TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сигурно нема да има референдум во Словенија

А1 - 01.03.2009

Иницијативата за референдум за влез на Хрватска во НАТО сигурно нема да успее, а Словенија на време ќе ја предаде потребната документација за да може Хрватска на самитот на НАТО во април да учествува како ...

Сигурно нема да има референдум во Словенија

Алсат-М - 01.03.2009

Иницијативата за референдум за влез на Хрватска во НАТО сигурно нема да успее Ова вчера на претседателот на Хрватскиот сабор, Лука Бебиќ му го потврдил неговиот словенечки колега, претседателот на словенечкиот ...

Гантар: Сигурно нема да има референдум во Словенија

Макфакс - 01.03.2009

Иницијативата за референдум за влез на Хрватска во НАТО сигурно нема да успее, а Словенија на време ќе ја предаде потребната документација за да може Хрватска на самитот на НАТО во април да учествува како ...

Санадер: Словенија мора да ја укине блокадата

Макфакс - 01.03.2009

Словенија треба да ја укине блокадата брз пристапните преговори на Хрватска со Европската унија (ЕУ), изјави хрватскиот премиер Иво Санадер за германскиот весник “Франкфуртер Рундшау“.

Љубљана-Загреб: ЕУ медијатор

Макфакс - 27.02.2009

Хрватската Влада ќе ја поздрави иницијативата на ЕУ за медијација во решавање на прашањата за спорните делови на словенечко-хрватската граница, пишува денеска хрватскиот “Јутарњи лист“.

Хрватска ни во 2011 не влегува во ЕУ

Дневник - 26.02.2009

Последен удар е ветото на поглавјето за судство од пет земји кои сметаат дека Загреб недоволно соработува со Хашкиот трибунал Пристапните преговори помеѓу Загреб и Брисел за влез на Хрв атска во Европска Унија ...

Шефер ја притиска Љубљана за влезот на Хрватска во НАТО

Дневник - 26.02.2009

Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер изрази загриженост поради заканите од одредени кругови во Словенија чија цел е да го блокираат влезот на Хрватска во Северноатлантскиот сојуз.

Словенската влада го прифатила предлогот на ЕУ за посредништво

Нетпрес - 26.02.2009

Словенската влада на денешната седница ја прифатила иницијативата на Европската комисија за решавање на граничното прашање со Хрватска по пат на медијација.

„Јутарњи Лист“: Пет членки на ЕУ размислуваат за блокирање на хрватските предпристапни преговори

Канал5 - 25.02.2009

Пет земји-членки на ЕУ - Белгија, Велика Британија, Данска, Финска и Холандија, би можеле да го блокираат почетокот на преговорите за членство на Хрватска по поглавјето „Правосудство и основни права“, поради недоволна соработка на Загреб со Хашкиот ...

Само 800 потписи за референдум за влезот на Хрватска во НАТО

Дневник - 25.02.2009

Премиерите на Хрватска и Словенија, Иво Санадер и Борут Пахор, вчера на состанок не успеаја значително да ги доближат ставовите Само 800 потписи за распишување референдум за хрватскиот влез во НАТО до петокот успеа да собере Партијата на словенечкиот ...

Саркози: Хрватска е важна за стабилен Балкан

Време - 25.02.2009

Членството на Хрватска во ЕУ е важно за стабилизација на Балканот, соопшти Елисејската палата по средбата меѓу хрватскиот премиер Иво Санадер и францускиот претседател Никола Саркози.

Пахор и Санадер без договор за граничниот спор

Вест - 25.02.2009

МОКРИЦЕ, Словенија, 25 февруари (Ројтерс) - Премиерите на Словенија и на Хрватска вчера не постигнаа напредок на првата средба во спорот за границата што ја блокира Хрватска во напредокот кон Европската унија.

Санадер и Пахор без договор

Утрински - 25.02.2009

Љубљана - Премиерите на Хрватска и Словенија, Иво Санадер и Борут Пахор не успеаа значително да ги доближат ставовите околу нерешените прашања меѓу двете држави, но се договорија да ги продолжат контактите.

Предупредувања за Словенија – Шефер е загрижен, САД ја повикува Љубљана

Кирилица - 25.02.2009

Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер изрази загриженост поради акцијата во Словенија насочена кон блокада за пристап на Хрватска Соединетите Американски Држави очекуваат Словенија на време да ја доврши ратификацијата на протоколот за Хрватска и ...

