TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над Атлантскиот Океан се формира нова тропска бура

Алсат-М - 17.09.2017

Над Атлантскиот Океан се формира тропската бура Марија, која, според прогнозите, ќе се засили и ќе мине над некој од островите, кои веќе беа опустошени од ураганот Ирма, јавија американските медиуми.

Над Атлантскиот Океан се формира нова тропска бура

ТВ21 - 17.09.2017

Над Атлантскиот Океан се формира тропската бура Марија, која, според прогнозите, ќе се засили и ќе мине над некој од островите, кои веќе беа опустошени од ураганот Ирма, јавија американските медиуми.

Ураганот Норма крај Мексико ослабна на ниво на тропска бура

24 Вести - 17.09.2017

Ураганот Норма, кој се формираше крај пацифичкиот брег на Мексико и се упати кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија, ослабна на ниво на тропска бура, соопшти денеска американскиот Национален центар за урагани (НХЦ).

Над Атлантскиот Океан се формира нова тропска бура

Сител - 17.09.2017

Над Атлантскиот Океан се формира тропската бура Марија, која, според прогнозите, ќе се засили и ќе мине над некој од островите, кои веќе беа опустошени од ураганот Ирма, јавија американските медиуми.

Над Атлантскиот Океан се формира нова тропска бура

Таратур - 17.09.2017

Над Атлантскиот Океан се формира тропската бура Марија, која, според прогнозите, ќе се засили и ќе мине над некој од островите, кои веќе беа опустошени од ураганот Ирма, јавија американските медиуми.

Над Атлантскиот Океан се формира нова тропска бура

Алфа - 17.09.2017

Над Атлантскиот Океан се формира тропската бура Марија, која, според прогнозите, ќе се засили и ќе мине над некој од островите, кои веќе беа опустошени од ураганот Ирма. Над Атлантскиот Океан се формира тропската бура Марија, која, според ...

Ураганот Норма крај Мексико ослабна на ниво на тропска бура

А1 On - 17.09.2017

Ураганот Норма, кој се формираше крај пацифичкиот брег на Мексико и се упати кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија, ослабна на ниво на тропска бура, соопшти денеска американскиот Национален центар за урагани (НХЦ).

Ураганот Норма крај Мексико ослабна на ниво на тропска бура

Сител - 17.09.2017

Ураганот Норма, кој се формираше крај пацифичкиот брег на Мексико и се упати кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија, ослабна на ниво на тропска бура, соопшти денеска американскиот Национален центар за урагани (НХЦ).

Над Атлантскиот Океан се формира нова тропска бура

Курир - 17.09.2017

Над Атлантскиот Океан се формира тропската бура Марија, која, според прогнозите, ќе се засили и ќе мине над некој од островите, кои веќе беа опустошени од ураганот Ирма, јавија американските медиуми.

Над Атлантскиот Океан се формира нова тропска бура

А1 On - 17.09.2017

Над Атлантскиот Океан се формира тропската бура Марија, која, според прогнозите, ќе се засили и ќе мине над некој од островите, кои веќе беа опустошени од ураганот Ирма, јавија американските медиуми.

Нова тропска бура над Атлантскиот Океан

Стандард - 17.09.2017

Над Атлантскиот Океан е формирана тропската бура „Марија“, која според предвидувањата ќе добие на интезитет и ќе помине низ некои острови што веќе биле уништени од ураганот „Ирма“, објави Асошиетед прес.

Адриана Лима објави фотки од куќата после ураганот Ирма…ништо повеќе не е исто!

Таратур - 17.09.2017

Адриана Лима се врати во својот дом во Флорида, откако за време на ураганот Ирма, уживаше со својот дечко, турскиот писател Метин Харо. Откако Лима се врати во својот дом го затекна пустошот кој го остави зад себе ураганот, па објави фотки на кои се ...

Над Атлантскиот Океан се формира нова тропска бура

+инфо - 17.09.2017

Бурата има максимални постојани ветрови од 85 киулометри на час, се наоѓа на околу 1.000 километри од Малите Антили и се движи на запад. Над Атлантскиот Океан се формира тропската бура Марија, која, според прогнозите, ќе се засили и ќе мине над ...

Три големи нови бури се закануваат со нов пустош

Фактор - 17.09.2017

Во западниот дел на Атлантикот се формираат три нови големи тропски бури, од кои Марија веќе е на ниво на ураган и од утре ќе ги погоди истите населени места каде пустосеше Ирма најсилниот ураган досега.

Нова тропска бура над Атлантскиот Океан

Вечер Прес - 17.09.2017

Над Атлантскиот Океан се формира тропската бура Марија, која, според прогнозите, ќе се засили и ќе мине над некој од островите, кои веќе беа опустошени од ураганот Ирма, јавија американските медиуми.

Над Атлантскиот Океан се формира новата тропска бура Марија

Либертас - 17.09.2017

Над Атлантскиот Океан се формира тропската бура Марија, која, според прогнозите, ќе се засили и ќе мине над некој од островите, кои веќе беа опустошени од ураганот Ирма, јавија американските медиуми.

Нова бура во Карипско Море

Локално - 17.09.2017

Во Атлантскиот Океан во близина на брегот на Јужна Америка и на Карибите, се формира тропската бура “Марија” Бурата сега се движи кон запад со брзина од околу 32 км / ч., јавува американскиот центар за урагани.

Над Атлантскиот Океан се формира нова тропска бура...

Н.Македонија - 17.09.2017

Над Атлантскиот Океан се формира нова тропска бура Над Атлантскиот Океан се формира тропската бура Марија, која, според прогнозите, ќе се засили и ќе мине над некој од островите, кои веќе беа опустошени од ураганот Ирма, јавија американските ...

Ураганот Норма се приближува кон северозападниот дел на Мексико

24 Вести - 16.09.2017

Тропската бура Норма која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ураган и се движи кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија. Се очекува Норма да ги погоди јужните делови на Баха Калифорнија во реонот на градот ...

Ураганот Норма се приближува кон северозападниот дел на Мексико

ТВ21 - 16.09.2017

Тропската бура Норма која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ураган и се движи кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија. Се очекува Норма да ги погоди јужните делови на Баха Калифорнија во реонот на градот ...

Бурата Хозе повторно прерасна во ураган

ТВ21 - 16.09.2017

Циклонот Хозе, кој претходно од ураган ослабна на тропска бура, повторно доби на интензитет достигнувајќи ураганско ниво од прва категорија, соопшти американскиот Национален центар за урагани.

Русите ги предизвикале ураганите „Ирма“ , „Харви“ ... ???

Канал5 - 16.09.2017

Одреден број на јавни личности во САД , но и некои медиуми веруваат дека Русите се виновни за силните урагани кои во последно време ја погодија територијата на Америка. Во последните три недели два разорни урагани ги погодија Соединетите американски ...

Ураганот Норма се поблиску до брегот на Мексико

Канал5 - 16.09.2017

Бурата „Норма“над источниот дел на Пацификот прерасна во ураган. Тропската бура Норма која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ураган и се движи кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија.

Бурата Хозе повторно прерасна во ураган

Сител - 16.09.2017

Циклонот Хозе, кој претходно од ураган ослабна на тропска бура, повторно доби на интензитет достигнувајќи ураганско ниво од прва категорија, соопшти американскиот Национален центар за урагани.

Ураганот Норма се приближува кон северозападниот дел на Мексико

+инфо - 16.09.2017

Се очекува Норма да ги погоди јужните делови на Баха Калифорнија во реонот на градот Лос Кабос утре вечер или в понеделник рано изутрина. Тропската бура Норма која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ураган и се движи кон ...

Бурата Хозе повторно прерасна во ураган

А1 On - 16.09.2017

Циклонот Хозе, кој претходно од ураган ослабна на тропска бура, повторно доби на интензитет достигнувајќи ураганско ниво од прва категорија, соопшти американскиот Национален центар за урагани.

Ураганот Норма се приближува кон северозападниот дел на Мексико

Сител - 16.09.2017

Тропската бура Норма која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ураган и се движи кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија. Се очекува Норма да ги погоди јужните делови на Баха Калифорнија во реонот на градот ...

Ураганот Норма се приближува кон Мексико

Макфакс - 16.09.2017

Тропската бура Норма која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ураган и се движи кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија. Се очекува Норма да ги погоди јужните делови на Баха Калифорнија во реонот на градот ...

(ВИДЕО) Ирма направи пустош на рајските острови

Нова ТВ - 16.09.2017

Американската агенција за истражување на вселената објави фотографии кои сведочат за последиците кои ураганот Ирма ги остави врз Карибите, каде во голема мерка е уништен растителниот свет.

Бурата Хозе повторно прерасна во ураган

+инфо - 16.09.2017

Во жариштето на зајакнатиот Хозе дуваат ветришта со јачина од 120 километри на час. Циклонот Хозе, кој претходно од ураган ослабна на тропска бура, повторно доби на интензитет достигнувајќи ураганско ниво од прва категорија, соопшти американскиот ...

Ураганот Норма се приближува кон северозападниот дел на Мексико

А1 On - 16.09.2017

Тропската бура Норма која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ураган и се движи кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија. Се очекува Норма да ги погоди јужните делови на Баха Калифорнија во реонот на градот ...

Ураганот Норма се приближува кон северозападниот дел на Мексико

Алфа - 16.09.2017

Тропската бура Норма која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ураган и се движи кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија. Тропската бура Норма која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ...

Бурата Хозе повторно прерасна во ураган

Алфа - 16.09.2017

Циклонот Хозе, кој претходно од ураган ослабна на тропска бура, повторно доби на интензитет достигнувајќи ураганско ниво од прва категорија. Циклонот Хозе, кој претходно од ураган ослабна на тропска бура, повторно доби на интензитет достигнувајќи ...

Ураганот Норма се приближува кон северозападниот дел на Мексико

Курир - 16.09.2017

Тропската бура Норма која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ураган и се движи кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија. Се очекува Норма да ги погоди јужните делови на Баха Калифорнија во реонот на градот ...

Пред и потоа-после „Ирма“ Карибите не се веќе зелени!

Република - 16.09.2017

Американската агенција за истражување на вселената објави фотографии кои сведочат за последиците кои ураганот Ирма ги остави врз Карибите, каде во голема мерка е уништен растителниот свет.

Бурата Хозе повторно прерасна во ураган

Вечер Прес - 16.09.2017

Циклонот Хозе, кој претходно од ураган ослабна на тропска бура, повторно доби на интензитет достигнувајќи ураганско ниво од прва категорија, соопшти американскиот Национален центар за урагани.

Ураганот Норма се приближува кон северозападниот дел на Мексико

Вечер Прес - 16.09.2017

Тропската бура Норма која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ураган и се движи кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија. Се очекува Норма да ги погоди јужните делови на Баха Калифорнија во реонот на градот ...

(фото) Еве што Адријана Лима затекна во свјот дом по ураганот на Флорида

Локално - 16.09.2017

Манекенката Адријана Лима се врати на Флорида во својот дом по краткото отсуство и затекнала грозни сцени. Адријана на својот Инстаграм профил објави неколку фотографии и покажа што и се случило на нејзината куќа од неконтролираната временска ...

Бурата Хозе повторно прерасна во ураган

Либертас - 16.09.2017

Циклонот Хозе, кој претходно од ураган ослабна на тропска бура, повторно доби на интензитет достигнувајќи ураганско ниво од прва категорија, соопшти американскиот Национален центар за урагани.

Ураганот Норма се приближува кон северозападниот дел на Мексико

Либертас - 16.09.2017

Тропската бура Норма која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ураган и се движи кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија. Се очекува Норма да ги погоди јужните делови на Баха Калифорнија во реонот на градот ...

Ураганот Норма се приближува кон Мексико

Точка - 16.09.2017

Тропската бура Норма која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ураган и се движи кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија. Се очекува Норма да ги погоди јужните делови на Баха Калифорнија во реонот на градот ...

Ураганот Норма се приближува кон северозападниот дел на Мексико

Локално - 16.09.2017

– Тропската бура Норма која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ураган и се движи кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија. Се очекува Норма да ги погоди јужните делови на Баха Калифорнија во реонот на ...

По ‘Ирма”, Карибите веќе не се зелени

Локално - 16.09.2017

Американската агенција за истражување на вселената објави фотографии кои сведочат за последиците кои ураганот Ирма ги остави врз Карибите, каде во голема мерка е уништен растителниот свет.

(ВИДЕО) ИРМА БЕШЕ НЕМИЛОСРДНА: После 300 години никој не живее на овој туристички рај

Фактор - 16.09.2017

Кога ураганот Ирма го опустоши карипскиот остров Барбуда, ова преубаво место стана целосно ненаселено. И денес, прв пат после неколку векови овде не живее ама баш никој. „Штетата е целосна.

Ураганот Норма се приближува кон северозападниот дел на Мексико...

Н.Македонија - 16.09.2017

Ураганот Норма се приближува кон северозападниот дел на Мексико Тропската бура Норма, која се појави во источниот дел на Тихиот Океан, прерасна во ураган и се движи кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија.

Ефектот oд Харви се рефлектира во податоците за индустриското производство во САД

Денар - 16.09.2017

Индустриското производство во САД опадна во август, откако ураганот Харви го намалил рафинирањето на нафта, како и хемиската индустрија, објави „ Ројтерс “, цитирајќи го извештајот на Федералните резерви.

Над 80 загинати во ураганот Харви во Тексас

Алсат-М - 15.09.2017

Веројатно над 80 лица загинаа при ударот на ураганот Харви во Тексас пред три недели, предизвикувајќи катастрофални поплави, соопшти гувернерот на оваа американска сохузна држава Грег Абот.

Над 80 загинати во ураганот Харви во Тексас

24 Вести - 15.09.2017

Веројатно над 80 лица загинаа при ударот на ураганот Харви во Тексас пред три недели, предизвикувајќи катастрофални поплави, соопшти гувернерот на оваа американска сохузна држава Грег Абот.

Над 80 загинати во ураганот Харви во Тексас

Скопје24 - 15.09.2017

Веројатно над 80 лица загинаа при ударот на ураганот Харви во Тексас пред три недели, предизвикувајќи катастрофални поплави, соопшти гувернерот на оваа американска сохузна држава Грег Абот.

Над 80 загинати во ураганот Харви во Тексас

Курир - 15.09.2017

Веројатно над 80 лица загинаа при ударот на ураганот Харви во Тексас пред три недели, предизвикувајќи катастрофални поплави, соопшти гувернерот на оваа американска сохузна држава Грег Абот.

Ураганот Харви во Тексас исфрли мистериозно чудовиште на морскиот брег (видео)

Таратур - 15.09.2017

Ураганот „Харви“ на тексашките плажи исфрли мистериозно морско животно, за кое биологот Кенет Тај верува дека е змиолика јагула со заби. Рибата (или животното) ја пронашла жена задолжена за проценка на штетите од ураганот, која потоа постави неколку ...

Над 80 загинати во ураганот Харви во Тексас

Алфа - 15.09.2017

Веројатно над 80 лица загинаа при ударот на ураганот Харви во Тексас пред три недели, предизвикувајќи катастрофални поплави, соопшти гувернерот на оваа американска сохузна држава Грег Абот.

Над 80 загинати во ураганот Харви во Тексас

+инфо - 15.09.2017

Во стихијата се оштетени или разурнати близу 140.000 домови. Веројатно над 80 лица загинаа при ударот на ураганот Харви во Тексас пред три недели, предизвикувајќи катастрофални поплави, соопшти гувернерот на оваа американска сохузна држава Грег Абот.

За разорната моќ на циклонот

Факултети - 15.09.2017

Колумна на Викторија Митевска Прва вест што ја здогледувам на порталите последните денови – беснеењето на најсилниот ураган што го погодил Атлантикот. Гледам мноштво слики кои сведочат за јачината и пустошот на овој феномен.

Контроверзна шминка инспирирана од ураганот Ирма ги разлути сите на Твитер

Црнобело - 15.09.2017

Убаво е да се задржи ведрината во тешките моменти, но некои луѓе ја преминуваат границата и од сè сакаат да направат тренд. Додека ураганот Ирма пустошеше низ Флорида , шминкерката Кали Харлоу се обиде на нелогичен начин да ја подигне свеста за ...

Над 80 загинати во ураганот Харви во Тексас

А1 On - 15.09.2017

Веројатно над 80 лица загинаа при ударот на ураганот Харви во Тексас пред три недели, предизвикувајќи катастрофални поплави, соопшти гувернерот на оваа американска сохузна држава Грег Абот.

Над 80 загинати во ураганот Харви во Тексас

Сител - 15.09.2017

Веројатно над 80 лица загинаа при ударот на ураганот Харви во Тексас пред три недели, предизвикувајќи катастрофални поплави, соопшти гувернерот на оваа американска сохузна држава Грег Абот.

Водената стихија однесе многу животи - се зголеми бројот на загинати во ураганот „Ирма“

Press24 - 15.09.2017

Веројатно над 80 лица загинаа при ударот на ураганот Харви во Тексас пред три недели, предизвикувајќи катастрофални поплави, соопшти гувернерот на оваа американска сохузна држава Грег Абот.

Се зголеми бројот на загинати во ураганот „Ирма“

Пулс24 - 15.09.2017

Веројатно над 80 лица загинаа при ударот на ураганот Харви во Тексас пред три недели, предизвикувајќи катастрофални поплави, соопшти гувернерот на оваа американска сохузна држава Грег Абот.

Вистинско чудо: Породување среде ураган

Пулс24 - 15.09.2017

Среде природната непогода, која ја погоди Флорида, налетот на ураганот Ирма, во една куќа во Мајами се роди девојче. Бебето е родено во родителскиот дом, со помош на советите, кои лекарите на мајката и ги давале преку телефон.

ДОАЃА НОВ УРАГАН: Kои земји ќе ги погоди?

Фактор - 15.09.2017

Се појави нов ураган Макс. Се оечкува дека овој ураган кој се оформи во близина на јужниот брег на Мексико, би можел денеска да ја погоди оваа земја, пренесува АП. Од американскиот Национален центар за урагани порачуваат дека Макс носи ветрови со ...

Над 80 загинати во ураганот Харви во Тексас

Либертас - 15.09.2017

Веројатно над 80 лица загинаа при ударот на ураганот Харви во Тексас пред три недели, предизвикувајќи катастрофални поплави, соопшти гувернерот на оваа американска сохузна држава Грег Абот.

