TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов протест на студентскиот пленум

24 Вести - 14.01.2015

Под мотото „Пратениците го трчаат почесниот круг – реформски маратон“, студентскиот пленум по четврти пат ќе протестира против измените на законот за високо образование. „Да одиме и соодветно да ги пречекаме маратонците пред финишот, односно ...

(ОБНОВЕНО) Протест пред Собрание: „Ропска Македонијo“ одекнува од звучник

Нова ТВ - 14.01.2015

Група студенти и професори, но и граѓани кои јавно беа повикани да го поддржат протестот, пред Собрание рекоа „НЕ“. Во секој момент треба да започне пленарната седница на чиј дневен ред е гласањето на измените во Законот за високо образование кој е ...

Студентски пленум: собранието е место на злосторство

Телма - 14.01.2015

Во очекување дека во собранието ќе бидат изгласани измените на законот за високо образование, студентскиот пленум го нарече овој објект место на злосторство. Ова овде е местото каде е убиена автономијата на универзитетот.

Почна студентскиот протест пред Собранието

Р.С.Европа - 14.01.2015

Студенти се собираат пред Собранието на Македонија на денешниот протест кој е насловен „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Тие поставуваат транспаренти, додека на звучници оди рефрен „Ропска Македонија“, дел од македонска народна песна.

Студентски протест пред Собранието

Р.С.Европа - 14.01.2015

На денешниот протест кој е насловен „Пратениците го трчаат почесниот круг“ најавено е дека студентите ќе ги пречекаат пратениците пред Собранието на Македонија со црвени маратонски ленти за трчање, како симболичен израз на последната трка, односно ...

Студентски протести - Собранието „место на злосторот“

Р.С.Европа - 14.01.2015

Студентите околу Собранието на Македонија поставија црвено-бела лента на која пишува „место на злосторството“. Владимир Делов од Студентскиот пленум посочи дека Собранието е местото каде ќе биде убиена автономијата на Универзитетот.

Студентски протест пред Собрание

Кајгана - 14.01.2015

Студентскиот пленум денеска во 11 часот организира протест пред републичкото собрание насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Планираат пратениците да ги пречекаат со црвени ленти, а насловот на настанот е ироничен со цел да покажат ...

Пленумци: Собранието е „место на злосторството“ против образованието

Радио МОФ - 14.01.2015

Собранието е местото на злосторот каде се погубува образованието порачаа студентите од Студентскиот пленум кои денеска излегоа на нов протест пред собраниската зграда додека внатре пратениците се подготвуваа за седница на која на дневен ред се ...

Студенти: Ако помине законот во Собрание, ќе бојкотираме, ќе окупираме, ќе блокираме

Фокус - 14.01.2015

Тие го опкружија Собранието со лента, како во криминален филм, сакајќи да го покажат како местото на злосторството. Со песната „Ропска Македонија“ и транспаренти во рацете „Кому му водите инает?“, „Кого преставувате“, „Дајте нешто појако“.

(ГАЛЕРИЈА) Почна собраниската седница, надвор протест на пленумци со извици “Робска Македонија”

Локално - 14.01.2015

Започна собраниската седница на која на дневен ред е и Законот за високото образование. Веќе час и половина пред македонското собрание се одржува протест. Професорскиот и Студентскиот пленум со транспаренти “НЕ” укажуваат на лошата конструкција на ...

Студентски протест пред Собранието

Алфа - 14.01.2015

На денешниот протест кој е насловен „Пратениците го трчаат почесниот круг“ најавено е дека студентите ќе ги пречекаат пратениците пред Собранието на Македонија со црвени маратонски ленти за трчање, како симболичен израз на последната трка, односно ...

Студентите денес на протест пред Собрание на РМ

Факултети - 14.01.2015

Денес ќе се одржи студентски протест пред Собранието на РМ на тема "Пратениците го трчаат почесниот круг". Од пленумот велат дека насловот на настанот е ироничен во смисла на тоа дека пратениците ќе ја истрчаат последната лоша трка, односно ...

Студентите го „погребаа“ образованието, следно што најавуваат е бојкот!

