TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Холандија трета на Мундијалот

24 Вести - 13.07.2014

Репрезентацијата на Холандија го освои третото место на Светското првенство во Бразил откако синоќа во „малото финале“ со 3:0 го победи домаќинот Бразил.

СП 2014: Силва смета дека Бразил не заслужил ваков крај

Канал5 - 13.07.2014

Разочарувачки крај на Мундијалот им приредија фудбалерите на Бразил на огромната армија навивачи. Но, разочарувањето е присутно и кај играчите, кои на последните два натпревара претрпеа два убедливи ...

Бронзениот медал за Холандија

Deutsche Welle - 13.07.2014

Светското првенство во фудбал за домаќинот Бразил заврши со уште едно разочарување. Во „малото финале“, Бразилците загубија од Холандија со убедливи 3:0.

Тијаго Силва смета дека Бразил не заслужил ваков крај

Утрински - 13.07.2014

Разочарувачки крај на Мундијалот им приредија фудбалерите на Бразил на огромната армија навивачи. Но, разочарувањето е присутно и кај играчите, кои на последните два натпревара претрпеа два убедливи ...

СП 2014: „Лалињата“ се закитија со бронза

Утрински - 13.07.2014

Холандија во „малото финале“ го совлада домаќинот Бразил со убедливи 3:0 Репрезентацијата на Холандија го освои третото место на Мундијалот откако во „малото финале“ го победи домаќинот Бразил со 3:0.

ХОЛАНДИЈА ГО освои третото место

Телма - 13.07.2014

БРАЗИЛ КАТАСТРОФАЛНО ГО ЗАВРШИ МУНДИЈАЛОТ, ХОЛАНДИЈА СЛАВЕШЕ ВО „МАЛОТО“ ФИНАЛЕ СО 3:0 Селекцијата на Холандија го освои третото место на мундијалот во Бразил, во „малото“ финале „лалињата“ го ...

СП 2014: Силва смета дека Бразил не заслужил ваков крај

24 Вести - 13.07.2014

Разочарувачки крај на Мундијалот им приредија фудбалерите на Бразил на огромната армија навивачи. Но, разочарувањето е присутно и кај играчите, кои на последните два натпревара претрпеа два убедливи ...

Силва смета дека Бразил не заслужил ваков крај

А1 On - 13.07.2014

Разочарувачки крај на Мундијалот им приредија фудбалерите на Бразил на огромната армија навивачи. Но, разочарувањето е присутно и кај играчите, кои на последните два натпревара претрпеа два убедливи ...

Уште еден срам за Бразил, Холандија бронзена на Мундијалот

Хитпортал - 13.07.2014

Р епрезентацијата на Холандија е трета во светот откако во мечот за бронзениот медал го совлада домаќинот со 3:0. Во уште еден меч налик на оној против Германија, Бразилците беа тотално надиграни ...

Оскар: Ужасно чувство

Курир - 13.07.2014

Бразилецот Оскар изјави дека чуството е ужасно да се заврши Мундијалот на начин како неговата селекција. Домаќинот на Мундијалот се надеваше на титулата шампион на светот, но доживеа дебакл во ...

Холандија третопласирана на мундијалот, Бразилците останаа „лузери“

Екипа - 13.07.2014

Репрезентацијата на Холандија го освои третото место на Светското првенство, откако во Бразилија ја совлада домашната селекција на Бразил со 3-0. Избраниците на Луис Фелипе Сколари и овојпат, ...

Холандија ја продолжи агонијата на Бразилците

Дерби - 13.07.2014

Бразилските фанови ќе мора да преживеат уште еден убедлив пораз на нивната репрезентација која вечерва во Бразилија ја загуби битката за третото место на СП со пораз од Холандија со убедливи 3:0.

Нов шамар за Бразил, Холанѓаните завршија трети

Оn.net - 13.07.2014

Во мечот за трето место на СП, Холандија им приреди нов шок на бразилските навивачи, совладувајќи ја нивната селекција со 3:0 на стадионот во Бразилија.

Холандија бронзена на Светското првенство

А1 On - 13.07.2014

Холандија ја освои бронзата на Мундијалот во Бразил откако во „малото финале“ го победи домаќинот со 3:0. На Националниот стадион во Бразилија, Холандија поведе во 3.

Бразил доби нова шлаканица, Холандија ‘бронзена’ на Мундијалот

Макфакс - 13.07.2014

Бразил доби уште една шлаканица на 20-то светско првенство, на кое е домаќин, откако го загуби и натпреварот за третото место. На стадиното Мане Гарична во Бразилија, Холандија лесно се справи со ...

Холандија го освои третото место, нов дебакл за Бразил

24Фудбал - 13.07.2014

За само два натпревари Бразил успеа да прими дури десет гола, домаќинот доживеа уште еден дебакл и срамно се прости од мундијалот. Холандија му зададе уште еден удар на веќе паднатиот Бразил, ...

Ново понижување за Бразил, третото место за Холандија

Курир - 13.07.2014

Селекцијата на Холандија го освои третото место на Светското првенство откако го совлада домаќинот Бразил со убедливи 3:0. Поразот од 7:1 од Германија во полуфиналето остави длабока трага во таборот ...

Никогаш полош Бразил, два последни меча со гол разлика 1:10

Курир - 13.07.2014

Селекцијата на Бразил, иако домаќин на Мундијалот, сепак се чини дека никогаш полошо не се претстави. „Кариоките“ не доминираа на ниту еден одигран меч, ниту во групната фаза, а ниту во ...

Силва: Фрустрирани сме, не заслуживме ваков крај

Курир - 13.07.2014

Разочарувачки крај на Мундијалот им приредија фудбалерите на Бразил на огромната армија навивачи. Но, разочарувањето е присутно и кај играчите, кои на последните два натпревара претрпеа два убедливи ...

Недобитна парола: „Ако Бразил победи, ќе ја оженам“

Екипа - 13.07.2014

Бразил губи, ли губи, но важно е дека љубовта во оваа земја цвета. Барем така покажува оваа фотографија снимена вечерва на стадионот во Бразилија, во пресрет на почетокот на дуелот за третото место.

"Лалињата" го освоија третото место

ЗаЗабава - 13.07.2014

Фудбалерите на Холандија го освоија третото место на Мундијалот во Бразил, откако во малото финале ја совладаа домашната селекција со убедливи 3-0. Бразилците се збогуваат од шампионатот организиран ...

Бразил дотолчен во малото финале од Холандија

СуперСпорт - 13.07.2014

Вечерва во Бразилија е одигран дуелот за третото место на Мундијалот а се сретнаа Бразил и Холандија. Поуспешна беше репрезентацијата на Холандија која против домаќинот на турнирот славеше со високо ...

Уште еден срам за Бразил, Холандија бронзена на Мундијалот

Спортклуб - 13.07.2014

Репрезентацијата на Холандија е трета во светот откако денеска во мечот за бронзениот медал го совлада домаќинот со 3:0. Во уште еден меч налик на оној против Германија, Бразилците беа тотално ...

Холандија на третото место

Р.С.Европа - 13.07.2014

Репрезентацијата на Холандија го освои третото место на Светското првенство во Бразил откако синоќа во „малото финале“ со 3:0 го победи домаќинот Бразил.

Бразил исвиркан, Холандија трета

Телеграф - 13.07.2014

Мизерното домашно првенство за Бразил заврши со свирежи откако домаќините загубија со 3:0 од Холандија во мечот за третото место Со голот од пенал на Робин ван Перси и обидот на Дејли Блинд, ...

Рио ветува безбедно финале

Телеграф - 13.07.2014

Бразилските власти се подготвуваат за својата најголема безбедносна операција за финалето од СП Бразил, за која се ангажирани 25.800 полицајци и војници во градот и стадионот Рускиот претседател ...

СП 2014: Холандија трета на Мундијалот

+инфо - 13.07.2014

Репрезентацијата на Холандија го освои третото место на Светското првенство во Бразил откако синоќа во „малото финале“ со 3:0 го победи домаќинот Бразил.

Уште еден пораз на Бразил, Холандија бронзена на Мундијалот

Кајгана - 13.07.2014

Бразил доби уште една шлаканица на 20-то светско првенство на кое е домаќин, откако го загуби и натпреварот за третото место. На стадионот Мане Гарична во Бразилија, Холандија лесно се справи со ...

Катастрофа: Бразил ја има втората најслаба дефанзива во историјата на СП!

SportSport - 13.07.2014

Кошмарот за Бразил заврши. Домаќинот на 20-то Светско првенство со големи амбиции го дочека Мундијалот, со една желба, шестата титула да ја слави на домашно тло, пред својот народ.

Тиаго Силва им се извини на бразилските фанови

Нетпрес - 13.07.2014

Голем удел во последниот срамен пораз на мундијалот има капитенот на Бразил, Тиаго Силва кој направи непотребен прекршик на самиот старт од натпреварот против Холандија, после кој главниот арбитар ...

ВИДЕО: Ван Перси ја подари капитенската лента и медалот на „Холандскиот генерал“

Курир - 13.07.2014

„Холандскиот генерал“ како што го нарекуваат медиумите, од Бразил ќе замине со посебни спомени. Доколку ги следевте настапите на Холандија на Светското првенство во Бразил, тогаш сите го видовте ...

Кои рекорди ги урнаа Холандија и Бразил?

Дерби - 13.07.2014

Репрезентација на Холандија во малото финале го совлада домаќинот Бразил со 3:0 и на тој начин дојде до третото место на дваесеттиот мундијал. На овој дуел беа поставени, соборени некои нови рекорд, ...

Фред и Цезар се збогуваа со репрезентацијата

Спортклуб - 13.07.2014

Голманот на Бразил Жулио Цезар и напаѓачот Фред ги завршија репрезентативните кариери. Синоќешниот натпревар против Холандија беше последен за овие двајца играчи во дресот на Бразил, кои како што ...

Оскар: Ова се ужасни моменти и чувства

Спортклуб - 13.07.2014

Бразилецот Оскар изјави дека чувството е навистина ужансо на ваков начин да се заврши едно Светско првенство, како што го заврши неговата репрезентација.

Добра најава за Аргентина: селекцијата која славела над „бронзената“ во полуфинале – станува првак!

SportSport - 13.07.2014

Ќе продолжи ли традицијата, која веќе 20 години се создава на последните пет мундијали? Вакво прашање вечерва се отвара откако Холандија го победи Бразил за да го освои третото место на СП 2014.

На кого Ван Перси му го подари медалот?

Оn.net - 13.07.2014

Ако ја следите репрезентацијата на Холандија на Светското првенство во Бразил тогаш сигирно сте го забележале и нивниот специфичен навивач. „Oranje generaal“ како што го викаат медиумите во својата ...

Причина за радост во Бразил: Фред се откажа од репрезентацијата

Екипа - 13.07.2014

Огромен шок и тага владее во бразилската фудбалска јавност во последните денови од мундијалот, во кои барем мала причина за радост на фановите на „кариоките“ им даде Фред, со својата одлука да ја ...

