TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија победи на „Песна за Евровизија“

А1 - 25.05.2008

Русинот Дима Билан е победник на годинашниот Евросонг. Со певлив рефрен, одличен маркетинг и силна поддршка од геј популацијата, поп ѕвездата го оствари својот сон, иако пред само неколку дена се закануваше дека ќе се повлече доколку организаторите не постават мраз на подиумот.

Русинот Дима Билан ја однесе победата на евровизискиот фестивал во Белград

Канал5 - 25.05.2008

Европската публика му го врати стариот долг на русинот Дима Билан. Пејачот на кого победата во 2006-тата му побегна за влакно во Атина, овој пат убедливо со 272 поени и донесе првата победа на Русија со песната Билив – верувај. Европската публика му го врати стариот долг на русинот Дима Билан.

Вечерва ќе се одржи финалето на Евровизија

А1 - 24.05.2008

Во белградска „Арена“ вечерва ќе се одржи финалето на 53-то издание на Евровизија, на кое ќе настапат изведувачи од 25 европски држави. Натпреварувачкиот дел од финалето ќе го отворат претставниците на Романија, а потоа ќе се претстават уште 19 изведувачи избрани во текот на двете полуфинални ...

Колку пари толку музика

Вест - 24.05.2008

МАКЕДОНИЈА НЕ ВЛЕЗЕ ВО ФИНАЛЕТО НА ЕВРОСОНГ Специјално од Белград, Весна Миленковска Македонија не се пласираше за финалето на Евросонгот вечерва во белградска "Арена". Тамара, Адријан и Врчак, сепак, остануваат во Белград и вечерва за да го проследат финалето.

Тамара, кој те облече ко сицилијанска вдовица?

Вест - 24.05.2008

СТИЛСКА УТКА НА МАКЕДОНИЈА НА ЕВРОСОНГ Во црно фустанче до колена, со реси место ракави и со длабоко деколте, со исфенирана фризура како тетка и со силна шминка, со крути и со статични движења, поп-пејачката Тамара Тодевска, завчера на втората полу Во црно фустанче до колена, со реси место ракави и ...

„Евровизија 2008“ продолжува без нас

Време - 24.05.2008

ТАМАРА, АДРИЈАН И ВРЧАК НЕ ВЛЕГОА ВО ФИНАЛЕ Македонските евровизиски претставници, Тамара, Адријан и Врчак, не успеаја да се пласираат на завршницата на најспектакуларната музичка манифестација во Европа, „Евровизија 2008“, чиешто финале вечерва од 21 часот ќе се одржи во белградската „Арена“.

Финале без Македонија

Утрински - 24.05.2008

„ЕВРОСОНГ 2008“ Дима Билан од Русија Во извонредно организираната манифестација, второто место го зазеде Украина, а трет е нашиот јужен сосед Претставничката на Украина, Ани Лорак Каломира од Грција Дима Билан од Русија освои 272 поени.

Евровизија е реклама за Србија

Дневник - 24.05.2008

Уредникот на забавната програма на Радио-телевизија Србија во изминативе две недели работи 24-часа дневно и се грижи за се' што е поврзано со европската музичка манифестација Сандра Суша,уредникот на забавната програма наРадио-телевизија Србија, е извршен продуцент на годинашната Евровизија, што ...

Македонија не е во финале првпат по четири години

Дневник - 24.05.2008

И покрај одличниот настап, Тамара, Врчак и Адријан ја прекинаа серијата на успешен влез во финалето четири години по ред Македонските претставници на Евросонг, Тамара, Врчак и Адријан, со песната „Од име на љубовта“ (Let Me Love), не обезбедија пласман на вечерашната финална вечер на ...

Тамара: Очекувам Македонија да не' дочека како победници

Дневник - 24.05.2008

По одржувањето на полуфиналето, македонската делегација се упати во хотелот „Палас“. Кога ги посетивме, Тамара, Врчак и Адријан беа во ресторанот во друштво на семејствата. Видливо беше разочарувањето, но утеха за сите беше одличниот настап на евровизиската сцена.Многу сум задоволна од изведбата.

Во белградска „Арена“ вечерва финале на изборот за „Песна на Евровизија“

Канал5 - 24.05.2008

Финалето на 53-то натпреварување „Песна на Евровизија“, на кое ќе настапат изведувачи од 25 европски држави, ќе се оддржи вечерва во белградската „Арена“. Белград, 24 мај (МИА) - Финалето на 53-то натпреварување Песна на Евровизија , на кое ќе настапат изведувачи од 25 европски држави, ќе се оддржи ...

