TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарија ја поддржува Македонија за НАТО

А1 - 30.03.2008

Бугарија го поддржува приемот на Македонија, Хрватска и Албанија во НАТО, изјави денеска во Софија министерот за одбрана Веселин Близнаков. „За нас, како држава на Балканот, многу е важно трите држави Македонија, Хрватска и Албанија, да станат членки на Алијансата“, рече министерот Близнаков за ...

Буш: Украина и Грузија со „јасна перспектива“ во НАТО

А1 - 30.03.2008

Украина и Грузија треба да добијат „јасна перспектива“ за членство во НАТО, изјави американскиот претседател Џорџ Буш во интервју за германскиот магазин „Велт“. Според Буш, на претстојниот самит на НАТО во Букурешт нема да биде донесена одлука за прием на Украина и Грузија во Алијансата, туку само ...

12.000 полицајци ќе обезбедуваат на самитот во Букурешт

А1 - 30.03.2008

Околу 12.000 припадници на Министерството за внатрешни работи во рамки на последните проверки ќе симулираат предвидливи сценарија. Сообраќајот на магистралите на романската престолнина за време на самитот ќе биде ограничен, особено со оние што ќе минува колоната од аеродромот до зградата на ...

Бугарија го поддржува приемот на Македонија, Хрватска и Албанија во НАТО

Канал5 - 30.03.2008

Бугарија го поддржува приемот на Македонија, Хрватска и Албанија во НАТО, изјави денеска во Софија бугарскиот министер за одбрана Веселин Близнаков. Софија, 30 март (МИА) - Бугарија го поддржува приемот на Македонија, Хрватска и Албанија во НАТО, изјави денеска во Софија бугарскиот министер за ...

Џорџ Буш: На Украина и Грузија им е потребна јасна перспектива за членство во НАТО

Канал5 - 30.03.2008

Украина и Грузија треба да добијат „јасна перспектива“ за членство во НАТО, изјави американскиот претседател Џорџ Буш во интервју за германскиот магазин „Велт“. Берлин, 30 март (МИА) - Украина и Грузија треба да добијат јасна перспектива за членство во НАТО, изјави американскиот претседател Џорџ ...

Букурешт во трескавични подготовки

Канал5 - 30.03.2008

На три дена пред стартот на самитот романската полиција презема безбедносни мерки кои се оценуваат како најстроги досега, кога станува збор за ваков тип на конференции. 34 илјади припадници на безбедносните сили ќе се грижат за најавените 6 и пол илјади учесници и новинари кои ќе го следат самитот.

Во Скопје протест против членство во НАТО

А1 - 29.03.2008

Антимилитаристите протестираат против членството на Македонија во НАТО и ги повикаа граѓаните на протести в среда за време на одржувањето на самитот на Алијансата во Букурешт. „Се повеќе пари од буџетот на Македонија ќе се одлеваат за тенкови, џипови и останато современо оружје за да се модернизира ...

Грција за заплашување користи тактики од минатиот век

Време - 29.03.2008

ДОНАЛД РАМСФЕЛД СО СИЛНА ПОДДРШКА ЗА МАКЕДОНИЈА Поранешниот американски секретар за одбрана, Доналд Рамсфелд, во американскиот весник „Волстрит журнал“ изрази силна поддршка за влез на Македонија во НАТО и покрај заканите од Грција оти ќе стави вето на претстојниот самит во Букурешт.

Пиле не ќе смее да прелета над Букурешт

Време - 29.03.2008

ЗА ВРЕМЕ НА САМИТОТ НА НАТО За време на самитот на НАТО, кој ќе се одржи во Букурешт од 2 до 4 април, романската национална авиокомпанија „Таром“ ќе укине 50 внатрешни и меѓународни летови, пренесе агенцијата „Ромпрес“. Дванаесет лета ќе имаат сменети маршрути, соопшти авиокомпанијата.

Рамсфелд: Грција го нарушува угледот на НАТО

Вест - 29.03.2008

Грција го загрозува приемот на Македонија во НАТО, а со тоа и стратешкиот интерес на Алијансата, користејќи се со тактики на заплашување кои беа карактеристични за минатиот век, напиша во својот текст поранешниот американски државен секретар Доналд Рамсфелд во угледниот американски весник "Вол ...

НАТО - сега и веднаш!