Фактор - 14.01.2015

Со свеќи во рацете и поставени некролози вечерва студентите излегоа пред Законодавниот дом на РМ како што велат да го „погребат“ образованието. Тие го нагласија ставот дека нивната борба нема да запре.

Студентски протест пред Собранието

Локално - 14.01.2015

На денешниот протест кој е насловен „Пратениците го трчаат почесниот круг“ најавено е дека студентите ќе ги пречекаат пратениците пред Собранието на Македонија со црвени маратонски ленти за трчање, како симболичен израз на последната трка, односно ...

Започна протестот пред собрание

Факултети - 14.01.2015

Во тек е најавениот протест пред Собранието на Република Македонија каде што се собрани група на студенти и професори, но и граѓани кои јавно беа повикани да го поддржат протестот. Во моментов се очекува да започне и пленарната седница на чиј дневен ...

СТУДЕНТСКИОТ ПЛЕНУМ ДО ПРАТЕНИЦИТЕ: Кажете НЕ за законот

Телеграф - 14.01.2015

Пленумот ги повика поддржувачите да излезат на улица и вечерва во 19 часот, повторно пред Собранието „И покрај сè, ние ве сакаме“, „Кого претставувате?“, „Реформски лудории“, „Слушнете ја иднината на нашата држава“, „Кому водите инат?“, „Дајте нешто ...

“Знаеме дека институциите пред кои стоиме се трули”-пленумот ќе продолжи со вонинституционалнa борба

Локално - 14.01.2015

Студентите на деншниот протест пред макеоднското Собрание упатија и прашања до министерот Абдулаќим Адеми и Владата – дали да си носат партиска книшка на испитот, или, пак, како што велат, само за интервју за работа? Сметаат дека е нелегитимно да се ...

Протест на студентите пред собранието

Тера - 14.01.2015

Бели листови на кои пишува „не", свирежи од свирчиња и извици „уа" против предложите законски измени во високото образование одекнуваат од платото пред Собранието. На насобраната група од неколку стотици студенти им се придружија и пензионираните ...

Со „Ропска Македонијо“ студентите ги чекаат пратениците пред Собранието

Бриф - 14.01.2015

Пред Собранието на РМ во моментов се одвива студентскиот протест насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Најавено е дека студентите ќе ги пречекаат пратениците пред Собранието на Македонија со црвени маратонски ленти за трчање, како ...

Студентски протест пред Собранието

Pixel.mk - 14.01.2015

Н а денешниот протест кој е насловен „Пратениците го трчаат почесниот круг“ најавено е дека студентите ќе ги пречекаат пратениците пред Собранието на Македонија со црвени маратонски ленти за трчање, како симболичен израз на последната трка, односно ...

Студентски протест пред Собрание

Хајд Парк - 14.01.2015

Студентскиот пленум, во среда, во 11 часот, организира протести пред републичкото собрание, насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Планираат пратениците да ги пречекаат со црвени ленти, а насловот на настанот е ироничен со цел да ...

СТУДЕНТСКИ ПРОТЕСТ ПРЕД СОБРАНИЕТО: „Пратениците го трчаат почесниот круг! РЕФОРМСКИ МАРАТОН“

Академик - 14.01.2015

„Почитувани колеги и граѓани! Пред пратениците во Собранието на РМ ќе се најдат измените за Законот во високото образование во среда. Да одиме и соодветно да ги пречекаме маратонците пред финишот, односно пред собраниските порти, со громогласен ...

Пратениците ќе го носат законот, студентите ќе протестираат

Канал 77 - 14.01.2015

Студентскиот пленум за денеска закажа нови протести пред Собранието на Република Македонија, истовремено кога пратениците треба и да ги донесат измените во Законот за високо образование и да го озаконат државниот испит.

Студентите не се откажуваат: Ќе бојкотираме, ќе блокираме и ќе окупираме!

Бриф - 14.01.2015

Ако се усвојат измените и дополнувањата на Законот за високо образование, Студентскиот пленум ќе ја продолжи борбата со користење на сите можни вонинституционални методи. Тие денеска пред Собранието на РМ најавија дека ќе ја продолжат битката за ...

