TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како да се убеди Советот на ЕУ за почеток на преговори со Македонија?

Deutsche Welle - 15.03.2012

По усвојувањето во Европскиот парламент на новата Резолуција за напредокот на Македонија се поставува прашањето како таа може да биде спроведена? Резолуцијата за напредокот на Македонија во ...

Скопје и Атина да најдат решение за името

24 Вести - 15.03.2012

Врз Скопје и Атина се врши притисок да се најде решение за проблемот со името, со што ќе се деблокираат евроинтегративните процеси во Македонија , велат европратениците, кои најавуваат и засилено ...

ОМД: Европскиот совет да ги почитува препораките на европратениците

МКД - 15.03.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент, во која уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет да утврди датум за почеток на ...

ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија

Утрински - 15.03.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент, во која уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет да утврди датум за почеток на ...

Како да се убеди Советот на ЕУ за почеток на преговори со Македонија?

МКД - 15.03.2012

По усвојувањето во Европскиот парламент на новата резолуција за напредокот на Македонија, се поставува прашањето како таа може да биде спроведена? Резолуцијата за напредокот на Македонија во ...

Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името

Утрински - 15.03.2012

Европратениците најавуваат и засиленo лобирање во европските престолнини со цел Советот на ЕУ да донесе одлука за почеток на пристапните преговори .

Европратениците ја потврдија придавката македонски

Дневник - 15.03.2012

Пратениците ги отфрлија амандманите на грчкиот парламентарец Николаос Салавракос, поддржан од Литванецот Роландас Паксас, со кои се бараше од Резолуцијата да се избрише терминот македонски, како и ...

ОМД ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент за Македонија

Алфа - 15.03.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент, во која уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет да утврди датум за почеток на ...

Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името

Алфа - 15.03.2012

Врз Скопје и Атина се врши притисок да се најде решение за проблемот со името, со што ќе се деблокираат евроинтегративните процеси во Македонија, велат европратениците, кои најавуваат и засиленo ...

Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името

Идивиди - 15.03.2012

Стразбур, 15 март 2012 (МИА) - Врз Скопје и Атина се врши притисок да се најде решение за проблемот со името, со што ќе се деблокираат евроинтегративните процеси во Македонија, велат европратениците, ...

Европарламентот повторно побара почеток на преговорите

Н.Македонија - 15.03.2012

Европарламентарците порачаа дека одлуката на советот да не ги следи препораките на комисијата и на парламентот за почеток на преговорите „предизвикува легитимна фрустрација и незадоволство во јавното ...

Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името

Сител - 15.03.2012

Врз Скопје и Атина се врши притисок да се најде решение за проблемот со името, со што ќе се деблокираат евроинтегративните процеси во Македонија, велат европратениците, кои најавуваат и засиленo ...

ОМД ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент за Македонија

Сител - 15.03.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент, во која уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет да утврди датум за почеток на ...

ОМД ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент за Македонија

МРТ - 15.03.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент, во која уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет да утврди датум за почеток на ...

Притисок врз Македонија и Грција за решавање на спорот

Кирилица - 15.03.2012

-Зачленувањето на Македонија не е важно само за неа, туку и за другите земји од Балканот и затоа таа не смее да се остави настрана, нагласува Ховит Врз Скопје и Атина се врши притисок да се најде ...

Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името

МРТ - 15.03.2012

Врз Скопје и Атина се врши притисок да се најде решение за проблемот со името, со што ќе се деблокираат евроинтегративните процеси во Македонија, велат европратениците, кои најавуваат и засиленo ...

Македонската дијаспора ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент

Вечер - 15.03.2012

Обединетата македонска дијаспора го поздравува усвојувањето на Резолуцијата на Европскиот парламент. Во неа уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет да утврди датум за почеток на ...

Ховит ја доби битката за "македонски", Гркот и Литванецот извисија

Вечер - 15.03.2012

ЕВРОПРАТЕНИЦИТЕ НАЈАВУВААТ ЗАСИЛЕНО ЛОБИРАЊЕ ВО ЕУ И ЕП ЗА МАКЕДОНИЈА Врз Скопје и Атина се врши притисок да се најде решение за проблемот со името, со што ќе се деблокираат евроинтегративните ...

