TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Иво Вајгл: Ова е можеби последна шанса за доближување на Македонија до ЕУ

Локално - 27.02.2016

Во интервјуто за порталот Нова со европскиот пратеник Иво Вајгл, либерал, и медијатор во македонската криза и известувач за Македонија во Европскиот парламент, тој зборува за денот и ноќта во Скопје кога ЕУ и САД се обидуваа да ги натераат ...

Иво Вајгл за Нова:Ова е можеби последна шанса за доближување на Македонија до ЕУ

+инфо - 26.02.2016

Во интервјуто за порталот Нова со европскиот пратеник Иво Вајгл, либерал, и медијатор во македонската криза и известувач за Македонија во Европскиот парламент, зборува за денот и ноќта во Скопје кога ЕУ и САД се обидуваа да ги натераат политичките ...

Иво Вајгл: Кој сака во ЕУ, треба да игра по ноти што се пишуваат во Брисел

Нова ТВ - 26.02.2016

Во интервјуто на Борјан Јовановски со европскиот пратеник Иво Вајгл, либерал, и медијатор во македонската криза и известувач за Македонија во Европскиот парламент, зборува за денот и ноќа во Скопје кога ЕУ и САД се обидуваа да ги натераат ...

(ВИДЕО) Иво Вајгл:  Ова е можеби последна шанса за доближување на Македонија до ЕУ

Либертас - 26.02.2016

Во интервјуто за порталот Нова со европскиот пратеник Иво Вајгл, либерал, и медијатор во македонската криза и известувач за Македонија во Европскиот парламент, тој зборува за денот и ноќта во Скопје кога ЕУ и САД се обидуваа да ги натераат ...

Ховит со спротивни тврдења од Груевски

24 Вести - 25.02.2016

ЕУ и САД не преземаа обврска дека ќе прават или нема да прават проценки на условите за избори, вели Ричард Ховит, еден од тројцата европратеници кои придонесоа кон создавањето на пржинскиот договор, во интервју за Телма.

Зборот на Ахмети и Тачи

Дневник - 25.02.2016

Имаат ли најголемите партии на Албанците во Македонија свои автентични политики и позиции за клучните прашања? Имаат ли ставови од кои не отстапуваат уверени во исправноста на одлуките без оглед на притисоците од страна, да не кажеме од странците? ...

Ховит: Меѓународната проценка околу кредибилноста на изборите останува

Макфакс - 25.02.2016

Меѓународната проценка околу кредибилноста на изборите останува, порача британскиот европратеник Ричард Ховит во колумна за EurActiv. „Во меѓувреме, ВМРО-ДПМНЕ јавно тврди дека нивниот договор за одложување на изборите се базира на специфични ...

Ховит: Меѓународната проценка околу кредибилноста на изборите останува

Точка - 25.02.2016

Меѓународната проценка околу кредибилноста на изборите останува, порача британскиот европратеник Ричард Ховит во колумна за EurActiv. „Во меѓувреме, ВМРО-ДПМНЕ јавно тврди дека нивниот договор за одложување на изборите се базира на специфични ...

(ВИДЕО) Интервју со Ховит: Новиот датум за избори е пролонгирање на агонијата

Либертас - 25.02.2016

По вчерашната посета на европратениците, Ричард Ховит во интервју за Телма изрази сомневање дека и новиот датум за избори, 5 јуни, нема да биде чекор кон решение, туку можно пролонгирање на агонијата, бидејќи според него неизвесно е дали и до јуни ...

Хан: Договорот од Пржино е жив, да се исполнат реформите за кредибилни избори на 5 јуни

Канал5 - 24.02.2016

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 ...

Хан: Договорот од Пржино е жив, да се исполнат реформите

Алсат-М - 24.02.2016

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 ...

Договорот од Пржино е жив, да се исполнат реформите за кредибилни избори на 5 јуни

Дневник - 24.02.2016

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 ...

Собраниски пратеник: Само ни го земаат времето

Дневник - 24.02.2016

„Посетата на европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Kукан е последна шанса за партиските лидери да пронајдат решение„ се огласи завчера вечерта евроамбасадорот Аиво Орав на социјалните мрежи.

Вајгл, Ховит, Кукан: Консензусот за Пржино и реформите клучни за европерспективата на Македонија

Телма - 24.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан, кои се и посредници на договорот од Пржино од 15-ти Јули, по разговорите со сите партии во Скопје, соопштија дека внимателно ја проследиле одлуката на мнозинството во македонскиот парламент за ...

Исполнување на политичкиот договор е клучен за препорака за ЕУ

Вест - 24.02.2016

Европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит, по завчерашната средба со партиите во Скопје, порачаа политичките лидери и понатаму да бидат посветени на реформите, и да направат напори за создавање услови за веродостојни избори.

Хан: Сите партии да притиснат за реформи во медиумите

Вест - 24.02.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, по одлуката за одложување на изборите на 5 јуни, на неговиот Твитер профил напиша: "Сите партии мора да останат целосно посветени, да помогнат да се организираат кредибилни избори и да притиснат за ...

Интервју со Ричард Ховит: Новиот датум за избори е пролонгирање на агонијата

Телма - 24.02.2016

По вчерашната посета на европратениците, Ричард Ховит во интервју за Телма изрази сомневање дека и новиот датум за избори, 5 јуни, нема да биде чекор кон решение, туку можно пролонгирање на агонијата, бидејќи според него неизвесно е дали и до јуни ...

Брисел ја поздрави одлуката за новиот датум за изборите

Алсат-М - 24.02.2016

Од Брисел ја поздравија одлуката за одредување на 5 јуни како нов датум за предвремените избори и распуштањето на Парламентот на 7 април. Еврокомесарот Јоханес Хан, како и тројцата пратеници од Европскиот парламент оценија дека е спасен Договорот од ...

Хан - Договорот од Пржино е жив, да се исполнат реформите и за медиумите

Утрински - 24.02.2016

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 ...

Хан: Договорот од Пржино е жив, да се исполнат реформите за кредибилни избори на 5 јуни

ТВ21 - 24.02.2016

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 ...

Хан на Твитер: Договорот од Пржино е жив

Телма - 24.02.2016

-„Го нотирам гласањето во Собранието на поранешната југословенска Република Македонија за одложување на изборите на 5-ти јуни. Договорот од Пржино е жив. Сите партии мора целосно да се ангажираат, да помогнат да се подготват кредибилни избории да ги ...

Вајгл, Ховит, Кукан: Консензусот за Пржино и реформите клучни за европерспективата на Македонија

Фокус - 24.02.2016

Европратенициите ги повикаа сите политички партии да пронајдат консензус за реформите, како единствен начин за гарантирање на патот на земјата кон евро-атлантската интеграција и европската перспектива Иако жалиме за пропуштената шанса за наоѓање ...