Нов ураган: Макс му се приближува на Мексико

Точка - 15.09.2017

Се прогнозира дека ураганот Макс, кој се оформи во близина на јужниот брег на Мексико, би можел денес да ја погоди оваа земја, пренесува АП. Од американскиот Национален центар за урагани порачуваат дека Макс носи ветрови со брзина до 120 километри ...

(ВИДЕО) Доналд Трамп им делеше сендвичи на погодените од ураганот Ирма на Флорида

Точка - 15.09.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп, делеше сендвичи, а потпретседателот Мајк Пенс банани, во кампот во кој се сместени погодените жители на Флорида од ураганот Ирма. Според последните податоци, во ураганот на Флорида загинаа 12 лица, а речиси ...

Над 80 загинати во ураганот Харви во Тексас

Локално - 15.09.2017

Веројатно над 80 лица загинаа при ударот на ураганот Харви во Тексас пред три недели, предизвикувајќи катастрофални поплави, соопшти гувернерот на оваа американска сохузна држава Грег Абот.

Над 80 загинати во ураганот Харви во Тексас...

Н.Македонија - 15.09.2017

Над 80 загинати во ураганот Харви во Тексас Веројатно над 80 лица загинаа при ударот на ураганот Харви во Тексас пред три недели, предизвикувајќи катастрофални поплави, соопшти гувернерот на оваа американска сохузна држава Грег Абот.

Над 80 загинати во ураганот Харви во Тексас

Идивиди - 15.09.2017

Веројатно над 80 лица загинаа при ударот на ураганот Харви во Тексас пред три недели, предизвикувајќи катастрофални поплави, соопшти гувернерот на оваа американска сохузна држава Грег Абот.

Пет американски претседатели заедно помагаат во катастрофата од ураганите Харви и Ирма

Сакам да кажам - 14.09.2017

Од моментот кога претседателите ќе заминат од функцијата на нив им почнува доживотна пензија. Меѓутоа, тие знаат да се активираат преку волонтерски иницијативи, поттикнувајќи ги Американците да реагираат за време човечките катастрофи како ураганите ...

По Ирма и Хозе , доаѓа ураганот Макс

Канал5 - 14.09.2017

Ураганот Макс се наближува кон брегот на Мексико , на крајбрежјето на Тихиот Океан . Се прогнозира дека ураганот Макс носи ветришта со брзина од 120 километри на час и дека во моментов се наоѓа на 85 километри југозападно од летувалиштето Акапулко .

Фото: Ураганот „Харви“ на плажа во Тексас исфрли мистериозно суштество!?

Канал5 - 14.09.2017

Чудно суштество без очи со остри заби како жилет се појави на плажа во Тексас по налетите на ураганот Харви. Фотографиите од мистериозното суштество се објавени на Твитер од Прити Десеј од една организација за заштита на животната средина која ...

Мистериозно суштество се појави по ураганот во Тексас

А1 On - 14.09.2017

По ураганот „Харви“ на плажа во Тексас Сити се појави мистериозно морско животно, за кое биологот Кенет Тај верува дека е змиолика јагула со заби. Рибата ја пронашла жена задолжена за проценка на штетите од ураганот, која потоа постави неколку ...

Мистериозно суштество се појави по ураганот во Тексас

Сител - 14.09.2017

По ураганот „Харви“ на плажа во Тексас Сити се појави мистериозно морско животно, за кое биологот Кенет Тај верува дека е змиолика јагула со заби. Рибата ја пронашла жена задолжена за проценка на штетите од ураганот, која потоа постави неколку ...

Целиот свет запрепастен - се појави мистериозно суштество по ураганот

Press24 - 14.09.2017

По ураганот „Харви“ на плажа во Тексас се појави мистериозно морско суштество, а биологот и експерт за јагули Кенет Тај верува дека зтанува збор за змијолика јагула со заби. Жена, која на плажата ја проценувала штетата направена од ураганот, го ...

Мистериозно суштество се појави по ураганот во Тексас Сити

+инфо - 14.09.2017

Bиологот Кенет Тај верува дека станува збор за змиолика јагула со заби. По ураганот „Харви“ на плажа во Тексас Сити се појави мистериозно морско животно, за кое биологот Кенет Тај верува дека е змиолика јагула со заби.

Ураганот Ирма ги претвори улиците на Флорида во плажи

Кајгана - 14.09.2017

Ураганот Ирма донесе големи проблеми, предизвикувајќи голема материјална штета и оставајќи зад себе жртви и хаос. Околината на Нејплс, Флорида и островите Флорида Кијс претрпеа огромни штети, а без струја останаа околу 4 милиони луѓе.

По ураганот Ирма, на плажата се појави мистериозно суштество со џиновски заби

Репортер - 14.09.2017

Животното го открила Прити Десај на плажата во Тексас во Сити. Таа постирала неколку фотографии и побарала помош на Твитер за да го идентификува. По ураганот Харви, на плажата во Тексас се појави мистериозно морско суштество, а биологот експерт за ...

Ураганот Ирма улица на Флорида ја претвори во песочна плажа

Таратур - 14.09.2017

Ураганот Ирма донесе огромни проблеми и предизвика материјална штета, а однесе и многу жртви на Флорида, оставајќи зад себе вистински хаос. Околината на Нејплс, Мајами и островите Флориа Кис претрпеа огромни штети, а без струја останаа околу четири ...

(Видео) Мистериозно суштество се појави по ураганот во Тексас

Скопје24 - 14.09.2017

По ураганот „Харви“ на плажа во Тексас Сити се појави мистериозно морско животно, за кое биологот Кенет Тај верува дека е змиолика јагула со заби. Рибата ја пронашла жена задолжена за проценка на штетите од ураганот, која потоа постави неколку ...

Ураганот Макс му се заканува на Мексико

Press24 - 14.09.2017

Се прогнозира дека ураганот „Макс“, кој настанал кај јужниот пацифички брег на Мексико, би можел денес да ја погоди земјата, пренесува АП. Од американскиот Национален центар за урагани порачуваат дека Макс носи ветрови со брзина до 120 километри на ...

Ураганот Макс му се заканува на Мексико

Курир - 14.09.2017

Се прогнозира дека ураганот „Макс“, кој настанал кај јужниот пацифички брег на Мексико, би можел денес да ја погоди земјата, пренесува АП. Од американскиот Национален центар за урагани порачуваат дека Макс носи ветрови со брзина до 120 километри на ...

Нов ураган: Макс му се приближува на Мексико

Макфакс - 14.09.2017

Се прогнозира дека ураганот Макс, кој се оформи во близина на јужниот брег на Мексико, би можел денес да ја погоди оваа земја, пренесува АП. Од американскиот Национален центар за урагани порачуваат дека Макс носи ветрови со брзина до 120 километри ...

Флорида по „Ирма“: Осум лица починале поради прекината климатизација

Слободен Печат - 14.09.2017

Како последица на ураганот „Ирма“ во дом за стари лица бил прекинат системот на климатизирање и вентилација на зградата. Центарот за рехабилитација во Холивуд Хил бил евакуиран откако осум постојани пациенти починале поради прекин во работата на ...

Трамп: Сите завршија неверојатна работа во Флорида

Глас на Америка - 14.09.2017

Претседателот денес ја посети оваа сојузна држава, која ја прогласи за најпогодена од ураганот Ирма Претседателот Доналд Трамп ги поздрави напорите на Армијата и на итните служби, во справување со штетите од ураганот Ирма, при денешното патување во ...

(ВИДЕО) Доналд Трамп им делеше сендвичи на погодените од ураганот Ирма на Флорида

Макфакс - 14.09.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп, делеше сендвичи, а потпретседателот Мајк Пенс банани, во кампот во кој се сместени погодените жители на Флорида од ураганот Ирма. Според последните податоци, во ураганот на Флорида загинаа 12 лица, а речиси ...

Мистериозно суштество се појави по ураганот во Тексас

Курир - 14.09.2017

По ураганот „Харви“ на плажа во Тексас Сити се појави мистериозно морско животно, за кое биологот Кенет Тај верува дека е змиолика јагула со заби. Рибата ја пронашла жена задолжена за проценка на штетите од ураганот, која потоа постави неколку ...

Ја откажале својата венчавка за да им помогнат на жртвите од Ирма

Вечер Прес - 14.09.2017

Два членови од Националната Воздушна Безбедност ја откажаа својата венчавка за да помогнат во местата кои беа зафатени од ураганот Ирма. Два членови од Националната Воздушна Безбедност ја откажаа својата венчавка за да помогнат во местата кои беа ...

Лепа Брена конечно откри: Што навистина се случи со мојата куќа во Мајами

Пулс24 - 14.09.2017

Ураганот Ирма ја погоди Флорида, евакуирани се 6 милиони луѓе. Лепа Брена откри во каква состојба е нејзината вила во Мајами Куќата е во ред! Ви благодарам што се грижите - кратко искоментирала легендарната фолк ѕвезда.

13 најдобри слики од дивиот свет за 2017 година

Точка - 14.09.2017

Извонредните слики од дивиот свет се одбрани за оваа година. Тие ги прикажуваат убавините на природата и моќта на животните. Ова вреди да се погледне! Од неодамна сме сведоци на суровата страна на природата со ураганот Ирма, кој напаѓаше по ...

Се појави мистериозно суштество по ураганот

Пулс24 - 14.09.2017

По ураганот „Харви“ на плажа во Тексас се појави мистериозно морско суштество, а биологот и експерт за јагули Кенет Тај верува дека зтанува збор за змијолика јагула со заби. Жена, која на плажата ја проценувала штетата направена од ураганот, го ...

Ричард Бренсон има план за обнова на Карибите по Ирма

Локално - 14.09.2017

Ураганот Ирма нанесе огромни штети на американско тло и на островите. Ирма ги уништи и Карибите, каде уништи многу билки, поради што нивната боја е сменета. За да се санира штетата и островите Барбуда и Антигва да се обноват, ќе биде потребно да се ...

Ураганот Макс му се заканува на Мексико

Пулс24 - 14.09.2017

Се прогнозира дека ураганот „Макс“, кој настанал кај јужниот пацифички брег на Мексико, би можел денес да ја погоди земјата, пренесува АП. Од американскиот Национален центар за урагани порачуваат дека Макс носи ветрови со брзина до 120 километри на ...

Сателитски снимки го откриваат ужасот по Ирма (Видео)

Република - 14.09.2017

Сателитски снимки на најдобар начин го покажуваат ужасот и деструкцијата на ураганот Ирма кој ги погоди Карибите и САД и се смета за еден од најсилните во досегашната историја. Досега се регистрирани 22 жртви во САД, како и голем број на уништени ...

Мистериозно суштество на плажата во Тексас

Идивиди - 14.09.2017

Невремето кое го зафати САД исфрли многу нешта од водата, меѓу кои и едно необично морско суштество. Суштеството беше забележано на плажа во Тексас Сити, непосредно по пустошењето на ураганот „Харви“.

55 загинати од „Ирма“

Канал5 - 13.09.2017

Како последица од ураганот „Ирма“ досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55. Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, наведе дека шест лица загинале во сообраќајни несреќи, четворица при подготовките за ...

Во налет на ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе

24 Вести - 13.09.2017

Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55. Портпаролот на гувернерот на Флорида наведе дека шест лица загинале во сообраќајни несреќи, четворица при подготовките за невремето, едно ...

Во налет на ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе

Алфа - 13.09.2017

Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55. Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55.

Видео: Додека луѓето се евакуираа од ураганот Ирма, има некој што не ги заборави и животните

Press24 - 13.09.2017

Флорида деновиве го живее „новиот“ живот по ураганот Ирма кој ја погоди државата пред само неколку денови. Но она што е интересно освен евакуацијата на пет милионите жители некој помислил и на евакуација на животните.

Ирма однесе 55 животи

Кајгана - 13.09.2017

Властите објавија дека бројот на жртвите од ураганот Ирма на Флорида се искачил на 12, додека вкупниот број на загинати од невремето е 55. Најпознатите американски филмски и музички ѕвезди организираа Телетон, со цел собирање пари, неопходни за ...

Изгледа како демон на уништувањето: Страшна снимка од ураганот „Ирма“ го исплаши светот

Сител - 13.09.2017

Пред 18 часа на страницата EBUZZ на Фејсбук е објавено видео од ураганот „Ирма“ во Флорида и светот се шокираше. На видеото е прикажано човечко лице кое како на светот да му дава некоја знаковна порака. Погледнете...

Петмина починати во дом за стари во Флорида оставени без струја

Алфа - 13.09.2017

Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја, во деновите по налетот на ураганот Ирма. Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја, во деновите по налетот на ураганот Ирма.

(Галерија) Смислата за хумор не ги напушти жителите на Флорида за време на ураганот Ирма

Скопје24 - 13.09.2017

Ураганот Ирма беше еден од најсилните урагани кои што ги погодиле САД и Флорида и тој предизвика огромна материјална штета и повеќе од 45 жртви. Сепак, дел од жителите на Флорида го дочекаа ураганот со доза на хумор која што покажа дека со позитивен ...

Пет лица починаа во дом за стари во Флорида по налетот на „Ирма“

Press24 - 13.09.2017

Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја, во деновите по налетот на ураганот Ирма. Локалната полиција соопшти дека од домот претходно биле евакуирани 120 стари и немоќни луге, откако ураганот предизвика прекин на ...

Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја

А1 On - 13.09.2017

Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја, во деновите по налетот на ураганот Ирма. Локалната полиција соопшти дека од домот претходно биле евакуирани 120 стари и немоќни луѓе, откако ураганот предизвика прекин на ...

Нема крај ужасот на Флорида: Петмина починати во дом за стари, останале без струја

Сител - 13.09.2017

Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја, во деновите по налетот на ураганот Ирма. Локалната полиција соопшти дека од домот претходно биле евакуирани 120 стари и немоќни луге, откако ураганот предизвика прекин на ...

Марко Јариќ преплашен: Ирма не го поштеди!

Курир - 13.09.2017

Поранешниот кошаркар Марко Јариќ го напушти својот имот на Мајами поради ураганот Ирма кој деновиве пустоши по Флорида. Jариќ заедно со ќерките си замина од загрозеното подрачје, па сега е во својот стан во Лос Анџелес и не планира да се врати ...

Во налет на ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе

+инфо - 13.09.2017

Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55. Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55.

Сѐ поголем бројот на жртвите од ураганот „Ирма“ - предизвика сообраќајки и струјни удари

Press24 - 13.09.2017

Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55. Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, наведе дека шест лица загинале во сообраќајни несреќи, четворица при подготовките за ...

Во налет на ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе

А1 On - 13.09.2017

Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55. Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, наведе дека шест лица загинале во сообраќајни несреќи, четворица при подготовките за ...

Во налет на ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе

Курир - 13.09.2017

Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55. Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, наведе дека шест лица загинале во сообраќајни несреќи, четворица при подготовките за ...

Во налет на ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе

Сител - 13.09.2017

Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55. Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, наведе дека шест лица загинале во сообраќајни несреќи, четворица при подготовките за ...

Ирма пост фестум: 55 жртви и неколку години опоравување

Нова ТВ - 13.09.2017

Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што вкупниот број на жртви се искачи на 55. Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, објави дека шест лица загинале во сообраќајни несреќи, четворица при подготовките ...

Како изгледа Дизни царството после ураганот Ирма? (фото)

Црнобело - 13.09.2017

Дизни ресортот и тематскиот парк Магичното кралство лоцирани во Флодира ги затворија вратите во неделата и понеделникот, заради штетата предизвикана од ураганот Ирма. Ова е шесто затворање на вратите во 45-годишната историја на постоење на Дизни ...

Куба после Ирма

Кајгана - 13.09.2017

Немилосрдниот ураган Ирма го опустоши поголемиот дел од Куба, а најмалку десет лица ги загубија животите во рушевините. Повеќето од нив настрадаа во ...

Ураганот „Ирма“ усмрти над 50 луѓе на карипска и американска територија

МРТ - 13.09.2017

Жртвите загинале во сообраќајни несреќи, струјни удари, влошување на здравствената состојба, а дел од нив настрадале и при подготовките за ураганот... Ураганот Ирма усмрти 55 луѓе во САД и на Карипските острови.

Ураганот Ирма не им ја уништи смислата за хумор на жителите на Флорида

Црнобело - 13.09.2017

Изминатиов период, светот е преплавен со трагичните вести за природната катастрофа наречена ураганот Ирма. Силниот ураган ја повлече водата на Бахамите , пустошеше низ Мајами , а направи и огромни штети на Флорида .

Ирма однесе 55 животи, познати личности се вклучија во собирање помош за обнова

Макфакс - 13.09.2017

Властите објавија дека бројот на жртвите од ураганот Ирма на Флорида се искачил на 12, додека вкупниот број на загинати од невремето е 55. Најпознатите американски филмски и музички ѕвезди организираа Телетон, со цел собирање пари, неопходни за ...

Ќе ви го стопли срцето: Додека луѓето се евакуираа од ураганот Ирма, има некој што не ги заборави и животните (ВИДЕО)

Курир - 13.09.2017

Флорида деновиве го живее „новиот“ живот по ураганот Ирма кој ја погоди државата пред само неколку денови. Но она што е интересно освен евакуацијата на пет милионите жители некој помислил и на евакуација на животните.

Фото: Цел Холивуд се здружи и собра преку 44 милиони долари за жртвите на ураганот

Press24 - 13.09.2017

Славни личности од светот на шоу-бизнисот се обединија за да се соберат што повеќе средства за настраданите од ураганите Ирма и Харви. За време на едночасовната хуманитарна емисија „Hand in Hand hurricane relief benefit“ беа донирани 14 милиони ...

Не стигнале да реагираат - Брена се огласи во врска со штетите од ураганот врз нејзиниот дом

Press24 - 13.09.2017

Ураганот „Ирма“ последниве неколку дена направи пустош, а покрај тоа и во елитниот крај Мајами Саут Бич каде што Лепа Брена поседува вила. Како што се шпекулираше, штетата која е настаната е огромна, но и пејчката се огласи и објасни во каква ...

Интензивни чекори за обнова по Ирма

Глас на Америка - 13.09.2017

Франција и Велика Британија ветија поголема помош Во време кога траат активностите за потрага и спасување на Флорида Кис по лица засегнати од ураганот Ирма, лидерите на Франција и Велика Британија ветија дека ќе ја засилат помошта на нивните ...

