TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Олимписки секс игри

Оff.net - 15.07.2012

Второто мото на Олимписките игри е „Тоа што се случува во селото - останува во селото". Освен што рушат рекорди на спортските терени, натпреварувачите за време на игрите рушат и секс рекорди.

Олимпијците добија 70.000 кондоми на располагање, ама малку ќе им бидат

МКД - 15.07.2012

Спортистите на Олимписките игри во Лондон добија на располагање 70.000 кондоми, но како што открива угледниот американски магазин ЕСПН, тоа количество нема да им биде доволно.

Темната страна на Олимписките игри

Факултети - 15.07.2012

Олимписките игри сe најпрестижниот спортски настан во светот, многу спортисти би го дури дале и својот живот за да настапуваат на Игрите, но тие, исто така, имаат својата темна страна.

Ќе играат на Олимпијада преку оглас

+инфо - 15.07.2012

Велика Британија го искористи своето право како домаќин на Олимписките игри во Лондон да пријави тимови во сите екипни спортови, но имаше проблем со женскиот ракомет, репрезентација којшто не ...

Торп: Не жалам поради тоа што нема да настапам во Лондон

МРТ - 15.07.2012

Легендарниот пливач од Австралија и освојувач на 5 олимписки медали, Јан Торп не жали што нема да учествува на Олимписките игри во Лондон.

Хоуп Соло: На Игрите во Пекинг имаше само секс и алкохол

МРТ - 15.07.2012

"Кога ќе се сетам на игрите во Пекинг пред четири години, во мојата глава се врти само секс и алкохол“, призна капитенката на американскиот фудбалски тим Хоуп Соло.

Кувајт на Олимписките игри под своето знаме

МРТ - 15.07.2012

Потпаролот на Меѓународниот Олимписки Комитет (МОК) Марк Адамс, изјави дека Кувајт на Игрите во Лондон ќе може да се натпреварува под своето знаме.

Америка "Made in China"

Вечер - 15.07.2012

Пред 10 години на зимските ОИ спортистите од САД носеа беретки направени во Канада. Ралф Лорен ги дизајнираше и произведе униформите за САД и на претходните летни и зимски олимписки игри во Пекинг и ...

Хоуп Соло - На Игрите царуваат секс и алкохол

Вечер - 15.07.2012

ШОКАНТНО ПРИЗНАНИЕ НА ГОЛМАНКАТА НА САД Во Пекинг видов како луѓето водат љубов на отворено, на тревата меѓу зградите во олимпиското село, се потсетува Американката на ОИ 2008 Спортистите на ...

Погледнете како растура Дрим Тимот

Точка - 15.07.2012

Дефинитивно најголемите ѕвезди на предстојните Олимписки игри во Лондон ќе бидат кошаркарите на САД. Погледнете како игра тимот предводен од Брајант, ЛеБрон, Дурант.

МОК обезбеди тренерска стипендија од 15.000 долари

Курир - 15.07.2012

Македонскиот олимписки комитет (МОК) обезбеди стипендија вредна 15.000 американски долари за обука и усовршување на тренерот по атлетика Ване Стојанов во САД.

Тренерот по атлетика Ване Стојанов на усовршување во САД

Макфакс - 15.07.2012

Македонскиот олимписки комитет (МОК) обезбеди стипендија вредна 15.000 американски долари за обука и усовршување на тренерот по атлетика Ване Стојанов во САД.

Американските спортисти во кинеска облека

Deutsche Welle - 14.07.2012

Низ САД се шири бран негодување: униформите на американските спортисти на Олимписките игри, креирани од дизајнерот Лорен, се произведени во Кина.

Авионите што ќе бидат закана за Олимпијадата во Лондон ќе бидат срушени

24 Вести - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство, објасни ...

До олимписки тим преку оглас во весник

Оff.net - 14.07.2012

Велика Британија го искористија своето право како домаќини на Олимписките игри да пријави свои тимови во сите екипни спортови.

Темната страна на Олимписките игри

Утрински - 14.07.2012

Олимписките игри се најпрестижниот спортски настан во светот, многу спортисти го посветија животот за да настапат на нив, но и тие имаат своја темна страна.

Британија се подготвува за олимпијадата

Телма - 14.07.2012

Британија се подготвува за олимпијадата.Две недели пред почетокот на игрите стапија на сила рестрикциите за користење на воздушниот простор над и околу Лондон.Зоната на забранети летови се однесува ...

Во Лондон се мешаат сонот и јавето

Дневник - 14.07.2012

Амбицијата да плива на Игрите во Лондон Блажевски си ја постави како цел уште пред неколку години и секојдневно работеше за да ја оствари Претстојните олимписки игри во Лондон ќе бидат дебитантски за ...

Токио - прв азиски град-домаќин

Н.Македонија - 14.07.2012

Во Токио 1964 година се одржаа првите Летни олимписки игри на азискиот континент. Токио, кој требаше да биде домаќин на Игрите во 1940 година, ја доби организацијата во конкуренција на Детроит, ...

Саудиска Арабија за првпат ќе испрати жени на Олимпијадата

Кармакаша - 14.07.2012

За прв пат во историјата, Саудиска Арабија на Олимписките игри ќе испрати и женски натпреварувачки, соопштуваат странските медиуми.

