TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна самитот за спас на еврозоната

А1 - 09.05.2010

Во Брисел во тек е состанокот на министрите за финансии на 27-те земји членки за договарање на фонд за финансиска поддршка на земјите од еврозоната кои се во должничка и дефицитарна криза.

Ммф и одобри заем на Грција

Телма - 09.05.2010

Меѓународниот монетарен фонд на денешната вонредна седница го одобри пакетот помош за Грција во вредност од 30 милијарди евра.

Европски Фонд за спас на Грција

Сител - 09.05.2010

Унијата ќе основа фонд од 70 милијарди евра, пари кои веднаш ќе им бидат достапни на 16-те земји - членки на Еврозоната кои ќе западнат во голема криза.

ММФ одобри заем за Грција

Р.С.Европа - 09.05.2010

Меѓународниот монетарен фонд денеска одржа вонредна седница со цел да го одобри пакетот помош за Грција. Денеска 24-члениот борд на Фондот се согласи на грчката влада да и` исплати заем во вредност ...

Грција ја чека катастрофа ако не ги врати долговите

eReporter - 09.05.2010

Грчкиот министер за финансии предупреди денеска на катастрофални последици по нацијата, доколку Грција не ги врати долговите навреме, додека владата подготвува да изнесе целосна реформа на пензискиот ...

Лидерите на еврозоната со договор за финансиска помош на Грција

А1 - 08.05.2010

Лидерите на земјите од еврозоната синоќа постигнаа договор за доделување на финансиска помош за Грција во висина од околу 110 милијарди евра.

Договор за спас на Грција

Телма - 08.05.2010

Лидерите на земјите од евро зоната синоќа ги усогласија своите ставови за финансиската помош за Атина во висина од околу 110 милијарди евра.

Соседите на Грција може да споделат дел од нејзините проблеми?

Утрински - 08.05.2010

Спречувањето на банкротот на Грција, барем времено, претставува добра вест за недоволно стабилните поранешни комунистички соседи на земјата, оценува во најновиот број британското списание „Економист“.

Атина го прифати „тешкото“

Утрински - 08.05.2010

АТИНА - Грчките законодавци во четвртокот усвоија клучен нацрт-закон за штедење, потребен за да се поддржат заемите за спас од 110 милијарди евра од другите земји-членки на еврозоната и од ...

барометар=Германија одобри помош за Грција

Вест - 08.05.2010

БЕРЛИН, 8 мај (АП) - Германскиот парламент ја одобри помошта од Берлин за пакетот помош за задолжената Грција, по вчерашната дебата на која министерот за финансии им рече на законодавците дека немаат ...

барометар=Антибанкрот фонд за земјите од еврозоната

Вест - 08.05.2010

БРИСЕЛ, 8 мај (ДПА) - Европската комисија наредната среда ќе ги соопшти своите планови за создавање постојан фонд за помош за земјите од еврозоната, потврдија вчера претставници во Брисел.

Еврозоната го одбри пакетот за помош на Грција

Канал5 - 08.05.2010

Лидерите на 16 земји членки од Европската Унија се согласија на Грција да и ја одобрат помошта од 11м милијарди евра за да спречи банкрот на земјата и продлабочување на економската криза.

ЕУ и даде помош на Грција, народот вели „доцна е“

Алфа - 08.05.2010

Лидерите на земјите од евро зоната синоќа постигнаа договор за доделување на финансиска помош за Грција во висина од 110 милијарди евра.

Лидерите на евро-зоната постигнаа договор за пакетот финансиска помош за Грција

Сител - 08.05.2010

Лидерите на земјите од евро зоната синоќа постигнаа договор за доделување на финансиска помош за Грција во висина од околу 110 милијарди евра.

Лидерите на евро зоната постигнаа договор за пакетот финансиска помош за Грција

Алфа - 08.05.2010

Лидерите на земјите од евро зоната синоќа постигнаа договор за доделување на финансиска помош за Грција во висина од околу 110 милијарди евра.

110 милијарди евра помош за Грција

Кирилица - 08.05.2010

Средствата ќе бидат доделени во следните три години со камата пониска од пазарната Лидерите на земјите од евро зоната синоќа постигнаа договор за доделување на финансиска помош за Грција во висина од ...