Тамара, Врчак и Адријан се враќаат дома

Вечер - 24.05.2008

Тамара, Врчак и Адријан не добија втора шанса на Евровизија и по завчерашниот неуспешен обид да се изборат за понатамошен настап се враќаат дома. Евровизиското трио со, според многумина, речиси незабележителниот настап не успеаја да ги освојат симпатиите на Европа и да ја наметнат дотогаш ...

Македонија без пласман на Евровизија

А1 - 23.05.2008

На годинашниот избор на песна на Евровизија во втората полуфинална вечер македонските претставници Тамара, Адријан и Врчак не се пласираа во финалето кое ќе се одржи во сабота навечер. „Ние сме си победници бидејќи „Let me love you“ е навистина голем хит овде на сите јазици.

Ги стегнав за да не ми испаднат

Вест - 23.05.2008

ГРАДИТЕ НА ТАМАРА ХИТ НА ЕВРОСОНГ - Мајка ми Бранка ми даде амајлија за среќа и јас ја ставив во градникот. Градиве ми се толку стегнати што нема шанси да ми испадат. Кога се дизајнираше фустанот имавме обзир и на величината на моите гради. Нема да ми шетаат под фустанот....

Дима Билан сака да биде прв, Лака, пак, сака да биде втор

Време - 23.05.2008

РУСИЈА, УКРАИНА, ШВЕДСКА И СРБИЈА - ГЛАВНИ ЕВРОВИЗИСКИ ФАВОРИТИ Специјален известувач од Белград Валентина Ѓоргиевска Рускиот евровизиски претставник Дима Билан, главниот фаворит за победа на годинашната „Евровизија“ во Белград, колку што е омилен меѓу новинарите и фановите, толку и не е.

Македонија не се пласира за финалето на Евросонг

Утрински - 23.05.2008

Web Special Нашите претставници за Евросонг, Тамара, Врчак и Адријан не се пласира за финалната вечер Следните земји ќе ги гледаме во сабота навечер: Украина Хрватска Албанија Исланд Грузија Данска Шведска Латвија Турција Португалија и претставниците од претходната полуфинална вечер: Грција ...

Влезени или излезени, секако грицкаме нокти

Утрински - 23.05.2008

„ЕВРОСОНГ 2008“ Претставничката на Шведска важи за еден од најголемите евровизиски фаворити Од нашиот известувач Јасминка Павловска БЕЛГРАД - Ситуацијата во денешниот ден, кога се знае дали македонските евровизиски претставници, Тамара, Адријан и Врчак се влезени или не во финалето, што ќе се одржи ...

Македонци меѓу волонтерите на Евросонг

Дневник - 23.05.2008

Шест илјади луѓе се во организацијата на манифестацијата, 850 од нив се волонтери, а меѓу нив има и Македонки што живеат во Србија Огромна музичка манифестација како Избор на песна на Евровизија подразбира сериозна и опсежна организација, но и ангажман на многу луѓе.

Евросонг – Македонија без влез во финале

Канал5 - 23.05.2008

Европската публика вчеравечер не и беше наклонета на Македонија. И покрај одличниот сценски настап и моќната вокална изведба која беше бурно поздравена во белградската арена триото Тамара Врчак Адријан Гаџа не успеа да се пласира во финалната вечер на 53 избор за песна на Евровизија.

Тамара, Врчак и Адријан не се пласираа во финалето на Евросонг 2008

Канал5 - 23.05.2008

Македонските претставници Тамара, Врчак и Адријан не се пласираа во финалето на годинашниот избор на песна на Евровизија. Белград, 22 мај (МИА) - Македонските претставници Тамара, Врчак и Адријан не се пласираа во финалето на годинашниот избор на песна на Евровизија.

Тамара, Врчак и Адријан не се пласираа во финалето

А1 - 22.05.2008

Македонските претставници Тамара, Врчак и Адријан не се пласираа во финалето на годинашниот избор на песна на Евровизија. На второто полуфинале во „Белградската арена“ вечерва, со песната „Во име на љубовта“ настапија како 18-ти, од вкупно 19 учесници.

