TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фала за војниците, во НАТО кога ќе го решите името

Вест - 17.01.2010

На прашање чија ќе биде одговорноста ако на некој македонски војник му се случи нешто во Авганистан, дали на Македонија, на НАТО, или на "прашањето за името", Расмусен одговори: "Ако некој војник биде нападнат претпоставувам дека ...

Расмусен нема да се меша околу името

Утрински - 16.01.2010

Од нашиот дописник Брисел - НАТО не' посакува многу во членството, ама нема да направи ништо додека Македонија не си го реши сама спорот со Грција, е поентата од вчерашната средба во Алијансата меѓу генералниот секретар Андерс Фог Расмусен ...

Новиот шеф на НАТО со стари пораки

Дневник - 16.01.2010

Бидете поактивни и поинвентивни и решете го спорот за името на начин прифатлив за двете страни и преговорите за членство во НАТО ќе почнат. Ова беше веќе добропознатата порака што вчера од Брисел генералниот секретар на НАТО Андерс Фог ...

Расмусен: Бидете практични за да го решите спорот за името

Н.Македонија - 16.01.2010

Премиерот Груевски во Брисел од генералниот секретар на Алијансата уште еднаш ја слушна одлуката од Букурешт - Македонија ќе стане членка на НАТО веднаш штом се реши спорот за името Скопје и Атина да бидат прагматични и да излезат со ...

Србија поделена по барањето за референдум за членство во НАТО

Н.Македонија - 16.01.2010

Прво да нé примат во Европа, па НАТО да ни плати воена отштета, па потоа може да распишеме референдум на кој граѓаните ќеодлучат дали сакаат во сојузот, вели книжевникот Црнчевиќ Србија се подели по иницијативата на околу 200 интелектуалци ...

Вратите на НАТО се отворени за Македонија, името мора да се реши

МРТ - 16.01.2010

Моја порака е да продолжите со реформите и навистина сакам да успеете, а во меѓувреме НАТО ќе биде тука за да помогне. Влезот на Македонија во НАТО зависи и од решението на спорот за името.

Расмусен: Името мора да се реши

А1 - 15.01.2010

Моја порака е да продолжите со реформите и навистина сакам да успеете, а во меѓувреме НАТО ќе биде тука за да помогне. Влезот на Македонија во НАТО зависи и од решението на спорот за името.

Името останува услов за влез во НАТО

Deutsche Welle - 15.01.2010

Новиот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен не отстапува од позицијата - прво решение за името, па членство. Македонија го зголемува своето учество во мисиите на НАТО во Авганистан.

Македонија - Грција го одбила планот на Трајанов

Време - 15.01.2010

Ана Анастасовска Идејата за фазно решавање на прашањето за името, која ја предложи лидерот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов, за Грција е целосно неприфатлива, посочи вчера премиерот Никола Груевски.

Македонија во НАТО само со решение на спорот со името

Р.С.Европа - 15.01.2010

,,Влезот на Македонија во НАТО зависи од решението на спорот со името. Колку побрзо се реши, толку побрзо Македонија ќе стане дел од Алијансата,, Ова го изјави генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен по денешната средба во Брисел ...

Во НАТО откако ќе се реши спорот за името

Р.С.Европа - 15.01.2010

„Остануваме посветени на тоа вашата земја да ја видиме на маса како членка на Алијансата а пристапните преговори ќе продолжат се додека не се изнајде заеднички прифатливо решение за името,“ изјави генералниот секретар на НАТО Расмусен по ...

Груевски денеска на разговори со Расмусен

Утрински - 15.01.2010

Брисел - Генералниот секретар на НАТО, Андерс Расмусен, ќе го охрабри денеска премиерот Никола Груевски да најде решение за името, со надеж дека по размрдувањето на настаните во октомври ќе се надмине застојот во преговорите околу спорот.

Расмусен: „побрзајте со решаваањето на спорот за името“

Телма - 15.01.2010

Моја порака е да продолжите со реформите и навистина сакам да успеете, а во меѓувреме НАТО ќе биде тука за да помогне. Влезот на Македонија во НАТО зависи и од решението на спорот за името.

Денеска средба Груевски-Расмусен

Алсат-М - 15.01.2010

Премиерот Никола Груевски денеска во седиштето на НАТО во Брисел ќе ја има првата средба со генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен, по неговото доаѓање на оваа функција на местото на Јаап де Хоп Шефер.

Премиерот Груевски во Брисел на средба со генералниот секретар на НАТО Расмусен

Алфа - 15.01.2010

Премиерот Никола Груевски денеска во седиштето на НАТО во Брисел ќе ја има првата средба со генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен, по неговото доаѓање на оваа функција на местото на Јаап де Хоп Шефер.

Фазното решавање на спорот со името е неприфатливо

Н.Македонија - 15.01.2010

Идејата за фазно решавање на прашањето за името што ја предложи лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, за Грција е целосно неприфатлива, смета премиерот Никола Груевски - Предлогот на Трајанов веројатно е добронамерен и го ...

Расмусен - Груевски: Вратите на НАТО се отворени за Македонија, името мора да се реши

Алфа - 15.01.2010

Моја порака е да продолжите со реформите и навистина сакам да успеете, а во меѓувреме НАТО ќе биде тука за да помогне. Влезот на Македонија во НАТО зависи и од решението на спорот за името.

Расмусен - Груевски: Македонија во НАТО само со решение на спорот со името

Алсат-М - 15.01.2010

Моја порака е да продолжите со реформите и навистина сакам да успеете, а во меѓувреме НАТО ќе биде тука за да помогне. Влезот на Македонија во НАТО зависи и од решението на спорот за името.

Вратите на НАТО се отворени, името мора да се реши

Идивиди - 15.01.2010

Брисел,15 јануари (МИА) - Моја порака е да продолжите со реформите и навистина сакам да успеете, а во меѓувреме НАТО ќе биде тука за да помогне. Влезот на Македонија во НАТО зависи и од решението на спорот за името.

Расмусен - Груевски: Вратите на НАТО се отворени за Македонија, името мора да се реши

Форум - 15.01.2010

Македонија да продолжи со реформите, а НАТО ќе биде тука за да помогне, иако влезот на Македонија во НАТО зависи и од решението на спорот за името порачал генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен по денешната средба во Брисел со ...

Во НАТО преку името – нема краток пат

Алфа - 15.01.2010

,,Само со решено име можно е членство во НАТО,, - новиот шеф на Алијансата со истите совети за Македонија кои ги испорача на денешната прва официјална средба со Груевски.

Расмусен бара поактивен пристап кон прашањето околу името

Алсат-М - 15.01.2010

Според премиерот Никола Груевски доколку макеоднски војник во мисијата во Авганистан загине, одговорноста ќе падне врз Грција. Оваа чудна изјава тој ја даде по првата средба што ја имаше во седиштето на НАТО во Брисел со новиот генерален ...

Предлогот за фазно решавање на спорот со името неприфатлив за Грција

МРТ - 15.01.2010

Идејата за фазно решавање на прашањето за името што ја предложи лидерот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов, за Грција е целосно неприфатлива, смета премиерот Никола Груевски.

Груевски: Предлогот за фазно решавање на спорот со името неприфатлив за Грција

Кирилица - 15.01.2010

Идејата за фазно решавање на прашањето за името што ја предложи лидерот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов, за Грција е целосно неприфатлива, смета премиерот Никола Груевски - Предлогот на Трајанов веројатно е добронамерен и го ...

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

Кирилица - 15.01.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски вчера замина за Брисел, во посета на седиштето на НАТО Во рамките на посетата, како што е најавено, премиерот Груевски ќе ја има првата средба со генералниот секретар на ...

Премиерот Груевски во Брисел на средба со генералниот секретар на НАТО Расмусен

МРТ - 15.01.2010

Премиерот Никола Груевски денеска во седиштето на НАТО во Брисел ќе ја има првата средба со генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен, по неговото доаѓање на оваа функција на местото на Јаап де Хоп Шефер.

Расмусен - Груевски: Вратите на НАТО се отворени за Македонија, името мора да се реши

Сител - 16.01.2010

Моја порака е да продолжите со реформите и навистина сакам да успеете, а во меѓувреме НАТО ќе биде тука за да помогне. Влезот на Македонија во НАТО зависи и од решението на спорот за името.

Расмусен: Вратите на НАТО се отворени за Македонија

Кирилица - 15.01.2010

Моја порака е да продолжите со реформите и навистина сакам да успеете, а во меѓувреме НАТО ќе биде тука за да помогне Влезот на Македонија во НАТО зависи и од решението на спорот за името.

НАТО не чека да го решиме името

Вечер - 15.01.2010

Колку побрзо се реши спорот со името, толку побрзо Македонија ќе биде дел од Алијансата. Моја порака е да продолжите со реформите и навистина сакам да успеете, а во меѓувреме НАТО ќе биде тука за да помогне, изјави Расмусен Влезот на ...

Груевски на средба со Расмусен во Брисел

Нетпрес - 15.01.2010

Претседателот на Владата, Никола Груевски, се наоѓа во Брисел, во посета на седиштето на НАТО, се наведува во соопштението од владината прес служба.

Средба Расмусен - Груевски: Вратите на НАТО отворени, името да се реши

Нетпрес - 15.01.2010

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен денеска му порача на македонскиот премиер Никола Грувески во Брисел, да се продолжи со реформите и побразо решавање на проблемот со спорот со името за влез во воената алијанса.

СМК ја отфрла изјавата на Андерс Фог Расмусен

Нетпрес - 15.01.2010

Светскиот Македонски Конгрес ја отфрла срамната и наци-фашистичка изјава на генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен по денешната средба во Брисел со македонскиот премиер Никола Груевски, за промена на државното име Македонија.

Средба Груевски-Расмунсен

Макфакс - 15.01.2010

Македонскиот премиер Микола Груевски во петок во Брисел треба да оствари средба со генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен. На средбата се очекува да се разговара за достигнувањата и перспективите на Република Македонија за ...

Расмусен:Името мора да се реши

Макфакс - 15.01.2010

Влезот на Македонија во НАТО зависи и од решението на спорот за името. Колку побрзо се реши, толку побрзо Македонија ќе биде дел од Алијансата. Ова во петок, по средбата со македонскиот премиер Никола Груевски во Брисел, го изјави ...

Груевски во Брисел на средба со Расмунсен

Inpress - 15.01.2010

Скопје, 15. јануари (ИНПРЕС) Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска во седиштето на НАТО во Брисел ќе ја оствари првата средба со новиот генерален секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен.

Предлогот на Трајанов за името понуден како опција

А1 - 14.01.2010

Му го понудил ли Груевски на Папандреу планот на Павле Трајанов за фазно решавање на спорот со името? Премиерот денеска ја поздрави иницијативата на лидерот на Демократски сојуз, но вели дека Грција воопшто не сака да чуе.

Македонија - Што Груевски нуди, Трајанов предлага

Време - 14.01.2010

Ана Анастасовска Игор Чавески Предлогот на пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз, за фазно решавање на спорот со Грција, е всушност предлог на Владата и тој е доставен неодамна до посредникот од ОН, Метју Нимиц, дознаваме од ...

Груевски ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО

Р.С.Европа - 15.01.2010

Премиерот Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен. Предвидено е тие да разговараат за достигнувањата и перспективите на Република Македонија за членство во НАТО, како и за ...

Груевски: Идејата на Трајанов е неприфатлива за Грција

Алсат-М - 14.01.2010

Идејата предложенa до Демократскиот Сојуз на Павле Трајанов за решавање на прашањето со името, во неколку етапи e неприфатливa за Грција, оцени премиерот Никола Груевски.

Груевски: Грција не е за фазно решавање на спорот

Дневник - 14.01.2010

Идејата за фазно решавање на прашањето за името, што ја предложи лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, за Грција е целосно неприфатлива, смета премиерот Никола Груевски.

Спорот со името тема на средбата со Расмусен

Вечер - 14.01.2010

Идејата за фазно решавање на прашањето за името што ја предложи лидерот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов, за Грција е целосно неприфатлива, смета премиерот Никола Груевски.

Груевски: Средбата со Расмусен е важна, но, без никакви очекувања

Нетпрес - 14.01.2010

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека не очекува многу од претстојната средба со генералниот секретар на НАТО, Андрес фон Расмусен во Брисел.

Србија дебатира за членството во НАТО

SETimes - 13.01.2010

Иако Србија е далеку од официјално членство во НАТО, во државата се води жестока дебата за ова прашање. Од Игор Јовановиќ за Southeast European Times во Белград – 13/01/10 Во понеделникот [11-ти јануари] група од 200 српски интелектуалци ...

Србија во НАТО или не?

Р.С.Европа - 12.01.2010

Група од двесте јавни личности во Србија побараа распишување референдум за влегувањето на земјата во НАТО, претпоставувајќи дека во овој момент одговорот на граѓаните би бил негативен.

Македонија ќе ја зајакне комуникацијата со Шпанија

МРТ - 12.01.2010

Македонската влада планира да ја засили комуникацијата со Шпанија, со цел создавање што подобра политичка клима за време на претседателството на оваа држава со ЕУ Ова во понеделникот го изјави македонскиот премиер Никола Груевски, ...

Србија во НАТО преку референдум

Канал5 - 12.01.2010

Група српски јавни личности, истакнати интелектуалци, професори и уметници побараа распишување референдум за евентуално членство на Србија во НАТО..

Груевски: Ќе остваруваме засилена комуникација со Шпанија

Форум - 11.01.2010

Премиерот Груевски рече дека македонската влада планира да ја засили комуникацијата со Шпанија и најави посети, со цел на создавање што подобра политичка клима за време на претседателствувањето на оваа држава со ЕУ фото:Филип ...

Група од 200 интелектуалци од Србија бараат референдум за влезот во НАТО

Кирилица - 11.01.2010

Барањето за референдум потпишано од 200 интелектуалци е поднесено до Собранието кое ќе одлучува дали ќе распише референдум по ова прашање Група од 200 интелектуалци од Србија од Собранието побара да распише референдум околу прашањето за ...

Груевски на прва средба со Расмусен во Брисел

Нетпрес - 11.01.2010

Премиерот Никола Груевски најави дека на претстојната средба со новиот генерален секретар на НАТО, Андрес фон Расмусен во Брисел ќе се разговара за реформите и најверојатно за спорот со името со Грција.

Македонија ќе ја зајакне комуникацијата со Шпанија

Макфакс - 11.01.2010

Македонската влада планира да ја засили комуникацијата со Шпанија, со цел создавање што подобра политичка клима за време на претседателството на оваа држава со ЕУ Ова во понеделникот го изјави македонскиот премиер Никола Груевски, ...