TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Од утре почнува исплатата на 8,5 милиони евра субвенции

Канал5 - 29.11.2015

Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра, рече денеска премиерот Никола Груевски. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на новиот ...

Груевски: Од утре нови 16.000 земјоделци ќе добијат субвенции

24 Вести - 29.11.2015

Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра, рече денеска премиерот Никола Груевски. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на новиот ...

Утре почнува исплатата на субвенции за земјоделците

Алсат-М - 29.11.2015

Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра, рече денеска премиерот Никола Груевски. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на новиот ...

Утре почнува исплатата на 8,5 милиони евра субвенции за 16.000 земјоделци

Утрински - 29.11.2015

Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра, рече денеска премиерот Никола Груевски. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на новиот ...

Утре почнува исплатата на 8,5 милиони евра субвенции за 16.000 земјоделци

Алфа - 29.11.2015

Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра, рече денеска премиерот Никола Груевски. Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат ...

Груевски: Од утре уште 16.000 земјоделци ќе добијат субвенции

Курир - 29.11.2015

Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра, рече денеска премиерот Никола Груевски. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на новиот ...

Додека Груевски задоволно дели субвенции, Ставрески заплашува дека нема да има пари за ништо

+инфо - 29.11.2015

Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра, најави денеска премиерот Никола Груевски по пуштањето во употреба на новиот апарат за компјутерска ...

Груевски: На 16.000 земјоделци од утре ќе им бидат исплатени субвенции

Press24 - 29.11.2015

Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра, рече денеска премиерот Никола Груевски, пренесе МИА.

ВЕТУВАЊЕ ОД ГРУЕВСКИ: Oд утре 16.000 земјоделци ќе добијат субвенции

Телеграф - 29.11.2015

Груевски напомена дека исплатата на оваа група земјоделци ќе заврши за максимум две до три недели Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра, рече ...

Од утре започнува исплатата на субвенции за земјоделците

Сител - 29.11.2015

Од утре почнува исплатата на субвенциите за уште 16 илјади земјоделци . На нивните сметки ќе легнат вкупно 8,5 милиони евра. Од оваа група најголем дел се занимаваат со појлоделство. Целосната исплата на државаната помош за сите 16 000, ќе заврши за ...

СДСМ: Земјоделците имаат идеја: Збогум Никола

Репортер - 29.11.2015

Требаше дополнителниот заменик министер Љупчо Николовски да реагира и да притисне, за Груевски да најави исплата на субвенции од 8,6 милиони евра. Но, останува нејасно, за која година е исплатата во најава, дали за 2014 која требаше законски да ...

Од утре уште 16.000 земјоделци ќе добијат субвенции

Вечер Прес - 29.11.2015

Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра, рече денеска премиерот Никола Груевски. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на новиот ...

Денеска 16.000 земјоделци ќе добијат субвенции

Денешен - 29.11.2015

Денеска почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра, рече денеска премиерот Никола Груевски. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на ...

Груевски: Од утре уште 16.000 земјоделци ќе добијат субвенции

Канал 77 - 29.11.2015

Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра – соопшти денеска премиерот Никола Груевски. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на ...

ИНТЕРВЈУ Цветков: Земјоделците не треба да бидат загрижени!

Фактор - 29.11.2015

Исплатата на субвенциите за земјоделците ќе заврши до крајот на годинава, вели во интервју за Фактор, министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Михаил Цветков. По влезот на новиот дополнителен- заменик министер Љупчо Николовски, ...

Утре почнува исплатата на 8,5 милиони евра субвенции за 16.000 земјоделци

Република - 29.11.2015

– Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра – најави денеска премиерот Никола Груевски. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на ...

Груевски: Од утре уште 16.000 земјоделци ќе добијат субвенции

Пулс24 - 29.11.2015

Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра, рече денеска премиерот Никола Груевски. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на новиот ...