Лидерите од еврозоната ја одобрија помошта за Грција

Нетпрес - 08.05.2010

Лидерите на 16-те земји членки на евро зоната одобрија заем од 110 милијарди евра за Грција за да се спречи кризата да се “прелие“ и во други земји со проблеми слични на оние на Грција.

Земјите на еврозоната и одобрија помош на Грција

Р.С.Европа - 08.05.2010

Лидерите на 16 земји членки на еврозоната на синоќешниот вонреден состанок во Брисел го одобри итниот заем за Грција. Станува збор за 110 милијарди евра од Европската унија и Меѓународниот монетарен ...

Еврозоната ја одобри помошта за Грција

Макфакс - 08.05.2010

Лидерите на земји членки од еврозоната постигнаа договор да и одобрат помош на Грција од 110 милијарди евра за да спречи банкрот на државата, но да не се продлабочи економската криза.

Грција може да предизвика нова светска рецесија

Н.Македонија - 08.05.2010

Францускиот и германскиот парламент ја одобрија помошта за Атина, нагласувајќи дека со неа го спасуваат еврото Парламентите на Германија и на Франција вчера ја одобрија итната финансиска помош за ...

Лидерите на еврозоната го одобрија планот за помош на Грција

eReporter - 08.05.2010

Европските лидери постигнаа договор да ги „засилат" правилата за управување со националните буџети, откако склучија договор да обезбедат 80 милијарди евра за Грција Петнаесетте партнери на Грција во ...

Германскиот Парламент одобри помош за Грција

Алсат-М - 07.05.2010

Двата дома на германскиот Парламент го одобриja законот со кој ù се овозможува на Германија да придонесе со 22,4 милијарди евра од европската финансиска помош за Грција.

Атина го стегна ременот

Утрински - 07.05.2010

АТИНА, ЛОНДОН - Грчката влада вчера, пред парламентот, соопшти дека нема алтернатива за длабоките буџетски намалувања во нејзиниот нацрт-закон за штедење и вети дека ќе продолжи со планот и покрај ...

Помошта за Грција ќе биде поскапа за посилните

Deutsche Welle - 07.05.2010

Во помошта за Грција на евро-земјите, како што е планирана, има дел што предизвикува главоболки - економски „слабите“ земји би можеле да побараат „силните“ земји да го преземат товарот од каматите на ...

Бундестагот одобри 110 милијарди евра за Грција

Кирилица - 07.05.2010

Германскиот Парламент денеска го одобри доделување на помош на Грција, како дел од пакетот мерки подготвен од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во висина од 110 милијарди евра ...

Папандреу им оддал почит на загинатите во протестите

Нетпрес - 07.05.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу дошло пред атинската банка каде во средата во пожар предизвикан од молотов коктел загинаа три лица додека по улиците на Атина се одржуваа протести против мерките за ...

И Италија одобри заем за Грција

Макфакс - 07.05.2010

Италијанската влада одобри заем од 14, 8 милијарди евра по итна постапка за Грција. Во соопштението на Италијанската влада се наведува дека Италија парите за заемот ќе ги обезбеди преку серија ...

Европа собира пари за Грција

Алфа - 07.05.2010

Германија, Франција, Италија и Шпанија денеска дадоа зелено светло за пакетот финансиска помош за Грција. Од вкупно 80 милијарди евра, колку што треба да соберат земјите членки на ЕУ, овие четири ...

Грција пред банкрот

МРТ - 07.05.2010

Единствена надеж што ја има грчката влада е да ги прифати парите на Европската унија(ЕУ) и Меѓународниот монетарен фонд(ММФ), во спротивно, ќе банкротира.

„Економист“: Соседите на Грција може да споделат дел од нејзините проблеми

Сител - 07.05.2010

Спречувањето на банкротот на Грција, барем времено, претставува добра вест за недоволно стабилните поранешни комунистички соседи на земјата, оценува во најновиот број британскиот магазин „Економист“.

Соседите на Грција може да споделат дел од нејзините проблеми

МРТ - 07.05.2010

Спречувањето на банкротот на Грција, барем времено, претставува добра вест за недоволно стабилните поранешни комунистички соседи на земјата, оценува во најновиот број британскиот магазин „Економист“.

Германија одлучува за помошта за Грција

Макфакс - 07.05.2010

Обата дома на сојузниот парламент на Германија, Бундестагот и Бундестатот, денеска треба да го одобрат итниот закон за зачувување на стабилноста на монетарната унија.