Авионите што ќе бидат закана за Олимпијадата во Лондон ќе бидат срушени

Н.Македонија - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Авионите што ќе бидат закана за Олимпијадата во Лондон ќе бидат срушени

А1 On - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Олимпијците ќе се "кичмат"

ЗаЗабава - 14.07.2012

Спортистите за време на Игрите во Лондон ќе имаат проблем со спиењето, бидејќи креветите во Олимпиското село се долги само 172 сантиметри, пренесуваат британските медиуми.

САД во Лондон со повеќе жени од мажи

+инфо - 14.07.2012

За првпат во историја на американскиот олимписки тим на една Олимпијада ќе доминираат жените. САД, спортската доминација на ОИ во Лондон ќе ја брани со вкупно 530 спортисти, од кои 269 се жени, а 261 ...

Авионите што ќе бидат закана за Олимпијадата во Лондон ќе бидат срушени

+инфо - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Авионите што ќе бидат закана за Олимпијадата во Лондон ќе бидат срушени

Сител - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Авионите што ќе бидат закана за Олимпијадата во Лондон ќе бидат срушени

МРТ - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Олимпијците во Лондон ќе спијат на детски кревети

Канал5 - 14.07.2012

Иако олимпијадите се најголемите спортски настани во светот речиси секогаш се случуваат пропусти на организаторот. Дали некој во Лондон мислел дека ќе се одржи олимпијада за деца или пак сакал да ...

Галерија: Олимпијадата во Лондон од терористи ќе се брани со ракети

МРТ - 14.07.2012

Лондон се подготвува сериозно да ја одржи безбедноста на Летните олимписки игри, кои официјално ќе бидат отворени на 27 јули.

Ќе се рушат авионите кои ќе бидат закана за Олимпијадата

Press24 - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Британија ќе ги урива “сомнителните” авиони за време на Олимпијадата

еВести - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

„Зона на забранети летови“ поради Олимпијадата во Лондон

Курир - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Авионите кои ќе бидат закана за Олимпијадата ќе бидат соборени

Денешен - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Од ноќеска „Зона на забранети летови“ над Лондон за ОИ

24 Вести - 13.07.2012

Вечерва по полноќ стапуваат во сила рестрикциите за користење на воздушниот простор над и околу Лондон, како и во реонот на Југоисточна Европа како мерка за безбедност за претстојните Олимписки Игри.

Скандал во Америка за униформите на олимпијците

24 Вести - 13.07.2012

Скандал во Америка за униформите на олимпијците. Олимпискиот комитет на САД се најде на мета на критики од јавноста зошто нивните спортисти на свечената церемонија на отворањето на Олимписките игри ...

Сите земји ќе пратат жени на Олимписките игри

Оff.net - 13.07.2012

За прв пат во историјата на Олимписките игри, сите земји учеснички на Олимпијадата во Лондон која ќе започне на 27. овој месец, во својата делегација ќе имаат и жени.

Македонска олимписка мизерија

Оff.net - 13.07.2012

Македонските олимпијци со нивниот пласман на едно од последните места, отсекогаш се мета на исмејување, а посебно оваа година кога Македонија праќа рекордно мал број на спортисти и тоа ниту еден со ...

Американски униформи „Made in China“

Оn.net - 13.07.2012

Олимпискиот комитет на САД овие денови се најде на мета на критика од јавноста затоа што спортистите на таа земја на официјалната церемонија на отворање на Игрите ќе излезат во униформи произведени ...

Киндер кревети во олимпиското село!

Оn.net - 13.07.2012

Лоши вести доаѓаат од Лондон, каде олимпијците мака ќе мачат со сместувањето во олимпиското село. Според пишувањата на британските медиуми, креветите во кои ќе спијат спортистите се долги само 172 ...

МОК го возвраќа ударот

Утрински - 13.07.2012

Во острото соопштение за јавноста се отфрлаат обвинувањата од олимпијците дека не биле соодветно поддржани пред Игрите во Лондон „Македонскиот олимписки комитет во целост обезбеди финансиска поддршка ...

Штедливи Американци: униформите за олимпијците ги шиеле во Кина!

МКД - 13.07.2012

Голем скандал го потресе Олимпискиот комитет на САД откако се дозна дека униформите на нивните олимпијци, со кои ќе излезат на свеченото отворање на ЛОИ во Лондон, биле шиени во Кина.

Зона на забранети летови над Лондон

Телма - 13.07.2012

Ноќеска,една минута по полноќ,стапуваат во сила рестрикциите за користење на воздушниот простор над и околу Лондон,како и во реонот на Југоисточна Европа како мерка за безбедност за претстојните ...

Зона за забранети летови над Лондон

Утрински - 13.07.2012

Рестрикциите во воздушниот простор поради Олимпијадата стапија на сила денес една минута по полноќ Серија ограничувања во воздушниот простор околу Лондон и југоисточна Англија ќе стапат на сила како ...

Ефремов со скинати спринтерки ќе трча на ЛОИ во Лондон!

МКД - 13.07.2012

Името на атлетичарот Кристијан Ефремов воопшто не беше спорно за настап на претстојните Летни олимписки игри (ЛОИ) во Лондон, за разлика од промените во делот на македонскиот атлетски преставник во ...

Ефремов со скинати спринтерки на лондонскиот тартан

Дневник - 13.07.2012

Атлетскиот претставник на Македонија во машка конкуренција, бидејќи не е стипендист на АМС, а не е ни на листата со десетте потенцијални учесници на Олимпијадата, не добива финансиска помош од ...

Темната страна на Олимписките игри

А1 On - 13.07.2012

Олимписките игри се најпрестижен спортски настан на светот, многу спортисти го посветија животот да настапат на игрите, но и тие имаат своја темна страна.

