TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

До среда насоки за преговорите

А1 - 13.04.2008

Претседателот и Премиерот најдоцна до среда треба да ги завршат консултации кои на преговарачот Димитров треба да му донесат прецизни насоки, како да ги продолжи преговорите со Нимиц и грчкиот колега Василакис. Според најавите Нимиц во Скопје доаѓа со намера да утврди дали во Македонија има ...

Нимиц планира нова средба на преговарачите Димитров и Василакис во Њујорк

Канал5 - 13.04.2008

Посредникот Метју Нимиц планира да ги собере преговарачите Димитров и Василакис на нова рунда разговори во Њујорк, ако за време на неговите посети на Скопје и Атина в четврток и петок се потврдат информациите дека двете страни се подготвени да останат во процесот.

Караманлис се закани со вето за ЕУ

А1 - 12.04.2008

Прашањето за името да биде вратено што поскоро на преговарачка маса. Во спротивно, Македонија би можела да се соочи со уште едно вето при приемот во ЕУ, порача грчкиот премиер Костас Караманлис. Скопје не треба да губи време и да тактизира, бидејќи тоа им оди на нивна директна штета.

Нимиц в четврток доаѓа во Скопје

А1 - 12.04.2008

Медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц, наредниот четврток доаѓа во Скопје, дознава А1 од извори во Обединетите Нации. Се очекува по средбата со државно-владиниот врв, Нимиц да отпатува за Атина, каде ќе се сретне со претставници на другата страна.

Амазонка во министерско руво

Утрински - 12.04.2008

СТИЛ Дора Бакојани стана истурениот камшик на Атина во спорот за името и речиси е сигурен наследник на Караманлис Димитар Чулев Препознатлива е по гардеробата на деловна жена, секогаш елегантна со сако кое ноншалантно го носи преку рамо или, пред да влезе на средба, во од им го дофрла на луѓето од ...

Посредникот на ОН Метју Нимиц в четврток во Скопје

Канал5 - 12.04.2008

Специјалниот претставник на ОН за спорот меѓу Скопје и Атина во врска со употребата на уставното име на Република Македонија, Метју Нимиц, презема нова иницијатива за изнаоѓање na решение на проблемот. Скопје, 12 април (МИА) - Специјалниот претставник на ОН за спорот меѓу Скопје и Атина во врска со ...

Караманлис: Грција е јасно заинтересирана за решавање на долготрајното прашање за името

Канал5 - 12.04.2008

„Грција е јасно заинтересирана за решавање на долготрајното прашање за името – единствената вистинска разлика меѓу двата балкански соседа“, вели во денешната изјава грчкиот премиер Костак Караманлис. Во обраќањето пред централниот комитет на неговата „Нова Демократија“, Караманлис уште еднаш го ...

"Македонската салата" е резултат на дејствијата на САД

Вечер - 12.04.2008

"И се додека не разбере дека е наше право на самоопределување да бидеме Македонци кои говорат македонски јазик, се дотогаш ќе го имаат тој проблем, изјави Милошоски Грција се сомнева колку Македонија ја разбрала пораката на НАТО.

Атина: Шансата за решение е во рацете на Скопје

А1 - 11.04.2008

Шансата за решение на спорот е во рацете на Скопје, соопшти Владата во Атина за време на дебатата во грчкиот Парламент за резултатите од самитот на НАТО и проблемот со името на Македонија. „Сакаме пријателски односи и соработка со поранешната југословенска република Македонија, но не си играме со ...

Нимиц доаѓа во Скопје, Бакојани на готовс

Време - 11.04.2008

ПРИТИСОК ДА ПРОДОЛЖАТ ПРЕГОВОРИТЕ Горан Момировски Метју Нимиц, посредникот во македонско-грчкиот спор за името, во текот на следната недела ќе пристигне во Скопје, доколку деновиве добие сигнал од македонските власти дека се подготвени да ги продолжат преговорите, информираат дипломатски извори.

Нимиц ни доаѓа наредната недела

Дневник - 11.04.2008

Посредникот во грчко-македонските преговори за името, Метју Нимиц, се очекува во наредната недела да дојде во Скопје , а не е исклучено да ја посети и Атина.Причина за посетата е намерата на американската администрација многу брзо да се затвори прашањето за името за да не се оддолжи поканата за ...

