TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еве колку изнесуваат платите на наставниците во регионов!

Магазин - 15.09.2019

Платите на наставниците се потпросечни во земјава. Факултети.мк направи споредба помеѓу личните примања на колегите на нашите наставници во земјите од регионот. Од земјите што не се во Европска Унија најдобро платени (од годинава) се просветните ...

„Вистиномер.мк“: Химната не е отстранета од образовните програми за основците

Фокус - 14.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Карпош, Тони Јаревски, деновиве во јавноста ја пласираше информацијата дека „Во новата наставна програма химната е отстранета и наместо неа, Власта смета дека поважно за ќерка ми е да ја научи и пее Dzelem, Dzelem и ...

Децата уште во прво одделение ќе ја учат химната

Независен - 14.09.2019

Лажните вести како глобален феномен во последните неколку месеци се нагласено присутни и во нашиот медиумски етер, а најмногу ги има на интернет-порталите, од каде што потоа со голема брзина се шират по социјалните мрежи.

Химната не е отстранета од образовните програми за основците

Окно - 14.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Карпош, Тони Јаревски, деновиве (10.09.2019) во јавноста ја пласираше следната невистина: Старата програма (наставна) предвидуваше учење и пеење на химната на Македонија.

Новото име се имплантира во колективниот ум

Н.Македонија - 14.09.2019

Рефлексиите по потпишувањето на Преспанскиот договор не стивнуваат, иако помина повеќе од една година, а македонската страна не само што доследно ги почитува одредбите од договорот, туку, се чини, дека на моменти и ги надминува, оставајќи впечаток ...

Вистиномер.мк: Химната не е отстранета од образовните програми за основците

1tv - 14.09.2019

ретседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Карпош, Тони Јаревски, деновиве во јавноста ја пласираше информацијата дека „Во новата наставна програма химната е отстранета и наместо неа, Власта смета дека поважно за ќерка ми е да ја научи и пее Dzelem, Dzelem и ...

Биро за развој на образованието: Не е точна информацијата дека химната е изоставена од наставната програма

Фокус - 13.09.2019

Во текот на изминатите денови се појавија информации дека химната е изоставена од учебниците, од Бирото за развој на образованието експресно ги демантираа овие информации. „Што се однесува до изнесените дезинформации дека изучувањето и пеењето на ...

Биро за развој на образованието: Лага е дека химната е тргната од наставните програми

Макфакс - 13.09.2019

Лага е дека изучувањето и пеењето на македонската химна се изоставени од новите наставни програми, велат од Бирото за развој на образованието, по објавите на социјалните мрежи дека химната е тргната од учебниците за основно образование.

ОМД против бришењето на химната „Денес над Македонија“ од школските учебници

МКД - 13.09.2019

Обединета македонска дијаспора (ОМД) ја осудува владината одлука за вадење на македонската химна од школските учебници по основно образование. Химната е значаен столб на државноста, и изучувањето на државната химна во основните училишта суштински ги ...

Биро за образование: Химната се учи во прво, второ и петто одделение

МКД - 13.09.2019

Изучувањето и пеењето на химната се дел од наставните програми за прво одделение по наставните предмети Општество и Музичко образование. Во петто одделение учениците преку интегрирани активности по Општество, Музичко и Ликовно образование „ги ...

Биро за развој на образованието: Химната не е тргната од наставните програми

Независен - 13.09.2019

Фото: Б. Грданоски Не е точно дека изучувањето и пеењето на македонската химна се изоставени од новите наставни програми, велат од Бирото за развој на образованието, по објавите на социјалните мрежи дека химната е тргната од учебниците за основно ...

Бирото за развој на образование ги демантираше информациите дека химната е отстранета од новите наставни програми

Слободен Печат - 13.09.2019

Од бирото за образование категорично ги негираат овие информации, истакнувајќи дека децата уште во прво одделение се запознаваат со химната на нашата држава. Денеска од Бирото за развој на образование беа демантирани информациите кои кружеа во ...

Бирото за развој на образованието демантира дека химната е изоставена од учебниците

360 степени - 13.09.2019

Бирото за развој на образованието денеска ги демантираше информациите обајвени во некои медиуми дека изучувањето и пеењето на химната се изоставени од новите наставни програми, за разлика од претходно.

Учениците ќе ја учат химната ама и песни од сите заедници

Сител - 13.09.2019

„ Нема да ја учиме, затоа после ќе ја грешиме“ по рекацииите на социјалите мрежи дека во новите учебници по музичко ја нема државната химна, но има песнички за Северна Македонија, Бирото за развој на образование се јави со демант.