Заврши протестот на студентите – во 19 часот „погреб“ на образованието

24Струмица - 14.01.2015

Студенти, професори и граѓани денеска одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија, каде со транспаренти на кои пишува „НЕ“ го искажаа несогласувањето со измените на Законот за високо образование.

Студентите ги повикуваат граѓаните во 19 часот пред Собрание!

Бриф - 14.01.2015

Заврши мирниот протест на Студентскиот пленум пред Собранието на РМ. Студентите околу Собранието на Македонија поставија црвено-бела лента на која пишува „место на злосторството“, како симболика за денешниот ден и гласањето на пратениците.

ГАЛЕРИЈА Полициски обрач ќе ги дочека студентите пред собраниската зграда

+инфо - 14.01.2015

Стотина припадници на МВР, повеќето од посебните единици, од утрово се стационирани пред службениот влез на Собранието и крај Домот на АРМ. Тие имаат задача, како што велат нивните претпоставени, да го обезбедуваат законодавниот дом пред и за време ...

По протестот, од 19 часот „погреб“ на Собранието

+инфо - 14.01.2015

После денешниот протест пред Собранието на Република Македонија, каде пред малку беше изгласан законот за државен испит на факултетите, во организација на Професорскиот пленум, од 19 часот ќе се изврши „погреб“ на Собранието.

ГАЛЕРИЈА Студентите пред Собранието поставија лента, маратонот почнува!

+инфо - 14.01.2015

Околу сто студентите во моментот се собрани пред зградата на Собранието со транспаренти „Ако не завршам факултет, сакам да бидам министер“, „Слушнете ја иднината на нашата држава“, „Дајте нешто појако“, „Чекајте малце другари“, „Кого претставувате, ...

ГАЛЕРИЈА Силно студентско „не“ до парламентарците

+инфо - 14.01.2015

Бели листови на кои пишува „не“, свирежи од свирчиња и извици „уа“ против предложите законски измени во високото образование одекнуваат од платото пред Собранието. На насобраната група од неколку стотици студенти им се придружија и пензионираните ...

Собранискиот „маратон“ почна, дојде и Адеми

+инфо - 14.01.2015

Собранискиот спикер Трајко Вељаноски тукушто ја отвори 31-та седница на Собранието на Македонија, на која ќе се гласаат пакетот закони за високото образование, меѓу кои и за воведување државен испит на факултетите.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО Протестот пред Собранието заврши, во 19 часот повторно таму - на „погреб“

+инфо - 14.01.2015

Заврши мирниот протест кој го организираше Студентскиот пленум пред Собранието на Република Македонија, на кој со многу пароли и транспаренти и со звуците на песната „Ропска Македонија“ се протестираше против изгласувањето на законот за државен ...

Заврши протестот на студентите - во 19 часот „погреб“ на образованието

Фама - 14.01.2015

Студенти, професори и граѓани денеска одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија, каде со транспаренти на кои пишува „НЕ“ го искажаа несогласувањето со измените на Законот за високо образование.

Донесовте закон со кој ни го уништивте патот. Ќе бојкотираме, ќе блокираме, ќе окупираме!

Бриф - 14.01.2015

Студентскиот пленум после носењето на законот за високо образование го повтори ставот дека нивната битка продолжува. - Универзитетот е на студентите, постои и се развива ради нив. Штотуку донесовте закон кој го не само што ја погребува автономијата ...

„Пленумците“ протестираа, ќе блокираат и бојкотираат настава

Орбис - 14.01.2015

С о транспаренти , свирчиња , маратонски ленти за трчање, с туденти, професори и граѓани се обид о а за последен пат да ги предомислат пратениците во однос на реформите во високото образование на протестот „Пратениците го трчаат почесниот круг“ кој ...

Димовски: Протестите се повеќе политички отколку студентски

Н.Македонија - 14.01.2015

Во моментов пратениците на пленарна седница расправаат за измените за законот за високо образование, со кои се предлага воведување државен испит - Има студенти кои мислат дека искрено водат борба за своите права, исто така има и студенти кои тераат ...