Абебе Бикила босоног победи во маратонот

Н.Македонија - 13.07.2012

Вечниот град Рим по 54 години од првичната желба на Пјер де Кубертен тој да биде домаќин, конечно, дочека да биде организатор на Летните олимписки игри и така на целиот свет да му ги приближи својата ...

САД на ОИ со Кинески униформи

Алфа - 13.07.2012

Олимпискиот комитет на САД, деновиве се најде на мета на критики, бидејќи спортистите на оваа земја на церемонијата на свеченото отворање ќе се претсават во униформи произведени во Кина.

САД со кинеска роба на ОИ

ЗаЗабава - 13.07.2012

Олимпискиот комитет на САД овие денови се најде на мета на многу критики од јавноста, бидејќи нивните спортисти на церемонијата на свеченото отворање на Олимписките игри во Лондон ќе излезат во ...

Со скинати спринтерки ќе трча на Олимпијада!

Спортски - 13.07.2012

Кристиан Ефремов, кој ќе ја претставува Македонија на Летните олимписки игри во Лонодн, во интервју за весникот „Дневник“ открива дека има само два пари спринтерки, кои скинати.

Ралф Лорен на Американците им шие униформи во Кина

+инфо - 13.07.2012

Олимпискиот комитет на САД трпи критики затоа што спортистите на оваа земја на официјалната церемонија на отворање на Олимписките игри во Лондон ќе излезат во униформи произведени во Кина.

Бразил ќе го освои златото во Лондон, тврди Роналдо

МРТ - 13.07.2012

Легендарниот бразилски напаѓач Роналдо изјави дека е време националниот тим да ја освои титулата на турнирот во фудбал на Олимписките игри во Лондон.

Галерија: Олимпиското село во Лондон ги отвори вратите

МРТ - 13.07.2012

Тука ќе претстојуваат најдобрите спортисти на планетата. Добредојдовте на Олимписките село. Лоцирана е во Стратфорд - во источен Лондон.

Скандал во САД, спортската опрема на олимпијците била произведена во Кина

МРТ - 13.07.2012

Огромен скандал се појави во САД поради тоа што официјалната спортската опрема на спортистите за Олимписките игри во Лондон е произведена во Кина.

ВИДЕО: 40 години од историскиот олимписки пораз на САД

Сител - 13.07.2012

Студената војна ги „замеша“ прстите, тоа е краткиот коментар на Мајк Крижевски 40 години по првиот пораз на олимписките игра на кошаркарската селекција на САД од тогашниот СССР.

Олимпијците на САД ќе носат униформи произведени во Кина

Канал5 - 13.07.2012

Олимпискиот комитет на САД деновиве трпи жестоки критики бидејќи американските спортисти на свечената церемонија на отварањето на олимпијадата во Лондон ќе се појават во униформи што се произведени ...

Стриптизот за олимписки спорт

МРТ - 13.07.2012

Стриптизот може да стане олимписки спорт. Меѓународната федерација за овој тип на “спорт“ почна да се подготвува за настапот на Олимписките игри.

Саудијците сепак ќе испратат жени на Олимписките игри

Курир - 13.07.2012

И покрај тоа што долго време се двоумеше и одолговлекуваше, Олимпискиот комитет на Саудиска Арабија одлучи спортистките од земјата да земат учество на најголемиот спортски самит на светот.

Темната страна на Олимписките игри

Курир - 13.07.2012

Олимписките игри се најпрестижен спортски настан на светот, многу спортисти го посветија животот да настапат на игрите, но и тие имаат своја темна страна.

Фото + Видео: Германските олимпијки „како од мајка родени“

Курир - 13.07.2012

Германските олимпијки ја „загреаја“ атмосферата пред почетокот на најголемиот спортски планетарен настан. Тие направија провокативни фотки за тамошното издание на ...

ФОТО+ВИДЕО: Германските олимпијки потполно голи за „Плејбој“

Press24 - 13.07.2012

Германските олимпијки решија со разголени фотки за Плејбој да ја вжештат атмосферата пред Олимписките Игри. Погледнете ги овие убавини! Follow ...

Олимписките игри и нивната темна страна

Денешен - 13.07.2012

Олимписките игри се најпрестижен спортски настан на светот, многу спортисти го посветија животот да настапат на игрите, но и тие имаат своја темна страна.

Македонското пливање во Лондон

Deutsche Welle - 12.07.2012

Македонија првпат ќе учествува на Олимписките игри без норма во ниту еден спорт, но свои спортисти во Лондон ќе има. Меѓу нив се и припадниците на спортот кој даваше најмногу учесници на Олимпијадите.

Саудиска Арабија испраќа жени на Олимпијада

24 Вести - 12.07.2012

Саудиска Арабија оваа година ќе испрати жени на Олимписките игри во Лондон, ова е прв пат спортистки од таа земја да се натпреваруваат на Олимпијада.

Саудиска Арабија испраќа жени на Олимпијада

Р.С.Европа - 12.07.2012

Саудиска Арабија оваа година ќе испрати жени на Олимписките игри во Лондон, ова е прв пат спортистки од таа земја да се натпреваруваат на Олимпијада.

Oфицијални апликации за Олимпијада 2012

Ентер - 12.07.2012

Останаа уште само неколку недели до овогодишната Олимпијада која ќе се одржи во Лондон. Спортските љубители ќе можат да ја следат Олимпијата преку нивните паметни телефони, благодарение на двете ...