Биро за развој на образованието: Химната не е тргната од наставните програмиНе е точно дека изучувањето и пеењето на ...

Нетпрес - 13.09.2019

Не е точно дека изучувањето и пеењето на македонската химна се изоставени од новите наставни програми, велат од Бирото за развој на образованието, по објавите на социјалните мрежи дека химната е тргната од учебниците за основно образование.

Биро за образование: Химната не е изоставена од образовниот систем

+инфо - 13.09.2019

Дезинформација е дека изучувањето и пеењето на химната на државата се изоставени од новите наставни програми, реагира Бирото за развој на образованието. – Со химната на Република Северна Македонија учениците се запознаваат уште во прво одделение по ...

Биро за образование: Дезинформација е дека химната е отстранета од наставните програми

Нова ТВ - 13.09.2019

Бирото за развој на образованието денеска ги демантираше информациите обајвени во некои медиуми дека изучувањето и пеењето на химната се изоставени од новите наставни програми, за разлика од претходните наставни програми.

Биро за развој на образованието: Лага и дезинформација е дека химната е тргната од наставните програми

CivilMedia - 13.09.2019

Дезинформација е дека изучувањето и пеењето на химната на државата се изоставени од новите наставни програми, реагира Бирото за развој на образованието. – Со химната на Република Северна Македонија учениците се запознаваат уште во прво одделение по ...

Химната не е тргната од наставните програми, тврди Бирото за развој на образованието

Либертас - 13.09.2019

Со химната на Република Северна Македонија учениците се запознаваат уште во прво одделение по наставните предмети општество и музичко образование, како и во петто одделение, каде што јасно стои во наставната програма по општество дека учениците ...

Биро за развој на образованието: Лага е дека химната е тргната од наставните програми

Centar - 13.09.2019

Лага е дека изучувањето и пеењето на македонската химна се изоставени од новите наставни програми, велат од Бирото за развој на образованието, по објавите на социјалните мрежи дека химната е тргната од учебниците за основно образование.

Биро за развој на образованието: Лага е дека химната е тргната од наставните програми

Точка - 13.09.2019

Лага е дека изучувањето и пеењето на македонската химна се изоставени од новите наставни програми, велат од Бирото за развој на образованието, по објавите на социјалните мрежи дека химната е тргната од учебниците за основно образование.

Македонската химна не е исфрлена од образовниот систем

Република - 13.09.2019

Македонската химна, како и досега, е дел од образовниот систем и не се точни информациите дека таа е исфрлена од образовниот ситем во основно училиште. Бирото за развој на образованието ги демантира написите дека наводно, химната нема повеќе да се ...

Биро за образование: Химната се учи во прво, второ и петто одделение

Вечер Прес - 13.09.2019

Изучувањето и пеењето на химната се дел од наставните програми за прво одделение по наставните предмети Општество и Музичко образование. Во петто одделение учениците преку интегрирани активности по Општество, Музичко и Ликовно образование „ги ...

Бирото за развој на образованието демантира дека химната е изоставен од новите наставни програми

Либертас - 13.09.2019

реакција на БРО: По дезинформациите коишто се јавија на социјалните мрежи и во одредени електронски медиуми Бирото за развој на образованието во интерес на јавноста ја дава следната ИНФОРМАЦИЈА Што се однесува до изнесените дезинформации дека ...

Реакција на Бирото за образование: Македонската химна се учи по иста програма

Фактор - 13.09.2019

По неколкудневните непотврдени информации дека учењето на националната химна на Македонија се исфрлува од наставните програми во основните училишта и реакциите на социјалните мрежи, пристигна демант од Бирото за образование, од каде што велат дека ...

Бирото за развој на образованието демантира дека химната е изоставен од новите наставни програми

MTM - 13.09.2019

По дезинформациите коишто се јавија на социјалните мрежи и во одредени електронски медиуми Бирото за развој на образованието во интерес на јавноста ја дава следната информација. Што се однесува до изнесените дезинформации дека изучувањето и пеењето ...

„Вистиномер.мк“: Химната не е отстранета од образовните програми за основците

Мета - 13.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Карпош, Тони Јаревски , деновиве во јавноста ја пласираше информацијата дека „Во новата наставна програма химната е отстранета и наместо неа, Власта смета дека поважно за ќерка ми е да ја научи и пее Dzelem, Dzelem и ...

