TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денeска се празнува Богојавление, познат како Водици

Нова ТВ - 19.01.2014

Православните христијани денеска го слават големиот празник Богојавление, познат како Водици. Традиционално во сите градови на државата свештениците го фрлаат светиот крст во вода, a верниците се ...

Православните христијани го слават Богојавление-Водици

Вест - 19.01.2014

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се празнува уште од вториот век. Празникот е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на ...

Православните верници го слават Богојавление - Водици

Алфа - 18.01.2017

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление - Водици кој се празнува уште од вториот век. Православните верници денеска го слават празникот Богојавление - Водици кој се празнува уште од вториот век.

ФОТО: Локвенец на фрлањето на крстот во Радика

А1 On - 19.01.2014

Членот на Извршниот Одбор на СДСМ-Хари Ловенец, присуствуваше на традиционалниот чин на пуштање гулаби на Водици, во кругот на црквата „Параклис“ по повод Богојавление-Водици во Прилеп, а исто така ...

Водици одбележано низ цела Македонија

Н.Македонија - 19.01.2014

Во Битола крстот го фати Кире Кочанковски, во Прилеп Александар Вељаноски а во Тетово Илчо Ристески 28 млади битолчани се обидоа да го фатат крстот кој беше фрлен во базенот на црквата “Св.

Крстот во Кичево го фати матурант

Н.Македонија - 19.01.2014

Триесеттина млади кичевчани скокнаа денес по Светиот крст, на големиот верски празни Богојавление Водици Крстот беше фрлен во базенот на Домот на АРМ, а најсреќен и оваа година беше матурантот на ...

Православните верници го слават Богојавление-Водици

Фактор - 19.01.2014

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление – Водици, кој се празнува уште од вториот век. Празникот е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на ...

Локвенец пушти гулаби во Прилеп

+инфо - 19.01.2014

Хари Ловенец, членот на Извршниот одбор на СДСМ, денеска присуствуваше на традиционалниот чин на пуштање гулаби на Водици, во кругот на црквата „Параклис“ по повод Богојавление-Водици во Прилеп.

Кире Кочанковски го фати крстот во Битола

+инфо - 19.01.2014

Дваесет и шестгодишниот битолчанец Кире Кочанковски го фати светиот крст во соборниот храм „Св. Великомаченик Димитриј“ во Битола. На денешниот празник Водици пред многубројните верници во дворот на ...

Bo Прилеп крстот го фати 25-годишниот Александар Велјаноски

+инфо - 19.01.2014

Најсреќeн меѓу 92-цата прилепчани кои скокнаа по светиот крст во осветените води од базенот на хотелот „Сонце Г.А.“ е 25-годишниот Александар Велјаноски, кој го фати осветениот крст.

Православните христијани го празнуваат Богојавление (Водици)

Либертас - 19.01.2014

Православните христијани денеска го празнуваат големиот празник Богојавление, меѓу верниците познат како Водици.На овој ден традиционално во Македонија во речиси сите населени места, свештениците го ...

Општина Карпош го одбележува Богојавление-Водици

Сител - 19.01.2014

Големиот христијански празник Богојавление - Водици денеска ќе биде одбележан во општина Карпош со осветување на водите и фрлање на светиот крст. Планирано е напладне крстот да биде фрлен во водите ...

Во Велес почнува одбележувањето на Богојавление-Водици

Сител - 19.01.2014

Со празнична божествена литургија во црквата „Свети Спас“ во Велес започнува одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици. Митрополитот Повардарски г.

2 години по ред - среќа и благодат за Тони Трајановски

МРТ - 19.01.2014

Во црквата Свети Никола во Куманово утрово митрополитот кумановско-осоговски господин Јосиф служеше Богојавленска литургија,изврши богојавленски водосвет и го фрли крстот во базенот на црквата.Голем ...

Александар Велјаноски го фати крстот во Прилеп

Сител - 19.01.2014

Дваесет и петгодишниот Александар Велјаноски е најсреќниот прилепчаенц кој го фати крстот од водите на базенот во хотелот „Сонце“ во Прилеп при прославата на Богојавление-Водици.