19 луѓе уапсени во Бразил поради протести

Алфа - 13.07.2014

По завршувањето на мечот за третото место и новиот дебакл на Бразил, тамошната полиција информира дека уапсила 19 луѓе кои учествувале во протестите против организацијата на Светското првенство во ...

Фред се откажа од националниот дрес

Алфа - 13.07.2014

Напаѓачот на Бразил Фред му кажа збогум националниот тим. Фред беше исвиркан од бразилските фанови на стадионот Минерао на 8 јули поради неговата слаба игра во полуфиналето против Германија.

ГЕРМАНИЈА ЈА СЛАВИ ПОБЕДАТА: На улиците во Берлин се пееше до зори

Телеграф - 13.07.2014

Во нашиот тим владее прекрасен тимски дух, што е едноставно неверојатно. Момчињата имаат фантастичен технички капацитет и освен тоа имаат голема волја, за да го направат она што е потребно, изјави ...

Холандија го освои третото место на Светското првенство по победата над Бразил

Либертас - 13.07.2014

Репрезентацијата на Холандија го освои третото место на Светското првенство во Бразил откако синоќа во „малото финале“ со 3:0 го победи домаќинот Бразил.

Нова катастрофа за Бразил, Холандија го зеде бронзениот медал

Локално - 13.07.2014

Тимот на Холандија се избори за бронзениот медал на Светското првенство во Бразил, откако го сомеле домаќините со 3:0 во плејофот за третото место, одигран на Естадио Насионал де Бразил во ...

Ван Перси прв се закити со Бразилската бронза (Фото)

Република - 13.07.2014

Репрезентативните фудбалери на Холандија ги понесоа медалите за освоеното трето место на 20 Светско првенство во фудбал во Бразил. Ван Перси, капитенот беше првиот кој се закити со бронзата.

ВИДЕО: Ван Перси медалот му го подари на навивачот ‘Oranje generaal’

Бриф - 13.07.2014

Ако го следевте настапот на холандскиот тим на Светското првенство во Бразил, тогаш сигурно сте го забележале! “Oranje Generaal”, како што тоа се нарекува во медиумите во неговата портокалова ...

Силва: Фрустрирани сме, не заслуживме ваков крај, но, за жал, тоа е фудбалот

Либертас - 13.07.2014

Разочарувачки крај на Мундијалот им приредија фудбалерите на Бразил на огромната армија навивачи. Но, разочарувањето е присутно и кај играчите, кои на последните два натпревара претрпеа два убедливи ...

Холандија е трета, Бразил повторно разочара – Денес финале

МК News - 13.07.2014

Репрезентацијата на Холандија со победата над Бразил со 3-0 го освои третото место на СП во фудбал На Националниот стадион во Бразилија, Холандија поведе во 3.минута со голот на Робин Ван Перси од ...

Давид Луис: Бевме емотивно исцрпени

Локално - 13.07.2014

Дефанзивецот на Бразил, Давид Луис рече дека тимот бил емотивно исцрпен и тоа е причина за поразот од Холандија со 0:3 во малото финале на светското првенство.

Жулио Цезар официјално се откажа од Селесао

Локално - 13.07.2014

Голманот на Бразил, Жулио Сезар, кој во последните два дуели на “златните” прими 10 гола, прв официјално стави крај на својата кариера во репрезентацијата.

И Фред се откажа од националниот тим на Бразил

Локално - 13.07.2014

Напаѓачот Фред објави крај на кариерата во националниот тим на Бразил. “Завршив. Повеќе нема да играм за Селесао, објави 30-годишниот играч. Фред беше исвиркан од бразилските навивачи на стадионот ...

Гери Линекер за Бразил: Аматери

Локално - 13.07.2014

Англиската легенда, Гери Линекер го искажа своето мислење за Бразил и особено за Давид Луис по уште голем пораз на “Селесао” на светските првенства. “Бразил игра како аматерски тим.

Ван Перси му го подари бронзениот медал на „Холандскиот генерал“ (видео)

Република - 13.07.2014

„Холандскиот генерал“ кој беше редовен на сите натпревари кои ги одигра холандската репрезентација, од Бразил ќе замине со посебни спомени. „Холандскиот генерал“ како што го нарекуваат медиумите во ...

Во Бразил настрадаа телевизорите! (ВИДЕО)

Sky - 13.07.2014

Како бразилските навивачи го доживеаја поразот на својот национален тим во полуфиналето на Светското првенство и натпреварот за трето место покажува оваа снимка.

Жулио Цезар и Фред завршија со "кариоките"

Вечер Прес - 13.07.2014

Голманот на Бразил, Жулио Цезар, кој на последните два меча прими 10 гола, официјално стави крај на својата кариера во националниот тим. Тој во саботата во поразот од Холандија (0:3) го забележа 86.

Ван Перси медалот и капитенската лента му ги подари на верен навивач

Вечер Прес - 13.07.2014

Капитенот на холандската репрезентација, Робин ван Перси, направи убав гест кон верниот навивач на "портокаловите", кој доаѓаше на натпреварите во "генералска" униформа.

Кариоките расплакани и од Холандија

Вечер Прес - 13.07.2014

Во натпреварот за 3. место, "портокаловите" славеа убедливо со 3:0 и го освоија бронзениот медал на Мундијалот Уште еден срамен пораз, но сега во натпреварот за третото место доживеаја ...

Само кафеанџиите и обложувалниците видоа ќар од фудбалот!

Вечер Прес - 13.07.2014

Македонија не учествуваше на Светското фудбалско првенство и иако можеби немавме за кого да навиваме, истото не важи за скопските угостители. Тие дефинитивно тријат раце од заработувачката и ќарот ...

Холандија трета, Бразил пак разочара

Денешен - 13.07.2014

Репрезентацијата на Холандија го освои третото место на Мундијалот откако во „малото финале“ го победи домаќинот Бразил со 3:0. Холандија за првпат еден шампионат го завршува со победа.

Холандија е трета, Бразил повторно разочара

Н.Македонија - 13.07.2014

Репрезентацијата на Холандија со победата над Бразил со 3-0 го освои третото место на СП во фудбал Холанѓаните за првпат го освојуваат третото место, откако во 1998 година го загубија дуелот од ...

Бронзата за Холандија , Бразил на два меча прими десет гола

Lider - 13.07.2014

Репрезентацијата на Холандија го освои третото место на Светското првенство во Бразил откако синоќа во „малото финале“ со 3:0 го победи домаќинот Бразил.

Ван Перси му го подари бронзениот медал на „Холандскиот генерал“ (видео)

Вистина.мк - 13.07.2014

„Холандскиот генерал“ кој беше редовен на сите натпревари кои ги одигра холандската репрезентација, од Бразил ќе замине со посебни спомени. „Холандскиот генерал“ како што го нарекуваат медиумите во ...

Оскар: Ужасно чувство

Вистина.мк - 13.07.2014

Бразилецот Оскар изјави дека чуството е ужасно да се заврши Мундијалот на начин како неговата селекција. Домаќинот на Мундијалот се надеваше на титулата шампион на светот, но доживеа дебакл во ...

Ново понижување за Бразил, третото место за Холандија

Вистина.мк - 13.07.2014

Селекцијата на Холандија го освои третото место на Светското првенство откако го совлада домаќинот Бразил со убедливи 3:0. Поразот од 7:1 од Германија во полуфиналето остави длабока трага во таборот ...

Домаќинот без медал, бронзата за Холандија

Lider - 13.07.2014

Фудбалерите на Холандија го совладаа Бразил со резултат од 3:0 во борбата за трето место на Светското првенство. Холанѓаните беа многу подобри од ривалот во дуелот на двете поразени репрезентации во ...

Бразилците одново прегазени

Идивиди - 13.07.2014

Синоќа се одигра натпреварот за третото место на СП во фудбал помеѓу репрезентациите на Бразил и Холандија. Иако Ван Гал цело време преку медиумите не му даваше речиси никакво значење на мечот, сепак ...

Силва смета дека Бразил не заслужил ваков крај

Lider - 13.07.2014

Разочарувачки крај на Мундијалот им приредија фудбалерите на Бразил на огромната армија навивачи. Но, разочарувањето е присутно и кај играчите, кои на последните два натпревара претрпеа два убедливи ...

Никогаш полош Бразил, два последни меча со гол разлика 1:10

Вистина.мк - 13.07.2014

Селекцијата на Бразил, иако домаќин на Мундијалот, сепак се чини дека никогаш полошо не се претстави. „Кариоките“ не доминираа на ниту еден одигран меч, ниту во групната фаза, а ниту во ...

Деветгодишно девојче: Давид Луиз ти си мојот шампион/Фото

Lider - 13.07.2014

После дебаклот од Германија , додека даваше изјава Давид Луиз започна да плаче. Поради тоа, во јавноста се огласи деветгодишната Ана Луз, која испрати писмо до капитенот на Бразил. „Здраво Давид Луиз.

(КРАЈ) ХОЛ-БРА 3:0 - „Кломпите„ ги растурија „аматерите“ од Бразил! Сколари, Хулк, Луис, Марсело и компанија треба да ...

Канал5 - 12.07.2014

Екипата која успеа да го девалвира бразилскиот фудбал на најниски гранки загуби со 3 гола во својата мрежа. Бразил ќе мора да ги учи од почеток основите на модерниот фудбал! Колку да е за неверување, ...

СП 2014: Бразил и Холандија во борба за третото место

24 Вести - 12.07.2014

Претпоследниот натпревар на Светското првенство во Бразил вечерва (почеток 22 часот) ќе го играат домаќинот Бразил и Холандија. И двете селекции во полуфиналето беа поразени, но многу потежок беше ...

Германија нема проблем да го победи невидливиот Бразил

Кајгана - 12.07.2014

Елиминацијата на Бразил од СП се уште е инспирација за фаќање сеир. Овој пат на YouTube каналот Zebra Kamikaze се појави видео кое најдобро покажува каква беше ситуација на теренот во текот на дуелот ...

ФОТО: Писмо од 9-годишно девојче до Давид Луиз

Курир - 12.07.2014

Едно деветгодишно девојче, фан на Бразил, одлучи да му напише писмо на капитенот на „Кариоките“ Давид Луиз. Капитенот на Бразил Давид Луиз тешко го прифати катастрофалниот пораз од Германија од 7:1, ...

Бразил и Холандија во битка за третото место на СП во Бразил

Алфа - 12.07.2014

Предпоследниот натпревар на Светското првенство меѓу Бразил и Холандија ќе ја реши дилемета за третопласираната репрезентација на турнирот. Иако многумина велат дека мечот за третото место нема ...