Пет членки на ЕУ размислуваат за болкирање на хрватските предпристапни преговори поради Хаг

Сител - 25.02.2009

Пет земји-членки на ЕУ - Белгија, Велика Британија, Данска, Финска и Холандија, би можеле да го блокираат почетокот на преговорите за членство на Хрватска по поглавјето „Правосудство и основни права“, поради недоволна соработка на Загреб со Хашкиот ...

Пет членки на ЕУ ќе ги блокираат хрватските предпристапни преговори поради Хаг

Кирилица - 25.02.2009

Пет земји-членки на ЕУ - Белгија, Велика Британија, Данска, Финска и Холандија, би можеле да го блокираат почетокот на преговорите за членство на Хрватска по поглавјето „Правосудство и основни права“, поради недоволна соработка на Загреб со Хашкиот ...

Загреб: Можна е блокада на преговорите на Хрватска за членство во ЕУ

Р.С.Европа - 25.02.2009

Пет земји-членки на Европската Унија: Белгија, Велика Британија, Данска, Финска и Холандија, би можеле да го блокираат почетокот на преговорите за членство на Хрватска по поглавјето „Правосудство и основни права“, поради недоволна соработка на Загреб со ...

Словенија ќе прифати посредство на Европската комисија за спорот

Нетпрес - 25.02.2009

Владата на Словенија во четврток начелно ќе го прифати планот за посредство на Европската комисија во граничниот спор со Хрватска, најавил шефот на дипломатијата Самуел Жбогар за словенечката телевизија.

Словенија блокира уште едно поглавје за Хрватска

Нетпрес - 25.02.2009

Словенија блокира уште едно поглавје во преговорите меѓу АУ и Хрватска, јавува агенцијата Хина повикувајќи се на европски дипломатски извори.

Блокади од пет членки на ЕУ?

Вечер Прес - 25.02.2009

Пет земји-членки на ЕУ - Белгија, Велика Британија, Данска, Финска и Холандија, би можеле да го блокираат почетокот на преговорите за членство на Хрватска по поглавјето "Правосудство и основни права", поради ...

Санадер и Пахор се ракуваа, но не се договорија

Н.Македонија - 25.02.2009

На првата средба меѓу премиерите на Хрватска и на Словенија, Иво Санадер и Борут Пахор, откако Љубљана во декември ги блокира евроинтеграциите на соседот, не дојде до поместување на ставовите на двете страни околу граничниот спор.

Санадер и Пахор без договор за граничното прашање

А1 - 24.02.2009

Премиерите на Хрватска и Словенија, Иво Санадер и Борут Пахор не успееја значително да ги доближат ставовите околу нерешените прашања меѓу двете држави, но се договорија да ги продолжат контактите.

Неизвесно проширувањето на НАТО

А1 - 24.02.2009

Проширувањето на НАТО што треба да се случи во април годинава е неизвесно поради граничниот спор помеѓу Словенија и Хрватска, јави агенцијата Хина, повикувајќи се на дипломатски извори.

Состанокот на премиерите на Словенија и на Хрватска Пахор и Санадер не донесе никакви промени

Канал5 - 24.02.2009

Состанокот на премиерите на Словенија и на Хрватска Борут Пахор и Иво Санадер во дворецот во Мокрице, не донесе никакви поместувања во позициите на двете страни.

Премиерите на Словенија и Хрватска денеска ќе се сретнат во словенечко Мокрице

Канал5 - 24.02.2009

Премиерите на Словенија и Хрватска Борут Пахор и Иво Санадер ќе се сретнат денеска во словенечкото гратче Мокрице, за да разговараат за граничниот спор, кој го блокира продолжувањето на преговорите на Хрватска за членство во ЕУ, пренесе Франс прес.

Во Мокрице разговори за словенечко - хрватскиот спор

Телма - 24.02.2009

Премиерите на Словенија и Хрватска Борут Пахор и Иво Санадер ќе се сретнат денеска во словенечкото гратче Мокрице, за да разговараат за граничниот спор, кој го блокира продолжувањето на преговорите на Хрватска за членство во ЕУ.

Словенечката ССН не се откажува од референдум

Утрински - 24.02.2009

Партијата на словенечкиот народ ССН вчера соопшти дека ќе продолжи со собирање 40.000 потписи потребни за одржување референдум во Словенија околу влезот на Хрватска во НАТО.