Водици во Македонска Каменица

Сител - 19.01.2014

Ангел Атанасовски го фати светиот крст од Камена Река што беше фрлен по повод денешниот празник Богојавление. Атанасовски доби златно ланче со приврзан крст од Црковниот одбор и златна плочка со ...

Анѓелко Здравев го фати светиот крстот во Велес

Сител - 19.01.2014

Анѓелко Здравев (33) го фати светиот крст што денеска по повод Водици беше фрлен во реката Вардар во Велес. Здравев беше најсреќниот меѓу 46-те кандидати кои влегоа во Вардар по крстот.

Водици во Тетово, најсреќен Илчо Ристевски

Сител - 19.01.2014

Дваесет и двегодишниот Илчо Ристевски од Тетово беше најсреќниот од тројцата кои се фрлија по крстот во базенот на соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово каде се одржа централната ...

Тони Трајановски го фати крстот во Куманово

Сител - 19.01.2014

Тони Трајановски (26) од кумановската населба „Ајдучка Чешма“ денеска го фати светиот крст во Соборниот Храм Свети Никола“. Трајановски го фати крстот лани и годинава повторно имаше среќа.

Во Велес почнува одбележувањето на Богојавление-Водици

Бриф - 19.01.2014

Со празнична божествена литургија во црквата „Свети Спас“ во Велес започнува одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици. Митрополитот Повардарски г.

Православните верници го слават Богојавление – Водици

Телеграф - 19.01.2014

Меѓу двестете верници кои ќе скокаат по крстот во0 Вардар кај хотелот „Холидеј ин“ се и една девојка и неколку малолетници Православните верници денеска го слават големиот христијански празник ...

По крстот во Скопје ќе се фрлат над 200 граѓани, во Охридско езеро повеќе од 1.000

еМагазин - 19.01.2014

На Богојавление (Водици) традиционално во Македонија во речиси сите населени места, свештениците го фрлаат ритуалниот крст во некоја поголема вода – река, езеро или базен, а луѓето скокаат во водата ...

Анѓелко Здравев го фати светиот крстот во Велес

Бриф - 19.01.2014

Анѓелко Здравев (33) го фати светиот крст што денеска по повод Водици беше фрлен во реката Вардар во Велес. Здравев беше најсреќниот меѓу 46-те кандидати кои влегоа во Вардар по крстот.

Водици во Македонска Каменица

Бриф - 19.01.2014

Ангел Атанасовски го фати светиот крст од Камена Река што беше фрлен по повод денешниот празник Богојавление. Атанасовски доби златно ланче со приврзан крст од Црковниот одбор и златна плочка со ...

Александар Велјаноски го фати крстот во Прилеп

Бриф - 19.01.2014

Дваесет и петгодишниот Александар Велјаноски е најсреќниот прилепчаенц кој го фати крстот од водите на базенот во хотелот „Сонце“ во Прилеп при прославата на Богојавление-Водици.

Водици во Тетово, најсреќен Илчо Ристевски

Бриф - 19.01.2014

Дваесет и двегодишниот Илчо Ристевски од Тетово беше најсреќниот од тројцата кои се фрлија по крстот во базенот на соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово каде се одржа централната ...

Кире Кочанковски го фати крстот во Битола

Бриф - 19.01.2014

Дваесетгодишниот битолчанец Кире Кочанковски е најсреќниот кој го фати светиот крст фрлен во водите на базенот од храмот „Свети Димитриј“ во Битола. Кочанковски првпат учествува во традиционалната ...

Тони Трајановски го фати крстот во Куманово

Бриф - 19.01.2014

Тони Трајановски (26) од кумановската населба „Ајдучка Чешма“ денеска го фати светиот крст во Соборниот Храм Свети Никола“. Трајановски го фати крстот лани и годинава повторно имаше среќа.