Министрите од Г-7 за кризата во Грција

Р.С.Европа - 07.05.2010

Министрите за финансии од Соединетите Американски Држави, Британија, Канада, Франција, Германија, Јапонија и Италија денеска ќе разговараат за последните информации за помошта за Грција.

Грчкиот парламент го усвоил законот за штедење

Нетпрес - 07.05.2010

Парламентот на Грција со мнозинство гласови го усвоил владиниот предлог закон за мерките за штедење вреден 30 милијарди долари.

Францускиот парламент одобри 16,8 милијарди евра за Грција

Алфа - 07.05.2010

Францускиот парламент конечно ја одобри итната финансиска помош за Грција, соопштија француските медиуми. Според планот одобрен изминатата ноќ и од Сенатот, Париз на Атина ќе и додели 16,8 милијарди ...

„Индепендент“:Помошта за Грција не е доволна

Макфакс - 07.05.2010

Пакетот помош од страна на Европската унија(ЕУ) и Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) од 110 милијарди евра за Грција е добар, но не е доволен, смета во коментарот лондонскиот весник „Индепендент“.

„Економист“: Соседите на Грција може да споделат дел од нејзините проблеми

Алфа - 07.05.2010

Спречувањето на банкротот на Грција, барем времено, претставува добра вест за недоволно стабилните поранешни комунистички соседи на земјата, оценува во најновиот број британскиот магазин „Економист“.

Во одбрана на Грција и еврото

Р.С.Европа - 07.05.2010

Во Брисел на состанокот на лидерите на Еврозоната е одобрена помошта за Грција. Во меѓувреме, грчкиот Парламент го усвои законот за спроведување на строгите рестриктивни економски мерки, кои се услов ...

Лошо, полошо, Грција

Оn.net - 07.05.2010

Замислете да излезе грчкиот министер за финансии и да каже - "Имам две вести за вас. Лошата е што имаме уште две недели до банкрот, уште полошата е што веќе 10 дена не знам како да ви го соопштам ова.

Франција ја потврди помошта за Грција

Макфакс - 07.05.2010

Францускиот парламент денеска го потврди активирањето на механизмот на еврогрупата и на Меѓународниот монетарен фонд за помош на Грција во нејзиното справување со должничката криза.

Германскиот парламент ја одобри помошта за Грција

Р.С.Европа - 07.05.2010

Германскиот парламент денеска го одбри учеството на Германија во пакетот финансиска помош за Грција. Со 22 милијарди евроа, Германија е најголемиот учесник во пакетот од 110 милјарди евра на ...

Германските пратеници одобрија финансиска помош за Грција

Нетпрес - 07.05.2010

Германските пратеници, денеска, одобрија пуштање на вонредна финансиска помош за Грција, иако овој потег може негативно да се одрази на коалицијата предводена од Ангела Меркел, на претстојните ...

Бундестагот ја одобри помошта за Грција

Макфакс - 07.05.2010

Германскиот Бундестаг, долниот дом на Парламентот, денеска, по жестока дебата даде зелено за финансиската помош за Грција во износ од 22,4 милијарди евра.

Грчкиот Парламент го усвои предлогот за рестрективни мерки

Шпиц - 07.05.2010

Грчкиот Парламент денеска со апсолутно мнозинство го освои законот за спроведување на строгите рестриктивни економски мерки, кои се услов за доделување на кредити на Грција од страна на Меѓународниот ...

Францускиот парламент одобри 16,8 милијарди евра за Грција

Сител - 07.05.2010

Францускиот парламент конечно ја одобри итната финансиска помош за Грција, соопштија француските медиуми. Според планот одобрен изминатата ноќ и од Сенатот, Париз на Атина ќе и додели 16,8 милијарди ...

Банките засега стабилни, трговијата на удар

Вечер Прес - 07.05.2010

Најголема вознемиреност постои меѓу банките во балканскиот регион кои се сопственост на финансиски институции од Грција.

Индипендет: Помошта за Грција е добра, но не и доволна

Канал 77 - 07.05.2010

Пакетот помош од страна на Европската унија(ЕУ) и Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) од 110 милијарди евра за Грција е добар, но не е доволен, смета во коментарот лондонскиот весник „Индепендент“.

Германија денес треба да ја одобри помошта за Грција

Канал 77 - 07.05.2010

Обата дома на сојузниот парламент на Германија, Бундестагот и Бундестатот, денеска треба да го одобрат итниот закон за зачувување на стабилноста на монетарната унија.

Грчкиот Парламент го усвои владиниот предлог за рестриктивни мерки

Идивиди - 07.05.2010

Атина, 6 мај 2010 (МИА) - Грчкиот Парламент денеска со апсолутно мнозинство го освои законот за спроведување на строгите рестриктивни економски мерки, кои се услов за доделување на кредити на Грција ...

Германија ја одобри помошта за спас на Грција

eReporter - 07.05.2010

Германските пратеници попладнево ја одобрија помошта за задолжената Грција, по жестока дебата во која министерот за финансии рече дека нема алтернатива за непопуларните мерки Долниот дом на ...

Германските социјалдемократи нема да гласаат за помош на Грција

А1 - 06.05.2010

Германските социјалдемократи утре нема да ја поддржат одлуката на канцеларката Ангела Меркел за финансиска помош на Грција.

Усвоени мерките за штедење во Грција – Папандреу избрка тројца негови пратеници

Канал5 - 06.05.2010

Грчкиот парламент доцна попладнево го усвои предлог законот за мерките за штедење кој е неопходен за земјата да може да добие помош од 110 милијарди евра од 15 земји на еврозоната и од Меѓународниот ...

Словенија мора да земе кредит

Утрински - 06.05.2010

Љубљана - Словенија, која е членка на еврозоната од 2007 година, ќе биде принудена да земе кредит и да направи ребаланс на својот буџет за да може да се вклучи во спроведувањето на тригодишниот план ...

Балкан стравува од „грчкиот вирус“

Deutsche Welle - 06.05.2010

Соседите на Грција ја набљудуваат состојбата во таа земја со загриженост. Во целиот регион финансиските пазари и трговските односи се зависни од Грција.

Папуљас: Грција е на работ на пропаста

Шпиц - 06.05.2010

Грција се наоѓа на работ на пропаста, предупреди вечерва грчкиот претседател Каролос Папуљас, откако три лица загинаа денеска во Атина во насилните протести против владините рестриктивни мерки за ...

Грција пред банкрот без помошта на ЕУ и ММФ

Форум - 06.05.2010

Грчкиот претседател Каролос Папуљас во драматично соопштение за јавноста вели дека државата се наоѓа на работ од амбисот откако во немирите во средта загинаа три лица и дека помошта и острите мерки ...

“Грција е пред пропаст“

Оn.net - 06.05.2010

видео вест Откако три лица загинаа во масовните протести во Атина, меѓу кои и една бремена жена, грчкиот претседател Каролос Папуљас предупреди дека државата се наоѓа на работ на пропаст.

Грчкиот Парламент денес го гласа владиниот предлог за рестрективни мерки

Кирилица - 06.05.2010

Грчкиот Парламент денеска треба да се изјасни по контраверзниот Предлог-закон за спроведување на строгите рестриктивни економски мерки, кои се услов за доделување на кредити на Грција од страна на ...

Можни нови демонстрации пред Парламентот во Грција

Кирилица - 06.05.2010

Најголемите синдикати во Грција повикаа на нови демонстрации за денеска во 18:00 часот по локално време пред зградата на Парламентот, каде ќе се гласа за Предлог-законот за спроведување на ...

Би-Би-Си: Грција “на работ на пропаста”

Нетпрес - 06.05.2010

Грците се премногу разочарани од најавените мерки за штедење, известува денеска лондонското радио Би-Би-Си од Атина и нагласува дека оваа членка на Европската унија поради се’ поголемите долгови и ...

Грција и еврото на работ на пропаста?

Р.С.Европа - 06.05.2010

,,Нашата земја е на работ на провалијата. Сите имаме одговорноста да не направиме чекор што ќе не турне во неа.,, Вака грчкиот претседател Карољос Папуљас ја оцени ситуацијата во земјата по ...

Парламентот на Грција денеска го гласа Законот со рестриктивни мерки на Владата

Inpress - 06.05.2010

Атина, 6. мај (ИНПРЕС) Грчкиот Парламент денеска треба да гласа за Предлог-законот со новите вонредни мерки на владата, против кои во цела Грција се одржаа масовни протести, соопшти електронското ...

Германските социјалдемократи нема да гласаат за помош на Грција

Макфакс - 06.05.2010

Германските социјалдемократи утре нема да ја поддржат одлуката на канцеларката Ангела Меркел за финансиска помош на Грција.

Белгија одобрила финансиска помош за Грција

Нетпрес - 06.05.2010

Парламентот на Белгија донел одлука за одобрување на финансиска помош од милијарда евра за Грција, и покрај тешката политичка криза во која се најде земјата.

Грција пред нова неизвесност - Парламентот ќе гласа,синдикатите ќе штрајкуваат

Inpress - 06.05.2010

Атина, 6. мај (ИНПРЕС) Грчките синдикати закажаа нови протести пред Парламентот во моментот кога ќе го гласа Законот со рестриктивни мерки на Владата.

Грција пред банкрот

Макфакс - 06.05.2010

Единствена надеж што ја има грчката влада е да ги прифати парите на Европската унија(ЕУ) и Меѓународниот монетарен фонд(ММФ), во спротивно, ќе банкротира.

Грчките пратеници го прифатија законот за мерки на штедење

Макфакс - 06.05.2010

Пратениците од грчкиот парламент го изгласаа законот за мерките на штедење кој е неопходен за Грција да добие 110 милијарди евра заем од ММФ и другите членки на еврозоната.

Грчките пратеници ги изгласаа економските рестрикции

Форум - 06.05.2010

Грчкиот парламент со апсолутно мнозинство го освои законот за спроведување на строгите рестриктивни економски мерки, кои се услов за доделување на кредити на Грција од страна на Меѓународниот ...

Грчкиот Парламент треба да се изјасни по владиниот предлог за рестрективни мерки

МРТ - 06.05.2010

Грчкиот Парламент денеска треба да се изјасни по контраверзниот Предлог-закон за спроведување на строгите рестриктивни економски мерки, кои се услов за доделување на кредити на Грција од страна на ...

Грчкиот парламент решава за спас на Грција, народот на протести

Сител - 06.05.2010

Грчките народни избраници денеска решаваат за воведувањето на најавените рестрикции. Предлог законот синоќа беше одобрен од Комисијата за финансии.

Прв круг гласање во грчкиот парламент, одобрени мерките за штедење

Р.С.Европа - 06.05.2010

Со 172 гласа за и 121 против, земениците во грчкиот парламент денеска го одобрија воведувањето на строги мерки за штедење, со цел земјата да го добие пакетот од Меѓународниот монетарен фонд и ...

Грчкиот Парламент го усвои владиниот предлог за рестрективни мерки

Сител - 06.05.2010

Грчкиот Парламент денеска со апсолутно мнозинство го освои законот за спроведување на строгите рестриктивни економски мерки, кои се услов за доделување на кредити на Грција од страна на Меѓународниот ...

Грчкиот парламент го усвои законот за спас од банкрот

Алфа - 06.05.2010

Грчкиот Парламент попладнево го усвои законот предложен од Владата кој предвидува екстреми мерки на штедење, за земјата да може да ги добие 110 милијарди евра помош од Меѓународниот монетарен фонд и ...

Грција и еврото на работ на пропаста?

Вечер Прес - 06.05.2010

Нашата земја е на работ на провалијата. Сите ја имаме одговорноста да не направиме чекор што ќе не турне во неа." Вака ја оцени грчкиот претседател Карољос Папуљас ситуацијата во земјата по ...

Германската СДП нема да ја подржи одлуката за помош на Грција

Канал 77 - 06.05.2010

Германските социјалдемократи утре нема да ја поддржат одлуката на канцеларката Ангела Меркел за финансиска помош на Грција.

Незадоволство во Словенија поради помошта за Грција

Канал 77 - 06.05.2010

Големо незадоволство владее во словенечката јавност поради помошта која Еврозоната и ја намени на Грција, а сомнеж во успехот на целата акција отворено искажуваат и одредени државни функционери ...

Словенија ќе позајми за да и помогне на Грција

Н.Македонија - 06.05.2010

Словенија, која е членка на еврозоната од 2007 година, ќе биде принудена да земе кредит и да направи ребаланс на буџетот за да може да се вклучи во спроведувањето на тригодишниот план за финансиска ...

