TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уапсени 50 лица за убиството на американскиот амбасадор во Либија

24 Вести - 16.09.2012

Либиските власти притворија најмалку 50 лица поради минатонеделното убиство на американскиот амбасадор Крис Стивенс во напад во Бенгази, изјави денеска претседателот на либискиот парламент.

Продолжуваат протестите поради антиисламскиот филм

+инфо - 16.09.2012

Низ светот и денеска продолжуваат протестите поради филмот во кој се исмева пророкот Мухамед. Нови насилства има во Јемен и во Египет, а демонстрации се одржуваат и во Бангладеш, Индонезија, ...

Уапсени 50 лица во Либија за убиството на американскиот амбасадор

+инфо - 16.09.2012

Либиските власти притворија 50 лица поради минатонеделното убиство на американскиот амбасадор Кристовер Стивенс во напад врз американскиот Конзулат во Бенгази, изјави денеска претседателот на ...

Уапсени 50 лица поради убиството на американскиот амбасадор во Либија

Сител - 16.09.2012

Либиските власти притворија најмалку 50 лица поради минатонеделното убиство на американскиот амбасадор Крис Стивенс во напад во Бенгази, изјави денеска претседателот на либискиот парламент.

Уапсени 50 лица поради убиството на американскиот амбасадор во Либија

МРТ - 16.09.2012

Либиските власти притворија најмалку 50 лица поради минатонеделното убиство на американскиот амбасадор Крис Стивенс во напад во Бенгази, изјави денеска претседателот на либискиот парламент.

И денеска протести поради филмот за Мухамед, 12 мртви во Египет, Тунис, Либан и Судан

Нетпрес - 16.09.2012

Ширум светот и денеска продолжуваат протестите поради филмот во кој се исмева пророкот Мухамед, додека американскиот претседател Барак Обама изјави дека нема да го толерира обидот да се нанесе штета ...

Уапсени 50 лица поради убиството на американскиот амбасадор

Курир - 16.09.2012

Либиските власти притворија најмалку 50 лица поради минатонеделното убиство на американскиот амбасадор Крис Стивенс во напад во Бенгази, изјави денеска претседателот на либискиот парламент.

50-тина лица уапсени за убиството на амбасадорот Стивенс

Press24 - 16.09.2012

Либиските власти притворија најмалку 50 лица поради минатонеделното убиство на американскиот амбасадор Крис Стивенс во напад во Бенгази, изјави денеска претседателот на либискиот парламент.

По нападите на амбасадата на САД во Либија уапсени 50 лица

Sky - 16.09.2012

Либиските власти уапсија педесет луѓе по нападот на американската амбасада во Бенгази, кога е убиен американскиот амбасадор Кристофер Стивенс, соопшти денеска претседателот на либискиот парламент.

Во Либија уапсени 50 лица во врска со нападот на американскиот конзулат

Макфакс - 16.09.2012

Либиските власти уапсија најмалку 50 лица под сомнение за вмешаност во нападот на американскиот конзулат во Бенгази, јавува AFP повикувајќи се на челникот на Генералниот национален конгрес на Либија, ...

Телата на загинатите дипломати во Бенгази пристигнаа во САД

Р.С.Европа - 15.09.2012

Телата на четворица убиени американски дипломати денеска пристигнаа во САД од Либија. Меѓу жртвите е и амбасадорот Крис Стивенс.

Антизападно цунами во исламскиот свет

Дневник - 15.09.2012

Иако муслиманските земји ги зајакнаа мерките за безбедност околу дипломатските претставништва на САД, демонстранти упаднаа во германската амбасада во Судан и го истакнаа исламското знаме Либиските ...

САД знаеле дека се подготвуваат напади врз нивни амбасади

Н.Македонија - 15.09.2012

Нападот врз конзулатот во Бенгази, во кој беа убиени амбасадорот Стивенс и уште тројца други Американци, бил организиран однатре и притоа биле одземени голем број доверливи документи за нафтени ...

Телата на американскиот амбасадор во Либија и тројцата дипломати вратени во САД

Канал5 - 15.09.2012

Тишината во американската база во Мериленд уште еднаш беше погласна од вревата на улиците на Каиро, Бенгази, Картум, Сана, Тунис. Барем за ушите на првите луѓе на една од најмоќните земји во светот.

Протестите против САД не стивнуваат

Deutsche Welle - 14.09.2012

Протестите пред дипломатските претставништва на САД во арапскиот свет не стивнуваат. Во вчерашните демонстрации во повеќе земји повредени се голем број луѓе.

Уапсени напаѓачите на конзулатот на САД во Бенгази

24 Вести - 14.09.2012

Четири лица се уасени за нападот на американскиот конзулат во Бенгази, во кој е убиен амбасадорот на САД Кристофер Стивенс и уште тројца службеници од амбасадата.

Што се случи во Бенгази?

Оff.net - 14.09.2012

По првичниот шок околу убиството на американскиот амбасадор во Либија (прво убиство на амбасадор од времето на Картер), целата приказна околу настанот се рашири во сите можни правци, од тоа дека ...

Затворен па отворен воздушниот простор над Бенгази

Р.С.Европа - 14.09.2012

Либија повторно го отвори воздушниот простор над градот Бенгази кој беше привремено затворен поради безбедносни причини.

Како беше убиен амбасадорот во Либија

Утрински - 14.09.2012

Клучните факти остануваат неразјаснети, особено како амбасадорот Стивенс загинал и како неговото тело завршило во болница во Бенгази Најмалку еден час пред почетокот на нападот беше забележана колона ...

Нападот во Либија криза за Обама

Утрински - 14.09.2012

Она што американскиот претседател Обама во средата го нарече „срамен и шокантен“ напад во кој беше убиен американскиот амбасадор во Либија, и' наметна на неговата администрација дипломатска криза што ...

Американскиот амбасадор бил мачен како Гадафи

МКД - 14.09.2012

Американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, пред смртта бил изложен на содомија и бил мачен на ист начин како и соборениот диктатор Моамер Гадафи, наведуваат во извештаите одредени либански ...

САД имале доверливи информации, но не реагирале во Бенгази!

Телма - 14.09.2012

Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа претходно имале информации дека се ...