Пет лица починаа во дом за стари во Флорида по налетот на „Ирма“

Курир - 13.09.2017

Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја, во деновите по налетот на ураганот Ирма. Локалната полиција соопшти дека од домот претходно биле евакуирани 120 стари и немоќни луге, откако ураганот предизвика прекин на ...

Пет лица починаа во дом за стари на Флорида по налетот на ураганот Ирма

Макфакс - 13.09.2017

Пет лица починале во дом за стари лица на Флорида кога останале без струја во деновите по налетот на ураганот Ирма. Локалната полиција соопшти дека од домот претходно биле евакуирани 120 стари и немоќни луѓе бидејќи ураганот предизвикал прекин на ...

„Ирма“ уби најмалку 77 луѓе, 36 во САД

Стандард - 13.09.2017

Ураганот „Ирма“ предизвика смрт на најмалку 77 лица, од кои 36 во САД, објави Ројтерс. Стихијата предизвика смрт на осум и рани 40 лица во округот Монро, во најјужниот дел на државата Флорида, која го вклучува архипелагот Флорида Кис, соопштија ...

Србија се обидува да ги евакуира своите државјани од Карибите

МКД - 13.09.2017

Владата на Србија прави сѐ што може да им помогне на своите државјани на карипскиот остров Сен Мартен, погоден од ураганот Ирма, а помош е побарана и од Шпанија, изјави министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ.

Лима не се плаши од Ирма – ужива во ВИП луксуз и гајле си нема

Таратур - 13.09.2017

Типичен пример за безгрижно живеење во луксуз е манекенката Адријана Лима. Додека Мајами е на удар на ураганот Ирма, Лима ужива во вечерните излегувања и ВИП настаните. И покрај тоа што поседува куќа на регионот што е зафатен од невремето, ...

Србинка останала во сред ураган: Овие фотографии уште не сте ги виделе – Галерија

Скопје24 - 13.09.2017

Лидија Драгичевиќ која живее во Мајами со група Срби останала во градот во кој имало паника заради ураганот. Таа го фотографирала ураганот Ирма кој помина низ градот корнејќи дрвја, рушејќи конструкции и превртувајќи автомобили.

Црна сметка: Ураганот “Ирма” уби најмалку 77 луѓе, од кои 36 во САД…

Локално - 13.09.2017

Ураганот Ирма уби најмалку 77 луѓе, од кои 36 во САД, објави Ројтерс. Стихијата предизвикала осум смртни случаи и повредени 40 лица во округот Монро, во најјужниот дел на Флорида, која го вклучува и архипелаг Флорида Кис, објавија локалните власти.

Додека луѓето се евакуираа од ураганот Ирма, има некој што не ги заборави и животните

Пулс24 - 13.09.2017

Флорида деновиве го живее „новиот“ живот по ураганот Ирма кој ја погоди државата пред само неколку денови. Но она што е интересно освен евакуацијата на пет милионите жители некој помислил и на евакуација на животните.

(ФОТО) ОВИЕ ОСТРОВИ БЕА РАЈ ЗА ОДМОР: Фотографиите покажуваат како изгледаат по Ирма

Фактор - 13.09.2017

Американската вселенска агенција НАСА објави фотографии од кои се гледа како изгледаат карписките острови по ураганот Ирма. Ураганот ги уништи билките, така што наместо зелени, сега овие острови се сиви.

Зошто ураганот кој пустоши во Средна Америка се вика Ирма?

Пулс24 - 13.09.2017

Харви го погоди Тексас, Ирма ги опустоши Карипските острови, Мајами и Флорида, а вниманието на метеоролозите во моментов е посветено на Хозе и Катја, кои следуваат. Зошто на овие метеоролошки појави им се даваат имиња на луѓе? Доколку истите имаат ...

Пет лица починаа во дом за стари на Флорида по налетот на ураганот Ирма

Точка - 13.09.2017

Пет лица починале во дом за стари лица на Флорида кога останале без струја во деновите по налетот на ураганот Ирма. Локалната полиција соопшти дека од домот претходно биле евакуирани 120 стари и немоќни луѓе бидејќи ураганот предизвикал прекин на ...

Како е на Сент Мартин по ураганот Ирма!

Тера - 13.09.2017

Едно момче го изгубило пасошот по што е вратено од аеродром. Меѓу „заробените“ Срби има и два бебиња на возраст од 3 и 5 месеци. На островот Сент Мартин по ураганот Ирма луѓето се без храна и вода.

(ФОТО) СРБИНКА ВО СРЕД УРАГАН: Овие фотографии уште не сте ги виделе

Фактор - 13.09.2017

Лидија Драгичевиќ која живее во Мајами со група Срби останала во градот во кој имало паника заради ураганот. Таа го фотографирала ураганот Ирма кој помина низ градот корнејќи дрвја, рушејќи конструкции и превртувајќи автомобили.

Во налет на ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе

Либертас - 13.09.2017

Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55. Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, наведе дека шест лица загинале во сообраќајни несреќи, четворица при подготовките за ...

Ирма ги слабее и крева берзите

Фактор - 13.09.2017

Откако ослабна ураганот Ирма индексот на берзата порасна. Францускиот индекс CAC 40 пораснал за 0.7%, а германскиот DAX за 0.6%, а британскиот FTSE 100 падна за 0.2%. Се очекува раст и кај американскиот индекс кој вчера имаше добивка од 1%.

Франција, Британија и Холандија во посета на Карипските Острови погодени од ураганот Ирма

Точка - 13.09.2017

Европските земји ги зголемуваат напорите за помош на нивните карипски територии уништени од ураганот Ирма поради критиките за слабиот и задоцнет одговор за помош, објави Би-би-си. Францускиот претседател Емануел Макрон, кој ги посети француските ...

НАСА објавила фотографија од вселената која покажува колку Карибите ја промениле бојата по Ирма

Точка - 13.09.2017

Изолацијата, поради која островите некогаш биле рај за одмор, сега ги претворила во хаотичен кошмар. Американската агенција НАСА, објавила фотографии кои најдобро ги прикажуваат последиците од ураганот Ирма, кој ги опустошил Карипските острови и ...

(ВИДЕО) По Ирма ова видео ги воодушеви сите

Фактор - 13.09.2017

Во Вест Кендал во Флорида веднаш по ураганот Ирма е забележана калуѓерка како со моторна пила го сече дрвото кое паднало и го блокирало патот. Сестра Маргарет Ен сакала да им помогне на своите сограѓани, а ја сликал полицаец.

Во ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе

Пулс24 - 13.09.2017

Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55. Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, наведе дека шест лица загинале во сообраќајни несреќи, четворица при подготовките за ...

Ирма однесе 55 животи, познати личности се вклучија во собирање помош за обнова

Точка - 13.09.2017

Властите објавија дека бројот на жртвите од ураганот Ирма на Флорида се искачил на 12, додека вкупниот број на загинати од невремето е 55. Најпознатите американски филмски и музички ѕвезди организираа Телетон, со цел собирање пари, неопходни за ...

Видео: Сателитски снимки го откриваат ужасот по Ирма

Фактор - 13.09.2017

Сателитски снимки на најдобар начин го покажуваат ужасот и деструкцијата на ураганот Ирма кој ги погоди Карибите и САД и се смета за еден од најсилните во досегашната историја. Досега се регистрирани 22 жртви во САД, како и голем број на уништени ...

Ураганот Ирма однесе 55 жртви и огромна матерјална штета

Локално - 13.09.2017

– Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55. Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, наведе дека шест лица загинале во сообраќајни несреќи, четворица при подготовките за ...

Пар ја откажа својата венчавка за да им помогнат на жртвите од Ирма

Точка - 13.09.2017

Два членови од Националната Воздушна Безбедност ја откажаа својата венчавка за да помогнат во местата кои беа зафатени од ураганот Ирма. Лорен Дурам и Мајкл Дејвис сепак се венчаа во конференциски ценатр во Орландо само неколку часа пред да стапат ...

(ФОТО) СРБИ РАСКАЖУВААТ: Како е на Сент Мартин по ураганот Ирма?

Фактор - 13.09.2017

Едно момче го изгубило пасошот по што е вратено од аеродром. Меѓу „заробените“ Срби има и два бебиња на возраст од 3 и 5 месеци. На островот Сент Мартин по ураганот Ирма луѓето се без храна и вода.

Во налет на ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе...

Н.Македонија - 13.09.2017

Во налет на ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55. Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, наведе дека шест лица загинале во ...

Петмина починати во дом за стари лица во Флорида...

Н.Македонија - 13.09.2017

Петмина починати во дом за стари лица во Флорида Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја, во деновите по налетот на ураганот Ирма. Локалната полиција соопшти дека од домот претходно биле евакуирани 120 стари и ...

Флорида под вода и без струја по Ирма...

Н.Македонија - 13.09.2017

Флорида под вода и без струја по Ирма Две третини од домовите на Флорида, или околу 6,5 милиони, се без струја, а големи делови од населените места сѐ уште се под вода, по налетот на ураганот Ирма во американската сојузна држава.

Брена се огласи: Ирма и зададе главоболка – еве во каква состојба е нејзиниот луксузен имот на Мајами!

Вистина.мк - 13.09.2017

Ураганот Ирма и зададе главоболка и на пејачката Лепа Брена која има луксузен имот на Мајами. Имено, страшната непогода направи разорна штета во Америка, а пејачката по пој повод се огласи за еден српски медиум и објасни каква е состојбата со ...

Марко Јариќ преплашен: Ирма не го поштеди!

Вистина.мк - 13.09.2017

Поранешниот кошаркар Марко Јариќ го напушти својот имот на Мајами поради ураганот Ирма кој деновиве пустоши по Флорида. Jариќ заедно со ќерките си замина од загрозеното подрачје, па сега е во својот стан во Лос Анџелес и не планира да се врати ...

Во налет на ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе

Идивиди - 13.09.2017

Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55. Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, наведе дека шест лица загинале во сообраќајни несреќи, четворица при подготовките за ...

Ураганот „Ирма“ ја уништил луксузната вила од милион евра на Лепа Брена во Мајами

Канал5 - 12.09.2017

Балканската музичка ѕвезда Лепа Брена е очајна поради ураганот „Ирма“. Страшниот ураган го погоди и Саут Бич , елитен кварт во Мајами каде Брена има луксузна вила од милион евра. Според српските медиуми, вилата на Брена претрпела големи штети од ...

Последиците од Ирма и натаму закана за Флорида

24 Вести - 12.09.2017

Ураганот Ирма кој изгуби од силата и се претвори во тропска бура и натаму слабее кон тропски циклон и веројатно до вечерва целосно ќе ја изгуби силата, соопшти националниот центар за урагани на САД.

Ирма остави пустош

Deutsche Welle - 12.09.2017

Ветрот и дождот попуштаат, водата во поплавените региони полека се повлекува. Но, на Флорида дури сега се гледа вистинскиот размер на катастрофата што ја предизвика ураганот Ирма. На Флорида почнаа работите на расчистување по походот на ураганот ...

Шест и пол милиони луѓе во Флорида и натаму без струја

Канал5 - 12.09.2017

Околу шест пол милиони домаќинства останаа без електрична енергија поради ураганот "Ирма" во Флорида. Според информациите, во моментов со обнова на електроснабдувањето се занимаваат близу 20 илјади специјалисти на енергетската компанија "Флорида ...

НАСА објави фотографии од пустошот по ураганот ,,Ирма”

Канал5 - 12.09.2017

НАСА објави фотографии на кои се гледа каков пустош остави ураганот Ирма на Карибите. Во налетот на катастрофалниот ураган загинаа 25 лица , а целосно се уништени сите градби , било хотели , вили или куќи на локалните жители.

Ирма ослабна на ниво на тропско невреме

ТВ21 - 12.09.2017

Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма ослабна на ниво на тропско невреме, а најверојатно до вечерва дополнително ќе губи на сила, соопшти американскиот Национален центар за урагани во САД.

По Ирма, холандскиот дел на Свети Мартин речиси целосно уништен

ТВ21 - 12.09.2017

Речиси третина од сите згради во холандскиот дел на карипскиот остров Свети Мартин се уништени, а повеќе од 90 отсто од објектите се оштетени како последица на разорниот ураган Ирма, соопшти денеска холандскиот Црвен крст.

„Ирма“ ослабна на ниво на тропско невреме

24 Вести - 12.09.2017

Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма ослабна на ниво на тропско невреме, а најверојатно до вечерва дополнително ќе губи на сила, соопшти американскиот Национален центар за урагани во САД.

Поплави во Џексонвил, без струја две третини од домовите

МРТ - 12.09.2017

Страшни поплави во Џексонвил, Флорида. По налетот на ураганот „Ирма“, без струја останаа две третини од домовите. По Џорџија, тропската бура се движи кон Јужна Каролина. Во минатата недела на Карибите загинаа 37 луѓе.

Ирма ослабна на ниво на тропско невреме

Алфа - 12.09.2017

Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма ослабна на ниво на тропско невреме, а најверојатно до вечерва дополнително ќе губи на сила, соопшти американскиот Национален центар за урагани во САД.

Енрике Иглесијас сподели видеа од Мајами по ураганот Ирма

Репортер - 12.09.2017

Веднаш откако ураганот Ирма се оддалечи од Мајами, поп-пејачот Енрике Иглесијас влезе во својот автомобил и почна да се вози низ родниот град за да ги види последиците што ги остави зад себе катастрофалното невреме.

Полицијата издаде бизарно предупредување до жителите: Не пукајте со пиштол по ураганот Ирма!

Курир - 12.09.2017

Полицијата на Флорида овие денови издаде бизарна наредба која ги запрепасти жителите, но и светот. Тие преку социјалните мрежи повикаа граѓаните да не користат оружје за да го избркаат ураганот.

Полицијата со бизарно предупредување до жителите по ураганот Ирма

Press24 - 12.09.2017

Полицијата на Флорида овие денови издаде бизарна наредба која ги запрепасти жителите, но и светот. Тие преку социјалните мрежи повикаа граѓаните да не користат оружје за да го избркаат ураганот.

Последиците од „Ирма“ и натаму закана за Флорида

Порта 3 - 12.09.2017

Ураганот „Ирма“ кој изгуби од силата и се претвори во тропска бура и натаму слабее кон тропски циклон и веројатно до вечерва целосно ќе ја изгуби силата, соопшти Националниот центар за урагани на САД.

Најлошото од ураганот „Ирма“ заврши, опасноста останува

МРТ - 12.09.2017

Од ураган, „Ирма“ премина во тропска бура, а најверојатно до вечер дополнително ќе губи на сила, соопшти американскиот Национален центар за урагани. Ветерот, пропратен со обилен дожд, се движи со брзина од 55 километри на час.

Ловци на урагани прелетале над Ирма: Погледнете како изгледа средишниот дел на најсилната бура до сега

Сител - 12.09.2017

Ловците на урагани го снимиле „окото“ на Ирма додека со авион летале над разорниот ураган кој беснееше на Карибити, Куба и Флорида. Капетанот Фил Бланчер управувал со авионот во мисија на собирање на метеоролошки податоци кои ќе помогнат во ...

Ураганот донесе ајкули во Мајами?

Скопје24 - 12.09.2017

Се почна минатата недела со објавување на лажна мапа за движењето на ураганот, а продолжи со лажни снимки и фотографии од поплавени делови на Мајами, аеродромот до фотомонтажа на која ајкули пливаат по улици.

На Флорида се евакуираат и делфини

Репортер - 12.09.2017

Наредбата за евакуација, која беше објавена за делови на Флорида во пресрет на ураганот Ирма, не се однесуваше само на луѓето туку и за животните. Засолниште морало да се пронајде и за стотици животни, чиј дом се зоолошки градини, паркови и ...

Сведоштва по Ирма: Најсилниот ураган со кој некогаш сме се соочиле

Нова ТВ - 12.09.2017

Кога ураганот Ирма ги погоди островите на Карибите, беше од категорија 5, пред да удри врз Флорида кога варираше помеѓу 4 и 3. На Карипските острови ураганот зад себе остави пустош, а како последица на Ирма животот го загубија најмалку 36 луѓе.

Моќта на ураганот Ирма ја смени бојата на Карибите (САТЕЛИТСКИ СНИМКИ)

МКД - 12.09.2017

Ураганот Ирма ја смени бојата на карипскиот пејзаж кога профуче низ островите како силна бура од петта категорија. ...

Тим Данкан собра 13.000 донатори за погодените од ураганот Ирма

Оff.net - 12.09.2017

Поранешната ѕвезда на Сан Антонио Спарс осетил на своја кожа како е да се бега од ваква елементарна непогода и овие денови е главен иницијатор во собирање пари за луѓето од неговиот ...

По Ирма, холандскиот дел на Свети Мартин речиси целосно уништен

Курир - 12.09.2017

Речиси третина од сите згради во холандскиот дел на карипскиот остров Свети Мартин се уништени, а повеќе од 90 отсто од објектите се оштетени како последица на разорниот ураган Ирма, соопшти денеска холандскиот Црвен крст.

Што остана од Флорида по „Ирма“?

Слободен Печат - 12.09.2017

Ураганот „Ирма“ ослабна во тропска бура, а се претпоставува дека целосно ќе исчезне во следните денови, соопштува Националниот центар за урагани во САД. Тропската бура полека слабее и предизвикува ветрови од 55 километри на час во југозападните ...

Ураганот „Ирма“ ја уништил луксузната вила од милион евра на Лепа Брена во Мајами

Курир - 12.09.2017

Балканската музичка ѕвезда Лепа Брена е очајна поради ураганот „Ирма“. Страшниот ураган го погоди и Саут Бич, елитен кварт во Мајами каде Брена има луксузна вила од милион евра. Според српските медиуми, вилата на Брена претрпела големи штети од ...

(ФОТО) НАСА објави фотографии од Карипските Острови кои сведочат за разорната моќ на ураганот Ирма

Макфакс - 12.09.2017

Американската вселенска агенција НАСА објави фотографии што сведочат за разорната моќ на ураганот Ирма, кој во голема мера го уништи растителниот свет на Карипските Острови. Ураганот корнел дрвја и друга вегетација така што некои острови го изгубиле ...

Од ураганот Ирма најмалку 45 жртви

Р.С.Европа - 12.09.2017

Бројот на жртвите од ураганот Ирма порасна на 45 лица, меѓу кои и 10 во САД. Невремето што ги погоди Карибите и Флорида се пробива и во државите Џорџија и Јужна Каролина. Од денеска силата на Ирма опаќа, па сега е во категоријата - тропска ...

