TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Муслиманите на утринска молитва во центарот на Атина

Утрински - 11.09.2010

Илјадници муслимански верници вчера на отворено на плоштадот Котциа во Атина се собраа за утринската молитва по завршувањето на постите за Рамазан Бајрам.

Вчерашниот Бајрам намаз го означи крајот на едномесечниот пост

Дневник - 10.09.2010

Вчерашниот утрински Бајрам намаз го означи крајот на едномесечниот пост. Централната прослава на празникот Рамазан-бајрам или Фитер-бајрам се одржа вчера, во новата Кади џамија во тетовската населба ...

Муслиманите го празнуваа Рамазан-Бајрам

Н.Македонија - 10.09.2010

Празничната порака по повод Рамазан-Бајрам поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман Реџепи годинава ја испрати по централната манифестација што се одржа во новоизградената ...

Муслиманите на молитва на плоштад во Атина

Канал5 - 10.09.2010

Повеќе од 3000 муслимани утрово нешто по 6 часот се собраа на еден од централните плоштади во Атина за да одржат групна молитва по повод празникот Рамазан.

Муслиманите го слават Рамазан-Бајрам

А1 - 09.09.2010

Муслиманите во Република Македонија и целиот исламски свет денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалаци од зора до зајдисонце, денеска ...

Честитка на премиерот и претседателот за Рамазан Бајрам

А1 - 09.09.2010

По повод големиот верски празник Рамазан Бајрам премиерот Никола Груевски испрати честитка до претседателот на ИВЗ Реис Ул Улема Реџепи, до членовите на ријасетот и до сите верници од исламската ...

Едни празнуваат, сите одмараат

BBC - 09.09.2010

Муслиманите од целиот свет денеска го слават Рамазан Бајрам. Во Македонија од пред неколку години крајот на рамазанските пости, практикувани главно од етничките Албанци кои сочинуваат околу четвртина ...

„Платениците не можат да направат раздор во ИВЗ“

Deutsche Welle - 09.09.2010

По едномесечните рамазански пости во целиот муслимански свет, и во Македонија денеска започна прославата на големиот муслимански празник Фитер Бајрам.

Одбележување на исламскиот верски празник Рамазан Бајрам

Р.С.Европа - 09.09.2010

Муслиманите во Македонија, како и целиот исламски свет денеска го слави верскиот празник Рамазан Бајрам. По тој повод премиерот Никола Груевски организираше Ифтар-вечера, на која присуствуваа ...

Ценралната прослава на Рамазан Бајрам во кади-чешма џамијата

Телма - 09.09.2010

Новата Кади Чешма џамија во тетовската населба Мала Речица беше местото каде во Македонија се одржа централната прослава на големиот муслимански празник Рамазан Бајрам или Фитер Бајрам.

Премиерот Груевски организираше Ифтар вечера по повод муслиманскиот празник Рамазан

Алсат-М - 09.09.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, по повод големиот муслимански празник Рамазан, денеска организираше Ифтар-вечера, на која присуствуваа претседателот на Исламската ...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Алсат-М - 09.09.2010

Муслиманите во Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Денска муслиманите го слават го слават Рамазан Бајрам

Форум - 09.09.2010

Муслиманскиот свет денеска го слави гоемиот празник Рамазан Бајрам, кој доаѓа по едномесечниот пост во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, Од утрово во сите џамии ...

Рамазанска честитка од премиерот Груевски

Форум - 09.09.2010

Премеирот Никола Груевски упати честитки по повод Рамазан доа претседателот на ИВЗ, членовите на Ријасетот и до сите верници од исламска вероисповед Претседателот на Владата наРепублика Македонија во ...

Честитки од Груевски до муслиманските верници

Алсат-М - 09.09.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска испрати честитка до претседателот на исламската верска заедница во Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџеп, до ...

Честит Рамазан Бајрам

Гурман - 09.09.2010

Денес е денот кога муслиманските верници го слават Рамазан Бајрам. Тоа е деветиот месец во исламскиот календар. Тоа е месец на пост, кога муслиманите се воздржуваат од консумирање на храна од зора до ...

Честит Рамазан - Бајрам

Backstage - 09.09.2010

Припадниците на исламската веросисповед, денес го слават деветтиот месец во исламскиот календар, Рамазан. Верниците, еден месец пред празникот, почнуваат со пости во кои се воздржуваат од храна и ...

Дипломати и политичари во посета на ИВЗ

Алсат-М - 09.09.2010

Претставници на владата, на дел од албанските политички партии, како и на дипломатскиот кор во земјава денеска го посетија седиштето на ИВЗ.