„Индепендент“ - САД имале информации за нападите врз дипломатските мисии

Утрински - 14.09.2012

Весникот тврди дека Стејт департментот имал доверливи информации 48 часа пред нападот на конзулатот во Бенгази и амбасадата во Каиро Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во ...

Уапсени четворица осомничени за нападот на американската амбасада во Бенгази

МКД - 14.09.2012

Уапсени се четири лица осомничени за нападот врз американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивенс и уште тројца службеници на амбасадата, изјавил ...

Четворица уапсени за нападот во Бенгази

Утрински - 14.09.2012

Либиските власти уапсија четири лица, осомничени за нападите врз американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивенс и уште тројца дипломати, ...

Нападот во Бенгази бил планиран

Дневник - 14.09.2012

Приказната околу безредијата во американскиот конзулат во Бенгази, во кој загинаа амбасадорот и тројца други вработени по хаотичните протести предизвикани од филм со кој се навредува исламот, ...

САД во кошмарен филм

Дневник - 14.09.2012

Kога лани со карго-брод се истовари во Либија и во Бенгази го отвори американското дипломатско претставништво, кариерниот дипломат Kристофер Стивенс веројатно се надевал оти ќе се оствари неговиот ...

САД знаеле дека се спрема напад врз нивни претставништва

Дневник - 14.09.2012

САД дури 48 часа однапред имале информации дека се подготвуваат напади врз американски дипломатски претставништва, но сепак не реагирале. Ова го тврди британскиот весник „Индепендент“.

Четворица уапсени поради нападот на американскиот конзулат

Алфа - 14.09.2012

Четири луѓе се уапсени поради нападот на американскиот конзулат во Бенгази , каде што во средата беше убиен американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивен и уште тројца службеници.

САД знаеле дека ќе има напади врз нивни амбасади?

А1 On - 14.09.2012

САД 48 часа претходно имале информации дека има закана од напади врз американски дипломатски претставништва, но ништо не било преземено.

САД имале информации за нападите врз амбасадите

Идивиди - 14.09.2012

Вашингтон 14 септември 2012 (МИА) - Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа ...

Уапсени напаѓачите на конзулатот на САД

А1 On - 14.09.2012

Четворица се упасени поради нападот на американскиот конзулат во Бенгази, во кој беше убиен амбасадорот Кристофер Стивенс, со уште тројца службеници на амбасадата.

Видео: Амбасадорот на САД бил силуван, па убиен?!

Штипка - 14.09.2012

Според некои новински агенции, амбасадорот на Америка, Chris Stevens, кој заедно со уште тројца претставници на конзулатот, во вторникот вечерта, беа свирено убиени во американската амбасада во ...

Американскиот амбасадор бил мачен како Гадафи

+инфо - 14.09.2012

Американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, пред смртта бил изложен на содомија и бил мачен на ист начин како и соборениот диктатор Моамер Гадафи, наведуваат во извештаите одредени либански ...

Уапсени напаѓачите на конзулатот на САД во Бенгази

+инфо - 14.09.2012

Четири лица се уапсени во врска со нападот на американскиот Конзулат во Бенгази, во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, и уште тројца службеници.

САД имале информации дека се подготвуваат напади врз нивните дипломатски мисии

+инфо - 14.09.2012

Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа претходно имале информации дека се ...

САД имале информации дека се подготвуваат напади врз нивните дипломатски мисии

Сител - 14.09.2012

Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа претходно имале информации дека се ...

„Индепендент“: САД имале информации дека се подготвуваат напади

МРТ - 14.09.2012

Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа претходно имале информации дека се ...

Уапсени напаѓачите на американскиот амбасадор во Либија

Канал5 - 14.09.2012

Во Либија се уапсени неколку луѓе за кои постои сомнеж дека се вмешани во нападот на американската амбасада. Продолжуваат протестите на демонстрантите пред американската амбасада во главниот град на ...

Во Либија уапсени напаѓачите на Кристофер Стивенс

Сител - 14.09.2012

Неколку луѓе за кои постои сомнеж дека се вмешани во нападот на американската амбасада, се уапсени во Либија. Во Либија се уапсени неколку луѓе за кои постои сомнеж дека се вмешани во нападот на ...

Уапсени осомничени за нападот во Бенгази

Либертас - 14.09.2012

Во Либија се уапсени четворица осомничени за нападите врз американскиот конзулат во Бенгази, во кои беа убиени американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивенс и уште тројца дипломати, изјави ...

Уапсени четири лица осомничени за нападот во Бенгази

МРТ - 14.09.2012

Либиските власти уапсија четири лица, осомничени за нападите врз американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивенс и уште тројца дипломати, ...

Министерот Попоски се потпиша во Книгата на жалост во Амбасадата на САД во Скопје

Сител - 14.09.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ја посети Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје и се потпиша во Книгата на жалост, отворена по повод нападот на американската ...

САД биле предупредени за нападите?

Либертас - 14.09.2012

Нападите на дипломатските претставништва на САД во Бенгази, Либија, во Каиро, Египет, и во редица други муслимански држави не биле изненадување за властите на САД, пишува британскиот весник ...

Клинтон: Американските власти немаат врска со контроверзниот филм

Либертас - 14.09.2012

Американската влада нема никаква врска со контроверзниот филм за пророкот Мухамед, кој предизвика антиамерикански протести во Египет, Либија и Јемен, изјави синоќа државниот секретар на САД, Хилари ...

Индепендент: САД имале информации за нападот, но не реагирале

Вечер - 14.09.2012

Весникот Индепендентт повикувајќи се на високи американски дипломатски извори, објави дека нападот на конзулатот бил организиран одвнатре и притоа било одземено големо количество доверливи документи ...

Америка била предупредена за нападите, но не презела ништо

Точка - 14.09.2012

САД имале информации дека се подготвуваат напади на нејзините дипломатски претставништа во Бенгази и Каиро 48 часа пред инцидентите, но не презела ништо, тврди британскиот весник “Индепендент“, ...

Уапсени напаѓачите на конзулатот на САД во Бенгази

Точка - 14.09.2012

Четири лица биле уапсени во врска со нападот на американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, и уште тројца службеници.

Попоски: Македонија го осудува нападот на амбасадата на САД во Бенгази

Точка - 14.09.2012

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска ја посети амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје и се потпиша во книгата на жалост, отворена по повод нападот на американската ...

