TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Италија го поддржува зачленувањето во НАТО

А1 - 09.12.2007

Италија ги поддржува напорите за зачленувањето во НАТО како и добивањето датум за преговори со ЕУ, изјави италијанскиот премиер Романо Проди на средбата со претседателот на македонската Влада Никола Груевски, на маргините од самитот ЕУ-Африка во Лисабон.

На Проди му беше изгласана доверба во Сенатот

Утрински - 08.12.2007

РИМ - Италијанскиот премиер Романо Проди во четвртокот освои тесна победа во гласањето на доверба во Горниот дом на парламентот, во врска со безбедносниот пакет со кој ќе се дозволи протерување на ЕУ државјани за кои ќе се процени дека претставуваат опасност за општеството.

Проди доби поддршка

Вечер - 08.12.2007

Италијанскиот Сенат прексиноќа му изгласа доверба на премиерот Романо Проди, во врска со пакетот мерки за безбедност со кои се дозволува протерување од Италија на државјани на земји-членки на ЕУ, кои се сметани за опасност по општеството, пренесува МИА.

Поддршка на Италија за западен Балкан

Макфакс - 08.12.2007

Рим Италија опстојува на ставот дека „сите земји од западен Балкан треба да влезат во Европската унија“, изјави италијанскиот премиер Романо Проди. Тој ова го соопшти на средба со претставници на Хрватска на која е разговарано за европската перспектива на оваа држава.

Италијанскиот Сенат му изгласа доверба на Проди

А1 - 07.12.2007

Италијанскиот Сенат синоќа му изгласа доверба на премиерот Романо Проди, во врска со пакетот мерки за безбедност со кои се дозволува протерување од Италија на државјани на земји-членки на ЕУ, кои се сметани за опасност по општеството.

Проди побара Полска да ги подобри односите со Москва

Макфакс - 07.12.2007

Рим Подобрувањето на односите меѓу Варшава и Москва и меѓу Брисел и Москва е во интерес на сите граѓани на Европа. Ова денеска го изјави италијанскиот премиер Романо Проди, по средбата со својот полски колега Доналд Туск. Италија и Полска ќе работат заедно на создавање „надворешна политика на ...

Либералите ja напуштаат владата на Проди

Макфакс - 06.12.2007

Рим Поранешниот италијански премиер и лидер на Либералдемократската партија, Ламберто Дини денеска најави дека неговата партија ја напушта левоцентристичката партија на премиерот Романо Проди. Дини како причина за излегување од владата го наведе несогласувањето околу планот за поттикнување на ...

Романо Проди побара трите земји да влезат во НАТО

Време - 04.12.2007

ОД АЛБАНИЈА Италијанскиот премиер Романо Проди од Тирана порача дека Италија го поддржува приемот на Македонија, Албанија и Хрватска во НАТО на самитот во Букурешт, кој треба да се одржи во април 2008 година. - Поканата за Албанија нема да биде одвоена.

Италија ја сака целата Јадранска група во Алијансата

Утрински - 04.12.2007

Тирана - Италија го поддржува зачленувањето на Албанија во НАТО и на самитот во Букурешт ќе побара Албанија, Македонија и Хрватска да добијат покана за членство во Алијансата, изјави вчера во Тирана италијанскиот премиер Романо Проди.

Проди - Европа и Балканот со ист чекор

Макфакс - 04.12.2007

Тирана Италија целосно ќе ја поддржи интеграцијата на Балканот во Европската унија (ЕУ), изјави италијанскиот премиер Романо Проди, во Тирана. Тој во обраќањето во албанското Собрание во понеделникот вечер посочи дека Европа не смее да биде заложник на краткорочна политика и додаде дека Европа и ...

Италија го поддржува влезот на Јадранската група во НАТО

А1 - 03.12.2007

Италија го поддржува зачленувањето на Албанија во НАТО и на самитот во Букурешт ќе побара Албанија, Македонија и Хрватска да добијат покана за членство во Алијансата, изјави денеска во Тирана италијанскиот премиер Романо Проди.

Италија го поддржува зачленувањето на јадранската група во НАТО

Канал5 - 03.12.2007

„Италија го поддржува зачленувањето на Албанија во НАТО и на самитот во Букурешт ќе побара Албанија, Македонија и Хрватска да добијат покана за членство во алијансата,, изјави денеска во тирана италијанскиот премиер Романо Проди.

Италија за прием на Јадранската група во НАТО

Макфакс - 03.12.2007

Тирана Целта на НАТО е сите три држави од Јадранската група, Македонија, Хрватска и Албанија да бидат примени во Алијансата, изјави денеска италијанскиот премиер Романо Проди. Тој оваа изјава ја даде во Тирана по средбата со својот албански колега Сали Бериша, запрашан да го коментира евентуалното ...

Проди во посета на Албанија

Макфакс - 03.12.2007

Тирана Италијанскиот премиер Романо Проди денеска треба да допатува во еднодневна работна посета на Албанија, во придружба на поголема група бизнисмени. Како што е најавено Проди треба да оствари средби со албанскиот претседател Бамир Топи, со премиерот Сали Бериша и со лидерот на опозицијата Еди ...