Груевски: Од утре уште 16.000 земјоделци ќе добијат субвенции

Lider - 29.11.2015

Утре почнува следната тура на исплата на субвенции со која ќе бидат опфатени 16.000 земјоделци, а ќе се реализираат околу 8,5 милиони евра, рече денеска премиерот Никола Груевски. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на новиот ...

ИНТЕРВЈУ Николовски: Власта манипулира со маката на земјоделците, на тоа ќе му ставам крај!

Фактор - 28.11.2015

Во министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство, согласно договорот од Пржино како дополнителен заменик-министер влезе Љупчо Николовски.Уште првиот ден кога ја доби функцијата најави дека ќе побара извештаи за работата на сите сектори ...

Министерот Цветков очекува целосно искористување на ИПАРД 2 програмата

Канал5 - 26.11.2015

До средината на 2016 – та година треба да стартува ИПАРД 2 програмата од која Македонија може да повлече вкупно 60 милиони евра. Се преземаат сите мерки за максимално искористување на одобрените средства, рече денеска министерот за земјоделство, ...

Министерот Цветков очекува целосно искористување на ИПАРД 2

Утрински - 26.11.2015

ИПАРД 2 Програмата од која Македонија може да повлече вкупно 60 милиони евра треба да стартува до средината на 2016 година, веднаш по реализацијата на ИПАРД 1. За максимално искористување на одобрените средства, преземени се сите неопходни мерки, ...

Министерот Цветков очекува целосно искористување на ИПАРД 2 Програмата

Курир - 26.11.2015

ИПАРД 2 Програмата од која Македонија може да повлече вкупно 60 милиони евра треба да стартува до средината на 2016 година, веднаш по реализацијата на ИПАРД 1. За максимално искористување на одобрените средства, преземени се сите неопходни мерки, ...

Цветков: Паушални се тврдењата на Николовски, на земјоделците им се исплатени 88 милиони евра

МКД - 26.11.2015

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков попладнево на прес­конференција, ја оцени како паушална изјавата на неговиот дополнителен заменик Љупчо Николовски дека земјоделците наводно немаат добиено ниту денар субвенции за ...

Министерот Цветков очекува целосно искористување на ИПАРД 2 Програмата

Сител - 26.11.2015

ИПАРД 2 Програмата од која Македонија може да повлече вкупно 60 милиони евра треба да стартува до средината на 2016 година, веднаш по реализацијата на ИПАРД 1. За максимално искористување на одобрените средства, преземени се сите неопходни мерки, ...

Новиот заменик-министер за земјоделство бара исплата на субвенциите сега, a не пред избори

МКД - 26.11.2015

Љупчо Николовски, дополинителниот заменик министер за земјоделство од СДСМ бара итна исплата на земјоделските субвенции за 2015 година, затоа што земјоделците „иако требало да ги добијат владините пари за поддршка на земјоделството, се уште не ...

Министерот Цветков очекува целосно искористување на ИПАРД 2 програмата

МРТ - 26.11.2015

ИПАРД 2 Програмата од која Македонија може да повлече вкупно 60 милиони евра треба да стартува до средината на 2016 година, веднаш по реализацијата на ИПАРД 1... Во Македонија- сѐ поголем интересот за средства за аграрот од ИПАРД програмата.

Министерот Цветков очекува целосно искористување на ИПАРД 2 Програмата

Денешен - 26.11.2015

ИПАРД 2 Програмата од која Македонија може да повлече вкупно 60 милиони евра треба да стартува до средината на 2016 година, веднаш по реализацијата на ИПАРД 1. За максимално искористување на одобрените средства, преземени се сите неопходни мерки, ...

Цветков: На земјоделците им се исплатени 88 милиони евра субвенции

Република - 26.11.2015

– ИПАРД 2 Програмата од која Македонија може да повлече вкупно 60 милиони евра треба да стартува до средината на 2016 година, веднаш по реализацијата на ИПАРД 1. За максимално искористување на одобрените средства, преземени се сите неопходни мерки – ...

