TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кошарка: Литванија и Грција во полуфиналето

А1 - 14.09.2007

Репрезентациите на Литванија и Грција се вторите полуфиналисти на Европското првенство во кошарка што се одржува во Шпанија. Кошаркарите на Литванија се пласираа во полуфиналето по победата над Хрватска со резултат 74:72. Иако според досега прикажаната игра Литванија беше фаворит, Хрватите пружија ...

Започна четврт-финалната пресметка на ЕП, најголем фаворит Литванија

Утрински - 14.09.2007

Кошаркарската репрезентација на Германија предводена од првиот стрелец на шампионатот Дирк Новицки го фати последниот воз и со победата над селекцијата на Италија од 67:58 го освои четвртото место во групата Ф кое води во четврт-финалето.

Финалистот од Атина не патува во Пекинг

Дневник - 14.09.2007

Германија беше помалку послаба од Италија, која не се најде меѓу осумте најдобри и не се пласира за Игрите во Кина Литванија - Хрватска (19 часот) и Словенија - Грција (21:30) се денешните четвртфинални средби на Европското првенство чија завршница се одржува во шпанската престолнина Мадрид.

Литванците го собраа кајмакот

Вечер - 14.09.2007

Не направивме ништо посебно, само ја коригиравме играта во одбраната од првите 20 минути, додека во нападот го направивме она што најмногу ни одговора. Резултатот покажува оти се функционираше како што треба, вели најефикасниот поединец во редовите на Литванија на мечот со Словенија, Рамунас ...

ЕП: Четвртфинале за Германија, Литванија подобра од Словенија

А1 - 12.09.2007

Селекцијата на Германија се провлече во четвртфиналето на Европското кошаркарско првенство во Шпанија, откако со 67:58 ја совлада Италија. Најзаслужни за победата беа Дирк Новицки и Јоханес Хербер со по 15 поени. Новицки имаше и 10 скокови но, не ја оправда титулата најдобар стрелец на досегашното ...

Словенците ги понижија Германците

Утрински - 12.09.2007

„Змајчеки“ и Литванија се единствените непоразени селекции на кошаркарското ЕП во Шпанија Кошаркарите на Словенија останаа заедно со Литванија единствена непоразена репрезентација на годинашниов Евробаскет. „Змајчеки“ ја понижија Германија (77:47) на која не можеше да и' помогне ниту расположениот ...

Словенија и Литванија и натаму газат

Дневник - 12.09.2007

Италија се избори за меч против Германија што ќе решава кој ќе оди во четврт-финалето Со драматичната победа над Турција, Италија си го задржа шансите за пласман во четврт-финалето на Европското првенство во Шпанија. „Аѕурите“ славеа со 84-75 по петминутно продолжение, откако во регуларните 40 ...

ЕП: Победи за Италија и Литванија, катастрофа за Германија

А1 - 10.09.2007

Во првиот денешен меч на кошаркарското првенство, драматична победа на Италија против Турција. Во регуларниот тек беше 70:70, а потоа Италија славеше со 84:75. Турција водеше во првото полувреме, најмногу благодарение на добриот шут и во еден момент имаше 15 поени предност.

По Русија и Литванија, и Словенија во четврт-финалето

Утрински - 10.09.2007

По Русија и Литванија пласман во четврт-финалето на ЕП во Шпанија обезбеди и Словенија. „Змајчеки“ местото меѓу осумте најдобри селекции на Стариот континент го осигураа веќе во првиот меч од втората фаза на натпреварување, во кој ја надиграа Турција 66:51.

Израел ќе го паметат сите бивши ју-републики

Дневник - 10.09.2007

Откако ги среди БиХ и Македонија во квалификациите, на ЕП ги совлада и фаворизираните Србија и Хрватска Словенија, Русија и Литванија се селекциите што не претрпеа пораз во досегашниот дел од Европското првенство во кошарка, кое се одржува во Шпанија.