тетово, најсреќен Илчо Ристевски

Бриф - 19.01.2014

Дваесет и двегодишниот Илчо Ристевски од Тетово беше најсреќниот од тројцата кои се фрлија по крстот во базенот на соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово каде се одржа централната ...

Кире Кочанковски го фати крстот во Битола

Бриф - 19.01.2014

Дваесетгодишниот битолчанец Кире Кочанковски е најсреќниот кој го фати светиот крст фрлен во водите на базенот од храмот „Свети Димитриј“ во Битола. Кочанковски првпат учествува во традиционалната ...

Петар Рупески по втор пат го фати крстот во Охрид

Локално - 19.01.2014

24-годишнниот Петар Рупески од Варош денеска го фати крстот во осветените води на Охридското Езеро, каде влегоа околу 1.000 верници. - Мошне сум среќен и јас, моите пријатели и моето семејство што го ...

Петар Рупески од Варош го фати Светиот крст во Охрид

Бриф - 19.01.2014

Празникот Водици годинава беше среќен за Петар Рупески од Варош, кој денеска меѓу неколкуте стотини верници, успеа по вторпат да го извади Светиот крст што во осветените води на Охридското Езеро го ...

Петар Рупески од Охрид го фати крстот во водите на Охридското Езеро

Либертас - 19.01.2014

Петар Рупески од Охрид денеска го фати светиот крст во водите на Охридското Езеро. Петар Рупески од Охрид го фати крстот во водите на Охридското Езеро.

Тони Трајановски го фати крстот во Куманово

Бриф - 19.01.2014

Тони Трајановски (26) од кумановската населба „Ајдучка Чешма“ денеска го фати светиот крст во Соборниот Храм Свети Никола“. Трајановски го фати крстот лани и годинава повторно имаше среќа.

Водици во Охрид, илјада капачи, 20 илјади посетители

Република - 19.01.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска ќе присуствува на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици во Охрид.

Денеска е Водици-литургијата и крстот ќе ги осветат водите

Локално - 19.01.2014

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 јануари, Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празни­ци.

Православните христијани го празнуваат Богојавление (Водици)

Либертас - 19.01.2014

Православните христијани денеска го празнуваат големиот празник Богојавление, меѓу верниците познат како Водици.На овој ден традиционално во Македонија во речиси сите населени места, свештениците го ...

Премиерот Груевски во Охрид за големиот христијански празник (ФОТО)

Вечер Прес - 19.01.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски присуствува на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици во Охрид.

Богојавление-Водици – Од осветувањето на Босфор досега

МК News - 19.01.2014

„И штом се крсти, Исус веднаш излезе од водата. Одеднаш Му се отворија небесата, и Го виде Духот Божји да слегува како гулаб и да се спушта над Него. И ете, глас од небесата говореше: Овој е Мојот ...

Груевски од Охрид замина во Струга каде ќе присуствува на фрлањето на крстот

Либертас - 19.01.2014

Премиерот Никола Груевски, кој претпладнето присуствуваше на одбележувањето на Водици во Охрид, се упати кон Струга. Таму исто така ќе присуствува на чинот на фрлањето на светиот ...

Могилчани во Шемница го бараа крстот

Тера - 19.01.2014

Во присуство на голем број на верници кои што традиционално го следат чинот на фаќањето на крстот денеска на Богојавление- Водици крстот беше фрлен и во водите на реката Шемница во Могила.

Дваесет и шестгодишниот битолчанец Кире Кочанковски го фати крст во Битола.

Тера - 19.01.2014

Дваесет и шестгодишниот битолчанец Кире Кочанковски го фати светиот крст во соборниот храм „Св. Великомаченик Димитриј" во Битола. „На сите православни христијани им го честитам празникот Водици.

Православните верници го слават Богојавление-Водици

Фактор - 19.01.2014

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление – Водици, кој се празнува уште од вториот век. Празникот е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на ...

Петар Рупески го фати Светиот крст во Охрид

Фактор - 19.01.2014

Петар Рупески од Варош е среќникот кој денеска меѓу неколкуте стотини верници, успеа по вторпат да го извади Светиот крст што во осветените води на Охридското Езеро го фрли владиката Јосиф, ...

Петар Рупески го фати Светиот крст во Охрид

Sky - 19.01.2014

Петар Рупески од Варош беше среќникот на денешниот празник Водици. Тој во Охрид успеа меѓу неколкуте стотини верници, по вторпат да го извади Светиот крст.