Грција е на работ на пропаста

Идивиди - 06.05.2010

Атина, 5 мај 2010 (МИА) - Грција се наоѓа на работ на пропаста, предупреди вечерва грчкиот претседател Каролос Папуљас, откако три лица загинаа денеска во Атина во насилните протести против владините ...

Папаконстантину – Мерките единствен излез од банкротот

eReporter - 06.05.2010

Строгата финансиска кампања на грчката влада, која е без преседан „е единствениот пат за избегнување на банкротот“, рече министерот за финансии Јоргос Папаконстантину пред парламентот, пред гласањето ...

Словенија принудена да земе кредит поради Грција

А1 - 05.05.2010

Големо незадоволство владее во словенечката јавност поради помошта која Еврозоната и ја намени на Грција, а сомнеж во успехот на целата акција отворено искажуваат и одредени државни функционери ...

Папандреу : Стоп за насилството

Канал5 - 05.05.2010

Два часа по протестите во грчката престолнина кои зедоа и три жртви се огласи и премиерот Јоргос Папандреу. Тој повика да се запре со насилството и граѓаните да сфатат дека мерките се преземаат за ...

Словенија ќе се задолжи за да и' даде пари на Грција

Дневник - 05.05.2010

Словенија треба да учествува со 384 милиони во вкупната помош од 110 милијарди евра, при што 144 милиони треба да бидат обезбедени во текот на годинава Словенија, која е членка на еврозоната од 2007 ...

Грчки поуки за дијалогот

Утрински - 05.05.2010

Отсуство на политички примитивизам. Ова е впечатокот на секој оној што во изминативе два-три драматични месеци ја следел (или едноставно читал) за колапсот на грчката економија, што предизвика хаос ...

Словенија е принудена да земе кредит за да и даде помош на Грција

Сител - 05.05.2010

Словенија, која е членка на еврозоната од 2007 година, ќе биде принудена да земе кредит и да направи ребаланс на својот буџет за да може да се вклучи во спроведувањето на тригодишниот план за помош ...

Незадоволство во Словенија поради помошта за Грција

Макфакс - 05.05.2010

Големо незадоволство владее во словенечката јавност поради помошта која Еврозоната и ја намени на Грција, а сомнеж во успехот на целата акција отворено искажуваат и одредени државни функционери ...

Словенија е принудена да земе кредит за да и даде помош на Грција

Алфа - 05.05.2010

Словенија, која е членка на еврозоната од 2007 година, ќе биде принудена да земе кредит и да направи ребаланс на својот буџет за да може да се вклучи во спроведувањето на тригодишниот план за помош ...

Словенија ќе земе заем за да и помогне на Грција

Макфакс - 05.05.2010

Словенија во рамките на европската помош за Грција, на Атина треба да и обезбеди 384 милиони евра, што претставува 0,48 отсто од вкупната помош.

Германскиот парламент расправа за помошта за Грција

Р.С.Европа - 05.05.2010

Германскиот парламент ја започна расправата за учеството на Германија во пакетот помош за спас на Грција од банкрот. Канцеларката Ангела Меркел ја бранеше одлуката за обезбедување над 22 милијарди ...

Словенија – Парите за Грција фрлени во ветер

eReporter - 05.05.2010

Официјални кругови во Љубљана отворено изразија сомнеж во успехот на солидарната помош за Грција, а словенечките експерти оценуваат дека парите што треба да се обезбедат се однапред фрлени во ветер.

Папуљас: Земјата на работ на амбисот

eReporter - 05.05.2010

Грција се наоѓа на „работ на амбисот“ по насилствата во кои три луѓе загинаа, изјави вечерва грчкиот претседател Каролос Папуљас. „Нашата земја е на работ на амбисот.

Кој колку ќе даде?

Утрински - 04.05.2010

Земјите од еврозоната ќе и' доделат различна сума пари на Грција за излез од економската криза. Светските медиуми објавија листа на земјите од еврозоната и висината на средствата што тие ќе ја ...

Мегаакција за спас на Грција

Дневник - 04.05.2010

На вонредна средба, в петок, лидерите на земјите од еврозоната ќе ја објават досега најголемата финансиска помош доделена на една нивна членка, со надеж дека ќе ја смират нервозата на берзите, кои ...

Пари - За Грција 110 милијарди евра

Време - 04.05.2010

Министрите за финансии на земјите од еврозоната го одобрија планот за финансиска помош за Грција во висина од 110 милијарди евра за три години, јавија дел од западните медиуми повикувајќи се на ...

Време е да се спасува европската валута

Утрински - 04.05.2010

Грција ќе биде спасена, но сега е крајно време да почне да се спасува еврото. И покрај големиот пакет од 110 милијарди евра што ММФ и земјите од еврозоната и' го доделија на Грција, заедничката ...

Меѓународна подршка за помошта за Грција

Р.С.Европа - 04.05.2010

Министрите за финансии на САД, Велика Британија, Франција, Канада и Јужна Кореја упатија заедничка декларација за поддршка на меѓународната програма за помош на Грција, преку која на земјата ќе и ...

Спасот на Грција значи спас за целата ЕУ

Н.Македонија - 04.05.2010

Помошта за Атина индиректно е и поддршка за француските и германските банки. Повеќето Европејци не сакаат да ја спасуваат Грција, но уште помалку сакаат да ги спасуваат банките-сопственички на грчки ...

ММФ со поддршка за економската програма на Грција

А1 - 03.05.2010

На вонредна средба во петок, лидерите на земјите од еврозоната ќе ја објават досега најголемата финансиска помош доделена на една членка.

Спасоносен пакет за Грција

Утрински - 03.05.2010

АТИНА - Грција постигна договор со ЕУ и со ММФ што и' ги отвори вратите за финансиска помош од повеќе милијарди евра, но ќе се бараат големи жртви од грчкиот народ, изјави вчера премиерот Јоргос ...

Пари - Грција се договори со ЕУ и со ММФ

Време - 03.05.2010

Грчката влада го одобри пакетот со економски мерки што од неа ги бараа Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, со што деблокира милијарди евра финансиска помош, соопшти вчера премиерот ...

Папуљас бара казни за сите што се збогатиле на сметка на Грците

Канал5 - 03.05.2010

Сите оние што ја доведоа Грција до криза и се збогатија на сметка на грчкиот народ треба да бидат казнети – побара претседателот Папауљас од премиерот Папандреу.

Што по „пожарникарската акција“ за Грција?

Deutsche Welle - 03.05.2010

Финансиската помош за Грција беше неопходна за да се зачува стабилноста на еврото. Но, од проблемите со должничката криза на Грција ЕУ треба да научи дека нејзиниот кризен менаџмент треба подобро да ...

Од Германија 22,4 милијарди евра за Грција

Deutsche Welle - 03.05.2010

Кабинетот даде виза за Законот, со кој во наредниве три години Германија ќе ја кредитира Грција. За операционализација на кредитот по итна постапка до петок ќе се изјаснат двата дома на Парламентот.

Грција договори милијарди од ЕУ и од ММФ

Дневник - 03.05.2010

Грција постигна договор со Меѓународниот монетарен фонд и со ЕУ кој ја отвора вратата за финансиската помош, вредна околу 120 милијарди евра за извлекување на земјата од длабоката должничка криза во ...

Активиран „појасот за спасување“ на Грција

Deutsche Welle - 03.05.2010

Европските министри за финансии договорија финансиска помош за задолжената Грција-80 милијарди од земјите на еврозоната и 30 милијарди евра кредити од ММФ.

Следната недела самит на еврозоната за економскиот пакет за Грција

Канал5 - 03.05.2010

Министрите за финансии од Еврозоната се согласија да помогнат во спасувањето на грчката економија со 110 милијарди евра, во текот на следните три години.

Германската влада го одобри заемот за Грција

Р.С.Европа - 03.05.2010

Германската влада денеска го одобри заемот за Грција во висина од 22,4 милијарди евра. Владата се надева дека Бундестагот во петок ќе даде одобрение за испраќање на најголемиот дел од пакетот за спас ...

ЕУ е пред избор: да се обедини или да се дезинтегрира

Форум - 03.05.2010

Аналитичарот на угледниот финансиски весник Finacial Times, Волфганг Мунчау, во својот осврт на актуелната криза на еврозоната тврди дека Европа се наоѓа пред историски крстопат и сегашните одлуки ќе ...

Папандреу ќе ја препороди Грција до крајот на мандатот

Нетпрес - 03.05.2010

Премиерот на Грција, Јоргос Папандреу ветил дека на крајот на неговиот мандат Грција ќе биде препородена, објави грчкиот весник "Елевтеротипија“.