Министерот Цветков очекува целосно искористување на ИПАРД 2 Програмата

Lider - 26.11.2015

ИПАРД 2 Програмата од која Македонија може да повлече вкупно 60 милиони евра треба да стартува до средината на 2016 година, веднаш по реализацијата на ИПАРД 1. За максимално искористување на одобрените средства, преземени се сите неопходни мерки, ...

Костадиновски: ЕК регистрира напредок во земјоделството и руралниот развој

Утрински - 25.11.2015

Во земјоделството и руралниот развој постигнат е одреден напредок. Ова е генералната оценка од последниот извештај на Европската комисија за Македонија, рече денеска заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ванчо Костадиновски ...

Цветков: Паушални се тврдењата на Николовски, исплатени се 88 милиони евра субвенции

Утрински - 25.11.2015

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков попладнево на прес-конференција, квалификувајќи ја како паушална, ја отфрли изјавата на неговиот дополнителен заменик Љупчо Николовски дека земјоделците наводно немаат добиено ...

Николовски: Веднаш да почне исплатата на субвенциите

Канал5 - 25.11.2015

Веднаш да почне исплатата на земјоделските субвенции за 2015 година, рече денеска на прес-конференција дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски.

Николовски побара земјоделците да ги добијат субвенциите

Фокус - 25.11.2015

Рокот за исплата е ноември, а од средствата нема ништо, рече дополнителниот заменик-министер за земјоделство. Земјоделците се уште не ги добиле субвенциите, иако рокот за почеток на исплатата за оваа година е октомври, изјави денеска на ...

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство бара побрза исплата на субвенциите

Алсат-М - 25.11.2015

Итна исплата на земјоделските субвенции за 2015 – та година, побара дополинителниот заменик министер за земјоделство од СДСМ, Љупчо Николовски. Тој вели дека годината е при крај, а земјоделците иако требало да ги добијат владините пари за поддршка ...

Цветков: Мал дел од земјоделците немаат добиено субвенции за 2015

Фокус - 25.11.2015

„Има задоцнување од еден месец за субвенциите за полјоделството, бидејќи се продолжи рокот за доставување барања за 30 дена поради временески неприлики кои се случија на почетокот на годинава.

Цветков: Паушални се тврдењата на Николовски, исплатени се 88 милиони евра субвенции за 2015 година

Канал5 - 25.11.2015

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков попладнево на прес-конференција, квалификувајќи ја како паушална, ја отфрли изјавата на неговиот дополнителен заменик Љупчо Николовски дека земјоделците наводно немаат добиено ...

Земјоделците се најголемиот ресурс кој не го користиме

Капитал - 25.11.2015

Горан Живков е основач и директор на консултантската компанија СЕЕДЕВ за решенија во земјоделството и руралниот развој. Со Живков, кој важи за еден од најголемите експерти за агробизнис во регионот и основач на консултантската компанија за ...

МЗШВ: Исплатени се 88 милиони евра субвенции за 2015 година

Press24 - 25.11.2015

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков попладнево на прес-конференција, квалификувајќи ја како паушална, ја отфрли изјавата на неговиот дополнителен заменик Љупчо Николовски дека земјоделците наводно немаат добиено ...

Николовски бара веднаш да се исплатат субвенциите за земјоделците

Нова ТВ - 25.11.2015

Иако рокот за почеток на исплатата на субвенциите за земјоделците за годинава е октомври, тие се уште не ги добиле. Дополнителниот заменик-министер за земјоделство Љупчо Николовски на денешната прес- конференција побара итна исплата на субвенциите.

ЦВЕТКОВ: Сите субвенции ќе бидат исплатени

Телеграф - 25.11.2015

Годишниот календар за исплата се следи. Има задоцнување од еден месец во реализирањето на субвенциите за полјоделството зашто се продолжи рокот за поднесување барања за 30 дена поради временските неприлики кои се случија на почетокот на годинава, ...

МЗШВ: Субвенциите редовно се исплаќаат!

Курир - 25.11.2015

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство реагираше на изјавите на дополнителниот заменик-министерот на МЗШВ Љупчо Николовски дека наводно земјоделците немаат добиено ниту денар субвенции за 2015-та година.

СДСМ: Цветков потврди дека субвенциите за 2015 не се исплатени

+инфо - 25.11.2015

Министерот Михаил Цветков само уште еднаш потврди дека ниту еден земјоделец нема добиено денар субвенција за оваа 2015 година. Дополнително, Цветков покажа дека исплатата на субвенциите доцни цела една година! Затоа што со 88 милиони евра од буџетот ...

Николовски: Да се исплатат субвенциите за 2015

Сител - 25.11.2015

Веднаш да почне исплатата на земјоделските субвенции за 2015 година, рече денеска на прес-конференција дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски.

СДСМ: Цветков потврди дека субвенциите за 2015 не се исплатени

А1 On - 25.11.2015

„Министерот Михаил Цветков само уште еднаш потврди дека ниту еден земјоделец нема добиено денар субвенција за оваа 2015 година. Дополнително, Цветков покажа дека исплатата на субвенциите доцни цела една година! Затоа што со 88 милиони евра од ...

Цветков: Исплатени се 88 милиони евра, обезбедени преостанатите 13

Сител - 25.11.2015

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков попладнево на прес-конференција, квалификувајќи ја како паушална, ја отфрли изјавата на неговиот дополнителен заменик Љупчо Николовски дека земјоделците наводно немаат добиено ...

СДСМ : Субвенциите за 2015 година не се исплатени- потврди Цветков

Репортер - 25.11.2015

„Министерот Михаил Цветков само уште еднаш потврди дека ниту еден земјоделец нема добиено денар субвенција за оваа 2015 година. Дополнително, Цветков покажа дека исплатата на субвенциите доцни цела една година! Затоа што со 88 милиони евра од ...

Цветков: Субвенциите редовно се исплаќаат

Нетпрес - 25.11.2015

Субвенциите редовно се исплаќаат . Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство реагираше на изјавите на дополнителниот заменик-министерот на МЗШВ Љупчо Николовски дека наводно земјоделците немаат добиено ниту денар субвенции за ...

Цветков: Паушални тврдењата на Николовски, исплатени 88 милиони евра субвенции за 2015

+инфо - 25.11.2015

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков попладнево на прес-конференција, ја оцени како паушална изјавата на неговиот дополнителен заменик Љупчо Николовски дека земјоделците наводно немаат добиено ниту денар субвенции за ...

Костадиновски: ЕК регистрира напредок во земјоделството и руралниот развој

Курир - 25.11.2015

Во земјоделството и руралниот развој постигнат е одреден напредок. Ова е генералната оценка од последниот извештај на Европската комисија за Македонија, рече денеска заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ванчо Костадиновски ...

Костадиновски: ЕК регистрира на напредок во земјоделството и руралниот развој

Сител - 25.11.2015

Во земјоделството и руралниот развој постигнат е одреден напредок. Ова е генералната оценка од последниот извештај на Европската комисија за Македонија, рече денеска заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ванчо Костадиновски ...

Цветков: Паушални се тврдењата на Николовски, исплатени се 88 милиони евра субвенции за 2015 година

Алфа - 25.11.2015

Програмата за субвенционирање, рече Цветков, ќе се реализира до крајот на годината. Со неа се одобрени 101 милион евра од кои во периодот јануари - ноември се исплатени 88 милиони. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил ...

Николовски бара веднаш да се исплатат субвенциите за земјоделците

+инфо - 25.11.2015

Веднаш да почне исплатата на земјоделските субвенции за 2015 година, побара денеска на прес-конференција дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски од СДСМ.