Клинтон: Филмот за пророкот Мухамед е циничен

Точка - 14.09.2012

Американската влада нема никаква врска со контроверзниот филм за пророкот Мухамед, кој предизвика антиамерикански протести во Египет, Либија и Јемен, изјави синоќа државната секретарка на САД, Хилари ...

Уапсени напаѓачите на конзулатот на САД во Бенгази

Нетпрес - 14.09.2012

Четири лица биле уапсени во врска со нападот на американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, и уште тројца службеници.

Америка била предупредена за нападите, но не презела ништо

Нетпрес - 14.09.2012

САД имале информации дека се подготвуваат напади на нејзините дипломатски претставништа во Бенгази и Каиро 48 часа пред инцидентите, но не презела ништо, тврди британскиот весник “Индепендент“, ...

„Индепендент“: САД знаеле за нападите во Бенгази, но не преземале ништо

Курир - 14.09.2012

САД 48 часа претходно имале информации дека се подготвуваат напади врз американски дипломатски претставништва, но сепак не реагирале, овие драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот ...

Во Либија уапсени напаѓачите на Кристофер Стивенс

Press24 - 14.09.2012

Неколку луѓе за кои постои сомнеж дека се вмешани во нападот на американската амбасада, се уапсени во Либија. Во Либија се уапсени неколку луѓе за кои постои сомнеж дека се вмешани во нападот на ...

САД имале информации дека се подготвуваат напади врз нивните дипломатски мисии?

Press24 - 14.09.2012

Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа претходно имале информации дека се ...

Уапсени 4 лица осомничени за нападот во Бенгази

Курир - 14.09.2012

Заменик-министерот за внатрешни работи на Либија Ванис ел Шареф изјави дека либиските власти уапсија четири лица, осомничени за нападите врз американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени ...

Америка била предупредена за нападите, но не презела ништо

Таратур - 14.09.2012

САД имале информации дека се подготвуваат напади на нејзините дипломатски претставништа во Бенгази и Каиро 48 часа пред инцидентите, но не презела ништо, тврди британскиот весник „Индепендент“, ...

Четворица уапсени за нападот на конзулатот во Бенгази

Фама - 14.09.2012

Четворица осомничени се уапсени за нападот на американскиот конзулат во Бенгази, во кој беше убиен американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивен и уште тројца службеници.

Попоски: Македонија го осудува нападот на амбасадата на САД во Бенгази

Нетпрес - 14.09.2012

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска ја посети амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје и се потпиша во книгата на жалост, отворена по повод нападот на американската ...

Клинтон: Филмот за пророкот Мухамед е циничен

Нетпрес - 14.09.2012

Американската влада нема никаква врска со контроверзниот филм за пророкот Мухамед, кој предизвика антиамерикански протести во Египет, Либија и Јемен, изјави синоќа државната секретарка на САД, Хилари ...

Министерот Попоски се потпиша во Книгата на жалост во Амбасадата на САД во Скопје

Макфакс - 14.09.2012

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски во американската амбасада во Скопје се потпиша во книгата на жалост, отворена по загинувањето на амбасадорот во Либија Кристофер Стивенс и три ...

„Индепендент“: САД имале информации за напади врз нивните дипломатски мисии

Денешен - 14.09.2012

Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа претходно имале информации дека се ...

Уапсени четири лица осомничени за нападот во Бенгази

Денешен - 14.09.2012

Либиските власти уапсија четири лица, осомничени за нападите врз американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивенс и уште тројца дипломати, ...

САД имале информации дека се подготвуваат напади врз нивните дипломатски мисии

Maxim - 14.09.2012

Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа претходно имале информации дека се ...

Уапсени четири лица осомничени за нападот во Бенгази

Maxim - 14.09.2012

Либиските власти уапсија четири лица, осомничени за нападите врз американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивенс и уште тројца дипломати, ...

САД испрати воени бродови и маринци во Либија

24 Вести - 13.09.2012

Вашингтон распореди два воени брода во либија по убиството на американскиот амбасадор во конзулатот во бенгази. Трупите се распоредени заради безбедност на амбасадата во триполи каде персоналот е ...

Апсења поради нападот врз американскиот конзулат во Либија

24 Вести - 13.09.2012

Либиските власти соопштија дека уапсиле неколку лица и покренале истрага по повод нападот врз американскиот конзулат во Бенгази во кој беше убиен амбасадорот на САД и тројца службеници.

САД распоредија воени бродови и маринци во Триполи

Р.С.Европа - 13.09.2012

Вашингтон распореди два брода разурнувачи и 50 маринци во Либија по убиството на американскиот амбасадор при нападот на конзулатот во Бенгази.

ЕУ размислува да ја затвори својата канцеларија во Либија

Р.С.Европа - 13.09.2012

ЕУ ја разгледува можноста привремено да ја затворат својата канцеларија во Либија, по убиството на американскиот амабасадор во Бенгази.

Клинтон- американската влада нема никаква врска со филмот за Мухамед

Р.С.Европа - 13.09.2012

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска изјави дека нејзината влада нема никаква врска со контроверзниот филм за пророкот Мухамед што предизвика анти-американски протести низ Блискиот ...

Либија уапси осомничени за нападот на конзулатот

Глас на Америка - 13.09.2012

Во меѓувреме продолжуваат протестите низ регионот против филмот кој ги навредува верските чувства на муслиманите Либиските власти велат дека извршиле апсења во врска со убиството на американскиот ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Утрински - 13.09.2012

Насилството во Бенгази следуваше по протестите во Египет, каде што група демонстранти се качуваше на ѕидот на американската амбасада во Каиро Американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, и ...

Претседателот на Либија им се извини на САД за убиството на амбасадорот, Обама го осуди нападот (ВИДЕО)

МКД - 13.09.2012

Привремениот претседател на Либија Мохамед Магариф им се извинил на Соединетите Американски Држави за вчерашниот напад врз конзулатот на САД во Бенгази, при што бил убиен американскиот амбасадор во ...

(ФОТО) Борбата во Бенгази траела неколку часа

Утрински - 13.09.2012

Дури четири часа по првичниот напад, конзулатот бил целосно ставен под американска контрола, а деталите за смртта на амбасадорот Стивенс се нејасни Американските власти вчера организираа телефонски ...