Кукан, Ховит и Вајгл: Реформите од Прибе се клучни за позитивна препорака од ЕУ

Нетпрес - 24.02.2016

Европските пратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, со соопштение посочуваат дека како медијатори ќе помогнат да се идентификуваат критичните точки за да се дојде до конечен договор и кредибини избори.

Ховит контра Груевски: Медиумските реформи неопходни за кредибилни избори

Капитал - 24.02.2016

„Имајте ја во предвид изјавата на ЕУ и САД дека ’медиумите реформи уште се дел од изборниот процес’ ’потребна е напорна работа за изборите да бидат кредибилни“, ова го напишаРичард Ховит, (еден од тројцата европратеници кои вчера беа дел од ...

Ричард Ховит на Твитер: Реформите во медиумите сѐ уште се дел од изборниот процес

МКД - 24.02.2016

Жалиме за пропуштената можност да се најде консензус помеѓу сите партии, напиша на Твитер европратеникот Ричард Ховит по гласањето во Собранието кога за одлуката за одложување на распуштањето на Собранието не гласаа пратениците на СДСМ.

Ховит: Медиумите се уште се дел од изборниот процес

+инфо - 24.02.2016

Претставниците на европскиот парламент ги повикаа Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ да се вратат на меѓупартиските разговори. Ова, меѓу другото, го напиша европратеникот Ричард Ховит на неговиот профил на Твитер, објавувајќи фотографија од вчерашната ...

Хан до Груевски: Потребни се и медиумски реформи за кредибилни избори на 5 јуни

А1 On - 24.02.2016

Договорот од Пржино е жив, напиша на Твитер, еврокомесарот Јоханес Хан. Тој одговори и на изјавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој на прес-конференција кажа тдека добил гаранции од меѓународната заедница дека нема да има ...

Хан и Ховит на Твитер: Договорот од Пржино е жив, приоритет се и медиумите

Нова ТВ - 24.02.2016

-Добра порака испраќа гласањето во Парламентот на Македонија за одложување на изборите за 5 јуни. Договорот од Пржино е жив. Сите партии мораат целосно да се ангажираат, да помогнат во подготовка на кредибилни избори и да ги поттикнат реформските ...

Вајгл, Ховит и Кукан го поздравија новиот датум за избори

Правдико - 24.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, кои беа медијатори за постигнување на Договорот од Пржино, по разговорите со партиите во Скопје, го поздравија гласањето на Собранието да постави нов датум за одржување на парламентарните ...

И Хан твитна: Договорот од Пржино е жив

+инфо - 24.02.2016

Договорот од Пржино е жив. Сите партии мора целосно да се вклучат, да помогнат да се подготват кредибилни избори и да ги туркаат приоритетните реформи, вклучувајќи ги медиумите. Ова го напиша еврокомесарот Јоханес Хан на својот профил на ...

Без примена на извештајот на Прибе нема препорака од ЕУ

Нова ТВ - 24.02.2016

Европските пратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, кои вчера трчаа низ Скопје во обид да се сретнат со сите политички лидери, утринава издадоа соопштение во кое се вели дека жалат што не дојде до консензус помеѓу сите партии.

Хан: Сите партии да продолжат со реформите, вклучително и за медиумите

Капитал - 24.02.2016

По ноќешната изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во која рече дека партијата добила уверувања од претставници на САД и на ЕУ оти за изборите на 5 јуни нема да има други услови, вклучувајќи го и законот за медиумите, на Twitter се ...

Европска тројка: Потребен е консензус за примена на препораките на Прибе

+инфо - 24.02.2016

Европските пратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, кои вчера во Скопје имаa средби со сите политички лидери, утринава издадоа соопштение во кое велат дека жалат што не дојде до консензус помеѓу сите партии.

Кукан, Ховит и Вајгл жалат што нема консезус меѓу сите партии

МКД - 24.02.2016

Жалиме што не беше постигнат консензус помеѓу сите партии и се надеваме дека темите за кои ние како медијатори разговаравме со сите партии ќе помогнат да се идентификуваат критичните точки кои можат да дадат основа за да се дојде до конечен договор ...

ХАН СЕ ОГЛАСИ: Договорот од Пржино е жив, партиите да се ангажираат

Телеграф - 24.02.2016

Реформите во медиумите остануваат многу важен дел од изборниот процес и се една од приоритетните реформи што треба да се спроведат. Како медиумите и медиумската сфера ќе бидат оценети, зависи од тоа како ќе ја извршат својата задача, како ќе ги ...

Хан: Договорот од Пржино е жив

Курир - 24.02.2016

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 ...

Спроведување на реформите за веродостојни избори

МРТ - 24.02.2016

Реформи се од суштинско значење за веродостојни избори, предуслов за позитивната препорака и отворањето преговори со Европската унија... Жалиме што сите партии не постигнаа консензус изутрината во Собранието околу договорот за 5-ти јуни, новиот ...

Хан – Да продолжат реформите во медиумите

Р.С.Европа - 24.02.2016

Евркомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан изрази задоволство од одложувањето на изборите за 5 јуни. Тој на Твитер рече дека Договорот од Пржино е жив. „Сите партии мора целосно да се ангажираат за да помогнат за подготовка на кредибилни ...

Хан: Партиите да се ангажираат за кредибилни избори и реформи, вклучително и за медиумите

МКД - 24.02.2016

„Го нотирам гласањето во Собранието на поранешната југословенска Република Македонија за одложување на изборите на 5-ти јуни“, се огласи преку својот твитер-профил еврокомесарот Јоханес Хан, откако синоќа беа донесени одлуки во парламентот.

Хан му твитна на Груевски: Потребни се и медиумски реформи за кредибилни избори на 5 јуни

Репортер - 24.02.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан, на Твитер го искоментира одложувањето на изборите за 5 јуни, но и изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој синоќа тврдеше дека добил гаранции од меѓународната заедница дека нема да има медиумски реформи.

Хан: Договорот од Пржино е жив, да се исполнат реформите за кредибилни избори на 5 јуни

Алфа - 24.02.2016

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 ...

Ховит: Не може да има кредибилни избори во ситуација на длабока медиумска пристрасност

Репортер - 24.02.2016

Тука сме, гледаме, слушаме сè, па и за притисоци. Не е точно дека нема веќе да даваме оценки дали има услови за фер избори или не, како што смета Груевски. Кај медиумите доживеавме уште еден голем неуспех, но мора брзо да се преговара -се само дел ...

Хан: Договорот од Пржино е жив, да се исполнат реформите за кредибилни избори на 5 јуни

Сител - 24.02.2016

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 ...

Европратениците задоволни од поставувањето нов датум за избори

Макфакс - 24.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, кои беа медијатори за постигнување на Договорот од Пржино, по разговорите со партиите во Скопје, во вторник, задоволни се од гласањето на Собранието да постави нов датум за одржување на ...