Кои верници и каде ги фатија крстовите во осветените води низ државата

Локално - 19.01.2014

Даниел Дончевски од населбата Маџари исплива прв до светиот крст во Скопје. Дваесет и четири годишникот беше најбрз од околу 230 учесници во водите на Вардар кои ги освети поглаварот на МПЦ- ОА, г.г.

Средношколец го фати крстот во Дебар

Република - 19.01.2014

Средношколецот Александар Мицевски, ученик во средното медицинско училиште во Струга го фати крстот во Дебар кадесе одбележува големиот христијански празник Богојавление-Водици.

Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа

Денешен - 19.01.2014

По повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, над 200 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли ...

Кире Кочанковски го фати крстот во Битола

Тера - 19.01.2014

26 годишниот битолчанец Кире Кочанковски го фати светиот крст во соборниот храм Св. Великомаченик Димитриј во Битола. Среќен и возбуден вели дека имал некое претчувство дека светиот крст ќе биде во ...

Православните верници го чествуваат верскиот празник Богојавление – Водици

Кумановски м. - 19.01.2014

Водици или Богојавление се празнува на 19 јануари, ден на кој според христијанското предание, Св.Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан.

Охрид го потврди епитетот Балкански Ерусалим, крстот во рацете на Петар Рупевски

Република - 19.01.2014

Охрид, македонскиот духовен центар и прва туристичка дестинација, ги живее деновите на црковно-народниот спектакл за големиот христијански празник Богојавление – Водици.

Дончевски по трет пат го фати крстот од водите на Вардар во Скопје

Н.Македонија - 19.01.2014

Даниел Дочевски од населбата Маџари беше најсреќен меѓу 200-те лица кои денеска се фрлија по светиот крст во водите на реката Вардар кои ги освети поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан Ова е трет пат како ...

Охрид го празнува Богојавление-Водици

Н.Македонија - 19.01.2014

Во Охрид денеска се одржува најмасовната верска манифестација, традиционалното фрлање на светиот крст и осветувањето на водите на Охридското Езеро по повод православниот празник Богојавление - Водици ...

Петар Рупески од Варош го фати Светиот крст во Охрид

Н.Македонија - 19.01.2014

Празникот Водици годинава беше среќен за Петар Рупески од Варош, кој денеска меѓу неколкуте стотини верници, успеа по вторпат да го извади Светиот крст што во осветените води на Охридското Езеро го ...

Крстот во Кичево го фати матурант

Н.Македонија - 19.01.2014

Триесеттина млади кичевчани скокнаа денес по Светиот крст, на големиот верски празни Богојавление Водици Крстот беше фрлен во базенот на Домот на АРМ, а најсреќен и оваа година беше матурантот на ...

Дончевски по трет пат го фати крстот од водите на Вардар во Скопје

Идивиди - 19.01.2014

Скопје, 19 јануари 2014 (МИА) - Даниел Дочевски од населбата Маџари беше најсреќен меѓу 200-те лица кои денеска се фрлија по светиот крст во водите на реката Вардар кои ги освети поглаварот на МПЦ-ОА ...

Варошлија најсреќен:Крстот од Охридското езеро го фати Дејан Рупески

Lider - 19.01.2014

Петар Рупески од Варош, годинава го фати крстот од водите на Охридското Езеро. Истото момче го фатил крстот и во 2005-та година, а вели дека таа година му донел среќа, па очекува и оваа година среќа ...

Водици во Илинден: 70 верници скокаа по крстот, 18-годишник најсреќен по третпат

Lider - 19.01.2014

Жителите на Општина Илинден и оваа година масовно го одбележаа големиот христијански празник Богојавление – Водици. На манифестацијата што Општината традиционално по шести пат ја организираше во ...

Светиот крст во Скопје по трет пат во раце на Дончевски, најсреќен Охриѓанец варошлијата Рупески

Lider - 19.01.2014

Даниел Дочевски од населбата Маџари беше најсреќен меѓу 200-те лица кои денеска се фрлија по светиот крст во водите на реката Вардар кои ги освети поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан.

Скопје: Водици низ нашиот објектив

Вистина.мк - 19.01.2014

Православните Христијани денес го празнуваат големиот христијански празник Богојавление – Водици. Во главниот град Скопје, централното обдележување се случуваше кај мостот близу хотелот “Холидеј Ин“.