Смешната страна на СП: Најурнебесните интернет досетки на едно место (ВИДЕО)

SportSport - 12.07.2014

Мундијалот во Бразил донесе многу нови работи, а една од оние што допрва ќе се развиваат се интернет шегите на сметка на највпечатливите фудбалери, екипи и настани.

Бразил стравува од нова катастрофа, на Холанѓаните не им се игра „утешен“ натпревар

Спортклуб - 12.07.2014

По бразилскиот полуфинален дебакл од Германија, како и холандскиот пораз во пенал-рулетот, пред „Селесао“ и „Оранје“ е натпреварот за бронзениот медал на Светското првенство.

Бекенбауер потврди, Крос оди во Реал Мадрид

Екипа - 12.07.2014

Франц Бекенбауер, почесниот претседател на Баерн Минхен, потврди дека германскиот репрезентативец и член на баварскиот тим, Тони Крос, ова лето ќе се пресели во редовите на Реал Мадрид.

СП Бразил: Холандија трета, Бразил пак разочара

Сител - 12.07.2014

Репрезентацијата на Холандија го освои третото место на Мундијалот откако во „малото финале“ го победи домаќинот Бразил со 3:0. Холандија за првпат еден шампионат го завршува со победа.

Холандија е трета светска фудбалска сила (ВИДЕО)

МКД - 12.07.2014

Европска селекција го освои третото место на Мундијалот во Бразил. Во битката на поразените полуфиналисти, Холандија го совлада домаќинот Бразил со 3-0 и стана третопласирана фудбалска репрезентација ...

Бразил и Холандија во битка за третото место

Курир - 12.07.2014

Претпоследниот натпревар на Светското првенство во Бразил вечерва (почеток 22 часот) ќе го играат домаќинот Бразил и Холандија. Двете селекции во полуфиналето беа поразени, но многу потежок беше ...

Бразил и Холандија во борба за третото место

Р.С.Европа - 12.07.2014

Претпоследниот натпревар на Светското првенство во Бразил ќе го играат домаќинот Бразил и Холандија. И двете селекции во полуфиналето беа поразени, но многу потежок беше поразот (1:7) на Бразил од ...

Бекенбауер го потврди еден од најголемите трансфери во ова лето

СуперСпорт - 12.07.2014

Според почесниот претседател на минхенски Баерн Франц Бекенбауер одличниот играч за врска на клубот Тони Крос (24) веќе нема во следната сезона да игра во баварскиот клуб.

Трогателно писмо на мало девојче до Давид Луиз

Спортклуб - 12.07.2014

„Караоките“ на овој мундијал, со оглед дека се на домашен терен, остварија и не толку добар пласман, и тоа во нацијата го сметаат како голем неуспех и катастрофа.

Силва: Така нема да загубиме во следните 100 години

Нетпрес - 12.07.2014

Капитенот на фудбалската репрезентација на Бразил, Тиаго Силва е убеден дека неговиот тим нема да доживее таков срамен пораз каков што доживеа од Германија во полуфиналната рунда, во следните 100 ...

СП 2014: Бразил и Холандија во борба за третото место

А1 On - 12.07.2014

Претпоследниот натпревар на Светското првенство во Бразил вечерва (почеток 22 часот) ќе го играат домаќинот Бразил и Холандија. И двете селекции во полуфиналето беа поразени, но многу потежок беше ...

Бекенбауер: Крос оди во Реал Мадрид

Спортклуб - 12.07.2014

Трансферот на Тони Крос во Реал Мадрид речиси е сигурен, откако потврда за ова даде и Франц Бекенбауер. Поради преголемата конкуренција и честите ротации кои ги прави Гвардиола, Крос одлучил да ...

Видео: Детална анализа на историската победа на Германија

Спортски - 12.07.2014

Во очекување на финалниот натпревар од Светското првенство, светот сеуште е под импресии на историската победа на Германија, која го демолираше Бразил со 7:1.

Деветгодишно девојче го разнежни капитенот: Луиз, ти си мојот шампион! (ФОТО)

SportSport - 12.07.2014

По дебаклот од Германија и убедливиот пораз од 7-1, додека даваше изјава Давид Луиз започна да плаче. Поради тоа, во јавноста се огласи деветгодишната Ана Луз, која испрати едно навистина слатко и ...

Шеговита монтажа: Немаше Бразилци, Германците играа сами на теренот

Екипа - 12.07.2014

Бразил се уште не може да го заборави дебаклот што и се случи на фудбалската репрезентација во полуфиналето на Светското првенство, кога доживеа катастрофален пораз од Германија (7-1).

Веќе е 2:0 – дали Бразил повторно ќе биде згазен и посрамотен?

МК News - 12.07.2014

Екипата која успеа да го девалвира бразилскиот фудбал на најниски гранки во моментов е во минус два. Бразил ќе мора да ги учи од почеток основите на модерниот фудбал! Колку да е за неверување, ...

Бразил повторно „на заб“ на социјалните мрежи

Република - 12.07.2014

Почнаа шегите на социјалните мрежи за Бразил по стартот на мечот за трето место на светското првенство. Дел од коментарите велат „Овие се подготвени за петарда…“ „Бразил ќе победи на крајот само не ...

Бразил и Холандија во борба за третото место

Бриф - 12.07.2014

Претпоследниот натпревар на Светското првенство во Бразил вечерва (почеток 22 часот) ќе го играат домаќинот Бразил и Холандија. И двете селекции во полуфиналето беа поразени, но многу потежок беше ...

СП 2014: Бразил и Холандија во борба за третото место

Либертас - 12.07.2014

Претпоследниот натпревар на Светското првенство во Бразил вечерва (почеток 22 часот) ќе го играат домаќинот Бразил и Холандија. И двете селекции во полуфиналето беа поразени, но многу потежок беше ...

Тиаго Силва: Ќе играме за својата чест

Локално - 12.07.2014

Бразил ќе игра за својата чест во натпреварот за третото место против Холандија, изјави капитенот на Селесао, Тиаго Силва. И покрај понижувачкиот пораз од Германија со 1:7 во полуфиналето, кој ја ...

Бразил и Холандија во борба за третото место

Локално - 12.07.2014

Претпоследниот натпревар на Светското првенство во Бразил вечерва (почеток 22 часот) ќе го играат домаќинот Бразил и Холандија. И двете селекции во полуфиналето беа поразени, но многу потежок беше ...

Новиот план на Лев за финалето

Локално - 12.07.2014

Германски весник го откри новиот план на селекторот на Бундестимот Јоаким Лев за финалето на СП 2014 со Аргентина утре. Еве што пишува во весникот: “Вчера изутрина Јоаким Лев се шеташе бос и сам по ...

Не ни е жал за овој Бразил

Локално - 12.07.2014

На Светското првенство во 1982 година Бразил покажува магичен фудбал. За тој тим раскажуваат дека се однесувал кон топката како кон живо суштество. Дека кога играл, времето како да забавувало.

Бразил и Холандија во борба за третото место

Денешен - 12.07.2014

Претпоследниот натпревар на Светското првенство во Бразил вечерва (почеток 22 часот) ќе го играат домаќинот Бразил и Холандија. И двете селекции во полуфиналето беа поразени, но многу потежок беше ...

Веќе е 2:0, дали Бразил пак ќе биде нокаутиран?

Република - 12.07.2014

Во 16-тата минута Холандија има два гола предност против Бразил. Овој пат гол постигна Блинд. Republika ...

Бразил и Холандија во борба за третото место

Lider - 12.07.2014

Претпоследниот натпревар на Светското првенство во Бразил вечерва (почеток 22 часот) ќе го играат домаќинот Бразил и Холандија. И двете селекции во полуфиналето беа поразени, но многу потежок беше ...

Мик Џегер е виновен за поразот на Бразилците?

Вистина.мк - 12.07.2014

Светското првенство во фудбал 2014 полека влегува во својата завршница, а репрезентацијата на домаќините го обвини пејачот Мик Џегер за неуспехот кој го доживеаја во полуфиналниот натпревар против ...

Вечерва на Мундијалот: Бразил или Холандија во меч за третото место?

Вистина.мк - 12.07.2014

Претпоследниот натпревар на Светското првенство во Бразил вечерва ( 22 часот) ќе го играат домаќинот Бразил и Холандија во борба за освојување на третото место.

Тони Крос кандидат за МВП на Мундијалот

Утрински - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец, Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

СП 2014: Тони Крос кандидат за МВП на Мундијалот

Канал5 - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

Мик Џегер делумно презема одговорност за поразот на Бразил

Утрински - 11.07.2014

Откако се појави тврдењето дека за катастрофалниот пораз на Бразил од Германија во Бело Хоризонте, е виновен лидерот на „Ролинг стоунс“, Мик Џегер, кој наводно на домаќините на Светското првенство во ...

ВИДЕО: Еве што точно се случи на мечот Бразил – Германија

Курир - 11.07.2014

Поминаа неколку дена, а се уште не стивнуваат шегите на сметка на катастрофата на петкратниот светски првак Бразил. Германија го совлада Бразил со 7:1, а причина за толку многу голови, е што ...

СП Бразил: Крос прв кандидат за МВП на Мундијалот

Сител - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

Подолски на два дена пред финалето на Мундијалот потсети на Сребреница - еве што му одговорија Србите!

Press24 - 11.07.2014

Лукас Подолски предизвика расправа на Твитер со статусот по повод 19 години од случувањата во Република Српска. На денот на навршувањето на 19 години од воените настани во Сребреница, еден фудбалер ...

АЗИЛ ВО БРАЗИЛ: 200 навивачи од Гана бараат спас

Телеграф - 11.07.2014

Бразилските имиграциски власти тврдат дека други илјада државјани на Гана се подготвуваат да побараат политички азил, по завршувањето на Мундијалот Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на ...

Околу 200 фудбалски навивачи на Гана бараат политички азил во Бразил

+инфо - 11.07.2014

Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на Гана, побараа политички азил во Бразил, соопшти полицијата во Рио де Жанеиро. Државјани на Гана во Бразил се влезени со туристички визи, за да ги ...

Околу 200 фудбалски навивачи на Гана бараат политички азил во Бразил

А1 On - 11.07.2014

Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на Гана, побараа политички азил во Бразил, соопшти полицијата во Рио де Жанеиро. Државјани на Гана во Бразил се влезени со туристички визи, за да ги ...

ВИДЕО: Еве што точно се случуваше на натпреварот помеѓу Бразил и Германија!

Сител - 11.07.2014

Поминаа неколку дена, а се уште не стивнуваат шегите на сметка на катастрофата на петкратниот светски првак Бразил. Германија го совлада Бразил со 7:1, а причина за толку многу голови, е што ...

СП 2014: Тони Крос кандидат за МВП на Мундијалот

Хитпортал - 11.07.2014

Г ерманскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

Тони Крос за МВП на Мундијалот

Курир - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

СП 2014: Тони Крос кандидат за МВП на Мундијалот

+инфо - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

Бразил, 1982 – пофалба на уметноста на фудбалот

Спортски - 11.07.2014

Оние упатените веднаш ќе прашаат зошто баш 1982, кога и тогаш Бразил, како и оваа година, не беше ни во првите четири репрезентации на врвот од Мундијалот? Е па токму поради тоа, што и тогаш и денес, ...