Саудијките конечно можат на Олимпијада

Екипа - 12.07.2012

Саудиска Арабија ќе испрати жени на Олимписките игри во Лондон ова лето, што ќе биде прв пат спортистки од оваа земја да бидат дел од најголемата светска спортска смотра.

Во Лондон одам како да ги претставувам мајка ми и татко ми

Утрински - 12.07.2012

Христина Ристеска - Атлетичарката што ќе трча 400 м на Олимпијадата огорчена поради проблемите што ја следеле во подготовките „Без финансиската поддршка од татко ми и мајка ми ќе немав начин да ...

Јужноафриканците им ветија огромни премии на своите олимпијци, а тие аутсајдери

МКД - 12.07.2012

Јужноафриканските спортисти ќе добијат награда од 50.000 долари за секој освоен златен медал на ЛОИ во Лондон, објавија официјалните лица на Олимпискиот комитет на Јужна Африка.

Македонската олимпијка Ристеска: Осум години трчам во исти тренерки!

МКД - 12.07.2012

Македонската олимпијка Христина Ристеска ја отвори душата откако МОК реши дека таа ќе патува на ЛОИ во Лондон, со специјална покана од ИОК.

МОК удри по „своите“: Кристијан Ефремов и неговиот тренер ја лажат јавноста

МКД - 12.07.2012

Македонскиот олимписки комитет (МОК) испрати соопштение до јавноста поради како што велат оттаму, дезинформирањето на јавноста од страна на атлетичарот Кристијан Ефремов и неговиот тренер Ѓорѓи ...

МОК се пожали на самоволие кај македонските спортисти

Телма - 12.07.2012

Без финансиска подршка македонскиот атлетичар Кристијан Ефремов ги продолжува подготовките за претстојните Олимписки игри во Лондон.

Ристеска осум години трча во исти тренерки

Дневник - 12.07.2012

Kолку ни дале, колку инвестирале, толку нека очекуваат од нас, порачува младата прилепчанка, која ќе настапи во атлетската дисциплина на 400 метри со вајлд-карта Во четиричлена македонска екипа за ...

ЛОИ 1956 се одржаа на два континента!

Н.Македонија - 12.07.2012

Фељтон - Во пресрет на ЛОИ 2012 (13) Австралиски Мелбурн ја доби организацијата на ЛОИ 1956 година со само еден глас повеќе од аргентинскиот главен град Буенос Аирес.

Британците во минус поради Олимписките игри

МРТ - 12.07.2012

Британската олимписка асоцијација објави дека оваа година мора да собере уште околу 2.5 милиони долари за да ги покрие моменталните загуби.

Двајца македонски пливачи и двајца атлетичари патуваат на ОИ во Лондон

Кирилица - 12.07.2012

Македонскиот олимписки комитет ја заклучи листата на учесници од Македонија на претстојните Олимписки игри во Лондон. Во Британија ќе отпатуваат: 1. 1. Mарко Блажевски (тренер Боро Блажевски) – 400 м.

Катар со жена знаменосец на Олимпијадата

МРТ - 12.07.2012

Катарскиот олимписки комитет објави дека натпреварувачка во спортско стрелање, Бахија ал Хамад ќе го носи знамето на земјата за време на отворањето на Олимпијадата во Лондон на 27 јули.

Тајните на Олимпиското село - секс, алкохол и дрога

МРТ - 12.07.2012

Нека игрите, а со нив и пијанките, дрогирањето и развратот - почнат! Во пресрет на летната олимпијада во Лондон 2012, чие отворање е на 27 јули, нова книга откри што всушност се случува во ...

Саудиска Арабија за прв пат праќа жени на Олимпијада?!

Канал5 - 12.07.2012

Саудиска Арабија планира да испрати две жени на Олимписките игри во Лондон што ќе биде прв пат во историјата спортистки од оваа земја да се натпреваруваат на најголемиот спортски настан во светот.

Знамето на Катар ќе го носи жена

Вечер - 12.07.2012

На претстојните Летни олимписки игри во Лондон, Катар за првпат во историјата ќе ја претставуваат и спортитиски, а згора на тоа знамето на свеченото отворање ќе го носи жена.

50.000 долари за златен медал

Точка - 12.07.2012

Доколку натпреварувачите на Јужна Африка освојат златен медал на Олимписките игри во Лондон, тогаш им следува богата награда.

Арапските спортистки патуваат во Лондон

Точка - 12.07.2012

Катар одлучи жена да го носи националното знаме на отворањето на ЛОИ, а Саудиска Арабија испраќа две спортистки во Лондон.

Правила за навивачите на ЛОИ 2012

Точка - 12.07.2012

Фото-апарати со големи објективи, маички со политички содржини, вувузели... сето ова е забрането за навивачите кои ќе присуствуваат на ЛОИ 2012.

Жена ќе го носи знамето на Катар на отворањето на ОИ

Канал 77 - 12.07.2012

На Олимписките игри во Лондон, Катар за прв пат во историјата ќе го претставуваат и спортистки, а згора на тоа знамето на свеченото отворање ќе го носи жена.

Четворица македонски спортисти на Олимписките игри 2012

eReporter - 12.07.2012

Македонскиот олимписки комитет, врз основа на крајниот рок на пријавување на спортисти за учество на Олимписките игри во Лондон, ја заклучи листата на учесници од Македонија и ги пријави следните ...

