TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија со уште 70 војници во Авганистан

Утрински - 13.06.2009

Од нашиот дописник Брисел - Македонија ќе испрати дополнителни седумдесетина војници во Авганистан, и иако одлуката е веќе донесена, новите два вода ќе им се придружат на нашите сили таму при крајот на идната ...

Коњановски- Македонија со повеќе војници во Авганистан

Р.С.Европа - 12.06.2009

Македонија ќе го зголеми учеството на силите во ИСАФ мисијата во Авганистан, со што сака да покаже дека е посветена кон полноправно членство во НАТО.

Македонија ќе го зголеми учеството во НАТО мисијата во Авганистан

Р.С.Европа - 12.06.2009

Министрите за одбрана на НАТО денеска го завршуваат дводневниот состанок во Брисел со расправа за мисијата во Авганистан. Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс вчера изјави дека сојузните се согласиле ...

НАТО се консолидира во Авганистан

Р.С.Европа - 12.06.2009

Министрите за одбрана на НАТО го завршија дводневниот состанок во Брисел со неколку одлуки во врска со мисијата во Авганистан.

НАТО ќе бара решение за кратењето на буџетите за одбрана

Утрински - 12.06.2009

Од нашиот дописник Брисел - Барањата на НАТО се зголемуваат, а пари има се' помалку, е пораката што ќе ја слушне денес министерот за одбрана, Зоран Коњановски, на министерскиот состанок што вчера и денес се ...

Коњановски во седиштето на НАТО

Дневник - 12.06.2009

Министерот за одбрана Зоран Коњановски е во посета на седиштето на НАТО во Брисел, каде што се одржува министерска средба на алијансата со фокус на Авганистан, Косово и трансформацијата на одбраната.Министерот ...

Македонија со повеќе војници во Авганистан

Форум - 12.06.2009

Министерот за одбрана Коњановски, во рамките на работните состаноци во Брисел, најави зголемување на учеството на силите во ИСАФ мисијата во Авганистан Македоснките министри Зоран Коњановски и Горадана ...

Македонија е посветена кон полноправно членство во НАТО

Кирилица - 12.06.2009

Република Македонија ќе го зголеми учеството на силите во ИСАФ мисијата во Авганистан. Тоа е уште еден доказ дека приоритет на Владата и на Министерството за одбрана е посветеноста кон полноправното членство ...

Втор ден од работната посета на министерот Коњановски на Брисел

Сител - 12.06.2009

Министерот за одбрана Зоран Коњановски денеска, во рамки на дводневната работна посета на седиштето на НАТО во Брисел, ќе учествува на состанокот на Северноатлантскиот совет со земјите контрибутори во мисијата ...

Македонија продолжува да биде контрибутор во мисијата во Авганистан

Кирилица - 12.06.2009

Македонија продолжува да биде контрибутор и да размислува како и сите земји од Алијансата, кои се изјаснија дека приоритет и натаму ќе биде Авганистан, изјави министерот за одбрана Зоран Коњановски по ...

Се проширува македонскиот контингент во мисијата ИСАФ во Авганистан

Канал5 - 12.06.2009

Министерот Коњановски на министерскиот совет во Брисел преку конференциска врска и директно со воениот командант на ИСАФ, но и со министерот за одбрана на Авганистан разговарале за поголема вклученост на ...

Коњановски: Македонија е подготвена да учествува со повеќе војници во Авганистан

Вечер Прес - 12.06.2009

- Владата кон крајот на 2008 година донесе одлука за зголемување на нашето учество за 25 проценти, а оваа година имаме и политичка одлука да го зголемиме учеството и заедно со нашите партнери од Соединетите ...

Коњановски: НАТО и ЕУ остануваат приоритет

Нетпрес - 12.06.2009

Министерот за одбрана, Зоран Коњановски, вчера на маргините на ЕАПС состанокот кој се одржа во НАТО штабот во Брисел покрај средбата со министерот за национална одбрана на Литванија, оствари билатерални средби ...

Македонија ќе го зголеми учеството на силите во Авганистан

Макфакс - 12.06.2009

Македонија ќе го зголеми учеството на силите во ИСАФ мисијата во Авганистан. Ова го најави македонскиот министер за одбрана, Зоран Коњановски во рамки на работните состаноци во Брисел.

Македонија на НАТО средба

А1 - 11.06.2009

Македонскиот министер за одбрана Зоран Коњановски е во посета на седиштето на НАТО во Брисел, каде се одржува министерска средба на Алијансата со фокус на Авганистан, Косово и трансформацијата на одбраната.

Состанок на министри за одбрана во седиштето на НАТО во Брисел

Р.С.Европа - 11.06.2009

Министерот за одбрана на Македонија Зоран Коњановски ќе престојува во дводневна работна посета на седиштето на НАТО во Брисел, каде што ќе учествува на состанок на министрите за одбрана во Евроатлантскиот ...

Илјадници дополнителни војници во Авганистан

Р.С.Европа - 11.06.2009

НАТО командантот во јужен Авганистан изјави дека очекува распоредувањето на илјадниците доплнителни американски војници во Авганистан да заврши пред војници пред претседателските избори, кои треба да се одржат ...

Македонија на НАТО средба

Форум - 11.06.2009

Македонскиот министер за одбрана Зоран Коњановски е во посета на седиштето на НАТО во Брисел, каде се одржува министерска средба на Алијансата со фокус на Авганистан, Косово и трансформацијата на одбраната.

Министерот Коњановски во работна посета на Брисел

Алсат-М - 11.06.2009

Министерот за одбрана на Република Македонија Зоран Коњановски од денеска ќе престојува во дводневна работна посета на седиштето на НАТО во Брисел, каде ќе учествува на состанок на министрите за одбрана во ...

Министерот Коњановски во Брисел на состанок на ЕАПС

Форум - 11.06.2009

Министерот за одбрана на Република Македонија Зоран Коњановски, во рамки на дводневната работна посета на седиштето на НАТО во Брисел, попладнево учествува на состанокот на министрите за одбрана во ...

Министерот Коњановски во Брисел на состанок на ЕАПС

Сител - 11.06.2009

Министерот за одбрана на Република Македонија Зоран Коњановски, во рамки на дводневната работна посета на седиштето на НАТО во Брисел, попладнево учествува на состанокот на министрите за одбрана во ...

Македонија на НАТО средба

Макфакс - 11.06.2009

Македонскиот министер за одбрана Зоран Коњановски е во посета на седиштето на НАТО во Брисел, каде се одржува министерска средба на Алијансата со фокус на Авганистан, Косово и трансформацијата на одбраната.

Министерот Коњановски од утре во работна посета на Брисел

Форум - 10.06.2009

Министерот за одбрана на Република Македонија Зоран Коњановски од утре ќе престојува во дводневна работна посета на седиштето на НАТО во Брисел Од Министерството за одбрана соопштуваат дека министерот ...