Летоци во училишните дворови: Драги првачиња, ова е нашата химна

Република - 13.09.2019

Расфрлани летоци по основните училишта со македонската химна можеле денеска да се забележат во дворовите на повеќе улилишта во Скопје. Откако во јавноста се појавија информации дека била испратена наредба македонската химна да се исфрли од ...

Учениците ќе ја учат химната ама и песни од сите заедници

4NEWS - 13.09.2019

„ Нема да ја учиме, затоа после ќе ја грешиме“ по рекацииите на социјалите мрежи дека во новите учебници по музичко ја нема државната химна, но има песнички за Северна Македонија, Бирото за развој на образование се јави со демант.

КАКО ПОД ОКУПАЦИЈА: Со летоци во училиштата против бришење на македонската химна од учебниците

Денешен - 13.09.2019

Македонија како да е под окупација, како што објави порталот Курир, со летоци расфрлани по основните училишта се поттикнува свеста кај возрасните да не дозволуваат да се заборави симболот на државноста.

Химната не е тргната од наставните програми, тврди Бирото за развој на образованието

iPortal - 13.09.2019

Со химната на Република Северна Македонија учениците се запознаваат уште во прво одделение по наставните предмети општество и музичко образование, како и во петто одделение, каде што јасно стои во наставната програма по општество дека учениците ...

„Вистиномер.мк“: Химната не е отстранета од образовните програми за основците

Либертас - 13.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Карпош, Тони Јаревски, деновиве во јавноста ја пласираше информацијата дека „Во новата наставна програма химната е отстранета и наместо неа, Власта смета дека поважно за ќерка ми е да ја научи и пее Dzelem, Dzelem и ...

Биро за развој на образование демантира дека химната е исфрлена од образовниот систем

Бриф - 13.09.2019

Македонската химна, како и досега, е дел од образовниот систем и не се точни информациите дека таа е исфрлена од образовниот ситем во основно училиште, ги демантира Бирото за развој на образование написите на некои портали дека наводно,химната нема ...

ОМД: Прво погрешната интонација, а второ иземањето на химната од школските учебници, се прабат ли напори кон менување ...

Скопје1 - 13.09.2019

Обединета македонска дијаспора (ОМД) ја осудува владината одлука за вадење на македонската химна од школските учебници по основно образование. Химната е значаен столб на државноста, и изучувањето на државната химна во основните училишта суштински ги ...

Биро за развој на образованието: Лага е дека химната е изоставена од новите наставни програми

1tv - 13.09.2019

Лага е дека изучувањето и пеењето на македонската химна се изоставени од новите наставни програми, велат од Бирото за развој на образованието, по објавите на социјалните мрежи дека химната е тргната од учебниците за основно образование.

Во новите учебници ја нема химната, но има песнички со Северна Македонија

Скопје1 - 13.09.2019

По уставните измени, од Министерството за образование објаснуваат дека е донесена нова програма, па на пример химната на Македонија по музичко образование нема да се учи, туку децата ќе учат песни од етничките заедници во земјава.

Бирото за развој на образование демантира: Химната не е изоставена од образовниот систем

Скопје1 - 13.09.2019

Бирото за развој на образованието денеска ги демантираше информациите обајвени во медиумите дека изучувањето и пеењето на химната се изоставени од новите наставни програми, за разлика од претходните наставни програми.

Биро за развој на образование демантира дека химната е исфрлена од образовниот систем

AKO - 13.09.2019

Македонската химна, како и досега, е дел од образовниот систем и не се точни информациите дека таа е исфрлена од образовниот ситем во основно училиште, ги демантира Бирото за развој на образование написите на некои портали дека наводно,химната нема ...

Уставни измени, нови учебници, химната ја нема, има песнички со Северна Македонија

МКД - 12.09.2019

По уставните измени, од Министерството за образование објаснуваат дека е донесена нова програма, па на пример химната на Македонија по музичко образование нема да се учи, туку децата ќе учат песни од етничките заедници во земјава.

Да ја избришеш химната од учебник е исто како на првачиња да им забраниш да ја изучуваат македонската азбука

Република - 12.09.2019

Да се откажеш од химната на својата татковина, да ја избришеш од учебник е исто како да им ја забраниш на првачињата да ја изучуваат македонската азбука, коментира на Фејсбук Владимир Блажев – Панчо од ДНК.

Панчо од ДНК: Да ја избришеш химната од учебник е исто како на првачиња да им забраниш да ја изучуваат македонската ...

Курир - 11.09.2019

Да се откажеш од химната на својата татковина, да ја избришеш од учебник е исто како да им ја забраниш на првачињата да ја изучуваат македонската азбука, коментира на Фејсбук, Владимир Блажев, познат како Панчо од ДНК.