ОМД ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент за Македонија

Press24 - 15.03.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент, во која уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет да утврди датум за почеток на ...

Резолуцијата на Европскиот парламент поздравена од ОМД

Sky - 15.03.2012

Усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент, беше поздравена од страна на Обединетата македонска дијаспора (ОМД).

Македонската дијаспора ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент

Курир - 15.03.2012

Обединетата македонска дијаспора го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент. Во неа уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет да утврди датум за почеток на ...

Ховит: Се врши притисок врз Скопје и Атина

Курир - 15.03.2012

Врз Скопје и Атина се врши притисок да се најде решение за проблемот со името, со што ќе се деблокираат евроинтегративните процеси во Македонија, велат европратениците, кои најавуваат и засиленo ...

Ховит: Статус кво ситуацијата не може да продложи

Sky - 15.03.2012

Европратениците, велат дека во Скопје и Атина се врши притисок да се најде решение за проблемот со името, со што ќе се деблокираат евроинтегративните процеси во Македонија.

Ховит: ЕУ врши притисок и врз Скопје и врз Атина

Press24 - 15.03.2012

Статус квото не може да продложи. Ние се ангажиравме кон земјите од Балканот за да им дозволиме да станат членки на ЕУ, нагласува известувачот за Македонија британскиот лабурист Ричард Ховит Врз ...

Гласање за Резолуцијата за Македонија во Европарламентот

Deutsche Welle - 14.03.2012

Европратениците денеска (14.03.2012) ќе гласаат за предлог- резолуцијата за напредокот на Македонија, доставена од известувачот на ЕП за Македонија, Ричард Хауит.

Резолуцијата за Македонија е реална и го одразува расположението во ЕП

Deutsche Welle - 14.03.2012

Европратениците со кои разговараше Дојче Веле сметаат дека Резолуцијата за напредокот на Македонија која денеска (14.03.

Европарламентот повторно побара почеток на преговорите со Македонија

Deutsche Welle - 14.03.2012

Европскиот парламент со 582 гласови „за“ и 70 „против“ попладнево ја усвои резолуцијата за напредокот на Македонија во 2011 година.

Хауит: Македонија припаѓа кон ЕУ

Deutsche Welle - 14.03.2012

Примерот на Македонија покажува дека добивањето кандидатски статус ни оддалеку не значи почеток на преговори за прием во ЕУ, истакнато при денешното разгледување на извештаите за напредокот на ...

Заврши дебатата во ЕП за Македонија

24 Вести - 14.03.2012

Во Стразбур заврши дебатата за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во 2011 година. Главната порака е дека земјата треба да започне колку што е можно побргу преговори за ...

Европратениците ќе расправаат и гласаат за резолуцијата за напредокот на Македонија

Р.С.Европа - 14.03.2012

Европскиот парламент на денешната пленарна сесија во Стразбур треба да расправа и да гласа за резолуцијата предложена од британскиот европарламентарец Ричард Ховит за напредокот на Македонија во 2011 ...

Дебатата за Македонија во ЕП заврши, предложени нови амандмани

Р.С.Европа - 14.03.2012

Заврши дебатата за напредокот на Македонија во процесот на евроинтеграциите во 2011 година во Стразбур. Претседавачот со Европскиот совет, данскиот министер за европски прашања Николај Вамен изјави ...

Усвоена резолуцијата за напредокот на Македонија во 2011

Р.С.Европа - 14.03.2012

Европскиот парламент со мнозинство гласови попладнево ја усвои резолуцијата за напредокот на Македонија во минатата година, во која уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет што побрзо да ...

Преговори ЕУ - Македонија без одложување

Р.С.Европа - 14.03.2012

Усвоена резолуцијата за Македонија во Европскиот Парламент. Известувачот Ричард Ховит го поддржа повикот за почеток на пристапни преговори со Македонија без одложување и нагласи дека пристапниот ...

Нови амандмани за Резолуцијата за напредокот Македонија

Утрински - 14.03.2012

Во резолуцијата за напредокот на Македонија, за која денеска ќе гласа Европскиот парламент, предложени се седум нови амандмани, но тие не треба да го изменат суштински предложениот текст Известувачот ...