Муслиманските верници го слават Бајрам

Алсат-М - 09.09.2010

Со порака за мир, солидарност и толеранција исламските верници денес го празнуваа Фитр Бајрам. Централната молитва се одржа во новоизградената џамија во Мала Речица во Тетово.

Прославување на Бајрам во Албанија и Косово

Алсат-М - 09.09.2010

Фитр Бајрам го прославија и муслиманските верници во Косово. Централното празнично клањање се одржа во Големата Џамија во Приштина, која беше претесна да ги прими сите верници, па голем дел од нив ...

Денеска се слави Фитер Бајрам

Алфа - 09.09.2010

По едномесечниот пост во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалаци, утрото во сите џамии се служеше Бајрам-намаз. Поглаварот на ИВЗ, пораката до верниците за мир и здравје, годинава ја испрати ...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Кирилица - 09.09.2010

Муслиманите во Македонија и ширум светот денеска почнуваат да го слават еден од најголемите исламски верски празници - Рамазан Бајрам Првиот ден од овој исламски празник почнува со утринска молитва ...

Груевски организираше Ифтар вечера по повод Рамазан

Кирилица - 09.09.2010

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, по повод големиот муслимански верски празник Рамазан, организираше Ифтар-вечера, на која присуствуваа претседателот на Исламската верска заедница ...

Премиерот организираше Ифтар вечера по повод муслиманскиот празник Рамазан

Сител - 09.09.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, по повод големиот муслимански празник Рамазан, вчера организираше Ифтар-вечера, на која присуствуваа претседателот на Исламската ...

Груевски им го честита Рамазан на сите верници од исламска вероисповед

Сител - 09.09.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска испрати честитка до претседателот на исламската верска заедница во Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџеп, до ...

Државниот врв и политичарите на верниците им го честитаат Рамазан Бајрам

Канал5 - 09.09.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска испрати честитка до претседателот на исламската верска заедница во Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџеп, до ...

Централната прослава на Рамазан Бајрам во Мала Речица

Канал5 - 09.09.2010

Новата Кади Чешма џамија во тетовската населба Мала Речица беше местото каде се одржа централната прослава на муслиманскиот празник Рамазан Бајрам или Фитер Бајрам во Македонија.

Централна прослава на Рамазан Бајрам во Тетово

Сител - 09.09.2010

Од новоизградената Кади - Чешма џамија во тетовска Мала Речица поглаварот на Исламската верска заедница годинава ја испрати празничната порака по повод Рамазан Бајрам.

Порака за Бајрам од поглаварот на ИВЗ

МРТ - 09.09.2010

Поглаварот на Исламската верска заедница им го честита утрешниот празник Фитер Бајрам на сите верници муслимани, со желба да владеат мир, хармонија и љубов.

Се празнува Бајрам

МРТ - 09.09.2010

Муслиманските верници го слават Рамазан Бајрам, еден од двата најзначајни празници во исламот. Рамазан Бајрам означува крај на постот и почеток на деновите за веселба.

Централната прослава во новата Кади Чешма џамија

Вечер - 09.09.2010

Новата Кади Чешма џамија во тетовската населба Мала Речица вчера беше местото каде што се одржа централната прослава на големиот муслимански празник Рамазан Бајрам.

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

eReporter - 09.09.2010

Муслиманите во Македонија и ширум светот денеска почнуваат да го слават еден од најголемите празници - Рамазан Бајрам. Првиот ден од празникот почнува со утринска молитва Бајрам – намаз, што го ...

Се празнува Бајрам

Канал 77 - 09.09.2010

Муслиманските верници го слават Рамазан Бајрам, еден од двата најзначајни празници во исламот. Рамазан Бајрам означува крај на постот и почеток на деновите за веселба.

Министерот Коњановски им го честита Рамазан Бајрам на верниците од исламска вероисповед

Нетпрес - 09.09.2010

По повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, министерот за одбрана на Македонија, Зоран Коњановски, во име на министерството за одбрана и во свое лично име, упати честитка до припадниците на ...

Црвенковски им го честита Рамазан Бајрам на сите верници од исламска вероисповест

Нетпрес - 09.09.2010

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Бранко Црвенковски, денеска по повод големиот верски празник Рамазан Бајрам упати честитка до Реис Ул Улема на Исламската верска зедница, ...

Иванов им го честита празникот на муслиманските верници

Нетпрес - 09.09.2010

По повод верскиот празник Фитер Бајрам, Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов со честитка до поглаварот на Исламската верска заедница Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Еф.