Студентите на протест пред парламентот

Либертас - 14.01.2015

На денешниот протест кој е насловен „Пратениците го трчаат почесниот круг“ најавено е дека студентите ќе ги пречекаат пратениците пред Собранието на Македонија со црвени маратонски ленти за трчање, како симболичен израз на последната трка, односно ...

ГАЛЕРИЈА: Започна студентскиот протест пред Собрание, се слуша „Ропска Македонијо“

Либертас - 14.01.2015

Во моментов пред Собранието се одвива студентскиот протест пред Собранието насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. За денеска во Собранието е закажана седница на која треба да се изгласаат измените во Законот за високо образование, со ...

(ВИДЕО) Студентите: Не се откажуваме! Ќе бојкотираме, ќе блокираме и ќе окупираме!

Либертас - 14.01.2015

Студентите на денешниот протест пред Собранието порачаа дека и покрај тоа што Владата и Собранието останаа глуви на сите нивни укажувања за штетноста на измените во високото образование, тие нема да се откажат од својата борба.

Студентски протест пред Собрание

Макфакс - 14.01.2015

Студентскиот пленум, во среда, во 11 часот, организира протести пред републичкото собрание, насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Планираат пратениците да ги пречекаат со црвени ленти, а насловот на настанот е ироничен со цел да ...

Студентите утре ќе протестираат пред Собрание

Нова ТВ - 13.01.2015

Студентскиот пленум најавува протест за утре во 11 часот пред Собранието на Република Македонија , насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Од пленумот велат дека насловот на настанот е ироничен во смисла на тоа дека пратениците ќе ја ...

Црвени ленти за пратениците за уништување на образованието

Вест - 13.01.2015

Под мотото "Пратениците го трчаат почесниот круг! РЕФОРМСКИ МАРАТОН" студентите в среда 14 јануари во 11 часот, пред Собранието на Република Македонија повторно ќе одржат протест против измените во Законот за високото образование, кој е на дневен ...

Протест на Студентскиот пленум пред Собрание

Кајгана - 13.01.2015

Членовите на Студентскиот пленум најавија протест за утре во 11 часот пред републичкото собрание, насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Од пленумот планираат пратениците да ги пречекаат со црвени ленти, а насловот на настанот е ...

Студентите утре ќе протестираат пред Собрание, додека пратениците ги гласаат новите законски измени во високото ...

Фокус - 13.01.2015

Тие, во организација на Студентскиот пленум под мотото „Пратениците го трчаат почесниот круг! – РЕФОРМСКИ МАРАТОН“ ќе излезат на четврти протест Студентите утре во 11 часот повторно ќе го кренат својот глас против владините реформи во високото ...

Пратениците го трчаат последниот круг – собир на студентите утре пред Собрание

Радио МОФ - 13.01.2015

„Пратениците го трчаат последниот круг“ е називот на т.н. реформски маратон кој студентската иницијатива Студентски пленум го организира пред Собрание, утре во 11 часот, кога пратениците ќе треба да гласаат „за“ или „против“ воведување на државен ...

„Пратениците го трчаат почесниот круг“, студентите утре ќе протестираат, а потоа и ќе кампуваат пред универзитетите

МКД - 13.01.2015

Студентскиот пленум за утре закажа нови протести пред Собранието на Република Македонија, истовремено кога се очекува пратениците и да ги донесат измените во Законот за високо образование и да го озаконат државниот испит.

„Пратениците го трчаат почесниот круг“

Фактор - 13.01.2015

Студентскиот пленум, во пресрет на утрешната пленарна седница на Собранието на Република Македонија кога треба да се гласа за измените во образованието меѓу кои и воведување државен испит на факултетите, со свирчиња, пароли но и „маратонци“ уште ...

Студентите утре ќе протестираат пред Собранието на Република Македонија

Факултети - 13.01.2015

Студентскиот пленум најавува протест за утре во 11 часот пред Собранието на Република Македонија, насловен како „ Пратениците го трчаат почесниот круг “. Почитувани колеги и граѓани! Пред пратениците во Собранието на РМ ќе се најдат измените за ...