Борбите во американскиот конзулат во Бенгази траеле четири часа

Телма - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

Американски воени бродови тргнаа кон Либија

МКД - 13.09.2012

Американската морнарица испратила два воени брода во водите на Либија, по убиството на амбсадорот на САД во нападот на исламските екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази.

8 фотографии од проамериканските демонстрации во Либија (ФОТО)

МКД - 13.09.2012

Нападите врз американските амбасади во Египет и во Либија во вторникот предизвикаа смрт на четворица Американци, вклучувајќи го и Кристофер Стивенс, амбасадорот во Либија, кој беше убиен во источниот ...

Американската амбасада во Скопје на штрек

Утрински - 13.09.2012

Безбедноста на амбасадата е подигната на повисоко ниво по наредба на Вашингтон Амбасадата на САД во Скопје, денеска ги подигна безбедносните мерки на повисоко ниво, како одговор на барањата на Стејт ...

Поради филм за Мухамед, убиен американски амбасадор

Дневник - 13.09.2012

Филмот во кој се навредува пророкот Мухамед бил причина да се нападне конзулатот во Бенгази, при што со ракетни фрлачи биле убиени амбасадорот и уште тројца вработени во амбасадата во Либија ...

Воени бродови на САД се упатија кон Либија

А1 On - 13.09.2012

Два воени бродови на американската морнарица се упатија кон водите на Либија, по убиството на амбасадорот на САД во нападот на исламистички екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази.

Растат тензиите на Блискиот исток

Алфа - 13.09.2012

Либиските власти упатија официјално извинување до САД поради вчерашното убиство на американскиот амбасадор и на уште тројца Американци во Бенгази, додека истовремено Вшингтон испрати специјални ...

Деталите за смртта на амбасадорот Стивенс

Идивиди - 13.09.2012

Борбата во Бенгази траела четири часа, Вашингтон 13 септември 2012 (МИА) - Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од ...

Се уште нејасни деталите околу смртта на американскиот амбасадор

Дневник - 13.09.2012

Се уште не се јасни деталите околу смртта на американскиот амбасадор Кристофер Стивенс, кој заедно со уште тројца Американци беше убиен завчера во напад врз американскиот конзулат во либискиот град, ...

Американски воени бродови тргнаа кон Либија

Кајгана - 13.09.2012

По убиството на амбасадорот на САД во нападот на конзулатот во Бенгази, од страна на исламски екстремисти, американската морнарица упати два воени брода во водите на Либија.

Либија се извини поради кукавичкиот акт

А1 On - 13.09.2012

Либија се извини за убиството на американскиот амбасадор Кристофер Стивенс и трпојца службеници во амбасадата на САД. Либискиот премиер Абдурахим Ел Кеиб се извини на американскиот народ и влада, ...

Убиен амбасадорот на САД во Либија

Н.Македонија - 13.09.2012

Американскиот амбасадор во Либија и тројца други функционери од конзулатот на САД во Бенгази се убиени во ракетен напад врз нивното возило додека се обидувале да избегаат од дипломатското ...

Тензиите растат - американски воени бродови тргнаа кон Либија

Алфа - 13.09.2012

Американската морнарица испрати два воени брода кон Либија, како одговор на вчерашното убиство на амбасадорот Кристофер Стивенс во Бенгази.

Апсења поради нападот врз американскиот конзулат во Либија

Н.Македонија - 13.09.2012

Либиските власти соопштија дека уапсиле неколку лица и покренале истрага по повод нападот врз американскиот конзулат во Бенгази во кој беше убиен амбасадорот на САД и тројца службеници - ...

Американски маринци во потера по убијците на амбасадорот во Либија

Алфа - 13.09.2012

Америка се соочува со насилни протеси пред своите амбасади во Египет и во Јемен, додека нејзините воени бродови, вооружени со проектили на наведување, се на пат кон Либија во потера по сторителите на ...

Апсења поради нападот врз американскиот конзулат во Либија

Алфа - 13.09.2012

Либиските власти соопштија дека уапсиле неколку лица и покренале истрага по повод нападот врз американскиот конзулат во Бенгази во кој беше убиен амбасадорот на САД и тројца службеници.

Регионот го осуди смртоносниот напад врз конзулатот во Бенгази

SETimes - 13.09.2012

Регионалните власти велат дека за насилството нема место во општеството и дека тоа не е дел од исламот. Менексе Токјај, Дражен Ремиковиќ, Ерл Мурати, Линда Карадаку и Билјана Лајмановска за Southeast ...

Американски воени бродови тргнаа кон Либија

+инфо - 13.09.2012

По убиството на амбасадорот на САД во напад на исламистичките екстремисти врз американскиот Конзулат во Бенгази, американската морнарица испрати два воени брoда во либиските води, пренесоа светските ...

Борбата во Бенгази траела четири часа

+инфо - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз Конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

ЕУ ја затворa својата канцеларија во Либија

+инфо - 13.09.2012

ЕУ ја разгледува можноста привремено да ја затворат својата канцеларија во Либија, по убиството на американскиот амабасадор во Бенгази.

Деталите за смртта на амбасадорот Стивенс нејасни

МРТ - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

Нов напад на американска амбасада – овој пат во Јемен

Канал5 - 13.09.2012

Кулминира бранот насилства против американскиот филм што наводно го навредува пророкот Мухамед. По нападите во Либија и во Египет, претпладнево вооружени демонстранти упаднаа во американската ...

Борбата во Бенгази траела четири часа

Либертас - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

Американската морнарица испратила два воени борда во либиските води

Сител - 13.09.2012

Американската морнарица испратила два воени борда во либиските води, по убиството на амбасадорот на САД во напад на исламистичките екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази, јавуваат светските ...

Американски бродови испратени во либиските води

Либертас - 13.09.2012

Американската морнарица испратила два воени брода во либиските води, по убиството на амбасадорот на САД во напад на исламистичките екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази, јавуваат светските ...

Борбата во Бенгази траела четири часа, деталите за смртта на амбасадорот Стивенс нејасни

Сител - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

Апсења поради нападот врз американскиот конзулат во Либија

Сител - 13.09.2012

Либиските власти соопштија дека уапсиле неколку лица и покренале истрага по повод нападот врз американскиот конзулат во Бенгази во кој беше убиен амбасадорот на САД и тројца службеници.