Грција ќе добие финансиска поддршка до 19 мај

Макфакс - 03.05.2010

Грција од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе добие финансиска помош во висина од девет милијарди евра до 19 мај, објави владин извор.

Сто и десет милијарди евра помош за Грција

Шпиц - 03.05.2010

Министрите за финансии на земјите од еврозоната го одобрија планот за финансиска помош за Грција во висина од 110 милијарди евра за три години, јавија дел од западните медиуми повикувајќи се на ...

Земјите од еврозоната одобрија помош за Грција

Р.С.Европа - 03.05.2010

Министрите за финансии на земјите членки на еврозоната синоќа и одобрија помош од 110 милијарди евра на Грција со цел да и овозможат на нејзината влада да ги исплати кредитите, под услов Атина ...

Грција меѓу спасот и распадот

Р.С.Европа - 03.05.2010

Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд се очекува оваа недела и официјално да го одобрат пакетот финасиска помош за спасување на презадолжената Грција.

Грчкиот претседател бара казни за виновниците за економската криза

Нетпрес - 03.05.2010

Претседателот на Грција, Каролос Папуљас, побарал од премиерот Јоргос Папандреу, да бидат казнети виновниците за тешката економска криза која ја погоди земјата, објави денеска на својата интернет ...

Германската опозиција без согласност за грчката помош

Макфакс - 03.05.2010

Опозицијата во германскиот Бундестаг сè уште не е подготвена да даде согласност за помош на Грција со која оваа земја би требало полесно да излезе од економската криза.

Грчкиот претседател бара казни за виновниците за економската криза

Сител - 03.05.2010

Претседателот на Грција, Каролос Папуљас, побарал од премиерот Јоргос Папандреу, да бидат казнети виновниците за тешката економска криза која ја погоди земјата, објави денеска на својата интернет ...

Еврозоната одобри 110 милијарди евра помош за Грција

Кирилица - 03.05.2010

Министрите за финансии на земјите од еврозоната го одобрија планот за финансиска помош за Грција во висина од 110 милијарди евра за три години, јавија дел од западните медиуми повикувајќи се на ...

Германската влада го одобри законот за помош на Грција

Макфакс - 03.05.2010

Германската влада денеска го одобри предлог законот за давање кредит на Грција во висина од 22,4 милијарди евра, кој што мора да помине и низ процедура во Бундестагот.

Обама му честиташе на Папандреу за рекордната помош

Макфакс - 03.05.2010

Американскиот претседател Барак Обама му упати честитки на грчкиот премиер Јоргос Папандреу поради добиената помош, која по својата големина е рекордна во светот.

Германската опозиција не се согласува со планот за спас на Грција

Канал 77 - 03.05.2010

Опозицијата во германскиот Бундестаг сè уште не е подготвена да даде согласност за помош на Грција со која оваа земја би требало полесно да излезе од економската криза.

Грција добива помош од ММФ

Канал 77 - 03.05.2010

Грција од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе добие финансиска помош во висина од девет милијарди евра до 19 мај, објави владин извор.

Грција ќе се оправа со 110 милијарди евра

Вечер Прес - 03.05.2010

Министрите за финансии на земјите-членки на еврозоната и одобрија на Грција помош од 110 милијарди евра со цел да и овозможат на нејзината Влада да ги исплати кредитите.

Атина попушти на притисокот на ЕУ и на ММФ

Н.Македонија - 03.05.2010

Грчките власти се согласиле да ги укинат 13-та и 14-та плата, да го зголемат ДДВ од 21 на 23 отсто, како и да ги зголемат акцизите на бензинот, алкохолот и на цигарите за 10 отсто Грчката влада вчера ...

Инвеститорите скептични за спасот на Грција

eReporter - 03.05.2010

Финансиските пазари денеска скептично реагираа на рекордните 110 милијарди евра кои ЕУ и ММФ ќе ги дадат за спас на Грција, бидејќи инвеститорите се сомневаат дека тоа ќе ја реши должничката криза во ...

Кабинетот на Меркел го одобри предлог законот за Грција

eReporter - 03.05.2010

Владата на германската канцеларка Ангела Меркел денеска го одобри предлог законот за помош на Грција вредна 22,4 милијарди евра.