Студентите утре ќе протестираат пред Законодавниот дом

Локално - 13.01.2015

Студентскиот пленум најавува протест за утре во 11 часот пред Собранието на Република Македонија, насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Од пленумот велат дека насловот на настанот е ироничен во смисла на тоа дека пратениците ќе ја ...

Студенсткиот пленум утре на протест пред Собранието

Телеграф - 13.01.2015

На пленарна седница во законодавниот дом како 34 точка е ставен дополнетиот предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за високото образование во второ читање Пратениците го трчаат почесниот круг – Рефорсмски маратон е паролата под која ...

Нов студентски протест под наслов ”Пратениците го трчаат последниот круг”

Кумановски м. - 13.01.2015

Насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“, Студентскиот пленум за утре во 11 часот го најави протестот кој ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија. Насловот на настанот кореспондира со последната фаза на пленарната седница на ...

Студентите утре пред Собрание

А1 On - 13.01.2015

Студентски пленум за утре во 11 часот пред Собранието на Република Македонија ги повикува сите граѓани да се солидаризираат и да дојдат со свои пароли и со свирчиња. На социјалните мрежи Студентскиот пленум објави: „Пред пратениците во Собранието на ...

Пратениците го трчаат почесниот круг: Реформски маратон

Окно - 13.01.2015

Почитувани колеги и граѓани! Во среда (14 јануари) во 11 часот пред пратениците во Собранието на РМ ќе се најдат измените за законот во високото образование во среда. Да одиме и соодветно да ги пречекаме маратонците пред финишот, односно ...

Пратениците го трчаат последниот круг – студентите утре се собираат пред Собранието

Бриф - 13.01.2015

Oд Студентскиот пленум најавуваат дека утре пред почетокот на пленарната седница на Собранието каде ќе се расправа за предлог измените во Законот за високо образование на симболичен и ироничен начин ќе се спротивстават на неговото ...

Студентите ќе ги исвиркаат пратениците денеска во 11 часот

+инфо - 13.01.2015

Студентски пленум денеска во 11 часот пред Собранието на Република Македонија ги повикува сите граѓани да се солидаризираат и да дојдат со свои пароли и со свирчиња. Првично повикот беше упатен само кон студентите но потоа се прошири на сите граѓани.

Ајде, кој прв ќе стисне „за“ упропастување на високото образование?

+инфо - 13.01.2015

Студентскиот пленум продолжува со протестните акции во знак на револт и неодобрување од експресните измени во Законот за високо образование, кои се во собраниска процедура и покрај несогласувањето од академската заедница искажано на трите масовни ...

Студентите со свирчиња ќе ги чекаат пратениците пред Собранието

Sky - 13.01.2015

Неформалната студентска организација „Студентски пленум“ утре, во 11 часот, пред Собрание организират настан наречен „Пратениците го трчаат почесниот круг – реформски маратон“. Во 12 часот, во Собранието ќе се одржи седница на која на дневен ред за ...

Пратениците ќе стискаат копче за законот, студентите ќе им свират со свирчиња

Либертас - 13.01.2015

Утре пред пратениците во Собранието на РМ ќе се најдат измените за законот во високото образование. Поради тоа утре со почеток во 11 часот пред Собранието на Република Македонија ќе се одржи протест во организација на Студентски пленум под мотото ...

Нов протест на студентите

еМагазин - 13.01.2015

Под мотото „Пратениците го трчаат последниот круг“, Студентскиот пленум утре од 11 часот пред македонскиот Парламент организираат нов протест против измените во високото образование, меѓу кои е и државниот испит.

Протест на Студентскиот пленум пред Собрание во вторник

Макфакс - 13.01.2015

Членовите на Студентскиот пленум најавија протест за утре во 11 часот пред републичкото собрание, насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Од пленумот планираат пратениците да ги пречекаат со црвени ленти, а насловот на настанот е ...