СП 2014: Тони Крос кандидат за МВП на Мундијалот

А1 On - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

Според „Кастрол“: Тони Крос – МВП на Мундијалот

SportSport - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, за кого Манчестер јунајтед силно беше загреан, но фудбалерот на Баерн Минхен најверојатно ќе заврши во Реал Мадрид ќе биде МВП на Мундијалот во Бразил, според ...

Барса не го сакала Крос за “џабе”?

СуперСпорт - 11.07.2014

Одличниот Германец кој според многумина е најдобар фудбалер во досегашниот дел од Светското првенство во Бразил, следната сезона ќе игра за мадритски Реал.

Што мислат останатите за заштитниот знак на Давид Луиз?

Кајгана - 11.07.2014

Постојат играчи кои се веднаш препознатливи поради одредени карактеристики. Во случајот на Давид Луиз, тоа е неговата коса. Gatorade направи видео во кое неколку блиски личности на фудбалерот на ...

Давид Луиз како мало дете на тренинг

Кајгана - 11.07.2014

Играчот на Бразил, Давид Луиз, е познат како шегаџија помеѓу своите соиграчи, а тоа уште еднаш го потврди на тренингот на репрезентацијата ...

Неимар: За малку ќе останев во инвалидска количка

Нетпрес - 11.07.2014

Најголемата ѕвезда во репрезентативниот дрес на Бразил, Неимар откри дека ќе навива за Аргентина во финалниот натпревар и додаде дека сака победничкиот пехар да заврши во рацете на неговиот тимски ...

Бразил, 1982 – пофалба на уметноста на фудбалот

Таратур - 11.07.2014

Оние упатените веднаш ќе прашаат зошто баш 1982, кога и тогаш Бразил, како и оваа година, не беше ни во првите четири репрезентации на врвот од Мундијалот? Е па токму поради тоа, што и тогаш и денес, ...

Неимар: Можев да завршам во инвалидска количка

Вечер Прес - 11.07.2014

БРАЗИЛСКАТА ЅВЕЗДА ПРЕД НОВИНАРИТЕ Напаѓачот истакна дека не чувствува гнев или омраза кон колумбискиот репрезентативец Зунига за непромислениот старт и повредата, и оти ќе му прости Бразилската ...

Тони Крос најблиску до признанието МВП на Мундијалот

Вечер Прес - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос изби во прв план за признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство во Бразил. Плејмејкерот на Баерн (Минхен) целосно блесна во 1/2-финалето против ...

Аргентина го има Меси, Португалија - Роналдо, но Германците имаат тим!

Вечер Прес - 11.07.2014

ПОЗНАТИТЕ ГО АНАЛИЗИРААТ МУНДИЈАЛОТ Фудбалската еуфорија која цел месец го тресеше светот ги погоди и нашите јавни фаци, кои признаваат дека гледаат фудбал, секој си има свој фаворит, но кога е во ...

Околу 200 фудбалски навивачи на Гана бараат политички азил во Бразил

Либертас - 11.07.2014

Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на Гана, побараа политички азил во Бразил, соопшти полицијата во Рио де Жанеиро. Државјани на Гана во Бразил се влезени со туристички визи, за да ги ...

Околу 200 фудбалски навивачи на Гана бараат политички азил во Бразил

Денешен - 11.07.2014

Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на Гана, побараа политички азил во Бразил, соопшти полицијата во Рио де Жанеиро. Државјани на Гана во Бразил се влезени со туристички визи, за да ги ...

Околу 200 фудбалски навивачи на Гана бараат политички азил во Бразил

Локално - 11.07.2014

Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на Гана, побараа политички азил во Бразил, соопшти полицијата во Рио де Жанеиро. Државјани на Гана во Бразил се влезени со туристички визи, за да ги ...

Еве зошто загуби Бразил од Германија (видео)

Република - 11.07.2014

Иако поминаа неколку дена, сепак шегите на сметка на петкратниот светски првак Бразил се уште се актуелни. Германија го совлада Бразил со 7:1, а причина за толку многу голови, е што Бразилците ги ...

Тони Крос за МВП на Мундијалот

Денешен - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

Околу 200 фудбалски навивачи на Гана бараат политички азил во Бразил

Н.Македонија - 11.07.2014

Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на Гана, побараа политички азил во Бразил, соопшти полицијата во Рио де Жанеиро Државјани на Гана во Бразил се влезени со туристички визи, за да ги ...

Политички азил во Бразил бараат 200 фудбалски навивачи на Гана

Lider - 11.07.2014

Околу 200 фудбалски навивачи на репрезентацијата на Гана, побараа политички азил во Бразил, соопшти полицијата во Рио де Жанеиро. Државјани на Гана во Бразил се влезени со туристички визи, за да ги ...

Научете од грешките во фудбалот: Бразил-Германија како бизнис лекција

Lider - 11.07.2014

Никој не можеше да претпостави дека фудбалската репрезентација на Германија ќе ги „прегази“ Бразилците на домашен терен со 7:1. Тоа беше еден од најголемите порази што некогаш ги претрпела оваа ...

ТРЕНИНЗИ НА ГУБИТНИЦИТЕ: Разочарани лица, празни погледи и болка која долго ќе се памети!(фото)

Вистина.мк - 11.07.2014

Кој прв ќе ги собере редовите за да на високо ниво го одигра натпреварот по големото разочарување – Бразил или Холандија? Кога ќе дојдете до полуфиналето на Светското првенство и во него загубите, ...

Тони Крос кандидат за МВП на Мундијалот

Идивиди - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

СП 2014: Тони Крос кандидат за МВП на Мундијалот

Lider - 11.07.2014

Германскиот репрезентативец Тони Крос, кој во полуфиналето против Бразил одигра одличен натпревар има големи шанси да го добие признанието МВП (најкорисен играч) на Светското првенство.

Мурињо и Луиз не зборуваат !

СуперСпорт - 10.07.2014

Давид Луиз истакна дека го напуштил Челси поради својот однос со менаџерот на тој тим со кој повеќе неможел да работи. Пред крајот на минатата сезона беше се договорено околу трансферот на Давид Луиз ...

ОД МАКА ПОРАДИ ПОРАЗОТ: Го искрши телевизорот среде улица! (ВИДЕО)

Телеграф - 10.07.2014

Еден навивач својата фрустрација ја искажа на специфичен начин... Бразилците беа повеќе од незадоволни, разочарани, тажни, но и лути поради поразот на нивната репрезентација, која загуби од Германија ...

Бразил е „рај“ за жителите на Гана: Фудбалерите бараа премии, навивачите – азил!

SportSport - 10.07.2014

Парадоксална ситуација во Гана. Додека фудбалерите се закануваа со бојкот пред натпреварите бидејќи не им беа исплатени премиите поради тоа што успеаја да изборат пласман на Мундијалот во Бразил, ...

ФОТО: Мик Џегер виновен за катастрофата на Бразил

Курир - 10.07.2014

Пејачот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

За спортскиот дух и трофејот: Приказната за најтажниот лик од дуелот Бразил – Германија

Спортски - 10.07.2014

Овој „до коска“ посветен навивач на бразилската фудбалска репрезентација молњевито, со експресна брзина на интернет, печатените и ТВ медиумите ширум светот ги освои симпатиите на фудбалски и ...

Бразил: паѓа власта по поразот од Германија

Дерби - 10.07.2014

Според студијата на најголемата швајцарска банка УБС АГ, економистите очекувале позитивен развој на локалниот пазар во Бразил и без домашната репрезентација да го освои светското првенство, но тоа се ...

ФОТО + ВИДЕО: Најтажниот човек во Бразил го подари пехарот на Германка

Курир - 10.07.2014

Многу медиуми ги пренесоа тажните лица на бразилските навивачи во текот и по катастрофата против Германија. Еден од оние кои беа највпечатливи моменти е оној на постар човек како грчевито држи ...

Пеле најави нова светска титула во 2018 година

Нетпрес - 10.07.2014

Легендарниот репрезентативец на Бразил, Пеле, е убеден дека популарните “кариоки” ќе ја освојат шестата светска титула веќе на селдниот Мундијал во Русија. “Шестата титула ќе ја освоиме во Русија.

Германија со најмногу голови на Светските првенства

Спортклуб - 10.07.2014

Германија го совлада Бразил со 7:1 во полуфиналето од Светското првенство и на неверојатен начин се пласираше во финалето. Сепак, покрај тоа, Германија постави и нов рекорд, односно изби на врвот на ...

ВИДЕО: Што се случи со пехарот на најтажниот навивач во Бразил

Сител - 10.07.2014

Бразилецот кој ќе биде запаметен како најтажниот навивач, репликата од пехарот ја подари на Германка. Според некои медиуми, наводно тој на оваа Германка и рекол: -Однесете го во финале.

Приказната која го обиколи светот - Чичкото со големо срце за Бразил

Црнобело - 10.07.2014

Сигурно го забележавте чичкото со бели мустаќи кој го прегрнува трофејот на трибините во Бразил. Еден од највеселите ликови на малите екрани сè до последниот катастрофален меч за Бразил, кога го ...

Видовте ли што следно направи најтажниот бразилски навивач (ФОТО)

Телеграф - 10.07.2014

Бразилецот, без да се двоуми, пехарот, кој во основа е навивачки реквизит, ѝ го подари на една германска навивачка Видеото од навивачот на Бразил кој за време на мечот со Германија со солзи го држеше ...

За спортскиот дух и трофејот: Приказната за најтажниот лик од дуелот Бразил – Германија

Таратур - 10.07.2014

Овој „до коска“ посветен навивач на бразилската фудбалска репрезентација молњевито, со експресна брзина на интернет, печатените и ТВ медиумите ширум светот ги освои симпатиите на фудбалски и ...

ФОТО: Најнов хит во Бразил - Сакате кафе, може 7 во 1?!

Сител - 10.07.2014

После дебаклот кој го доживеа Бразил на социјалните мрежи почнаа да кружат најразлични фотограии кои ги исмејаваат бразилските навивачи и фудбалери. Германија го демолираше Бразил во полуфиналето од ...

Потресната изјава по дебаклот на Бразил (видео)

ЗаЗабава - 10.07.2014

По завршувањето на мечот меѓу Германија и Бразил сите го видовме капитенот Давид Луиз како расплакан бара прошка од играчите, но не го видовме неговото потресно интервју по натпреварот.

Давид Луиз тешко ја поднесе катастрофата на Бразил

Дерби - 10.07.2014

Бразилците доживеаја вистински дебакл во полуфиналниот меч против Германија (7:1), а најтешко овој пораз му падна на капитенот, Давид Луиз. Луиз тешко и емотивно го поднесе овој дебакл и тоа најдобро ...