СДСМ: Цветков потврди дека субвенциите за 2015 не се исплатени

Бриф - 25.11.2015

Министерот Михаил Цветков само уште еднаш потврди дека ниту еден земјоделец нема добиено денар субвенција за оваа 2015 година. Дополнително, Цветков покажа дека исплатата на субвенциите доцни цела една година! Затоа што со 88 милиони евра од буџетот ...

Костадиновски: Забележан напредок во земјоделството и руралниот развој

Пулс24 - 25.11.2015

Во земјоделството и руралниот развој постигнат е одреден напредок. Ова е генералната оценка од последниот извештај на Европската комисија за Македонија, рече денеска заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ванчо Костадиновски ...

Михаил Цветков, министер за земјоделство: Субвенциите редовно се исплаќаат!

Република - 25.11.2015

Цветков потенцира дека Програмата за субвенционирање ќе се реализира до крајот на годинава Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство реагираше на изјавите на дополнителниот заменик-министерот на МЗШВ Љупчо Николовски дека наводно ...

( ВИДЕО) Николовски: Веднаш да се исплатат субвенциите на земјоделците

Бриф - 25.11.2015

Веднаш да почне исплатата на земјоделските субвенции за 2015 година, побара денеска на прес-конференција дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски од СДСМ.

Костадиновски: ЕК регистрира напредок во земјоделството и руралниот развој

Денешен - 25.11.2015

Во земјоделството и руралниот развој постигнат е одреден напредок. Ова е генералната оценка од последниот извештај на Европската комисија за Македонија, рече денеска заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ванчо Костадиновски ...

(ВИДЕО) Зам.мин. Николовски: Веднаш да започне исплатата на субвенциите за 2015 година!

Локално - 25.11.2015

На крај на година сме, а земјоделците немаат добиено ниту денар субвенции за 2015. Во програмата за директни плаќања во земјоделството потпишана од Никола Груевски, јасно стои дека согласно календарот на исплата на субвенции за 2015 година, краен ...

Костадиновски: ЕК регистрира напредок во земјоделството и руралниот развој

Lider - 25.11.2015

Во земјоделството и руралниот развој постигнат е одреден напредок. Ова е генералната оценка од последниот извештај на Европската комисија за Македонија, рече денеска заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ванчо Костадиновски ...

Цветков: Паушални се тврдењата на Николовски, исплатени се 88 милиони евра субвенции за 2015 година

Lider - 25.11.2015

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков попладнево на прес-конференција, квалификувајќи ја како паушална, ја отфрли изјавата на неговиот дополнителен заменик Љупчо Николовски дека земјоделците наводно немаат добиено ...

Напредок во земјоделството, слаба искористеност на ИПАРД

МРТ - 24.11.2015

Во земјоделството е забележан одреден напредок, се потенцира во Извештајот на Европската комисија за Македонија за 2015 година. Забелешка е дадена на слабата искористеност на ИПАРД средствата...

Вкупно 25 лица аплицирале за ИПАРД во Кавадарци

Сител - 23.11.2015

Апликации за финансиска поддршка преку ИПАРД програмата доставиле вкупно 25 лица од Кавадарци и Росоман, соопшти денеска советникот во Работната единица при Агенцијата за поттикнување на развојот во земјоделството од Кавадарци, Драганчо Николов.

Вкупно 25 лица аплицирале за ИПАРД во Кавадарци

Вечер Прес - 23.11.2015

Апликации за финансиска поддршка преку ИПАРД програмата доставиле вкупно 25 лица од Кавадарци и Росоман, соопшти денеска советникот во Работната единица при Агенцијата за поттикнување на развојот во земјоделството од Кавадарци, Драганчо Николов.

Вкупно 25 лица аплицирале за ИПАРД во Кавадарци

Lider - 23.11.2015

Апликации за финансиска поддршка преку ИПАРД програмата доставиле вкупно 25 лица од Кавадарци и Росоман, соопшти денеска советникот во Работната единица при Агенцијата за поттикнување на развојот во земјоделството од Кавадарци, Драганчо Николов.