Стразбур: грчки европратеник побара бришење на терминот „македонски“

МКД - 14.03.2012

Во резолуцијата за напредокот на Македонија, за која денеска ќе гласа Европскиот парламент, предложени се седум нови амандмани, но тие не треба суштински да го изменат предложениот текст.

Огромно мнозинство на ЕП ја поддржа резолуцијата за Македонија

Утрински - 14.03.2012

Европратениците бараат од Европскиот совет во најкраток рок, да утврди датум за почеток на преговори за прием на Македонија Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за ...

Еп бара што побрзо да се утврди датум за преговори со Македонија

Телма - 14.03.2012

Европскиот парламент бара во најкус можен рок да се утврди датум за почеток на преговори меѓу Макеоднија и Европската унија.

Европратениците побараа брз почеток на преговорите со Македонија

МКД - 14.03.2012

Македонија треба што побрзо да ги започне преговорите за членство во ЕУ, а очигледно дека спорот за името со Грција е единствената пречка.

Европскиот парламент нè фали и нè жали поради блокадата на Грција

МКД - 14.03.2012

Македонија денеска доби потврда од мнозинството европратеници дека ги исполнува условите за без одлагање да добие датум за преговори со Европската Унија.

Напредокот на Македонија пред ЕП

Алфа - 14.03.2012

Европскиот Парламент денеска во Стразбур треба да расправа и да гласа за резолуцијата за напредокот на Македонија во 2011 година, предложена од британскиот европарламентарец, Ричард Ховит.

ДОПОЛНЕТО: Македонија побрзо да почне преговори за членство

Н.Македонија - 14.03.2012

Во Стразбур заврши дебатата за напредокот на Македонија во процесот на евроинтеграциите во 2011 година Главната порака е дека земјата треба да почне што е можно побргу преговори за членство во ЕУ, ...

Спорот со името – главна тема на дебатата за резолуцијата на Хауит

Кајгана - 14.03.2012

Прашањето за името се наметна како главна тема за која европратениците дебатираа за време на дискусијата по предлог-резолуцијата на известувачот Ричард Хауит во средата во Стразбур.

ЕП ја усвои резолуцијата за Македонија

Идивиди - 14.03.2012

Стразбур, 14 март 2012 (МИА) - Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови попладнево ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија во 2011 година, во која уште еднаш ...

Почеток на преговорите со ЕУ - препорачаа европратениците

Дневник - 14.03.2012

Со огромно мнозинство пратениците во Европскиот парламент денеска повторно изгласаа препорака за Македонија да ги почне преговорите за членство во Унијата .

Напредокот на Македонија на гласање пред Европратениците

Дневник - 14.03.2012

Европскиот парламент на денешната пленарна сесија во Стразбур треба да расправа и да гласа за резолуцијата предложена од британскиот европарламентарец Ричард Ховит за напредокот на Македонија во 2011 ...

ДОПОЛНЕТО:Европратениците препорачаа почеток на преговорите со ЕУ

Н.Македонија - 14.03.2012

Со огромно мнозинство пратениците во Европскиот парламент денеска повторно изгласаа препорака за Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската Унија Во неа тие уште еднаш бараат од ...

ЕП бара преговори за Македонија и добрососедство од Скопје

Алфа - 14.03.2012

Македонија повторно ја доби поддршката од европарламентот за почеток на преговори – денеска помина резолуцијата за напредокот на земјава во која меѓудругото се предупредува врвот на Унијата, кој го ...

Помалку за сработеното дома, повеќе за резолуцијата во Брисел

Алфа - 14.03.2012

Наместо за активностите од Националната програма за усвојување на правото на ЕУ за последните три месеци од минатата година, членовите на Националниот совет за евроинтеграции и комисијата за европски ...

Резолуцијата за напредокот на Македонија денеска на гласање во Европскиот парламент

+инфо - 14.03.2012

На пленарна седница европратениците во Европскиот парламент на пленарна сесија во Стразбур денеска ќе расправаат и ќе гласаат за Резолуцијата за напредокот на Македонија во 2011 година, предложена од ...

Европратеници бараат итен старт на преговорите со Македонија

+инфо - 14.03.2012

Голем број од пратениците во Европскиот парламент кои денеска се вклучија во дебатата за Резолуцијата за напредокот на Македонија во Стразбур изработена од известувачот Ричард Ховит побараа ...

Усвоена резолуцијата за Македонија во Европскиот парламент

+инфо - 14.03.2012

Европскиот парламент со мнозинство гласови пред кусо време ја усвои резолуцијата за напредокот на Македонија во минатата година, во која уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет што ...

ЕП ќе гласа за резолуцијата за Македонија

Сител - 14.03.2012

Европскиот парламент на денешната пленарна сесија во Стразбур треба да расправа и да гласа за резолуцијата предложена од британскиот европарламентарец Ричард Ховит за напредокот на Македонија во 2011 ...

ЕП ја изгласа резолуцијата за Македонија

Канал5 - 14.03.2012

ЕП ја усвои резолуцијата за напредокот на РМ во 2011 година подготвена од известувачот Ричард Хауит. Во резолуцијата за Македонија стои дека треба да се одреди датум за почеток на претпристапни ...

Заврши дебатата во ЕП за Македонија

Сител - 14.03.2012

Во Стразбур заврши дебатата за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во 2011 година. Главната порака е дека земјата треба да започне колку што е можно побргу преговори за ...

Нови амандмани за Резолуцијата за напредокот Македонија

Сител - 14.03.2012

Во резолуцијата за напредокот на Македонија, за која денеска ќе гласа Европскиот парламент, предложени се седум нови амандмани, но тие не треба да го изменат суштински предложениот текст.

Македонија треба да започне преговори со ЕУ

Кирилица - 14.03.2012

Заврши дебатата во Стразбур за напредокот на земјата, се чека гласањето Македонија треба да започне колку што е можно побргу преговори за членство во ЕУ, ова е главната порака од дебатата за ...

ЕП ја повтори препораката за почеток на прегoворите со ЕУ

Сител - 14.03.2012

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови попладнево ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија во 2011 година, во која уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет ...

ЕП ја усвои резолуцијата: Повторена препораката за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Вечер - 14.03.2012

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови попладнево ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија во 2011 година, во која уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет ...

ЕП ја усвои резолуцијата за Македонија

Кирилица - 14.03.2012

Повторена препораката за добивање датум за преговори со ЕУ Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови попладнево ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија во 2011 година, во ...

Заврши дебатата во ЕП за Македонија

МРТ - 14.03.2012

Во Стразбур заврши дебатата за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во 2011 година. Главната порака е дека земјата треба да започне колку што е можно побргу преговори за ...

Нови амандмани за Резолуцијата за напредокот Македонија

МРТ - 14.03.2012

Во резолуцијата за напредокот на Македонија, за која денеска ќе гласа Европскиот парламент, предложени се седум нови амандмани, но тие не треба да го изменат суштински предложениот текст.

Огромно мнозинство на ЕП ја поддржа резолуцијата за Македонија

Сител - 14.03.2012

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија во 2011 година, во која уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет да утврди, ...

ЕП ја усвои Резолуцијата за Македонија

МРТ - 28.02.2017

Со 54 гласа „за“ и само 8 „против“, Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент ја усвои Предлог- резолуцијата за напредокот на Република Македонија во европските интеграции во 2016 година.

Ховит уште еднаш повтори дека статус кво за Македонија повеќе не е можно

МРТ - 14.03.2012

Известувачот за Македонија во Европскиот Парламент (ЕП), британскиот лабуристички европратеник Ричард Ховит на конференцијата за печатот денеска уште еднаш повтори дека повеќе не може да остане ...

Почеток на преговорите - веднаш!

Вечер - 14.03.2012

ЕП ЈА УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА МАКЕДОНИЈА Претседавачот со Европскиот совет, данскиот министер за европски прашања Николај Вамен, рече дека Данска ќе го испочитува ветувањето и прашањето за почетокот на ...

Резолуцијата за Македонија денеска на гласање во ЕП

Нетпрес - 14.03.2012

Европскиот парламент денеска ќе гласа за Резолуцијата за напредокот на Македонија што го подготви известувачот за земјава парламентарецот Ричард Хауит.

Европратениците ќе гласаат за резолуцијата за напредокот на Македонија

БезПардон - 14.03.2012

Европскиот парламент треба да распарава и да гласа за резолуцијата на напредокот на Македонија во 2011 година на денешната пленарна седница во Стразбур.

Европратениците ќе гласаат за резолуцијата за напредокот на земјава

Sky - 14.03.2012

Резолуцијата за напредокот на Македонија предложена од страна на европарламентарец Ричард Ховит, ќе се најде пред пратениците од Европскиот парламент на на денешната пленарна сесија во Стразбур.

Резолуцијата за Македонија денеска на гласање во ЕП

Таратур - 14.03.2012

Европскиот парламент денеска ќе гласа за Резолуцијата за напредокот на Македонија што го подготви известувачот за земјава парламентарецот Ричард Хауит.

Ховит се спротивстави на условувањето на преговорите со ЕУ

Курир - 14.03.2012

Во Европскиот парламент заврши дебатата за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во 2011 година.

Европратеници: Македонија да добие преговори за членство во ЕУ

Нетпрес - 14.03.2012

Голем број од пратениците во Европскиот парламент кои денеска се вклучија во дебатата за Резолуцијата за напредокот на Македонија во Стразбур изработена од известувачот Ричард Ховит побараа ...

Името – главна тема на дебатата од страна на европратениците

Sky - 14.03.2012

Европратениците за време на денешната дискусијата дебатираа по предлог-резолуцијата на известувачот Ричард Хауит во средата во Стразбур во кои Прашањето за името се наметна како главна тема.

ЕП: Условите се исполнети, Ви фали само решавање на спорот со името

БезПардон - 14.03.2012

Македонија доби препорака што е можно побргу да почне преговори за членство во ЕУ, став кој ја дели мнозинството во Европскиот парламент, што е во согласност со залагањето и на Европската комисија.

Ховит побара преговори со Македонија веднаш

Таратур - 14.03.2012

Известувачот за Македонија Ричард Ховит го поддржа повикот за почеток на пристапни преговори со Македонија без одложување и нагласи дека пристапниот дијалог на високо ниво не е замена за преговорите.

Македонија со огромно мнозинство ја задржа препораката за почеток на прегoворите

Курир - 14.03.2012

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови попладнево ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија во 2011 година, во која уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет ...

ЕП: Ја усвои резолуцијата за напредокот на земјава во 2011

Sky - 14.03.2012

Попладнево Европскиот парламент со мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Македонија во 2011 година. Според резолуцијата вропратениците од Европскиот совет бараат уште еднаш што ...

ЕП ја усвои резолуцијата за Македонија - повторена препораката за почеток на прегoворите со ЕУ

Press24 - 14.03.2012

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови попладнево ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија во 2011 година, во која уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет ...

Македонија подготвена да почне преговори, но името пак пречка за ЕУ

eReporter - 14.03.2012

Европскиот парламент со големо мнозинство гласови ја подржа денеска резолуцијата за напредокот на Македонија во минатата година што ја предложи известувачот за оваа земја, британскиот европратеник ...

Ховит на Твитер: 590 од 686 европратеници гласаа за „македонски“

Курир - 14.03.2012

Европскиот парламент со огромно мнозинство денеска ја усвои резолуцијата за напредокот на Македонија за 2011 година, во која британскиот европарламентарец Ричард Ховит повторно ја враќа придавката ...

ЕП со резолуции за БиХ и за Исланд

Press24 - 14.03.2012

Во резолуции донесени денеска со мнозинство, Европскиот парламент соопшти дека поддржува членство на Исланд во ЕУ и изрази загриженост за ограничениот напредок на БиХ како потенцијален кандидат за ...

Ховит уште еднаш повтори дека статус кво за Македонија повеќе не е можно

Press24 - 14.03.2012

Известувачот за Македонија во Европскиот Парламент (ЕП), британскиот лабуристички европратеник Ричард Ховит на конференцијата за печатот денеска уште еднаш повтори дека повеќе не може да остане ...

Спорот со името – главна тема на дебатата за резолуцијата на Хауит

Макфакс - 14.03.2012

Прашањето за името се наметна како главна тема за која европратениците дебатираа за време на дискусијата по предлог-резолуцијата на известувачот Ричард Хауит во средата во Стразбур.

Што содржи Резолуцијата за напредокот на Македонија на ЕП

Deutsche Welle - 13.03.2012

Во резолуцијата се бара почеток на преговорите со Македонија. За разлика од првобитниот текст, продлабочени се некои забелешки, критики и совети за нивно надминување.

Европратениците утре ќе расправаат и гласаат за резолуцијата за напредокот на Македонија

24 Вести - 13.03.2012

Европскиот парламент на утрешната пленарна сесија во Стразбур треба да расправа и да гласа за резолуцијата предложена од британскиот европарламентарец Ричард Ховит за напредокот на Македонија во 2011 ...

ЕП утре ќе расправа за резолуцијата за напредокот на Македонија во 2011

Р.С.Европа - 13.03.2012

Европскиот парламент на утрешната пленарна сесија во Стразбур треба да расправа и да гласа за резолуцијата предложена од британскиот европарламентарец Ричард Ховит за напредокот на Македонија во 2011 ...

Европратениците утре ќе расправаат и гласаат за резолуцијата за напредокот на Македонија

Вест - 13.03.2012

Европскиот парламент на утрешната пленарна сесија во Стразбур треба да расправа и да гласа за резолуцијата предложена од британскиот европарламентарец Ричард Ховит за напредокот на Македонија во 2011 ...

Европскиот парламент утре гласа за напредокот на Македонија

Канал5 - 13.03.2012

Пленарната сесија на Европскиот Парламент утре ќе се изјасни за резолуција за Македонија. Во резолуцијата се бара почеток на преговорите со Македонија.

Европарламентот ќе гласа Резолуција за Македонија

Сител - 13.03.2012

Европскиот парламент утре ќе гласа за резолуцијата за Македонија. Во резолуцијата се бара почеток на преговорите со Македонија.

Европратениците утре ќе расправаат и гласаат за резолуцијата за Македонија

МРТ - 13.03.2012

Европскиот парламент на утрешната пленарна сесија во Стразбур треба да расправа и да гласа за резолуцијата предложена од британскиот европарламентарец Ричард Ховит за напредокот на Македонија во 2011 ...

Маковеј: Условувањето на Македонија со името не е фер

Вечер - 13.03.2012

ДЕНЕСКА ПЛЕНАРНА СЕСИЈА НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ВО СТРАЗБУР Европратениците ја гласаат резолуцијата за напредокот на Македонија Во резолуцијата се бара почеток на преговорите со Македонија.

ЕП ја усвои резолуцијата за Македонија, бара итен почеток на преговорите

Нетпрес - 13.03.2012

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови попладнево ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија во 2011 година, во која уште еднаш европратениците бараат од Европскиот совет ...

ЕП утре ќе гласа за резолуцијата за Македонија

Таратур - 13.03.2012

Во резолуцијата се бара почеток на преговорите со Македонија. За разлика од првобитниот текст, продлабочени се некои забелешки, критики и совети за нивно надминување, јавува Радио Дојче Веле на ...

Резолуцијата за Македонија утре ќе биде изгласана од страна на ЕП

Sky - 13.03.2012

За разлика од првичниот текст предоложен до ЕП од страна на известувачот на ЕП за Македонија Ричард Хауит, на утрешната пленарната сесија Европскиот парламент во Стразбур, Конечниот текст на ...

Европскиот Парламент ќе гласа за напредокот на Македонија

Press24 - 13.03.2012

Европскиот парламент на денешната пленарна сесија во Стразбур треба да расправа и да гласа за резолуцијата предложена од британскиот европарламентарец Ричард Ховит за напредокот на Македонија во 2011 ...

Европратениците ќе гласаат за напредокот на Македонија

Курир - 13.03.2012

Во Европскиот Парламент во Стразбур, пратениците ќе расправаат за резолуцијата предложена од британскиот европарламентарец Ричард Ховит за напредокот на Македонија во 2011 година.

ЕП на пленарна сесија ќе расправа за резолуцијата за напредокот на Македонија во 2011 година

Inpress - 13.03.2012

Стразбур, 14. март 2012 (ИНПРЕС) Европскиот парламент на денешната пленарна сесија во Стразбур треба да расправа и да гласа за резолуцијата предложена од британскиот европарламентарец Ричард Ховит за ...