Пеле со спортски честитки за Аргентина

Телеграф - 10.07.2014

Легендарниот Пеле, и покрај ривалството меѓу двете најголеми јужноамерикански фудбалски нации, има добри желби за соседите Легендата на светскиот фудбал, Бразилецот Пеле, ги поздрави лутите ...

Робен: Аргентина не заслужи пласман во финалниот натпревар

Нетпрес - 10.07.2014

Крилниот напаѓач на Холандија, Ариен Робен е убеден дека репрезентацијата на Аргентина не заслужи да биде вториот финалист на јубилејното 20. Светско првенство во Бразил.

Хумелс: Направивме договор да не го „понижиме“ Бразил

Спортклуб - 10.07.2014

Во првото полуфинале на мундијалот во Бразил, Германците го „прегазаа“ домаќинот Бразил со високи 7:1. „Панцерите уште во 30 минута веќе имаа предност со 5:0 и победникот и патникот во финалето се ...

ВИДЕО Солзите на бразилскиот дедо со големо срце кои го трогнаа светот

+инфо - 10.07.2014

Снимката на која бразилскиот навивач ја прегрнува репликата на победничкиот пехар на Мундијалот го обиколи светот, и светската јавност е трогната од искреноста на неговото навивање.

Легендарниот Роналдо: Бразил има обврска за трето место

Курир - 10.07.2014

Поранешниот бразилски фудбалер Роналдо изјави дека репрезентацијата на неговата земја има обврска кон навивачите и по понижувачкиот пораз во полуфиналето, да победи во натпреварот за трето место.

ВИДЕО: Давид Луиз во солзи по трагедијата

Курир - 10.07.2014

Дефанзивецот на Бразил Давид Луиз многу тешко и емотивно го поднесе дебаклот на својата екипа што може да се види и во интервјуто по натпреварот, на кое тој плачеше повеќе отколку што зборуваше.

Самоубиствена гордост

Локално - 10.07.2014

Целиот свет остана потресен од катастрофалниот пораз на Бразил со 1:7 од Германија во полуфиналето на Светското првенство. Прашањето што ги возбудува сите и кое е предмет на речиси сите анализи е ...

Четири бизнис лекции од натпреварот Бразил-Германија

Фактор - 10.07.2014

Никој не можеше да претпостави дека фудбалската репрезентација на Германија ќе ги „прегази“ Бразилците на домашен терен со 7:1. Тоа беше еден од најголемите порази што ги претрпела некогаш оваа ...

Мундијалот носи економска криза во Бразил?

Локално - 10.07.2014

Бразил е под закана од економска криза, пишува Њуз.ру. Неуспехот на националниот тим на латиноамериканската држава против Германија може да ја поткопа довербата како дома, така и кај локалните и ...

Мик Џегер виновен за катастрофалниот пораз на Бразил!

Денешен - 10.07.2014

Пејачот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

БРАЗИЛ: Поразот ја урна надежта, ќе ја сруши економијата, паѓа и Дилма Русеф?!

Фактор - 10.07.2014

Меѓу широко распространетите тези пред почетокот на Светското првенство во фудбал беше и таа дека можна загуба на титулата од страна на Бразил ќе биде позитивна за локалните финансиски пазари.

Тактика, дисциплина и менталитет

Н.Македонија - 10.07.2014

Германија одигра дисциплинирано, смирено и колективно, а Бразил својата игра ја засноваше врз индивидуалниот квалитет, згора покажувајќи отсуство на дисциплина и многу слабо се бранеше Бразил нема ...

Е, дури сега следиме еден од најдобрите мундијали

Н.Македонија - 10.07.2014

Големиот број голови, одличните настапи на фудбалските ѕвезди и атмосферата на полните стадиони се дел од причините зошто Светското првенство (СП) во Бразил го сметаат за најдоброто досега ВО ...

Бразил: Паѓа власта по поразот на Мундијалот?

Вистина.мк - 10.07.2014

Според студијата на најголемата швајцарска банка УБС АГ, економистите очекувале позитивен развој на локалниот пазар во Бразил и без домашната репрезентација да го освои светското првенство, но тоа се ...

Најтажниот човек во Бразил го подари пехарот на Германка (Фото/Видео)

Вистина.мк - 10.07.2014

Многу медиуми ги пренесоа тажните лица на бразилските навивачи во текот и по катастрофата против Германија. Еден од оние кои беа највпечатливи моменти е оној на постар човек како грчевито држи ...

Понижувањето на Бразил е најтвитаниот настан до сега со 35,6 милиони твитови

IT.mk - 09.07.2014

Вчера Германија постави неколку нов рекорди на светските фудбалски првемсттво. Првин го остварија најголемиот резултат од 7:1 во полуфинале на Светски Куп.

Мик Џегер бил малерот на Бразилците

Вест - 09.07.2014

Публиката на стадионот „Минеирао" во Бело Хоризонте не знаеше дека пејачот на „Ролинг Стоунс" Мик Џегер, заедно со својот син облечен во бразилски дрес, го следи полуфиналето, инаку гневот ќе го ...

Петкратниот првак Бразил како Заир и Хаити

Вест - 09.07.2014

Бразил е петкратен светски првак, но со неверојатниот пораз од Германија, исто така, се најде во друштвото на најлошите репрезентации во мундијалската историја.

Германија го сруши бразилскиот сон вреден 11 милијарди долари

Канал5 - 09.07.2014

Со победата од 7-1 синоќа во Бело Хоризонте во полуфиналето од светското фудбалско првенство, Германците буквално го понижија домаќинот и на најфудбалската нација во светот им го нанесоа најтешкиот ...

Бразил во шок по историскиот пораз од Германија

Телма - 09.07.2014

Германски блиц - крик во Бело Хоризонте. Фудбалот е навистина игра во која играат 11 наспроти 11 и секогаш победува Германија, рече славниот Гари Линекер и не згреши.

СП 2014: Убедлива победа на Германија против домаќинот Бразил

Алсат-М - 09.07.2014

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Светското првенство во Бразил откако во првото полуфиналето синоќа во Бело Хоризонте убедливо го победи домаќинот со 7:1.

Пеле: Бразил ќе биде шампион во 2018

Канал5 - 09.07.2014

Легендата на светскиот фудбал Пеле изјави дека шампион на следниот фудбалски Мундијал во Русија во 2018 година ќе биде тимот на Бразил. -Шестата титула светски шампион ќе ја освоиме во Русија.

Сеир: „Севн ап“ нов спонзор на Бразил

Утрински - 09.07.2014

Медиумите низ светот и социјалните мрежи се вжештија, фаќајќи им сеир на Бразилците по историскиот дебакл против Германија, од која изгубија со понижувачки 7:1 во полуфиналето на Светското првенство ...

Мурињо: Давид Луиз не е единствениот виновник за катастрофата

Канал5 - 09.07.2014

Менаџерот на Челзи , Жозе Мурињо застана во одбрана на својот сега веќе поранешен дефанзивец Давид Луиз. Луиз во бразилските медиуми е означен како еден од главните виновници за катастрофалниот пораз ...

,,Бело Хоризонте “ се зави во црно по поразот на Бразил од Германија од 7 – 1

Канал5 - 09.07.2014

Трагедија во Бразил. Стадионот Бело Хоризонте се зави во црно по срамниот пораз на Бразил од Германија со 7 - 1. За само шест минути Бразилците примија дури четири гола од далеку подобрата ...

СП 2014: Лев - Бразил се сруши под своите емоции

Канал5 - 09.07.2014

Селекторот на Германија Јоаким Лев по синоќешната победа над Бразил изјави дека домаќините згрешиле што тргнале со сите сили во напад. - Бразил уште од самиот старт не нападна со полна снага.

СП 2014: Лев - Бразил се сруши под своите емоции

Утрински - 09.07.2014

Селекторот на Германија Јоаким Лев по синоќешната победа над Бразил изјави дека домаќините згрешиле што тргнале со сите сили во напад. - Бразил уште од самиот старт не нападна со полна снага.

Мик Џегер виновен за катастрофалниот пораз на Бразил!

Канал5 - 09.07.2014

Легендарниот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

Мик Џегер виновен за поразот на Бразилците!

Телма - 09.07.2014

Пејачот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

Германската „машина“ го посрамоти домаќинот Бразил

Утрински - 09.07.2014

Германците му го нанесоа најтешкиот пораз на Бразил во неговата историја (1:7) Германија избори финале на 20. Светско првенство, откако во првото полуфинале го прегази домаќинот Бразил со 7-1 (5-0).

ГЕРМАНИЈА ГО понижи БРАЗИЛ , црн ден ЗА бразилците НА СП!

Телма - 09.07.2014

ГЕРМАНИЈА МУ ГО НАНЕСЕ НАЈТЕШКИОТ ПОРАЗ НА БРАЗИЛ СО 7:1 ВО ИСТОРИЈАТА НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ЗА ПЛАСМАН ВО ФИНАЛЕТО Германија го победи Бразил со 7:1 со што му го нанесе најтешкиот пораз во ...

СП 2014: Убедлива победа на Германија против домаќинот Бразил

24 Вести - 09.07.2014

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Светското првенство во Бразил откако во првото полуфиналето синоќа во Бело Хоризонте убедливо го победи домаќинот со 7:1.

Германија спектакуларно во финалето на СП

Deutsche Welle - 09.07.2014

Горчлив пораз за домаќинот и ѕвездени моменти за германскиот фудбал. Тимот на Јоахим Лев победи со 7 спрема 1 во полуфиналето на Светското првенство. Бразил е во шок.

Во повеќе бразилски градови синоќа нереди - има повредени и приведени

Канал5 - 09.07.2014

Најмалку 11 лица се приведени за време на немирите во неколку бразилски градови, започнати по загубата на националниот тим на Бразил на Светското првенство во фудбал.

ФОТО: Бразил во шок!

Утрински - 09.07.2014

Бразил го претрпе најголемиот пораз на Мундијал на кои се домаќини, откако со резултат 1-7 беше поразен од Германија и елиминиран во полу-финалето. Синоќа тагата, солзите, но и срамот, не можеа да се ...

„Глобо“: Срам над срамовите

Утрински - 09.07.2014

„Бразилскиот фудбал се претвори во прав“, вели најпознатиот спортски колумнист Жука Кфури Бразилските весници и веб-сајтови се едногласни дека тешкиот пораз на нивната репрезентација од 7:1 против ...

Величествен триумф на Германија, сензационален неуспех на Бразил (ВИДЕО)

МКД - 09.07.2014

Фудбалската репрезентација на Бразил доживеа срамен, катастрофален, убиствен пораз, од Германија со 7-1 во полуфиналниот натпревар на Мундијалот. Беспрекорните фудбалери на Јоаким Лев беа незапирливи ...

Неверојатно, Бразил - Германија 1:7!