Македонци од Флорида: Како беше, добро минавме

Глас на Америка - 12.09.2017

Гласот на Америка разговараше со македонски иселеници за нивните искуства за време на ураганот Ирма. Facebook ...

ФЕМА: Околу 75 отсто од Флорида без електрична енергија

Глас на Америка - 12.09.2017

Од Агенцијата за справување со вонредни ситуации ФЕМА (FEMA), порачаа дека процесот на обнова на сојузната држава ќе биде долг, и ги повикаа жителите да имаат големо трпение Според властите во Флорида, допрва ќе се утврдува штетата по ураганот Ирма, ...

Ирма дојде и во нашиот двор: Лепа Брена покажа каков хаос предизвика невремето во нејзиниот двор

Сител - 12.09.2017

Вчера ураганот Ирма протатне низ САД, а музичката ѕвезда Лепа Брена се пожали со фотографија на која се гледа како поминал низ нејзиниот двор во текот на невремето во Србија, споредувајќи го со истото, но многу полошо невреме на Флорида.

Со хумор против Ирма: Како жителите на Флорида го дочекаа ураганот

Кајгана - 12.09.2017

Флорида ја зафати катастрофалниот ураган Ирма што беше најавуван со денови однапред. Некои жители на Флорида решија да не се евакуираат и да се соочат со „чудовиштето“, а дел од нив имаа интересни пораки за Ирма и евентуалните пљачкаши по невремето.

Смислата за хумор не ги напушти жителите на Флорида за време на ураганот Ирма

А1 On - 12.09.2017

Ураганот Ирма беше еден од најсилните урагани кои што ги погодиле САД и Флорида и тој предизвика огромна материјална штета и повеќе од 45 жртви. Сепак, дел од жителите на Флорида го дочекаа ураганот со доза на хумор која што покажа дека со позитивен ...

Франција, Британија и Холандија во посета на Карипските Острови погодени од ураганот Ирма

Макфакс - 12.09.2017

Европските земји ги зголемуваат напорите за помош на нивните карипски територии уништени од ураганот Ирма поради критиките за слабиот и задоцнет одговор за помош, објави Би-би-си. Францускиот претседател Емануел Макрон, кој ги посети француските ...

Што се случува кога ќе се судрат два урагани? (Видео)

Кајгана - 12.09.2017

Феноменот што настанува при средба на два урагани се нарекува Фуџивара ефект. Името го добил по јапонскиот метеоролог Сакухеи Фуџивара кој прв го опишал феноменот во 1921 година. Ако два циклона се најдат на оддалеченот од 1.450 километри, почнуваат ...

Изгледа како демон на уништувањето: Страшна снимка од ураганот „Ирма“ го исплаши светот

Press24 - 12.09.2017

Пред 18 часа на страницата EBUZZ на Фејсбук е објавено видео од ураганот „Ирма“ во Флорида и светот се шокираше. На видеото е прикажано човечко лице кое како на светот да му дава некоја знаковна порака.

Трамп в четврток ќе ја посети Флорида

Макфакс - 12.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе отпатува на Флорида в четврток за да се запознае со штетите настанати по ударот на ураганот Ирма, соопшти Белата куќа. „Претседателот и цела администрација продолжуваат со надгледување на ситуацијата на ...

Ловци на урагани прелетале над Ирма: Погледнете како изгледа средишниот дел на најсилната бура до сега (видео)

Press24 - 12.09.2017

Ловците на урагани го снимиле „окото“ на Ирма додека со авион летале над разорниот ураган кој беснееше на Карибити, Куба и Флорида. Капетанот Фил Бланчер управувал со авионот во мисија на собирање на метеоролошки податоци кои ќе помогнат во ...

По Ирма, холандскиот дел на Свети Мартин речиси целосно уништен

Press24 - 12.09.2017

Речиси третина од сите згради во холандскиот дел на карипскиот остров Свети Мартин се уништени, а повеќе од 90 отсто од објектите се оштетени како последица на разорниот ураган Ирма, соопшти денеска холандскиот Црвен крст.

Повеќе од 90 отсто од објектите на Свети Мартин се оштетени од ураганот Ирма

А1 On - 12.09.2017

Речиси третина од сите згради во холандскиот дел на карипскиот остров Свети Мартин се уништени, а повеќе од 90 отсто од објектите се оштетени како последица на разорниот ураган Ирма, соопшти денеска холандскиот Црвен крст.

Ураганот донесе ајкули во Мајами?

Press24 - 12.09.2017

Се почна минатата недела со објавување на лажна мапа за движењето на ураганот, а продолжи со лажни снимки и фотографии од поплавени делови на Мајами, аеродромот до фотомонтажа на која ајкули пливаат по улици.

По Ирма, холандскиот дел на Свети Мартин речиси целосно уништен

Скопје24 - 12.09.2017

Речиси третина од сите згради во холандскиот дел на карипскиот остров Свети Мартин се уништени, а повеќе од 90 отсто од објектите се оштетени како последица на разорниот ураган Ирма, соопшти денеска холандскиот Црвен крст.

Ураганот Ирма собори рекорди: Неколку факти за најсилниот ураган во САД

Press24 - 12.09.2017

Ураганот Ирма, односно, сега веќе посттропскиот циклон Ирма, помина низ Флорида и зад себе остави трагови на разорување, како што претходните денови стори и со карипските острови. Ирма, притоа сруши и одредени рекорди.

Ураганот донесе ајкули во Мајами?

Курир - 12.09.2017

Се почна минатата недела со обајвување на лажна мапа за движењето на ураганот, а продолжи со лажни снимки и фотографии од поплавени делови на Мајами, аеродромот до фотомонтажа на која ајкули пливаат по улици.

Не му се верува на никого: Еве кога ураганот Ирма конечно ќе запре

Курир - 12.09.2017

Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма веќе ослабна на ниво на тропско невреме, а најверојатно до вечерва дополнително ќе губи на сила, соопшти американскиот Национален центар за урагани во САД.

Ирма ослабна на ниво на тропско невреме

+инфо - 12.09.2017

Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма ослабна на ниво на тропско невреме, а најверојатно до вечерва дополнително ќе губи на сила. Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма ослабна на ниво на тропско невреме, а најверојатно до вечерва ...

Ирма ослабна на ниво на тропско невреме

Сител - 12.09.2017

Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма ослабна на ниво на тропско невреме, а најверојатно до вечерва дополнително ќе губи на сила, соопшти американскиот Национален центар за урагани во САД.

Ураганот Ирма ослабна на ниво на тропско невреме

Press24 - 12.09.2017

Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма веќе ослабна на ниво на тропско невреме, а најверојатно до вечерва дополнително ќе губи на сила, соопшти американскиот Национален центар за урагани во САД.

Ирма ослабна на ниво на тропско невреме

А1 On - 12.09.2017

Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма ослабна на ниво на тропско невреме, а најверојатно до вечерва дополнително ќе губи на сила, соопшти американскиот Национален центар за урагани во САД.

Додека светот ја следи Ирма, монсунски поплави убија над илјада луѓе во Индија (ВИДЕО)

МКД - 12.09.2017

Ураганот Харви, кој на крајот на август помина покрај централна Америка и потоа го потопи тексашкиот град Хјустон, зад себе според официјалните податоци остави 71 загинат, од тоа едно лице во Гвајана и 70 во САД.

Последиците од Ирма и натаму закана за Флорида

Нова ТВ - 12.09.2017

Ураганот Ирма кој изгуби од силата и се претвори во тропска бура и натаму слабее кон тропски циклон и веројатно до вечерва целосно ќе ја изгуби силата, соопшти Националниот центар за урагани на САД.

Страшни фотки и видеа од Мајами пред и после Ирма

Црнобело - 12.09.2017

Откако ураганот Ирма ја погоди Флорида, во Мајами настана вистински хаос. Страшните фотки и видеа од штетата веќе кружат по социјалните мрежи. Некогаш сончево и полно со туристи, а сега тмурно, морничаво и пусто - такво е Мајами изминативе денови.

Сателитски снимки: Изледот на Карибите целосно променет по Ирма (Фото)

Кајгана - 12.09.2017

Силниот ураган Ирма кој ги погоди Карибите целосно го измени изгледот на овие острови. На сателитските снимки направени од НАСА, се гледа дека порано зелените острови сега имаат кафеава боја.

Апокалипса на Флорида по Ирма: Погледнете што затекнале повратниците во своите градови

Точка - 12.09.2017

Ирма, која ослабела, и од ураган станала тропска олуја, и натаму слабее кон тропска депресија и веројатно ќе ослабе дополнително до вечер, соопштил американскиот Национален центар за урагани.

Ураганот „Ирма“ ја уништил луксузната вила од милион евра на Лепа Брена во Мајами

Пулс24 - 12.09.2017

Балканската музичка ѕвезда Лепа Брена е очајна поради ураганот „Ирма“. Страшниот ураган го погоди и Саут Бич, елитен кварт во Мајами каде Брена има луксузна вила од милион евра. Според српските медиуми, вилата на Брена претрпела големи штети од ...

Рекорди кои беа срушени од Ирма

Локално - 12.09.2017

САД никогаш не бил потопen од бура како Ирма. Ова е најсилниот ураган, некогаш надвор од Мексиканскиот залив и Карипското Море. Тој остана три дена во категорија пет – најдолгиот период од почетокот на сателитски следења на бури.

Еве кога ураганот Ирма конечно ќе запре

Пулс24 - 12.09.2017

Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма веќе ослабна на ниво на тропско невреме, а најверојатно до вечерва дополнително ќе губи на сила, соопшти американскиот Национален центар за урагани во САД Ирма денеска се наоѓа на околу 150 километри јужно ...

Ирма удира на Џексонвил: Драматично предупредување на шерифот: Закачете бело знаме и заминете веднаш!

Точка - 12.09.2017

Градот Џексонвил на северозападот на американската сојузна држава Флорида, издал наредба за итна евакуација, бидејќи се очекува нивото на поплавата поради ураганот Ирма дополнително да порасне поради доаѓањето на плимата.

Ловци на урагани прелетале над Ирма: Погледнете како изгледа средишниот дел на најсилната бура до сега

МК News - 12.09.2017

Ловците на урагани го снимиле „окото“ на Ирма додека со авион летале над разорниот ураган кој беснееше на Карибити, Куба и Флорида. Капетанот Фил Бланчер управувал со авионот во мисија на собирање на метеоролошки податоци кои ќе помогнат во ...

Наредена итна евакуација поради историски поплави

Тера - 12.09.2017

Градот Џексонвил на северозападот од американската сојузна држава Флорида издаде наредба за итна евакуација бидејќи се очекува нивото на поплави поради ураганот Ирма дополнително да порасне поради доаѓањето на плимата.

Видео: Алигатори нова закана за Флорида по ураганот „Ирма“

Фактор - 12.09.2017

Жителите на Флорида откако го претрпеа најсилниот удар од ураганот „Ирма“ во историјата се под нова закана од дивиот животински свет, особено од алигаторите кои ги има во изобилие. По големите поплави алигаторите ги напуштаат своите природни ...

По Ирма, холандскиот дел на Свети Мартин речиси целосно уништен

Пулс24 - 12.09.2017

Речиси третина од сите згради во холандскиот дел на карипскиот остров Свети Мартин се уништени, а повеќе од 90 отсто од објектите се оштетени како последица на разорниот ураган Ирма, соопшти денеска холандскиот Црвен крст.

Лепа Брена го покажала хаосот кој се случил во нејзиниот дом!

Вечер Прес - 12.09.2017

Пејачката фотографијата ја направила во својата вила на Бежаниска коса, откако малку невремето се потсмирило. "Ирма малку дојде и во нашиот двор. Ветрот го фрли кошот во базенот", Лепа Брена им се пожалила на своите пријатели на Инстаграм со фотка ...

Лажни вести и фотомонтажи за ураганот Ирма се шират на интернет

Либертас - 12.09.2017

На социјалните мрежи се појавија голем број неточни информации за ураганот Ирма, кој вчера го погоди брегот на САД. Се почна минатата недела со обајвување на лажна мапа за движењето на ураганот, а продолжи со лажни снимки и фотографии од поплавени ...

Ирма дојде и во нашиот двор: Лепа Брена покажа што останало од нејзината вила (ФОТО)

Република - 12.09.2017

Вчера ураганот Ирма протатне низ САД, а музичката ѕвезда Лепа Брена се пожали со фотографија на која се гледа како поминал низ нејзиниот двор во текот на невремето во Србија, споредувајќи го со истото, но многу полошо невреме на Флорида.

ВИДЕО: Енрике Иглесијас возеше низ Мајами после Ирма, снимките ги објави на интернет

Либертас - 12.09.2017

Веднаш откако ураганот Ирма се оддалечи од Мајами, поп-пејачот Енрике Иглесијас влегол во својот автомобил и почнал да се вози низ родниот град за да ги види последиците што катастрофалното невреме ги оставило зад себе.

НАСА објави фотографии од Карипските Острови кои сведочат за разорната моќ на ураганот Ирма

Точка - 12.09.2017

Американската вселенска агенција НАСА објави фотографии што сведочат за разорната моќ на ураганот Ирма, кој во голема мера го уништи растителниот свет на Карипските Острови. Ураганот корнел дрвја и друга вегетација така што некои острови го изгубиле ...

Наредена итна евакуација во Џексонвил поради поплави

Локално - 12.09.2017

Градот Џексонвил на северозапад на Флорида, издаде денеска наредба за итна евакуација бидејќи се очекува нивото на поплави поради ураганот Ирма дополнително да се зголеми поради надоаѓање на плима.

Новинарката ги прашала зошто не се евакуирале пред ураганот, а синот брутално го прекинал својот татко и кажал три ...

Точка - 12.09.2017

Ова момче е само едно од многуте кои изразиле незадоволство бидејќи нивните родители одлучиле да останат во опасното подрачје. Ураганот Ирма направил голема штета на подрачјето на Флорида, а вистинските размери ќе може да се согледаат дури кога ...

(ФОТО) Како би изгледал ураганот Ирма над Европа

Фактор - 12.09.2017

Ураганот "Ирма" е бура со историски пропорции. Но, во земји како нашата на пример, кои се далеку од вакви феномени, тешко е да се замисли вистинската големина на овој природен феномен. Оваа карта ја прикажува точната големина на ураганот ако удреше ...

Ирма остави пустош

Канал 77 - 12.09.2017

Ветрот и дождот попуштаат, водата во поплавените региони полека се повлекува. Но, на Флорида дури сега се гледа вистинскиот размер на катастрофата што ја предизвика ураганот Ирма. На Флорида почнаа работите на расчистување по походот на ураганот ...

Почнаа акциите за помош после страшниот ураган: Се заканува хуманитарна криза

Точка - 12.09.2017

Службите за спасување тргнаа во акција откако ураганот Ирма го загуби својот интензитет на територијата на Флорида и се претвори во „обична“ тропска бура. Ураганот Ирма во текот на ноќта, движејќи се долж западниот брег на Флорида го загубил ...

Ураганот Ирма собори рекорди: Неколку факти за најразорниот ураган во САД (фото+видео)

Кумановски м. - 12.09.2017

Ураганот Ирма, односно, сега веќе посттропскиот циклон Ирма, помина низ Флорида и зад себе остави трагови на разорување, како што претходните денови стори и со карипските острови. Ирма, притоа сруши и одредени рекорди.

Ирма ги уништи сите хотели во холандскиот дел на карипскиот остров Свети Мартин

Вечер Прес - 12.09.2017

Припадници на Црвениот крст прегледале 5.500 објекти, а проценката ја изнесоа и врз основа на фотографии доставени од холандското Министерство за одбрана. Речиси третина од сите згради во холандскиот дел на карипскиот остров Свети Мартин се ...

На Флорида дури сега се гледа вистинскиот размер на катастрофата што ја предизвика Ирма

Либертас - 12.09.2017

Ветрот и дождот попуштаат, водата во поплавените региони полека се повлекува. Но, на Флорида дури сега се гледа вистинскиот размер на катастрофата што ја предизвика ураганот Ирма, пишува Дојче веле .

Ураганот донесе ајкули во Мајами?

Пулс24 - 12.09.2017

Се почна минатата недела со објавување на лажна мапа за движењето на ураганот, а продолжи со лажни снимки и фотографии од поплавени делови на Мајами, аеродромот до фотомонтажа на која ајкули пливаат по улици.

(ФОТО+ВИДЕО) ПО ИРМА: Што затекнаа повратниците во своите градови?

Фактор - 12.09.2017

На Флорида штетите се мали во однос на она што ураганот Ирма го предизвика на Карибите. На луѓето кои се вратија дома по ураганот ќе им требаат недели и месеци за да се вратат во нормала. Се проценува дека 12.5 милиони луѓе на Флорида се без струја ...

Штетата од ураганот “Ирма” на Карибите “ги надминува сите фантазии”

Локално - 12.09.2017

Во регионот на Карибите, стана јасно колкав е голем пустошот што беше предизвикан од ураганот “Ирма”. “Тие ги надминуваат сите фантазии”, изјави холандскиот кралт Вилијам Александер, при неговата посета на Сент Мартин, пренесува германскиот ...

Пекол во елитното туристичко место кое што беше погодено од Ирма: Луѓето на улиците излегуваат со мачети и се тепаат за ...

Точка - 12.09.2017

Гладните жители на островот Свети Мартин кој што беше погоден од моќниот ураган Ирма буквално се борат меѓусебе за храна. Жителите на островот на улиците буквално се борат за последните залихи на храна откако беше потрошен најголемиот дел од ...

Во Флорида речиси 6,5 милиони луѓе останаа без електрична енергија поради "Ирма"

Фактор - 12.09.2017

Околу 6,5 милиони домаќинства останаа без електрична енергија поради ураганот "Ирма" во Флорида. Според податоците во моментов со обнова на електроснабдувањето се занимаваат близу 19,5 илјади специјалисти на енергетската компанија "Флорида Пауер енд ...

Откриен хумор

Република - 12.09.2017

– Зошто во Америка има урагани? … – Зашто Колумбо кога ја открил Америка заборавил да ја ...

"Погледни што донесе Ирма во мојот двор", жителите на Флорида се пошегуваа на нивна сметка

Точка - 12.09.2017

За ураганот Ирма се зборува веќе подолго време бидејќи тој е еден од најсилните и најлошите урагани што се случиле во Америка. Флорида беше во целост зафатена од овој ураган, но жителите на Флорида се пошегуваа на нивна сметка.

Бренсон повика да се подготви “План Маршал” за Карибите поради “Ирма”

Локално - 12.09.2017

Британскиот милијардер Ричард Бренсон повика да се подготви “План Маршал”, за да им се помогне на Карибите да се опорават од страдањата на ураганот “Ирма”, кој остави стотици илјади луѓе без дом, соопштија светските агенции, цитирани од агенциите.

Флорида се опоравува по стихијата “Ирма”

Локално - 12.09.2017

Во Флорида почнаа реконструкцијата по ударите и кршот , предизвикани од ураганот “Ирма”, пренесе ББС. Приближувајќи се кон Мајами, стихијата ослабна до тропска бура, но на голем број градови во државата беа нанесени големи штети.

(ВИДЕО) ИРМА ГО НАПАЃА ЏЕКСОНВИЛ: Наредена итна евакуација поради историски поплави

Фактор - 12.09.2017

Градот Џексонвил на северозападот од американската сојузна држава Флорида издаде наредба за итна евакуација бидејќи се очекува нивото на поплави поради ураганот Ирма дополнително да порасне поради доаѓањето на плимата.

Ирма ја порасна Њујоршката берза

Вечер Прес - 12.09.2017

Во исто време, индексот Дау Џонс порасна за 1,19 отсто на 22.057 индексни поени, а Насдак се зголеми за 1,13 проценти на 6.432 поени. Индексот на Њујоршката берза СП 500 синоќа порасна за 1,08 отсто, достигнувајќи ново рекордно ниво од 2.488 ...

Ирма ослабна на ниво на тропско невреме

Вечер Прес - 12.09.2017

Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма ослабна на ниво на тропско невреме, а најверојатно до вечерва дополнително ќе губи на сила, соопшти американскиот Национален центар за урагани во САД Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма ослабна на ...

Наредена итна евакуација во Џексонвил поради поплави

Либертас - 12.09.2017

– Градот Џексонвил на северозапад на Флорида, издаде денеска наредба за итна евакуација бидејќи се очекува нивото на поплави поради ураганот Ирма дополнително да се зголеми поради надоаѓање на плима.

Ирма се смири, но и понатаму е опасна...

Н.Македонија - 12.09.2017

Најмалку четири жртви, над четири милиони луѓе без струја, поплавени градови, искорнати покриви и палми е билансот од налетот на ураганот Ирма во Флорида. Трамп прогласи природна катастрофа и најави федерална помош за сојузната држава Најмалку ...

По Ирма, холандскиот дел на Свети Мартин речиси целосно уништен...

Н.Македонија - 12.09.2017

По Ирма, холандскиот дел на Свети Мартин речиси целосно уништен Речиси третина од сите згради во холандскиот дел на карипскиот остров Свети Мартин се уништени, а повеќе од 90 отсто од објектите се оштетени како последица на разорниот ураган Ирма, ...

Ирма ослабна на ниво на тропско невреме...

Н.Македонија - 12.09.2017

Ирма ослабна на ниво на тропско невреме Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма ослабна на ниво на тропско невреме, а најверојатно до вечерва дополнително ќе губи на сила, соопшти американскиот Национален центар за урагани во САД.

Ирма дојде во нејзиниот двор: Брена покажа каков хаос се случил во нејзиниот дом!

Вистина.мк - 12.09.2017

Изминативе денови ураганот Ирма помина низ Соединетите Американски Држави, а музичката ѕвезда Лепа Брена со фотографии се пожали како поминал нејзиниот двор за време на невремето во Србија, споредувајќи го со она многу полошо од Флорида.

Ирма удри по вилата на Лепа Брена

Идивиди - 12.09.2017

Ураганот Ирма безмилосно се спушти врз Флорида, а со тоа поплави и многу од куќите кои се во сопственост на познатите. Една од нив и е луксузната вила на пејачката Лепа Брена. Брена сподели фотографија на Instagram на која се „пофали“ дека Ирма ...

Нема загинати и повредени Македонци во погодените подрачја од Ирма

Канал5 - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма во САД и е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД, соопшти Министерството ...

Нема загинати и повредени Македонци во погодените подрачја од Ирма

24 Вести - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма во САД и е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД, соопшти Министерството ...

Нема загинати и повредени македонски државјани во погодените подрачја од Ирма

ТВ21 - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма во САД и е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД, соопшти Министерството ...

Трамп прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида

24 Вести - 11.09.2017

По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што е погодена од ураганот Ирма.

Трамп прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида

Алсат-М - 11.09.2017

По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што е погодена од ураганот Ирма.

Што е ураган и колкава е неговата разорна моќ?

24 Вести - 11.09.2017

Ирма е најсилниот ураган во историјата откако се започнати мерења над Атлантскиот Океан, но не и прв кој ја погоди Флорида. Во август 1992 година Флорида била погодена од ураганот Ендрју, од кој загинаа 65 лица, оштетени се над 120.000 куќи, а ...

Ирма слабее, имавме среќа, изјави Претседателот Трамп

Сакам да кажам - 11.09.2017

Претседателот Доналд Трамп изјави дека САД имале малку среќа затоа што ураганот Ирма излезе од оригиналната линија на движење и сврте западно долж брегот на Флорида. Тој нареди да се обезбеди федерална помош на оваа сојузна држава и официјално ...

Фотографија на денот: Ирма стигна на Флорида

Deutsche Welle - 11.09.2017

Ураганот Ирма стигна до Флорида и предизвикува огромни штети. На двата брега на американската сојузна држава Флорида има поплави. Повеќе од 3,4 милиони домаќинства во текот на ноќта останаа без струја.

Ирма однесе пет животи, САД очекуваат штета од 290 милијарди долари

Сакам да кажам - 11.09.2017

Ураганот Ирма, кој изминативе денови предизвика огромни штети на дел од карипските острови, значително ослабна, како што се движи кон градовите Тампа и Сент Петерсбург на Флорида. Тоа и натаму е опасен ураган од категорија 2, но брзината на ...

Ураган, поплави, хаос - Ирма удри на Флорида

Deutsche Welle - 11.09.2017

Ураганот Ирма на Флорида загуби малку на сила, но не и на опасност: загинаа најмалку три лица, а милиони домаќинства се без струја. Стотици илјади луѓе се сместени во центри за итни случаи.

„Ирма“ ослабна, но и натаму е опасна

Канал5 - 11.09.2017

Флорида ја преживеа „Ирма“.. Ураганот ослабна во невреме од прва категорија, но и понатаму е многу опасен. Бурата сега се движи кон градот Тампа, каде што живеат три милиони жители. Во налетот на ураганот во Флорида загинаа три лица, откако ...

Крадци роварат по продавници во Флорида за време на „Ирма“

Канал5 - 11.09.2017

Додека ураганот минува низ Флорида, крадци роварат по продавниците. Во местото Форт Лодердејл полицијата уапси девет луѓе кои во хаосот предизвикан од ураганот Ирма провалувале во продавници и краделе.

Видео: Што се случува кога ќе застанете пред „Ирма“

Канал5 - 11.09.2017

Ловците на урагани се луѓе со една од најтешките професии на светото. Џастон е еден од нив . Храбриот авантурист се обиде да ја измери брзината на ветерот кои со себе ги носи ураганот „Ирма“.

Зелено‘ртски Острови – место каде што се раѓаат урагани

Сакам да кажам - 11.09.2017

Набргу откако Харви предизвика големи уништувања во Тексас, Кариби и Флорида се најдоа на ударот на Ирма, а остануваат уште 12 недели од сезоната на урагани во Атлантикот. Тоа го поставува прашањето: од каде доаѓаат сите тие урагани? Истражувачите ...

Нема загинати и повредени Македонци во подрачја погодени од Ирма

24 Вести - 11.09.2017

Нема повредени, ниту загинати македонски државјани во подрачјата погодени од ураганот Ирма, информираат од Министерството за надворешни работи. Претставници на амбасадата веќе стапиле во контакт со македонската државјанка која престојувала во ...

Ирма се смирува – Флорида стравува од поплави

Канал5 - 11.09.2017

Флорида ја преживеа Ирма. Најсилното невреме што некогаш ја погодило оваа сојузна држава се сведе на бура од прва категорија, но се уште е многу опасна, носена со ветришта и до 130 километри на час.

Ирма премина во тропска бура, се стравува од поплави

Телма - 11.09.2017

Ураганот Ирма премина во тропска бура, но на Флорида властите ги предупредуваат граѓаните и натаму да не ги напуштаат домовите и засолништата. Во одредени делови од градот се уште трае опасноста од поплави, а бидејќи на удар е заливот Тампа се ...

Нема повредени ниту загинати македонски државјани од ураганот „Ирма”

24 Вести - 11.09.2017

Моќниот ураган Ирма ја опустоши Флорида. Зад себе остави 3,5 милиони жители без електрична енергија, и одзеде 4 човечки животи. Најсилниот удар беше во текот на ноќта, иако сега ураганот ослабна и е бура од прва категорија – на Флорида и се заканува ...

Жителите на Карибите ја обвинуваат Британија за бавно реагирање на ураганот Ирма

ТВ21 - 11.09.2017

Локалното население и Британците кои живеат на островите кои се британски прекуморски територии, ја обвинуваат владата во Лондон за бавно и несоодветно реагирање на ураганот Ирма. Ураганот, кој е најсилен досега во реонот на Атлатикот, предизика ...

На Куба од последици на Ирма загинале најмалку 10 луѓе

Алсат-М - 11.09.2017

Најмалку 10 луѓе загинаа во налетот на ураганот Ирма низ Куба за време на викендот, соопштија денеска кубанските власти. Со тоа, бројот на жртви од ураганот Ирма на Карибите се искачи на 38.

Лажни вести и за ураганот Ирма

Алсат-М - 11.09.2017

На социјалните мрежи се појавија голем број неточни информации за ураганот Ирма, кој вчера го погоди брегот на САД. Се почна минатата недела со обајвување на лажна мапа за движењето на ураганот, а продолжи со лажни снимки и фотографии од поплавени ...

Ураганот Ирма продолжува кон Џорџија, 4 милиони луѓе во Флорида се без струја

Фокус - 11.09.2017

Во раните утрински часови, ураганот Ирма кој ја зафати сојузната американска држава Флорида премина во ураган од прва категорија со ветрови од 85 км /ч. Според Центарот за урагани, во текот на денот се очекува ураганот да го продолжи својот пат кон ...

МНР: Нема загинати или повредени македонски државјани во налетот на ураганот Ирма

Курир - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД и досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма, соопшти Министерството за ...

МНР: Нема повредени и загинати македонски државјани од ураганот Ирма во САД

Слободен Печат - 11.09.2017

„Амбасадата е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД. Досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма, соопштуваат од Министерството за надворешни работи.

Трамп прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида

Сител - 11.09.2017

По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што е погодена од ураганот Ирма.

Трамп прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида

+инфо - 11.09.2017

Прогласувањето состојба на природна катастрофа значи дека граѓаните и бизнисмените на САД можат да се пријават за заеми со ниски каматни стапки. По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се ...

МНР: Нема повредени или загинати македонски државјани во налетот на ураганот Ирма

МРТ - 11.09.2017

Претставници од македонската Амбасада во Вашингтон стапиле во контакт со македонската државјанка која престојувала во францускиот дел на островот Сент Мартин, а моментно е евакуирана на безбедно.

Нема загинати и повредени Македонци во погодените подрачја од Ирма

Сител - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма во САД и е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД, соопшти Министерството ...

Нема загинати и повредени Македонци во погодените подрачја од Ирма

Скопје24 - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма во САД и е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД, соопшти Министерството ...

Трамп прогласи состојба на природна катастрофа во Флорида

Нетпрес - 11.09.2017

По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што е погодена од ураганот Ирма.

МНР: Нема настрадани македонски државјани во налетот на ураганот Ирма

Нетпрес - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД и досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма, соопшти Министерството за ...

Фото: „Ирма" удри во Флорида - прогласена вонредна состојба

Press24 - 11.09.2017

По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што е погодена од ураганот Ирма.

Ураганите и нивната разорувачка моќ

Сител - 11.09.2017

Ирма е најсилниот ураган во историјата откако се започнати мерења над Атлантскиот Океан, но не и прв кој ја погоди Флорида. Во август 1992 година Флорида била погодена од ураганот Ендрју, од кој загинаа 65 лица, оштетени се над 120.000 куќи, а ...

Трамп прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида

А1 On - 11.09.2017

По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што е погодена од ураганот Ирма.

Ураганите и нивната разорувачка моќ

+инфо - 11.09.2017

Ирма е најсилниот ураган во историјата откако се започнати мерења над Атлантскиот Океан, но не и прв кој ја погоди Флорида. Ирма е најсилниот ураган во историјата откако се започнати мерења над Атлантскиот Океан, но не и прв кој ја погоди Флорида.

Ураганот Ирма ослабна до прва категорија

+инфо - 11.09.2017

Ураганот Ирма, во налет кон регионот Тампа Беј, достигна до прва категорија со јачина на ветрови од 135 километри на час. Ураганот Ирма, во налет кон регионот Тампа Беј, достигна до прва категорија со јачина на ветрови од 135 километри на час.

Ураганот Ирма ослабна до прва категорија

Сител - 11.09.2017

Ураганот Ирма, во налет кон регионот Тампа Беј, достигна до прва категорија со јачина на ветрови од 135 километри на час. Ураганот со јачина од трета категорија вчера го зафати јужниот дел на Флорида, каде ги поплави улиците на Мајами и остави околу ...

Фото: Бијонсе донираше за настраданите од ураганот

Press24 - 11.09.2017

Бијонсе не ги заборави луѓето кои настрадаа од ураганот Харви и веднаш отиде да им помогне. Таа донираше големи количества на храна, а заедно со својата ќеркичка пакуваа пакети со оброк за настраданите ...

Мајами пред и по ураганот Ирма (ВИДЕО)

Нетпрес - 11.09.2017

Видео снимка на која се гледа како Мајами изгледаше пред и по ураганот Ирма покажува колкава штета е направена во тој град на Флорида. Улиците се поплавени, искорнети се стебла, уништени се далекуводи, поради што четири милиони луѓе останаа без ...

Ураганот Ирма ослабна до прва категорија

А1 On - 11.09.2017

Ураганот Ирма, во налет кон регионот Тампа Беј, достигна до прва категорија со јачина на ветрови од 135 километри на час. Ураганот со јачина од трета категорија вчера го зафати јужниот дел на Флорида, каде ги поплави улиците на Мајами и остави околу ...

Фото: Ураганот пустоши се пред себе, се бројат мртви - тажни слики од САД

Press24 - 11.09.2017

Ураганот Ирма кој според најновите информации конечно ја намалил својата јачина и ја достигнал првата категорија зад себе остави пустош. Речиси четири милиони луѓе неколку денови се без електрична енергија, додека петмина лица загинаа.

Ураганот Ирма ослабна до прва категорија

Алфа - 11.09.2017

Ураганот Ирма, во налет кон регионот Тампа Беј, достигна до прва категорија со јачина на ветрови од 135 километри на час. Ураганот Ирма, во налет кон регионот Тампа Беј, достигна до прва категорија со јачина на ветрови од 135 километри на час.

Ураганите и нивната разорувачка моќ

Алфа - 11.09.2017

Ирма е најсилниот ураган во историјата откако се започнати мерења над Атлантскиот Океан, но не и прв кој ја погоди Флорида. Ирма е најсилниот ураган во историјата откако се започнати мерења над Атлантскиот Океан, но не и прв кој ја погоди Флорида.

Нема загинати и повредени Македонци во погодените подрачја од Ирма

Алфа - 11.09.2017

Претставниците од македонската амбасада во Вашингтон стапиле во контакт со македонската државјанка која престојуваше во францускиот дел на островот Сент Мартин, која е евакуирана на безбедно.

Трамп прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида

Алфа - 11.09.2017

По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што е погодена од ураганот Ирма.

4 мртви откако ураганот Ирма ја погоди Флорида, оставајќи 3,5 милиони луѓе без струја – Фото+Видео

Скопје24 - 11.09.2017

Најмалку четири лица загинаа во Флорида додека ураганот Ирма ја пустоши државата, носејќи обилни дождови и поплави. Околу 3,5 милиони луѓе останаа без струја во невремето, а претседателот Трамп прогласи голема катастрофа.

Жителите на Карибите ја обвинуваат Британија за бавно реагирање на ураганот Ирма

А1 On - 11.09.2017

Локалното население и Британците кои живеат на островите кои се британски прекуморски територии, ја обвинуваат владата во Лондон за бавно и несоодветно реагирање на ураганот Ирма. Ураганот, кој е најсилен досега во реонот на Атлатикот, предизика ...

Жителите на Карибите ја обвинуваат Британија за бавно реагирање на ураганот Ирма

+инфо - 11.09.2017

Во критиките до Владата се вели дека ако она што се случи на Карибите, беше на Фокландите или на Гибралтар, ќе беше прогласена „национална трагедија“. Локалното население и Британците кои живеат на островите кои се британски прекуморски територии, ...

Жителите на Карибите ја обвинуваат Британија за бавно реагирање на ураганот Ирма

Сител - 11.09.2017

Локалното население и Британците кои живеат на островите кои се британски прекуморски територии, ја обвинуваат владата во Лондон за бавно и несоодветно реагирање на ураганот Ирма. Ураганот, кој е најсилен досега во реонот на Атлатикот, предизика ...

ЕУ додели две милиона евра за справување со штетите од ураганот Ирма

Сител - 11.09.2017

Европската комисија соопшти денеска дека доделила два милиона евра за земјите од Карибите, кои претрпеа огромни штети од ураганот Ирма. Се посочува дека, тоа е само првична помош, како и дека сите земји од регионот можат да побараат европска ...

Без струја ќе останат 4,3 милиони домаќинства и претпријатија во Флорида

Кајгана - 11.09.2017

Електродистрибуцијата на американската сојузна држава Флорида синоќа соопшти дека ќе бидат потребни неколку недели пред целосно да се воспостави струја, поради штетите што се очекуваат од ураганот Ирма.

ЕУ додели две милиона евра за справување со штетите од ураганот Ирма

Алфа - 11.09.2017

Европската комисија соопшти денеска дека доделила два милиона евра за земјите од Карибите, кои претрпеа огромни штети од ураганот Ирма. Европската комисија соопшти денеска дека доделила два милиона евра за земјите од Карибите, кои претрпеа огромни ...