Вечерва е второто евровизиско полуфинале

А1 - 22.05.2008

Второто евровизиско полуфинале стартува вечерва. Нашата евровизиска тројка Тамара, Адријан и Врчак на 53-то издание на Изборот на песна за Евровизија настапуваат претпоследни, 18-ти на листата. Битката ја започнуваат претставниците од Исланд.

Врчак му ја презеде Русинката Тања на Дима Билан

Вест - 22.05.2008

"Не е важно како се вика и не кажувам ништо", вели Врчак на прашањето која е девојката од Русија со која ги поминува ноќите. Но, и покрај молчењето на Врчак, сепак дознаваме дека таа се вика Тања и е дел од екипата на рускиот претставник Дима Билан.

Тамара, Адријан и Врчак со врели срца ќе ја шармираат Европа

Време - 22.05.2008

МАКЕДОНИЈА ВЕЧЕРВА СТЕГА ПАЛЦИ Специјален известувач од Белград Валентина Георгиевска Вечерва од 21 часот, кога во грандиозната белградска сала „Арена“ од сите страни ќе се вклучат околу 30 камери, и кога домаќините Жељко Јоксимовиќ и Јована Јанковиќ вторпат срдечно ќе порачаат „Европо добредојде“, ...

Македонија ќе пее за финале

Вест - 22.05.2008

ВЕЧЕРВА ВТОРОТО ПОЛУФИНАЛЕ НА ЕВРОВИЗИЈА Во финалето на "Евросонг", кој завчера со првото полуфинале започна во Белград, се пласираа Грција, Романија, Босна и Херцеговина, Финска, Русија, Израел, дебитантот Азербејџан, Ерменија, Полска и Норвешка Специјално од Белград Весна Миленковска Во финалето ...

Билан откако ги преврти женските, се сврте кон машките

Вест - 22.05.2008

ТРАЧОВИ НА ЕВРОСОНГ Најголемиот љубовџија на годинашнава "Евровизија" Русинот Дима Билан жешко се бакнува со белорускиот претставник Руслан Алехно?! Дали бакнежот е искрен или наместен, не е важно. Ова не е бакнеж за честитање на Дима што завчера влезе во финалето и што е еден од фаворитите за ...

„ЕВРОСОНГ 2008“ - Вечерва приемен испит за финале на Тамара, Адријан и Врчак

Утрински - 22.05.2008

Јасминка Павловска Во вторникот вечерта (20 мај), во белградската „Арена“ беше сефтосан новиот евровизиски концепт со две полуфинални вечери и финале, со што „Евросонг“ се претвора во речиси еднонеделна музичка екскурзија. Оние што се пласираа во финалето од вторникот, како што се Грција, Романија, ...

Македонското трио подготвено за полуфиналето

Дневник - 22.05.2008

Кај младите пејачи има позитивна енергија, подготвеност, но и верба дека имаат песна што ќе ги одведе меѓу најдобрите 25 земји Македонските претставници на Евросонг во Белград,Тамара,Врчак и Адријан, вечерва, на второто полуфинале ќе настапат осумнаесетти по ред.

Не признавам второ место

Дневник - 22.05.2008

Славниот спортист ексклузивно за „Дневник“ открива што му значи тоа што го придружува својот сонародник Дима Билан на Евросонг Евегени Плушенко е крал на ледениот спорт, но и голем уметник што го достигна врвот на уметничкото лизгање.

Тамара, Врчак и Адријан вечер на полуфиналето на Евросонг

Канал5 - 22.05.2008

Во „Белградската арена“ вечер ќе биде одржано второто полуфинале од годинашниот избор на песна на Евровизија. Македонските претставници Тамара, Врчак и Адријан со песната „Во име на љубовта“ ќе настапат како 18-ти заедно со Исланд, Шведска, Турција, Украина, Литванија, Албанија, Швајцарија, Чешка, ...

На Евровизија - Македонија настапува 18.

Вечер - 22.05.2008

Во пресрет на вечерашната, втора полуфинална евровизиска вечер во која нашите претставници Тамара, Врчак и Адријан ќе настапат 18., првите десет познати финалисти се: претставникот на Русија, Дима Билан, Ерменката Сирушо, Каломира од Грција, Романците Нико и Влад, босанскиот претставник Елвир ...