Американски воени бродови тргнаа кон Либија

Точка - 13.09.2012

Американската морнарица испратила два воени борда во либиските води, по убиството на амбасадорот на САД во напад на исламистичките екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази, јавуваат светските ...

Либискиот претседател им се извини на САД за убиството на амбасадорот

Точка - 13.09.2012

Привремениот претседател на Либија, Мохамед Магариф, им се извини на САД заради завчерашниот напад на конзулатот во Бенгази во кој беше убиен американскиот амбасадор во оваа земја, Кристофер Стивенс, ...

Нападот во Бенгази - планиран удар за 11 септември?

Точка - 13.09.2012

Администрацијата на претседателот Барак Обама почна истрага дали нападот врз американскиот конзулат во Бенгази е планиран терористички напад, извршен за да се одбележи годишнината од нападите од 11 ...

Американски воени бродови тргнаа кон Либија

Нетпрес - 13.09.2012

Американската морнарица испратила два воени борда во либиските води, по убиството на амбасадорот на САД во напад на исламистичките екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази, јавуваат светските ...

Американците се налутија на Либија, праќаат воени бродови

eReporter - 13.09.2012

Два американски воени бродови се упатија кон либиските води по убиството на амбасадорот на САД во напад на исламистичките екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази.

Либија се извини за смртта на американскиот амбасадор

Press24 - 13.09.2012

Либија денеска упати извинување до американскиот народ и влада поради смртта на американскиот амбасадор и тројцата конзуларни службеници во Бенгази.

Деталите за смртта на амбасадорот Стивенс сеуште нејасни

Press24 - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

Борбата во Бенгази траела четири часа

Курир - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

Либискиот претседател им се извини на САД за убиството на амбасадорот

Нетпрес - 13.09.2012

Привремениот претседател на Либија, Мохамед Магариф, им се извини на САД заради завчерашниот напад на конзулатот во Бенгази во кој беше убиен американскиот амбасадор во оваа земја, Кристофер Стивенс, ...

Либискиот претседател им се извини на САД за убиството на амбасадорот

Таратур - 13.09.2012

Привремениот претседател на Либија, Мохамед Магариф, им се извини на САД заради завчерашниот напад на конзулатот во Бенгази во кој беше убиен американскиот амбасадор во оваа земја, Кристофер Стивенс, ...

Нападот во Бенгази - планиран удар за 11 септември?

Нетпрес - 13.09.2012

Администрацијата на претседателот Барак Обама почна истрага дали нападот врз американскиот конзулат во Бенгази е планиран терористички напад, извршен за да се одбележи годишнината од нападите од 11 ...

Американските воени бродови се упатија кон Либија

Фама - 13.09.2012

Американската морнарица упати два воени бродови во либиските води, после убиството на амбасадорот на САД во нападот на исламските екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази.

Американски воени бродови тргнаа кон Либија

Макфакс - 13.09.2012

Американската морнарица, по убиството на амбасадорот на САД во нападот на конзулатот во Бенгази, од страна на исламски екстремисти, упати два воени брода во водите на Либија.

Либискиот напад е предизвик за администрацијата на Обама

Макфакс - 13.09.2012

Нападот во Либија во кој е убиен американскиот амбасадор што претседателот Барак Обама го нарече одвратно и шокатно, ја стави неговата администрација во дипломатска криза која би можела да ја загрози ...

Предадено телото на убиениот амбасадор, продолжува битката за амбасадата

Inpress - 13.09.2012

Бенгази, 13. септември 2012 (ИНПРЕС) Радикалниот исламистички напад врз американската амбасада во Бенгази траеше скоро четири часа.

Американски воени бродови тргнаа кон Либија

Inpress - 13.09.2012

Вашингтон, 13. септември 2012 (ИНПРЕС) Американската морнарица упати два воени брода кон Либија, по убиството на амбасадорот на САД во оваа земја.

Либија се извини на американскиот народ поради смртта на амбасадорот

Maxim - 13.09.2012

Либија денеска упати извинување до американскиот народ и влада поради смртта на американскиот амбасадор и тројцата конзуларни службеници во Бенгази.

Деталите за смртта на амбасадорот Стивенс сеуште нејасни

Maxim - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

Во Либија убиен американскиот амбасадор

Deutsche Welle - 12.09.2012

Американскиот амбасадор и тројца службеници ги загубија животите во синоќешниот напад врз конзулатот на САД во Либија. Причина за нападот е филм од американска продукција во кој се навредува пророкот ...

Американски службеник убиен во напад врз конзулатот во Бенгази

24 Вести - 12.09.2012

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон потврди дека службеник на американскиот Стејт департмент изминатата ноќ бил убиен во напад врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, и го осуди ...

Приврзаници на Гадафи го нападнале конзулатот на САД во Бенгази

24 Вести - 12.09.2012

Висок либиски официјален претставник ги обвини приврзаниците на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи за ракетен напад во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс и ...

Меѓународна осуда за убиството на американскиот амбасадор во Либија

24 Вести - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Нападнат американскиот конзулат во Бенгази

Р.С.Европа - 12.09.2012

Вооружени напаѓачи упаднале во конзулат на Соединетите американски држави во либијскиот град Бенгази и ја запалиле зградата, јавуваат медиумите. Во инцидентот загинал еден американски државјанин.

Напади врз претставништва на САД во Египет и Либија

Р.С.Европа - 12.09.2012

Вооружени лица упаднале во американскиот конзулат во либијскиот град Бенгази при што убиле еден американец. До ова дошло за време не протестите против филм во кој наводно бил навредуван пророкот ...

Американскиот амбасадор е меѓу загинатите во Бенгази

Р.С.Европа - 12.09.2012

Американскиот амбасадор Кристофер Стивенс, како што се јавува, е меѓу 4 загинати во ракетниот напад врз американскиот конзулат во Бенгази.

Убиен амбасадорот на САД во Либија

Оn.net - 12.09.2012

Во насилните немири во Бенгази, предизвикани од анти-исламски филм, убиен е американскиот амбасадор во Либија и најмалку двајца вработени во конзулатот.