ЕУ додели две милиона евра за справување со штетите од ураганот Ирма

А1 On - 11.09.2017

Европската комисија соопшти денеска дека доделила два милиона евра за земјите од Карибите, кои претрпеа огромни штети од ураганот Ирма. Се посочува дека, тоа е само првична помош, како и дека сите земји од регионот можат да побараат европска ...

Има ли Македонци меѓу повредените и загинатите во налетот на ураганот во САД?

Press24 - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма во САД и е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД, соопшти Министерството ...

На Куба од последици на Ирма загинале најмалку 10 луѓе

Курир - 11.09.2017

Најмалку 10 луѓе загинаа во налетот на ураганот Ирма низ Куба за време на викендот, соопштија денеска кубанските власти. Со тоа, бројот на жртви од ураганот Ирма на Карибите се искачи на 38.

Македонски државјани безбедно евакуирани од Сент Мартин

МКД - 11.09.2017

Македонски државјани кои се наоѓале на островот Сент Мартин кој беше погоден од ураганот Ирма се евакуирани на безбедно, информира Министерството за надворешни работи. Според МНР, досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани.

Ураганот Ирма беснее на Флорида, по улиците на Мајами течат реки

Кајгана - 11.09.2017

Ураганот - монструм Ирма ја погоди Флорида. Ветровите достигнуваат брзина и до 215 километри на час. Центарот на Мајами е поплавен. До сега има тројца мртви. Тампа е сè уште во страв. Ураганот Ирма преку Карибите и Куба стигна до Флорида.

На Куба од последици на Ирма загинале најмалку 10 луѓе

Алфа - 11.09.2017

Најмалку 10 луѓе загинаа во налетот на ураганот Ирма низ Куба за време на викендот, соопштија денеска кубанските власти. Најмалку 10 луѓе загинаа во налетот на ураганот Ирма низ Куба за време на викендот, соопштија денеска кубанските власти.

Крадци провалуваат во продавници на Флорида додека минува ураганот Ирма (ВИДЕО)

МКД - 11.09.2017

Во Форт Лодердејл на Флорида полицијата уапси девет луѓе кои во хаосот предизвикан од ураганот Ирма провалувале во продавници. Групата од девет луѓе скршила излог на продавница, а камерата на телевизијата Локал10 ги снимила како излегуваат од ...

Областа каде што настануваат и се развиваат ураганите

Факултети - 11.09.2017

Источниот брег на САД и Карибите секоја година се погодени од серија силни деструктивни урагани, кои нанесуваат големи материјални штети од неколку десетици милијарди долари и земаат голем број човечки жртви.

МНР: Нема загрозени македонски државјани од ураганот Ирма

Р.С.Европа - 11.09.2017

Амбасадата на Македонија во Вашингтон е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД и досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма, соопшти синоќа Министерството за ...

Ирма се намали на трета категорија, Мајами поплавен

МРТ - 11.09.2017

Националниот центар за урагани соопшти дека ветерот достигнал брзина од 195 километри на час. Ураганот Ирма ослабна на категорија три кога го погоди јужниот дел на Флорида, каде ги поплави улиците на Мајами и остави околу 1,8 милиони домови и фирми ...

Во Мајами поплави од ураганот Ирма

Р.С.Европа - 11.09.2017

Силни ветрови од ураганот Ирма предизвикаа поплави во центарот на Мајами каде што се урнале и два големи градежни крана, но немало жртви, јавија локалните власти. Во финансискиот кварт на Мајами водата достигнала над 60 сантиметри, а една од ...

Ирма го уништи островот на Ричард Бренсон а тој се сокрил во винскиот подрум

Скопје24 - 11.09.2017

Британскиот милијардер, сер Ричард Бренсон објави слика од неговиот разрушен дом на островот Некер кој е во негова приватна сопственост. Тој рече дека голем дел од зградите и вегетацијата на островот се уништени или многу оштетени од ураганот Ирма.

Ирма се смирува: Флорида стравува од нов удар, Џорџија е следна

Нова ТВ - 11.09.2017

Во раните утрински часови, ураганот Ирма кој ја зафати сојузната американска држава Флорида премина во ураган од прва категорија со ветрови од 85 км /ч. Според Центарот за урагани соопшти дека во текот на денот се очекува ураганот да го продолжи ...

Без струја ќе останат 4,3 милиони домаќинства и претпријатија во Флорида

Макфакс - 11.09.2017

Електродистрибуцијата на американската сојузна држава Флорида синоќа соопшти дека ќе бидат потребни неколку недели пред целосно да се воспостави струја, поради штетите што се очекуваат од ураганот Ирма.

Нема повредени и загинати Македонци од ураганот Ирма во САД

+инфо - 11.09.2017

Телефонските броеви за контакт со македонската Амбасада во Вашингтон се: 202-390-7418 и 202-667-0501. До сега во македонската амбасада во САД нема информации дека некој македонски државјанин е повреден или загинал во местата кои беа погодени од ...

Нема повредени или загинати Македонци од ураганот Ирма

Радио МОФ - 11.09.2017

Министерството за надворешни работи соопштува дека досега не се пријавени повредени или загинати граѓани на Македонија во американските држави погодени од ураганот Ирма. Амбасадата на Македонија во Вашингтон е во континуирана комуникација со ...

Ирма ја губи силата - ќе стане тропска бура

Press24 - 11.09.2017

Според американскиот центар за урагани се очекува Ирма да ослаби во тропска бура, движејќи се кон северна Флорида и јужна Џорџија. Во понеделникот Ирма беше со ветар од 120 километри на час.

Реткиот феномен кој ја повлече водата од плажите на Бахамите, после Ирма

Црнобело - 11.09.2017

Ураганот Ирма за само неколку дена успеа од Земјата да направи хаос и пустош. Неверојатните снимки и фотки од Бахамите се веројатно едни од најтажните кои ќе ги видите. Ако некогаш сонувавте за одмор на Бахамите, сега добро ќе размислите.

Бројот на жртвите од ураганот расте: Во Куба како последица од „Ирма“ загинале најмалку 10 луѓе

Press24 - 11.09.2017

Најмалку 10 луѓе загинаа во налетот на ураганот Ирма низ Куба за време на викендот, соопштија денеска кубанските власти. Со тоа, бројот на жртви од ураганот Ирма на Карибите се искачи на 38.

Макрон утре во посета на островот Свети Мартин, погоден од Ирма

Макфакс - 11.09.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон утре ќе го посети островот Свети Мартин, погоден од ураганот Ирма, соопшти синоќа француското Министерство за внатрешни работи. „Макрон ќе тргне кон Свети Мартин ноќта меѓу понеделник и вторник.

Ураганот Ирма ослабнува, се движи кон Џорџија (Видео)

Слободен Печат - 11.09.2017

Американскиот национален центар за урагани соопшти дека ураганот Ирма, кој и натаму заради ветрот со брзина од 155 километри на час спаѓа во категорија 2 на олуја, се приближува на Тампа во Флорида.

Пустошот после ураганот Ирма (фото)

Црнобело - 11.09.2017

Ураганот Ирма веќе се вброи помеѓу најсилните урагани кои пустошеле низ Соединетите Американски Држави, а сè уште претставува опасност за населението во тој регион. Штетите се огромни, а бројот на жртви секојдневно се зголемува.

Ураганот Ирма ослабна до прва категорија

Курир - 11.09.2017

Ураганот Ирма, во налет кон регионот Тампа Беј, достигна до прва категорија со јачина на ветрови од 135 километри на час. Ураганот со јачина од трета категорија вчера го зафати јужниот дел на Флорида, каде ги поплави улиците на Мајами и остави околу ...

Видео: Патниците го проколнувале пилотот - авион се тркал со ураганот Ирма

Press24 - 11.09.2017

Авионската компанија Делта ерлајнс е позната по брзината на своите авиони, но од вчера оваа авионска компанија дефинитивно се гордее со овој авион кој во последен момент го одбегна ураганот Ирма.

Ирма ја покоси Флорида, 5-мина загинати - МНР: Нема повредени Македонци

Press24 - 11.09.2017

Ураганот Ирма однесе 5 животи на Флорида и прунуди на евакуција над 6 милиони луѓе. Меѓу загинатите нема македонски државјани информираа од Министертсвото за надворешни работи. Ирма во јужните делови на Флорида удри со брзина на ветрот од 220 ...

Во родниот град: Бијонсе им помогна на настраданите од ураганот

Хитпортал - 11.09.2017

Бијонсе е една од оние ѕвезди за кој ќе кажеме дека славата и богатството не ги променија. Пејачката не ги заборави луѓето кои настрадаа од ураганот Харви и отиде да помогне. Бијонсе и Блу Ајви помагаа во Хустон каде пакуваа пакети со оброк за ...

ФОТО: Бијонсе меѓу настраданите од ураганот, им донираше храна и пари

Курир - 11.09.2017

Славната Бијонсе е позната и по својата хуманост. Пејачката не ги заборави луѓето кои настрадаа од ураганот Харви и веднаш отиде да им помогне. Таа донираше големи количества на храна, а заедно со својата ќеркичка пакуваа пакети со оброк за ...

ВИДЕО: Мајами пред и по налетот на ураганот Ирма

Курир - 11.09.2017

Видео снимка на која се гледа како Мајами изгледаше пред и по ураганот Ирма покажува колкава штета е направена во тој град на Флорида. Улиците се поплавени, искорнети се стебла, уништени се далекуводи, поради што четири милиони луѓе останаа без ...

Снимка која го покажува ужасот во Мајами: Еве што остана откако низ градот помина ураганот Ирма

Сител - 11.09.2017

Снимката од Мајами пред и после ураганот Ирма најдобро покажува каква штета направи во градот. Улиците од Мајами се поплавени, дрвата искорнати, а уништени се и водовите со струја, поради што над 4 милиони луѓе останаа без струја.

4 мртви откако ураганот Ирма ја погоди Флорида, оставајќи 3,5 милиони луѓе без струја (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.09.2017

Најмалку четири лица загинаа во Флорида додека ураганот Ирма ја пустоши државата, носејќи обилни дождови и поплави. Околу 3,5 милиони луѓе останаа без струја во невремето, а претседателот Трамп прогласи голема катастрофа.

По овие фотографии Мајами повеќе нема да ви биде омилена дестинација- Ураганот Ирма направи пустош

Курир - 11.09.2017

Ураганот Ирма кој според најновите информации конечно ја намалил својата јачина и ја достигнал првата категорија зад себе остави пустош. Речиси четири милиони луѓе неколку денови се без електрична енергија, додека петмина лица загинаа.

Катастрофални последици: Мајами пред и по ураганот Ирма (Видео)

Кајгана - 11.09.2017

Снимка од Мајами пред и по ураганот Ирма покажува колкава штета е направена во овој град на Флорида. Улиците се поплавени, стеблата се искоренети, уништени се и многу енергетски линии, поради што четири милиони луѓе останаа без струја.

Ураганот „Ирма“ vs. океанот (видео)

Таратур - 11.09.2017

Разорната моќ на ураганот Ирма предизвика водата на брегот на Бахамите да се повлече многу повеќе од вообичаеното. Ураганот Ирма, кој го погоди островот во петокот беше толку силен што го промени изгледот на Лонг ...

Бордот на директори на Адвокатската комора на Флорида одобри средства за поддршка на настраданото население

Академик - 11.09.2017

Бордот на директори на Адвокатската комора на Флорида одобри 500.000 долари за поддршка на настраданото население на сојузната држава од последиците од ураганот „Ирма”, кое беше принудено на евакуација.

Милијардерот Бренсон не бега од „Ирма“ – еве каде се засолна при налетот на ураганот

Таратур - 11.09.2017

Пред налетот на опасниот ураган Ирма, засолниште бараше и познатиот британски милијардер Ричард Бренсон. Од застрашувачката непогода, која го затекна на неговиот приватен остров Некер, еден од Британските девствени острови, се засолнил во својот ...

Ураганот Ирма предизвика катаклизма кај животните, таму каде што некогаш имало живот сега има смрт и пустош

Сител - 11.09.2017

Ураганот Ирма предизвика страшно невреме на Флорида и зад себе остави пустош, а од него не упсеаа и да се спасат бројни морски животни. Всушност на фотографијата се гледа како како морска крава е оставена на суво по ураганот Ирма.

(ВИДЕО) Пред и потоа: Стравични последици од невремето во Мајами

Макфакс - 11.09.2017

Видеоснимка од Мајами пред и по поплавите, кои беа предизвикани од ураганот Ирма, покажува колкави штети предизвика ураганот во овој град на Флорида. На снимките се гледаат поплавени улици, искорнати стебла на дрвја, уништени далекуводи, поради што ...

Снимки од Мајами пред и по ураганот најдобро покажуваат колкава штета направил (ВИДЕО)

МКД - 11.09.2017

Снимките направени во Мајами пред и по ураганот Ирма ја покажуваат големината на штетата што ја направи во градот. Улиците на Мајами се поплавени, дрвјата се откорнати, а уништени се и водовите за струја, поради што околу 4 милиони луѓе останаа без ...

Патниците го проколнувале пилотот - авион се тркал со ураганот Ирма

Сител - 11.09.2017

Авионската компанија Делта ерлајнс е позната по брзината на своите авиони, но од вчера оваа авионска компанија дефинитивно се гордее со овој авион кој во последен момент го одбегна ураганот Ирма.

Видео: Овој човек застана спроти ураганот во САД - еве што се случи

Press24 - 11.09.2017

Ураганот носи се пред себе во САД. Овој храбар човек сними како е да застанеш среде ...

Познатиот физичар Мичио Каку го преплаши светот: Ураганот Ирма е проектиран од страна на човекот

Press24 - 11.09.2017

Доказот стигна од НАСА, а го прикажува она од што сите се плашевме. Во моментов екстерните урагани во САД се резултат на вештачка манипулација со времето. Патрик Роди, експерт за геоинжинеринг, ја откри најновата сателитска снимка на НАСА и чудните ...

Немилосрдната Ирма ја опустоши Куба (ВИДЕО и ФОТО)

Нетпрес - 11.09.2017

Ураганот Ирма пред да се насочи кон Флорида, ги опустоши Карибите Во налетот на ураганот Ирма најлошо минаа мали карипски острови, но и Куба претрпи огромни штети, и иако најлошото за оваа островска земја мина нејзините градови се поплавени а ...

Британски туристи по Ирма славеа со кубански рум и „Деспасито“

Курир - 11.09.2017

Еден ден откако ураганот Ирма ја помина Куба, туристите им помагаа на локалните жители да ги расчистат улиците и плажите за да може потоа забавата да продолжи, пишуваат западните медиуми. Само еден ден откако Ирма ја помина Куба, туристите излегле ...

Како ураганот Ирма го доби името?

Press24 - 11.09.2017

Харви го погоди Тексас, Ирма ги опустоши Карипските острови, Мајами и Флорида, а вниманието на метеоролозите во моментов е посветено на Хозе и Катја, кои следуваат. Секој кој во изминативе десетина дена ги следел случувањата во светот, знае дека ...

Жителите на Карибите ја обвинуваат Британија за бавно реагирање на ураганот Ирма

Курир - 11.09.2017

Локалното население и Британците кои живеат на островите кои се британски прекуморски територии, ја обвинуваат владата во Лондон за бавно и несоодветно реагирање на ураганот Ирма. Ураганот, кој е најсилен досега во реонот на Атлатикот, предизика ...

ЕУ додели два милиона евра за справување со штетите од ураганот Ирма

+инфо - 11.09.2017

Се посочува дека, тоа е само првична помош, како и дека сите земји од регионот можат да побараат европска поддршка. Европската комисија соопшти денеска дека доделила два милиона евра за земјите од Карибите, кои претрпеа огромни штети од ураганот ...

Во Флорида прогласена природна катастрофа, Ирма слабее

Нова ТВ - 11.09.2017

Ураганот Ирма кој викендов ја погоди американската сојузна држава Флорида слабее и сега е со јачина на ураган од категорија 1 со ветрови со брзина од 85 до 135 километри на час. На Флорида е погласена состаојба на природна катастрофа, додека бројот ...

Видео: Срби за влакно избегнале избегнале смрт - ураганот „Ирма“ близу нивниот дом

Press24 - 11.09.2017

Голем број луѓе се евакуирани, а сите други се сместени во засолништа додека не помине бурата. Поради ураганот Ирма, кој го погоди западниот брег на Флорида, настана вистински хаос. Луѓето по потекло од Србија ни испратија видеоснимки од Сарасот, на ...

Ураганот Ирма ја уништи населбата каде што се снимаше мега хитот Деспасито! (видео)

Таратур - 11.09.2017

Преубавата плажа на Порторико каде што се снимаше мега хитот Деспасито ја погоди ураганот Ирма. На фотографиите и снимките који се објавени на социјалните мрежи се гледа пустош, без луѓе по улиците.

Ирма го опустоши приватниот остров на Ричард Брансон (ВИДЕО)

Кајгана - 11.09.2017

Милијардерот Ричард Брансон сподели снимка од неговиот имот на приватен остров после ураганот Ирма. Милијардерот поседува остров кој е дел од Девствените острови на Карибите. Ова подрачје беше најпогодено бидејќи токму во тој период ураганот Ирма се ...

Го искористија ураганот Ирма за да крадат, но локалната телевизија во живо го пренесе настанот (ВИДЕО)

Курир - 11.09.2017

Полицијата во Форт Лодердејл уапси девет лица кои ограбиле една локална продавница за време на ураганот Ирма. Крадците на кои ниту силниот ветер и дожд не ги спречи се уапсени благодарение на телевизиската камера на локал 10 која го снимила немилиот ...

Моќниот ураган Ирма ја oпустоши Флорида

Факултети - 11.09.2017

Фото: Getty Images Ураганот Ирма ја погоди и Флорида. Преку три милиони луѓе останале без струја, делови од Мајами се поплавени, а во некои делови од земјата допрва се очекува најлошото. Иако интензитетот на ураганот се намали и понатаму позади себе ...

НАСА со сателитски снимки докажа дека ураганот Ирма е проектиран од страна на човекот – ХААРП

Репортер - 11.09.2017

Доказот стигна од НАСА, а го прикажува она од што сите се плашевме. Во моментов екстерните урагани во САД дојдоа како резултат на вештачката манипулација со времето. Патрик Роди, експертот за геоинжинеринг ја откри најновата сателитска снимка на ...