24Фудбал - 09.07.2014

Бразил - Германија 1:7, резултат за историја, полуфинале какво што никој не можеше да предвиди. Бразил беше понижен, посрамотен на негово тло во полуфинале од светско првенство, германската машина ...

Бразил го претрпе најтешкиот пораз во историјата

Спортклуб - 09.07.2014

Првпат во својата историја, репрезентацијата на Бразил прими седум гола на еден натпревар, а вечерва го претрпе и најтешкиот пораз од своето постоење..

Бразилска катастрофа!Германската машинерија го сомеле домаќинот

Оn.net - 09.07.2014

Шок, неверување и тага владееше на стадионот во Бело Хоризонте каде Германија со неверојатни 7:1 го декласира Бразил. Германците одиграа 30 минути за паметење, целосно понижувајќи ги бразилските ...

Германија го посрамоти Бразил

ЗаЗабава - 09.07.2014

Фудбалерите на Германија се првите патници во големото финале на Мундијалот во Бразил, откако вечерва ја декласираа домашната селекција со 7-1. Никој не очекуваше ваков расплет на настаните, но ...

Катастрофалниот пораз на Бразил одекна на Интернет (ФОТО)

МКД - 09.07.2014

На интернет почнаа шегите на сметка на убиствениот пораз на Бразил во полуфиналето од Германија. Креативноста нема граници. ...

Луиз: Извинување до целата нација

Екипа - 09.07.2014

Давид Луиз беше херој на Бразил во четвртфиналето против Колумбија, но вечерва тотално се вклопи во сивилото на својата репрезентација. Одличниот дефанзивец со солзи во очите го напушти теренот, ...

Видео: Германци „од друга планета“ испишаа историја во Бразил

Спортски - 09.07.2014

Германија не само што успеа да се пласира во финале, туку испиша нова историја во светскиот фудбал, понижувајќи го домаќинот Бразил со 1:7! Гол шоуто на тимот на Јоаким Лев го почна Томас Милер во 11 ...

(ФОТО) Давид Луиз во солзи...

Спортклуб - 09.07.2014

Дефанзивецот на Бразил и човекот кој требаше да ја биде командант на своите соиграчи во одбраната Давид Луиз не ги криеше емоциите по елиминацијата. По поразот од 7:1 од Германија, Луиз мораше да ...

Шампионски танц на Панцерите среде Бразил

СуперСпорт - 09.07.2014

Бразил - Германија 1:7, после 10 години Бразил поразен на домашен терен. Никој не очекуваше дебакл на Бразил во полуфиналето. Но, тоа се случи, германците им отчитаа лекција по фудбал на Кариоките.

Бесценето: Топлотна мапа за движењето на Давид Луиз во првото полувреме! (ФОТО)

SportSport - 09.07.2014

Најкатастрофалниот пораз во историјата на бразилската фудбалска репрезентација од 1-7 вечерва против Германија во полуфиналето на Мундијалот мораше да предизвика голем сеир на сметка на играчите на ...

Фото: Пародија на дебаклот на Бразил

Спортски - 09.07.2014

Бразил ја доживеа најголемата катастрофа во својата богата фудбалска историја, па веднаш на социјалните мрежи почнаа да кружат фотографии кои прават пародија на нивниот ...

Давид Луиз: Му се извинувам на бразилскиот народ!

SportSport - 09.07.2014

Капитенот на бразилската репрезентација, Давид Луиз, не можеше да ги задржи солзите додека ја даваше изјавата по мечот во кој неговиот тим го претрпе најголемиот пораз во историјата на Бразил, 1-7 од ...

Погледнете ја „петардата“ на Германија со која ги „згмечија“ Бразилците (видео)

Хитпортал - 09.07.2014

К обни 18 минути во Бело Хоризонте, кои Бразилците ќе ги паметат многу, многу години… Серијата ја отвори Томас Милер во 11.минута, а ја затвори Сами Кедира во 29.минута.

Крос: Ова е најдобрата тимска игра на Германија во мојата кариера!

SportSport - 09.07.2014

Играчот на натпреварот, Тони Крос, кој беше стрелец на два од седумте гола во мрежата на Бразил, тврди дека ова е најдобрата германска игра во која тој учествувал во неговата кариера за националниот ...

Најголемата провокација за Бразил дојде лично од – Марадона! (ФОТО)

SportSport - 09.07.2014

Никој не можеше да го предвиди резултатот на мечот Бразил – Германија. Но, сега, како едвај да го дочекаа мигот најголемите (фудбалски) непријатели на Бразилците.

Лев: Знаеме како им е на Бразилците, затоа мора да бидеме скромни

SportSport - 09.07.2014

Селекторот на германската репрезентација, Јоаким Лев, не го криеше задоволството од пласманот во финалето на Мундијалот, но призна дека никој не очекувал ваков резултат.

На очајот му нема крај: Бразилци го запалија своето знаме! (ФОТО)

SportSport - 09.07.2014

Сосема разбирливо, Бразилците сѐ уште се во шок по неверојатниот дебакл кој вечерва кој доживеаја од „германската машинерија“, а револтот се искажува на најразлични начини.

Сезар: Бајката се до денес беше прекрасна

Дерби - 09.07.2014

Фудбалски Бразил се уште не може да се свести од тешкиот пораз од Германија, тоа го потврди и голаманот на „кариоките“ , Жулио Сезар. - Искрено е тешко да се објасни што се случи.

Лев: Беше лесен натпревар за нас

Дерби - 09.07.2014

Јоаким Лев по пласманот во финалето и високата победа над Бразил, напомена дека се сочуствувал со бразилците потенцирајки дека горчливиот вкус на поразот го доживеаа тие во 2006.

Полуфинале за историја, неславни рекорди на Бразил

Алфа - 09.07.2014

Првиот полуфинален дуел на Светското првенство во кој Германија го декласираше Бразил совладувајќи го со 7:1 влегува во историјата на Мундијалите. Со триумфот од 7:1 Германците влегуваат во ...

Германија го прегази Бразил

Р.С.Европа - 09.07.2014

Незапирлива Германија го порази Бразил со 7-1 во првиот полуфинален меч на Светското првенство во Бело Хоризонте. Германците постигна пет гола во рок од 18 минути, а со тоа голема предност пред ...

Дебакл на Бразил, германците фуриозно до финале!

Сител - 09.07.2014

Германија не само што успеа да се пласира во финале, туку испиша нова историја во светскиот фудбал, понижувајќи го домаќинот Бразил со 1:7! Гол шоуто на тимот на Јоаким Лев го почна Томас Милер во 11 ...

СП Бразил: Бразил нема да ја види Маракана

Сител - 09.07.2014

Домаќинот на Светското првенство Бразил по вчерашниот пораз од Германија во полуфиналето ќе остане без натпревар на нивниот најголем стадион Маракана и во Рио де Женеиро.

Смешниот Бразил понижен од моќната Германија

Нетпрес - 09.07.2014

Не само што им се реваншираа за поразот во финалниот натпревар од пред 12 години, со историската победа од 7:1, репрезентативците на Германија го понижија националниот тим на Бразил, сред Бело ...

Тепаше Германија, ама тепаше и Твитер

Оn.net - 09.07.2014

Полуфиналниот меч меѓу Германија и Бразил е најкоментиран спортски настан во историјата на Твитер. Голот на Кедира донесе светски рекорд по број на твитови во минута - 580.166.

Германците во транс по величенствената победа на фудбалерите над Бразил

Макфакс - 09.07.2014

Германската спортска јавност е во транс по величенствената победа на репрезентацијата во полуфиналето на Мундијалот во Бразил. Германија, во првиот полуфинален меч на СП, во Бело Хоризонте, го ...

Меч за историја: Рекордите урнати во Бело Хоризонте

Екипа - 09.07.2014

Неверојатниот натпревар во Бело Хоризонте меѓу Бразил и Германија значеше и уривање на низа мундијалски рекорди, што сигурно ќе придонесе овој меч засекогаш да остане запаметен во фудбалската ...

Германците ги посрамотија домаќините

А1 On - 09.07.2014

Германија избори финале на 20-то светско првенство, откако во првото полуфинале го прегази домаќинот Бразил со 7-1 (5-0). Германците му го нанесоа најтешкиот пораз на Бразил во неговата историја и ...

Шок, солзи и еуфорија во исто време: Бразил скршен од болка, Германија во транс од славење (фото)

Црнобело - 09.07.2014

Фудбалските фанови добија неверојатно историско доживување на едно светско полуфинале. Најтешкиот пораз што можеше да се доживее му се случи на домаќинот Бразил, од секогаш силната и прецизна ...

Да не си Бразилец!

Оn.net - 09.07.2014

Селекцијата на Бразил синоќа го доживеа најтешкиот пораз во својата историја. Примените седум гола од Германија се воедно и најмногу во едно полуфинале од светските првенства, а на најлош можен начин ...

Лев: Бразил се сруши под нивните емоции

Курир - 09.07.2014

Селекторот на Германија Јоаким Лев по синоќешната победа над Бразил изјави дека домаќините згрешиле што тргнале со сите сили во напад. - Бразил уште од самиот старт не нападна со полна снага.

Срам над срамовите!

Телеграф - 09.07.2014

Бразилските медиуми бргу го опишаа фудбалскиот пораз од 7:1 од Германија како „срам над срамовите “ и најзасрамувачки моменти во славната историја на фудбалската репрезентација Весниците и ...

Бразилско-германска сапуница

Оn.net - 09.07.2014

08.07.2014, Бело Хоризонте, Бразил. Се почна така еуфорично за Бразилците, со насмевки и надеж, за на крај да заврши со солзи и неверување. Страшно силни емоции.

Најсмешните интернет реакции на натпреварот помеѓу Германија и Бразил

Кајгана - 09.07.2014

Во добата во која живееме, речиси е невозможно некоја голема работа да помине без шеги и интернет-меми. Ваква фама се крена и по катастрофалниот синоќешен пораз на репрезентацијата на Бразил од ...

(ФОТО) Бразил од синоќа има ново знаме

Спортклуб - 09.07.2014

Дебаклот на Бразил во дуелот против Германија ја разбуди фантазијата кај љубителите на фудбалот од целиот свет, па фудбалерите на оваа репрезентацијата, но и јужноамериканската држава воопшто сигурно ...

(СП 2014) Лев: Бразил се урна под своите емоции

А1 On - 09.07.2014

Селекторот на Германија Јоаким Лев по синоќешната победа над Бразил изјави дека домаќините згрешиле што тргнале со сите сили во напад. - Бразил уште од самиот старт не нападна со полна снага.

Ете кој бил малерот: Мик Џегер на трибините во Бело Хоризонте! (ФОТО)

SportSport - 09.07.2014

Да знаеше 60-илјадната публика на стадионот „Минеирао“ во Бело Хоризонте дека Мик Џекер се наоѓа на трибините, веројатно ќе го линчуваше. Згора на тоа малерозната рок ѕвезда со себе го носеше и синот ...