Хан: Договорот од Пржино е жив

Нетпрес - 24.02.2016

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 ...

Хан: Договорот од Пржино е жив

Макфакс - 24.02.2016

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот твитер-профил напиша дека Договорот од Пржино „е жив“ и дека сите партии мораат да се ангажираат на 5-ти јуни да има веродостојни избори.

Хан: Договорот од Пржино е жив

Press24 - 24.02.2016

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 ...

Европратениците задоволни од поставувањето нов датум за избори

Точка - 24.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, кои беа медијатори за постигнување на Договорот од Пржино, по разговорите со партиите во Скопје, во вторник, задоволни се од гласањето на Собранието да постави нов датум за одржување на ...

Груевски излажа дека добил гаранции за медиумите?! Посредниците го демантираат

Либертас - 24.02.2016

Никола Груевски и неговата ВМРО-ДПМНЕ вчера, по којзнае кој пат во последната година по „бомбите“ попуштија и откако најпрво тврдеа дека нема потреба од предвремени избори, потоа се согласија, па инсистираа дека 24 април е „бетониран“ датум и нема ...

Европските пратеници побараа од партиите примена на препораките на Прибе

Локално - 24.02.2016

По вчерашните напорни средби на европските пратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл со високиот политички врв на Македонија и партиите, денеска во заедничко соопштенија изразија жалење за непостигнатиот косензус помеѓу политички партии.

Хан: Договорот од Пржино е жив

Денешен - 24.02.2016

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 ...

Хан: Договорот од Пржино е жив

Канал 77 - 24.02.2016

Договорот од Пржино е жив и сите партии мораат да се ангажираат на 5-ти јуни да има веродостојни избори – напиша еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот твитер-профил.

Ховит твитна: Медиумите реформи уште се дел од изборниот процес, потребна напорна работа за кредибилни избори

Либертас - 24.02.2016

Ричард Ховит, еден од тројцата европратеници кои денеска беа дел од преговорите меѓу партиите во Македонија кои доведоа до одложување на изборите за 5 јуни, во 01:49 часот на Твитер го напиша следното: „Гласањето за одложување на изборите во ПЈРМ ...

Хан му твитна на Груевски: Потребни се и медиумски реформи за кредибилни избори на 5 јуни

Локално - 24.02.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан, на Твитер го искоментира одложувањето на изборите за 5 јуни, но и изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој синоќа тврдеше дека добил гаранции од меѓународната заедница дека нема да има медиумски реформи.

Потребни се и медиумски реформи за кредибилни избори на 5 јуни

Тера - 24.02.2016

Договорот од Пржино е жив, напиша на Твитер, еврокомесарот Јоханес Хан. „Сите партии мора целосно да се ангажираат, да помогнат да се подготват кредибилни избори и да ги поттикнат реформските приоритети, вклучително и на медиумите “, напиша Хан на ...

Хан: Договорот од Пржино е жив

Пулс24 - 24.02.2016

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 ...

Хан му твитна на Груевски: Потребни се и медиумски реформи за кредибилни избори на 5 јуни

Либертас - 24.02.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан, на Твитер го искоментира одложувањето на изборите за 5 јуни, но и изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој синоќа тврдеше дека добил гаранции од меѓународната заедница дека нема да има медиумски реформи.

Хан: Договорот од Пржино е жив

Вечер Прес - 24.02.2016

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот твитер-профил напиша дека Договорот од Пржино „е жив" и дека сите партии мораат да се ангажираат на 5-ти јуни да има веродостојни избори.

Ховит: Не може да има кредибилни избори во ситуација на длабока медиумска пристрасност

Либертас - 24.02.2016

Тука сме, гледаме, слушаме сè, па и за притисоци. Не е точно дека нема веќе да даваме оценки дали има услови за фер избори или не, како што смета Груевски. Кај медиумите доживеавме уште еден голем неуспех, но мора брзо да се преговара -се само дел ...

Нема разговори за членство во ЕУ без реализација на договорот од Пржино

еМагазин - 24.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан, по разговорите со сите политички партии во Скопје, соопштија дека внимателно ја проследиле одлуката на мнозинството во македонскиот парламент за гарантирање на продолжувањето на процесот на ...

Хан: Договорот од Пржино е жив, сега спроведете ги реформите

Бриф - 24.02.2016

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот твитер-профил соопшти дека Договорот од Пржино е жив и дека сите партии мораат да се ангажираат за на 5 јуни да има веродостојни избори.

Хан: Договорот од Пржино е жив

Република - 24.02.2016

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот твитер-профил напиша дека Договорот од Пржино “е жив” и дека сите партии мораат да се ангажираат на 5-ти јуни да има веродостојни избори.

Ховит твитна: Медиумските реформи уште се дел од изборниот процес, потребна е напорна работа за кредибилни избори

Локално - 24.02.2016

Ричард Ховит, еден од тројцата европратеници кои денеска беа дел од преговорите меѓу партиите во Македонија кои доведоа до одложување на изборите за 5 јуни, во 01:49 часот на Твитер го напиша следното: „Гласањето за одложување на изборите во ПЈРМ ...

Хан: Договорот од Пржино е жив

Точка - 24.02.2016

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот твитер-профил напиша дека Договорот од Пржино "е жив" и дека сите партии мораат да се ангажираат на 5-ти јуни да има веродостојни избори.

Европратениците: Партиите да постигнат консензус за реформите за кредибилни избори на 5 јуни

Либертас - 24.02.2016

Тројцата европратеници Иво Вајгл, Едуард Кукан и Ричард Ховит кои вчера посредуваа во разговорите помеѓу политичките партии, испратија соопштение до јавноста во кое уште еднаш ја нагласуваат потребата од реформи.

Хан: Договорот од Пржино е жив, да се исполнат реформите за кредибилни избори на 5 јуни

Lider - 24.02.2016

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 ...

Договорот од Пржино е жив, да се исполнат реформите за кредибилни избори

Идивиди - 24.02.2016

Брисел, 24 февруари 2016 (МИА) - Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише ...

Одложено гласањето за Резолуцијата за Македонија во ЕП

Утрински - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет ...

Одложено гласањето за Резолуцијата за Македонија во ЕП

ТВ21 - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет ...

Ахмети: Сите страни да учествуваат во носењето на вечершната одлука во Собранието

Канал5 - 23.02.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска, по средбата со европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, изјави дека сите потписнички на Договорот од Пржино треба да учествуваат во усвојувањето на вечерашната одлука во Собранието.

Тачи - Македонија да не го напушти патот кон Европа и НАТО

Утрински - 23.02.2016

Лидерот на ДПА Мендух Тачи, попладнево, по средбата со тројцата европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, рече дека се потврдил неговиот скептицизам од пред осум месеци дека „не забележува сериозност кај трите политички актери што ...