Кире Кочанковски го фати крстот во Битола

Тера - 19.01.2014

26 годишниот битолчанец Кире Кочанковски го фати светиот крст во соборниот храм Св. Великомаченик Димитриј во Битола. Среќен и возбуден вели дека имал некое претчувство дека светиот крст ќе биде во ...

Дваесет и шестгодишниот битолчанец Кире Кочанковски го фати крст во Битола.

Тера - 19.01.2014

Дваесет и шестгодишниот битолчанец Кире Кочанковски го фати светиот крст во соборниот храм „Св. Великомаченик Димитриј" во Битола. „На сите православни христијани им го честитам празникот Водици.

Александар го фати крстот во Прилеп

Тера - 19.01.2014

Најсреќeн меѓу деведесет и двајцата прилепчани кои скокнаа по светиот крст во осветените води од базенот на хотелот „Сонце Г.А." е 25-годишниот Александар Велјаноски, кој го фати осветениот крст.

Еве колку верници оваа година ќе скокаат по светиот крст во Вардар

Press24 - 19.01.2014

Во водите на Вардар денеска по светиот крст ќе скокаат околу 213 лица, меѓу кои има и неколку малолетници, меѓу кои и 16-годишно девојче. Најголем број од лицата кои ќе скокаат се на возраст од 20 до ...

ФОТО: Се е подготвено за осветување на водите на Вардар во Скопје

Press24 - 19.01.2014

Се е подготвено за да се осветат водите на Вардар во Скопје по повод празникот Богијавление-Водици. Денеска по крстот ќе скокнат повеќе од 200 граѓани.

Груевски по Охрид и во Струга ќе присуствува на фрлањето на крстот

Курир - 19.01.2014

Премиерот Никола Груевски, по посетата на Охрид, се упати кон Струга. Тој го следеше фрлањето на крстот во водите на Охридското езеро во Охрид, а сега ова одбележување на големиот празник ќе го следи ...

По Охрид Груевски на фаќањето на светиот крст во Струга

Press24 - 19.01.2014

Премеирот Никола Груевски кој денеска го проследи фаќањето на светиот крст во водите на Охридското езеро, ќе замине и во Струга, каде исто така денеска верниците ќе скокаат по крстот за кој се верува ...

ФОТО: Груевски и во Струга присуствуваше на фрлањето на крстот

Нетпрес - 19.01.2014

Премиерот Никола Груевски, по посетата на Охрид, се упати кон Струга. Тој го следеше фрлањето на крстот во водите на Охридското езеро во Охрид, а потоа одбележувањето на големиот празник го проследи ...

ГАЛЕРИЈА: Локвенец присуствуваше на фрлањето на крстот во Радика

Sky - 19.01.2014

Членот на Извршниот Одбор на СДСМ-Хари Ловенец, присуствуваше на традиционалниот чин на пуштање гулаби на Водици, во кругот на црквата „Параклис“ по повод Богојавление-Водици во Прилеп, а исто така ...

Кире Кочанковски го фати светиот крст во Битола

Press24 - 19.01.2014

Најсреќниот кој го фати светиот крст фрлен во водите на базенот од храмот „Свети Димитриј“ во Битола е дваесетгодишниот битолчанец Кире Кочанковски. Тој прв пат учествува на оваа манифестација.

Кире Кочанковски стигна до светиот крст во Битола

Република - 19.01.2014

Дваесетишестгодишниот битолчанец Кире Кочанковски го фати светиот крст во соборниот храм „Св. Великомаченик Димитриј“ во Битола. Тој вели дека потајно бил убеден дека ќе дојде до крстот и ја имал таа ...

Кире Кочанковски денес беше најсреќниот битолчанец

Курир - 19.01.2014

26- годишниот битолчанец, Кире Кочанковски го фати светиот крст во соборниот храм Св. Великомаченик Димитриј во Битола. Среќен и возбуден вели дека имал некое претчувство дека светиот крст ќе биде во ...