Словенците би гласале против хрватскиот влез во НАТО

Дневник - 24.02.2009

Иако две третини од Словенците сметаат дека нема потреба за распишување референдум за прием на Хрватска во НАТО, во случај тој да биде распишан, мнозинството од нив би гласале „против“.

Саркози: Влезот на Хрватска во ЕУ е важен за стабилизација на Балканот

Канал5 - 24.02.2009

Членството на Хрватска во ЕУ е важно за стабилизација на Балканот, соопшти Елисејската палата по средбата меѓу хрватскиот премиер Иво Санадер и францускиот претседател Никола Саркози.

Пахор и Санадер на средба во Словенија

Алсат-М - 24.02.2009

Премиерите на Словенија и Хрватска Борут Пахор и Иво Санадер ќе се сретнат денеска во словенечкото гратче Мокрице, за да разговараат за граничниот спор, кој го блокира продолжувањето на преговорите на Хрватска за членство во ЕУ.

Пахор и Санадер се сретнаа, но не се договорија

Алсат-М - 24.02.2009

Денеска во словенечкиот град Мокрица се сретнаа премиерот на Хрватска, Иво Санадер, и неговиот словенечки колега Борут Пахор. На едночасовниот разговор не е постигнат напредок по отворените билатерални прашања како што е граничниот спор, поради кој ...

Премиерите на Словенија и Хрватска денеска ќе се сретнат во словенечко Мокрице

Сител - 24.02.2009

Премиерите на Словенија и Хрватска Борут Пахор и Иво Санадер ќе се сретнат денеска во словенечкото гратче Мокрице, за да разговараат за граничниот спор, кој го блокира продолжувањето на преговорите на Хрватска за членство во ЕУ, пренесе Франс прес.

Санадер и Пахор денеска за граничниот спор

Нетпрес - 24.02.2009

Лидерите на Хрватска и Словенија ќе се сретнат денеска за да го разгледаат граничниот спор меѓу двете држави, што ја блогира кандидатурата на Загреб за ЕУ и доведе до најсериозно влошување на односите меѓу двете страни од објавувањето на независноста во ...

Премиерите на Словенија и Хрватска денеска ќе го разгледуваат граничниот спор

Кирилица - 24.02.2009

Премиерите на Словенија и Хрватска Борут Пахор и Иво Санадер ќе се сретнат денеска во словенечкото гратче Мокрице, за да разговараат за граничниот спор, кој го блокира продолжувањето на преговорите на Хрватска за членство во ЕУ, пренесе Франс прес На ...

Неизвесно проширувањето на НАТО

Макфакс - 24.02.2009

Проширувањето на НАТО што треба да се случи во април годинава е неизвесно поради граничниот спор помеѓу Словенија и Хрватска, јави агенцијата Хина, повикувајќи се на дипломатски извори.

Се сретнале Санадер и Пахор

Нетпрес - 24.02.2009

Премиерите на Словенија и Хрватска, Борут Пахор и Иво Санадер се сретнале денеска во градот Мокрица во Словенија а средбата од “информативна природа“ ја започнале со ракување, сериозни изрази на лицето и без изјави, пренесуваат словенските медиуми.

Санадер и Пахор без договор за граничното прашање

Макфакс - 24.02.2009

Премиерите на Хрватска и Словенија, Иво Санадер и Борут Пахор не успеаа значително да ги доближат ставовите околу нерешените прашања меѓу двете држави, но се договорија да ги продолжат контактите.

Пахор и Санадер договорија само нови средби во иднина

Кирилица - 24.02.2009

Премиерите на Словенија и Хрватска Борут Пахор и Иво Санадер на денешниот состанок ги приближија ставовите за спорните прашања, и се договорија контактите да продолжат Пахор истакна дека фактот оти состанокот се случил, „значи напредок“ во билатералните ...

Премиерите на Словенија и Хрватска денеска ќе се сретнат во словенечко Мокрице

Алфа - 24.02.2009

Премиерите на Словенија и Хрватска Борут Пахор и Иво Санадер ќе се сретнат денеска во словенечкото гратче Мокрице, за да разговараат за граничниот спор, кој го блокира продолжувањето на преговорите на Хрватска за членство во ЕУ, пренесе Франс прес.

Саркози: Влезот на Хрватска во ЕУ е важен за стабилизација на Балканот

Алфа - 24.02.2009

Членството на Хрватска во ЕУ е важно за стабилизација на Балканот, соопшти Елисејската палата по средбата меѓу хрватскиот премиер Иво Санадер и францускиот претседател Никола Саркози.

Саркози: Влезот на Хрватска во ЕУ е важен за стабилизација на Балканот

Кирилица - 24.02.2009

Членството на Хрватска во ЕУ е важно за стабилизација на Балканот, соопшти Елисејската палата по средбата меѓу хрватскиот премиер Иво Санадер и францускиот претседател Никола Саркози За време на разговорот, Саркози изјави дека е многу важно за Хрватска ...

Љубљана: Денеска средба на премиерите на Хрватска и Словенија

Р.С.Европа - 24.02.2009

Во дворецот Мокрице во Словенија денеска ќе се сретнат словенечкиот и хрватскиот премиер Борут Пахор и Иво Санадер. Ова е прва нивна средба, која според владата во Љубљана, ќе биде посветена на воспоставување непосреден дијалог потребен за поефикасно ...

Санадер и Пахор за блокадата на Хрватска

Макфакс - 24.02.2009

Премиерите на Хрватска и Словенија денеска во дворецот Мокрице треба да се сретнат на разговори за нерешениот граничен спор кој доведе до словенечка блокада на хрватските преговори со ЕУ.

Само потврдени разликите

Вечер Прес - 24.02.2009

Вчерашната едночасовна средба на словенечкиот премиер Борут Пахор и хрватскиот Иво Санадер, во пограничното место Мокрице, не донесе ништо ново во приближувањето на дијаметралните ставови за нерешените проблеми.

Словенците би гласале против Хрватска

А1 - 23.02.2009

Две третини од Словенците сметаат дека е непотребно одржување на референдум за влез на Хрватска во НАТО, но доколку тој би се распишал, мнозинството граѓани би гласале против хрватското членство во Сојузот.

ССН не се откажува од собирањето потписи за реферндум во Словенија за влез на Хрватска во НАТО

Канал5 - 23.02.2009

Вонпарламентарната Партија на словенечкиот народ (ССН) денеска соопшти дека ќе продолжи со собирање на 40.000 потписи, потребни за одржување референдум во Словенија за влез на Хрватска во НАТО.

Словенија: Продолжува собирањето потписи за референдум за влез на Хрватска во НАТО

Алсат-М - 23.02.2009

Вонпарламентарната Партија на словенечкиот народ денеска соопшти дека ќе продолжи со собирање на 40.000 потписи, потребни за одржување референдум во Словенија за влез на Хрватска во НАТО.

Хрватска собира потписи за референдум за влез во НАТО

Форум - 23.02.2009

Вонпарламентарната Партија на словенечкиот народ (ССН) денеска соопшти дека ќе продолжи со собирање на 40.000 потписи, потребни за одржување референдум во Словенија за влез на Хрватска во НАТО, пренесуваат хрватските медиуми Раководството на ССН во ...

ССН не се откажува од собирањето потписи за реферндум во Словенија за влез на Хрватска во НАТО

Алфа - 23.02.2009

Вонпарламентарната Партија на словенечкиот народ (ССН) денеска соопшти дека ќе продолжи со собирање на 40.000 потписи, потребни за одржување референдум во Словенија за влез на Хрватска во НАТО.

Иако се против референдум, Словенците би гласале против Хрватска

Макфакс - 23.02.2009

- Две третини од Словенците сметаат дека е непотребно одржување на референдум за влез на Хрватска во НАТО, но доколку тој би се распишал, мнозинството граѓани би гласале против хрватското членство во Сојузот.

Референдумот се поизвесен!

Вечер Прес - 23.02.2009

ССН не прифаќа никакви компромиси, ниту посредувања во спорот за границата, при што од Хрватска е побарано да и ја признае на Словенија контролата врз целиот Пирански Залив и излез на отворено море, како и да се откаже од контролата на некои погранични ...

Хрватска нема со територија да го купи приемот во ЕУ и во НАТО

Н.Македонија - 23.02.2009

Хрватскиот премиер Иво Санадер порача дека неговата земја нема да го купи членството во ЕУ и во НАТО со територија. Претседателот на Владата во Загреб оцени дека Хрватска до почетокот на април ќе биде полноправна членка на Алијансата.