Светиот крст во Карпош ќе се фрла на мостот кај Нерези

Lider - 19.01.2014

Големиот христијански празник Богојавление – Водици денеска ќе биде одбележан во општина Карпош со осветување на водите и фрлање на светиот крст. Планирано е напладне крстот да биде фрлен во водите ...

Средношколец го фати крстот во Дебар

Lider - 19.01.2014

Во Дебар денеска се одбележува големиот христијански празник Богојавление-Водици. Богојавленска литургија во црквата „Света Петка“ утрото одржа намесникот на дебарската парохија Благоја Спировски.

Над илјада луѓе ќе скокаат по крстот во Охрид

Дневник - 18.01.2014

За утрешниот голем христијански празник Богојавление - Водици, во Охрид, каде што ќе се одржи централната прослава, се очекуваат рекорден број гости не само од земјава, туку и од Србија, Бугарија, ...

ФОТО: Охрид специјално украсен за Водици

А1 On - 18.01.2014

Неколку стотина знаменца во црвена и бела боја на кои се наоѓа ликот на Исус Христос и на кои е испишана песната Војордание во чест на празникот Богојавление Водици се поставени низ Охрид.

Водици 2014 во живо на OhridNews во цел свет

OhridNews - 18.01.2014

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици 2014, ќе биде пренесувано во живо на интернет порталот OhridNews. Преносот ќе биде реализиран во соработка со „Мега продукција“ од ...

Македонија утре масовно ќе го одбележи Богојавление

Сител - 18.01.2014

Со концерт на балканската ѕвезда Жељко Јоксимовиќ во придружба на македонскиот претставник во шоуто на Х фактор Даниел Кајмакоски во Охрид започна прославување на најголемата црковно народна ...

ФОТО: Премиерот Груевски во Охрид за големиот христијански празник

Курир - 18.01.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски присуствува на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици во Охрид.

Груевски во Охрид на одбележување на празникот Водици

Нетпрес - 18.01.2014

Премиерот Никола Груевски утре ќе престојува во Охрид по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление- Водици. Оваа година во осветените води на Охридското езеро во потрага по ...

Евроамбасадорот Фуере и годинава ќе се капи во Охридското Езеро

OhridNews - 18.01.2014

Искусниот ирски дипломат и поранешен амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере, и остана верен на традицијата. Тој и оваа година специјално допатува во Охрид, за да присуствува на богојавлеснките ...

Православните верници утре го слават Богојавление - Водици

Алфа - 18.01.2014

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан. Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот ...

Православните верници денеска го слават Богојавление Водици

+инфо - 18.01.2014

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се празнува уште од вториот век. Празникот е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на ...

Православните верници денеска го празнуваат големиот христијански празник Водици

Нетпрес - 18.01.2014

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление – Водици, кој што се празнува уште од вториот век. Празникот е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на ...

Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа - православните верници утре го слават Водици

Press24 - 18.01.2014

Годинава над 200 граѓани ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод Водици.

Централна прослава на Водици во Скопје и во Охрид

Сител - 18.01.2014

Над 200 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што денеска точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г.

Водици, ден на кој сите води се свети, за многу години

Курир - 18.01.2014

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се празнува уште од вториот век. Празникот е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на ...

По крстот во Вардар ќе се фрлат над 200 граѓани, во Охридско езеро повеќе од 1.000

МКД - 18.01.2014

За фаќањето на светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник ...

Утре се Водици или Богојавление, верниците ќе скокаат во вода по крст

Локално - 18.01.2014

Бо­го­јав­ле­ние-Во­ди­ци е еден од нај­го­ле­ми­те хри­сти­јан­ски праз­ни­ци и еден од нај­ма­сов­ни­те со­би­ри на кои граѓаните се обе­ди­ну­ва­ат во ед­но вер­ско праз­ну­ва­ње.

Над 200 верници в недела ќе скокаат по крстот во Вардар – најмладиот 16, најстариот 67 години

МК News - 18.01.2014

Спа­су­ва­чи­те апе­ли­ра­ат до кан­ди­да­ти­те да не вле­гу­ва­ат пред­вре­ме во во­да, да има­ат ле­сен по­ја­док нај­мал­ку час и по­ло­ви­на пред да се ка­пат, ка­ко и да не пи­јат ал­ко­хол и да ...

Утре е Богојавление – Водици

Република - 18.01.2014

Над 200 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г.