Ахмети - Сите страни да учествуваат во вечерaшната одлука во Собранието

Утрински - 23.02.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска, по средбата со европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, изјави дека сите потписнички на Договорот од Пржино треба да учествуваат во усвојувањето на вечерашната одлука во Собранието.

Заврши средбата на Вајгел, Кукан и Ховит во седиштето на ВМРО - ДПМНЕ

Телма - 23.02.2016

Заврши средбата на тројката европартеници Вајгел, Кукан и Ховит во седиштето на ВМРО - ДПМНЕ. Никој од нив не даде изјава за медиумите, само беше најавено заедничко соопштение. Тие предходно во текот на денот имаа одвоени средби до сите политички ...

Ахмети: Сите страни да учествуваат во носењето на вечершната одлука во Собранието

Алсат-М - 23.02.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска, по средбата со европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, изјави дека сите потписнички на Договорот од Пржино треба да учествуваат во усвојувањето на вечерашната одлука во Собранието.

Ахмети во пат-позиција

Утрински - 23.02.2016

Во ДУИ нема објаснување на кој начин ќе се превенира кризата Татјана Поповска Партијата на Али Ахмети е ставена во ситуација да одигра клучна улога во натамошните политички процеси, од кои ќе зависи во кој правец ќе тргне државата.

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

24 Вести - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка околу условите за ...

Вајгл, Ховит и Кукан на разговори во Скопје

Алсат-М - 23.02.2016

Европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан кои заедно со еврокомесарот Јоханес Хан посредуваа во носењето на Договорот од Пржино, во текот на денешниот ден во Скопје ќе се обидат да ги приближат ставовите меѓу владејачката партија и ...

Европратениците Ховит, Вајгл и Кукан: Потребен е нов датум за избори

Телма - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит попладнево во Скопје ќе ги почнат средбите со партиските лидери за да помогнат да се утврди нов датум за избори, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка дена нема услови тие да се одржат ...

Вајгл во Скопје, ги чека Ховит и Кукан

Утрински - 23.02.2016

Тројцата европарламентарци, Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан, денес треба да го направат конечниот круг консултации со партиските лидери за да се најде излез од драматичната ситуација во која се најде Македонија.

Одложено гласањето за Резолуцијата за Македонија во ЕП

Алсат-М - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет ...

Вајгл, Ховит и Кукан во спасувачка мисија

Утрински - 23.02.2016

Слободанка Јовановска Тројцата европарламентарци, Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан, место да гласаат за резолуцијата за Македонија, која беше на агендата на Европскиот парламент, дојдоа во Скопје во мисија „пет до дванаесет“ за да ја ...

Одложено гласањето за седма препорака за влез на Македонија во ЕУ

Вест - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент го одложи гласањето за резолуцијата за Македонија која, според предлогот на известувачот Иво Вајгл, треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет за отворање преговорите за ...

Ахмети - Гледам светло на крајот од тунелот

Утрински - 23.02.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со тројцата европарламентарци, Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан, изрази оптимизам дека партиите ќе постигнат консензус околу изборниот датум. „Гледам светло на крајот од тунелот и надеж дека може да се ...

Ахмети: Имаме исти мислења како европратениците

Фокус - 23.02.2016

Се договоривме да имаме заеднички активности до полноќ, кога е најкритичен момент за нашата земја, рече Ахмети по средбата. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со тројцата европарламентарци, Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан, рече дека ...

Груевски не дојде на средба со европатениците- амбасадорот Бејли пристигна во зградата на ВМРО - ДПМНЕ

Телма - 23.02.2016

Во обид да им помогнат на политичарите да се договорат околу датумот за избори, во Скопје се тројцата европски пратеници, Вајгел, Ховит и Кукан. Во моментов, тие се во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде се среќаваат со претставници на партијата.

Европратениците на средби со политичкиот врв, Бејли во ВМРО

24 Вести - 23.02.2016

Тројцата европратеници Ричард Ховит, Едвард Кукан и Иво Вајгл не дадоа изјави по попладневните средби со претставници на политичкиот врв. За сега не се знае дали тројцата ќе говорат по завршување на сите средби но се очекува да испратат соопштение.

Европратениците и Бејли во ВМРО-ДПМНЕ, Груевски го нема

Фокус - 23.02.2016

Пред да стигнат во партиското седиште, европратениците рекоа дека немаат информација кој ќе ги прими од ВМРО-ДПМНЕ. Откако во текот на денешниот ден европратеничката тројка Кукан, Вајгл и Ховит, се сретна со Зоран Заев, Мендух Тачи и Али Ахмети, во ...

Европратеници се враќаат во Брисел- дали е Македонија се уште на патот кон ЕУ

Телма - 23.02.2016

Партиските лидери вечерва одлучуваат за иднината на земјата дали ќе продолжи по европски пат или не. Ова е заклучокот на европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан по средбите со раководствата на четирите политички партии.

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

Канал5 - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка околу условите за ...

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

ТВ21 - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка околу условите за ...

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

Дневник - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка околу условите за одржување на ...

Тројката европратеници ќе ги кандисуваат Груевски и Заев

Фокус - 23.02.2016

Дали ќе има договор најмногу зависи од подготвеноста за компромис на партиите. Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ...

Одложено гласањето за Резолуцијата за Македонија во Европскиот парламент

24 Вести - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет ...

Вајгл, Кукан и Ховит на средба со политичките лидери

Нетпрес - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска доаѓаат во Скопје. Се очекува тројцата европратеници да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа ...

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

Алфа - 23.02.2016

Според Орав, амбасадорите на земјите членки на ЕУ разговарале за ситуацијата во Македонија. Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за ...

Европратениците Вајгл, Кукан и Ховит во Македонија

МРТ - 23.02.2016

Европратениците информирале дека Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент го одложиле гласањето за резолуцијата за земјава која што требаше да содржи препорака до Европскиот совет за отворање на преговорите со ЕУ.

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

Сител - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка околу условите за ...

Ниту ДПА не оди на избори на 24 април

Нова ТВ - 23.02.2016

Избори на 24 април може да има, но без нас, изјави лидерот на ДПА Мендух Тачи попладнево во Скопје веднаш по средбата со евротројката од Брисел. Тој потврди дека тие се потписници на иницијативата за одложуување на одлуката за распуштање на ...

Тачи: Ако има избори на 24 април, ДПА не оди

+инфо - 23.02.2016

Без нас, одговори кусо лидерот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со европратениците во Скопје, на прашањето дали ќе има избори на 24 април. Тој ја оцени средбата со тројката од Европскиот парламент како многу важна и сериозна.