Давид Луиз прв се извини за срамниот пораз

Нетпрес - 09.07.2014

Заменик капитенот на Бразил, Давид Луиз прв собра храброст да се извини за срамниот пораз, но и да признае дека Германија сосема заслужено има обезбедено пласман во финалниот натпревр.

Роналдо ќе биде задоволен и со триумф во малото финале

Нетпрес - 09.07.2014

Легендарниот репрезентативец на Бразил, Луис Назарио да Лима Роналдо, призна дека е поразот од Германија е најкатастрофалниот во историјата на бразилскиот фудбал, но болката ќе биде многу помала ...

ФОТО: Насилство, солзи и хистерија во Бразил по поразот од Германија

Курир - 09.07.2014

Домаќинот на овогодишното Светско првенство во фудбал, Бразил, синоќа доживеа катастрофален пораз од Германија и ја пропушти шансата да се најде во финалето.

ФОТО: Урнебесни шеги на сметка на катастрофата на Бразил

Курир - 09.07.2014

Само неколку минути по поразот на Бразил од Германија, социјалните мрежи беа преплавени со фотографии и илустрации кои се потсмеваа на катастрофалниот пораз на домаќините на Мундијалот.

Срамниот пораз на Бразил од Германија „опеан“ во цртан филм (ВИДЕО)

МКД - 09.07.2014

Бразил синоќа изгуби со фасцинантни 7:0 од Германија во полуфиналето на СП 2014. Се разбира, на Интернет веднаш почнаа шегите... ...

Фред: Оваа лузна ќе си ја носиме цел живот

Екипа - 09.07.2014

Напаѓачот Фред е еден од најслабите поединци на Бразил во целиот тек од мундијалот, а беше буквално безопасен на синоќешниот полуфинален меч против Германија, на кој неговата селекција доживеа ...

Рекордите кои беа урнaти во Бело Хоризонте

Дерби - 09.07.2014

Германија е првиот финалист на Светското првенство во Бразил, откако со 7:1 во полуфиналето го понижи домаќинот на овој мундијал. Со овој резултат, победа на Германците во Бело Хоризонте беа урнати ...

Комични фотографии за поразот на Бразил

Нетпрес - 09.07.2014

На социјалните мрежи се појавија комични фотографии со кои се исмева катастрофалниот пораз на репрезентацијата на Бразил од Германија, на Светското првенство во фудбал, што е во тек.

Лев скромен по големата победа

24Фудбал - 09.07.2014

Германија и приреди неверојатен дебакл на бразилската селекција победувајќи ја на нејзин терен со фантастични 7-1. Црн ден во историјата на Бразил кој никогаш нема да биде заборавен, овој натпревар ...

Шегаџиите му удрија глобален сеир на Бразил (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 09.07.2014

Како што германската фудбалска машина беше безмилосна кон бразилскиот гол, така и расположените твитерџии безмилосно удрија врз Бразил Синоќешниот катастрофален пораз за Бразил донесе радост за ...

Бразил плаче по страшниот пораз! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 09.07.2014

Синоќешниот натпревар меѓу Бразил и Германија може да се насети и од лицата на овие бразилски навивачи – плач, тага, солзи, срам... Во секој случај, меч што долго нема да се заборави.

Германците рушат рекорди

ЗаЗабава - 09.07.2014

Со победата над Бразил со 7-1 Германските фудбалери го соборија рекордот во полуфиналните натпревари на Светските првенства. Германците досега го делеа рекордот со победата над Австрија со 6-1 во ...

Коментари на познатите за дебаклот на Бразил

Макфакс - 09.07.2014

Светската јавност уште долго ќе се занимава со полуфиналниот натпревар на 20-то Светско првенство, во кој Германија го понизи домаќинот Бразил со 7-1.

Фудбалските чуда не треба да се објаснуваат

Окно - 09.07.2014

Шпигел онлајн комплетната насловна страница на својот интернет портал ја посвети на победата на Германците. Меѓу текстовите со карактеристични наслови „Тага во Бразил“ (за состојбата на ...

Приведени навивачи, нереди, запален автобус по дебакалот на Бразил

МРТ - 09.07.2014

Најмалку 11 фанови на Бразил се приведени во вчерашните немири во неколку бразилски градови по натпреварот Германија – Бразил во кој земјата домаќин загуби со 1-7.

Фернандињо: Никој нема да го заборави овој голем срам

Нетпрес - 09.07.2014

Одличниот играч за врска, Фернандињо е убеден дека ниту еден репрезентативец на Бразил, ниту еден фан на Бразил никогаш нема да го заборави срамниот пораз во полуфиналниот дуел против селекцијата на ...

Светот се мајтапи со Бразилците по катастрофалниот пораз од Германија

Окно - 09.07.2014

Веднаш по завршувањето на натпреварот помеѓу Бразил и Германија, кој Германците го добија со неверојатни 7-1, интернетот беше просто преплавен со подбивни коментари, слики, фотомонтажи и видео ...

Давид Луиз: Им се извинувам на сите бразилци! Сакавме да ги направиме среќни

СуперСпорт - 09.07.2014

Стигнуваат и првите реакции после дебаклот на Бразил во натпреварот против Германија во полуфиналето од Мундијалот. Еден од првите кој собра сила да проговори пред новинарите беше Давид Луиз.

Крос сигурен и јасен: Дојдовме да ја освоиме титулата!

СуперСпорт - 09.07.2014

Двојниот стрелец во победата на Германија над Бразизл, Тони Крос признава дека и самиот бил изненаден од убедливата победа, но потсети и која е главата цел на германската репрезентација.

Лев: Знам како им е на бразилците

СуперСпорт - 09.07.2014

Селекторот на фудбалската репрезентација на Германија Јоаким Лев изјави дека знае како се чуствуваат сите бразилци после поразот и истакна дека и покрај големата победа никој од неговите играчи не ...

Бразил од синоќа има ново знаме (фото)

ЗаЗабава - 09.07.2014

Доколку го пропуштивте синоќешното мундијалско полуфинале помеѓу Бразил и Германија, овие слики ќе ви раскажат се. Не запираат шегите на сметка на најголемата јужноамериканска држава, а една таква се ...

После натпреварот: Во повеќе градови во Бразил протести – има повредени и приведени

Хитпортал - 09.07.2014

Н ајмалку 11 лица се приведени за време на немирите во неколку бразилски градови, започнати по поразот на националниот тим на Бразил на Светското првенство во фудбал.

Лев: Нема место за еуфорија

Нетпрес - 09.07.2014

Иако е видно возбуден поради историскиот триумф, селекторот на Германија, Јоаким Лев по натпреварот изјави дека нема место за никаква еуфорија и дека неговите фудбалер мора да бидат сконцентрирани на ...

Марадона ги провоцира бразилците

СуперСпорт - 09.07.2014

Никој не можеше да очекува дека Германија ќе го декласира Бразил со 7:1 во полуфиналето од Светското првенство во Бразил. Во Бело Хоризонте бразилците доживеаа незапаметена катастрофа.

Само Југославија има постигнато повеќе голови од Германија во мрежата на Бразил

МКД - 09.07.2014

Фантастичната победа на Германија над Бразил од 7:1 во полуфиналето на Муднијалот влезе во аналите на светската фудбалска историја заедно со неколку соборени рекорди.

Јоаким Лев : Огромниот притисок го падна Бразил

ЗаЗабава - 09.07.2014

Селекторот на Германија Јоаким Лев по синоќешната победа над Бразил изјави дека домаќините згрешиле што тргнале со сите сили во напад. - Бразил уште од самиот старт не нападна со полна снага.

Милер: Ми падна жал за Бразилците

24Фудбал - 09.07.2014

’Панцирите’ вчера се изборија за финале на светското првенство откако славеа над домаќинот Бразил со превисоки 7-1. Томас Милер, кој го отвори резултатот во 11.

Мечот Бразил - Германија најкоментиран на Твитер

Алфа - 09.07.2014

Полуфиналниот меч на СП меѓу Бразил и Германија е најкоментираиот спортски настан во историјата на твитер. Целиот свет го следеше случувањето во Бело Хоризонте каде германците во првото полувреме го ...

Лев: Мораме да останеме на земја

Алфа - 09.07.2014

Селекторот на Германија, Јоаким Лев изјави дека по победата над Бразил неговата екипа мора да биде скромна и покрај големиот успех. Германицте се пласираа во финалето на СП со триумфот од 7 : 1 над ...

Ова видео е „сол на раната“ на Бразилците

Спортски - 09.07.2014

Не прастануваат шегите и пародијата на сметка на Бразилците после катастрофалниот пораз од Германија. Ова видео е сублимат на најдобрите. ...

Давид Луиз: Им се извинувам на сите (видео)

Кајгана - 09.07.2014

Високиот пораз на Бразил од Германија во полуфиналето на СП им ги скрши срцата на Бразилците. Очекувањата беа големи, но поразот од 7:1 ги сруши сништата за финале.

ВИДЕО: Лицата на Бразилците пред и по мечот

Курир - 09.07.2014

Фотографот Даниел Нилсон објави видео направено пред и по мечот помеѓу Бразил и Германија. Видеото е снимено на најпознатата плажа во светот, бразилската Копакабана каде илјадници Бразилци се собраа ...

ВИДЕО: Хаос по улиците на Бразил, разочараните навивачи запалија автобуси

Кајгана - 09.07.2014

Откако Германија го победи Бразил со неверојатен резултат од 7:1, на улиците низ неколку градови во Бразил избија жестоки немири. Полицијата мораше да се справи со налутените навивачи кои поради ...

Хаџиевски: Има три причини за катастрофата на Бразил!

SportSport - 09.07.2014

Поранешниот селектор на македонската фудбалска репрезентација, Ѓоко Хаџиевски, веќе го најави подемот на Германија на Мундијалот уште по тесниот тримф во продолженија во осминафиналето против Алжир, ...

Разочарувањето кај Бразилците се претвори во вандализам

Екипа - 09.07.2014

Цел Бразил беше во шок по дебаклот што и се случи на фудбалската репрезентација на синоќешниот полуфинален меч против Германија (1-7) во Бело Хоризонте.

Милер: Ми беше жал за Бразилците, но тоа е фудбал!

Таратур - 09.07.2014

Еден од најдобрите поединци кај германската репрезнтација Томас Милер е пресреќен после пласманот во финалето на Светското првенство, но истакна дека во еден момент почувствувал жал за противничките ...

Германците вчера беа ефикасни колку Англичаните на последните два Мундијали!

SportSport - 09.07.2014

Репрезентацијата на Германија вчера со убедливи 7-1 ја прегази репрезентацијата на Бразил и постави неколку нови рекорди на фудбалските Мундијали. Со седумте погодоци во мрежата на „кариоките“, ...

