TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британската полиција бара многу поголеми овластувања

Утрински - 23.07.2005

По вториот бран терористички напади врз Лондон Лондон - По вториот терористички напад врз Лондон и неговата сообраќајна мрежа, полицијата бара од британската влада многу поголеми овластувања во борбата со осомничените терористи и разните милитантни организации што се инфилтрирале во земјата, од ...

Боби ќе штити и надгледува муслимани

Дневник - 21.07.2005

"СПЕЦИЈАЛНИ ТИМОВИ" ВО БРИТАНИЈА Британската полиција планира да формира "специјални" тимови за да ја следат состојбата во регионите и квартовите во кои има мнозинство муслимани, јави МИА од Лондон. Специјалните полицајци ќе ги заштитуваат британските муслимани од можни расистички напади, како и да ...

Британија планира меѓународна конференција за муслиманскиот радикализам

Вест - 21.07.2005

ЛОНДОН, 21 јули (Ројтерс) - Велика Британија планира да одржи меѓународна конференција за решавање на муслиманскиот радикализам и неговите корени, изјави вчера премиерот Тони Блер. ЛОНДОН, 21 јули (Ројтерс) - Велика Британија планира да одржи меѓународна конференција за решавање на муслиманскиот ...

Премиерот Тони Блер на преговорисо британските муслимански лидери

Дневник - 20.07.2005

БРИТАНИЈА БАРА ОДГОВОР ЗА ТЕРОРИЗМОТ Премиерот Тони Блер вчера одржа состанок со водачите на муслиманската заедница во Британија, посветен за ситуацијата во земјата по терористичкиот напад врз Лондон на 7 јули, кога загинаа 56 луѓе, јави МИА.

Тројца Британци соочени со судење за воени злосторства во Ирак

Канал5 - 20.07.2005

Тројца британски војници се соочени со судење за воени злосторства во Ирак под обвинение дека спроведувале тортура врз ирачки заробеници - цивили. Тоа се првите Британци обвинети според одредбите на Меѓународниот кривичен суд во Хаг, што автоматски станаа дел од британското законодавство откако ...

Блер ќе ги санкционира радикалните муслимански свештеници

Утрински - 20.07.2005

Средба на Тони Блер со муслиманските водачи во Велика Британија Муслиманските верски водачи се обидуваат да го убедат Блер во големиот гнев што постои кај младите од надворешната политика Велика Британија Од наШиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Британскиот премиер Тони Блер се сретна со ...

25.000 цивили загинале во Ирак од почетокот на војната во 2003 година

Вест - 20.07.2005

ЛОНДОН, 20 јули - Речиси 25.000 цивили го изгубиле животот од почетокот на војната во Ирак, во март 2003 година, меѓу кои една третина загинале во судирите со коалицијата предводена од САД, покажуваат резултатите од вчера објавената анкета на Истражувачката група и Центарот за пребројување на ...

Муслиманите во Велика Британија ги осудија нападите во Лондон

А1 - 19.07.2005

Над 500 интелектуалци со муслиманска вероисповед во Велика Британија ги осудија нападите во Лондон во кои загинаа невини лица, јави Би-Би-Си. Британскиот муслимански форум објави фатва која беше прочитана синоќа јавно во присуство на повеќе од 50 високи личности од муслиманската заедница во ...

Блер се сретна со муслиманските водачи во Британија

А1 - 19.07.2005

Британскиот премиер Тони Блер одржува состанок со водачите на муслиманската заедница во Велика Британија која има преку 1,6 милиони луѓе. На состанокот се расправа за ситуацијата во земјата по терористичките напади и за тоа како да се реагира по настаните од 7 јули што ја потресоа целата земја и ...

Средба на Тони Блер со муслиманските водачи во Британија

Канал5 - 19.07.2005

Британскиот премиер Тони Блер одржува состанок со водачите на муслиманската заедница во Велика Британија која има преку 1,6 милиони луѓе. На состанокот се расправа за ситуацијата во земјата по терористичките напади и за тоа како да се реагира по настаните од 7 јули што ја потресоа целата земја и ...

Затворски казни и за радикални изјави и проповеди

Утрински - 19.07.2005

Поттикнувањето тероризам станува кривично дело во Британија Лондон - Поттикнувањето тероризмот во индиректна форма станува кривично дело во Британија за што ќе се предвидат долги затворски казни. Ова е еден од законските проекти предвидени со пакетот антитерористички закони за кои од денеска ...

Британците плаќаат за поддршката на Америка во Ирак

Утрински - 19.07.2005

Експертите за тероризам тврдат дека Велика Британија страда поради улогата на сопатник на САД Експерите тврдат дека британските разузнавачи беа преокупирани со ИРА и со години гледаа во погрешна насока ЛОНДОН - Поддршката за САД во Ирак ја изложи Велика Британија на ризик од терористички напади, ...

Исламистите сакале да го убијат Блер

Време - 19.07.2005

ФРАНЦУСКИ БЕЗБЕДНОСЕН ЕКСПЕРТ ТВРДИ Француски експерт за борба против тероризмот предупреди дека Ал каеда имала план да го убие британскиот премиер Тони Блер. - По апсењето членови на Ал каеда во мај годинава, кај осомничените беа пронајдени важни документи и докази за подготвување два терористички ...

„Дејли телеграф“: Британија „плати“ поради војната во Ирак

А1 - 18.07.2005

Британските весници денеска пренесуваат делови од извештајот на Кралскиот институт за меѓународни односи во кој терористичките напади во Лондон за прв пат отворено се поврзуваат со британското учество во војната во Ирак. „Теророт е цената што ја плативме поради нашето учество во војната“, објавува ...

Кралски институт за меѓународни односи: ирачката војна го направи Лондон терористичка цел

Канал5 - 18.07.2005

Лондонски Кралски институт за меѓународни односи за првпат отворено укажува на поврзаноста на терористичките напади во британскиот главен град со воената интервенција во Ирак. Во извештајот на Институтот се истакнува дека Ирак и блиското пријателство со САД придонесоа Велика Британија и Лондон ...