Тачи: ДПА нема да учестува на избори на 24 април

А1 On - 23.02.2016

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со европратениците во Скопје кажа дека ДПА нема да улествува на изборите доколку се одржат на 24 април. -Избори на 24 април може да има, но без нас.

Мендух Тачи: Избори може да има на 24 април, ама без ДПА

МКД - 23.02.2016

Избори на 24 април може да има, но без нас, изјави попладнево Мендух Тачи, претседателот на ДПА по средбата со тројцата европратеници во Скопје. Тачи рече дека неговата партија е исто така потписник на иницијатиовата на ДУИ за одложување на одлуката ...

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

А1 On - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка околу условите за ...

Европратениците не знаат кој ќе ги прими во ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан рекоа дека не знаат кој ќе ги прими во седиштето на ВМРО ДПМНЕ, ниту, пак, има прецизна саатница за одржувањето на средбата. Тројцата, во неформален разговор, ја споделија оваа информација со ...

Ахмети: Гледам светло на крајот од тунелот

МКД - 23.02.2016

Одлуката во Собранието треба да се донесе од сите парламентарни партии. Се договоривме да имаме заеднички активности до полноќ. Ова е најкритичен момент за нашата земја. Сепак, гледам светло на крајот од тунелот, рече Али Ахмети, претседателот на ...

Одложено гласањето за Резолуцијата за Македонија во ЕП

+инфо - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет ...

Европратениците на средби со партиите

Сител - 23.02.2016

Лидерите на ДУИ и ДПА со предлог за отповикување на распуштањето на Собраниетето и одложување на изборите закажани за 24 април. Велат дека е најдобро ваквиот предлог да помине со консензус, изгласан едногласно од сите партии.

Ахмети: Сите страни да учествуваат во носењето на вечершната одлука во Собранието

А1 On - 23.02.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска, по средбата со европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, изјави дека сите потписнички на Договорот од Пржино треба да учествуваат во усвојувањето на вечерашната одлука во Собранието.

ТАЧИ: Македонија не смее да скршне од патот кон ЕУ и НАТО

Телеграф - 23.02.2016

Тачи изјави дека ДПА ќе продолжи да дава придонес, во овие критични моменти Македонија да не го напушти патот кон Европа и НАТО Лидерот на ДПА Мендух Тачи, попладнево, по средбата со тројцата европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, ...

ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ: Одложено гласањето на Резолуцијата за Македонија

Телеграф - 23.02.2016

Најновиот развој на политичките настани во Македонија го одложи гласањето за македонската Резолуција во Европскиот парламент Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република ...

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

Курир - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка околу условите за ...

Во ВМРО-ДПМНЕ заврши средбата со европратениците, не се знае дали имало средба со Груевски, влезе и Бејли

МКД - 23.02.2016

Заврши средбата на тројцата европратеници Иво Вајгел, Едуард Кукан и Ричард Ховит со претставници на ВМРО-ДПМНЕ во партиското седиште. Не се знае дали европратениците разговарале и со претседателот на партијата Никола Груевски или само со ...

Во ЕП одложено гласањето за Резолуцијата за Македонија

Нетпрес - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет ...

Европратениците предупредија – ако има избори на 24 април, ЕУ нема да ги признае

МКД - 23.02.2016

Сите политички партии денеска ја добија единствената порака од тројцата европратеници – ако има избори на 24 април, меѓународната заедница нема да ги признае. Партиските лидери вечерва одлучуваат за европската иднина на земјата, порачале Иво Вајгл, ...

ИЗЛЕЗ ОД КРИЗАТА: Избори на 5 јуни, собранието да се распушти на 7 април

Телеграф - 23.02.2016

Собранието да продолжи со работа до 7 април, а изборите да се организираат на 5 јуни. Ова е согласноста што била постигната меѓу партиите вечерва по интензивните преговори и состаноци што европратениците Ричард Ховит, Едвард Кукан и Иво Вајгл ...

ПОЛИТИЧКА КРИЗА: Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

Телеграф - 23.02.2016

Посетата на тројцата пратеници на Скопје на својот твитер-профил синоќа ја најави евроамбасадорот Аиво Орав од Брисел Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидер и за да ...

Кризата го одложи гласањето за Резолуцијата за Македонија во ЕП

А1 On - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет ...

Одложено гласањето за Резолуцијата за Македонија во ЕП

Сител - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет ...

Најава, средба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со европратениците Ховит, Кукан и Вајгл

Репортер - 23.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, денеска ќе се сретнe со европратениците Ричард Ховит, Едвард Кукан и Иво Вајгл. Средбата ќе се одржи во седиштето на Социјалдемократскиот сојуз на ...

Кризата го одложи гласањето за Резолуцијата за Македонија во ЕП

Репортер - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет ...

Тачи: ДПА нема да учестува на избори на 24 април

Репортер - 23.02.2016

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со европратениците во Скопје кажа дека ДПА нема да улествува на изборите доколку се одржат на 24 април. -Избори на 24 април може да има, но без нас.

Ахмети: Сите страни да учествуваат во носењето на вечершната одлука во Собранието

Репортер - 23.02.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска, по средбата со европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, изјави дека сите потписнички на Договорот од Пржино треба да учествуваат во усвојувањето на вечерашната одлука во Собранието.

Тачи: Македонија да не го напушти патот кон Европа и НАТО

Репортер - 23.02.2016

Лидерот на ДПА Мендух Тачи, попладнево, по средбата со тројцата европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, рече дека се потврдил неговиот скептицизам од пред осум месеци дека „не забележува сериозност кај трите политички актери што ...

Тачи: Македонија да не го напушти патот кон Европа и НАТО

Алфа - 23.02.2016

Лидерот на ДПА Мендух Тачи, попладнево, по средбата со тројцата европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, рече дека се потврдил неговиот скептицизам од пред осум месеци дека „не забележува сериозност кај трите политички актери што ...

Ахмети: Сите страни да учествуваат во носењето на вечершната одлука во Собранието

Алфа - 23.02.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска, по средбата со европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, изјави дека сите потписнички на Договорот од Пржино треба да учествуваат во усвојувањето на вечерашната одлука во Собранието.

Вајгл, Кукан и Ховит на средба со партиските лидери

Press24 - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка околу условите за ...

Последна шанса со посетата на Ховит, Вајгл и Кукан

+инфо - 23.02.2016

Европарламентарците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан денеска се во посета на Македонија. Иако нивната агенда официјално не е позната, се очекува тројцата европарламентарци да се обидат да издејствуваат политички расплет и да помогнат да се ...

Ховит, Вајгал и Кукан денеска во Скопје

Капитал - 23.02.2016

Тројцата европарламентарци Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан денеска доаѓаат во Скопје. Од твитот на евроамбасадорот Аиво Орав, објавен вчера на Твитер, станува јасно дека бриселската тројка доаѓаат со цел да помогнат да се елиминираат ...

