TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повик на светски ден за акција за човекови права

Deutsche Welle - 18.07.2009

По последните масовни протести во Иран, меѓународните организации повикаа на светски ден за акција за човековите права и ...

Иран: Нов шеф на нуклеарната програма

А1 - 17.07.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го назначи поранешниот претставник на Иран во Меѓународната агенција за атомска ...

Пронајдени црните кутии

Време - 17.07.2009

Иранските служби вчера ги пронајдоа двете црни кутии од авионот „Туполев Ту-154“ кој во средата се урна во северозападен Иран, ...

Најдени црните кутии на паднатиот авион

Вест - 17.07.2009

Двете црни кутии на паднатиот "тупољев" се многу оштетени, а се уште се трага по третата ТЕХЕРАН, 17 јули (Ројтерс) - Иранските ...

Пронајдени црните кутии од урнатиот ирански авион

Утрински - 17.07.2009

ТЕХЕРАН - Пронајдени се двете црни кутии од авионот „туполев“ кој се урна во средата, при што загинаа сите 168 патници и ...

Изгореле дури и црните кутии на иранскиот авион

Дневник - 17.07.2009

Силната експлозија на иранскиот авион што се урна завчера на нива северно од Техеран ги оштетил дури и „неуништливите“ црни ...

Најдени оштетени црните кутии на паднатиот „тупољев“

Н.Македонија - 17.07.2009

Иследниците нашле две оштетени црни кутии од иранскиот авион кој завчера се урна во северозападниот дел на земјата.

Отштета меѓу 32.000 и 42.000 евра

Вечер - 17.07.2009

Семејствата на загинатите во авионската несреќа, која се случи завчера во северниот дел на Иран, ќе добијат обештетување од ...

Гордон Браун предлага општо запирање на ширењето на нуклеарното оружје

Кирилица - 17.07.2009

Британскиот премиер Гордон Браун се заложи за запирање на ширењето на нуклеарното оружје и за ограничување на нуклеарниот ...

Иранскиот претседател назначи нов директор на иранската нуклеарна програма

Сител - 17.07.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го назначи поранешниот претставник на Иран во Меѓународната агенција за атомска ...

Иранскиот претседател назначи нов директор на иранската нуклеарна програма

Кирилица - 17.07.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го назначи поранешниот претставник на Иран во Меѓународната агенција за атомска ...

Гејтс ги осуди нуклеарните амбиции на Иран

Канал5 - 17.07.2009

Нуклеарните амбиции на Иран се најголемата глобална опасност во светот предупреди американскиот државен секретар Роберт Гејтс ...

Пронајдени црните кутии на „Туполевот“

А1 - 16.07.2009

Трагачките тимови што го истражуваат уривањето на авионот на Каспиан Ерлајнс кој синоќа се урна во иран ги пронашле црните ...

„Туполев“ се урна во Иран

Време - 16.07.2009

Патнички авион „туполев Ту-154“ вчера се урна во северозападен Иран, при што загинаа сите 168 патници и членови на екипажот.

Пронајдени црните кутии на авионот кој падна во Иран

Р.С.Европа - 16.07.2009

Двете црни кутии од вчера урнатиот авион во Иран се открииени, јавија агенциите.

Падна авион, 168 загинати

Вест - 16.07.2009

Авионот "тупољев" на "Каспијан ерлајнс" што летал од Техеран за Ереван, Ерменија, се запалил и паднал по 16 минути летање ...

Се урна ирански авион, загинаа 168 патници

Утрински - 16.07.2009

ТЕХЕРАН - Патнички авион од типот „туполев“ вчера се урна во северозападниот дел на Иран и сите 168 патници и членови на ...

Техеран ќе има атомска бомба до Нова година

Дневник - 16.07.2009

Иран во рок од шест месеци ќе биде способен да произведе и да тестира атомска бомба, објави германскиот неделник „Штерн“, ...

„Туполев“ со 168 луѓе падна во Иран

Дневник - 16.07.2009

Ирански авион „туполев ту-154“ се урна на нива во северозападен Иран на пат кон соседна Ерменија, при што загинаа сите 168 луѓе ...

Откриени црните кутии авионот „Ту-154“ што се урна во Иран/Видео/

Алсат-М - 16.07.2009

- Откриени се црните кутии на иранскиот авион „Ту-154“, што вчера се урна во северозападен Иран при што загинаа сите 168 ...

Откриени црните кутии авионот „Ту-154“ што се урна во Иран

Алфа - 16.07.2009

Откриени се црните кутии на иранскиот авион „Ту-154“, што вчера се урна во северозападен Иран при што загинаа сите 168 патници ...

Се урна ирански патнички авион, нема преживеани

Н.Македонија - 16.07.2009

Авионот „тупољев-154“ набргу по полетувањето од аеродромот во Техеран се запалил во воздух и се урнал во поле, по што ...

Во Ерменија - ден на жалост!

Алсат-М - 16.07.2009

Денеска во Ерменија е ден на национална жалост откако вчера во Иран се урна патничкиот авион во кој загинаа 168 лица, речиси ...

Падна Тупољев, загинаа 168 патници

Вечер - 16.07.2009

Иран за авионските несреќи главно ги обвинува САД зашто, поради санкциите, не можеле да набават резервни делови Ирански ...

Гадафи ја поддржа иранската нуклеарна програма

Кирилица - 16.07.2009

Либискиот лидер Моамер ел Гадафи изјави дека Иран треба да биде оставен да ја развива својата нуклеарна програма за мировни ...

Во протестите во Техеран се убиени најмалку 34 лица, тврди организацијата „Меѓународна кампања за човекови права во ...

Кирилица - 16.07.2009

Организацијата за заштита на човековите права „Меѓународна кампања за човекови права во Иран“ денеска соопшти дека најмалку 34 ...

Откриени црните кутии авионот „Ту-154“ што се урна во Иран

Сител - 16.07.2009

Откриени се црните кутии на иранскиот авион „Ту-154“, што вчера се урна во северозападен Иран при што загинаа сите 168 патници ...

САД изразија сочувство за жртвите во авионската несреќа во Иран

Кирилица - 16.07.2009

САД изразија сочувство на блиските на загинатите во несреќата на авион на иранска компанија во северен Иран, во која загинаа ...

Откриени црните кутии од авионот „Ту-154“ што се урна во Иран

Кирилица - 16.07.2009

Откриени се црните кутии на иранскиот авион „Ту-154“, што вчера се урна во северозападен Иран при што загинаа сите 168 патници ...

САД изразија сочувство за жртвите во авионската несреќа во Иран, во Ерменија денеска ден на жалост

Канал5 - 16.07.2009

САД изразија сочувство на блиските на загинатите во несреќата на авион на иранска компанија во северен Иран, во која загинаа ...

Откриени црните кутии на ТУ 154

Канал5 - 16.07.2009

Откриени се црните кутии на авионот Туполев 154 кои вчера се урна во северно -западниот дел на Иран при што сите 168 патници и ...

Оставка на шефот на Иранската организација за атомска енергија

Кирилица - 16.07.2009

Шефот на Иранската организација за атомска енергија, Голам Реза Агазадех поднесе оставка, без да ги наведе причините за таквата ...

Семејствата на загинатите во иранскиот “Тупољев“ ќе добијат меѓу 32.000 и 42.000 евра

Нетпрес - 16.07.2009

Семејствата на загинатите во авионската несреќа, која се случи вчера во северниот дел на Иран, ќе добијат обештетување од ...

Пронајдени двете црни кутии од иранскиот Тупољев

Нетпрес - 16.07.2009

Пронајдени се двете црни кутии од авионот Тупољев кој се сруши во средата во Иран, извести денес иранската државна телевизија ...

ВИДЕО: Најдени две, од трите црни кутии на авионот кој вчера урна во Иран

Нетпрес - 16.07.2009

Надлежните, кои вршат истрага за падот на патничкиот авион на “Каспиан Ерлајнс“, вчера во северен Иран, нашле две, од трите ...

Иран: Семејствата ги бараат исчезнатите во протестите

А1 - 15.07.2009

Неколку десетици семејства подигнаа шатор пред најголемиот затвор во Техеран, со цел да дознаат што се случило со нивните ...

Се урна ирански авион, нема преживеани

А1 - 15.07.2009

Ирански патнички авион „Туполев“ се урна денеска во северозападен Иран, во близина на градот Казвин.

Падна авион во Иран - 170 загинати

BBC - 15.07.2009

Во западен Иран се урна патнички авион веднаш по полетувањето. Државните гласила објавија дека загинале сите 170 патници и ...

Голем број жртви во авионска несреќа во Иран

Deutsche Welle - 15.07.2009

Во Иран се случи тешка авионска несреќа. Иранските власти ја потврдија информацијата дека сите патници и членови на екипажот го ...

Авионска несреќа во Иран, веројатно сите 169 патници загинале

Р.С.Европа - 15.07.2009

Патнички авион со 169 патници и членови на екипажот се урнал во северозападен Иран, а според првичните информации, се страхува ...

Нови податоци за бројот на загинати во Иран

Р.С.Европа - 15.07.2009

Интернационалната кампања за човекови права соопшти дека бројот на загинати во протестите во Иран кои настанаа минатомесечните ...

Нема преживеани од авионот на Каспиан Ерлајнс

Р.С.Европа - 15.07.2009

Нема преживеани од авионот на Каспиан Ерлајнс кој се урна во близина на иранскиот град Казвин, јави иранската телевизија Прес ...

Иран: 168 мртви во авионска катастрофа

Телма - 15.07.2009

Ирански патнички авион „Туполев“ се урна денеска во северозападен Иран, во близина на градот Казвин.

Семејствата на исчезнатите за време на протестите во Иран подигнаа шатор пред затвор во Техеран

Алфа - 15.07.2009

Неколку десетици семејства подигнаа шатор пред најголемиот затвор во Техеран, со цел да дознаат што се случило со нивните ...

Патнички авион со 168 патници се урна во северен Иран

Алфа - 15.07.2009

Ирански патнички авион се урна во северниот дел од Иран, блиску до градот Казвин, пренесува иранската државна телевизија.

Иран:Се урна авион, 168 лица загинале/Видео/

Алсат-М - 15.07.2009

Повторно голема авионска несреќа. Овој пат во Иран. Загинале сите 168 патници и членови на екипажот кога утринава во ...

Се урна ирански авион со 168 патници, преживеани нема

Алфа - 15.07.2009

Патнички авион Туполев на иранската авиокомпанија „Каспијан Ерлајнс“ се урна во северозападен Иран при што загинаа сите 168 ...

Семејствата на исчезнатите од протестите во Иран подигнаа шатор пред затвор во Техеран

Кирилица - 15.07.2009

Неколку десетици семејства подигнаа шатор пред најголемиот затвор во Техеран, со цел да дознаат што се случило со нивните ...

Ирански авион со 169 патници се урна во северозападен Иран, нема преживеани

Кирилица - 15.07.2009

Ирански патнички авион „Туполев“ се урна денеска во северозападен Иран, во близина на градот Казвин.

Ирански авион со 169 патници се урна во северозападен Иран, нема преживеани

Сител - 15.07.2009

Ирански патнички авион „Туполев“ се урна денеска во северозападен Иран, во близина на градот Казвин.

„Штерн”: За 6 месеци Иран ќе изврши нуклеарна проба

Канал5 - 15.07.2009

Иран има капацитет да произведе нуклеарна бомба за период од шест месеци предупредува германскиот весник ,,Штрен”.

Според германското разузнавање Иран за шест месеци ќе може да изврши нуклеарна проба

Кирилица - 15.07.2009

Иран може да произведе нуклеарна бомба за шест месеци, пишува германското списание „Штерн“ Според германското Федерална ...

Патнички авион се урна во Иран, нема преживеани

Кирилица - 15.07.2009

Авион на компанијата Каспиан Ерлајнс се урна кај градот казвин во северозападен Иран 16 минути по полетувањето Сите 168 патници ...

Ирански авион со 168 патници се урна во северозападен Иран, нема преживеани

Канал5 - 15.07.2009

Ирански патнички авион „Туполев“ се урна денеска во северозападен Иран, во близина на градот Казвин.

Потврден падот на авионот во Иран, 168 загинати

МРТ - 15.07.2009

Иранската цивилна авијација потврди дека патнички авион со 168 патници и членови на екипажот се урнал денеска во северен Иран.

Авион со 150 патници се урна во Иран, нема преживеани

МРТ - 15.07.2009

Патнички авион на иранската компанија „Каспијан ерлајнс“ се урна денеска во северен Иран, најверојатно нема преживеани, ...

Патнички авион со 150 луѓе се урнал во Иран

Нетпрес - 15.07.2009

Патнички авион се урнал во северната иранска провинција Казвин, објавиле медиумите во Иран, пренесува АФП.

ВИДЕО: Сите 168 патници и членови на екипажот загинале во авио несреќата во Иран

Нетпрес - 15.07.2009

Сите 168 патници и членови на екипажот загинале во несреќата на авионот “Тупољев“ на компанијата “Каспијан Ерлајнз“, кој ...

Авион со 150 патници се урна во Иран, нема преживеани

Макфакс - 15.07.2009

Патнички авион на иранската компанија „Каспијан ерлајнс“ се урна денеска во северен Иран, најверојатно нема преживеани, ...

Потврден падот на авионот во Иран, 168 загинати

Макфакс - 15.07.2009

Иранската цивилна авијација потврди дека патнички авион со 168 патници и членови на екипажот се урнал денеска во северен Иран.

Потребен е поголем притисок врз Техеран

Deutsche Welle - 14.07.2009

Ширин Ебади се смета за бранителка на човековите права во Иран. Таа од спорните претседателски избори ги следи настаните од ...

Русија нема да преземе поостри санкции против Иран

Нетпрес - 14.07.2009

Русија нема да прифати да спроведе поостри санкции против Иран, заради неговата нуклеарна програма во замена за договор со ...