Жена ќе го носи знамето на Катар на отворањето на ОИ

Макфакс - 12.07.2012

На Олимписките игри во Лондон, Катар за прв пат во историјата ќе го претставуваат и спортистки, а згора на тоа знамето на свеченото отворање ќе го носи жена.

Недисциплина кај македонските олимпијци

Макфакс - 12.07.2012

Македонскиот олимписки комитет го запази крајниот рок за пријавување учесници за Олимписките игри во Лондон, па така, нашата земја во Лондон ќе ја претставуваат четворица спортисти со нивните тренери.

Германските олимпијки се соблекоа за Плејбој

Оff.net - 11.07.2012

Во пресрет на Олимписките игри во Лондон, петте најубави олимпијки од Германија се разголеа за германското изнадние на ...

Германски олимпијки се разголеа за „Плејбој“ во пресрет на ОИ во Лондон

Екипа - 11.07.2012

Германските спортиски на убав начин го најавија своето учество на претстојните Олимписки игри во Лондон, позирајќи како од мајка родени за „Плејбој“.

Експресна арбитража на ОИ во Лондон

Екипа - 11.07.2012

Се ближи почетокот на Олимписките игри во Лондон, а таму секоја жалба од спортистите мора да се решава по најбрза можна постапка, а Меѓународниот суд за абитража во спортот (CAS) е веќе подготвен.

Европол: Внимателно при купувањето билети за Олимписките игри во Лондон

Дневник - 11.07.2012

Службеници на британската полиција, Европската полиција (Европол) и српското Министерство за внатрешни работи денеска ја предупредија јавноста за појава на лажни билети за Олимписките игри во Лондон.

Гол тркач го пресретна олимпискиот факел

А1 On - 11.07.2012

Носејќи на грбот натпис „Слобода за тибет“ 28 годишно момче потрча во пресрет на олимпискиот оган во британското гратче Хенли на Темза.

Истрча гол пред факелот (видео)

ЗаЗабава - 11.07.2012

Гол маж носејќи лажен Олимписки факел трчаше низ Хенли пред насобраните, кои очекуваа да помине вистинскиот факел со кој ќе бидат отворени Олимписките игри.

Дуелот Запад - Исток ги обележа Игрите во Хелсинки 1952

Н.Македонија - 11.07.2012

Спортистите од Советскиот Сојуз и од Израел првпат настапија на ЛОИ, со што стравот дека Студената војна ќе доведе до нов голем судир се покажа како неоснован Емил Затопек Фељтон - Во пресрет на ЛОИ ...

На Игрите во Лондон со велосипед или пеш

Н.Македонија - 11.07.2012

Лондон, домаќинот на ЛОИ 2012, го промовира водичот за посетителите како полесно да стигнат до олимписките борилишта со велосипед, но и пеш, со што ќе се избегне сообраќајниот хаос и ќе се намали ...

Македонски спортисти со олимписки медали

Здраво - 11.07.2012

Македонските спортисти, кои беa дел и од олимписките тимови на СФРЈ, имаат освоено вкупно 12 медали од Олимписките игри.

Трчаше гол пред олимпискиот факел! (видео)

Хитпортал - 11.07.2012

Д ваесет и седум годишното момче го уапси британската полиција откако трчаше гол пред носителите на Олимпискиот факел кој поминуваа во градот Хенли на Темза.

Видео: Нудистичка олимписка штафета

Mnogoo - 11.07.2012

До почетокот на Олимписките игри во Лондон има уште 16 дена, а олимпискиот факел веќе подолго кружи низ Велика Британија.

Ноле ќе го носи знамето на отворањето на ОИ за Србија

МРТ - 11.07.2012

Олимпискиот комитет на Србија (ОКС), официјално ја донесе веќе познатата одлука дека светскиот тенисер број 1, Новак Ѓоковиќ ќе го носи знамето на отворањето на Олимписките игри во Лондон.

За прв пат повеќе жени отколку мажи во олимпискиот состав на САД

МРТ - 11.07.2012

530 спортисти најдоа место во составот на САД за Олимписките игри во Лондон, откако за прв пат приоритет имаат жените, соопштија од олимпискиот комитет на земјата.

Кинезите не очекуваат повторување на успесите од Олимпијадата во Пекинг

МРТ - 11.07.2012

Во Кина не се надеваат дека ќе ги повторат успесите на Олимпијадата во Лондон. На Игрите пред четири години во Пекинг, кинеските спортисти беа на првото место по медали, освојувајќи 51 златно одличје.

Пливачите на Австралија незадоволни од ниските премии за Олимпијадата

МРТ - 11.07.2012

Австралиските пливачи незадоволни од премиите кои локалната федерација им ги вети при освојувањето на олимписко злато. Секој од 47-те учесници ќе земе по 10.000 долари за учество на Игрите во Лондон, ...

Пет олимпиjки на Германија се соблекоа за Плејбој

МРТ - 11.07.2012

На 27 јули почнуваат Летните олимписки игри во Лондон. Германија ќе биде претставена од 391 спортист, кои ќе се натпреваруваат во 23 дисциплини.

Австралија со најмалку спортисти на Олимпијадата од 1992 година

МРТ - 11.07.2012

Австралија ќе ја претставуваат 410 спортисти на Олимпијадата во Лондон од 27 јули до 12 август. Тоа ќе биде најмалата австралиска делегација од 1992 година.