Обама потврди дека е убиен американскиот амбасадор во Либија

Р.С.Европа - 12.09.2012

Американскиот претседател Барак Обама потврди дека американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, е убиен во нападот на зградата на конзулатот во Бенгази.

Американски амбасадор и тројца други убиени во Бенгази

Глас на Америка - 12.09.2012

Либиски официјални лица велат дека американскиот амбасадор во Либија и тројца вработени во конзулатот во Бенгази се убиени доцна во вторникот.

Светските лидери го осудија нападот во Либија

Р.С.Европа - 12.09.2012

Американскиот претседател Барак Обама и меѓународните лидери денеска го осудија нападот врз американскиот конзулат во Либија во кој загинаа американскиот амбасадор и тројца американски членови на ...

Обама: Правдата ќе биде задоволена!

Глас на Америка - 12.09.2012

Претседателот и државната секретарка го осудија нападот на американскиот персонал во Либија. Претседателот Барак Обама, како и Државната секретарка Хилари Клинтон неколку минути пред него, нагласи ...

Убиени американскиот амбасадор во Либија и тројца службеници на конзултот на САД во Бенгази

Вест - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

Нападнати американски претставништва во Каиро и Либија

МКД - 12.09.2012

Aмерикански службеник го загуби животот во синоќешните напади врз дипломатските претставништва на САД во Либија и во Египет.

Американскиот амбасадор е меѓу загинатите во Бенгази (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.09.2012

Американскиот дипломатски објект во Источна Либија бил евакуиран по насилните судири, а разгневените припадници на милицијата успеале да влезат во зградата и да ја запалат.

(ФОТО) Убиен американскиот амбасадор во Либија

Утрински - 12.09.2012

Амбасадорот Кристофер Стивенс бил убиен при вчерашниот напад врз дипломатското претставништво на САД во Бенгази При вчерашниот напад врз американскиот Конзулат во либискиот град Бенгази загинаа ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Телма - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

САД ја евакуираат дипломатската мисија од Бенгази

Утрински - 12.09.2012

САД ја евакуираат својата дипломатска мисија во Бенгази, а одлуката била донесена по синоќешниот вооружен напад врз американскиот Конзулат во овој град, при што загинаа амбасадорот на САД во Либија ...

Обама, НАТО и ЕУ остро го осудија убиството на американскиот амбасадор

Утрински - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Нападнат американски конзулат во Либија - еден загинат

Дневник - 12.09.2012

Службеник на американскиот Стејт департмент изминатата ноќ бил убиен во напад врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази.

Американски службеник убиен во Бенгази

Алфа - 12.09.2012

Еден американски службеник е убиен, а уште еден е повреден кога вооружена група го нападнала американскиот конзулат во либискиот град Бенгази.

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Дневник - 12.09.2012

Кристофер Стивенс, амбасадорот на САД во Либија и уште тројца вработени во Американскиот конзулат во либискиот град Бенгази биле убиени при вчерашниот напад врз дипломатското претставништво, јави ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Идивиди - 12.09.2012

и тројца службеници на конзултот на САД во Бенгази Бенгази, 12 септември 2012 (МИА) - Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот ...

(ВИДЕО) Либија: Во Бенгази убиен американскиот амбасадор

А1 On - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија, Џ.Кристофер Стивенс и тројца службеници на американскиот конзулат во Бенгази, се убиени во напад на конзулатот.

Американскиот амбасадор во Либија убиен при нападот врз Конзултот на САД во Бенгази

Алфа - 12.09.2012

При вчерашниот напад врз американскиот Конзулат во либискиот град Бенгази загинаа амбасадорот на САД во Либија и уште тројца вработени во дипломатското претставништво, јави телевиизјата Ал Џазира, ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Кајгана - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија и уште тројца службеници од амбасадата биле убиени во вторникот вечерта во напад чија цел бил автомобилот на амбасадорот во градот Бенгази, изјави либиски функционер.

Американскиот амбасадор Кристофер Стивенс е убиен во Либија

А1 On - 12.09.2012

Американскиот амбасадор и уште три члена од персоналот на американската амбасада во Либија се убиени од вооружени исламистички трупи, кои отовориле оган на козулатот на САД во либискиот град Бенгази.

Импресивна биографија на убиениот американски амбасадор во Либија

А1 On - 12.09.2012

Џон Кристофер Стивенс, американскиот амбасадор кој беше убиен во нападот на американскиот козулат во Бенгази, бил назначен за амбасадор од актуелниот претседател Барак Обама на 23 јануари годинава.

Убиството на американскиот амбасадор во Либија остро осудено од Обама, НАТО и ЕУ

Дневник - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Претседателот Обама го потврди убиството на амбасадорот Стивенс во Либија

А1 On - 12.09.2012

Американскиот амбасадор Барак Обама преку писмена изјава потврди дека амбасадорот Кристофер Стувен и уште тројца вработени во американскиот конзулат во Бенгази се убиени во напад на радикални ...

Либија се извини за убиството на американскиот амбасадор

Кајгана - 12.09.2012

Либија му се извини на Вашингтон и вети дека ќе ги казни виновниците за убиството на амбасадорот на САД во нападот врз конзулатoт на САД во Бегнази, насилство поттикнато од филмот кој наводно го ...

Либија се извини за смртта на американските дипломати

Н.Македонија - 12.09.2012

Либија денеска упати извинување до американскиот народ и влада поради смртта на американскиот амбасадор и тројцата конзуларни службеници во Бенгази Либискиот премиер Абдурахим Ел Кеиб се извини на ...

Осуда за убиството на американскиот амбасадор во Либија

Алфа - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, го осуди нападот врз Конзулатот на САД во Бенгази, при што загинаа четири луѓе, меѓу кои и американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивен.

Либија се извини за убиството на американскиот амбасадор

А1 On - 12.09.2012

Либија денеска му се извини на Вашингтон и вети дека ќе ги казни виновниците за убиството на амбасадорот на САД во нападот врз конзулатoт на САД во Бегнази, насилството поттикнато од филмот кој ...

Обама: Правдата ќе биде задоволена

Алфа - 12.09.2012

По шокираноста, решеност: Нема оправдување за бесмисленото насилство, реагираше американскиот претседател Барак Обама на убиството на американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивенс и уште тројца ...