Вајгл, Ховит и Кукан во спасувачка мисија на пржинскиот договор

Нова ТВ - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан вчеравечер пристигнаа во Скопје во еднодневна спасувачка мисија на пржинскиот договор, којашто воедно ќе биде и последен обид да се спаси истиот и да се одреди датум за избори прифатлив за сите ...

Европратениците попладне ќе се сретнат со политичките лидери

+инфо - 23.02.2016

Европратеничката тројка Ево Вајгел Едвард Кукан и Ричарт Ховит според неофицијалните информации во земјава доаѓаат околу пладне. Средбите со политичките партии ќе бидат во попладневните часови.

АХМЕТИ: Сите политички страни да учествуваат во носењето на конечната одлука

Телеграф - 23.02.2016

Ахмети го оцени како погрешен потегот да се донесе одлука без учество на сите страни Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска, по средбата со европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, изјави дека сите потписнички на Договорот од Пржино треба ...

Денеска Ховит, Вајгл и Кукан ќе се обидат да договорат одложување на изборите

МКД - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит, учесници во креирањето на договорот од Пржино, денеска во Скопје ќе се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ соопштија дека ...

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

МРТ - 23.02.2016

Целта е да помогнат да се елиминираат партиските разлики и да се најде решение за моменталната политичка ситуација во земјава... Тројцата европратеници Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан, според најавите на евроамбасадорот Аиво Орав, доаѓаат во ...

Неизвесност до полноќ

Р.С.Европа - 23.02.2016

Амасадорите на ЕУ и на САД порачаа дека денеска е последна шанса или точка од која нема враќање, а во Скопје се и тројцата европратеници Ричард Ховит, Едвард Кукан и Иво Вајгл. Во македонското собрание пак се уште трае неизвесноста.

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

Репортер - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка околу условите за ...

Вајгл, Ховит и Кукан на разговори во Скопје

Р.С.Европа - 23.02.2016

Европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан кои заедно со еврокомесарот Јоханес Хан посредуваа во носењето на Договорот од Пржино, во текот на денешниот ден во Скопје ќе се обидат да ги приближат ставовите меѓу владејачката партија и ...

ФОТО Европратеничката тројка се комплетираше

+инфо - 23.02.2016

Европратеницте Едварт Кукан и Ричарт Ховит предмалку стасаа во канцеларијата на делегацијата на ЕУ во Скопје. Тие денеска ќе имаат средби со лидери на најголемите политички партии. Третиот европратеник кој е и изветувач за Македонија, Иво Вајгел во ...

Кризата го одложи гласањето на Резолуцијата за Македонија во Европскиот парламент

Капитал - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија. Одложувањето е поради најновиот развој на политичките настани во Македонија, поради што денеска известувачот за Македонија во ...

Заев во 14.30 ќе се сретне со тројцата европратеници

+инфо - 23.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, денеска ќе се сретнe со европратениците Ричард Ховит, Едвард Кукан и Иво Вајгл, соопшти СДСМ. Средбата ќе се одржи во седиштето на Социјалдемократскиот ...

Одложено гласањето за Македонија во Европскиот парламент

Р.С.Европа - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент го одложи гласањето за Резолуцијата за Македонија, која, според предлогот на известувачот Иво Вајгл, треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет за почетокот на ...

Во Европарламентот одложено е гласањето за резолуцијата за Македонија

МКД - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ-група), го одложи гласањето за резолуцијата за Република Македонија. Според известувачот Иво Вајгл овој документ треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет за ...

Вајгл: Имавме конструктивна средба со Заев

+инфо - 23.02.2016

Денешната средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев и неговиот тим мина во многу добра и конструктивна амтосфера, кратко изјави по средбата европратеникот Иво Вајгл, кој придружуван од своите колеги Ричард Ховит и Едвард Кукан денеска имаат одвоени ...

Европратеничката тројка одржа средба со Заев, на ред се Ахмети, Тачи и Груевски

МКД - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит од 14:30 часот започнаа одделни средби со лидерите на четирите партии потписнички на договорот од Пржино, со цел да се елиминираат разликите во ставовите и да помогнат да се утврди датумот за ...

Ахмети: Засега нема конечен договор за одложување на изборите

+инфо - 23.02.2016

Постои иницијатива која е покрената и од други политички партии за одложување на датумот на избори, но се уште не е постигнат конечен договор и затоа иницијативата не е поднесена до Собранието, изјави предмалку лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пред да ...

Ахмети: Би било погрешно парламентот да се распушти без учество на сите партии

Нова ТВ - 23.02.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, смета дека би било погрешно доколку одлуката за распуштање на парламентот се донесе без учество на сите политички страни. Ова го изјави попладневно веднаш по средбата со европратеничката тројка во просториите на ...

Ахмети гледа светло на крајот од тунелот

+инфо - 23.02.2016

Лидерот на ДУИ; Али Ахмети, по средбата со европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и Едвард Кукан, попладнево, рече дека и покрај нивната загриженост, тој видел светло на крајот од тунелот.

Бриселската тројка ќе се убедува со Груевски – Ховит, Вајгел и Кукан во Македонија

МК News - 23.02.2016

Европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан ќе допатуваат во Скопје, дознава „Мета“ од извори од Брисел. Бриселската тројка, која заедно со еврокомесарот Јоханес Хан посредуваше во носењето на Договорот од Пржино, во текот на утрешниот ...

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

Либертас - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка околу условите за ...

Вајгл, Ховит и Кукан во спасувачка мисија на пржинскиот договор

Тера - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан вчеравечер пристигнаа во Скопје во еднодневна спасувачка мисија на пржинскиот договор, којашто воедно ќе биде и последен обид да се спаси истиот и да се одреди датум за избори прифатлив за сите ...

Тачи: Избори на 24 април може да има, но без нас!

Локално - 23.02.2016

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со европратениците Ховит,Вајгл и Кукан , изјави дека ДПА нема да учествува на изборите доколку се одржат на 24 април. “Избори на 24 април може да има, но без нас.

Во ЕП одложено гласањето за Резолуцијата за Македонија

Точка - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет ...

Тачи: Избори на 24 април може да има, но без ДПА

Либертас - 23.02.2016

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи попладнево се сретна со европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан кои денеска се во Скопје за да помогнат да се надмине политичката криза во Македонија. – Избори на 24 април може да има, но без нас.

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

еМагазин - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка околу условите за ...

Ахмети гледа светло на крајот од тунелот

еМагазин - 23.02.2016

Одлуката во Собранието треба да се донесе од сите парламентарни партии. Се договоривме да имаме заеднички активности до полноќ. Ова е најкритичен момент за нашата земја. Сепак, гледам светло на крајот од тунелот, рече Али Ахмети, претседателот на ...

Кукан, Ховит и Вајгл денеска на преговарачка маса со партиските лидери

Канал 77 - 23.02.2016

Продолжуваат преговорите помеѓу европратениците Кукан и Ховит со лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија. Едвард Кукан и Ричард Ховит во земјава пристигнаа денеска, за разлика од Иво Вајгл кој пристигнал во текот на вчерашниот ...

Одложено гласањето за Резолуцијата за Македонија во ЕП

еМагазин - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет ...

Одложено гласањето за Резолуцијата за Македонија во ЕП- проблемот е политичката криза

Локално - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет ...

Орав на Твитер: Посетата на европратениците е последна шанса за решение

МК News - 23.02.2016

Евроамбасадорот Аиво Орав преку Твитер порача дека посетата на европратениците Вајгл, Ховит и Кукан е последна шанса за партиските лидери да пронајдат решение. Тој потврди и дека амбасадорите на земјите членки на ЕУ разговарале за ситуацијата.

Вајгл, Кукан и Ховит на средба со политичките лидери

Точка - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска доаѓаат во Скопје. Се очекува тројцата европратеници да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа ...

Ахмети: Одложување на изборите само со консензус од сите политички партии

МК News - 23.02.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пред да влезе на средба со европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан изјави дека претходниот договор предвидуваше избори на 24 април и за тоа да се промени мора да има консензус .

Заврши средбата на европратениците со ВМРО-ДПМНЕ, Груевски не се појави

Фактор - 23.02.2016

Без изјави за медиумите заврши средбата на тројцата пратеници од Европскиот парламент и американскиот амбасадор Џес Бејли во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Според информации од терен, претседателот на партијата, Никола Груевски не се појавил до крајот на ...

Заев прв на средба со Ховит, Вајгл и Кукан-Следни Ахмети, Тачи и Груевски

Фактор - 23.02.2016

Краток и јасен став дојде после средбата на опозицискиот лидер Зоран Заев кој прв имаше разговори со тројцата европратеници Ховит, Вајгл и Кукан. Европратеничката тројка која синоќа пристигна во земјава соопшти дека средбата поминала во добра и ...

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

Пулс24 - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка околу условите за ...

Гласањето за Резолуцијата за Македонија во ЕП одложено

Либертас - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет за отворање на ...

Орав на Твитер: Последна шанса за договор

Вечер Прес - 23.02.2016

Треба да пристигнат бриселската тројка Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан, со цел да помогнат да се изнајде решение за политичката криза во која западна земјата Утре е последна шанса за договор, оти од вторник на полноќ започнува да важи ...

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

Денешен - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка околу условите за ...

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

Вечер Прес - 23.02.2016

Посетата на тројцата пратеници на Скопје на својот Твитер профил синоќа ја најави евроамбасадорот Аиво Орав од Брисел посочувајќи дека денеска е последна шанса за партиските лидери да пронајдат решение и оти за тоа треба да помогнат тројцата ...

Ахмети: По разговорот со европратениците го видов светлото на крајот на тунелот

Локално - 23.02.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети по со европратениците Ховит,Бајгел и Кукан во просториите на Делегацијата на ЕУ во Скопје , изјави дека би било погрешно доколку одлуката за распуштање на парламентот се донесе без учество на сите политички страни.

Додека лидерите размислуваат за следниот чекор, Ховит, Вајгл и Кукан ќе го спасуваат Пржино

Фактор - 23.02.2016

Синоќа во земјава пристигна европратеничката тројка Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан во мисија за спасување на договорот од Пржино. Тие се овде веројатно за да извршат засилен притисок врз домашниот политички естаблишмент дека е неопходен ...

Заврши средбата на европската тројка во седиштето на ВМРО ДПМНЕ

Локално - 23.02.2016

Заврши средбата на тројката европартеници Вајгел, Кукан и Ховит во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ. Никој од нив не даде изјава за медиумите, само беше најавено заедничко соопштение. Тие предходно во текот на денот имаа одвоени средби до сите политички ...

Ахмети: По разговорот со европратениците го видов светлото на крајот на тунелот

Либертас - 23.02.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се сретна со европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и Едвард Кукан. Тој кажа дека се прават сите напори за надминување на политичката криза до полноќ зборувајќи за иницијативата поднесена од ДУИ и ДПА.

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

Lider - 23.02.2016

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа својата оценка околу условите за ...

Вајгл, Кукан и Ховит на средби со претставници на политичките партии

Идивиди - 23.02.2016

Скопје, 23 февруари 2016 (МИА) - Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит денеска во Скопје се очекува да се сретнат со партиските лидери за да помогнат во изнаоѓање решение за излез од ситуацијата, откако САД и ЕУ ја презентираа ...

Одложено гласањето за Резолуцијата за Македонија во ЕП

Идивиди - 23.02.2016

Брисел, 23 февруари 2016 (МИА) - Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма ...

Ахмети: Сите страни да учествуваат во носењето на вечерaшната одлука во Собранието

Lider - 23.02.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска, по средбата со европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, изјави дека сите потписнички на Договорот од Пржино треба да учествуваат во усвојувањето на вечерашната одлука во Собранието.

Одложено гласањето за Резолуцијата за Македонија во ЕП

Lider - 23.02.2016

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, т.н. АФЕТ-група, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија, која според предлогот на известувачот Иво Вајгл треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет ...

Тачи: Македонија да не го напушти патот кон Европа и НАТО

Lider - 23.02.2016

Лидерот на ДПА Мендух Тачи, попладнево, по средбата со тројцата европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, рече дека се потврдил неговиот скептицизам од пред осум месеци дека „не забележува сериозност кај трите политички актери што ...

Евроамбасадорот Аиво Орав на Твитер порача - Утре ви е последната шанса

24 Вести - 22.02.2016

Евроамбасадорот Аиво Орав, преку неговиот „Твитер“ профил им порача на политичките партии дека утре заедно со европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан треба да постигнат конечно решение за предвремените парламентарни избори.

Утре во Скопје доаѓаат европратениците Ховит, Кукан и Вајгл

24 Вести - 22.02.2016

Во разрешување на политичката криза според информациите утре во скопје доаѓаат европратениците Ричард Ховит, Едвард Кукан и Иво Вајгл. За утре беше закажано презентирање на извештајот за Македонија во Комисијата за надворешни работи на Европскиот ...

Аналитичари за Пржино: Дали договорот е жив или мртов?

ТВ21 - 22.02.2016

АНАЛИТИЧАРИТЕ ЗА „ПРЖИНО“ ДАЛИ ДОГОВОРОТ Е ЖИВ ИЛИ МРТОВ? Дали Договорот од Пржино ќе продолжи да важи како основа за компромис меѓу четирите партии – потписнички на договорот? Политичките аналитичари, велат дека договорот ќе остане функционален и ...