Шарапова, прва жена знаменосец на Русија

Вечер - 11.07.2012

Не можам да опишам колкава чест ми е што ќе излезам како знаменосец на Олимпискиот стадион во Лондон. Горда сум што ми е дадена оваа улога и ќе настојувам да ја оправдам довербата со освојување на ...

ВИДЕО: Трчал гол пред Олимпискиот факел

БезПардон - 11.07.2012

Дваесет и седум годишно момче е уапсено бидејќи гол трчал пред носителот на Олимпискиот факел кога поминувал низ градот Хенли на Темза.

Ефремов се подготвува за настап на ЛОИ

Макфакс - 11.07.2012

Атлетичарот Кристијан Ефремов го оствари својот сон, тој ќе биде еден од четворицата македонските спортисти кои ќе учествуваат на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Лондон.

Шарапова прва жена знаменосец на Русија

Оn.net - 10.07.2012

Поранешната прва светска тенисерка Марија Шарапова ќе биде првата руска спортистка која ќе го носи знамето на својата земја на отворањето на Олимписките игри во Лондон на 27 јули.

Златен медал од сребро

Оff.net - 10.07.2012

Спортистите кои ќе завршат на прво и на второ место на Олимписките игри во Лондон ќе добиваат исти сребрени медали, со тоа што едниот само ќе биде офарбан со златна боја.

Хамилтон го носеше олимпискиот факел

Екипа - 10.07.2012

Возачот во Формула 1, Луис Хамилтон, вчера ја доби честа да го носи олимпискиот факел од плоштадот Сент Џорџ во Лутон, што беше одбележано од британските медиуми.

Шарапова, прва жена знаменосец на Русија на ОИ

Екипа - 10.07.2012

Марија Шарапова денеска и официјално беше потврдена како знаменосец на руската експедиција на Олимписките Игри во Лондон, со што тенисерката стана првата жена што ќе го вее знамето на Русија на ...

Атлетичарот Ефремов со стара опрема се подготвува за Олимпијадата

Телма - 10.07.2012

Еден од најсреќните денови за 21 - годишниот атлетичар Кристијан Ефремов бил вчерашниот кога дознал дека и официјално ке ја претставува Македонија на Олипијадата во Лондон.

Самрак на нашиот олимпизам

Дневник - 10.07.2012

Традиционалните олимписки и другите поединечни спортови во нашава земја се доведени до работ на егзистенција, а таа состојба резултира да немаме ниеден спортист со постигната норма за ЛОИ Благоја ...

Во Лондон ќе одиме на визита

Н.Македонија - 10.07.2012

Олимписката „експедиција“ со четворица спортисти ќе биде најмалобројната во историјата на независна Македонија, па во нашата поворка на Олимпискиот стадион во Лондон ќе има повеќе функционери и ...

Во Лондон 1948-та спортистите со храна од дома!

Н.Македонија - 10.07.2012

Летните олимписки игри не се одржаа во 1940 и 1944 година поради Втората светска војна, а постоеја поделени мислења дали треба да се одржат игри во периодот веднаш по војната, кога Европа сѐ уште ...

ВИДЕО: Брутално обезбедување на олимпискиот факел

+инфо - 10.07.2012

Олимпиското обезбедување брутално отстрани од патот еден млад велосипедист кој премногу се приближи до носителот на олимпискиот факел во гратчето Сафолк.

Луис Хамилтон започна нова фаза од олимписката штафетата

МРТ - 10.07.2012

На 52-иот ден на олимписката штафета во Велика Британија уште една локална спортска ѕвезда го презеде пламенот во своите раце.

Британската олимписка асоцијација прва се регистрира за учество на ОИ 2012

МРТ - 10.07.2012

17 дена пред почетокот на летните олимписки игри Британската олимписка асоцијација стана првата од 203 национални олимписки комитет, која се регистрира за учество во Игрите Лондон 2012.

Велешанецот Ефремов се подготвува за Олимпијадата

Сител - 10.07.2012

21 годишниот велешанец Кристијан Ефремов забрзано се подготвува за Олимпијадата во Лондон. Тој е еден од четворицата учесници на годинешните Летни Олимписки Игри.Атлетичарот Ефремов, ќе се ...

Шарапова прва жена која ќе го носи руското знаме на отворање на ОИ

МРТ - 10.07.2012

Марија Шарапова ќе биде првата жена која ќе го носи руското знаме на отворањето на летната олимпијада во Лондон на 27 јули.

15-годишна гимнастичарка - најмладиот член во составот на Велика Британија

МРТ - 10.07.2012

15-годишна натпреварувачка во гимнастика Ребека Тани од Манчестер стана најмладиот член во олимпискиот состав на Велика Британија за игрите во Лондон.

Канадските олимпијци ја презентираа спортската опрема за ОИ

МРТ - 10.07.2012

Олимпискиот тим на Канада за Игрите во Лондон 2012 ги претстави спортските опреми со кои ќе се натпреварува на најголемиот спортски форум на планетата.

Британците од Олимпијадата заработија 16,3 милијарди евра

Точка - 10.07.2012

Британското стопанство заработи 16,3 милијарди долари во последните четири години. „Очигледно е дека Олимписките игри се дополнителен поттик за нашата економија.

По 15 кондоми за секој олимпиец

Таратур - 10.07.2012

На претстојните летни Олимписки игри, кои од 27 јули до 12 август ќе се одржат во Лондон, ќе учествуваат околу 10.500 спортисти.

Следете ја Олимпијадата со официјална iOS и Android апликација

IT.mk - 09.07.2012

Остануваат уште помалку од 20 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон, а со тоа стануваат се поинтересни апликациите со кои ќе ни се олесни следењето на Олимпијадата, меѓу кои и официјалната ...