Нападнат американскиот конзулат во Либија, еден загинат

+инфо - 12.09.2012

Државната секретарка на САД Хилари Клинтон потврди дека службеник на Стејт департментот во изминатата ноќ бил убиен во напад врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, и го осуди ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

+инфо - 12.09.2012

А мериканскиот амбасадор Кристофер Стивенс е меѓу четворицата загинати во ракетниот напад врз американскиот конзулат во Бенгази.

Четворица убиени во нападот врз конзулатот на САД во Бенгази

+инфо - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик-министер за внатрешни ...

Приврзаници на Гадафи го нападнале конзулатот на САД во Бенгази

+инфо - 12.09.2012

Висок либиски официјален претставник ги обвини приврзаниците на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи за ракетен напад во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс и ...

Лондон збунет по убиството на амбасадорот на САД во Либија

+инфо - 12.09.2012

Убиството на амбасадорот на САД во Либија, за време на неговата службена посета на Конзулатот во Бенгази, предизвика збунетост кај официјален Лондон и кај британските медиуми.

Обама, НАТО и ЕУ го осудија убиството на американскиот амбасадор во Либија

+инфо - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Антитерористички тим на американски маринци заминува во Либија

+инфо - 12.09.2012

САД во Либија ќе испратат тим маринци специјализирани за антитерористичка борба, по нападите синоќа во Бенгази, во кои се убиени четворица Американци, меѓу кои и амбасадорот, изјави денеска ...

Либија се извини за смртта на американските дипломати

+инфо - 12.09.2012

Либија денеска упати извинување до американскиот народ и влада поради смртта на американскиот амбасадор и тројцата конзуларни службеници во Бенгази.

Први фотографии од убиениот американски амбасадор

+инфо - 12.09.2012

Западните и либиските медиуми ги објавија првите фотографии на убиениот американски амбасадор во Либија. Амбасадорот Кристофер Стивенс веројатно се задушил во нападот на дваесетина милитанти врз ...

Хилари Клинтон потврди дека американски службеник бил убиен во напад врз конзулатот во Бенгази

МРТ - 12.09.2012

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон потврди дека службеник на американскиот Стејт департмент изминатата ноќ бил убиен во напад врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, и го осуди ...

Хилари Клинтон потврди дека американски службеник бил убиен во напад врз конзулатот во Бенгази

Сител - 12.09.2012

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон потврди дека службеник на американскиот Стејт департмент изминатата ноќ бил убиен во напад врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, и го осуди ...

ВИДЕО: Американскиот амбасадор во Либија загина при нападот врз Конзултот на САД во Бенгази

Либертас - 12.09.2012

При вчерашниот напад врз американскиот Конзулат во либискиот град Бенгази загинаа амбасадорот на САД во Либија и уште тројца вработени во дипломатското претставништво, јави телевизијата Ал Џазира, ...

Американскиот амбасадор во Либија и тројца службеници убиени во ракетен напад

Либертас - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Кирилица - 12.09.2012

Според телевизијата, амбасадорот починал од задушување при пожарот што избувна во Конзулатот за време на нападот. При пожарот зградата на Конзулатот е речиси целосно уништена.

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Канал5 - 12.09.2012

Американскиот амбасадор во Либија и уште тројца дипломати се убиени во напад на радикални исламисти врз конзултатот на САД во Бенгази.

Триполи: Приврзаници на Гадафи го нападнале конзулатот на САД во Бенгази

Либертас - 12.09.2012

Висок либиски официјален претставник ги обвини приврзаниците на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи за ракетен напад во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс и ...

Американскиот амбасадор во Либија убиен при нападот врз Конзултот на САД

МРТ - 12.09.2012

При вчерашниот напад врз американскиот Конзулат во либискиот град Бенгази загинаа амбасадорот на САД во Либија и уште тројца вработени во дипломатското претставништво, јави телевиизјата Ал Џазира, ...

Осуди за убиството на американскиот амбасадор во Либија

Либертас - 12.09.2012

Американскиот претседател Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Убиени американскиот амбасадор во Либија и тројца службеници на конзултот

МРТ - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

САД ја евакуираат својата дипломатска мисија од Бенгази

МРТ - 12.09.2012

САД ја евакуираат својата дипломатска мисија во Бенгази, пренесоа руските медиуми, повикувајќи се на арапските телевизии.

Антитерористички тим на американски маринци заминува за Либија

Сител - 12.09.2012

САД во Либија ќе испратат тим маринци специјализирани за антитерористичка борба, по нападите во вторникот во Бенгази во кои се убиени четворица Американци, меѓу кои и амбасадорот, изјави денеска ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Сител - 12.09.2012

Група воорежени радиклани исламисти синоќа упаднале и го запалиле американскиот конзулат во либискиот град Бенгази. Претходно зградата била мета на ракетни гранати од блиската фарма.

Објавени фотографии од убиениот американски амбасадор

Кирилица - 12.09.2012

Амбасадорот Кристофер Стивенс веројатно се задушил во нападот на дваесетина милитанти врз конзулатот во Бенгази. Напаѓачите биле вооружени со автоматско оружје и ракетни фрлачи.

ФОТО:Вознемирувачки фотографии од убиениот американски амбасадор

Вечер - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

Убиен американскиот амбасадор во Бенгази!

Вечер - 12.09.2012

Демонстрантите пред Амбасадата на САД во Каиро го искинаа и запалија американското знаме поради филм кој муслиманските верници го сметаат за навредлив Американскиот амбасадор во Либија Кристофер ...

Нападнат американски конзулат во Бенгази, убиен американски службеник

Точка - 12.09.2012

Еден американски службеник е убиен, а друг повреден во напад на вооружена група на американскиот конзулат во либискиот град Бенгази.

Судири поради вестернот во кој се навредува Мухамед, убиен и американскиот амбасадор?

Точка - 12.09.2012

Американскиот амбасадор во Либија и тројца службеници од Амбасадата се убиени во вооружен напад на група исламисти на конзулатот на САД во Бенгази, јавуваат некои медиуми, протестирајќи поради филмот ...

