TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kаков е менталниот склоп на тие што бараат делустрација?

Дневник - 18.01.2014

СДСМ сака делустрација и рехабилитација на веќе лустрираните за да може при евентуално доаѓање на власт да продолжи да ги контролира животите на политичките неистомисленици и со тоа да ги елиминира ...

Се вознемирија кодошите и нивните апологети

Дневник - 18.01.2014

Повторно се вкрстија копјата за лустрацијата. И во јавноста, и во Собранието, и на порталите, и во весниците... Се коментира, дебатира, се реплицира, се враќа со контрареплики. И сето тоа е легитимно.

Kаков е менталниот склоп на тие што бараат делустрација?

Курир - 18.01.2014

СДСМ сака делустрација и рехабилитација на веќе лустрираните за да може при евентуално доаѓање на власт да продолжи да ги контролира животите на политичките неистомисленици и со тоа да ги елиминира ...

Заврши собраниската расправа за новиот состав на лустрациската комисија

Канал5 - 17.01.2014

Сатанизација на историјата или заштита на кодошите поради стари долгови? Веќе втор ден власта и опозицијата се во собраниска расправа по предлогот за нов состав на Лустрациската комисија.

Гласање за лустраторите в понеделник

Утрински - 17.01.2014

Парламентот има проблем да обезбеди двотретинско мнозинство И по петтиот повик на спикерот на парламентот Трајко Вељаноски да се повикаат пратениците, денеска попладне едвај се собраа околу шеестина ...

НЕМА КВОРУМ ЗА ВТОР МАНДАТ НА КОМИСИЈАТA ЗА ЛУСТРАЦИЈА

Телма - 17.01.2014

Во отсуство на речиси сите пратеници од опозицискиот блок, владејачките партиои не обезбеди двотретинско мнозинство за да се изгласа втор мандат на Комисијата за лустрација,.

Продолжува собраниската дебата за составот на Комисијата за лустрација

24 Вести - 17.01.2014

Собранието денеска во рамките на 82. седница треба да ја продолжи расправата за Предлог одлуката за избор на претседател, заменик-претседател и членови на Комисијата за верификација на фактите.

Гордан Георгиев: Ќе ги рехабилитираме лустрираните

Дневник - 17.01.2014

Kога СДСМ ќе ја освои власта, ќе донесе нов закон, спротивен на оној за лустрација, со кој практично би се рехабилитирале дел од тие за кои Kомисијата за верификација на фактите веќе донела одлука ...

Заврши собраниската расправа за новиот состав на Лустрациската комисија

Нетпрес - 17.01.2014

Пратениците во Собранието денеска ја завршија расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на факти. За член и претседател на Комисијата е предложен Томе Аџиев, кој и во изминатите три ...

Пратениците ја завршија расправата за составот на Лустрациска

Press24 - 17.01.2014

Македонските пратеници денеска ја завршија расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на факти. За член и претседател на Комисијата е предложен Томе Аџиев кој и во изминатите три ...

Заврши расправата за составот на Комисијата за лустрација

Сител - 17.01.2014

Собранието на Република Македонија денеска ја заврши расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на факти. За член и претседател на Комисијата е предложен Томе Аџиев кој и во изминатите ...

Собранието дебатира за лустрацијата

Алфа - 17.01.2014

Иако се единствени од опозицискиот блок што дадоа кандидат за Лустрациска либералите сметаат дека е потребно процесот да се ревидира и да се врати во вистинската насока.

Заврши денешната расправата за новиот состав на Лустрациска

Макфакс - 17.01.2014

За едните од историско значење, а за другите дефектен процес за менување на историјата и алатка за злоупотреба и демонски циркус на власта, беа оцените во петокот на претставниците од власта и ...

Кворумот ги закочи лустраторите

А1 On - 17.01.2014

Собранието денеска не го изгласа новиот состав на Комисијата за верификција на фактите. Во ската имаше само 67 пратеници. Власта не успеа да обезбеди двотретинско мнозинство, односно 82 пратреници, ...

СОБРАНИЕ: Заврши расправата за лустрациската комисија

Телеграф - 17.01.2014

Во текот на дебатата, опозицијата се спротивстави на предлогот Томе Аџиев повторно да биде претседател на Комисијата Собранието ја заврши расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на ...

Собраниска дебата за Комисијата за лустрација

Р.С.Европа - 17.01.2014

Македонското Собрание денеска во рамки на 82. седница треба да ја продолжи расправата за Предлог одлуката за избор на претседател, заменик-претседател и членови на Комисијата за верификација на ...

Членовите на комисијата за лустрација ќе одат на нов конкурс

Сител - 17.01.2014

Комисијата за лустрација ќе бара втора шанса. Не помина предлог листата со членови и претседател за новиот лустраторски состав. Власта не успеа да обезбеди двотретинско мнозинство, па согласно ...

За Аџиев немаше кворум, лустраторите одложени за понеделник

+инфо - 17.01.2014

Во отсуство на опозицијата, попладнево владејачкото парламентарно мнозинство собра шеесетина пратеници во салата и не обезбеди двотретинско мнозинство за да се изгласа втор мандат на Комисијата за ...

Продолжува собраниската дебата за составот на Комисијата за лустрација

Таратур - 17.01.2014

Собранието денеска во рамките на 82. седница треба да ја продолжи расправата за Предлог одлуката за избор на претседател, заменик-претседател и членови на Комисијата за верификација на фактите.

Наместо за членовите на комисијата- дебата за процесот на лустрацијата

Нова ТВ - 17.01.2014

Продолжи собраниската седница за избор на нови членови на Комисијата на верификација на фактите. Пратеникот на СНСМ, Драгиша Милетиќ повторно побара да се отворат сојузните архиви, зашто рече ...