Анимиран филм за ОИ

Оn.net - 09.07.2012

Олимписката грозница веќе ја зафати Велика Британија. Симболите на олимпиското движење и на Игрите веќе можат да се видат во сите делови на Велика Британија, секако најмногу во Лондон.

По 15 кондоми за секој олимпиец во Лондон, за Македонија ќе бидат потрошени - само 60

Екипа - 09.07.2012

Олимписките Игри традиционално се место каде што се води битка за медали, но голем дел од учесниците се само просечни спортисти водени од онаа позната порака да Кубертен: „Важно е да се учествува“.

Ристеска место Рожман на ОИ

Утрински - 09.07.2012

Христина Ристеска, а не Ивана Рожман, ќе ја претставува Македонија во атлетика на претстојните „Олимписки игри“ во Лондон.

Далеку е Лондон

Утрински - 09.07.2012

Роберт Димитриевски По ватерполистите и ракометарите, и најдобрите македонски кошаркари заринкаа далеку од брегот на Темза.

ЛОИ во Лондон: Колку доцнат македонските туристи зад светските спортисти?

МКД - 09.07.2012

Никогаш Македонија немала помала и потуристичка делегација на најголемиот светски собир на спортисти, Летните олимписки игри, како што тоа ќе биде за 18 дена во Лондон, на 30-те игри, кои ќе се ...

Наместо висок лет, тврдо приземјување во Лондон

Дневник - 09.07.2012

Се надевавме дека на олимпиското дефиле во британската престолнина ќе имаме најмногуброен тим досега, со 20-30 спортисти, но колоната се сведе само на четворица Годината на големи исчекувања за ...

Осомничен терорист ги „снимал“ спортските објекти во Лондон

Дневник - 09.07.2012

Осомничен за тероризам и за поврзаност со Ал Каеда е фатен од британската полиција кај Олимпискиот Парк во Лондон, открива „Сандеј Телеграф“.

Ерик Јагулата се враќа на Олимпијада

БркајРабота - 09.07.2012

Тој сепак нема да плива, туку ќе се појави во функција на тренер, откако пливачката федерација на Екваторијална Гвинеја го назначила за тренер на националниот пливачки тим.

Резултатите од Лондон на iOS и Android

Телефони.мк - 09.07.2012

Бидејќи за неколку дена ќе се зборува само за олимпијадата во Лондон, тогаш ние ќе ви „прозбориме“ за апликација посветена на резултатите од таму.

И на Олимпијада не е лесно...

Црнобело - 09.07.2012

Знаеме дека тренинзите и подготовките за големите натпревари, особено кога се работи за олимпијада, се тешки, исцрпувачки и бараат огромен напор, вештина, брзина и сл.

Во Лондон без кошаркари од бивша Југославија!

Н.Македонија - 09.07.2012

На претстојните ЛОИ во Лондон, првпат по Игрите во Мелбурн во 1956 година, нема да настапат кошаркарски репрезентации од просторите на бивша Југославија Кошаркарите на некогашната заедничка држава ...

Формула 1 нема да биде Олимписки спорт

Алфа - 09.07.2012

Претседателот на Меѓународниот Олимписки комитет Жак Рог, ја отфрли можноста Формула 1 наскоро да стане олимписки спорт. Рог истакна дека Олимписките Игри се натпреварување за спортисти, а не мотори.

4 чудни британски алтернативи на Олимпијадата

Кафе пауза - 09.07.2012

Кога Лондон ја доби организацијата на Олимписките Игри во 2012 година, Британците беа многу возбудени поради ретката можност да бидат домаќини на најдобрите спортисти во светот.

Лондон 2012 низ бројки

ЗаЗабава - 09.07.2012

На 30. Олимписки игри, кои ќе се одржат во Лондон, ќе учествуваат 10.490 спортисти од 203 земји, а за настанот ќе известуваат 20.000 акредитирани новинари.

10.490 спортисти од 203 земји на претстојната Олимпијада

А1 On - 09.07.2012

На претстојните Олимписки игри во Лондон ќе учествуваат 10.490 спортисти од 203 земји, а за нивните успеси ќе известуваат 20.000 акредитирани новинари.

На Олимпијадата во Лондон ќе учествуваат 10.490 спортисти

Кајгана - 09.07.2012

На претстојните Олимписки игри во Лондон ќе учествуваат 10.490 спортисти од 203 земји, а за нивните успеси ќе известуваат 20.000 акредитирани новинари.

Хамилтон го носеше олимпискиот оган

Брзкруг - 09.07.2012

По освојувањето на 8-то место на Британското Гранд При, утринава Луис Хамилтон го започна 52-дневното носење на олимпискиот оган.

Анимиран филм за Олимписките игри

Кајгана - 09.07.2012

BBC ја објави маркетинг кампањата за Олимписките игри во Лондон 2012 година. Tрејлерот од 60 секунди беше емитуван во текот на полувремето на финалната вечер на ЕУРО 2012.

Хамилтон го носи олимпискиот оган (ВИДЕО)

Брзкруг - 09.07.2012

Како што веќе ве информиравме, Луис Хамилтон утринава го започна носењето на олимпискиот оган, кој што во следните 52 денови ќе се носи низ Британија од 133 различни спортисти .