Нимиц ќе даде нов предлог за спорот со името?!

Вечер - 11.04.2008

Грчките медиуми вчера објавија дека Метју Нимиц следната недела ќе даде нова иницијатива за решавање на проблемот меѓу Атина и Скопје и ќе ги ги покани преговарачите на двете земји на средба Македонската Влада се уште нема изграден став за понатамошните преговори со Грција за спорот со името.

Грција ја зацврстува позицијата пред новите преговори

А1 - 10.04.2008

Грција од ден во ден ја зацврстува позицијата на земјата пред новата рунда преговори за името. На лидерската средба со грчките партии, Караманлис уште еднаш децидно рекол дека Атина нема да отстапи од своите позиции во спорот за името.

Атина_ Нема НАТО и ЕУ без името

Утрински - 10.04.2008

Атина - Официјална Атина вчера повтори дека нема да дозволи влез на Македонија во НАТО и во Европската унија без решение околу името. „Грција со задоволство ќе поздрави членство на Македонија во Северноатлантските и во европските институции веднаш по постигнување прифатливо, применливо и ...

Лидерите на партиите во Грција денеска ќе го разгледаат проблемот со името на Македонија

Канал5 - 10.04.2008

Лидерите на политичките партии во Грција денеска ќе ги разгледаат натамошните активности на земјата за решавање на проблемот со името на Македонија, како и резултатот од минатаонеделниот самит на НАТО во Букурешт на која Атина стави вето против македонската покана за членство во Алијансата, ...

Нимиц наредната недела во Скопје?

Канал5 - 10.04.2008

Посредникот Метју Нимиц има намера идната седмица да дојде во Скопје во обид да го заживее преговарачкиот процес за името по грчкото вето во Букурешт – дознава Канал 5 од дипломатски извори. Планираната мисија на Нимиц е дел од засилените американски напори за што побрзо затворање на прашањето за ...

Грција е подготвена за преговори

Вечер - 10.04.2008

Подготвени сме за интензивни преговори со Македонија, изјавила вчера Дора Бакојани, министер за надворешни работи на Грција, на трибината на годишниот конгрес организиран од магазинот Економист во Атина, јавија грчките медиуми.

Атина испрати нова покана до Скопје

Вечер - 10.04.2008

Премиерот на Грција, Костас Караманлис, вчера изјави дека Македонија треба да одговори на грчката покана за почнување на нови преговори за името и со тоа да се насочи кон европската иднина, а не кон балканското минато. "Атина испрати нова покана до Скопје за отпочнување на дијалог за спорот со ...

Грција бара продолжување на преговорите во ОН

А1 - 09.04.2008

Грција бара итно да продолжат преговорите за името под покровителство на Обединетите нации. Премиерот Костас Караманлис на економскиот форум во Атина, изјави дека е потребно со Скопје да се изнајде решение со погледот насочен кон европската иднина, а не балканското минато.

Да не се преговара, да се врати знамето

Време - 09.04.2008

СПОРЕД „ОБЕДИНЕТИ МАКЕДОНЦИ“ Македонската заедница „Обединети Македонци“ од Германија побара од македонската Влада, по грчкото вето во Букурешт, да ги прекине преговорите за името со Грција и да го врати знамето со сонцето од Кутлеш, кое државата го промени под притисок на Грција со Привремена ...

Саркози нема да посредува во спорот за името

Утрински - 09.04.2008

Франција не е таа што треба да интервенира во овој проблем, велат во Елисејската палата Од нашиот дописник Тони Гламчевски Нанси - Од Франција, поточно од претседателот Никола Саркози, не е побарано да игра посредничка улога во преговорите што се водат меѓу Македонија и Грција за името на нашата ...

СДСМ: Преговорите со Грција да продолжат што побрзо

Дневник - 09.04.2008

Македонија со засилен преговарачки тим треба што поскоро да ги продолжи преговорите со Грција за надминување на спорот со името и максимално да ја искористи поддршката од САД и Џорџ Буш, оцени вчера претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска.

Бакојани: Грција е подготвена за неодложни преговори за спорот со името

Канал5 - 09.04.2008

Подготвени сме за неодложни преговори со „Поранешната Југословенска Република Македонија“, изјави грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани на годишниот конгрес организиран од весникот „Економист“ во Атина, соопшти електронското издание на грчкиот весник „Навтемборики“.

Караманлис упати јавна покана до Скопје за што поскоро продолжување на преговорите

Канал5 - 09.04.2008

Грчкиот премиер Караманлис упати јавна покана до македонското политичко раководство за што поскоро продолжување на преговорите за името. Атина ја нијансира реакцијата на изјавите на високиот американски дипломат Даниел Фрид за постоење македонски народ и македонски јазик.

Нема нов предлог од Нимиц

Макфакс - 09.04.2008

Њујорк Нема да има нов предлог на новата рунда разговори што посредникот Метју Нимиц ја почнува денеска со македонскиот и грчкиот преговарач, Никола Димитров и Адамантиос Василакис. Ова пред средбата со двајцата преговарачи го изјави портпаролот на посредникот за разликите меѓу Македонија и Грција ...

Грција смета на руска поддршка за името

Макфакс - 09.04.2008

Москва Грција смета на поддршка од Русија за своите позиции во врска со разликите со Македонија околу името. Ова го изјави грчкиот премиер Костас Караманлис во интервју за руската агенција РИА Новости, пред неговата посета на Москва, која официјално започнува денеска.

Грција ја покани Македонија на преговори во ОН

Макфакс - 09.04.2008

Атина Грција денеска испрати нова покана до Македонија за стартување на преговорите за разликите во името во рамки на Обединетите нации. Грчкиот премиер Костас Караманлис во говорот на економски форум во Атина истакна дека „Скопје треба да ја прифати поканата за дијалог со поглед кон европската ...

Грција – нема влез во НАТО и ЕУ без решение за името

Макфакс - 09.04.2008

Атина Официјална Атина денеска повтори дека нема да дозволи влез на Македонија во НАТО и Европската унија (ЕУ) без решение околу името, пренесува Макфакс „Грција со задоволство ќе поздрави членство на Македонија во Северноатлантските и Европските институции веднаш по постигнување прифатливо, ...

Нимиц ќе истрча со нов предлог за името?

Време - 08.04.2008

СЕ НАЈАВУВА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ Горан Момировски Посредникот Метју Нимиц, по препораки од Американската администрација, можно е наскоро да излезе со нов предлог за името, со кој би се оживеале преговорите меѓу Македонија и Грција.

Атина подготвува нова стратегија за преговорите

Утрински - 08.04.2008

Атина - Атина разработува нова стратегија за преговорите со Скопје во врска со името по блокирањето на приемот на Македонија во НАТО на Самитот во Букурешт, пишуваат денеска весниците во Грција. Владини извори што ги цитира „Елефтеротипија“ се убедени дека по грчкото вето работите ќе се одвиваат ...

Ќе си го прашаме Караманлис

Дневник - 08.04.2008

Македонија деновиве е изложена на силен меѓународен притисок да ги продолжи преговорите соГрција за своето име. Од нас се бара да замижиме пред понижувачкиот, срамен епилог од НАТО- самитот во Букурешт и повтоно да седнеме со Грција на преговарачка маса, на која љубезни и добронамерни олеснувачи ќе ...

Бакојани: САД не може да даваат наредби

Дневник - 08.04.2008

Во Букурешт една пречка е помината, но претстои долг пат, изјави грчкиот претседател Каролос Папулјас, оценувајќи го самитот како „успех и нов почеток“ Грчкото раководство е задоволно од Самитот во Букурешт иго оцени како „успех и нов почеток“.

Дијаспората бара прекин на преговорите за името

Макфакс - 08.04.2008

Берлин Владата веднаш да ги прекине преговорите за името со Грција кои се водат под покровителство на ОН, побара македонската дијаспора во Германија. Македонската заедница „Обединети Македонци” ја повика Влада и да го врати знамето со сонцето од Кутлеш како национален симбол, кое под притисок на ...

Нимиц:Преговарачкиот процес е жив

Макфакс - 08.04.2008

Атина Преговарачкиот процес е жив и решението ќе се бара во рамки на Обединетите нации(ОН), без какви и да било рокови. Ова денеска го изјави посредникот во спорот со името Метју Нимиц, по средбата со грчката шефица на дипломатијата Дора Бакојани во Атина.

Нимиц на разговори во Грција

Макфакс - 08.04.2008

Скопје Специјалниот посредник на ОН за разликите околу името со Грција денеска во Атина треба да оствари средба грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани. Задоволен сум што добив единствена порака од лидерите на Македонија, дека се подготвени да продолжат со преговорите, рече Метју ...

Бакојани – Името нема да се реши до јуни

Макфакс - 08.04.2008

Атина Грција не верува дека прашањето за разликите околу името може да се реши пред вонредните парламентарни избори во Македонија, закажани за 1 јуни. „Шансите се мали“, изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, одговарајќи дали прашањето за името може да се затвори до почетокот на јуни.

Нови американски активности за спорот за името

А1 - 07.04.2008

Продолжуваат активностите на американската администрација за итно решение на спорот за името. По пораката на претседателот Буш дека тој треба да се реши во најскоро време, двајца високи претставници со конкретни задачи, чие исполнување треба да создаде услови Македонија да биде дел од ...

Преговорите за името да продолжат

Време - 07.04.2008

ЕКСПЕРТИТЕ СО СТАВ ЗА СЛЕДНИТЕ ЧЕКОРИ ПО ВЕТОТО Игор Чавески Македонија не смее да се повлече од преговорите за името со Грција, иако Атина со блокадата на влезот во НАТО грубо ја прекрши спогодбата од 1995 година. Експертската јавност е единствена во ставот дека прекинувањето на преговорите би ...

Грција го сака Саркози за медијатор

Време - 07.04.2008

АТИНА СЕ ПЛАШИ ОД САД Плашејќи се од лутината на Соединетите Американски Држави по ставањето вето за Македонија, во Грција се погласни се размислувањата да се бара Французите, поточно претседателот Никола Саркози, да се вклучи во улога на посредник во спорот за името.

ДУИ бара продолжување на преговорите со Грција

Утрински - 07.04.2008

ТЕТОВО - Македонија да ја признае независноста на Косово, да продолжат преговорите со Грција до изнаоѓање конечно прифатливо решение за двете страни и да продолжат активностите во земјата до исполнување на критериумите за членство во НАТО и започнување преговори за ЕУ.

Атина подготвува нова стратегија за преговорите со Скопје

Канал5 - 07.04.2008

Атина разработува нова стратегија за преговорите со Скопје во врска со името по блокирањето на приемот на Македонија во НАТО на Самитот во Букурешт, пишуваат денеска весниците во Грција. Атина, 7 април (МИА) - Атина разработува нова стратегија за преговорите со Скопје во врска со името по ...

Спорот со името тема на средбата Караманлис-Папуљас

Макфакс - 07.04.2008

Атина Анализа за исходот од Самитот на НАТО во Букурешт и продолжувањето на преговорите за името е тема на денешната средба на највисокото грчко раководство. Според најавите на грчките медиуми, премиерот Костас Караманлис денеска треба да се сретне со претседателот Каролос Папуљас за да го ...

Грција договори нова стратегија за името

Макфакс - 07.04.2008

Атина Грција подготви нова и сериозна стратегија за името на Македонија, и ќе продолжи да работи во рамки на ОН за изнаоѓање заемно прифатливо решени за доброто на сите на Балканот. Ова денеска го изјави грчкиот премиер Костас Караманлис, не прецизирајќи повеќе детаљи.

Грците го сакаат Саркози, Албанците сами се нудат

Вечер - 07.04.2008

Според грчкиот дневен весник Та Неа, нашиот јужен сосед однапред смета на помош од француската дипломатија за решавање на спорот со Скопје за името на Македонија. -За тоа има две причини: прво затоа што САД и Македонија влегуваат во предизборен период и согласно на тоа не се очекува да преземат ...

Грција разгледува стратегија по ветото

Макфакс - 07.04.2008

Атина Грчкото државно раководство ги почна денеска консултациите за стратегијата за името, по самитот на НАТО на кој стави вето за поканата на Македонија. „Една пречка е помината, но има се уште многу долг пат“, изјави претпладнето премиерот Костас Караманлис по средбата со шефот на државата ...

Нимиц - Македонија сака да продолжи со преговорите

Макфакс - 07.04.2008

Скопје Задоволен сум што добив единствена порака од лидерите на Македонија, дека се подготвени да продолжат со преговорите, рече Метју Нимиц по средбите со македонскиот државен врв. Медијаторот на ОН за разликите за името со Грција, по средбите со претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола ...