TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ ја потврдува коалицијата со Либералите

А1 - 14.07.2002

На седницата на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ на која присуствуваа лидерот и премиер Љубчо Георгиевски, министри и директори од потесниот партиски круг донесена е одлука за коалицирање и настап на заедничка листа со Либералната Партија, на претстојните парламентарни избори.

Коалицијата " За татковината" се распадна пред партиските интереси

Дневник - 13.07.2002

НЕСЛАВЕН КРАЈ НА ТРЕТАТА ПОЛИТИЧКА ОПЦИЈА По разидувањето меѓу лидерите на ДС и ДЦ, Павле Трајанов и Радомир Карангелески, вчера и Лигата за демократија соопшти дека се повлекува од коалицијата Коалицијата "За татковината", што ја составуваа Демократски сојуз, Лига за демократија, Демократски ...

„Се распадна коалицијата За татковината, за Македонија"

Утрински - 13.07.2002

Лига за демократија Лигата за демократија вчера најави дека ја напушта коалиција "За татковината, за Македонија", која само што се формира, се распадна. "Коалицијата 'За татковината, за Македонија' повеќе не функционира и Лигата за демократија истапува од неа", изјави вчера претседателот на оваа ...

Трајанов: Ако не направиме широка коалиција, на изборите ќе одиме сами

Утрински - 13.07.2002

Демократски сојуз: Скопје - "Доколку не успееме да направиме широка коалиција, на изборите ќе настапиме самостојно", истакна на вчерашната прес-конференција претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, изнесувајќи ги ставовите на неговата партија во врска со актуелната состојба во земјава.

Трајанов оди сам на изборите

Вест - 13.07.2002

СЕ РАСПАДНА КОАЛИЦИЈАТА НА ЦЕНТАРОТ "ЗА ТАТКОВИНАТА" Демократскиот сојуз ја обвинува ВМРО-ДПМНЕ дека масовно му дели оружје на членството Лидерот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов, вчера ја обвини владејачката ВМРО-ДПМНЕ дека масовно дели огнено оружје кај членството и дека уште сега почнува да ...

Поповски: ВМРО-ДПМНЕ сака да инсталира партиски судии во ДИК!

Утрински - 12.07.2002

Коалицијата "За Македонија заедно" го проширува опозициското друштво за промена на власта Даниела Трпчевска Социјалдемократскиот сојуз на Македонија очекува најдоцна до денеска да се формира државното изборно тело, изразувајќи надеж дека ПДПА-НДП нема да го блокира процесот.

СДСМ и ДУИ со највисок рејтинг

А1 - 11.07.2002

Опозициониот СДСМ би добил 30,2%, а владеачката ВМРО - ДПМНЕ 13,6% од гласовите, доколку парламентарните избори се одржат сега, покажа анкетата на Институтот за демократија, солидарност и цивилно општество од Скопје, што ја објавува „Утрински весник“.

СДСМ ја комплетира коалицијата

А1 - 11.07.2002

„Преговорите со Демократската партија на Србите за заеднички настап на изборите се завршени, а со Демократската партија на Турците се во завршна фаза“, изјави на денешната конференција на СДСМ, Никола Поповски. Тој рече дека СДСМ е во постојана врска со ВМРО Македонска, дека се водени разговори за ...

Змејковски формира "Коалиција за вистинскиот пат"

Вест - 11.07.2002

ВМРО - Вистинска македонска реформска опција, Демократската партија за православно единство на Србите и Македонците и Македонско-христијанската партија ја промовираа "Коалицијата за вистинскиот пат", на вчерашната заедничка прес-конференција.

На здружената опозиција и пристапија една турска и една српска партија

Утрински - 11.07.2002

Коалицијата "За Македонија заедно" се проширува На здружената опозиција од вчера и пристапија уште две помали партии -Демократската партија на Србите на Иван Стоиљковиќ и Демократската партија на Турците на Кенан Хасипи, јавија вчера извори од СДСМ, која се наоѓа на чело на коалицијата "За ...

Змејковски, Милетиќ и Тодоровски заедно на есенските избори

Утрински - 11.07.2002

ВМРО-Вистинска, ДПЕС и МХП ќе настапуваат како коалиција „На вистинскиот пат" ВМРО - Вистинска македонска реформска опција, Демократска партија за православно единство на Србите и на Македонците и Македонска христијанска партија вчера ја објавија коалицијата ?На вистинскиот пат", со која ќе ...

Една третина од испитаниците им даваат поддршка на социјалдемократите

Утрински - 11.07.2002

Во најновото истражување на Институтот за демократија, солидарност и цивилно општество На партискиот барометар и натаму води СДСМ, зад неа ВМРО-ДПМНЕ со речиси трипати помалку гласови Повеќе од една третина од испитаниците, или 36, 7 отсто и даваат предност на коалицијата предводена од СДСМ на овие ...

СДСМ речиси со двојно поголем рејтинг од ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 11.07.2002

ИНСТИТУТ ЗА ДЕМОКРАТИЈА, СОЛИДАРНОСТ И ЦИВИЛНО ОПШТЕСТВО Според мислењето на граѓаните, најголем проблем во земјава се невработеноста и сиромаштијата Ако парламентарните избори во земјава се одржат утре 30,2 отсто од граѓаните би гласале за СДСМ, а 13,6 отсто за ВМРО-ДПМНЕ.

Стојменов чека одговор од Црвенковски

А1 - 10.07.2002

ВМРО Македонска со нетрпение го очекува исходот од разговорите со СДСМ за коалицирање на престојните избори. Ако Црвенковски во коалицијата „За Македонија“ не ја прими партијата на Стојменов, тој ќе настапи сам. Сега засега ВМРО-Македонска на изборите очекува 150 000 гласови и 20 пратенички места.

Турската демократска партија во коалиција со СДСМ

А1 - 09.07.2002

„Турската демократска партија на престојните парламентарни избори во Македонија закажани за 15-ти септември ќе настапи во коалиција со СДСМ“, изјави денеска во Анкара претседателот на ТДП, Кенан Хасипи. Хасипи, кој престојува во Турција со цел да ги информира турските политичари за изборната ...

Андов ќе предводи една од заедничките листи со ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 09.07.2002

Либералите и официјално ќе коалицираат со Георгиевски Скопје - Либералната партија и официјално донесе одлука на претстојните избори да коалицира со ВМРО - ДПМНЕ, соопшти на вчерашната прес-конференција портпаролот на оваа партија, Иван Величковски.

Не можат да ги кандисаат Климовски и Попов за носители на листи

Утрински - 09.07.2002

Според високи партиски личности на Демократски центар "Ние се обидуваме да ги убедиме, но тие не попуштаат и не сакаат да бидат носители на кандидатски листи за пратеници", изјави вчера член на раководството на Демократски центар за експретседателот на парламентот Саво Климовски и ударната тупаница ...

Андов и Љубчо ќе прават заеднички изборни листи

Вест - 08.07.2002

ЛИБЕРАЛНАТА ПАРТИЈА ЈА ОФИЦИЈАЛИЗИРА ОДЛУКАТА ЗА КОАЛИЦИРАЊЕ СО ВМРО-ДПМНЕ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ Либералната партија донесе одлука за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори и го овласти претседателот на ЛП Стојан Андов да ги состави листите на кандидати за ...