Местото каде што се раѓа уништувањето: повеќето страшни урагани во Атлантикот доаѓаат од едно место (ВИДЕО)

МКД - 11.09.2017

Ураганите што ги опустошија Карибите и брегот на Америка доаѓаат од едно место . Повеќето разорни урагани што во последно време ја погодија Америка настанале на исто место – станува збор за локација во близина на брегот на Западна Африка, блиску до ...

„Ирма“ слабее, на Флорида и се закануваат поплави

Алфа - 11.09.2017

Ураганот „Ирма“ ослабна, сега е ураган од прва категорија со брзина на ветрот од 135 километри на час. До сега најмалку 4 смртни случаи се поврзани со невремето, а шест милиони жители на Флорида се евакуирани.

Тажна фотографија: Два папагали бараат спас од ураганот Ирма

Курир - 11.09.2017

Несекојдневна глетка е забележана на 22 спрат од хотел во Мајами. Прес ТВ денес објави фотографија на која два папагали кои во налетот на ураганот Ирма во Мајами, побарале спас на ивицата од прозор на 22 спрат во хотел во Мајами.

Тажна слика покажува што остави ураганот зад себе: Папагалчиња бараат спас

Press24 - 11.09.2017

Прес ТВ денес објави фотографија на која два папагали кои во налетот на ураганот Ирма во Мајами, побарале спас на ивицата од прозор на 22 спрат во хотел во Мајами. Навистина тажна ...

Флорида: Прогласена состојба на природна катастрофа

МРТ - 11.09.2017

Видео снимки од Мајами пред и по ударот на ураганот „Ирма“ покажуваат колкава штета била направена во тој град на Флорида. Целосно поплавени улици, откорнати дрвја, уништени далноводи. Поплавен е и најголемиот аеродром на Флорида.

Компјутерски модел покажа дека ураганот Ирма ќе го уништи Њујорк!

Репортер - 11.09.2017

Сите пет четвртини во Њујорк и повеќето подрачја во Њу Џерси би можеле целосно да бидат уништени од страна на историскиот ураган Ирма, според прикажаните симулации. До 12.00 часот на 10 септември, компјутерските модели покажуваат дека силата и патот ...

На Куба од последици на Ирма загинале најмалку 10 луѓе

+инфо - 11.09.2017

Жртвите се од четири кубански градови – Хавана, Матанзаса, Санкти Сприритуса и Сиега де Авил. Најмалку 10 луѓе загинаа во налетот на ураганот Ирма низ Куба за време на викендот, соопштија денеска кубанските власти.

САД: Ирма ослабе во тропско невреме

Макфакс - 11.09.2017

Ураганот Ирма ослабе на ниво на тропско невреме, но и понатаму со себе носи ветер со голема брзина, соопшти американскиот Национален центар за урагани. Ирма, кој е оценет како најсилен ураган во историјата формиран над Атлантикот, во осум часот ...

Од каде доаѓаат ураганите во Америка?

Црнобело - 11.09.2017

Ураганот Ирам веќе направи огромни штети на територијата на цела Америка. Ова видео објаснува од кое место доаѓаат поголемиот број на ураганите во ...

Ирма слабее, ќе стане тропска бура

Глас на Америка - 11.09.2017

Според американскиот центар за урагани се очекува Ирма да ослаби во тропска бура, движејќи се кон северна Флорида и јужна Џорџија. Во понеделникот Ирма беше со ветар од 120 километри на час.

Тука се раѓаат „чудовиштата“: Ирма и другите разорни урагани се формираат на едно место (Видео)

Кајгана - 11.09.2017

Поголемиот дел од ураганите што во изминатиов период ги зафати САД се формирани на истото место: локација во близина на брегот на Западна Африка. Точно во тој дел обележан во снимката, доаѓа до судир на две потполно различни појави: жешки суви ...

Најмалку 10 жртви зеде ураганот „Ирма“ во Куба

Стандард - 11.09.2017

Ураганот „Ирма“ предизвика смрт на најмалку 10 лица во Куба, објави Ројтерс. Тие починале во различни околности како што се сообраќајни незгоди и уривање на згради, како и поради неуспех да се извршат наредбите за евакуација.

(ВИДЕО) Ирма го оштети затворот на Сен Мартин, на островот владее хаос

Макфакс - 11.09.2017

Во налетот на ураганот Ирма уништена е и зградата на затворот од каде што побегнале 250 затвореници. По налетот на ураганот, на островот Сен Мартин владее анархија, а вооружени банди вршат грабежи на секој чекор.

ВИДЕО: Водителка сакаше да покаже како функционираат ураганите,па се најде во срцето на Ирма

Press24 - 11.09.2017

Телевизијата Еј-Би-Си направи доста интересен прилог во кој се објаснуваше на кој начин функционираат ураганите и кои се можат да бидат последиците. Како би покажала на најдобар начин водителката “влезе“ во ураганот, како гледачите јасно би виделе ...

Патниците го проколнуваа пилотот: Авион се тркаше со ураганот Ирма (ВИДЕО)

Курир - 11.09.2017

Авионската компанија Делта ерлајнс е позната по брзината на своите авиони, но од вчера оваа авионска компанија дефинитивно се гордее со овој авион кој во последен момент го одбегна ураганот Ирма.

Ирма го оштети затворот на Сен Мартен, на островот владее хаос (Фото/Видео)

Кајгана - 11.09.2017

Во налетот на ураганот Ирма на островот Сен Мартен уништена е и зградата на затворот од каде што побегнале 250 затвореници. На островот владее анархија, а вооружени банди вршат грабежи на секој чекор.

Ирма ја покоси Флорида, 5-мина загинати - МНР: Нема повредени Македонци

Сител - 11.09.2017

Ураганот Ирма однесе 5 животи на Флорида и прунуди на евакуција над 6 милиони луѓе. Меѓу загинатите нема македонски државјани информираа од Министертсвото за надворешни работи. Ирма во јужните делови на Флорида удри со брзина на ветрот од 220 ...

Застрашувачки последици од Ирма: Исчезнува океанот на Флорида и на Бахамите ФОТО

+инфо - 11.09.2017

Ветриштата ги привлекоа водите на плажите и во Флорида и на Бахамите подалеку од нивните брегови. Минатата недела, ураганот Ирма го шокираше светот со намалување на островските земји на Карибите.

Ураганот „Ирма“ ослабна на ниво на тропска бура

Алфа - 11.09.2017

Ураганот „Ирма“ ослабна на ниво на тропска бура, но и понатаму предизвикува удари на ветрот кои скоро имаат сила на ураган, соопшти Американскиот национален центар за урагани. Ураганот „Ирма“ ослабна на ниво на тропска бура, но и понатаму ...

Дали влегуваме во ерата на апокалиптични бури? (ВИДЕО)

+инфо - 11.09.2017

Зголемувањето на температурите на морињата и океаните доведува до зголемување на моќта на природните атмосферски феномени. Само една недела отако ураганот Харви го погоди Тексас, три нови урагани се формираа над Атлантикот - Ирма, Катја и Хозе.

Водителка сакаше да покаже како функционираат ураганите,па се најде во срцето на Ирма

Сител - 11.09.2017

Телевизијата Еј-Би-Си направи доста интересен прилог во кој се објаснуваше на кој начин функционираат ураганите и кои се можат да бидат последиците. Како би покажала на најдобар начин водителката “влезе“ во ураганот, како гледачите јасно би виделе ...

Србите на Флорида за влакно избегнаа смрт – Ирма корне дрвја и руши сè пред себе

Репортер - 11.09.2017

Голем број луѓе се евакуирани, а сите други се сместени во засолништа додека не помине бурата. Поради ураганот Ирма, кој го погоди западниот брег на Флорида, настана вистински хаос. Луѓето по потекло од Србија ни испратија видеоснимки од Сарасот, на ...

Како ураганот Ирма го доби името?

Курир - 11.09.2017

Харви го погоди Тексас, Ирма ги опустоши Карипските острови, Мајами и Флорида, а вниманието на метеоролозите во моментов е посветено на Хозе и Катја, кои следуваат. Секој кој во изминативе десетина дена ги следел случувањата во светот, знае дека ...

ВИДЕО: Водителка сакаше да покаже како функционираат ураганите,па се најде во срцето на Ирма

Курир - 11.09.2017

Телевизијата Еј-Би-Си направи доста интересен прилог во кој се објаснуваше на кој начин функционираат ураганите и кои се можат да бидат последиците. Како би покажала на најдобар начин водителката “влезе“ во ураганот, како гледачите јасно би виделе ...

Лажни вести и за ураганот Ирма

+инфо - 11.09.2017

На социјалните мрежи се појавија и фотографии на кои се гледа како океанот „го проголтува“ целиот ...

Итна евакуација во Џексонвил поради поплави

Курир - 11.09.2017

Градот Џексонвил на северозапад на Флорида, издаде денеска наредба за итна евакуација бидејќи се очекува нивото на поплави поради ураганот Ирма дополнително да се зголеми поради надоаѓање на плима.

(ВИДЕО) Ограбувале патики за време на Ирма

Макфакс - 11.09.2017

Властите на Флорида ги предупредија жителите дека одењето во затвор поради патики е лоша животна одлука. Предупредувањето следи по серијата апсења на кратци за време на ураганот Ирма. Полицијата во Форт Лодердејл соопшти дека уапсила девет лица ...

Ураганот Ирма беше инспирација за креаторите на лажни вести

А1 On - 11.09.2017

На социјалните мрежи се појавија голем број неточни информации за ураганот Ирма, кој вчера го погоди брегот на САД. Се почна минатата недела со обајвување на лажна мапа за движењето на ураганот, а продолжи со лажни снимки и фотографии од поплавени ...

Трамп прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида

Курир - 11.09.2017

По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што е погодена од ураганот Ирма.

(ВИДЕО) ДЕН ПО ИРМА: Ова се првите снимки

Фактор - 11.09.2017

Ураганот Ирма со ветер со брзина од 155 км на час се ближи кон Флорида. Ураганот сега е на 35 км од Лејкленд, и се поместува со брзина од 22 км на час. Се очекува ураганот да остане над Флорида, и да се насочи потоа кон Џорџија, Алабама, и Тенеси, ...

Се породила среде ураган, лекарите телефонски помагале

МК News - 11.09.2017

Среде природната непогода, која ја погоди Флорида, налетот на ураганот Ирма, во една куќа во Мајами се роди девојче. Бебето е родено во родителскиот дом, со помош на советите, кои лекарите на мајката и ги давале преку телефон.

На британските туристи ниту Ирма не може да им го уништи одморот во Куба

Фактор - 11.09.2017

Еден ден откако ураганот Ирма ја погоди Куба, британски туристи помогнале да се исчистат улиците и плажите и да продолжат да шетаат во земјата. Медиумите пишуваат дека откако земјата ја зафати ураган, туристите излегле на улиците за да играат, да ...

Мајами: Еве што остана откако низ градот помина ураганот Ирма

МК News - 11.09.2017

Снимката од Мајами пред и после ураганот Ирма најдобро покажува каква штета направи во градот. Улиците од Мајами се поплавени, дрвата искорнати, а уништени се и водовите со струја, поради што над 4 милиони луѓе останаа без струја.

Ричард Бренсон се сокри од Ирма во винскиот подрум

МК News - 11.09.2017

Пред налетот на опасниот ураган Ирма, спас морал да побара и познатиот британски милијардер Ричард Бренсон, кој од застрашувачката непогодба, која го затекна на неговиот приватен остров Некер, еден од Британските девствени острови, се засолнил во ...

Евакуирани македонските државјани од Сент Мартин

Мета - 11.09.2017

Македонското министерство за надворешни работи соопшти дека македонската државјанка од францускиот дел на островот Сент Мартин е евакуирана, исто како и семејството од Штип, кое е во холандскиот дел на истиот остров.

Нема загинати и повредени Македонци во погодените подрачја од Ирма

Вечер Прес - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма во САД и е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД, соопшти Министерството ...

Ирма го опустоши приватниот остров на Ричард Брансон (Видео)

Република - 11.09.2017

Милијардерот Ричард Брансон сподели снимка од неговиот имот на приватен остров после ураганот Ирма.Милијардерот поседува остров кој е дел од Девствените острови на Карибите. Ова подрачје беше најпогодено бидејќи токму во тој период ураганот Ирма се ...

"Еј Ирма, Северна Кореја е натаму": Флорида го дочекала ураганот и со малку хумор

Точка - 11.09.2017

Иако Ирма досега земала 24 животи, жителите на Флорида одлучиле да го дочекаат ураганот со мала доза на хумор. На гредите и плочите со кои ги заштитиле своите прозори, на ураганот му запишале бројни препораки...

Сите детали: Како настануваат ураганите

еМагазин - 11.09.2017

Ирма е најсилниот ураган во историјата откако се започнати мерења над Атлантскиот Океан, но не и прв кој ја погоди Флорида. Во август 1992 година Флорида била погодена од ураганот Ендрју, од кој загинаа 65 лица, оштетени се над 120.000 куќи, а ...

Снимките од Мајами пред и по ураганот најдобро прикажуваат колкава штета направил

Точка - 11.09.2017

Улиците на Мајами се поплавени, дрвјата се откорнати, а уништени се далноводите, поради што 4 милиони луѓе останале без струја. Неколку луѓе загинале. Поплавен е и аеродромот во Мајами, кој е најголем на Флорида, и кој нема да биде отворен уште ...

Мајами под вода: Поплавени улици, градот изгледа непрепознатливо откако беше погоден од моќниот ураган Ирма

Точка - 11.09.2017

Далеку поголема опасност од силните ветрови доаѓа од тоа што нивото на морето расте, а тоа може да резултира со огромни поплави на крајбрежните градови на Флорида. Ураганот Ирма во текот на вчерашниот ден го загуби интензитетот и опадна на ...

Трамп прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида

Либертас - 11.09.2017

По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што е погодена од ураганот Ирма.

Мајами пред и по налетот на ураганот Ирма

Пулс24 - 11.09.2017

Видео снимка на која се гледа како Мајами изгледаше пред и по ураганот Ирма покажува колкава штета е направена во тој град на Флорида. Улиците се поплавени, искорнети се стебла, уништени се далекуводи, поради што четири милиони луѓе останаа без ...

(ФОТО) Еве што направи Ирма со морските животни

Фактор - 11.09.2017

Ураганот Ирма предизвика големо невреме на Флорида, а не беа поштедени ниту морските животни. На фотографии кои беа објавени на социјалните мрежи, се гледа дека ураганот го „исцицал“ океанот, а морските животни останале на суво.

Како ураганите ги добиваат имињата?

еМагазин - 11.09.2017

Минатата недела се појави петиција на интернетсо повик до Светската метеоролошка асоцијација да го промени името на ураганот Ирма во Иванка. Иако петицијата брзо стана многу популарна, малку е веројатно дека Асоцијацијата ќе отстапи од системот што ...

Како изгледа поплавениот центар на Мајами после Ирма

Република - 11.09.2017

Жителите на Мајами се борат со разорните ефекти на ураганот Ирма кој го погоди САД. Метју Спулер ги документирал ударите на ураганот од висококатница во центарот на Мајами, а на инстаграм постави видео на кое може да се види поплавена услица во ...

Ураганот Ирма ослабна до прва категорија

Вечер Прес - 11.09.2017

Ураганот Ирма, во налет кон регионот Тампа Беј, достигна до прва категорија со јачина на ветрови од 135 километри на час Ураганот Ирма, во налет кон регионот Тампа Беј, достигна до прва категорија со јачина на ветрови од 135 километри на час.

Мајами пред и по ураганот Ирма (Видео)

Република - 11.09.2017

Улиците се поплавени, стеблата се искоренети, уништени се и многу енергетски линии, поради што четири милиони луѓе останаа без струја. Поплавен е и најголемиот аеродром на Флорида. Метеоролозите и понатаму предупредуваат на опасност од појава на ...

Ирма падна на ниво на бура, но ветерот е со јачина на ураган

Мета - 11.09.2017

Ирма ослаби на ново на тропска бура, но и понатаму предизвикува ветер кој речиси има сила на ураган, соопшти денеска американскиот Национален центар за урагани. Ирма која беше означена како најсилен ураган над Атлантскиот океан, во осум часот ...

Макрон утре во посета на островот Свети Мартин, погоден од Ирма

Канал 77 - 11.09.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон утре ќе го посети островот Свети Мартин, погоден од ураганот Ирма, соопшти синоќа француското Министерство за внатрешни работи. „Макрон ќе тргне кон Свети Мартин ноќта меѓу понеделник и вторник.

Харви и Ирма: Приказната на двајца љубовници која трае 75 години

Локално - 11.09.2017

Харви и Ирма една по друга нанесоа голема штета на јужните делови на САД. Тропската бура Харви причини невидени поплави во Тексас, а ураганот Ирма беснее во Флорида од неделата наутро. Вистинска реткост е два ураганот да “дејствуваат” заедно на иста ...

Бијонсе со емотивен говор за жртвите од ураганот Харви

Точка - 11.09.2017

Популарната американска пејачка го посети Хјустон во седмицата кога овој град го погоди разорниот ураган Харви. Бијонсе ја посетила Методистичката црква во која одела како дете. Таа прилика ја искористила за да се запознае со преживеаните во Хјустон ...

Без струја ќе останат 4,3 милиони домаќинства и претпријатија во Флорида

Канал 77 - 11.09.2017

Електродистрибуцијата на американската сојузна држава Флорида синоќа соопшти дека ќе бидат потребни неколку недели пред целосно да се воспостави струја, поради штетите што се очекуваат од ураганот Ирма.

ЕУ додели два милиона евра за справување со штетите од ураганот Ирма

Локално - 11.09.2017

Европската комисија соопшти денеска дека доделила два милиона евра за земјите од Карибите, кои претрпеа огромни штети од ураганот Ирма. Се посочува дека, тоа е само првична помош, како и дека сите земји од регионот можат да побараат европска ...

Во Куба како последица од „Ирма“ загинале најмалку 10 луѓе

Пулс24 - 11.09.2017

Во Куба како последица од „Ирма“ загинале најмалку 10 луѓе Најмалку 10 луѓе загинаа во налетот на ураганот Ирма низ Куба за време на викендот, соопштија денеска кубанските власти. Со тоа, бројот на жртви од ураганот Ирма на Карибите се искачи на 38.