Над 200 „скокачи“ по крстот во Скопје, над илјада во Охрид, на утрешниот православен празник Водици

Либертас - 18.01.2014

Над 200 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г.

Над 200 капачи ќе скокаат по крстот во Вардар

Република - 18.01.2014

Над 200 граѓани ќе скокаат по осветениот крст во водите на Вардар. Меѓу нив има и неколку малолетници кои за прв пат ќе учествуваат но и такви кои со години ја негуваат оваа традиција.

Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа

Вечер Прес - 18.01.2014

По повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, над 200 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли ...

Водици во Охрид во 1941 година (ВИДЕО)

Република - 18.01.2014

Видеоснимка стара 73 години од традиционалното фрлање на крстот во водите на Охридското Езеро за големиот христијански празник Богојавление – Водици. Republika ...

Над 200 граѓани оваа година ќе се обидат да го фатат крстот

Точка - 18.01.2014

Над 200 граѓани оваа година ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре напладне во водите на Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г.

Масовно одбележување на Водици во Скопје – пријавени над 200 верници

Скопје инфо - 18.01.2014

Срушен ланскиот рекорд за учество во скокањето по светиот крст во Вардар. Над 220 скопјани се пријавиле да бидат дел од централната манифестација Водици во главниот град.

Фрлањето на крстот во Кичево има вековна традиција

Н.Македонија - 18.01.2014

Верскиот празник Богојавление (Водици) во Кичево се празнува со децении, за тоа посведочи и оваа фотографија снимена пред 80 години, кога за овој верски празник се фрлал Светиот крст во студените и ...

Денеска е Богојавление – Водици, ќе се осветат водите на македонскиот Јордан

Lider - 18.01.2014

Светиот крст што денеска точне на пладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе се обидат да го фатат над 200 граѓани, а ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г.

Православните верници се подготвуваат за Водици

Канал5 - 17.01.2014

Централната прослава на големиот христијански празник, Богојавление – Водици годинава ќе се одржи во Охрид. Со концерт на балканската ѕвезда Жељко Јоксимовиќ во салата на спортско рекреативниот ...

Предавање на светиот крст во балканскиот Ерусалим

МРТ - 17.01.2014

Црковниот церемонијал на примопредавањето на светиот крст се одржа во црквата „Свети Никола Гераконија“ во стариот дел на Охрид. Во оваа пригода новите кумови на верниците им поделија од славската ...

Во Охрид почнуваат празнувањата за Водици

Сител - 17.01.2014

Во црквата „Свети Никола Геракомија“ во Охрид денеска се одржа примопредавање на кумството по повод православниот празник Богојавление - Водици, со што почнуваат празнувањата во рамки на најмасовната ...

Во Охрид почнуваат празнувањата за Водици

Економски - 17.01.2014

Во црквата „Свети Никола Геракомија“ во Охрид денеска се одржа примопредавање на кумството по повод православниот празник Богојавление – Водици, со што почнуваат празнувањата во рамки на најмасовната ...

Верници од Србија, Бугарија, Чешка ќе скокаат по крстот во Охридското Езеро

OhridNews - 17.01.2014

Преку 200 пријави пристигнале до вчера до здружението Богојавление за празникот Водици, кој традиционално ќе биде одбележан со масовно капење во осветените води на Охридското Езеро, каде во недела ќе ...

Фото: Бакрачески и Симески свечено го презедоа кумството за манифестацијата Водици 2014

OhridNews - 17.01.2014

Попладнево, пропратено со традиционални обичаи и богослужба во црквата „Св. Никола Ѓеракомија“, се изврши примопредавање на кумството за големиот празник Богојавление - Водици.

Капачи од Македонија, Србија, Бугарија, Чешка и Шпанија ќе пливаат по Светиот крст во Охрид

Inpress - 17.01.2014

Охрид, 17. јануари 2014(ИНПРЕС) Повеќе од 300 капачи биле пријавени до попладнево за да скокаат во водите на Охридското Езеро в недела, на празникот Водици во Охрид, јави Супер радио.

Охрид на нозе - почнаа празнувањата за Водици

Press24 - 17.01.2014

Во црквата „Свети Никола Геракомија“ во Охрид денеска се одржа примопредавање на кумството по повод православниот празник Богојавление - Водици. Со ова почнуваат празнувањата во рамки на најмасовната ...