ФОТО: Твитови на фудбалските ѕвезди за синоќешната катастрофа на Бразил

Курир - 09.07.2014

Катастрофалниот пораз на Бразил од 7:1 од Германија беше изненадување за сите, па и за многу познати фудбалери. Лукаку, Фалкао, Кејхил, Џерард со неверување го следеа мечот помеѓу Бразил и Германија ...

Бразилските навивачи "збеснаа" по поразот од Германија

Сител - 09.07.2014

Срамниот пораз на Бразил во полуфиналето на Светското првенство против Германија, не беше прифатен најдобро од домашните подржувачи. Некои од нив, го напуштиле стадионот уште на полувремето, ...

Мундијалски цитат на денот

Дерби - 09.07.2014

Катастрофалниот пораз на бразилската репрезентација остави многу простор за анализи кај домаќинот на актуелното Светско првенство. „Селесао“ ќе мора да почека за шестата мундијалска титула, но и ...

Германија во екстаза после историската победа!

Таратур - 09.07.2014

Германската спортска јавност е во транс по величенствената победа на репрезентацијата во полуфиналето на Мундијалот во Бразил. Германија, во првиот полуфинален меч на СП, во Бело Хоризонте, го ...

Германија во екстаза после историската победа!

Спортски - 09.07.2014

Германската спортска јавност е во транс по величенствената победа на репрезентацијата во полуфиналето на Мундијалот во Бразил. Германија, во првиот полуфинален меч на СП, во Бело Хоризонте, го ...

Што коментираа познатите за дебаклот на Бразил?

Кајгана - 09.07.2014

Светската јавност уште долго ќе се занимава со полуфиналниот натпревар на 20-то Светско првенство, во кој Германија го победи домаќинот Бразил со 7-1.

Исмејување на домаќинот: Ова се најдобрите пародии на дебаклот на Бразил против Германија

Хитпортал - 09.07.2014

К атастрофалниот пораз на Бразил во дуелот со Германија (1:7) во полуфиналето на Светското првенство предизвика лавина смешни коментари и фото-монтажи на социјалните мрежи.

ВИДЕО: Давид Луиз низ солзи се извини за она што се случи

Сител - 09.07.2014

Високиот пораз на Бразил од Германија во полуфиналето на СП им ги скрши срцата на Бразилците. Очекувањата беа големи, но поразот од 7:1 ги сруши сништата за финале.

Милер: Ми беше жал за Бразилците, но тоа е фудбал!

Спортски - 09.07.2014

Еден од најдобрите поединци кај германската репрезнтација Томас Милер е пресреќен после пласманот во финалето на Светското првенство, но истакна дека во еден момент почувствувал жал за противничките ...

Мурињо: Не е фер да се обвинува Давид Луиз

Спортклуб - 09.07.2014

Тренерот на Челси Жозе Мурињо смета дека јавноста не е фер ако го осудува само Давид Луиз за поразот од Германија синоќа во Бело Хоризонте. Давид Луис синоќа беше капитен на „караоките“ во отсуство ...

Швајнштајгер ќе навива за Холандија

Екипа - 09.07.2014

Бастијан Швајнштајгер одигра уште еден маестрален натпревар за германската репрезентација, давајќи ја неопходната сигурност на средината од теренот и овозможувајќи им на своите колеги многу почесто ...

Милер: Во еден момент ми падна жал за Бразилците

Кајгана - 09.07.2014

Томас Милер вели дека никој не очекувал Германија да ги прегази „Кариоките“ со 7-1 и додава дека во еден момент му паднало жал за репрезентативците на Бразил.

Фото: Медиумите ги понижија Бразилците повеќе од Германците!

Спортски - 09.07.2014

Бразилските весници и веб-сајтови се едногласни дека тешкиот пораз на нивната репрезентација од 7:1 против Германија во полуфиналето на Светското првенство е најголемиот срам во богатата фудбалска ...

ВИДЕО: Навивачите на Бразил се степаа меѓу себе на трибините!

Сител - 09.07.2014

Распадот на бразилскиот тим на теренот за време на синоќешниот дуел против Германија, кој заврши со неверојатни 7: 1 за панцирите , резултира со незадоволство и кај навивачите на разил.

Пеле: Бразил ќе биде шампион во 2018!

Курир - 09.07.2014

Легендарниот фудбалер Пеле порача дека Бразил ќе биде шампион на наредното Светско првенство кое ќе се одигра во 2018-та година. -Шестата титула ќе ја освоиме во Русија. Браво за Германија.

ВИДЕО: Бразилците се степаа меѓу себе на трибините!

А1 On - 09.07.2014

Понижувачкиот пораз и игра на домаќините на синоќешниот дуел против Германија, кој заврши со неверојатни 7:1, резултира со незадоволство и кај навивачите на Бразил.

Фото: Медиумите ги понижија Бразилците повеќе од Германците!

Таратур - 09.07.2014

Бразилските весници и веб-сајтови се едногласни дека тешкиот пораз на нивната репрезентација од 7:1 против Германија во полуфиналето на Светското првенство е најголемиот срам во богатата фудбалска ...

Оптимистот Пеле: Бразил ќе биде шампион во 2018

SportSport - 09.07.2014

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле изјави дека Бразил ќе биде шампион на Светското првенство во Русија во 2018 година. „Шестата титула светски шампиони ќе ја освои во Русија.

Германија го прегази Бразил (видео)

Кајгана - 09.07.2014

Германија избори финале на 20-то светско првенство, откако во првото полуфинале го прегази домаќинот Бразил со 7-1 (5-0). Германците му го нанесоа најтешкиот пораз на Бразил во неговата историја и ...

Германија го посрамоти и понижи Бразил

Курир - 09.07.2014

Репрезентацијата на Германија е првиот финалист на Светското првенство во Бразил откако во првото полуфиналето синоќа во Бело Хоризонте убедливо го победи домаќинот со 7:1.

Мик Џегер виновен за катастрофалниот пораз на Бразил!

А1 On - 09.07.2014

Пејачот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

МАКЕДОНЕЦ ВО БРАЗИЛ: Брага ме пречека како да сум Господ (ФОТО)

Телеграф - 09.07.2014

Горан вели дека за време на настапите на бразилската репрезентација секоја продавница, или што и да е, престанувала со работа во тие два часа Бразилците се како Македонците .

ФОТО Го погодил точниот резултат за Германија- Бразил и на уплата од 20 долари добил 46.380 долари

+инфо - 09.07.2014

Дебаклот на Бразилците против Германија на Мундијалот е нешто за кое ќе се зборува уште долго време, а иако никој не очекуваше ваква катастрофа само неколку мажи кои се занимаваат со обложување си го ...

Мик Џегер виновен за катастрофалниот пораз на Бразил!

Сител - 09.07.2014

Пејачот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

Пеле тврди: Бразил шампион на светот во 2018

СуперСпорт - 09.07.2014

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле изјави дека Бразил, кој не успеа по шести пат да стане светски шампион во фудбал, ќе биде шампион на наредното СП во Русија во 2018 година.

Мурињо застана во одбрана на Давид Луиз

Дерби - 09.07.2014

Бразил синоќа претрпе историски пораз од репрезентацијата на Германија (1:7), а иако одговорноста за овој неуспех ја презема селекторот Луис Фелипе Сколари, сепак на мета на критичарите се најде ...

Запознајте го најтажниот човек на Светското првенство

Кафе пауза - 09.07.2014

Кловис Фернандез, кој е навивач за Бразил, редовно ги посетувал сите натпревари на својот тим и секогаш со себе го носел пехарот. Во првите неколку минути од мечот помеѓу Бразил и Германија тој бил ...

Оливер Кан: „Тактиката на Бразил беше тотално погрешна“

Спортклуб - 09.07.2014

Поранешниот голман на германската репрезентација денеска изјави дека тактиката на Бразил во натпреварот против неговата репрезентација во полуфиналето на Светското првенство била потполно погрешна.

Мик Џегер виновен за катастрофалниот пораз на Бразил!

Хитпортал - 09.07.2014

П ејачот Мик Џегер ужива негативен имиџ кога станува збор за Светското фудбалско првенство, бидејќи постојат верувања дека тој и носи несреќа на секоја репрезенатација за која навива.

Мик Џегер е баксуз за Бразилците

Телеграф - 09.07.2014

Да се потсетиме, легендата за проклетството на Џегер започна во 2010 година во текот на Светското првенство кога се појавуваше на натпреварите на Англија и „предизвикуваше пораз на Гордиот Албион“ на ...

Го „згмечија“ Бразил 7:1: Германците први финалисти

Хитпортал - 09.07.2014

Г ерманија е првиот финалист на Светското првенство во Бразил, откако го совлада домашниот тим со неверојатни 7:1. Се беше јасно уште во првиот дел, кога во шест минути Германците постигнаа четири ...

(ФОТО) Светот веднаш почна сеир со Бразилците

Екипа - 09.07.2014

И како што е вообичаено, интернет светот веднаш почна со подбивањето за дебаклот кој го доживеаја Бразилците на полуфиналната пресметка со Германија… Фотографиите на расплаканите Бразилци само ...

Лев: Жал ми е за Сколари, можам да замислам како се чувствува

Вечер Прес - 09.07.2014

Германскиот селецтор, Јоаким Лев, ги повика своите играчи да останат со смирени глави по блескавата победа над Бразил (7:1) во полуфиналето на СП 2014.

Германска седумка за вечен срам на Бразил

Вечер Прес - 09.07.2014

"Панцирите" го декласираа домаќинот на турнирот, нанесувајќи му го најтешкиот пораз со неверојатни 7:1, за пласман во големото финале Точно дека звучи неверојатно, нереално, како научна фантастика, ...

Седум мисли по дуелот Бразил – Германија

Локално - 09.07.2014

1. Фред не треба да станува жртвено јагне На крајот на срамното полуфинале за Бразил, на големиот екран на “Минеирао” се појави сликата на Фред, што предизвика бесни свирежи од страна на навивачите ...

Давид Луиз: Му се извинувам на бразилскиот народ!

Бриф - 09.07.2014

Капитенот на бразилската репрезентација, Давид Луиз, не можеше да ги задржи солзите додека ја даваше изјавата по мечот во кој неговиот тим го претрпе најголемиот пораз во историјата на Бразил, 1-7 од ...

Немири во Бразил по дебаклот

Канал 77 - 09.07.2014

По улиците на многу бразилски градови избувнаа немири по загубата на националниот тим од Германија во полуфиналето на Светското првенство во фудбал, пренесоа агенциите.

(ФОТО) Нереди во Бразил: Летаат камења и молотови коктели, запалено бразилското знаме, навреди за претседателката…

Бриф - 09.07.2014

Бразилската воена полиција уапси неколику лица на стадионот Минеирао во Бело Хоризонте, откако навивачите се степаа меѓу себе поради катастрофата од Германија, пишува локалниот Естадо де Минас.