Организирана поддршка за Тамара, Врчак и Адријан

Вечер - 22.05.2008

ОГАЕ Македонија - Клубот на евровизиски фанови и "Германос" организираат заедничко следење на втората Евровизиска полуфинална вечер. Првото јавно собирање на евровизиските фанови во Македонија се организира со цел да се изрази поддршка на нашите годинешни претставници Тамара, Врчак и Адријан на ...

Избрани првите 10 финалисти за „Песна на Евровизија“

А1 - 21.05.2008

Во рамките на првото полуфинале на „Песна на Евровизија“, синоќа беа избрани првите 10 финалисти на фестивалот. Според одлуката на публиката и жирито, во финалето што ќе се одржи на 24 мај се пласираа претставниците на Грција, Романија, Босна и Херцеговина, Финска, Русија, Израел, Азербејџан, ...

Утре втората полуфинална вечер

Вест - 21.05.2008

Вчера во белградската Арена се одржа првата полуфинална вечер. Црна Гора, Израел, Естонија, Молдавија, Сан Марино, Белгија, Азербејџан, Словенија, Норвешка, Полска, Ирска, Андора, Босна и Херцеговина, Ерменија, Холандија, Финска, Романија, Русија и Грција се бореа да влезат меѓу десетте што ќе пеат ...

Адријан со Србинка, Врчак со Русинка, Тамара со сестра и

Вест - 21.05.2008

ТРАЧОВИ ОД ЕВРОСОНГ: КОЈ СО КОГО СПИЕ ВО БЕЛГРАДКАНСКИ ХИРУРГ, СО ОРИГИНАЛНА ИДЕЈА ПРОТИВ РАКОТ НА ДОЈКАТАСО ЗАЕДНИЧКА ПОНУДА Специјално од Белград Весна Миленковска За четири дена на Евросонг во Белград Адријан Гаџа ќари Србинка, Раде Врчаковски - Врчак Русинка , додека Тамара Тодевска се дружи со ...

Русинот Дима Билан - најголем љубовџија

Вест - 21.05.2008

Рускиот претставник на Евросонг Дима Билан, кој пред две години во Атина го освои второто место, е најголемиот љубовџија на музичкиот настан. Низ евровизиските кругови се зборува дека од моментот кога стасал до вчера тој успеал да освои 19 девојки од агенцијата за лично обезбедување.

Македонија зад сцената - ПЈРМ на бината

Дневник - 21.05.2008

Едни од најголемите обожаватели на македонските претставници на Евровизија - Тамара, Врчак и Адријан - се Грците и Турците Сите учесници наЕвросонг,во поголем или помал број, имаат свои обожаватели, кои ги следат пробите и настапите и на милениците, а едни од најголемите фанови на македонските ...

Прва полуфинална евровизиска вечер

А1 - 20.05.2008

Во „Белградската арена“ вечер ќе биде одржано првото полуфинале од годинашниот избор за песна на Евровизија. Првата полуфинална вечер ќе отворат претставниците на Црна Гора. По нив ќе настапат претставниците на Израел, Естонија, Молдавија, Сан Марино, Белгија, Азербејџан, Словенија, Норвешка, ...

Првата полуфинална вечер со 19 натпреварувачи

Вест - 20.05.2008

ВЕЧЕРВА ВО БЕЛГРАД ПОЧНУВА ЕВРОСОНГ 2008 Македонија настапува задутре, на втората полуфинална вечер, 18.по ред Вечерва во "Белградска арена" почнува официјалното евровизиско натпреварување за најдобра песна во Европа. Вечерва е првата полуфинална вечер на која ќе се натпреваруваат 19 држави.

Вечерва во белградска „Арена“ започнува 53. евровизиски фестивал

Утрински - 20.05.2008

Водителите во креации на Жан Пол Готје, со специјалниот гостин Ѓоковиќ, го отвораат овој спектакл Андријана Ристеска Вечерва во белградска „Арена“ на 53. издание на „Евросонг“ ќе се одржи првата полуфинална вечер каде што ќе настапат деветнаесет земји.

Евросонг во сенка на српските избори

Дневник - 20.05.2008

Во Белград не се добива впечаток дека тукасе случува големата манифестација, а од уличните билборди се уште ви се „смеат“ српските политичари Иако во следните неколку дена во белградска „Арена“ ќе се одржува Евросонг, во српскиот главен град не се добива впечаток дека токму тука се случува големата ...