Масовно одбележување на Водици во Скопје – пријавени над 200 верници

Сител - 17.01.2014

Срушен ланскиот рекорд за учество во скокањето по светиот крст во Вардар. Над 220 скопјани се пријавиле да бидат дел од централната манифестација Водици во главниот град.

Срби бугари и чеси на празнувањето во Охрид - Бакрачески го превзеде кумството

Сител - 17.01.2014

Со верски обичаи традиционално во Црквата Свети Никола Геракомија стариот кум Стојан Ѓоргоски, им го предаде кумството на новите кумови, градоначалникот Никола Бакрачески и бизнисменот Сашо Симески ...

Над 200 верници в недела ќе скокаат по крстот во Вардар

Либертас - 17.01.2014

Бо­го­јав­ле­ние-Во­ди­ци е еден од нај­го­ле­ми­те хри­сти­јан­ски праз­ни­ци и еден од нај­ма­сов­ни­те со­би­ри на кои скоп­ја­ни и жи­те­ли­те на дру­ги­те гра­до­ви се обе­ди­ну­ва­ат во ед­но ...

По светиот крст ќе скокаат и Срби, Бугари, Чеси...

Вечер Прес - 17.01.2014

Спектакуларно и најмасовно за Исусовото крштевање во Охрид Македонскиот духовен центар и прва туристичка дестинација ги живее деновите на црковно-народниот спектакл за големиот христијански празник ...

Околу 200 верници в недела ќе скокаат по крстот во Вардар

Н.Македонија - 17.01.2014

Спасувачите апелираат до кандидатите да не влегуваат предвреме во вода, да имаат лесен појадок најмалку час и половина пред да се капат, како и да не пијат алкохол и да не се загреваат со топли ...

Охрид ги празнува Водици, вечерва концерт на Жељко и Даниел

Lider - 17.01.2014

Во црквата „Свети Никола Геракомија“ во Охрид денеска се одржа примопредавање на кумството по повод православниот празник Богојавление – Водици, со што почнуваат празнувањата во рамки на најмасовната ...

Шесто празнување на Водици во општина Илинден

Курир - 16.01.2014

Општина Илинден во соработка со свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“, шести пат организира празнување на големиот христијански празник Богојавление Водици.

Бакрачески и Симески утре го преземаат кумството за Водици

OhridNews - 16.01.2014

Со верски обичаи, утре ќе биде предадено кумството за Водици. Стариот кум Стојан Ѓоргоски, ќе им го предаде кумството на новите кумови, градоначалникот Никола Бакрачески и бизнисменот Сашо Симески.

Општинскиот Црвен крст ги обележа ризичните места на просторот каде ќе се фрла светиот крст

OhridNews - 16.01.2014

Во пресрет на големиот православен празник Богојавление - Водици, екипи на Црвениот крст од Охрид и јавните претпријатија ги обележаа ризичните вдлабнатини и местата каде се наоѓаат дрвени колци, на ...

Во осветените води по здравје и радост

Н.Македонија - 16.01.2014

Верниците треба да бидат многу дисциплинирани и да бидат сплотени како едно семејство Стотици верници влегуваат за божји благослов Привршуваат подготовките за Водици На најголемиот христијански ...

Охрид се подготвува за Водици, над 1000 верницi ќе скокнат по крстот

Нетпрес - 15.01.2014

Македонскиот Ерусалим се подготвува за еден од најголемите празници и традиционалното чествување на Водици во водите на езерото. Денеска започна пријавувањето на заинтересираните кои сакаат за ...

Медицински тимови, спасители на копно и вода, патролни чамци и нуркачи за Богојавление-Водици

OhridNews - 15.01.2014

Шест медицински тимови за укажување на прва помош вклучувајќи и лекари, девет спасители распоредени на копно, два патролни чамци со шест спасители на вода и волонтери кои се дел од Нуркачкиот центар ...

Започна пријавувањето на скокачите по светиот крст во Охрид

Inpress - 15.01.2014

Охрид, 15. јануари 2014 (ИНПРЕС) Денеска започна пријавувањето на заинтересираните кои сакаат за празникот Богојавление- Водици во Охрид да влезат во водите на Охридското Езеро и да го фатат светиот ...

Охрид очекува бројни гости за Водици

Р.С.Европа - 15.01.2014

Хотелските работници за празникот Водици нудат специјални аранжмани од 11 евра за ноќевање со појадок. Очекуваат бројни гости од земјава и од странство.

