TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата ќе ги обесштети земјоделците

Вечер Прес - 12.06.2011

Ќе направиме се Владата да ги обесштети земјоделците. Меѓутоа, она што сакам да ви порачам е самите да си ги осигурате посевите.

Невреме ја опустоши Вратница

Утрински - 11.06.2011

ТЕТОВО - За нецели два часа бура и пет минути врнежи од град, вратничкиот реон е претворен во пустош. „Спаѓам меѓу повозрасните.

Големо невреме во Босна и Херцеговина

А1 - 10.06.2011

Невремето пропратено со град што вчера ја зафати Босна и Херцеговина, а посебно Херцеговина, причини огромни штети на земјоделските посеви.

Македонија - Град ја столчи Македонија

Време - 10.06.2011

Мими П. Шушлеска Полињата побелеа од град, улиците се преплавија од надојдените води, се наполнија многу подруми… Стихија каква што не се памети повеќе од 40 години го зафати Куманово во средата ...

Невремето ги уништи посевите

Алсат-М - 10.06.2011

Слаб род, помали приноси и лош квалитет ќе имаат земјоделските култури од регионите кои пред два дена ги зафати невреме. Ова е проценката на експерти од Факултетот за земјоделски науки и храна.

Проценки на штетите од невремето во кумановско

Телма - 10.06.2011

Oпштините Куманово и Липково ги повикуваат граѓаните кои претрпеа штети од невремето да пријават во надлежните општински комисии.

Проценка на штетите во Кумановско

Алсат-М - 10.06.2011

Oпштините Куманово и Липково ги повикуваат граѓаните кои претрпеа штети од невремето да пријават во надлежните општински комисии.

Проценка на штетите од невремето во кумановско

Курир - 10.06.2011

Граѓаните кои што претрпеле штети од невремето во Кумановскиот регион да ги пријават штетите, повикуваат општините Куманово и Липково.

Во Кумановско ќе се врши проценка на штетите од невремето

МРТ - 10.06.2011

Oпштините Куманово и Липково ги повикуваат граѓаните кои претрпеа штети од невремето да пријават во надлежните општински комисии.

Во Кумановско ќе се врши проценка за штетите од невремето

Press24 - 10.06.2011

Од силното невреме што завчера го зафати регионот, освен штети на земјоделските површини, штета претрпеа и граѓаните од пониските делови на Куманово Oпштините Куманово и Липково ги повикуваат ...

Големо невреме во Босна и Херцеговина

Точка - 10.06.2011

Невремето пропратено со град што вчера ја зафати Босна и Херцеговина, а посебно Херцеговина, причини огромни штети на земјоделските посеви.

Земјоделските производи уништени од градот

Вечер Прес - 10.06.2011

Невремето предизвика големи штети во Велешко, во Куманоскиот и Липковскиот регион, во Прилепско настрадаа тутунските посеви, а во Охридскиот регион најмногу штета имаше во реонот на селата Велгоште и ...

Силно невреме со град во велешко

А1 - 09.06.2011

Силно невреме со град ги оштети покривите на куќите во велешко, бројни се пријавите на сопственици на автомобили кои утрово ги нашле искршени ветробранските стакла на возилата.

Градот во велешко искрши стакла на автомобили

Телма - 09.06.2011

Синоќа големо невреме го зафати велешкиот регион. Силен ветер и град со големина на орев направи огромни штети на посевите, а тутунот е речиси целосно уништен. Предизвикани се и штети на објкети.

Невреме во охридскиот регион

Телма - 09.06.2011

Утрово, околу 3.30 часот, Охрид го зафати невреме, проследено со интензивни електрични празнења, силен ветер, и врнежи од дожд и град. Утрово, околу 3.30 часот, Охрид го зафати невреме,..

Големо Невреме во Куманово

Телма - 09.06.2011

Невреме со пороен дожд,ветер и град со големинана орев, синоќа го зафати регионот на трите општини Куманово,Липково и Старо Нагоричане.

Силно невреме го погоди Куманово

Канал5 - 09.06.2011

Поплавено е централното градско подрачје. Низ улиците буквално течеа реки и носеа се пред себе. Првични процени за штетите невремето се уште нема. Но има поплавени дуќани, подруми, станбени објекти.

Невремето уништи голем дел од посевите во Пелагонија

Канал5 - 09.06.2011

Невреме со силен град и ветер утрово околу 5 часот уништи големи површини засадени со тутун и градинарски производи во прилепскиот дел од Пелагонија.

Во велешко најголеми штети од невремето претрпеа земјоделците

Канал5 - 09.06.2011

Град со големина на јајце, синоќа го столчи велешкиот регион. Невремето започна околу 21 часот, проследено со силни електрични празнења и за триесеттина минути зад себе остави пустош, велат жителите ...

Метеоролозите најавуваат ново невреме

Канал5 - 09.06.2011

Нестабилното невреме ќе се задржи во текот на целата недела поради што ќе следува и намалување на температурите. /www.kanal5.com.mk Очигледно ова не е крај за неволјите на земјоделците - ...

Силно невреме го погоди кумановско/ВИДЕО

Алсат-М - 09.06.2011

Невреме со пороен дожд, ветер и град со големина на пинг – понг топче, вчера доцна попладне го зафати и Куманово. Наврнаа 32 литри дожд на метар квадратен.

Невреме го опустоши полошкиот регион

Алсат-М - 09.06.2011

Одрони, уништени земјоделски култури и оштетени патишта. Ова се сликите кои денеска можеше да ги забележи камерата на Алсат-М во неколку села од шарпланинскиот и полошкиот регион по синоќешното ...

Големо невреме ноќеска во Охрид

Inpress - 09.06.2011

Охрид, 9. јуни 2011 (ИНПРЕС) Утрово сеуште беа видливи остатоците од силното невреме кое синоќа во 04:10 часот го погоди Охрид.

Куманово: Невреме со град ги претвори улиците во разулавени реки

МРТ - 09.06.2011

Кумановските улици вчера беа претворени во разулавени реки откако силно невреме проследено со пороен дожд, ветер и град со големина на орев го погоди градот.

Големо невреме го зафати кумановскиот регион

Курир - 09.06.2011

Невреме со пороен дожд,ветер и град со големинана орев, синоќа го зафати регионот на трите општини Куманово,Липково и Старо Нагоричане.

Куманово по невремето личи на Венеција (ВИДЕО)

+инфо - 09.06.2011

Силно невереме проследено со дожд и град вчера го погоди Куманово. Граѓаните велат дека улиците буквално биле претворени во реки, а силниот ветер и градот направиле материјални штети, кршејќи ...

Невреме со град толчеше во Велешко и Пелагонија

+инфо - 09.06.2011

Силно невреме со град ги оштети покривите на куќите во велешко, бројни се пријавите на сопственици на автомобили кои утрово ги нашле искршени ветробранските стакла на возилата.

Невреме со пороен дожд, ветер и град го зафати Кумановско

Сител - 09.06.2011

Невреме со пороен дожд, ветер и град со големинана орев, синоќа го зафати регионот на трите општини Куманово, Липково и Старо Нагоричане.

Невреме во охридско

Алфа - 09.06.2011

Силното невреме кое утринава околу 4 часот го зафати охридскиот регион остави пустош зад себе. За 10-тина минути дождот и градот покосија огромни површини со земјоделски култури, а настрадаа и ...

Невремето уништи многу земјоделски посеви

Алфа - 09.06.2011

Невремето кое го зафати пелагонискиот регион речиси целосно уништи триесетина хекатри посеани со житни култури и тутун. Во четири села од општина Прилеп и во општина Кривогаштани, земјоделците ...

Големо невреме во тетовскиот регион

Sky - 09.06.2011

Невреме, проследено и со град поголем од орев речиси ги уништи сите посеви во неколку тетовски села, особено во Вратница. Градот искрши и прозорци на куќите, па дури и покриви и ролетни.

Невреме со град и силен ветер го погоди прилепскиот дел на Пелагонија

Канал 77 - 09.06.2011

Невреме со силен ветер и град утрово околу 5 часот зафати поголем дел и од прилепскиот дел на Пелагонија. Граѓаните буквално од сон ги пробуди татнењето на ветерот кој носеше јадри зрна град кои ...

Невреме со град колку тупаница го зафати Велес

Точка - 09.06.2011

Невремето со врнежи од дожд и град што вчера вечер го зафати Велес предизвика големи штети по бавчите и лозјата во непосредната околина на градот, јавува Лисица.

ВИДЕО/Куманово: Невреме со град ги претвори улиците во разулавени реки

eReporter - 09.06.2011

Кумановските улици вчера беа претворени во разулавени реки откако силно невреме проследено со пороен дожд, ветер и град со големина на орев го погоди градот.

Големо Невреме во тетовскиот регион

Телма - 08.06.2011

Невреме, проследено и со град поголем од орев речиси ги уништи сите посеви во неколку тетовски села, особено во Вратница. Градот искрши и прозорци на куќите, па дури и покриви и ролетни.

Силен дожд и невреме ги зафати неколку тетовски села

Сител - 08.06.2011

Попладневното невреме проследено со пороен дожд и град уништи голем дел од земјоделските посеви во селата од Тетово во правец кон границата со Косово.

ВИДЕО: Силното невреме предизвика поплави во Куманово

Нетпрес - 08.06.2011

Силното невреме кое ја зафати Македонија попладнево, предизвика поплави во Куманово. Кумановчани велат дека поплавата предизивкана од невремето носела пред себе и автомобили.

Силно невреме ги погоди Тетово и Куманово

+инфо - 08.06.2011

Град со голем речиси колку тупаница доцна попладнево уништи голем дел од посевите во тетовските села Вратница, Беловиште и останатите подгорски села, а освен посевите, мештаните раскажуваат дека ...

Силен град во Полошко

Алфа - 08.06.2011

Град со големина речиси колку тупаница уништи голем дел од посевите во тетовското село Вратница. Невремето кое попладнето ги зафати подгорските села, најмногу штети предизвика во ова село.

Последици од невремето во Германија

Алфа - 07.06.2011

13-годишно девојче загина во поплавата од поројните дождови во Германија. Девојчето во својата куќа се обидувало да ја спречи водата да влезе низ прозорците, но тие попуштиле и детето било затрупано ...

Големо невреме во Германија

МРТ - 07.06.2011

Големо невреме проследено со силен ветер, грмотевици и пороен дожд ја погоди Германија, а најлошо било во градот Хамбург, пишува денеска весникот „Билд“.

Невреме во Германија, вонредна состојба во Хамбург

+инфо - 07.06.2011

Силен ветар, грмотевици и пороен дожд ја погоди Германија, што предизвика најлошо невреме досега во градот Хамбург, пишува денеска весникот „Билд”.

Невреме во Германија: Двајца погодени од гром, а 13 годишно девојче починало

Точка - 07.06.2011

Вчера околу 17 часот силно невреме со јаки ветрови, дожд и грмотевици ја зафатило Германија. Најлошо опфатено било во Хамбург каде што паѓал дожд по 50 литри на метар квадратен.