Химната не е тргната од наставните програми, тврди Бирото за развој на образованието

Деца - 11.09.2019

Со химната на Република Северна Македонија учениците се запознаваат уште во прво одделение по наставните предмети општество и музичко образование, како и во петто одделение, каде што јасно стои во наставната програма по општество дека учениците ...

ПАНЧО ОД ДНК: Да ја избришеш химната од учебник е исто како на првачиња да им забраниш да ја изучуваат македонската ...

Денешен - 11.09.2019

Да се откажеш од химната на својата татковина, да ја избришеш од учебник е исто како да им ја забраниш на првачињата да ја изучуваат македонската азбука, коментира на Фејсбук, Владимир Блажев, познат како Панчо од ДНК.

ДЈ Панчо: Моите деца ГОРДО ќе ја пеат и научат химната на МАКЕДОНИЈА од почеток до крај

Опсервер - 11.09.2019

Да се откажеш од химната на својата татковина, да ја избришеш од учебник е исто како да им ја забраниш на првачињата да ја изучуваат македонската азбука. Јас за моите деца сум сигурен дека ќе ги научам и воспитам да ги почитуваат сите луѓе без оглед ...

Химната сепак останува во наставната програма

365 - 11.09.2019

Од Бирото за развој на образованието излегоа со соопштение во кое ги негираат дезинформациите дека химната била забранета да се изучува во основното образование. Учениците уште со самиот почеток на своето образовани (во прво одделение) ги изучуваат ...

По забраната од страна на власта да се пее и учи македонската химна- денес училишните дворови беа преплавени со ...

Курир - 13.09.2019

Расфрлани летоци по основните училишта со македонските химни Македонската јавност, особено родителите на децата кои посетуваат основно училиште овие денови се гневни на власта која ги злоупотребува децата за политички цели.

Јаревски: По новата програма за музичко во основните училишта нема да се учи химната на Република Македонија!

Нетпрес - 10.09.2019

Некој мислеше дека на Тамара навистина толку и бил капацитетот, згрешила или пак не ја научила химната на Македонија?! Дека ненамерно немаше химна при посетата на Ципрас?!- пишува на својот Фејсбук профил претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Карпош, Тони ...

(фото) БЕТОН ИДЕНТИТЕТОТ НА ЗАЕВ: Химната „Денес над Македонија“ и во учебник заменета со „Џелем, џелем“ и албанската ...

Денешен - 10.09.2019

Некој мислеше дека на Тамара навистина толку и бил капацитетот, згрешила или пак не ја научила химната на Македонија и дека ненамерно немаше химна при посетата на Ципрас, пишува на својот Фејсбук профил претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на ОК Карпош, Тони ...

Програмата била изработена по уставните измени, химна во учебникот по музичко нема да има

Република - 10.09.2019

Низа реакции предизвика информацијата дека во новиот учебник по музичко образование нема да се учи националната химна, туку ќе се изучуваат песни во оригинална верзија од различни етнички заедници.

По новата програма за музичко во основните училишта нема да се учи Химната на Република Македонија!

Република - 10.09.2019

Некој мислеше дека на Тамара навистина толку и бил капацитетот, згрешила или пак не ја научила химната на Македонија?! Дека ненамерно немаше химна при посетата на Ципрас?!- пишува на својот Фејсбук профил претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Карпош, Тони ...

Во шесто одделение нема да се учи химната, туку…

Expres - 10.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Карпош, Тони Јаревски, на фејсбук сподели дека има измени во наставната програма по музичко возпитување на учениците од шесто одделение според која не е предвидено учење на македонската химна, како до сега.

Јаревски: Некој мислеше дека на Тамара не ја научила химната на Македонија?, не отстранета е и од новата програма за ...

Скопје1 - 10.09.2019

Некој мислеше дека на Тамара навистина толку и бил капацитетот, згрешила или пак не ја научила химната на Македонија?! Дека ненамерно немаше химна при посетата на Ципрас?!- напиша на својот Фејсбук профил претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Карпош, Тони ...

Тамара ја згреши случајно, за пред Ципрас немаше време, но за химната нема место и во наставната програма?

365 - 10.09.2019

Тамара намерно ја згреши химната и „Денес над Македонија“ намерно не беше интонирана при посетата на Ципрас, смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Карпош – Тони Јаревски, како потврда посочувајќи ја новата наставна програма по музичко образование за ...