Европратеничката тројка утре доаѓа во Скопје

Фокус - 22.02.2016

Европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан вечерва ќе допатуваат во Скопје, објави новинската агенција „Мета“, повикувајќи се на извори од Брисел. Европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан вечерва ќе допатуваат во Скопје, ...

Орав на Твитер: Посетата на европратениците е последна шанса за решение

Телма - 22.02.2016

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска преку Твитер порача дека утрешната посета на европратениците Вајгл, Ховит и Кукан е последна шанса за партиските лидери да пронајдат решение. Тој потврди и дека амбасадорите на земјите членки на ЕУ разговарале за ...

Кукан, Вајгл и Ховит во Македонија

Утрински - 22.02.2016

Тројцата европарламентарци инволвирани околу политичката криза во Македонија, Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан повторно се во посета на Македонија. Иако мотивите за нивната посета и агендата не се објавени, вообичаено тие се резервна ...

Орав: Утре е последна шанса партиите да се договорат околу изборите

Капитал - 22.02.2016

Утре е последна шанса за договор, оти од вторник на полноќ започнува да важи одлуката за распуштање на Собранието, 60 дена пред првично договорениот датум за избори на 24 април, преку Твитер соопшти евроамбасадорот Аиво Орав.

Ховит, Вајгл и Кукан вечерва доаѓаат во Скопје

Репортер - 22.02.2016

Европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан вечерва ќе допатуваат во Скопје, дознава „Мета“ од извори од Брисел. Бриселската тројка, која заедно со еврокомесарот Јоханес Хан посредуваше во носењето на Договорот од Пржино, во текот на ...

Орав: Утре е последна шанса

Репортер - 22.02.2016

На својот профил на Твитер, евроамбасадорот Аиво Орав им порача на политичките партии дека утре заедно со европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едварт Кукан треба да постигнат конечно решение за предвремените парламентарни избори.

Орав на Твитер: Утре е последната шанса за договор

Макфакс - 22.02.2016

Утре е последна шанса за договор, оти од вторник на полноќ започнува да важи одлуката за распуштање на Собранието, 60 дена пред првично договорениот датум за избори на 24 април, објави на Твитер евроамбасадорот Аиво Орав.

Европратеничката тројка Вајгл, Ховит и Кукан вечерва повторно во Скопје

МКД - 22.02.2016

Тројцата европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, кои заедно со еврокомесарот Јоханес Хан посредуваа во носењето на договорот од Пржино, вечерва повторно ќе допатуваат во Скопје, објави агенцијата „ Мета “ повикувајќи се на извори од ...

Бриселската тројка ќе се убедува со Груевски

+инфо - 22.02.2016

Европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан вечерва ќе допатуваат во Скопје, дознава „Мета“ од извори од Брисел. Бриселската тројка, која заедно со еврокомесарот Јоханес Хан посредуваше во носењето на Договорот од Пржино, во текот на ...

Орав пак твитна: Утре ви е последната шанса!

+инфо - 22.02.2016

Евроамбасадорот Аиво Орав, преку неговиот официјален „Твитер“ профил им порача на политичките партии дека утре заедно со европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан треба да постигнат конечно решение за предвремените парламентарни избори.

Ховит, Вајгл и Кукан вечерва ќе допатуваат во Скопје

Нова ТВ - 22.02.2016

Европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан вечерва ќе допатуваат во Скопје, објави „Мета“, врз основа на свои извори од Брисел. Бриселската тројка, која заедно со еврокомесарот Јоханес Хан посредуваше во носењето на Договорот од Пржино, ...

Ховит, Вајгел и Кукан доаѓаат во Македонија да бараат решение

Р.С.Европа - 22.02.2016

Европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан вечерва ќе допатуваат во Скопје, објави новинската агенција „ “, повикувајќи се на извори од Брисел. Потврда на нивното доаѓање даде и евроамбасадорот Аиво Орав, кој на Твитер напиша дека утре е ...

Орав: Партиите треба да најдат решение, утре е последната шанса со тројцата европратеници

МКД - 22.02.2016

Евроамбасадорот Аиво Орав преку неговиот официјален „Твитер“ профил потврди дека бриселската тројка Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан ќе присуствува во земјава, а со цел да помогнат да се елиминираат партиските разлики и најде решение за ...

Орав на твитер: Утре е последната шанса!

Локално - 22.02.2016

Евроамбасадорот Аиво Орав, преку неговиот официјален „Твитер“ профил им порача на политичките партии дека утре заедно со европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан треба да постигнат конечно решение за предвремените парламентарни избори.

Орав: Утре последна шанса

еМагазин - 22.02.2016

Евроамбасадорот Аиво Орав, преку неговиот официјален „Твитер“ профил им порача на политичките партии дека утре заедно со европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан треба да постигнат конечно решение за предвремените парламентарни избори.

Орав на Твитер: Утре е последната шанса за договор

Точка - 22.02.2016

Утре е последна шанса за договор, оти од вторник на полноќ започнува да важи одлуката за распуштање на Собранието, 60 дена пред првично договорениот датум за избори на 24 април, објави на Твитер евроамбасадорот Аиво Орав.

Ховит, Вајгл и Кукан вечерва доаѓаат во Скопје

Либертас - 22.02.2016

Европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан вечерва ќе допатуваат во Скопје, пренесува „Мета“ повикувајќи се на извори од Брисел. Бриселската тројка, која заедно со еврокомесарот Јоханес Хан посредуваше во носењето на Договорот од Пржино, ...

Ховит, Вајгл и Кукан вечерва доаѓаат во Скопје

Бриф - 22.02.2016

Европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан вечерва ќе допатуваат во Скопје, дознава „Мета“ од извори од Брисел. Бриселската тројка, која заедно со еврокомесарот Јоханес Хан посредуваше во носењето на Договорот од Пржино, во текот на ...

Орав на твитер: Утре е последната шанса

Либертас - 22.02.2016

Евроамбасадорот Аиво Орав, преку неговиот официјален „Твитер“ профил им порача на политичките партии дека утре заедно со европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан треба да постигнат конечно решение за предвремените парламентарни избори.

Утре е последна шанса на партиите да постигнат договор

Фактор - 22.02.2016

Евроамбасадорот Аиво Орав, преку неговиот официјален „Твитер“ профил им порача на политичките партии дека утре заедно со европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан треба да постигнат конечно решение за предвремените парламентарни избори.

Ховит, Вајгл и Кукан вечерва доаѓаат во Скопје

Локално - 22.02.2016

Европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан вечерва ќе допатуваат во Скопје, дознава „Мета“ од извори од Брисел. Бриселската тројка, која заедно со еврокомесарот Јоханес Хан посредуваше во носењето на Договорот од Пржино, во текот на ...