Се празнува Бајрам

Макфакс - 09.09.2010

Муслиманските верници го слават Рамазан Бајрам, еден од двата најзначајни празници во исламот. Рамазан Бајрам означува крај на постот и почеток на деновите за веселба.

За муслиманите заврши рамазанскиот пост - денеска е Фитар Бајрам

Inpress - 09.09.2010

Скопје, 9. септември 2010 (ИНПРЕС) Заврши месецот на постот, молитвата, милоста и опростувањето. За исламските верници, денес е Фитар Бајрам, денот кога роднините и блиските си одат на гости, се ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ до верниците со исламска вероисповед

Inpress - 09.09.2010

Скопје, 9. септември 2010 (ИНПРЕС) ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија со исламска вероисповед, без разлика дали се Македонци, Албанци, Турци, Бошњаци, Роми или сите останати, кои го ...

Бајрамска порака на Реис Ул Улема Сулејман Реџепи

А1 - 08.09.2010

Поглаварот на Исламската верска заедница им го честита утрешниот празник Фитер Бајрам на сите верници муслимани, со желба да владеат мир, хармонија и љубов.

Ифтар вечера во владата

Р.С.Европа - 08.09.2010

Премиерот Никола Груевски денеска приредува Ифтар вечера, по повод големиот муслимански верски празник Рамазан. На Ифтар вечерата се поканети претседателот на Исламската верска заедница, Реис Ул ...

Муслиманите утре го слават Рамазан-Бајрам

Алфа - 08.09.2010

Муслиманите во Република Македонија, како и целиот исламски свет, утре го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, утре ...

Порака за Бајрам од поглаварот на ИВЗ

Форум - 08.09.2010

Поглаварот на Исламската верска заедница им го честита утрешниот празник Фитер Бајрам на сите верници муслимани, со желба да владеат мир, хармонија и љубов „Во текот на овој месец преку учењето на ...

Честитка од поглаварот на ИВЗ за Фитр Бајрам

Алсат-М - 08.09.2010

Низ целиот свет муслиманските верници утре го слават празникот Фитр Бајрам. Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија им го честиташе денеска празникот на сите муслимани посакувајќи им ...

Завршува рамазанскиот пост

Алсат-М - 08.09.2010

Mуслимански верници вечерва го завршуваат постот за светиот месец Рамазан, кој утре треба да биде крунисани со чествувањето на празникот Фитар Бајрам.

Груевски приреди ифтарска вечера

Форум - 08.09.2010

Премиерот Никола Груевски, по повод големиот муслимански празник Рамазан, в среда навечер организираше Ифтар, на која присуствуваа претседателот на ИВЗ Реис Ул Улема Сулејман ефенди Реџепи, повеќе ...

Груевски за Рамазан приредува Ифтар вечера

Канал5 - 08.09.2010

Премиерот Никола Груевски, денеска по повод големиот муслимански верски празник Рамазан, ќе приреди Ифтар вечера. На Ифтар вечерата се поканети претседателот на Исламската верска заедница,Реис Ул ...

Порака од Поглаварот на ИВЗ за Бајрам

Канал5 - 08.09.2010

Утре е Фитар Бајрам,празник на сите муслимани и крај на рамазанаскиот пост. Со желби за здравје и мир поглаварот на ИВЗ им го честиташе празникот на граѓаните на Македонија од исламска вероисповест.

Порака за Бајрам од поглаварот на ИВЗ

Макфакс - 08.09.2010

Поглаварот на Исламската верска заедница им го честита утрешниот празник Фитер Бајрам на сите верници муслимани, со желба да владеат мир, хармонија и љубов.

Рамазан ги обединува моќните и сиромасите, ситите и гладните

Inpress - 08.09.2010

Скопје, 8. септември 2010 (ИНПРЕС) Муслиманите во Република Македонија утре го ќе го одбележат големиот празник Рамазан Бајрам. Утрински Бајрам - намаз утре ќе се служи во сите џамии.

ОНЕ: За Рамазан Бајрам 1,18 денари СМС порака

Нетпрес - 07.09.2010

ОНЕ ја продолжуваат традиција за верските празници и за Рамазан Бајрам секоја пратена порака корисниците ќе ги чини само 1,18 денари.

Мека + Рамазан = гужва (фото)

ЗаЗабава - 06.09.2010

Во едно од најсветите верски локации на планетата се собраа стотици илјадници верници од сите страни на светот, за... ...

Мека: 600.000 верници пред Големата Џамија (фото)

Здраво - 06.09.2010

На последниот петок во месецот рамазан околу 600.000 муслимани ја посетија Големата џамија во Мека на обредот наречен "умра", кој подразбира посета на Каба и верски обреди.