Утрински - 29.03.2008

Мислења Филип Петровски Предлогот на Нимиц е повеќе и од добар за нас. Ни дава можност да изиграме стратегиски и да влеземе во НАТО Неверојатна е тензијата којашто деновиве лебди во воздух. Претстојниот самит на НАТО во Букурешт во целиот регион создаде една тешка атмосфера на исчекување.

Рамсфелд се залага за Македонија во НАТО

Утрински - 29.03.2008

Според екссекретарот за одбрана на САД, спорот што го наметна Грција е тактика на заплашување од минатиот век Нема подобар начин за НАТО да се движи напред отколку со проширување и испраќање покани за целосно членство до Македонија, Албанија и до Хрватска и со почнување на процесот за донесување на ...

Рамсфелд: Грција ги загрозува интересите на НАТО

Дневник - 29.03.2008

Грција го загрозува приемот на Македонија во НАТО, а со тоа и стратегискиот интерес на алијансата, користејќи се со тактики на заплашување, кои беа карактеристични за минатиот век, пишува поранешниот американски државен секретар за одбрана Доналд Рамсфелд во авторски текст под наслов „Проширувањето ...

Транскрипција само на арапско писмо

Дневник - 29.03.2008

Наша недвосмислена стратегиска цел е да бидеме поканети во НАТО. Но, цената никако не смее да биде превисока. И да не дојде покана од Букурешт, на нашата земја не и' се заканува никаква (само)изолација. Сите такви најави се чист политички блеф, а кога доаѓаат од странски партнери, директна уцена ...

Македонија ја очекува брз економски развој со влезот во НАТО

Канал5 - 29.03.2008

Македонија ја очекува брз економски развој доколку добие покана за членство во НАТО. Вакви се прогнозите на домашните економисти. НАТО сојузот сметат експертите преставува гарант за странските инвеститори да вложуваат во земјава, но ги охрабрува и домашните да инвестираат во сопственото ...

Македонија заслужува покана вели романскиот амбасадор Адријан Константински

Канал5 - 29.03.2008

Македонија заслужува покана вели романскиот амбасадор Адријан Константински за Канал 5. Подготовките за самитот привршуваат – ќе се потрошат 26 милиони евра. Се очекуваат 26 претседатели и 28 премиери на држави. Македонија заслужува покана вели романскиот амбасадор Адријан Константински за Канал 5.

Триесетина активисти на мировната иницијатива „Против НАТО! Против Македонија во НАТО!„

Канал5 - 29.03.2008

Триесетина активисти на мировната иницијатива „Против НАТО! Против Македонија во НАТО!„ денеска пред домот на АРМ протестираа против зачленувањето на Македонија во Северно-Атланската алијанса. Триесетина активисти на мировната иницијатива Против НАТО! Против Македонија во НАТО! денеска пред домот ...

Рамсфелд: Грчки тактики на заплашување од минатиот век

А1 - 28.03.2008

Грција го загрозува приемот на Македонија во НАТО, а со тоа и стратешкиот интерес на целата Северноатлантската алијанса, користејќи се со тактики на заплашување кои беа карактеристични за минатиот век. Ова го посочи поранешниот американски секретар за одбрана Доналд Рамсфелд, во авторски текст под ...

Стартува ТВ НАТО

А1 - 28.03.2008

Северноатлантската алијанса сака да ја подобри својата слика во јавноста поради што деновиве ја започнува својата телевизија. ТВ НАТО, за која поголем дел од потребните средства ќе ги обезбеди Данска, најпрвин ќе се емитуваат преку Интернет односно сајтот на НАТО, а подоцна најверојатно и како ...

Средба меѓу Путин и Буш

Време - 28.03.2008

ВО РУСКОТО ЛЕТУВАЛИШТЕ СОЧИ Американскиот претседател Џорџ Буш ја прифати поканата од рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат во руското летувалиште Сочи, пренесува МИА. Состанокот на двајцата лидери ќе се одржи на 16 април, по посетата на Буш на Украина, Хрватска и на самитот на НАТО во ...

Буш ја потврди поддршката за Јадранската група

Утрински - 28.03.2008

Вашингтон – Американскиот претседател Џорџ Буш потврди дека на самитот на НАТО во Букурешт ќе се заложи Хрватска, Албанија и Македонија да добијат покани за пристап во Алијансата. „Силен приврзаник сум во охрабрувањето на претстојниот самит во Букурешт да биде донесена вистинска одлука за Хрватска, ...

По сто години, Македонија пак во Букурешт

Утрински - 28.03.2008

Си велам... Ерол Ризаов Пораз во Букурешт 2008 би бил нова трагедија на македонскиот народ и на македонската држава. А можеби најава на Букурешт 1913 Остануваат уште само пет дена до конференцијата на НАТО во Букурешт. По последниот предлог на Нимиц поблиску сме до грчкото вето отколку до НАТО.

Претседателско репете во Сочи

Утрински - 28.03.2008

Путин и Буш уште еднаш по самитот во Букурешт на 6 април ќе се сретнат во познатото црноморско одморалиште Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џорџ Буш, уште еднаш ќе се сретнат по самитот во Букурешт, и тоа на 6 април во Сочи.

Утре анти-НАТО протести во Скопје

Дневник - 28.03.2008

Претставници на мировната иницијатива „Против НАТО! Против Македонија во НАТО!“, утре во 13 часот во Скопје ќе организираат протест против зачленувањето на Република Македонија во алијансата. Протестот ќе почне пред Домот на АРМ со дефиле до плоштадот Македонија, каде што ќе бидат делени памфлети ...

ТВ НАТО во етерот

Дневник - 28.03.2008

НАТО од идната недела ќе има телевизиски канал што ќе ги следи случувањата поврзани за активностите и операциите на Северноатлантскиот сојуз, со посебен акцент на Косово и на Авганистан, изјави портпаролот на НАТО Џејмс Апатурај, јави МИА.

Проширувањето на НАТО со Македонија, Албанија и Хрватска не смее да се загрозува со неважни спорови

Канал5 - 28.03.2008

На Самитот на НАТО во Букурешт следната недела 26-те членки на Алијансата треба да донесат одлукa за нејзино проширување. Не постои подобар начин НАТО да оди напред освен со упатување покана на Македонија, Албанија и Хрватска, истакнува поранешниот американски државен секретар за одбрана Доналд ...

Ансип: Се надеваме дека сите три земји од Јадранската група ќе добијат покани за влез во НАТО

Канал5 - 28.03.2008

Навистина се надеваме дека сите три земји - Македонија, Албанија и Хрватска ќе добијат покани за приклучување кон Алијансата на Самитот на Букурешт. Според мене, Македонија направи вистински напредок подготвувајќи се членство во НАТО, направивте огромни напори овде во Македонија.

НАТО отвора ТВ-канал

Вечер - 28.03.2008

НАТО најави дека набрзо ќе отвори телевизиски канал за да се подобри неговата слика во светски рамки, пренесува НетПрес. НАТО телевизијата ќе биде застапена и на интернет страницата . Веста ја потврдил портпаролот на Алијансата, Џејмс Апатурај, додавајќи дека тоа ќе се случи веќе следната недела, ...

Буш: Би сакал сите три држави да се придружат кон НАТО

А1 - 27.03.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш се надева дека трите земји членки на Јадранската група - Македонија, Хрватска и Албанија ќе добијат покана за членство во НАТО. Во интервјуто за Хрватската државна телевизија, Буш рече дека очекува приемот да го поддржат сите членки на алијансата.

Неизвесна поканата за Македонија

Време - 27.03.2008

АНАЛИЗА НА КОНГРЕСОТ НА САД Шансите на Македонија за добивање покана за членство во НАТО на самитот во Букурешт остануваат неизвесни, се вели во извештај на Конгресната истражувачка служба на САД со наслов „Прашања за проширувањето на НАТО на самитот во Букурешт“, пренесува МИА.

Неизвесни шансите на Македонија за НАТО

Утрински - 27.03.2008

Во извештајот на Конгресната истражувачка служба на САД се вели и дека поканата зависи преговорите за името Вашингтон - Шансите на Македонија за добивање покана за членство во НАТО на самитот во Букурешт остануваат неизвесни, се вели во извештај на Конгресната истражувачка служба на САД со наслов ...

Џорџ Буш се залага за членство на Македонија, на Хрватска и на Албанија во НАТО

Канал5 - 27.03.2008

Американскиот претседател, Џорџ Буш изјави дека ќе се заложи Македонија, Хрватска и Албанија да добијат покана за членство во Северноатлантската алијанса, како и за придружување на Украина и на Грузија кон Акциониот план за членство.

Русија ќе побара од НАТО КФОР да не излегува од рамките на мандатот

Канал5 - 27.03.2008

Русија нема да бара од НАТО утре во Брисел на неформалниот состанок на Советот НАТО-Русија и идната недела на самитот во Букурешт, КФОР да не излегува од својот мандат на Косово, јави Танјуг. Непосреден повод за таква порака на Москва е употребата на сила во Косовска Митровица на 17 март, но и ...

Извештај на Конгресот за проширувањето на НАТО

А1 - 26.03.2008

Неизвесно е дали Македонија ќе добие покана за членство во НАТО на самитот во Букурешт, се вели во извештајот на истражувачката служба на американскиот Конгрес со наслов „Прашања за проширувањето на самитот на НАТО во Букурешт“.

Грчко вето ќе ги прекине преговорите

Вест - 26.03.2008

ГРУЕВСКИ И МИЛОШОСКИ ЗА СПОРОТ СО ГРЦИЈА ЗА ИМЕТО "Сосема е веројатно дека доколку се случи грчко вето, понатамошните разговори со Грција за надминување на прашањето за името ќе западнат во толку длабока криза што, веројатно, и ќе бидат прекинати.

Новиот амбасадор во НАТО е оптимист

Време - 26.03.2008

НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА Новоименуваниот амбасадор на Македонија во мисијата на НАТО, Кире Илиоски, вчера, пред членовите на Комисијата за надворешна политика ги презентираше своите планови за дипломатските активности. - Во согласност со Законот за надворешни работи, имавме завршни тези на тема моето ...

Треба да ја имате истата шанса за НАТО

Утрински - 26.03.2008

Андрус Ансип Интервју со премиерот на Естонија Димитар Чулев Естонија секогаш активно ја поддржувала политиката на отворена врата на НАТО. Сфаќаме колку членството во НАТО беше и е важно за вас. Уверени сме дека треба да ја имате истата шанса за приклучување кон НАТО како што направивме ние и ...

НАТО не води никаква истрага против Нано Ружин

Утрински - 26.03.2008

Обвинувањата за амбасадор фактички се некоректни, вели помошникот на генералниот секретар на НАТО Димитар Чулев НАТО не води никаква истрага против амбасадорот на Македонија во НАТО, Нано Ружин , а обвинувањата дека амбасадорот лиферувал информации од доверлив карактер на новинарите се отфрлаат ...

Груевски не е голем оптимист за НАТО

Утрински - 26.03.2008

Не можеме да ја прифатиме уцената на Грција изјави вчера Груевски Тамара Грнчароска Македонскиот премиер Никола Груевски не е претеран оптимист кога станува збор за добивањето покана за членство во НАТО и таквиот исход на настаните би довеле до прекинување на преговорите.

Претседателот Црвенковски се сретна со естонскиот премиер Ансип

Канал5 - 26.03.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска го прими претседателот на Владата на Република Естонија Андрус Ансип кој престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Скопје, 26 март (МИА) - Претседателот Бранко Црвенковски денеска го прими претседателот на Владата на Република ...

Шансите на Македонија за добивање покана на самитот во Букурешт неизвесни

Канал5 - 26.03.2008

Шансите на Македонија за добивање покана за членство во НАТО на самитот во Букурешт остануваат неизвесни, се вели во извештај на Конгресната истражувачка служба на САД со наслов „Прашања за проширувањето на самитот на НАТО во Букурешт“.

Ансип: Членството во НАТО ќе донесе повеќе стабилност, безбедност и демократија во регионот

Канал5 - 26.03.2008

Проблемот со Грција е билатерално прашање кое може да влијае врз македонските евроатлански интеграции, оценија претседателот Црвенковски и премиерот на Естонија Андрус Ансип. Какви се размислувањата на естонскиот премиер за бенефициите што ги носи членството во НАТО алијансата.

Влезот во НАТО на Македонија, Албанија и Хрватска е од регионално, а не од стратешко значење

Канал5 - 26.03.2008

Македонија, Албанија и Хрватска со членството во НАТО можат да имаат „важна улога во стабилизацијата на Југоисточна Европа“, но нивното вклучување не може да се смета за стратешко во воена смисла, бидејќи станува збор за мали земји со мали воени сили, се оценува во извештајот кој што неодамна е ...

Букурешт забранет град!

Вечер - 26.03.2008

Врховниот совет за национална одбрана на Романија денес ќе ги разгледува безбедносните мерки, што се однесуваат на претстојната средба на врвот на НАТО. Кажано е дека сообраќајот долж маршрутата низ романската престолнина по која ќе минуваат официјалните делегации на учесниците на Самитот на НАТО, ...

Груевски: Не можеме да прифатиме уцена од Грција

А1 - 25.03.2008

Премиерот Никола Груевски најави прекин на преговорите за името, доколку Грција ја реализира заканата дека ќе употреби вето за прием на Македонија во НАТО на самитот во Букурешт. Не можеме да прифатиме уцена на начин како што сака Грција, изјави Груевски на прес-конференцијата по средбата со ...

Новоименуваниот амбасадор во НАТО се надева на членство

А1 - 25.03.2008

Ќе биде амбасадор на Македонија при НАТО или во НАТО? Одговор на ова нема ниту новоименуваниот амбасадор Кире Илиоски. Се зависи од добивањето покана на самитот во Букурешт. Илиоски, кој ќе ја преземе функцијата амбасадор по самитот, добил инструкции и за двете можности - Македонија како членка на ...

Сејдиу му се заблагодари на НАТО

Време - 25.03.2008

ДЕВЕТ ГОДИНИ ОД БОМБАРДИРАЊЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА Претседателот на Косово, Фатмир Сејдиу, му изрази благодарност на НАТО по повод 9 години од бомбардирањето на тогашната СР Југославија, додека во белградската црква „Свети Марко“ беше отслужен заеднички помен за сите жртви од бомбардирањето, јави ...

Полициски зајакнувања за самитот на НАТО во Букурешт

Дневник - 25.03.2008

Околу 900 полицајци од повеќе романски градови допатуваа во Букурешт заради обезбедување на лидерите на самитот на НАТО, што ќе се одржи во романската престолнина од 2-4 април, јави МИА. Генералниот инспектор на романската полиција Георги Попа изјави дека задачата на дополнителните полициски сили, ...

Во НАТО нема истрага против Ружин

Дневник - 25.03.2008

Никаква истрага не е покрената во врска со работењето на македонскиот амбасадор при НАТО, Нано Ружин, соопштено е официјално од седиштето на Алијансата. „Не постои НАТО-истрага поврзана со активностите на амбасадорот Ружин. Со други зборови споменатите обвинувања фактички се некоректни“, се ...

Буш бара долгорочен договор за соработка со Москва

Дневник - 25.03.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш настојува да го убеди рускиот претседател Владимир Путин да потпишат долгорочен договор за соработка, што би ги регулирал односите помеѓу Москва и Вашингтон, пишува британскиот весник „Фајненшл тајмс“, јави МИА.

Грчки печат: Решавачка нова рунда преговори за името

Канал5 - 25.03.2008

Грција до Самитот на НАТО во Букурешт ќе треба да мине три пречки во врска со решавањето на спорот за името со северниот сосед, пишува денаска грчкиот весник „Вима“. Првата пречка е ставањето вето на поканата за членство на Скопје во Алијансата, втората се последиците од евентуалното решение во ...

Кире Илиоски на местото на Нано Ружин

Канал5 - 25.03.2008

Кире Илиоски е новиот амбасадор на земјава во НАТО кој ќе го наследи Нано Ружин. Денеска пред собраниската Комисија за надворешна комисија ги презентираше тезите за работа. Кире Илиоски е новиот амбасадор на земјава во НАТО кој ќе го наследи Нано Ружин.

Бомбардираа за да направат НАТО држава!

Вечер - 25.03.2008

"Сега е повеќе од јасно дека суровото уривање на Србија во НАТО бомбардирањето имало само една права цел, а тоа е, покраината Косово и Метохија да се претвори во прва НАТО држава во светот" - изјави Коштуница Вчера се навршија девет години од почетокот на 78-дневното бомбардирањата на НАТО врз ...

Девет години од интервенцијата на НАТО против СРЈ

А1 - 24.03.2008

Денеска се навршуваат девет години од почетокот на бомбардирањата на НАТО против тогашната СР Југославија, јави Танјуг. Во Белград ќе бидат положени венци и свежо цвеќе на гробовите на луѓето кои што загинаа во бомбардирањата.

Горчлив „аперитив“ за Владимир Путин

Утрински - 24.03.2008

Во Москва се огорчени по изјавите дека Грузија и Украина влегуваат во чекалницата на НАТО Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Изјавата на Буш дека тој лично ќе го форсира влегувањето на Грузија и на Украина во чекалницата на НАТО предизвика голема огорченост во Москва.

Девет години од интервенцијата на НАТО против СРЈ

Канал5 - 24.03.2008

Денеска се навршуваат девет години од почетокот на бомбардирањата на НАТО против тогашната СР Југославија, јави Танјуг. Белград, 24 март (МИА) - Денеска се навршуваат девет години од почетокот на бомбардирањата на НАТО против тогашната СР Југославија, јави Танјуг.