Градоначалникот Ристески за Водици во повеќе населени места

Курир - 19.01.2014

Традиционално како и секоја година градоначалникот Ристески присуствуваше на осветувањето на водите и фрлањето на светиот крст во населените места: Мало Коњари, Големо Коњари, Ново Лагово и Штавица.

Александар Велјаноски го фати светиот крст во Прилеп

Курир - 19.01.2014

Александар Велјаноски (25 години)е најсреќниот меѓу деведесет и двајцата прилепчани кои скокнаа по светиот крст во осветените води од базенот на хотелот „Сонце Г.А.

Еве во чии раце отиде крстот во Велес?

Press24 - 19.01.2014

33-годишниот Анѓелко Здравев го фати светиот крст што денеска по повод Водици беше фрлен во реката Вардар во Велес. Владиката Повардарски Агатангел во сослужение на бројното свештенство, по ...

Му успеа од трет пат - еве кој го фати крстот во Тетово

Press24 - 19.01.2014

И во Тетово денеска верниците традиционално скокаа по светиот крст по повод празникот Водици. Илчо Ристевски беше најсреќниот од тројцата кои се фрлија по крстот во базенот на соборниот храм „Свети ...

Комуналците го „светнаа“ градското пристаниште

OhridNews - 19.01.2014

И покрај големиот број посетители , кои денес на градското пристаниште го проследија чинот на фрлањето на светиот крст во водите на Охридското езеро, посторот за кратко време беше исчистен од отпад.

ВИДЕО: Тане Србиноски го фати крстот во Кичево

Курир - 19.01.2014

Тане Србиноски е момчето кое го фати светиот крст во осветените води на базенот во кругот на домот на АРМ во Кичево. Покрај Србиноски, по крстот скокнаа уште 30-тина момчиња, а настанот го следеа ...

ФОТО: Здравев го фати крстот во Велес

Курир - 19.01.2014

Анѓелко Здравев (33) го фати светиот крст што денеска по повод Водици беше фрлен во реката Вардар во Велес. Здравев беше најсреќниот меѓу 46-те кандидати кои влегоа во Вардар по крстот.

Србиноски најсреќен во кичевските, Велјаноски во прилепските свети води

Република - 19.01.2014

Прилепчанецот Велјаноски (фото 10 без 10) Тане Србиноски е момчето кое го фати светиот крст во осветените води на базенот во кругот на домот на АРМ во Кичево.

Даневски втропат прв до светиот крст во Струмица

Република - 19.01.2014

Славе Даневски го фати крстот во Струмица . 27-годишниот Даневски по вторпат стигнува до светиот крст на големиот христијански празник Водици. Вели бил најсреќниот денеска помеѓу петнаесетмината кои ...

Илчо Ристевски стигна до светиот крст во Тетово

Република - 19.01.2014

И во Тетово денеска верниците традиционално скокаа по светиот крст по повод празникот Водици. Илчо Ристевски беше најсреќниот од тројцата кои се фрлија по крстот во базенот на соборниот храм „Свети ...

Кире Кочанковски го фати крстот во Битола

Макфакс - 19.01.2014

Дваесет ишестгодишниот битолчанец Кире Кочанковски го фати светиот крст во соборниот храм Св. Великомаченик Димитриј во Битола. Среќен и возбуден вели дека имал некое претчувство дека светиот крст ќе ...

Прилеп: Александар Велјаноски го фати светиот крст

Макфакс - 19.01.2014

Александар Велјаноски (25 години) е најсреќниот меѓу деведесет и двајцата прилепчани кои скокнаа по светиот крст во осветените води од базенот на хотелот „Сонце Г.А.“.

Ангелко Здравев го фати крстот во Велес

Макфакс - 19.01.2014

Ангелко Здравев е најсреќниот помеѓу 90-мина велешани кои во водите на Вардар се обидоа да дојдат до светиот крст на големиот христијански празник Богојавление Водици.

Светиот крст во Карпош ќе се фрла на мостот кај Нерези

Lider - 19.01.2014

Големиот христијански празник Богојавление – Водици денеска ќе биде одбележан во општина Карпош со осветување на водите и фрлање на светиот крст. Планирано е напладне крстот да биде фрлен во водите ...

Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа

Денешен - 19.01.2014

По повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, над 200 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли ...

Груевски по Охрид, ќе присуствува на фрлањето на крстот во Струга

Lider - 19.01.2014

Премиерот Никола Груевски, по посетата на Охрид, се упати кон Струга. Тој го следеше фрлањето на крстот во водите на Охридското езеро во Охрид, а сега ова одбележување на големиот празник ќе го следи ...

Православните верници го слават Богојавление – Водици

24 Вести - 19.01.2019

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

Над илјада луѓе ќе скокаат по крстот во Охрид

Дневник - 18.01.2014

За утрешниот голем христијански празник Богојавление - Водици, во Охрид, каде што ќе се одржи централната прослава, се очекуваат рекорден број гости не само од земјава, туку и од Србија, Бугарија, ...

Православните верници го слават Богојавление – Водици

А1 On - 18.01.2017

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител.

Православните верници утре го слават Богојавление - Водици

Алфа - 18.01.2014

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан. Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот ...

Православните верници денеска го слават Богојавление Водици

+инфо - 18.01.2014

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се празнува уште од вториот век. Празникот е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на ...

Централна прослава на Водици во Скопје и во Охрид

Сител - 18.01.2014

Над 200 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што денеска точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г.

Утре се Водици или Богојавление, верниците ќе скокаат во вода по крст

Локално - 18.01.2014

Бо­го­јав­ле­ние-Во­ди­ци е еден од нај­го­ле­ми­те хри­сти­јан­ски праз­ни­ци и еден од нај­ма­сов­ни­те со­би­ри на кои граѓаните се обе­ди­ну­ва­ат во ед­но вер­ско праз­ну­ва­ње.

Над 200 верници в недела ќе скокаат по крстот во Вардар – најмладиот 16, најстариот 67 години

МК News - 18.01.2014

Спа­су­ва­чи­те апе­ли­ра­ат до кан­ди­да­ти­те да не вле­гу­ва­ат пред­вре­ме во во­да, да има­ат ле­сен по­ја­док нај­мал­ку час и по­ло­ви­на пред да се ка­пат, ка­ко и да не пи­јат ал­ко­хол и да ...

Над 200 „скокачи“ по крстот во Скопје, над илјада во Охрид, на утрешниот православен празник Водици

Либертас - 18.01.2014

Над 200 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г.

Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа

Вечер Прес - 18.01.2014

По повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, над 200 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли ...

Православните верници го слават Богојавление – Водици

Бриф - 19.01.2020

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

Над 200 граѓани оваа година ќе се обидат да го фатат крстот

Точка - 18.01.2014

Над 200 граѓани оваа година ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре напладне во водите на Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г.

Водици, ден на кој сите води се свети, за многу години

Курир - 18.01.2014

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се празнува уште од вториот век. Празникот е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на ...

Утре е Богојавление – Водици

Република - 18.01.2014

Над 200 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г.

Православните верници денеска го празнуваат големиот христијански празник Водици

Нетпрес - 18.01.2014

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление – Водици, кој што се празнува уште од вториот век. Празникот е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на ...

Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа - православните верници утре го слават Водици

Press24 - 18.01.2014

Годинава над 200 граѓани ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод Водици.

Православните верници го слават Богојавление - Водици

Скопје инфо - 18.01.2017

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление - Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител.

Водици во Охрид во 1941 година (ВИДЕО)

Република - 18.01.2014

Видеоснимка стара 73 години од традиционалното фрлање на крстот во водите на Охридското Езеро за големиот христијански празник Богојавление – Водици. Republika ...

Масовно одбележување на Водици во Скопје – пријавени над 200 верници

Скопје инфо - 18.01.2014

Срушен ланскиот рекорд за учество во скокањето по светиот крст во Вардар. Над 220 скопјани се пријавиле да бидат дел од централната манифестација Водици во главниот град.

Груевски во Охрид на одбележување на празникот Водици

Нетпрес - 18.01.2014

Премиерот Никола Груевски утре ќе престојува во Охрид по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление- Водици. Оваа година во осветените води на Охридското езеро во потрага по ...

Над 200 капачи ќе скокаат по крстот во Вардар

Република - 18.01.2014

Над 200 граѓани ќе скокаат по осветениот крст во водите на Вардар. Меѓу нив има и неколку малолетници кои за прв пат ќе учествуваат но и такви кои со години ја негуваат оваа традиција.

Денеска е Богојавление – Водици, ќе се осветат водите на македонскиот Јордан

Lider - 18.01.2014

Светиот крст што денеска точне на пладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе се обидат да го фатат над 200 граѓани, а ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г.

Околу 200 верници в недела ќе скокаат по крстот во Вардар

Н.Македонија - 17.01.2014

Спасувачите апелираат до кандидатите да не влегуваат предвреме во вода, да имаат лесен појадок најмалку час и половина пред да се капат, како и да не пијат алкохол и да не се загреваат со топли ...

Охрид подготвен за Водици

Канал5 - 16.01.2016

Охрид подготвен за Водици. Се очекува илјадници верници да го следат осветувањето на водите на Охридското езеро. Хотелите, кои и годинава понудија екстра попусти се потполно букирани, се бара место повеќе.

Масовно одбележување на Водици во Скопје – пријавени над 200 верници

Сител - 17.01.2014

Срушен ланскиот рекорд за учество во скокањето по светиот крст во Вардар. Над 220 скопјани се пријавиле да бидат дел од централната манифестација Водици во главниот град.

Над 200 верници в недела ќе скокаат по крстот во Вардар

Либертас - 17.01.2014

Бо­го­јав­ле­ние-Во­ди­ци е еден од нај­го­ле­ми­те хри­сти­јан­ски праз­ни­ци и еден од нај­ма­сов­ни­те со­би­ри на кои скоп­ја­ни и жи­те­ли­те на дру­ги­те гра­до­ви се обе­ди­ну­ва­ат во ед­но ...

Во осветените води по здравје и радост

Н.Македонија - 16.01.2014

Верниците треба да бидат многу дисциплинирани и да бидат сплотени како едно семејство Стотици верници влегуваат за божји благослов Привршуваат подготовките за Водици На најголемиот христијански ...

Капачите да не пијат алкохол и да не се загреваат со топли напивки

Н.Македонија - 15.01.2014

Црвениот крст на градот Скопје и докторите од спортска медицина и оваа година ќе бидат дел од манифестацијата за Богојавление-Водици И од Црвниот крст и од спортска медицина оваа година имаат корисни ...

Ана Марија Вуковска прва кума за Водици во Скопје

Н.Македонија - 15.01.2014

Досега во нашата редакција стигнаа над сто купони од граѓани, меѓу нив има и капачи што со децении скокаат по светиот крст, но и почетници што досега никогаш не учествувале.

Медицински тимови, спасители на копно и вода, патролни чамци и нуркачи за Богојавление-Водици

OhridNews - 15.01.2014

Шест медицински тимови за укажување на прва помош вклучувајќи и лекари, девет спасители распоредени на копно, два патролни чамци со шест спасители на вода и волонтери кои се дел од Нуркачкиот центар ...

Црвен крст: капачите да не пијат алкохол

Република - 14.01.2014

Црвениот крст на градот Скопје и докторите од спортска медицина со апел до оние капачи кои ќе учестуваат во манифестацијата Богојавленије-Водици да не пијат алкохол и да не се загреваат со топли ...

Подготовките за Богојавление- Водици се одвиваат според планот

Н.Македонија - 13.01.2014

Во редакцијата на „Нова Македонија“ вчера се одржа координативен состанок на сите институции и поддржувачи на манифестацијата Богојавление-Водици Подготовките се одвиваат според планираното.