Охрид: Над 1.000 луѓе ќе се обидат да го фатат крстот за Водици

Sky - 15.01.2014

Охрид се подготвува за традиционалното чествување на Водици во водите на езерото. Од денеска сите оние кои се заинтересирани да влезат во водите на Охридското Езеро и да го фатат светиот крст, можат ...

Ана Марија Вуковска прва кума за Водици во Скопје

Н.Македонија - 15.01.2014

Досега во нашата редакција стигнаа над сто купони од граѓани, меѓу нив има и капачи што со децении скокаат по светиот крст, но и почетници што досега никогаш не учествувале.

Капачите да не пијат алкохол и да не се загреваат со топли напивки

Н.Македонија - 15.01.2014

Црвениот крст на градот Скопје и докторите од спортска медицина и оваа година ќе бидат дел од манифестацијата за Богојавление-Водици И од Црвниот крст и од спортска медицина оваа година имаат корисни ...

Видео: Охрид со медиумска кампања ќе привлекува гости за Водици

OhridNews - 14.01.2014

На националните медиуми и интернет портали, градот Охрид отпочна кампања за претстојниот празник Богојавление – Водици. Годинава празникот за прв пат ќе се одбележува четири дена.

Шесто празнување на Водици во општина Илинден

Сител - 14.01.2014

Општина Илинден во соработка со свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ шести пат организира празнување на големиот христијански празник Богојавление Водици.

По 6-ти пат празнување на Водици во Општина Илинден

Скопје инфо - 14.01.2014

Општина Илинден во соработка со свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ по 6-ти пат организира празнување на големиот христијански празник Богојавление Водици.

За Водици, крстот во Куманово ќе се фрла на три различни локации

Кумановски м. - 14.01.2014

Како што информира портпаролот на Кумановско Осоговска епархија, Отец Игор Здравковски, во недела, 19 јануари 2014 година , на Богојавление – Водици, крстот ќе се фрла на три различни локации и тоа, ...

Црвен крст: капачите да не пијат алкохол

Република - 14.01.2014

Црвениот крст на градот Скопје и докторите од спортска медицина со апел до оние капачи кои ќе учестуваат во манифестацијата Богојавленије-Водици да не пијат алкохол и да не се загреваат со топли ...

Општина Илинден по шести пат организира празнување на Водици

Lider - 14.01.2014

Општина Илинден во соработка со свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ шести пат организира празнување на големиот христијански празник Богојавление Водици.

Охрид очекува голема посетеност на годинешната прослава на Богојавление – Водици

А1 On - 13.01.2014

Организаторите на големиот црковно-народен собор по повод православниот празник Богојавление – Водици веќе ги привршуваат подготовките околу манифестацијата што години наназад привлекува илјадници ...

Во Охрид очекуваат голема посетеност за Богојавление - Водици

Сител - 13.01.2014

Организаторите на големиот црковно-народен собор по повод православниот празник Богојавление – Водици веќе ги привршуваат подготовките околу манифестацијата што години наназад привлекува илјадници ...

ВИДЕО: Охрид нуди богата програма за прославата на Богојавление – Водици

Курир - 13.01.2014

Централната прослава на големиот христијански празник, Богојавление – Водици годинава ќе се одржи во Охрид. Со концерт на балканската ѕвезда Жељко Јоксимовиќ во салата на спортско рекреативниот ...

Во Охрид над илјада капачи се пријавени за Водици (видео)

Република - 13.01.2014

Со концерт на балканската ѕвезда Жељко Јоксимовиќ во салата на спортско рекреативниот центар „Билјанини извори“ во петок на 17. јануари, започнува прославата на големиот христијански празник, ...

Охрид очекува голема посетеност за Богојавление – Водици

Бриф - 13.01.2014

Организаторите на големиот црковно-народен собор по повод православниот празник Богојавление – Водици веќе ги привршуваат подготовките околу манифестацијата што години наназад привлекува илјадници ...

Подготовките за Богојавление- Водици се одвиваат според планот

Н.Македонија - 13.01.2014

Во редакцијата на „Нова Македонија“ вчера се одржа координативен состанок на сите институции и поддржувачи на манифестацијата Богојавление-Водици Подготовките се одвиваат според планираното.

Охрид очекува многу туристи на Богојавление – Водици

Lider - 13.01.2014

Организаторите на големиот црковно-народен собор по повод православниот празник Богојавление – Водици веќе ги привршуваат подготовките околу манифестацијата што години наназад привлекува илјадници ...