Ураганот донесе ајкули во Мајами!?

Вечер Прес - 11.09.2017

Се почна минатата недела со обајвување на лажна мапа за движењето на ураганот, а продолжи со лажни снимки и фотографии од поплавени делови на Мајами, аеродромот до фотомонтажа на која ајкули пливаат по улици.

Макрон утре во посета на островот Свети Мартин, погоден од Ирма

Точка - 11.09.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон утре ќе го посети островот Свети Мартин, погоден од ураганот Ирма, соопшти синоќа Министерството за внатрешни работи на Франција. „Макрон ќе тргне кон Свети Мартин ноќта меѓу понеделник и вторник.

МНР: Нема настрадани македонски државјани во налетот на ураганот Ирма

Точка - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД и досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма, соопшти Министерството за ...

(ВИДЕО) МОРБИДНИ СНИМКИ ОД МАЈАМИ: Како изгледаше пред а како после бесниот ураган Ирма!

Фактор - 11.09.2017

Снимка од Мајами пред и после ураганот Ирма најдобро покажува колкава штета направил во градот. Улиците на Мајами се поплавени, дрвата се откорнати, а уништени се и доводи за струја, поради што преку 4 милиони луѓе останале без електрична енергија.

Нема настрадани Македонци од ураганот Ирма

Локално - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма во САД и е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД, соопшти Министерството ...

Ирма го оштети затворот на Сен Мартин, на островот владее хаос

Точка - 11.09.2017

По налетот на ураганот, на островот Сен Мартин владее анархија, а вооружени банди вршат грабежи на секој чекор. По налетот на ураганот, на островот Сен Мартин владее анархија, а вооружени банди вршат грабежи на секој чекор.

Познатиот физичар Мичио Каку: Ураганот Ирма е проектиран од страна на човекот

Пулс24 - 11.09.2017

Доказот стигна од НАСА, а го прикажува она од што сите се плашевме. Во моментов екстерните урагани во САД се резултат на вештачка манипулација со времето. Патрик Роди, експерт за геоинжинеринг, ја откри најновата сателитска снимка на НАСА и чудните ...

Tesla им помага на сопствениците на моделите S и X да побегнат од Ирма

Точка - 11.09.2017

Американскиот произведувач на луксузни електрични автомобили ја зголеми автономијата на некои од своите модели со воведување на вонредна софтверска надоградба, со цел нивните сопственици да можат полесно да се евакуираат од ураганот кој ја погоди ...

Ураганот Ирма ослабна, но сè уште е опасен

Мета - 11.09.2017

Ураганот Ирма го намали интензитетот до прва категорија, но опасноста не е мината затоа што ветерот и понатаму носи сè пред себе, а постои опасност и од поплави. На Флорида е прогласена состојба на природна катастрофа.

Ураганот Ирма го вовлекол океанот кај Флорида и предизвикал катаклизма за животните: Таму каде некогаш имало живот, ...

Точка - 11.09.2017

Морските крави се заштитен животински вид во Америка, а ураганот Ирма не ги поштедил. Ураганот Ирма предизвикал страшно невреме на Флорида и зад себе оставил пустош, а од него не успеале да се спасат ни бројни морски животни.

САД: Ирма ослабе во тропско невреме

Точка - 11.09.2017

Ураганот Ирма ослабе на ниво на тропско невреме, но и понатаму со себе носи ветер со голема брзина, соопшти американскиот Национален центар за урагани. Ирма, кој е оценет како најсилен ураган во историјата формиран над Атлантикот, во осум часот ...

Ирма го оштети затворот на Сен Мартен, на островот владее хаос

Вечер Прес - 11.09.2017

Во налетот на ураганот Ирма уништена е и зградата на затворот од каде што побегнале 250 затвореници Во налетот на ураганот Ирма уништена е и зградата на затворот од каде што побегнале 250 затвореници.

МНР: Македонски државнјани безбедно се евакуирани од островот Сент Мартин по ураганот Ирма

Република - 11.09.2017

Македонски државјани кои се наоѓале на островот Сент Мартин кој беше погоден од ураганот Ирма се евакуирани на безбедно, информира Министерството за надворешни работи. Според МНР, досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани.

Ова го има само во САД: Полицијата од Флорида ги предупредува граѓаните да не пукаат со огнено оружје кон ураганот Ирма

Точка - 11.09.2017

Шерифот од Флорида ги повикал жителите да не пукаат со огнено оружје кон ураганот, а повикот бил издаден откако десетици жители се обиделе на таков начин „да се пресметаат“ со ураганот кој што им ги уништи домовите.

Откако го поплави Мајами, ураганот Ирма ослабна до прва категорија

еМагазин - 11.09.2017

Ураганот Ирма, во налет кон регионот Тампа Беј, достигна до прва категорија со јачина на ветрови од 135 километри на час. Ураганот со јачина од трета категорија вчера го зафати јужниот дел на Флорида, каде ги поплави улиците на Мајами и остави околу ...

„Ирма“ удри во Флорида

Пулс24 - 11.09.2017

По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што е погодена од ураганот Ирма.

Знаете ли зошто ураганот се вика Ирма?

Вечер Прес - 11.09.2017

Харви го погоди Тексас, Ирма ги опустоши Карипските острови, Мајами и Флорида, а вниманието на метеоролозите во моментов е посветено на Хозе и Катја, кои следуваат. Секој кој во изминативе десетина дена ги следел случувањата во светот, знае дека ...

Колку ќе ги чини осигурителните компании штетата од ураганите Ирма и Хосе

Точка - 11.09.2017

Според директорката на специјализираниот осигурителниот пазар „Lloyd’s of London“, Инга Бијл, загубите за осигурителните компании од ураганите Ирма и Хосе, кои беснеат во регионот на Карибите и Северна Америка може да достигнат 200 милијарди долари, ...

Ураганот Ирма ослабна до прва категорија

Република - 11.09.2017

Ураганот Ирма, во налет кон регионот Тампа Беј, достигна до прва категорија со јачина на ветрови од 135 километри на час. Ураганот со јачина од трета категорија вчера го зафати јужниот дел на Флорида, каде ги поплави улиците на Мајами и остави околу ...

Уживал додека дивеел ураганот, а сега покажал како изгледа неговиот остров уништен од Ирма

Точка - 11.09.2017

Ричард Бренсон истакнал дека никогаш не видел нешто слично како овој ураган. Островот Некер и целата околина се целосно уништени. Британскиот милијардер Ричард Бренсон открил каква штета направил ураганот Ирма на неговиот убав остров Некер.

Евакуирани македонските државјани од Сент Мартин

Либертас - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма во САД и е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД, соопшти Министерството ...

Македонските семејства во САД безбедно евакуирани од регионите каде беснееше ураганот „Ирма“

Фактор - 11.09.2017

Македонските семејства кои во моментов на едни од најстрашните урагани се најдоа во САД се безбедни. Ова е информацијата од Амбасадата која е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД.

Зошто ураганот кој пустоши во Средна Америка се вика Ирма?

Република - 11.09.2017

Харви го погоди Тексас, Ирма ги опустоши Карипските острови, Мајами и Флорида, а вниманието на метеоролозите во моментов е посветено на Хозе и Катја, кои следуваат. Зошто на овие метеоролошки појави им се даваат имиња на луѓе? Доколку истите имаат ...

(ВИДЕО) Две торнада се судрија на Флорида – штетите од ураганот Ирма се 200 милијарди долари

Локално - 11.09.2017

Две торнада се судрија во округот Бревард, на Флорида, објави Си- Ен-Ен. Има многу уништени куќи. Според властите, ова е доказ дека евакуираните не мора да се вратат во своите домови, иако ураганот Ирма отиде на запад.

Мајами е под вода, Трамп реагира, а “Ирма” продолжува Се очекува нов ураган Хозе

Локално - 11.09.2017

Целата територија на американската сојузна држава Флорида, од американскиот претседател Доналд Трамп е прогласена за зона на најголемa природна катастрофа. Одлуката, предложена од гувернерот на државата Рик Скот, овозможува испраќање на финансиска ...

Жителите на Карибите ја обвинуваат Британија за бавно реагирање на ураганот Ирма

Точка - 11.09.2017

Локалното население и Британците кои живеат на островите кои се британски прекуморски територии, ја обвинуваат владата во Лондон за бавно и несоодветно реагирање на ураганот Ирма. Ураганот, кој е најсилен досега во реонот на Атлатикот, предизика ...

“Ирма” остави последици врз Куба

Локално - 11.09.2017

Деструктивни ураган “Ирма” веќе беснее над Флорида, но во кубанската престолнина Хавана продолжуваат поплавите предизвикани од него. Потопен е познатата хаванска крајбрежна “Малекон” и многу улици крај брегот.

Нема загинати и повредени Македонци во погодените подрачја од Ирма

Скопје инфо - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма во САД и е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД, соопшти Министерството ...

(ФОТО) Страшна слика: Ураганот Ирма на Карипското Море, тропската бура Хозе (десно) на Атлантикот и тропската бура ...

Локално - 11.09.2017

Истражувачите на ураганите никогаш ја немаат видено оваа слика, посочува списанието Quartz . Сликата е на НАСА и Националната агенција за океански и атмосферски истражувања (National Oceanic and Atmospheric Administration или NOAA) на која се ...

Известување на МНР за македонските граѓани во реоните на делување на ураганот Ирма!

Локално - 11.09.2017

Телефонските броеви за контакт со македонската амбасада во Вашингтон на кои може да се обратат македонските граѓани во секое време се: 202-390-7418 и 202-667-0501. Би сакале да ги споделиме ажурираните податоци кои штотуку ги добивме од амбасадата ...

Овој човек застана спроти ураганот во САД- еве што се случи

Пулс24 - 11.09.2017

Овој човек застана спроти ураганот во САД- еве што се случи Ураганот носи се пред себе во САД. Овој храбар човек сними како е да застанеш среде ...

(ВИДЕО) Американците се борат со ураган, а тајфун може да го уништи Тајван

Фактор - 11.09.2017

Додека Американците се борат со ураганот Ирма, тајфунот Талин во среда ќе пристигне во Тајван. Издадени се предупредувања за евакуација. Контактирани се претставници на планинските села. Обезбедени се засолништа, а се следи и водостојот на реките.

Трамп прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида

Локално - 11.09.2017

– По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што е погодена од ураганот Ирма.

Ураганите и нивната разорна моќ - кога природата го возвраќа ударот

Вечер Прес - 11.09.2017

Ирма е најсилниот ураган во историјата откако се започнати мерења над Атлантскиот Океан, но не и прв кој ја погоди Флорида. Во август 1992 година Флорида била погодена од ураганот Ендрју, од кој загинаа 65 лица, оштетени се над 120.000 куќи, а ...

Нема загинати и повредени Македонци во погодените подрачја од Ирма

еМагазин - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма во САД и е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД, соопшти Министерството ...

Додека ураганот Ирма беснее на Флорида, криминалците во акција: Уапсени над 30 лица, еден крадец застрелан

Точка - 11.09.2017

Триесетина лица се уапсени поради кражби во продавници и провалување во напуштени куќи на Флорида, додека ураганот Ирма веќе започнал да пристигнува на југоистокот на оваа американска сојузна држава.

Ураганите и нивната разорувачка моќ

МК News - 11.09.2017

Ирма е најсилниот ураган во историјата откако се започнати мерења над Атлантскиот Океан, но не и прв кој ја погоди Флорида. Во август 1992 година Флорида била погодена од ураганот Ендрју, од кој загинаа 65 лица, оштетени се над 120.000 куќи, а ...

(ВИДЕО) ФЛОРИДА: Мрак во градовите, нема вода, нема струја

Фактор - 11.09.2017

Ураганот Ирма во Флорида корнеше покриви, создаде реки и доведе до прекин на електричната енергија. Засега 166.000 луѓе се без електрична енергија. Ветерот се движи со 135 км на час, а ураганот ослабна до прва категорија.

(ВИДЕО-ФОТО) Ураганот Ирма го уништи островот на милијардерот Ричард Бренсон

Фактор - 11.09.2017

Ураганот Ирма му нанесе огромна штета на Некер, островот на милијардерот Ричард Бренсон. Некер е еден од 50 Британски Девствени Острови. Најблиските до него, исто така, се сериозно уништени по ураганот.

Редок феномен, разорната моќ на ураганот Ирма ги остави Бахамите без океан

МК News - 11.09.2017

Разорната моќ на ураганот Ирма доведе до тоа водата на крајбрежјето на Бахамите да се повлече многу повеќе откоку претходно, откривајќи го калливото дно. -Не можам да поверувам. Ова е Лонг Ајленд на Бахамите, и водата од океанот исчезна, напиша еден ...

Нема загинати и повредени Македонци во погодените подрачја од Ирма

МК News - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма во САД и е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД, соопшти Министерството ...

Македонски државјани евакуирани од островот Сент Мартин

Канал 77 - 11.09.2017

Македонски државјани се евакуирани од островот Сент Мартин кој беше погоден од ураганот Ирма. Според информациите на Министерството за надворешни работи, досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во ураганот кој најпрво ...

ВИДЕО: Мајами поплавен, Ирма се намали на трета категорија

Либертас - 11.09.2017

Ураганот Ирма ослабна на категорија три кога го погоди јужниот дел на Флорида, каде ги поплави улиците на Мајами и остави околу 1,8 милиони домови и фирми без електрична енергија. Националниот центар за урагани соопшти дека ветерот достигнал брзина ...

Ураганите осигурителни компании ќе ги чинат 200 милијарди долари

Вечер Прес - 11.09.2017

Загубите за осигурителните компании од ураганите, кои беснеат во регионот на Карибите и Северна Америка може да достигнат 200 милијарди долари, објави денеска „Сандеј тајмс", повикувајќи се на директорката на специјализираниот осигурителниот пазар ...

Тука се раѓа смртта: Од овде дојде Ирма и сите разорни урагани

МК News - 11.09.2017

Повеќето урагани кои во последно време ја погодија Америка настанале на исто место – станува збор за локација во близина на брегот на Ападна Африка, во близиа на Капе Веедеа. Еве што се случува таму, а целиот приказ погледнете го во видеото: На ...

Ураганот Ирма беснее на Флорида

Тера - 11.09.2017

Ураганот Ирма ослабе на бура од категорија 3, но ударите на ветриштата на западниот брег на Флорида достигнуваат 192 километри на час, додека делови од Мајами се под вода. Во финансискиот кварт на Мајами висината на водата е 60 сантиметри, а една од ...

МНР: Нема повредени или загинати македонски државјани во налетот на ураганот Ирма...

Н.Македонија - 11.09.2017

МНР: Нема повредени или загинати македонски државјани во налетот на ураганот Ирма Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД и досега нема информации за повредени или загинати ...

Флорида очи во очи со Ирма...

Н.Македонија - 11.09.2017

Поројни дождови и ветришта со јачина од над 200 километри на час го пустошеа југот на Флорида, каде што наредба за евакуација доби една третина од населението или вкупно 6,3 милиони луѓе Окото на Ирма вчера стигна до јужните делови на Флорида, а ...

Лажни вести и за ураганот Ирма...

Н.Македонија - 11.09.2017

Лажни вести и за ураганот Ирма На социјалните мрежи се појавија голем број неточни информации за ураганот Ирма, кој вчера го погоди брегот на САД. Се почна минатата недела со обајвување на лажна мапа за движењето на ураганот, а продолжи со лажни ...

Ураганите и нивната разорувачка моќ...

Н.Македонија - 11.09.2017

Ураганите и нивната разорувачка моќ Ирма е најсилниот ураган во историјата откако се започнати мерења над Атлантскиот Океан, но не и прв кој ја погоди Флорида. Во август 1992 година Флорида била погодена од ураганот Ендрју, од кој загинаа 65 лица, ...

Наредена итна евакуација во Џексонвил поради поплави...

Н.Македонија - 11.09.2017

Наредена итна евакуација во Џексонвил поради поплави Градот Џексонвил на северозапад на Флорида, издаде денеска наредба за итна евакуација бидејќи се очекува нивото на поплави поради ураганот Ирма дополнително да се зголеми поради надоаѓање на плима.

Состојба на природна катастрофа на Флорида, Мајами поплавен...

Н.Македонија - 11.09.2017

Состојба на природна катастрофа на Флорида, Мајами поплавен По барање на гувернерот на Флорида Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што ...

Поради ураганот Ирма без струја ќе останат 4,3 милиони домаќинства и претпријатија во Флорида

Денар - 11.09.2017

Електродистрибуцијата на американската сојузна држава Флорида синоќа соопшти дека ќе бидат потребни неколку недели пред целосно да се воспостави струја, поради штетите што се очекуваат од ураганот Ирма.

Карибите ја обвинуваат Британија за бавно реагирање на ураганот Ирма

Идивиди - 11.09.2017

Локалното население и Британците кои живеат на островите кои се британски прекуморски територии, ја обвинуваат владата во Лондон за бавно и несоодветно реагирање на ураганот Ирма. Ураганот, кој е најсилен досега во реонот на Атлатикот, предизика ...

Бахамите останаа без океан!

Вистина.мк - 11.09.2017

Разорната моќ на ураганот Ирма доведе до тоа водата на крајбрежјето на Бахамите да се повлече многу повеќе откоку претходно, откривајќи го калливото дно. – Не можам да поверувам. Ова е Лонг Ајленд на Бахамите, и водата од океанот исчезна, напиша ...

Колку ќе ги чини осигурителните компании штетата од ураганите Ирма и Хосе

Денар - 11.09.2017

Според директорката на специјализираниот осигурителниот пазар „Lloyd’s of London“, Инга Бијл, загубите за осигурителните компании од ураганите Ирма и Хосе, кои беснеат во регионот на Карибите и Северна Америка може да достигнат 200 милијарди долари, ...

Мајами во вода – Лима на позирање

Идивиди - 11.09.2017

Кога си богат и поседуваш милиони, не се грижиш којзнае колку за материјалните нешта кои ги имаш, зошто секогаш можеш да си дозволиш да си купиш нови. Типичен пример за безгрижно живеење во луксуз, е поранешната српска снаа, Адријана Лима.

Нема загинати и повредени Македонци во погодените подрачја од Ирма

Идивиди - 11.09.2017

Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во погодените подрачја од ураганот Ирма во САД и е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД, соопшти Министерството ...