Заврши денешната расправа за новиот состав на Лустрациска

Канал 77 - 17.01.2014

За едните од историско значење, а за другите дефектен процес за менување на историјата и алатка за злоупотреба и демонски циркус на власта, беа оцените во петокот претставниците од власта и ...

Лустраторите в понеделник пред пратениците

Вечер Прес - 17.01.2014

Собранието на Република Македонија вчера ја заврши расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на фактите. Гласањето е закажано в понеделник во 15 часот, бидејќи на вчерашната седница ...

Заврши собраниската расправа за новиот состав на Лустрациската комисија

Точка - 17.01.2014

Пратениците во Собранието денеска ја завршија расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на факти. За член и претседател на Комисијата е предложен Томе Аџиев, кој и во изминатите три ...

Заврши расправата за составот на Комисијата за лустрација

Бриф - 17.01.2014

Собранието на Република Македонија денеска ја заврши расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на факти. За член и претседател на Комисијата е предложен Томе Аџиев кој и во изминатите ...

Продолжува собраниската расправа за новиот состав на Комисијата за лустрација

Република - 17.01.2014

Во Собранието денеска продолжува расправата за Предлог одлуката за избор на претседател, заменик-претседател и членови на Комисијата за верификација на фактите.

Заврши расправата за составот на Комисијата за лустрација

Република - 17.01.2014

Собранието на Република Македонија денеска ја заврши расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на факти. За член и претседател на Комисијата е предложен Томе Аџиев кој и во изминатите ...

Процесот на лустрација, наместо составот на Комисијата, тема на собраниската дебата

Канал5 - 16.01.2014

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 82. седница ја започна расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на факти. Во фокусот на дебатата беше севкупниот процес на ...

Жестока дебата за изборот на новите членови на Комисијата за лустрација

Канал5 - 16.01.2014

Изборот на нови членови на Комисијата за верификација на фактите ги скара пратениците од власта и од опозицијата. Кој кодошел и колку кодоши има сега во редовите на спротивниот политички табор? Ова ...

Лустрацијата е прочистување или морбидна забава на власта?

Телма - 16.01.2014

Лустрацијата е морбидна забава на Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ, велат од СДСМ кои, на дебатата на денешната седница, на која требаше да се расправа за новиот состав на Комисијата за лустрација, уште ...

Димовски: Процесот на лустрација треба да продолжи потврдо

Вест - 16.01.2014

Пратениците, место да расправаат за новиот состав на Комисијата за лустрација, вчера отворија жестока дебата за процесот на лустрација, а на моменти од говорница лустрираа и прогласуваа жртви, ...

Лустраторите и Аџиев без поддршка од СДСМ

Утрински - 16.01.2014

Наместо расправа околу новиот состав на Комисијата за верификација на фактите, денеска целата собраниска дебата се насочи на процесот на лустрација, кој опозицијата го нарече „монструозен“.

Лустрација, обвинувања за политизирање на процесот

Алсат-М - 16.01.2014

Лустрацијата повторно ги судри партиите во Собранието, поради, како што обвини опозицијата, нејзината политизација. Дебатата се случи за време на назначувањето на новиот состав на Комисијата за ...

Аџиев повторно за прв лустратор, СДСМ продолжува со бојкотот

Дневник - 16.01.2014

Томе Аџиев да остане претседател на Kомисијата за верификација на фактите во уште еден мандат од пет години, предложи вчера собраниската Kомисија за избори и именувања.

Дебата за лустрацијата: Прочистување или демонски циркус на власта

Нова ТВ - 16.01.2014

Образложувајќи дека предлозите за нов состав на Комисијата за верификација на фактите се донесени како резултат на консултации со сите политички партии, Илија Димовски од ВМРО - ДПМНЕ изрази жалење ...

Утре продолжува собраниската расправа за новиот состав на Комисијата за лустрација

Сител - 16.01.2014

Собранието на Република Македонија утре ќе ја продолжи расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на факти. За член и претседател на Комисијата е предложен Томе Аџиев кој и во ...

Макрадули: Субрата Рој и Орбан ли ви ја поддржаа лустрацијата?!

+инфо - 16.01.2014

Жестока расправа имаше денеска меѓу власта и опозицијата на собраниската седница за изборот и именувањето на новите членови на Комисјата за верификација на фактите.

Контроверзите на процесот на лустрацијата

Нова ТВ - 16.01.2014

Процесот на лустрација во изминатите пет години го следеа многу контроверзи- почнувајќи од мандатот на претседателот, преку забелешките на Европската комисија, па се до прогласување за неуставни на о ...

Расправата за новиот состав на комисијата за лустрација продолжува утре

Press24 - 16.01.2014

Собранието на Република Македонија утре ќе ја продолжи расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на факти. За член и претседател на Комисијата е предложен Томе Аџиев кој и во ...

(ВИДЕО) Шеќеринска: Како не му е срам на Аџиев?

А1 On - 16.01.2014

Говорејќи за изборот на нов состав на Комисијата за лустрација, пратеничката Радмила Шекеринска, рече дека мнозинството во оваа држава веруваат дека правдата на крајот победува и дека неправдите ...

ВИДЕО Како не му е срам на Аџиев?

+инфо - 16.01.2014

Ако денеска толку лесно ги изговарате имињата на жртвите кои што наводно сакате да ги рехабилитирате, да им помогнете, да им возвратите, погледнете и прочитајте што зборуваат нивните наследници, ...

(ВИДЕО) Ивановски: Со Законот за лустрација се уништува минатото, сегашноста и иднината на многу луѓе

А1 On - 16.01.2014

„Ќе направам една паралела. Македонија беше за жал, можеби и единствената држава заедно со Северна Кореа која што не го одбележа и не даде свој пиетет на смртта на врвниот борец за човековите права ...