Обама го потврди убиството на амбасадорот на САД во Либија

Точка - 12.09.2012

Американскиот претседател, Барак Обама, потврди дека се убиени американскиот амбасадор во Либија и уште тројца дипломати на САД во нападот на радикалните исламисти на конзулатот во Бенгази.

Клинтон потврди дека американски службеник бил убиен во Бенгази

Курир - 12.09.2012

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон потврди дека службеник на американскиот Стејт департмент изминатата ноќ бил убиен во напад врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, и го осуди ...

ВИДЕО: Нападнат американски конзулат во Бенгази, убиен американски службеник

Нетпрес - 12.09.2012

Еден американски службеник е убиен, а друг повреден во напад на вооружена група на американскиот конзулат во либискиот град Бенгази.

ВИДЕО: Исламисти упаднаа во конзулат на САД во Либија поради филм

eReporter - 12.09.2012

Еден американски дипломат е убиен, а друг повреден кога вооружена група го нападнала конзулатот на Либија во Бенгази и ја запалиле зградата.

Судири поради вестернот во кој се навредува Мухамед, убиен и американскиот амбасадор?

Нетпрес - 12.09.2012

Американскиот амбасадор во Либија и тројца службеници од Амбасадата се убиени во вооружен напад на група исламисти на конзулатот на САД во Бенгази, јавуваат некои медиуми, протестирајќи поради филмот ...

Исламисти го гранатираа конзулатот на САД во Бенгази

Фама - 12.09.2012

Еден американски службеник е убиен, а еден ранет кога вооружена група извршила напад на конзулатот на САД во либискиот град Бенгази и ја запалиле зг радата.

Убиен американскиот амбасадор во Либија

еВести - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

Загина американскиот конзул во Либија

Sky - 12.09.2012

Американскиот конзул во Либија, Кристофер Стивенс и уште тројца вработени во Амбасадата се убиени во либискиот град Бенгази, при вчерашниот напад на дипломатското преставништво.

Убиен американскиот амбасадор во Либија - вознемирувачки фотографии!

Таратур - 12.09.2012

Амбасадорот Кристофер Стивенс бил убиен при вчерашниот напад врз дипломатското претставништво на САД во Бенгази Амбасадорот на САД во Либија, Кристофер Стивенс , и тројца американски службеници се ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

БезПардон - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија и уште тројца службеници од амбасадата биле убиени во вторникот вечерта во напад чија цел бил автомобилот на амбасадорот во градот Бенгази, изјави либиски функционер.

ФОТО: Вознемирувачки фотографии од убиениот американски амбасадор

Курир - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

Обама го потврди убиството на амбасадорот на САД во Либија

Нетпрес - 12.09.2012

Американскиот претседател, Барак Обама, потврди дека се убиени американскиот амбасадор во Либија и уште тројца дипломати на САД во нападот на радикалните исламисти на конзулатот во Бенгази.

Обама, Шулц и Расмунсен со заедничка остра реакција на нападот во Либија

еВести - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Приврзаници на Гадафи го убиле американскиот амбасадор во Либија

Курир - 12.09.2012

Висок либиски официјален претставник ги обвини приврзаниците на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи за ракетен напад во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс и ...

Убиен амбасадорот на САД во Либија

Press24 - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази.

Западот остро го осуди убиството на американскиот амбасадор

Курир - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Објавени првите фотографии на убиениот американски амбасадор (ФОТО)

eReporter - 12.09.2012

Западните и либиските медиуми попладнево ги објавија првите фотографии на убиениот американски амбасадор во Либија. Амбасадорот Кристофер Стивенс веројатно се задушил при нападот на дваесетина ...

Вознемирувачки фотографии: Убиен американскиот амбасадор во Либија (18+)

Primetime - 12.09.2012

Информацијата која го потресе светот е дека американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, е убиен во нападот што бил извршен синоќа врз американската амбасада во Бенгази, Либија.

Пукано врз американскиот конзулат во Либија, еден полицаец убиен

Макфакс - 12.09.2012

Вооружени луѓе подметнале пожар во американскиот конзулат во Бенгази во источниот дел на Либија, и ноќта кон средата стрелале во зграда, при што едно лице е убиено, јави AFP повикувајќи се на ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Макфакс - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија и уште тројца службеници од амбасадата биле убиени во вторникот вечерта во напад чија цел бил автомобилот на амбасадорот во градот Бенгази, изјави либиски функционер во ...

Либија се извини за убиството на американскиот амбасадор

Макфакс - 12.09.2012

Либија во средата му се извини на Вашингтон и вети дека ќе ги казни виновниците за убиството на амбасадорот на САД во нападот врз конзулатoт на САД во Бегнази, насилството поттикнато од филмот кој ...

Русија е загрижена поради нападот на американските дипломати

Макфакс - 12.09.2012

Русија изрази длабока загриженост по повод нападот во либискиот град Бенгази, во кој загина американскиот амбасадор, оценувајќи дека се работи за „манифестирање на тероризам“.

Либија: Двајца од убиените дипломати загинале при евакуација

Макфакс - 12.09.2012

Двајца од четворицата убиени Американци загинале во пукотницата при обидот да бидат евакуирани од страна на припадници на силите на САД, соопшти заменик либискиот министер за надворешни работи, Ванис ...

Клинтон потврди дека американски службеник бил убиен во Бенгази

Денешен - 12.09.2012

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон потврди дека службеник на американскиот Стејт департмент изминатата ноќ бил убиен во напад врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, и го осуди ...

Убиени американскиот амбасадор во Либија на САД во Бенгази

Денешен - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Inpress - 12.09.2012

Бенгази, 12. септември 2012 (ИНПРЕС) Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази.

САД ја евакуираат својата дипломатска мисија од Бенгази

Денешен - 12.09.2012

САД ја евакуираат својата дипломатска мисија во Бенгази, пренесоа руските медиуми, повикувајќи се на арапските телевизии.

Шокираност на официјален Лондон по убиството на амбасадорот на САД

Денешен - 12.09.2012

Убиството на амбасадорот на САД во Либија, за време на неговата службена посета на Конзулатот во Бенгази, предизвика шокираност и збунетост на официјален Лондон и на британските медиуми.

Обама, НАТО и ЕУ остро го осудија убиството на американскиот амбасадор во Либија

Денешен - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Во Либија убиен амбасадорот на САД

Maxim - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази.