TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преку „Утрински весник“ Мундијалот на Макс ТВ

Утрински - 12.06.2010

Редакцијата на „Утрински весник“ во соработка МПМ-продукција подготви интерактивен видеокомуникатор, прв од ваков вид, за преносот на Светското фудбалско првенство во Јужна Африка преку Макс ТВ.

Без победник на првиот ден од Мундијалот во Јужна Африка

Сител - 12.06.2010

Два нерешени резултати на отворањето на Светското фудбалско првенство во Јужна Африка донесоа вчерашните натпревари во А групата.

ФИФА во проблеми со билетите за СП

Р.С.Европа - 12.06.2010

Две третини од фудбалските ентузијасти од 23 земји сметаат дека првиот Мундијал на територијата на Африка станува прескап за посета.

На Обама забрането доаѓањето во ЈАР

Форум - 12.06.2010

Пред мечот меѓу САД и Англија на светското првенство во Јужна Африка расте стравот од терористички напад, па на американскиот претседател службите не му дозволуваат да се појави на мундијалот Според ...

Отворен 19. Мундијал - радосно, колоритно и бучно

Н.Македонија - 12.06.2010

Радост, колоритност, бучава, но и примеси од тага го отворија 19. Светско првенство вчера на стадионот „Сокер сити“ во Јоханесбург, стадионот кој е најголем во Африка и е симбол на фудбалот и ...

Без победник на првиот ден од Мундијалот во Јужна Африка

Идивиди - 12.06.2010

Јоханесбург, 12 јуни 2010 (МИА) - Два нерешени резултати на отворањето на Светското фудбалско првенство во Јужна Африка донесоа вчерашните натпревари во А групата.

ЈАР - фудбалски центар на светот

BBC - 11.06.2010

Светското фудбалско првенство во Јужна Африка кое беше отворено со спектакуларна церемоија во Јоханезбург на едно место ги собра триесет и двата најдобри национални тимови на планетава.

Почнува Светското фудбалско првенство во Јужна Африка

А1 - 11.06.2010

Почнува медениот месец на вљубениците на најважната споредна работа во светот. Се одбројуваат часовите и минутите до почетокот на светското првенство во фудбал.

Свечено отворено Светското фудбалско првенство во Јужна Африка

А1 - 11.06.2010

Свеченото отворање на 19. Светско првенство во фудбал, кое од денеска до 11 јули се одржува во Јужна Африка, помина во знакот на африканската традиција која организаторите на Светскиот куп денеска на ...

Скршен мразот на Мундијалот-Јужна Африка-Мексико 1:1

Канал5 - 11.06.2010

Сите очи вперени кон „Црниот континент“. Јужна Африка топло ги пречека најдобрите од најдобрите фудбалски репрезентации кои до 11 јули ќе се борат за титулата „Светски прваци“.

Ден „Д“ за Јужна Африка и Пареира

Утрински - 11.06.2010

„Донесете ми го трофејот“, им порача Џејкоб Зума, претседател на нацијата домаќин на Светското првенство, на „Бафана Бафана“ момчињата од фудбалската репрезентација на Јужна Африка во пресрет на ...

Започнаа деновите на фудбалот

Телма - 11.06.2010

Деветнаесеттото Светско фудбалско првенство стартува денеска во 16 часот со натпреварот од „А“ групата меѓу домаќинот Јужна Африка и Мексико.

Спорт - Мундијалска треска го обзема светот

Време - 11.06.2010

Денешниот натпревар меѓу домаќинот Јужна Африка и селекцијата на Мексико ќе го означи почетокот на возбудувањата на најголемиот спортски спектакл за оваа година - Светското првенство во фудбал.

Африка му подава рака на светот

Утрински - 11.06.2010

Петок попладне 16 часот Јужна Африка - Мексико. Ќе се сложите, и денот и часот не се баш погодени за фудбал. Ама, само кога не станува збор како овојпат за најголемиот светски спортски настан - ...

Отворено СП во Јужна Африка

Телма - 11.06.2010

Со свечена церемонија на Сокер Сити стадионот во Јоханесбург официјално, во петок, за првпат на африканскиот континент, отворено е 19.

Топката ќе го обединува светот. Започна Светското првенство во фудбал

Канал5 - 11.06.2010

Кауч, пиво, телевизор, жена. Ова е тактиката која ќе се применува во наредниот месец, а на која ќе треба да се навикнат оние за кои фудбалот не најважната споредна работа на светот.