Анимиран филм за ОИ (видео)

ЗаЗабава - 09.07.2012

Креативниот тим на агенцијата "Passion" направи промотивен, анимиран 3Д филм посветен на престојните Олимписки игри во Лондон.

10 490 спортисти, 150 илјади презервативи, 26 олимписки спортови и 39 дисциплини

Кирилица - 09.07.2012

10 490 спортисти од 203 земји од светот ќе бидат дел од 30-те Олимписки игри во Лондон. За нивните успеси ќе известуваат 20 илјади акредитирани новинари.

Лондон ќе подели 150 илјади кондоми

Канал5 - 09.07.2012

Организаторите на Олимписките игри ќе им поделат 150 илјади презервативи на учесниците на спортскиот собир во Лондон. Властите процениле дека секој олимпиец треба да добие по 15 кондоми, односно за ...

Германија со 391 спортист на Олимпијадата

МРТ - 09.07.2012

Германскиот олимписки спортски сојуз ги објави имињата на 391 спортист кои ќе ја претставуваат земјата на Олимпијадата во Лондон од 27 јули до 12 август.

Продолжуваат поправките пред Олимпијадата во Лондон

МРТ - 09.07.2012

Главниот автопат што ги поврзува Лондон и аеродромот Хитроу, беше затворена за поправка на помалку од три недели пред десетици илјади лица да пристигнат во градот за Олимписките игри.

Игрите ќе им донесат 16.5 милијарди фунти на домаќините

МРТ - 09.07.2012

Во финансискиот сектор на Велика Британија ќе влезат вкупно 16.5 милијарди фунти како резултат на органзацијата на олимписките и параолимписките игри во Лондон 2012, покажа истражување на банкарскиот ...

Олимписките медали се чуваат во Кулата на Лондон

МРТ - 09.07.2012

Сите медали, кои ќе бидат распределени за време на Олимпијадата и Параолимпиадата ова лето, беа предадени на чување во Кулата на Лондон.

Македонските олимпијци во Лондон

Сител - 09.07.2012

Откако, ватертполистите, ракометарите и на крај кошаркарите не успеаа да обезбедат настап на Олимпијадата во Лондон кој стартува за 18 дена, Македонската делегација ќе биде една од најмалубројните ...

ОИ Лондон: Сите Ју-републики побројни од нас

Сител - 09.07.2012

Македонската олимписка делегација на ОИ во Лондон ќе брои само 4 члена. За жал и покрај учеството во квалификациите на ватерполистите, ракометарите и кошаркарите остануваме и натаму без екипно ...

Британските спортисти се насочени на четвртото место по медали на Игрите

МРТ - 09.07.2012

Спортистите од Велика Британија си поставиле за цел четвртото место на табелата по медали на Летните олимписки игри во Лондон, соопштија од раководството на олимпискиот тим на земјата-домаќин.

Канадски јавач станува рекордер по учества на Олимписките игри

МРТ - 09.07.2012

Канадскиот јавач Јан Милер ќе го запише своето име во историјата како спортистот со најмногу учества на Олимписки игри, кога ќе излезе на натпреварувањето со коњи на Олимпијадата во Лондон ова лето.

Клеверли: Сакам да им го покажувам на внуците олимпиското злато

МРТ - 09.07.2012

Една од најголемите млади надежи на англискиот фудбал Том Клеверли не криеше дека ги очекува со огромно нетрпение претстојните Олимписки игри, на кои Велика Британија е домаќин.

Велика Британија прв пат по 50 години настапува обединето на фудбалски турнир на Олимписките игри

Канал5 - 09.07.2012

Во пресрет на Олимписките игри во Лондон, се повеќе внимание предизвикува фудбалскиот турнир, на кој во силен состав, предводен од Неимар и Пато ќе настапи Бразил, а конкуренти се и новиот европски ...

Терорист уапсен во Олимпискиот парк во Лондон

Вечер - 09.07.2012

Според написот во неделникот "Сандеј Телеграф", 24-годишниот терорист се подготвувал да дејствува на територијата на В. Британија Лице осомничено за тероризам и поврзано со Ал Каеда е фатено во ...

Член на Ал Каеда фатен кај Олимпискиот парк Лондон

Press24 - 09.07.2012

Осомничен за тероризам и за поврзаност со Ал Каеда е фатен од британската полиција кај Олимпискиот Парк во Лондон, открива „Сандеј Телеграф“.

ЛОИ низ бројки: 150 илјади презервативи за спортистите!

Курир - 09.07.2012

На 30-те Олимписки игри во Лондон ќе учествуваат 10 490 спортисти од 203 земји од светот, а за нивните успеси ќе известуваат 20 илјади акредитирани новинари.

Формула 1 не е во плановите на Олимпијадата

Курир - 09.07.2012

Во предвечерјето на најпрестижниот спортски самит на планетата кој се одржува еднаш на 4 години, челниците на Формила 1 шампионатот дознаа дека нивниот „спорт“ не им е интересен на луѓето во ...

Од вкупно 150 илјади кондоми македонските олимпијци ќе добијат само 60

Sky - 09.07.2012

Организаторите на Олимписките игри во Лондон се грижат за спортистите кои што ќе настапат. Имено тие на вкупно 10.500 спортисти кои ќе учествуваат обезбедија над 150.000 кондоми.

Во Лондон ќе учествуваат 10.490 спортисти

Макфакс - 09.07.2012

На престојните Олимписки игри во Лондон ќе учествуваат 10.490 спортисти од 203 земји, а за нивните успеси ќе известуваат 20.000 акредитирани новинари.