Пратениците и утре ќе расправаат за составот на Комисијата за верификација на факти

Курир - 16.01.2014

Собранието на Република Македонија утре ќе ја продолжи расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на факти. За член и претседател на Комисијата е предложен Томе Аџиев кој и во ...

(ВИДЕО) Ивановски: Како Македонија отиде напред со лустрацијата на Славко Јаневски?

А1 On - 16.01.2014

„Лустрацијата да не биде временски ограничена да трае континуирано бидејќи во основата на овој процес е правдата и вистината. Кој од вас ќе ми каже зошто баш се бара таа вистина до 2006 година, а не ...

„Кодошите“ го окупираа Собранието

Алфа - 16.01.2014

Во дебатата за новиот состав на Комисијата за лустрација се разви полемика околу легитимитетот на процесот и ефектите што тој ги предизвика. Власта смета дека тој не само што е законски, туку и во ...

ВИДЕО Ивановски: Дали Македонија отиде напред оти го лустриравте Славко Јаневски?

+инфо - 16.01.2014

Кој од вас ќе ми каже зошто баш се бара таа вистина до 2006 година, а не до 2007, а не до 2008, а не до 2009, како баш до 2006, како со нож торта ја пресековте? Тоа е политиканството и партизираноста ...

ВИДЕО Ивановски: ВМРО-ДПМНЕ да ги открие кодошите кои седат во власта

+инфо - 16.01.2014

Она што не можеме да се согласиме е начинот на кој што вие го извитоперивте, го изменивте, го уништивте и го направивте процесот на лустрација ваш став во раката за пресметки и уништување на ...

(ВИДЕО) Спасовски: Нема поголем кодошлук од сега

А1 On - 16.01.2014

Според пратеникот Оливер Спасовски процесот на лустрација се вклопува во амбиентот на водењето на генерална политика од страна на ВМРО ДПМНЕ. Овој процес, рече, кој се спроведува е политички ...

ВИДЕО Спасовски: Со овој процес на лустрација ја делите и раскарувате Македонија

+инфо - 16.01.2014

Како и на кој начин се практицира спроведувањето на овој процес на лустрација на Република Македонија покажува дека самиот процес се вклопува во амбиентот на водењето на генерална политика од страна ...

Макрадули:Лага е законот или Субрата Рој и Орбан ли ви ја поддржаа лустрацијата?!

Локално - 16.01.2014

Жестока расправа имаше денеска меѓу власта и опозицијата на собраниската седница за изборот и именувањето на новите членови на Комисјата за верификација на фактите.

Ивановски: Со Законот за лустрација се уништува минатото, сегашноста и иднината на многу луѓе (ВИДЕО)

Sky - 16.01.2014

Извадок од говорот на пратеникот Игор Ивановски, седница бр.82 на Собранието на Република Македонија: Интегрален текст: Ќе направам една паралела. Македонија беше за жал, можеби и единствената држава ...

(ВИДЕО) Шекеринска: ДПМНЕ е добра во математика, да множи имот, а да дели народ

Бриф - 16.01.2014

Почитувани граѓани мислам дека мнозинството од нас во оваа држава веруваме дека правдата на крајот победува. И дека неправдите сега, вчера, завчера, во изминатите години, некогаш ќе се исправат.

Аџиев чека потврда од пратениците

Фактор - 16.01.2014

Собранието на денешната седница пред себе го има новиот состав на Комисијата за верификација на фактите. Доколку пратениците дадат зелено светло, Томе Аџиев ќе добие уште еден мандат на чело на ...

(ВИДЕО) Ивановски: Ајде Илија Димовски, биди чесен и кажи ги удбашите кои седат во раководството на ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 16.01.2014

Извадок од говорот на пратеникот Игор Ивановски, седница бр.82 на Собранието на Република Македонија. Ќе направам една паралела. Македонија беше за жал, можеби и единствената држава заедно со Северна ...

Шекеринска: ДПМНЕ е добра во математика, да множи имот, а да дели народ (ВИДЕО)

Sky - 16.01.2014

- Мнозинството од нас во оваа држава веруваме дека правдата на крајот победува. И дека неправдите сега, вчера, завчера, во изминатите години, некогаш ќе се исправат , изјави денеска пратеничката ...

Како не му е срам на Аџиев?

Локално - 16.01.2014

Ако денеска толку лесно ги изговарате имињата на жртвите кои што наводно сакате да ги рехабилитирате, да им помогнете, да им возвратите, погледнете и прочитајте што зборуваат нивните наследници, ...

(ВИДЕО) Ивановски до Димовски: Лага е дека СДСМ е против лустрацијата

Либертас - 16.01.2014

Она што не можеме да се согласиме е начинот на кој што вие го извитоперивте, го изменивте, го уништивте и го направивте процесот на лустрација ваш став во раката за пресметки и уништување на ...

ВМРО-ДПМНЕ да ги открие кодошите кои седат во власта

Локално - 16.01.2014

Она што не можеме да се согласиме е начинот на кој што вие го извитоперивте, го изменивте, го уништивте и го направивте процесот на лустрација ваш став во раката за пресметки и уништување на ...

(ВИДЕО) Ивановски: Како Македонија отиде напред со лустрацијата на Славко Јаневски?

Бриф - 16.01.2014

Пратеникот Игор Ивановски на 82. седница на Собранието на Република Македонија рече дека лустрацијата не треба да биде временски ограничена, туку да трае континуирано бидејќи во основата на овој ...

Рецензија: Томе Аџиев реизбран за претседател на Лустрација, во составот само тројца нови членови

СПФМ - 16.01.2014

Првата информација што ја добива гледачот/читателот е дека Комисијата за избори и именувања во Собранието на Република Македонија со мнозинство гласови го избрала новиот состав на Лустрациската ...