Најава: Јужна Африка - Мексико

24Фудбал - 11.06.2010

Домаќинот, селекцијата на Јужна Африка против Мексико во првиот натпревар на Светското првенство. Јужна Африка денеска започнува да го живее својот сон, време е за почетокот на Светското првенство.

Мундијалот прогласен за отворен

Р.С.Европа - 11.06.2010

Светско првенство во фудбал кое за прва пат се одржува во Африка започна со свечено отворање во главниот град на Јужна Африка Јоханезбург.

Започнува Светското фудбалско првенство во Јужна Африка

Р.С.Европа - 11.06.2010

Светското фудбалско првенство во Јужна Африка започнува денеска со натпреварот меѓу домаќинот и Мексико. Во другата група А во Кејп Таун силите ќе ги одмерат Франција и Уругвај.

Свечено отворен мундијалот

Макфакс - 11.06.2010

Церемонија на свечено отворање на Светското првенство во фудбал, прво што се одржува на „црниот континент“ се одржа денеска на најголемиот стадион во Јужна Африка, Сокер сити.

Јужна Африка потроши 53 милијарди долари за организација на Мундијалот

Сител - 11.06.2010

Владата на Јужна Африка издвои 53 милијарди долари за организација на Светското првенство во фудбал, кое трае од денеска до 11 јули.

Отворено Светското фудбалско првенство во Јужна Африка

Форум - 11.06.2010

Свеченото отворање на 19-от мундијал, кое од петок до 11 јули се одржува во Јужна Африка, мина во знакот на африканската традиција која организаторите на Светскиот куп денеска на стадионот „Сокер ...

Дерби на шампионите на почетокот

Кирилица - 11.06.2010

Јужна Африка ќе го отвори шампионатот со Мексико во пресметката во која јавноста ја интересира дали осум децениската традиција ќе продолжи, првиот меч домаќинот да не го загуби, но дерби на денот е ...

Почна првиот меч на СП во Јужна Африка

Р.С.Европа - 11.06.2010

Започна првиот натпревар на 19 Светско првенство во фудбал во Јужна Африка. Во Јоханесбург на новиот стадион наречен Град на фудбалот играат репрезентациите на домаќинот и на Мексико.

Мексико доминира во досегашната игра

Форум - 11.06.2010

Јоханесбург, ЈАР (АП) – Мексико ја има доминацијата во првиот натпревар на Светското првенство над домаќинот Јужна Африка, по првите 15 тина минути.

Јужна Африка севкупно Мундијалот ја чини 53 милијарди долари

Кирилица - 11.06.2010

Организацискиот одбор на Светското првенство во фудбал, кое почнува денеска, потроши 1,7 милијарди долари, но севкупно државата луксузот наречен едномесечен турнир на најголемиот спортски настан ќе ...

Почна светското првенство во фудбал

Алфа - 11.06.2010

Во своето 19 издание собирот на најдобрите фудбалери на планетава, конечно пристигна на африканскиот континент. Време е да се заборават сите најави и калкулации и да се концентрираме на она ...

Спектакуларно отварање на СП во ЈАР (ФОТО)

Inpress - 11.06.2010

Јоханезбург, 11. јуни (ИНПРЕС) Јужна Африка е во моментов центарот на планетата. Церемонијата на отворањето се одржа на стадионот "Сокер сити" во Јохансбруг, кој е со капацитет од 94.000 седишта.

Почнува Светското фудбалско првенство во Јужна Африка

Алфа - 11.06.2010

32 фудбалски репрезентации на 10 стадиони во Јужна Африка ќе се натпреваруваат за титулата Светски шампион. Земјите учеснички се поделени во 8 групи.

Јужна Африка и Мексико одиграа нерешено во првиот натпревар на СП

24Фудбал - 11.06.2010

Без победник на првиот натпревар на Светското пренство, домаќинот Јужна Африка и Мексико одиграа нерешено 1-1. Започна Светското првенство во Јужна Африка, стартуваше спектакуларниот настан.

Светот во фудбалски транс

Р.С.Европа - 11.06.2010

Во Јужна Африка денеска почнува 19 Светско првенство во фудбал. Првиот натпревар е во Јоханесбург на новиот стадион наречен Град на фудбалот. Играат домаќинот и Мексико.

Статистика: Јужна Африка - Мексико

24Фудбал - 11.06.2010

Статистика од натпреварот помеѓу Јужна Африка и Мексико кој заврши 1-1. Стрелци: Тшабалала 55 мин (Јушна Африка), Маркез 79 мин (Мексико) 9 - шутеви на голот - 12 4 - шутеви надвор од рамките на ...

Само вторпат 1:1 на отворање на мундијалот

Форум - 11.06.2010

Само вторпат во историјата на Светските фудбалски првенства почетниот натпревар заврши 1:1, а најчесто завршувале со резултат 0:0 или 1:0 Првпат со резултат 1:1 одиграле Германија и Швајцарија во ...

Два рекорда на мечот Јужна Африка – Мексико

Форум - 11.06.2010

Со влезот на Хернандез на мечот против Јужа Африка, тој стана претставник на третата генерација од едно семејство кое настапувало на мундијал, додека селекторот на домаќините Пареира настапи на шест ...

Денешни резултати на СП

Р.С.Европа - 11.06.2010

Домаќините, Јужна Африка против Мексико 1 : 1, а во вториот натпревар од денешниот ден, Франција и Уругвај играа без голови 0:0. Утре на програмата се три натпревари.

СП: По еден поен за сите членови во групата А

Таратур - 11.06.2010

Денеска беше отворено 19 светско фудбалско првенство во Јужна Африка со дуелот помеѓу домаќинот и репрезентацијата на Мексико.

Почнува Светското фудбалско првенство во Јужна Африка

Сител - 11.06.2010

Деветнаесеттото Светско фудбалско првенство стартува денеска во 16 часот со натпреварот од „А“ групата меѓу домаќинот Јужна Африка и Мексико.

’Работничките‘ пристигнаа!

Таратур - 11.06.2010

За време на Светското Првенство во Јужна Африка на помош на локалните ’вечерни пријателки‘ пристигнаа уште 40 илјади проститутки од странство.

Започнува фудбалското лудило во ЈАР

Inpress - 11.06.2010

Јоханезбург, 11. јуни (ИНПРЕС) Јужна Африка но и целата планета одбројува до почетокот на деветнаесеттото светско првенство во фудбал.Церемонијата на отворањето ќе се одржи на стадионот "Сокер сити" ...

Светот ја гледа Африка, Африка го гледа светот!

Окно - 11.06.2010

Светското фудбалско првенство во Јужна Африка во центарот на вниманието го стави не само случувањата на зелениот терен туку и самата држава-организатор, па и целокупниот „црн“ континент.

Дојде денот, започнува Светското првенство, се друго е неважно!

24Фудбал - 11.06.2010

Дојде денот кога започнува Светското првенство 2010 во Јужна Африка, денот кога фудбалот го започнува своето едномесечно апсолутно владеење.

Мундијалот осигурен на огромни 7,5 милијарди евра

Н.Македонија - 11.06.2010

Светското првенство во Јужна Африка е осигурено на 7,5 милијарди евра, објави „Лојдс“ од Лондон, осигурителен пазар „Лојдс“ во своето соопштение објави дека до 60 милиони евра одат осигурувањата за ...

Африканците амнестирани

Н.Македонија - 11.06.2010

Исклучувањата и суспензиите од јануарскиот Куп на африканските нации нема да важат за африканските фудбалери на претстојното СП во Јужна Африка, па тие ќе бидат амнестирани и ќе почнат со ...

Домаќинот на СП никогаш не загубил во првиот меч!

Н.Македонија - 11.06.2010

Јужна Африка и Мексико ќе го отворат светскиот фудбалски шампионат на стадионот „Сокер сити“ во Јоханесбург, а судејќи според изминатите осум децении, црно им се пишува на „сомбреросите“, затоа што ...

Јужна Африка: Фудбалски центар на спојување на расите

Н.Македонија - 11.06.2010

Мундијалот 2010, 19-ти во осумдецениската историја на најважниот фудбалски и спортски настан, е историски за Африка оти првпат се одржува на „црниот континент“ Пластичните екстремно гласни труби ...

Почнува лудилото

Н.Македонија - 11.06.2010

Африка првпат е домаќин на СП, од денеска до 11 јули, а љубителите на фудбалот и во Македонија ќе уживаат, оти од вкупно 31 ден на првенството ќе има само шест дена без „воздух“, пардон, без фудбал ...

Започнува првиот Мундијал на африканскиот континент

eReporter - 11.06.2010

Јужноафриканската Република денеска ќе влезе во историјата како прва земја од „црниот континент“ која ќе биде домаќин на Светско фудбалско првенство.

Повредите го осиромашија Мундијалот

Идивиди - 11.06.2010

ЉУБИТЕЛИТЕ НА ФУДБАЛОТ НЕМА ДА ВИДАТ НЕКОЛКУ ПОЗНАТИ ФУДБАЛЕРИ ВО ЈУЖНА АФРИКА Светското првенство добива на важност поради фактот што се одржува на секои четири години, па затоа фудбалерите ги ...

Свечено отворено Светското фудбалско првенство

Идивиди - 11.06.2010

Јоханесбург, 11 јуни 2010 (МИА) - Свеченото отворање на 19. Светско првенство во фудбал, кое од денеска до 11 јули се одржува во Јужна Африка, помина во знакот на африканската традиција која ...

Официјално отворено 19 Светско фудбалско првенство

eReporter - 11.06.2010

Со получасовна свеченост на стадионот Сокер Сити во Јоханесбург, попладнево официјално е отворено 19 Светско фудбалско првенство кое до 11 јули ќе се одржува во Јужна Африка.

Статистика од натпреварот Јужна Африка – Мексико

eReporter - 11.06.2010

Статистички податоци од натпреварот од 1 коло во групата А на Светското фудбалско првенство меѓу Јужна Африка и Мексико што заврши 1-1.

Фудбалско лудило на југот на Африка

Идивиди - 11.06.2010

СО СВЕЧЕНОТО ОТВОРАЊЕ ДЕНЕСКА СТАРТУВА 19. СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Првпат во историјата на фудбалот "црниот континент" ќе биде домаќин на едно Светско првенство.

Прв Мундијал на африканскиот континент

А1 - 10.06.2010

Фудбалската треска полека ги покорува фановите на најважната споредна работа на светот, а секако и оние кои се покрај нив.

Мундијал за обединување!

BBC - 10.06.2010

Јужна Африка врие од возбуда и е полна со очекувања. Утре почнува Светското фудбалско првенство. Toa во Јужна Африка е важно за националното единство исто колку и Светскиот куп во рагби во 1995-та и ...

Јужна Африка одбројува до стартот на Мундијалот

Утрински - 10.06.2010

Некогаш незамисливата идеја Светското фудбалско првенство да се игра на африканска почва, на ултрамодерни стадиони што ќе привлечат навивачи од сите краишта на светот утре ќе стане стварност.

Шакира во Јужна Африка – ги мотивира децата да учат

Канал5 - 10.06.2010

Некој сонува да ги види во живо фудбалските репрезентативци, некој - музичките диви. Доаѓањето на познатата пејачка Шакира во Јужна Африка, никого не остави рамнодушен.

Поента - Јави се јужна - Африка

Време - 10.06.2010

Ана Анастасовска Желбата за себепромоција на ВМРО-ДПМНЕ не знае за граници. Отиде дури дотаму логото на партијата да го залепи на еден настан од светски размери кон кој еден месец ќе бидат вперени ...

Прв Мундијал на африканскиот континент

Алсат-М - 10.06.2010

Стадионот „Сокер Сити“, на кој ќе се одиграат првиот меч и финалето Фудбалската треска полека ги покорува фановите на најважната споредна работа на светот, а секако и оние кои се покрај нив.

Јужна Африка одбројува- 24 часа до почетокот на Мундијалот

Канал5 - 10.06.2010

Јужна Африка е под опсада. Останаа уште само 24 часа до почетокот на најголемиот светски настан на годината. Репрезентативците ги вршат последните подготовки, селекторите ги коваат тактиките, а на ...

Две Британки загинаа во сообраќајна несреќа во Јужна Африка

Канал5 - 10.06.2010

Две Британки загинаа во сообраќајна несреќа што се случи во североисточниот дел од Јужна Африка, а 20 лица се повредени, од кои еден е во критична состојба- јавува ББС.

Ќе биде најдобар Мундијал досега, тврдат организаторите

Р.С.Европа - 10.06.2010

Претседателот на организацискиот комитет на Светското првенство во фудбал во Јужна Африка, Дени Џордан изјави дека овој Мундијал ќе биде најдобар досега и ќе докаже дека Африка ги исполнува ...

Домаќинот на СП никогаш не загубил на отварање!

Кирилица - 10.06.2010

Страсните обложувачи кои нестрпливо го очекуваат почетокот на Светското првенство во Јужна Африка во петок, добија одлична вест за успешен почеток во обложувањето - домаќинот нема да загуби на ...

Специјален календар за СП 2010

Таратур - 10.06.2010

Со посредство на шпанскиот весник Марка, следете го текот на претстојниот Мундијал во Јужна Африка, преку специјализираниот интерактивен календар! Календарот е прекрасно направен, со тоа што може ...

Карневал во Јужна Африка по повод отворањето на Мундијалот

Сител - 10.06.2010

Духот на фудбалското Светско првенство и дефинитивно денеска дојде во Јужна Африка, па сите присутни во таа земја можеа да насетат што ги чека во следниот месец.

Во Јоханезбург утре ладно

Р.С.Европа - 10.06.2010

Зима во Јужна Африка За утре, на отворањето на Светското Првенство во фудбал во Јужна Африка, во Јоханезбург се предвидуваат многу ниски температури.

Мундијал за обединување!

Inpress - 10.06.2010

Лондон, 10. јуни (ИНПРЕС) На големиот фудбалски настан се гледа како на обид за обединување на расно поделената земја. Јужна Африка врие од возбуда и е полна со очекувања.

Прв Мундијал на африканскиот континент

Кирилица - 10.06.2010

Фудбалската треска полека ги покорува фановите на најважната споредна работа на светот, а секако и оние кои се покрај нив Епицентарот на случувањето е африканскиот континент каде за првпат ќе се ...

Прв Мундијал на африканскиот континент

Сител - 10.06.2010

Фудбалската треска полека ги покорува фановите на најважната споредна работа на светот, а секако и оние кои се покрај нив.

Ниту еден странски селектор не го освоил СП

Спортски - 10.06.2010

Историјата на СП првенства вели дека досега ниту еден странски селектор го нема освоено СП. На последните неколку Мундијали Гус Хидинк во Кореа 2002-та беше најблиску до таков успех.

Шакира ја донесе магијата

Вечер Прес - 10.06.2010

Голем број Јужноафриканци вчера излегоа на улиците во дресови со обележја на Мундијалот и на националниот тим на својата земја, играјќи и пеејќи, а синоќа се одржа и голем хуманитарен музички ...

Првото СП на три, а во Шпанија на 17 стадиони

Н.Македонија - 10.06.2010

Првото СП пред 80 години ги нагости најдобрите селекции на три стадиони, од кои еден нов изграден, Сентенарио во Монтевидео Најмногу стадиони искористени за организација на еден Мундијал од еден ...

Фудбалери со вредност од 170 тони злато

Н.Македонија - 10.06.2010

На СП 32-те репрезентации вкупно вредат 5,6 милијарди евра, секој од нив просечно чини 7,6 милиони, а најскап е Меси, со цена од 80 милиони евра Светското фудбалско првенство во Јужна Африка, кое ги ...

Мерки за ред и мир во Ј.Африка

Р.С.Европа - 09.06.2010

Владата на Јужна Африка издаде остро предупредување дека нема да толерира нереди за време на Мудијалот и вети спречување на какво било препродавање на билети за натпреварите.

Холанѓанец чекал 57 години да ја следи својата репрезентација!?

Кирилица - 09.06.2010

Додека вувузелите брмчат веќе по градовите во Јужна Африка и го најавуваат доаѓањето на најголемиот спектакл на кој воопшто може да биде домаќин оваа африканска земја, еден Холанѓанец се најде во ...

Стадионите домаќини на престојното СП

Спортски - 09.06.2010

Ви ги претставуваме сите стадиони и градови во кои ќе се одржува првенството, ќе ги изложиме на едно место сите градби, целиот труд, сите потрошени пари и сиот сјај во најбогатата земја на ...

Мундијалските стадиони во 3D

Кајгана - 09.06.2010

Google стартуваше галерија со панорамски фотографии и тродимензионални модели на стадионите од Светското фудбалски првенство во Јужна Африка.

Неверојатните стадиони на Јужна Африка

Форум - 09.06.2010

Јужна Африка подготвена ги пречекува светските репрезентации на турнирот во фудбал. Десет стадиони се на располагање на ФИФА, а повеќето од нив беа градени или доградувани токму за Светското ...

Владата на Ј.Африка ветува ред и мир

Р.С.Европа - 09.06.2010

Владата на Јужна Африка издаде остро предупредување дека нема да толерира нереди за време на Мудијалот и вети спречување на какво било препродавање на билети за натпреварите.

Карневалска атмосфера во Јужна Африка

eReporter - 09.06.2010

Карневалска атмосфера денеска го зафати Јоханесбург, каде сите кои допатуваа во Јужна Африка за претстојното Светско првенство во фудбал можеа да почувствуваат што ги чека во наредниот месец.

Светскиот шампион пристигна во Јужна Африка

Идивиди - 09.06.2010

Актуелниот светски шампион, фудбалската репрезентација на Италија денеска допатува во Јужна Африка со чартер лед од Милано до Јоханесбург и одма се упати кон својата база каде ќе ги обработи ...

Фудбалско првенство на затворениците во Јужна Африка

А1 - 08.06.2010

За најтешките криминалци во Јужна Африка билет за фудбалското првенство е неостварлив сон, но сепак, во еден затвор со високо обезбедување, 400 затвореници одлучија да и се приклучат на фудбалската ...

Јужна Африка, прво СП за самостојна Србија

BBC - 08.06.2010

Репрезентацијата на Србија, која за прв пат настапува како самостојна држава се состои од познати фудбалери меѓу кои се и Дејан Станковиќ од милански „Интер“, и Никола Жигиќ, кој туку што потпиша за ...

Видео: Кој ќе биде светски шампион на Мундијалот?- Јасновитка од Јужна Африка зборува пред камерите

Канал5 - 08.06.2010

Слободно патувајте на Светското првенство во фудбал во Јужна Африка ве уверува Вини Мацимби, најпознатата и веројатно најоптимистичната јасновидка во земјата - домаќин.

Во стампедо во Јужна Африка страдаа деца и полицаец

Утрински - 08.06.2010

Ако денот се познава по утрото тогаш на Светското првенство во Јужна Африка не му се пишува арно. Во пресрет на пријателскиот натпревар меѓу Нигерија и Северна Кореја упорните навивачи се обидоа да ...

Во Јужна Африка најмногу играчи од Премиер-лигата

Утрински - 08.06.2010

На Светското фудбалско првенство во Јужна Африка се пријавени 736 играчи, од кои дури 447 не настапуваат во своите земји.

Десетте стадиони на кои ќе се игра Мундијалот во Јужна Африка

Кајгана - 08.06.2010

Мундијалот во Јужна Африка чиј старт во петок сите нестрпливо го очекуваме ќе се игра на 10 стадиони. Пет од нив се целосно нови, останатите пет се реновирани, а нивната вкупна вредност надминува две ...

Српската репрезентација допатува во Јужна Африка

Макфакс - 08.06.2010

Фудбалерите и стручниот штаб на Србија допатуваа изутрината во Јужна Африка, по десетчасовен лет од Минхен до Јоханезбург.

Непредвидливоста на фудбалот

Р.С.Европа - 08.06.2010

На само неколку дена пред стартот, сите очи се свртени кон Африка, континентот кој се подготвува за прв пат да биде домаќин на Светското првенство во фудбал.

Стампедо во Јужна Африка

Н.Македонија - 08.06.2010

Три дена до почетокот на 19. Светско првенство, лоши сцени од 90-те години ги вратија сеќавањата кај луѓето откако стампедо на стадионот „Макхулонг“ прекина пријателски меч на Нигерија и Јужна Кореја.

Холанѓанец починал на пат кон Јужна Африка

Н.Македонија - 08.06.2010

Холандски навивач кој по земски пат тргнал до Јужна Африка за да ја бодри селекцијата на „лалињата“, починал во Малави, објави полицијата, поради што селекцијата на својот прв меч на СП ќе носи црн ...

97% од билетите се продадени

Р.С.Европа - 07.06.2010

4 дена пред почетокот на Светското првенство во фудбал во, 38 илјади билети за натпревари се вратени во Јужна Африка. Стотици луѓе стоеја во редици пред продажниот пункт во Јоханезбург во надеж дека ...

Повредени 14 навивачи, одговорност нема

Макфакс - 07.06.2010

Повредени се 14 навивачи во стампедото кое се случи пред почетокот на пријателскиот натпревар помеѓу Нигерија и Јужна Кореја, на стадионот Маколунг во Јоханезбург.