(ВИДЕО) Шеќеринска: Како не му е срам на Аџиев?

Либертас - 16.01.2014

Говорејќи за изборот на нов состав на Комисијата за лустрација, пратеничката Радмила Шекеринска, рече дека мнозинството во оваа држава веруваат дека правдата на крајот победува и дека неправдите ...

(ВИДЕО) Спасовски: Со овој процес на лустрација ја делите и раскарувате Република Македонија

Бриф - 16.01.2014

Пратеникот Оливер Спасовски од СДСМ на 82. седница на Собранието на Република Македонија дискутираше за законот за лустрација. -Како и на кој начин се практицира спроведувањето на овој процес на ...

Лустраторите повторно на тест

Вечер Прес - 16.01.2014

Новиот состав на Комисијата за верификација на фактите не доби поддршка од пратениците. За избор на предложените членови потребно е двотретинско мнозинство.

Власта не успеа да ги протне старо-новите лустратори,сега СДСМ ќе треба да предложи претседател на лустрациска

Локално - 16.01.2014

Новиот состав на Комисијата за верификација на фактите не успеа да доби поддршка од две третини од пратениците. Поради тоа постапката за избор на нови лустратори ќе се врати на почеток,а во ...

Аџиев повторно предложен за претседател

Н.Македонија - 16.01.2014

Томе Аџиев за претседател на Комисијата за верификување на фактите, а Асан Лума, стоматолог од Тетово, за негов заменик предложи собраниската комисија за прашања на изборите и именувањата на ...

ВМРО-ДПМНЕ и натаму ќе лустрира, СДСМ ќе рехабилитира

Н.Македонија - 16.01.2014

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 82. седница ја започна расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на факти. Во фокусот на дебатата беше севкупниот процес на ...

Собраниската расправа за состав на Лустрациска продолжува утре

Lider - 16.01.2014

Собранието на Република Македонија утре ќе ја продолжи расправата за новиот состав на Комисијата за верификација на факти. За член и претседател на Комисијата е предложен Томе Аџиев кој и во ...

Аџиев повторно е предложен за прв човек на Комисијата за лустрација

Алсат-М - 15.01.2014

Томе Аџиев, досегашниот претседател на комисијата за лустрација, повторно е предложен за прв човек на ова тело. Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ја почнаа постапката ...

Старо - нов состав на Комисијата за лустрација

Телма - 15.01.2014

Комисијата за прашања на избори и именувања ќе му предложи на Собранието Томе Аџиев повторно да биде избран за претседател на Комисјата за лустрација, а негов заменик Асан Лума.

Аџиев повторно претседател, Дамјановски извиси

24 Вести - 15.01.2014

Томе Аџиев повторно претседател на лустраторите. власта даде поддршка и за порпаролот Предраг Димитровски како и за дел од старите лустратори. Во комисијата влегува и Ристана Лалчевска како и ...

Аџиев: И покрај опструкциите, успешно го завршивме предвиденото

24 Вести - 15.01.2014

Заврши пет-годишниот мандат на првиот состав лустратори. За овој период за соработници или налогодавачи во тајните служби прогласиле 124 лица, од кои 33 умрени.

Предлог-одлуката за нови членови на лустрациска на собраниска комисија

Утрински - 15.01.2014

Новиот состав на Комисијата за верификација на факти се очекува првично да биде познат по денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

Предлог-одлуката за нови членови на лустрациска на собраниска комисија

24 Вести - 15.01.2014

Новиот состав на Комисијата за верификација на факти се очекува првично да биде познат по денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

Лустрациска за пет години открила 124 соработници на тајните служби

Вест - 15.01.2014

Во изминатите пет години Комисијата за верификација на фактите прогласи 124 лица за наредбодавачи и соработници или соработници со поранешните тајни служби.

Нов состав на Комисијата за лустрација

Канал5 - 15.01.2014

Новиот состав на Комисијата за верификација на факти ќе биде познат по денешната седница на собраниската комисија за прашања на изборите и именувањата.

Предложен новиот состав на Комисијата за лустрација

24 Вести - 15.01.2014

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ја почнаа постапката за избор на нов состав на членовите на Комисијата за верифакција на факти.

Од 30 илјади досиеја, лустраторите откриле 124 соработници

Канал5 - 15.01.2014

По завршувањето на петгодишниот мандат, лустраторите излегоа со резултати. Томе Аџиев објави дека се проверени околу 30 илјади досиеја, а лустрирани 124 поранешни и сегашни функционери, кои во ...

Лустраторите проверија досиеја на tриесет илјади лица

Телма - 15.01.2014

Речиси 30 илјади лица во изминатите пет години биле проверени дали биле соработници на поранешните тајни служби. За 124-ца, лустраторите утврдиле дека биле или наредбодавачи или соработувале со ...

СДСМ одби да учествува во формирањето на Лустрациска, Аџиев пак предложен за претседател

Вест - 15.01.2014

За член и претседател на Комисијата за лустрација вчера во собраниската Комисија за избори и именувања повторно беше предложен Томе Аџиев, кој и во изминатите три години беше на оваа позиција.

Аџиев повторно за прв лустратор

Утрински - 15.01.2014

Владиното мнозинство во комисијата највеќе се потпира на стариот состав. Меѓу лустраторите има само неколку нови имиња Со осум гласа „за“ три „против“ и еден воздржан членовите на Собраниската ...

Кои ќе бидат новите членови на Комисијата за лустрација - Аџиев пак претседател

Канал5 - 15.01.2014

Власта предлага и промена на Законот на лустрација се со цел поголема ефикасност за разрешување на оние кои се прогласени за кодоши. Со четири членови ќе се поднови Комисијата за лустрација.

Уште еден петгодишен мандат за првиот лустратор Томе Аџиев

Канал5 - 15.01.2014

Уште еден петгодишен мандат за Томе Аџиев како претседател на Комисијата за верификување на фактите. Со осум гласа За , три против и еден воздржан , собраниската комисија го избра Аџиев повторно да ...

Томе Аџиев реизбран за претседател на Лустрациска

Кајгана - 15.01.2014

Собраниската комисија за избори и именување претседателскиот мандат во Комисијата за верификација на фактите повторно му го довери на старо- новиот претседател, Томе Аџиев, откако синоќа по предлог ...

Собраниската комисија ќе избира нови лустратори

Нова ТВ - 15.01.2014

Денеска на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата треба да се одреди новиот состав на Комисијата за верификација на факти. Покрај кандидатурите на сите догешни членови на ...

Предлог-одлуката за нови членови на лустрациска на собраниска комисија

Нетпрес - 15.01.2014

Првичниот нов состав на Комисијата за лустрација денеска би требало да биде познат по седницата на собраниската комисија за прашања на избори и именувања.

Денеска се избираат новите лустратори

+инфо - 15.01.2014

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска треба да го одреди новиот состав на Комисијата за верификација на факти, попозната во јавноста како Лустрациска.

Кои ќе бидат новите лустратори?

Press24 - 15.01.2014

По денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата се очекува конечно да бидат познати имињата на новиот состав на Комисијата за верификација на факти.

Собраниска комисија ќе го бира новиот состав на лустрациска

Макфакс - 15.01.2014

Собраниската Комисија за изборни прашања и именувања на денешната седница треба да го изгласа новиот состав на Комисијата за верификација на фактите На конкурсот што заврши минатата недела беа ...

За пет години лустрирани 124 лица, прочешлани околу 30.000 лица

Нетпрес - 15.01.2014

Од 2009 година до денеска се лустрирани вкупно 124 лица, а се разгледани досиејата на вкупно 29.147 лица, истакна денеска првиот човек на лустрација, Томе Аџиев.

За пет години Лустрациска откри 124 соработници на тајните служби

Press24 - 15.01.2014

Комисијата за верификација на фактите за пет години работа откри прогласи 124 лица за наредбодавачи и соработници или соработници со поранешните тајни служби, од кои 106 се поранешни извршители на ...

Аџиев: За пет години лустрирани 124 луѓе, 33 починати

Нова ТВ - 15.01.2014

Во изминатите пет години Комисијата за верификација на фактите прогласи 124 лица за наредбодавачи и соработници или соработници со поранешните тајни служби.

Јанаќе Витановски ја повлекол кандидатурата за нов лустраторски мандат

+инфо - 15.01.2014

Јанаќе Витановски, поранешниот член на Комисијата за верификација на фактите, попозната во јавноста како Лустрациска, кој си поднесе оставка пред повеќе од една година, не е во игра за член на новиот ...

За пет години се лустрирани 106 поранешни и 11 актуелни функционери

Телеграф - 15.01.2014

Проверени се досиеја на 29.147 лица, а треба да бидат проверени уште околу 20.000 досиеја Во изминатите пет години Комисијата за верификација на фактите прогласи 124 лица за наредбодавци и ...

Аџиев даде отчет, за пет години комисијата открила 124 соработници на тајните служби

Макфакс - 15.01.2014

Комисијата за верификација на фактите во својот петгодишен мандат разгледала и проверила досиеја за 29.147 лица, при што утврдила 124 лица како соработници или наредбодавци со тајните служби.

Томе Аџиев реизбран за претседател на Лустрациска

Таратур - 15.01.2014

Собраниската комисија за избори и именување претседателскиот мандат во Комисијата за верификација на фактите повторно му го довери на старо- новиот претседател, Томе Аџиев, откако синоќа по предлог ...

ЛУСТРАЦИСКА: Аџиев повторно предложен за претседател

Телеграф - 15.01.2014

За заменик-претседател е предложен Асан Лума, стоматолог од Тетово Комисијата за верификација на фактите ќе добие само четворица нови членови. Останатите од вкупно 11 членови се истите од сегашниот ...

Еве кои се предложените членови за лустратори

Press24 - 15.01.2014

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ја почнаа постапката за избор на нов состав на членовите на Комисијата за верифакција на факти.

Томе Аџиев повторно предложен за претседател на Лустрациска

+инфо - 15.01.2014

За претседател на новиот состав на Комисијата за верификација на фактите, на денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата повторно е предложен Томе Аџиев.

Предложен новиот состав на Комисијата за лустрација

Нетпрес - 15.01.2014

Во Собраниската комисија за прашања на избори и именувања денеска започна постапката за избор на претседател и членови на Комисијата за верификација на фактите.

Томе Аџиев помина на Комисија за претседател на Лустрациска

Нова ТВ - 15.01.2014

Со осум гласа „за“ три „против“ и еден воздржан членовите на Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на денешната седница ги изгласа старо - новите членови на Комисијата за ...

Томе Аџиев повторно е предложен за претседател на Комисијата за лустрација

МКД - 15.01.2014

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувања за претседател на новиот состав на Комисијата за верификување на фактите повторно го предложи Томе Аџиев, актуелниот прв човек на ...

Томе Аџиев повторно претседател на Комисијата за лустрација?

А1 On - 15.01.2014

Собраниската комисија за избори и именувања, денеска на седница со 8 гласа „за“, 3 „против“ и еден воздржан ги избра членовите на Комисијата за верификација на факти.

Собраниска комисија ќе го бира новиот состав на лустрациска

Кајгана - 15.01.2014

Собраниската Комисија за изборни прашања и именувања на денешната седница треба да го изгласа новиот состав на Комисијата за верификација на фактите. На конкурсот што заврши минатата недела беа ...

Предлог-одлуката за нови членови на лустрациска пред собраниска комисија

Таратур - 15.01.2014

Новиот состав на Комисијата за верификација на факти се очекува првично да биде познат по денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

Предлог-одлуката за нови членови на лустрациска на собраниска комисија

Сител - 15.01.2014

Новиот состав на Комисијата за верификација на факти се очекува првично да биде познат по денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

За пет години откриени 124 соработници на тајните служби преку лустрацијата

Сител - 15.01.2014

Во изминатите пет години Комисијата за верификација на фактите прогласи 124 лица за наредбодавачи и соработници или соработници со поранешните тајни служби.

Поранешната пратеничка од Охрид, Лалческа, нов член на Комисијата за лустрација

OhridNews - 15.01.2014

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на денешната седница со осум гласа „за“ три „против“ и еден воздржан ги изгласаа членови на Комисијата за верификација на факти.

Мисовски: Аџиев е класичен полтрон кого власта го наградува со нова функција

+инфо - 15.01.2014

Пратениците од опозицијата денеска на собраниската Комисија за прашања на избори и именувања остро се спротивставија на предлогот Томе Аџиев да биде повторно претседател на Комисијата за верификација ...

Томе Аџиев реизбран за претседател на Лустрациска

Макфакс - 15.01.2014

Собраниската комисија за избори и именување претседателскиот мандат во Комисијата за верификација на фактите повторно му го довери на старо- новиот претседател, Томе Аџиев, откако синоќа по предлог ...

Томе Аџиев реизбран за претседател на Лустрација, во составот само тројца нови членови

Алфа - 15.01.2014

Томе Аџиев уште еден мандат ќе биде на чело на Комисијата за лустрација. Со осум гласа за, три против и еден воздржан, пратениците го изгласаа новиот состав.

4 нови члена во новиот лустраторски тим

МРТ - 15.01.2014

Tоме Аџиев за претседател , Aгим Лума за заменик на лустрациската комисија . Во тимот освен Лума, којшто е предлог на ДПА и доаѓа на местото на Агим Мехмети уште три нови членови Новинарот Предраг ...

Аџиев: За пет години комисијата открила 124 соработници на тајните служби

Кајгана - 15.01.2014

Комисијата за верификација на фактите во својот петгодишен мандат разгледала и проверила досиеја за 29.147 лица, при што утврдила 124 лица како соработници или наредбодавци со тајните служби.

Аџиев останува прв човек на Лустрациска, за 5 години лустриран 131 соработник

Сител - 15.01.2014

Томе Аџиев да остане претседател на комисијата за лустрација, Асим Лума да му биде заменик. Собраниската комисија за избори и именувања го состави списокот со 11 лустратори кои во наредните 5 години ...

Вечниот Томе Аџиев ќе остане на чело на Лустрациската комисија

+инфо - 15.01.2014

Досегашниот прв човек на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев, доби уште еден мандат. Со осум гласа за, три против и еден воздржан, собраниската комисија за прашања на изборите и именувањата му даде ...

За пет години лустрирани 124 луѓе, 33 починати

А1 On - 15.01.2014

Во изминатите пет години Комисијата за верификација на фактите прогласи 124 лица за наредбодавачи и соработници или соработници со поранешните тајни служби.

Според извештајот од петгодишното работење 124 лица биле соработници на тајните служби

Inpress - 15.01.2014

Скопје, 15. јануари 2014 (ИНПРЕС) Комисијата за верификација на фактите во својот петгодишен мандат разгледала и проверила досиеја за 29.147 лица, при што утврдила 124 лица како соработници или ...

Предлог-одлуката за нови членови на лустрациска на собраниска комисија

А1 On - 15.01.2014

Новиот состав на Комисијата за верификација на факти се очекува првично да биде познат по денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

Предлог-одлуката за нови членови на лустрациска на собраниска комисија

Алфа - 15.01.2014

Новиот состав на Комисијата за верификација на факти се очекува првично да биде познат по денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

Лустраторите задоволни од сработеното

Р.С.Европа - 15.01.2014

И покрај многуте забелешки дека лустрацијата служи за политичка пресметка со неистомислениците, сè уште актуелниот претседател на Комисијата Томе Аџиев е задоволен од сработеното.

Кои ќе бидат новите членови на Комисијата за лустрација?

Сител - 15.01.2014

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ја почнаа постапката за избор на нов состав на членовите на Комисијата за верифакција на факти.

Предложен новиот состав на Комисијата за лустрација

Курир - 15.01.2014

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ја почнаа постапката за избор на нов состав на членовите на Комисијата за верифакција на факти.

Томе Аџиев повторно избран за прв лустратор

Република - 15.01.2014

Томе Аџиев доби уште еден мандат како претседател на Комисијата за лустрација. Со осум гласа за, три против и еден воздржан, Собраниската комисија за избори и именување повторно му го довери ...

Аџиев реферираше за сработеното-Комисијата за лустрација се соочувала со доста проблеми во своето работење

Локално - 15.01.2014

Лустрацискиот состав во заминување реферираше за сработеното во нивниот мандатат. Според претседателот Томе Аџиев Комисијата за верификација на фактите за пет години открила прогласила 124 лица за ...

Денеска ќе се дознаат предлозите за новиот шеф и членовите на Комисијата за верификација на фактите

Локално - 15.01.2014

Новиот состав на Комисијата за верификација на факти се очекува првично да биде познат по денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

Томе Аџиев повторно на чело на Комисијата за лустрација

Sky - 15.01.2014

Томе Аџиев уште еден мандат ќе ја води Комисијата за лустрација. За негов заменик е избран Асан Лума, а членови ќе бидат Новица Велјановски, Предраг Димитровски, Ѓорги Малковски, Венцо Здравевски, ...

Денеска ќе се види каков ќе биде составот на новата лустрациска

Либертас - 15.01.2014

Новиот состав на Комисијата за верификација на факти се очекува првично да биде познат по денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

Предложен новиот состав на Комисијата за лустрација

Точка - 15.01.2014

Започната постапката за избор на членови и претседател на Комисијата за верификација на фактите. Во Собраниската комисија за прашања на избори и именувања денеска започна постапката за избор на ...

Томе Аџиев останува претседател на лустраторите

Фактор - 15.01.2014

Томе Аџиев ќе добие уште еден мандат на чело на Комисијата за лустрација. Со осум гласа за, три против и еден воздржан, пратениците од Комисијата за избори и именувања го изгласаа новиот состав.

За пет години лустрирани 124 лица, прочешлани околу 30.000 лица

Точка - 15.01.2014

Од 2009 година до денеска се лустрирани вкупно 124 лица, а се разгледани досиејата на вкупно 29.147 лица, истакна денеска првиот човек на лустрација, Томе Аџиев.

Денеска ќе се избираат нови лустратори

Sky - 15.01.2014

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска треба да го одреди новиот состав на Комисијата за верификација на факти. Конкурсот за поднесување на кандидатури заврши минатата ...

Томе Аџиев повторно предложен за претседател на Комисијата за лустрација

Либертас - 15.01.2014

На денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата, за претседател на новиот состав на Комисијата за верификација на фактите, повторно е предложен Томе Аџиев.

Лустрациска со старо-нов претседател

Вечер Прес - 15.01.2014

Работата на Комисијата според досегашниот претседател била многу чиста и транспарентна и оти работеле во согласност со информациите што ги добивале од четирите органи.

На Аџиев му завршува мандатот – бил задоволен од работата на Лустрациската во изминатите пет години

Либертас - 15.01.2014

Во изминатите пет години Комисијата за верификација на фактите прогласи 124 лица за наредбодавачи и соработници или соработници со поранешните тајни служби.

Предлог-одлуката за нови членови на лустрациска на собраниска комисија

Точка - 15.01.2014

Првичниот нов состав на Комисијата за лустрација денеска би требало да биде познат по седницата на собраниската комисија за прашања на избори и именувања.

Томе Аџиев задоволен откриени 124 соработници на тајните служби

Н.Македонија - 15.01.2014

Во изминатите пет години Комисијата за верификација на фактите прогласи 124 лица за наредбодавачи и соработници или соработници со поранешните тајни служби.

Предложен новиот состав на Комисијата за лустрација

Н.Македонија - 15.01.2014

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ја почнаа постапката за избор на нов состав на членовите на Комисијата за верифакција на факти За член и претседател на Комисијата е ...

Предложен новиот состав на Комисијата за лустрација

Lider - 15.01.2014

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ја почнаа постапката за избор на нов состав на членовите на Комисијата за верифакција на факти.

Лустрациска за пет години откри 124 соработници на тајните служби

Lider - 15.01.2014

Во изминатите пет години Комисијата за верификација на фактите прогласи 124 лица за наредбодавачи и соработници или соработници со поранешните тајни служби.

Лустрирани уште седуммина за случајот „Ченто“

Дневник - 14.01.2014

Нови седум лица се лустрирани поради прекршувањето на човековите права и слободи во случајот на Методија Андонов Ченто, прв претседател на президиумот на АСНОМ, одлучија вчера членовите на државната ...

Јанаќе Витановски повторно се премисли, не сака да биде лустратор

24 Вести - 14.01.2014

Јанаќе Витановски, повторно се премисли. Не сака да биде лустратор. Витановски кој си поднесе оставка во комсијата за лустрација, па се кандидараше за нејзин член, вечерва преку смс порака прати ...

Шест фикса за лустрациска, Аџиев и натаму број 1

Алфа - 14.01.2014

Томе Аџиев сосема извесно ќе остане во Комисијата за лустрација. Не се знае дали и натаму ќе ја предводи, но според извори на Алфа тој е фаворит број еден на конкурсот за избор на членови на ...

Предлог-одлуката за нови лустратори на собраниска комисија

Канал5 - 13.01.2014

Новиот состав на Комисијата за верификација на факти се очекува првично да биде познат по денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

Управниот суд ги отфрли жалбите шест лустрирани лица

Телма - 13.01.2014

Управниот суд ги отфрлил како неосновани тужбите поднесени од шест лица против решенијата на Комисијата за лустрација со кои се прогласуваат за соработници на тајните служби.

За Ченто лустрирани уште седуммина, досега вкупно 13 лица

24 Вести - 13.01.2014

На последната работна седница во овој состав, лустраторите прогласија уште седуммина за соработници и наредбодаватели во тајните служби кои од идеолошко политички причини го следеле и прогонувале ...

Ќе се утврдува новиот состав на лустрациска

Утрински - 13.01.2014

На конкурсот што заврши минатата недела пристигнале 24 кандидатури за идни лустратори Претседателот на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата, Илија Димовски за среда закажа ...

Лустрирани уште седуммина за предметот Ченто

Вест - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи од идеолошко политички причини поврзани со предметот на Методија Андонов ...

Лустрирани уште седум лица во врска со предметот „Ченто“

Канал5 - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи во предметот на Методија Андонов Ченто, прв претседател на президиумот на АСНОМ.

Лустрирани уште седум лица во врска со предметот „Ченто“

Алсат-М - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи од идеолошко политички причини поврзани со предметот на Методија Андонов ...

Уште 7 лица лустрирани за случајот Ченто

МРТ - 13.01.2014

Комисијата за верификација на фактите на претпоследната седница во овој состав лустрираше уште 7 соработници и наредбодатели за случајот Ченто.Тројца биле од тогашната ОЗНА,двајца јавни обвинители и ...

Седум нови лица лустрирани за предметот Ченто

Макфакс - 13.01.2014

Тројца службеници на ОЗНА, двајца јавни обвинители од кои едниот бил јавен обвинител на Македонија и двајца соработници на тогашната тајна служба се прогласено за прекршители на човековите права и ...

Уште седум лица лустрирани за случајот „Ченто“

Телеграф - 13.01.2014

Станува збор за три службени лица на ОЗНА, двајца јавни обвинители, од кои едниот бил државен јавен обвинител, и двајца соработници на тогашната тајна служба Комисијата за верификација на фактите на ...

Уште седуммина лустрирани за Ченто

Алфа - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница лустрираше уште седум лица кои му ги прекршувале човековите права и слободи од идеолошко-политички причини на првиот претседател на ...

Управниот суд ги отфрли тужбите на шестмина лустрирани

+инфо - 13.01.2014

Управниот суд ги отфрлил како неосновани тужбите поднесени од шест лица против решенијата на Комисијата за лустрација со кои се прогласуваат за соработници на тајните служби, јави Телма .

Со 131 решение лустраторите го завршуваат мандатот

Сител - 13.01.2014

Со уште 7 поранешни функционери во лутрацискиот кош актуелниот состав на Комисијата за верификација на фактите се збогува со својот мандат. Седумината кои за случајот Ченто не го помина лустрацискиот ...

Лустрирани нови седум граѓани од случајот „Ченто“

+инфо - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи од идеолошко политички причини поврзани со предметот на Методија Андонов ...

Предлог-одлуката за нови членови на лустрациска денес на собраниска комисија

Inpress - 13.01.2014

Скопје, 15. јануари 2014 (ИНПРЕС) Новиот состав на Комисијата за верификација на факти се очекува првично да биде познат по седницата на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата што ...

Лустрирани уште седуммина за предметот на Ченто

МКД - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи од идеолошко-политички причини поврзани со предметот на Методија Андонов ...

Седум нови лица лустрирани за предметот Ченто

Кајгана - 13.01.2014

Тројца службеници на ОЗНА, двајца јавни обвинители од кои едниот бил јавен обвинител на Македонија и двајца соработници на тогашната тајна служба се прогласено за прекршители на човековите права и ...

Предлог-одлуката за нови членови на лустрациска денеска на Собраниска комисија

Курир - 13.01.2014

Новиот состав на Комисијата за верификација на факти се очекува првично да биде познат по денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

Лустрирани уште седуммина за предметот „Ченто“

Сител - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи од идеолошко политички причини поврзани со предметот на Методија Андонов ...

Лустрирани уште седум лица- кој го кодошел Ченто?

Курир - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи од идеолошко политички причини поврзани со предметот на Методија Андонов ...

Лустрирани уште седум лица во врска со предметот „Ченто“

А1 On - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи од идеолошко политички причини поврзани со предметот на Методија Андонов ...

Лустрирани уште седум лица за предметот „Ченто“

Press24 - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи од идеолошко политички причини поврзани со предметот на Методија Андонов ...

Лустрирани уште седум лица во врска со предметот „Ченто“

Економски - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи од идеолошко политички причини поврзани со предметот на Методија Андонов ...

Лустрирани седум лица поврзани со предметот на Методија Андонов Ченто

Нетпрес - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи од идеолошко политички причини поврзани со предметот на Методија Андонов ...

Лустрирани уште седум лица во врска со предметот „Ченто“

Inpress - 13.01.2014

Скопје, 13. јануари 2013 (ИНПРЕС) Комисијата за верификација на факти на денешната седница прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи од идеолошко политички причини поврзани со ...

ЛУСТРАЦИСКА: Денес првично ќе се знаат новите членови

Телеграф - 13.01.2014

На конкурсот, кој заврши минатата недела, пристигнале 24 кандидатури Новиот состав на Комисијата за верификација на фактите се очекува да биде познат по денешната седница на собраниската Комисија за ...

Отфрлени тужбите на шестмина лустрирани

Sky - 13.01.2014

Отфрлени се тужбите поднесени од шест лица против решенијата на Комисијата за лустрација со кои се прогласуваат за соработници на тајните служби од страна на Управниот суд.

Лустрирани уште 7 лица за предметот „Ченто“ – од нив 6-мина се починати, еден е жив

Либертас - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи од идеолошко политички причини поврзани со предметот на Методија Андонов ...

Лустрирани седум лица поврзани со предметот на Методија Андонов Ченто

Точка - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи од идеолошко политички причини поврзани со предметот на Методија Андонов ...

Продолжува лустрацијата на мртвите, уште седум лица лустрирани за предметот „Ченто“

Бриф - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница прогласи седум лица за прекршители на човековите права и слободи од идеолошко политички причини поврзани со предметот на Методија Андонов ...

Седуммина нови лустрирани заради Ченто

Република - 13.01.2014

Комисијата за верификација на факти на денешната седница лустрираше уште седум лица кои му ги прекршувале човековите права и слободи од идеолошко-политички причини на првиот претседател на ...

Новите лустратори утре на седница

Вечер Прес - 13.01.2014

КОМИСИЈАТА ЗА ВЕРИФИКАЦИЈА НА ФАКТИТЕ СО НОВ СОСТАВ Новиот состав на Комисијата за верификација на факти утре ќе биде првично познат на седницата на собраниската Комисија за прашања на изборите и ...

Денеска би требало да биде познат новиот состав на Комисијата за лустрација

Бриф - 13.01.2014

Новиот состав на Комисијата за верификација на факти се очекува првично да биде познат по денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

Лустрациската комисија откри седум нови кодоши на Ченто

Н.Македонија - 13.01.2014

Станува збор за три службени лица на ОЗНА, двајца јавни обвинители на Македонија и двајца соработници на тогашната тајна служба Два дена пред истекот на мандатот Само два дена пред истекувањето на ...